Wysłany: Pon 16:16, 09 Sty 2023 Temat postu: Cybernetyka społeczna.
Marian Mazur: społeczne znaczenie cybernetyki
Przydatność metod cybernetycznych do analizowania procesów sterowniczych w społeczeństwie przyczyniła się do powstania cybernetyki społecznej. U nas jest od niedawna przedmiotem wykładanym (w ramach studiów nauk politycznych) w kilku uniwersytetach.
..
Dokładnie. Nie ma żadnych powodów co widać często ściągania głównie amerykańskich prymitywnych teorii bo lud ten jest prosty i myśli prosto. I niech myśli! Nie mam żadnych kłopotów gdy ktoś myśli. Mam kłopoty gdy jest na odwrót. Ci np. co wlasnie ściągają ,nowoczesne zachodnie' coś tam. I mieliśmy ,koniec historii'... teraz widać co to warte. Nie mówiąc już o multi kulti czy LGBT.
W latach 1918 - 1939 nastąpił bezprecedensowy skok cywilizacyjny Polski. We wszystkich dziedzinach. Od Konecznego po Enigmę czyli matematyków po duchownych! Jan Paweł II czy prymas Wyszyński. Gdy wielki człowiek stoi na czele kraju pobudza podobnych sobie! A gdy miernota też podobnych sobie! Chyba widzicie to wokół?
Jednym ze skutków tego okresu rozkwitu jest właśnie cybernetyka czyli prosta zasada. Prawa fizyki muszą też wyjaśniać społeczeństwo. I wyjaśniają tylko że te Einsteina! E = mC² także w społeczeństwie. I tak to jest! Przy czym oczywiście dochodzi psychologia czyli zachowania warunkowane tym jak człowiek jest zbudowany! Np. ,instynkt stadny' nie wynika ze wzoru fizycznego tylko z zasady biologii. A można go opisać wzorem bo podlega fizyce!
Zatem nie ma najmniejszego powodu żeby nami manipulowały jakies ciemne siły z Zachodu i wciskały nam prymitywizm poznawczy.
Spróbuję teraz titktokowych artykułów naukowych bo takie czasy. Zresztą nigdy nie lubiłem ględzenia.
Aby pokazać procesy używa się wykresow bo najlepiej wizualizują one zjawiska. Na przykład bardzo interesujący wszystkich temat wielkich potęg światowych. Mamy różne tego typu grafiki w internecie. Z nich wybrałem taka która była najlepsza. Niestety ma wady proporcji. Np. Niderlandia w XVII wieku jest globalną potęga światową wysoko nawet nad Chinami! Oczywisty absurd. W Europie najpotężniejsza była wtedy Francja. Jednak wykres ten na ogół dobrze pokazuja przebieg krzywej siły w czasie dla danego kraju ale nie można porównywać kraju do kraju!
Dziś interesuje nas USA. Kraj ten rósł od zera do 1929 nieprzerwanie potem trochę spadł. Paradoksalnie rok 1929 to szczyt potęgi amerykańskiego kapitalizmu. Nigdy potem już tak nie wierzono w ten model. Prawdopodobnie było by to apogeum potęgi USA. Jednak II wojna światowa poprzez zniszczenie Europy i dużej części Azji spowodowała nagły skok niezniszczonych USA. Osiągnęły one sztuczny nowy wysoki szczyt w 1945. Od tego czasu ciągle słabną. Skokowo spadli po rewolucji 1968 bo rewolucja to ogromny ubytek sił wewnętrznych. Rok 1989 przyniósł pozorny wzrost! Bo upadł konkurent ale to na skutek obłędnego systemu! Amerykański kapitalizm zaczął pozornie błyszczeć. Ale tylko na tle sowieckiego trupa! Wszystko co może się poruszać wygląda zdrowiej od trupa. Jednak po 89 też trwał powolny a potem coraz szybszy spadek.
A dziś rysuje się już upadek i zejscie do pozycji małego wręcz kraju.
Tyle! Było krótko jak zapowiadałem!
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Wto 13:01, 25 Lut 2025, w całości zmieniany 1 raz
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach