Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Polacy znaleźli neandertalczyka!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:55, 02 Lut 2010    Temat postu: Polacy znaleźli neandertalczyka!

Jak podaje pismo "Naturwissenschaften", polscy naukowcy z Zakładu Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego pod kierunkiem dra Mikołaja Urbanowskiego znaleźli szczątki neandertalczyka w jaskini Stajnia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

100 tysięcy lat temu, gdy Jurę Krakowsko-Częstochowską pokrywała trawiasta równina pełna wielkich ssaków, oprócz stad roślinożernych mamutów, nosorożców włochatych, reniferów i żubrów żył tu wymarły kuzyn człowieka - neandetralczyk.

Dotąd w Polsce udawało się odkryć tylko pozostałości po człowieku neandertalskim, m.in. krzemienne noże do cięcia skór i obróbki kości, wyroby z poroża renifera i szczątki zwierząt upolowanych przez neandertalskich ludzi. Zespół dra Urbanowskiego znalazł je w Jaskini Suchej w okolicach Mirowa.
>>>>

Oprócz zaprezentowanego zęba na stanowiskach archeologicznych w jaskini Stajnia znaleziono jeszcze dwa inne zęby trzonowe. Jak wyjaśniła dr Wioletta Nowaczewska z Katedry Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego, obecnie trwają analizy tych szczątków. - Wiemy, że należały do innych osobników, ale na sprawdzone wyniki badań, co do ich pochodzenia musimy jeszcze poczekać - powiedziała Nowaczewska.

>>>>

Zdaniem naukowców, na zębie widnieją urazy związane z wykorzystaniem wykałaczki. - Jest to dowód na zachowania higieniczne, a rozmiary tego urazu świadczą, że mógł powstać w wyniku użycia twardych narzędzi. np. odprysku kości długiej - wyjaśnił Dąbrowski.

Prof. Dobosz wyjaśnił, że przy badaniu zęba odkryto na nim zmiany próchnicze. - Nie wiemy czy jest to ząb pozostały po rozkładzie szczątków szkieletu, czy został usunięty wskutek zmiany paradontycznych czy próchniczych - mówił profesor. - W pierwszym przypadku odkrylibyśmy pierwszy na terenie Polski gabinet stomatologiczny - żartował naukowiec.

>>>>
No takie hipotezy to sa po to aby zrobic sensacje medialna...
>>>>>

Znalezisko może stać się przyczyną dodatkowej sensacji archeologicznej, bo miejsce, w którym odnaleziono szczątki praczłowieka, przypomina grób.

Mogłoby to świadczyć o tym, że neandertalczyk był bardziej rozwinięty, niż do tej pory przypuszczano. Chowanie zmarłych wskazywałoby, że miał on już jakieś wyobrażenia o charakterze religijnym.

>>>>

Tak samo jak ten grob?

A co wiemy ze swiata?
[link widoczny dla zalogowanych]
PSYCHOPACI CHCA ,,REKONSTRUOWAC'' domniemanego neandertalczyka metoda IN VITRO!!!!
Najpierw wymysla ,,genom'' pozniej beda majstrowac na ,,ochotniczkach'' zeby zrobic potworka!
>>>>>
Niedawno zbadano kod genetyczny człowieka neandertalskiego. Okazało się, że jest on tak różny od ludzkiego, iż należy wykluczyć, by neandertalczyk był naszym przodkiem. Badanie powtórzono trzykrotnie - zawsze z tym samym wynikiem.
>>>>
[link widoczny dla zalogowanych]
Tymczasem pierwszy znaleziony neandertalczyk (człowiek pochowany rytualnie) był pochylonym, zreumatyzowanym, starym osobnikiem, świetnie pasującym w środek serii prostujących się istot pokazywanych na schemacie.
[link widoczny dla zalogowanych]

Stopień podobieństwa pomiędzy ludźmi współczesnymi i neandertalczykami jest od lat zawzięcie dyskutowany przez archeologów i nawet takie zagadnienia jak to, czy neandertalczycy posługiwali się językiem, nie zostały do tej pory rozstrzygnięte.
>>>>
Z tym pochowaniem ,,rytualnym'' trzeba byc ostroznym bo jak widzimy nie ma gwarancji ze naukowcy rzetelnie przedstawiaja wyniki!Ponadto maja tendencje do szukania tego co chca znalezc...
Bo pytanie brzmi czy neandertalczyk mial dusze?Jesli oddawal czesc Bogu to znaczy ze mial.Problem w tym ze jak to sprawdzic?Skoro znajdujemy glownie zeby...
Aby cos powiedziec trzeba by znalezc ok 1000 osobnikow z pelnym szkieletem!!!!Tak jak tego wymagaja badania sondazowe...Nawet 100 szkieletow to jeszcze malo..Coz to bylby za sondaz na 100 osobach?
A jak jest jeden szkielet i 100 zebow to kazdy rozumie ze twierdzic mozna sobie dokladnie wszystko...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 1:41, 21 Sty 2011    Temat postu:

Pod względem pojemności mózgu neandertalczyk nie ustępował współczesnemu człowiekowi. Nie był też lepiej przystosowany do chłodu. Jego większe zatoki przynosowe nie były wynikiem adaptacji do mroźnego klimatu, a jedynie… urody.

Klasyczni neandertalczycy zamieszkiwali głównie tereny o suchym i zimnym klimacie. Przystosowaniem ich do takich warunków były charakterystyczne proporcje ciała ograniczające utratę ciepła: krótkie w stosunku do tułowia kończyny, podobnie jak u współczesnych Eskimosów.

Również ich twarze – jak powszechnie uważano – miały wystające kości policzkowe i szerokie nosy w odpowiedzi na chłodny klimat epoki lodowej. Dzięki temu wdychane powietrze miało być efektywniej nagrzewane.

Tej teorii przeczy jednak fakt, że niektóre grupy ludzi współczesnych, jak na przykład żyjący w regonie polarnym Inuici, wcale nie mają powiększonych zatok przynosowych. Ta rozbieżność zainteresowała naukowców z Roehampton University w Wielkiej Brytanii.

Badacze pod kierunkiem dr. Todda C. Rae przebadali w tym celu dziewięć czaszek neandertalskich sprzed około 28 tys. lat. Porównali je z czaszkami homo sapiens pochodzącymi z terenów Litwy, a mającymi od 300 do 1500 lat (wykluczyli czaszki ludzi żyjących obecnie, ponieważ założyli, że na zmiany wielkości zatok mogły wpłynąć takie czynniki, jak centralne ogrzewanie czy klimatyzacja).

Wyniki badań wykazały, że neandertalczycy rzeczywiście mieli większe zatoki przynosowe, jednak proporcja pomiędzy wielkością zatok, a wielkością twarzy była u ludzi i neandertalczyków taka sama.

>>>>>

No i prosze!Kolejny przewrot w nauce.Oto jest nauka!Codziennie cos co niby bylo ,,pewnikiem'' zamienia sie w kategorie ,,pomylka''...Wyniakja one z niedostatkow analizy.Gdy nad zagadnieniem pochyli sie wiecej glow od razu wychodza nowe rzeczy.I uscisla sie szczegoly.W ten sposob wiedza zwieksza sie :O)))



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:36, 22 Sty 2013    Temat postu:

Naukowcy są bliscy sklonowania neandertalczyka. Szukają surogatki

Naukowcy są o krok od sklonowania neandertalczyka. Według genetyków z Harwardu, gdzie prowadzone są prace, brakuje jedynie ludzkiej kobiety, która mogłaby być surogatką dla wymarłego gatunku. O sprawie pisze serwis completegenomics.net.

Najnowsze informacje na temat prac ogłosił genetyk z Harvardu, George Church. Jak czytamy w serwisie, naukowiec twierdzi, że jest bardzo bliski sklonowania neandertalczyka. Jedynym brakiem jest tylko "odważna ludzka kobieta", która mogłaby zostać jego matką zastępczą.

Choć ta informacja wydaje się być nieprawdopodobna, pomysł wcale nie jest niemożliwy do zrealizowania. Za przykład mogą służyć badania z 2009 roku, kiedy naukowcom udało się sklonować wymarłego koziorożca alpejskiego. Mimo iż zwierzę zdechło zaraz po narodzeniu, eksperyment uznano za udany.

Neandartalczyk to podgatunek człowieka, który wymarł ponad 20 tysięcy lat temu. Ludzi neandertalskich cechowała specyficzna budowa czaszki: niskie, przesunięte do tyłu czoło i silnie rozwinięte łuki nadoczodołowe.

Jak się okazuje, to właśnie kształt głowy stwarza teraz największe problemy. Neandertalskie noworodki miały znacznie większe głowy, więc kanał rodny kobiet był wtedy zdecydowanie szerszy. Poza tym dzieci przed samym porodem nie musiały się obracać.

Jak czytamy w serwisie, ważną sprawą jest też sam poród. Kilkadziesiąt tysięcy lat temu był on dużo łatwiejszy - gdyby doszło do niego obecnie, zdecydowanoby się na cesarskie cięcie. Neandertalskie dzieci rosły również dużo szybciej.

- Posiadamy wiele neandertalskich szczątków w laboratoriach. Tworzymy z nich odpowiednie komórki. Powiedzmy, że urodziłoby się zdrowe dziecko. Kto wie, może byłoby supersilne, albo superinteligentne? Istnieje tylko jeden sposób by się o tym przekonać - powiedział Church.

....

Zwyrodniale hitlerowskie bydlaki . To nie koziol czy mamut . TO CZLOWIEK !!! Jak on sie bedzie czul wsrod zupelnie inaczej wygladajacych ludzi . Zamknac ich w klatce i pokazywac w ZOO . Niech sami beda obiektem . Zadam trybunaly karnego !!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 22:01, 20 Gru 2013    Temat postu:

Genom neandertalczyka odsłania kulisy, kto z kim się krzyżował

Uzyskano najbardziej kompletną sekwencję genomu neandertalczyka. To prawdziwa kronika towarzyska. Widać, jak neandertalczycy krzyżowali się między sobą, z ludźmi, z denisowiańczkami i z tajemniczym odłamem z rodzaju Homo.

Materiał genetyczny uzyskano z palca u nogi kobiety neandertalskiej, która żyła 50 tys. lat temu. Naukowcom udało się dokonać najdokładniejszego jak dotąd zsekwencjonowania genomu neandertalczyka. Wyniki badań międzynarodowego zespołu ogłoszono na łamach najnowszego numeru tygodnika „Nature”.

Po zsekwencjonowaniu genom porównano z genomem człowieka (Homo sapiens sapiens) oraz denisowiańczyków – odkrytych niedawno wymarłych przedstawicieli z rodzaju Homo. Okazało się, że neandertalczycy i denisowiańczycy byli blisko spokrewnieni. Ich wspólny przodek oddzielił się od przodków ludzi współczesnych jakieś 400 tys. lat temu. Z kolei neandertalczycy i denisowiańczycy rozdzielili się ok. 300 tys. lat temu.

Mimo że denisowiańczycy i neandertalczycy wymarli, to jednak pozostawili swój ślad w naszym genomie, ponieważ od czasu do czasu krzyżowali się z naszymi przodkami, którzy opuścili Afrykę. Naukowcy szacują, że w genomie ludzi współczesnych, nie-Afrykańczyków, można znaleźć 1,5-2,1 proc. wpływu neandertalczyków.

Również denisowiańczycy zostawili ślad w genomie ludzi współczesnych. W tym wypadku dotyczy to wyłącznie pewnych populacji w Oceanii i w Azji. Jak wynika z wcześniejszych badań, w genomie Aborygenów australijskich, mieszkańców Nowej Gwinei i niektórych wyspiarzy na Pacyfiku odnaleźć można aż sześć proc. genomu denisowiańczyków.

Nanowsze badania dowodzą, że u Chińczyków Han, azjatyckich populacji na kontynencie oraz u rdzennych Amerykanów znajduje się 0,2 proc. genomu denisowiańczyków.

Co ciekawe, analiza porównawcza genomów dowodzi, że denisowiańczycy krzyżowali się z nieznaną, tajemniczą czwartą grupą wczesnych ludzi, którzy żyli w tym samym czasie w Eurazji. Oderwała się ona od reszty około miliona lat temu. Być może należy do odłamu Homo erectus.

Analizy odsłoniły również historię chowu wsobnego, który wynikał z faktu, że grupy neandertalczyków i denisowiańczyków były niewielkie. Genom kobiety sprzed 50 tys. lat pokazuje, że ona i jej bezpośredni przodkowie są potomstwem ze związków bliskich krewnych. Kobieta była córką blisko spokrewnionych ze sobą rodziców, którzy mogli mieć tę samą matkę lub być wujkiem i siostrzenicą lub ciotką i siostrzeńcem lub być w relacji dziadkowie-wnuki, lub też być tzw. podwójnymi krewnymi pierwszego stopnia (potomstwo dwojga rodzeństwa, które poślubiło rodzeństwo).

!!!!!

GENIALNE WYNIKI BADAN !!! JESTEM ZACHWYCONY !!! TO JEST NAUKA !!! ODKRYTO CZWARTY RODZAJ HOMO SAPIENS !!! SENSACJA !!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 11:52, 21 Paź 2016    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Nauka
Odkrycie francuskich naukowców: Europejczycy są bardziej odporni niż mieszkańcy Afryki
Odkrycie francuskich naukowców: Europejczycy są bardziej odporni niż mieszkańcy Afryki

Wczoraj, 20 października (20:37)

Naszym pradziadom neandertalczykom należą się podziękowania. Jak odkryli francuscy naukowcy, to dzięki nim Europejczycy są bardziej odporni na bakterie i wirusy niż mieszkańcy Afryki. Zdaniem specjalistów powodem tego są lepsze warunki życia na naszym kontynencie oraz uwarunkowania genetyczne.
zdjęcie ilustracyjne
/Agnieszka Wyderka /Archiwum RMF FM


Badania przeprowadzili naukowcy z francuskiego instytutu Pasteura.

Rezultaty ich najnowszych obserwacji wskazują, że systemy odpornościowe Afroamerykanów i Europejczyków znacznie się od siebie różnią. A to dlatego, że - zdaniem naukowców - odziedziczyliśmy "odpornościowy bagaż genetyczny po neandertalczykach".

Naukowcy sugerują więc, że wysoka śmiertelność na czarnym kontynencie w czasie epidemii groźnych chorób spowodowana jest nie tylko gorszymi warunkami bytowymi oraz często niewystarczającym rozwojem służby zdrowia, ale również pewnego rodzaju "naturalną genetyczną niesprawiedliwością".

APA
Marek Gładysz

....

O ile to rzeczywiscie po neandertalczykach.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 23:01, 08 Mar 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Nauka
Neandertalczycy zażywali... antybiotyki i aspirynę!
Neandertalczycy zażywali... antybiotyki i aspirynę!

1 godz. 46 minut temu

Badania DNA pobranego z płytki nazębnej europejskich Neandertalczyków pokazały, że nasi bliscy, choć wymarli krewni odżywiali się różnorodnie i mieli podstawową wiedzę medyczną, która pozwoliła im stosować naturalne medykamenty. Badacze z Australii i Wielkiej Brytanii piszą na łamach czasopisma "Nature", że o ile dieta Neandertalczyków z terenu obecnej Belgii była głównie mięsna, ich pobratymcy z rejonu Hiszpanii okazali się raczej wegetarianami.
Górna szczęka z jaskini El Sidron. Jej analiza pokazała, że ten osobnik leczył się kwasem salicylowym i penicyliną
/Paleoanthropology Group MNCN-CSIC /materiały prasowe

Pradawne DNA przechowane do naszych czasów w płytce nazębnej pobranej ze szczęk Neandertalczyków pozwoliło na niezwykły wgląd w dietę i zwyczaje gatunku, który zasiedlał Europę zanim jeszcze pojawili się przedstawiciele Homo sapiens. Badacze z Australian Centre for Ancient DNA przy Uniwersytecie w Adelajdzie i Uniwersytetu w Liverpoolu zaprezentowali informacje o tym, co jadano na naszym kontynencie jakieś 42-50 tysięcy lat temu.

Płytka nazębna zawiera szczątki mikroorganizmów z ust, patogeny układu oddechowego i pokarmowego, wreszcie drobiny pożywienia - mówi główna autorka pracy, dr Laura Weyrich z ACAD. To umożliwiło przetrwanie ich DNA przez tysiące lat. Analiza tego DNA daje nam unikatowy wgląd w styl życia Neandertalczyków, ich dietę, choroby i wpływ, w jaki otoczenie wpływało na ich zachowanie.

Międzynarodowy zespół badaczy analizował i porównywał próbki płytki nazębnej pobranej od czterech osobników z jaskiń w Spy w Belgii i El Sidrón w Hiszpanii. Wiek tych próbek mieścił się w przedziale od 42 do 50 tysięcy lat, czyniło z nich najstarsze płytki nazębne kiedykolwiek badane genetycznie.
W jaskini El Sidron znaleziono szczątki 12 Neandertalczyków sprzed około 49 tysięcy lat
/Paleoanthropology Group MNCN-CSIC; Fot. Antonio Rosas /materiały prasowe

Odkryliśmy, że Neandertalczycy z jaskini Sky odżywiali się mięsem nosorożców włochatych i dzikich owiec, nie gardzili też grzybami - mówi prof. Alan Cooper, szef ACAD. "Z kolei próbki z jaskini El Sidrón w ogóle nie zawierały śladów mięsa, co sugeruje, że dominowała tam dieta wegetariańska, zawierająca na przykład orzeszki piniowe, mech, grzyby i korę drzew".

Nie koniec na tym. Jeden z badanych osobników cierpiał prawdopodobnie z powodu ropienia, którego ślady widać na jego szczęce, analiza płytki nazębnej wskazuje też, że miał problemy z wywołującym biegunkę pasożytem układu pokarmowego. Ten osobnik, najwyraźniej chory, jak się okazuje przeżuwał korę topoli, która jak wiemy zawiera działający przeciwbólowo kwas salicylowy, składnik popularnej aspiryny. Odkryto też ślady pleśni, wytwarzającej antybiotyk, penicylinę.

Wygląda na to, że Neandertalczycy wiedzieli już o terapeutycznym działaniu niektórych roślin i wykorzystywali ich przeciwzapalne, czy przeciwbólowe właściwości w celach medycznych" - mówi Cooper. Użycie antybiotyków wydaje się bardzo zaskakujące, 40 tysięcy lat wcześniej, niż odkryliśmy penicylinę. Nasze ustalenia stoją w dość jaskrawej sprzeczności z potocznymi wyobrażeniami o naszych dalekich krewnych.

Nie tylko mamy dostęp do bezpośrednich dowodów, co nasi dalecy krewni jedli, ale widzimy, jak dieta i styl życia modyfikowały florę bakteryjną w ustach zarówno Neandertalczyków, jak i ludzi współczesnych - dodaje prof. Keith Dobney z University of Liverpool. Zmiany diety i stylu życia przez tysiące lat w istotny sposób zmieniły tę florę bakteryjną, wpływając na nasze zdrowie i komfort życia.

(mal)

Grzegorz Jasiński

...

Oczywiscie mnie to nie zaskakuje. Trepanacja czaszki ktora robili ,,jaskiniowcy" to jest dopiero!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 14:24, 29 Kwi 2017    Temat postu:

RMF 24
DNA pradawnych ludzi w jaskiniach. Przełomowe znalezisko
DNA pradawnych ludzi w jaskiniach. Przełomowe znalezisko

21 minut temu

Badacze znaleźli materiał genetyczny w próbkach osadu zebranego z siedmiu miejsc archeologicznych. Odkrycie może pomóc odsłonić nowe fakty o pradawnych mieszkańcach tamtejszych rejonów. "To ogromny przełom naukowy" - mówi Antonio Rosas, naukowiec hiszpańskiego Muzeum Nauk Przyrodniczych.
DNA pradawnych ludzi znalezione w jaskiniach
/Joan Costa /PAP/EPA


Nowe znalezisko jest niezwykle cenne, szczególnie, że w tym miejscu znajdowano jedynie artefakty. Obecnie DNA mieszkańców jaskiń może zostać pobrane z osadów pozostałych w ich wnętrzu.

Antonio Rosas, naukowiec hiszpańskiego Muzeum Nauk Przyrodniczych, mówi: Ta praca stanowi olbrzymi przełom naukowy. Teraz możemy stwierdzić, które gatunki hominidów zajmowały jaskinię i na którym poziomie stratygraficznym, nawet jeśli nie ma żadnych kości, czy innych pozostałości szkieletowych.

Zespół badaczy pod okiem doktora Matthiasa Meyera zidentyfikował materiał genetyczny 12 gatunków zwierząt. Znalezienie pozostałości ludzkich nie było łatwe, bo śladów organizmów żywych było niezwykle dużo. Zespół współpracował z badaczami wykopującymi w siedmiu kopalniach w Belgii, Chorwacji, Francji, Rosji i Hiszpanii. Udało się zebrać próbki osadów obejmujące przedział czasowy od 14 000 do 550 000 lat wstecz. W laboratorium zostały wyłowione małe fragmenty mitochondrialnego DNA (mtDNA), czyli materiału złożonego z mitochondriów, które działają jako "mocarstwa" komórek biologicznych.

Nasza technika pozwoli rozbudować skromny mitochondrialny genom neandertalczyka i denisowianina. Bardzo liczymy, że uda nam się odnaleźć także DNA z jądra komórkowego. Analizy DNA osadów są bardzo użyteczną procedurą archeologiczną, która może stać się rutyną w przyszłości - tłumaczy Svante Pääbo, dyrektor działu genetyki ewolucyjnej w Instytucie Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka

Wyniki badań zostały szczegółowo opisane w czasopiśmie "Science".

...

Cenne. Trzeba odkryc.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:38, 23 Lut 2018    Temat postu:

ARTYSTĄ? "PUNKT ZWROTNY W BADANIACH"
NAUKA Dzisiaj, 23 lutego (12:21)
Malunki ścienne odkryte w jednej z jaskiń na terenie Hiszpanii rzucają nowe światło na człowieka neandertalskiego. Nasi przodkowie potrafili posługiwać się symboliką i kreatywnie myśleć – wynika z ustaleń archeologów.

Naukowcy nie mają wątpliwości - kreatywne myślenie i używanie symboliki nie są wyłączną domeną współczesnych ludzi. Liczące ponad 64000 lat malunki ścienne odkryte w jednej z hiszpańskich jaskiń w Kantabrii udowadniają, że również i neandertalczyk potrafił wykazać się twórczym i nieszablonowym myśleniem.

Wśród odkrytych dzieł są między innymi wizerunki zwierząt, namalowane punkty czy wzory geometryczne, ale też odbicie rąk czy grafiki. Archeolodzy, którzy znaleźli malunki twierdzą, że ich odkrycie zaprzecza popularnemu wizerunkowi neandertalczyka jako stworzenia "niekulturalnego i prymitywnego".

"To niesamowicie ekscytujące odkrycie, które sugeruje, że neandertalczyk było o wiele bardziej wyrafinowany i złożony, niż to się nam wydawało" - komentuje doktor archeologii Chris Standish z Uniwersytetu w Southampton.

"Nasze badania wskazują, że odnalezione malunki są najstarszymi jaskiniowymi dziełami sztuki i powstały co najmniej 20000 lat zanim współczesny człowiek przybył do Europy z Afryki. Ich autorami muszą być neandertalczycy" - dodał naukowiec.

W innej jaskini w Hiszpanii odkryto natomiast pokolorowane muszle. Ich autorami jest również człowiek neandertalski.

"Ujawnienie tych pełnych symboli dzieł stanowi punkt zwrotny w badaniach nad ewolucją rodzaju ludzkiego. To jeden z filarów człowieczeństwa. Artefakty, których wartość nie leży w ich praktycznych walorach, ale symbolicznym znaczeniu, są fundamentalne dla poznania. Od XIX wieku neandertalczycy byli postrzegani jako gatunek niezdolny do tworzenia sztuki. Ten wizerunek wciąż przeważa. Spór nad tym, jak bardzo ludzki był neandertalczyk, jest jednym z najbardziej zaciętych. Nasze odkrycia wzbogacą debatę na ten temat" - stwierdził doktor Dirk Hoffmann, archeolog z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka.


Neandertalczycy byli artystami

...

To oczywiste. W koncu to ludzie!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:47, 08 Maj 2018    Temat postu:

Czy Neandertalczycy potrafili przekazywać sobie informacje za pomocą symboli wyrytych w kamieniu? Najnowsze badania pokazują, że jest to możliwe
NEWS | 07.05.2018 | Autor: Aleksandra Zaprutko-Janicka
Grawerowany krzemień (fot. Ana Mahjkic i in,, PLoS ONE, lic. CC by 4.0)
fot.Ana Mahjkic i in,, PLoS ONE, lic. CC by 4.0 Grawerowany krzemień (fot. Ana Mahjkic i in,, PLoS ONE, lic. CC by 4.0)
W 1924 roku na Krymie odkryto dużą jaskinię, a w niej pochówki i relikty z czasów prehistorycznych. Pogrzebanych tam zostało dwoje neandertalczyków – dorosły i niemowlę. Wśród setek znalezionych na miejscu narzędzi krzemiennych był grawerowany kawałek kamienia. Naukowcy mają nowa teorię co do jego przeznaczenia.

W krymskiej jaskini znaleziono między innymi kamienne noże, świdry i osie ręczne oraz grawerowany kawałek krzemienia. Znajdujące się na tym ostatnim linie, a także ślady pochówków i wykorzystanie zdobień skłaniają naukowców ku teorii mówiącej, że neandertalczycy byli znacznie bardziej skomplikowanymi istotami, niż dotąd przypuszczano.

Linie w interesującym badaczy krzemieniu wyryto z pomocą innego kawałka kamienia. Analiza obrazowa wykonana z pomocą mikroskopu pokazała, że grawerunek nie powstał w wyniku użytkowania narzędzia, a został celowo wykonany. Potwierdziło to także badanie osadu zgromadzonego w rowkach. Uzyskanie takiego efektu wymagało wysokich umiejętności motorycznych oraz dobrej koordynacji ręka-oko, ponieważ linie wykonane są precyzyjnie.

W artykule „Assessing the significance of Palaeolithic engraved cortexes. A case study from the Mousterian site of Kiik-Koba, Crimea” opublikowanym w recenzowanym czasopiśmie naukowym „Plos One” Ana Majkić , Francesco d’Errico i Vadim Stepanchuk, którzy przebadali krzemień stwierdzają, że znajdujący się na nim rysunek musi być dziełem wykwalifikowanego rzemieślnika. Uważają ponadto, że ów kamień jest kolejnym dowodem na to, że neandertalczycy podejmowali praktyki o znaczeniu symbolicznym.

Źródła informacji:

Are These Neanderthal Etchings a Long-Lost Message?, livescience.com.
Majkić A, d’Errico F, Stepanchuk V (2018) Assessing the significance of Palaeolithic engraved cortexes. A case study from the Mousterian site of Kiik-Koba, Crimea. PLoS ONE 13(5) [dostęp 07.05.2018].

...

Czyli ni mniej ni wiecej... Neandertalczycy mogli miec pismo!



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:04, 19 Lip 2018    Temat postu:

Nowe badania dowodzą, że Neandertalczycy stosowali rozwiniętą taktykę podczas polowań
19 lipca 2018 06:00
Niemieccy archeolodzy z Uniwersytetu Jana Gutenberga w Mainz przeprowadzili analizę balistyczną kości dwóch jeleni upolowanych przed 120 tysiącami lat w rejonie dzisiejszego miasta Newark-Nord. Wykazała ona, że zwierzęta zostały zabite z bliskiej odległości, a cios został zadany najprawdopodobniej w skutek pchnięcia a nie rzutu włócznią.
W nauce wciąż powszechne jest przekonanie, że Neandertalczycy nie byli zbyt inteligentnymi homonidami. Nie potrafili konkurować i nie wytworzyli kultury symbolicznej, uważanej za charakterystyczną dla ludzi współczesnych. W ostatnim czasie zostało ono nieco podważone dzięki odkryciom malowideł naskalnych sprzed 64 tys. lat oraz dowodów na istnienie zrytualizowanych pochówków u Neandertalczyków.
25 czerwca bieżącego roku zostały opublikowane wyniki kolejnych badań podważających powyższą tezę. Naukowcy z Uniwersytetu Jana Gutenberga w Mainz przebadali kości dwóch jeleni upolowanych przed 120 tysiącami lat. Poddali je analizie balistycznej umożliwiającej odtworzenie zadanych im w przeszłości ciosów. Okazało się, że co najmniej jeden z jeleni zginął od ciosu zadanego włócznią, powolnym ruchem, z bliskiej odległości.
Kierująca badaniami Sabine Gaudziński- Windherser powiedziała, że wykonana przez jej zespół analiza potwierdza, że zwierzę zostało zabite z bliskiej odległości na skutek pchnięcia, a nie rzutu. Taki sposób polowania wymagał umiejętności planowania i skradania się oraz ścisłej współpracy pomiędzy myśliwymi. Nie byłyby one możliwe, gdyby Nendertalczycy nie mieli rozwiniętej inteligencji.
Badania balistyczne zostały potwierdzone symulacjami przeprowadzonymi na współczesnych jeleniach.
Do momentu publikacji powyższych badań udało się jedynie odnaleźć dwie ostro zakończone włócznie w miejscach łączonych z Neandertalczykami. Pierwsza z nich znaleziona w angielskim Clayton została wydatowana na okres 400 tys. lat temu, druga znaleziona w niemieckim Schöwingen została wydatowana na 300 tys lat. Naukowcy nie mieli jednak pewności czy owe włócznie były używane do polowań. Opisane powyżej ustalenia pozwalają sądzić, że mogło tak być.

...

Ciekawe zagadnienie. Ostatnio przypuszczam ze Neandertalczycy to zdegenerowane pokolenie Kaina. My pochodzimy od Seta.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy