Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Pielgrzymowanie .
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:25, 06 Maj 2012    Temat postu: Pielgrzymowanie .

Polscy żołnierze rozpoczęli pielgrzymkę do Lourdes

250 polskich żołnierzy, funkcjonariuszy mundurowych innych formacji oraz pracowników wojska uczestniczy w rozpoczętej w niedzielę Międzynarodowej Pielgrzymce Żołnierzy do Lourdes. Polacy biorą w niej udział po raz 21.

Rozpoczęcie pielgrzymki poprzedziła msza św., którą odprawił w warszawskiej Katedrze Polowej WP biskup polowy Józef Guzdek.

Podkreślił, że "pielgrzymowanie jest szansą, aby poznać swój związek z Chrystusem i Kościołem". W homilii bp Guzdek zachęcał, aby czas pielgrzymowania nie ograniczał się do miłego spędzania czasu i zwiedzania, ale "był czasem spoglądania w swoje serce". Dodał, że bardzo często ludzie odkrywają swoją słabość, swój grzech w sanktuariach maryjnych w Lourdes, La Salette, Rue de Bac, także w naszych, polskich sanktuariach.

Biskup polowy zawierzył pątników opiece Maryi i życzył pielgrzymom "odwagi w rozpoznawaniu stanu swej wiary". Podkreślił jednocześnie, że "od rozpoznania stanu wiary i ducha zaczyna się przemiana serca".

Pątnicy przybędą do Lourdes w środę. Jak poinformował rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego WP ks. płk Zbigniew Kępa, na miejscu wezmą udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, maryjnej procesji światła, spotkają się także z miejscową Polonią i uczestniczyć będą w spotkaniach, nabożeństwach z żołnierzami innych nacji. Dodał, że pielgrzymka ma charakter międzynarodowy i uczestniczą w niej grupy wojskowe ze wszystkich krajów europejskich.

"Pielgrzymka do Lourdes to wymiana doświadczeń, wspólne rozmowy, modlitwa i zawiązywanie przyjaźni. Jest ona obecna w wymiarze ogólnoeuropejskim. Pokazuje, jak wielu katolików w mundurach chce i potrzebuje duchowej odnowy, umocnienia oraz tej formy demonstrowania swego przywiązania do Maryi" - powiedział przewodnik pielgrzymki ks. ppłk Krzysztof Kacorzyk.

>>>>

Pielgrzymowanie ... Czym ono jest ? Podazaniem do celu . Stad skoro celem jest niebo to zycie na ziemi tez nazywamy pielgrzymka . Stad takie podroze do miejsc swietych sa symbolem tej podrozy glownej - czlowieka do nieba . I taki jest sens najwazniekszy pielgrzymek ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:53, 26 Sie 2012    Temat postu:

Ponad 35 tys. pątników na Jasnej Górze.

Ponad 35 tys. pątników przybyło na uroczystości święta Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Sumie pontyfikalnej przewodniczyć będzie prymas Polski abp Józef Kowalczyk, homilię wygłosi metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Tysiące wiernych przybywają do sanktuarium jasnogórskiego z całego kraju. Mszy wysłuchają na klasztornych błoniach.

Jak poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry, w tym najgorętszym okresie pielgrzymkowym, czyli od 16 sierpnia do minionej soboty, na Jasną Górę dotarło 86 pielgrzymek pieszych z ponad 35 tys. pątnikami z całego kraju - to o ponad 4 tys. więcej, niż w ubiegłym roku.

Było także 13 pielgrzymek rowerowych oraz jedna pielgrzymka, która dotarła do sanktuarium na rolkach.

Wśród najliczniejszych pielgrzymek minionych dziesięciu dni znalazły się m.in. Jubileuszowa 30. Pielgrzymka Diecezji Tarnowskiej, licząca prawie 10 tys. osób, 87. Pielgrzymka Łódzka z 2,5 tys. pątników oraz 20. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Gliwicka, Pielgrzymka z Radomska i 21. Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka - z każdą z nich przybyło do 2 tys. osób.

Jasnogórski odpust to jedno ze świąt najliczniej gromadzących pielgrzymów w częstochowskim sanktuarium.

Tradycyjnie w trakcie święta Matki Bożej Częstochowskiej nastąpi Akt Odnowienia Ślubów Jasnogórskich - modlitwy, napisanej ponad 50 lat temu przez ówczesnego prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego, w której wierni powierzają Polskę w opiekę Matki Bożej.

Przypadająca 26 sierpnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej to jedno z głównych świąt maryjnych na Jasnej Górze. Ma ono przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego narodu, jest też wyrazem czci dla Matki Bożej w jej jasnogórskim wizerunku.

Pozdrowienia od papieża

Wiernych zgromadzonych na Jasnej Górze pozdrowił papież Benedykt XVI. Apelowal o wierność i posłuszeństwo Chrystusowi.

Podczas spotkania z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański w podrzymskiej rezydencji w Castel Gandolfo papież powiedział: - Pozdrawiam Polaków. Tym pozdrowieniem obejmuję również biskupów polskich i pielgrzymów zgromadzonych na Jasnej Górze.

- "Maryjo, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam". Powtarzając to wyznanie miłości do Matki Boga, mamy świadomość, że oznacza ono również zobowiązanie do wierności i posłuszeństwa wobec Jej Syna - mówił papież po polsku.

Następnie Benedykt XVI dodał zwracając się do Polaków: - Niech Maryja otacza was zawsze swoją opieką!

>>>>

Tak to dzien kulminacyjny pielgrzymowania w Polsce . Niejako coroczne podsumowanie ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:55, 06 Kwi 2013    Temat postu:

Nietypowa pielgrzymka na Jasną Górę


60-kilometrowy dystans z Piekar Śląskich do Częstochowy pokonają w ciągu jednej nocy. Inne pielgrzymki z tego miasta docierają na Jasną Górę dopiero po trzech dniach.

W nocy z 13 na 14 kwietnia po raz kolejny wyruszy pielgrzymka "Na przekór" - z Piekar Śląskich na Jasną Górę. Pielgrzymka jest oddolną inicjatywą osób świeckich.

To już dziesiąta wyprawa z Piekar do Częstochowy nocą. W tym roku uczestnicy będą modlić się w szczególnej intencji. - Będziemy dziękować Bogu za pontyfikat Ojca Świętego Benedykta XVI oraz modlić się za jego następcę papieża Franciszka - mówi Michał Piec, organizator wyprawy.

By wyruszyć na pielgrzymkę należy zabrać ze sobą odzież adekwatną do warunków atmosferycznych. - Warto mieć coś lekkiego przeciwdeszczowego. Należy mieć świadomość tego, że noce w kwietniu mogą być chłodne i zadbać o termiczną stronę ekwipunku. Najistotniejszą częścią wyposażenia jest chyba wygodne obuwie. Polecane są buty trekingowe bądź sandały - wylicza Piec.

Warto wziąć plecak, w którym poza odzieżą i bielizną na zmianę powinien znaleźć się prowiant. Przydatną częścią wyposażenia okaże się również lampka ‘czołówka’ oraz kamizelka odblaskowa.

Ponieważ pokonanie takiego dystansu w jedną noc może być wysiłkiem zbyt wymagającym dla organizmu człowieka. - W związku z tym podczas trasy będą nam towarzyszyły samochody, którymi zmęczeni pielgrzymi nie będący w stanie kontynuować marszu będą mogli podjechać - informują organizatorzy.

W pielgrzymce każdy bierze udział na własną odpowiedzialność. Osoby niepełnoletnie przy zapisach muszą okazać pisemną zgodę rodziców.

Szczegółowe informacje udzielane są pod numerem telefonu 535583500 (Michał Piec).

...

No prosze ! Dla kazdego cos innego !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:47, 09 Kwi 2013    Temat postu:

Powstaje Pomorska Droga św. Jakuba

Budowany jest średniowieczny szlak pielgrzymkowy pod nazwą Pomorska Droga św. Jakuba. Zostanie ona poprowadzona z Łeby przez Koszalin, Kołobrzeg do Świnoujścia i dalej do Szczecina aż do Słubic.

Pomorska droga pątnicza zostanie włączona w ogólnoeuropejską sieć dróg prowadzących do grobu świętego Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Prezes Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Turystyki Wojciech Heliński, zapewnia, że wędrowcy mogą potraktować Pomorską Drogę św. Jakuba jako szlak turystyczny i pątniczy zarazem: "Zważywszy na odległość pomiędzy naszym regionem a północną Hiszpanią, nie każdy tam dotrze. Sam fakt przejścia kilkudziesięciu kilometrów, dziesiątek, setek na takim szlaku, też ma swoje znaczenie. Wiem, że niektórzy dzielą na poszczególne lata te etapy - do któregoś momentu dochodzą, potem od tego miejsca zaczynają i idą dalej"- mówi Wojciech Heliński.

Muszelki i żółte strzałki wyznaczające szlak jakubowy w województwie zachodniopomorskim pojawią się do końca lipca tego roku. Oficjalne otwarcie Pomorskiej Drogi św. Jakuba planuje się podczas Jarmarku Jakubowego w Szczecinie.

...

No prosze !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 21:20, 15 Cze 2013    Temat postu:

Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę

Ok. 4 tys. uczestników pielgrzymki Akcji Katolickiej modliło się w sobotę na Jasnej Górze w Częstochowie. W dwudniowym spotkaniu uczestniczyli jej członkowie i sympatycy z całego kraju, a także z zagranicy: Wielkiej Brytanii, Ukrainy oraz Litwy.

Centralnym punktem pielgrzymki była msza św. odprawiona na tzw. Szczycie jasnogórskim. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup świdnicki Ignacy Dec. - Jesteście bardzo ważnym ugrupowaniem apostolskim, odrodzonym w naszym kraju po upadku komunizmu, składającym się z wiernych świeckich. Waszym głównym zadaniem jest wspieranie pasterzy Kościoła w budowaniu życia wiary w ludzkich sercach i troska o obecność Pana Boga i wartości chrześcijańskich w przestrzeni życia publicznego naszego narodu - mówił podczas homilii.

- Niech nasza pielgrzymka będzie okazją do podziękowania Bogu za jego błogosławieństwo dla nas, za moc Ducha Świętego do realizacji zadań apostolskich, za wszelkie inicjatywy podejmowane na szczeblu krajowym w obronie życia, małżeństwa i rodziny, odpowiedzialnego wychowywana dzieci i młodzieży, w obronie niedzieli jako dnia świętego, Telewizji Trwam oraz obecności wartości ewangelicznych w życiu codziennym i w polityce - podkreślił w powitaniu krajowy asystent Akcji Katolickiej bp Mariusz Leszczyński.

Podczas pielgrzymki wręczono medale "Za Dzieło Apostolstwa", przyznawane od kilku lat przez kapitułę osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju stowarzyszenia. W tym roku przyznano je: biskupowi dr hab. Mariuszowi Leszczyńskiemu - krajowemu asystentowi kościelnemu organizacji, Marii Grazii Tibaldi - sekretarz Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej i ks. dr. Jackowi Uljaszowi - rektorowi Instytutu Teologicznego we Lwowie.

Akcja Katolicka powstała w 1930 r. W Polsce międzywojennej była silnym ruchem, skupiającym elity inteligencji katolickiej, ale i przedstawicieli środowisk rzemieślniczych czy chłopskich. Przed wybuchem II wojny światowej liczyła ok. 750 tys. członków. Jej reaktywacja nastąpiła w latach 90. 2 maja 1996 r. prymas kard. Józef Glemp powołał ją w formie stowarzyszenia. Akcja skupia się na formacji duchowej katolików.

Obecnie liczy w Polsce ok. 26 tys. członków skupionych w 1,8 tys. oddziałach parafialnych. Zasadniczym celem stowarzyszenia jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna. Stowarzyszenie podejmuje różne inicjatywy w poszczególnych parafiach, odpowiadając na potrzeby konkretnych środowisk np. pomaga bezrobotnym w centrach integracji społecznej, zajmuje się działalnością charytatywną.

W sobotę na Jasnej Górze modlili się też uczestnicy 28. Pielgrzymki Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, w której również - według danych biura prasowego sanktuarium - uczestniczyło ok. 4 tys. osób.

Na pielgrzymkę przybyli m.in. członkowie arcybractwa z ośrodków w całej Polsce, siostry wizytki, w których krakowskim klasztorze znajduje się jego główna siedziba oraz księża duszpasterze.

Początki Arcybractwa Najświętszego Serca Pana Jezusa sięgają wieku XIX, zwanego wiekiem Serca Jezusowego. We francuskim mieście Bourgen-Bresse, 13 marca 1863 r. powstała Wspólnota, która już następnego roku została zatwierdzona jako bractwo, a czternaście lat później jako Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jej inicjatorką była wizytka - s. Maria od Najświętszego Serca. Pragnęła ona, aby celem Straży było szerzenie czci, uwielbienia i wynagradzanie Sercu Bożemu za grzechy i zniewagi, jakich dopuszcza się świat.. Do ruchu należą zarówno kapłani i siostry zakonne, jak i świeccy: dzieci, młodzież i osoby dorosłe.

....

Oczywiscie teraz mamy duzo roznych organizacji katolickich . I dobrze !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:41, 04 Lip 2013    Temat postu:

Pierwsza motoparalotniowa pielgrzymka na Jasną Górę


Pod hasłem "Lot dla życia" w przyszłym tygodniu wyruszy ze Skrzatusza (Wielkopolskie) pierwsza motoparalotniowa pielgrzymka na Jasną Górę. Według organizatorów będzie to pierwsza taka pielgrzymka, która dotrze do Częstochowy.

Pątnicy wystartują 9 lipca, będą mieli do pokonania ponad 380 kilometrów. Ze Skrzatusza wyruszy osiem osób. Po drodze będą lądować m.in. na Polach Lednickich i w Licheniu.

Pielgrzymka potrwa pięć dni. Na Jasną Górę doleci blisko 20 osób, bo dołączać się będą również piloci z innych miejsc kraju. Wśród pątników będzie również ksiądz - paralotniarz.

- Mamy kolegów z Rybnika, którzy 13 lipca wraz z nami dotrą do Częstochowy, będą też m.in. osoby startujące z Krakowa i spod Częstochowy. Wszyscy razem planujemy spotkać się nad Jasną Górą - powiedział współorganizator pielgrzymki, prezes Aeroklubu Ziemi Pilskiej Piotr Kucharski.

Pielgrzymowanie na Jasną Górę na paralotniach ma być dziękczynieniem za dar życia, zaś pątniczy trud - przebłaganiem za śmierć nienarodzonych dzieci.

Pielgrzymi będą mieli ze sobą relikwie bł. Karoliny Kózkówny. 13 lipca w Częstochowie przekażą je mistrzowi świata w lataniu precyzyjnym Włodzimierzowi Skalikowi. Ten zabierze relikwie do Przasnysza, gdzie otrzymają je uczestnicy startującego dzień później rowerowego "Rajdu dla życia". Rajd prowadzi z sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie do sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie.

Jak powiedział Kucharski, w ten sposób powstanie pierwsza tego typu sztafeta w obronie życia.

...

Bardzo piekna intencja i pomysl !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:03, 07 Lip 2013    Temat postu:

19. Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian

Dawni mieszkańcy Kresów Wschodnich II RP i ich rodziny przybyli w niedzielę z 19. pielgrzymką swego środowiska na Jasną Górę. Podczas spotkania pod hasłem "Niedokończona Msza Wołyńska" apelowali m.in. o pamięć o ofiarach "ideologii banderowskiej".

Mszę dla uczestników pielgrzymki odprawiono w jasnogórskiej kaplicy Cudownego Obrazu. Homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski - duszpasterz Ormian, historyk, autor książki "Przemilczane ludobójstwo na Kresach", honorowy członek Światowego Kongresu Kresowian.

Nawiązał m.in. do zbliżającej się 70. rocznicy "krwawej niedzieli" na Wołyniu 11 lipca 1943. r., kiedy - jak mówił - doszło do apogeum ludobójstwa dokonanego tam przez ukraińskich nacjonalistów.

Ks. Isakowicz-Zaleski podkreślił, że zbrodnię tę popełniono na Kresach - miejscu słynącym niegdyś ze wzajemnego szacunku, tolerancji, życzliwości. Wymieniał i opisywał niektóre akty ludobójstwa dokonywanego często przez sąsiadów ofiar. Wskazał, że prócz Polaków z rąk nacjonalistów ginęli Ormianie, Żydzi, Czesi, a także "sprawiedliwi Ukraińcy, którzy ratowali Polaków, ratowali Żydów i nie popierali Stefana Bandery".

Zaznaczył, że na rozprawę z Polakami w lipcu 1943 r., gdy zaatakowano 99 osad, celowo wybrano właśnie niedzielę. - Słusznie nasze spotkanie nosi nazwę "Niedokończonych mszy wołyńskich". Albowiem te msze święte rozpoczęte w tę niedzielę nigdy nie skończyły się - bo kapłanów zamordowano w czasie mszy świętych siekierami czy w inny barbarzyński sposób, mordowano ludzi w kościołach (...) - mówił.

Choć 95 proc. ofiar stanowili chłopi, ginęli też przedstawiciele inteligencji - nauczyciele, lekarze, a także łącznie ok. 180 duchownych; wśród nich księża, którzy często byli przywódcami nie tylko duchowymi, ale też społecznymi. Ks. Isakowicz-Zaleski określił ich "apostołami" - przekazywali bowiem wszystkim, niezależnie od wyznania, podstawowe prawdy wiary. - Za to właśnie zostali zamordowani - są męczennikami. Do dzisiaj władze kościelne nie chcą przeprowadzić ich procesów beatyfikacyjnych - powiedział.

Ocenił też, że mimo, iż minęło 70 lat od tej zbrodni, III Rzeczpospolita "ciągle nie chce powiedzieć prawdy". - Ciągle politycy mają ten ogromny problem czy powiedzieć prawdę, czy nie - czy pozwala na to Bruksela, czy z Kijowa też jest jakaś zgoda. Ciągle mówi się: "tak, był KL Auschwitz, tak, był Katyń", ale milczy się w sprawie Wołynia - mówił.

W tym kontekście skrytykował m.in. odnoszącą się do 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej uchwałę Senatu z 20 czerwca, nazywając ją "ucieczką w jakieś pokrętne półprawdy, ćwierćprawdy". Ocenił też, że również podpisana 28 czerwca deklaracja zwierzchników Kościołów z Polski i Ukrainy w tej sprawie "nie zawiera prawdy o ludobójstwie".

- Nie mówi się, kto kogo zabił i dlaczego. Są eufemizmy - tragedia wołyńska, czystki etniczne. Wyczyścić to sobie można ubranie, jak jest pobrudzone, ale zabijanie kobiet, dzieci i starców, to nie jest czystka, to jest ludobójstwo - mówił dodając, że do dzisiaj na zachodniej Ukrainie nie ma pomników ofiar, są natomiast pomniki Stefana Bandery i wielu przywódców UPA. - Na obecnej Ukrainie zachodniej jest to możliwe, bo nie ma prawdy - stwierdził.

Ks. Isakowicz-Zaleski wymienił trzy wnioski związane z wydarzeniami sprzed 70. lat: pierwszy to moralny obowiązek pamięci o ofiarach. - Dopóki jest pamięć, o tych ludziach się mówi, zamawiane są za nich msze święte. Najgorszą rzeczą jest wytarcie ludzi z pamięci - powiedział.

Drugi wniosek to potrzeba zgody, pojednania i przebaczenia, choć - jak zaznaczył - nie chodzi o skłócenie z Ukraińcami. - Naszym wrogiem nie był naród ukraiński, była ideologia banderowska - podkreślił. Jako trzeci, ogólniejszy, wniosek wskazał konieczność wierności piątemu przykazaniu - jako fundamentowi religii chrześcijańskiej. - Nie zabijaj - to jest ta dewiza, którą wnoszą Kresowianie. Nie wolno niszczyć: na tym się nie zbuduje ani wolnego państwa, ani zgody, ani przyjaźni - podkreślił.

- Nasze działanie powinno iść w kierunku życzliwości, przyjaźni i pojednania. (…) Módlmy się bardzo żeby z krwi męczenników wołyńskich, kresowych, wyrosła prawda, miłość i zgoda - zaapelował na Jasnej Górze ks. Isakowicz-Zaleski.

W lipcu br. mija 70. rocznica apogeum zbrodni wołyńskiej. Kulminacja brodni nastąpiła 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA zaatakowały ok. 100 polskich miejscowości.

...

Pielgrzymka historyczna zatem .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:09, 15 Lip 2013    Temat postu:

Ruszyła 23. pielgrzymka z Suwałk do Wilna

Około tysiąc osób wyruszyło w poniedziałek w 23. pieszej pielgrzymce z Suwałk (Podlaskie) do Ostrej Bramy w Wilnie na Litwie. Na miejsce mają dotrzeć 24 lipca.

Pątnicy najpierw wzięli udział w mszy św. odprawionej w kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach. Potem wyruszyli w drogę w kierunku Sejn. We wtorek w okolicach Berżnik pielgrzymi przekroczą granicę polsko-litewską.

W tegorocznej pielgrzymce pod hasłem "Wierzę, zaradź memu niedowiarstwu" biorą udział pielgrzymi z Polski i zagranicy. W pielgrzymce idą zarówno dzieci, wiele młodych osób, ale także ludzie w podeszłym wieku.

Jak powiedział dziennikarzom kierownik pielgrzymki salezjanin ks. Tomasz Pełszyk, pielgrzymka ma być formą rekolekcji i szkołą wiary. Dodał, że idąc przez litewskie drogi, będzie można spotkać wyjątkowych ludzi, Polaków i Litwinów.

Pielgrzymi mają do przejścia ok. 270 kilometrów. Dziennie będą pokonywać ok. 30 kilometrów. Do Ostrej Bramy pielgrzymi dotrą 24 lipca, wezmą tam udział w uroczystym nabożeństwie, a następnego dnia zwiedzą Wilno. Do Suwałk wrócą 26 lipca.

....

Brawo ! Bardzo pieknie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:01, 27 Lip 2013    Temat postu:

Nowe sposoby wędrówki do miejsc świętych

Tradycje polskiego pielgrzymowania mają już ponad tysiąc lat, pisze "Rzeczpospolita". Wierni sięgają po coraz to nowe sposoby wędrówki do miejsc i obiektów kultu. Teraz do jasnogórskiego klasztoru można w pielgrzymce polecieć na paralotni.

Na Jasną Górę pielgrzymuje co roku aż 4 mln osób. Z tej grupy ok. 200 tys. wiernych zdąża na nią pieszo. Okazuje się jednak, że z biegiem lat zmieniają się formy pielgrzymek. Modne stało się podążanie do świętych miejsc na koniach, rolkach, rowerach, motorami. W tym roku po raz pierwszy na Jasną Górę polecieli paralotniarze.

Kilkanaście osób z Piły, a na ostatnim etapie także z Rybnika, w ciągu pięciu dni pokonało ponad 380 km. Wystartowali 9 lipca ze Skrzatusza k. Piły, a na Jasną Górę dolecieli w sobotę 13 lipca.

- Na paralotniach możemy podróżować w bardzo specyficznych warunkach: potrzebujemy bardzo słabego wiatru, bardzo spokojnego powietrza, bez dużego nasłonecznienia, wyjaśnia organizujący pielgrzymkę Piotr Kucharski, pilot paralotniarz z Aeroklubu Ziemi Pilskiej. Dlatego paralotniarze zaczynali swój dzień już o 3.30 rano. Po modlitwie i krótkim przygotowaniu technicznym wzbijali się w powietrze. Godziny południowe spędzali na ziemi, by wieczorem znów lecieć. W ten sposób codziennie pokonywali nawet 90 km.

Na paralotni leciał na Jasną Górę m.in. ks. Piotr z Gostynina, który podczas lotu głosił uczestnikom podniebnych rekolekcji konferencje i prowadził modlitwy. I choć pogoda nie pozwoliła paralotniarzom na wylądowanie pod Jasną Górą (musieli lądować na lotnisku Areoklubu Częstochowskiego), zapowiadają, że za rok znów polecą.

....

Nowe czasy nowe formy .



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:28, 30 Sie 2013    Temat postu:

Jedna z najstarszych pielgrzymek – Żywiecka – na Jasnej Górze

Jedna z najstarszych grup pątniczych – 402. Piesza Pielgrzymka Żywiecka - dotarła na Jasną Górę w Częstochowie. W tym roku uczestniczyło w niej ponad 600 osób - podało biuro prasowe sanktuarium.

Pielgrzymka podzielona jest na trzy części, tzw.: grupę młodzieżową (żywiecką), myszkowską i grupę pielgrzymów autokarowych. Pierwsza - 23 sierpnia - wyrusza zawsze grupa młodzieżowa z Żywca, pokonując trasę 170 km w czasie 7 dni. 26 sierpnia wychodzą pątnicy z Myszkowa. Grupa myszkowska wędruje szlakiem sanktuariów maryjnych - odwiedzając m.in. Leśniów i Gidle. Obydwie grupy łączą się w Częstochowie u początków Alei Najświętszej Maryi Panny.

- Pielgrzymka przypomina nam o sensie naszego ludzkiego pielgrzymowania. Dla ludzi, którzy podejmują ten wysiłek rekolekcji w drodze, to jest jakaś forma ofiary, bo trzeba zrezygnować z przyjemności, wygód, czasu wakacyjnego – powiedział biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.

- Trzeba to docenić, pielęgnować i pokazywać, że tradycja pielgrzymek nie tylko wpisuje się w bogaty pejzaż religijności polskiej, bo to jest taka specyfika naszego kraju, niektórzy nam nawet tego trochę i zazdroszczą, ale jest to jakiś taki fundament, na którym można budować cały gmach swojego chrześcijaństwa – dodał.

Kilkuletnią tradycją pielgrzymki jest obecność na szlaku osób niepełnosprawnych. - Są to ludzie, którzy doświadczają krzyża na co dzień – przypomniał biskup.

Kroniki jasnogórskie odnotowały pielgrzymkę górali z Żywiecczyzny już w 1611 r. Nie wiadomo, czy po 1611 r. pielgrzymki z Żywiecczyzny były regularne. Wiadomo jednak, że ludzie stamtąd ruszali w stronę Jasnej Góry, kiedy trzeba było jej bronić.

Podział żywieckiej pielgrzymki nawiązuje do czasów zaborów. W latach, gdy z galicyjskiego Żywca nie można było swobodnie przejść do położonej w granicach Królestwa Kongresowego Częstochowy, pielgrzymi z Żywca dojeżdżali koleją do oddalonego od celu pielgrzymki o ok. 30 km Myszkowa, skąd okrężną drogą szli na Jasną Górę.

>>>

Piekna tradycja !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 16:07, 25 Maj 2014    Temat postu:

Lekarze złożyli na Jasnej Górze deklarację wiary

Ponad trzy tys. osób zgromadziła odbywająca się w niedzielę na Jasnej Górze 90. Pielgrzymka Służby Zdrowia. Podczas uroczysto­ści złożono tablice z Deklaracją Wiary Lekarzy, głoszącą m.​in., że ludzkie ciało i życie są święte i nietykalne od poczęcia do natural­nej śmierci.

W pielgrzymce uczestniczyli m.​in.: lekarze, pielęgniarki, ratow­nicy medyczni, rehabilitanci, farmaceuci, a także dyrektorzy szpi­tali.

Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry, szczególnym akcentem te­gorocznej pielgrzymki było złożenie kamiennych tablic z Dekla­racją Wiary Lekarzy. Głosi ona m.​in., że ludzkie ciało i życie, bę­dące darem Boga, są święte i nietykalne od poczęcia do natural­nej śmierci. Podpisując ją lekarze i studenci medycyny zobowią­zują się do wierności Bogu i chrześcijańskiemu sumieniu.

Deklaracja to wotum wdzięczności za niedawną kanonizację Jana Pawła II. Pod dokumentem podpisało się ponad 3 tys. osób. Podpisy były zbierane przez internet, jak również w czasie jasno­górskiego spotkania pracowników służby zdrowia. Inicjatorką po­wstania Deklaracji jest dr Wanda Półtawska.

- Jest to uczenie nas, byśmy się przyznawali do tego, że mamy jakąś hierarchię wartości, że ta hierarchia się nie zmienia nieza­leżnie od tego, jaki zawód wykonujemy - powiedział biskup Ste­fan Regmunt, przewodniczący Zespołu ds. Służby Zdrowia przy Episkopacie Polski.

- Lekarz, który idzie do szpitala, nie może być tym, który przykła­da ręki do zabójstwa – szóste: "nie zabijaj". Farmaceuta, który sprzedaje leki, nie może radzić, żeby kupować leki antykoncepcyj­ne. Chcemy się kierować sumieniem, chcemy jasno i wyraźnie mówić – ja tego zrobić nie mogę - dodał.

Kamienne tablice z Deklaracją Wiary Lekarzy, jak również zwój z podpisami, zostały złożone w czasie mszy św. na Szczycie jasno­górskim. Do Deklaracji nawiązał także metropolita wrocławski abp Józef Kupny, który przewodniczył mszy i wygłosił homilię. - Ona nie jest niczym innym, jak pokazaniem tego, jacy jesteśmy, czym żyjemy i co jest dla nas ważne (...) Te słowa nie są deklara­cją przeciwko komuś, one nie są żadnym protestem, bo niektórzy tak to próbują odebrać; nie są, bo chrześcijanie nie są przeciwko komuś, bo modlitwa nie jest przeciwko komuś - zaznaczył hierar­cha.

90. Pielgrzymka Służby Zdrowia rozpoczęła się w sobotę Apelem Jasnogórskim. Pielgrzymkę poprzedziły rekolekcje, które trwały od piątku.

...

Tak . Widzicie jak bardzo Bóg jest potrzebny sluzbie zdrowia . Teraz sie ona sypie bo rzadzi w niej chec zysku . Tylko Bóg w sercu ludzi uzdrowi kazda dziedzine .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:51, 15 Lip 2014    Temat postu:

24. pielgrzymka do Wilna wyruszyła z Suwałk

Ponad 800 osób wyruszyło we wtorek w 24. pieszej pielgrzymce z Suwałk (Podlaskie) do Ostrej Bramy w Wilnie na Litwie. Na miej­sce mają dotrzeć 24 lipca.

Rano pątnicy wzięli udział we mszy św. odprawionej przez bisku­pa ełckiego Jerzego Mazura w kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach. Potem wyruszyli w drogę w kierunku Sejn. Grani­cę polsko-litewską przekroczą w czwartek rano w okolicach Berż­nik.

W tegorocznej pielgrzymce biorą udział pielgrzymi z Polski i za­granicy. Pielgrzymka odbywa się pod hasłem "Jak Maryja uwie­rzyć w Syna Bożego”. Jak mówił biskup Jerzy Mazur w kazaniu podczas mszy, Matka Boska jest przewodniczką w wierze zarów­no dla pielgrzymów jak i dla pozostałych wiernych, bo ona zna drogę do Chrystusa.

Kierownik pielgrzymki salezjanin ks. Tomasz Pełszyk powie­dział, że pielgrzymka ma nie tylko charakter duchowy. - Chcemy odwiedzić mieszkańców litewskich miejscowości, gdzie mieszka­ją Polacy. Oni co roku przyjmują nas, jak byśmy znali się od lat. Długo przygotowują się, by nas ugościć najlepiej jak można – dodał. Jak podkreślił, te spotkania są ważne, bo Polacy z Litwy wspierają pielgrzymów, a pątnicy swoją obecnością i przesła­niem dodają otuchy rodakom na Litwie.

Pielgrzymi mają do przejścia ok. 260 kilometrów. Dziennie będą pokonywać ok. 30 kilometrów. Do Ostrej Bramy dotrą 24 lipca, tam wezmą udział w uroczystym nabożeństwie, a następnego dnia zwiedzą Wilno. Do Suwałk wrócą 26 lipca.

....

Tak sezon się zaczął SmileSmileSmile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 22:04, 23 Lip 2014    Temat postu:

W całej Polsce brakuje krwi. Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego ma pomóc

Jak alarmują szpitale w całej Polsce, w tym Szpital Uniwersytecki w Krakowie, wciąż brakuje krwi niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania placówek. Przez to przekładane są planowane operacje, a nie wszyscy mogą czekać.

W sobotę 26 lipca będzie można oddać krew podczas VIII Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach. Od godz. 8.00 na placu przed wejściem do dolnych kaplic bazyliki staną mobilne punkty poboru krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a także namiot, w którym będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego.

Z powodu braku krwi w szpitalach przekładane są planowane operacje i zabiegi. By móc oddać krew, wystarczy mieć skończone 18 lat, dowód osobisty i wypełniony kwestionariusz. O możliwości oddania krwi decyduje lekarz badający ochotników.

Pielgrzymka ma na celu propagowanie idei honorowego krwiodawstwa oraz jednoczenie środowiska krwiodawców z całej Polski. Organizatorami pielgrzymki są Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz Małopolski Oddział Okręgowy PCK.

....

Nagle mediom nie śmierdzi sumienie i katolicy gdy jest korzyść i można od nich krew wziąć .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:08, 29 Lip 2014    Temat postu:

Radio Olsztyn

Pielgrzymi z Braniewa podążają na Jasną Górę

41 pielgrzymów z grupy Warmia Braniewo ruszyło na kolejną pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Przed nimi 550 kilometrów.

- Każdy pielgrzym idzie w konkretnych intencjach – podkreśla Kamil Rokicki, przewodnik Warmii Braniewo.

Najmłodszy pątnik ma pięć lat, a najstarszy – 63. Braniewianie pojutrze połączą się z innymi grupami pielgrzymkowymi, wcho­dzącymi w skład Warmińskiej Pielgrzymki Pieszej. Do Częstocho­wy dotrą 12 sierpnia.

...

Spory kawał drogi .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:43, 03 Sie 2014    Temat postu:

Ok. 10 tys. osób wzięło udział w Pielgrzymce Motocyklistów

Ok. 10 tys. osób uczestniczyło dzisiaj na Górze Św. Anny w 12. Pielgrzymce Motocyklistów. - Wiecie, kiedy położyć nogę na gazie i kiedy ją z gazu zdjąć. Pamiętajcie jednak, by nigdy nie jeź­dzić na gazie – przestrzegał pielgrzymów abp. Skworc.

Metropolita Katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył nie­dzielnej mszy w Grocie Lurdzkiej na Górze Świętej Anny. Pod­czas kazania wspominał uroczystość, która odbyła się w czerwcu ub. roku w Rzymie z okazji 110-lecia istnienia marki Harley Da­vidson. Papież Franciszek błogosławił wtedy tysiącom motocykli­stów, którzy zjechali na obchody i powiedział im, że "potęga przy­jemności" sprawia niekiedy, iż Boga zastępuje się "złudnymi ludz­kimi idolami".

- Waszą obecność na Górze Świętej Anny odbieram jako deklara­cję, że nie żyjecie – nawet zasiadając na najbardziej kultowych motocyklach - "złudnymi ludzkimi idolami". Słuchacie Boga, który przemawia do nas słowami swojego syna – podkreślał abp Skworc.

Hierarcha katowicki opowiadał, że od właściciela fabryki kulto­wych maszyn papież dostał podczas ubiegłorocznej uroczystości motocykl i stylową, motocyklową kurtkę. Wystawił je potem na li­cytację, a pieniądze przekazał na cele charytatywne. Abp Skworc przywołując ten przykład przekonywał pątników na Opolszczyź­nie, że dobra duchowe są ważniejsze od materialnych.

Zmotoryzowani - i nie tylko - pątnicy przyjechali w niedzielę na Górę Świętej Anny z woj. opolskiego, śląskiego, ale także m.​in. z Poronina, Czech czy Niemiec. Ubrani w skórzane, motocyklowe spodnie i kamizelki, z kolorowymi chustami zawiązanymi na szyjach i głowach modlili się m.​in. za ofiary wypadków drogo­wych i bezpieczeństwo w podróży. Tradycyjnie już, podczas pod­niesienia, włączyli na chwilę klaksony. W mszy uczestniczyło również kilku księży motocyklistów.

Organizator pielgrzymki Andrzej Złoczowski powiedział w roz­mowie z PAP, że według szacunków na Górę Św. Annych zjecha­ło w tym roku 7 do 8 tys. motocyklistów, a w samej Grocie Lurdz­kiej było ok. 2,5 tys. pojazdów. Resztę zaparkowano wokół Groty. Wraz z niezmotoryzowanymi pielgrzymami we mszy miało uczestniczyć ok. 10 tys. wiernych.

Po mszy, przy wyjeździe z Groty, poświęcono pojazdy. Podczas uroczystości wśród uczestników nabożeństwa zbierano pienią­dze na rzecz wrocławskiej Fundacji Tobiaszki, Stowarzyszenia Ro­dzin i Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej ze Strzelec Opolskich "Ognik", Domu Dziecka "Zielony Zakątek" z Pogrzebie­nia (śląskie) oraz Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej z Nysy.

....

Tak z Bogiem wszystko ma sens SmileSmileSmile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:26, 05 Sie 2014    Temat postu:

Warszawa rusza na Jasną Górę, dziś dwie pielgrzymki

Sier­pień to czas piel­grzy­mek, a Po­la­cy to jedna z naj­chęt­niej piel­grzy­mu­ją­cych na­ro­do­wo­ści na świe­cie -

Sześć róż­nych piel­grzy­mek wy­ru­szy w sierp­niu z War­sza­wy na Jasną Górę. Ze sto­li­cy do Czę­sto­cho­wy pójdą mię­dzy in­ny­mi stu­den­ci, ro­dzi­ny i bez­dom­ni.

Dwie pierw­sze piel­grzym­ki wy­cho­dzą już dziś. To 34 Aka­de­mic­ka Piel­grzym­ka Me­tro­po­li­tal­na i 23 Pie­sza Piel­grzym­ka Nie­peł­no­spraw­nych. Na tej dru­giej opie­ku­na­mi na tra­sie będą bez­dom­ni. Piel­grzy­mi z oby­dwu grup mają do po­ko­na­nia około trzy­sta ki­lo­me­trów. Każdy, kto wy­ru­sza w drogę, ma jakąś in­ten­cję. W więk­szo­ści są to różne proś­by. Jo­lan­ta bę­dzie się mo­dlić o zdro­wie dla naj­bliż­szych, dobry wynik na obro­nie pracy ma­gi­ster­skiej i zna­le­zie­nie do­bre­go męża.

Wy­jąt­ko­wą grupą pąt­ni­ków będą bez­dom­ni, któ­rzy na czas wę­drów­ki wcie­lą się w opie­ku­nów nie­peł­no­spraw­nych. Dla Ro­ber­ta, który od dwu­na­stu lat żyje na ulicy ta piel­grzym­ka to dobra mo­ty­wa­cja na to, aby coś w swoim życiu zmie­nić i pomóc komuś po­trze­bu­ją­ce­mu.

Sier­pień to czas piel­grzy­mek, a Po­la­cy to jedna z naj­chęt­niej piel­grzy­mu­ją­cych na­ro­do­wo­ści na świe­cie. Co dwu­dzie­sty piel­grzym to nasz rodak.

>>>>

Tak Warszawa obecna to miasto zwyrodniale plugawe . To tu koncentruje sie kasa wladza slawa . Stad opetani tymi pozadliwosciami sciagaja masowo . To prawo socjologii . Tak jest w kazdej metropolii . W USA np. jest to Nowy York . Ale sa tez nieliczni dobrzy w tych Babilonach i tacy ida na pielgrzymki stad sa takie cenne .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 19:19, 23 Sie 2014    Temat postu:

Prawie 30 tys. pątników dojdzie w najbliższych dniach do Częstochowy

Prawie 30 tys. pieszych pielgrzymów przybędzie w najbliższych kilku dniach na Jasną Górę, przed przypadającym 26 sierpnia świętem Matki Bożej Częstochowskiej. Do sanktuarium zbliżają się m.​in. pątnicy z Łodzi, Opola i Tarnowa.

To drugi sierpniowy szczyt pielgrzymkowy na Jasnej Górze, po­przedni miał miejsce przed uroczystością Wniebowzięcia Naj­świętszej Maryi Panny 15 sierpnia.

Jak podał częstochowski magistrat od 23 do 26 sierpnia na Jasną Górę dotrze blisko 60 zorganizowanych pieszych pielgrzymek. Najliczniejszą grupą będzie już tradycyjnie Piesza Pielgrzymka Tarnowska. 25 sierpnia przybędzie w niej do Częstochowy około 9 tys. pątników.

Wielu pielgrzymów pozostanie w Częstochowie do wtorku, by wziąć udział w święcie Matki Bożej Częstochowskiej. Głównym punktem uroczystości będzie suma pontyfikalna pod przewodnic­twem prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka. Całodnio­we uroczystości zakończy wieczorny Apel Jasnogórski.

Częstochowski samorząd szacuje, że w całym sierpniu do miasta przybędzie ponad 110 tys. pieszych pątników w 163 grupach zor­ganizowanych. Do tej liczby trzeba doliczyć osoby przybywające do sanktuarium autokarami, samochodami, rowerami, pociąga­mi. Aby przygotować się do wzmożonego ruchu pielgrzymkowe­go miasto musiało zabezpieczyć trasy przemarszu. Samorząd za­dbał też o infrastrukturę medyczną, sanitarną oraz porządkową.
Wakacyjny szczyt pielgrzymkowy otworzył w połowie lipca na Ja­snej Górze m.​in. Odpust Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej też Matką Bożą z Góry Karmel. Co roku, niemal każdego dnia, w ciągu kilku letnich tygodni do sanktuarium pieszo przybywają setki, a nawet tysiące pątników.

W sierpniu 2012 roku na Jasną Górą przybyło 278 pieszych piel­grzymek, w których uczestniczyło prawie 141 tys. osób, w ubie­głym roku - 153 grupy z ok. 100 tys. osób.

....

Tak tu jest Polska Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:29, 25 Wrz 2014    Temat postu:

15. Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy już w weekend

Jedna z największych w Polsce imprez turystyki pieszej – 15. Świę­tokrzyski Rajd Pielgrzymkowy odbędzie się 27 września. W ubie­głym roku piętnastoma trasami prowadzącymi do najstarszego polskiego sanktuarium na Świętym Krzyżu pielgrzymowało 5,7 tys. osób

Uczestnicy rajdu mają do wyboru jedną z 15 tras o różnym pozio­mie trudności. - Każdy znajdzie coś dla siebie, wyznaczone zosta­ły trasy zarówno dla zaawansowanych piechurów jak i rodzin z małymi dziećmi – powiedział rzecznik prasowy imprezy Łukasz Zarzycki.

Jak dodał, oprócz ogromnych walorów turystycznych i poznaw­czych rajd ma przede wszystkim wymiar religijny. - To tak na­prawdę pielgrzymka do relikwii drzewa Krzyża Świętego – za­znaczył.

Impreza zawsze odbywa się w ostatnią sobotę września. - Pier­wotnie miał to być jednorazowy rajd z okazji Wielkiego Jubile­uszu 2000 lat chrześcijaństwa, tymczasem mamy już piętnastą edycję - powiedział Zarzycki.

Najdłuższy tegoroczny szlak - nazwany "mocarnym" - liczy 40 km. Prowadzi z centrum Kielc, przez górę Otrocz, Brzechów, Sko­rzeszyce i Bieliny. Świętokrzyscy przewodnicy szacują, że na przebycie trasy potrzeba około 9 godzin, dlatego ci, którzy wybra­li ten wariant, wyruszą o godz. 5.30 rano.

Najkrótszy, "rodzinny" szlak, liczy zaledwie dwa kilometry i pro­wadzi znaną wśród turystów asfaltową drogą z Przełęczy Huckiej na Święty Krzyż.

Wśród piętnastu wyznaczonych tras jedna ma charakter autobu­sowo-pieszy. To szlak "partyzancki" wiodący przez miejsca walk z czasów powstania styczniowego (1863) oraz II wojny świato­wej.

Zarzycki zwrócił uwagę, że to pierwszy rajd, podczas którego uczestnicy zobaczą świętokrzyski klasztor w pełnej okazałości. W tym roku zakończyła się bowiem odbudowa 50-metrowej wieży zburzonej w 1914 roku przez wojska austriackie.

Według tradycji utrwalonej przez Jana Długosza opactwo bene­dyktyńskie powstało w 1006 roku z fundacji Bolesława Chrobre­go. Z badań historyków (m.​in. prof. Marka Derwicha) wynika, że powstało ono nieco później, w XII wieku. Jako założyciela wska­zują oni Bolesława Krzywoustego. W okresie panowania dynastii Jagiellonów Święty Krzyż był najważniejszym sanktuarium w Polsce.

W lutym ub.r. ówczesny papież Benedykt XVI zdecydował o nada­niu kościołowi Św. Trójcy na Świętym Krzyżu tytułu bazyliki mniejszej. 7 września br. uroczyście otwarto odbudowaną wieżę bazyliki.

...

Bardzo cenne .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 0:21, 28 Wrz 2014    Temat postu:

Ponad 5 tys. osób w Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym

5127 osób wzięło udział w 15. Jubileuszowym Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym - poinformował rzecznik rajdu Łukasz Zarzycki. Od lat, jest to jedna z największych imprez turystyki pie­szej w Polsce.

- To mniej niż w ubiegłym roku, ale sądzimy, że ludzi przestraszy­ła pogoda, która nad ranem nie zachęcała do wyjścia na szlak – ocenił Zarzycki. Dodał, że mimo tego, z frekwencji można się cie­szyć, a rajd nadal utrzymuje się w gronie najważniejszych wyda­rzeń turystyki pieszej w naszym kraju. W rekordowej, ubiegło­rocznej edycji wzięło udział 5677 osób.

Uczestnicy rajdu mogli wybrać jedną z 15 tras o różnym pozio­mie trudności. Jak powiedziała komandor rajdu Martyna Suto­wicz, najdłuższy czterdziestokilometrowy szlak z Kielc na Święty Krzyż przemierzyło 28 śmiałków. Dużą popularnością cieszyły się kilkukilometrowe odcinki dla mniej zaawansowanych piechu­rów, w tym dwukilometrowy szlak rodzinny.

Zarzycki podkreślił, że oprócz ogromnych walorów turystycz­nych i poznawczych rajd ma przede wszystkim wymiar religijny. Jego punktem kulminacyjnym jest msza koncelebrowana przez biskupów trzech diecezji – kieleckiej, sandomierskiej i radom­skiej. To właśnie w pobliżu Świętego Krzyża zbiegają się granice tych trzech kościelnych jednostek administracyjnych.

Jak co roku na Świętym Krzyżu odbyła się uroczystość wręczenia odznak dla osób, które udokumentowały zdobycie najwyższych szczytów 28 pasm Gór Świętokrzyskich. W tym roku odebrało je 11 turystów.

Według tradycji utrwalonej przez Jana Długosza opactwo bene­dyktyńskie powstało w 1006 roku z fundacji Bolesława Chrobre­go. Z badań historyków (m.​in. prof. Marka Derwicha) wynika, że powstało ono nieco później, w XII wieku. Jako założyciela wska­zują oni Bolesława Krzywoustego. W okresie panowania dynastii Jagiellonów Święty Krzyż był najważniejszym sanktuarium w Polsce.

W lutym ub.​roku ówczesny papież Benedykt XVI zdecydował o nadaniu kościołowi Św. Trójcy na Świętym Krzyżu tytułu bazyli­ki mniejszej. 7 września br. uroczyście otwarto odbudowaną wieżę bazyliki, która jest wierną repliką tej, która została znisz­czona przez wojska austriackie w 1914 r.

...

Warto podejmowac wyzwania Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 13:58, 20 Mar 2015    Temat postu:

91-letnia Włoszka przeszła 1 200 km, pielgrzymując do sanktuarium

91-letnia Włoszka, Emma Moronsini, dotarła w czwartek, po przejściu pieszo 1 200 km, do sanktuarium Matki Bożej z Lujan, narodowego sanktuarium Argentyny. Włoszkę powitało przed bazyliką kilkaset osób.

Emmę Moronsini, która odbyła w życiu kilka pielgrzymek do różnych krajów, spotykani po drodze Argentyńczycy ostrzegali, że samotna piesza pielgrzymka w obcym kraju może być niebezpieczna. Jednak wędrówka minęła bez przygód, ludzie wszędzie jej pomagali.

Drobnej postury, w sportowym obuwiu i pomarańczowej kamizelce z "odblaskami", przez całą drogę prowadziła przed sobą maleńki wózek, w którym miała wodę, mleko w proszku i chleb na cały dzień.

Pielgrzymkę rozpoczęła 27 grudnia w mieście Tucuman. Zaledwie 35 kilometrów przed celem potknęła się i upadła, łamiąc sobie palec wskazujący i nos. Dwa dni później podjęła pielgrzymkę na nowo i dotarła do celu.

Zanim wyruszyła do Argentyny, Emma Morosini przemierzyła w czasie swych pielgrzymek Meksyk, Brazylię, Ziemię Świętą i Polskę.

...

Prosze jaki wyczyn !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:49, 23 Mar 2015    Temat postu:

Marek Kamiński idzie pieszo do Santiago de Compostela

Zaopatrzony w kopie plakietek, jakie w średniowieczu nosili pielgrzymi, w niedzielę wyruszył z Gdańska do hiszpańskiego Santiago de Compostela podróżnik Marek Kamiński. Przed nim prawie cztery tysiące kilometrów pieszej wędrówki wiodącej szlakiem św. Jakuba.

Wyprawa, nazwana przez Kamińskiego wędrówką na trzeci biegun, rozpoczęła się 16 marca w Kaliningradzie, przy grobie Immanuela Kanta znajdującym się przy tamtejszej katedrze. Jak wyjaśnił podróżnik, trasa wędrówki wiedzie pomiędzy dwoma biegunami: grób filozofa to symboliczny biegun rozumu, z kolei cel podróży - Santiago de Compostela, gdzie pochowano św. Jakuba, to biegun wiary.

W sobotę - po pokonaniu około 200 pierwszych kilometrów, podróżnik dotarł do Gdańska, skąd następnego dnia wyruszył w dalszą drogę.

W niedzielę, tuż przed startem, w gdańskiej Piwnicy Romańskiej (pozostałości po średniowiecznym klasztorze) podróżnik spotkała się z gdańszczanami oraz dyrektorką miejscowego Muzeum Archeologicznego, Ewą Trawicką, która wręczyła Kamińskiemu kopie dwóch średniowiecznych plakietek pielgrzymich znalezionych w trakcie prac archeologicznych na terenie miasta.
ea0d6d10-0aa3-4008-9b8f-d810c3372ea0
Marek Kamiński idzie pieszo do Santiago de Compostela - Adam Warżawa / PAP
Marek Kamiński idzie pieszo do Santiago de Compostela

Jak powiedziała PAP Life Trawicka, w średniowieczu plakietki były czymś w rodzaju pamiątek, które pielgrzymi otrzymywali w miejscach kultu - u celu swoich religijnych wypraw. "Niemal każde centrum kultu wytwarzało swoje plakietki. Służyło one nie tylko jako symbol wiary, pełniły też rolę czegoś w rodzaju legitymacji pielgrzymiej. Wędrowcy przyczepiali je na kapeluszach czy w innych widocznych miejscach i dzięki temu mogli liczyć czy to na pomoc w postaci noclegu lub posiłku, czy na ochronę - złoczyńcy na pielgrzymów starali się nie napadać" - powiedziała PAP Life Trawicka.

Jak wyjaśniła, gdańskie muzeum ma jedną z najbogatszych w Europie kolekcję oryginalnych plakietek, a Kamiński otrzymał kopie plakietek związanych z bazyliką w Santiago de Compostela oraz z Bazyliką Mariacką w Gdańsku. "Chcemy, aby - podobnie, jak w średniowieczu, plakietki te chroniły pana czasie podróży" - powiedziała Kamińskiemu Trawicka.

Wędrujący z plecakiem podróżnik ma do pokonania około 3,8 tysiąca kilometrów. Noclegów i posiłków Kamiński ma szukać u spotkanych po drodze ludzi, ale też w klasztorach i innych miejscach związanych z patronem szlaku, który przemierza. Zgodnie z tą regułą, mieszkający na stałe w Trójmieście podróżnik, po tym jak w sobotę przybył z Kaliningradu do Gdańska, noc spędził w gościnie u gdańskich kapucynów, którzy opiekują się miejscowym kościołem św. Jakuba.

W trakcie podróży Kamiński planuje też otwarte spotkania. Jedno z nich odbył już w Braniewie, gdzie w miejscowym zakładzie karnym rozmawiał z przebywającymi tam więźniami. "Także po drodze spotkałem wielu ludzi, z których część - czego się nie spodziewałem, powierzyło mi różne intencje z prośbą o dostarczenie ich do Santiago de Compostela" - powiedział Kamiński.

Wyprawa Kamińskiego potrwa około stu dni. Do Santiago de Compostela podróżnik chce dotrzeć w pierwszych dniach lipca. Niezbędne w czasie drogi wyposażenie podróżnik dźwiga w plecaku. "Dziś waży on około 15 kilogramów, wiem już jednak, że muszę go odchudzić" - zdradził w czasie niedzielnego spotkania podróżnik.

Wyprawie Kamińskiego towarzyszy projekt społeczny, w ramach którego w szkołach, które zgłoszą się do fundacji podróżnika, organizowane będą zajęcia mające nauczyć młodych ludzi pozytywnej motywacji, radzenia sobie z porażkami itp. W trakcie trwania wyprawy fundacja zbiera też pieniądze na - organizowane regularnie dla chorych i potrzebujących dzieci, Obozy Zdobywców Biegunów. "Są to obozy przeznaczone dla dzieci w trudnej sytuacji życiowej, a uczą one wytrwałości, motywacji i tego, jak uwierzyć w samego siebie" - powiedział w niedzielę Kamiński.

Dodał, że już w trakcie pierwszych dni wędrówki otrzymał dwa przedmioty, które zostaną wystawione na aukcjach, a dochód zasili fundusz na organizację obozów. "Spotkany w Niedźwiedzicy ksiądz podarował nam autentyczny kij pielgrzymi z Santiago de Compostela, z kolei pewna pani ze Szwecji chce przekazać średniowieczną cegłę z kościoła św. Jakuba" - powiedział w niedzielę podróżnik.

Kamiński znany jest m.in., z tego, że jako pierwszy w ciągu jednego roku zdobył oba bieguny Ziemi bez pomocy z zewnątrz. Podróżnik ma też na swoim koncie bardzo wiele wypraw, ktorym towarzyszyły projekty społeczne. Choćby w 2004 r. wziął udział w wyprawie na oba bieguny Ziemii w towarzystwie niepełnosprawnego nastolatka.

>>>

Brawo za podjecie wyzwania .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 20:09, 12 Kwi 2015    Temat postu:

Zjazdem gwiaździstym do Częstochowy motocykliści zainaugurowali sezon

Motocykliści z całego kraju i zagranicy przyjechali w niedzielę na Jasną Górę, by oficjalnie rozpocząć sezon i modlić się o bezpieczeństwo na drogach. W Motocyklowym Zjeździe Gwiaździstym uczestniczyło kilka tysięcy miłośników jednośladów.

Podczas tegorocznego spotkania uczestnicy pielgrzymki świętowali jubileusz – mija właśnie 80-lecie zjazdów gwiaździstych organizowanych przez Częstochowskie Towarzystwo Cyklistów i Motocyklistów.

Przed południem motocykliści zgromadzili się na parkingu przy stadionie żużlowym, skąd wyruszyli paradą na Jasnogórskie Błonia. Po południu rozpoczęła się tam msza, podczas której zostały poświęcone motory. Pielgrzymów powitał podprzeor Jasnej Góry o. Krystian Gwioździk. Mszy św. przewodniczył ks. duszpasterz motocyklistów Mariusz Jędrzejczyk, a koncelebrował ją m.in. o. Botond Bator, paulin, który przybył ze 110-osobową grupą motocyklistów z Węgier.

- My dzisiaj prosimy jako ta grupa motocyklistów z Częstochowy, z okolic, z Polski, z Węgier, przyjeżdżamy pod szczyt jasnogórski, aby prosić Maryję, by nas wspomagała w tym, by nowy sezon motocyklowy był bezpieczny i szczęśliwy, był radosny, abyśmy mogli dobrze przeżywać naszą codzienność – mówił w homilii ks. Jędrzejczyk. Kaznodzieja zaapelował o ostrożność i zachowanie zasad bezpieczeństwa na drogach. - Moi drodzy, starajmy się myśleć o drugim człowieku. Starajmy się odrzucić od siebie niechęć i jakąkolwiek formę agresji, której przecież tak bardzo dużo również jest na naszych drogach - powiedział.

Sekretarz Stowarzyszenia Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy Janusz Jadczyk przekonywał, że motocykliści powinni kierować się zdrowym rozsądkiem i nie poddawać emocjom, bo to one są częstą przyczyną wypadków.

Kolejna grupa motocyklistów pojawi się w Częstochowie za tydzień. Odbędzie się wtedy zlot motocyklowy im. księdza Zdzisława Peszkowskiego.

...

I widzicie różnice Polski i Rosji. W Rosji zaczynają od Kremla w Polsce od Matki Bożej. Też na motorach a jaką różnica.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 15:27, 13 Maj 2015    Temat postu:

Radio Lublin

Pątnicy szykują się na drogę św. Jakuba

Na lubelską drogę św. Jakuba wracają pątnicy. W tym roku sezon rozpoczął się wyjątkowo wcześnie. Szlak przebiega z Lublina do Sandomierza (woj. świętokrzyskie).

- Chętny po pierwszy paszport zgłosił się do lubelskich Dominikanów jeszcze w lutym - mówi Marlena Wronka z duszpasterstwa przy klasztorze ojców Dominikanów.

- Zdarza się, że ci którzy przejdą drogę, wracają do klasztoru - dodaje Wronka. Lubelska droga św. Jakuba przebiega z Lublina do Sandomierza. Odcinek ten został oznakowany w latach 2011-2012.

W Sandomierzu przy kościele pw. św. Jakuba - droga lubelska łączy się z małopolską drogą św. Jakuba, która wiedzie z Sandomierza do Krakowa. W Krakowie łączy się z droga tzw. Via Regia wiodącej z Korczowej przez Kraków, Wrocław do Zgorzelca gdzie dalej łączą się z Ekumenicznym Szlakiem Pątniczym wiodącym przez Niemcy lub Żytawską Drogą wiodącą przez Czechy. W ten sposób "polskie drogi" łączą się w europejskie szlaki pątnicze wiodące do Santiago de Compostela.

....

Pięknie Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 15:32, 12 Cze 2015    Temat postu:

Pielgrzymi popłyną tradycyjnymi łodziami Wisłą do Płocka


Pielgrzymka Rzeczna św. Zygmunta wyruszy w sobotę Wisłą z okolic Konstancina-Jeziorny do Płocka, gdzie w katedrze spoczywają relikwie burgundzkiego króla św. Zygmunta. Jej uczestnicy płynąć będą tradycyjnymi drewnianymi łodziami wiślanymi.

To jedyna w Polsce pielgrzymka odbywająca się drogą wodną. Jej uczestnicy popłyną sześcioma dużymi łodziami wiślanymi, na czele z galarami: Św. Barbara i Św. Elżbieta, należącymi do parafii Św. Zygmunta w Słomczynie w gm. Konstancin-Jeziorna. Parafia przy wsparciu fundacji Szerokie Wody organizuje rzeczną pielgrzymkę po raz trzeci.

Jak mówi szefowa rady fundacji Grażyna Leśniak, pielgrzymka ma przede wszystkim wymiar religijny; odbywa się pod hasłem "Deus lo volt", czyli "Bóg tak chce". Jednak - jak podkreśla Leśniak – organizatorom chodzi także o integrację środowiska miłośników łodzi drewnianych, których jest w Polsce około 100.

Pielgrzymi wyruszą w sobotę z miejscowości Gassy w gminie Konstancin-Jeziorna. W XX wieku znajdowała się tutaj przeprawa promowa przez Wisłę, zlikwidowana w latach 70. Jej wschodni przyczółek leży w pobliżu Karczewa. Obok zachodniego przyczółku stoi pomnik poświęcony pamięci 23 poległych obrońców promu z września 1939 roku. W lipcu 2014 wznowiono przeprawę promową z Gassów do Karczewa. Od 2011 r. na ostrodze wiślanej organizowany jest Flis Festiwal – impreza poświęcona Wiśle i tradycjom flisackim.

Leśniak podkreślił, że z Gassów do Płocka płynie się malowniczym szlakiem. - Prowadzi on nie tylko wśród bujnej nadwiślańskiej przyrody, ale także zahacza o ważne miejsca historyczne, m.in. trzy tysiącletnie miasta: Czerwińsk, Wyszogród i docelowy Płock oraz zasłużoną Twierdzę Modlin z fortyfikacjami z XVII wieku, zabytkowe kościoły i klasztory – wyliczyła przedstawicielka Fundacji Szerokie Wody.

Miejscem docelowym pielgrzymów rzecznych jest Płock. Tam w bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP, której patronem jest św. Zygmunt, spoczywają relikwie burgundzkiego króla św. Zygmunta. Bazylika została wzniesiona w 1144 roku z fundacji biskupa Aleksandra z Malonne. Uwieńczeniem pielgrzymki będzie msza święta odprawiona w katedrze specjalnie dla pielgrzymów rzecznych.

Po raz pierwszy łodzie z pielgrzymami wypłynęły z Gassów na swój szlak w maju 2013 roku. Ich celem było przewiezienie z Płocka relikwii św. Zygmunta, które teraz znajdują się w kościele parafialnym w Słomczynie.

Św. Zygmunt, w latach 516-524 król Burgundii, jest patronem Płocka od XII wieku. Jest również patronem Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej.

Rządy Zygmunta w Burgundii przerwało zabójstwo syna Sigeryka z pierwszego małżeństwa, do czego namówiła króla jego druga żona. W akcie pokuty Zygmunt wstąpił do klasztoru, który opuścił, by bronić swego kraju, gdy król Ostrogotów Teodoryk Wielki - dziadek Sigeryka - wypowiedział Burgundii wojnę.

Po przegranej wojnie Zygmunt został schwytany; zginął wrzucony do studni wraz ze swoją rodziną. Według tradycji woda w studni nabrała cudownej mocy uzdrawiania chorych, a samego Zygmunta zaczęto porównywać do starotestamentowego króla Dawida, który również odpokutował popełnione czyny.

Męczeńską śmierć Zygmunta upowszechnił zakon benedyktyński, doprowadzając w XII wieku do jego kanonizacji.

Relikwie św. Zygmunta do stolicy swego biskupstwa w Płocku sprowadził w 1166 r. biskup Roch Werner. W 1370 r. Kazimierz Wielki, jako dziękczynienie za uzdrowienie z ciężkiej choroby, ufundował na szczątki świętego relikwiarz, który jest przechowywany w skarbcu płockiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Relikwiarz zdobi piastowski, złoty diadem.

Współcześnie kult św. Zygmunta, oprócz Polski i Francji, jest szczególnie pielęgnowany także w Szwajcarii i w Czechach.

...

Piekne.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:11, 14 Cze 2015    Temat postu:

Wisłą płynie jedyna w Europie pielgrzymka wodna

Wisłą płynie jedyna w Europie pielgrzymka wodna - Piotr Halicki / Onet

Sezon pielgrzymkowy rozpoczęty. Jako pierwsza ze Słomczyna koło Warszawy do Płocka wyruszyła jedyna w Europie pielgrzymka rzeczna.

56 osób Wisłą płynie z parafii świętego Zygmunta do katedry płockiej, gdzie są relikwie tego świętego, burgundzkiego króla.
REKLAMA


Pątnicy płyną pięcioma tradycyjnymi łodziami z czasów króla Jana Kazimierza. Za nimi pierwszy dzień pielgrzymki, walka z mieliznami i wirami. Dziś - drugi etap wyprawy z Czerwińska do Płocka. Organizatorem pielgrzymki są parafia świętego Zygmunta w Słomczynie i fundacja Szerokie Wody.

Taka wyprawa odbywa się już po raz trzeci. Za pierwszym razem płynięto po relikwie świętego Zygmunta. Każdy z pielgrzymów płynie z własną intencja. Modlą się głównie za najbliższych.

Najmłodszy pielgrzym, Mikołaj, ma dwa lata. Po dopłynięciu do Płocka, w katedrze zostanie ochrzczony.

...

Niezwykle przezycie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 22:17, 19 Cze 2015    Temat postu:

Piekary Śląskie: pielgrzymka młodzieży na hulajnogach i rolkach


Pielgrzymka na hulajnogach i rolkach rozpocznie trzecie Archidiecezjalne Święto Młodych, które odbędzie się w sobotę m.in. w sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

Pielgrzymi przejadą kilkanaście kilometrów – z Katowic do Piekar Śląskich. Jak poinformował duszpasterz młodzieży i koordynator Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji katowickiej ks. Marcin Wierzbicki nie trzeba mieć swojego sprzętu, będzie można go wypożyczyć.
REKLAMA


Pielgrzymka na rolkach i hulajnogach odbędzie się pod hasłem "S(h/l)alom Młodym".

Duszpasterz dodał, że do tej pory zgłosiło się ponad 50 uczestników; w sobotę organizatorzy spodziewają się ok. 100 osób.

W programie sobotniego spotkania, które odbędzie się w Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej oraz na piekarskim Kopcu Wyzwolenia, znalazły się m.in. warsztaty formacyjne, modlitwy oraz ćwiczenia jazdy na rolkach czy trickboardzie (desce na wałku służącej m.in. do ćwiczenia równowagi).

Pielgrzymka, jak wskazał ks. Wierzbicki, będzie zakończeniem pewnego etapu przygotowań do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Polsce. - W większości parafii w archidiecezji katowickiej udało się zorganizować parafialne centra ŚDM oraz zebrać wstępne deklaracje rodzin, które przyjmą ok. 20 tys. przyjezdnych – dodał. Następnym etapem będzie oficjalna rejestracja pielgrzymów oraz rozdzielanie przyjezdnych do konkretnych diecezji, parafii i rodzin.

Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca 2016 r. Uroczystości z udziałem papieża Franciszka odbędą się w Krakowie, a msza św. na zakończenie - w Brzegach k. Wieliczki. Młodzi powitają papieża 28 lipca, na krakowskich Błoniach. W tym samym miejscu dzień później papież będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej.

...

Różne są formy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:32, 06 Lip 2015    Temat postu:

Ruszyła piesza pielgrzymka na Jasną Górę
Janusz Ludwiczak
Dziennikarz Onetu


Uczestnicy 81. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki wyruszyli z Ostrowa Tumskiego. Codziennie ponad dwa tysiące pątników będzie musiało przemierzyć pieszo od 20 do 50 kilometrów.

10Zobacz zdjęcia




Wierni idą w osiemnastu grupach. Hasłem przewodnim pielgrzymki jest: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".

– To moja ósma pielgrzyma, każda mnie uduchowia. Niosę intencje własne, ale również od przyjaciół, rodziny i sąsiadów. Pielgrzymka to nie tylko modlitwa i nie tylko marsz. Jest również czas na zabawę i czas wolny. Wśród uczestników są zarówno ludzie starsi, jak i młodzież, to nas podbudowuje. Warto pielgrzymować. Na szlaku spotykamy wiele ciekawych ludzi – powiedział Janusz Piwak.

– Pielgrzymuję od piętnastu lat, po raz pierwszy idę z córką. Pielgrzymka pozwala zbliżyć się do Boga, odnawia się wiarę. Najlepsze przygody jakie mają miejsce na pielgrzymce, to brak noclegu, wtedy śpi się po szopach i stodołach – opowiada Krzysztof, uczestnik pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

W ubiegłorocznej pielgrzymce wzięło udział 2024 osób. W tym roku liczba pątników będzie podobna.

– Zawsze idziemy w osiemnastu grupach. Najdłuższy odcinek, który będziemy mieli do pokonania będzie miał ponad 50 kilometrów. Trasa pielgrzymki prowadzi w różnych wariantach, każda grupa idzie inną trasą. Na pewno odwiedzimy Jarocin, Ostrów Wlkp. i Kępno. Pielgrzymka to rekolekcje w drodze, poczucie wspólnoty ludzi wierzących. Można dziękować Bogu i prosić o nowe łaski – przekonuje ks. Tomasz Kulka, kapelan 81. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Część pielgrzymów wyruszyli już w piątek z Czarnkowa, a wczoraj pątnicy z Buku, Opalenicy, Grodziska Wielkopolskiego i Kościana. Jutro dołączą mieszkańcy Leszna, a w środę Pudliszek. Wszyscy pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 15 lipca. Część z nich pójdzie jeszcze dalej, do krakowskich Łagiewnik.

...

Przy takich upalach to pokuta.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:21, 22 Lip 2015    Temat postu:

Radio PiK

Pielgrzymi z Bydgoszczy ruszyli na Jasną Górę

Jasna Góra - Thinkstock

Wyruszyła XI Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej na Jasną Górę. W tym roku towarzyszy jej hasło "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".

Przed wymarszem odprawiona została uroczysta msza święta w katedrze. Przewodniczył jej biskup Jan Tyrawa.
REKLAMA


- Pielgrzymka jest dzisiaj potrzebna każdemu człowiekowi. Jest potrzebna wam, ale i tym, których będziecie mijać - dlatego że współczesny świat jakby się cofa, gubiąc przy tym pewne idee i myśli - mówił do pątników.

Pielgrzymi z Bydgoszczy dotrą na Jasną Górę 31 lipca, mają do pokonania ponad 300 km.

...

Pięknie,


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:22, 25 Lip 2015    Temat postu:

IAR

Z Pustkowa wyruszy pielgrzymka na Jasną Górę. Mają do przebycia najdłuższą trasę pątniczą w Polsce

Pątnicy dotrą do klasztoru Jasnogórskiego w Częstochowie 13 sierpnia - Thinkstock

669 kilometrów przed pątnikami Szczecińskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Wyruszą o 9:00 z Pustkowa spod repliki krzyża z Giewontu.

- 28 lipca dotrą do Szczecina, skąd dalej pójdą na południowy-wschód - mówi ksiądz Karol Łabęda, dyrektor pielgrzymki. Jak podkreśla duchowny, trasa do Częstochowy jest niezmienna od lat.

Szczecińska Pielgrzymka to najdłuższa trasa pątnicza w Polsce. Pątnicy dotrą do klasztoru Jasnogórskiego w Częstochowie 13 sierpnia.

...

Tak to Polska.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:26, 28 Lip 2015    Temat postu:

Za dwa tygodnie dotrą na Jasną Górę. Prawie pół tysiąca pielgrzymów wyruszyło z Gdańska
28 lipca 2015, 14:14
450 pielgrzymów wyruszyło o świcie z Gdańska na Jasną Górę. Wcześniej uczestniczyli w pożegnalnej mszy świętej w Bazylice Mariackiej. Na szlak odprowadził ich biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej ks. Wiesław Szlachetka.

Wiele osób wspomina pierwsze gdańskie pielgrzymki jako wyjątkowy czas modlitwy, miłości i wiary. - Tyle wspólnoty i zrozumienia ile otrzymałam na szlaku nie dostałam potem już nigdzie - opowiada Wanda z grupy biało-żółtej. - W latach 80. było nas tu kilka tysięcy - wspomina proboszcz parafii z Brętowie Tadeusz Chajewski.

Na początkowych odcinkach grupa niesie pielgrzymkowy krzyż, odpowiedzialny za niego jest przewodnik pierwszej grupy. Średni dzienny dystans do pokonania to 30-40 kilometrów. Zdaniem pielgrzymujących, najtrudniejszy jest pierwszy dzień marszu. - Wielu walczy ze sobą. Jeśli ktoś opadnie z sił, może skorzystać z samochodu, który wiezie bagaże pielgrzymów. Ja w tym roku idę z zabandażowaną ręką. Najważniejsze, że pozwolił mi na to lekarz - opowiada pani Halina.

- Co roku jest obawa o nogi, o to czy wytrwam tyle kilometrów. Co roku wszyscy w dobrym zdrowiu docieramy do Częstochowy. Motywujemy się nawzajem - dodaje pani Zofia.

(fot. Radio Gdańsk / Anna Rębas)



Pielgrzymi niosą do Częstochowy różne intencje. Jedni modlą się o zdrowie dla całej rodziny, inni dziękują za pomyślne zdanie egzaminów. - Trzy ostatnie pielgrzymki były modlitwą w intencji mojego wnuka. Zdawał na studia i wymodliłam, że chłopak dostał się na medycynę na wymarzony wydział lekarski - mówi jedna z rozmówczyń. Za to 80-letnia Alina z Przymorza idzie w intencji chorych na raka koleżanek.

Po raz czwarty na pielgrzymkę wyruszył pan Łukasz z Tarnowa. Co roku przyjeżdża na Wybrzeże pociągiem z południa Polski. - W ten sposób mam więcej dni na rozmyślanie i pokutę - mówi Radiu Gdańsk.

Jeszcze kilkanaście lat temu pielgrzymujących było znacznie więcej. W 1991 roku na spotkanie z Janem Pawłem II w Częstochowie szło ponad 1000 osób. Od tej pory grupa się zmniejsza, ale co roku wędrującymi kierują podobne wartości. - Prowadzi nas wiara i modlitwa. Z tej wspólnej drogi czerpiemy radość i siły duchowe. Opatrzność czuwa - podsumowuje inna pielgrzymująca, idąca do Częstochowy z 7-letnim synem.

Na Jasną Górę pielgrzymi z Gdańska dotrą 12 sierpnia.
radiogdansk.pl

...

Tak srodek lata.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy