Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135933
Przeczytał: 60 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 15:11, 02 Sie 2011 Temat postu: Jak wielkie są możliwości natury ??? |
|
|
Wielkie sa mozliwosci natury !
Jak zniknęła wielka plama ropy po największym wycieku w historii? Naukowcy zaskoczeni
Ponad rok po tym jak na platformie wiertniczej Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej doszło do największego wycieku ropy w historii wciąż aktualne jest pytanie: "co z tą ropą się stało?" Naukowcy z Woods Hole Oceanographic Institute (WHOI) opublikowali właśnie zaskakujące wyniki badań dotyczących roli mikrobów w degradowaniu plamy ropy zalegającej na powierzchni wody w Zatoce Meksykańskiej. W badaniach opublikowanych w sieciowej edycji "Environmental Research Letters" zespół naukowców przedstawia wyniki analizy próbek pobranych z ropy na powierzchni wód Zatoki. Wynika z nich, że bakterie wewnątrz plamy ropy degradowały ropę naftową pięć razy szybciej niż mikroby przebywające poza plamą – co w dużym stopniu przyczyniło się do zniknięcia plamy już w trzy tygodnie po zatamowaniu wycieku z odwiertu.
Jednocześnie badacze nie zaobserwowali wzrostu liczby mikrobów w samej plamie – czegoś, co było oczekiwane jako produkt uboczny zwiększonej konsumpcji (inaczej respiracji) ropy. W procesie tym, respiracja oznacza, iż z pożywienia (w tym wypadku ropa naftowa) i tlenu powstaje dwutlenek węgla i energia.
- Co one zrobiły z energią, którą uzyskały ze zwiększonej respiracji? – pyta chemik WHOI Benjamin Van Mooy, jeden z autorów badania. - Nie wykorzystywały jej do rozmnażania. To prawdziwa tajemnica – powiedział.
Przede wszystkim jednak, Van Mooy i jego zespół byli zaskoczeni zdolnością mikrobów do pochłaniania ropy naftowej. Przystępując do badania spodziewano się, że respiracja mikrobów będzie minimalna. Przekonanie to motywowano tym, że w wodzie i plamie ropy ilości składników odżywczych takich jak azotany i fosfor – zwykle niezbędnych do rozwoju i rozmnażania się mikrobów – są niewielkie. – Sądziliśmy, że mikroby nie będą mogły zareagować – mówi Van Mooy.
Okazało się jednak, jak odkryli badacze WHOI, że bakterie nie tylko zareagowały, ale i zrobiły to w wysokim stopniu. Naukowcy dowiedzieli się o tym używając specjalnego czujnika, który wykrywał zmiany zawartości tlenu w próbkach wody pobranych z plamy ropy. Jeśli respiracja mikrobów przebiegałaby powoli, to również poziom tlenu spadał powoli; jeśli respiracja przebiegałaby szybko, tlen również spadał szybko. - Odkryliśmy, że zmiany są szybkie – mówi Van Mooy. – I to bardzo.
Bethanie Edwards, biochemik w laboratorium Van Mooya również była niezwykle zaskoczona. – To nie tego się spodziewaliśmy – powiedziała i dodała, że "trochę się obawiała" tego, iż firmy paliwowe i inne z branży naftowo-gazowniczej będą chciały wykorzystać wyniki badań by przekonać opinię publiczną, że wycieki ropy nie czynią aż tak dużych szkód. – Mogliby powiedzieć: zobaczcie, możemy wprowadzić ropę naftową do środowiska i mikroby ją zjedzą – twierdzi Edwards. Podkreśliła jednak, że w przypadku ropy takie podejście jest niesłuszne, gdyż mikroby nie są w stanie rozłożyć wszystkich złożonych cząsteczek, które są zawarte w ropie naftowej.
- Ropa naftowa wciąż jest szkodliwa dla środowiska naturalnego – mówi – gdyż molekuły, które nie są rozkładane przez mikroby, pozostają w środowisku i mogą być toksyczne. Według Edwards i Van Moy mogą one znaleźć się w łańcuchach pokarmowych żywych organizmów. Co więcej, Edwards dodała, że konsumowana przez mikroby ropa naftowa "jest rozkładana na dwutlenek węgla, który potem trafia do atmosfery".
- Dalsze badania są w toku - mówi Van Mooy, odnosząc się do "tajemniczych" wyników świadczących o tym, że bakterie żywiące się ropą naftową wydają się nie namnażać nowych komórek. Jeśli faktycznie bakterie przetwarzają tak dużą ilość ropy w takim tempie, to co robią z powstałą w ten sposób energią? Zespół Van Mooy'a stawia hipotezę, iż jest ona przetwarzana w jakiś inny rodzaj cząsteczek, np. w cukry lub tłuszcze.
Van Mooy przyznaje, że nie ma pewności, jaką część ropy naftowej w plamie jest rozkładana przez bakterie; inne procesy jak parowanie, rozcieńczanie, mogą również mieć wpływ na zmniejszanie się plamy ropy. Jednakże wyniki badań dowodzą, że bakterie miały ogromny wpływ na rozkład plamy ropy naftowej.
- To pierwsza publikacja podająca konkretne liczby, które ukazują role bakterii w procesie degradacji plam ropy – mówi Van Mooy. Naukowcy dowodzą, że pomimo braku składników odżywczych bakterie w znacznym stopniu przyczyniły się do oczyszczenia wód Zatoki Meksykańskiej z ropy, która wyciekła w wyniku katastrofy platformy Deepwater Horizon.
>>>>>
Jak widac mozliwosci natury sa olbrzymie nam jeszcze nieznane... Wszelka ,,pewnosc'' z jaka ,,naukowcy'' wystepuja i pouczaja ciemny lud jest tylko wyrazem pychy i niczym innym ! W gruncie rzeczy bardzo malo wiemy ! Bóg tworząc świat nie stworzył byle czego ! I jest co poznawać i zawsze zresztą będzie ! Po śmierci zwłaszcza ! Bo przeciez od najwiekszych dziel ich TWÓRCA zawsze jest wiekszy ! I Jego poznać ! To zadanie bez konca ! Tutaj tylko uczymy sie tego co bedzie trwac bez konca ! :O))
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135933
Przeczytał: 60 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 15:21, 18 Gru 2012 Temat postu: |
|
|
Raport E&Y: światowe rezerwy ropy i gazu rosną od kilku lat
W latach 2007-2011 rezerwy ropy naftowej i gazu ziemnego będące własnością 75 wiodących przedsiębiorstw z sektora paliwowego wzrosły odpowiednio o 14 i 27 proc. - stwierdza firma doradcza Ernst&Young. Główną przyczyną wzrostu rezerw jest rewolucja łupkowa.
W raporcie "Global Oil & Gas Reserves Study 2012" Ernst&Young zauważa, że wzrost rezerw nastąpił pomimo napięć politycznych w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Firma podkreśla też, że wzrost rezerw to wynik zarówno odkryć nowych złóż, jak i rozwoju technologii umożliwiającej komercyjną eksploatację złóż, które do tej pory nie były brane pod uwagę.
Wydobycie gazu i ropy ze skał łupkowych w USA, inwestycje w wydobycie ropy naftowej z kanadyjskich łupków oraz wzrost wydobycia gazu w Azji - to główne czynniki wzrostu w 2011 r. poziomu rezerw ropy o 1 proc., a gazu ziemnego o 4 proc. - podkreśla E&Y.
Firma ocenia też, że bardzo dynamicznie rośnie w skali globu poziom inwestycji w poszukiwania i wydobycie ropy i gazu. 75 firm, które wzięły w 2011 roku udział w jej badaniu E&Y, zainwestowało w poszukiwania i wydobycie ropy i gazu ponad 384 mld USD - o 19 proc. więcej niż rok wcześniej. E&Y zwraca też uwagę, że 75 firm odpowiada za ponad 10 proc. globalnego wydobycia ropy i gazu .
....
A przypomne ze ropy mialo juz dawno zabraknac wg. Klubow Rzymskich a tu coraz wiecej ... Nikt nie wie niczego pewnego . Tylko Bóg .
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group cbx v1.2 //
Theme created by Sopel &
Programy
|
|