Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Roboty.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 21:49, 29 Wrz 2015    Temat postu: Roboty.

Rozpoznaje 20 języków, rozmawia i gestykuluje. We Wrocławiu powstał nowy robot
Michał Dzierżak
29 września 2015, 11:58
Flash Mk II to nowy robot "społeczny" skonstruowany przez specjalistów z Politechniki Wrocławskiej. Potrafi rozróżnić mowę w 20 językach, wyrażać emocje, gestykulować, a także sprawdzać za nas profil na Facebooku. Z początkiem października robot trafi na uczelnię w Edynburgu.

Część wrocławian rozpoznaje zapewne robota Flash skonstruowanego przez naukowców z Instytutu Informatyki, Automatyki i Robotyki Politechniki Wrocławskiej. Jego prototyp można było zobaczyć już dwa lata temu, jednak teraz przyszedł czas na nową konstrukcję, choć nieco przypominającą poprzednika. Mowa o robocie społecznym Flash Mk II.

- Flash Mk II ma 135 cm wysokości i waży około 50 kg. Potrafi gestykulować, wyrażać emocje, a także mówić i rozpoznawać mowę w 20 językach. Jego system wizyjny, zbudowany z kamery HD oraz sensora Kinect, potrafi rozpoznać człowieka - jego gesty czy twarz - oraz przedmioty - mówi Andrzej Charytoniuk z Politechniki Wrocławskiej.

Głowa typu EMYS, w którą wyposażony jest robot, może również pracować jako samodzielne urządzenie. Flash Mk II zasilany jest z akumulatorów litowo-polimerowych i porusza się na dwóch kołach. Robot ma ponad 50 stopni swobody, co oznacza, że jego palce, ramiona, głowa mogą zginać się w ponad 50 miejscach, a co za tym idzie - posiada ponad 50 różnych napędów i sporo pracy zajęła integracja poszczególnych systemów.

Naukowcy, którzy zajęli się konstrukcją Flasha Mk II podkreślają, że szczególną uwagę skupili na funkcjach wysokopoziomowych. Dzięki temu nowy robot może sprawdzać prognozę pogody, kalendarz, elektroniczną skrzynkę pocztową czy aktualności. Ponadto potrafi wysłać maila, odtwarzać muzykę z dowolnie zaprogramowanych stacji radiowych, a także obsługiwać za nas Facebooka.

- Flash sprawdzi za nas Facebooka, doda post z naszym zdjęciem i "zalajkuje" inne posty. Równie dobrze możemy go też poprosić o poranne budzenie i zrobi to bardzo skutecznie. Wyda przy tej czynności mnóstwo hałasu i poczeka, aż podejdziemy do niego i wykonamy określony gest - dodaje dr inż. Jan Kędzierski z Katedry Cybernetyki i Robotyki Politechnik Wrocławskiej.

Jan Kędzierski wraz z Pawłem Kaczmarkiem i Michałem Dziergwą są konstruktorami Flasha. Przy projekcie zaprosili do współpracy również biuro Cad-Mech, a za sprawy związane z designem odpowiedzialny był Krzysztof Kubasek z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

W październiku 2015 r. Flash Mk II trafi do Herriot-Watt University w Edynburgu w Szkocji, gdzie powstało laboratorium robotyki. W listopadzie przy Politechnice Wrocławskiej ma powstać pierwsza spółka, której celem będzie budowanie robotów społecznych.

...

Roboty wymyslil Karel Čapek pisarz czeski. I jak nazwa wskazuje roboty mialy byc od roboty.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 0:05, 27 Sie 2016    Temat postu:

Poznaj pełzającego robota, który żywi się światłem
wyślij
drukuj
dmilo, kaien | publikacja: 26.08.2016 | aktualizacja: 21:36 wyślij
drukuj
Robot gąsienica w naturalnej skali (fot. PAP/Rafał Guz)
Badacze z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z Instytutem LENS we Florencji, zbudowali pierwszego na świecie robota, który porusza się jak gąsienica w naturalnej skali, a zasilany jest światłem.

Rzeszowscy studenci najlepsi na świecie. Zobacz jak działa ich łazik marsjański
Oprócz pełzania po płaskim podłożu, 15-milimetrowej długości robot może też wspinać się na pochyłości, przeciskać przez wąskie szczeliny i transportować obiekty nawet sześć razy cięższe niż on sam, popychając je przed sobą. Sterowany jest przy pomocy modulowanej wiązki lasera, z niej też czerpie energię.

Próby budowania elastycznych robotów były dotychczas ograniczone przez trudności w ich zasilaniu oraz kontrolowaniu ich ruchu. Dopiero dzięki „inteligentnym materiałom”, w tym ciekłokrystalicznym elastomerom, możliwe stało się budowanie robotów wielkości owadów.

Fizycy z Warszawy zbudowali gąsienicę, wykorzystując właśnie światłoczułe elastomery, nad którymi wcześniej pracował Instytut LENS we Florencji.
#wieszwiecej | Polub nas
Dzięki odpowiedniemu uporządkowaniu cząsteczek elastomeru, może on odwracalnie zmieniać kształt, kiedy jest oświetlany wiązką lasera. Umożliwiło to zdalne zasilanie oraz sterowanie nawet bardzo małym robotem przy pomocy światła.

Previous
Next
Osiągnięcie naukowców z Wydziału Fizyki UW

Previous
NextPAP, fuw.edu.pl

...

Pieknie Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:55, 01 Wrz 2016    Temat postu:

Robot-robak, żywi się światłem. Dzieło fizyków z UW
grz/
2016-09-01, 10:34
Maleńkiego robota, który naśladuje ruch gąsienicy, opracowali fizycy z Uniwersytetu Warszawskiego. Robot nie ma w sobie żadnej elektroniki, a zasila go i steruje nim światło lasera. Gąsienica ma tylko 1,5 cm długości i może transportować obiekty kilka razy cięższe niż ona sama.
PAP/Rafał Guz

Technologie i Medycyna
Ten robot porusza się jak człowiek. "Kręci"...

Technologie i Medycyna
Wkrótce pierwsza operacja z użyciem polskiego...

Robot gąsienica w całości składa się z tworzywa sztucznego i - jak mówi jeden z twórców rozwiązania Mikołaj Rogóż, student Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego - karmiony jest światłem.



Zbudowany z kawałka elastomeru


Robota ma zaledwie 1,5 cm długości. Gąsienica nie ma na sobie żadnych silników, baterii ani innych przyrządów. W całości zbudowana jest z jednego kawałka elastomeru (to technologia rozwinięta pierwotnie w Instytucie LENS we Florencji). Materiał podgrzewany jest światłem lasera, a fragment, na który się świeci, pod wpływem wysokiej temperatury zaczyna się zginać. - Proces deformacji jest w pełni odwracalny. Jeśli schłodzimy taki materiał, wróci do pierwotnego kształtu - opowiada Rogóż.


- Skanując robota wiązką laserową, jesteśmy w stanie pobudzać tylko jego określone części, podgrzewać je, dzięki temu jesteśmy w stanie zdecydować, w którą stronę nasz robot ma się poruszyć - wyjaśnia. Aby robot mógł się przemieszczać, wykorzystuje się wiązkę zielonego lasera o sporej mocy. Światło to jest na tyle silne, że mogłoby uszkodzić kamerę. Ruch robota gąsienicy zarejestrowany był więc przez naukowców z FUW kamerą z nałożonym pomarańczowym filtrem, przez który zielone światło właściwie nie przenika.



Wspina się i pcha obiekty


- Nasza gąsienica potrafi wspinać się na niewielkie wzniesienia, przeciskać przez szczeliny i pchać przed sobą obiekty sześć razy cięższe od niej samej. To jest mniej więcej tak, jakby dorosły człowiek pchał malucha - porównuje badacz.


- W tym projekcie przedstawiliśmy pewną koncepcję robotów, które nie zawierają żadnego wewnętrznego zasilania, silników, tylko są sterowane w całości z zewnątrz. Robot dzięki temu jest lekki, może być giętki, można go łatwo przenieść w inne miejsca, a sterujemy nim tylko strzelając w niego wiązką laserową. To jest zaprzeczenie takiej standardowej koncepcji robota, gdzie mamy humanoidalną puszkę, która się porusza oraz ma w środku kable i baterie - kończy badacz.


Badania nad mikrostrukturami o interesujących własnościach optycznych i opto-mechanicznych - kierowane przez dr. hab. Piotra Wasylczyka z Pracowni Nanostruktur Fotonicznych FUW - są finansowane przez Narodowe Centrum Nauki w ramach projektu "Światło na rzadziej uczęszczanych ścieżkach - optyka trójwymiarowych struktur fotonicznych". Praca dotycząca robota-gąsienicy ukazała się w czasopiśmie "Advanced Optical Materials".



PAP

...

Znakomite Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:46, 10 Lut 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
​Francuski robot-robotnik zacznie zastępować ludzi w fabrykach i na budowach
​Francuski robot-robotnik zacznie zastępować ludzi w fabrykach i na budowach

1 godz. 17 minut temu

Francuscy naukowcy stworzyli mechanicznego "robotnika XXI wieku". Chodzi o robota humanoida o nazwie "Pyrene", który ma zacząć zastępować wysoko kwalifikowanych robotników na budowach i w fabrykach - m.in. w zakładach koncernu Airbus.
Robot "Pyrene"
/Olivier STASSE/LAAS/CNRS /PAP/EPA


Robot, który sylwetką przypomina kosmonautę, nazwany został "Pyrene", bo stworzono go w laboratorium renomowanego Państwowego Centrum Poszukiwań Naukowych koło Tuluzy u stop Pirenejów. Wynalazcy podkreślają, ze może m.in. bez przerwy wykonywać niezwykle precyzyjne czynności w najtrudniejszych warunkach i przenosić bez problemu ciężkie elementy konstrukcyjne - czyli robić wszystko to, co szybko męczy robotników i naraża ich po pewnym czasie dokuczliwe choroby zawodowe.

"Pyrene" potrafi tez sam omijać przeszkody i pracować w ekipie z ludźmi. Wynalazcy obiecują, że ten robot "nie odbierze" pracy robotnikom, tylko pomoże im w wykonywaniu najbardziej wyczerpujących fizycznie zadań - m.in. w zakładach Airbusa w Tuluzie. Komentatorzy sugerują jednak, że w praktyce może on z czasem coraz częściej zastępować ludzi w fabrycznych halach i na budowach.

(az)
Marek Gładysz

...

Prawie wszystko mozna zrobotyzowac.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 12:09, 08 Sie 2017    Temat postu:

Polski Masakrator najlepszy w walkach robotów! Zbudowali go studenci z Białegostoku

Wczoraj, 7 sierpnia (20:56)

Studenci z Politechniki Białostockiej zajęli dwa miejsca na podium w prestiżowych zawodach RobotChallenge 2017 w Chinach. Polska drużyna SumoMasters wystawiła dwa roboty: Speedster oraz Masakrator. Ten drugi pokonał w finale maszynę z Japonii.
Speedster i Masakrator
/Materiały prasowe

RobotChallenge 2017 w Chinach to największe zawody, w jakich brała udział drużyna SumoMasters z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. W swojej kategorii członkowie zespołu musieli zmierzyć się z najlepszymi konstrukcjami, m.in. z Chin, Japonii (najlepiej obecnie wyposażona konstrukcja), Meksyku (trzech medalistów RoboGames 2017 w USA), Turcji i Kuwejtu. Drużyna wystawiła dwie konstrukcje - roboty Masakrator oraz Speedster, które trafiły do oddzielnych grup.

Każdy z robotów w swojej grupie zajął pierwsze miejsce. Niestety, losowanie i stworzona drabinka pucharowa spowodowała, że obie konstrukcje w półfinałach trafiły na siebie. Znając możliwości obu robotów oraz następnego rywala, drużyna podjęła decyzję, że w finale wystartuje robot Masakrator. Zmierzył się on z niepokonanym do tej pory robotem z Japonii. Walkę zwyciężył z wynikiem 2:0 (walka toczy się do 2 zwycięstw). Robot Speedster zajął 3. miejsce.

Warto dodać, że oba roboty nie przegrały żadnej walki podczas trwania całego turnieju. Uczestnicy zawodów byli pod wielkim wrażeniem budowy i działania obu robotów, co znalazło również swoje odzwierciedlenie w zaproszeniu na rozmowę z prezesem firmy Fujisoft - głównym organizatorem nieoficjalnych mistrzostw świata All Japan Robot Tournament w Tokio - mówi dr inż. Rafał Grądzki, opiekun drużyny SumoMasters.

Szczęśliwi i pełni energii już nie możemy się doczekać kolejnych zawodów, tym razem w Bukareszcie. Planujemy wystawić tam zupełnie nową, trzecią konstrukcję. Rumunio, nadchodzimy - napisali studenci na swoim profili na Facebooku.

(ph)
Piotr Bułakowski

...

Wielkie brawa!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:53, 06 Wrz 2017    Temat postu:

Twoje Zdrowie
Aktualności
W Lublinie powstaje robot, który będzie pomagał osobom chorym na Alzheimera
W Lublinie powstaje robot, który będzie pomagał osobom chorym na Alzheimera
Dzisiaj, 6 września (15:57)

Lubelska Klinika Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wraz z kilkoma ośrodkami w Europie współtworzy robota, który przynajmniej częściowo odciąży opiekuna osoby chorej na Alzheimera. Prace są już bardzo zaawansowane. Po pierwszych testach w tej chwili inżynierowie wprowadzają poprawki. Pod koniec roku zacznie się faza ostatecznego sprawdzenia.
Robot-przyjaciel osoby chorej na Alzheimera
/Klinika Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie /

Co musi umieć robot? Scenariusz jego zachowań opracowali neurolodzy z Lublina. Trzeba było wymyślić możliwe scenariusze, w jakich może się znaleźć pacjent - tłumaczy prof. Konrad Rejdak kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W zależności od tego resztą zajmują się już inżynierowie i programiści - dodaje Rejdak.

Robot w pierwszej kolejności ma zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo. Można z nim nawiązać kontakt werbalny, ocenić, czy odpowiada logicznie. Robot może wykryć odkręcony gaz i go zakręcić, wykryć upadek pacjenta, a gdy ten nie może się podnieść, zaalarmować otoczenie na przykład poprzez automatyczne zadzwonienie do członka rodziny czy opiekuna - opowiada prof. Konrad Rejdak.

Oprócz tego w przypadku chorych na Alzheimera ważne jest ćwiczenie pamięci. Są różnego rodzaju ćwiczenia, które robot może przeprowadzić z pacjentem. Wyłapać błędy, a także nie przejść do kolejnego etapu, jeśli coś nie zostanie opanowane przez chorego.
Robot i prof. Konrad Rejdak - kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
/Klinika Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie/Krzysztof Kot /

Robot był już sprawdzany w warunkach klinicznych i testy wypadły obiecująco. Aktualnie inżynierowie nanoszą poprawki. Ponownie do kliniki Neurologii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie powinien trafić na przełomie października i listopada. Wówczas do końca roku będzie intensywnie testowany. Oficjalna prezentacja powinna nastąpić na początku przyszłego roku.

Na razie robot projektowany jest pod kątem chorych na Alzheimera, jednak z czasem naukowcy chcą go zmodyfikować pod kątem potrzeb pacjentów z innymi schorzeniami neurologicznymi - mówi prof. Konrad Rejdak.

(adap)
Krzysztof Kot

...

Wspaniale.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:43, 10 Gru 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Sport
Kilkadziesiąt robotów pomoże przy organizacji igrzysk
Kilkadziesiąt robotów pomoże przy organizacji igrzysk

Dzisiaj, 10 grudnia (08:02)

Podczas zimowej igrzysk olimpijskich w Pjongaczang organizatorzy skorzystają z pomocy 85 robotów. Będzie 11 rodzajów różnych maszyn, a wśród nich będzie humanoidalny android, który został członkiem sztafety olimpijskiej. Inne roboty będą pomagać turystą i namalują murale na obiektach publicznych.

Humanoidalny android przypominający wyglądem człowieka zostanie członkiem sztafety z ogniem olimpijskim. Pracę rozpocznie w najbliższy poniedziałek. Został stworzony przez Koreański Zaawansowany Instytut Nauki i Technologii.

Inne roboty będą malować wielkoformatowy obraz naścienny, który powstanie na stadionie olimpijskim. Maszyny będą także malować murale na innych obiektach publicznych.

Androidy będą również pomagać turystom. Ich zadaniem będzie informowanie kibiców o atrakcjach przygotowanych na potrzeby igrzysk, transporcie i rozkładach jazdy. Roboty potrafią posługiwać się aż czteroma językami: angielskim, koreańskim, chińskim i japońskim.

Być może androidy pojawią się na lotnisku. Jedna z firm testuje dwie maszyny w porcie lotniczym Seul Incheon International.

Zimowe igrzyska olimpijskie rozpoczną się 9 lutego przyszłego roku i potrwają do 25 lutego.

(just.)

...

Ciekawostka!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:00, 06 Sty 2018    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Polska
Wrocław: Robot serwuje ciepłe posiłki. Używa m.in. podczerwieni
Wrocław: Robot serwuje ciepłe posiłki. Używa m.in. podczerwieni

Dzisiaj, 6 stycznia (09:20)

Bistrobot, czyli prawdopodobnie najnowocześniejszy na świecie automat do wydawania ciepłych posiłków stanął w jednym z budynków Politechniki Wrocławskiej. To dzieło firmy założonej przez absolwentów uczelni. Innowacyjność maszyny to system podgrzewający posiłki, oparty na trzech metodach – mikrofalach, podczerwieni i ciepłym powietrzu.
Prezentacja maszyny
/ Maciej Kulczyński /PAP

Do pogrzania posiłku Bistrobot potrzebuje od 2 do 4 minut. Czas podgrzania zależy od wagi posiłków. Firmę, która skonstruowała maszynę, założyli i współtworzą studenci i absolwenci Politechniki Wrocławskiej.

Tego typu urządzenia znane są na świecie już od kilku lat. Innowacyjność maszyny z Wrocławia ma polegać między innymi na wyjątkowym systemie podgrzania posiłku.
Prezentacja maszyny
/ Maciej Kulczyński /PAP



W piecu, tak nazywamy to miejsce, w którym podgrzewamy, mamy dwa źródła mikrofal. Znane z tradycyjnych kuchenek mikrofalowych, jakie każdy ma w domu, z tym, że nasze są trochę większej mocy. Mamy promiennik podczerwieni, który gwarantuje efekt podpieczenia oraz wymuszoną cyrkulację powietrza, która powoduje, że ten posiłek się nie wysusza - mówi Mateusz Stachowiak, odpowiedzialny za budowę modułu grzania.

To prawdopodobnie pierwsze urządzenie, które w ciągu maksymalnie czterech minut pozwala na podgrzanie potrawy od -20 stopni do +70 stopni.

Dla pierogów są to dwie minuty i trzydzieści sekund. W przypadku wołowiny to koło czterech minut. Pracujemy jednak nad tym, aby skrócić ten czas - dodaje Stachowiak.
Bistrobot ma w ofercie m.in. pierogi
/ Maciej Kulczyński /PAP


Automat oferuje obecnie sześć potraw - m.in. pierogi ruskie, sajgonki, burito, lasagne, wołowinę po seczuańsku. Produktu przygotowywane są przez firmę cateringową i głęboko zamrażane.

Dzięki dużemu, dotykowemu interfejsowi użytkownik może poznać skład danej potrawy i schemat działania automatu. Za posiłek można zapłacić kartą.

(mn)
Bartek Paulus

...

Dobra dziedzina!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 9:29, 08 Kwi 2018    Temat postu:

Nie chcą tworzyć robotów do zabijania. Pracownicy Google’a protestują
Aleksandra Gałka | 07/04/2018
SZTUCZNA INTELIGENCJA
Shutterstock
Udostępnij 18 Komentuj 0
Tysiące pracowników Google’a podpisało petycję wzywającą firmę do wycofania projektu wykorzystującego drony do identyfikowania celów – podaje dziennik „The New York Times”.

Część załogi giganta uznała za skandaliczne, że technologia Google’a mogłaby być wykorzystana do projektu Maven, za którym stoi Pentagon. Projekt ten zakłada lepsze identyfikowanie zarówno celów, jak i cywilów.

Pracownicy postanowili więc wyrazić swój sprzeciw w liście zaadresowanym do Sundara Pichai, szefa Google’a.



„Don’t be evil”
Jak podaje „The New York Times”, list krąży wewnątrz Google’a i podpisało się pod nim już 3100 osób, czyli 10 procent pracowników amerykańskiego oddziału firmy.

List wzywa do wycofania się z Project Maven i podkreśla konflikt kulturowy między Doliną Krzemową a rządem federalnym. W piśmie zaznaczono, że może się on nasilić, ponieważ sztuczna inteligencja najnowszej generacji coraz częściej wykorzystywana jest do celów wojskowych.

Wierzymy, że Google nie powinien uczestniczyć w biznesie wojennym – brzmi fragment listu.
Sygnatariusze listu chcą także wymóc na firmie opracowanie polityki, według której stronić będą od prac na rzecz wojny. Przypominają w nim, że motto firmy brzmi „Don’t be evil” (Nie bądź zły).

Treść pisma można przeczytać TUTAJ.

Google odpowiedział na tę petycję, przekonując, że wdrożenie tej technologii pozwoli na ocalenie ludzi przed wykonywaniem mozolnej, trudnej pracy.



Inżynierowie nie chcą pracować dla wojny
Pracownicy Google’a nie są jedynymi, którzy wzywają do bojkotu swojej firmy w działaniach wojennych oraz wykorzystania autonomicznych technologii do zabijania.

Naukowcy z kilkudziesięciu krajów wzywają do bojkotu południowokoreańskiego Instytutu KAIST. Pracuje on przy współpracy z przemysłem zbrojeniowym nad wykorzystaniem robotów w trakcie wojny.

....

Roboty nie sa gorsze niz bomby czy rakiety. Dziwne byloby potepiac roboty i produkowac bomby. To wszystko narzedzia wojny.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:09, 19 Lip 2019    Temat postu:

Badacze stworzyli sztuczną skórę, które reaguje szybciej niż naturalna

Sztuczna skóra, która wyczuwa temperaturę, ciśnienie i może wysyłać sygnały znacznie szybciej niż ludzki układ nerwowy. Taką powłokę – wynalazek naukowców z Singapuru - mogą wkrótce zyskać roboty i urządzenia protetyczne.

...

Znakomicie!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy