Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136628
Przeczytał: 63 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 19:50, 11 Sty 2013 Temat postu: Iwanow-Szajnowicz zadał więcej strat od floty Brytanii ! |
|
|
Grecja: Uczczono J. Iwanowa-Szajnowicza
Uroczystościami w miejscu rozstrzelania Jerzego Iwanowa-Szajnowicza, w latach 1941-1943 agenta brytyjskiego wywiadu, upamiętniono we wtorek w Atenach 70. rocznicę jego śmierci. Żył i umarł jak bohater – mówił o agencie 033B Jan S. Ciechanowski z Urzędu ds. Kombatantów.
Uroczystości odbyły się na strzelnicy w ateńskiej dzielnicy Kesariani, gdzie 4 stycznia 1943 r. Iwanow-Szajnowicz został rozstrzelany przez niemiecki pluton egzekucyjny. W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz polskich i greckich, posłowie, senatorowie, kombatanci, oficerowie Wojska Polskiego i harcerze.
Sylwetkę polskiego superagenta przypomniał pełniący obowiązki kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski. Jak mówił, Iwanowowi-Szajnowiczowi przyszło działać w kraju odległym od jego ojczyzny, kraju, który stał się dla niego drugim domem. Do końca pozostał jednak wierny ideałom walki za Polskę. - Żył jak bohater i umarł jak bohater. Niech Polska o nim pamięta – zaapelował Ciechanowski.
– Nawet w okresie PRL-u – tłumaczył – nikt nie był w stanie zakwestionować faktu, że Iwanow-Szajnowicz był bohaterem narodowym. – W PRL-u wymyślano np. że Iwanowa-Szajnowicza nie przyjęto do polskiego wojska dlatego, że był synem Rosjanina (...). W rzeczywistości nic takiego nie miało miejsca – wyjaśnił Ciechanowski.
Leonarda Labranidou, bratanica Iwanowa-Szajnowicza powiedziała, że agent 033B był wyjątkowym asem wywiadu, gdyż w czasie wojny służył dla trzech państw – Polski, Grecji i Wielkiej Brytanii.
Uroczystości w Kesariani zakończyło oddanie salw honorowych przez Kompanię Reprezentacyjną Wojska Polskiego oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem uczestników greckiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej, a także w znajdującym się w pobliżu miejscu, gdzie Niemcy rozstrzelali Iwanowa-Szajnowicza.
Dalsza część obchodów 70. rocznicy śmierci polskiego agenta brytyjskiego wywiadu odbyła się przy jego grobie na cmentarzu w dzielnicy Nikea. Tam o działalności Iwanowa-Szajnowicza mówiła wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka. „Idee za które oddał życie Iwanow-Szajnowicz są bliskie zarówno narodowi greckiemu, jak i polskiemu; budzą nasz najwyższy podziw i szacunek. Uświadamiają nam także, jak wiele łączy naród grecki z narodem polskim, jak wiele wspólnego ma nasza historia” – powiedziała.
Dyrektor stołecznego Muzeum Historii Polski Robert Kostro podkreślił w rozmowie z PAP, że Iwanow-Szajnowicz był jednym z najwybitniejszych alianckich agentów w czasie II wojny światowej. „Zorganizował siatkę wywiadowczą na terenie Grecji, dokonywał aktów dywersji i sabotażu na wielką skalę (...). To niezwykłe, jak jedna osoba mogła tak wiele uczynić; Iwanow-Szajnowicz to taki polski James Bond, postać fenomenalna, bardzo ważna dla losów II wojny światowej, a zarazem nieco zapomniana” – tłumaczył Kostro.
Wtorkowe uroczystości poprzedziła odprawiona dzień wcześniej w Kościele Chrystusa Króla Zbawiciela msza święta w intencji Iwanowa-Szajnowicza.
Organizatorami obchodów 70. rocznicy jego śmierci był stołeczny Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach oraz władze dzielnicy Kesariani.
Jerzy Iwanow-Szajnowicz (1911-1943) jest przez Greków uznawany za bohatera narodowego; jego pomnik stoi w Salonikach.
Urodzony w Warszawie syn Rosjanina i Polki jako nastolatek wyemigrował do Grecji. Po wybuchu wojny w 1939 r. podjął współpracę z polską misją wojskową w Salonikach. W 1941 r., po zajęciu Grecji przez wojska niemieckie i włoskie, Iwanow-Szajnowicz przez krótki okres służył w Polskich Siłach Zbrojnych, po czym został zwerbowany przez brytyjskie służby specjalne.
Jako agent 033B Iwanow-Szajnowicz zasłynął z wielu spektakularnych akcji sabotażowych i dywersyjnych wymierzonych w okupantów. W akcjach często uczestniczył osobiście. Jako doskonały pływak (przed wojną zdobył m.in. tytuł Akademickiego Mistrza Belgii w pływaniu) pod osłoną nocy przepływał bardzo długie dystanse i umieszczał na niemieckim sprzęcie wojskowym miny magnetyczne, które powodowały ogromne zniszczenia. W rezultacie jego działalności zniszczeniu ulegały m.in. niemieckie samoloty i okręty.
Skuteczność akcji dywersyjnych przeprowadzanych przez polskiego agenta sprawiła, że Niemcy rozesłali za nim listy gończe. Za informacje pomocne w jego schwytaniu wyznaczono nagrodę w wysokości 500 tys. drachm.
Iwanow-Szajnowicz został ujęty przez Niemców 8 września 1942 r. w Atenach. Niemcy oskarżyli go o posiadanie broni, stacji nadawczej, próbę zabójstwa, szpiegostwo oraz sabotaż. 2 grudnia 1942 r. skazano go na potrójną karę śmierci. Wyrok wykonano 4 stycznia 1943 r. w Kesariani.
Pośmiertnie Iwanow-Szajnowicz został odznaczony Orderem Virtuti Militari.
W Salonikach znajduje się jego pomnik. W Warszawie na budynku przy ul. Nowy Świat 43, gdzie przed wojną mieszkał Iwanow-Szajnowicz, umieszczono poświęconą mu pamiątkową tablicę. Imieniem Iwanowa-Szajnowicza nazwano także jedną z ulic na stołecznym Ursynowie.
Losy Polaka opisał Stanisław Strumph-Wojtkiewicz w powieści "Agent Nr 1". W 1971 r. na podstawie książki Zbigniew Kuźmiński nakręcił film sensacyjny pod tym samym tytułem, w którym w rolę polskiego agenta wcielił się Karol Strasburger.
We współpracy z greckim ruchem oporu prowadził działalność szpiegowską i sabotażową. Przekazywał dowództwu angielskiemu informacje o niemieckich instalacjach wojskowych w Grecji, ruchach wojsk niemieckich i włoskich, konwojach płynących do Afryki Północnej. W marcu 1942 pod przykrywką greckiego pracownika portowego w zespole stoczni Skaramanga dostał się do wnętrza U-boota U-133 i zatopił go za pomocą min magnetycznych. W następnych miesiącach wsławił się kolejnymi śmiałymi akcjami dywersyjnymi, m.in. posłaniem na dno paru statków w Pireusie i paru kolejnych na Faros, a także zainstalowaniem w Koryncie bomby magnetycznej na U-boocie U-372 (okręt zmuszony do wynurzenia się na wodach Lewantu został zniszczony przez marynarkę brytyjską). Grupa Iwanowa zniszczyła lub uszkodziła około 400 samolotów niemieckich i włoskich w zakładach Malziniotti w Nowym Faleronie (dzielnica Aten).
>>>>
Zadal hitlerowcom wiecej strat niz Royal Navy ! Wyobrazacie sobie ???
A Brytyjska Marynarka liczyla :
4,183,466 ludzi !!!
[link widoczny dla zalogowanych]
„Wysłali mnie Anglicy. W rzeczywistości jednak jestem wysłannikiem tej Polski, która nigdy nie ustanie w walce z waszym najazdem”
Tak odpowiedział postawiony przed ,,sądem" okupacyjnym Jerzy Szajnowicz Iwanow.
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Pią 19:51, 11 Sty 2013, w całości zmieniany 1 raz |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136628
Przeczytał: 63 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 15:43, 04 Maj 2018 Temat postu: |
|
|
Jerzy Iwanow-Szajnowicz: polski superagent
ZSS · 3 maja 2018 06:35 28 021 237 26
Zapewne gdyby Ian Fleming osadził Jamesa Bonda w czasach II wojny światowej, to James Bond mógłby być wzorowany na polskim superagencie. Jerzy Iwanow-Szajnowicz to postać wciąż w Polsce mało znana, a tymczasem w Grecji traktowany jest jako bohater narodowy.
Jerzy Iwanow-Szajnowicz urodził się w Warszawie w grudniu 1911 roku. Był synem Polki i rosyjskiego pułkownika. Po kilku latach jego rodzice się rozwiedli, a matka wyszła ponownie za mąż za greckiego biznesmena. Jerzy pozostał jednak w Polsce, by dopiero w wieku 14 lat dołączyć do matki w Grecji. Tam właśnie narodziła się jego pasja do pływania. Wkrótce stał się jednym z najbardziej znanych młodych pływaków w kraju, a na studiach w Belgii zdobył nawet tytuł Akademickiego Mistrza Belgii.
Praktycznie każde wakacje spędzał u rodziny w Polsce. W kraju zdobył mistrzostwo Polski w piłce wodnej, a także kilkukrotnie reprezentował nasze barwy na międzynarodowych zawodach. Początek wojny zastał go w Salonikach. Przez pierwsze dwa lata zajmował się pomocą dla polskich uchodźców, którym załatwiał podrobione dokumenty. Po zajęciu przez Niemców Grecji w kwietniu 1941 roku, udał się do Palestyny, gdzie chciał wstąpić do Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Polacy niestety nieufnie podchodzili do Iwanowa, przez co odesłali go do Brytyjczyków. Dla nich okazał się niezwykle łakomym kąskiem. Mężczyzna nie tylko był znakomicie zbudowany, lecz również biegle władał aż sześcioma językami.
Jerzy Iwanow-Szajnowicz wkrótce trafił na specjalne szkolenie dla agentów, by po paru miesiącach jako Kiriakos Paryssis zostać przerzuconym do Grecji. Brytyjczycy nadali mu kryptonim Agent 033B. Wkrótce rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę akcję dywersyjną. Nawiązywał kontakty z marynarzami, robotnikami, maszynistami, którzy na jego polecenie rozpoczęli mały sabotaż. Pracownicy zakładów lotniczych dzięki niewielkim pastylkom wrzucanym do zbiorników przyczynili się przez cały okres wojny do zniszczenia ponad 400 maszyn!
Był to dopiero początek prawdziwego koszmaru Niemców. Agent dzięki radiostacji podawał brytyjskim lotnikom pozycje składów paliwa i amunicji, które były konsekwentnie bombardowane. Wkrótce samodzielnie rozpoczął spektakularne akcje. W krótkim okresie dzięki minom magnetycznym zatopił dwie łodzie podwodne: U-133 oraz U-372. Na jego koncie znalazł się także niszczyciel Król Jerzy, transportowiec, ścigacz oraz flotylla kutrów z amunicją dla Afrika Korps. Schemat ataku był zwykle ten sam: Polak po zmroku przepływał kilka kilometrów wpław morze, aby z niespodziewanej strony podkładać ładunki wybuchowe.
Jerzy oczywiście nie próżnował. Zdarzało mu się nawet kilkukrotnie w ciągu miesiąca zmieniać tożsamość. Dokonywał ataków na różne niemieckie i włoskie placówki. Anglicy byli wręcz w szoku, iż takich zniszczeń dokonuje tylko jedna osoba. Z kolei wściekli Niemcy wyznaczyli za jego głowę aż pół miliona drachm. W wielu greckich miastach rozlepiono plakaty z wizerunkiem Polaka. Kilkukrotnie udało się go nawet schwytać. Za pierwszym razem uderzył strażnika i wyskoczył z samochodu. Drugim razem przechytrzył włoskich karabinierów. Gdy ci go schwytali, ten zaproponował im drinka w najbliższej knajpie. Po upiciu Włochów do nieprzytomności założył mundur jednego z nich i w spokoju oddalił się z wyspy. Za trzecim razem szczęście jednak go opuściło. Złapany we wrześniu 1942 roku w Atenach trafił do więzienia, w którym został poddany torturom. Podczas rozprawy sądowej otwarcie deklarował swą polskość, ostrzegając Niemców przed polską zemstą. Został skazany na trzykrotną karę śmierci.
4 stycznia 1943 roku wykonano egzekucję. Iwanow-Szajnowicz nie byłby sobą, gdyby chwilę wcześniej nie spróbował ucieczki. Tylko przytomność jednego z członków plutonu egzekucyjnego sprawiła, że agentowi 033B nie udało się umknąć śmierci. Według Greków, przed śmiercią zdołał wykrzyknąć „Niech żyje Grecja, niech żyje Polska!”.
Jerzy Iwanow-Szajnowicz został pośmiertnie odznaczony orderem Virtuti Militari. W Salonikach można do dziś podziwiać jego pomnik. W 1971 roku nakręcony został film Agent nr 1 z Karolem Suchar Strasburgerem.
Do dziś powszechnie sądzi się, że był najskuteczniejszym alianckim dywersantem w czasie II wojny światowej.
Źródła: 1, oraz Biskup Mateusz, Śladami zapomnianych bohaterów, s. 47-51, Poznań 2011
...
Takie to bylo pokolenie. Nie on jeden. Powstancy Warszawy ten sam duch.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group cbx v1.2 //
Theme created by Sopel &
Programy
|
|