Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136787
Przeczytał: 68 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 13:24, 06 Sie 2011 Temat postu: Rozbić więzienie UB ! |
|
|
To była sławna akcja !
Zrekonstruują rozbicie komunistycznego więzienia
Rozbicie więzienia komunistycznego w Kielcach przed 66 laty przez oddział WiN dowodzony przez Antoniego Hedę "Szarego" zostanie odtworzone w niedzielę przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Jodła i Urząd Miasta. W wyniku akcji uwolniono ponad 300 więźniów. Inscenizację zaplanowano na ulicy Zamkowej, przy budynku dawnego więzienia Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Zostanie odtworzona akcja odbijania więźniów Armii Krajowej przez oddział Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, dowodzony przez kpt. Antoniego Hedę "Szarego". Wydarzenia miały miejsce w sierpniu 1945 r.
Prezes stowarzyszenia Jodła, Dionizy Krawczyński, powiedział, że właściwą inscenizację poprzedzą scenki przypominające cały okres II wojny światowej i kontekst historyczny wydarzeń. - Będzie epizod z jesieni 1939 roku pokazujący żołnierzy Wehrmachtu transportujących jeńców wojennych. Potem pokażemy wkroczenie Rosjan w styczniu 1945 roku. Nie wszyscy wiedzą, że już trzy dni po tym wydarzeniu w Kielcach aresztowano prewencyjnie i osadzono w więzieniu działaczy niepodległościowego podziemia – mówił Krawczyński.
Na potrzeby rekonstrukcji zbudowano bramę, która podczas pokazu zostanie wysadzona w powietrze. W półtoragodzinnej inscenizacji weźmie udział ok. 50 osób, a w samej scenie rozbicia więzienia 22 osoby – rekonstruktorzy ze stowarzyszania Jodła, 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc, Świętokrzyskiego Szwadronu Kawalerii Ochotniczej, 16. Pułku Piechoty z Tarnowa i grupy Błyskawica z Krakowa i Nowego Sącza.
Widowie otrzymają od organizatorów białe i czerwone goździki, które po przedstawieniu będzie można złożyć przy tablicy upamiętniającej wydarzenie, wmurowanej w ścianę dawnego więziennego budynku. Będą rozdawane także pamiątkowe widokówki, z wizerunkami dowódców, którzy kierowali akcją w 1945 r.
Po inscenizacji w pobliskim Domu Środowisk Twórczych z koncertem piosenek patriotycznych i utworów poświęconych żołnierzom wyklętym, wystąpi poeta Andrzej Kołakowski. Będzie można także oglądać wystawę militariów z okresu II wojny światowej z muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej i ekspozycję poświęconą wydarzeniom z 1945 r., przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej.
Dowodzony przez Szarego oddział zaatakował więzienie przy ul. Zamkowej 5 w Kielcach w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku. Uwolnił trzon uwięzionej przez UB i NKWD konspiracyjnej struktury okręgu, m.in. dowódcę II Dywizji Piechoty AK płk. Antoniego "Lina" Żółkiewskiego, który jednak zmarł w wyniku odniesionych ran. Uwolniono ponad 300 więźniów.
Szturm na kieleckie więzienie poprzedzono upozorowanym atakiem na oddalony o 50 km Szydłowiec. Gdy stacjonujący w Kielcach żołnierze radzieccy, oddziały Milicji Obywatelskiej i Urzędu Bezpieczeństwa podążali w stronę sfingowanej strzelaniny, partyzanci wkroczyli do miasta i uwolnili towarzyszy broni.
Zrzeszenie WiN było cywilno-wojskową organizacją antykomunistyczną żądającą m. in. przeprowadzenia w Polsce wolnych wyborów parlamentarnych poprzedzonych przywróceniem swobody zrzeszania się i wolności prasy.
Antoni Heda "Szary" (1916-2008) – uczestnik wojny obronnej 1939 r., żołnierz AK, więzień polityczny okresu stalinowskiego, kawaler orderów Virtuti Militari – po wojnie ukrywał się z żoną i dwiema córkami, pod różnymi nazwiskami. W 1948 r. został aresztowany i skazany na karę śmierci, zamienioną później na dożywocie. Wyszedł na wolność w 1956 roku. Awans generalski otrzymał w 2006 roku. Pochowany został w Podkowie Leśnej.
!!!!!
To byly czasy to byl dowodca to byli zolnierze ! Antoniego Hedę Szarego widzialem osobiscie juz jako ,,starca sędziwego'' ale o wielkiej żywotności na spotakniu historycznym ! Zdaje sie ze zreszta mieszkal w Łodzi choc nie wiem na pewno bo tu juz ponad 10 lat ! Tak wiec nie jest to dla mnie abstarkacja historyczna ! Oczywiscie w koncu musieli go dopasc przy takim terrorze ! Pamietajmy ze komuna nie przestrzegala zadnych norm a zamordowanie niewinnego to coz im tam ! Przy takich ,,metodach'' chwytania wszystkich i torturowania w koncu bestialsko zdusili wszelki opor... I na nic ... Komuna i tak padal w hanbie... Satanizm jest glupi obledny i bezsensowny ! Na szczescie :O)))
Widzimy jak Bóg go chronil bo ile przezyl mimo takiego systemu ! Chwała bohaterom !
[/list]
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136787
Przeczytał: 68 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 17:49, 03 Sie 2012 Temat postu: |
|
|
Rekonstrukcja historyczna - nocny szturm na więzienie UB
Widowisko "Rozbić więzienie UB", w 67. rocznicę odbicia więźniów przez oddział AK pod dowództwem kapitana Antoniego Hedy ps. Szary, odbędzie się w sobotę w Kielcach. Po raz pierwszy inscenizacja zacznie się nocą, tak jak tamten, historyczny szturm.
Rekonstrukcje rozbicia więzienia Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Zamkowej w Kielcach są organizowane od czterech lat w rocznicę akcji przeprowadzonej w 1945 roku przez oddziały podziemia niepodległościowego. Uwolniono wówczas około 700 więźniów, głównie politycznych.
Po raz pierwszy jednak przedstawienie jest organizowane nocą. Rozpocznie się w sobotę o godzinie 21.
- Pomoże nam to w pełni oddać realia historyczne akcji rozbicia więzienia, która rozpoczęła się około godziny 22. W przedstawieniu będzie brało udział ponad 50 osób, które odtworzą ostrzał, wysadzenie bramy trotylem, szturm i wyprowadzenie więźniów. Równocześnie z przedstawieniem widzowie będą mogli oglądać na murze więzienia film rekonstruujący wydarzenia z 1945 roku - planowanie akcji odbicia więźniów i zbiórkę żołnierzy AK rozproszonych w podkieleckich lasach - powiedział prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Jodła" w Kielcach, Dionizy Krawczyński.
Przez całą sobotę poprzedzającą widowisko bezpłatnie będzie można oglądać zbiory otwartego w połowie lipca Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, znajdującego się w dawnym więziennym budynku. - Zapraszamy szczególnie młodzież, której chcemy pokazać, jak ciekawa jest historia. Akcja odbicia kieleckiego więzienia jest uznawana za jedną z najlepiej zorganizowanych w historii powojennego podziemia w Polsce - mówi dyrektor ośrodka, dr Marek Maciągowski.
Inscenizację ogląda co roku ogląda kilkaset osób. W tym roku po przedstawieniu widzowie będą mogli zapalić przy murze więzienia kilkaset zniczy pamięci, przygotowanych przez organizatorów widowiska.
W nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku żołnierze działających w podziemiu oddziałów AK pod dowództwem kpt. Antoniego Hedy ps. Szary odbili z kieleckiego więzienia UB około 700 więźniów, w tym dowódcę II Dywizji Piechoty Legionów AK "Pogoń" ppłk. Antoniego Żółkiewskiego. Akcję przeprowadziło 250 partyzantów, nie ponosząc prawie żadnych strat w ludziach.
Utworzone w czasach carskich kieleckie więzienie było wykorzystywane przez gestapo, NKWD i UB. Zamknięte zostało dopiero w latach 70. ubiegłego wieku.
>>>>
Tak jest ! Wiezienie symbol meczenstwa Polaków ! Kolejne zbrodniczne gangi ,,przyjmowaly''... Ale jak widac stalo sie slawne z jego rozbicia . To byla wspaniala akcja ! Pod kazdym wzg;edem ! :O)))
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136787
Przeczytał: 68 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 21:48, 03 Sie 2014 Temat postu: |
|
|
Rekonstrukcja rozbicia komunistycznego więzienia
Rozbicie więzienia komunistycznego w Kielcach przez oddział WiN pod dowództwem Antoniego Hedy ps. "Szary", zostanie odtworzone w poniedziałek wieczorem, w 69 rocznicę akcji, przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych "Jodła". W 1945 roku uwolniono ponad 350 więźniów.
Inscenizację "Rozbić więzienie UB" zaplanowano o godz. 21 na ulicy Zamkowej, na dziedzińcu budynku dawnego więzienia Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.
Jak powiedział prezes stowarzyszenia "Jodła" Dionizy Krawczyński, tegoroczna rekonstrukcja po raz pierwszy - poza zasadniczą akcją odbicia więźniów – przypomni to, co działo się za więziennymi murami z osadzonymi, przed akcją żołnierzy antykomunistycznego podziemia.
- W widowisko będą wplecione sceny teatralne. Aktorzy – Magdalena Jarek i Marek Tercz – w otoczeniu gry świateł, opowiedzą słowami więźniów, zaczerpniętymi ze wspomnień osadzonych, w jaki sposób byli traktowani przez oprawców z UB - powiedział Krawczyński.
Na ścianie dawnego więziennego muru, zostaną wyświetlone filmy z pierwszej rekonstrukcji, sprzed siedmiu lat, kiedy to odtwarzano przygotowania do akcji - zanim żołnierz "Szarego" wjechali do Kielc.
Widzowie zobaczą podczas rekonstrukcji, co działo się na więziennym dziedzińcu, kiedy za murami stały już oddziały szturmowe "Szarego". W finałowej scenie będzie pokazane uwalniane więźniów. Przypomniane zostanie także, iż uczestnikom akcji nie udało się otworzyć trzech cel. Osadzonym w jednej z nich był Konrad Suwalski ps. "Mruk" - jego postać będzie pokazana w widowisku.
- Suwalskiego aresztowano w kwietniu 1945 roku, a 11 lipca zasądzono mu wyrok śmierci. 10 sierpnia, kilka dni po rozbiciu więzienia, wyprowadzono go za jego mury. Siepacze z UB rozstrzelali go prawdopodobnie na kieleckim Pakoszu - mówił Krawczyński.
W widowisku weźmie udział ok. 50 osób – to rekonstruktorzy m.in. ze Stowarzyszenia "Jodła", szkolna grupa z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach, Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej i z Częstochowy.
...
Tak to już tradycja poświęcona temu fascynującemu wydarzeniu .
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136787
Przeczytał: 68 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 15:32, 05 Sie 2015 Temat postu: |
|
|
Kielce: 70. rocznica rozbicia przez WiN więzienia UB na Zamkowej
Dzisiejszej nocy minęła 70. rocznica rozbicia komunistycznego więzienia w Kielcach przez oddział WiN pod dowództwem Antoniego Hedy ps. "Szary". Uwolniono wówczas ponad 350 więźniów.
- W nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 r. w centrum Kielc zaroiło się od żołnierzy podziemia niepodległościowego, celowo mówię "zaroiło", bo w naszej świadomości utarło się, że wydarzenia dotyczyły tylko ul. Zamkowej, ale tak naprawdę akcja obejmowała różne części miasta, spory obszar śródmieścia – powiedział PAP historyk ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "Jodła" Dionizy Krawczyński.
REKLAMA
Jak wyjaśnił, zanim doszło do kulminacyjnej akcji, żołnierze WiN przeprowadzili szereg mniejszych operacji mających na celu zabezpieczenie grupy szturmującej więzienie. - Najpierw opanowano ówczesną Pocztę Główną na rogu obecnych ul. Sienkiewicza i Hipotecznej, wystawiono posterunki w okolicach dzisiejszego Kieleckiego Centrum Kultury. Kolejne grupy obstawiły teren w okolicach dzisiejszej muszli koncertowej w parku, osłaniając akcję od strony ul. Paderewskiego, gdzie znajdowały się liczne budynki opanowane przez administrację PPR-u i Armii Czerwonej – opisywał Krawczyński.
Kolejne posterunki wystawiono w okolicach obecnych ulic Wesołej, Wojska Polskiego oraz byłego pałacu biskupiego, który wówczas był centrum władzy administracyjnej. - Do tego wszystkiego doliczyć należy grupy, które miały wspierać ewakuację – tłumaczył Krawczyński.
Historyk zwrócił uwagę, że najczęściej mówi się jedynie o głównej akcji na samej ul. Zamkowej - kiedy 40-50-osobowa grupa pod dowództwem Antoniego Hedy "Szarego" przeprowadziła szturm na bramę i po założeniu kolejnych ładunków wybuchowych wysadziła ją w powietrze, co utorowało drogę do wewnątrz budynku i umożliwiło otwieranie kolejnych cel.
- Efektem akcji było uwolnienie ponad 350 więzionych. Podczas uwalniania nie było selekcji, uwalniano wszystkich, także drobnych przestępców. Jakaś grupa z nich wróciła dobrowolnie do więzienia – przypomniał Krawczyński.
Historyk zwrócił jednak uwagę, że więźniowie polityczni, którym groziła kara śmierci, często szukali schronienia w okolicy lub dołączali do podziemia.
Krawczyński podkreślił jeszcze jeden aspekt akcji. - Dla mieszkańców Kielc to było symboliczne, że w tak dużym mieście da się zrobić akcję, podczas której udaje się sparaliżować aparat PPR. To pokazało siłę podziemia – zaznaczył.
Tak jak co roku w wieczór poprzedzający rocznicową noc Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Jodła" zaprezentowało mieszkańcom Kielc rekonstrukcję tamtych wydarzeń.
Dowodzony przez "Szarego" oddział Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość zaatakował więzienie przy ul. Zamkowej 5 w Kielcach w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 r. Uwolniono trzon uwięzionej przez UB i NKWD konspiracyjnej struktury okręgu, m.in. dowódcę II Dywizji Piechoty AK płk. Antoniego Żółkiewskiego "Lina", który jednak tej samej nocy zmarł w wyniku wycieńczenia i ran odniesionych w czasie przesłuchań. Według danych Instytutu Pamięci Narodowej uwolniono wówczas ponad 350 osób.
Szturm na kieleckie więzienie poprzedzono upozorowanym atakiem na oddalony o 50 km Szydłowiec. Gdy stacjonujący w Kielcach żołnierze radzieccy, oddziały MO i UB podążali w stronę sfingowanej strzelaniny, partyzanci wkroczyli do miasta i uwolnili towarzyszy broni.
Zrzeszenie WiN było cywilno-wojskową organizacją antykomunistyczną żądającą m.in. przeprowadzenia w Polsce wolnych wyborów parlamentarnych poprzedzonych przywróceniem swobody zrzeszania się i wolności prasy.
Antoni Heda "Szary" (1916-2008) - uczestnik wojny obronnej 1939 r., żołnierz AK, więzień polityczny okresu stalinowskiego, kawaler orderów Virtuti Militari - po wojnie ukrywał się z żoną i dwiema córkami, pod różnymi nazwiskami. W 1948 r. został aresztowany i skazany na karę śmierci, zamienioną później na dożywocie. Wyszedł na wolność w 1956 r. Awans generalski otrzymał w 2006 r.
...
Slynna akcja! Co tu zreszta pisac. Sama za siebie mowi.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136787
Przeczytał: 68 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 9:58, 01 Maj 2018 Temat postu: |
|
|
W nocy z 1 na 2 maja 1945 roku w Krasnosielcu koło Makowa Mazowieckiego przeprowadzono udaną akcję odbicia 42 członków Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych z więzienia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego
1 maja 2018 00:01
Akcję przeprowadzili żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) z oddziału Romana Dziemieszkiewicza ps. „Pogoda” (Brata Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”). Akcja zakończyła się sukcesem, udało się odbić kilkudziesięciu żołnierzy NSZ i AK, przeznaczonych do wywózki w głąb ZSRR.
W sumie podczas akcji zginął tylko jeden spośród 60 żołnierzy biorących udział w ataku na areszt, był nim komendant Okręgu II – Mazowsze-Północne NSZ Julian Pszczółkowski. Zginęło także 9 agentów Urzędu Bezpieczeństwa (UB), a wielu zostało rannych
...
Kolejna znakomita akcja!
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136787
Przeczytał: 68 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 18:57, 27 Mar 2019 Temat postu: |
|
|
ZMARŁ PPŁK STANISŁAW DĄBROWA-KOSTKA
W nocy z wtorku na środę zmarł ppłk Stanisław Dąbrowa Kostka, ostatni uczestnik brawurowej akcji rozbicia więzienia w Jaśle w 1943 roku, kawaler orderu Virtutii Militarii, uczestnik podziemia niepodległościowego. W 1946 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Po zwolnieniu z więzienia przez wiele lat był szykanowany i inwigilowany przez tajną peerelowską policję polityczną. Miał 94 lata.
- Udział Dąbrowy Kostki w akcji w Jaśle był czynem wybitnym. Zafascynował mnie jego udział w akcji na więzienie w Jaśle. 16-latek z kilkoma kolegami zdobywa jedno z największych więzień w Generalnej Guberni. Sierpniowa noc w 1943 roku. Oni w kilku uwalniają około 200 więźniów i wycofują się bez strat. Za to Dąbrowa dostaje Virtutii Militarii - mówi krakowski historyk i przyjaciel pułkownika, Stanisław Maria Jankowski.
Stanisław Dąbrowa Kostka był autorem dziesiątek artykułów i wielu książek opisujących okres okupacji w Krakowie i działalność okręgu krakowskiego Armii Krajowej. Zgromadził ogromne prywatne archiwum i do końca pracował nad monografią Okręgu Krakowskiego.
W 1992 roku jego wyrok z 1946 roku został unieważniony jako zupełnie bezzasadny. Korzystając z przyznanego przez sąd odszkodowania założył Fundację Studium Okręgu Krakowskiego AK. Stanisław Dąbrowa Kostka miał 94 lata.
...
To bylo zycie!
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136787
Przeczytał: 68 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 10:48, 24 Kwi 2019 Temat postu: |
|
|
24.04.1945. W Puławach rozbito Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego
Dokonało tego ugrupowanie pod dowództwem podporucznika Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” z organizacji WiN. Dzięki tej akcji uwolniono 107 więźniów.
...
Wspaniala historia Polski.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group cbx v1.2 //
Theme created by Sopel &
Programy
|
|