Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 16:32, 26 Lis 2013 Temat postu: Tannenberg 1914 |
|
|
Rozpoczęły się przygotowania do inscenizacji bitwy pod Tannenbergiem
Już 300 rekonstruktorów zadeklarowało udział w historycznym widowisku, które odbędzie się w Szkotowie na Mazurach w setną rocznicę niemiecko-rosyjskiej bitwy pod Tannenbergiem z 1914 roku.
Według organizatorów będzie to największa w kraju inscenizacja bitewna z czasów I wojny.
Rekonstrukcja bitwy pod Tannenbergiem odbędzie się pod koniec lipca 2014 roku w okolicach wsi Szkotowo w mazurskiej gminie Kozłowo. Zdaniem Pawła Rozdżestwieńskiego z portalu dobroni.pl, współorganizatora wydarzenia, żadna z organizowanych dotąd w Polsce inscenizacji pierwszowojennych, nie wywołała takiego zainteresowania w Europie.
- Do dzisiaj zgłosiło się już trzystu uczestników. Zaraz po zamieszczeniu w internecie zapowiedzi tej inscenizacji odezwały się do nas środowiska rekonstruktorów z Niemiec i Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej, które chcą przysłać nawet kilkusetosobowe delegacje - powiedział Rozdżestwieński.
W plenerowym widowisku poza grupami odtwarzającymi walki oddziałów piechoty ma uczestniczyć konnica i artyleria. Zaplanowano użycie kilkuset ładunków pirotechnicznych. Organizatorzy poszukują też balonów obserwacyjnych, a nawet samolotów używanych w czasach I wojny.
Wzgórza nad rzeką Szkotówką, gdzie ma odbyć się inscenizacja, mogą pomieścić ponad 30 tys. widzów. Widowisko zaplanowano w tym samym miejscu, gdzie w 1914 roku toczyły się rzeczywiste walki. Autentyczna sceneria pola bitwy - w ocenie organizatorów - powinna przyciągnąć wielu pasjonatów wojskowości, w tym turystów zza granicy.
Jak poinformował wójt gminy Kozłowo Jacek Jankowski, powołano już komitet organizacyjny inscenizacji, który ma pozyskać sponsorów i wsparcie regionalnych władz. Widowisko będzie przypominać bogatą historię tych terenów i ma wypromować walory turystyczne gminy. Zdaniem Jankowskiego bitwa pod Tannenbergiem jest w Polsce ciągle mało znana. Historycy wojskowości uważają ją za jedną z najważniejszych bitew na froncie wschodnim I wojny. - W wielu akademiach wojskowych, w tym amerykańskiej w West Point, ta batalia jest prezentowana jako podręcznikowy przykład skutecznego manewru okrążającego - powiedział wójt Kozłowa, który jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej i miłośnikiem lokalnej historii.
W bitwie pod Tannenbergiem uczestniczyło blisko pół mln żołnierzy Imperium Rosyjskiego i Cesarstwa Niemieckiego, z których blisko 50 tys. zginęło. Wielu z nich było Polakami; mieszkańcami Mazowsza z zaboru rosyjskiego oraz Warmiakami i Mazurami z Prus Wschodnich.
Organizatorzy inscenizacji bitwy zapowiedzieli, że ma ona nie tylko przypomnieć historyczne wydarzenie, ale przede wszystkim pokazać, jaką tragedią była I wojna i jak zmieniła świat. Główną inscenizację mają poprzedzić pokazy prezentujące polskie formacje wojskowe i ich walkę o niepodległość. Zwycięska dla armii Cesarstwa Niemieckiego bitwa z 1914 roku była przedstawiana w niemieckiej historiografii jako symboliczny rewanż za średniowieczną bitwę z Krzyżakami pod Grunwaldem. Dlatego nazywano je pierwszą i drugą bitwą pod Tannenbergiem, czyli obecnym Stębarkiem, gdzie mieści się Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej.
Zdaniem historyka dr. Roberta Kempy zideologizowanie tej bitwy za sprawą nazwy mogło spowodować, że w Polsce przez wiele lat niewiele o niej mówiono. Jak przypomniał, niepowodzenie kampanii w Prusach Wschodnich uniemożliwiło Rosjanom realizację strategicznego planu uderzenia na osi Warszawa-Poznań-Berlin. Jednocześnie dla obrony tej prowincji Niemcy musieli wycofać pięć swoich dywizji z Francji.
- Niektórzy historycy uważają, że przerzucenie tych sił na Wschód przyczyniło się do niepowodzenia ofensywy na froncie zachodnim. Tym samym miało wpływ na dalszy przebieg I wojny światowej - powiedział dr Kempa.Według naukowca znaczenie walk toczonych w 1914 roku na Warmii i Mazurach warto przypominać ze względu na coraz popularniejszą w Europie tzw. turystykę historyczną. Ten region jest jednym z ośmiu województw, w których powstaje Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Szlak zostanie otwarty w setną rocznicę jej wybuchu i będzie prezentował obiekty historyczne z lat 1914-1918; pola walki, architekturę obronną i miejsca pamięci.
...
Ta bitwa miala poprzez ,,polityke historyczna" przycmic Grunwald . Skonczylo sie wymazaniem Prusactwa z rzeczywistosci i triumfem Grunwaldu . Dla nas Polaków to tylko przyklad mistrzostwa strategii i taktyki ktore trzeba poznac . Niemcy z lat 1914-1918 to szczytowy okres rozwoju sztuki wojny w tym kraju . Czego efektem byl Tannenberg . Podkreslic przy tym tym trzeba ze armia carska to nie byly jakies ciule . To tez byl szczytowy okres sztuki wojennej Rosji . Zatem to nie bylo tak ze Niemcy pokonali jakichs wojskowych dziadow . To naprawde byla sztuka ! Stad cenna nauka .
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 15:46, 05 Kwi 2014 Temat postu: |
|
|
Wystawa z okazji 100. rocznicy "operacji łódzkiej"
Fragmenty ekwipunku żołnierzy z I wojny światowej, ich umundurowanie, broń, a także zdjęcia ilustrujące tamte wydarzenia będzie można oglądać na wystawie "100 rocznica operacji łódzkiej 1914-2014", która zaprezentowana zostanie w sobotę w Piotrkowie Trybunalskim.
"Operacja łódzka" to uznawana przez historyków najkrwawsza bitwa manewrowa I wojny światowej, która rozegrała się w Łodzi i jej okolicach w listopadzie 1914 roku.
Jak poinformował Piotr Wojtasik z piotrkowskiego muzeum, na ekspozycji będą prezentowane fragmenty oporządzenia, ekwipunku oraz uzbrojenia żołnierzy. Pokazane zostaną m.in. menażki, manierki, klamry, pasy żołnierskie. Sporo miejsca zajmie prezentacja broni. Większość prezentowanych eksponatów to oryginały.
- Mamy też zrekonstruowane trzy mundury żołnierzy walczących stron. Ten, kto przyjdzie na wystawę zobaczy jak faktycznie taki żołnierz wyglądał - powiedział. Ekspozycja składać się również będzie z 20 wielkoformatowych plansz tekstowo-zdjęciowych, na których opisano wydarzenia sprzed wieku.
W sobotę 5 kwietnia podczas wernisażu wystawy przed siedzibą piotrkowskiego muzeum będzie można oglądać szpital wojskowy z okresu I wojny światowej, w postaci "żywej dioramy", którą wykonają rekonstruktorzy z GRH Strzelcy 31 pułku piechoty z Mszczonowa.
Ekspozycja, którą w Piotrkowie Trybunalskim będzie można oglądać do 31 maja, ma później krążyć po województwie i być pokazywana w innych muzeach – m.in. w Tomaszowie Maz., Łęczycy, Krośniewicach czy Zgierzu.
Bitwa toczyła się od 11 listopada do 6 grudnia 1914 r. Brało w niej udział ponad 600 tys. żołnierzy, zginęło ok. 200 tys. - 110 tys. żołnierzy armii rosyjskiej, 90 tys. z armii niemieckiej i austriackiej, w tym bardzo wielu Polaków, którzy walczyli we wszystkich trzech armiach przeciwko sobie. Statystycznie, w ciągu trzech tygodni trwania operacji, życie traciło dziennie 10 tys. żołnierzy.
Walkami była objęta ponad połowa obecnego województwa łódzkiego; toczyły się na terenie 93 spośród 177 gmin regionu - poczynając od linii Warty, poprzez Łęczycę, Łowicz, Piotrków Tryb., południe województwa aż do granicy z obecnym woj. świętokrzyskim.
...
Kolejna bardzo ciekawa bitwa w tym samym stylu co Tannenberg ! Najciekawsze bitwy I wojny odbyly siew Polsce ... Co oznacza zreszta ruine kraju ...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group cbx v1.2 //
Theme created by Sopel &
Programy
|
|