Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136783
Przeczytał: 68 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 20:40, 22 Cze 2015 Temat postu: Waldensi. |
|
|
Historyczna wizyta papieża u waldensów i prośba o przebaczenie
Papież Franciszek - Andreas Solaro / AFP
Podczas dzisiejszej wizyty w świątyni waldensów w Turynie papież Franciszek poprosił o przebaczenie prześladowań i "nieludzkich czynów", jakich doznali przez wieki ze strony Kościoła katolickiego. Była to pierwsza w historii wizyta papieża u waldensów.
Waldensi to wspólnota protestancka, która powstała we Francji w XII wieku, występując przeciw bogactwu i potędze Kościoła. Za nieuznawanie papieża zostali potępieni przez papiestwo i obłożeni ekskomuniką, w czasach inkwizycji byli prześladowani i paleni na stosie; długo żyli w ukryciu. Piemont jest obecnie jednym z ośrodków ich działalności.
REKLAMA
Podczas historycznej wizyty w świątyni waldensów papież został powitany przez pastora Paolo Ribeta: "Drogi bracie Franciszku, witamy. Spotykamy się z radością jak z nowym bratem na naszej drodze".
Papież powiedział w przemówieniu: "W imieniu Kościoła katolickiego proszę was o przebaczenie za niechrześcijańskie czy nawet nieludzkie postawy i zachowania w dziejach, jakich dopuściliśmy się przeciwko wam". - W imię Jezusa Chrystusa przebaczcie nam - poprosił papież.
Oświadczył, że podążając drogą ekumeniczną, chrześcijanie odkryli "braterstwo, które jednoczy wszystkich wierzących w Jezusa Chrystusa". - Odkrycie tego braterstwa pozwala nam zrozumieć głęboką więź, jaka nas jednoczy mimo naszych różnic - stwierdził Franciszek. Wyraził wdzięczność za to, że relacje między katolikami a waldensami w coraz większym stopniu opierają się na wzajemnym szacunku i braterskiej miłości.
Papież podkreślił, że istniejące różnice nie uniemożliwiają znalezienia form współpracy. Zachęcił do wspólnych działań ewangelizacyjnych i w niesieniu pomocy "ciepiącej ludzkości, ubogim, chorym, imigrantom". Stojąc obok zwierzchnika turyńskiej świątyni waldensów, Franciszek odmówił modlitwę "Ojcze nasz".
Waldensi oświadczyli, że poniedziałkowa wizyta była "przekroczeniem muru wzniesionego osiem wieków temu, kiedy nasz Kościół został oskarżony o herezję i ekskomunikowany przez Kościół rzymski".
Kilka najbliższych godzin papież spędzi w siedzibie arcybiskupów z grupą swych krewnych z Piemontu. Właśnie z tego regionu wywodzi się jego rodzina, która w 1929 roku wyemigrowała do Argentyny. Na spotkanie przybyło około 30 najbliższych krewnych Franciszka, z których wielu nosi nazwisko Bergoglio. Obecny papież jako arcybiskup Buenos Aires odwiedził ich ostatnim razem w 2011 roku, a więc na dwa lata przed wyborem.
....
A co oni twierdzili?
Biblia jest podstawą wiary.
...
Tu chodzi o odrzucenie tradycji zapewne.
Każdy mężczyzna i każda kobieta, znający Biblię, mogą być kaznodziejami.
...
Jak to sprawdzić?
Kult jest prowadzony w języku narodowym; każdy powinien czytać Biblię.
...
Tu dobry postulat.
Wiara jest darem Boga.
...
Predystynacja? Wiara zależy też od ludzi - muszą odpowiedziec Bogu.
Nieuznawanie odpustów. Nienauczanie na temat czyśćca.
...
To niedopuszczalne. Czysciec istnieje. To dar Boga.
Jezus Chrystus jest jedynym pośrednikiem między Bogiem i ludźmi. Świętych należy naśladować, ale nie wolno ich czcić. Cześć należy się jedynie Bogu; wszystko inne jest bałwochwalstwem.
...
Odrzucenie swietych.
Kościół rzymskokatolicki sprzeniewierzył się tradycji apostolskiej i nie ma władzy od Boga.
...
Jezus mówił co innego.
Jedynymi sakramentami są chrzest i eucharystia.
...
Wyrzucili większość sakramentów.
Śmierć jest przejściem w stan nieświadomości, tzn. aż do wskrzeszenia przez Chrystusa.
...
Skąd oni to wiedzieli? Absurd. Dusza nie śpi.
Potępiają śpiew, grę na organach, modlitwy zanoszone w nieznanym języku (oprócz Ojcze Nasz),
..
Koszmar! Bez muzyki, bez śpiewu...
Odrzucają papieża
...
To wszyscy heretycy i schizmatycy.
Jak widzicie herezja. Smutna i ponura. Bez muzyki śpiewu świętych. Brrr. strach się bać. Ich twierdzenia są absolutnie nie do przyjęcia.
Oczywiście szkoda że takimi metodami postępowali z nimi. Jednakże XII wiek to był prymityw, Europa nie była specjalnie katolicka.. Tolerancja religijna została wymyślona w Polsce 400 lat później. Słynna Konfederacja Warszawska. Wszystko człowiek musi odkryć. Widzicie co znaczy Polska. Tu nauka Jezusa zapuściła najgłębiej korzenie.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136783
Przeczytał: 68 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 19:39, 25 Sie 2015 Temat postu: |
|
|
Waldensi odpowiadają papieżowi: nie możemy przebaczyć prześladowań
22 czerwca Franciszek jako pierwszy biskup Rzymu odwiedził w Turynie świątynię waldensów - Gabriel Bouys / AFP
Waldensi odpowiedzieli papieżowi Franciszkowi, że nie mogą przebaczyć Kościołowi katolickiemu prześladowań, jakich doznali ich przodkowie. W ten sposób zareagowali na przeprosiny papieża w czasie jego czerwcowej wizyty w ich świątyni w Turynie.
Włoskie media opublikowały list, jaki waldensi - ugrupowanie chrześcijańskie założone w XII wieku na znak sprzeciwu wobec władzy i bogactwa Kościoła - wystosowali do Franciszka po zakończonych w piątek obradach w Piemoncie.
REKLAMA
- Synod ewangelickiego Kościoła waldensów przyjmuje z głębokim szacunkiem i nie bez wzruszenia prośbę o przebaczenie skierowaną przez Jego Świątobliwość w imieniu swego Kościoła za to, co określił mianem "postaw niechrześcijańskich, a nawet nieludzkich" okazanych w przeszłości wobec naszych matek i ojców - głosi przesłanie do papieża.
Następnie waldensi dodali w nocie zredagowanej po obradach: - Ta nowa sytuacja nie upoważnia nas do tego, by zastąpić tych, którzy zapłacili krwią i innym cierpieniem za swoje świadectwo wiary ewangelicznej i przebaczyć w ich imieniu.
Zapewnili zarazem, że w przeprosinach ze strony papieża widzą gotowość Kościoła do otwarcia nowego rozdziału we wzajemnych relacjach. - Nasze Kościoły – zadeklarowali waldensi - są gotowe napisać razem tę historię, nową także dla nas.
22 czerwca Franciszek jako pierwszy biskup Rzymu odwiedził w Turynie świątynię waldensów, należących obecnie do Światowego Aliansu Kościołów Reformowanych. W trakcie tej wizyty Franciszek powiedział między innymi: "W imieniu Kościoła katolickiego proszę was o przebaczenie za niechrześcijańskie czy nawet nieludzkie postawy i zachowania w dziejach, jakich dopuściliśmy się przeciwko wam. W imię Jezusa Chrystusa przebaczcie nam".
W ten sposób odniósł się do wieków cierpień, jakich doznali waldensi. Za nieuznawanie papieża zostali potępieni przez papiestwo i obłożeni ekskomuniką, w czasach inkwizycji byli prześladowani i paleni na stosie; długo żyli w ukryciu.
Włoscy watykaniści zwrócili uwagę na chłód, z jakim odpowiedzieli waldensi. Z taką interpretacją nie zgodził się natomiast jeden z liderów wspólnoty z Piemontu pastor Eugenio Bernardini, który witał Franciszka w świątyni waldensów.
W wywiadzie dla agencji włoskich biskupów SIR wyjaśnił, że sformułowanie o tym, iż nie mogą przebaczyć w imieniu prześladowanych jest "być może zbyt teologicznie wyrafinowane". Podkreślił, że stanowisko to wskazuje jedynie, iż nie mogą oni przebaczyć w imieniu tych, którzy cierpieli w przeszłości.
Jednak w szeregach włoskiego episkopatu już pojawiły się głosy niezadowolenia i rozczarowania z powodu reakcji waldensów. - Nie jest ewangeliczną postawą odrzucenie przeprosin Franciszka - ocenił biskup miasta Carpi Francesco Cavina.
..
Nie nalezy sie tu dopatrywac jakiejs ,,polityki". Po prostu takie maja zasady.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group cbx v1.2 //
Theme created by Sopel &
Programy
|
|