Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 17:24, 07 Wrz 2011 Temat postu: Skradzione Serce Łodzi wraca ! |
|
|
Ważne wydarzenie nastąpi w Łodzi :
Ochrzczą "Serce Łodzi" - zastąpi symbol miasta
W drugiej połowie września przed łódzką archikatedrą odbędzie się uroczystość poświęcane dzwonu "Serce Łodzi", który w 2012 roku zawiśnie na katedralnej wieży i zastąpi - zrabowany w przez Niemców w czasie II wojny światowej - dzwon zwany "łódzkim Zygmuntem".
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Ireneusz Kulesza przypomniał, że dzwon katedralny, zwany łódzkim "Zygmuntem", był przed wojną symbolem miasta, darem łodzian z 1911 roku. Był wówczas drugim co do wielkości dzwonem w Polsce. W jego uroczystym poświęceniu uczestniczyło wówczas 60 tys. osób.Podczas I wojny światowej, niemieccy okupanci w 1918 roku chcieli go zarekwirować i przetopić. Wówczas łodzianie przyszli na plac kościelny w jego obronie. Okupowali plac i dzwonnicę przez kilka dni i nocy, dopóki Niemcy nie zrezygnowali; zażądali jednak okupu w postaci metali równych wagą "Zygmuntowi". Łodzianie złożyli o 400 kg więcej mosiądzu, cynku, cyny, miedzi i ołowiu niż waga dzwonu.
Ocalony w I wojnie światowej "Zygmunt" padł jednak ofiarą Niemców podczas II wojny światowej i prawdopodobnie został przetopiony na potrzeby wojska.
Kilka lat temu powstał pomysł na przywrócenie łódzkiej archikatedrze zrabowanego dzwonu. W Łodzi ruszyła społeczna zbiórka funduszy na jego odtworzenie. Pieniądze zbierane były m.in. w największych centrach handlowych. Organizatorzy akcji zorganizowali wśród łodzian dyskusję na temat nazwy nowego dzwonu. Wybrano "Serce Łodzi".
Jak mówił ks. Kulesza, postanowiono nie robić wiernej repliki "Zygmunta", bo "zmieniła się Łódź, zmieniły czasy". Ksiądz ma jednak nadzieję, że podobnie jak przed stu laty "nowy dzwon będzie jednoczył łodzian a swoim biciem będzie obwieszczał najważniejsze wydarzenia w mieście".
W niedzielę 18 września odbędzie się uroczystość poświęcenia "Serca Łodzi". Nawiązując do wydarzeń z 1911 roku, dzwon będzie umieszczony na specjalnej platformie i przetransportowany zostanie na plac katedralny. Pochód ma wyruszyć z miejsca, gdzie przed laty znajdowała się fabryka odlewów żelaznych Tow. Akc. Johna. To właśnie w tej odlewni powstał "łódzki Zygmunt". Nowe "Serce Łodzi" odlane zostało w pracowni na Śląsku.
Po przetransportowaniu na plac katedralny odbędzie się uroczysta msza święta, w trakcie której nastąpi poświęcenie dzwonu. Jego "chrzestnymi" mają być przedstawiciele czterech wyznań: katolickiego, luterańskiego, prawosławnego i judaistycznego. Po mszy zamontowany zostanie na tymczasowej dzwonnicy, a o godz. 21.37 (godz. śmierci papieża Jana Pawła II) dzwon zabije po raz pierwszy. - Kiedy "Serce Łodzi" zabije odpowiedzą mu wszystkie inne łódzkie dzwony - powiedział ks. Kulesza.Docelowo nowy dzwon zawiśnie w 2012 roku na wieży katedry, w 25 rocznicę wizyty Jana Pawła II w Łodzi.
>>>>
Jak widzicie Polska do dzis nosi glebokie rany wrecz materialne ...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 19:15, 08 Wrz 2011 Temat postu: |
|
|
Zabije "Serce Łodzi"
Dzwon "Serce Łodzi" przywieziono do Łodzi. Dzwon został odlany u ludwisarza Zbigniewa Felczyńskiego. Nowy dzwon zawiśnie w 2012 roku na katedralnej wieży i zastąpi dzwon zwany "łódzkim Zygmuntem", zrabowany przez Niemców w czasie II wojny światowej, a przed wojną symbol miasta i dar łodzian.
Padalo dzis !
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 14:01, 19 Wrz 2011 Temat postu: |
|
|
"Serce Łodzi" trafiło do łódzkiej archikatedry
"Serce Łodzi" to nowy dzwon, jaki otrzymała łódzka archikatedra. Dzwon jest wzorowany na swoim poprzedniku "Zygmuncie", który w czasie II wojny światowej został skradziony przez Niemców. W niedzielę odbył się chrzest "Serca Łodzi".
fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Uroczystości związane z przybyciem dzwonu do archikatedry i jego chrztem były wzorowane na tych, jakie odbyły się 100 lat wcześniej. "Serce Łodzi", o średnicy 1,6 m i wadze ok. 2,5 tony, wyruszyło do katedry z ul. Piotrkowskiej 217, gdzie kiedyś mieściła się fabryka J. Johna, w której odlano skradzionego później "Zygmunta". Dzwon, w asyście konnego oddziału straży miejskiej, jechał na wozie ciągniętym przez sześć koni. Chrzest "Serca Łodzi" odbył się przy polowym ołtarzu przed katedrą, gdzie później celebrowana była msza św. Chrzest był jednak nieco inny niż ten sprzed stu lat. "Zygmunt" był bowiem namaszczony olejem krzyżma, zgodnie z obowiązującą wówczas przedsoborową liturgią. W niedzielę arcybiskup metropolita łódzki Władysław Ziółek tylko poświęcił "Serce Łodzi".
"Dzwony mają ścisły związek z życiem ludu Bożego. Ich dźwięk odmierza czas modlitwy, gromadzi lud na sprawowanie czynności liturgicznych, przypomina ważne wydarzenia, które przejmują radością lub bólem miasto, parafię i poszczególnych wiernych. Niech pobożny udział w dzisiejszym obrzędzie uwrażliwi nas na dźwięk dzwonu. Ilekroć go usłyszymy pamiętajmy, że jesteśmy jedną rodziną, która powinna się gromadzić na znak swojego zjednoczenia w Chrystusie" - powiedział Ziółek.
Chrzestnymi "Serca Łodzi" byli przedstawiciele czterech największych łódzkich wyznań: rzymskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego, prawosławnego i judaistycznego.
Proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Ireneusz Kulesza zachęcał uczestników uroczystości do tego, by uważnie przyjrzeli się "Sercu Łodzi", które "ma płaszcz, zdobiony symbolami i historią".
"Jak przed stu laty jest wizerunek Matki Bożej z orłem na piersiach. Ten znak był symbolem nadziei na odzyskanie wolności w okresie zaborów. Krzyż, kotwica i serce to wiara, nadzieja i miłość. Jest herb miasta. Znajdziemy na nim dziś również wizerunek św. Faustyny - patronki miasta. Jest też herb województwa łódzkiego, herb ojca św. Jana Pawła II, a także herb archidiecezji i arcybiskupa metropolity łódzkiego" - mówił Kulesza.
W górnym otoku dzwonu widnieje napis: "Byt swój zawdzięczam mieszkańcom Łodzi. Istnieniem swym upamiętniam 100. rocznicę fundacji mojego poprzednika. W roku beatyfikacji papieża Jana Pawła II". Całość dzwonu oplata wołanie: "Głosem swym błagam Jezu ufam Tobie".
Dzwon katedralny, zwany łódzkim "Zygmuntem", był przed wojną symbolem miasta, darem łodzian z 1911 roku. Był wówczas drugim co do wielkości dzwonem w Polsce. W jego uroczystym poświęceniu uczestniczyło ok. 60 tys. osób.
Podczas I wojny światowej niemieccy okupanci w 1918 roku chcieli go zarekwirować i przetopić. Wówczas łodzianie przyszli na plac kościelny w jego obronie. Okupowali plac i dzwonnicę przez kilka dni i nocy, dopóki Niemcy nie zrezygnowali; zażądali jednak okupu w postaci metali równych wagą "Zygmuntowi". Łodzianie złożyli mosiądz, cynk, cynę, miedź i ołów o łącznej wadze przekraczającej o 400 kg wagę dzwonu.
Ocalony w I wojnie światowej "Zygmunt" padł jednak ofiarą Niemców podczas II wojny światowej i prawdopodobnie został przetopiony na potrzeby wojska.
Pomysł przywrócenia łódzkiej archikatedrze zrabowanego dzwonu narodził się kilka lat temu. W Łodzi ruszyła społeczna zbiórka funduszy na jego odtworzenie. Pieniądze zbierane były m.in. w największych centrach handlowych. Organizatorzy akcji zorganizowali wśród łodzian dyskusję na temat nazwy nowego dzwonu. Wybrano "Serce Łodzi".
Dzwon został odlany w pracowni ludwisarskiej Helsztyńskich na Śląsku. Po raz pierwszy jego dźwięk łodzianie usłyszą w niedzielę o godz. 21.37, na zakończenie uroczystości i festynu zorganizowanych z okazji przyjazdu "Serca Łodzi" do archikatedry i jego chrztu. Do czerwca 2012 r. "Serce Łodzi" będzie można oglądać na tymczasowej dzwonnicy przy archikatedrze. Później, w 25 rocznicę wizyty w Łodzi papieża Jana Pawła II, dzwon trafi na katedralną wieżę. Będzie rozbrzmiewał w wyjątkowych sytuacjach, związanych m.in. z wielkimi wydarzeniami historycznymi (uchwalenie Konstytucji 3 Maja, odzyskanie niepodległości, rocznicę nadania Łodzi praw miejskich itp.) oraz uroczystościami kościelnymi.
>>>>
Tak jest ! Bylem widzialem ! Wspaniala pogoda na miejscu i wspaniala atmosfera byla jakas taka kojaca ! A o 21.37 zabil dzwon ! Slychac bylo w calej Łodzi :O))) To faktycznie symbol ducha miasta O)))
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 16:03, 02 Cze 2012 Temat postu: |
|
|
Na wieżę archikatedry powrócił dzwon
Po kilkudziesięciu latach na wieżę łódzkiej archikatedry powrócił dzwon. W piątek 60-tonowy dźwig podniósł ważący 2,5 tony instrument na wysokość 30 metrów i wstawił przez otwór zegarowy do wieży. 10 czerwca łodzianie po raz pierwszy usłyszą jego bicie.
Dzwon katedralny, zwany łódzkim "Zygmuntem", był symbolem miasta, darem łodzian z 1911 roku. Był wówczas drugim co do wielkości dzwonem w Polsce - po dzwonie Zygmunta na Wawelu. W jego uroczystym poświęceniu uczestniczyło 60 tys. osób.
W 1918 roku niemieccy okupanci chcieli go zarekwirować i przetopić. Wówczas w obronie dzwonu wystąpili łodzianie; przez kilka dni i nocy okupowali plac kościelny i dzwonnicę, dopóki Niemcy nie zrezygnowali z przetopienia, zażądali jednak okupu - metali równych wagą "Zygmuntowi". Łodzianie złożyli o 400 kg więcej mosiądzu, cynku, cyny, miedzi i ołowiu niż ważył dzwon.
Ocalony w I wojnie światowej "Zygmunt" padł jednak ofiarą Niemców podczas II wojny światowej i prawdopodobnie został przetopiony na potrzeby wojska.
Kilka lat temu powstał pomysł na przywrócenie łódzkiej archikatedrze zrabowanego dzwonu. W Łodzi ruszyła społeczna zbiórka funduszy na jego odtworzenie. Organizatorzy akcji zorganizowali też wśród łodzian dyskusję na temat nazwy nowego dzwonu. Wybrano "Serce Łodzi".
W piątek dzwon wrócił na wieżę archikatedry. Nie jest jednak wierną repliką "Zygmunta", bo - jak mówił kilka miesięcy temu proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Ireneusz Kulesza - "zmieniła się Łódź, zmieniły czasy".
Podczas piątkowej uroczystości arcybiskup, metropolita łódzki Władysław Ziółek mówił, że dźwięk dzwonu odmierza czas, gromadzi ludzi na sprawowaniu czynności liturgicznych, przypomina ważne wydarzenia. - Ile razy go usłyszymy, pamiętajmy, że jesteśmy jedną rodziną. Że mamy się gromadzić na znak swojego zjednoczenia w Chrystusie - powiedział.
Dzwon będzie rozbrzmiewał w wyjątkowych sytuacjach, związanych m.in. z wielkimi wydarzeniami historycznymi oraz uroczystościami kościelnymi, ale nie tylko katolickimi - ma bić też Żydom, prawosławnym i protestantom, których duchowni brali udział w piątkowej uroczystości. Po raz pierwszy "Serce Łodzi" zabije 10 czerwca podczas Diecezjalnego Święta Eucharystii.
Oprócz dzwonu na archikatedralnej wieży zawisną dwie sygnaturki - mniejsze dzwony, ufundowane przez darczyńców. Zastąpią sygnaturkę zniszczoną podczas pożaru łódzkiej katedry, który wybuchł kilkanaście lat temu.
Zanim dzwon został podniesiony na wieżę ponad 30 dzieci reprezentujących cztery wyznania otrzymało legitymacje jego strażników. Do ich obowiązków będzie należeć m.in. dbanie o to, aby za 60 lat obrócić dzwon o 60 stopni. Wtedy też powinni przekazać obowiązki swoim następcom. Po podniesieniu dzwonu, na placu przed łódzką archikatedrą rozpoczął się piknik zorganizowany w ramach Ogólnopolskiego Festynu Rodzinnego Caritas z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem".
>>>>
No i brawo ! I wreszcie wszystko jest na swoim miejscu jak byc powinno . W tym punkcie skonczyla sie okupacj hitlerowska . Oczywiscie jej skutki . Bo to przeciez sa skutki ktore trwaja ...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 14:49, 22 Lip 2013 Temat postu: |
|
|
W Pilicy odnaleziono dzwon z ratusza z XVI wieku
Dzwon z ratusza spalonego podczas potopu szwedzkiego - na taki skarb natknęli się archeolodzy w Pilicy (Śląskie) - informuje "Dziennik Zachodni".
Znalezisko jest dobrze zachowane, widać na nim napis "Michaelis Otto" oraz datę 1597; są też łacińskie inskrypcje, które dopiero będą rozszyfrowywane - mówi Błażej Muzolf z zespołu badań archeologicznych i konserwatorskich z Lutomierska.
Dzwon z XVI w. wisiał na wieży ratusza. Prawdopodobnie w pożarze, który wybuchł w czasie najazdu Szwedów w 1655 r., spadł do piwnicy o głębokości ponad 2 m.
Teraz obiekt trafi do pracowni konserwatorskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, po czym wróci do Pilicy - zapowiada "Dziennik Zachodni".
W czasie badań odnaleziono też inne skarby: od monet z XVI, XVII i XVIII w. po naczynia i kafle z pieców stojących w ratuszu.
>>>
Kolejny legendarny dzwon !
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 17:09, 06 Paź 2013 Temat postu: |
|
|
Jerzy Kropiwnicki odebrał Serce Łodzi
Były prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki odebrał statuetkę Serca Łodzi.
To nagroda wręczana przez kapitułę złożoną z przedstawicieli czterech wyznań osobom i instytucjom, które zasłużyły się dla miasta.
Sekretarz kapituły, Tomasz Kopytowski mówi, że prezydent Kropiwnicki został wybrany w tym roku jednogłośnie.
Proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi, ks. Michał Makula podkreśla działania laureata na rzecz pamięci o wielokulturowym charakterze miasta.
Podczas wręczenia nagrody prezydent Kropiwnicki nie krył radości z docenienia jego działań.
Nagroda Serce Łodzi jest wręczana od ubiegłego roku - wtedy trafiła do łódzkiego Funduszu Ochrony Macierzyństwa.
...
Bardzo ciekawa nagroda nawiazujaca do slynnego dzwonu !
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 0:47, 04 Lut 2015 Temat postu: |
|
|
Dzwon z tczewskiego kościoła odnalazł się w Bawarii
Dzwon z tczewskiego kościoła odnalazł się po 70 latach w Bawarii. Od zakończenia wojny służył protestantom. O ewentualnych dalszych działaniach zadecyduje kuria.
Dzwon po raz ostatni widziany był w Tczewie krótko przed zakończeniem wojny. Przez następne 70 lat uważany był za zaginiony. Istniały różne hipotezy - niektórzy twierdzili, że został zatopiony w jednym z jezior. Inni sądzili, że został gdzieś porzucony przez Niemców i przejęty przez Armię Czerwoną.
O odnalezieniu dzwonu zadecydował przypadek. Jeden z niemieckich pasjonatów muzyki podczas zwiedzania wieży kościoła w bawarskim Fischbach zauważył dziwne napisy. Natychmiast poinformował o tym szefa Towarzystwa Przyjaźni Tczew-Witten i tak właśnie informacja dotarła do Polski.
- Dzwon obecnie funkcjonuje w parafii ewangelickiej, która otrzymała go jako zadośćuczynienie za stratę własnego. Jeżeli miałoby dojść do jego rewindykacji to z pewnością decyzje w tej sprawie będą zapadać na poziomie kurii lub episkopatu. Informacja ta dobrze wpisuje się w obchody 100-lecia naszej parafii - mówi Wirtualnej Polsce ks. Antoni Dunajski, proboszcz parafii św. Józefa w Tczewie.
Od wielu lat odzyskiwaniem dzieł sztuki, które zostały zrabowane podczas ostatniej wojny zajmuje się specjalny zespół Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Mimo usilnych starań, do tej pory tylko niewielka liczba zrabowanych obrazów, rzeźb oraz bibliotek wróciła do Polski. Szacuje się, że łączna wysokość wszystkich polskich strat związanych z II wojną światową wynosi ok. 650-700 miliardów dolarów.
...
Znakomita wiadomosc !
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 16:52, 31 Sie 2015 Temat postu: |
|
|
Pożar drewnianego zabytkowego kościołaa w łódzkich Mileszkach
Pożar drewnianego zabytkowy kościół w łódzkich Mileszkach - Norbert Litwiński / Onet
Drewniany zabytkowy kościół św. Doroty w łódzkich Mileszkach doszczętnie spłonął. Ogień pojawił się tam przed 4.00. Z pożarem wciąż walczy w sumie 17 zastępów strażaków zawodowych oraz ochotników - poinformował Radio Łódź młodszy kapitan Tomasz Ostrowski ze straży pożarnej w Łodzi.
- Zachowały się jedynie grubsze elementy drewniane, ale generalnie są to zgliszcza - mówił TVN24 przedstawiciel łódzkiej straży pożarnej. - Jedyny system pożarowy, jaki był zainstalowany w kościele, był systemem wykrywania pożaru, nie było systemu gaszenia ognia - podkreślił.
REKLAMA
Nie wiadomo, jaka była przyczyna wybuchu pożaru. Na razie nie ma również informacji o ewentualnych poszkodowanych.
Kościół w Mileszkach to jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Został zbudowany pod koniec XVIII wieku.
...
Koszmar i tragedia. Zdazylem go odwiedzic na wizyte Obrazu Matki Bożej. Drewnianie koscioly maja niepowtarzalna atmosfere. Przede wszystkim zapach... A tu katastrofa.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 18:16, 31 Sie 2015 Temat postu: |
|
|
Spłonął zabytkowy drewniany kościół. Prokuratura bada okoliczności zdarzenia
Łódzka prokuratura i policja badają okoliczności i przyczyny pożaru zabytkowego drewnianego kościoła w łódzkich Mileszkach. XVIII-wieczny obiekt, który spłonął w wyniku nocnego pożaru, był jednym z najstarszych zabytków Łodzi.
12Zobacz zdjęcia
W poniedziałek przeprowadzono na miejscu oględziny z udziałem prokuratora, policyjnych ekspertów i biegłego z zakresu pożarnictwa. Postępowanie ma wyjaśnić, jaka była przyczyna pożaru i czy nie doszło w tym przypadku do popełnienia przestępstwa - poinformował PAP prok. Jacek Pakuła z Prokuratury Okręgowej w Łodzi.
Pożar wybuchł w poniedziałek po godz. 4 rano. Obiekt posiadał przeciwpożarowy system alarmowy i sygnał z czujników trafił do dyżurnego straży pożarnej. Jak relacjonował rzecznik łódzkich strażaków Arkadiusz Makowski, kiedy na miejscu pojawiły się pierwsze zastępy strażaków, paliła się już część dachu. Ściągnięto kolejnych strażaków - w kulminacyjnym momencie z ogniem walczyło 17 zastępów, czyli w sumie 90 ratowników.
Kilku strażaków weszło do środka kościoła, ale ponieważ palił się już dach i groził zawaleniem, konieczne było ich wycofanie. Z kościoła udało się wynieść tylko nadpalone już obrazy oraz kielichy i szaty liturgiczne. Strażakom udało się uratować oddaloną o kilka metrów drewnianą dzwonnicę, ale kościół wraz z wyposażeniem niemal doszczętnie spłonął.
Na razie nie wiadomo, jaka była przyczyna pożaru, ale - według strażaków - jedną z prawdopodobnych przyczyn mogło być zwarcie instalacji elektrycznej.
Według służb konserwatorskich drewniany kościół w Mileszkach to jeden z najcenniejszych i najstarszych zabytków w Łodzi. Na razie nie wiadomo czy możliwe będzie jego zrekonstruowanie, ale na portalach społecznościowych już pojawiły się inicjatywy zmierzające do jego odbudowy.
Obecny kościół pw. św. Doroty w Mileszkach pochodził z 1766 r. i zbudowany został z bali modrzewiowych, dach kryty był gontem. W 1832 r. powiększono kościół dobudowując kruchtę, nad którą wznosiła się wieża. Wśród zabytkowego wyposażenia świątyni były m.in. trzy ołtarze późnorenesansowe z początku XVII w., trzy rzeźby gotyckie z początku XV w., ołtarze boczne z barokowymi obrazami św. Anny i św. Walentego czy cztery barokowe konfesjonały. Kilkanaście lat temu kościół przeszedł generalny remont. Zainstalowano wówczas ogrzewanie elektryczne i systemy alarmowe: przeciwwłamaniowy i przeciwpożarowy.
...
Kolejny zabytek stracony. Tragedia...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 20:02, 01 Lip 2017 Temat postu: |
|
|
RMF 24
Fakty
Polska
Gorzów Wielkopolski: Płonie zabytkowa katedra w centrum miasta
Gorzów Wielkopolski: Płonie zabytkowa katedra w centrum miasta
59 minut temu
W Gorzowie Wielkopolskim (województwo lubuskie) płonie zabytkowa katedra położona w centrum miasta. Informację o wybuchu pożaru dostaliśmy na Gorącą Linię RMF FM.
Pożar katedry w Gorzowie Wielkopolskim
/Lech Muszyński /PAP
Dym wydobywa się z więzy katedry. Pojawiają się także języki ognia.Na miejscu jest 10 zastępów straży pożarnej.
Pożar katedry w Gorzowie Wielkopolskim (5 zdjęć)
+ 1
Strażacy nie mają jeszcze informacji, czy ktoś był w katedrze w chwili, gdy wybuchł pożar.
Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wlkp. Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem jego historii i ważnym miejscem dla wiernych diecezji.
Kościół katedralny jest najstarszym budynkiem w mieście. Został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny. Pierwotnie zaplanowany został jako romańska bazylika, ostatecznie otrzymał formę gotyckiej pseudobazyliki.
Katedra jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem przez turystów przyjeżdżających do Gorzowa Wlkp. W jej wnętrzu zachowało się wiele zabytkowych przedmiotów. Dodatkową atrakcją jest punkt widokowy w jej wieży, z którego rozciąga się widok na panoramę miasta.
...
Znowu strata.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 19:04, 02 Lip 2017 Temat postu: |
|
|
Pożar katedry w Gorzowie Wielkopolskim opanowany
Katolicka Agencja Informacyjna | Lip 02, 2017
EAST NEWS
01.07.2017. GORZOW WIELKOPOLSKI POZAR KATEDRY GORZOWSKIEJ PLONIE WIEZA KATEDRA GORZOWSKA FOT. ZBIGNIEW BOREK / GAZETA LUBUSKA / POLSKA PRESS
Komentuj
0
Udostępnij
Komentuj
0
Trwa dogaszanie zabytkowej wieży katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim. Pożar wybuchł wczoraj, podczas wieczornej Mszy św.
O
gień opanowany został około północy. Obecnie strażacy dogaszają palenisko. Nie ma zagrożenia zawalenia świątyni. Władze miasta zapowiadają szybkie odbudowanie katedry.
Dzisiaj w samo południe na błoniach nad Wartą odprawiona zostanie Msza św. polowa w intencji ocalenia katedry, a także za strażaków biorących udział w ratowaniu gorzowskiej fary. Proboszcz katedry ks. dr Zbigniew Kobus prosi wszystkich mieszkańców Gorzowa o finansowe wsparcie na odbudowanie wieży.
Przyczyna nieznana
Bp Tadeusz Lityński zapewnił, że Najświętszy Sakrament, wyposażenie zakrystii, obrazy i figury zostały zabezpieczone, dzięki szybkiej pomocy mieszkańców Gorzowa. Hierarcha powiedział, że jest to szczególnie dramatyczne wydarzenie dla wszystkich księży ale nie mniej dla ludzi. Podziękował wszystkim, którzy rzucili się aby ratować i zabezpieczać dobytek.
Czytaj także: Pomóż odbudować spalony polski kościół na Syberii
Nieznana jest przyczyna pożaru, którego gaszeniem zajęło się 30 zastępów strażaków. Posiłki nadeszły z powiatu gorzowskiego a dodatkowy sprzęt z województwa zachodnio-pomorskiego.
Były proboszcz katedry ks. Zbigniew Samociak, który nadzorował prowadzenie kapitalnego remontu świątyni, o pożarze dowiedział się będąc w Fatimie. W rozmowie z KAI powiedział, że otrzymał mnóstwo sms-ów i telefonów z informacjami o tragedii gorzowskiej katedry. Powiedział, że dokładnie 10 lat temu nadzorował przeprowadzanie gruntownego remontu kościoła, polegającego m.in. na odrestaurowaniu i zagospodarowaniu wieży z dzwonnicą.
Ze względów bezpieczeństwa cała okolica wokół katedry odłączona jest od użytkowania. Zmieniona jest również organizacja ruchu komunikacji autobusowej w centrum miasta.
Symbol Gorzowa Wielkopolskiego
Gotycka katedra Wniebowzięcia NMP, zbudowana w XIII w., jest symbolem Gorzowa Wielkopolskiego. Z okazji jubileuszu miasta w obiegu znalazły się koperty i kartki z fotografią ołtarza katedralnego i znaczki pocztowe oraz kolekcjonerskie wydania 2-złotowych monet z wizerunkiem katedry.
Od 2007 r. turyści mogli oglądać z wysokości 40 metrów panoramę Gorzowa i poznawać historię kościoła. Na siedmiu kondygnacjach zainstalowane zostały muzealne wystawy, m.in. sztuki sakralnej i ludowej, potrydenckich szat liturgicznych i dokumentów fotograficznych. Remont wieży katedralnej przeprowadzony został dzięki funduszom unijnym i wsparciu władz miasta.
Czytaj także: Na Słowacji powstała lodowa katedra. Do jej stworzenia zużyto 90 ton lodu [FOTOGALERIA]
Pierwsze piętro przedstawiało salę margrabiowską. Na piętrze drugim przedstawiona była opisowo i fotograficznie historia diecezji i miasta. Wyżej – historia Kościoła i epitafia Szwedów z czasów wojny trzydziestoletniej.
Na czwartym piętrze – dzwony i dwupoziomowe mieszkanie dzwonnika. Kondygnacja piąta – najnowsza: zgromadzono na niej wykopaliska archeologiczne z Cmentarza św. Jerzego: zdjęcia, eksponaty i przedmioty, które znalezione zostały przy zwłokach podczas prowadzonych w 2007 r. prac przygotowawczych do budowy ronda.
Na szóstej kondygnacji ulokowany został mechanizm zegara z 1889 roku. Na piętrze najwyższym znajdowała się platforma widokowa.
...
To dobrze ze nie ma calkowitej destrukcji.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 8:32, 03 Lip 2017 Temat postu: |
|
|
RMF 24
Fakty
Polska
Gorzów Wielkopolski: Dogaszono pożar wieży katedry. Kopuła do demontażu?
Gorzów Wielkopolski: Dogaszono pożar wieży katedry. Kopuła do demontażu?
1 godz. 13 minut temu
Pożar wieży gorzowskiej katedry, który wybuchł w sobotnie popołudnie, został dogaszony, ale strażacy nadal monitorują temperaturę nadpalonych elementów konstrukcji i sprawdzają wszystkie newralgiczne miejsca - poinformował rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Gorzowie Bartłomiej Mądry.
Strażacy dogaszają pożar wieży katedry w Gorzowie Wielkopolskim
/Lech Muszyński /PAP
Kopuła spalonej wieży katedry do demontażu?
W akcję zaangażowanych jest obecnie 140 strażaków wraz z 20 wozami bojowymi. Obiekt zostanie przekazany właścicielowi i odejdziemy, kiedy będziemy pewni w stu procentach, że wszelkie zarzewia ognia zostały zlikwidowane, a konstrukcja budynku nie zagraża inspekcjom i strażom, które wejdą do środka i określą zakres niezbędnych dalszych prac - powiedział Mądry.
Katedra w Gorzowie Wielkopolskim po akcji gaśniczej (8 zdjęć)
+ 4
Prace rozpoczął sztab, który ma określić sposób zabezpieczenia uszkodzonej budowli. Konstrukcje drewniane i dachy wieży nad zegarem są mocno uszkodzone przez pożar, praktycznie wszystko jest wypalone. Ta część będzie prawdopodobnie wymagała rozbiórki i wymiany. Teraz ważne jest ustalenie, czy należy to wykonać już teraz, czy też można z tym poczekać. Co do stabilności konstrukcji wypowiedzą się specjaliści - powiedział Mądry.
Kopułę spalonej wieży katedry w Gorzowie Wielkopolskim najprawdopodobniej trzeba będzie zdemontować. Ocena, jak to zrobić, należy do strażaków oraz nadzoru budowlanego. Kopuła miałaby zostać zdjęta z kościelnej wieży, ponieważ tu z pod nią szalał pożar i drewniana konstrukcja, na której opiera się metalowe zwieńczenie wieży, jest mocno zniszczona - informuje reporterka RMF FM Aneta Łuczkowska.
Według oceny strażaków widać, ze kopuła jednak się pochyla, wewnątrz są takie zniszczenia, że prawdopodobnie eksperci i inspektor nadzoru budowlanego zdecydują, o konieczności demontażu tej kopuły, a to jest bardzo trudne przedsięwzięcie - powiedziała marszałek województwa lubuskiego Ewa Polak, która zapowiedziała jednocześnie, że znajdą się środki na zabezpieczenie tej operacji.
Demontaż kopuły - jeśli taka decyzja rzeczywiście zapadnie - w ciągu najbliższych dwóch dni miałaby przeprowadzić specjalistyczna firma.
Wiadomo, że nie została naruszona konstrukcja dzwonów.
Pożar katedry w Gorzowie Wielkopolskim (6 zdjęć)
+ 2
Policja przeprowadza wstępne czynności wyjaśniające na miejscu pożaru
Mądry podkreślił, że z wieży i zagrożonych rejonów kościoła udało się w porę wynieść wszystkie cenne przedmioty. Do Gorzowa przyjechało także czterdziestu kadetów, którzy pomagają w pracach porządkowych.
Jak powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. Roman Witkowski, policja przeprowadza wstępne czynności wyjaśniające na miejscu pożaru. Formalne wszczęcie postępowania nastąpi w poniedziałek.
Postępowanie będzie miało na celu ustalenie przyczyny pożaru i tego, czy był on skutkiem działań bądź zaniechań ludzkich, czy też powstał bez winy człowieka - dodał Witkowski.
Do czasu zakończenia działań straży pożarnej ulice wokół katedry będą wyłączone z ruchu, m.in. odcinki Chrobrego i Sikorskiego. Potem, do czasu odpowiedniego zabezpieczenia uszkodzonej wieży także będą tam wprowadzane ograniczenia w postaci strefy bezpieczeństwa.
Z zewnątrz widać, że zniszczona została tarcza zegara, uszkodzona jest miedziana blacha na kopule i wieżyczce, oraz zapewne ich drewniane, wewnętrzne konstrukcje. Do tego dochodzą uszkodzenia spowodowane przez wodę wykorzystywaną do walki z żywiołem.
Proboszcz parafii katedralnej ks. Zbigniew Kobus mówił w niedzielę rano, że dzięki pracy i ofiarności strażaków udało się uratować zewnętrzną część wieży, która nie uległa zawaleniu. Zaznaczył, że na pewno będzie wymagała gruntownego odnowienia. Duże ilości wody użytej do gaszenia pożaru spowodowały zalanie empory organowej i wszystkich kondygnacji na wieży. Przypomniał, że funkcjonowanie kościoła będzie zawieszone, nie wiadomo teraz, na jak długo. Wiernych ze swojej parafii zaprosił do odwiedzania tzw. białego kościoła.
Na Twitterze Zarząd Województwa Lubuskiego poinformował w niedzielę, że na 6 lipca br. zwołał nadzwyczajną sesję lubuskiego sejmiku, by przyznać pomoc finansową na zabezpieczenie katedry w Gorzowie. W niedzielę o zadeklarowanej pomocy ze strony rządu przy remoncie świątyni mówił też wojewoda lubuski Władysław Dajczak.
Działania strażaków ruszyły bardzo szybko
Zgłoszenie o pożarze katedry straż pożarna otrzymała w sobotę ok. godz. 18.30. Pierwsze zastępy były na miejscu po kilku minutach. Wieczorem i w nocy akcji strażaków przyglądało się wielu mieszkańców. W ten weekend w tym rejonie odbywało się dużo imprez związanych ze świętem miasta. Te zaplanowane na wieczór odwołano, podobnie jak te, które miały odbyć się w niedzielę.
W niedzielę na nadwarciańskich błoniach odbyła się polowa msza św. pod przewodnictwem biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego. Wierni modlili się o ocalenie katedry, a także w intencji walczących z żywiołem strażaków.
Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji.
Strona Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków informuje, że dokładna data rozpoczęcia budowy kościoła nie jest znana. Pierwsza pośrednia wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1297 r. Cześć wieży, w której wybuchł pożar, pochodzi z XVII w. Rangę kościoła katedralnego świątynia zyskała 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem Gorzowa Wielkopolskiego, jak i całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
RMF FM/PAP
...
Wypalone drewno nadal jest zabytkowe. Moze jakos wzmocnic cementem czy co? Jak sie drzewa konserwuje zeby sie nie wywrocily?
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 14:54, 03 Lip 2017 Temat postu: |
|
|
RMF 24
Fakty
Polska
Szczyt spalonej wieży katedry w Gorzowie Wielkopolskim zdemontowany
Szczyt spalonej wieży katedry w Gorzowie Wielkopolskim zdemontowany
Dzisiaj, 3 lipca (06:33)
Aktualizacja: Dzisiaj, 3 lipca (10:13)
Iglica ze szczytu gorzowskiej katedry została zdemontowana. Po sobotnim pożarze była niebezpiecznie pochylona - według strażaków mogła runąć na ziemię.
Zdjęcie z wnętrza Kościoła Katedralnego w Gorzowie Wielkopolskim, po pożarze
/Lech Muszyński /PAP
Po zdjęciu iglicy trzeba było przerwać akcję, bo jeden z podnośników miał awarię.
Kilkudziesięciu strażaków pracuje, demontują wierzchołek wieży, tak zwaną latarnię, w której zawieszony jest także jeden z katedralnych dzwonów. Na razie nie ma informacji o jakichkolwiek komplikacjach.
W użyciu są między innymi dwa dźwigi o zasięgu do 70 metrów. Kolejno zdejmowane mają zostać najpierw blaszane poszycie, później drewniane części konstrukcji, na końcu wspomniany dzwon.
Realizacja tego planu może jednak ulegać zmianie - wszystko zależy od stanu poszczególnych elementów. Ten strażacy oceniają na bieżąco, odsłaniając kolejne elementy całej konstrukcji.
Katedra w Gorzowie Wielkopolskim po akcji gaśniczej (8 zdjęć)
+ 4
Pożar katedry w Gorzowie Wielkopolskim (6 zdjęć)
+ 2
W sobotnim pożarze nikt nie ucierpiał, ale straty są ogromne. Zalane zostały m.in. organy i wszystkie kondygnacje na wieży, która teraz będzie wymagała gruntownego odnowienia.
Katedra to jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego
Zgłoszenie o pożarze katedry straż pożarna otrzymała w sobotę ok. godz. 18.30. Pierwsze zastępy były na miejscu po kilku minutach. Wieczorem i w nocy akcji strażaków przyglądało się wielu mieszkańców. W ten weekend w tym rejonie odbywało się dużo imprez związanych ze świętem miasta. Te zaplanowane na wieczór odwołano, podobnie jak te, które miały odbyć się w niedzielę.
W niedzielę na nadwarciańskich błoniach odbyła się polowa msza św. pod przewodnictwem biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego. Wierni modlili się o ocalenie katedry, a także w intencji walczących z żywiołem strażaków.
Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji.
Strona Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków informuje, że dokładna data rozpoczęcia budowy kościoła nie jest znana. Pierwsza pośrednia wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1297 r. Cześć wieży, w której wybuchł pożar, pochodzi z XVII w. Rangę kościoła katedralnego świątynia zyskała 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem Gorzowa Wielkopolskiego, jak i całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
(mal)
RMF FM/PAP
...
Trzeba bedzie ratowac co sie sa przy odtwarzaniu.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 10:42, 04 Lip 2017 Temat postu: |
|
|
RMF 24
Fakty
Polska
Biskup sosnowiecki ogłosił zbiórkę na odbudowę katedry w Gorzowie Wielkopolskim
Biskup sosnowiecki ogłosił zbiórkę na odbudowę katedry w Gorzowie Wielkopolskim
Wczoraj, 3 lipca (22:09)
Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak ogłosił zbiórkę pieniężną we wszystkich parafiach swej diecezji na odbudowę zniszczonej w pożarze wieży katedry w Gorzowie Wielkopolskim. Podobny los przed trzema laty spotkał sosnowiecką katedrę, gdzie niemal w całości spłonęła więźba dachowa. Wówczas w tamtejszej świątyni pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uszkodzone też zostały wartościowe malowidła ścienne wykonane przez Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembło.
Zdjęcie z wnętrza Kościoła Katedralnego w Gorzowie Wielkopolskim
/Lech Muszyński /PAP
My dobrze znamy ból wywołany nieszczęściem jakim jest pożar (...). Zachowujemy we wdzięcznej, modlitewnej pamięci, że w tej dramatycznej chwili z natychmiastową pomocą przyszło nam wiele Kościołów lokalnych z kraju i zagranicy, instytucji publicznych, firm i osób prywatnych, które ofiarowały na odbudowę naszej katedry "wdowi grosz" - napisał bp Kaszak w komunikacie umieszczonym w poniedziałek na stronie internetowej diecezji.
Będzie śledztwo ws. pożaru katedry w Gorzowie Wielkopolskim
Mając na uwadze powyższe, tym bardziej nie możemy pozostać obojętni na dramat, który dotknął diecezję zielonogórsko-gorzowską. Chcemy przyjść możliwie jak najszybciej z pomocą naszym siostrom i braciom z zachodu Polski - zaznaczył hierarcha.
Odnosząc się do pożaru w gorzowskiej katedrze biskup podkreślił, że "dzięki Bogu i ofiarnej, wielogodzinnej akcji wielu zastępów strażaków udało się uratować świątynię, a przede wszystkim konstrukcję wieży". Straty są jednak ogromne. Teraz przyszedł czas na solidarną pomoc wszystkich ludzi dobrej woli - dodał.
Bp Kaszak zaapelował więc do wiernych z diecezji sosnowieckiej o "dar serca w postaci pieniężnej pomocy na odbudowę wieży katedry w Gorzowie Wielkopolskim". Ufam, że wieża katedry w Gorzowie, która podobnie jak nasza katedra w Sosnowcu została wzniesiona ku czci Matki Bożej Wniebowziętej odzyska równie szybko swój blask - zaznaczył biskup.
Katedra w Gorzowie Wielkopolskim po akcji gaśniczej (8 zdjęć)
+ 4
Pismo ma zostać odczytane wiernym w najbliższą niedzielę
Zbiórka ma zostać zorganizowana w niedzielę 16 lipca.
Pożar wieży gorzowskiej katedry wybuchł w sobotnie popołudnie. W niedzielę został on dogaszony, jednak strażacy wciąż pracują na miejscu. Jak informowali w poniedziałek przedstawiciele służb, została już zdjęta iglica, najwyższa kopuła oraz wyciągnięty dzwon, który znajdował się u szczytu wieży.
Jeszcze wcześniej, z zewnątrz, widać było, że zniszczona została tarcza zegara, uszkodzona miedziana blacha na kopule i wieżyczce oraz zapewne ich drewniane, wewnętrzne konstrukcje. Do tego dochodzą uszkodzenia spowodowane przez wodę wykorzystywaną do walki z żywiołem.
Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Świątynia usytuowana w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
...
Bóg dopuscil aby zmobilizowac. Na nic katedry gdy nie ma ducha. Nie sa one do celow turystycznych przeznaczone.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 13:58, 05 Lip 2017 Temat postu: |
|
|
RMF 24
Fakty
Polska
Katedra w Płocku wesprze odbudowę zniszczonej katedry w Gorzowie Wielkopolskim
Katedra w Płocku wesprze odbudowę zniszczonej katedry w Gorzowie Wielkopolskim
Wczoraj, 4 lipca (19:3
Parafia katedralna w Płocku ogłosiła zbiórkę pieniędzy na odbudowę zniszczonej w wyniku pożaru wieży katedry w Gorzowie Wielkopolskim. Akcja nosi hasło "Katedra-Katedrze". Zbiórka funduszy zostanie przeprowadzona podczas mszy świętych w najbliższą niedzielę 9 lipca.
Zdjęcie z wnętrza Kościoła Katedralnego w Gorzowie Wielkopolskim
/Lech Muszyński /PAP
Będzie śledztwo ws. pożaru katedry w Gorzowie Wielkopolskim
Nasza zbiórka dla tych, którzy doznali tragedii w postaci pożaru, to skromny wyraz solidarności. Może będzie to także impuls dla innych katedr, by również zorganizować podobną akcję - powiedział ks. kanonik Stefan Cegłowski, proboszcz płockiej parafii katedralnej.
Parafia katedralna w Gorzowie Wlkp. nosi wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, podobnie, jak nasza katedra. Jesteśmy więc "po rodzinie", jak to się mówi - zaznaczył ks. Cegłowski.
Jak zapowiedział, zbiórka na odbudowę zniszczonej w pożarze wieży katedry w Gorzowie Wielkopolskim zostanie przeprowadzona 9 lipca, podczas wszystkich pięciu niedzielnych mszy świętych, które zostaną odprawione w płockiej bazylice. Dzieląc się z innymi, z potrzebującymi, zawsze zyskujemy - podkreślił ks. Cegłowski.
Katedra w Gorzowie Wielkopolskim pochodzi z XIII wieku. Świątynia, przebudowywana w XV i XVIII wieku, jest uznawana za jeden z symboli miasta i najcenniejszy jego zabytek. Pożar katedralnej wieży wybuchł tam w minioną sobotę. Zniszczeniu uległy m.in. więźba i pokrycie dachu budowli oraz tarcza zegara. Dogaszanie pożaru zakończono w niedzielę. Jego przyczyny ustala prokuratura.
Katedra w Płocku została wybudowana w XII wieku. Jest jedną z pięciu najstarszych w kraju i jedną z trzech, gdzie pochowani są dawni władcy Polski. W tamtejszej Kaplicy Królewskiej, obok Władysława I Hermana (1043-1102) i Bolesława III Krzywoustego (1086-1138), spoczywają też szczątki 14 książąt mazowieckich. To największa nekropolia Piastów.
...
Oczywiscie potrzebuja.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 18:15, 22 Cze 2023 Temat postu: |
|
|
Pożar kościoła w Sosnowcu. Tak wygląda teraz jego wnętrze. Ruszyła zbiórka
Pożar kościoła w Sosnowcu - zobacz zniszczone wnętrze. Do pożaru dachu parafii pw. św. Floriana doszło w środę 21 czerwca 2023 roku. Dach spalił się doszczętnie i wpadł do wnętrza świątyni, znacząco je uszkadzając. Strażacy walczyli z żywiołem całą noc. Podczas gaszenia pożaru jednocześnie działało
...
Kolejna wielka strata.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Możesz pisać nowe tematy Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group cbx v1.2 //
Theme created by Sopel &
Programy
|
|