Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 13:10, 23 Wrz 2011 Temat postu: Upada teoria Einsteina . |
|
|
Naukowcy zszokowani. Upadła teoria Einsteina?
Naukowcy pracujący przy wielkim zderzaczu hadronów nie mogą wyjść ze zdumienia - informuje bbc.co.uk. Okazało się, że jedna z najbardziej znanych teorii w historii fizyki, opracowana przez Alberta Einsteina, szczególna teoria względności, może się okazać nieprawdziwa. Naukowcy od 100 lat zakładali, że prędkości światła nie można przekroczyć. Jednak wyniki badań pokazują, że neutrina osiągnęła i przekroczyła prędkość światła. Naukowcy są w szoku - informuje bbc.co.uk.
Podczas eksperymentu neutrina (cząstka elementarna mająca praktycznie zerową masę i zerowy ładunek elektryczny - red.) "wysłana" z CERN do oddalonego o 732 km Gran Sasso, przybyła o sekundę za wcześnie. Oznacza to, że przekroczyła prędkość światła, jak do tej pory uznawaną za maksymalną we wszechświecie. Teraz wyniki czekają na potwierdzenie przez innych naukowców. - Próbowaliśmy znaleźć wszystkie możliwe wyjaśnienia tego zdarzenia - przekonują naukowcy z CERN na czele z prof. Antonio Ereditato. - Chcieliśmy odnaleźć jakieś proste błędy, bardziej złożone błędy i jakieś nieprzewidziane przez nas zdarzenia - mówił. - Kiedy ich nie znaleźliśmy poprosiliśmy innych naukowców o pomoc - dodał naukowiec.
Albert Einstein i naukowcy od ponad 100 lat byli przekonani, że prędkości światła nie można przekroczyć. Żadne inne badania nie przyniosły podobnych rezultatów. Przez ostatnie trzy lata zespół prof. Ereditato przeprowadzał eksperymenty, które zdają się świadczyć, że neutrina przekroczyły barierę światła.
- Wyniki są szalone - mówi profesor z CERN. - Konsekwencje mogą być bardzo poważne. Trzeba będzie napisać na nowo prawa fizyki - zaznacza naukowiec cytowany przez bbc.co.uk .
>>>>>
Po piersze to nie jest nowosc . Juz pare lat temu zrobiono eksperyment z takim wynikiem ... To jest juz KOLEJNY !!!
A co do meritum to zawsze wydawalo mi sie dziwne zalozenie ze predkosc swiatla jest najwieksza i ,,nie mozna'' jej przekroczyc ... Niby dlaczego nie ? To bylo dziwne ...
Sa to ciekawe rzeczy ale przypmne ze jeszcze wieksze szykuje Bóg . np. Ciało Uwielbione czyli to jakie miał Jezus po zmartwychwstaniu . Ma ono takie własności jak PRZENIKANIE czyli przechodzenie przez materie czy teleporacja czyli w jenej chwili zmiana miejsca przebywania na inne . To jest w Biblii !!! A duch nie ma ograniczen ! Tak wiec gdy ktos mowi ze ,,nigdy nie dwoiemy sie co tam jest w kosmosie bo nie da sie tam poleciec'' jest to nonsens... Wszscy zainteresowani juz po smierci moga dowolnie ogaldac wszelkie planety i gwiazdy i to w dowolnym mioejscu i czasie ich historii ! Wystarczy znalezc sie w niebie a tam wszystko jest :O))) Stad ja jestem taki spokojny bo czym mam sie marwic koro Bóg jest i chce aby byl w niebie ??? :O)))
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 19:37, 25 Lis 2011 Temat postu: |
|
|
Polski naukowiec zauważył błąd w teorii względności
Polski naukowiec twierdzi, że zauważył błąd w teorii względności Alberta Einsteina. Emerytowany profesor chemii z Uniwersytetu Wrocławskiego Janusz Drożdżyński opublikował swoją pracę na ten temat w anglojęzycznym czasopiśmie Journal of Modern Physics.
Potwierdzona wielokrotnie teoria względności zakłada, że czas i przestrzeń nie są stałe: mogą się wydłużać i skracać. Zależy to od prędkości ruchu - na przykład astronauty w pędzącej rakiecie. Zjawiska te dotyczą wszystkich obiektów we wszechświecie w równym stopniu. Jednak zdaniem profesora Drożdżyńskiego, obiekty bez tzw. masy spoczynkowej, czyli np. cząstki światła, powinny zachowywać się inaczej niż cząstki, które mają masę spoczynkową: "W przypadku obiektu posiadającego masę tor obiektu wysyłanego z sufitu na ziemię będzie biegł po linii prostej". Dotyczy to na przykład piłki czy kamienia. W przypadku promienia światła ten tor powinien być inny - podkreśla profesor Drożdżyński.
Inny naukowiec z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Cezary Juszczak uważa jednak, że w tym rozumowaniu tkwi błąd: "Autor postuluje rozchodzenie się światła w nieruchomym eterze". A pojęcie eteru jako nieruchomej substancji wykluczono już ponad sto lat temu. Sprór trwa.
Profesor Drożdżyński przyznaje, że już wcześniej spotkał się z krytyką lub obojętnością wobec nowej hipotezy. Ale - jak zaznacza - ma nadzieję, że jego praca to kij wsadzony w mrowisko, który wywoła dyskusję na ten temat.
>>>>
Ciekawe ... Ale przede wszystkim dlaczego skoro ogolna teoria wzglednosci zaklada wzglednosc wszystkiego to swiatlo ma bezwzgledna predkosc ??? Przeciez na zdrowy rozum predkosc swiatla jest TEZ WZGLEDNA !!! Naukowcy musza miec jakis PUNKT BEZWZGLEDNY inaczej nic nie wychodzi ! Wszystko nie moze byc wzgledne !
TYM PUNKTEM ODNIESIENIA JEST BÓG ! Niezmienna predkosc swiatla jest zastepstwem Boga . Tymczasem nie da sie Go zastapic !
On jest nieruchomy i nie podlega wzglednosci . I tym samym sformulowalismy kolejny dowod na istnienie Boga tym razem na bazie fizyki Einstenia . Te Tomasza z Akwinu byly na bazie fizyki Arystotelesa . Nowa fizyka wymaga kolejnego dowodu . Jak widzicie WSZYSTKO NA SWIECIE PROWADZI DO BOGA ! :O)))
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 22:18, 05 Sty 2013 Temat postu: |
|
|
15-latek podważył teorie Einsteina i Newtona
Pewien 15-latek w czasie kilku pierwszych dni stażu w Obserwatorium Astronomicznym w Strasburgu stworzył program, za pomocą którego podważył teorie Einsteina i Newtona - donosi rmf24.pl. Sensacyjne odkrycie zostało opublikowane w jednym z najbardziej renomowanych pism naukowych na świecie – "Nature".
15-letni licealista Neil Ibata udowodnił, że teorie dotyczące kosmosu są błędne. Jego pomiary wykazały, że tzw. galaktyki karłowate krążą w sposób skoordynowany wokół wielkiej Galaktyki Andromedy.
Eksperci podkreślają, że obala to fundamenty astrofizyki. Dotychczas sądzono, że galaktyki karłowate miały przemieszać się w sposób mniej lub bardziej chaotyczny. Nie potrafiono jednak tego udowodnić.
Licealista oświadczył, że nie ma zamiaru dalej zajmować się kosmosem. Stwierdził, że chciał pomóc w pracy swojemu ojcu, który od lat pracuje w Obserwatorium Astronomicznym w Strasburgu.
Galaktyki karłowate to typ galaktyk o rozmiarach najmniejszych z dotychczas znanych. Wielkości poniżej 2 kiloparseków i niskiej jasności absolutnej. Galaktyki karłowate obserwuje się najczęściej w pobliżu jasnych galaktyk, wewnątrz gromad.
Przykładem takiej galaktyki są Obłoki Magellana, dwie karłowate galaktyki najbliższe naszej Galaktyce, widoczne gołym okiem z półkuli południowej: Mały Obłok Magellana (określany anglojęzycznym skrótem SMC) odległy jest o 196 tys. lat świetlnych, ma średnicę 13 000 lat świetlnych i masę 1,5 mld mas Słońca, widoczny jest w gwiazdozbiorze Tukana.
Wielki Obłok Magellana (LMC) znajduje się na pograniczu gwiazdozbiorów Złotej Ryby i Góry Stołowej, oddalony jest o 163 tys. lat świetlnych, ma średnicę 40 000 lat świetlnych i masę 14 mld mas Słońca, zawiera ok. 1,5 mld gwiazd. Oba obłoki oddalone są od siebie o 65 200 lat świetlnych, mają wspólne z Galaktyką pochodzenie, oba zawierają względnie dużo materii międzygwiazdowej.
....
Brawo ! Zachwycajace dziecko ! A popchnal nauke do przodu ! :0)))
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 23:41, 06 Sty 2013 Temat postu: |
|
|
Kim jest 15-latek, który podważył teorie Einsteina i Newtona?
Wczoraj świat obiegła wiadomość o sensacyjnym odkryciu naukowym, które podważa dotychczasowe teorie Einsteina i Newtona. 15-letni licealista Neil Ibata z Francji udowodnił, że teorie dotyczące kosmosu są błędne. Kim jest młody geniusz?
Neil Ibata w czasie kilku pierwszych dni stażu w Obserwatorium Astronomicznym w Strasburgu, gdzie pracuje jego ojciec Rodrigo, podważył teorie Einsteina i Newtona. Sensacyjne odkrycie zostało opublikowane w jednym z najbardziej renomowanych pism naukowych na świecie - "Nature".
15-letni geniusz uczy się w Pontonniers International School w Strasburgu. Uczy się również gry na fortepianie w lokalnym konserwatorium. Jest najstarszy z trójki rodzeństwa. Biegle mówi po niemiecku, angielsku i chińsku.
- Mój ojciec zaczął uczyć mnie matematyki i fizyki kiedy miałem pięć czy sześć lat. Zakochałem sie w tym - powiedział Neil.
Do obserwatorium astronomicznego przyszedł pomóc ojcu, Rodrigo, który kieruje zespołem astronomów badających otaczające galaktykę Andromedy mniejsze galaktyki karłowate. Przy pomocy zespołu Neil poznawał tajniki języka programowania - Python. Ojciec poprosił go o pomoc przy kodowaniu.
W efekcie młody Francuz stworzył program, za pomocą którego dokonał sensacyjnego odkrycia. Po ogłoszeniu wyników Neil przyznał, że cieszy go publikacja w prestiżowym czasopiśmie "Nature". Dodał, że nie wie jeszcze, czy chce iść w ślady ojca i zostać astrofizykiem, ale cieszy się swoim wkładem w naukę.
Odkrycie młodego geniusza wykazało, że tzw. galaktyki karłowate krążą w sposób skoordynowany wokół wielkiej Galaktyki Andromedy. Eksperci podkreślają, że obala to fundamenty astrofizyki. Dotychczas sądzono, że galaktyki karłowate miały przemieszać się w sposób mniej lub bardziej chaotyczny. Nie potrafiono jednak tego udowodnić.
Astrofizycy wciąż nie wiedzą, co oznacza odkrycie młodego Francuza. Wierzą jednak, że pomoże ono zrozumieć, jak powstają galaktyki.
Galaktyki karłowate to typ galaktyk o rozmiarach najmniejszych z dotychczas znanych. Wielkości poniżej 2 kiloparseków i niskiej jasności absolutnej. Galaktyki karłowate obserwuje się najczęściej w pobliżu jasnych galaktyk, wewnątrz gromad.
Przykładem takiej galaktyki są Obłoki Magellana, dwie karłowate galaktyki najbliższe naszej Galaktyce, widoczne gołym okiem z półkuli południowej: Mały Obłok Magellana (określany anglojęzycznym skrótem SMC) odległy jest o 196 tys. lat świetlnych, ma średnicę 13 000 lat świetlnych i masę 1,5 mld mas Słońca, widoczny jest w gwiazdozbiorze Tukana.
Wielki Obłok Magellana (LMC) znajduje się na pograniczu gwiazdozbiorów Złotej Ryby i Góry Stołowej, oddalony jest o 163 tys. lat świetlnych, ma średnicę 40 000 lat świetlnych i masę 14 mld mas Słońca, zawiera ok. 1,5 mld gwiazd. Oba obłoki oddalone są od siebie o 65 200 lat świetlnych, mają wspólne z Galaktyką pochodzenie, oba zawierają względnie dużo materii międzygwiazdowej.
....
Na razie nie wiedza co to oznacza !!!
Wszystko we wszechswiecie jest skoordynowane . Zadnych przypadkow tylko scisle prawa ! To znak Boga ! :0)))
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 19:18, 15 Sty 2013 Temat postu: |
|
|
Odkryto największą strukturę we Wszechświecie
Naukowcy odkryli coś, co nie powinno w ogóle istnieć. To grupa kwazarów, która rozciąga się na długość czterech miliardów lat świetlnych. Jest to najbardziej masywna struktura we Wszechświecie - informuje serwis theatlantic.com.
Grupa składająca się z 73 kwazarów jest największą strukturą jaką kiedykolwiek zaobserwowano we Wszechświecie. Jest zlokalizowana w pobliżu innej duże grupy kwazarów.
Rozciąga się ona średnio na odległość 1,6 miliarda lat świetlnych, ale w najbardziej oddalonych od siebie punktach ma aż cztery miliardy lat. Dla porównania Droga Mleczna, gdzie znajduje się nasz glob, rozciąga się w przybliżeniu na około 100 tys. lat świetlnych.
Według obecnie obowiązującej zasady kosmologicznej wynika, że nie powinniśmy zaobserwować struktury większej niż 1,2 mld lat świetlnych, dlatego to odkrycie jest tak ważne. Podważa ono zasadę kosmologiczną, która od lat uznawana jest za pewnik.
Struktura została odkryta przez zespół kierowany przez Rogera Clowesa z University of Central Lancashire. Odkrycie zostało ogłoszone 11 stycznia na łamach "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society".
Kwazar to obiekt gwiazdopodobny charakteryzujący się małymi rozmiarami kątowymi (jak gwiazda) oraz kilkoma (lub wszystkimi) z następujących cech: wyraźnie przesuniętym ku czerwieni widmem, nadwyżką promieniowania w ultrafiolecie i silnym promieniowaniem radiowym oraz zmiennością promieniowania. Kwazary są interpretowane jako bardzo odległe jądra aktywnych galaktyk.
...
Wspaniale ! I znowu cos co nie ma prawa istniec a istnieje . Oczywiscie to tylko niezgodnosc z obecnymi teoriami i trzeba nowych . Wiedza sie rozwija :0)))
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 13:09, 27 Kwi 2013 Temat postu: |
|
|
Obserwacje pulsara wskazują, że Einstein miał rację
Międzynarodowy zespół astronomów zbadał bardzo masywną gwiazdę neutronową i przetestował ogólną teorię względności Einsteina. O wynikach badań, które ukażą się w piątek w czasopiśmie "Science", poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
Zespół kierowany przez Johna Antoniadisa (Max-Planck-Institut für Radioastronomie, Bonn, Niemcy), składający się z naukowców z Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii, Holandii, Rosji i USA, przeprowadził dokładne obserwacje egzotycznego układu podwójnego gwiazd, złożonego z bardzo masywnej gwiazdy neutronowej i białego karła. Gwiazda neutronowa w tym układzie to pulsar noszący oznaczenie PSR J0348+0432. Obiekt obraca się 25 razy na sekundę dookoła swojej osi, wysyłając wiązki promieniowania radiowego w sposób, który można porównać do działania latarni morskiej.
Pulsar PSR J0348+0432 ma masę dwukrotnie większą niż Słońce, ale średnicę zaledwie 20 kilometrów. W efekcie grawitacja na jego powierzchni jest 300 miliardów razy silniejsza niż na Ziemi. We wnętrzu pulsara objętość równa kostce cukru mieści w sobie ponad miliard ton ekstremalnie ściśniętej materii. Towarzyszący pulsarowi biały karzeł jest pozostałością po znacznie mniej masywnej gwieździe, która utraciła swoją atmosferę i powoli się ochładza.
Ten niezwykły układ podwójny stanowi świetne laboratorium dla testów różnych teorii na temat grawitacji, w tym ogólnej teorii względności Einsteina (która tłumaczy grawitację jako konsekwencję zakrzywienia czasoprzestrzeni na skutek obecności masy i energii). Obserwując go można sprawdzić na ile zgodne z rzeczywistością są przewidywania teorii fizycznych dla ekstremalnego pola grawitacyjnego.
W niektórych przypadkach w teorii Einsteina występują osobliwości, z wartościami zmierzającymi do nieskończoności (na przykład w czarnych dziurach), dlatego fizycy i astronomowie poszukują granic, dla których teoria Einsteina jest poprawna. Jak dotąd ogólna teoria względności oparła się jednak wszystkim testom - również najnowszemu.
Pulsar PSR J0348+0432 okazał się najmasywniejszą znaną gwiazdą neutronową, dzięki czemu można było przesunąć granice testów jeszcze dalej niż w przypadku wcześniejszych badań pulsarów. Naukowcy połączyli obserwacje białego karła za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) i Teleskopu Williama Herschela (WHT) z precyzyjnymi pomiarami pulsara przy użyciu kilku radioteleskopów (Effelsberg, Arecibo oraz Green Bank).
Ciasny układ podwójny pulsara i białego karła emituje fale grawitacyjne, tracąc energię, co powoduje zmiany w okresie orbitalnym (zmiany te są bardzo niewielkie). Obserwacje były tak precyzyjne, że udało się zmierzyć zmianę okresu orbitalnego: 8 milionowych części sekundy na rok. Dokładnie taką wartość przewiduje teoria Einsteina.
....
Oczywiscie teoria Einsteina jest trafna w swoim zakresie . Tak jak i Newtona . Teoria Newtona miesci sie w tej Einsteina jako szczegolny przypadek . Podobnie teoria Einsteina jest szczegolnym przypadkiem wiekszej !
W ogole wyglada na to ze kazde zalozenie zgodne z zasadami matematyki da sie udowodnic . Czy w ogole prawa wszechswiata istnieja tak jak to rozumiemy !? Czy czasem nie sa takie jakie bedziemy chcieli miec !?
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 22:35, 26 Sty 2015 Temat postu: |
|
|
Naukowcy spowolnili prędkość światła?
Czy to odkrycie wpłynie na nasze życie codzienne?
Szkockim naukowcom udało się nadać fotonom prędkość mniejszą od prędkości światła - podaje Science Express.
Grupa badaczy z University of Glasgow i Heriot-Watt University przepuściła fotony przez specjalną maskę, która zmieniła ich kształt oraz doprowadziła do spowolnienia cząstek do prędkości mniejszej od prędkości światła. Naukowcy podkreślają, że również po wydostaniu się w wolną przestrzeń, prędkość fotonów pozostała zmniejszona.
Powszechnie przyjmuje się, że prędkość światła w próżni jest stała (wynosi 299.792,458 kilometra na sekundę). Uważa się również, że w wodzie lub szkle prędkość światła jest niższa i po opuszczeniu takiego "ośrodka" i przejściu w próżnię - fotony poruszają się z prędkością stałą.
W opisywanym eksperymencie było jednak inaczej.
Wyścig protonów na torze
Dr Jacquiline Romero oraz dr Daniel Giovannini wraz z innymi naukowcami zbudowali laboratorium w Glasgow - na wzór swoistego toru wyścigowego dla fotonów. Pozwoliło im to na badanie prędkości pojedynczych fotonów. Na torze zaczęli przeprowadzać wyścigi par fotonów. Jeden foton wypuszczano w normalnym stanie, a następny przepuszczano przez maskę, która doprowadzała do zmiany kształtu fotonów i zmniejszała ich prędkość.
Specjalna maska - swoim kształtem przypominająca tarczę strzelniczą - zawdzięcza swoje właściwości ciekłym kryształom. Zmieniając kształt wiązki, wpływa także na prędkość tworzących ją fotonów.
Po serii eksperymentów okazało się, że spowolniony przez maskę foton poruszał się w wolnej od niespowolnionego także poza maską. Spowolniony foton pozostał w tyle za niespowolnionym. Mogłoby się wydawać, że nie da się wpłynąć na kształt cząsteczki światła. Jednak z punktu widzenia fizyki kwantowej foton - choć cząsteczka - może także wykazywać właściwości fali.
Próbując ułatwić zrozumienie eksperymentu, naukowcy porównują go do wyścigu kolarskiego. Peleton - jako główna grupa - może poruszać się ze stałą prędkością. Poszczególni kolarze będą np. jechać wolniej, gdy są zmęczeni lub dając sobie szansę na napie się. Inni będą starali się przyspieszyć. Peleton można więc porównać do wiązki światła - poruszającej się z prędkością światła - natomiast prędkości kolarzy - fotonów - mogą być różne.
Czas pokaże, czy odkrycie przełoży się na życie codzienne. I w jakim stopniu.
....
Naprawde ? O ile to nie blad to jest super sensacja ! Predkosc swiatla bedzie mozna regulowac ?!
W sumie dosc logiczne . Strumien trzyma sie stalej predkosci ALE pojedyncze fotony oscyluja wokol niej raz szybciej raz wolniej . Z tego wynika ze fotony posuwaja sie skokami szybciej-wolniej wokol stalej predkosci swiatla . Czyli FALUJĄ !
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 19:08, 25 Lis 2015 Temat postu: |
|
|
Tajemnicza wizyta Penrose'a w Polsce
Michał Piasecki
dziennikarz i publicysta, interesują mnie kontrowersje
Sir Roger Penrose, fot. Wikipedia
Jest ojcem chrzestnym współczesnej fizyki, a na jego spotkania przychodzą tłumy. Sir Roger Penrose ostatnich kilka dni spędził ukryty w zaciszu XII-wiecznego klasztoru pod Warszawą. Dlaczego? Nie jest tajemnicą, że przygotowuje zamach na teorię wielkiego wybuchu. Pomóc ma mu przełomowe odkrycie polskiego naukowca.
Angielski astrofizyk i matematyk przyjechał do Polski na specjalny wykład w Centrum Nauki Kopernik, w ramach cyklu „Drogi do rzeczywistości”. Na spotkanie przyszło ok. 1000 osób, a bilety rozeszły się w niespełna dwie godziny.
REKLAMA
Astrofizyka w klasztorze
Sir Roger Penrose, który jest w wieku naszych najstarszych współbraci, to człowiek z ogromną klasą. Mimo, że przyjmuje inną optykę od naszej, wykazał się olbrzymim wyczuciem podczas pobytu w klasztorze. Mam wrażenie, że spotkanie z naszą wspólnotą zakonną było dla niego ubogacającym doświadczeniem i elementem cennego dialogu światopoglądowego.
ks. Przemysław Kawecki
Po wszystkim, zamiast do któregoś z prestiżowych hoteli stolicy, Penrose dyskretnie udał się do romańskiego klasztoru w Czerwińsku nad Wisłą, gdzie spędził cały weekend. Co tam robił? - Naszym gościom zależało na dyskrecji spotkania i uniknięciu mediów - mówi ks. Przemysław Kawecki. Nie jest jednak tajemnicą, że w murach opactwa naukowiec spotkał się ze swoim współpracownikiem, prof. Krzysztofem Meissnerem. Fizycy rozmawiali o tajemniczym odkryciu Polaka, które potwierdzałoby konstruowaną od lat teorię Penrose'a na temat wieczności wszechświata.
Penrose dla fizyki jest tym, czym The Beatles dla muzyki. To on, razem ze Stephenem Hawkingiem udowodnił twierdzenie o osobliwościach, potwierdzając istnienia wielkiego wybuchu z teorii Einsteina. Anglik zajmuje się głównie teorią świadomości, czarnymi dziurami i tzw. "wczesnym wszechświatem". Od dłuższego czasu stara się udowodnić istnienie wszechświata poprzedniego wobec naszego, co potwierdzałoby teorię cykliczności wielkiego wybuchu.
Zobacz na Youtube
Właśnie o tym Penrose rozmawiał w klasztorze salezjanów z Meissnerem, wykładowcą UW odznaczonym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wkład w badania naukowe. Wszystko wskazuje na to, że Polak - choć jeszcze nie ogłosił tego oficjalną publikacją - odkrył koncentryczne pierścienie, będące pozostałością po poprzednim wszechświecie. Są one, mówiąc pokrótce, "echem poprzedniego eonu", czyli jednego z niekończących się cykli istnienia wszechświata i powstały podczas powtarzającego się wielkiego wybuchu. Takie wnioski zdają się płynąć z analizowanych przez Meissnera danych z sondy Planck.
Jeśli udałoby się udowodnić istnienie tzw. pierścieni Penrose'a, polski fizyk wywróciłby do góry nogami wszystkie teorie, zakładające wielki wybuch, jako początek wszechświata. Reakcja Penrose'a po spotkaniu w Czerwińsku nad Wisłą nie pozostawia złudzeń, co do skali odkrycia Meissnera.
3b07c038-7be6-54cb-a248-086ee9fba84a prof. Krzysztof Meissner, fot. UW
prof. Krzysztof Meissner, fot. UW
Gdy mniej więcej rok temu Penrose dowiedział się o badaniach Polaka, natychmiast poprosił go o spotkanie. - Z racji, że dyskutujemy już z naszym gościem od dłuższego czasu, to pomyślałem, żeby spotkać się w tak pięknym, cichym otoczeniu i móc spokojnie porozmawiać, co fantastycznie się udaje - powiedział "Nowemu Kurierowi Płońskiemu" Meissner. O szczegółach spotkania rozmawiać nie chciał. Okazuje się jednak, że jego odkrycie zrobiło na Angliku olbrzymie wrażenie.
Penrose zmienia zdanie
Uwielbiam słuchać przemyśleń prof. Meissnera, który często nas odwiedza i prowadzi zajęcia dla młodzieży. Używa prostego języka i rozbudza fascynację fizyką. Wskazuje też na transcendencję nauk ścisłych, gdzie zaczyna się dialog z wiarą. Ma bardzo trafne refleksje na temat języka teologii, który wydaje się nazbyt skomplikowany dla zwykłych ludzi.
ks. Przemysław Kawecki
- Są takie chwile, w których ma się świadomość uczestniczenia w czymś wielkim. Jeśli profesor Meissner mówi, że po rozmowach w naszym klasztorze sir Roger Penrose postanowił zmienić treść jednego z rozdziałów swojej publikacji, to znaczy, że w czasie tych dwóch dni dokonało się coś bardzo istotnego - cieszy się ks. Kawecki. - Cieszę się, że cisza i klimat opactwa pomogły im w pracy. Zazwyczaj pomaga przyjeżdżającej tu z różnych powodów młodzieży - dodaje.
Trzeba przyznać, że Meissner i Penrose wybrali sobie miejsce i czas wyjątkowo symboliczne. Anglik do Polski został zaproszony na konferencję upamiętniającą 100-lecie teorii grawitacji. Czerwiński klasztor, obchodzący właśnie swoje 860-lecie, był zaś miejscem, z którego Jagiełło ruszył obalić porządek rzeczy ustalony przez Zakon Krzyżacki.
Teraz obaj fizycy - z tego samego miejsca i w znamienną rocznicę teorii Einsteina - ruszają obalić prawdopodobnie najbardziej fundamentalną teorię współczesnej nauki.
...
ŁAAA! A co to za sensacje? Naprawde cos sie szykuje? Czy tylko taki szum?
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 10:47, 05 Lut 2016 Temat postu: |
|
|
Potrójny układ słoneczny poprawi teorię grawitacji
15 stycznia 2014, 17:24
Astronomowie odkryli jedyny w swoim rodzaju układ słoneczny, w którym pulsar i dwa białe karły krążą na przestrzeni mniejszej niż orbita Ziemi wokół Słońca - informuje serwis BBC News. Niezwykła sytuacja pozwala na dokładne badania wzajemnych oddziaływań grawitacyjnych między gwiazdami.
- Ten potrójny system to naturalne kosmiczne laboratorium, znacznie lepsze od tych znalezionych wcześniej, mogące posłużyć za platformę do badania zasad, na jakich funkcjonują układy potrójne i rozwiązania problemów z teorią względności, które spodziewamy się zobaczy - powiedział Scott Ransom z amerykańskiego Narodowego Radiowego Obserwatorium Astronomicznego.
- To fascynujący na wiele sposobów układ, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że musi mieć całkiem zwariowaną historię powstania - dodał.
Potrójny system został odkryty przy pomocy teleskopu w Green Bank, kiedy astronomowie obserwowali znajdującego się w odległości czterech tysięcy dwustu lat świetlnych od ziemi pulsara.
Cały układ daje astronomom szansę na poszukiwanie nieścisłości w obowiązujących teoriach grawitacji, a zwłaszcza z ogólną teorią względności Einsteina. Jest ona wprawdzie potwierdzona eksperymentalnie, ale pozostaje w sprzeczności z zasadami fizyki kwantowej. Naukowcy mają nadzieję, że uważna obserwacja skomplikowanych układów słonecznych da szansę na zauważenie czegoś, co pozwoli na poprawienie teorii grawitacji.
...
Bardzo ciekawe!
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 19:34, 24 Cze 2018 Temat postu: |
|
|
OGÓLNA TEORIA WZGLĘDNOŚCI EINSTEINA POTWIERDZONA
ASTRONOMIA Dzisiaj, 24 czerwca (05:29)
Astronomowie użyli instrumentu MUSE na Bardzo Dużym Teleskopie (VLT) oraz Kosmicznego Teleskopu Hubble’a do wykonania najbardziej precyzyjnego testu ogólnej teorii względności Einsteina poza Drogą Mleczną. Pobliska galaktyka ESO 325-G004 działa jako silna soczewka grawitacyjna, zaburzając światło od odległej galaktyki znajdującej się poza nią i wytwarza pierścień Einsteina wokół swojego centrum. Porównując masę ESO 325-G004 z objętością przestrzeni wokół niej, astronomowie sprawdzili, iż grawitacja w tych astronomicznych skalach długości zachowuje się zgodnie z przewidywaniami teorii względności. Wyklucza to niektóre alternatywne teorie grawitacji.
Zdjęcie galaktyki ESO 325-G004 /NASA
Zdjęcie galaktyki ESO 325-G004 /NASA
Korzystając z instrumentu MUSE na należącym do ESO teleskopie VLT, zespół kierowany przez Thomasa Colletta z University of Portsmouth w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy obliczył masę ESO 325-G004 mierząc ruch gwiazd wewnątrz tej pobliskiej galaktyki eliptycznej.
- Użyliśmy danych z Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) w Chile do zmierzenia jak szybko poruszają się gwiazdy w ESO 325-G004, a to pozwoliło nam wywnioskować jak dużo masy musi być w tej galaktyce, aby utrzymać gwiazdy na orbitach - powiedział Collett.
Dodatkowo naukowcy byli w stanie zmierzyć inny aspekt grawitacji. Korzystając z należącego do NASA/ESA Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, obserwowali pierścień Einsteina pochodzący od światła z dalekiej galaktyki zaburzonego przez ESO 325-G004. Obserwacje pierścienia umożliwiły astronomom na zmierzenie, jak światło, a tym samym czasoprzestrzeń, jest zaburzane przez olbrzymią masę ESO 325-G004.
Ogólna teoria względności Einsteina przewiduje, że obiekty deformują czasoprzestrzeń wokół nich, powodując iż światło, które przechodzi obok, jest uginane. Skutkiem tego jest zjawisko znane jako soczewkowanie grawitacyjne. Efekt jest zauważalny jedynie dla bardzo masywnych obiektów. Znanych jest kilkaset silnych soczewek grawitacyjnych, ale większość jest zbyt odległa, aby precyzyjnie wyznaczyć ich masę. Jednak galaktyka ESO 325-G004 jest jedna z najbliższych soczewek, w odległości zaledwie 450 milionów lat świetlnych od Ziemi.
Collett kontynuuje:
- Znamy masę galaktyki dzięki MUSE oraz zmierzyliśmy stopień soczewkowania grawitacyjnego na podstawie danych z Hubble’a. Następnie porównaliśmy te dwa sposoby pomiary siły grawitacji - wynik okazał się dokładnie taki, jak przewiduje ogólna teoria względności, z błędem zaledwie 9 procent. Jest to jak dotąd najprecyzyjniejszy test ogólnej teorii względności poza Drogą Mleczną. I to wykorzystując tylko jedną galaktykę.
Ogólna teoria względności została przetestowana ze znakomitą precyzją w skalach Układu Słonecznego, ruchy gwiazd wokół czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej są przedmiotem szczegółowych badań, ale do tej pory nie było precyzyjnych testów w większych astronomicznych skalach. Testowanie szerokich własności grawitacji jest kluczowe do sprawdzenia naszego obecnego modelu kosmologicznego.
Uzyskane wyniki mogą mieć ważne znaczenie dla modeli grawitacji alternatywnych do ogólnej teorii względności. Te alternatywne teorie przewidują, że wpływ grawitacji na krzywiznę czasoprzestrzeni jest "zależny od skali". Oznacza to, że grawitacja powinna zachowywać się inaczej w różnych astronomicznych skalach długości, w stosunku do tego, jak zachowuje się w mniejszych skalach w Układzie Słonecznym. Collett i jego zespół ustalili, że jest to wysoce mało prawdopodobne, chyba że takie różnice zachodzą w skalach większych niż 6000 lat świetlnych.
- To niesamowite, że wszechświat dostarcza takich soczewek, których możemy używać jako laboratoriów. To także spora satysfakcja korzystać z najlepszych teleskopów na świecie do sprawdzenia Einsteina i ustalenia, jak bardzo miał rację - powiedział członek zespołu Bob Nichol z University of Portsmouth.
...
Oczywiscie w prosty sposob nie da sie jej obalic! Jest mocna. Co nie znaczy ze ostateczna!
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Nie 19:36, 24 Cze 2018, w całości zmieniany 1 raz |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group cbx v1.2 //
Theme created by Sopel &
Programy
|
|