Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
W Polsce żyły dinozaury!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:18, 29 Lip 2008    Temat postu: W Polsce żyły dinozaury!

Dinozaury żyły wśród nas!


W Polsce wykopano kości wielkiego drapieżnego dinozaura oraz gada ssakokształtnego. Zwierzęta te żyły około 200 mln lat temu - podaje "National Geographic".

Zespół badaczy odnalazł świetnie zachowane fragmenty szkieletów w cegielni w Lisowicach w woj. dolnośląskim. Skamieniałe szczątki zwierząt po wnikliwej analizie okazały się wyjątkowe. Należą do teropoda, jednego z najstarszych na świecie dinozaurów, oraz dicynodonta, najmłodszego z dotąd poznanych wielkich gadów ssakokształtnych.


Odkrycie to jest bardzo ważnym wydarzeniem dla naukowców zajmujących się badaniem procesów ewolucji kręgowców u progu epoki panowania dinozaurów na świecie.

Do tej pory najstarsze tak duże drapieżne dinozaury w Europie odkrywano w osadach środkowej jury (okresu, który nastąpił po triasie). Tymczasem nowe znalezisko w Lisowicach świadczy o tym, że zaawansowane ewolucyjnie drapieżne dinozaury żyły na terenie dzisiejszej Europy już pod koniec triasu.

Z kolei szkielet dicynodonta może wywołać rewolucje w postrzeganiu procesów ewolucji i wielkich wymierań fauny w mezozoiku. Dotychczas naukowcy przypuszczali, ze pod koniec triasu, np. wskutek uderzenia planetoidy, wyginęły gady ssakokształtne, po czym rozpowszechniły sie dinozaury. Odkrycie dicynodonta, który żył w późnym triasie wraz z wielkimi drapieżnymi dinozaurami, niewątpliwie podważa tę teorie.
!!!!!


Przypomnijmy tu plugawe bluzgi Agory na tate Giertycha:
[link widoczny dla zalogowanych]
I kto tu jest idiotą?


[img]http://pu.i.wp.pl/?k=MzczNDA3OTIsMzYzNjY3&f=michnik_sumienie-narodu_1_.jpg[/img]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:02, 28 Lip 2013    Temat postu:

Rozpoczynają się badania "paleontologicznego El-Dorado"

W poniedziałek 5 sierpnia roz­poczną się trzytygodniowe wy­kopaliska w kamieniołomie Owadów-Brzezinki (gm. Sław­no). Miejsce okrzyknięto w mo­mencie jego ujawnienia w 2012 roku "paleontologicznym El-Dorado". Stanowisko, będą­ce skarbnicą skamieniałości sprzed 148 mln lat, odkrył dr Adrian Kin.

- Będzie to już drugi międzyna­rodowy obóz badawczy, w któ­rym wezmą udział studenci i doktoranci z wielu polskich i za­granicznych uczelni, m.​in. UW, UJ, UAM, UŚ, AGH a także Mu­seum fuer Naturkunde (Berlin) oraz Kent State University (USA) – wylicza kierownik badań dr Błażej Błażejowski z Instytut Paleobiologii PAN.

- Wstępne badania wapieni ze Sławna wykazały obecność bo­gatego zespołu skamieniałości organizmów lądowych i mor­skich, odznaczających się unika­towym stanem zachowania – dodaje dr Błażejowski.

Do tej pory w kamieniołomie znaleziono m.​in. szczątki pierw­szego odkrytego w Polsce ptero­zaura (latającego gada), pierw­szego znanego z Polski skrzydła ważki jurajskiej, liczne skrzypło­cze oraz ryby. Poza tym odkryli m.​in. bardzo liczne okazy ryb, zarówno chrzęstnoszkieleto­wych jak i promieniopłetwych, liczne okazy nowych dla nauki gatunków skrzypłoczy, szczątki niewielkich morskich gadów, rzadkie amonity, a także lądo­we owady (np. ważki, żuki i ko­niki polne). Dodatkowo udało się zarejestrować zapis kopal­ny pierwszego polskiego tsuna­mi.

- Zdecydowana większość roz­poznanych skamieniałości re­prezentuje gatunki nowe dla nauki. Trudno przecenić znacze­nie tego stanowiska – zaznacza dr Błażejowski.

Projekt ma interdyscyplinarny charakter. Naukowcy chcą sku­pić się na pozyskaniu i interpre­tacji paleobiologicznej nowych materiałów paleontologicznych ze szczególnym uwzględnie­niem wybranych grup bezkrę­gowców, w tym skrzypłoczy i amonitów, a także morskich gadów, pterozaurów oraz owa­dów.

Badacze pragną również zre­konstruować warunki i prze­bieg sedymentacji w oparciu o analizę paleoekologiczną ska­mieniałości oraz analizę wybra­nych aspektów geochemii profi­lu wapieni ze Sławna. Naukow­cy zastosują również mikroto­mografię rentgenowską w nie­inwazyjnych badaniach skamie­niałości - wykorzystają zaawan­sowane technologie do obrazo­wania, ilościowych metod po­miarowych, a także trójwymia­rowej wizualizacji w badaniach skamieniałości.

W tym roku wykopaliska wspie­ra finansowo Narodowe Cen­trum Nauki, Firma Nordkalk (właściciel kamieniołomu) oraz Gmina Sławno.

Stanowisko odkrył w 2005 roku zmarły przedwcześnie dr Ad­rian Kin (1979-2012). Był preze­sem, liderem i założycielem Sto­warzyszenia Przyjaciół Nauk o Ziemi PHACOPS. Zorganizował i uczestniczył w ponad 1200 wy­prawach geologicznych, paleon­tologicznych oraz przyrodni­czych na terenie Polski i za gra­nicą. Był odkrywcą największe­go (1,18 m) znanego z terenu Polski amonita sprzed 75 mln lat.

...

Super ! Swietne zajecie ! I dobrze ze zaczynaja w poniedzialek a nie w niedziele . Niedziela dzien Pana ! Szanujmy .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 17:49, 18 Sty 2014    Temat postu:

Skamielina ryby pokazuje, kiedy zaczęły się wykształcać tylne nogi

Skamielina ryby sprzed 375 mln lat, znaleziona na kanadyjskiej wyspie Ellesmere pokazuje, że tylne nogi zaczęły się wykształcać u ryb jeszcze zanim niektóre gatunki kręgowców wybrały życie na suchym lądzie.

??? Wybraly ? To nie sklep . To sa niebezpieczne metafory ktore msca w glowach ludziom nie bedacym naukowcami .

Artykuł opisujący, jak płetwy mogły się przekształcić w tylne nogi

??? Sie przeksztalcic ? Znow metafora . To jest plaga .

ukazał się właśnie w prestiżowym "Proceedings of the National Academy of Science" (PNAS). Amerykańscy badacze zajmowali się skamielinami ryby Tiktaalik roseae, znalezionymi na kanadyjskiej północy.

Choć Tiktaalik roseae była rybą, to jednak jest już u niej wykształcona miednica, porównywalna z kościami miednicy wczesnych czworonogów, co oznacza, że "tylne" płetwy mogły już u niej pełnić funkcję tylnych odnóży.

Tymczasem w dotychczasowych hipotezach zakładano, że pierwsze czworonogi miały napęd "na przednie koła", jak piszą autorzy artykułu w PNAS, Neil Shubin, Edward Daeschler i Farish Jenkins, czyli poruszały się używając przednich kończyn, zaś wsparcie w ruchu, pochodzące z obręczy kończyny dolnej, było późniejszym "wynalazkiem" czworonogów.

.... Wynalazkiem ?!!! Niestety tak to wyglada . Z metafor robi sie bledny obraz przyrody . Byty nierozumne nie kieruja przyroda zreszta my jestesmy rozumni a zadnych platw sobie wyksztalcic nie potrafimy . Najeyzej zrobic z gumy .

Tymczasem, jak podkreślają autorzy, odkrycie skamieliny obręczy kończyny dolnej i płetw mającej charakter zwierzęcia czworonożnego Tiktaalik roseae pokazują, jak mógł wyglądać etap przejściowy.

Choć szkielet "czworonożnej ryby" jest jeszcze prymitywny, to wielkość miednicy jest już prawie taka, jak u zwierząt mających cztery kończyny. Zdaniem autorów artykułu w PNAS, wygląd tylnych płetw Tiktaalik roseae wskazuje, że mogły one być używane nie tylko do ruchu "wiosłowania" przy przemieszczaniu się, ale po prostu - do chodzenia.

Tiktaalik roseae to ryba długości prawie 3 metrów, z płetwami, ale pod niektórymi względami przypominająca już czworonożne zwierzęta. Miała ruchomą szyję, szeroki rozstaw żeber, skrzela i prymitywne płuca, przednie płetwy (piersiowe) zbudowane w taki sposób, że mogły się zginać w połowie. Ryba nieco przypominająca krokodyla żyła w płytkich wodach przybrzeżnych, ale mogła też przebywać na lądzie.

Ellesmere Island to dziesiąta co do wielkości wyspa na świecie.

...

A skad wiadomo ze to ryba ? Toz mamy plywajace ssaki ktore tez maja w szkielecie konczyny dolne choc z wygladu mozna powiedziec ze to ryby ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:27, 30 Sty 2014    Temat postu:

Naukowcy odkryli, że na terenie Polski żyły jaguary i lamparty

Analiza wykopalisk z Jaskini Biśnik (Śląskie) pozwoliła paleozoologom z Uniwersytetu Wrocławskiego na udowodnienie, że na terenie Polski żyły jaguary, lamparty i lwy plejstoceńskie. Szczątki jaguarów i lampartów odnaleziono tam po raz pierwszy w historii.

Jak powiedział dr Adrian Marciszak z Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego, odkrycie śladów bytności lamparta i jaguara na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej udowadnia, że fauna i flora na terenach Polski była bogatsza niż wcześniej sądzono.

- Pokutowało przekonanie, że ten obszar z powodu klimatu jest białą plamą. Tymczasem są dowody, że na terenie na północ od Karpat było bogate życie. Jaguar mógł przybyć tutaj ok. 2 mln lat temu z Afryki i Azji. Lamparty i lwy plejstoceńskie żyły później ok. 600 tysięcy lat temu - dodał Marciszak.

Naukowiec podkreślił, że jaguar ważył ok. 150-200 kg i przypominał osobniki obecnie żyjące m.in. w Ameryce Centralnej i Południowej. Zdaniem paleozoologa pojawienie się lwa plejstoceńskiego, drapieżnika o wadze ok.350-500 kg przyczyniło się do wymarcia jaguara.

- Ślady lwów plejstoceńskich znajdowano już wcześniej, natomiast odkrycie szczątków jaguara i lamparta wymagało potwierdzenia i porównania zebranego materiału archeologicznego z eksponatami w innych muzeach. Teraz mamy już pewność, że oba drapieżniki też tutaj żyły - powiedział Marciszak.

Wykopaliska archeologiczne w Jaskini Biśnik prowadzone są od 1991 r. pod kierunkiem prof. Krzysztofa Cyrka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Dostarczyły niezwykle bogatego materiału archeologicznego i paleontologicznego, dokumentującego historię człowieka na tle przemian przyrodniczych w ostatnich 350-300 tysiącach lat.

Analiza szczątków prowadzona przez pracowników Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego (dr Adrian Marciszak, dr Paweł Socha, dr Krzysztof Stefaniak, wcześniej również prof. Teresa Wiszniowska) pozwoliły na zidentyfikowanie tam ponad 100 gatunków ssaków.

...

To super ! Piekne zwierzeta SmileSmileSmile Zreszta one powroca niech tylko mrozy sie skoncza w Polsce SmileSmileSmile Klimat u nas sie zmieni . Bedzie cieplo ! SmileSmileSmile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 13:47, 26 Lip 2016    Temat postu:

nosorożca z epoki lodowcowej
wyślij
drukuj
az, kaien | publikacja: 26.07.2016 | aktualizacja: 11:17 wyślij
drukuj
Zupełnie jak w epoce lodowcowej (fot. Pinterest/nowiny24.pl)
Podczas prac budowlanych mieszkaniec Rzeszowa odnalazł nietypową czaszkę. Okazało się, że to kość nosorożca, najprawdopodobniej włochatego.

Rolnik znalazł szkielet dinozaura giganta; ważył sto ton
Mirosław Bereś z Rzeszowa powiadomił portal nowiny24.pl o niecodziennym zjawisku. Mężczyzna układa kostkę brukową. Zlecenie miał w Jarosławiu. W transporcie piasku z Łukawca wygrzebał kawałek ogromnej czaszki.

– Wygląda to jak górna część nozdrza jakiegoś zwierzęcia – relacjonował rzeszowianin. Znalezisko ma wymiary ok. 60 na 30 centymetrów i waży kilka kilogramów.

– Jest wrażenie, jak się taki okaz trzyma w rękach, mając na uwadze, że może mieć nawet kilka milionów lat. Troszkę ciarki po plecach przechodzą – mówił portalowi mężczyzna.
#wieszwiecej | Polub nas
Zdaniem ekspertów na pewno nie jest to fragment kości dinozaura. Z analizy zdjęć wynika, że to górny fragment czaszki, bez zębów i części mózgoczaszki, należący do nosorożca, prawdopodobnie włochatego. W epoce lodowcowej na naszych ziemiach występowały tego typu zwierzęta. nowiny24.pl

....

Cenne odkrycie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:06, 09 Sie 2016    Temat postu:

Pradziejowy nosorożec odkryty pod Gorzowem Wielkopolskim. Pierwszy taki przypadek w Polsce
wjk/
2016-08-09, 17:35
Niemal kompletny szkielet nosorożca sprzed ponad 100 tys. lat odkryto pod Gorzowem Wielkopolskim. To pierwszy taki przypadek znany z terenu Polski - poinformował rzecznik prasowy Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG) w Warszawie, Andrzej Rudnicki.
Nosorożec biały (fot. Wikimedia Commons/Pmalkowski/CC BY-3.0)

Rozrywka
Czekali 10 lat. Biały nosorożec urodził się w...

Świat
Nie żyje jeden z ostatnich przedstawicieli...

Szkielet należy do ciepłolubnego nosorożca z rodzaju Stephanorhinus. To gatunek, który jest wymarły. Do tej pory znajdowano na terenie Polski tylko pojedyncze kości lub zęby zwierząt tego gatunku - poinformował w rozmowie z jeden z badaczy zajmujący się znaleziskiem, dr Janusz Badura z PIG. Ocenił, że taka sytuacja zdarza się raz na kilkaset lat.



Przypadkowe odkrycie



Do odkrycia doszło przypadkowo w maju 2016 r., w trakcie budowy drogi krajowej S3. Na znalezisko składa się ponad 100 kości nosorożca wraz z czaszką i 24 zębami. Szczątki spoczywały w osadach jeziornych pochodzących sprzed około 132-115 tys. lat. Były to czasy, gdy klimat obecnych terenów Polski był cieplejszy niż dziś.



Odkryty przez naukowców nosorożec był dorosły. Wielkością przypominał nosorożce żyjące współcześnie. - Prawdopodobnie zginąłśmiercią gwałtowną, ponieważ czyszcząc jego uzębienie znaleziono resztki jego ostatniego posiłku - fragmenty tkanek roślinnych" - powiedział PAP dr Badura. Naukowcy przypuszczają, że zwierzę utonęło, gdy pokonywało jezioro. Nie znaleziono dowodów na to, że do jego śmierci przyczynić się mogli dawni krewni człowieka.



Planowana ekspozycja kopii odkrytego szkieletu



Kości wydobyli specjaliści z PIG po informacji, którą otrzymali od firmy budowlanej. Teraz wspólnie z blisko 20 badaczami z innych instytucji przygotowują znalezisko do publikacji naukowej, która ukaże się w "Przeglądzie Geologicznym". Wstępne badania kości wykonali prof. Krzysztof Stefaniak i Adam Kotowski z Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy na podstawie analizy uzębienia określili gatunek zwierzęcia. Badacze przypuszczają, że część szkieletu wywieziono na nasypy budowlane.



Jak poinformował dr Badura, planowana jest ekspozycja kopii odkrytego szkieletu w formie modelu w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego.



PAP

...

Znakomicie!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:02, 22 Mar 2018    Temat postu:

Prehistoryczne latające gady rozmiarów małego samolotu
Przez Wojciech Bałaban -19 marca 20180

Nowe odkrycie

Kilka nowych gatunków Pterozaurów – skrzydlatych gadów, które żyły obok dinozaurów – zostało odkrytych w regionie kopalni fosforanów w Maroku, jak donosi magazyn Nature.



Przed tym odkryciem, badacze uważali, że Pterozaury stanowiły stosunkowo małą grupę, która zaczęła powoli zanikać około 80 milionów lat temu. Jednak marokańskie skamieniałości pterozaurów opisane przez grupę naukowców pod przewodnictwem Nicholasa Longricha z Uniwersytetu w Bath w Wielkiej Brytanii, sugerują odkrycie co najmniej pięciu nowych gatunków.

Zaskakujące okazało się również datowanie skamielin w granicach między 66 a 67 milionów lat temu. Ich rozmiary charakteryzuje znaczna rozpiętość – od osobnika Alcione elainus wielkości dużego orła, do jeszcze nienazwanego olbrzymiego gada, o rozpiętości skrzydeł wynoszącej prawie 9 metrów.

Analiza tych i innych skamieniałości sugeruje, że zamiast zanikać, różnorodna gama pterozaurów rozwijała się do momentu, w którym o zagładę dinozaurów 66 milionów lat temu obwiniono uderzenie asteroidy.

...

Cenne odkrycie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 10:25, 07 Cze 2018    Temat postu:

Najstarsze ślady gruźlicy pochodzą ze Śląska
Paleontolodzy z Uniwersytetu Śląskiego oraz Instytutu Paleobiologii PAN odkryli najstarsze na świecie ślady gruźlicy. Badacze znaleźli drobne narośle w skamielinie morskiego gada sprzed 245 milionów lat.




Szkielet, na którym znaleziono drobne, guzkowate narośla, pochodzi ze zbiorów Muzeum Geologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Znaleziono go na przełomie XIX i XX wieku w Gogolinie na Opolszczyźnie. Najprawdopodobniej szczątki należały do drapieżnego gada spokrewnionego ze znanymi z tego okresu notozaurami. Okaz został opisany w 1902 roku przez niemieckiego geologa Wilhelma Volza. Podczas wojennej zawieruchy skamielina została uszkodzona i do dzisiejszych czasów zachował się jej niewielki fragment.

Narośle znajdujące się na czterech zachowanych żebrach odkrył doktorant z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego Dawid Surmik, który badał skamielinę. Skontaktował się w tej sprawie z ekspertem w dziedzinie pradawnych patologii szkieletowych, doktorem Bruce’em Rothschildem z Carnegie Museum w Pittsburghu oraz z Tomaszem Szczygielskim z Instytutu Paleobiologii PAN, który również pracuje na materiałach kopalnych gadów.





Mikrotomografia rentgenowska o wysokiej rozdzielczości i badania histopatologiczne zmienionych patologicznie żeber ujawniły ślady po chronicznej infekcji układu oddechowego. Badacze doszli do wniosku, że mają do czynienia z reakcją okostnej na przewlekłą infekcję, którą okazała się gruźlica. Rezultaty badań zostały opublikowane na łamach „Royal Society Open Science”.

By potwierdzić swoje przypuszczenia materiał został przesłany do Krajowego Laboratorium Multidyscyplinarnego Nanomateriałów Funkcjonalnych (NanoFun), gdzie doktor Katarzyna Janiszewska dokładnie zbadała narośla. Wnioski badaczy okazały się poprawne. Tym samym jest to najstarszy dowód na istnienie gruźlicy, co oznacza, że jej rodowód sięga początków ery wielkich gadów – czytamy w komunikacie udostępnionym na stronach internetowych Uniwersytetu Śląskiego.



Surmik od lat zajmuje się poszukiwaniem śladów schorzeń utrwalonych w szkieletowych szczątkach kręgowców sprzed setek milionów lat, rozszerzając tym samym zakres znaczeniowy dziedziny paleontologii, jaką jest paleopatologia Nauka ta dostarcza danych pozwalających zgłębiać ewolucyjną historię chorób.

- W zeszłym roku opisaliśmy ślady infekcji stawowych u pistozaurów, nieco młodszych krewniaków notozaurów. A zatem szczątki tych prehistorycznych zwierząt morskich są niemymi świadkami jednych z najstarszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych, które mogły mieć znaczący wpływ na przetrwanie gatunków w geologicznej przeszłości Ziemi – mówi naukowiec cytowany w komunikacie UŚ.

...

Bardzo ciekawe!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 14:58, 24 Lis 2018    Temat postu:

Największy znany gad ssakokształtny żył na terenie Śląska

Największy znany dotąd gad ssakokształtny, Lisiowicia bojani, żył na terenie Śląska ok. 210 mln lat temu - informują polscy badacze w publikacji w "Science". Pod względem masy i gabarytów blisko mu było do słoni.

POLSKI gigant z początków ERY DINOZAURÓW - większy od słonia

W Lisowicach na Śląsku polscy paleontolodzy odkryli skamieniałość zwierzęcia wielkości słonia, ale od niego masywniejszego. Było ono kuzynem ssaków i żyło ponad 200 milionów lat temu, czyli w okresie, w którym pojawiły się również pierwsze dinozaury.

....

Cos typu nosorozec.




Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 12:06, 11 Lut 2019    Temat postu:

W Patagonii odkryto nowy gatunek dinozaura. „Ma unikatowy wygląd” - NeeWS

Wygląda na to, że nasza planeta kryje jeszcze wiele tajemnic, ale jedną z nich udało się właśnie odkryć, a mowa o szkielecie nieznanego dotąd dinozaura, który żył sobie w Ameryce Południowej jakieś 140 milionów lat temu.

...

Niebywale! Coz za wyglad!



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy