Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Dzieje Izraela.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136619
Przeczytał: 63 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:09, 15 Lut 2014    Temat postu: Dzieje Izraela.

Hiszpania chce naprawić dawne krzywdy wyrządzone sefardyjskim Żydom

Rząd Hiszpanii chce naprawić dawne krzywdy wyrządzone sefardyjskim Żydom, którzy zostali wygnani z tego kraju w XV wieku i przyznać teraz hiszpańskie obywatelstwo potomkom wygnańców - poinformował dzisiaj minister sprawiedliwości Alberto Ruiz Gallardon.

- Musimy przyznać, sami przed sobą i przed światem, że był to błąd, ale też, że błędy historyczne mogą być naprawione - powiedział minister podczas spotkania w Madrycie z przedstawicielami amerykańskich stowarzyszeń żydowskich.

- Mogę zapewnić, że znakomita większość Hiszpanów, niezależnie od swych przekonań politycznych, (...) skłonna jest przyznać, że pięć wieków temu popełniliśmy historyczny błąd (...). Dlatego też jestem przekonany, że projekt ustawy zostanie poparty przez większość parlamentu - dodał Ruiz Gallardon.

- Symbolika jest tu równie ważna, jak praktyczne implikacje takiej decyzji - skomentował słowa ministra szef amerykańskiej konferencji prezesów organizacji żydowskich Malcolm Hoenlein.

Przedstawicieli stowarzyszeń żydowskich przyjął dzisiaj król Hiszpanii Juan Carlos, który podkreślił w swym powitalnym przemówieniu, że jego kraj - pragnie umocnić więzi społeczne, kulturalne i uczuciowe ze wspólnotami sefardyjskimi na całym świecie.

Hiszpania przyznaje już obywatelstwo potomkom sefardyjskich Żydów, którzy mogą dowieść swego pochodzenia, ale przyjąwszy je nowi Hiszpanie muszą zrezygnować z innego obywatelstwa. Projekt nowej ustawy, zaaprobowany w ubiegłym tygodniu przez gabinet premiera Mariano Rajoya, przewiduje, że możliwość zachowania podwójnego obywatelstwa.

Żydzi, którzy nie zgodzili się przejść na katolicyzm, zostali wygnani z Hiszpanii edyktem królowej Izabeli I Kastylijskiej i jej małżonka Ferdynanda II Aragońskiego w 1492 roku.

Jak komentuje AFP, trudno będzie teraz ustalić ilu osobom przysługiwać będzie teraz hiszpańskie obywatelstwo, ale według niektórych obliczeń jest to około 3 mln osób. Blisko 250 tys. osób na świecie wciąż mówi ladino, czyli dialektem judeo-hiszpańskim - poinformował hiszpański rząd.

...

Nie bylo to chlubne wydarzenie . Ale robili to samo co teraz Izrael z Palestynczykami . Chcieli jednolitego kraju o takiej samejnludnosci . A to bylo kilkaset lat temu ! Hiszpania byla dzika . Od VIII wieku do 1492 trwala tam ciagla wojna ! PRAWIE 800 LAT !! WOJNA 800 LETNIA ! I TRUDNO PO TAKIM WYCHOWANIU O WYSOKA KULTURE ! A wygnani trafili gdzie ? DO POLSKI OCZYWISCIE TEGO RAJU ZYDOW KTORY ZYDZI NIENAWIDZA !!! ZA DOBRO !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136619
Przeczytał: 63 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 12:47, 03 Paź 2015    Temat postu:

Hiszpania przyznała prawo do obywatelstwa 4 302 potomkom wygnanych Żydów

Hiszpania przyznała prawo do obywatelstwa 4 302 potomkom wygnanych Żydów - Thinkstock

Hiszpański rząd podjął uchwałę, którą przyznaje prawo do obywatelstwa tego kraju 4 302 potomkom Żydów sefardyjskich, wygnanych z Hiszpanii w 1492 roku.

Hiszpańska Rada Ministrów głosiła, że uznaje przynależność do narodu hiszpańskiego 4 302 potomków Żydów wygnanych w 1492 roku z Półwyspu Iberyjskiego edyktem Królów Katolickich. Na podstawie ustawy, która weszła w życie 1 października, będą oni mogli ubiegać się o obywatelstwo hiszpańskie.
REKLAMA


Warunkiem jego uzyskania będzie wykazanie się znajomością języka i kultury hiszpańskiej oraz związków z Hiszpanią. Jak wyjaśnia rząd hiszpański, nie musi to być znajomość współczesnego hiszpańskiego. Wystarczy znajomość mówionej jego odmiany z XV wieku, zwanej ladino. Niektóre żydowskie rodziny o hiszpańskich korzeniach posługują się nim bowiem we własnym gronie jeszcze dziś, w pół tysiąca lat po wygnaniu.

Większość Sefardyjczyków - Żydów, którzy pochodzą z Półwyspu Iberyjskiego - zamieszkuje obecnie Wenezuelę, Turcję i Maroko.

Federacja Gmin Żydowskich Hiszpanii ogłosiła niezwłocznie komunikat, w którym dziękuje hiszpańskiemu rządowi za decyzję, która "odpowiada pragnieniu wielu potomków Żydów wygnanych w 1942 roku, aby odnowić więzy z Hiszpanią".

...

Oczywiscie tu nie ma nic z rasizmu, Kosciol tez. Monarchowie absolutni ,,ujednolicili" sobie ludnosc. Rasa nie miala z tym nic wspolnego. Cos jak Moskwa. Wszedzie musi byc jak w Moskwie. Niestety cywilizacja w Hiszpanii lezala i kwiczala. Jest to lud kulturany ale cywilizacji brak. Zreszta Hiszpanie uksztaltowala wojna. KILKASET LAT WALK!!! 800 lat!!! Sytuacja jak w Palestynie. Trudno budowac cywilizacje wsrod wojny.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136619
Przeczytał: 63 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:49, 23 Paź 2015    Temat postu:

Pierwsze decyzje o obywatelstwie Portugalii dla potomków Żydów sefardyjskich

Pierwsze decyzje o obywatelstwie Portugalii dla potomków Żydów sefardyjskich - Thinkstock

Portugalia przyznała pierwsze obywatelstwa potomkom Żydów sefardyjskich wypędzonych z tego kraju na przełomie XV i XVI w. W październiku otrzymało je trzech cudzoziemców, którzy udowodnili, że wywodzą się w prostej lub bocznej linii od osób zmuszonych przed wiekami do emigracji.

Wydanie portugalskiego dowodu osobistego potomkom sefardyjskich Żydów stało się możliwe po wejściu w życie w lutym przepisów dotyczących dziedziczenia obywatelstwa tego kraju przez osoby, których przodkowie zostali wygnani kilkaset lat temu.
REKLAMA


Wprowadzenie nowego prawa uzasadniono potrzebą naprawienia dawnych krzywd i sprawiedliwością dziejową.

Jak poinformował Antonio Rocha, przewodniczący Centrum Studiów Żydowskich w Belmonte, wraz z wprowadzeniem nowych przepisów znacząco wzrosła liczba zapytań dotyczących możliwości otrzymania obywatelstwa Portugalii przez potomków wypędzonych Żydów sefardyjskich.

- W związku z tym, że w Belmonte jest jedyną na Półwyspie Iberyjskim wspólnotą żydowską, której ciągłość historyczna nigdy nie została przerwana, jesteśmy traktowani niczym stolica judaizmu i kultury żydowskiej w tej części Europy. Stąd też otrzymujemy wiele zapytań w sprawie przyznania obywatelstwa Portugalii cudzoziemcom wywodzącym się od wygnanych niegdyś osób - powiedział Antonio Rocha.

Potwierdził też, że wśród zgłaszających się z pytaniami w sprawie wnioskowania o obywatelstwo Portugalii są również mieszkańcy Polski, do której w XVI wieku dotarły wspólnoty Żydów sefardyjskich. Najczęściej zamieszkiwali oni tereny Zamojszczyzny.

Zarówno Rocha, jak i Antonio Valente, kierujący Muzeum Żydowskim w Faro, zaznaczyli, że proces udowadniania swego pochodzenia jest skomplikowany i często wymaga wynajęcia eksperta-historyka, który zbierze właściwe dokumenty.

- Materiałów dotyczących nazwisk osób wypędzanych z Portugalii nie brakuje. Część z nich zachowała się bowiem w dokumentacji procesów inkwizycyjnych zgromadzonych w archiwum narodowym w Lizbonie, tzw. Torre do Tombo. Główny problem stanowi jednak wykazanie, że konkretna osoba żyjąca przed wiekami w Portugalii to ten sam człowiek, który osiedlił się w nowym kraju. Żydzi sefardyjscy bowiem zazwyczaj zmieniali nazwiska, adaptując je do nowych warunków - powiedział Valente.

Z danych ministerstwa sprawiedliwości w Lizbonie wynika, że dotychczas wniosek o przyznanie obywatelstwa Portugalii złożyło ponad 250 osób. Około połowy z nich stanowią mieszkańcy Turcji. Wśród wnioskodawców licznie reprezentowani są również obywatele Izraela, Brazylii i USA.

Zgodnie z przepisami prawo do otrzymania obywatelstwa Portugalii mają osoby o silnych więziach z tym iberyjskim krajem, jego językiem, a także pochodzące w prostej lub bocznej linii od osób wypędzonych.

Żydzi sefardyjscy napłynęli do Portugalii pod koniec XV wieku z Hiszpanii, uciekając przed prześladowaniami. Początkowo przychylny ich osadnictwu król Manuel I zażądał od nich w 1496 roku przejścia na chrześcijaństwo lub opuszczenia kraju. Szacuje się, że na przełomie XV i XVI wieku w Portugalii żyło około 280 tys. Żydów sefardyjskich. Stanowili oni około 20 proc. populacji tego kraju.

Głównymi kierunkami emigracji pochodzących z Portugalii Żydów były Holandia, Włochy, Anglia oraz Afryka Północna. Ocenia się, że na świecie żyje dziś około 2,8 mln Żydów pochodzenia sefardyjskiego.

...

Uciekli do Polski. Widzicie tutaj dlaczego Polska jest wzorem dla swiata. Najbardziej katolicki kraj... realizujacy zasady Ewangelii...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136619
Przeczytał: 63 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:43, 30 Lis 2015    Temat postu:

Hiszpania: król oddał hołd Żydom wygnanym w 1492 r.

Król Hiszpanii Filip VI - AFP

Król Hiszpanii Filip VI podczas uroczystości w pałacu królewskim w Madrycie oddał w poniedziałek hołd Żydom sefardyjskich wygnanym w 1492 roku z Półwyspu Iberyjskiego edyktem Królów Katolickich: Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego.

Król wyraził wdzięczność wobec Żydów sefardyjskich za ich wielowiekowy wkład w rozwój kraju przed 1492 rokiem. - Drodzy Sefardyjczycy, dziękuję za waszą wierność. Dziękuję za zachowanie, jak cennego skarbu, waszego języka i waszych obyczajów, które są również naszymi obyczajami. Dziękuję za to, że sprawiliście, że miłość wygrała z urazą, i za to, że przekazaliście waszym dzieciom miłość do hiszpańskiej ojczyzny. Bardzo nam was brakowało - powiedział Filip VI.
REKLAMA


Według różnych szacunków co najmniej 200 tys. Żydów zamieszkiwało Hiszpanię, zanim Izabela i Ferdynand nakazali im albo przyjęcie chrztu, albo wygnanie. Żydzi sefardyjscy (nazwa ta pochodzi od hebrajskiego słowa oznaczającego Hiszpanię) uciekli m.in. do Włoch, północnej Afryki i krajów Imperium Otomańskiego. Większość Sefardyjczyków zamieszkuje obecnie Wenezuelę, Turcję i Maroko.

Ponad pięć wieków później, w czerwcu ub. roku, hiszpańskie Kortezy jednomyślnie przyjęły ustawę pozwalającą potomkom Sefardyjczyków na łatwe przyjęcie hiszpańskiego obywatelstwa. Warunkiem jego uzyskania jest wykazanie się znajomością języka i kultury hiszpańskiej oraz związków z Hiszpanią. Nie musi to być opanowanie współczesnego hiszpańskiego - wystarczy znajomość mówionej jego odmiany z XV wieku, zwanej ladino. Niektóre żydowskie rodziny o hiszpańskich korzeniach posługują się nim bowiem we własnym gronie jeszcze dziś, w pół tysiąca lat po wygnaniu.

....

Oczywiscie zydzi czy Izraelici nie sa ani fajni ani tolerancyjni co widac u nich. Hiszpania jednak naruszyla zasady Ewangelii. Owszem byly to czasy prymitywne i przepraszanie po latach malo ma sensu bo to juz inni ludzie.
I teraz porownajcie do Polski! Chwala Polski jasnieje tym bardziej!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136619
Przeczytał: 63 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:19, 31 Mar 2016    Temat postu:

Najstarsze getto na świecie ma 500 lat

29 marca 1516 roku Senat Republiki Weneckiej postanowił, że "wszyscy Żydzi muszą mieszkać razem". W wyniku tej decyzji podjętej za rządów doży Leonardo Loredana utworzony został na wniosek chrześcijan zamknięty od zmierzchu do świtu, ogrodzony teren, gdzie zamieszkali weneccy Żydzi. Pilnowały go chrześcijańskie patrole, którym pensje musieli wypłacać mieszkańcy getta.

Żydzi mieli obowiązek nosić żółte nakrycia głowy. Mogli tam bez przeszkód, ale oddzieleni od pozostałych mieszkańców, prowadzić swą działalność handlową i finansową, praktykę medyczną i adwokacką.

Co oznacza termin "getto"?

Samo określenie "getto" pochodzi bezpośrednio od nazwy miejsca w peryferyjnej wówczas, otoczonej kanałami i cieszącej się złą sławą dzielnicy Cannaregio, gdzie kazano osiedlić się Żydom. Była tam odlewnia metali, a słowo "getto" oznacza między innymi odlew.

Weneckie getto zasłynęło nie tylko jako pierwsze, ale także najbardziej otwarte, co podkreśla się w przywoływaniu tragicznych dziejów Żydów w następnych wiekach w Europie, zakończonych dramatem Holokaustu.

Obecnie mieszka tam około 30 osób żydowskiego pochodzenia.

Wyjątkowe miejsce na mapie świata

To, co czyni to miejsce wyjątkowym na mapie kontynentu, to oprócz malowniczych zakątków przede wszystkim nietknięte dziedzictwo historyczne, m.in. pięć synagog i muzeum. Do rejonu tego przybywają codziennie tłumy turystów z całego świata.

Zauważa się, że urok zaułków tej części miasta miesza się ze smutkiem i głęboką, pełną niepokoju refleksją, że to właśnie tam rozpoczął się nowy rozdział represjonowania ludności żydowskiej i budowania murów.

Historycy przypominają, że Żydzi zostali zamknięci na wydzielonym terenie, ponieważ dominowało przekonanie, że nie mogą oni zintegrować się z resztą społeczności i dlatego muszą zostać odseparowani.

W szczytowym okresie, czyli w XVII wieku mieszkało tam 5 tysięcy osób. Ponieważ terenu nie można było powiększać, a liczba ludności rosła, zbudowano tam pierwsze "drapacze chmur", mające nawet 7 i 8 pięter, a więc bardzo wysokie jak na owe czasy. Pozostały one do tej pory jednymi z najwyższych budynków w Wenecji.

Bramy getta zostały otwarte w 1797 roku

- Minęło pół tysiąca lat od narodzin tego symbolu prześladowań, a mury i ogrodzenia wracają i coraz więcej osób znów ich sobie życzy wobec obcych dlatego, że budzą strach - podkreślają mieszkańcy weneckiego getta w rozmowach z włoskimi mediami, które wiele miejsca poświęcają rocznicy.

W lipcu na terenie getta odbędą się specjalne spektakle "Kupca weneckiego" Williama Szekspira, którego jednym z głównych bohaterów jest Żyd Shylock.

...

Nieciekawa rocznica a Polsce najwiekszym skupisku Izraelitow gett nie bylo...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy