Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Wynalazek telewizji

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:17, 09 Kwi 2018    Temat postu: Wynalazek telewizji

Skąd się wzięła telewizja? To polski wynalazek!
Łukasz Michalik ŁUKASZ MICHALIK • 11 godzin temu
Telewizję wymyślili Polacy, a streaming wielbiciele grunge'u. Choć zarówno polscy wynalazcy, jak i muzycy ze Seattle nie są oficjalnie uznawani za twórców przełomowych metod transmisji wideo, warto poznać ich wkład w rozwój technologii.

Kto wymyślił telewizję? Rzecz jasna Polacy! Teorię transmisji telewizyjnej opracował polski wynalazca Julian Ochorowicz, który w 1877 roku w czasopiśmie "Kosmos" postulował, by obraz przekształcić w zbiór punktów, które następnie mogły być wyświetlane dzięki ekranowi zbudowanemu z żarówek.

Po telefonie i telegrafie musimy wynaleźć telefoton albo telefotoskop, to jest przyrząd telegraficzny do widzenia z odległości.
Julian Ochorowicz

Poza teoretykami nie brakło i praktyków – wystarczy wspomnieć Jana Szczepanika, którego wynaleziony w 1897 roku telektroskop pozwalał na przekazywanie na odległość kolorowego obrazu wzbogaconego o dźwięk. Polski wynalazek o dwie epoki wyprzedzał prymitywne konstrukcje innych pionierów, takich jak Władymir Zworykin, Paul Nipkow czy Ferdinand Braun. Miał jednak istotną wadę: choć oferował więcej, był drogi i skomplikowany w budowie.

Telewizja wychodzi ze studia

Pionierskie wynalazki, choć ciekawe, nie oznaczały jednak faktycznego przełomu, bo o telewizji we współczesnym rozumieniu możemy mówić dopiero od lat 20. XX wieku. W 1928 roku po raz pierwszy udało się przesłać sygnał telewizyjny przez Atlantyk, a w Stanach Zjednoczonych zaczęła działać pierwsza stacja nadająca stały program.

Gdy w 1934 roku dzięki antenie umieszczonej na dachu warszawskiego wieżowca Prudential wyemitowano na próbę film "Barbara Radziwiłłówna", w całym kraju było kilkanaście odbiorników telewizyjnych. Telewizja szybko jednak wyrwała się jednak na wolność, a transmisje wyprowadzono z nudnego studia, docierając z kamerą do samego centrum wydarzeń.

Zwiastunem zmian były pierwsze ujęcia przekazane w 1934 roku z wozu transmisyjnego wysłanego na ulice Nowego Jorku, jednak potęgę nowego medium w pełnej okazałości pokazały dwa lata później igrzyska olimpijskie w Berlinie. Choć z propagandowego punktu widzenia były hymnem na cześć narodowego socjalizmu, to od strony technologicznej zwiastowały nadejście nowej epoki. Nieliczni wówczas widzowie mogli liczyć na nadawane lokalnie relacje z olimpijskiego stadionu.

Pierwsza masowa transmisja sportowa

Przełom nastąpił po kolejnych dwóch latach, gdy w 1938 roku zgromadzeni przed telewizorami, rozproszeni na dużym obszarze widzowie zobaczyli sportowe widowisko transmitowane przez telewizję na żywo. Jak na ironię palma pierwszeństwa przypadła w tym przypadku zupełnie nieistotnemu meczowi rozegranemu przez brytyjski Arsenal i jego skład rezerwowy. Co ciekawe, poza kilkunastominutowym fragmentem meczu podczas transmisji ze stadionu nadano — zupełnie, jak w naszych czasach — także krótką rozmowę z piłkarzami i trenerem Arsenalu.

Niedługo później BBC zorganizował pierwszą transmisję całego meczu, nadając 9 kwietnia 1938 roku ze spotkania Anglii ze Szkocją (Szkocja wygrała 1:0). Dalszy rozwój cywilnej technologii został zatrzymany przez wybuch wojny. Transmisja obrazu przydawała się wówczas do nieco bardziej morderczych celów niż pokazywanie biegających piłkarzy — m.in. do naprowadzania na cel wczesnych modeli kierowanych bomb.

Popularne standardy i pierwsze próby z HD
Wystarczyło jednak zaledwie kilkanaście lat, aby telewizja osiągnęła poziom, znany nam współcześnie i do niedawna będący standardem. 1950 roku w Stanach Zjednoczonych zadebiutowała telewizja kolorowa, a do 1962 roku powstały najważniejsze formaty transmisji: PAL, SECAM i NTSC, oferujące obraz o rozdzielczości od 525 do 625 linii w pionie.

...

Czyli znow Polacy! Zwlaszcza ta telewizja kolorowa z 1897!!! roku Szokuje.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy