Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Sposób na powódź!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:15, 18 Maj 2010    Temat postu: Sposób na powódź!

Media relacjonuja powodz.
Tymczasem nie jest tak ze jest ona jakas obiektywna koniecznoscia!Temu mozna zaradzic.Znany z publikacji historycznej Anatomia boju specjalista od silnikow:
[link widoczny dla zalogowanych]
juz z 15 lat temu podal sposob.
Czym jest powodz?Tym ze leniwo sobie plynaca woda zalewa olbrzymi oszar.Waly nie pomagaja bo jak duzo jest wody to w koncu sie przeleje.
Ale jest inny sposob.Wode mozna PRZYSPIESZYC czyli POPCHNAC szybciej aby splynela zamiast sie rozlewac.
Jak?Za pomoca pomp.Tutaj wystarcza stare silniki odrzutowe samolotow.Maja one wielka moc aby to zelastwo oderwac od ziemi.Skierowane w strone wody nadaly by jej duza szybkosc i po powodzi.
Oczywiscie w Polsce po 89 nic sie nie udalo nawet zrobic jeden akt uwlaszczenia wlasnosci to dopiero takie wyrafinowane technologie.Ale jakbyscie kiedys uslyszeli o nowym rewelacyjnym pomysle z USA z silnikami to wiedzcie ze juz to wymyslili w Łodzi na Politechnice!



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 21:22, 30 Wrz 2015    Temat postu:

Naukowcy z AGH zbudowali eksperymentalny wał przeciwpowodziowy

Naukowcy z AGH zbudowali eksperymentalny wał przeciwpowodziowy - AFP

Naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej zaprezentowali dzisiaj eksperymentalny wał przeciwpowodziowy zbudowany w Czernichowie k. Krakowa. Obiekt posłuży do symulowania warunków powodziowych oraz zbierania danych związanych z bezpieczeństwem wałów.

Jak poinformował dziennikarzy kierownik projektu, prof. Krzysztof Zieliński z Katedry Informatyki AGH, eksperymentalny wał jest pierwszym w Europie tak nowocześnie skonstruowanym stanowiskiem badawczym. - Unikatowe laboratorium badawcze w skrócie nazwać można "inteligentnym wałem przeciwpowodziowym" – docelowo będzie on wyposażony w zestaw ponad 1,2 tysiąca specjalistycznych czujników - zaznaczył.
REKLAMA


Obiekt powstał na terenach zalewowych Wisły, w pobliżu szkoły rolniczej w Czernichowie. Według wyjaśnień naukowców eksperymentalny wał powstał przede wszystkim w celu opracowania kompleksowego systemu wspierającego działalność organów państwa i samorządów w zakresie ochrony przeciwpowodziowej ludności. Będą w nim zbierane dane dotyczące procesów zachodzących w wale, optymalizacji ich przesyłu, interpretacji i analizy z wykorzystaniem numerycznych symulacji.

- Innowacją jest wykorzystanie szeregu czujników monitorujących zmiany w obrębie korpusu oraz porównanie ich z wynikami symulacji numerycznych. Zaproponowane podejście umożliwi przewidywanie stanu wału i zagrożeń wynikających z nasiąkania gruntu - poinformował prof. Zieliński.

W wale, przypominającym kształtem stadion sportowy, będzie można przeprowadzać symulację warunków panujących podczas powodzi. Monitoring wewnątrz wału obejmie m.in. pomiar ciśnienia porowego, temperatury oraz ciśnienia gruntu. Łączna kubatura obiektu wynosi ponad 28 tysięcy metrów sześciennych, jego wysokość to ponad 4 metry, a długość 200 metrów.

- Wszystko po to, by dowiedzieć się, w jaki sposób najlepiej budować, chronić i monitorować wały przeciwpowodziowe - podkreślili przedstawiciele projektu.

Wał został zbudowany w ramach zadania badawczego "Projekt Informatyczny Systemu Monitoringu Obwałowań Przeciwpowodziowych (ISMOP)", którego liderem jest Akademia Górniczo-Hutnicza. W skład konsorcjum naukowo-przemysłowego realizującego projekt wchodzą m.in. dwa wydziały AGH (Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska oraz Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji) oraz partnerzy przemysłowi. Projekt współfinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

...

Ciekawe.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 17:34, 08 Lip 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Polska
Mija 20 lat od powodzi tysiąclecia. "Do pracy wstawałam, to łzy ciekły"
Mija 20 lat od powodzi tysiąclecia. "Do pracy wstawałam, to łzy ciekły"

Dzisiaj, 8 lipca (06:30)

​20 lat temu wielka woda zalała Dolny Śląsk. W czasie powodzi tysiąclecia wylały główne rzeki w regionie, wśród nich Odra, Oława, Widawa, Ślęza, Bóbr, Bystrzyca, Kaczawa czy Nysa Kłodzka. Powódź była efektem intensywnych opadów deszczu w Austrii i Czechach, skąd fala powodziowa dotarła na Dolny Śląsk. Pierwsze miejscowości zalane zostały 6 lipca.
Zalany Racibórz
/Marcin Buczek /RMF FM


W 1997 roku w Czechach i Austrii wystąpiły bardzo duże opady deszczu. Później te opady pojawiły się także w Polsce. Czesi nie byli tak dobrze przygotowani do powodzi. Część tej fali powodziowej przeszła na teren Polski. Tu skumulowała się fala, która była skutkiem opadów w naszym kraju i jednocześnie fala, która częściowo przyszła z Czech. Stąd doszło do takiego ekstremalnego zalewu terenów Dolnego Śląska. Jako przykład, jak bardzo była to duża woda podam przykład Międzygórza. Mamy tam zaporę, której wysokość wynosi dwadzieścia dziewięć metrów. Ona jednocześnie tworzy zbiornik retencyjny, który w normalnych warunkach jest suchy. Jeżeli wejdziemy sobie po schodkach przy tej tamie, spojrzymy w dół, to zobaczymy, że jest tam pusto. Natomiast w lipcu 1997 roku ten nagły przypływ wody był tak wysoki, że tama o wysokości dwudziestu dziewięciu metrów nie była w stanie go powstrzymać. Woda zaczęła się przelewać przez tę zaporę. Na niektórych wodowskazach na rzekach zabrakło skali - mówi Paweł Banasik z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

W ciągu kilku kolejnych dni woda zalała Kłodzko, gdzie zawaliło się kilka podmytych kamienic. Ósmego lipca pod wodą znalazła się niemal połowa Wrocławia. Później z powodzią walczyli Mieszkańcy Głogowa i okolicznych miejscowości. W całej Polsce zginęło 56 osób. Straty oszacowano na blisko 12 miliardów złotych. Kilka tysięcy osób straciło dach nad głową. Na Dolnym Śląsku woda zalała według szacunków 40 procent powierzchni regionu.

Do Wrocławia najwyższa fala powodziowa dotarła 12 lipca. Mieszkańcy wiedzieli już, że powódź dotknęła już Opole i Racibórz. Mieszkańcy gromadzili zapasy wody pitnej. W tym czasie wzdłuż Odry ułożono ponad trzysta tysięcy worków z piaskiem. Wrocław próbowali bronić głównie mieszkańcy i wolontariusze, do akcji wkroczyli także żołnierze i strażacy.

W czasie powodzi najbardziej ucierpiał Kozanów, gdzie woda sięgała nawet pierwszego piętra. Pamięta się. Wtedy byłam w oknie. Woda szła, no przerażenie. Do pracy wstawałam to łzy ciekły. Młodsi to tam broczyli po tej wodzie, ale starsi siedzieli w domu. Wszyscy ludzie tak sobie pomagali. Tak niesamowicie byli mili - przyznają w rozmowie z reporterem RMF FM mieszkańcy tej części Wrocławia. Dziś część wciąż boi się wielkiej wody. W czasie większych opadów deszczu wspomnienia i obawy wracają - mówi jedna z mieszkanek. Inni widzą nowe wały wzdłuż Odry i liczą, że taki kataklizm już się nie powtórzy. Dwadzieścia lat temu zalane zostało także centrum miasta. Woda z rzeki Oławy wylała na osiedle Księże Małe. Jej poziom był tak wysoki, że przez kilka dni mieszkańcy nie mogli wyjść z domów. Żywność dostarczano im za pomocą śmigłowców.

Dziś region jest znacznie lepiej zabezpieczony przed wielką wodą - przyznają specjaliści. Powódź tysiąclecia stała się punktem odniesienia, dziś wszystkie inwestycje dostosowywane są do poziomu wody, który wówczas pojawił się na Dolnym Śląsku.

Naszym koronnym projektem na terenie Wrocławia jest modernizacja wrocławskiego węzła wodnego, która już została skończona. Tyle tylko, że jest on ściśle połączony czy miał być ściśle połączony ze zbiornikiem Racibórz. Ten nie został jeszcze ukończony. Celem istnienia tego zbiornika jest retencja, czyli ochrona przeciwpowodziowa, zmniejszenie ewentualnej fali powodziowej, która nadejdzie z południa - mówi Banasik.

(az)
Bartek Paulus

...

Pamietam dokladnie bo to byl ,,serial medialny"... grozy...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:37, 08 Lip 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Polska
Racibórz 20 lat po katastrofalnej powodzi. "To był żywioł, który trudno opisać"
Racibórz 20 lat po katastrofalnej powodzi. "To był żywioł, który trudno opisać"

Dzisiaj, 8 lipca (06:40)

​"20 lat po powodzi emocje może już nieco opadły, ale ta powódź nadal w nas tkwi" - mówi jednak z mieszkanek Raciborza. A Mirosław Lenk, prezydent miasta, dodaje: "Jak tylko w Raciborzu dłużej pada deszcz, część ludzi od razu idzie na wały i sprawdza poziom wody".


Nikt nie spodziewał się katastrofy. Na początku lipca 1997 roku woda zaczęła wdzierać się na pola i do niektórych wiosek pod Raciborzem. Ale tak już w przeszłości bywało. Woda podnosiła się, zalewała trochę terenu w okolicy i szybko się cofała. Dlatego nikt nie brał pod uwagę najgorszego. Jednak wieczorem 8 lipca woda z Odry i kanału Ulga wdarła się na ulice Raciborza.

Dopiero następnego dnia, rano, jak zobaczyłem, co jest za oknem, uświadomiłem sobie, że to katastrofa - mówi jeden z mieszkańców Raciborza. Miasto zostało wtedy odcięte od świata.
Ulica w Raciborzu 20 lat wcześniej i dziś
/Marcin Buczek /RMF FM

To był żywioł, który trudno opisać. Dla porównania - teraz Odra ma niespełna dwa metry wysokości. 7 lat temu, kiedy również było niebezpiecznie, sięgnęła poziomu 10 metrów, ale ile miała 20 lat temu, nie sposób nawet obliczyć - mówi obecny prezydent Raciborza.
Jedna z wielu tabliczek, przypominających o tragicznej powodzi
/Marcin Buczek /RMF FM

W mieście w kilku miejscach są dziś tabliczki, które informują o wysokości fali powodziowej. Ta umieszczona na kamienicy przy ulicy Mickiewicza wskazuje poziom ponad dwóch metrów. Niewiele niżej sięgnęła woda na budynku straży pożarnej. Siłę tego żywiołu widać na zdjęciach zrobionych przez mieszkańców. Teraz trafiły one na specjalną wystawę. Powiększone fotografie umieszczone na specjalnych tablicach stoją tuż nad brzegiem spokojnej dziś Odry. 20 lat temu to miejsce było pod wodą. Podobnie jak pobliski stadion, gdzie woda utrzymywała się najdłużej i trudno ją było wypompować.
Zalane były drogi i domy.
/Marcin Buczek /RMF FM

Na wystawie jest 60 zdjęć. Chcieliśmy pokazać, jak wyglądało to miasto oczami tych, którzy tu wtedy byli - mówi Stanisław Mrugała z urzędu miejskiego w Raciborzu.

20 lat temu woda zalała 4,5 tysiąca ha miejskiej przestrzeni. Pod wodą było prawie 1500 domów i mieszkań, ponad 20 szkół i kilkanaście instytucji oraz największe w mieście zakłady. Przez 15 kolejnych lat na likwidowanie skutków powodziowych i ochronę przeciwpowodziową wydano tam prawie 55 milionów złotych.
Powódź nie oszczędziła niczego
/Marcin Buczek /RMF FM

7 lat temu Racibórz również był zagrożony powodzią. Uratował nas wtedy ukończony w 2002 roku polder Buków, który przyjął nadmiar wody. Ponadto podniesione i umocnione zostały wały, usprawniono też sieć śluz i kanalizację burzową. Dlatego w mieście jest już dużo bezpieczniej - mówi Jan Pawnik, szef straży pożarnej w Raciborzu.
Mija 20 lat od powodzi tysiąclecia. Wyjątkowe zdjęcia z ówczesnego Raciborza (12 zdjęć)





+ 8

Ale miasto nadal czeka na gigantyczny, przeciwpowodziowy zbiornik. Ma być ukończony za dwa lata, choć pewności nie ma, bo w przeszłości termin zakończenia tej największej obecnie w kraju inwestycji przeciwpowodziowej wielokrotnie przesuwano. Zbiornik ma zabezpieczać przed ewentualnym zalaniem obszar wzdłuż Odry od Raciborza aż po Wrocław. Mieszka tam 2,5 miliona ludzi.

(az)
Marcin Buczek
..

Czy tysiaclecia to nie wiadomo bo nie wiemy jakie byly 1000 lat temu ale duza.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy