Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
W całym kraju radość - wierni się gromadzą !
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:43, 02 Kwi 2012    Temat postu:

Wierni mogą zwiedzać apartamenty papieskie

Wier­ni mogą zwie­dzać w po­nie­dzia­łek, w 7. rocz­ni­cę śmier­ci Jana Pawła II, apar­ta­men­ty pa­pie­skie w Sank­tu­arium Ma­ryj­nym w Li­che­niu Sta­rym. Pa­pież prze­by­wał w Li­che­niu od 6 do 8 czerw­ca 1999 r.

Pod­czas piel­grzym­ki Jan Paweł II ofia­ro­wał Matce Bożej Li­cheń­skiej jako wotum ró­ża­niec i kie­lich z pa­te­ną. Po­bło­go­sła­wił bu­do­wa­ną wtedy ba­zy­li­kę. Po mszy św. po­le­ciał śmi­głow­cem do Byd­gosz­czy i To­ru­nia, a wie­czo­rem wró­cił na noc­leg do Li­che­nia. Apar­ta­men­ty, tzw. pa­pie­żów­ka, są otwie­ra­ne za­le­d­wie kilka razy w roku. W nie­zmie­nio­nym sta­nie za­cho­wa­no tam pokój dzien­ny, ka­pli­ca i sy­pial­nia. Je­dy­nie po­miesz­cze­nie, które peł­ni­ło w cza­sie piel­grzym­ki rolę ja­dal­ni, zo­sta­ło prze­kształ­co­ne na pa­pie­ską bi­blio­te­kę. Zgro­ma­dzo­no w niej me­da­lio­ny, książ­ki, zdję­cia, pro­gra­my piel­grzy­mek. Można też obej­rzeć rów­nież dary, które pa­pież po­zo­sta­wił w Li­che­niu: kie­lich z pa­te­ną, ró­ża­niec, stułę, piu­skę oraz lek­cjo­narz.

Jest też kre­mo­wa mitra (pa­pie­skie na­kry­cie głowy) ufun­do­wa­na Ja­no­wi Paw­ło­wi II przez księ­ży ma­ria­nów z USA. Li­cheń za­wdzię­cza ją kar­dy­na­ło­wi Sta­ni­sła­wo­wi Dzi­wi­szo­wi, któ­re­go go­spo­da­rze sank­tu­arium - księ­ża ma­ria­nie - po­pro­si­li o prze­ka­za­nie do zbio­rów bi­blio­tecz­nych pa­miąt­ki po pa­pie­żu.

Wie­czo­rem zo­sta­nie od­pra­wio­na msza św., pod­czas któ­rej wier­ni będą dzię­ko­wać za dar życia bł. Jana Pawła II i pro­sić o jego ry­chłą ka­no­ni­za­cję. O godz. 21.37 przej­dą pod po­mnik pa­pie­ża i od­śpie­wa­ją tam „Barkę” – uko­cha­ną pieśń Jana Pawła II.

Sank­tu­arium Matki Bożej Bo­le­snej Kró­lo­wej Pol­ski w Li­che­niu ma ponad 150 lat. Jego hi­sto­ria jest zwią­za­na z kul­tem sły­ną­ce­go z cudów wi­ze­run­ku Matki Bożej Li­cheń­skiej. Na te­re­nie sank­tu­arium znaj­du­je się naj­więk­sza w kraju świą­ty­nia, no­szą­ca tytuł ba­zy­li­ki. Apar­ta­men­ty można zwie­dzać do godz. 16.

>>>>

Tak to byl dobry pomysl na te rocznice ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 23:14, 02 Kwi 2012    Temat postu:

Chcą pobić rekord w pływaniu dla Jana Pawła II

9665 dłu­go­ści 25-me­tro­we­go ba­se­nu, czyli tyle, ile dni trwał pon­ty­fi­kat pa­pie­ża Jana Pawła II, za­mie­rza­ją prze­pły­nąć uczest­ni­cy wy­jąt­ko­we­go ma­ra­to­nu pły­wac­kie­go, który w po­nie­dzia­łek wie­czo­rem, w 7. rocz­ni­cę śmier­ci pa­pie­ża, roz­pocz­nie się w Ru­dzie Ślą­skiej.

Pierw­sza osoba wsko­czy do ba­se­nu do­kład­nie o godz. 21:37, czyli w go­dzi­nę śmier­ci pa­pie­ża-Po­la­ka. Prze­pły­nię­cie za­pla­no­wa­ne­go dy­stan­su - mimo że bę­dzie od­by­wać się rów­no­cze­śnie na kilku to­rach - może we­dług or­ga­ni­za­to­rów po­trwać około 15 go­dzin. Je­że­li te plany po­wio­dą się, rudz­cy pły­wa­cy mają szan­sę tra­fić do Księ­gi Re­kor­dów Gu­in­nes­sa. Do suk­ce­su nie­co­dzien­ne­go przed­się­wzię­cia może przy­czy­nić się każdy, kto nie boi się wejść do wody i komu bli­ska była osoba Jana Pawła II. Wy­star­czy wy­grze­bać z szafy ko­stium ką­pie­lo­wy i wziąć udział w szta­fe­cie pły­wac­kiej ku pa­mię­ci Ka­ro­la Woj­ty­ły - za­chę­ca­ją or­ga­ni­za­to­rzy.

- Ini­cja­ty­wa jest dość nie­ty­po­wa, bo nie­ty­po­wa była też po­stać Jana Pawła II. Pa­pież był wiel­kim mi­ło­śni­kiem spor­tu. Nie tylko ki­bi­co­wał spor­tow­com, ale sam czyn­nie upra­wiał wiele dys­cy­plin. Myślę, że forma me­mo­ria­łu ku pa­mię­ci Ojca Świę­te­go do­sko­na­le współ­gra z jego oso­bo­wo­ścią - po­wie­dzia­ła Gra­ży­na Dzie­dzic, pre­zy­dent Rudy Ślą­skiej.

Po­my­sło­daw­cą rudz­kiej szta­fe­ty jest Sto­wa­rzy­sze­nie „Olim­pia­dy Spe­cjal­ne Pol­ska – Ślą­skie”. Ho­no­ro­wy pa­tro­nat nad rudz­ką szta­fe­tą pły­wac­ką objął me­tro­po­li­ta ka­to­wic­ki ar­cy­bi­skup Wik­tor Skworc.

Ma­ra­ton pły­wac­ki od­bę­dzie się na ba­se­nie przy ul. Chry­zan­tem 10. Szta­fe­ta bę­dzie od­by­wa­ła się na kilku to­rach jed­no­cze­śnie. We­dług sza­cun­ków, nawet przy takim roz­wią­za­niu może ona po­trwać około 15 go­dzin. Uczest­ni­cy będą mieli do po­ko­na­nia pra­wie 242 km.

Aby wziąć udział w szta­fe­cie nie trze­ba być za­wo­dow­cem. Do uczest­nic­twa w me­mo­ria­le mogą zgła­szać się za­rów­no po­je­dyn­cze osoby, jak i grupy zor­ga­ni­zo­wa­ne. Każdy z pły­wa­ków może za­de­kla­ro­wać po­ko­na­nie tylu dłu­go­ści ba­se­nu, na ile po­zwa­la mu jego kon­dy­cja. Rudz­ka szta­fe­ta pły­wac­ka ku pa­mię­ci bło­go­sła­wio­ne­go Jana Pawła II wy­star­tu­je po raz pierw­szy. Nie jest to jed­nak je­dy­ne przed­się­wzię­cie upa­mięt­nia­ją­ce po­stać Ka­ro­la Woj­ty­ły, które or­ga­ni­zo­wa­ne jest w Ru­dzie Ślą­skiej. Tra­dy­cją stała się już szta­fe­ta bie­go­wa z Rudy Ślą­skiej do Wa­do­wic, któ­rej ideą jest upa­mięt­nie­nie pon­ty­fi­ka­tu pa­pie­ża - Po­la­ka. W tym roku ma­ra­toń­czy­cy po­bie­gną już po raz ósmy – jak zwy­kle 16 paź­dzier­ni­ka, czyli do­kład­nie w dniu wy­bo­ru Ka­ro­la Woj­ty­ły na pa­pie­ża.

>>>>

No prosze jaki ciekawy pomysl ! :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 23:37, 02 Kwi 2012    Temat postu:

W Warszawie czuwanie w rocznicę śmierci Jana Pawła II.

O godz. 21.00 rozpoczęło się czuwanie modlitewne na pl. Piłsudskiego w Warszawie z okazji siódmej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Mimo chłodu uczestniczy w nim ok. tysiąca osób. Obecny jest metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Oprócz modlitwy i śpiewu, podczas spotkania odtwarzane będą słowa Jana Pawła II z archiwalnych nagrań, aktor odczyta fragmenty papieskich dokumentów. Na telebimie mają być też wyświetlane archiwalne materiały, w których o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II będą opowiadali jego przyjaciele i znajomi. Wystąpi chór i tancerze. Wiernym zostanie zaprezentowana relikwia papieża - kawałek szaty z jego krwią.

Kulminacyjnym punktem uroczystości ma być utwór "Cisza" odegrany przez wojskowego trębacza o godz. 21.37, czyli w godzinie śmierci papieża.

Na pl. Piłsudskiego, inaczej niż w ubiegłych latach, nie są sprzedawane znicze, lecz białe i żółte tulipany - symbol świętości. Zbiórka ma zasilić fundację "Żyć z Chorobą Parkinsona".

Obchody siódmej rocznicy śmierci Jana Pawła II na pl. Piłsudskiego, na którym w 1979 r. Ojciec Święty odprawił mszę św. podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, zainaugurowała w poniedziałek rano gra miejska "Labirynt. Wybieraj dobrze", skierowana do gimnazjalistów.

>>>>

Tak . Pamietna 21.37 ! Gorale ladnie to urzazili z tego co widzialem w TV . To swaitlo i dzwiek i gory . Coz za harmonia ! Wlasnie ona tworzy piekno :O))) Jan Pawel II byl wlasnie harmonijny pod kazdym wzgledem !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:18, 03 Kwi 2012    Temat postu:

Rekord w pływaniu dla Jana Pawła II

Ponad 16 tys. długości 25-metrowego basenu przepłynęli uczestnicy maratonu pływackiego przeprowadzonego w nocy z poniedziałku na wtorek - w 7. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II - w Rudzie Śląskiej.

Pierwsza osoba wskoczyła do basenu dokładnie o godz. 21:37, czyli w godzinę śmierci papieża - Polaka. Początkowo uczestnicy maratonu planowali przepłynięcie 9665 długości basenu, czyli tyle, ile dni trwał pontyfikat Jana Pawła II. Już po czterech godzinach liczba ta została przekroczona, a uczestnicy wydarzenia postanowili płynąć dalej - z zamiarem zapisania się w Księdze Rekordów Guinnessa. Do rana pokonali ponad 16650 długości basenu. Choć według informacji rudzkiego magistratu oficjalne bicie rekordu Guinnessa zakończono o godz. 8 rano, pływacy postanowili nie przerywać sztafety i pływać dalej. Na słupkach startowych basenu w Rudzie Śląskiej stawali: dzieci, młodzież i dorośli, również niepełnosprawni. Najstarsi uczestnicy wydarzenia mieli ponad 60 lat, a najmłodsi 7-8 lat. Jedną z pierwszych pływaczek była 14-letnia Julia. "Kiedy Jan Paweł II umierał, miałam siedem lat. Wzięłam udział w sztafecie, bo chciałam w ten sposób wyrazić swój żal i pamięć po wielkim człowieku" – powiedziała.

Otwierająca maraton prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic akcentowała zaangażowanie mieszkańców miasta. - Nie spodziewaliśmy się, że ta forma uczczenia Jana Pawła II spotka się z tak dużym zainteresowaniem rudzian – podkreśliła Dziedzic.

Pomysłodawcą rudzkiej sztafety było Stowarzyszenie "Olimpiady Specjalne Polska – Śląskie'. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc. Maraton zorganizowano na basenie przy ul. Chryzantem w dzielnicy Rudy Śląskiej – Rudzie. Uczestnicy pływali równolegle na sześciu torach. W sumie pokonali ponad 416 km.

Aby wziąć udział w maratonie, nie trzeba było być zawodowcem. Do uczestnictwa w memoriale mogły zgłaszać się pojedyncze osoby oraz grupy zorganizowane. Każdy z pływaków mógł zadeklarować pokonanie tylu długości basenu, na ile pozwala mu jego kondycja.

W organizację imprezy zaangażowało się 30 wolontariuszy i około 100 osób z Caritasu i Olimpiad Specjalnych, a także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Według informacji rudzkiego magistratu Ruda Śląska była jednym z czterech miast, które postanowiły w ten sposób wspomnieć postać Jana Pawła II - maratony pływackie zorganizowano również w Szczecinie, Stalowej Woli oraz Kędzierzynie Koźlu. Sztafeta pływacka nie była jedynym rudzkim przedsięwzięciem upamiętniającym postać Karola Wojtyły. Tradycją jest już sztafeta biegowa z Rudy Śląskiej do Wadowic, której ideą jest upamiętnienie pontyfikatu papieża - Polaka. W tym roku maratończycy pobiegną po raz ósmy – jak zwykle 16 października, czyli w dniu wyboru Karola Wojtyły na papieża.

>>>>

No i prosze ! Widzimy zreszta zdrowe podejscie ze kazdy organizuje to co potrafi :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:29, 24 Kwi 2012    Temat postu:

Listy Jana Pawła II z lat 1978-85 przekazano Archiwum Akt Nowych

10 li­stów Jana Pawła II do prze­wod­ni­czą­ce­go Rady Pań­stwa PRL prof. Hen­ry­ka Ja­błoń­skie­go zna­la­zło się w prze­ka­za­nym do zbio­rów Ar­chi­wum Akt No­wych zbio­rze ko­re­spon­den­cji. Do­ku­men­ty prze­ka­zał na za­sa­dzie da­ro­wi­zny syn ad­re­sa­ta li­stów, Krzysz­tof Ja­błoń­ski.

Ory­gi­nal­na ko­re­spon­den­cja po­cho­dzi z lat 1978-85, zo­sta­ła spo­rzą­dzo­na w ję­zy­ku pol­skim, wło­skim oraz ła­ciń­skim. Listy do­ty­czą­cą m.​in. roz­po­czę­cia pon­ty­fi­ka­tu przez Jana Pawła II, przy­go­to­wa­nia do pierw­szej wi­zy­ty pa­pie­skiej w Pol­sce w 1979 r., dru­giej w 1983 r. oraz oceny re­per­ku­sji stanu wo­jen­ne­go. Krzysz­tof Ja­błoń­ski, oprócz 10 li­stów Jana Pawła II prze­ka­zał też listy: Jana Pawła I, pre­zy­den­ta Włoch San­dro Per­ti­nie­go i se­kre­ta­rza stanu Sto­li­cy Apo­stol­skiej Ago­sti­no Ca­sa­ro­lie­go.

- To bar­dzo ważny mo­ment - po­zy­sku­je­my bar­dzo istot­ne do­ku­men­ty, dzię­ki do­bro­wol­ne­mu da­ro­wi pol­skie­go oby­wa­te­la - mó­wi­ła pod­se­kre­tarz stanu w Mi­ni­ster­stwie Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Na­ro­do­we­go Mał­go­rza­ta Omi­la­now­ska. Zwró­ci­ła uwagę, że w ostat­nich la­tach kilka bar­dzo cen­nych pry­wat­nych ze­spo­łów akt tra­fi­ło - jako da­ro­wi­zna - do ar­chi­wów za gra­ni­cą.

- Parę osób w Pol­sce uzna­ło, że ar­chi­wa w in­nych kra­jach są bar­dziej godne opie­ko­wa­niem się spu­ści­zną pol­ską, do­ku­men­to­wa­niem pol­skiej hi­sto­rii niż nasze pol­skie ar­chi­wa. Tym bar­dziej godny pod­kre­śle­nia jest fakt, że dzi­siaj pan Ja­błoń­ski do­ku­men­ty, które zna­lazł w pry­wat­nym ar­chi­wum swo­je­go ojca, zde­cy­do­wał się prze­ka­zać je do naj­wła­ściw­sze­go miej­sca jakim jest Ar­chi­wum Akt No­wych - je­dy­na jed­nost­ka ad­mi­ni­stra­cyj­na w Pol­sce, która od­po­wia­da za do­ku­men­to­wa­nie pol­skiej hi­sto­rii XX i XXI wieku - tłu­ma­czy­ła Omi­la­now­ska.

Krzysz­tof Ja­błoń­ski oce­nił, że prze­ka­za­ne do­ku­men­ty będą sta­no­wi­ły dużą war­tość dla ba­da­czy i hi­sto­ry­ków. - Łączę za­wo­do­wo pracę na­uczy­cie­la aka­de­mic­kie­go z pracą urzęd­ni­ka pań­stwo­we­go (...). Je­stem praw­ni­kiem, kon­sty­tu­cjo­na­li­stą, spe­cja­li­stą od prawa wy­zna­nio­we­go - w związ­ku z tym nie mia­łem wąt­pli­wo­ści, że do­ku­men­ty do­ty­czą­ce sto­sun­ków pań­stwo-ko­ściół, muszą zna­leźć się w ar­chi­wum pań­stwo­wym - mówił Ja­błoń­ski.

W jed­nym z li­stów z 1983 roku - przed drugą piel­grzym­ką Jana Pawła II do Pol­ski, pa­pież dzię­ku­je Hen­ry­ko­wi Ja­błoń­skie­mu za za­pro­sze­nie do kraju. Pisze, że od­wie­dzi­ny pa­pie­ża w Pol­sce są z pew­no­ścią "wy­da­rze­niem bez­pre­ce­den­so­wym, nie tylko w tym stu­le­ciu, ale w całym ty­siąc­le­ciu". Tym bar­dziej - jak pisał Jan Paweł II, że są to od­wie­dzi­ny pa­pie­ża-Po­la­ka, który ma świę­te prawo i obo­wią­zek w dal­szym ciągu czuć głę­bo­ko z na­ro­dem. Dalej pa­pież ape­lu­je, so­li­da­ry­zu­jąc się z Kon­fe­ren­cją Epi­sko­pa­tu Pol­ski, o uwol­nie­nie wszyst­kich za­trzy­ma­nych na mocy de­kre­tu o wpro­wa­dze­niu stanu wo­jen­ne­go.

- Z tych li­stów prze­bi­ja się walka o god­ność czło­wie­ka i świa­do­mość miej­sca Pol­ski w ro­dzi­nie na­ro­dów. To, w na­ucza­niu Jana Pawła II, było spra­wą wio­dą­cą - mówił dy­rek­tor Ar­chi­wum Akt No­wych Ta­de­usz Kraw­czak.

Kraw­czak za­uwa­żył też, że w li­ście Jana Pawła II z 31 grud­nia 1985 roku zna­la­zły się bar­dzo cie­płe zda­nia do Hen­ry­ka Ja­błoń­skie­go. - To po­dzię­ko­wa­nie za ży­cze­nia, ale Jan Paweł II pisze też o uczu­ciach życz­li­wo­ści, ja­kich na­brał do Hen­ry­ka Ja­błoń­skie­go. Pisze, że na za­wsze bę­dzie miał w pa­mię­ci wspól­ne roz­mo­wy wokół spraw oj­czy­zny i losów współ­cze­snych ludzi. Na­da­je tym samym temu pismu rangę nie tylko urzę­do­wa, ale bar­dziej oso­bi­stą - oce­nił.

Zda­niem Na­czel­ne­go Dy­rek­to­ra Ar­chi­wów Pań­stwo­wych Wła­dy­sła­wa Stęp­nia­ka, prze­ka­za­ne do­ku­men­ty to dowód bar­dzo zło­żo­ne­go pro­ce­su dzie­jo­we­go, który miał miej­sce w Pol­sce i na świe­cie w la­tach 80. - Na­le­ży się w nie wczy­tać bar­dzo głę­bo­ko, bo w na­szych dzie­jach, ale także w dzie­jach po­wszech­nych, przede wszyst­kim Eu­ro­py - lata 80., są okre­sem bar­dzo skom­pli­ko­wa­nym, który mógł wpły­nąć na zmia­ny i czasy, w któ­rych ży­je­my obec­nie, cie­sząc się z po­stę­pu cy­wi­li­za­cyj­ne­go, życia w wa­run­kach spo­łe­czeń­stwa de­mo­kra­tycz­ne­go, oby­wa­tel­skie­go. Ten obrót wy­da­rzeń mógł być jed­nak zu­peł­nie inny - zwró­cił uwagę Stęp­niak.

Ar­chi­wum Akt No­wych cen­tral­ne ar­chi­wum Pań­stwa Pol­skie­go od­po­wia­da za gro­ma­dze­nie ma­te­ria­łów ar­chi­wal­nych cen­tral­nych urzę­dów pań­stwo­wych.

Za­bez­pie­cza rów­nież do­ku­men­ta­cję or­ga­ni­za­cji spo­łecz­nych oraz osób pry­wat­nych, które ode­gra­ły istot­ną rolę w hi­sto­rii Pol­ski.

>>>>

Chyba bardziej maja wartosc muzealna niz archiwalna ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:59, 27 Kwi 2012    Temat postu:

1 maja w Krakowie – obchody 1. rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II

1 maja w Sank­tu­arium bł. Jana Pawła II w Kra­ko­wie-Ła­giew­ni­kach od­bę­dą się ogól­no­pol­skie ob­cho­dy z oka­zji 1. rocz­ni­cy be­aty­fi­ka­cji Jana Pawła II – po­in­for­mo­wa­no w czwar­tek pod­czas kon­fe­ren­cji pra­so­wej w kra­kow­skiej kurii.

Głów­nym punk­tem rocz­ni­co­wych ob­cho­dów bę­dzie msza św. po­lo­wa na placu przed sank­tu­arium o godz. 11 pod prze­wod­nic­twem kard. Sta­ni­sła­wa Dzi­wi­sza. Wier­ni będą się mo­dlić w po­dzię­ko­wa­niu za be­aty­fi­ka­cję Jana Pawła i w in­ten­cji jego ry­chłej ka­no­ni­za­cji. Tego dnia w Ła­giew­ni­kach od­bę­dzie się I Die­ce­zjal­na Piel­grzym­ka Ludzi Pracy. W za­mie­rze­niu or­ga­ni­za­to­rów bę­dzie ona formą dzięk­czy­nie­nia za osobę bł. Jana Pawła II – pa­pie­ża w szcze­gól­ny spo­sób zwią­za­ne­go ze śro­do­wi­skiem ro­bot­ni­czym, który w okre­sie swo­je­go po­by­tu w Kra­ko­wie pra­co­wał m.​in. w ka­mie­nio­ło­mie na Za­krzów­ku i fa­bry­ce so­do­wej So­lvay.

- W Ła­giew­ni­kach po­dej­mie­my także temat nauk spo­łecz­nych Jana Pawła II. Mam na­dzie­ję, że lu­dzie pracy przyj­mą za­pro­sze­nie i przy­bę­dą na miej­sce, gdzie pra­co­wał Jan Paweł II, by za­po­znać się z jego dzie­dzic­twem - mówił w czwar­tek me­tro­po­li­ta kra­kow­ski kard. Dzi­wisz.

Jak pod­kre­ślił ku­stosz Sank­tu­arium ks. Jan Kab­ziń­ski, osoba Jana Pawła II cie­szy się ogrom­nym za­in­te­re­so­wa­niem wier­nych, któ­rzy piel­grzy­mu­ją do Sank­tu­arium i zwra­ca­ją się do bło­go­sła­wio­ne­go z licz­ny­mi proś­ba­mi i po­dzię­ko­wa­nia­mi za do­zna­ne łaski, uzdro­wie­nia i pomoc. - Tych próśb i po­dzię­ko­wań są ty­sią­ce, nie na­dą­ża­my z ich od­czy­ty­wa­niem – po­wie­dział ks. Kab­ziń­ski. Przy­to­czył przy­kład ko­bie­ty, która mo­dli­ła się o pracę i zaraz po wyj­ściu otrzy­ma­ła wia­do­mość o jej otrzy­ma­niu. Po­wie­dział także o mo­dli­twach w Sank­tu­arium i przy re­li­kwiach Jana Pawła II za życie i zdro­wie umie­ra­ją­cej matki z dziec­kiem, któ­rzy obec­nie wra­ca­ją do zdro­wia.

1 maja po mszy św. od­bę­dzie się kon­cert or­kie­stry dętej Ko­pal­ni Soli w Wie­licz­ce. Na godz. 18 na placu Jana Pawła II przed bu­dyn­ka­mi Cen­trum "Nie lę­kaj­cie się!" za­pla­no­wa­no ewan­ge­li­za­cyj­ny kon­cert dzięk­czyn­ny. Wy­stą­pią m.​in.: ze­spół "Ka­na­an", Paweł Bę­be­nek z Przy­ja­ciół­mi oraz Maria Kraw­czyk z ze­spo­łem "Małe Ważne Spra­wy". Z kolei In­sty­tut Dia­lo­gu Mię­dzy­kul­tu­ro­we­go im. Jana Pawła II w Kra­ko­wie z oka­zji 1. rocz­ni­cy be­aty­fi­ka­cji przy­go­to­wał kon­cert Dzie­cię­ce­go Ze­spo­łu Gó­ral­skie­go "Za­wa­ter­nik" pod Oknem Pa­pie­skim o godz. 15. Po­nad­to – kon­cert Ze­spo­łu Pie­śni i tańca Ślask im. Sta­ni­sła­wa Ha­dy­ny w Fil­har­mo­nii Kra­kow­skiej o godz. 18. Kon­cert od­bę­dzie się pod ty­tu­łem „Santo Sub­i­to! – Tańce Pol­skie”.

>>>>

Tak ! Zbliza sie rocznica ! :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:07, 30 Kwi 2012    Temat postu:

Kard. Nycz: w Kościele obchodzi się tylko dzień błogosławionego

1 maja przy­pa­da pierw­sza rocz­ni­ca be­aty­fi­ka­cji Jana Pawła II. Nie bę­dzie jed­nak uro­czy­ście ob­cho­dzo­na. W Ko­ście­le ka­to­lic­kim nie ob­cho­dzi się ta­kich rocz­nic, tylko dzień bło­go­sła­wio­ne­go lub świę­te­go - wy­ja­śnia me­tro­po­li­ta war­szaw­ski kard. Ka­zi­mierz Nycz.

Przy­po­mniał, że dzień bło­go­sła­wio­ne­go Jana Pawła II przy­pa­da 16 paź­dzier­ni­ka, w dniu, kiedy kra­kow­ski kar­dy­nał Karol Woj­ty­ła zo­stał wy­bra­ny na pa­pie­ża.

Hie­rar­cha pod­kre­ślił w roz­mo­wie z PAP, że pierw­szą rocz­ni­cę be­aty­fi­ka­cji warto wy­ko­rzy­stać "na przy­bli­że­nie się raz jesz­cze do Ojca Świę­te­go”. Dodał, że cho­dzi przede wszyst­kim o to, byśmy o nim po­tra­fi­li mówić i przez niego mo­dli­li się do Boga.

Na­wią­zu­jąc do ubie­gło­rocz­nej be­aty­fi­ka­cji, kard. Nycz wspo­mi­nał at­mos­fe­rę ogrom­ne­go świę­ta w Rzy­mie. - To było widać w przed­dzień już, kiedy lu­dzie ścią­ga­li z ca­łe­go świa­ta i z Pol­ski; to było widać także w sam dzień be­aty­fi­ka­cji. To, co sobie przy­po­mi­nam zo­sta­nie mi to na całe życie - ogrom­na ra­dość na ustach i na twa­rzy pa­pie­ża Be­ne­dyk­ta XVI, kiedy wy­po­wia­dał for­mu­łę be­aty­fi­ka­cyj­ną, kiedy wy­po­wia­dał te słowa "od dzi­siaj mo­że­my na­zy­wać Jana Pawła II, mo­je­go po­przed­ni­ka, bło­go­sła­wio­nym - mówił me­tro­po­li­ta war­szaw­ski.

- Be­ne­dykt XVI prze­jął po Janie Pawle II Ko­ściół, jego pro­wa­dze­nie. Prze­jął jako naj­waż­niej­szy i naj­bliż­szy współ­pra­cow­nik i prze­żył ra­dość wy­nie­sie­nia swo­je­go po­przed­ni­ka na oł­ta­rze. To się nie zda­rza czę­sto, bo taka be­aty­fi­ka­cja pięć, czy sześć lat po śmier­ci to jest zu­peł­ny wy­ją­tek w Ko­ście­le - za­zna­czył kard. Nycz.

W dniu pierw­szej rocz­ni­cy be­aty­fi­ka­cji Jana Pawła II nie bę­dzie żad­nych cen­tral­nych uro­czy­sto­ści ko­ściel­nych, je­dy­nie lo­kal­ne w Kra­ko­wie, gdzie 1 maja w Sank­tu­arium bł. Jana Pawła II w Kra­ko­wie-Ła­giew­ni­kach od­bę­dą się ob­cho­dy upa­mięt­nia­ją­ce to wy­da­rze­nie. Głów­nym punk­tem bę­dzie msza św. po­lo­wa na placu przed sank­tu­arium pod prze­wod­nic­twem me­tro­po­li­ty kra­kow­skie­go kard. Sta­ni­sła­wa Dzi­wi­sza. Wier­ni będą nie tylko dzię­ko­wać za be­aty­fi­ka­cję Jana Pawła II, ale rów­nież mo­dlić się w in­ten­cji jego ry­chłej ka­no­ni­za­cji.

Po mszy św. od­bę­dzie się kon­cert or­kie­stry dętej Ko­pal­ni Soli w Wie­licz­ce, a wie­czo­rem na placu Jana Pawła II przed bu­dyn­ka­mi Cen­trum "Nie lę­kaj­cie się!" za­pla­no­wa­no ewan­ge­li­za­cyj­ny kon­cert dzięk­czyn­ny.

Z kolei In­sty­tut Dia­lo­gu Mię­dzy­kul­tu­ro­we­go im. Jana Pawła II w Kra­ko­wie z oka­zji pierw­szej rocz­ni­cy be­aty­fi­ka­cji przy­go­to­wał kon­cert Dzie­cię­ce­go Ze­spo­łu Gó­ral­skie­go "Za­wa­ter­nik" pod „oknem pa­pie­skim” oraz kon­cert Ze­spo­łu Pie­śni i tańca Śląsk im. Sta­ni­sła­wa Ha­dy­ny w Fil­har­mo­nii Kra­kow­skiej. Kon­cert od­bę­dzie się pod ty­tu­łem "Santo Sub­i­to! – Tańce Pol­skie".

>>>>

Rzecz jasna chodzi o ficjalne obchody . Ale pierwsza rocznice moza uroczyscie obchodzic . Za 20 czy 40 lat pewnie juz nie bedzie ten dzien tak wazny . Ale po zaledwie roku to co innego ;O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:26, 30 Kwi 2012    Temat postu:

Wadowiczanie upamiętnią rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II

1 maja, w pierw­szą rocz­ni­cę be­aty­fi­ka­cji Jana Pawła II, miesz­kań­cy Wa­do­wic spo­tka­ją się na rynku, aby uczcić ten dzień. Przed po­łu­dniem od­bę­dzie się po­lo­wa msza świę­ta, a uli­ca­mi mia­sta przej­dzie pro­ce­sja dzięk­czyn­na.

- Ocze­ku­je­my już na wto­rek. Mia­sto jest od­święt­nie przy­stro­jo­ne z oka­zji rocz­ni­cy oraz przy­pa­da­ją­cych w naj­bliż­szych dniach świąt pań­stwo­wych – po­wie­dział rzecz­nik wa­do­wic­kie­go sa­mo­rzą­du Sta­ni­sław Ko­tar­ba.

Mszę świę­tą od­pra­wi na rynku bi­skup Jan Szko­doń z Kra­ko­wa. Po niej wier­ni przej­dą w pro­ce­sji Aleją Matki Bożej Fa­tim­skiej do ko­ścio­ła świę­te­go Pio­tra Apo­sto­ła. Tam po­świę­co­ne zo­sta­ną Grota Lo­urdz­ka i ka­plicz­ki świę­tych i bło­go­sła­wio­nych Po­la­ków wy­nie­sio­nych na oł­ta­rze w cza­sie pon­ty­fi­ka­tu Jana Pawła II.

Świą­ty­nia pod we­zwa­niem świę­te­go Pio­tra Apo­sto­ła po­wsta­ła jako wotum wdzięcz­no­ści za po­wo­ła­nie Ka­ro­la Woj­ty­ły na Sto­li­cę Pio­tro­wą i oca­le­nie życia w za­ma­chu 13 maja 1981 roku. Bu­do­wę roz­po­czę­to w 1984 roku. Dwa lata póź­niej, w dniu 66 uro­dzin pa­pie­ża, ery­go­wa­na zo­sta­ła pa­ra­fia świę­te­go Pio­tra Apo­sto­ła. W 1988 roku ka­mień wę­giel­ny, po­cho­dzą­cy z rzym­skiej ba­zy­li­ki świę­te­go Pio­tra wmu­ro­wał me­tro­po­li­ta kra­kow­ski kar­dy­nał Fran­ci­szek Ma­char­ski. Ko­ściół zo­stał kon­se­kro­wa­ny przez Jana Pawła II pod­czas dru­giej piel­grzym­ki do ro­dzin­ne­go mia­sta w sierp­niu 1991 roku.

Wie­czo­rem na rynku w pa­miąt­ko­wym kon­cer­cie wy­stą­pią Na­ta­lia Nie­men oraz pre­zen­tu­ją­cy mu­zy­kę chrze­ści­jań­ską z po­gra­ni­cza go­spel i soul ze­spół Deus Meus.

W ubie­głym roku uro­czy­sto­ści be­aty­fi­ka­cyj­ne w Rzy­mie były trans­mi­to­wa­ne na wa­do­wic­kim rynku. Wy­da­rze­nie, które zgro­ma­dzi­ło ty­sią­ce wier­nych, po­prze­dzi­ła msza świę­ta dzięk­czyn­na za be­aty­fi­ka­cję Jana Pawła II, którą od­pra­wił ksiądz in­fu­łat Ka­zi­mierz Suder, przy­ja­ciel Ka­ro­la Woj­ty­ły i nie­gdy­siej­szy pro­boszcz miej­sco­wej pa­ra­fii Ofia­ro­wa­nia NMP. W mszy uczest­ni­czył pre­mier Do­nald Tusk z mał­żon­ką Mał­go­rza­tą.

Karol Woj­ty­ła uro­dził się w Wa­do­wi­cach w 1920 roku. Miesz­kał tu do ma­tu­ry.

>>>>

Tak . Wystarczy powiedziec Wadowice i juz wiadomo o co chodzi . Wiecej nie trzeba :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 13:14, 01 Maj 2012    Temat postu:

Przemyśl: Muzeum Archidiecezjalne z pamiątkami po Janie Pawle II

Jak poinformował we wtorek, w rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II, dyrektor muzeum ks. Marek Wojnarowski, 6-7 tys. osób rocznie zwiedza ekspozycję pamiątek po Janie Pawle II, które znalazły się na stałej wystawie Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu.

- Zasadniczą część wystawy stanowi ponad 300 osobistych pamiątek; są to m.in. sutanna papieska, biała piuska, półbuty z czerwonej skóry. Mamy też materac i plecak, z którymi późniejszy papież wędrował po Beskidzie Niskim w latach 1967-78 - powiedział Wojnarowski.

Na przemyskiej wystawie znalazła się także laska używana przez papieża w 1997 roku podczas wizyty w Dukli i Krośnie. Jest też laska hebanowa, ofiarowana polskiemu papieżowi przez prezydenta Gabonu oraz figurka Matki Boskiej Fatimskiej od prezydenta Portugalii.

Można obejrzeć również sporą kolekcję okolicznościowych znaczków i kart pocztowych. Ostatnio do muzeum trafiła też kolekcja medali i monet z podobizną Jana Pawła II.

- Pamiątki gromadzimy od początku pontyfikatu papieża Jana Pawła II, aczkolwiek znaczny wzrost ich liczby notujemy od momentu objęcia archidiecezji przemyskiej przez ks. abp Józefa Michalika. Metropolita systematycznie wzbogaca muzeum pamiątkami papieskimi - podkreślił dyrektor.

Muzeum powstało w 1902 roku z inicjatywy ówczesnego ordynariusza przemyskiego św. bp Józefa Sebastiana Pelczara. Należy do najstarszych w regionie.

>>>>

Tak . Warto rozwijac wszelkie formy dzialan ukazujacych ludziom dobro . A to najlepiej robic na przykladzie swietych . Po to jest ich kult !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 21:11, 01 Maj 2012    Temat postu:

Pierwsza rocznica beatyfikacji Jana Pawła II

Podczas wtorkowej mszy świętej krakowski biskup Jan Szkodoń apelował o przyjęcie na nowo nauki bł. Jana Pawła II. Eucharystia była kulminacją wadowickich obchodów pierwszej rocznicy beatyfikacji papieża Polaka.

- Przyjmijmy na nowo, to co do nas mówił, do czego nas zachęcał i przed czym ostrzegał – mówił biskup do wiernych, którzy licznie zgromadzili się na rynku w rodzinnym mieście Karola Wojtyły.

Biskup apelował, by wierni modlili się za wstawiennictwem Jana Pawła II i naśladowali go w swoim życiu. Wzywał też wiernych, by kierowali się słowami błogosławionego wypowiedzianymi przez niego 22 października 1978 roku podczas mszy pontyfikalnej na Placu Świętego Piotra: "nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!".

Hierarcha podkreślał, że Jan Paweł II uczył nas i wciąż uczy cierpliwie znosić krzyż; cierpieć i umierać. - (…) Pan pozbawiał go stopniowo wszystkiego, lecz on pozostawał skałą zgodnie z wolą Chrystusa – mówił.

Po mszy świętej wierni przeszli w dziękczynnej procesji Aleją Matki Bożej Fatimskiej do kościoła świętego Piotra Apostoła. Duchowni zakonni nieśli relikwie dziewięciu świętych i błogosławionych, którzy byli związani z Wadowicami, między innymi błogosławionego Jana Pawła II, świętego arcybiskupa Józefa Bilczewskiego i świętego Rafała Kalinowskiego. Dzieci niosły przedstawiające ich figurki, które trafiły do poświęconej we wtorek kapliczki przy kościele.

Świątynia świętego Piotra Apostoła powstała jako wotum wdzięczności za powołanie Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i ocalenie życia w zamachu 13 maja 1981 roku. Jej budowę rozpoczęto w 1984 roku. Dwa lata później, w dniu 66. urodzin papieża, erygowana tu została parafia świętego Piotra Apostoła. W 1988 roku kamień węgielny, pochodzący z rzymskiej bazyliki świętego Piotra, wmurował ówczesny metropolita krakowski kardynał Franciszek Macharski. Kościół został konsekrowany przez Jana Pawła II podczas jego drugiej pielgrzymki do rodzinnego miasta w sierpniu 1991 roku.

Wieczorem na rynku odbędzie się pamiątkowy koncert; wystąpią Natalia Niemen oraz grający muzykę chrześcijańską z pogranicza gospel i soul zespół Deus Meus.

W ubiegłym roku uroczystości beatyfikacyjne w Rzymie transmitowano na wadowickim rynku. Poprzedziła je msza święta dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II, którą odprawił ksiądz infułat Kazimierz Suder, przyjaciel Karola Wojtyły i niegdysiejszy proboszcz miejscowej parafii Ofiarowania NMP. W mszy uczestniczył wówczas premier Donald Tusk z małżonką Małgorzatą.

Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach w 1920 roku. Mieszkał w tym mieście do matury.

>>>>>

Tak to piekny dzien :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:47, 02 Maj 2012    Temat postu:

Jan Paweł II będzie patronem Świdnicy

De­cy­zją Wa­ty­ka­nu pa­pież Jan Paweł II bę­dzie pa­tro­nem Świd­ni­cy. 8 maja ma to ogło­sić nun­cjusz apo­stol­ski w Pol­sce ar­cy­bi­skup Ce­le­sti­no Mi­glio­re.

O nada­nie pa­tro­na­tu Jana Pawła II Świd­ni­cy za­bie­ga­li wspól­nie pre­zy­dent mia­sta Woj­ciech Mur­dzek, rada miej­ska oraz bi­skup świd­nic­ki Igna­cy Dec. Świd­ni­ca bę­dzie pierw­szym mia­stem w Pol­sce, które pa­tro­nem zo­sta­nie Jan Paweł II.

Pre­zy­dent Świd­ni­cy pod­kre­ślił, że pro­ce­du­ra nada­nia pa­tro­na­ty trwa­ła w Wa­ty­ka­nie kilka mie­się­cy. - Na 8 maja przy­go­to­wa­li­śmy pro­gram skrom­ny, ale godny. Dwoma naj­waż­niej­szy­mi punk­ta­mi jest uro­czy­sta sesja Rady Miej­skiej oraz zwień­cze­nie, czyli ogło­sze­nie po­sta­no­wie­nia Sto­li­cy Apo­stol­skiej, które usły­szy­my w ka­te­drze, pod­czas uro­czy­stej mszy świę­tej – po­wie­dział Mur­dzek.

Zda­niem bi­sku­pa Igna­ce­go Deca nada­nie pa­tro­na­ty bę­dzie wy­da­rze­niem hi­sto­rycz­nym dla Świd­ni­cy. - To do­nio­sły mo­ment. Wie­rzy­my, że jak mamy imio­na, które mają swo­ich pa­tro­nów, to pró­bu­je­my ich na­śla­do­wać. Pró­bu­je­my te rysy rzeź­bić w na­szej oso­bie. Ważni są rów­nież pa­tro­ni wspól­not, na­ro­dów i miast - mówił.

Bi­skup pod­kre­ślił, że Świd­ni­ca, jako sto­li­ca die­ce­zji, "tym bar­dziej po­win­na się cie­szyć, że taki pa­tro­nat otrzy­ma w oso­bie naj­więk­sze­go Po­la­ka". - Co wię­cej Świd­ni­ca bę­dzie pierw­szym mia­stem w Pol­sce, które bę­dzie miało ta­kie­go pa­tro­na, wy­prze­dzi­li­śmy nawet Wa­do­wi­ce – dodał bi­skup.

>>>>

No i prosze :O))) Miasta maja patronow - jak najbardziej :O))) Łódź Faustynę , Maksymiliana Kolbe !!! Samych tytanów :O))))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:56, 02 Maj 2012    Temat postu:

Do Sanktuarium Maryjnego wprowadzono relikwie Jana Pawła II

W pierw­szą rocz­ni­cę be­aty­fi­ka­cji Jana Pawła II pry­mas Pol­ski abp Józef Ko­wal­czyk wpro­wa­dził we wto­rek do Sank­tu­arium Ma­ryj­ne­go w Li­che­niu Sta­rym re­li­kwiarz z kro­pla­mi krwi bło­go­sła­wio­ne­go pa­pie­ża.

- Pierw­szą rocz­ni­cę (...) ob­cho­dzi­my w tej wspa­nia­łej świą­ty­ni, którą Jan Paweł II od­wie­dził w 1999 r. i cie­szy­my się, że dziś przy­by­wa tu znów du­cho­wo, po­przez re­li­kwie jakie zo­sta­ły ofia­ro­wa­ne tej świą­ty­ni, aby być zna­kiem du­cho­wej jego obec­no­ści – mówił pry­mas.

Dodał, że chcąc re­ali­zo­wać te­sta­ment pa­pie­ża, mu­si­my żyć zgod­nie z De­ka­lo­giem.

- Bóg jest tym, który stwo­rzył świat. Dał nam te spraw­no­ści emo­cjo­nal­ne i in­te­lek­tu­al­ne, które sta­no­wią o czło­wie­czeń­stwie. On nam dał życie za po­śred­nic­twem na­szych ro­dzi­ców i uka­zał nam god­ność czło­wie­ka, który jest zwień­cze­niem stwo­rze­nia. Sza­nuj­my tę god­ność w sobie, sza­nuj­my tę god­ność w każ­dym czło­wie­ku, któ­re­go spo­ty­ka­my na co dzień – po­wie­dział pry­mas.

Re­li­kwiarz umiesz­czo­no w ka­pli­cy im. Jana Pawła II. Wier­ni mo­dli­li się w in­ten­cji ry­chłej ka­no­ni­za­cji pa­pie­ża. Po­przez uca­ło­wa­nie re­li­kwia­rza mogli oddać mu cześć.

W li­cheń­skim sank­tu­arium znaj­du­je się wiele pa­mią­tek zwią­za­nych z Janem Paw­łem II. W nawie głów­nej umiesz­czo­no ró­ża­niec z pereł po­da­ro­wa­ny przez pa­pie­ża pod­czas jego piel­grzym­ki do Li­che­nia.

W sta­rej czę­ści sank­tu­arium znaj­du­je się dom pa­pie­ski. W po­ko­jach po­zo­sta­ły ory­gi­nal­ne meble, z któ­rych ko­rzy­stał Jan Paweł II. Obec­nie znaj­du­je się tam mu­zeum, w któ­rym gro­ma­dzo­ne są pa­miąt­ki po­da­ro­wa­ne przez wier­nych – oko­licz­no­ścio­we wy­da­nia znacz­ków, mo­ne­ty ko­lek­cjo­ner­skie, książ­ki, pu­bli­ka­cje i wiele in­nych eks­po­na­tów.

W 2011 r. sank­tu­arium w Li­che­niu od­wie­dzi­ło 1,2 mi­lio­na piel­grzy­mów.

>>>>

Tak ! To wspaniale snakturaium na miejscu objawien skierowanych do Polski i o Polsce ! Opisujacych cal historie Polski az do przyjscia Jezusa ! I to sama Nasza Matka sie objawila . BEZ PRECEDENSU !!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 12:58, 04 Maj 2012    Temat postu:

Krew bł. Jana Pawła II trafiła do Bazyliki Mariackiej

Re­li­kwiarz z kro­plą krwi bł. Jana Pawła II zo­stał w czwar­tek wie­czo­rem prze­ka­za­ny pa­ra­fii pod we­zwa­niem Wnie­bo­wzię­cia Naj­święt­szej Marii Panny w Kra­ko­wie. Wy­ko­na­ny przez nie­miec­kie­go ar­ty­stę Ulri­cha Bo­ec­ken­fel­da sym­bo­licz­nie na­wią­zu­je do za­ma­chu na pa­pie­ża.

Me­tro­po­li­ta kra­kow­ski kard. Sta­ni­sław Dzi­wisz prze­ka­zał re­li­kwiarz pa­ra­fii pod­czas mszy św. dla ma­tu­rzy­stów. - W cza­sie za­ma­chu na placu św. Pio­tra ta krew się po­la­ła. Rów­nież moja su­tan­na była po­kry­ta krwią Jana Pawła II - mówił kard. Dzi­wisz. - Ta krew sym­bo­li­zu­je jego obec­ność i głę­bo­ką mi­ło­ści do Ko­ścio­ła, do wszyst­kich ludzi na świe­cie - tłu­ma­czył sym­bo­li­kę re­li­kwia­rza.

Pro­boszcz pa­ra­fii ma­riac­kiej ks. in­fu­łat Da­riusz Raś dzię­ku­jąc za re­li­kwiarz mówił, że nikt inny nie mógł prze­ka­zać ta­kie­go daru, jak tylko kard. Dzi­wisz, który przez tyle lat słu­żył Ja­no­wi Paw­ło­wi II i znów wpro­wa­dził do tej świą­ty­ni tego, który wiele razy tam spo­wia­dał i wiele razy się mo­dlił. Re­li­kwiarz, który tra­fił do Ba­zy­li­ki Ma­riac­kiej, zo­stał wy­ko­na­ny w 2011 r. w Niem­czech przez Ulri­cha Bo­ec­ken­fel­da. Za­my­słem ar­ty­sty było na­wią­za­nie do za­ma­chu na Jana Pawła II 13 maja 1981 r. Sym­bo­li­zu­je to ma­te­riał, z któ­re­go jest wy­ko­na­ny sam re­li­kwiarz, ko­lo­ryt oraz kro­pla krwi Ojca Świę­te­go umiesz­czo­na w jego wnę­trzu.

Rama re­li­kwia­rza wy­ko­na­na zo­sta­ła z drew­na ró­ża­ne­go, sym­bo­li­zu­ją­ce­go Dzie­wi­cę Ma­ry­ję. Zdo­bią ją czte­ry małe gra­na­ty bę­dą­ce zna­kiem krwi prze­la­nej w dniu za­ma­chu, a wień­czy wy­ko­na­ny ze sre­bra krzyż wzo­ro­wa­ny na krzy­żu dłuta Lello Sco­rzel­lie­go, któ­re­go pa­pież uży­wał przez cały swój pon­ty­fi­kat. Wnę­trze re­li­kwia­rza skła­da się z dwóch ka­wał­ków gór­skie­go krysz­ta­łu, po­mię­dzy któ­ry­mi umiesz­czo­ny zo­stał frag­ment chu­s­tecz­ki pa­pie­ża na­są­czo­nej jego krwią. Tka­ni­na jest jakby wto­pio­na w gór­ski krysz­tał, na któ­rym wy­ry­to au­to­graf Jana Pawła II.

Pod­sta­wa re­li­kwia­rza wy­ko­na­na jest z wielu ele­men­tów, m.​in. z po­cho­dzą­ce­go z Fa­ti­my drew­na dębu, z drew­na he­ba­no­we­go, któ­re­go czar­ny kolor sym­bo­li­zu­je ka­płań­stwo Ojca Świę­te­go i z mor­ga­ni­tów, rzad­kiej od­mia­ny be­ry­lu, wy­ra­ża­ją­cych mi­łość bł. Jana Pawła II do Boga. Cokół opar­ty jest na ka­mien­nym fun­da­men­cie z Ba­zy­li­ki Wa­ty­kań­skiej, po­da­ro­wa­nym ar­ty­ście przez wa­ty­kań­ską Fa­bry­kę Świę­te­go Pio­tra.

We wszyst­kie czwart­ki roku w Ba­zy­li­ce Ma­riac­kiej o go­dzi­nie 18.30 wier­ni będą mo­dlić się, dzię­ko­wać i pro­sić Boga za przy­czy­ną Jana Pawła II w cza­sie spe­cjal­nej no­wen­ny.

Pod­czas mszy św. w in­ten­cji ma­tu­rzy­stów bp Grze­gorz Ryś mówił, że mło­dzi lu­dzie stoją przed trud­nym wy­bo­rem dal­szej drogi życia i prze­ko­ny­wał ich, że to co uwa­ża­ne jest za sła­bość, może oka­zać się siłą czło­wie­ka. - Chce­cie być, mam na­dzie­ję, też do­bry­mi chrze­ści­ja­na­mi. Co my mamy w rę­kach? Słowa, sie­dem sa­kra­men­tów i po­czu­cie bycia razem jako wspól­no­ta Ko­ścio­ła. Wy­star­czy na smoka - mówił bp Ryś. Ży­czył ma­tu­rzy­stom, by spraw­dzi­li się nie tylko na ma­tu­rze, ale także w życiu.

>>>>

I kolejne relikwie . Wbrew prymitywnym przesmiewcom relikwie pokazuja nam scisly zwiazek ducha i materii . Przeciez wszystko Bóg stworzyl . I sa MATERIALNYM dowodem na istnienie Boga bo czlowiek musi dotknac . A i tak sa tak glupi ze zamiast sprawdzic odrzucaja bez ogladania . Tak niestety . Czlowiek potrafi odrzucic rzecz oczywista . Stad zbawienie czlowieka jest tak trudne !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 12:32, 09 Maj 2012    Temat postu:

Jan Paweł II patronem Świdnicy

Błogosławiony Jan Paweł II został we wtorek oficjalnie ogłoszony patronem Świdnicy. To pierwsze miasto w Polsce, którego patronem został polski papież.

Dekret o nadaniu patronatu odczytał nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore, podczas uroczystej mszy odbywającej się w Katedrze Świdnickiej.

Nuncjusz przypomniał słowa kardynała Angelo Sodano wypowiedziane w pierwszą rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II: -idzie drogami, wytyczonymi mu przez Pana, jakby widział ślady niewidoczne dla innych.

-Rzeczywiście, to światło wiary wspierało naszego niezapomnianego Jana Pawła II w licznych życiowych próbach. W trudnych momentach zawsze widziałem u papieża spokój, którego można życzyć każdemu. Jego źródłem była wewnętrzna pewność, że Bóg jest zawsze obecny na drogach ludzi i całych narodów - cytował słowa kardynała abp Migliore.

Wcześniej na rynku w Świdniku odbyło się uroczyste odsłonięcie portretu zmarłego papieża, wykonanego przez mieszkańców miasta.

O nadanie patronatu Jana Pawła II Świdnicy zabiegali wspólnie prezydent miasta Wojciech Murdzek, rada miejska oraz biskup świdnicki Ignacy Dec.

Jan Paweł II zostanie także patronem swoich rodzinnych Wadowic. Uroczystość zaplanowano na 18 maja, podczas obchodów 92. urodzin Karola Wojtyły. Wówczas kard. Dziwisz ma przekazać władzom miasta dekret podpisany przez papieża.

>>>>

I prosze . Kolejne miasto ktore ma wspanailego patrona . On pomoze wszystkim mieszkancom . Oczywiscie tym co chca . Nie ma przymusu . Pomoc mozna odrzucic .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:29, 11 Maj 2012    Temat postu:

"Rzeczpospolita": Kanonizacja Jana Pawła II w Polsce?

Pa­pież zo­stał­by ogło­szo­ny świę­tym w 2015 r. Ten po­mysł jest po­waż­nie roz­wa­ża­ny – ujaw­nia "Rzecz­po­spo­li­ta".

Ogło­sze­nie świę­to­ści bł. Jana Pawła II przez Be­ne­dyk­ta XVI mia­ło­by się odbyć przy oka­zji Świa­to­wych Dni Mło­dzie­ży w Kra­ko­wie w 2015 r. To po­mysł dys­ku­to­wa­ny na naj­wyż­szych szcze­blach ko­ściel­nej hie­rar­chii w Pol­sce i Wa­ty­ka­nie.

By­ło­by to wy­da­rze­nie sym­bo­licz­ne: ka­no­ni­za­cja na­stą­pi­ła­by w dzie­sią­tą rocz­ni­cę śmier­ci Jana Pawła II, w mie­ście bli­skim sercu pa­pie­ża, wśród mło­dych, któ­rych Dni za­in­au­gu­ro­wał w 1985 r. Osta­tecz­nie o tym, czy, kiedy i gdzie ogło­sić Jana Pawła II świę­tym, zde­cy­du­je sam pa­pież Be­ne­dykt XVI po wy­peł­nie­niu wszyst­kich wy­mo­gów pro­ce­su ka­no­ni­za­cyj­ne­go. Gdyby Be­ne­dykt XVI ogło­sił ka­no­ni­za­cję Jana Pawła II w Kra­ko­wie, czyli poza Wa­ty­ka­nem, byłby to pierw­szy taki przy­pa­dek w cza­sie tego pon­ty­fi­ka­tu.

- Nie ma prze­szkód for­mal­nych - za­pew­nia o. Szcze­pan T. Praś­kie­wicz, kon­sul­tor Kon­gre­ga­cji Spraw Ka­no­ni­za­cyj­nych.

Hi­sto­ria naj­waż­niej­sze­go cudu – wię­cej w ser­wi­sie Onet Re­li­gia

Krok ku świę­to­ści. Be­aty­fi­ka­cja Jana Pawła II

Prawo ka­no­nicz­ne na­ka­zu­je, by pro­ces be­aty­fi­ka­cyj­ny za­czy­nać nie wcze­śniej niż 5 lat po śmier­ci kan­dy­da­ta do świę­to­ści. Na­stęp­ca Jana Pawła II, Be­ne­dykt XVI, udzie­lił jed­nak spe­cjal­nej dys­pen­sy. Wcze­śniej ta­kie­go za­szczy­tu do­stą­pi­ły je­dy­nie Matka Te­re­sa z Kal­ku­ty i Łucja dos San­tos.

Ofi­cjal­nie pro­ces be­aty­fi­ka­cyj­ny pa­pie­ża, któ­re­go po­stu­la­to­rem był pol­ski ksiądz Sła­wo­mir Oder, roz­po­czął się już 13 maja 2005 roku. 14 stycz­nia 2011 roku Be­ne­dykt XVI wydał de­kret, w któ­rym uznał cud uzdro­wie­nia Marie Si­mon-Pier­re Nor­mand i wy­zna­czył dzień be­aty­fi­ka­cji swego po­przed­ni­ka na 1 maja 2011.

Od­pra­wio­na na Placu Świę­te­go Pio­tra w Rzy­mie msza za­koń­czy­ła pro­ces be­aty­fi­ka­cyj­ny pa­pie­ża Po­la­ka. Uczest­ni­czy­ło w niej ponad mi­lion wier­nych, w tym przed­sta­wi­cie­le naj­wyż­szej wła­dzy świec­kiej i du­cho­wej z ca­łe­go świa­ta. Od tej pory można go ofi­cjal­nie czcić jako bło­go­sła­wio­ne­go (prawo ka­no­nicz­ne ze­zwa­la na kult lo­kal­ny, a więc w po­szcze­gól­nych die­ce­zjach). Dniem, w któ­rym cały Ko­ściół ka­to­lic­ki wspo­mi­na pa­mięć Jana Pawła II jest od roku 22 paź­dzier­ni­ka, na pa­miąt­kę daty wy­bra­nia go na na­stęp­cę świę­te­go Pio­tra.

>>>>

Pewnie i taki scenariusz jest rozwazany . Bardzo ciekawy ! Bylaby odpowiednia ranga ...

Jan Paweł II,fot.​Keith Dan­ne­mil­ler / Newspix.​pl


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:13, 17 Maj 2012    Temat postu:

Uroczystości upamiętniające urodziny bł. Jana Pawła II

Wa­do­wi­ce, ro­dzin­na miej­sco­wość bł. Jana Pawła II, w pią­tek bę­dzie świę­to­wać przy­pa­da­ją­ce tego dnia 92. uro­dzi­ny pol­skie­go pa­pie­ża. Kul­mi­na­cją uro­czy­sto­ści bę­dzie msza świę­ta od­pra­wio­na w po­łu­dnie przez me­tro­po­li­tę kra­kow­skie­go kar­dy­na­ła Sta­ni­sła­wa Dzi­wi­sza.

Bez­po­śred­nio przed mszą świę­tą kar­dy­nał od­czy­ta i wrę­czy bur­mistrz Ewie Fi­li­piak de­kret pa­pie­ża Be­ne­dyk­ta XVI, w któ­rym nadał Wa­do­wi­com pa­tro­nat bł. Jana Pawła II.

Maria Bu­dziń­ska z wa­do­wic­kie­go Mu­zeum Dom Ro­dzin­ny Ojca Świę­te­go po­in­for­mo­wa­ła, że udział w ju­bi­le­uszu oprócz kar­dy­na­ła za­po­wie­dzie­li mię­dzy in­ny­mi: mi­ni­ster kul­tu­ry Bog­dan Zdro­jew­ski i rek­tor Sank­tu­arium w Fa­ti­mie Car­los Ma­nu­el Pe­dro­sa Ca­be­cin­has.

Go­ście zwie­dzą wnę­trze prze­bu­do­wy­wa­nej sie­dzi­by mu­zeum w domu ro­dzin­nym po­przed­nie­go pa­pie­ża, w któ­rej wkrót­ce in­sta­lo­wa­na bę­dzie nowa eks­po­zy­cja.

Uro­dzi­ny bł. Jana Pawła II tra­dy­cyj­nie zgro­ma­dzą też mło­dzież ze szkół imie­nia pa­pie­ża. Or­ga­ni­za­to­rzy spo­dzie­wa­ją się około 3 ty­się­cy uczniów z całej Pol­ski. Dużą atrak­cją dla nich bę­dzie mię­dzy in­ny­mi wo­sko­wa fi­gu­ra ich pa­tro­na, która na jeden dzień trafi do Wa­do­wic ze zbio­rów Mu­zeum Ma­da­me Tus­sauds w Ber­li­nie.

Karol Woj­ty­ła uro­dził się w Wa­do­wi­cach w 1920 roku. Miesz­kał tu do ma­tu­ry.

>>>>

Wadowice niezawodne !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 18:09, 18 Maj 2012    Temat postu:

Apel kard. Dziwisza ws. kanonizacji Jana Pawła II

O mo­dli­twę w in­ten­cji ka­no­ni­za­cji Jana Pawła II za­ape­lo­wał na wa­do­wic­kim rynku kar­dy­nał Sta­ni­sław Dzi­wisz w ho­mi­lii pod­czas mszy od­pra­wio­nej w ra­mach ob­cho­dów 92. uro­dzin Ka­ro­la Woj­ty­ły. Pod­czas mszy od­czy­ta­no de­kret o usta­no­wie­niu pa­pie­ża Po­la­ka pa­tro­nem Wa­do­wic.

Kar­dy­nał pod­kre­ślał, że dzię­ki Ja­no­wi Paw­ło­wi II wielu ludzi na całym świe­cie umoc­ni­ło swą wiarę i od­na­la­zło się we wspól­no­cie Ko­ścio­ła.

- Po­zna­waj­my głę­biej jego na­ucza­nie, spoj­rze­nie na spra­wy świa­ta i Ko­ścio­ła, styl służ­by Bogu i czło­wie­ko­wi. Utoż­sa­miaj­my się z war­to­ścia­mi, które re­pre­zen­to­wał, zwłasz­cza z tro­ską o życie, po­sza­no­wa­nie god­no­ści czło­wie­ka, o więk­szą spra­wie­dli­wość i so­li­dar­ność w życiu spo­łecz­nym. To bę­dzie naj­lep­sza i naj­bar­dziej owoc­na od­po­wiedź na dar pa­tro­na­tu bło­go­sła­wio­ne­go pa­pie­ża – mówił du­chow­ny.

Za­ape­lo­wał też o mo­dli­twę w in­ten­cji ka­no­ni­za­cji Jana Pawła II, "by blask jego świę­to­ści jesz­cze bar­dziej za­ja­śniał w Ko­ście­le i bu­dził w ludz­kich ser­cach na­dzie­ję i pra­gnie­nie do­ra­sta­nia do świę­to­ści".

Pod­czas mszy od­czy­ta­no wa­ty­kań­ski de­kret o usta­no­wie­niu bł. Jana Pawła II pa­tro­nem Wa­do­wic. Kar­dy­nał na­wią­zał do tego w ho­mi­lii. - Bło­go­sła­wio­ny Janie Pawle, pro­szę cię, miej w szcze­gól­nej opie­ce twoje mia­sto Wa­do­wi­ce, któ­re­mu od dziś pa­tro­nu­jesz z nieba. Miej w opie­ce wszyst­kie szko­ły two­je­go imie­nia i wszyst­kich mło­dych, by uczy­li się, jak ko­chać i słu­żyć. Miej w opie­ce naszą Oj­czy­znę i Eu­ro­pę, by pa­mię­ta­ła o swo­ich ko­rze­niach, z któ­rej wy­ra­sta jej kul­tu­ra i cy­wi­li­za­cja. Miej w opie­ce Ko­ściół po­wszech­ny, by gło­sił od­waż­nie Ewan­ge­lię i był świad­kiem Chry­stu­sa w trze­cim ty­siąc­le­ciu chrze­ści­jań­stwa – mówił.

Na­bo­żeń­stwo zgro­ma­dzi­ło rze­sze wier­nych, m.​in. uczniów ze szkół, któ­rych pa­tro­nem jest Jan Paweł II. Zlot tych pla­có­wek w dniu uro­dzin pa­pie­ża odbył się po raz 12.

- Do­tar­li­ście do źró­deł, do po­cząt­ku drogi nie­zwy­kłe­go pa­tro­na. Może on być wzo­rem, uoso­bie­niem ide­ału czło­wie­ka, który ze swego życia uczy­nił dar dla Boga i ludzi. On sam po­świę­cał wiele czasu i serca mło­dym, któ­rzy – jak po­wta­rzał – są przy­szło­ścią i na­dzie­ją Ko­ścio­ła – mówił w ka­za­niu kar­dy­nał Dzi­wisz, zwra­ca­jąc się do mło­dzie­ży.

Msza św. zo­sta­ła od­pra­wio­na przy oł­ta­rzu usta­wio­nym na sce­nie na wa­do­wic­kim rynku, tuż przy ba­zy­li­ce Ofia­ro­wa­nia NMP, w któ­rej Karol Woj­ty­ła był ochrzczo­ny i przy­jął pierw­szą ko­mu­nię świę­tą.

Bez­po­śred­nio po mszy tytuł ho­no­ro­we­go oby­wa­te­la Wa­do­wic ode­brał Eu­ge­niusz Mróz, przy­ja­ciel Ka­ro­la Woj­ty­ły ze szkol­nej ławy, a także żoł­nierz AK z cza­sów oku­pa­cji nie­miec­kiej.

Po po­łu­dniu na wa­do­wic­kim rynku wy­stą­pią or­kie­stry dęte, z kon­cer­tem bę­dą­cym hoł­dem dla bł. Jana Pawła II.

Przed po­łu­dniem kar­dy­nał Dzi­wisz wraz z mi­ni­strem kul­tu­ry Bog­da­nem Zdro­jew­skim od­wie­dzi­li prze­bu­do­wy­wa­ne wa­do­wic­kie Mu­zeum Dom Ro­dzin­ny Jana Pawła II. Za­po­wie­dzie­li, że jego otwar­cie na­stą­pi za rok, 18 maja 2013 roku.

>>>>

Raczej nalezy sie modlic aby ludzie wykorzystali owoce tej kanonizacji bo ona jest pewna :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 21:10, 26 Maj 2012    Temat postu:

Powstał projekt muzyczny "Majestat życia"

Blisko 200 osób bierze udział w projekcie wokalno-instrumentalno-tanecznym "Majestat życia", którego pomysłodawcą jest kompozytor, aranżer, dyrygent i multiinstrumentalista, łodzianin Piotr Piątkowski. Projekt poświęcony jest papieżowi Janowi Pawłowi II.

W sobotę odbędzie się próba generalna tego wydarzenia. Jak mówi jego pomysłodawca, utwór kierowany jest zarówno do ludzi starszych jak i młodszych, a przesłaniem i główną ideą "jest miłość oraz emocje, z którymi człowiek na co dzień się spotyka".

Wykonawcami "Majestatu życia" są uczniowie z czterech łódzkich szkół muzycznych, których "zjednoczyła pasja jaką jest muzyka". Muzykę skomponował Piątkowski. Libretto do tego utworu napisał Łukasz Kłysz, a choreografię stworzyła Diana Dinka Izdebska. Kłysz i Izdebska to absolwenci szkół muzycznych. Utwór napisany został na orkiestrę symfoniczną, chór mieszany, gitary, perkusje, instrumenty elektroniczne. Są też soliści, DJ, raper oraz zespół taneczny.

Piątkowski podkreślił, że jego dzieło nie jest klasyczną kantatą. Jego zdaniem trzeba iść do przodu, szukać nowych melodii, nowych brzmień, nowych rozwiązań i połączeń instrumentacyjnych. Przyznaje, że "Majestat życia" to "wielka mieszanka symfonicznych brzmień z nowoczesnymi brzmieniami elektronicznymi".

Według autora tekstu, Łukasza Kłysza, utwór opowiada o radości, cierpieniu, pokoju i miłości. - Te wszystkie uczucia towarzyszyły zarówno Janowi Pawłowi II, któremu poświęcony jest projekt jak i nam wszystkim - zwykłym ludziom, którzy są podatni na popełnianie błędów - uważa Kłysz.

Dodał, że utwór jest też "wołaniem o ludzkie uczucia do ludzi, którzy zapomnieli, co to znaczy wybaczyć, darować winy, zaprzestać zemsty".

Próba generalna "Majestatu życia" odbędzie się w sobotę wieczorem w auli Uniwersytetu Medycznego na Pomorskiej w Łodzi. Jego premierę przewidziano na 16 czerwca.

>>>

Tka . Sztuka musi byc szczera aby byla dobra . Trzeba naprawde chciec to tworzc . Inaczej nie ma sensu . Oczywiscie nie nalezy mylic tego z sytuacja gdy ktos zamawia i placi . To oczywiscie jak najbardziej . Ale musi byc zgodne z danym tworca . Z jego dusza .
Proba chyba jeszcze trwa ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:26, 27 Maj 2012    Temat postu:

Pożar w Łodzi. Miało tam powstać centrum papieskie

25 zastępów straży pożarnej gasiło w sobotę w nocy pożar jednego z opuszczonych budynków dawnych zakładów Uniontex w Łodzi. W budynku miało powstać centrum papieskie upamiętniające wizytę Jana Pawła II w fabryce.

Palił się drewniany dach dawnej tkalni o powierzchni prawie 900 m kw. Jak powiedzieli w niedzielę rano strażacy, akcja gaśnicza była bardzo trudna ze względu na utrudniony dostęp wozów strażackich oraz kłopoty z rozstawieniem podnośników i wysięgników.

Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

Zakłady Bawełniane im. Obrońców Pokoju "Uniontex" należały kiedyś do przemysłowego imperium łódzkiego fabrykanta Karola Scheiblera; były jednymi z największych w Łodzi. Pracowało tam prawie 14 tys. osób, w większości kobiet. W 1987 roku fabrykę odwiedził Jan Paweł II, który 13 czerwca spotkał się z pracującymi tam kobietami.

>>>>

Jak widzicie budynki Kościoła czy tez papieskie nie sa wylaczone ze swiata i nie maja ,,specjalnej'' protekcji . Jezus przeciez tak samo nie byl izolowany od swiata aby mu sie nic nie wydarzylo . Wrecz przeciwnie ...
I to tez jest wazna nauka . Trzeba kochac Boga dla Boga a nie dla korzysci w postaci ochrony na tym swiecie . To by byly handel a nie milosc ...



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:51, 03 Cze 2012    Temat postu:

22 trasy turystyczne w przewodniku "Na szlaku z Janem Pawłem II"

Nakładem krakowskiego wydawnictwa Bezdroża ukazał się przewodnik turystyczny „Na szlaku z Janem Pawłem II”. Książka prezentuje 22 trasy piesze, rowerowe i kajakowe w całej Polsce, związane z obecnością Karola Wojtyły.

To książka nie tylko dla tych, którzy chcą pielęgnować pamięć o Janie Pawle II” – poinformował Paweł Sondej z Wydawnictwa Bezdroża. - Polecamy ją również wszystkim turystom, którzy lubią spędzać czas aktywnie: na rowerze, w kajaku lub w górach - dodał.

W publikacji zostały opisane szlaki, które w ostatnich latach udostępniono turystom. Prezentują one nie tylko piękno odwiedzanego regionu, ale także ciekawe obiekty, fakty i anegdoty związane z obecnością Karola Wojtyły.

Wśród proponowanych tras znajdziemy m.in. opisy szlaków w Beskidach, Bieszczadach, Pieninach, Tatrach i Sudetach, ale także trasy kajakowe w Borach Tucholskich i na Mazurach.

>>>>

Ciekawe polaczenie turystyki ze swietoscia . Tak trzeba !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:58, 10 Cze 2012    Temat postu:

Papież pozdrowił uczestników obchodów pielgrzymki JP II do Polski

Podczas niedzielnego spotkania z wiernymi w Watykanie papież Benedykt XVI pozdrowił uczestników trwających w Polsce uroczystości upamiętniających 25. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II. Bierze w nich udział sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone.

Zwracając się do Polaków po modlitwie Anioł Pański papież powiedział: "Pozdrawiam szczególnie mieszkańców Krakowa, Łodzi, Bydgoszczy i Gdańska, którzy z moim Sekretarzem Stanu wspominają w tych dniach pielgrzymkę do Polski – sprzed ćwierć wieku – błogosławionego Jana Pawła II. Jej owocem jest Święto Eucharystii, które dzisiaj obchodzicie w Łodzi, gdzie zostanie poświęcone Centrum Studiów imienia Błogosławionego".

Benedykt XVI pozdrowił również uczestników poniedziałkowego spotkania w Bydgoszczy, którzy będą zgłębiać treść encykliki Caritas in Veritate. "Niech te spotkania umocnią waszą więź z Chrystusem, który do końca nas umiłował" - dodał.

W rozważaniach przed południową modlitwą papież mówił, że "ze wzruszeniem" myśli o wielu kościołach, zniszczonych w dwóch niedawnych trzęsieniach ziemi w regionie Emilia-Romania na północy Włoch.

"Z miłością modlę się za tamtejsze społeczności, które ze swymi księżmi muszą gromadzić się na mszy świętej pod gołym niebem" - podkreślił. Podziękował za działania podejmowane na rzecz ludności tego regionu.

>>>>

Tak jest ! Bylem na przemarszu . Piekna pogoda pieka litania do Jana Pawla II . W ogole bylo pieknia . Od razu widac ze papiez byl tam z nami .
My go nie widzielismy oczami poniewaz jest zaslona miedzy ziemia a niebem wynika z grzechu pierworodnego ale oni widza bo sa oczyszczeni przez Boga . Ich obcowanie sprawia wlasnie to ze czujemy sie dobrze jest nam pieknie i wszelkie inne pozytwne odczucia . To jest obcowanie swietych czyli wspolne przebywanie ludzi z nieba i tych na ziemi ! :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:31, 13 Cze 2012    Temat postu:

Łódź: 10. wędrówka szlakiem bł. Jana Pawła II

Miesz­kań­cy Łodzi po raz 10. po­dró­żo­wa­li w środę łódz­kim szla­kiem bł. Jana Pawła II, który upa­mięt­nia wi­zy­tę pa­pie­ża Po­la­ka w Łodzi. W miej­scach, które ćwierć wieku temu od­wie­dził, zło­żo­no kwia­ty, za­pa­lo­no zni­cze i wspo­mi­na­no jego słowa.

Jan Paweł II od­wie­dził Łódź 13 czerw­ca 1987 roku pod­czas swo­jej trze­ciej piel­grzym­ki do Pol­ski. Na pa­miąt­kę tej wi­zy­ty od 2003 roku od­by­wa­ją się wę­drów­ki pa­pie­skim szla­kiem.

Uro­czy­stość tra­dy­cyj­nie roz­po­czę­ła się przy ta­bli­cy umiesz­czo­nej w fa­sa­dzie bu­dyn­ku Urzę­du Mia­sta. Upa­mięt­nia ona nada­nie w 2003 roku Ja­no­wi Paw­ło­wi II ty­tu­łu Ho­no­ro­we­go Oby­wa­te­la Mia­sta Łodzi. Od­two­rzo­no pa­pie­skie po­zdro­wie­nia skie­ro­wa­ne do ło­dzian w maju 2003 pod­czas au­dien­cji ge­ne­ral­nej; od­czy­ta­no rów­nież treść listu in­for­mu­ją­ce­go wów­czas pa­pie­ża o łódz­kich ob­cho­dach rocz­ni­cy jego wi­zy­ty oraz te­le­gram Jana Pawła II z tam­te­go czasu.

Pod pa­miąt­ko­wą ta­bli­cą me­tro­po­li­ta łódz­ki abp Wła­dy­sław Zió­łek, przed­sta­wi­cie­le wła­dze mia­sta i wo­je­wódz­twa zło­ży­li kwia­ty i za­pa­li­li zni­cze.

- Myślę, że ener­gia tych miejsc i aura śla­dów pa­pie­skich w Łodzi nadal po­zo­sta­je żywa i ważna. Tra­dy­cja wę­dró­wek szla­kiem Jana Pawła II bę­dzie z pew­no­ścią kon­ty­nu­owa­na, a dzię­ki nim rów­nież at­mos­fe­ra spo­tka­nia pa­pie­ża z ło­dzia­na­mi sprzed ćwierć wieku zo­sta­nie prze­ka­za­na ko­lej­nym po­ko­le­niom - po­wie­dzia­ła pre­zy­dent Łodzi Hanna Zda­now­ska.

Sprzed ma­gi­stra­tu uczest­ni­cy wę­drów­ki, wśród nich także mło­dzież z łódz­kich szkół, prze­je­cha­li au­to­bu­sa­mi MPK na łódz­kie lot­ni­sko, gdzie w 1987 roku Jan Paweł II od­pra­wił mszę świę­tą dla ponad 1,2 mln piel­grzy­mów. Jej naj­waż­niej­szym mo­men­tem była pierw­sza ko­mu­nia świę­ta ponad 1550 dzie­ci. Jan Paweł II oso­bi­ście udzie­lił sa­kra­men­tu setce dzie­ciom.

Na tra­sie wę­drów­ki zna­la­zły się dawne za­kła­dy Alba, gdzie ćwierć wieku temu Jan Paweł II nie­ocze­ki­wa­nie za­trzy­mał się i po­zdro­wił pra­cow­ni­ków fa­bry­ki oraz pa­miąt­ko­wa ta­bli­ca przy by­łych za­kła­dach "Union­tex", gdzie pa­pież Polak spo­tkał się z łódz­ki­mi włók­niar­ka­mi. Było to wtedy pierw­sze w trak­cie jego pon­ty­fi­ka­tu spo­tka­nie z pra­cow­ni­ka­mi na te­re­nie ich za­kła­du pracy.

Te­go­rocz­na wę­drów­ka za­koń­czy­ła się przy po­mni­ku bł. Jana Pawła II na placu jego imie­nia przed łódz­ką ar­chi­ka­te­drą. W ka­te­drze 25 lat temu do­szło do spo­tka­nia pa­pie­ża z przed­sta­wi­cie­la­mi łódz­kiej kul­tu­ry i nauki.

Wę­drów­ka łódz­kim szla­kiem bł. Jana Pawła II za­koń­czy­ła trwa­ją­ce trzy mie­sią­ce ob­cho­dy 25-le­cia wi­zy­ty pa­pie­ża w Łodzi. Ich uko­ro­no­wa­niem było w mi­nio­ną nie­dzie­lę ar­chi­die­ce­zjal­ne Świę­to Eu­cha­ry­stii, usta­no­wio­ne na pa­miąt­kę wi­zy­ty Ojca Świę­te­go w mie­ście. Prze­wod­ni­czył mu kard. Tar­ci­sio Ber­to­ne, se­kre­tarz stanu Sto­li­cy Apo­stol­skiej, naj­bliż­szy współ­pra­cow­nik pa­pie­ża Be­ne­dyk­ta XVI.

>>>>

Kolejny fajny pomysl ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:41, 13 Cze 2012    Temat postu:

"Premier Watykanu" poświęcił kaplicę bł. Jana Pawła II

Kaplicę bł. Jana Pawła II na Zaspie w Gdańsku poświęcił kardynał Tarcisio Bertone. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej poprowadził w katedrze oliwskiej uroczystości 25 rocznicy spotkania Papieża Polaka ze Światem Pracy.

- W kalendarium bieżącego roku wpisane są dwa ważne dla Archidiecezji Gdańskiej wydarzenia związane z przeżywanymi rocznicami: w marcu minęło dwadzieścia lat od powstania Metropolii Gdańskiej, a w tych dniach upływa dwadzieścia pięć lat od wizyty Jana Pawła II na Wybrzeżu Gdańskim i spotkania na gdańskiej Zaspie, gdzie sprawował Eucharystię w intencji Świata Pracy - przypomniał we wtorek abp Sławoj Leszek Głódź.

Kard. Bertone poświęcił we wtorek kaplicę pamięci bł. Jana Pawła II w podziemiach kościoła pw. Opatrzności Bożej na osiedlu Zaspa w Gdańsku. Na terenie tej parafii Papież Polak odprawił 25 lat temu, 12 czerwca 1987 roku, mszę św. dla Świata Pracy, podczas której m.in poświecił kamień węgielny kościoła parafialnego.

Parafia na Zaspie otrzymała już wcześniej relikwie Jana Pawła II; we wtorek zostały one uroczyście wprowadzone do dedykowanej mu kaplicy. "Ja przywiozłem wam dziś w darze inną, wyjątkową relikwię - kamień z groty watykańskiej, często odwiedzanej przez Jana Pawła II" - powiedział podczas uroczystości kard. Bertone.

Duchowny z Watykanu odprawił we wtorek także uroczystą mszę św. w katedrze oliwskiej. - Zawsze chętnie wracam do Gdańska i zawsze myślę o tym, że niedaleko stąd przelał swą krew Wojciech, bp Pragi i apostoł Prus, patron Polski, a także Archdiecezji Gdańskiej - mówił podczas nabożeństwa kardynał.

Po mszy św. papieski sekretarz stanu życzył zgromadzonym "dobrego meczu". Abp Głodź przypomniał, że pytany przez dziennikarzy kardynał podkreślił, że skoro przebywa w Polsce, kibicować we wtorek będzie Polakom. Podczas wcześniejszego nabożeństwa na Zaspie uśmiech obu duchownych wywołało odczytanie intencji "o nowy "Cud nad Wisłą" i zwycięstwo polskiej drużyny".

Kardynał Tarcisio Bertone - sekretarz stanu, zwany także "premierem Watykanu" i zarazem najbliższy współpracownik Benedykta XVI - przebywał w Polsce z kilkudniową wizytą. W Krakowie duchowny odebrał honorowy doktorat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, pierwszy tego rodzaju tytuł nadany przez tę uczelnię.

Kolejnym etapem podróży była Łódź, gdzie podczas uroczystości z okazji 25-lecia wizyty Jana Pawła II w tym mieście kardynał poświęcił siedzibę Centrum Studiów Jana Pawła II. Trzecim miastem była Bydgoszcz, gdzie brał udział w otwarciu Centrum Studiów Ratzingera.

Przyjazd do Gdańska na uroczystość 25-lecia pobytu Jana Pawła II na Wybrzeżu zakończył pobyt kard. Bertone w Polsce. Przed uroczystościami kościelnymi, papieski sekretarz stanu złożył kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Podczas pobytu na Wybrzeżu towarzyszył mu nuncjusz papieski w Polsce, abp Celestino Migliore.

>>>>

Kolejne wydarzenie zwiazane z naszym papiezem ! :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:20, 14 Cze 2012    Temat postu:

Światowe Dni Młodzieży w 2015 w Krakowie?

De­cy­zja, czy Kra­ków bę­dzie or­ga­ni­za­to­rem Świa­to­wych Dni Mło­dzie­ży w 2015 roku, za­pad­nie w przy­szłym roku. Na razie to pro­jekt w sfe­rze na­szych pla­nów i ży­czeń - mówił w czwar­tek bi­skup po­moc­ni­czy Ar­chi­die­ce­zji Kra­kow­skiej o. Da­mian Mu­skus.

- Kard. Sta­ni­sław Dzi­wisz wy­ra­ził proś­bę o moż­li­wość or­ga­ni­za­cji Świa­to­wych Dni Mło­dych w Kra­ko­wie. Oj­ciec Świę­ty dy­plo­ma­tycz­nie wy­ra­ził za­in­te­re­so­wa­nie tym pro­jek­tem, ale do­brze wiemy, że osta­tecz­ne de­cy­zje za­pa­da­ją dość późno, w za­sa­dzie w dniu za­koń­cze­nia Świa­to­wych Dni Mło­dych po­da­na jest in­for­ma­cja o miej­scu ko­lej­ne­go spo­tka­nia. Trud­no więc ocze­ki­wać, by wcze­śniej były ja­kieś kon­kret­ne i wią­żą­ce in­for­ma­cje - po­wie­dział bp Mu­skus pod­czas zor­ga­ni­zo­wa­nej po raz trze­ci kon­fe­ren­cji o dzie­dzic­twie Jana Pawła II w pro­jek­tach pro­mo­cyj­nych i tu­ry­stycz­nych Ma­ło­pol­ski.

- Wszy­scy ży­je­my na­dzie­ją, że data spo­tka­nia w Kra­ko­wie - 2015 r. - za­pro­po­no­wa­na przez kard. Dzi­wi­sza jest re­al­na - mówił hie­rar­cha.

Uchwa­łę po­pie­ra­ją­cą or­ga­ni­za­cję w Kra­ko­wie Świa­to­wych Dni Mło­dzie­ży pod­ję­ło ostat­nio Walne Zgro­ma­dze­nie Człon­ków Sto­wa­rzy­sze­nia Gmin i Po­wia­tów Ma­ło­pol­ski, już wcze­śniej ini­cja­ty­wę po­par­ły sa­mo­rzą­dy Kra­ko­wa i Ma­ło­pol­ski.

Zda­niem prze­wod­ni­czą­ce­go sej­mi­ku wo­je­wódz­twa Ka­zi­mie­rza Bar­czy­ka jest szan­sa, że na Świa­to­we Dni Mło­dzie­ży przy­je­dzie do Ma­ło­pol­ski co naj­mniej 1 mln osób. - Chce­my w ciągu 10 lat po­dwo­ić licz­bę tu­ry­stów w sek­to­rze tu­ryst­ki re­li­gij­nej z bli­sko 2,5 mln do 5 mln rocz­nie - mówił.

- Z punk­tu wi­dze­nia tu­ry­sty­ki re­li­gij­nej wy­da­rze­nia takie jak Świa­to­we Dni Mło­dzie­ży bar­dzo po­bu­dza­ją ruch - mó­wi­ła dr Anna Wil­koń­ska z kra­kow­skiej Aka­de­mii Wy­cho­wa­nia Fi­zycz­ne­go, która zaj­mu­je się ba­da­niem tu­ry­sty­ki re­li­gij­nej.

We­dług przed­sta­wio­nych przez nią da­nych, opar­tych na in­for­ma­cjach Ma­ło­pol­skiej Or­ga­ni­za­cji Tu­ry­stycz­nej, w 2009 r. w woj. ma­ło­pol­skim było ok. 2 mln kra­jo­wych i za­gra­nicz­nych tu­ry­stów re­li­gij­nych, co sta­no­wi­ło 1/5 wszyst­kich od­wie­dza­ją­cych re­gion.

W Kra­ko­wie na­stę­pu­je stały, stop­nio­wy wzrost za­in­te­re­so­wa­nia tu­ry­sty­ką re­li­gij­ną: w 2009 r. było 650 tys. od­wie­dza­ją­cych; w 2010 r. - 980 tys. i 2011 r. - 1 mln 200 tys. - Wpływ na wy­raź­ny wzrost licz­by tu­ry­stów kra­jo­wych z 450 tys. w 2009 r. do 800 tys. w 2010 miała m.​in. ka­ta­stro­fa smo­leń­ska. Ba­da­ni - wśród miejsc, które chcą od­wie­dzić - wska­zy­wa­li kryp­tę, w któ­rej po­cho­wa­na jest para pre­zy­denc­ka - mó­wi­ła dr Wil­koń­ska.

W 2011 r. tu­ry­sta re­li­gij­ny wydał w Kra­ko­wie śred­nio 381 zł. Jako naj­więk­sze atrak­cje tu­ry­stycz­no-re­li­gij­ne od­wie­dza­ją­cy na pierw­szym miej­scu wska­za­li sank­tu­arium Bo­że­go Mi­ło­sier­dzia; ko­lej­ne to Ba­zy­li­ka Ma­riac­ka, Ka­te­dra na Wa­we­lu, Ba­zy­li­ka Bo­że­go Ciała na kra­kow­skim Ka­zi­mie­rzu, sank­tu­arium w Mo­gi­le, Ba­zy­li­ka św. Trój­cy i na siód­mej po­zy­cji ko­ściół św. Ka­ta­rzy­ny. - Wzra­sta za­in­te­re­so­wa­nie kul­tem św. Rity, któ­rej re­li­kwie znaj­du­ją się w ko­ście­le św. Ka­ta­rzy­ny - wy­ja­śni­ła dr Wil­koń­ska. Coraz czę­ściej od­wie­dza­ny jest także ko­ściół oo. ber­nar­dy­nów w Kra­ko­wie, miej­sce kultu św. Szy­mo­na z Lip­ni­cy.

Jak po­ka­za­ły ba­da­nia, z Kra­ko­wa tu­ry­sta re­li­gij­ny naj­czę­ściej je­dzie do Wa­do­wic, Czę­sto­cho­wy, Au­schwitz-Bir­ke­nau, Kal­wa­rii Ze­brzy­dow­skiej i Za­ko­pa­ne­go (do sank­tu­ariów na Krzep­tów­kach, Ka­la­tów­kach i Wik­to­rów­kach) oraz do Ludź­mie­rza, Dębna Pod­ha­lań­skie­go i Czer­nej.

W Pol­sce jest 800 sank­tu­ariów, z czego ponad 100 w Ma­ło­pol­sce. - Wiele sank­tu­ariów po­sia­da cha­rak­ter nie tylko lo­kal­ny, ale też mię­dzy­na­ro­do­wy - pod­kre­ślił bp Mu­skus, przy­wo­łu­jąc sank­tu­aria w Ła­giew­ni­kach, Kal­wa­rii Ze­brzy­dow­skiej, na za­ko­piań­skich Krzep­tów­kach oraz Wa­do­wi­ce. Dodał, że żaden inny re­gion nie może się też po­szczy­cić taką licz­bą miejsc zwią­za­nych z Janem Paw­łem II.

Jak mówił bi­skup, na sank­tu­aria nie mo­że­my pa­trzeć wy­łącz­nie przez pry­zmat sta­ty­styk i ko­rzy­ści, które mogą przy­nieść ich go­spo­da­rzom oraz gmi­nom, w któ­rych się znaj­du­ją. - Pod­sta­wo­wą funk­cją sank­tu­arium jest spra­wo­wa­nie kultu i two­rze­nie kli­ma­tu głę­bo­kiej mo­dli­twy. (...) Sank­tu­arium może stać się do­sko­na­łym miej­scem po­głę­bia­nia wiary - pod­kre­ślił.

Dodał, że w sank­tu­ariach bar­dzo po­trzeb­ny jest "przy­ja­zny kli­mat" za­rów­no dla po­boż­nych piel­grzy­mów jak i tu­ry­stów po­dzi­wia­ją­cych pięk­no na­tu­ry i ar­chi­tek­tu­ry. - Ruch piel­grzym­ko­wy to także szan­sa roz­wo­ju ma­te­rial­ne­go sank­tu­arium - tro­ski o za­byt­ki i ich ra­to­wa­nie oraz o roz­wój bazy dla tu­ry­stów - mówił bp Mu­skus.

- W tu­ry­sty­ce re­li­gij­nej sfera pro­fa­num wcho­dzi nieco w sferę sa­crum. To nie jest takie pro­ste dla go­spo­da­rzy obiek­tów sa­kral­nych. Cho­dzi o to, by od­wie­dza­ją­cy czuli się kom­for­to­wo, by miej­sca kultu mogli zwie­dzać nie tylko piel­grzy­mi, ale też osoby, które chcą po­znać dzie­dzic­two kul­tu­ro­we - mó­wi­ła za­stęp­ca dy­rek­to­ra Wy­dzia­łu In­for­ma­cji, Tu­ry­sty­ki i Pro­mo­cji Mia­sta w Urzę­dzie Mia­sta Kra­ko­wa Ka­ta­rzy­na Gądek. Do­da­ła, że pod­czas pre­zen­ta­cji ofer­ty tu­ry­sty­ki re­li­gij­nej Kra­ko­wa i re­gio­nu dla bran­ży wło­skiej duże za­in­te­re­so­wa­nie bu­dzi­ły m.​in. pol­skie tra­dy­cje wiel­ka­noc­ne, takie jak świę­ce­nie palm i po­kar­mów.

Czło­nek za­rzą­du wo­je­wódz­twa Jacek Krupa mówił, że na­le­ży stwo­rzyć bar­dzo no­wo­cze­sne na­rzę­dzia pro­mo­cji re­gio­nu, bo tu­ry­ści chcą do­stać wszyst­kie in­for­ma­cje - do­ty­czą­ce za­rów­no za­ku­pu bi­le­tu lot­ni­cze­go, noc­le­gów, pro­gra­mów zwie­dza­nia - po­da­ne na i-pho­ne czy ta­blet. - Paryż i Lon­dyn takie pro­gra­mu już mają. Dla nas to nowe wy­zwa­nie - mówił Krupa.

III kon­fe­ren­cję o dzie­dzic­twie Jana Pawła II w pro­jek­tach pro­mo­cyj­nych i tu­ry­stycz­nych Kra­ko­wa i Ma­ło­pol­ski zor­ga­ni­zo­wa­li: Sto­wa­rzy­sze­nie Gmin i Po­wia­tów Ma­ło­pol­ski, sa­mo­rząd woj. ma­ło­pol­skie­go, mia­sto Kra­ków i In­sty­tut Dia­lo­gu Mię­dzy­kul­tu­ro­we­go im. Jana Pawła II.

>>>>

Te dni to tez dziedzictwo Jana Pawla !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:10, 05 Lip 2012    Temat postu:

Rozpoczął się obóz stypendystów "Dzieła Nowego Tysiąclecia"

Wa­ka­cyj­ny obóz in­te­gra­cyj­ny sty­pen­dy­stów Fun­da­cji Epi­sko­pa­tu Pol­ski „Dzie­ło No­we­go Ty­siąc­le­cia” roz­po­czął się w czwar­tek w Lu­bli­nie. Po­trwa do 16 lipca, uczest­ni­czy w nim około 1,3 tys. uczniów gim­na­zjów i szkół śred­nich z ca­łe­go kraju.

Wa­ka­cyj­ne obozy sty­pen­dy­stów Fun­da­cji od­by­wa­ją się każ­de­go roku w innym dużym mie­ście. W po­przed­nich la­tach sty­pen­dy­ści spo­ty­ka­li się m.​in. w Kra­ko­wie, War­sza­wie, Gdań­sku, Po­zna­niu, Wro­cła­wiu, Ka­to­wi­cach i Byd­gosz­czy.

Pobyt sty­pen­dy­stów w Lu­bli­nie zwią­za­ny jest z przy­pa­da­ją­cą w tym roku 25. rocz­ni­cą po­by­tu w tym mie­ście pa­pie­ża Jan Pawła II – po­wie­dział dzien­ni­ka­rzom bi­skup po­moc­ni­czy Ar­chi­die­ce­zji Lu­bel­skiej Mie­czy­sław Cisło.

- Fun­da­cja Dzie­ło No­we­go Ty­siąc­le­cia zro­dzi­ła się z etosu pon­ty­fi­ka­tu Jana Pawła II, który nie chciał dla sie­bie bu­do­wać po­mni­ków ze spiżu, ale w ludz­kich ser­cach. Sty­pen­dial­ne Dzie­ło No­we­go Ty­siąc­le­cia jest w służ­bie mło­dych ludzi, któ­rzy dzię­ki tym sty­pen­diom będą mogli roz­wi­jać swoje ta­len­ty – pod­kre­ślił bp Cisło.

Sty­pen­dy­ści Fun­da­cji po­cho­dzą z wio­sek i ma­łych miej­sco­wo­ści, z ubo­gich ro­dzin, czę­sto wie­lo­dziet­nych. Wa­ka­cyj­ne obozy in­te­gra­cyj­ne dla nich or­ga­ni­zo­wa­ne są w du­żych mia­stach, aby je mogli po­znać, a także by mogli za­po­znać się naj­lep­szy­mi kra­jo­wy­mi uczel­nia­mi – przy­po­mniał prze­wod­ni­czą­cy za­rzą­du Fun­da­cji ks. Jan Drob. - Te obozy, za­wie­ra­nie przy­jaź­ni, po­zna­wa­nie miast to dla sty­pen­dy­stów wiel­ka szan­sa – uważa ks. Drob.

Sty­pen­dy­ści miesz­ka­ją w Lu­bli­nie w aka­de­mi­kach. Za­po­zna­ją się z ofer­tą lu­bel­skich uczel­ni, wa­run­ka­mi stu­dio­wa­nia, wy­po­sa­że­niem la­bo­ra­to­riów. Będą zwie­dza­li Lu­blin, wspól­nie z miesz­kań­ca­mi mia­sta wezmą udział w ro­dzin­nym fe­sty­nie na sta­dio­nie klubu spor­to­we­go Lu­bli­nian­ka, będą uczest­ni­czy­li w za­wo­dach spor­to­wych w hali Glo­bus. Po­ja­dą też na wy­ciecz­kę do Za­mo­ścia.

W nie­dzie­lę sty­pen­dy­ści wezmą udział w mię­dzy­re­li­gij­nych mo­dli­twach na te­re­nie by­łe­go hi­tle­row­skie­go obozu kon­cen­tra­cyj­ne­go na Maj­dan­ku. Du­chow­ni ka­to­lic­cy, ży­dow­scy, pra­wo­sław­ni, gre­ko­ka­to­lic­cy i ewan­ge­lic­cy będą wspól­nie mo­dlić się za ofia­ry kaźni II wojny świa­to­wej oraz o pokój na świe­cie.

Fun­da­cja „Dzie­ło No­we­go Ty­siąc­le­cia” zo­sta­ła po­wo­ła­na przez Kon­fe­ren­cję Epi­sko­pa­tu Pol­ski w 2000 r. w celu pro­mo­wa­nia na­ucza­nia pa­pie­ża Jan Pawła II. Pro­gram sty­pen­dial­ny Fun­da­cji po­le­ga na wspie­ra­niu fi­nan­so­wym uzdol­nio­nych uczniów i stu­den­tów z za­nie­dba­nych te­re­nów wiej­skich i ma­łych miast.

Co­rocz­nie w nie­dzie­lę po­prze­dza­ją­cą rocz­ni­cę wy­bo­ru Ka­ro­la Woj­ty­ły na pa­pie­ża (16 paź­dzier­ni­ka) Fun­da­cja or­ga­ni­zu­je Dzień Pa­pie­ski, pod­czas któ­re­go zbie­ra­ne są datki na sty­pen­dia. Jak podał ks. Drob zbiór­ka pie­nię­dzy w Dniu Pa­pie­skim przy­no­si około 8 mln zł, a dzię­ki innym da­ro­wi­znom Fun­da­cja dys­po­nu­je rocz­nie łącz­nie 12 mln zł.

Obec­nie pro­gra­mem sty­pen­dial­nym ob­ję­tych jest około 2,5 tys. osób, od uczniów gim­na­zjum po stu­den­tów. Gim­na­zja­li­ści i li­ce­ali­ści otrzy­mu­ją po około 340 zł mie­sięcz­nie, zaś stu­den­ci od 500 do 600 zł w za­leż­no­ści od mia­sta, w któ­rym stu­diu­ją. Udział w wa­ka­cyj­nym obo­zie jest dla nich bez­płat­ny.

>>>>

Kolejny widomy owoc tego pontyfikatu ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 14:21, 14 Lip 2012    Temat postu:

Jan Paweł II będzie patronem Wadowic

Pa­pież Be­ne­dykt XVI pod­pi­sał de­kret, na mocy któ­re­go bło­go­sła­wio­ny Jan Paweł II bę­dzie pa­tro­nem swo­je­go ro­dzin­ne­go mia­sta - Wa­do­wic.

- O pod­pi­sa­niu pa­pie­skie­go de­kre­tu ofi­cjal­nie po­in­for­mo­wa­ła wa­do­wic­ką pa­ra­fię Ofia­ro­wa­nia NMP kuria me­tro­po­li­tal­na w Kra­ko­wie. (...) To dla Wa­do­wic wiel­ki honor. Bę­dzie­my pierw­szym mia­stem na świe­cie, któ­re­mu pa­tro­no­wał bę­dzie bło­go­sła­wio­ny Jan Paweł II. Z wiel­ką ra­do­ścią po­wi­ta­li­śmy de­cy­zję pa­pie­ża – po­wie­dział rzecz­nik wa­do­wic­kie­go sa­mo­rzą­du Sta­ni­sław Ko­tar­ba.

Ko­tar­ba po­in­for­mo­wał, że uro­czy­ste przy­ję­cie pa­tro­na­tu bło­go­sła­wio­ne­go Jana Pawła II od­bę­dzie się w Wa­do­wi­cach 18 maja pod­czas uro­czy­sto­ści 92. uro­dzin Ka­ro­la Woj­ty­ły. Wów­czas me­tro­po­li­ta kra­kow­ski kar­dy­nał Sta­ni­sław Dzi­wisz prze­ka­że wła­dzom mia­sta de­kret pod­pi­sa­ny przez pa­pie­ża.

W po­ło­wie czerw­ca ubie­głe­go roku z ini­cja­ty­wy bur­mistrz Ewy Fi­li­piak wy­ra­ził chęć ubie­ga­nia się o pa­tro­nat w spe­cjal­nej uchwa­le. Za przy­ję­ciem uchwa­ły w tej spra­wie gło­so­wa­ło 19 z 21 rad­nych. Po­łą­czy­ła ona sa­mo­rzą­dow­ców z lo­kal­ne­go ugru­po­wa­nia zwią­za­ne­go z bur­mistrz - "Wspól­ny Dom", a także PiS i PO. Sprze­ci­wi­li się je­dy­nie: dzia­łacz SLD An­drzej Petek oraz zbli­żo­ny do Ruchu Pa­li­ko­ta Ma­te­usz Kli­now­ski.

Fi­li­piak już 15 maja ub.r., pod­czas uro­czy­sto­ści prze­ka­za­nia wa­do­wic­kiej pa­ra­fii Ofia­ro­wa­nia NMP re­li­kwii pa­pie­ża-Po­la­ka, pro­si­ła kar­dy­na­ła Sta­ni­sła­wa Dzi­wi­sza, by po­mógł spra­wić, aby Jan Paweł II stał się pa­tro­nem mia­sta.

Po 1989 roku o pa­tro­na­ty świę­tych wy­stę­po­wa­ło kil­ka­dzie­siąt pol­skich miast. Na Pod­be­ski­dziu pa­tro­nem Kęt zo­stał świę­ty Jan Kanty, a Oświę­ci­mia świę­ty Jacek.

>>>>

To jest tak oczywiste ze nawet nie ma co komentowac :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:30, 08 Sie 2012    Temat postu:

Zakończyły się prace budowlane w wadowickim Muzeum Jana Pawła II

Za­koń­czy­ły się prace bu­dow­la­ne w prze­bu­do­wy­wa­nym Mu­zeum Domu Ro­dzin­ne­go Jana Pawła II w Wa­do­wi­cach (Ma­ło­pol­skie) – taką in­for­ma­cję prze­ka­zał dy­rek­tor pla­ców­ki ks. Paweł Danek. Wkrót­ce roz­pocz­nie się mon­taż eks­po­zy­cji.

Du­chow­ny przy­po­mniał, że otwar­cie pla­ców­ki za­pla­no­wa­no na 18 maja 2013 roku, czyli dzień 93. uro­dzin Jana Pawła II.

Prze­bu­do­wa mu­zeum roz­po­czę­ła się w 2010 roku. Pla­ców­ka mie­ści się w ka­mie­ni­cy, w któ­rej miesz­ka­li Woj­ty­ło­wie, a w 1920 roku uro­dził się tam Karol Woj­ty­ła. Od 1984 roku w bu­dyn­ku ist­nie­je mu­zeum pa­pie­ża, które na­le­ży do ar­chi­die­ce­zji kra­kow­skiej. To naj­dłu­żej w świe­cie dzia­ła­ją­ca pla­ców­ka mu­ze­al­na po­świę­co­na pol­skie­mu pa­pie­żo­wi.

Do­tych­cza­so­wa eks­po­zy­cja po­więk­szy się czte­ro­krot­nie - do ponad 1 ty­sią­ca me­trów kwa­dra­to­wych, na czte­rech kon­dy­gna­cjach. Znaj­dą się na niej ele­men­ty ory­gi­nal­ne­go wy­po­sa­że­nia, oso­bi­ste rze­czy Jana Pawła II oraz rę­ko­pi­sy. Eks­po­zy­cja bę­dzie opo­wie­ścią o czło­wie­ku - od jego uro­dze­nia do śmier­ci. Miesz­ka­niu Woj­ty­łów przy­wró­co­ny zo­sta­nie wy­gląd z lat 20. ubie­głe­go wieku, który od­da­je kli­mat domu ro­dzin­ne­go.

Ks. Paweł Danek po­wie­dział, że wśród pa­mią­tek po Ka­ro­lu Woj­ty­le na eks­po­zy­cji znaj­dą się m.​in. ob­ra­zek-pa­miąt­ka pierw­szej ko­mu­nii św. i pierw­szy szka­plerz. Wśród eks­po­na­tów bę­dzie także re­pli­ka Drzwi Świę­tych z ba­zy­li­ki św. Pio­tra oraz zie­mia z róż­nych miejsc na świe­cie, do któ­rych piel­grzy­mo­wał bł. Jan Paweł II.

Na czas prze­bu­do­wy dla zwie­dza­ją­cych i piel­grzy­mów zo­sta­ła przy­go­to­wa­na wy­sta­wa za­mien­na w sali przy wa­do­wic­kiej pa­ra­fii Ofia­ro­wa­nia NMP. W pierw­szym kwar­ta­le tego roku wy­sta­wę od­wie­dzi­ło pra­wie 20 tys. tu­ry­stów, w tym ponad 6 tys. z za­gra­ni­cy.

>>>>

To cieszy !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:24, 10 Paź 2012    Temat postu:

XII Dzień Papieski

XII Dzień Papieski, który świętować będziemy 14. października, upłynie w tym roku pod hasłem Jan Paweł II – Papież Rodziny. Będzie on okazją do podkreślenia szczególnego miejsca, jakie zajmowały małżeństwo i rodzina w nauczaniu ks. Karola Wojtyły, późniejszego arcybiskupa Krakowa, wreszcie Papieża.

Główne obchody odbędą się 14 października w Warszawie. Niedzielne obchody XII Dnia Papieskiego (14 października) rozpoczną się Mszą Św. o godzinie 9:00 w Bazylice św. Krzyża w Warszawie, celebrowaną przez Abp. Tadeusza Gocłowskiego. Coroczny koncert Dnia Papieskiego rozpocznie się o 16:00 na placu Zamkowym. Wystąpią m.in.: zespół BRACIA, Dzieci z Brodą, Pectus, Maja Sikorowska i Andrzej Sikorowski, Natalia Niemen i Mate.O, Bracia Steczkowscy oraz Paddy Kelly z The Kelly Family. Koncert transmitowany będzie przez Program 1 TVP o godz. 16:00.

Jak co roku z okazji Dnia Papieskiego trwa zbiórka na program stypendialny, prowadzony od 12 lat przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Pomocą jest objętych już 2500 osób z całej Polski. Wsparcie skierowane jest przede wszystkim dla uczniów szkół gimnazjalnych lub ponadgimnazjalnych i towarzyszy młodym ludziom przez kolejne etapy kształcenia aż do ukończenia studiów, o ile spełniają oni określone warunki. Podstawowe kryteria to: średnia ocen minimum 4,8; pochodzenie z małej miejscowości do 20 tys. mieszkańców oraz trudna sytuacja finansowa. Dzięki hojności Darczyńców liczba przyznawanych stypendiów stale wzrasta.

Stypendium podzielone jest na dwa pakiety odpowiadające codziennym wydatkom uczniów: socjalny i naukowy. Za pieniądze pakietu socjalnego stypendyści mogą opłacić koszty dojazdu do szkoły, zakwaterowanie w bursie, zakup odzieży. Pakiet naukowy przeznaczają na książki, opłaty za Internet, dodatkowe lekcje, zakup instrumentów muzycznych itp.

Środki na stypendia uzyskiwane są przede wszystkim ze zbiórki prowadzonej w trakcie Dnia Papieskiego. Kwesta prowadzona jest w polskich i zagranicznych parafiach oraz na ulicach miast. W tym roku w zbiórce weźmie udział około 7 tysięcy wolontariuszy.

Od 15 września trwa także zbiórka SMS-owa. Fundusz stypendialny można wspomóc, wysyłając SMS o treści „Pomoc” pod numer 72 50 (2,46 zł z VAT).

Więcej informacji na temat akcji znaleźć można na stronie dzielo.pl

>>>>

Juz niedlugo :O)))



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:21, 16 Paź 2012    Temat postu:

34. rocznica powołania Jana Pawła II na Stolicę Piotrową.

16 października przypada 34. rocznica powołania na Stolicę Piotrową Jana Pawła II. Rocznica ta uświadamia, że wydarzenie to zaważyło na losach nie tylko Polaków, ale i świata. Wybór Karola Wojtyły na Papieża wpłynął bardzo istotnie na wydarzenia w Europie Środkowo-Wschodniej, a potem na to, co działo się w Kościele i nie tylko.

Takiego zapamiętali go Polacy

W 1978 r. o godz. 16.16 ogłoszono, że podczas drugiego konklawe Kolegium Kardynalskie wybrało najwyższego dostojnika Kościoła Katolickiego. Kardynał Karol Wojtyła przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym od ponad 450. lat biskupem Rzymu nie pochodzącym z Włoch. Przesłanie pontyfikatu Jana Pawła II odzwierciedlały słowa wypowiedziane przez niego na początku misji: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy".

Oko w oko z Janem Pawłem II - Wasze spotkania z papieżem

Jan Paweł II zasiadał na Stolicy Piotrowej blisko 27 lat. Nazwany papieżem pielgrzymem, odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich zamieszkanych kontynentach, odwiedzając 129 krajów. Podczas jego pontyfikatu ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm. Papież Polak dziewięciokrotnie odwiedził ojczyznę. Ponadto odbył 144 podróże po Włoszech. Przewodniczył blisko 140. uroczystościom beatyfikacyjnym i 50. kanonizacyjnym, podczas których wyniósł na ołtarze ponad 1300 sług Bożych, w tym ponad 160. Polaków. Zwołał i przewodniczył kilkunastu spotkaniom młodzieży z całego świata. Opublikował ponad sto różnych dokumentów. Jest autorem 14. encyklik. Mianował 232. kardynałów, w tym 10. Polaków.

Za to go kochaliśmy

Karol Wojtyła był najdłużej urzędującym papieżem po św. Piotrze oraz bł. Piusie IX. Jego pontyfikat trwał 26 i pół roku - 9666 dni. W tym czasie beatyfikował i kanonizował znacznie więcej osób niż jakikolwiek jego poprzednik. Pontyfikat Jana Pawła II wywarł ogromny wpływ na losy Kościoła i świata, a postawa papieża w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi.

Polak, o którym usłyszał cały świat

Zawsze przekazywał światu, że najważniejsza jest miłość do Boga i bliźniego. Dążył do pojednania wszystkich religii. Charakterystycznym punktem jego pontyfikatu były 104 pielgrzymki na wszystkie kontynetnty świata. Jan Paweł II jako dostojnik kościoła Katolickiego przekroczył próg meczetu i synagogi oraz przeprosił za grzechy Kościoła. Uczył przebaczenia, miłosierdzia i wielokrotnie napominał świat - a w tym polityków, że najważniejsze są życie ludzkie wraz z jego poszanowaniem oraz pokój.

9666 dni pontyfikatu Jana Pawła II

Jan Paweł II zmarł w 9666. dniu pontyfikatu. "Odszedł do domu Ojca" 2 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21.37. W ostatnich dniach życia nieustannie towarzyszyli mu wierni z całego świata, śledząc wiadomości dochodzące z Watykanu oraz trwając na modlitwie w jego intencji.

11 miesięcy po ogłoszeniu Jana Pawła II błogosławionym, zarówno wśród watykanistów, jak i wiernych, powraca dyskusja na temat przyszłej kanonizacji. Oczekiwanie na nią rozpoczęło się natychmiast po beatyfikacji, której towarzyszyły również głosy, że papież powinien zostać od razu świętym, zgodnie z pragnieniem wiernych, powszechnie wyrażanym po jego śmierci.

>>>>

Tak ! To epokowa chwila ! Bóg w POKOJOWY sposob zlikwidowal komunizm !!! On nie lubuje sie w rzezi czy wojnach swiatowych . To ludzie opetani je powoduja ...



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:49, 27 Lis 2012    Temat postu:

Zmarł infułat Kazimierz Suder, przyjaciel Jana Pawła II z seminarium

Ks. infułat Kazimierz Suder, przyjaciel Karola Wojtyły z tajnego okupacyjnego seminarium, długoletni proboszcz wadowickiej parafii Ofiarowania NMP, zmarł w Krakowie. Miał 90 lat. Informację potwierdził proboszcz Bazyliki Mariackiej w Krakowie prałat Dariusz Raś.

Kazimierz Suder urodził się w 1922 roku w Krakowie. Podczas wojny studiował tajnie teologię w seminarium archidiecezjalnym, gdzie poznał i zaprzyjaźnił się z Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1947 roku z rąk kardynała Adama Sapiehy. Był wikarym w Łapanowie, Żywcu i Chrzanowie, a następnie proboszczem w Wilkowicach koło Bielska-Białej. Pracował w parafii św. Anny w Krakowie, gdzie po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku wspierał represjonowanych i ich rodziny.

W 1984 r. został proboszczem macierzystej parafii Karola Wojtyły - Ofiarowania Najświętszej Marii Panny w Wadowicach. W 1991 r. jako gospodarz witał na jej terenie pielgrzymującego do rodzinnego miasta Jana Pawła II. Pomagał przy tworzeniu drugiej wadowickiej parafii - św. Piotra Apostoła, a także przy budowie tamtejszej świątyni. Posługę w mieście pełnił do czasu przejścia na emeryturę w 1998 roku. Za zasługi otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Wadowic.

Po przejściu na emeryturę duchowny pełnił posługę w Bazylice Mariackiej w Krakowie. - To był heros konfesjonału. Potrafił udowodnić młodszym księżom, jak ważna jest ta posługa - powiedział ks. prałat Dariusz Raś. Dodał, że ostatnie lata ks. Suder spędził nie w parafii, lecz w Domu Księży Chorych w Krakowie-Swoszowicach. Był też częstym gościem w Wadowicach. 1 maja ub. roku przewodniczył tamtejszym uroczystościom kościelnym związanym z beatyfikacją Jana Pawła II.

Portal wadowice24.pl poinformował, że radni Wadowic, którzy obradowali na sesji, uczcili pamięć księdza minutą ciszy.

Duchowny zostanie pochowany najprawdopodobniej pod koniec tygodnia. Szczegóły pochówku nie są jeszcze znane.

....

Oczywiscie rzecza naturalna jest odchodzenie kolejnych pokolen do Boga .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Następny
Strona 5 z 12

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy