Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
W całym kraju radość - wierni się gromadzą !
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 17:45, 16 Paź 2011    Temat postu:

Sztafeta w rocznicę wyboru polskiego papieża

Ośmiu bie­ga­czy wy­ru­szy­ło w nie­dzie­lę rano w szta­fe­cie z Rudy Ślą­skiej do Wa­do­wic – miej­sca uro­dze­nia Ka­ro­la Woj­ty­ły. Już po raz siód­my ślą­scy bie­ga­cze uczci­li w ten spo­sób przy­pa­da­ją­cą 16 paź­dzier­ni­ka rocz­ni­cę wy­bo­ru Po­la­ka na pa­pie­ża.

Po śmier­ci Jana Pawła II bie­ga­cze po­sta­no­wi­li co roku w rocz­ni­cę jego wy­bo­ru prze­mie­rzać bie­giem trasę z Rudy Ślą­skiej do Wa­do­wic, po dro­dze mi­ja­jąc miej­sca zwią­za­ne z Ojcem Świę­tym. Or­ga­ni­za­to­rem biegu jest znany rudz­ki ul­tra­ma­ra­toń­czyk Au­gust Ja­ku­bik. Trasa te­go­rocz­nej szta­fe­ty "Śla­da­mi Bło­go­sła­wio­ne­go Jana Pawła II" wie­dzie przez Pie­ka­ry Ślą­skie, Ka­to­wi­ce, Imie­lin, Zator do Wa­do­wic. W nie­dzie­lę wie­czo­rem bie­ga­cze po­wró­cą do Rudy Ślą­skiej. Miej­scem star­tu i mety biegu jest miej­sco­wy Plac Jana Pawła II.

Ha­słem biegu jest za­wo­ła­nie "Bogu dzię­kuj­cie, Ducha nie ga­ście", które było prze­sła­niem pa­pie­skiej piel­grzym­ki do oj­czy­zny 20 lat temu, w 1991 roku. W nie­dzie­lę przy­pa­da 33. rocz­ni­ca wy­bo­ru kard. Ka­ro­la Woj­ty­ły na pa­pie­ża.

Na prze­ło­mie kwiet­nia i maja tego roku, dla uczcze­nia be­aty­fi­ka­cji Jana Pawła II, ślą­scy bie­ga­cze po­ko­na­li w szta­fe­cie dy­stans ponad 1498 km, bie­ga­jąc wokół rudz­kie­go Placu Jana Pawła II. To od­le­głość dzie­lą­ca Rudę Ślą­ską od Wa­ty­ka­nu. Za­koń­czo­na 1 maja - w dniu be­aty­fi­ka­cji - szta­fe­ta trwa­ła łącz­nie pięć dni i pół­to­rej go­dzi­ny. Uczest­ni­czy­ło w niej dwu­na­stu bie­ga­czy. Mieli do po­ko­na­nia 5992 okrą­żeń cen­tral­ne­go placu Rudy Ślą­skiej.

Klub re­kre­acyj­no-spor­to­wy TKKF "Ja­strząb” Ruda Ślą­ska", wspól­nie z miej­sco­wym sa­mo­rzą­dem, od 1998 roku or­ga­ni­zu­je po­ko­jo­we szta­fe­ty bie­go­we po Eu­ro­pie. Do­tych­czas po­ko­na­ły one łącz­ny dy­stans ponad 18,7 tys. km. W szta­fe­tach biorą udział głów­nie za­wod­ni­cy ze Ślą­ska. Ma­ra­toń­czy­cy byli już trzy­krot­nie w Rzy­mie, w 2000 r. po­ko­na­li trasę do Aten, a w 2007 do por­tu­gal­skiej Fa­ti­my.

>>>>>

Kolejna , tym arzem sportowa inicjatywa . Nie ma bowiem zadnej dzialalnosci ludzkiej gdzie nie mozna by znalezc Boga . On jest wszedzie :O))))



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Wto 17:05, 18 Paź 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 17:57, 17 Paź 2011    Temat postu:

We wtorek konferencja "Jan Paweł II wobec migrantów"

Na­ukow­cy z wielu ośrod­ków aka­de­mic­kich w Pol­sce, a także przed­sta­wi­cie­le po­lo­nij­nych dusz­pa­sterstw z kil­ku­na­stu kra­jów świa­ta wezmą udział w mię­dzy­na­ro­do­wej kon­fe­ren­cji "Jan Paweł II wobec mi­gran­tów", która od­bę­dzie się we wto­rek w Po­zna­niu.

We­dług or­ga­ni­za­to­rów kon­fe­ren­cji sza­cu­je się, że licz­ba mi­gran­tów i uchodź­ców na świe­cie wy­no­si ponad 200 mln osób. Poza gra­ni­ca­mi Pol­ski prze­by­wa np. około 18 - 20 mi­lio­nów Po­la­ków. Po­cząw­szy od 1985 roku pa­pież Jan Paweł II kie­ro­wał spe­cjal­ne orę­dzia na Świa­to­wy Dzień Mi­gran­ta i Uchodź­cy do Ko­ścio­ła i świa­ta. Kon­fe­ren­cja od­bę­dzie się w Domu Ge­ne­ral­nym To­wa­rzy­stwa Chry­stu­so­we­go dla Po­lo­nii Za­gra­nicz­nej.

- Chce­my po­chy­lić się wraz z na­ukow­ca­mi z róż­nych śro­do­wisk uni­wer­sy­tec­kich w Pol­sce, oraz z dusz­pa­ste­rza­mi po­lo­nij­ny­mi z pięt­na­stu kra­jów nad na­ucza­niem i szcze­gól­ną tro­ską dusz­pa­ster­ską Jana Pawła II nad ludź­mi w dro­dze - po­wie­dział dy­rek­tor In­sty­tu­tu Dusz­pa­ster­stwa Emi­gra­cyj­ne­go w Po­zna­niu ks. Wie­sław Wój­cik, or­ga­ni­za­tor kon­fe­ren­cji.

- Dla Pa­pie­ża Po­la­ka, każ­do­ra­zo­we słowo orę­dzia na Świa­to­wy Dzień Mi­gran­ta i Uchodź­cy było oka­zją, by wy­ra­zić za­tro­ska­nie i nie­po­kój o mi­lio­ny osób ogar­nię­tych mi­gra­cją, a także prze­ka­zać im słowa so­li­dar­no­ści. Do Po­lo­nii i Po­la­ków miesz­ka­ją­cych poza kra­jem, ape­lo­wał, by w róż­nych za­kąt­kach świa­ta po­tra­fi­li za­cho­wać język i kul­tu­rę wła­sne­go na­ro­du – dodał ks. Wój­cik.

Kon­fe­ren­cję roz­pocz­nie msza świę­ta z re­li­kwia­mi bło­go­sła­wio­ne­go Jana Pawła II, któ­rej prze­wod­ni­czyć bę­dzie bp Woj­ciech Polak, nowy se­kre­tarz Kon­fe­ren­cji Epi­sko­pa­tu Pol­ski i do­tych­cza­so­wy de­le­gat KEP ds. dusz­pa­ster­stwa emi­gra­cji pol­skiej. Do Po­zna­nia za­pro­sze­ni zo­sta­li rek­to­rzy i przed­sta­wi­cie­le pol­skich misji ka­to­lic­kich m.​in. z Fran­cji, Nie­miec, Włoch, Wiel­kiej Bry­ta­nii, Luk­sem­bur­ga, Szwe­cji, Ukra­iny, Bel­gii, USA i Bra­zy­lii.

- W pierw­szej czę­ści kon­fe­ren­cji omó­wi­my na­ucza­nie Jana Pawła II wobec mi­gran­tów na świe­cie. Do czę­ści po­świę­co­nej wska­za­niom kie­ro­wa­nym przez pa­pie­ża-Po­la­ka do Ro­da­ków na świe­cie wpro­wa­dzi nas re­fe­rat ar­cy­bi­sku­pa Szcze­pa­na We­so­łe­go z Rzymu, który przy­go­to­wy­wał i to­wa­rzy­szył pa­pie­żo­wi w ponad 40 spo­tka­niach z Po­la­ka­mi w róż­nych za­kąt­kach świa­ta - po­wie­dział ks. Wój­cik.

Jak pod­kre­ślił, prze­sła­nia bł. Jana Pawła II po­zo­sta­ją ak­tu­al­ne także dziś i do­ty­czą współ­cze­snych mi­gran­tów. Cho­dzi zwłasz­cza o apel, by nie za­tra­ca­li oni wła­snej, chrze­ści­jań­skiej toż­sa­mo­ści na­ro­do­wej. Spe­cjal­ny list do uczest­ni­ków kon­fe­ren­cji skie­ro­wał prze­wod­ni­czą­cy Pa­pie­skiej Rady ds. Dusz­pa­ster­stwa Mi­gran­tów i Po­dró­żu­ją­cych abp An­to­nio Maria Ve­glio. Na­pi­sał w nim m.​in., że Jan Pawła II „pra­gnął, by Ko­ściół był tam, gdzie są mi­gran­ci, by dzie­lił z nimi ra­do­ści i na­dzie­je, jak rów­nież smu­tek i ból mi­gra­cji. Pomoc hu­ma­ni­tar­na i so­li­dar­ność, dzia­ła­nia spo­łecz­ne, (...) kształ­ce­nie i for­ma­cja chrze­ści­jań­ska sta­no­wią część po­słu­gi Ko­ścio­ła po­śród ludzi w dro­dze".

>>>>>

No i brawo ! Dla naukowcow wlasciwa forma bedzie konferencja ! Kazdy obchodzi tak jaka jest jego natura !



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:11, 18 Paź 2011    Temat postu:

Ziemia z Fatimy trafi do Muzeum bł. Jana Pawła II

Pamiątka z Fatimy trafi do usytuowanego w rodzinnym domu Karola Wojtyły muzeum
Leopoldina Simoes

Sanktuarium w Fatimie przekazało delegacji z Wadowic ziemię z miejsca objawień maryjnych z 1917 roku, która trafi do Muzeum bł. Jana Pawła II. Ceremonia zainaugurowała uroczystości modlitewne, w których bierze udział kilkaset tysięcy pielgrzymów.

Jak poinformowała Leopoldina Simoes, rzeczniczka prasowa Sanktuarium Matki Bożej Różańca Świętego w Fatimie, ziemię z ostatniego miejsca objawień wręczono dyrektorowi wadowickiego Muzeum bł. Jana Pawła II ks. Pawłowi Dankowi i reprezentantom rodzinnego miasta papieża w godzinach popołudniowych.

- Ksiądz Carlos Cabecinhas, rektor sanktuarium, wręczył polskiej delegacji ziemię pochodzącą z terenu przylegającego do Kaplicy Objawień, gdzie w 1917 roku nad jednym z drzew pojawiła się Matka Boża.

Pamiątka z Fatimy trafi do usytuowanego w rodzinnym domu Karola Wojtyły muzeum, gdzie znajdą się rekwizyty przypominające osobę polskiego papieża, a także ziemia z miejsc jego pielgrzymek - powiedziała Simoes.

Uroczystości modlitewne upamiętniające ostatnie objawienia maryjne w Fatimie potrwają do czwartku. Uczestniczy w nich kilkaset tysięcy pielgrzymów z całego świata, w tym kilkuset Polaków.

- W uroczystościach modlitewnych w Fatimie biorą udział pielgrzymi z ponad 30 państw świata, w tym krajów tak odległych, jak Malezja, Wybrzeże Kości Słoniowej, Australia czy Trynidad Tobago - dodała przedstawicielka fatimskiego sanktuarium.

Jan Paweł II odwiedził Fatimę podczas swoich trzech pielgrzymek apostolskich do Portugalii: w 1982, 1991 i 2000 roku.

Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 roku. Trójce małych pasterzy: Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz Łucji Santos przez pięć kolejnych miesięcy ukazywała się Matka Boża, prosząc za ich pośrednictwem ludzkość o nawrócenie i pokutę oraz przekazując trzy tajemnice.

>>>>>

No i prosze ! Papiez byl scisle zwiazany z objawieniami z Fatimy bo jego tez dotyczyly osobiscie !

Fatima 2000 r.: Jan Paweł II podczas spotkania z s. Łucją dos Santos, jedną z trójki dzieci, którym objawiła się Matka Boża (fot. PAP/EPA / Arturo Mari )


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:41, 21 Paź 2011    Temat postu:

400 tys. zł. za zegarek Jana Pawła II

400 tys. zł za­pła­ci na­byw­ca ze­gar­ka na­le­żą­ce­go do Jana Pawła II. Cha­ry­ta­tyw­na au­kcja ze­gar­ków na­le­żą­cych do sław­nych osób, zor­ga­ni­zo­wa­na przez firmę Stroj­ny, od­by­ła się w nie­dzie­lę w Te­atrze im. J. Sło­wac­kie­go w Kra­ko­wie.

Pa­pie­ski ze­ga­rek zo­stał wy­ko­na­ny ręcz­nie w nie­miec­kiej ma­nu­fak­tu­rze na zle­ce­nie Ry­ce­rzy Za­ko­nu Mal­tań­skie­go na 80-te uro­dzi­ny Jana Pawła II. Ze­ga­rek nie ma wska­zó­wek tylko małą perłę, która po­ru­sza­jąc się po­ka­zu­je upływ go­dzin. Na tar­czy za­mon­to­wa­no złotą mo­ne­tę wy­bi­tą z oka­zji uro­dzin pa­pie­ża. Ze­ga­rek zo­stał prze­ka­za­ny do Kra­ko­wa na po­cząt­ku 2003 r. wraz ze zdję­ciem pod­pi­sa­nym przez pa­pie­ża. Na wy­raź­ne ży­cze­nie Jana Pawła II do­chód z jego sprze­da­ży w ca­ło­ści trafi do szko­ły Św. Te­re­ski w Rabce, pla­ców­ki dla dzie­ci nie­wi­do­mych pro­wa­dzo­nej przez To­wa­rzy­stwo Opie­ki nad Ociem­nia­ły­mi i Zgro­ma­dze­nie Sióstr Fran­cisz­ka­nek Słu­żeb­nic Krzy­ża z Lasek.

- To ab­so­lut­nie wy­jąt­ko­wy ze­ga­rek. Li­cy­tu­jąc go speł­nia­my wolę Jana Pawła II - pod­kre­ślił przed au­kcją Woj­ciech Stroj­ny.

Na­byw­ca ze­gar­ka chciał po­zo­stać ano­ni­mo­wy. Nie zdra­dził dzien­ni­ka­rzom ani czym się zaj­mu­je ani co za­mie­rza zro­bić z pa­pie­skim ze­gar­kiem. Sio­stry pro­wa­dzą­ce szko­łę pod­sta­wo­wą i gim­na­zjum w Rabce mó­wi­ły, że uzy­ska­ne pie­nią­dze wy­ko­rzy­sta­ją na do­koń­cze­nie ge­ne­ral­ne­go re­mon­tu i wy­po­sa­że­nie pla­ców­ki. - To dla nas bez­cen­na pomoc. Pod­czas li­cy­ta­cji byłam bar­dzo wzru­szo­na. Re­ak­cje wszyst­kich świad­czy­ły o ogrom­nej otwar­to­ści na po­trze­by dzie­ci i nie­peł­no­spraw­nych - mó­wi­ła dzien­ni­ka­rzom sio­stra Go­ret­ti Po­do­ska ze Szko­ły Św. Te­re­ski w Rabce.

Li­cy­ta­cję pro­wa­dził kra­kow­ski ko­lek­cjo­ner sztu­ki An­drzej Star­mach.

Na au­kcji wy­sta­wio­no 14 ze­gar­ków m.​in. cza­so­mie­rze po­da­ro­wa­ne przez Krzysz­to­fa Ho­łow­czy­ca (7,5 tys. zł), Reni Jusis (3 tys. zł), Agniesz­kę Ra­dwań­ską (11 tys. zł), Ro­ber­ta Ku­bi­cę (13 tys. zł), Ma­te­usza Ku­śnie­re­wi­cza (16 tys. zł), Ma­cie­ja Stuh­ra (9 tys. zł), Gra­ży­nę Tor­bic­ką (20 tys. zł) oraz Mar­ci­na Gor­ta­ta (17 tys. zł), który dodał także piłkę z au­to­gra­fem. Do­chód z ich sprze­da­ży trafi do Fun­da­cji Anny Dym­nej "Mimo Wszyst­ko", która po­ma­ga oso­bom nie­peł­no­spraw­nym.

20 tys. zł wy­li­cy­to­wa­ne za ze­ga­rek wy­ko­na­ny z oka­zji ju­bi­le­uszu kra­kow­skiej firmy ze­gar­mi­strzow­skiej we­sprą Kra­kow­ski Salon Po­ezji, który od­by­wa się w Te­atrze im. J. Sło­wac­kie­go. Au­kcja od­by­ła się z oka­zji 70-le­cia firmy ze­gar­mi­strzow­skiej Stroj­ny, po­przed­nia - pierw­sza - zo­sta­ła zor­ga­ni­zo­wa­na 10 lat temu.

>>>>>>

No i prosze tym razem aukcja !



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:44, 21 Paź 2011    Temat postu:

Koncert pod "Oknem papieskim" - 33. rocznica wyboru papieża Polaka

Kil­ka­set osób ze­bra­ło się w nie­dzie­lę na kon­cer­cie pod "Oknem pa­pie­skim" w Kra­ko­wie. O godz. 17.15 z gło­śni­ków po­pły­nę­ły słowa wy­po­wie­dzia­ne 33 lata temu i ob­wiesz­cza­ją­ce świa­tu, że me­tro­po­li­ta kra­kow­ski zo­stał wy­bra­ny pa­pie­żem i przy­jął imię Jan Paweł II.

Kon­cert zor­ga­ni­zo­wał In­sty­tut Dia­lo­gu Mię­dzy­kul­tu­ro­we­go im. Jana Pawła II. Tek­sty Jana Pawła II przy­po­mnia­ła grupa "Po­eti­ca" dzia­ła­ją­ca w Ośrod­ku Kul­tu­ry Kra­ków - Nowa Huta, a or­kie­stra dęta z Zie­lo­nek grała pie­śni re­li­gij­ne. Spo­tka­nie za­koń­czy­ła od­śpie­wa­na przez wszyst­kich zgro­ma­dzo­nych na ul. Fran­cisz­kań­skiej ulu­bio­na pieśń pa­pie­ża "Barka" i wspól­ne zdję­cie z wy­ko­naw­ca­mi. Z kolei na Rynku Głów­nym na ele­wa­cji Wieży Ra­tu­szo­wej do godz. 23.30 wy­świe­tla­ne były krót­kie cy­ta­ty z wy­po­wie­dzi i pism Jana Pawła II. Po­my­sło­daw­czy­nią akcji jest ar­tyst­ka Jo­lan­ta Czer­nec­ka.

>>>>>

Tak to byl dzien ! A w Krakowie zawsze najmocniej obchodzony ! :O)))



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:36, 24 Paź 2011    Temat postu:

, Arkadiusz Arendowski / Polska The Times
Kosmyk włosów papieża trafił do więzienia

"Pol­ska Ga­ze­ta Kra­kow­ska": Do Za­kła­du Kar­ne­go w Nowym Sączu tra­fi­ły w tym ty­go­dniu re­li­kwie bł. Jana Pawła II. Dar dla ka­pli­cy wię­zien­nej prze­ka­zał mie­siąc temu kar­dy­nał Sta­ni­sław Dzi­wisz. Ozdob­ny re­li­kwiarz w for­mie mon­stran­cji skry­wa ko­smyk wło­sów pa­pie­ża Po­la­ka.

Miej­sce zło­że­nia nie jest przy­pad­ko­we, po­nie­waż od­re­stau­ro­wa­na wię­zien­na ka­pli­ca jest pod we­zwa­niem bł. Jana Pawła II. Uro­czy­sta pro­ce­sja z re­li­kwia­rzem prze­szła tutaj po uro­czy­stym na­bo­żeń­stwie w ba­zy­li­ce św. Mał­go­rza­ty. W mo­dłach uczest­ni­czy­ła są­dec­ka służ­ba wię­zien­na i 30 więź­niów. W naj­bliż­szy wto­rek za mu­ra­mi wię­zie­nia ka­pe­lan o. Mi­ro­sław Depka or­ga­ni­zu­je dla resz­ty ska­za­nych ad­o­ra­cję re­li­kwii Ojca świę­te­go. Ścia­ny ka­pli­cy wię­zien­nej (na zdję­ciu) ozdo­bił swymi ma­lo­wi­dła­mi znany są­dec­ki twór­ca graf­fi­ti Ma­riusz "Mors" Bro­dow­ski.

>>>>>

Tak ! Sam Pan Jezus nawrocil bandyte w ostatnim momencie i jest dla nas wzorem postepowania wobec nich ...



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:56, 06 Lis 2011    Temat postu:

"Godność" myślą przewodnią Dni Jana Pawła II

Godność to myśl przewodnia szóstej edycji Dni Jana Pawła II, które rozpoczną się w poniedziałek w Małopolsce. W programie znalazły się sesje naukowe, dyskusje, wystawy i koncerty.

Dni, organizowane przez małopolskie uczelnie od 2006 r., służą popularyzacji nauczania Jana Pawła II. Tegoroczne wydarzenia koordynuje Politechnika Krakowska. - Naszymi gośćmi będą współpracownicy Jana Pawła II - arcybiskup Piero Marini i kardynał Stanisław Dziwisz, którzy we wtorek wezmą udział w sesji naukowej poświęconej godności. Reżyser Barbara Lorynowicz zaprezentuje film "Rok papieża" - poinformowała rzeczniczka prasowa Politechniki Krakowskiej Małgorzata Syrda - Śliwa.

Sesje naukowe i dyskusje odbędą się także na innych uczelniach. Na Uniwersytecie Ekonomicznym zaplanowano dyskusję o "Biznesowym obliczu godności", na Akademii Wychowania Fizycznego - o godności w kulturze fizycznej, a na Uniwersytecie Rolniczym - warsztaty "Żyj godnie".

Uniwersytet Jana Pawła II wspólnie z Instytutem Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II przygotowały sympozjum poświęcone beatyfikacji papieża z udziałem m.in. postulatora procesu beatyfikacyjnego ks. prałata Sławomira Odera.

Tegoroczne Dni Jana Pawła II będą okazją do spotkania z szefową Polskiej Akcji Humanitarnej Janiną Ochojską oraz z dziennikarką Katarzyną Kolendą - Zaleską, która wielokrotnie relacjonowała papieskie pielgrzymki.

Przyjaciółka Karola Wojtyły, Halina Kwiatkowska na scenie PWST przedstawi monodram "Wielki kolega Jan Paweł II".

W organizację dni włączyły się, jak co roku, Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe w Tarnowie, Nowym Sączu, Nowym Targu i Oświęcimiu. W ich murach odbędą się debaty, konferencja naukowa i koncerty.

Niemal wszystkie wydarzenia mają charakter otwarty.

Dni zakończy w środę wręczenie nagród w konkursach literackim i fotograficznym, których tematem była godność, oraz wieczorne czuwanie modlitewne w Bazylice św. Floriana w Krakowie.

VI. edycję Dni Jana Pawła II objęli honorowym patronatem: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, kard. Franciszek Macharski, prezydent miasta, wojewoda i marszałek województwa.

>>>>

No i prosze ! Kolejne wspanaile wydarzenie wokol osoby naszego Papieża !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:14, 15 Lis 2011    Temat postu:

Rusza Akademia Rodzinna z Janem Pawłem II

Ponad 80 godzin bezpłatnych zajęć dla dzieci, ich rodziców i dziadków przygotowuje Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Cel Akademii Rodzinnej z Janem Pawłem II to wzmocnienie więzi rodzinnych poprzez wspólne spędzanie wolnego czasu.

Chętni będą mogli uczestniczyć w kursach pierwszej pomocy, warsztatach dziennikarskich, konsultacjach psychologicznych, pedagogicznych i prawnych, a także wspólnie żeglować, jeździć na nartach czy rowerze. Inauguracja Akademii odbędzie się w niedzielę 6 listopada w Centrum Wolontariatu przy Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie. Zaprezentowane zostaną wówczas szczegółowy harmonogram i program zajęć.

Raz w miesiącu, w sobotę, odbywać się będą zajęcia rekreacyjno-turystyczne angażujące całe rodziny w plenerze, a w poniedziałki po południu - także raz w miesiącu - przewidziano zajęcia stacjonarne dla rodziców lub dziadków. Podczas gdy będą oni korzystali z fachowej pomocy psychologów, pedagogów i wychowawców, najmłodsi pod okiem opiekunów odrobią lekcje bądź wezmą udział w warsztatach tanecznych, plastycznych i innych atrakcjach.

- Akademia, której patronuje Jan Paweł II, za cel stawia sobie nie tyle promocję osoby Ojca Świętego, ale chce propagować pewien styl życia i spędzania wolnego czasu" - mówi dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego Agata Szuta, inicjatorka powstania Akademii. "Chcemy w duchu nauki głoszonej przez papieża zaoferować rodzinom coś ambitnego i praktycznego jednocześnie. Chcemy być blisko codziennych i najbardziej przyziemnych problemów rodziców i dzieci i poprzez to umożliwiać im rozwój osobisty we właściwym dla nich kierunku - dodaje.

W ramach inauguracji Akademii będzie można obejrzeć występ zespołu BAŁA-GUN - grupy absolwentów krakowskiego Technikum nr 26 Specjalnego Ośrodka dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących.

Udział w zajęciach Akademii Rodzinnej jest bezpłatny, przewidziano miejsca dla ok. 100 osób. Zapisać można się drogą mailową pod adresem: [link widoczny dla zalogowanych].

>>>>>

No i brawo ! Nie chodzi o promocje jego osoby ktorej promocji nie trzeba a o sprawe . Zreszta to on byl inspiracja dla tej dobrej dzialalnosci ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 23:44, 19 Lis 2011    Temat postu:

Wystawa prezentująca pamiątki po papieżu

"Miasto Nowy Targ - Jan Paweł II, przeszłość i obecność" - taki tytuł nosi stała wystawa prezentująca pamiątki po papieżu-Polaku, którą od piątku można oglądać w ratuszu miejskim w Nowym Targu.

Na wystawie zgromadzone zostały pamiątki po bł. Janie Pawle II - m.in. jego sutanna, ornat, piuska, mitra. W nowotarskim ratuszu można również oglądać przedmioty osobiste używane przez papieża. Na wystawie znalazły się także publikacje, medale, monety oraz eksponaty filatelistyczne z wizerunkiem Jana Pawła II. Spora część ekspozycji poświęcona została wizycie Jana Pawła II w Nowym Targu w 1979 roku. Zwiedzający podziwiać mogą papieski tron z pierwszej pielgrzymki papieża na Podhale i krzyż wieńczący konstrukcję dachu góralskiej koliby, której kształt przybrał wówczas przygotowany przez górali ołtarz.

Wystawę poświęcił ks. kard. Franciszek Macharski, były metropolita krakowski 27 października. Podczas poświęcenia wystawy kardynał mówił o niej jako o miejscu refleksji, ale wspomniał również o innym, "trwałym" pomniku wystawionym papieżowi przez Nowy Targ, jakim jest stacja opieki Caritas. Poprzez otwarcie w 2010 roku tego obiektu służącego mieszkańcom, Rada Miasta Nowego Targu chciała upamiętnić pontyfikat papieża.

- Do przeszłości należy już wizyta Ojca Świętego, te nasze spotkania z nim, ale jego obecność jest wyrażona tutaj poprzez widome znaki i pamiątki, które są tu zgromadzone" - powiedział burmistrz Nowego Targu, Marek Fryźlewicz podczas otwarcia wystawy. "Chcemy, żeby to miejsce żyło, żeby tu przychodziły dzieci, młodzież, wszyscy, którzy chcą na chwilę się zadumać, (...) aby ta obecność była nie tylko świadectwem, ale i wyzwaniem - zaznaczył.

Jan Paweł II odwiedził Podhale trzykrotnie podczas swoich pielgrzymek do ojczyzny: w 1979, 1983 i 1997 roku. Pod Tatrami bywał także wielokrotnie jako biskup i kardynał. Karol Wojtyła bardzo często wędrował po Tatrach jako turysta.

>>>>

No i prosze znow Podhale ! Zywe miejsce pamieci o Papiezu . I nic dziwnego to jego ziemia . Zawsze tam bedzie bardziej obecny . Wszak i teraz bedac w niebie dusza jest tez obecnym w ,,kraju lat dziecinnych'' bo jak wiemy w niebie czlowiek moze wszystko a wiec takze i przebywac tam na ziemi gdzie lubi . Dla Papieża jest to jego kraj dziecinstwa :O))))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:12, 22 Lis 2011    Temat postu:

Sesja poświęcona Janowi Pawłowi II i jego poezji

Pod hasłem "Myśląc Ojczyzna..." odbyła się sesja popularnonaukowa poświęcona Janowi Pawłowi II, jego poezji i miłości do Polski.

Inspiracją do organizacji spotkania jest przypadająca w tym roku 190. rocznica urodzin poety Cypriana Kamila Norwida, który wywarł ogromny wpływ na Jana Pawła II. - Norwid był dla Jana Pawła poetyckim mistrzem. O wpływie jego i Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Stanisława Wyspiańskiego na osobowość i twórczość papieża opowie prof. Andrzej Sulikowski ze Szczecina - powiedziała Danuta Zielińska z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie.

Komentarze mediów po śmierci papieża oraz wpisy Polaków do księgi kondolencyjnej w jednej z poznańskich parafii zaprezentuje prof. Stanisław Mikołajczak z Poznania, a ojciec Jan Góra opowie o Lednicy jako miejscu szczególnym dla Polski.

Uczestnicy sesji obejrzą także film "Jan Paweł II Odnowiciel mowy polskiej", prezentujący teksty poetyckie Karola Wojtyły w interpretacji m.in. Jerzego Zelnika, Aleksandra Machalicy, Adama Woronowicza, Doroty Segdy.

>>>>>

Tak . Papiez byl czlowiekiem kultury wiec akurat tym razem dotyczyla ta sesja jego dziedziny w ktorej zaczal i ktora lubil cale zycie :O))) Realizowal ja tylko na skale globalna :O))))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:38, 29 Lis 2011    Temat postu:

Otwarto mobilne muzeum Jana Pawła II

Narty, ele­men­ty odzie­ży, stare zdję­cia i inne pa­miąt­ki na­le­żą­ce do pa­pie­ża Jana Pawła II można oglą­dać w Mo­bil­nym Mu­zeum, które na kilka dni przy­je­cha­ło do Byd­gosz­czy - in­for­mu­je Radio PiK.

Do piąt­ku cię­ża­rów­ka - mu­zeum bę­dzie stała na te­re­nie Ze­spo­łu Szkól Ka­to­lic­kich na byd­go­skim Szwe­de­ro­wie przy ul. No­wo­dwor­skiej, a na week­end prze­je­dzie do For­do­nu.

>>>>

To muzeum o ktorym byla juz mowa ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:42, 02 Gru 2011    Temat postu:

Ampułka z krwią Jana Pawła II trafi do Kopalni Soli w Wieliczce

"Dziennik Polski": Z okazji Barbórki kard. Stanisław Dziwisz przekaże Kopalni Soli w Wieliczce relikwie bł. Jana Pawła II . W znajdującej się 101 m pod ziemią kaplicy św. Kingi, będzie przechowywana ampułka z kroplą krwi polskiego papieża.

Relikwie będą sąsiadować z jedynym na świecie wykutym w soli i znajdującym się pod ziemią pomnikiem Jana Pawła II. Tak, by cenny dar mogli oglądać także turyści zwiedzający solne podziemia. W kopalni, którą rocznie odwiedza ponad 1 mln turystów z całego świata, obchody Barbórki zaplanowano na 5 grudnia.

>>>>>

Tak to bardzo dobre miejsce . Zreszta mocno zwiazane ze swietymi takze legendami :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 21:26, 27 Gru 2011    Temat postu:

Relikwiarz bł. Jana Pawła II w kalwaryjskim sanktuarium

Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej (Małopolskie) wzbogaciło się o relikwiarz bł. Jana Pawła II. Relikwiarz ma kształt kapłańskiego brewiarza umieszczonego na klęczniku – poinformowali we wtorek kalwaryjscy bernardyni.

Centrum relikwiarza stanowi ampułka z kroplą krwi błogosławionego. Na srebrnym brewiarzu przygotowanym z wotów kalwaryjskich pielgrzymów umieszczono herb Jana Pawła II oraz zdanie: „Tutaj moje serce pozostało na zawsze”, które papież wypowiedział 19 sierpnia 2002 roku podczas ostatniej pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej. Modlił się wówczas w kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej na klęczniku, który stał się podstawą dla relikwiarza. Bernardyni przypomnieli, że bł. Jan Paweł II zawsze pragnął być blisko ludzi, dlatego relikwiarz został złożony w kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej, gdzie jest dostępny dla wszystkich wiernych.

Kalwaryjskie sanktuarium było szczególnym miejscem w życiu Karola Wojtyły. To ono - jak sam mówił - ukształtowało jego religijną osobowość i pobożność maryjną. „Tam na modlitwie, na dróżkach, szukałem natchnień w mojej służbie Kościołowi w Krakowie i w Polsce, tam podejmowałem wiele ważnych decyzji duszpasterskich. Tam właśnie, wśród wierzącego i modlącego się ludu, uczyłem się wiary, która jest mi przewodniczką także na Stolicy Piotrowej” - powiedział Jan Paweł II 16 sierpnia 2002 roku.

W sanktuarium pozostało wiele darów i pamiątek związanych z Janem Pawłem II. Papież przekazał m.in. różaniec, by zachęcać wiernych do modlitwy. Ofiarował też złoty krzyż z masą perłową, złotą różę papieską oraz pozłacaną monstrancję. W sanktuarium jest ornat, w którym odprawił ostatnią w Polsce mszę, oraz sutanna i piuska. Są także pamiątki z czasów, gdy Karol Wojtyła był metropolitą krakowskim - np. fotelik, na którym zawsze siadywał podczas uroczystości. Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu Maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII w. rodzina Zebrzydowskich. Wokół niego powstały Dróżki Męki Pańskiej. Sanktuarium od początku opiekują się Bernardyni.

>>>>>

Kolejne relikwie ! Wkrotce caly swiat sie nimi pokryje bo to jest polurany święty ! :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 23:31, 07 Sty 2012    Temat postu:

Arcybiskup przekazał relikwie bł. Jana Pawła II

W uroczystość Trzech Króli metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki przekazał relikwie bł. Jana Pawła II Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. W trakcie homilii wspominał papieża jako oddanego modlitwie.

W trakcie homilii wygłoszonej w piątek w Archikatedrze Chrystusa Króla abp Mokrzycki powiedział, że miał "szczęście" spędzić u boku Jana Pawła II dziewięć lat. - Był wyjątkowym człowiekiem. Mimo że takim samym jak my, to jednocześnie innym, odróżniającym się swoim zachowaniem, postawą, sposobem mówienia czy reagowaniem. Jakoś w przedziwny sposób promieniował na innych. Stojąc przy nim odczuwało się pokój, miało się poczucie bezpieczeństwa i życzliwości - mówił metropolita lwowski.

Arcybiskup podkreślał, jak ważna była dla Jana Pawła II modlitwa. - Papież nieustannie żył modlitwą, nigdy nie żałował czasu na modlitwę. Nie rozpoczynał dnia i pracy, jeżeli się nie pomodlił. Wyobraźmy sobie, że jeszcze przed poranną toaletą, po powstaniu ze snu, odmawiał cząstkę różańca, leżąc krzyżem w swojej sypialni. Dopiero potem szedł do kaplicy na poranne modlitwy i rozmyślania - powiedział Mokrzycki.

Wspominał papieża jako tego, który modlił się w bardzo prosty sposób. Każdego dnia odmawiał cały pacierz katechizmowy, a "swoje medytacje i modlitwy przeplatał polskimi pieśniami eucharystycznymi, które sobie śpiewał albo nucił". - Nie dzielił swojego życia na zajęcia i modlitwę (...) po prostu Jego życie było modlitwą - dodał arcybiskup ze Lwowa.

Na koniec homilii wspominał, że Jan Paweł II modlitwą kończył każdy dzień. - Po zgaszeniu świateł i otwarciu okiennic Ojciec Święty stawał w oknie, krótko się modlił, a potem błogosławił Plac Św. Piotra, Rzym, cały świat (...) Każdego dnia. Nikt o tym nawet nie wiedział - powiedział Mokrzycki.

Abp Mokrzycki wprowadził uroczyście do katedry relikwie Jana Pawła II w relikwiarzu w kształcie herbu papieskiego. Po mszy zostały przeniesione do Kaplicy Błogosławionego Jana Pawła II.

Uroczysta msza św. związana z przekazaniem relikwii Jana Pawła II parafii katedralnej została połączona z 14. rocznicą święceń biskupich metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca, które przyjął w Rzymie z rąk Jana Pawła II. Po mszy spod Katedry na ulice miasta wyruszył katowicki Orszak Trzech Króli. Abp Skworc pobłogosławił uczestników orszaku przed wyruszeniem na ulice miasta. Głównymi aktorami tej procesji były przede wszystkim dzieci i młodzież w przebraniach rycerzy, pastuszków, aniołków oraz dorośli, którzy pojawili się w roli trzech króli, Heroda, świętej Rodziny.

>>>>

Kolejne piekne owoce pieknego pontyfikatu :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:44, 08 Sty 2012    Temat postu:

Bł. Jan Paweł II został patronem kaplicy w Zakładzie Karnym

Bł. Jan Paweł II został patronem kaplicy w Zakładzie Karnym w Krakowie-Nowej Hucie. Kaplicę poświęcił w sobotę metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który po uroczystości odwiedził więźniów w celach.

Nowa kaplica została urządzona w dawnym magazynie. Wcześniej msze św. były odprawiane w jednej ze świetlic zakładu karnego. - Pomysł utworzenia kaplicy pojawił się jakiś czas temu i był wynikiem próśb zgłaszanych kapelanowi przez osoby pozbawione wolności, by utworzyć odrębne miejsce do modlitwy. Z pomysłem nadania kaplicy wezwania bł. Jana Pawła II wystąpili wspólnie kapelan zakładu o. Rafał Piecha i dyrektor mjr Jacek Mróz - powiedział kpt. Tomasz Wacławek z Okręgowego Inspektoratu Służy Więziennej w Krakowie.

W więzieniu w Nowej Hucie Ruszczy regularnie uczestniczy w nabożeństwach kilkudziesięciu osadzonych. Kard. Dziwisz przekazał do kaplicy relikwie krwi bł. Jana Pawła II. Były w niej już wcześniej relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W sobotniej uroczystości uczestniczyli: minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, dyrektor Służby Więziennej w Krakowie płk Krzysztof Trela oraz dyrektorzy zakładów karnych i aresztów w Tarnowie, Krakowie i Mysłowicach.

Metropolita krakowski w homilii mówił, że każdy z nas popełnia pomyłki, błędy i grzechy, ale każdy może się zmienić. - Papież, który z odwagą szedł do szpitala i do sierocińca, do zakładu pracy i do więzienia, wstawia się dziś za nami u Boga, dobrego Ojca. Bł. Jan Paweł II, który wiele razy odwiedzał więzienie Rebibbia w Rzymie i inne więzienia, chce nam dziś powiedzieć, że każdy człowiek może się otworzyć na działanie Bożej miłości i miłosierdzia - powiedział kard. Dziwisz.

Kardynał mówił też o trudnej sytuacji polskiego więziennictwa m.in. o przepełnieniu zakładów karnych. Podkreślił, że nie chodzi mu "o krytykę dla samej krytyki" i wie, że są podejmowane starania zmierzające do polepszenia warunków w więzieniach. - Chyba bierze się też pod uwagę i to, by zbyt łatwo nie ferować wysokich wyroków za pospolite wykroczenia, które przecież mogą być naprawione w inny, pożyteczniejszy dla obu stron sposób. Godne pochwały i poparcia są wszelkie tego rodzaju inicjatywy - powiedział metropolita krakowski.

Zakład Karny w Nowej Hucie ma charakter półotwarty. Może w nim przebywać maksymalnie 328 osób. Codziennie kilkudziesięciu więźniów pracuje nieodpłatnie na rzecz instytucji samorządu terytorialnego, kultury i pomocowych, w tym domów pomocy społecznej. W 2009 roku zakład otrzymał z rąk prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego tytuł Filantropa Roku. Poświęcona w sobotę kaplica nie jest pierwszą w Małopolsce, której patronuje bł. Jan Paweł II. Kaplica pod jego wezwaniem funkcjonuje już w Zakładzie Karnym w Nowym Sączu, gdzie są także relikwie błogosławionego. Relikwie bł. Jana Pawła II znajdują się także w Zakładzie Karnym w Wadowicach.

>>>>>

W takich miejscach pomoc swietych z nieba jest szczegolnie potrzebna .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:04, 11 Sty 2012    Temat postu:

Nieznane zdjęcia Karola Wojtyły w Łagiewnikach

"Dzien­nik Pol­ski": Wiele nie­pu­bli­ko­wa­nych wcze­śniej zdjęć Ka­ro­la Woj­ty­ły oraz kopię na­pi­sa­ne­go przez niego od­ręcz­nie listu do pa­pie­ża Pawła VI bę­dzie można zo­ba­czyć w so­bo­tę w kra­kow­skich Ła­giew­ni­kach.

Eks­po­zy­cja bę­dzie pre­zen­to­wa­na tylko przez jeden dzień w auli Sank­tu­arium Bo­że­go Mi­ło­sier­dzia w Ła­giew­ni­kach. Zgro­ma­dzo­ne na wy­sta­wie fo­to­gra­fie i do­ku­men­ty po­cho­dzą z pry­wat­nych ar­chi­wów m.​in. bp. Ta­de­usza Pie­ron­ka, prof. Zdzi­sła­wa Ryna, prof. Zbi­gnie­wa Chła­pa i in­nych osób, z któ­ry­mi pol­ski pa­pież był zwią­za­ny.

Jak pod­kre­śla dzien­nik, szcze­gól­nie in­te­re­su­ją­cy jest zbiór udo­stęp­nio­ny przez bp. Pie­ron­ka, który uczest­ni­czył wraz z Ka­ro­lem Woj­ty­łą w So­bo­rze Wa­ty­kań­skim II.

W so­bo­tę bę­dzie można też zo­ba­czyć 30-stro­ni­co­wy list Ka­ro­la Woj­ty­ły do pa­pie­ża Pawła VI na temat en­cy­kli­ki Hu­ma­nae vitae. Ory­gi­nał do­ku­men­tu znaj­du­je się obec­nie w ar­chi­wum kurii me­tro­po­li­tal­nej w Kra­ko­wie.

>>>>

No prosze ! Zawsze milo cos znalezc !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:47, 16 Sty 2012    Temat postu:

Wystawa nieznanych zdjęć Karola Wojtyły

Wystawa nieznanych zdjęć Karola Wojtyły oraz jego listów do papieża Pawła VI towarzyszą ogólnopolskiej konferencji "Bioetyka pokolenia Karola Wojtyły - Jana Pawła II" w Krakowie - Łagiewnikach.

Oto te zdjecia :

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk








Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:25, 17 Sty 2012    Temat postu:

Ponad 7 mln zł zebrano podczas XI Dnia Papieskiego

Ponad 7,4 mln zł na sty­pen­dia dla ubo­giej mło­dzie­ży ze­bra­no pod­czas XI Dnia Pa­pie­skie­go, ob­cho­dzo­ne­go pod ha­słem "Jan Paweł II - Czło­wiek mo­dli­twy". Dzień Pa­pie­ski był oka­zją do wdzięcz­no­ści za be­aty­fi­ka­cję Jana Pawła II - oce­nił kard. Ka­zi­mierz Nycz.

Prze­wod­ni­czą­cy Za­rzą­du Fun­da­cji "Dzie­ło No­we­go Ty­siąc­le­cia" ks. Jan Drob, pod­su­mo­wu­jąc ubie­gło­rocz­ne ob­cho­dy Dnia Pa­pie­skie­go, po­in­for­mo­wał, że ze­bra­ne pie­nią­dze wspar­ły stale roz­sze­rza­ją­cy się fun­dusz sty­pen­dial­ny prze­zna­czo­ny dla zdol­nej mło­dzie­ży z ubo­gich ro­dzin. Obec­nie fun­da­cja wspie­ra 2,5 tys. sty­pen­dy­stów, a 150 sty­pen­dy­stów ukoń­czy­ło już stu­dia. - Fun­da­cja wspie­ra mło­dzież z ubo­gich ro­dzin - od gim­na­zjum do ukoń­cze­nia stu­diów - po­wie­dział ks. Drob. Przy­po­mniał, że w ubie­głym roku fun­da­cja po raz pierw­szy przy­zna­ła sta­tu­et­ki Totus dla swo­ich me­ce­na­sów, któ­rzy fi­nan­so­wo wspie­ra­ją jej dzia­łal­ność.

Jak po­in­for­mo­wał, me­ce­na­ty po­dzie­lo­ne są na czte­ry ka­te­go­rie: brą­zo­wy (wpła­ty po­wy­żej 6 tys. zł), srebr­ny (po­wy­żej 50 tys. zł), złoty (od 100 tys. zł) oraz dia­men­to­wy (od 500 tys. zł). Każdy me­ce­nas otrzy­mu­je ho­no­ro­wą sta­tu­et­kę i pa­miąt­ko­wy dy­plom. Do tej pory fun­da­cja przy­zna­ła osiem ty­tu­łów me­ce­na­sów zło­tych i jeden dia­men­to­wy, któ­rym zo­stał Na­ro­do­wy Bank Pol­ski.

Ks. Drob dodał, że osoby fi­zycz­ne, które stale wspie­ra­ją fun­dusz sty­pen­dial­ny bądź wspar­ły go jed­no­ra­zo­wo kwotą co naj­mniej trzech ty­się­cy zło­tych, są ho­no­ro­wa­ne ty­tu­łem Przy­ja­ciel Fun­da­cji "Dzie­ło No­we­go Ty­siąc­le­cia". Każdy Przy­ja­ciel otrzy­mu­je sym­bo­licz­ną od­zna­kę i list z po­dzię­ko­wa­niem od sty­pen­dy­stów.

Po­in­for­mo­wał też o roz­po­czę­ciu XI edy­cji Kon­kur­su Aka­de­mic­kie­go o Sty­pen­dium i In­deks im. bp. Jana Chrap­ka. Do wy­gra­nia jest 12 in­dek­sów na stu­dia na Uni­wer­sy­te­cie War­szaw­skim i Ja­giel­loń­skim na ta­kich kie­run­kach jak: dzien­ni­kar­stwo i ko­mu­ni­ka­cja spo­łecz­na, po­li­to­lo­gia, po­li­ty­ka spo­łecz­na czy bez­pie­czeń­stwo we­wnętrz­ne. Kon­kurs jest prze­zna­czo­ny dla te­go­rocz­nych ma­tu­rzy­stów, któ­rzy osią­gnę­li wy­so­ką śred­nią ocen, an­ga­żu­ją się w pomoc wo­lon­ta­riac­ką, po­cho­dzą z ubo­gich ro­dzin i miesz­ka­ją w miej­sco­wo­ści ma­ją­cej po­ni­żej 20 tys. miesz­kań­ców.

Na­wią­zu­jąc do te­go­rocz­ne­go hasła Dnia Pa­pie­skie­go "Jan Paweł II - Pa­pież Ro­dzi­ny", kard. Nycz - Prze­wod­ni­czą­cy Rady Fun­da­cji "Dzie­ło No­we­go Ty­siąc­le­cia" przy­po­mniał, że Jan Paweł II wiele miej­sca po­świę­cał ro­dzi­nie w swo­ich en­cy­kli­kach, ho­mi­liach i li­stach pa­ster­skich. Pa­pież w "Li­ście do ro­dzin" z 1994 r. na­pi­sał: "Ro­dzi­na jest drogą Ko­ścio­ła. Ro­dzi­na jest or­ga­nicz­nie ze­spo­lo­na z na­ro­dem, a naród z ro­dzi­ną". Szcze­gól­nym wy­ra­zem tro­ski Jana Pawła II o ro­dzi­nę - jak przy­po­mniał hie­rar­cha - była ini­cja­ty­wa Świa­to­wych Spo­tkań Ro­dzi­ny. Pierw­sze z nich od­by­ło się w 1994 r. Rzy­mie.

Kard. Nycz na wtor­ko­wej kon­fe­ren­cji za­po­wie­dział, że te­go­rocz­ny XII Dzień Pa­pie­ski od­bę­dzie się 14 paź­dzier­ni­ka pod ha­słem: "Jan Paweł II - Pa­pież Ro­dzi­ny". Dzień Pa­pie­ski or­ga­ni­zo­wa­ny jest od 11 lat w week­end po­prze­dza­ją­cy rocz­ni­cę wy­bo­ru me­tro­po­li­ty kra­kow­skie­go kar­dy­na­ła Ka­ro­la Woj­ty­ły na pa­pie­ża (16 paź­dzier­ni­ka 1978 roku).

>>>>>

No i piekny rezultat !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:58, 21 Sty 2012    Temat postu:

Zakończyła się konserwacja akt kard. Sapiehy i biblioteki Karola Wojtyły

Zakończyła się konserwacja znajdujących się w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie akt kard. Stefana Sapiehy i biblioteki kard. Karola Wojtyły.

Specjaliści zabezpieczyli też około 80 woluminów zawierających pierwsze, tzw. „brulionowe” wersje dokumentów, które powstały w kancelarii Biskupów Krakowskich od połowy XV do końca XVIII wieku. Na konserwację wydano ok. 60 tys. zł, z czego 48 tys. zł pochodziło ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas prac dokumenty sporządzone w XX w. na tzw. kwaśnym papierze, który łatwo się kruszy i rozpada, zostały zabezpieczone przed dalszą degradacją. Z kolei rękopisy zostały najpierw zdezynfekowane. - Mogliśmy też właściwie zabezpieczyć zbiory i zapewnić optymalne standardy przechowywania dokumentów - powiedział dyrektor archiwum ks. prof. Jacek Urban.

Konserwacji poddane zostały trzy grupy archiwaliów: akta kard. Adama Stefana Sapiehy, biblioteka Karola Wojtyły oraz brudnopisy do Akt Officialia i Akta Episcopalia archidiecezji krakowskiej.

Akta kard. Sapiehy to zajmujący na półkach niemal 6 m bieżących zbiór dokumentów z jego kancelarii oraz rękopisy, notatki i maszynopisy kardynała z okresu, kiedy był on metropolitą krakowskim (1911-1951). Część z tych dokumentów jest prezentowana na wystawie poświęconej kard. Sapieże, która potrwa w Muzeum Katedralnym na Wawelu do 26 marca.

Biblioteka kard. Karola Wojtyły to księgozbiór liczący 1139 pozycji. Są to książki, po które sięgał pisząc wystąpienia, wykłady czy prace naukowe.

Archiwalia z kancelarii Biskupów Krakowskich są dla historyków cennym i często jedynym źródłem informacji o dziejach poszczególnych parafii i regionów krajów. W brudnopisach do Akt Officialia są opisane rozstrzygnięcia różnych spraw w kurii i w sądzie biskupim. Akta Episcopalia to z kolei dokumentacja decyzji podejmowanych przez biskupów krakowskich np. o erygowaniu nowych parafii. Zawierają one także kopie pism kierowanych do biskupa i wychodzących z jego kancelarii. Po zakończonej konserwacji obiekty te wróciły do magazynów archiwum kurii. Mogą z nich korzystać w czytelni archiwiści i badacze, poszukujący informacji o dziejach Polski, Kościoła i archidiecezji krakowskiej.

>>>>>

tak jest tam wiele ciekawych dokumentow na rozne tematy . Na przyklad rozne spisy wiernych typu ilosc parafian lub nawet ilosc chodzacych do kosciola sa bardzo cenne dla statystyki . Z diecezji krakowskiej mamy np. spisy wiernych z XVIII wieku zanim byly spisy panstwowe ! nie musze mowic jak wazne . Jesli nawet takie zrodla sa cenne to co dopiero te do dziejow duchowosci ! Pokazuja one ze Kościół wyprzedzal panstwo w kazdej dziedzinie i NAJPIERW Kościół organizowal rozne dziedziny a pozniej dopiero panstwo ! Stad Kościół stworzyl panstwa Europy takie jakie one sa nawet w takich dziedzinach jak ewidencja ludnosci !!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:42, 23 Sty 2012    Temat postu:

Lubelski uniwersytet otrzymał relikwie bł. Jana Pawła II

Ka­to­lic­ki Uni­wer­sy­tet Lu­bel­ski otrzy­mał re­li­kwie bł. Jana Pawła II. Re­li­kwiarz z kro­plą krwi bło­go­sła­wio­ne­go, wsą­czo­ną w ka­wa­łek bia­łej tka­ni­ny, umiesz­czo­ny zo­stał w nie­dzie­lę uro­czy­ście w fi­la­rze ko­ścio­ła aka­de­mic­kie­go KUL.

W ho­mi­lii pod­czas mszy św. me­tro­po­li­ta lu­bel­ski abp Sta­ni­sław Bu­dzik po­wie­dział, że re­li­kwie są nowym po­cząt­kiem obec­no­ści Jana Pawła II w uni­wer­sy­te­cie, który nosi jego imię. Me­tro­po­li­ta lu­bel­ski przy­po­mniał po­emat „Sta­ni­sław”, po­świę­co­ny bi­sku­po­wi-mę­czen­ni­ko­wi Sta­ni­sła­wo­wi ze Szcze­pa­no­wa, który Karol Woj­ty­ła na­pi­sał trzy lata przed za­ma­chem na swoje życie. „Jest w tym po­ema­cie zna­mien­ne zda­nie: słowo nie na­wró­ci­ło, na­wró­ci krew” – po­wie­dział abp Bu­dzik.

„W ta­jem­ni­cę zbaw­czej krwi Chry­stu­sa wpi­su­je się krew Św. Sta­ni­sła­wa na Skał­ce i krew bło­go­sła­wio­ne­go Jana Pawła II prze­la­na na Placu Św. Pio­tra. Z ta­jem­ni­cy tej krwi wy­ra­sta fakt nie­zwy­kłe­go od­dzia­ły­wa­nia tego pon­ty­fi­ka­tu, który zmie­nił świat i Ko­ściół, pchnął na nowe tory dzie­je na­szej Oj­czy­zny i losy wielu z nas” – za­zna­czył abp Bu­dzik.

Rek­tor KUL ks. prof. Sta­ni­sław Wilk pod­kre­ślił, że re­li­kwie Jana Pawła II będą zo­bo­wią­za­niem dla spo­łecz­no­ści uczel­ni. „Przyj­mu­je­my z ra­do­ścią, dumą ale i zo­bo­wią­za­niem szcze­gól­ny znak two­jej obec­no­ści po­śród nas w czą­st­ce two­jej krwi. Przyj­mu­je­my i umiesz­cza­my ją w ma­te­rial­nej prze­strze­ni murów na­sze­go aka­de­mic­kie­go ko­ścio­ła” – po­wie­dział ks. Wilk.

„Czy­ni­my to w na­dziei, że przez twoje wsta­wien­nic­two otrzy­ma­my nową moc do bu­do­wa­nia na Ewan­ge­lii i de­ka­lo­gu wyżyn życia i wiary w na­szej spo­łecz­no­ści, ro­dzi­nach oraz w nas sa­mych” – dodał rek­tor KUL.

Kap­su­ła z kro­plą krwi Jana Pawła II zo­sta­ła umiesz­czo­na w re­li­kwia­rzu w kształ­cie krzy­ża, który za­pro­jek­to­wał prof. Gu­staw Zemła. Na awer­sie re­li­kwia­rza znaj­du­je się me­da­lion z wi­ze­run­kiem i au­to­gra­fem pa­pie­ża, a na od­wro­cie – me­da­lion z wi­ze­run­kiem Matki Bo­skiej. Re­li­kwiarz wło­żo­no do wnęki wy­ko­na­nej w jed­nym z fi­la­rów ko­ścio­ła aka­de­mic­kie­go KUL. Na ta­bli­cy z brązu, wokół wnęki, umiesz­czo­ne zo­sta­ły cy­ta­ty z te­sta­men­tu Jana Pawła II.

Re­li­kwie prze­ka­zał KUL me­tro­po­li­ta kra­kow­ski kard. Sta­ni­sław Dzi­wisz. Karol Woj­ty­ła wy­kła­dał na Ka­to­lic­kim Uni­wer­sy­te­cie Lu­bel­skim pra­wie ćwierć wieku, od 1954 r. do wy­bo­ru na pa­pie­ża w 1978 r. Ponad 20 lat kie­ro­wał tu ka­te­drą etyki. Po jego śmier­ci KUL przy­jął imię Jana Pawła II.

>>>>

No i prosze ! Taki patron ! Faktycznie trudno o lepsze miejsce na relikwie :O)))

Fot. Iwona Bur­dza­now­ska / AG


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:54, 09 Lut 2012    Temat postu:

Muzeum Jana Pawła II poszerza zbiory

Eks­po­zy­cja Mu­zeum Domu Ro­dzin­ne­go Jana Pawła II w Wa­do­wi­cach (Ma­ło­pol­skie) zo­sta­nie po­sze­rzo­na o zie­mię z miejsc, do któ­rych piel­grzy­mo­wał po­przed­ni pa­pież. Otwar­cie grun­tow­nie prze­bu­do­wy­wa­nej obec­nie pla­ców­ki na­stą­pi wio­sną przy­szłe­go roku.

- W jed­nym z po­miesz­czeń zo­sta­ną zło­żo­ne ka­set­ki z sym­bo­licz­ny­mi ilo­ścia­mi ziemi z państw, po któ­rych piel­grzy­mo­wał Jan Paweł II, gdzie ewan­ge­li­zo­wał, jed­nał i po­cie­szał. (�Ś) Przy­wie­zio­na zo­sta­ła już zie­mia z Gu­ada­lu­pe w Mek­sy­ku, Aten w Gre­cji oraz Fa­ti­my w Por­tu­ga­lii. W 2012 do­łą­czo­na zo­sta­nie mię­dzy in­ny­mi zie­mia z Izra­ela - po­wie­dział dy­rek­tor pla­ców­ki ksiądz Paweł Danek. Zwie­dzaj Wa­do­wi­ce wir­tu­al­nie

Po­cząt­ko­wo pla­no­wa­no otwar­cie pla­ców­ki pod ko­niec 2012 roku. - Prze­targ na drugi etap prac bu­dow­la­nych zo­stał jed­nak roz­strzy­gnię­ty nieco póź­niej. Cze­ka­li­śmy też z pod­pi­sa­niem umowy z wy­ko­naw­cą na pro­me­sę mi­ni­stra kul­tu­ry - po­wie­dział du­chow­ny. Firma wy­ło­nio­na w prze­tar­gu we­szła na plac bu­do­wy do­pie­ro w kwiet­niu ubie­głe­go roku. We­dług umowy ma 12 mie­się­cy na wy­ko­na­nie prac, po któ­rych trze­ba jesz­cze za­mon­to­wać nową eks­po­zy­cję.

Ak­tu­al­nie bu­dow­lań­cy pro­wa­dzą prace wy­koń­cze­nio­we i in­sta­la­cyj­ne we­wnątrz bu­dyn­ku. Rów­no­le­gle trwa­ją przy­go­to­wa­nia do mon­ta­żu eks­po­zy­cji. - Pra­cu­ją już rzeź­bia­rze i ma­la­rze, do­ko­nu­je­my kwe­ren­dy eks­po­na­tów. Wkrót­ce roz­pocz­nie się mon­taż ele­men­tów wiel­ko­ga­ba­ry­to­wych - wy­ja­śnił dy­rek­tor.

Prze­bu­do­wa Mu­zeum jest współ­fi­nan­so­wa­na przez mi­ni­ster­stwo kul­tu­ry, wo­je­wódz­two ma­ło­pol­skie oraz z UE. Ca­łość, łącz­nie z in­sta­la­cją nowej eks­po­zy­cji, kosz­to­wać ma około 25 mi­lio­nów zło­tych.

Mu­zeum bę­dzie się mie­ści­ło w ka­mie­ni­cy, w któ­rej miesz­ka­li Woj­ty­ło­wie. W 1920 roku uro­dził się tam Karol, przy­szły pa­pież Jan Paweł II. Od 1984 roku w bu­dyn­ku ist­nie­je mu­zeum pa­pie­ża, które na­le­ży do ar­chi­die­ce­zji kra­kow­skiej. To naj­dłu­żej w świe­cie dzia­ła­ją­ca pla­ców­ka mu­ze­al­na po­świę­co­na pol­skie­mu pa­pie­żo­wi.

Do­tych­cza­so­wa eks­po­zy­cja po­więk­szy się czte­ro­krot­nie - do ponad 1 ty­sią­ca me­trów kwa­dra­to­wych, na czte­rech kon­dy­gna­cjach. Znaj­dą się w niej ele­men­ty ory­gi­nal­ne­go wy­po­sa­że­nia, oso­bi­ste rze­czy Jana Pawła II oraz rę­ko­pi­sy. Eks­po­zy­cja bę­dzie opo­wie­ścią o czło­wie­ku - od jego uro­dze­nia do śmier­ci. Miesz­ka­niu Woj­ty­łów przy­wró­co­ny zo­sta­nie wy­gląd z lat 20. ubie­głe­go wieku, który od­da­je kli­mat domu ro­dzin­ne­go. Zre­kon­stru­owa­na zo­sta­nie także ele­wa­cja ka­mie­ni­cy do po­sta­ci z prze­ło­mu XIX i XX wieku.

Na czas prze­bu­do­wy dla zwie­dza­ją­cych i piel­grzy­mów zo­sta­ła przy­go­to­wa­na wy­sta­wa za­mien­na w sali przy wa­do­wic­kiej pa­ra­fii Ofia­ro­wa­nia NMP. Jest to re­pli­ka miesz­ka­nia Woj­ty­łów w skali 1:1, a także sce­no­gra­fia przed­sta­wie­nia „An­ty­go­ny” na hi­sto­rycz­nej sce­nie, na któ­rej wy­stę­po­wał Karol Woj­ty­ła.

>>>>>

Kolejna dobra wiadomosc :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 22:09, 12 Lut 2012    Temat postu:

Pogrzeb kierowcy kard. Wojtyły - Józefa Muchy.

W Wierzchosławicach k. Tarnowa (Małopolska) odbył się pogrzeb Józefa Muchy, który przez 16 lat był kierowcą biskupa i kardynała Karola Wojtyły. Uroczystości przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

- To był człowiek wierny Panu Bogu, Kościołowi i tym, którym służył - powiedział kard. Dziwisz na zakończenie mszy św. odprawionej w parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach.

Metropolita krakowski podkreślił, że praca kierowcy Karola Wojtyły nie była łatwa. - Karol Wojtyła był człowiekiem świętym, ale i wymagającym - mówił kard. Dziwisz. Przypomniał, że Józef Mucha tak jak mógł, strzegł śledzonego przez SB kard. Wojtyłę i starał się wyjeżdżając z kurii tak gubić ślad, by funkcjonariusze nie widzieli dokąd kardynał jedzie, zwłaszcza na wakacje. - Także i je korzystałem z jego usług. Tyle, ile służył kard. Wojtyle, służył i mnie. Panie Józefie, dziękuję - powiedział kardynał Dziwisz.

Sylwetkę Józefy Muchy przypomniał w homilii bp pomocniczy diecezji tarnowskiej Andrzej Jeż.

Józef Mucha zmarł 8 lutego. Miał 89 lat. Został pochowany na cmentarzu w Wierzchosławicach.

W 1947 r. Mucha dzięki pomocy wuja został zatrudniony jako kierowca w "Tygodniku Powszechnym", a stamtąd został wkrótce przeniesiony do pracy w krakowskiej kurii. Był osobistym kierowcą kard. Adama Stefana Sapiehy, a po jego śmierci abp. Eugeniusza Baziaka.

Przez 16 lat woził arcybiskupa, a później kard. Karola Wojtyłę, z którym przejechał blisko pół miliona kilometrów. Mucha wspomniał w licznych wywiadach, że metropolita krakowski bardzo dużo czytał. W każdą podróż zabierał dwie teczki książek, które czytał podczas jazdy korzystając z zamontowanego w samochodzie pulpitu i lampki. Wojtyła nie miał prawa jazdy, z kierowcą jeździł najpierw warszawą, potem oplem admirałem, a także wołgą.

W zeszłym roku Józef Mucha uczestniczył w Rzymie w beatyfikacji Jana Pawła II. Mówił wówczas, że kard. Wojtyła był dla niego jak ojciec i zawsze się o niego troszczył. - Bardzo go szanowałem. Starałem się, żeby samochód, którym jeździliśmy, zawsze był sprawny. Po wyjeździe do Rzymu prowadził ze mną korespondencję. Ostatni list papieża dostałem od kard. Dziwisza dzień przed śmiercią Jana Pawła II. On zawsze był dla mnie człowiekiem świętym - powiedział.

Po wyborze metropolity krakowskiego na papieża Mucha jeszcze przez 13 lat pracował jako osobisty kierowca kard. Franciszka Macharskiego. W 1991 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Wierzchosławicach, rodzinnej wiosce swojej żony.

>>>>

Tak jest to piekne ! czy wystarczy dobrze kierowac samochodem aby isc do nieba ? Dal kierowcy tak ! Bóg nie wymaga cudu ! I oczywiscie nikt nie idzie do nieba sam . Swiety idzie zawsze w grupie :O)) Jest to piekne ale wszak na tym polega swietych obcowanie . Przebywanie ze soba swietych . Stad do nieba ida calym tlumem . Cale otoczenie . Wszak aby swiety byl szczesliwy musi miec przyjaciol obok siebie :O))) Zatem trzeba sie starac byc swietym i ze swietymi prebywac :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:49, 12 Mar 2012    Temat postu:

Prezent z Malty dla Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II

Ar­cy­bi­skup Malty Paul Cre­mo­na ofia­ro­wał wa­do­wic­kie­mu Mu­zeum Dom Ro­dzin­ny Jana Pawła II sym­bo­licz­ną garść ziemi ze swo­je­go kraju. Jak po­da­ło dziś biuro pra­so­we mu­zeum, pla­ców­ka chce roz­sze­rzyć eks­po­zy­cję o zie­mię z miejsc, do któ­rych piel­grzy­mo­wał pa­pież.

Mal­tań­ski hie­rar­cha prze­ka­zał zie­mię dy­rek­to­ro­wi wa­do­wic­kie­go Mu­zeum ks. Paw­ło­wi Dan­ko­wi, który - wraz z grupą piel­grzy­mów - od­wie­dził miej­sce, gdzie św. Paweł krze­wił chrze­ści­jań­stwo. Mu­zeum po­sia­da już zie­mię z Gu­ada­lu­pe w Mek­sy­ku, Aten w Gre­cji oraz Fa­ti­my w Por­tu­ga­lii. Jan Paweł II pod­czas swo­je­go pon­ty­fi­ka­tu po­ko­nał ponad 1,5 mln km. Wy­ru­szał w świat 104 razy i od­wie­dził 129 kra­jów.

Re­mon­to­wa­ne ak­tu­al­nie wa­do­wic­kie mu­zeum otwar­te zo­sta­nie wio­sną 2013 roku. Bu­dow­lań­cy pro­wa­dzą obec­nie prace wy­koń­cze­nio­we i in­sta­la­cyj­ne we­wnątrz bu­dyn­ku. Rów­no­le­gle trwa­ją przy­go­to­wa­nia do mon­ta­żu eks­po­zy­cji. Prze­bu­do­wa jest współ­fi­nan­so­wa­na przez mi­ni­ster­stwo kul­tu­ry, wo­je­wódz­two ma­ło­pol­skie oraz fun­du­sze UE. Ca­łość, łącz­nie z in­sta­la­cją nowej eks­po­zy­cji, kosz­to­wać ma około 25 mln zł.

Mu­zeum mie­ści się w ka­mie­ni­cy, w któ­rej miesz­ka­li Woj­ty­ło­wie. W 1920 roku uro­dził się tam Karol, przy­szły pa­pież Jan Paweł II. Od 1984 roku w bu­dyn­ku ist­nie­je mu­zeum pa­pie­ża, które na­le­ży do ar­chi­die­ce­zji kra­kow­skiej. To naj­dłu­żej w świe­cie dzia­ła­ją­ca pla­ców­ka tego typu po­świę­co­na pol­skie­mu pa­pie­żo­wi.

Do­tych­cza­so­wa eks­po­zy­cja po­więk­szy się czte­ro­krot­nie - do ponad 1 ty­sią­ca me­trów kwa­dra­to­wych, na czte­rech kon­dy­gna­cjach. Znaj­dą się w niej ele­men­ty ory­gi­nal­ne­go wy­po­sa­że­nia, oso­bi­ste rze­czy Jana Pawła II oraz rę­ko­pi­sy. Eks­po­zy­cja bę­dzie opo­wie­ścią o czło­wie­ku - od jego uro­dze­nia do śmier­ci. Miesz­ka­niu Woj­ty­łów przy­wró­co­ny zo­sta­nie wy­gląd z lat 20. ubie­głe­go wieku, który od­da­je kli­mat domu ro­dzin­ne­go. Zre­kon­stru­owa­na zo­sta­nie także ele­wa­cja ka­mie­ni­cy do po­sta­ci z prze­ło­mu XIX i XX wieku. Na czas prze­bu­do­wy dla zwie­dza­ją­cych i piel­grzy­mów zo­sta­ła przy­go­to­wa­na wy­sta­wa za­mien­na w sali przy wa­do­wic­kiej pa­ra­fii Ofia­ro­wa­nia NMP. Jest to re­pli­ka miesz­ka­nia Woj­ty­łów w skali 1:1, a także sce­no­gra­fia przed­sta­wie­nia "An­ty­go­ny" na hi­sto­rycz­nej sce­nie, na któ­rej wy­stę­po­wał Karol Woj­ty­ła.

>>>>

Dziekujemy bardzo za cenny prezent :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:34, 16 Mar 2012    Temat postu:

Wieczorne czuwanie oraz tulipany w rocznicę śmierci Jana Pawła II

Jak co roku, 2 kwiet­nia, w rocz­ni­cę śmier­ci pa­pie­ża Jana Pawła II na pl. Pił­sud­skie­go w War­sza­wie od­bę­dzie się wie­czor­ne czu­wa­nie - po­in­for­mo­wa­ło Cen­trum Myśli JP2. Za­miast zni­czy plac ude­ko­ru­ją białe i żółte tu­li­pa­ny - sym­bol świę­to­ści.

- W ten spo­sób od ża­ło­by i smut­ku po pa­pie­żu, które uosa­bia­ły zni­cze, wcho­dzi­my w nowy okres ra­do­ści z wy­nie­sie­nia na oł­ta­rze Jana Pawła II - po­wie­dział rzecz­nik pra­so­wy Cen­trum Myśli JP2 Ad­rian Sin­kow­ski. Dodał, że czu­wa­nie w po­nie­dzia­łek 2 kwiet­nia - w 7. rocz­ni­cę śmier­ci Jana Pawła II - roz­pocz­nie się o godz. 21 i "bę­dzie to spek­takl słowa, mu­zy­ki, świa­tła i tańca". Uro­czy­stość otwo­rzy pre­zy­dent War­sza­wy Hanna Gron­kie­wicz-Waltz, go­ściem bę­dzie me­tro­po­li­ta war­szaw­ski kard. Ka­zi­mierz Nycz. We­dług za­po­wie­dzi Cen­trum na te­le­bi­mach po­ka­za­ne zo­sta­ną ar­chi­wal­ne ma­te­ria­ły, w któ­rych przy­ja­cie­le i zna­jo­mi Ka­ro­la Woj­ty­ły opo­wia­da­ją o życiu i pon­ty­fi­ka­cie pol­skie­go pa­pie­ża. O 21.37 - go­dzi­nie śmier­ci Jana Pawła II - zo­sta­nie za­gra­ny przez woj­sko­wych na trąb­ce utwór "Cisza". Kard. Nycz skie­ru­je do zgro­ma­dzo­nych słowa mo­dli­twy za wsta­wien­nic­twem Ojca Świę­te­go.

Wcze­śniej, od godz. 9 do 16, na pl. Pił­sud­skie­go za­pla­no­wa­na jest gra miej­ska. "W grze wezmą udział gim­na­zja­li­ści, ale może się w nią za­an­ga­żo­wać każdy. Wy­star­czy na stro­nie in­ter­ne­to­wej [link widoczny dla zalogowanych] wy­peł­nić zgło­sze­nie i sta­wić się 2 kwiet­nia na pl. Pił­sud­skie­go" - po­wie­dział Nor­bert Szcze­pań­ski, dy­rek­tor Cen­trum Myśli JP2.

Dodał, że gra - choć bę­dzie wy­ma­ga­ła od uczest­ni­ków po­ru­sza­nia się po Śród­mie­ściu - bę­dzie w ca­ło­ści grą in­ter­ne­to­wą. "Wy­star­czy wraz z wy­sła­niem zgło­sze­nia ścią­gnąć od­po­wied­nią apli­ka­cję na ko­mór­kę, a na­stęp­nie kie­ro­wać się wska­zów­ka­mi, które będą po­ja­wiać się na ekra­nie te­le­fo­nu" - za­zna­czył.

Czę­ścią gry bę­dzie la­bi­rynt, który sta­nie na pl. Pił­sud­skie­go już 1 kwiet­nia, w nie­dzie­lę. Zaj­mie po­wierzch­nię ponad 600 m kw., się­gać bę­dzie około 1,5 m wy­so­ko­ści i zbu­do­wa­ny zo­sta­nie ze sty­ro­pia­nu.

>>>

To bedzie Wielki Tydzien poniedzialek ? Na szczescie nie Wielki Piatek !
Poza tym taka radosc duchowa nie sprzeciwia sie Wielkiemu Postowi .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 13:27, 31 Mar 2012    Temat postu:

"Missa pro pace" w rocznicę śmierci papieża

W 7. rocznicę śmierci Jana Pawła II w niedzielę w olsztyńskiej archikatedrze odbędzie się koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej i połączonych ośmiu chórów. Publiczność będzie mogła posłuchać dzieła Wojciecha Kilara "Missa pro pace".

Jak powiedział rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii Piotr Reszczyński "Missa pro pace" Wojciecha Kilara wyróżnia wyjątkowa oszczędność środków, wręcz asceza, sprzyjająca nastrojowi medytacyjnego skupienia. Dzieło zostało skomponowane w roku 2001 z okazji obchodów 100-lecia Filharmonii Narodowej. W grudniu 2001 roku „Missa pro pace” Wojciecha Kilara została zaprezentowana w Watykanie w obecności Ojca Świętego Jana Pawła II.

W olsztyńskiej archikatedrze utwór Wojciecha Kilara wykonają: chór "Ars Vocale",

Akademicki Chór "Bel Canto" Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii, "Camerata" z Iławy, chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, chór „Medici Pro Musica”, chór "ProForma", chór „Collegium Baccalarum” i chór "Collegium Musicum".

Chórami i Orkiestrą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej dyrygować będzie Piotr Sułkowski. Solistami koncertu będą: Iwona Socha – sopran, Małgorzata Godlewska –mezzosopran, Piotr Kusiewicz – tenor, Piotr Wołosz-bas.

Wykonanie "Missa pro pace" w Olsztynie odbywa się w rocznicę 80. urodzin Wojciecha Kilara.

Kilar to jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich, który rozpoczynał swoją działalność twórczą w nurcie neoklasycyzmu, by następnie poszukiwać awangardowych stylów w muzyce aż po najprostsze rozwiązania muzyczne zredukowane tylko do tonalności.

Wskrzesił zarzucone formy, takie jak poemat symfoniczny („Krzesany”, „Kościelec 1909”, „Siwa mgła”), by po tego rodzaju doświadczeniu ostatecznie wkroczyć na drogę inspiracji religijnych i ogromnych sukcesów w dziedzinie muzyki filmowej.

>>>>

Owszem ciekawa inicjatywa ale oczywiscie kazdy moze sie wlaczyc . Nie trzeba byc zaraz znanym na calym swiecie . U Boga nie ma wazniejszych i mniej waznych ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:43, 01 Kwi 2012    Temat postu:

Jutro siódma rocznica śmierci Jana Pawła II

2 kwietnia przypada siódma rocznica śmierci błogosławionego Jana Pawła II. Według badań CBOS, 88 proc. Polaków uważa, że powinno się przypominać tę datę.

Rocznicowe obchody organizuje w poniedziałek w Warszawie Centrum Myśli Jana Pawła II. Jak co roku na placu Piłsudskiego odbędzie się wieczorne czuwanie, którego finał przypadnie na godz. 21.37 - wówczas na wojskowej trąbce zostanie zagrany utwór „Cisza". Zaprezentowane zostaną też relikwie Jana Pawła II - kawałek szaty z krwią. Czuwanie rozpocznie się o godz. 21. Jak zapowiada Centrum, będzie to spektakl słowa, muzyki, światła i tańca. Na telebimie wyświetlane będą archiwalne materiały, w których przyjaciele i znajomi Karola Wojtyły opowiadają o życiu i pontyfikacie papieża z Polski. Ze sceny czuwanie poprowadzi Chór Centrum Myśli Jana Pawła II, a choreografię do muzyki przedstawią tancerze Szkoły Baletowej. W czuwaniu, które otworzy prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, będzie uczestniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Tradycją czuwania jest zbiórka, która wspiera Fundację „Żyć z Chorobą Parkinsona”. W tym roku, inaczej niż w latach ubiegłych, na placu Piłsudskiego nie będą już sprzedawane znicze, lecz tulipany (białe i żółte), które są symbolem świętości.

Od godz. 9 do 16 na placu Piłsudskiego będzie się odbywała gra miejska. Osoby, które wezmą udział w zabawie, wcielą się w postaci z powieści „Mecz o wszystko” – w Kubę, Pepe lub Zdolnego. Bohaterowie, przenosząc się w czasie, napotkają ich rówieśnika, młodego Karola Wojtyłę, który rozpoczyna naukę w wadowickim gimnazjum. Zadaniem uczestników gry będzie przetrwanie roku w gimnazjum u boku Wojtyły. Gra zaczyna się i kończy wokół dużego labiryntu.

Labirynt, który będzie częścią gry miejskiej, stanie na placu Piłsudskiego już w niedzielę. Budowla ze styropianu zajmie powierzchnię ponad 600 metrów kwadratowych i będzie miała ok. 1,5 metra wysokości. Według badań CBOS i Centrum Myśli Jana Pawła II, które zostały przeprowadzone w styczniu, aż 88 proc. ankietowanych uważa, że trzeba przypominać rocznicę śmierci polskiego papieża. Tylko 27 proc. młodych ludzi zdecydowanie podkreśla, że śmierć Jana Pawła II była dla nich momentem przeżyć i głębokich refleksji. Jednak ta sama młodzież (98 proc.) mówi, że 2 kwietnia powinien być datą co roku przypominaną i upamiętnianą.

>>>>

Tak kolejna rocznica . To byly piekne dni . Wielu ludzi doswiadczylo wtedy jakby dotkniecia nieba na ziemi . Bo niebo zjednoczylo sie z ziemia . Ile kto wtedy wyniosl z tego to juz jego sprawa . Ja jak wiadomo bardzo duzo :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:46, 01 Kwi 2012    Temat postu:

Kard. Dziwisz: odejście Jana Pawła II było wydarzeniem paschalnym

Odejście Jana Pawła II było wydarzeniem paschalnym - mówił w przededniu siódmej rocznicy śmierci Jana Pawła II metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w homilii podczas mszy św. w Niedzielę Palmową w Katedrze na Wawelu.

Kardynał mówił także o potrzebie "głębokiego i solidarnego spojrzenia na Kościół w czasach, gdy próbuje się podważać jego misję i wiarygodność". - Odejście Jana Pawła II do domu Ojca, choć wzbudziło szczery żal i łzy, nie było smutnym wydarzeniem. Było wydarzeniem paschalnym. Śmierć Jana Pawła II pokazała, w jaki sposób Bóg może zwyciężyć w człowieku, który swoje życie oddał na służbę miłości. Ojciec Święty zostawił nam wszystkim i następnym pokoleniom wzruszającą katechezę o życiu, cierpieniu i umieraniu człowieka, który cały swój los zawierzył Bogu" - mówił kard. Dziwisz.

- Niech dojrzałą formą wdzięczności za dar pontyfikatu Jana Pawła II będzie nasze życie zgodne z Ewangelią, byśmy w ten sposób nieśli nadzieję światu szukającemu motywów życia i nadziei. W tym duchu przeżyjmy ten Święty Wielki Tydzień - zaapelował kardynał.

Podkreślając, iż "w nocy poprzedzającej śmierć na krzyżu, Jezus ustanowił Eucharystię - Sakrament miłości; uczynił dar z samego siebie", kard. Dziwisz powiedział: "Kościół, czyli wspólnota uczniów ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana, żyje Eucharystią (...). Ona jest naszą siłą, byśmy wbrew wszelkim słabościom i zagrożeniom stanowili wszyscy wspólnotę wiary, nadziei i miłości. Potrzeba nam takiego głębokiego i solidarnego spojrzenia na Kościół w czasach, gdy próbuje się podważać jego misję i wiarygodność". - Kościół jest naszym domem. Bez domu człowiek traci punkt odniesienia i oparcia - dodał kardynał.

>>>>

Tak . Jan Pawel II oczywiscie prowadzi nie do wlasnego kultu ale do Boga i to jeszcze poprzez Naszą Matkę . I nie prowadzi droga zaszczytow i wyroznien ale droga cierpienia czyli KRZYŻOWĄ az do konca zycia tu na ziemi . Teraz rzecz jasna zyje juz tylko w szczesciu i radosci . Ale my nie i stad jest nam wzorem i pomoca ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:41, 01 Kwi 2012    Temat postu:

CBOS: dla 94 proc. Polaków Jan Paweł II jest autorytetem moralnym

Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS, dla 94 proc. Polaków papież Jan Paweł II jest ważnym autorytetem moralnym. Kierowanie się w życiu wskazaniami Ojca Świętego deklaruje 73 proc. respondentów.

Chociaż większość (64 proc.) nie ma żadnych wątpliwości, że papież to autorytet moralny, to jednak z roku na rok zwiększa się grupa respondentów bardziej powściągliwych w wyrażaniu opinii (wzrost wskazań "raczej tak" od 2010 roku o 8 punktów proc., do 30 proc.). Wprawdzie uczestnictwo w praktykach religijnych w pewnym stopniu oddziałuje na postrzeganie papieża Polaka jako autorytetu moralnego, jednak nawet osoby w ogóle niepraktykujące w zdecydowanej większości (82 proc.) dostrzegają w nim wzór właściwego postępowania. Przy czym, im częściej badani uczestniczą w mszach i nabożeństwach religijnych, tym bardziej zdecydowanie mówią o Janie Pawle II jako osobistym wzorze moralności. Pewność w tym względzie (wybór wskazania "raczej tak") wyraża aż 84 proc. spośród praktykujących kilka razy w tygodniu i tylko jedna trzecia (34 proc.) w ogóle niepraktykujących.

CBOS zwrócił uwagę, że uznanie Jana Pawła II za autorytet moralny nie zawsze oznacza stosowanie się do jego nauk. Kierowanie się w życiu wskazaniami Ojca Świętego deklaruje obecnie 73 proc. respondentów, przy czym niespełna jedna czwarta (23 proc.) nie ma co do tego wątpliwości. Swoje postępowanie jako niezupełnie zgodne z papieskim nauczaniem lub całkowicie z nim sprzeczne ocenia co piąty badany (21 proc.), zaś 6 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Mimo że osoby kierujące się wskazaniami Jana Pawła II dominują we wszystkich grupach społecznych, o wcielaniu w życie papieskiego nauczania częściej niż inni mówią badani w wieku od 45 do 54 lat oraz powyżej 64 lat (po 84 proc.), respondenci określający swoje poglądy polityczne jako prawicowe (84 proc.), a ze względu na status zawodowy: rolnicy (88 proc.), robotnicy niewykwalifikowani (82 proc.), emeryci (81 proc.) i renciści (80 proc.).

To, czy badani kierują się przesłaniem płynącym z nauk Jana Pawła II, najbardziej zależy od ich zaangażowania w życie religijne. Stosowanie się do treści nauczania papieża Polaka jest zdecydowanie bardziej powszechne wśród osób często praktykujących religijnie i określających swoją wiarę jako zgodną z nauczaniem Kościoła.

Respondenci byli pytani także o przemiany życiowe pod wpływem papieża. Większość Polaków (62 proc.) twierdzi, że nauczanie papieża Polaka w jakimś stopniu przyczyniło się do przemiany ich życia, a przeciwną opinię wyraża co trzeci ankietowany (32 proc.).

Stosunkowo częściej niż inni deklaracje o przemianie pod wpływem Jana Pawła II składają robotnicy niewykwalifikowani (82 proc. wskazań), rolnicy (76 proc.), bezrobotni (75 proc.), osoby w wieku od 45 do 54 lat (76 proc.), badani o prawicowych poglądach politycznych (75 proc.) oraz mieszkańcy wsi (70 proc.).

O osobistych przemianach, jakie dokonały się pod wpływem papieża Jana Pawła II, rzadziej mówią natomiast badani najmłodsi (51 proc. wskazań), w tym zwłaszcza uczniowie i studenci (39 proc.), a ponadto respondenci o centrolewicowych (47 proc.) i lewicowych (49 proc.) poglądach politycznych, prywatni przedsiębiorcy (47 proc.), pracownicy usług (50 proc.) oraz personel średniego szczebla, w tym technicy (53 proc.), a także mieszkańcy największych miast (51 proc.). Badanie „Jacy jesteśmy, co jest dla nas ważne? Polacy 2012” zrealizowano przez CBOS na zlecenie Centrum Myśli Jana Pawła II w dniach 11–16 stycznia 2012 roku na próbie random route 15+ (N=1000). Dla zachowania porównywalności z poprzednimi badaniami w analizach uwzględniono wyłącznie osoby pełnoletnie.

>>>>

No tak . Ciekawe tylko czy ogloszenie kogos ,,autorytetem moralnym'' oznacza opakowanie go i odlozenie na polke i nie zagladanie tam aby czasem nie naruszysc tak szacownej osoby . Ale rzecz jasna wplyw Papieza jest . Suma dobra w karju bylaby o wiele mniejsze gdyby nie on . Wplyw ten nie musi byc uswiadomiony sobie przez ludzi . Co nie zanczy ze go nie ma :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:02, 02 Kwi 2012    Temat postu:

Uczniowie placówek katolickich uczcili rocznicę śmierci Jana Pawła II

Kil­ku­set przed­szko­la­ków i uczniów bia­ło­stoc­kich szkół ka­to­lic­kich uczci­ło w po­nie­dzia­łek 7. rocz­ni­cę śmier­ci Jana Pawła II. Wie­czo­rem w mie­ście tra­dy­cyj­nie od­bę­dzie się marsz mo­dli­tew­ny na lot­ni­sko Kryw­la­ny, gdzie przed laty pa­pież-Po­lak od­pra­wił mszę św.

W ra­mach "Apelu łącz­no­ści z Janem Paw­łem II", zor­ga­ni­zo­wa­ne­go przy bia­ło­stoc­kiej ka­te­drze, gdzie stoi po­mnik Jana Pawła II, spo­tka­ły się dzie­ci i mło­dzież, a także miesz­kań­cy mia­sta oraz har­ce­rze. Dzie­ci miały ze sobą pa­pie­skie, żół­to-bia­łe cho­rą­giew­ki, nie­któ­re trzy­ma­ły żon­ki­le i tu­li­pa­ny. Wspól­nie mo­dlo­no się i za­śpie­wa­no "Barkę". Na­stęp­nie przy po­mni­ku pa­pie­ża zło­żo­no kwia­ty i za­pa­lo­no zni­cze.

W spo­tka­niu wzię­ła udział m.​in. Szko­ła Pod­sta­wo­wa Sióstr Mi­sjo­na­rek Świę­tej Ro­dzi­ny im. bł. Bo­le­sła­wy La­ment w Bia­łym­sto­ku. Uczen­ni­ce pią­tej klasy tej szko­ły, Agniesz­ka Szcze­pań­ska i Ga­bry­sia Adam­ska po­wie­dzia­ły PAP, że to bar­dzo ważne, aby pa­mię­tać o Janie Pawle II, po­mo­dlić się za niego w ten dzień czy za­pa­lić znicz. "Był wiel­kim czło­wie­kiem, był dla wszyst­kich przy­kła­dem, jak trze­ba żyć" - do­da­ła Ga­bry­sia.

Jak po­wie­dział PAP jeden z or­ga­ni­za­to­rów spo­tka­nia ks. Ra­do­sław Kim­sza z Ar­chi­die­ce­zjal­ne­go Wyż­sze­go Se­mi­na­rium Du­chow­ne­go w Bia­łym­sto­ku, celem wspól­ne­go apelu było uczcze­nie "wiel­kie­go ro­da­ka". "Wie­rzy­my, że modli się teraz za nas wszyst­kich, za swo­ich ro­da­ków, za cały Ko­ściół. Chce­my włą­czyć się w tę jego mo­dli­twę" - po­wie­dział ks. Kim­sza.

Wie­czo­rem w mie­ście od­bę­dzie się tra­dy­cyj­ny marsz mo­dli­tew­ny zwią­za­ny z rocz­ni­cą śmier­ci Jana Pawła II. Wier­ni wy­ru­szą z ko­ścio­ła Św. Ojca Pio na lot­ni­sko Kryw­la­ny, gdzie w 1991 roku pa­pież od­pra­wił na­bo­żeń­stwo dla kil­ku­set ty­się­cy wier­nych.

Po śmier­ci Jana Pawła II, w kwiet­niu 2005 roku w mie­ście po­wo­ła­ny zo­stał Fun­dusz "Bia­ły­stok Ojcu Świę­te­mu". Jego pre­zes, pro­boszcz pa­ra­fii Św. Ojca Pio ksiądz An­drzej Koł­pak po­wie­dział PAP, że obec­nie Fun­dusz ma 33 sty­pen­dy­stów. To zdol­ni, ale nie­za­moż­ni gim­na­zja­li­ści i ucznio­wie szkół śred­nich, któ­rzy otrzy­mu­ją mie­sięcz­nie po 100 zł.

Dodał, że w tym roku szkol­nym sty­pen­dy­stów jest mniej, niż przed ro­kiem (wów­czas były to 43 osoby - PAP), bo część z nich zdała ma­tu­ry i do­sta­ła się na stu­dia. Stu­den­ci już nie do­sta­ją sty­pen­diów, ale zo­sta­ją w Fun­du­szu, są tam wy­cho­waw­ca­mi na ko­lo­niach czy po­ma­ga­ją młod­szym ko­le­gom w nauce. Fun­dusz po­zy­sku­je pie­nią­dze z róż­nych źró­deł. Z 1 proc. po­dat­ków ze­brał w ubie­głym roku nie­ca­łe 10 tys. zł, pro­wa­dzi też zbiór­ki pie­nię­dzy (or­ga­ni­zu­je fe­sty­ny) czy sprze­daż wy­da­wa­nych przez sie­bie ksią­żek, kilka sty­pen­diów ma też fun­da­to­rów.

>>>>

Tak to juz pokolenie nie znajace Papieza na zywo ale pokolenie ktore moze poznac PRAWIE NA ZYWO ! Wszak maja wysokiej jakosci plyty DVD . Prawie jak zywy :O)) Inny juz swiat inna epoka !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:10, 02 Kwi 2012    Temat postu:

Uczcij pamięć Jana Pawła II. To siódma rocznica

Gra miej­ska, wie­czor­ne czu­wa­nie, a w jego trak­cie m.​in. spek­takl słowa, mu­zy­ki, świa­tła i tańca, pre­zen­ta­cja re­li­kwii Jana Pawła II oraz ty­sią­ce tu­li­pa­nów. Tak dziś war­sza­wia­cy będą ob­cho­dzić 7. rocz­ni­cę śmier­ci Pa­pie­ża-Po­la­ka.

W sto­li­cy głów­ne uro­czy­sto­ści or­ga­ni­zo­wa­ne przez Cen­trum Myśli Jana Pawła II roz­pocz­ną się o godz. 21 na pl. Pił­sud­skie­go. Wcze­śniej, w ciągu dnia, od­bę­dzie się tam gra miej­ska dla gim­na­zja­li­stów. Mło­dzi lu­dzie wcie­lą się w po­sta­ci z po­wie­ści "Mecz o wszyst­ko" – w Kubę, Pepe lub Zdol­ne­go. Bo­ha­te­ro­wie prze­no­sząc się w cza­sie na­po­tka­ją swego ró­wie­śni­ka, mło­de­go Ka­ro­la Woj­ty­łę, który roz­po­czy­na naukę w wa­do­wic­kim gim­na­zjum. Za­da­niem uczest­ni­ków gry jest prze­trwa­nie roku u jego boku. Gra za­czy­na się i koń­czy wokół wiel­kie­go la­bi­ryn­tu zbu­do­wa­ne­go ze sty­ro­pia­nu na pl. Pił­sud­skie­go. Nocne czu­wa­nie, które roz­pocz­nie się o godz. 21, bę­dzie miało formę spek­ta­klu słowa, mu­zy­ki, świa­tła i tańca. Na te­le­bi­mie wy­świe­tla­ne będą ar­chi­wal­ne ma­te­ria­ły, w któ­rych przy­ja­cie­le i zna­jo­mi Ka­ro­la Woj­ty­ły opo­wia­da­ją o życiu i pon­ty­fi­ka­cie pa­pie­ża z Pol­ski. Ze sceny czu­wa­nie po­pro­wa­dzi Chór Cen­trum Myśli Jana Pawła II, a cho­re­ogra­fię do mu­zy­ki za­pre­zen­tu­ją tan­ce­rze szko­ły ba­le­to­wej. Go­ściem bę­dzie kard. Ka­zi­mierz Nycz, me­tro­po­li­ta war­szaw­ski, który skie­ru­je do zgro­ma­dzo­nych słowa mo­dli­twy za wsta­wien­nic­twem Ojca Świę­te­go. – Tuż przed tym na scenę wnie­sio­ne zo­sta­ną re­li­kwie: szata z krwią pa­pie­ską – mówi dla Onetu Ad­rian Sin­kow­ski, rzecz­nik Cen­trum Myśli Jana Pawła II. – Dzię­ki ich obec­no­ści bło­go­sła­wień­stwo bę­dzie miało szcze­gól­ny wy­miar, bę­dzie to sym­bol obec­no­ści Ojca Świę­te­go, któ­rej wiele osób tak po­trze­bu­je, ale też sym­bol jego obec­no­ści w za­stę­pach świę­tych – do­da­je.

Czę­ścią czu­wa­nia będą także słowa Jana Pawła II, które usły­szy­my z ar­chi­wal­nych na­grań, a także frag­men­ty pa­pie­skich do­ku­men­tów, które od­czy­ta Da­riusz Ko­wal­ski, aktor znany z se­ria­lu "Ple­ba­nia". – Czu­wa­nie, mimo że utrzy­ma­ne w na­stro­ju po­wa­gi, łączy się z ideą la­bi­ryn­tu i na­wią­zy­wać bę­dzie do te­ma­tu wy­bo­ru. Tek­sty Jana Pawła II, które usły­szy­my ze sceny, po­ka­żą nam nas sa­mych: nie sku­pi­my się bo­wiem na oso­bie pa­pie­ża, ale na pa­pie­skim na­ucza­niu, na wol­no­ści, która stale wy­ma­ga od nas po­dej­mo­wa­nia wy­bo­rów, choć­by ta­kich, czy przyj­dzie­my na plac Pił­sud­skie­go, czy nie – mówi Zofia Bor­kow­ska, dy­ry­gent Chóru Cen­trum Myśli Jana Pawła II.

W tym roku ob­cho­dy będą miały bar­dziej ra­do­sny cha­rak­ter. Na placu nie będą sprze­da­wa­ne zni­cze, lecz białe i żółte tu­li­pa­ny, które są sym­bo­lem świę­to­ści. W ten spo­sób od ża­ło­by i smut­ku po pa­pie­żu, które uosa­bia­ły zni­cze, wier­ni wejdą w okres ra­do­ści z wy­nie­sie­nia na oł­ta­rze Jana Pawła II. Tra­dy­cyj­nie pod­czas czu­wa­nia od­bę­dzie się także zbiór­ka na rzecz Fun­da­cji "Żyć z Cho­ro­bą Par­kin­so­na".

>>>>

No i prosze . Polaczenie rozcznicy z pomaganiem :O)))

Gra miej­ska "La­bi­rynt. Wy­bie­raj do­brze", fot. PAP/Grze­gorz Ja­ku­bow­ski


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Następny
Strona 4 z 12

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy