Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Jan Heweliusz !

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 17:01, 17 Paź 2011    Temat postu: Jan Heweliusz !

I kolejny wybitny uczony :

Wystawa prac poświęconych Heweliuszowi



Kil­ka­dzie­siąt prac - ob­ra­zów, gra­fik czy rzeźb po­świę­co­nych Ja­no­wi He­we­liu­szo­wi - skła­da się na wy­sta­wę, która zo­sta­nie otwar­ta w gdań­skim Ra­tu­szu Głów­ne­go Mia­sta. Eks­po­zy­cja wpi­su­je się w pro­gram ob­cho­dów 400. rocz­ni­cy uro­dzin gdań­skie­go astro­no­ma.

Na wy­sta­wie no­szą­cej tytuł „Ar­ty­ści Wy­brze­ża Ja­no­wi He­we­liu­szo­wi” zo­ba­czyć bę­dzie można około 40 prac au­tor­stwa 29 po­mor­skich ar­ty­stów. Jak po­in­for­mo­wa­ła PAP ku­ra­tor wy­sta­wy - Ewa Szty­kiel, wy­bo­ru prac do­ko­na­li pra­cow­ni­cy Mu­zeum Hi­sto­rycz­ne­go Mia­sta Gdań­ska, ma­ją­ce­go swoją sie­dzi­bę w Ra­tu­szu Głów­ne­go Mia­sta oraz człon­ko­wie Gdań­skie­go To­wa­rzy­stwa Przy­ja­ciół Sztu­ki.

- Sam po­mysł eks­po­zy­cji po­ja­wił się w roz­mo­wach pra­cow­ni­ków mu­zeum z człon­ka­mi To­wa­rzy­stwa, któ­rzy chcie­li uczcić w jakiś spo­sób po­stać zwią­za­ne­go z Gdań­skiem wiel­kie­go astro­no­ma – po­wie­dzia­ła Szty­kiel do­da­jąc, że więk­szość prac, które złożą się na wy­sta­wę, zo­sta­ła przy­go­to­wa­na spe­cjal­nie z myślą o uro­dzi­no­wej eks­po­zy­cji. - Część prac po­wsta­ła jed­nak wcze­śniej – za­zna­czy­ła ku­ra­tor.

Jak do­da­ła Szty­kiel, te­ma­tem prze­wod­nim więk­szo­ści prac jest po­stać He­we­liu­sza oraz isto­ta jego badań, czyli ciała nie­bie­skie. Ar­ty­ści użyli bar­dzo róż­nych tech­nik pla­stycz­nych: od ry­sun­ku, pa­ste­lu, akwa­re­li, ko­la­żu, gra­fi­ki kom­pu­te­ro­wej, przez tka­ni­nę ar­ty­stycz­ną po rzeź­bę.

Wer­ni­saż wy­sta­wy od­bę­dzie się we wto­rek. Bę­dzie ją można oglą­dać do końca li­sto­pa­da w Sali Mor­skiej Ra­tu­sza Głów­ne­go Mia­sta.

Rok 2011 zo­stał w grud­niu ub.r. usta­no­wio­ny przez pol­ski Sejm Ro­kiem He­we­liu­sza. Na pro­gram ob­cho­dów, od­by­wa­ją­cych się w całym kraju skła­da się w sumie około 400 róż­ne­go ro­dza­ju im­prez, w tym kon­cer­ty, wy­sta­wy, olim­pia­dy astro­no­mii i astro­fi­zy­ki czy kon­kur­sy na­uko­we i ar­ty­stycz­ne.

Choć­by w stycz­niu br. roz­strzy­gnię­to w Gdań­sku kon­kurs "Tri­bu­te to He­ve­lius", w któ­rym na­ukow­cy otrzy­ma­li gran­ty na ba­da­nia na­uko­we po­świę­co­ne astro­no­mo­wi. Teatr Wy­brze­że zor­ga­ni­zo­wał też kon­kurs na utwór dra­ma­tycz­ny po­świę­co­ny He­we­liu­szo­wi. We wrze­śniu w Gdań­sku odbył się 35. zjazd Pol­skie­go To­wa­rzy­stwa Astro­no­micz­ne­go.

Z oka­zji 400. rocz­ni­cy uro­dzin astro­no­ma wy­da­ne zo­sta­ły także zna­czek pocz­to­wy i mo­ne­ta oko­licz­no­ścio­wa. Po­wstał też ko­miks do­ty­czą­cy życia astro­no­ma. W Gdań­sku skon­stru­owa­no także ze­ga­ry pul­sa­ro­wy i wa­ha­dło­wy.

Na ob­cho­dy zło­ży­ło się także: kilka wy­staw, w tym pt. "Jan He­we­liusz i Gdańsk jego cza­sów" pre­zen­to­wa­na w Mu­zeum Hi­sto­rycz­nym Mia­sta Gdań­ska, cykl wy­kła­dów na­uko­wych oraz pre­zen­ta­cje filmu do­ku­men­tal­no-edu­ka­cyj­ne­go dla szkół po­świę­co­ne­go życiu astro­no­ma. Pod­czas kon­cer­tu in­au­gu­ru­ją­ce­go ob­cho­dy w gdań­skiej Fil­har­mo­nii Bał­tyc­kiej stycz­niu br. wy­stą­pi­ła słyn­na wo­ka­list­ka jaz­zo­wa Cas­san­dra Wil­son.

Jan He­we­liusz uro­dził się 28 stycz­nia 1611 r. w Gdań­sku, a zmarł - także w tym mie­ście w dniu swo­ich 76. uro­dzin 28 stycz­nia 1687 r.

Gdań­ski astro­nom, pi­wo­war, gra­fik, dru­karz i wy­daw­ca, Jan He­we­liusz po­cho­dził z ro­dzi­ny bro­war­ni­ków. W mło­do­ści stu­dio­wał prawo, ma­te­ma­ty­kę, astro­no­mię i ry­su­nek na uczel­niach w Ho­lan­dii, An­glii i Fran­cji. Po po­wro­cie do Gdań­ska w 1634 roku przez wiele lat pro­wa­dził in­ten­syw­ne ob­ser­wa­cje astro­no­micz­ne, ko­rzy­sta­jąc przy tym z wielu sa­mo­dziel­nie zbu­do­wa­nych, uni­kal­nych przy­rzą­dów. W 1664 r. He­we­liusz zo­stał człon­kiem Kró­lew­skiej Aka­de­mii Nauk w Lon­dy­nie.

>>>>>

Tak to jeden z wielkich ! Najciekawsze sa jego zwiazki z Janem III Sobieskim wielkim wladca i kolejnym swietym ! Nie musze mowic !
Na czesc tego zwyciestwa Heweliusz nazwal jeden z gwiazdozbiorow : TARCZA SOBIESKIEGO ! Oczywiście z Krzyżem (dzis oczywiscie wyrzucili Sobieskiego nie mowiac o Krzyżu no ale my Polacy nie uznajemy takich ,,poprawek'') :O)))




J.Kossak - widzimy tutaj zdobyty Sztandar Proroka Mahometa - to pokazuje rozmiar kleski !!! Nie musze tlumaczyc co oznacza utrata takiego sztandaru !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:23, 25 Lip 2017    Temat postu:

Ksiądz zbudował obserwatorium na wieży kościelnej. Co odkrył?
Karol Wojteczek | Lip 25, 2017
Wikipedia
Komentuj


Udostępnij
Komentuj


Ów jezuita (jakżeby inaczej!) zmarł dokładnie 444 lata temu w Nysie!


K
to ma za sobą wizytę u okulisty, pamięta również być może test na krótkowzroczność, w którym należy przypatrywać się oddalającym się od oka punktom. W pewnym momencie punkty te schodzą się w jeden, a jeżeli przy dalszym oddaleniu od oka ponownie się rozdwajają, mamy do czynienia właśnie z krótkowzrocznością. Czy po tym wszystkim, co serwuję tu Państwu w ramach ciekawostek, ktoś ma jeszcze wątpliwości co do autora eksperymentu? Oczywiście, znowu jakiś jezuita…
Czytaj także: Zagadka: Co robi 35 jezuitów na Księżycu?

Zmarły równe 444 lata temu ks. Christoph Scheiner sam jednak raczej na krótkowzroczność nie cierpiał. A w każdym razie był w stanie jakoś dostrzec… plamy na słońcu (z innej beczki – równe 41 lat temu sfotografowano po raz pierwszy tzw. „twarz marsjańską”). Obserwatorium, które Scheiner urządził sobie w tym celu na kościelnej wieży (skąd my to znamy) i wynaleziony przez niego helioskop z pewnością ułatwiły sprawę. Niektóre źródła temu właśnie jezuicie przypisują nawet pierwszy zarys księżycowej mapy. A jeśli jeszcze Wam mało jego osiągnięć to Scheiner jest również autorem pierwszego szklanego modelu… oka.
Czytaj także: Tę postać ze Star Treka nazwano na cześć… jezuity! Dlaczego?

Co więcej warte wspomnienia? Na pewno to, że ks. Christoph ostatnie 13 lat swojego życia spędził w jezuickim klasztorze w Nysie. A od 14 lat jest patronem Gmachu Głównego nyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

...

Kolejny astronom z naszych ziem...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy