Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Ekologia !
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 16, 17, 18, 19, 20  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:22, 01 Lip 2018    Temat postu:

We własnych domach oddychamy groźnym mikroplastikiem, który unosi się z butelek, ubrań i mebli
30 czerwca 0 komentarze A A A
Choć wydaje się, że dom to najlepsze miejsce, aby schronić się przed zanieczyszczeniem powietrza, to jednak właśnie tam wdychamy największe ilości mikroplastików, które mogą poważnie szkodzić naszemu zdrowiu. Jak się przed nimi chronić?

FacebookTwitterWykopWyślij linkSkomentuj

Fot. Wikipedia.
Smog to nie jedyne zagrożenie, czyhające na nas z każdym wdechem powietrza. Niemal wszędzie, gdzie się znajdujemy, unoszą się niewielkie granulki mikroplastików, które pochodzą z przedmiotów powszechnego użytku.

Mikroplastiki uwalniane są nie tylko z plastikowych butelek bezpośrednio do napojów, ale także możemy je znaleźć w wodzie z kranu. W naszych domach jest ich pełno we wszystkich tworzywach sztucznych, a także w odzieży czy w materiałach, z których produkuje się meble.

Cząstki unoszą się w powietrzu, gdy działają na nie promienie słoneczne, ciepło lub tarcie. Szczególnie groźne są sztuczne włókna w ubraniach, które potrafią się unosić w powietrzu dłużej, a przez to dłużej je też wdychamy.

Lekarze ostrzegają, że włókna, które mają mniej niż kilka milimetrów mogą wnikać do płuc, gdzie mogą wywoływać poważne zmiany w układzie oddechowym, nerwowym i odpornościowym. Nie można wykluczyć, że rosnąca liczba nowotworów jest właśnie zasługą mikroplastików.

Włókna mikroplastiku. Fot. Abigail Barrows / Twitter @savingoceans.
Co więcej, w powietrzu do mikroplastików przyczepiają się inne zanieczyszczenia, np. spaliny, a także bakterie i wirusy, które mogą się przedostawać do układu krwionośnego poprzez tkankę płucną. Nasze płuca nie są odporne na pochłanianie tak niewielkich drobin, które nie są pochodzenia naturalnego.

Najbardziej zagrożone są dzieci, ponieważ ich płuca dopiero się rozwijają, a podwyższona aktywność sprawia, że często mają kontakt chociażby z zabawkami z tworzywa sztucznego, które biorą do ust. Aż strach pomyśleć, że podłoga to istne siedlisko opadających mikroplastików. Badania wykazują, że dziecko może pochłaniać rocznie nawet ponad 3 tysiące drobin plastiku.

Skażona woda

Sprawa jest poważna, bo mikroplastik może dostawać się do naszych organizmów z każdym łykiem wody butelkowanej. WHO sprawą zainteresowało się po śledztwie dziennikarzy z Orb Media. Przeprowadzili oni eksperymenty na Uniwersytecie Stanowym w Nowym Jorku w Fredonii z wodą mineralną i źródlaną sprzedawaną w sklepach w plastikowych butelkach.

Pod lupę wzięto 259 butelek PET wody 19 różnych marek kupionych w dziewięciu krajach. Analizy wykazały, że w aż 90% z nich znajduje się mikroplastik. Wykryto to na podstawie barwnika o nazwie Nile Red, który wiąże się z pływającymi kawałkami plastiku. Naukowcy wykryli średnio 10 plastikowych cząsteczek w każdym litrze wody. Miały one wielkość większą, niż grubość ludzkiego włosa.

Fot. Pxhere.
Światowa Organizacja Zdrowia chce sprawdzić, czy tak jest w rzeczywistości i czy spożywanie takich substancji ma wpływ na zdrowie ludzi ją pijących. Nie ma żadnych regulacji, które określałby, ile cząsteczek plastiku może znajdować się w butelkowanej wodzie. Producenci nie muszą więc badać wody pod tym kątem.

To zrozumiałe, że ludzie słysząc o plastiku wypijanym z wodą, są zaniepokojeni jego wpływem na swój organizm. Dlatego chcemy to sprawdzić - powiedział Bruce Gordon, koordynator zespołu badawczego Światowej Organizacji Zdrowia.
Niestety, w czasach, gdy pastik jest powszechny, bardzo trudno jest unikać z nim kontaktu. To problem globalny, z którym będziemy musieli się w niedalekiej przyszłości zmierzyć. Czy znajdziemy jego zdrowszy substytut zanim będzie za późno?

..

Strach sie bac...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 12:38, 02 Lip 2018    Temat postu:

Recykling odpadów niebezpiecznych ma potencjał

2018-06-25

Tweet
Podobne wiadomości
W kogo uderza chiński miecz? W kogo uderza chiński miecz?
2018-07-01

Pierwszy na świecie zakład recyklingu POAL Pierwszy na świecie zakład recyklingu POAL
2018-06-27

Nowelizacja ustawy o odpadach ma sporo błędów - uważają eksperci Nowelizacja ustawy o odpadach ma sporo błędów - uważają eksperci
2018-06-26

Volvo będzie używać więcej materiałów z recyklingu Volvo będzie używać więcej materiałów z recyklingu
2018-06-25

Recykling odpadów niebezpiecznych ma potencjał
Według szacunków, na świecie wytwarza się rocznie 400 mln ton odpadów niebezpiecznych. Te szkodliwe dla ludzi i środowiska odpady muszą być utylizowane we właściwy sposób. Do niedawna spora część odpadów niebezpiecznych trafiała na składowiska lub, w najlepszym razie, była zamieniana na energię w procesie odzysku. Eksperci firmy Stena Recycling uważają, że potencjał recyklingu w tym segmencie jest znacznie większy niż obecnie.

Wśród wszystkich odpadów wytworzonych w procesach przemysłowych, znajdują się również takie, które klasyfikujemy jako niebezpieczne. Wymagają one zastosowania bardzo restrykcyjnych zasad, regulowanych prawnie, dotyczących ich przechowywania, transportu, utylizacji czy recyklingu. Niestosowanie się do przepisów może nie tylko narazić przedsiębiorcę na kary finansowe, lecz także spowodować poważne konsekwencje dla środowiska i zdrowia lub życia ludzi.

Do odpadów niebezpiecznych zaliczyć można m.in. paliwa, glikole, farby, kleje, popioły przemysłowe, katalizatory, rozpuszczalniki, kwasy i alkalia trawiące, czy przepracowane oleje. Zwykle są one unieszkodliwiane, a mogłyby zostać odzyskane. Na przykład powstały w wyniku przetworzenia rozpuszczalników produkt może być wykorzystywany w przemyśle farbiarskim i do produkcji tworzyw sztucznych. Podobnie jest z glikolami używanymi w chłodnictwie, które można poddać destylacji i ponownie wykorzystać.

Zdaniem Moniki Mąkowskiej, Dyrektor Biznesu Odpadów Niebezpiecznych i Innych w Stena Recycling, potencjał ponownego wykorzystania wymienionych wyżej surowców, jak też innych zawierających się w całym segmencie odpadów niebezpiecznych, jest znacznie większy niż obecnie się praktykuje.

- Posiadamy wiedzę oraz wypracowane metody, które pozwalają usprawnić system gospodarki odpadami niebezpiecznym, a jednocześnie znaleźć nowe możliwości zastosowania odzyskanych surowców. Często nasi Klienci nie zdają sobie sprawy, że można odzyskać materiały, których używają na co dzień. Przykładowo zamiast unieszkodliwiać kwasy czy alkalia trawiące, dużą ich część można wykorzystać do produkcji chemicznej lub do wzajemnej neutralizacji. Natomiast popioły po uprzedniej właściwej stabilizacji jako materiał drogowy. Takie rozwiązania pozwalają na wyższe w hierarchii postępowanie z odpadami – mówi Monika Mąkowska.

Niektóre substancje wchodzące w skład odpadów niebezpiecznych sprawiają, że nie można ich poddać powtórnemu przetworzeniu. Jednak ich ilość sukcesywnie spada. Dzięki specjalistycznym zakładom i sieci ponad 100 partnerów w całej Europie, Stena Recycling skutecznie zwiększa poziom recyklingu poszczególnych frakcji odpadów niebezpiecznych. Dobrym przykładem jest wykorzystanie metali zawartych w odpadach niebezpiecznych - w katalizatorach pochodzących z przemysłu spożywczego i chemicznego, czy w szlamach galwanicznych oraz w akumulatorach litowo-jonowych.

- Dziś z powodzeniem odzyskujemy nikiel zarówno z katalizatorów, jak i szlamów galwanicznych. Natomiast nasi szwedzcy koledzy pracują nad procesami, które umożliwią nam odzyskiwanie z akumulatorów elektrycznych coraz więcej surowców, oprócz tych które dziś już odzyskujemy, czyli przede wszystkim miedź, nikiel i kobalt – podkreśla Monika Mąkowska.

Polska jest na etapie nieuniknionych, bo ewolucyjnych zmian w gospodarowaniu odpadami niebezpiecznymi. Społeczeństwo zwraca coraz większą uwagę na bezpieczeństwo w konsekwencji postępowania z odpadami, głównie niebezpiecznymi. Zwiększa się wiadomość w kontekście odpowiedzialności za sposób ich zagospodarowania. W efekcie zaobserwować można dążenie firm do coraz bardziej zrównoważonej działalności oraz konieczność optymalizacji procesów biznesowych, w tym gospodarowania odpadami. Dzięki temu zainteresowanie recyklingiem odpadów niebezpiecznych będzie rosło, a to droga do realizacji założeń gospodarki cyrkularnej.

...

Na wszystko sa metody. Tylko to kosztuje.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 9:29, 06 Lip 2018    Temat postu:

Belgijski supermarket sprzedaje warzywa i owoce uprawiane na własnym dachu.

Dążąc do stworzenia możliwie najkrótszego łańcucha dostaw, supermarket w Brukseli sprzedaje warzywa i owoce uprawiane na własnym dachu. Klienci będą mogli kupić jarzyny, które zaledwie kilka godzin wcześniej zostały zebrane.

...

Żeby bylo swieze.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 10:16, 07 Lip 2018    Temat postu:

Morze Bałtyckie się dusi. Stężenie tlenu w wodach najmniejsze od 1,5 tys. lat

Przybrzeżne wody Bałtyku zostały w dużej mierze pozbawione tlenu – twierdzą fińscy i niemieccy naukowcy. Swoje twierdzenia oparli na analizie pobranych z dna morza próbek osadów. Wg. nich, zawartość tlenu jest najmniejsza od 1,5 tys. lat i związane jest to z działalnością człowieka

...

Niestety.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 8:35, 09 Lip 2018    Temat postu:

Wygląda głupio, ale działa. Tak naukowcy chcą chronić nosorożce

Dzięki tej substancji kły (a w zasadzie siekacze) słoni i rogi nosorożców stają się bezużyteczne dla handlarzy. Co prawda zwierzęta wyglądają dość idiotycznie, ale chyba im to nie przeszkadza – wolą być żywe..

..

Jak trzeba to trzeba.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:15, 10 Lip 2018    Temat postu:

Świat stracił trzy nosorożce białe - kłusownictwo i przesądy w formie

Wszystkich zszokowała informacja o dwóch martwych nosorożcach znalezionych w weekend w Shamwari. Matka i jej 1,5 roczne młode zostały zmasakrowane przez kłusowników. Samica w trakcie odcinania rogu jeszcze żyła, co więcej - była w ciąży.

....

Ale patole. Jednak to dzicy. Dla jakichs bogaczy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:00, 13 Lip 2018    Temat postu:

83% próbek wody kranowej zawiera plastik

Wyniki badania przeprowadzonego przez organizację Orb Media wskazują, że na całym świecie, od Nowego Jorku po Nowe Delhi, w wodzie z kranu płyną mikrocząsteczki plastiku. Badanie przeprowadzono w 12 krajach położonych na pięciu kontynentach. Aż 83% próbek kranówki zanieczyszczonych było plastikiem.

...

Niestety.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 9:49, 17 Lip 2018    Temat postu:

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze...
i
Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

...

Uwaga!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:27, 21 Lip 2018    Temat postu:

Dolnośląscy pszczelarze alarmują - pestycydy zdziesiątkują pszczoły

Taka może być konsekwencja umożliwienia przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stosowania pestycydów z grupy neoniktynoidów - mówią pszczelarze z Wrocławia, a także eksperci z Uniwersytetu Przyrodniczego. Środki chemiczne mają pomóc hodowcom rzepaku w odbudowaniu dotkniętych suszą...

...

Trzeba zbalansowac.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:14, 26 Lip 2018    Temat postu:

Komisja Europejska zaproponowała, aby przedłużyć licencje na stosowanie tego środka chemicznego w rolnictwie na kolejne 10 lat, czyli do 15 grudnia 2027 roku. W czasie głosowania 27 listopada 2017 roku 18 państw, w tym Polska, było za takim rozwiązaniem, a 9 opowiedziało się przeciwko.
Odrębne zdanie w tej sprawie miał Parlament Europejski, który chce natychmiastowego zakazu stosowania tej substancji w gospodarstwach domowych oraz stopniowego jej ograniczeniem aż do całkowitego zakazu po 2022 r. w rolnictwie.
Decyzja dziwi tym bardziej, że Greenpeace przekazało unijnemu komisarzowi ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem petycję wraz z milionem podpisów, którą Bruksela zlekceważyła. Dowodzi to słusznej teorii, że Unia Europejska wraz z komisją europejską i parlamentem UE są ciałami niedemokratycznymi i na pewno nie działają w imię dobrze pojmowanych interesów ludności europejskiej a jedynie w interesie wielkich korporacji.
Debata w sprawie glifosatu pokazała, że Komisja dalej przedkłada krótkoterminowe interesy firm chemicznych nad zdrowie publiczne i środowisko. Jedynie zakaz tzw. desykacji zbóż czyli opryskiwania ich tym herbicydem tuż przed zbiorami wprowadziła już Francja, Włochy i Holandia.
Głównym i wiodącym składnikiem Roundupu jest glifosat. Glifosat jest substancją chemiczną używaną w środkach chwastobójczych, takich jak Roundup firmy Monsanto, i ostatnio stał się najpowszechniej stosowanym rolniczym preparatem chemicznym w historii. Pomimo to, bardzo możliwe, że nigdy o nim nie słyszeliście, i giganty przemysłu chemicznego prawdopodobnie byłyby szczęśliwe, gdyby tak pozostało.
Polecamy film dokumentalny na temat tego „słynnego” produktu, którego składniki zawiera większa część populacji we krwi:
Dlaczego glifosat jest tak groźny dla ludzi?
1. Badania pokazują również, że herbicydy zawierające glifosat, działają jak substancje wywołujące zaburzenia endokrynologiczne (endocrine disrupters) – które zakłócają pracę naszych gruczołów dokrewnych i mogą negatywnie wpływać na płodność.
2. Nie tylko ludzkie zdrowie może ucierpieć na skutek stosowania glifosatu. Zgodnie z badaniami EFSA stanowi on długoterminowe zagrożenie dla zwierząt hodowlanych , takich jak krowy i owce.
3. W Południowej Ameryce, gdzie ogromne obszary ziemi zostały obsadzone soją GMO odporną na glifosat z przeznaczeniem na pasze dla zwierząt na eksport do Europy, udokumentowano wiele przypadków nowotworów i fizycznych deformacji.
4. Z powodu nadmiernego stosowania Roundupu w uprawach GMO odpornych na glifosat w USA i Kanadzie,
rozprzestrzeniły się tam już odporne na ten herbicyd „superchwasty” . Aby powstrzymać ich ekspansję, zezwolono na komercyjne użycie jeszcze bardziej odpornych odmian roślin modyfikowanych, które tolerują wiele różnych herbicydów, w tym takie, które są prawdopodobnie bardziej toksyczne i szkodliwe dla środowiska od glifosatu.
5. EFSA wyraziła „zaniepokojenie” faktem, że 8 z 24 firm ubiegających się o zezwolenia, w tym Monsanto, przedstawiło specyfikacje dla glifosatu, które nie były poparte oceną toksykologiczna. Innymi słowy, zaprezentowane dane dotyczyły substancji różniących się od tych, które w rzeczywistości przedsiębiorstwa te zamierzają sprzedawać. Ponadto raport EFSA wymienia 21 luk w bazie faktograficznej.
6. Ponad 80% ekspertów zaangażowanych w ocenę glifosatu przez Unię Europejską odmówiło podania swoich nazwisk do wiadomości publicznej , unikając w ten sposób jakiejkolwiek oceny możliwego konfliktu interesów. Kluczowe badania są ukrywane przed publiczną kontrolą. Główne wnioski raportu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności oparte są na nieopublikowanych badaniach, przeprowadzonych przez sam przemysł, czyli przez firmy ubiegające się o zezwolenia.
7. Stosowanie glifosatu związane jest z wysoko intensywnym rolnictwem, które jest po prostu niezrównoważone. Dysponujemy bezpieczniejszymi, nie-chemicznymi alternatywami, które są tak samo skuteczne w radzeniu sobie z chwastami.

GŁOS GMINNY

...

Co to jest?
odkwaszanie organizmu
Skuteczne odchudzanie
WSPÓŁPRACA REKLAMA STATYSTYKI


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 11:10, 27 Lip 2018    Temat postu:

Salamandra olbrzymia zagrożona wyginięciem. Ubywa też innych gatunków.

Największy obecnie żyjący płaz na świecie stoi na skraju zagłady. Na wolności żyje jedyne kilka tysięcy przedstawicieli salamandry olbrzymiej chińskiej. Ale masowe wymieranie płazów odnotowuje się w skali całego globu od lat 80. ubiegłego wieku i dotyczy wszystkich gatunków.

...

Zniszczenie srodowiska jest olbrzymie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 19:17, 05 Sie 2018    Temat postu:

Introdukcja cietrzewia w Polsce. Gatunek niegdyś bardzo liczny dziś jest na wymarciu. Naukowcy i myśliwi starają się zasiedlać jego naturalne środowiska ptakami wyhodowanymi w wolierach.

Cietrzew. Czy zdołamy go Cietrzew. Czy zdołamy go uratować?

...

Oby.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:37, 05 Sie 2018    Temat postu:

Homo Sapiens można określić jako gatunek rakotwórczy. Nie tylko u ludzi wzrasta ilość nowotworów, ale też u przeróżnych rodzajów zwierząt. Swą działalnością zanieczyszcza i zmienia nisze naturalne (np. 27% wielorybów w Kanadzie ma raka). Także szkodliwe są leki, żywność, plastik oraz światło nocą.

Człowiek powoduje raka u innych Człowiek powoduje raka u innych gatunków Ziemii

...

Plastik plus chemia we wszystkim niestety.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 9:40, 07 Sie 2018    Temat postu:

Największe z turystycznych okazów powodują coraz więcej obrażeń na ciałach zwierząt. Miejscowe organizacje ds. zwierząt apelują o ustanowienie limitów wagowych dla osłów.

Otyli turyści kaleczą osły na Otyli turyści kaleczą osły na jednej z greckich wysp swoimi olbrzymimi cielskami

...

Kto tu jest oslem?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 9:55, 09 Sie 2018    Temat postu:

Mały warzywniak zrobił coś, czego markety nie umieją. Zlikwidowali problem plastiku
I dziesz do supermarketu – warzywa i owoce każą pakować do osobnych plastikowych torebek. Idziesz na bazar – musisz prosić sprzedawcę, by jabłko i gruszka mogły być w tej samej torebce albo luzem. Tymczasem warzywniak w podwarszawskich Łomiankach rozwiązał problem z torebkami niemal całkowicie.
Arkadiusz Śmigasiewicz ze wspólnikiem prowadzi w tym mieście sklep "Na Wypasie . Warzywa Owoce Zdrowa
Żywność". Z plastikowych torebek zrezygnował świadomie i po namowach klientów.
– Całkowicie zrezygnowaliśmy z toreb z tworzyw sztucznych. Dostępne są jedynie opakowania papierowe,
bezpłatne – mówi Śmigasiewicz, cytowany przez serwis DlaHandlu.pl .
Jednym krokiem zrobił więc coś, czego większość
sklepów w Polsce nie chce i nie potrafi uczynić. Bez wprowadzania ustaw, opłat i systemu kar. Teraz do foliowych torebek pakuje jedynie ogórki kiszone na wagę. Wszystko inne wkłada do papierowych torebek – bezpłatnie.
I – jak mówi – sporo toreb do niego wraca, można więc wykorzystać je ponownie. Tym bardziej, że jego zdaniem torby papierowe są dużo lepszej jakości.
– Ilość toreb foliowych, jaką zużywaliśmy była nas największymi bodźcem do zmian, klienci również zwracali na to uwagę. Jest to droższe rozwiązanie od foliowych toreb, ale uznanie klientów oraz świadomość, że choć w małym stopniu możemy dołożyć swoją cegiełkę, by zadbać o środowisko jest bezcenna – wyjaśnia Śmigasiewicz.

...

Brawo!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 22:22, 11 Sie 2018    Temat postu:

Sąd z Kalifornii nakazał chemicznemu gigantowi Monsanto zapłacić prawie 290 milionów dolarów odszkodowania za to, że nie ostrzegł klientów, iż produkowany przez niego środek chwastobójczy może wywołać raka. Firma zapowiada, że będzie się odwoływać od wyroku i broni swojego produktu.
Zdaniem sędziów z San Francisco firma działała „w złym zamiarze”, a popularny środek chwastobójczy Roundup, podobnie, jak i jego ulepszona wersja RangerPro, produkowane przez Monsato, zasadniczo przyczyniły się do zachorowania na chłoniaka nieziarniczego 46-letniego Dewayne'a Johnsona.
Nowotwór zdiagnozowano u niego w 2014 roku. Mężczyzna zawodowo zajmował się utrzymaniem terenów zielonych przy jednej z kalifornijskich szkół i jak informował, wielokrotnie używał środka do pielęgnacji trawnika.
Proces trwał osiem tygodni. Firma zaprzecza temu, że substancja jest rakotwórcza i zapowiada apelację od wyroku sądu, zgodnie z którym ma wypłacić równowartość blisko 1,1 mld zł.
Jeśli nie nastąpi automatyczne przeniesienie na odpowiednią
Pozew został oparty na materialach Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem z 2015 roku, będącej częścią Światowej Organizacji Zdrowia ONZ. Organizacja stwierdziła, że główny składnik Roundupu, glifosat, jest prawdopodobnie rakotwórczy.
Monsanto zaprzecza
W odpowiedzi na publikację otrzymaliśmy odpowiedź firmy Monsato w ww. sprawie. Poniżej pełna treść przesłanego komunikatu.
„Rozumiemy sytuację pana Johnsona i jego rodziny. Dzisiejsza decyzja nie zmienia faktu, że ponad 800 badań naukowych i przeglądów – oraz wnioski amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, amerykańskich krajowych instytutów zdrowia i organów regulacyjnych na całym świecie – potwierdzają fakt, że glifosat nie jest kancerogenny i nie jest przyczyną powstania nowotworu u pana Johnsona. Będziemy odwoływać się od tej decyzji i nadal będziemy stanowczo bronić tego produktu, który ma 40-letnią historię bezpiecznego stosowania i nadal jest ważnym, skutecznym i bezpiecznym narzędziem dla rolników i innych osób.”

..

Zbadano to dobrze? Jest oczywiste ze od takich substancji trzeba sie trzymac z daleka. Musi byc ubior ochronny.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:20, 13 Sie 2018    Temat postu:

Od kilkunastu dni grupa osób z tzw. Inicjatywy „Dzikie Karpaty” patroluje lasy Bieszczadów i Pogórza, zarzucając nadleśnictwom z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie nadmierną wycinkę drzew, jak również sugerując, że usuwane są ostatnie „drzewa pomnikowe”.
Nadużywany jest tu często termin „drzewa o wymiarach pomnikowych”, przywoływany za Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 grudnia 2017 r. w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody (Dz.U. 2017 poz. 2300). Określa ono minima obwodów dla drzew proponowanych do objęcia ochroną pomnikową (250 cm dla jodły i 300 cm dla buka), natomiast pomijany przez „inicjatorów” jest fakt, że samo uznanie drzewa za pomnik jest wyłączną prerogatywą miejscowej rady gminy, która powyższych kryteriów nie musi stosować w odniesieniu do wszystkich takich okazów, choć może ustanowić pomnikiem również drzewo o mniejszych rozmiarach. Ważne jest jednak, by posiadało ono cechy wymienione w ustawie o ochronie przyrody, a więc było okazem „o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów...”
Trzeba mieć świadomość, że jodeł o obwodzie w pierśnicy 250 cm w Bieszczadach i na Pogórzu są setki tysięcy, a wspomniane rozporządzenie nie uwzględnia faktu, że na bogatych siedliskach jodła i buk uzyskują takie wymiary już w wieku 80-90 lat, a więc sporo przed wejściem w tzw. wiek rębności, który dla jodły i buka wg planów urządzenia lasu wynosi 120 lat. Tak być musi, by w ciągu kolejnych dziesięcioleci w drodze cięć częściowych doszło do wymiany pokoleń drzewostanu, gdy młode drzewa zastąpią te, które dożyły już swego czasu.
„Inicjatorzy” z „Dzikich Karpat” szermują hasłem „zagłady drzewostanów ponad stuletnich”, traktując wiek 100 lat jak jakąś magiczną granicę. Taka retoryka jest używana do manipulacji opinią publiczną, bowiem bieszczadzkie drzewostany zawsze będą ponad 100-letnie, gdyż wynika to z długowieczności gatunków dominujących (jodła, buk) i z zasad prowadzenia gospodarki leśnej. Nie każde stuletnie drzewo musi być pomnikiem przyrody, tak jak nie każdy stuletni budynek jest zabytkiem wyłącznie ze względu na wiek.
Zarzuca się nam również niszczenie lasów przez szlaki zrywkowe, po których jeździ ciężki sprzęt. Też ubolewamy nad tym, że współczesność wymusza na wykonawcach usług leśnych korzystanie ze zdobyczy techniki, która wyparła konie z lasu. Sposób przygotowania szlaków powoduje, że przyroda w bardzo szybkim czasie regeneruje ślady ingerencji człowieka. Ponadto nikt już nie może zarzucić, że wozacy znęcają się nad zwierzętami pociągowymi, bo ich w lesie prawie nie ma. Z kolei krytykowane jest budowanie dróg leśnych, a przecież one właśnie skracają odległości zrywki przy pomocy ciężkiego sprzętu.
Aktywiści prezentują na swych filmach „apokaliptyczne” obrazy z miejsc pozyskania drewna, filmowane w ujęciach szerokokątnych, sugerujących powstawanie potężnych powierzchni otwartych. To kolejna manipulacja. Wyjaśniamy, że Polska jest jedynym krajem w tej części Karpat, gdzie nie dopuszcza się zrębów zupełnych, a odnowienie lasu następuje w drodze stymulowania procesów naturalnych i nigdy nie dopuszcza się w tych drzewostanach przerwania trwałości lasu. Wiemy, że każdy pień po ściętym drzewie to dla człowieka przykry widok, podobnie jak widok rzeźni nie jest miły ludziom spożywającym mięso. Ale trzeba mieć świadomość, że wycięte drzewa dają młodemu pokoleniu lasu miejsce do wzrostu i jednocześnie człowiekowi pożytek w postaci drewna.
Nie możemy się odnieść do ogólnego zarzutu o niszczenie tzw. puszczy karpackiej, bo po pierwsze; nie sprecyzowano, co ten termin oznacza, po drugie zaś, nie mamy upoważnienia do występowania w imieniu leśników z Rumunii, Słowacji i Ukrainy, jak również z pozostałej części Karpat polskich. Możemy jedynie oświadczyć, że działamy w oparciu o prawo i wiedzę leśną, a spełnienie przez nas standardów gospodarowania potwierdzone zostało ostatnio przez PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes - Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej), największą międzynarodową, pozarządową organizację non-profit, której głównym celem jest promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej w drodze certyfikacji wykonywanej przez jednostki niezależne. W oczach zewnętrznych ekspertów leśnictwa, doskonale znających tę problematykę, nasze działania zyskały wysoką ocenę i po audycie, który miał miejsce wiosną tego roku, PEFC potwierdziła nam certyfikat sygnowany datą 18 maja 2018, na kolejny trzyletni okres. Plany urządzenia lasu poddane zostały też strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko i ocena ta nie wykazała negatywnego wpływu na stan zasobów przyrodniczych.
Ubolewamy, że działania aktywistów z inicjatywy Dzikie Karpaty, zaszytych głęboko w swych leśnych obozach, nakierowane są na totalną krytykę leśnictwa, bez jakiejkolwiek próby rozmowy czy współdziałania. Wygląda to na akcję zorganizowaną wyłącznie w celu dezawuowania działań leśników w oczach opinii publicznej. Wiemy, że ta kampania zaplanowana została poza naszym regionem, realizowana jest z rozmachem i będzie trwała długo. Nie godzimy się jednak na ten swego rodzaju psychiczny terroryzm wobec ludzi ciężko pracujących dla zapewnienia trwałości lasów i na utrzymanie swych rodzin.
Aktywiści „Dzikich Karpat”, uzurpując sobie prawo wypowiadania się w imieniu całego społeczeństwa, ignorują głosy płynące ze społeczności lokalnych. Dlatego zwracamy się do mieszkańców Podkarpacia z prośbą o rozsądne wczytywanie się w komunikaty aktywistów, bo z idei głoszonych pod szczytnymi hasłami przebija pogarda dla ludzi tu żyjących oraz lekceważenie wiedzy i doświadczenia leśników.
Wyrażamy jednocześnie wdzięczność za skierowane do nas dotąd słowa poparcia od uprawnionych reprezentantów społeczności lokalnych: sołtysów, radnych i wójtów gmin. Nie pracujemy dla pochwał, ale każdy głos rozsądku przyjmujemy z wdzięcznością.
Często pojawia się sugestia, że nic, co działo się w lasach przed 1924 rokiem, nie było zasługą leśników. Przypominamy, że zawód leśnika nie powstał wraz z utworzeniem PGL Lasy Państwowe w 1924 roku, lecz istniał co najmniej 200 lat wcześniej. Ówcześni leśnicy, podobnie jak my, opierali się w swej pracy na naukowych badaniach, a dawni właściciele lasów też odnawiali wycięte przez siebie zręby, często wykorzystując siły natury – tak jak i obecnie. Tezę o pierwotności karpackich lasów i ich nadprzyrodzonym pochodzeniu należy więc włożyć między bajki.
Naszym celem jest dobry stan całej różnorodności biologicznej, którą tworzą lasy w regionie. Ale w odróżnieniu od wspomnianych „inicjatorów”, mamy na względzie fakt, że człowiek również podlega ochronie i ma prawo do korzystania z dobrodziejstwa lasu poprzez wypoczynek w nim, zbiór runa leśnego czy dostęp do drewna. Wszystko oczywiście w granicach obowiązującego prawa i zdrowego rozsądku.
Grażyna Zagrobelna
Dyrektor RDLP w Krośnie

...

Kolsky 34 min. temu
LP to manipulanci.
Lasy które ekolodzy chcą objąć rezerwatem są lasami naturalnymi. Świadczy o tym zróżnicowanie gatunkowe, wiekowe, duża ilość martwego drewna (które LP nazywają zaniedbaniem gospodarskim), bioróżnorodność, występowanie porostów i owadów charakterystycznych dla lasów naturalnych. To wszystko LP skrzętnie pomijają.
O utworzenie w tym miejscu parku narodowego apelowali od dawno poważni naukowcy a nie jacy zieloni aktywiści na kiju.
Cała sprawa rozbija się o to, że w okolicach Arłamowa jest 8 tyś. ha lasów naturalnych. Są to ostatnie niechronione lasy naturalne w Polsce. W latach 90' była prowadzona ocena przyrodnicza różnych terenów w Polsce pod kątem utworzenia parków narodowych. Te tereny zyskały największą punktację, wyprzedzając wszystkie parki narodowe które powstały w tamtym czasie.
Raz już byliśmy od utworzenia PN tam, niestety ch$? z PSL uwaliły sprawę Lokalne układziki, leśniczym w niesmak że zabierze się im część gospodarstwa, myśliwym to już w ogóle. Nie wiem jak to z podatkami, ale kiedyś parki miały ulgi na podatki od gruntów.
Lasy bronią się twierdząc, że są to głównie lasy sztuczne. To prawda jeśli spojrzymy na obszar projektowanego parku, ale pomiędzy sztucznymi nasadzeniami są lasy naturalne które zajmują 40% tego obszaru. Ekolodzy proponują rozwiązanie kompromisowe czyli objęcie ochroną rezerwatową tylko lasów naturalnych.

...

To mowia obie strony.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:47, 13 Sie 2018    Temat postu:

A ludzie uprawiają tam warzywa i owoce...!!!

Smog, rakotwórczy styren w Smog, rakotwórczy styren w powietrzu, a w glebie armagedon

...

Ludzie jak macie dzialki przy elektrowni czy farbiarni to nie robcie sadu czy ogrodu. Kwiaty krzaki itd. Nie jedzcie tez grzybow czy owocow dzikich w takiej okolicy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:06, 22 Sie 2018    Temat postu:

Pingwiny z Wysp Crozeta czeka przymusowa relokacja. W przeciwnym razie do 2100 roku kolonię czeka zagłada.

Liczebność największej Liczebność największej światowej kolonii pingwinów królewskich spadła o 90%

...

Bardzo niedobrze.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:15, 24 Sie 2018    Temat postu:

a ssaków morskich – o 41 proc. Wszystko z powodu zmian klimatu, zanieczyszczenia wody i rozwijającej się turystyki.

W ciągu ostatnich 50 lat W ciągu ostatnich 50 lat populacja ryb w Morzu Śródziemnym zmalała się o 34%

...

Soczewki trafiające do oczyszczalni ścieków nie ulegają biodegradacji. W wyniku późniejszego, fizycznego przetwarzania mogą zostać rozdrobnione i przedostać się do wód powierzchniowych, wywołując szkody w środowisku. Pracownicy oczyszczalni ścieków potwierdzili obecność szkieł kontaktowych.

Spłukiwane zużyte szkła Spłukiwane zużyte szkła kontaktowe zanieczyszczają mikroplastikiem oceany i wodę

...

Znowu nowe zagrozenia.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 13:55, 29 Sie 2018    Temat postu:

Małżeństwo Culhane'ów od 20 lat żyje bez prądu i według zasad filozofii "zero waste". Jak sami twierdzą, ich misją jest przekonać innych, że da się normalnie funkcjonować, korzystając wyłącznie z odnawialnych źródeł energii.

Od 20 lat żyją poza systemem. Od 20 lat żyją poza systemem. Historia tego małżeństwa nie pozostawia...

...

Niedlugo moze wszyscy tak bedziemy zmuszeni...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:08, 29 Sie 2018    Temat postu:

Coraz więcej wielkich firm na całym świecie zaopatruje się w energię ze źródeł odnawialnych, a czasem nawet całkowicie rezygnuje z wykorzystania paliw kopalnych. Jednak nie tylko wielkie korporacje stawiają sobie taki cel. Tą drogą zaczynają podążać również firmy średniej wielkości, także w Polsce.

Nadciąga oddolna zielona Nadciąga oddolna zielona rewolucja.Coraz więcej firm decyduje się na ten kierunek

...

Znakomicie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 12:23, 08 Wrz 2018    Temat postu:

Nowe badania opublikowane w "Scientific Reports" dotyczące Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci, wskazują, że ilość plastiku w jej obrębie stale się zwiększa. W oceanicznych wodach pływa prawie 1,8 tryliona kawałków tworzyw sztucznych, co odpowiada 80 tysiącom ton.

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci Wielka Pacyficzna Plama Śmieci jest trzy razy większa od Francji.

...

To mamy nowy kontynent! O nazwie Wielka Pacyficzna Plama Śmieci


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:07, 23 Paź 2018    Temat postu:

Znaleziono kawałki plastiku w organizmach ludzi z całego świata, także z...

Zanieczyszczenie środowiska naturalnego plastikiem objęło całą planetę. Odpady z tworzyw sztucznych są dosłownie wszędzie,

,.

Niestety.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:12, 30 Paź 2018    Temat postu:

Liczebność dzikich zwierząt spadła aż o 60% w ciągu ostatnich 40 lat

Do 2050 roku mniej niż 10% ziemskiego lądu będzie wolne od śladów ingerencji człowieka. To będzie koniec różnorodności biologicznej na planecie.

...

Koszmar!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 13:41, 08 Lis 2018    Temat postu:

Zmierzch ery zalegających plastikowych odpadów?

Brytyjczycy wynaleźli enzym będący w stanie strawić PET. Odkrycia dokonano badając enzym który wyewoluował w centrum przetwarzania odpadów w Japonii
...

Wreszcie!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 10:07, 09 Lis 2018    Temat postu:

Naćpane krewetki, owady pająki i dziobaki.

Ludzie wydalają do scieków tony antydepresantów i psychotropów. Środki psychoaktywne mają wpływ na rożne organizmy. Może to wpłynąć na całe łańcuchy pokarmowe. Pamiętacie jakie sieci robią naśpane pająki? One łapią tony much!

...

Niestety biologia juz jedzie na doplaczach... Przez ,,ludzi"...



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 21:35, 10 Lis 2018    Temat postu:

Naukowcy stworzyli bioniczne grzyby, produkujące elektryczność

Badacze ze Stevens Institute of Technology zaprezentowali projekt grzybów, które byłyby w stanie wytwarzać energię elektryczną. Do tego celu wykorzystano sinice – bakterie, które, podobnie jak rośliny, mają zdolność fotosyntezy oraz elektroniczny atrament.

...

Ekoelektrownie. To moze byc to o co chodzi.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 15:25, 16 Lis 2018    Temat postu:

Na Bałtyku giną ptaki z niedoboru witaminy B

Żyjące nad Bałtykiem morskie ptactwo masowo wymiera. Giną zarówno te rzadkie, jak i pospolite gatunki, np. mewy. Dopiero co wyklute z jaj pisklęta dostają po kilku dniach paraliżu i powoli umierają. Przyczyną jest najprawdopodobniej niedobór witamina B.

...

Katastrofa.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 13:21, 27 Lis 2018    Temat postu:

Naukowcy odkryli, że przeciętna rodzina wyrzuca prawie 30% zakupionych produktów

Badanie wykazało, że głównym powodem, dla którego ludzie pozbywali się żywności, był termin przydatności do spożycia - 60 procent respondentów wyrzuca żywność, ponieważ wątpią, czy można ją zjeść.

...

I to jest skandal. Inni przeciez gloduja...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 16, 17, 18, 19, 20  Następny
Strona 17 z 20

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy