Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Linux
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 13:47, 14 Lut 2019    Temat postu:

Jeśli tak będzie wyglądać Ubuntu, to zainstaluje je bez większego zastanowienia
Grzegorz Cichocki 13 lutego 2019

Linux, w odróżnieniu od innych systemów operacyjnych, na każdym komputerze może wyglądać kompletnie inaczej. Użytkownik ma możliwość wybrania dominujących kolorów, motywu, ikon, środowiska graficznego czy czcionek, z których będzie korzystał jego OS. Są jednak takie dystrybucje, które już od momentu zainstalowania oferują świetny design. Jedną z nich z pewnością jest Deepin, lecz pewien użytkownik Ubuntu przygotował coś kompletnie nowego.

Mediaexpert - ferie z super cenami!
Wygląd Linuksa to sprawa, można rzec, wręcz osobista. To użytkownik decyduje, z jakiego chce korzystać środowiska graficznego czy motywów. Wiele osób znajduje w tej kategorii coś na wzór nowego hobby. Jeden z użytkowników Ubuntu tak zmodyfikował design systemu, że kompletnie nie przypomina on pierwowzoru. Swoim dziełem postanowił się podzielić na jednej z podstron Reddita, dokładnie na reddit.com/unixporn. Na poniższych zrzutach ekranu możecie zobaczyć, jak wygląda ten interfejs.

Tabletowo.pl Jeśli tak będzie wyglądać Ubuntu, to zainstaluje je bez większego zastanowienia Ciekawostki Linux Ubuntu
kliknij, aby powiększyć
Jego modyfikacja uzyskała swoją nazwę własną – Flurry, a sam autor nazywa to po prostu kolejnym środowiskiem graficznym. Trudno nie zauważyć, że w systemie dominuje przejrzystość, lekkie rozmycie okien, a także „spłaszczenie” interfejsu. Cóż, mi, ale również sporej liczbie innych osób, design przypomina ten z systemu iOS, dostępnego na iPhone’ach i iPadach.

Oprócz designu przypominającego iOS, znajdziemy tu wiele innych elementów, które mogliśmy znać już wcześniej. Samo środowisko graficzne jest bardzo podobne do standardowego w Ubuntu, czyli GNOME, a ikony mocno nawiązują do Material Design. Bardzo podoba mi się to, że pasek menu jest po lewej stronie okna – jest to dosyć ładne, a zarazem powinno być wygodne (po kilkudniowym przyzwyczajeniu się oczywiście).

Jak Wam podoba się Flurry DE? Chcielibyście korzystać z takiego środowiska graficznego? A może macie już swój ulubiony wygląd Linuksa? Dajcie znać w komentarzach.

....

Pieknie tak trzymac.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 8:54, 20 Lut 2019    Temat postu:

GIMP otrzymuje darowiznę w wysokości 100 000 $
2018-08-30 przez Wilbera
Na początku tego miesiąca, Fundacja GNOME ogłosiła, że ​​otrzymała 400 000 $ darowizny od Handshake.org, z czego 100 000 $ przeniesiono na konto GIMP .

Dziękujemy zarówno Handshake.org, jak i Fundacji GNOME za hojną darowiznę i wykorzystamy te pieniądze, aby dokonać znacznej aktualizacji sprzętu dla głównych członków zespołu i zorganizować kolejny hackfest, aby połączyć zespół, a także sponsorować kolejne wydanie Libre Graphics Meeting.

Handshake to zdecentralizowany, nie wymagający zgody protokół nazewnictwa zgodny z DNS, w którym każdy rówieśnik sprawdza i zarządza strefą główną, aby stworzyć alternatywę dla istniejących organów certyfikacji. Jego celem nie jest zastąpienie protokołu DNS , ale zastąpienie głównego pliku strefy i serwerów głównych publicznymi commons.

Fundacja GNOME jest organizacją non-profit, która wspiera cele projektu GNOME , pomagając w stworzeniu bezpłatnej platformy obliczeniowej dla użytkowników, która ma być elegancka, wydajna i łatwa w użyciu.

...

Znakomita wiadomosc. Gimp ma juz duzo zawartosci. Warto by potestowac teraz jaki uklad interfejsu jest najlepszy bo niektore rzeczy trudno znalezc. Np rysowanie prostych figur tupu kolo kwadrat. Zawsze to jest w zakladce glownej pod reka. A w Gimpie ciezko znalezc! Trzeba potestowac rozne opcje zeby bylo łatwiej.

Piekna inicjatywa. Wyrafinowany program. Podobne arcydzielo to Fontforge. Nie zapomnijmy tej drugiej mniej znanej inicjatywy.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 15:33, 04 Mar 2019    Temat postu:

Długo wyczekiwany Linux 5.0 wydany!

Linus Torvalds z racji nadchodzącego roku Linuxa, wydał wersję 5.0 kernela. Największą nowością w tej wersji jest wsparcie dla technologii FreeSync. Oprócz tego kernel jak co wersję, doczekał się obsługi nowego sprzętu, poprawy wydajności oraz naprawy wielu błędów.

..

Linux 5.0 dostępny! Wśród nowości obsługa FreeSync i szyfrowanie Adiantum
Maciej Olanicki, 04.03.2019 r.

Już jest! Po ponad dwóch miesiącach od premiery Linuksa 4.21 dostępna jest już kolejna wersja jądra. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami mamy do czynienia z wydaniem major. Linus Torvalds zdecydował się bowiem na powtórzenie praktyki z gałęzi 3.x i z wersji 4.20 skoczyliśmy od razu do wersji 5.0. Czy w rezultacie możemy się spodziewać jeszcze większej liczby nowości niż zwykle?
Linux 5.0 – nowa wersja major
Linux 5.0 to oczywiście duży krok naprzód w rozwoju jądra, ale nadziej na zauważalnie większą liczbę nowości, niż to miało miejsce pomiędzy wydaniami 4.x studzi sam Linus Torvalds. W komunikacie obwieszczającym premierę twórca jądra pisze:

Łącznie liczba zmian w całym wydaniu 5.0 jest znacznie większa. Przypominam jednak (znów), że nie pracujemy nad kolejnymi wersjami w sposób bazujący na konkretnych nowych funkcjach i „5.0” nie znaczy nic ponadto, że w przypadku wydań 4.x numery wersji były wysokie i brakowało mi palców u stóp i nóg, by je liczyć.
Z jednej strony Linux 5.0 to zatem duże wydanie, ale decyzja o powtórnym skoku w numeracji jest podyktowana czystym pragmatyzmem. Należy się zatem spodziewać, że w przyszłości także numeracja kolejnych wydań minor kończyć będzie się na liczbie palców Linus Torvaldsa. Warto zwrócić uwagę, że nie zmieniła się także nazwa kodowa. Linux 5.0 to wciąż „Nieśmiały Krokodyl”.


Zobacz też: Linus Torvalds o porażce Linuksa na pulpitach: „zmartwieniem jest fragmentacja”

Linux 5.0 – co nowego?
Przejdźmy jednak do konkretów – nowości. Zgodnie z zapowiedziami za największą nowość uznać można obsługę FreeSync w otwartych sterownikach graficznych AMD – dzięki temu mechanizmowi (wymagana jest grafika Radeon oraz obsługujący FS monitor) możliwe jest płynne dostosowywanie częstotliwości odświeżania ekranu do wyświetlanych na nim treści. Słowem – częstotliwość odświeżania ekranu jest wprost proporcjonalna do liczby renderowanych przez grafikę klatek. Sprytne rozwiązanie, które eliminuje „zrywanie” obrazu podczas dynamicznej rozgrywki i sprawia, że gry robią wrażenie płynniejszych.



Ponadto w ramach otwartego sterownika Nouveau dodano obsługę karty NVIDIA GeForce RTX 2000 z rodziny Turing, choć na razie można liczyć tylko na podstawową obsługą przez KMS. Nowości czekają nas także w obsłudze procesorów AMD – dodano już wstępną obsługą nowej generacji procesorów Ryzen i EPYC, jądro obsługuje już pobieranie informacji o temperaturze układów o architekturze Zen 2, a także wsparcie dla Quality Of Service – odpowiednika intelowskego Resource Director, mechanizmu nadzoru nad współdzieleniem zasobów.

Wśród ważnych zmian należy tak wymienić dodanie obsługi Adiantum – kierowanego na mniej zaawansowane urządzenia (przede wszystkim tanie smartfony z Androidem) szyfru rozwijanego przez Google. Wielu użytkowników Raspberry Pi ucieszy, że odtąd linuksowe jądro bez problemu i konieczności doinstalowywania dodatkowych pakietów poradzi sobie na Malinie z obsługą ekranów dotykowych. Użytkownicy ekranów HiDPI docenią nowy domyślny font w konsoli, który czytelniej prezentuje się na ekranach o wysokiej rozdzielczości.

Oczywiście Linus Torvalds otworzył już okienko do merge'owania zmian, które pojawią się w Linuksie 5.1. Spodziewamy się w nim między innymi sporo nowości w obsłudze dźwięku, obsługi SoC-ów Bitmain czy ACPI 6.3.

...

Znakomicie! To cieszy!



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:02, 11 Mar 2019    Temat postu:

Open Source Day 2019 – ruszyła rejestracja na 12. edycję konferencji
Mar 11, 2019 0

14 maja w Warszawie odbędzie się kolejna, 12. edycja Open Source Day. To największa w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej konferencja poświęcona otwartym rozwiązaniom. Co roku gromadzi blisko 1000 uczestników obecnych na prelekcjach i niemałą grupę śledzącą wydarzenie w transmisji online. Program tegorocznej edycji obejmie 3 ścieżki tematyczne, na które składać się będzie 9 sesji technicznych, poświęconych najważniejszym kierunkom rozwoju branży IT. 6 marca ruszyła rejestracja na konferencję.

11 edycji, blisko 20 tys. uczestników obecnych zarówno na wydarzeniach, jak i śledzących je podczas transmisji online, 210 sekcji technicznych. Tak można podsumować w liczbach ponad dziesięcioletnią historię Open Source Day, konferencji, która co roku przyciąga miłośników otwartych rozwiązań i wszystkich tych, którzy chcą być na bieżąco z nowinkami ze świata nowych technologii. Już niedługo będzie pisany jej kolejny rozdział. Tegoroczna, 12. już edycja odbędzie się 14 maja w Warszawie (stadion miejski Legii). To, co jest siłą i znakiem rozpoznawczym Open Source Day, to dzielenie się wiedzą i doświadczeniem przez najlepszych ekspertów z branży IT. Nie inaczej będzie w tym roku. Dla uczestników przygotowano praktyczne sesje techniczne, które będą dotyczyć m.in. takich tematów jak: sztuczna inteligencja, data science, machine learning, automatyzacja, cloud computing czy bezpieczeństwo IT.

Dariusz Świąder, prezes zarządu Linux Polska
Dariusz Świąder, prezes zarządu Linux Polska
– Tegoroczną edycję konferencji Open Source Day można uznać za szczególną. Wraz z nią oficjalnie będziemy świętować symboliczne 21. urodziny ruchu otwartych rozwiązań, który wchodzi nie tylko w trzecią dekadę, a także w zupełnie nową erę. Podczas wydarzenia odbywającego się już maju, będzie można dowiedzieć się, czym obecnie żyje branża open source i jakie są trendy oraz perspektywy jednego z najważniejszych kierunków rozwoju nowoczesnych technologii, które obecnie są podstawą funkcjonowania wszystkich gałęzi gospodarki. Także w Polsce. Pokazuje to badanie przeprowadzone przez Linux Polska[1], z którego wynika, że 9 na 10 przedstawicieli polskiego sektora technologii korzysta z rozwiązań otwartych – komentuje Dariusz Świąder, prezes zarządu Linux Polska, organizator konferencji Open Source Day.

Czytaj również: Zmiany prawne w zakresie gospodarki odpadami w 2019 roku
Po rozwiązania open source sięga biznes, ale coraz częściej także instytucje z sektora publicznego. Przykładem jest, chociażby Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dlatego wiedza o korzyściach, na które mogą liczyć firmy wdrażające open source, powinna trafić do specjalistów z branży informatycznej, co oczywiste, ale również do osób decyzyjnych w przedsiębiorstwach i instytucjach odpowiedzialnych za infrastrukturę IT. – Zbudowanie platformy wymiany wiedzy na temat open source, której wcześniej brakowało w Polsce oraz zwiększanie świadomości na temat rozwiązań otwartoźródłowych, było głównym celem przyświecającym nam przy organizowaniu pierwszej edycji konferencji Open Source Day. Udało nam się go zrealizować, ale nasza intencja nie zmienia się od 11 lat. Po raz kolejny organizujemy wydarzenie, które stało się świętem społeczności i użytkowników otwartego oprogramowania, oferując uczestnikom porządną dawkę najaktualniejszych i sprawdzonych informacji z obszaru nowych technologii – dodaje Dariusz Świąder, Linux Polska.

[1] Linux Polska, Polski Rynek Open Source 2018.

...

Znakomity pomysl na spotkanie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 11:14, 14 Mar 2019    Temat postu:

Skąd pobrać plik iso PClinuxOS

Posted on 24 marca 2015 by Rsanti
pclinuxosZachęcamy do pobierania obrazów dystrybucji z głównej anglojęzycznej strony, czyli stąd. Dostępne są do wyboru pliki iso ze środowiskami graficznymi KDE oraz MATE. Obrazy iso wyłącznie w wersji 64bit.

Dla polskich użytkowników przygotowaliśmy PCLOSa po polsku:

Ze środowiskiem Xfce wersja 64bit
Ze środowiskiem TDE 32bit oraz 64bit
Po instalacji możemy zainstalować inne środowisko graficzne instalując je z menadżera pakietów Synaptic a następnie zmienić przy logowaniu. Do wyboru jest około 13 środowisk graficznych które zostały wiemienione tutaj.

PCLinuxOS jest dystrybucją ciągłą, tzn następne wydania są wynikiem uaktualnień poprzednich. Z procesem instalacji PCLOSa można się zapoznać w tym wątku. Po instalacji należy zaktualizować system korzystając z managera pakietów Synaptic. Poradnik o tym jak utrzymać PCLOSa w dobrym stanie jest dostępny na forum.

[link widoczny dla zalogowanych]

Stare ale po polsku!



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:18, 14 Mar 2019    Temat postu:

Ubuntu 19.04 – czego się spodziewać? Nachodzą m.in. ułatwienia w wirtualizacji
Maciej Olanicki, 14.03.2019 r.

W przyszłym miesiącu czeka nas premiera nowej wersji Ubuntu. O planowanych nowościach wiemy już całkiem sporo, choć – jak to zwykle bywa w przypadku Canonicala – nie ma pewności, że ze wszystkimi uda się zdążyć. Właśnie ogłoszono kolejną zmianę, która, choć z pozoru drobna, może mieć bardzo duże znaczenie. Od kwietniowego wydania desktopowe Ubuntu łatwiej będzie wirtualizować.
Ubuntu 19.04 Dyskotekowy Dingo
Po Dyskotekowym Dingo, jak zgrabnie tłumaczy się nazwa kolejnego kwietniowego wydania, spodziewamy się przede wszystkim aktualizacji jądra do gałęzi 5.0 – z listą nowości w tej wersji kernela zapoznać się można w osobnym artykule. W Ubuntu 19.04 – choć nie ma jeszcze co do tego pewności – domyślnym środowiskiem graficznym będzie wydane wczoraj GNOME 3.32 ze zaktualizowanym motywem Adwaita, nowym zestawem ikon i skalowaniem o wartości wymierne.

Ponadto wiemy już, że Canonical planuje ułatwienia w zakresie wirtualizacji nowego Ubuntu. Od wersji 19.04 dystrybucja będzie posiadała preinstalowany pakiet open-vm-tools-desktop wraz z zależnościami, czyli oprogramowanie pozwalające na zaawansowaną integrację z hipernadzorcami maszyn wirtualnych dostarczanymi przez VMWare. Słowem – Ubuntu będzie sprawniej uruchamiało się oi działało jako system operacyjny maszyny wirtualnej działającej pod nadzorem na przykład popularnego VirtualBoksa.


Open Virtual Machine Tools to otwarty odpowiednik dostarczanych przez hipernadzorcę VMWare Guest Additions. Są to sterowniki, dzięki którym system gościa lepiej radzi sobie z wirtualizowanym sprzętem, np. urządzeniami wejścia. Na pewno najbardziej odczuwalną zmianą będzie to, że Ubuntu jako gość od razu po instalacji poradzi sobie z obsługą wszystkich dostępnych rozdzielczości ekranu i trybów wyświetlania (skalowanie, pełny ekran, itd.). Dotąd każdorazowo konieczne było doinstalowywanie Guest Additions.

Zobacz też: VirtualBox 6.0 – najlepszy darmowy hipernadzorca z nowym interfejsem

W oczekiwaniu na GSConnect
Tajemnicą poliszynela jest jednak, że najbardziej w kontekście premiery Ubuntu 19.04 czekamy na GSConnect – gnomową wariacją na temat KDE Connect, świetnego narzędzia umożliwiającego całkiem zaawansowaną integrację ze smartfonami z Androidem. Dzięki GSConnect możliwe będzie łatwe przenoszenie danych, synchronizacja powiadomień, ale również wykorzystanie smartfonu jako pilota dla odtwarzaczy. Możliwe jest nawet sterowanie kursorem za pomocą ekranu dotykowego w sposób kojarzący się z gładzikami.



Problem w tym, że integracja z GSConnect rodzi się w bólach i już raz Canonical nie zdążył z jej implementacją mimo wcześniejszych obietnic. Czy uda się tym razem? O tym przekonamy się po premierze Ubuntu 19.04. Dyskotekowy Dingo ujrzy światło dzienne najprawdopodobniej już 18 kwietnia.

...

Czekamy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 22:45, 19 Mar 2019    Temat postu:

MATE 1.22 – przegląd nowości w lubianym linuksowym środowisku graficznym
Maciej Olanicki, 19.03.2019 r.

W ostatnim czasie mieliśmy okazję przyjrzeć się nowym wydaniom dwóch najpopularniejszych linuksowych środowisk graficznych. KDE i GNOME różną się na bardzo wielu płaszczyznach i pewnym sensie polaryzują linuksowy światek. Nie znaczy to jednak, że mamy do czynienia z duopolem, nie brakuje przecież młodszych i lżejszych przedsięwzięć, jak choćby MATE. Właśnie ukazała się jego nowa wersja.
MATE – więcej niż udany fork GNOME 2
MATE to obok Cinnamona jedno z najbardziej udanych środowisk „młodego pokolenia”. Paradoksalnie jednak jest mocno zakorzenione w przeszłości, a konkretniej w przeszłości GNOME. Technicznie MATE to fork GNOME 2.32 i twórcy nigdy nie ukrywali, że na poziomie podstawowych założeń i ergonomii są kontynuatorami myśli, która przyświecała rozwojowi GNOME 2. Wraz z premierą „trójki” wielu użytkowników lubujących się klasycznym dwupanelowym układzie pozostawiono na lodzie. Dla nich powstało MATE.


Ale nie tylko dla nich. Oprócz sprawdzonych i lubianych przez liczną społeczność rozwiązań, MATE oferuje także niezły zestaw domyślnych aplikacji, sporo pod względem konfigurowalności oraz – co dla wielu jest głównym czynnikiem decyzyjnym – ma niewielkie wymagania sprzętowe. Dość powiedzieć, że Ubuntu w wersji MATE jest jedną z dystrybucji zalecanych przez producenta do instalacji na Raspberry Pi. Jest także dostępne w oficjalnych repozytoriach najpopularniejszych desktopowych dystrybucji.


Zobacz też: GNOME 3.32 – przegląd nowości w najnowszej wersji środowiska

MATE 1.22 – co nowego?
W wydanej właśnie najnowsze wersji środowiska, oznaczonej numerem, 1.22, na największą uwagę zasługują poprawki kompatybilności z serwerem wyświetlania Wayland. Solidnie przebudowany został aplet pozwalający na zarządzanie ekranem, aplet zegarka czy popularnego rozszerzenia Wanda The Fish. Menedżer okien Marco obsługuje tematy Metacity w wersji 3. Wyeliminowano dotychczasowe problemy z zakańczaniem procesów systemd, można już także decydować o tym, z jakim opóźnieniem mają uruchamiać się programy dodane do autostartu.


Ponadto przeglądarka zdjęć eye of MATE oraz menedżer plików caja zostały przeportwane do Pythona 3. Wśród domyślnych aplikacji MATE pojawiło się zresztą znacznie więcej mniejszych nowości. Oprócz tego usunięto wiele błędów, pozbyto się wycieków pamięci, dodano kilka nowych skrótów klawiszowych, z których listą zapoznać się można w ustawieniach środowiska. Z pełną listą nowości oraz wykazem aktualnych wersji pakietów zapoznać można się na oficjalnej stronie środowiska. Najnowsza wersja MATE powinna pojawić się w repozytoriach w ciągu kilku najbliższych dni.

...

Kolejne ciekawe informacje.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 8:37, 26 Mar 2019    Temat postu:

kubik78
9 godz. temu dodał
Krita – aplikacja do tworzenia grafiki rastrowej od podstaw, wchodząca w skład pakietu Calligra, rozwijana przez społeczność KDE.
Aplikacja jest przeznaczona przede wszystkim do malowania, nadaje się także w pewnym stopniu do edycji zdjęć. Krita jest wolnym oprogramowaniem i jest rozprowadzana na licencji GNU General Public License. Wydanie aplikacji miało miejsce wraz z wydaniem wersji 1.4.0 pakietu KOffice w dniu 21 czerwca2005 roku. Wcześniejsze publiczne wersje nazywały się kolejno Krayon oraz KImageShop, ale kwestie prawne spowodowały zmianę nazwy na Krita.
Krita jest porównywana do takich programów, jak Corel Painter i dysponuje wieloma ich funkcjami.
Krita ma pewne funkcje, których nie ma obecnie GIMP - obsługa CMYK, L*a*b i więcej przestrzeni barw z głębokością od 8 do 32 bitów. Autorzy programu dodali także obsługę dla narzędzi malarskich imitujących malowanie pędzlami z atramentem lub farbami olejnymi, rysowanie kredkami, a nawet symulowanie schnięcia farby. Integracja Krity z pakietem Calligra pozwala m.in. na wstawianie grafik do programu Calligra Words.

...

Warto rozwijac.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 10:35, 04 Kwi 2019    Temat postu:

Fedora 30 dostępna w wersji beta – do wyboru nowe środowiska graficzne
Maciej Olanicki Maciej Olanicki, 03.04.2019 r.
Fedora jest w tej chwili uważana za jedną z najbardziej udanych linuksowych dystrybucji, system operacyjny, który doskonale poradzi sobie zarówno na stacjach roboczych, jak i na prywatnych laptopach. Choć przez moment nie było pewne, czy nie zajdą zmiany w cyklu wydawniczym, to dziś wiemy już, że zarówno Fedora 30, jak i Fedora 31 ukażą się bez przeszkód.


Launcher DeepinDE.
Testować można pierwszą betę Fedory 30, system bazuje już na jądrze Linux 5.0. Nowości zaszły w kwestii środowiskach graficznych – odtąd użytkownicy będą mieli większy wybór. Oprócz dotychczasowych wariantów z między innymi GNOME, KDE Plasmą czy XFCE, będzie można korzystać z efektownego DeepinDE, czyli oczywiście domyślnego środowiska dystrybucji deepin, oraz znanego z Elementary OS-a Pantheona.

Zobacz też: GNOME 3.32 – przegląd nowości w najnowszej wersji środowiska

Mowa zatem o środowiskach efektownych, lecz w stosunkowo niewielkim stopniu konfigurowalnych, kierowanych do mniej wymagających użytkowników. Domyślnie jednak w Fedorze Workstation mamy do czynienia z GNOME, w opublikowanej właśnie wersji beta dostępne jest GNOME 3.22. Nowościom w tej wersji środowiska, między innymi skalowaniu o wartości wymierne i wektorowym ikonom, poświęciliśmy osobną publikacją.


Pulpit w środowisku Pantheon.
Nowość stanowi także format kompresji metadanych w repozytoriach dnf. Odtąd obok xz oraz gzipa wykorzystywany będzie format zchunk. Dzięki temu dnf będzie mógł korzystać z aktualizacji delta, czyli aktualizacji przyrostowych. Oznacza to, że pobierane będą tylko te części metadanych, w których zaszła zmiana, a nie całość. Ponadto zaktualizowano paczki Golang, Basha, biblioteku GNU C, Pythona i Perla.

Zobacz też: Fedora 31 jednak powstanie – to kwestia konieczności, nie wyboru

Fedora 30 stanowić będzie drugie duże stabilne wydanie dystrybucji po ogłoszeniu przejęcia Red Hata przez IBM. Premiera stabilnej wersji „trzydziestki” planowana jest na 7 maja. Mimo wcześniejszych wątpliwości kolejna wersja udostępniona zostanie 6 miesięcy później. Pełna lista zmian w Fedorze 30 oraz obrazy do wersji testowej dystrybucji dostępne są na jej oficjalnej stronie.

[link widoczny dla zalogowanych]

...

Nie zapominajmy o Fedorze.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 13:28, 09 Kwi 2019    Temat postu:

GIMP 2.10.10 wydany
2019-04-07 przez Wilbera
Nie mieliśmy żadnych aktualizacji przez kilka miesięcy, ale mam nadzieję, że warto czekać! W tej wersji mamy wiele nowych funkcji, optymalizacji i poprawek stabilności!

Najważniejsze wersje wersji 2.10.10:

Wykrywanie grafiki liniowej w narzędziu Wypełnienie wiadra dla artystów komiksowych
Różne ulepszenia użyteczności w narzędziach do transformacji
Przykładowa opcja scalona dodana do narzędzia Leczenie i naprawiona w narzędziu Klonowanie
Szczotki parametryczne mają teraz precyzję 32-bitową na kanał
Łatwiejszy proces tworzenia pędzla i wzoru
Wybór warstwy na płótnie
Szybsze zapisywanie / eksportowanie i renderowanie grup warstw
Początkowa obsługa DDS
Wiele ulepszeń w GEGL , silniku przetwarzania obrazu
Znaczące ulepszenia
Ulepszone narzędzia
Narzędzie do napełniania wiadra
Wypełnienie łyżki narzędzie dostał trochę reorganizacji co znacznie łatwiejszy w obsłudze. Dostał też nowy tryb „ Fill by line art detection ” („Smart Colorization”)!

Kolory są trudne, Aryeom
„Kolory są trudne”, autorstwa Aryeom, CC BY - SA 4.0
Szybkie wybieranie kolorów
Podobnie jak w przypadku narzędzi do malowania, teraz możliwe jest wybieranie otaczających kolorów na płótnie za pomocą Ctrlmodyfikatora, bez konieczności przełączania się na narzędzie Próbnik kolorów .

Kliknij i przeciągnij, aby wypełnić
W trybach „Wypełnij podobne kolory” i „Wypełnij według linii” można teraz przytrzymać przycisk myszy, aby kontynuować wypełnianie kolejnych obszarów.

Wykrywanie sztuki za pomocą linii
Wreszcie zmiana podświetlenia narzędzia Wypełnienie kubełkowe jest nowym algorytmem dla malarzy, umożliwiającym wypełnienie obszarów otoczonych „grafikami liniowymi”, próbując nie pozostawiać niewypełnionych pikseli w pobliżu linii i zamykając potencjalne strefy.

Ta funkcja, pochodząca z wtyczki G- MIC jako artykułu badawczego , została dostarczona przez Jehan jako praca dla zespołu IMAGE laboratorium GREYC (Francuskie Laboratorium Badawcze, zrzeszone w CNRS , Uniwersytet w Caen i szkoła inżynieryjna ENSICAEN ), z ważnym wejściem interfejsu od Aryeom z projektu ZeMarmot .

Inteligentna kolorystyka w GIMP
Inteligentna kolorystyka w GIMP
Zobacz także ten techniczny blog .

Narzędzia do transformacji
Ell poprawił różne niedociągnięcia w kilku narzędziach transformacji:

Skala narzędzie skaluje się od centrum, nawet podczas korzystania z wartości numerycznych.
Narzędzie Unified Transform domyślnie zachowuje proporcje podczas skalowania w górę lub w dół.
Nowe opcje „Ograniczaj uchwyty” i „Wokół centrum” do interfejsu GUI narzędzia Przekształcanie perspektywy , które są podobne do odpowiednich opcji narzędzia Zunifikowana transformacja .
Nowy przycisk „Dokonaj korekty” w kilku narzędziach do przekształcania, aby wyregulować uchwyty transformacji na podstawie bieżącego poziomu powiększenia.
Kierunki przekształcania do przodu i do tyłu mogą być połączone, co pozwala na przesuwanie uchwytów bez wpływu na transformację, umożliwiając ręczne dostosowanie ich pozycji.


0:00
/ 2:20


Narzędzie Heal and Clone
Michael Natterer improved the Heal tool by adding the “Sample merged” option which allows painting changes on a separate layer to keep the original data intact. The Clone tool already had the “Sample merged” option. It has been updated to also work similarly.

These changes are important for manipulating images without modifying original pixels in a non-destructive fashion.

Better brushes
32-bit parametric brushes
Michael Natterer and Ell worked a lot on a better brush support in GIMP. A major improvement for painters was making parametric brushes finally 32-bit float, following the high-bit depth move for color processing. The main advantage will be to avoid posterization on large brushes, especially with darker colors.

It is to be noted that raster brushes are still 8-bit. Promoting them to 32-bit float is also a planned future work.

Moreover, plug-ins only have access to 8-bit versions of high-precision brushes and patterns. A new API, not available yet, will be required to handle high-precision data.

Easy brush and pattern creation from clipboard
It was already possible to create new brushes and patterns on-the-fly from the clipboard (i.e. image copied, typically with a Ctrl-c shortcut). This was extremely practical, yet only allowed temporary brushes and patterns.

These temporary brushes and patterns can now be duplicated as any other data, therefore allowing to promote them to stored data for further reuse. Though simple looking, this change is the result of an important code migration into the core of GIMP (instead of being plug-in code), performed by Michael Natterer, which may have further happy consequences in a near future!

Open as Image
The “Brushes” dock now provides an “Open brush as image” button to quickly open a brush file, allowing easier brush edits.

On-canvas layer selection
Anyone working with a lot of layers has sometimes experienced the frustration of not finding a layer in the list, even though you see its pixels in front of your eyes.

Jehan implemented a new generic canvas modifier Alt + middle click allowing layers to be picked by clicking on pixels. The available layers will be looped through (starting from the upper one) while the Alt key is held and the picked layer name will be temporarily displayed in the status bar. The interaction choices heavily benefited from input by Aryeom, from the ZeMarmot project.

Wybieranie warstw za pomocą Alt + środkowe kliknięcie
Layer picking on canvas with Alt + middle click
Faster and safer GIMP
As usual, many bugs were fixed and a lot of optimizations were made to existing part of the code. Of them these 2 improvements are particularly noteworthy:

Saving and exporting safer
Various parts of the file-writing code were made more robust by not overwriting the file when an error occured. In particular XCF saving and exporting to various image formats should be safer now.

Layer groups rendered faster
Layer groups are now rendered in bigger chunks rather than tile-by-tile (this used to pretty much eliminate multithreading for groups), which improves the rendering speed.

Improved macOS builds
HiDPI/Retina support was improved in the macOS/OSX build, fixing issues with blurry icons.

Moreover the macOS package is finally signed, thus making the installation process on this platform much less painful now!

And more!
In total, since GIMP 2.10.8, 775 commits were contributed (average of 5 commits a day) to the GIMP 2.10 branch (and more to other development branches). This means a lot of bugs were fixed (41 bug reports were closed during this development span), performance were improved, and your work is made safer…

And as we should also count babl (66 commits for babl 0.1.62) and GEGL (404 commits for GEGL 0.4.14), you can bet that this release is again as awesome as ever!

Moreover 21 translations were updated. So we also want to thank all the awesome translators who allow GIMP to be available in so many languages around the world.

Plug-ins
DDS support
The third-party DDS plug-in, originally developed by Shawn Kirst and Arne Reuter, is now part of the GIMP core plug-ins, allowing GIMP to load or export DDS files out of the box.

It is to be noted though that we are still looking for an active maintainer for this plug-in if you want to see it improved since we only fixed the minimum to get it up-to-date. If you want to step up, we welcome patches!

Rewritten Spyrogimp plug-in
Elad Shahar, original author of the Spyrogimp plug-in rewrote it from scratch completely, with more options and an automatic preview (by drawing directly on a temporary layer, not as a GEGL preview).

Nowa wtyczka spyrogimp w GIMP
New Spyrogimp plug-in in GIMP
The old plug-in is still available, as its API may be used by existing scripts, but is not available in the menus anymore as it is replaced by the new version.

Filters
Circular, Linear, and Zoom Motion blurs got new on-canvas interactions (simple lines) allowing easier visual tweaking of the blur settings.

Around GIMP
GEGL and babl
This release of GIMP is accompanied by a hefty GEGL 0.4.14 release, featuring a handful of under-the-hood improvements, as well as new user-facing additions.

Most excitingly, the standalone gegl tool, which can be used to apply GEGL pipelines directly from the command-line, has seen a massive rework of its integrated GUI by Øyvind Kolås. The new UI doubles as an image viewer and a graph editor, allowing real-time non-destructive image manipulation.

Edytor GEGL (1)
The gegl binary features a reworked graphical editor
As well as acting as a non-destructive editor proof-of-concept, sporting such snazzy features as touch-oriented interaction and Lua-based per-operation UI, it also provides a testbed for new and existing GEGL features, such as mipmap rendering.

Edytor GEGL (2)
The editor can be extended using Lua, allowing for per-operation UI
Øyvind Kolås has also been working on more deeply-ingrained CMYK support in both babl, which saw its 0.1.62 release earlier this year, and GEGL. This includes support for CMYK ICC profiles in babl (at this point, through LCMS2), direct CMYK support as part of relevant GEGL functions and core operations, and support for reading/writing CMYK data in TIFF and JPEG files. While not done yet, this work goes towards adding first-class CMYK support to GIMP.

Behind the scenes, this release saw various bug fixes and performance improvements, including:

refaktoryzacja struktury równoległej
zamień kompresję kafli
usunięcie przestarzałego interfejsu API iteratora
nowe operacje w warsztacie
ulepszenia istniejących operacji
Więcej informacji można znaleźć w uwagach do wydania GEGL .

Uwaga dla pakujących : w celu zbudowania GEGL 0.4.14 na Win32, 2 zatwierdzenia będą wymagały wyboru: zatwierdzenia 141a7aa7 i b3ff0df0 .

Co dalej
Jak często przypominamy, możesz przekazać darowiznę na rzecz projektu i osobiście sfinansować kilka osób wspomnianych w tej wiadomości . Jest to sposób na oddanie pieniędzy, jeśli docenisz pracę i pragniesz pomóc GIMP-owi w ulepszeniu!

Prace nad podstawą kodu GIMP wciąż trwają, nie tylko dla stabilnej gałęzi GIMP 2.10.x, ale także dla gałęzi głównej z portem GTK +3. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mieli kilka fajnych rzeczy do ogłosienia na tej mniej widocznej stronie rozwoju!

W międzyczasie, jeśli chcesz spotkać członków zespołu GIMP , jak co roku, kilku członków będzie obecnych podczas Libre Graphics Meeting 2019 w Saarbrücken, Niemcy , od 29 maja do 2 czerwca. Mamy kilka rozmów zaplanowanych. Poza tym prawdopodobnie będziemy się kręcić, więc nie wahaj się złapać jednego z nas na rozmowę!

...

Wspaniale! Funkcji jest duzo! Warto aby byly łatwo i szybko dostepne!



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 10:58, 10 Kwi 2019    Temat postu:

MX Linux 18.2 dostępny – udana „dystrybucja wagi średniej” zastąpi nam Minta?
Maciej Olanicki Maciej Olanicki, 09.04.2019 r.
Zeszłotygodniowa publikacja Clemente Lefebvre odbiła się szerokim echem także poza linuksowym światkiem. Linux Mint miesiącami był polecany niezaawansowanym użytkownikom jako miękkie lądowanie po Windowsie, a tu nagle okazuje się, że nastroje w zespole rozwijającym go programistów są fatalne, a przyszłość całego systemu stoi pod znakiem zapytania. Nie brakuje chętnych, by przejąć po Mincie schedę, zaś jedną z najszybciej rosnących propozycji jest MX Linux. Właśnie ukazała się jego nowa wersja.

MX Linux – czy warto dać mu szansę?
MX Linux to dystrybucja bazująca na Debianie Stable i rozwijana przez osoby zaangażowane wcześniej w prace nad Antix Linuksem i dystrybucjami z rodziny MEPIS. Domyślnym środowiskiem graficznym jest nieco zmodyfikowane, czy raczej prekonfigurowane, Xfce. Sami twórcy wypowiadają się o MX Linuksie jako o prostej dystrybucji wagi średniej, ale wystarczy ją uruchomić, by natychmiast przekonać się, w czym tkwi jej potencjał i czemu zawdzięcza 2. miejsce w rankingu DistroWatch.


Po pierwsze, 512 RAM-u w minimalnych wymaganiach sprzętowych dsytrybucji nie jest szczególną przesadą. My testowaliśmy MX Linuksa na maszynie z gigabajtem i nie było mowy o jakimkolwiek spowolnieniu, system jest świetnie zoptymalizowany, podobnie jak aplikacje systemowe. Tu dochodzimy do drugiego ogromnego waloru – mx-apps. W menu znajdziemy całą osobną kategorię zróżnicowanych graficznych konfiguratorów, które pozwalają na naprawdę wiele – od modyfikacji LiveCD przez ustawienia programu bootującego na oprogramowaniu porządkującym system kończąc.

Zobacz też: Linux Mint zmaga się z kryzysem. Przyszłość dystrybucji maluje się w czarnych brawach

Pod względem domyślnych pakietów odbyło się bez udziwnień – na pokładzie znajdziemy Firefoksa, Thunderbirda, pakiet LibreOffice, oczywiście aplikacje Xfce, odtwarzacze Clementine i VLC, nie zabrakło GIMP-a, a na deweloperów czeka Geany. Graficzny menedżer pakietów to Synaptic, ale warto także dać szansę świetnemu MX Package Installerowi, który w postaci czytelnego drzewa i pól wyboru pozwala na intuicyjne zarządzanie zainstalowanym oprogramowaniem oraz repozytorami.


MX Linux świetnie wyważył bogactwo preinstalowanych narzędzi konfiguracyjnych i same możłiwości dopasowywania systemu do własnych potrzeb – i chodzi tu wcale o konfigurację środowiska graficznego, lecz o ustawieniach „systemowych” – z prostotą i przejrzystością. Gdy weźmiemy pod uwagę, że wystarczy 1 GB RAM-u (wówczas mowa już o w pełni komfortowym użytkowaniu), żeby korzystać z tych dobrodziejstw, trzeba przyznać, że MX Linux zasłużenie tak wysoko plasuje się na liście DistroWatch.

MX Linux 18.2 – co nowego?
Najnowsza wersja MX-a bazuje na jądrze 4.19, stanowi raczej zbiór poprawek i aktualizacji pakietów w stosunku do wydania 18 niż wysyp nowości. Dotychczasowi użytkownicy dysytrybucji nie muszą instalować nowej wersji, wszystkie poprawki i zmiany będą dostępne za pośrednictwem oficjalnych kanałów aktualizacji. MX Linux 18.2 wykorzystuje bazę z Debiana 9.8, Firefoksa zaktualizowano do wersji 66.0.2, VLC do 3.0.6. Nowości pojawiły się także we wspomnianych już świetnych aplikacjach mx-owych.


Więcej informacji na temat MX Linuksa, dodatkowe informacje oraz linki do obrazów instalacyjnych znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej dystrybucji. Warto wspomnieć, że wciąż dostępne są obrazy wersji 32-bitowej systemu, co czyni z MX Linuksa świetną propozycję dla osób, które chcą przywrócić do życia starszy sprzęt.


...

I to jest piekne w opensource ze zawsze gdy komus sie znudzi inni moga kontynuowac!
Pamietajmy ze programisci takiego Microsoftu korzystaja z archiwow MS oraz z opensource! Linuksowcy tylko z opensource! To nie jest rownosc szans! Na tym tle trzeba podziwiac osiagniecia!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 21:09, 16 Kwi 2019    Temat postu:

Studio Filmów Rysunkowych udostępnia kultowe animacje za darmo

Reksio i Baltazar Gąbka wśród bohaterów kultowych bajek udostępnionych w serwisie YouTube. Studio Filmów Rysunkowych zawarło z Google'm umowę.

...

Szkoda ze z ohydnym Google. Raczej dawajmy to na polskie platformy. Wzmocni to obieg wolnych tresci internetowych takich jak gnu. Sa to dobre pogodne bajki dobrze wplywajace na dzieci. Nie to co satanistyczny disnej. Warto aby dzieci to obejrzaly. Odciagac je od zachodniego paskudztwa!z




Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 10:47, 17 Kwi 2019    Temat postu:

Unity 3D ogłasza wsparcie Linuxa na poziomie Preview

Edytor Linuksa (Podgląd)

Unity Editor dla Linuxa jest teraz w Preview. Możesz pobrać najnowsze wersje z Unity Hub . Nadal istnieją pewne ostre krawędzie, ale z czasem nadal będą widoczne ulepszenia. Wprowadzenie eksperymentalnego edytora Unity dla systemu Linux do Preview oznacza, że ​​do końca roku jesteśmy na ścieżce do w pełni obsługiwanej wersji. Priorytetowo traktujemy obsługę następującej listy konfiguracji:

Ubuntu 16.04, 18.04
CentOS 7
architektura x86-64
Środowisko graficzne Gnome działające na systemie okienkowym X11
Oficjalny zastrzeżony sterownik graficzny Nvidii i sterownik graficzny AMD Mesa
Czynniki kształtu pulpitu, działające na urządzeniu / sprzęcie bez emulacji lub warstwy zgodności
Zalecamy korzystanie z jednej z powyższych obsługiwanych konfiguracji w celu uzyskania najlepszego doświadczenia programistycznego.

...

I to powinno byc norma. Czarne lata 90 do 2010 gdzie wszystko bylo tylko Microsoft niech nigdy nie wroca!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:49, 18 Kwi 2019    Temat postu:

Ubuntu 19.04 Dyskotekowy Dingo dostępne z Linuksem 5.0 i najnowszym GNOME
Maciej Olanicki Maciej Olanicki, 18.04.2019 r.
Dostępna jest już nowa wersja Ubuntu, czyli Ubuntu 19.04 Dyskotekowy Dingo. Nowości jest sporo, zaktualizowano jądro, środowisko graficzne, ikony, pojawiły się także ułatwienia dla użytkowników, którzy korzystają z desktopowego Ubuntu na maszynach wirtualnych. Przyjrzyjmy się bliżej nowościom, które przynosi Dyskotekowy Dingo.


Wydane dziś Ubuntu 19.04 bazuje na jądrze Linux w wersji 5.0.0-13, nowości w tej wersji Linuksa omawialiśmy już przy okazji jego premiery. Dla użytkowników Ubuntu najważniejszą z nich będzie zapewne obsługa FreeSync w otwartych sterownikach AMD. Odtąd posiadacze Radeonów i kompatybilnych monitorów mogą korzystać z synchronizacji częstotliwości odświeżania ekranu do wyświetlanych na nim treści. Granie na Linuksie z roku na rok można traktować coraz bardziej serio.

Zobacz też: Linux 5.0 dostępny! Wśród nowości obsługa FreeSync i szyfrowanie Adiantum

Kolejną nowość w Ubuntu 19.04 stanowi zaktualizowane środowisko graficzne – GNOME jest tu dostępny w wersji 3.32, którą także bardziej szczegółowo opisywaliśmy przy okazji premiery. Warto wspomnieć, że skorzystają użytkownicy korzystający z wielu monitorów – za sprawą skalowania okien o wartości wymierne będą one mogły zachowywać swoje rozmiary także podczas przenoszenia pomiędzy ekranami o różnych proporcjach.


GNOME z tym wydaniem wkroczył także w erę wektorowych ikon. Warto wspomnieć, że w Ubuntu 19.04 domyślny temat Yaru obejmuje ikony kolejnych programów. Najnowszy GNOME zrezygnował całkowicie z wyświetlania ikon na pulpicie, ale w Ubuntu 19.04 przywrócono tę możliwość za sprawą preinstalowanego rozszerzenia. Niestety, nie obyło się bez niedoróbek – w najnowszym Ubuntu nie jest możliwe umieszczenie pliku lub folderu metodą przeciągnij i upuść z menedżera plików.

Zobacz też: GNOME 3.32 – przegląd nowości w najnowszej wersji środowiska

Najnowsza wersja dystrybucji przynosi także ważne udogodnienia w zakresie instalacji Ubuntu na maszynach wirtualnych. Zaraz po instalacji dostępny jest domyślnie pakiet open-vm-tools. Jest to otwarty odpowiednik dostarczanych przez hipernadzorcę sterowników VMWare Guest Additions. System gościa lepiej radzi sobie z wirtualizowanym sprzętem, np. urządzeniami wejścia oraz obsługą wszystkich dostępnych rozdzielczości ekranu i trybów wyświetlania. Dotąd każdorazowo trzeba było instalować ręcznie własnościowe sterowniki VMWare.

....

Bardzo pieknie!



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 10:36, 23 Kwi 2019    Temat postu:

Debian 10 „Buster” wreszcie na czasie, zrywa z inercją starych pakietów
Adam Golański Adam Golański, 22.04.2019 r.
Debian, przez wiele lat był jednym z najpopularniejszych systemów serwerowych, ale dzisiaj, w erze chmur obliczeniowych, wypierany jest przez Ubuntu, postrzegane jako elastyczniejsze, przynoszące nowsze wersje oprogramowania. Już w najbliższych tygodniach ukończone powinny zostać jednak prace nad wydaniem Debian 10 „Buster”, które dzięki całej liście ulepszeń ma szansę przywrócić zainteresowanie tym systemem we współczesnych devopsach.


Na drodze do wydania nowego Debiana w zeszłym tygodniu stało jeszcze 150 krytycznych usterek, jak pisał na liście debian-devel-announce Jonathan Wiltshire. Zanim liczba ta zrówna się z zerem, mogą minąć nawet 2-3 miesiące, jednak już teraz obrazy live RC1 nowego Debiana pozwalają nam zapoznać się z możliwościami „dziesiątki”.

Aktualne kompilacje znajdziecie na serwerze projektu, w wersjach dla architektur 64- i 32-bitowych, a w trakcie instalacji w maszynie wirtualnej możecie przeczytać, na co warto zwrócić uwagę.

Wsparcie dla Secure Boot
Debian wreszcie oferuje wsparcie mechanizmu Secure Boot, dzięki czemu łatwo będzie zainstalować system także na maszynach z domyślnie włączonym zabezpieczeniem. Nie trzeba będzie już szukać sposobów na wyłączenie lub obejście tego coraz powszechniej stosowanego rozwiązania.

Zobacz też: Ubuntu 19.04 Dyskotekowy Dingo dostępne z Linuksem 5.0 i najnowszym GNOME

Instalator Calamares
Nowicjusze nie będą musieli już wpadać w panikę na widok tradycyjnego instalatora Debiana, działającego w trybie tekstowym. „Buster” wprowadza graficzny instalator Calameres. Oczywiście stary Debian-installer wciąż pozwala na o wiele więcej, niż Calameres, ale dla nowicjuszy to o wiele więcej nie miało specjalnego znaczenia – a teraz będą mogli postawić system łatwiej i szybciej.

Linux kernel 4.19.0
Dla użytkowników poprzedniego wydania Debiana, Stretch, będzie to wielki skok naprzód. Kernel 4.9 został zastąpiony kernelem 4.19, z dziesiątkami ulepszeń i nowości zebranych przez lata prac linuksowych deweloperów. Jako wydanie LTS, o wydłużonym okresie wsparcia, kernel ten będzie otrzymywał łatki przez kolejne pięć lat.

Mid PHP Developer (jQuery) - główne technologie
Mid PHP Developer (jQuery) 10000 - 12000 PLN
Formy umowy: Umowa o pracę B2B / Kontrakt
Tarnów Aplikuj
Architect Front-end (React + Redux) - główne technologie
Architect Front-end (React + Redux) 20000 - 25000 PLN
Formy umowy: Umowa o pracę B2B / Kontrakt
Warszawa Aplikuj
Front-end Developer ze znajomością Angular.js - główne technologie
Front-end Developer ze znajomością Angular.js
Formy umowy: Umowa o pracę
Warszawa Aplikuj
Bash 5.0
Wraz z nowym systemem przychodzi nowa domyślna powłoka systemowa Bash 5.0 z dziesiątkami nowych funkcji i możliwości, na czele z lepszym zarządzaniem historią, obsługą zmiennych czasu uniksowego.

/usr/merge
Linuksowe dystrybucje idą drogą wytyczoną przez Fedorę: koniec historycznego i dziś już bezsensownego podziału na np. /bin i /usr/bin, a także /sbin i /usr/sbin, /lib i /usr/lib oraz /lib64 i /usr/lib64. Wszystkie pliki z katalogów w / zostaną połączone z ich odpowiednikami w /usr, a stare katalogi otrzymają symlinki.

Debian 10 póki co gra konserwatywnie, zachowane zostaną jednak /var/ i /etc/, aby uniknąć ewentualnych problemów przy użyciu systemu w kontenerach. Więcej na temat tej zmiany w dokumentacji freedesktop.

Zobacz też: Debian 9.8 – solidna porcja poprawek i łatek dla wydania Stretch

Włączony AppArmor
W Debianie Buster, mechanizm AppArmor będzie domyślnie włączony. Dla bezpieczeństwa to krok naprzód, jednak od administratorów systemu będzie to wymagało włączenia poprawnych polityk. Wiele skryptów ze starszych wersji systemu będzie wymagało też modyfikacji, by zachować dotychczasową użyteczność.

iptables do lamusa
Nową domyślną zaporą sieciową w Debianie 10 jest nftables. Oprócz lepszej i wygodniejszej składni pozwala ona na lepsze zarządzanie sieciami IPv6.

Programista / .NET Developer - główne technologie
Programista / .NET Developer 8000 - 12500 PLN
Formy umowy: Umowa o pracę B2B / Kontrakt
Wrocław Aplikuj
Senior Java Developer - główne technologie
Senior Java Developer
Formy umowy: Umowa o pracę B2B / Kontrakt
Kraków Aplikuj
IT Project Manager - główne technologie
IT Project Manager 10000 - 14000 PLN
Formy umowy: Umowa o pracę B2B / Kontrakt
Gliwice Aplikuj
Python 3 to przyszłość
1 stycznia 2020 roku zakończy się cykl życia Pythona 2, a konkretnie wciąż wspieranej wersji 2.7. Dla deweloperów oznacza to konieczność jak najszybszego przepisania swojego oprogramowania na Pythona 3, nie zachowującego przecież wstecznej kompatybilności.

Tak, nie wszystko pewnie uda się przepisać, konserwatystom pozostanie zapewne Tauthon, ale w Debianie 10 w repozytoriach domyślnie mamy już jednak tylko Pythona 3.

Zobacz też: Linus Torvalds: anonimowość jest przereklamowana, a media społecznościowe to śmieci

Node.js na czasie
Całe lata Debian oferował domyślnie stareńką wersję frameworka Node.js (4.Cool, zmuszając użytkowników do instalowania nowej z repozytoriów projektu. Debian 10 przynosi aktualną wersję 10.15.2, a także cały zestaw narzędzi do pracy z bibliotekami JavaScriptu.

OpenJDK w szybkim cyklu
Java 8 to już przeszłość. Debian 10 od razu przenosi się na OpenJDK 11, zapewnia też pełne wsparcie dla nowego szybkiego cyklu wydawniczego Oracle – kolejne wersje będą pojawiały się w repozytoriach na bieżąco.

Jak widać, Debian 10 to więcej niż tylko nowa wersja systemu. To także pewne odejście od filozofii stabilności, która w praktyce oznaczała inercję i skazywała system na więdnięcie. W końcu naprawdę w tych czasach mało komu chce się ręcznie instalować w systemie tak skomplikowane i powiązane zależnościami pakiety jak Node.js.

...

Kazdy ruch naprzod cieszy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:53, 23 Kwi 2019    Temat postu:

SuperTuxKart 1.0 wydany, pozwala grać online SuperTuxKart 1.0 wydany, pozwala grać online

Anna Rymsza
@Xyrcon
SuperTuxKart to prawdopodobnie najpopularniejsza i najlepsza gra wśród projektów open source. Gokartowe wyścigi po wielu latach prac zostały wydane w wersji 1.0. Tak duży skok w numeracji wynika z ogromnych zmian, jakie zaszły w grze. Dodana została między innymi możliwość grania po sieci.

REKLAMA
W grupie raźniej: gra online
Możliwość grania przez sieć (LAN lub online) nie tylko pozwala bawić się ze znajomymi w jednym pokoju albo w różnych krajach, ale też likwiduje potrzebę dzielenia ekranu, co znacznie ułatwia wygrywanie wyścigów. Z punktu widzenia gracza taka rozgrywka nie różni się od gry lokalnej.

Twórcy gry uprzedzają jednak, że granie z osobami z innych kontynentów może nie być najlepszym pomysłem. Polecają grać w warunkach, gdzie ping nie przekracza 100 ms. Wyższy może powodować przeskakiwanie gokartów, zwłaszcza jeśli po drodze pakiety są gubione. Serwer warto postawić na stabilnym łączu, ale gra nie wymaga dużych przepustowości. Podobno dla 10 graczy wystarczy prędkość wysyłania na poziomie 1,2 megabita.

Serwer można uruchomić u siebie, ale społeczność prowadzi też kilka ogólnodostępnych serwerów gry, także z publicznymi rankingami graczy.

Zadanie było bardzo trudne. Implementacja połączeń sieciowych zajęła 14 miesięcy i ponad 20 tys. linii kodu w 2500 commitach.

SuperTuxKart ma coraz więcej plansz i trybów grania do wyboru. Online można rozegrać klasyczny wyścig, zagrać w piłkę (na wzór Rocket League), przejechać czasówkę, bić się na arenie albo zdobyć flagę innego gracza.

Świetną grę SuperTuxKart znajdziecie w naszej bazie dla Windowsa, Androida i macOS-a, dla Linuxa zaś w repozytorium pakietów swojej dystrybucji. Bawcie się dobrze!

...

Wazna dziedzina bo domowe komputery to wlasciwie glownie sa do grania. Stad Linux tez powinien byc do tego zdatny.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:21, 23 Kwi 2019    Temat postu:

Linux on DeX od teraz także dla Galaxy S10. Zainstaluj pingwinka na smartfonie
Strona główna Aktualności23.04.2019 11:12

Piotr Urbaniak
@gtxxor
Pamiętacie projekt Linux on Galaxy, którym Samsung kusił w okolicach premiery S8? Założenie było takie, żeby wykorzystując stację dokującą DeX i zewnętrzny monitor, uruchomić na smartfonie dowolną dystrybucję Linuksa dla systemów ARM, o wersji jądra zgodnej z zainstalowanym Androidem. Projekt powraca na piedestał.

Pod koniec minionego roku doczekał się nowej nazwy – Linux on DeX. Teraz z kolei otrzymuje dużą aktualizację, dzięki której na listę wspieranych urządzeń trafiają wszystkie modele z linii produktowej Galaxy S10, czyli S10e, S10, S10+ oraz S10 5G, a ponadto tablet Galaxy Tab S5e.

Co więcej, teraz Linux on Dex obsługuje także Galaxy S9 oraz S9+ z Androidem 9 Pie. Wcześniej do uruchomienia Linuksa na "dziewiątkach" niezbędny był starszy Oreo.

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe
Wreszcie, Samsung ostatecznie naprawił ponoć błąd polegający na niemożliwości pobrania obrazu płyty z Ubuntu w przypadku przeglądarki Google Chrome 72 lub nowszej.

Wciąż w fazie rozwojowej
Na chwilę obecną Linux on DeX obsługuje następujące modele telefonów i tabletów: Note 9, S9, S9+, S10, S10e, S10+, S10 5G, Tab S4, Tab S5e. Wszystkie pod Androidem 9 Pie. Niemniej, jak nietrudno zauważyć, lista ta wciąż jest węższa niż w przypadku samej przystawki DeX.

Brakuje na niej chociażby Note'a 8. I nie wiadomo, czy koreański producent planuje kolejne update'y. Choć formalnie rozwiązanie znajduje się w fazie beta, co nakazuje wyczekiwać poprawek.

..

I bardzo fajnie!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 12:29, 03 Maj 2019    Temat postu:

GNU Guix 1.0: menendżer pakietów i dystrybucja dla programisty

Ruch wolnego oprogramowania przekroczył właśnie kolejny ważny punkt w swojej historii. Wydany został GNU Guix 1.0. To menedżer pakietów, z którego można skorzystać na Linuxie i dystrybucja systemu GNU.

KOMENTARZE (1) : najstarszenajnowszenajlepsze

juzjuzjuz 13 godz. temu 0
@RETROWIRUS:
Drugie zdanie oraz opis tego znaleziska jest tak napisany jakby autorka oraz umieszczający te znalezisko nie bardzo wiedzieli o co chodzi. Rozumiem że słowo Linux macie tutaj na myśli tylko kernel czyli tak jak jest faktycznie.

"Wydany został GNU Guix 1.0. To menedżer pakietów, z którego można skorzystać na Linuxie i dystrybucja systemu GNU."

Lepiej by to brzmiało gdyby napisać iż jest to kolejna nowa dystrybucja Linuksa z własny (jakby inaczej) managerem pakietów. I dziwne by było gdyby nie rozwiązywał zależności ( ͡° ͜ʖ ͡°)

...

W kazdym razie kolejny sukces! Brawo!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:40, 06 Maj 2019    Temat postu:

Linux 5.1 dostępny z nowym interfejsem I/O i obsługą pamięci nieulotnych jako RAM
Maciej Olanicki Maciej Olanicki, 06.05.2019 r.
Z jednodniowym opóźnieniem Linus Torvalds ogłosił dziś premierę kolejnej wersji jądra Linux, oznaczonej numerem 5.1. Na najważniejszą nowość wybija się implementacja io_uring – nowego interfejsu wejścia/wyjścia zaprojektowanego przez Jensa Axboe z Facebooka. Jak zawsze możemy oczekiwać obsługi kolejnych procesorów, SoC-ów, warto zwrócić także uwagę na domyślnie włączoną usługę Intel Fastboot.

io_uring jest odtąd domyślnym interfejsem asynchronicznego I/O. W stosunku do wykorzystywanego dotychczas AIO ma to być jakościowy skok – io_uring nie tylko jest znacznie bardziej wydajny, ale też oferuje obsługę buforowanego I/O. io_uring używa tylko dwóch wywołań systemowych (io_uring_setup i io_uring_enter), wraz z nim dostępna jest także biblioteka liburing. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w artykule Jonathana Corbeta.


W najnowszym jądrze Linux domyślnie włączona jest obsługa Intel Fastboot – opcji, która umożliwia przyśpieszenie startu systemu na maszynach z procesorami Intel Skylake i nowszymi, a także ostatnią generacją procesorów Atom. Fastboot pozwala na wyeliminowanie operacji KMS dokonywanych przez grafikę podczas ładowania systemu, co ma skrócić i uczynić płynniejszym cały proces bootwania dystrybucji wykorzystujących jądro w wersji 5.1.

Zobacz też: Ubuntu 19.04 Dyskotekowy Dingo dostępne z Linuksem 5.0 i najnowszym GNOME

Dobre wieści mamy także dla posiadaczy maszyn z niewielką ilością RAM-u. W najnowszej wersji Linuksa możliwe jest wykorzystanie pamięci nieulotnych jako operacyjnych. Słowem – Linux pozwala już na wykorzystanie zewnętrznych nośników jako RAM-u. Daje to użytkownikom Linuksa możliwość łatwego dorzucenia sobie RAM-u na przykład z wykorzystaniem pamięci NVDIMM, co w części scenariuszy może się okazać zwyczajnie tańsze niż zakup kolejnych kości RAM-u.


Pamięć NVDIMM wyprodukowana przez Micron.
Premiera nowej wersji Linuksa jak zawsze wiąże się z wydłużeniem listy obsługiwanego sprzętu o kolejne pozycje. Jądra Linux w wersji 5.1 obsługuje już SoC-i Bitman, Socionext Milbeaut, NXP i.MX8QuadXPlus oraz układy Rensas. Ponadto obsługiwane są już procesory Goya AI produkowane przez Habana Labs. Zwiększona została także maksymalna liczba obsługiwanych rdzeni w 64-bitowych SoC-ach ARM – odtąd Linux poradzi sobie z maksymalnie 256 CPU.

Zobacz też: Linus Torvalds: anonimowość jest przereklamowana, a media społecznościowe to śmieci

Ważnych nowości jest znacznie więcej – warto zwrócić uwagę między innymi na poprawki w fanotify, ułatwiające śledzenie zmian w dużych systemach plików. Kolejna godna odnotowania zmiana to implementacja Timer Events Oriented Governor (TEO), alternatywy dla cpuidle – subsystemu decydującego o uruchomieniu stanu głębokiego uśpienia komputera po dłuższej bezczynności. W Linuksie 5.1 pojawiły się także poprawki, które mają przygotować kernel na problem roku 2038.

...

Wspaniale! Brawo!




Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:12, 20 Maj 2019    Temat postu:

Czy Android to jeszcze Linux? Jak blokada Huawei ma się do wolności oprogramowania
Maciej Olanicki Maciej Olanicki, 20.05.2019 r.
Niewielu spodziewało się takiej formy eskalacji wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami na froncie elektroniki użytkowej, o jakiej donoszą źródła agencji Reuters. Tajemnicą poliszynela było, że prezydent USA zamierza zablokować import urządzeń Huawei, ale takie wywarcie presji na Dolinie Krzemowej, aby ta zdecydowała się na wycofywanie licencji to precedens. Wiele mówi on o dzisiejszej branży IT, ale także o tym, w jakiej kondycji znajduje się dziś najpopularniejszy system operacyjny na świecie, Android.

W całej sprawie panuje częsty w przypadku tak ważnych wydarzeń komunikacyjny chaos. Najbardziej prawdopodobny jest scenariusz, w którym Huawei traci licencję na Androida, w rezultacie kolejne smartfony tego producenta nie będą mogły posiadać preinstalowanych usług i aplikacji Google. Do dyspozycji Huawei będzie tylko Android Open Source Project. Decyzja Google prawdopodobnie nie odciśnie piętna na urządzeniach już dostępnych na rynku, choć tu pod znakiem zapytania stoi nadal możliwość aktualizacji do kolejnych dużych wersji systemu Google.

Bodaj nigdy w historii IT nie mieliśmy do czynienia z tak rażącą interwencją któregoś z państw w światowy rynek konsumencki elektroniki użytkowej. Ba, jeszcze kilkanaście lat temu same rynki nie były ze sobą na tyle współzależne, by w ogóle móc sobie wyobrazić takie konsekwencje rozporządzenia wykonawczego prezydenta USA. Dziś wspólnym ich mianownikiem jest właśnie między innymi Android, Donald J. Trump postanowił zatem uderzyć tam, gdzie boli najbardziej.

Tym razem cios padł na korporację, ale równie dobrze mógłby paść na jakieś państwo i jego obywateli. Wyobraźmy sobie, że z dnia na dzień na przykład na polskim rynku tracimy dostęp do lwiej części funkcjonalności własnych smartfonów. Niewykluczone, że wzbudziłoby to niepokoje społeczne. Za sprawą paktu pomiędzy Białym Domem a Google najpopularniejszy system operacyjny na świecie właśnie stał się orężem w walce politycznej i to na globalną skalę.

A przecież Android jest – specyficzną, bo specyficzną, ale wciąż – dystrybucją Linuksa! Jeśli spojrzymy na sprawę, przyjmując optykę Open Source, to staje się ona jeszcze bardziej przykra. Zaprzęgnięto pierwotnie wolne oprogramowanie i rozbudowano je o własnościowe moduły. Oczekiwane przez użytkowników działanie uzależniono od usług dostarczanych przez jedną korporację. Następnie arbitralnie zdecydowano, by tej lub innej stronie w oparciu o decyzje polityczne dostęp do tego oprogramowania blokować.


Choć może to dziwić, to w 2019 roku nadal można natrafić w Sieci na liczne dyskusje na temat wyższości Linuksa nad Windowsem, bądź odwrotnie. Zwolennicy produktu Microsoftu drwią z pierwszych miłośników wolnego oprogramowania za pomocą nieśmiertelnego „roku Linuksa”. Linuksowcy odpowiadają, że rok Linuksa trwa od dawna, bo między innymi za sprawą Androida Linux jest dziś wszędzie. Ale czy w świetle najnowszych doniesień można z czystym sumieniem nadal mówić, że Android to Linux?

Technicznie nadal jest to system bazujący na jądrze Linux, choć w wersji mocno zmodyfikowanej, rozwijanej w dużej mierze równolegle do poczynań Linusa Torvaldsa. Nie o technikalia chodzi jednak, a o kwestie licencyjne oraz – nie bójmy się tego słowa – ideologiczne. Jądro Linux będące dla wielu symbolem idei wolnego oprogramowania jest dziś zaprzęgnięte do napędzania zamkniętych lub półzamkniętych systemów operacyjnych, na których nie dość, że korporacje zarabiają krocie, to jeszcze pod presją polityczną decydują, komu system bazujący na Linuksie udostępniać, a komu nie.

Zobacz też: Były Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych NATO ostrzega przed chińskimi kablami podmorskimi

Można wysunąć argument, że przecież nadal do dyspozycji jest Android Open Source Project, ale czas chyba przyznać, że za sprawą monopolistycznych praktyk Google AOSP to dziś fikcja, proteza. Google zrobiło wszystko, by przyzwyczaić konsumentów na całym świecie do działania Androida o własne usługi, za co zresztą było wielokrotnie karane. Kary były nieskuteczne i końcowy efekt jest taki, że jeśli przeciętny Kowalski utraci nagle na Androidzie dostęp do usług Google, to uzna swój smartfon za niekompletny, wręcz niedziałający. AOSP może stanowić wybieg dla Google, ale nie stanowi rozwiązania.

Niech najlepszym podsumowaniem będą słowa Marka Shuttlewortha, założyciela i szefa Canonicala, który w ostatnim czasie o fragmentacji Linuksa powiedział: „Możliwe, że to [wzrost popularności Linuksa na pulpitach przez walkę z fragmentacją – przyp. red.] prawdopodobnie prawda. Ale jedynym sposobem, aby naprawdę to osiągnąć, konieczne byłoby uczynienie Linuksa takim, aby prawnie rozwijała go jedna osoba. A to już nie byłby Linux, prawda?”. Trudno się nie zgodzić, panie Shuttleworth. Problem w tym, że w takim scenariuszu Android zwyczajnie już Linuksem nie jest.

...

Razi91 33 min. temu 0
Linux to tylko jądro, które można w każdej chwili wymienić na np. Hurda czy BSD. Android to masa opatentowanego softu i rozwiązań należących do konkretnej firmy.

...

Zydostwo starlo sie z pekinczykami o to czyje beda obozy koncentracyjne NWO.

Android jest Linuksem technologocznie ALE NIE DUCHOWO! Warto rozrozniac! Nie jest to GNU Open Source. Raczej Software czyli udostepniane pod jakimis warunkami tyle na ile pozwola. Oczywiscie ze google nie nalezy do ruchu Linuxa! To zwykla korpo. Prawdziwy Linux musi miec ducha Linuxa.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:32, 08 Cze 2019    Temat postu:

Linux zamiast Windowsa. Rząd Korei Południowej wybrał darmowy system

AMADEUSZ CYGANEK 20 maja, 14:48
Rząd Korei Południowej zamierza dokonać sporych zmian w pracy swoich organizacji. Państwo przygotowuje się bowiem do zmiany systemu operacyjnego, na jakich pracują komputery tamtejszej administracji, z Windowsa 7 na w pełni darmowego Linuksa.
Linux - darmowy system operacyjny Foto: Shutterstock
Linux - darmowy system operacyjny

Ciekawe informacje docierają do nas prosto z Korei Południowej. Tamtejszy rząd zamierza w ciągu najbliższych miesięcy przetestować działanie darmowego systemu Linux. Ma to związek z planami lokalnej administracji, która zamierza zmienić instalowany na komputerach system Windows 7 na darmową alternatywę w postaci tego OS-a. Jeżeli testy zakończą się sukcesem, to proces ten rozpocznie się już niebawem.

Ta decyzja może zostać podjęta z kilku względów. Pierwszym z nich jest zbliżające się zakończenie wsparcia dla "siódemki", co stanie się w styczniu 2020 roku. Utrzymanie aktualizacji systemu wiązałoby się z dodatkowymi wydatkami, których rząd chce uniknąć.

Foto: Komputer Świat
Koreański rząd przekonuje także, że komputery wyposażone w system Linux byłyby bezpieczniejsze od pecetów z Windowsem 7, a w dłuższej perspektywie czasowej ta decyzja ma przynieść spore oszczędności w budżecie państwa. Cała operacja, wraz z kupnem nowych komputerów wyposażonych w Linuksa, ma kosztować około 655 milionów dolarów.

Jeśli proces zakończy się powodzeniem, to będzie to pierwszy przypadek informatycznej transformacji całego rządu z systemu dystrybuowanego przez Microsoft na oprogramowanie typu open source. Tym bardziej więc warto przyglądać się temu zjawisku, które może zapoczątkować falę zmian w innych krajach, jeśli eksperyment zakończy się sukcesem.

...

Brawo tak trzymac!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 8:18, 11 Lip 2019    Temat postu:

Co dalej z Fedorą? Społeczność powątpiewa w dobrą wolę IBM-u

Nie milkną echa przejęcia Red Hata przez IBM. Społeczność obawia się, że Big Blue zdecyduje się na zlikwidowanie Fedory.

...

Microsoft wchodzi w Linuxa tu IBM. System wchodzi szerokim frontem. Oczywiscie Linux mial dawac wolnosc a nie byc ptrzybudowka do niewolniczych korporacji! System tak dziala ze nie mogac zniszczyc stara sie wmontowac w system to co niezalezne kuszac kasą bo niby czym innym?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:39, 01 Sie 2019    Temat postu:

Linux Mint 19.2: mniejsze zużycie RAM-u i nowości w menedżerze aktualizacji
Maciej Olanicki Maciej Olanicki, 01.08.2019 r.

Mint 19.2 – na pokładzie Linux 4.15, pakiety z Ubuntu 18.04 i nowy Cinnamon 4.2.
Nieco ponad dwa tygodnie po udostępnieniu wersji beta możemy się już cieszyć stabilnym wydaniem nowej wersji dystrybucji Linux Mint. Mint 19.2 Tina przynosi sporo nowości i usprawnień, ale także optymalizację – odtąd system będzie odczuwalnie mniej łasy na RAM.

Najważniejszym nowościom w Mincie przyglądaliśmy się już w wersji beta. Należy wśród nich wymienić zmiany w menedżerze aktualizacji – pojawiła się tam osobna podkategoria, z poziomu której możliwe jest pozyskiwanie informacji na temat dostępnych wersji jądra Linux. Z tego poziomu można je także grupowo usuwać oraz dodawać na czarną listę. Pomniejszych poprawek w menedżerze aktualizacji jest znacznie więcej – zarówno pod maską, jak i w interfejsie użytkownika.


Menedżer aktualizacji z listą dostępnych jąder.
Zmiany pojawiły się także w samym menedżerze oprogramowania – odtąd może on współdzielić pamięć podręczną z narzędziem służącym do tworzenia kopii zapasowych, dzięki czemu na liście zainstalowanych aplikacji pojawią się te nie tylko zainstalowane przez menedżera, ale także pochodzące z innych źródeł. Poprawiono także wygląd menedżera w niższych rozdzielczościach.

Najwięcej entuzjazmu przy okazji premier kolejnych premier Minta budzą zazwyczaj nowości w środowisku graficznym Cinnamon. Nie inaczej jest tym razem – w Mincie 19.2 dostępna jest wersja 4.2, która w warunkach testowych zużywa mniej RAM-u – wirtualizując maszynę z Mintem za pomocą VirtualBoksa, twórcy Minta odnotowali spadek zużycia RAM-u z 96 MB w wersji 4.0 do zaledwie 67 MB w wersji 4.2. A to tylko jedna z optymalizacji – wiele poprawek zwiększających wydajność trafiło do menedżera okien Muffin, zaś włączanie lub wyłączanie VSYNC nie wymaga już restartu całego środowiska.

Od strony funkcjonalnej Cinnamon 4.2 także ma sporo do zaoferowania – w odpowiedniku menu Start mogą pojawić się odtąd różne instalacje tego samego programu – system sam oznaczy, że mamy do czynienia z paczką flatpak, a nie z DEB-em. Podobnie rozróżnienie może także wystąpić ze względów funkcjonalnych: w menu obok siebie mogą zostać wyświetlone dwie pozycje „Edytor tekstu”, zaś w nawiasie obok pojawi się nazwa samego programu, np. „Edytor tekstu (gedit)”.


Przypinanie plików do panela bocznego menedżera plików Nemo.
W Cinnamonie 4.2 możliwe jest dostosowanie do własnych preferencji wyglądu suwaków – można ustawić własną szerokość, zdecydować czy mają być wyświetlane na zwartości okna czy posiadać własne pole wewnątrz okna, itd. Wielu ucieszy także nowość w menedżerze plików – odtąd możliwe jest przypinanie pojedynczych plików lub folderów do panelu bocznego Nemo.

Nowości nie mogło zabraknąć także w zestawie aplikacji Xapps, zresztą bardzo udanym. Domyślna systemowa przeglądarka zdjęć, edytor tekstu, przeglądarka dokumentów oraz odtwarzacz wideo obsługują już na przykład skróty Ctrl+W oraz Ctrl+Q. Z poziomu tacki systemowej Blueberry można za pomocą jednego kliknięcia łączyć się lub rozłączać z urządzeniami Bluetooth. Rozbudowany system komentarzy trafił do edytora tekstu Xed, zaś Xreader, czytnik dokumentów, umożliwia dodanie znacznika przybliżenia do paska narzędzi.

Pomniejszych nowości (jak na przykład dopieszczony motyw Mint-Y czy narzędzie Boot Repair) jest znacznie więcej – można o nich dowiedzieć się na stronie dystrybucji. Linux Mint 19.2 wykorzystuje jądro Linux w wersji 4.15 i bazuje na Ubuntu 18.04. System będzie otrzymywał aktualizację do 2023 roku.

...

Bardzo dobra wiadomosc.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:46, 02 Sie 2019    Temat postu:

Fedora na diecie – specjalny zespół zajmie się odchudzeniem obrazu i programów
Maciej Olanicki Maciej Olanicki, 02.08.2019 r.

Zespół Minimazation Team w pierwszej kolejności zajmie się odchudzeniem obrazu instalacyjnego Fedory.
Zapewne każda informacja dotycząca przyszłości Fedory będzie w ciągu najbliższych miesięcy rozpatrywana w kontekście przejęcia Red Hata przez IBM. Nic dziwnego, mowa o jednej z najważniejszych branżowych transakcji ostatnich lat. Użytkownicy Fedory nie kryją obaw co do dalszych losów swojej ulubionej dystrybucji, ale wieści dla nich – przynajmniej na razie – są dobre.

Adam Šamalík, starszy inżynier oprogramowania w Red Hacie, poinformował za pośrednictwem listy mailingowej Fedory, że w celu doskonalenia dystrybucji powołany został nowy zespół, Minimazation Team. Jak nietrudno się domyślić, celem jest zmniejszenie wielkości obrazu instalacyjnego dystrybucji, a konkretnie „zmniejszenie wielkości przedinstalacyjnej popularnych aplikacji, środowisk uruchomieniowych i innego oprogramowania w Fedorze”.

Według członków społeczności stojących za inicjatywą, Fedora świetnie sprawdza się dziś na pecetach, maszynach wirtualnych i serwerach, ale gorzej radzi sobie na mniej tradycyjnych platformach. Wyszczególnione zostały trzy główne powody: jednym z nich jest narzut łatek bezpieczeństwa na wielkość obrazu instalacyjnego – według twórców Fedory istnieje bezpośrednia zależność pomiędzy wielkością obrazu i powierzchnią ataku, gdyż wielu użytkowników rezygnuje z instalacji łatek, by uniknąć zwiększenia powierzchni zajmowanej przez Fedorę.

Trzeba przyznać, że wielkość obrazu instalacyjnego Fedory wypada kiepsko w porównaniu z Ubuntu, Debianem czy openSUSE. Podstawowy obraz Fedory ma dziś ponad 300 MB, wielkość „konkurencji” waha się zaś od 91 do 113 MB. Już dziś wiadomo, że powodem tego stanu rzeczy są między innymi liczne zbędne zależności pakietów RPM.

Swoją chęć dołączenia do Minimazation Team może zgłosić każdy. Na razie w pracach uczestniczy ośmiu programistów. Obowiązki polegać będą na pozostawaniu w kontakcie z rozwijającymi Fedorę pracownikami Red Hata i opracowywanie narzędzi i usług, dzięki którym popularne pakiety będą mniejsze. Co ważne, nie chodzi wyłącznie o „leczenie objawowe”, czyli odchudzanie konkretnych pakietów, lecz o dostarczenie narzędzi programistycznych, dzięki którym wszystkie paczki będą mogły w przyszłości być mniejsze.

Więcej na ten temat dowiadujemy się z planu działania. W pierwszym okresie swojej działalności członkowie Minimazation Team będą tworzyć skrypty pomocne w okiełznaniu sytuacji – chodzi na przykład o oprogramowanie wizualizujące zależności. Ważnym elementem będzie także poszukiwanie sposobów na oszczędności w innych dystrybucjach, niemniej kluczową rolę w całym procesie odegra analiza stosów takich, jak httpd czy ngninx w poszukiwaniu redukcji zależności.

Wstępny plan to zatem absolutna praca u podstaw i zapewne sporo wody upłynie, aż osiągnięty zostanie cel najważniejszych dla użytkowników Fedory na desktopach, czyli redukcja wielkości najważniejszych pakietów. Cieszy jednak, że pod egidą IBM-u w Red Hacie tworzy się zespoły pracujące nad Fedorą, a nie – czego obawia się społeczność – się je rozwiązuje.

...

Brawo! Trzeba sie streszczac kompresowac. Nie ma co sie rozgadywac! Dlatego wole forum niz pisac ksiazki! Ksiazek nikt nie czyta bo dlugie a posty wielu bo krotkie! W sumie wiecej sie naucza tym sposobem!



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 12:28, 16 Wrz 2019    Temat postu:

Linux 5.3 wydany

Wśród nowości znajduje się podstawowe wsparcie dla AMD Navi, ulepszenie sterownika Nouveau, dodanie Intel Speed Technology, lepsze wsparcie dla architektury RISC-V, obsługę nowych SoC ARM, lepszą wykorzystanie AVX-512 przez programy czy wsparcie dla chińskiej platformy x86 Zhaoxin.

KOMENTARZE (23) : najstarszenajnowszenajlepsze

majsterV2 3 godz. temu +2
Czas leci a w wielu urządzeniaj nadal 3.3.6 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

...

Znakomicie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:25, 18 Wrz 2019    Temat postu:

Oracle udostępnia zautomatyzowany system operacyjny, czyli samodzielnego Linuksa

System Oracle Autonomous Linux ma być zdolny m.in. do automatycznego dostarczania niezbędnych zasobów, skalowania, a także wdrażania aktualizacji bez konieczności ponownego uruchomienia. Zapowiadana jest też m.in. pełna zgodność nowego środowiska z innymi platformami linuksowymi.

...

To cieszy!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:17, 26 Wrz 2019    Temat postu:

GNOME oskarżone o naruszanie patentów. Copyright trolling uderzy w Open Source?
Maciej Olanicki Maciej Olanicki, 25.09.2019 r.

Czy kancelarie zajmujące się copyright trollingiem wzięły na cel twórców Open Source?
Shotwell to program, którego większości użytkowników dystrybucji Linuksa na pulpitach przedstawiać nie trzeba. Pozostałym spieszymy z wyjaśnieniami, że jest to bardzo udana domyślna przeglądarka zdjęć środowiska graficznego GNOME Shell i zarazem niezaawansowany edytor grafiki rastorowej. Nad przyszłością Shotwella zawisły jednak czarne chmury – stosowane w nim rozwiązania stały się bowiem przedmiotem sporu patentowego.

Roszczenia patentowe zgłosiła firma Rothschild Patent Imaging, LLC. Według jej prawników Shotwell narusza własność intelektualną poprzez sposób, w jaki obsługuje wczytywanie zdjęć z nośników zewnętrznych, pozwala je importować, zarządząć nimi czy w końcu udostępniać i publikować w sieci. Jest to zarzut tym bardziej zaskakujący, że przecież Shotwell robi to dokładnie w taki sam sposób, w jaki setki innych przeglądarek zdjęć.

W pozwie zawarto nawet konkretne wskazania elementów, które mają naruszać patenty należące do Rothschild Patent Imaging, LLC. Trudno na tej podstawie wyciągać jakiekolwiek wnioski, gdyż elementy te – jak już wspomnieliśmy – są wspólne dla lwiej części programów tego typu i to nie tylko na Linuksie, lecz także na Windowsie, a nawet na systemach mobilnych. Dla części komentatorów jest to nieomylny znak, że pozew jest przejawem tzw. copyright trollingu, popularnego także w Polsce nadużywania ochrony praw autorskich.

Na odpowiedź przedstawicieli społeczności rozwijającej środowiska GNOME Shell oraz samego Shotwella nie trzeba było czekać długo, choć jest ono zaskakująco lakoniczne:

Fundacja GNOME została poinformowana o pozwie Rothschild Patent Imaging, LLC w sprawie patentu 9 936 086. Rothschild twierdzi, że Shotwell, darmowy i otwarty menedżer zdjęć, narusza ten patent. Neil McGovern, dyrektor wykonawczy GNOME Foundation, t: „Skonsultowaliśmy tę kwestię z prawnikami i zamierzamy zaciekle bronić się przed tym bezpodstawnym pozwem. Ze względu na toczące się spory nie możemy obecnie niestety komentować sprawy.”.
Oczywiście nawet ewentualne utrudnienia w rozwoju i dystrybucji Shotwella nie będą dla użytkowników GNOME oznaczać końca świata – równie dobrych alternatyw nie brakuje. Pozew Rothschild Patent Imaging, LLC może jednak zachęcać kancelarie i organizacje zrzeszające właścicieli praw autorskich do przeprowadzania kampanii copyright trollingu na nowym froncie, jakim jest oprogramowanie Open Source. Jego twórcy nie zawsze będą skłonni ponosić koszty usług prawnych umożliwiających skuteczną ochroną swoich interesów w sądzie.

...


Intervojager_1 15 godz. temu +33
Rotschild -i wiadomo o co chodzi.

...

Hoho! Atak Rotszyldow na open source! Nie powiem zebym byl zaskoczony. Wręcz to jest spodziewane!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 13:44, 08 Paź 2019    Temat postu:

Linus Torvalds wierzy w dobre intencje Microsoftu wobec Linuksa: „zmienili się”

Linus Torvalds nie ma wątpliwości, że Microsoft naprawdę się zmienił, a strategia „embrace, extend, extinguish” należy do przeszłości.

..

kafek 16 godz. temu +19
dobrymi intencjami piekło wybrukowane
udostępnij

Tatiagla 4 godz. temu +2
@kafek: po prostu Microsoft nie może się rozepchać ze swoim systemem na serwerach, gdzie większość z nich stoi na linuxie, to zaczął oferować swoje produkty na ten system. W efekcie i tak zarobią i tak zarobią.

przepelnieniebuforu 16 godz. temu +2
Może nam Linusa podmienili? (╯︵╰,)
Najpierw "urlop" i wprowadzenie CoC w kernelu. Teraz to...

...

Dokladnie! Po prostu Microsoft ma klopoty bo przegral! I udaje przyjaciela. Naprawde gdy ktos cale zycie niszczyl konkurencje to nie stal sie od tego dobry tylko bardziej podstepny. Zero zludzen!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 21:14, 18 Paź 2019    Temat postu:

Ubuntu 19.10 Eoan Ermine zgodnie z planem | przystajnik


Jak było obiecane, tak się też stało. W dniu dzisiejszym szerszej publiczności została udostępniona najnowsza wersja Ubuntu 19.10 Eoan Ermine. Ubuntu

Ubuntu 19.10 dostępne z nowym motywem graficznym i obsługą systemu plików ZFS
Wśród nowości znajdziemy m.in. obsługę systemu plików ZFS, nowy motyw graficzny GTK, opcjonalną instalację czy własnościowych sterowników NVIDII. Nowe Ubuntu bazuje na jądrze Linux w wersji 5.3 i wykorzystuje środowisko graficzne GNOME w wersji 3.34.

...

Znakomicie!



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 11:54, 22 Paź 2019    Temat postu:

Fedora ma 15 lat! Matthew Miller o przyszłości jednej z najlepszych dystrybucji

Lada dzień spodziewamy się premiery Fedory 31, zaś cała dystrybucja obchodzi w tym roku 15. urodziny. Przy tej okazji informacjami o pracach nad dystrybucją i jej przyszłości podzielił się lider projektu, Matthew Miller.

...

szczesc_borze 15 godz. temu +1
Pamiętam jeszcze jak się nazywała Fedora Core - używałem od wersji 5 Smile
Bardzo dobra dystrybucja.

...

Kolejna fajna wersja.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Strona 4 z 7

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy