Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136623
Przeczytał: 63 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 17:51, 20 Gru 2012 Temat postu: |
|
|
Papież Paweł VI zostanie wkrótce beatyfikowany
Papież Paweł VI zostanie beatyfikowany, prawdopodobnie w przyszłym roku. Watykan ogłosił w czwartek, że Benedykt XVI zaaprobował dekret o heroiczności jego cnót, co jest zamknięciem ważnego etapu procesu beatyfikacyjnego.
Obecnie pozostaje uznanie cudu, przypisywanego wstawiennictwu papieża Montiniego, zmarłego w 1978 roku. Wcześniej postulator procesu ogłosił, że do beatyfikacji wybrano niewytłumaczalny z medycznego punktu widzenia przypadek uleczenia płodu przed 17 laty w Stanach Zjednoczonych. Lekarze stwierdzili wtedy ciężkie zaburzenia rozwoju mózgu i sugerowali ciężarnej kobiecie poddanie się aborcji. Jednakże kobieta chciała urodzić dziecko i modliła się do Pawła VI, autora encykliki "Humanae vitae". Dziecko urodziło się zdrowe, ale na potwierdzenie trwałości uzdrowienia czekano 15 lat.
Proces beatyfikacyjny papieża, który zamknął Sobór Watykański II, rozpoczął się w 1993 roku z woli Jana Pawła II.
Giovanni Battista Montini urodził się w 1897 roku koło Brescii na północy Włoch. Po otrzymaniu święceń kapłańskich rozpoczął pracę w dyplomacji Stolicy Apostolskiej. W 1923 roku pracował w nuncjaturze w Warszawie, a rok później przeszedł do Sekretariatu Stanu.
W 1954 roku został arcybiskupem Mediolanu, a następnie kardynałem.
Wybrany został na konklawe 21 czerwca 1963 roku. Zamknięcie rozpoczętego rok wcześniej przez swego poprzednika Jana XXIII Soboru Watykańskiego uznał za najważniejsze zadanie swego pontyfikatu. Uczynił to w 1965 roku.
Największe dyskusje na całym świecie wywołała ogłoszona w 1968 roku encyklika Pawła VI "Humanae vitae" na temat małżeństwa i regulacji urodzin, skrytykowana przez liczne środowiska postępowe jako anachroniczny zakaz antykoncepcji. W obronie atakowanego papieża stanął wówczas między innymi kardynał Karol Wojtyła.
To również Paweł VI położył podwaliny pod nową linię postępowania wobec komunistycznego Wschodu Europy przyjmując na audiencjach w Watykanie przedstawicieli najwyższych władz ZSRR.
Jako pierwszy papież podróżował do wielu zakątków świata; był w Indiach, w Ziemi Świętej, w Afryce, wygłosił przemówienie w ONZ w Nowym Jorku. Pragnął również przyjechać do Polski w ramach obchodów tysiąclecia chrztu w 1966 roku, ale na wizytę papieża nie zgodziły się władze PRL.
Paweł VI zmarł 6 sierpnia 1978 roku w Castel Gandolfo.
....
Jak widzicie skoro jest cud to sam Bóg mowi ze ma byc swietym ... Papiez tylko wykonuje Jego wole ...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136623
Przeczytał: 63 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 17:51, 10 Maj 2014 Temat postu: |
|
|
Watykan: beatyfikacja Pawła VI 19 października
19 października odbędzie się beatyfikacja Pawła VI - ogłosił Watykan. Franciszek wyraził zgodę na ogłoszenie dekretu o uznaniu cudu uzdrowienia za wstawiennictwem papieża, który stał na czele Kościoła w latach 1963-1978.
Papież Paweł VI zostanie ogłoszony błogosławionym na zakończenie synodu biskupów na temat rodziny. To on ustanowił synod biskupów jako formę kolegialności w Kościele. On również dokończył Sobór Watykański II, zainaugurowany przez Jana XXIII.
Do beatyfikacji papieża Montiniego wybrano cud uzdrowienia nienarodzonego dziecka, niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia.
Wcześniej ujawniono, że do uzdrowienia doszło w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. Lekarze opiekujący się ciężarną kobietą stwierdzili ciężkie uszkodzenia nerek jej dziecka. Kobieta postanowiła donosić ciążę i urodziła całkowicie zdrowe dziecko po tym, gdy modliła się do Pawła VI.
Na początku maja cud uznała komisja kardynałów i biskupów w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jej prefekt kardynał Angelo Amato przedstawił w piątek papieżowi Franciszkowi wyniki tego procesu kanonicznego oraz głosowań w kongregacji. Papież wyraził zgodę na ogłoszenie dekretu o uznaniu cudu i wyznaczył datę beatyfikacji.
Proces beatyfikacyjny Pawła VI otworzył Jan Paweł II w maju 1993 roku. Jego pierwsza faza diecezjalna zakończyła się w 1999 r. W 2012 roku Benedykt XVI ogłosił dekret o heroiczności cnót papieża Montiniego, zamykając w ten sposób ważną część postępowania kanonicznego.
Rok 2014 przejdzie do historii Kościoła jako wyjątkowy: po kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II odbędzie się też beatyfikacja Pawła VI.
W toku jest również proces beatyfikacyjny następcy Pawła VI, Jana Pawła I, który był papieżem tylko przez 33 dni i zmarł nagle na serce.
....
Wspaniala wiadomosc ! SENSACJA ! ROK PAPIEZY To juz drugi rok papiezy . W tamtym okazalo sie ze jest dwu . Teraz bylo czterech a juz niedlugo trzech
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136623
Przeczytał: 63 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 11:46, 19 Paź 2014 Temat postu: |
|
|
Dziesiątki tysięcy wiernych na mszy beatyfikacyjnej Pawła VI
Dziesiątki tysięcy wiernych przybyły na plac Świętego Piotra na mszę, podczas której papież Franciszek ogłasza Pawła VI błogosławionym. Obecny jest też emerytowany papież Benedykt XVI.
Natychmiast po przyjściu na plac Franciszek podszedł do Benedykta XVI i przywitał się z nim.
Joseph Ratzinger, który został na placu przed bazyliką watykańską powitany gromkimi brawami, został mianowany kardynałem przez papieża Pawła VI w 1977 roku. Na mszy są także dwaj kardynałowie z Brazylii i USA, którzy otrzymali nominację od Pawła VI.
27 kwietnia br. Benedykt XVI uczestniczył w kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Publicznie papież, który ustąpił z urzędu w lutym 2013 r. i mieszka w Ogrodach Watykańskich, pojawia się regularnie. Ostatni raz na placu Świętego Piotra był 28 września na spotkaniu Franciszka z osobami starszymi i dziadkami.
Msza beatyfikacyjna uroczyście zamyka dwutygodniowy synod na temat rodziny. Bierze w niej udział prawie 200 ojców synodalnych z całego świata.
Postulator rozpoczętego w 1993 r. procesu beatyfikacyjnego Pawła VI ojciec Antonio Marrazzo zapowiedział, że relikwią, która zostanie zaniesiona do ołtarza tuż po ogłoszeniu papieża błogosławionym, będzie podkoszulek z lekkiej wełny ze śladami krwi. Paweł VI miał ją w chwili zamachu na jego życie w Manili na Filipinach w 1970 r., gdy rzucił się na niego ze sztyletem niezrównoważony mężczyzna. Papieża uratowały wówczas osoby z jego otoczenia.
...
Tak gdy ostatnio Kościołem kierowal Duch Święty a nie wzgledy ludzkie i uklady to mamy caly ciag świętych papieży .
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136623
Przeczytał: 63 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 17:33, 07 Sie 2017 Temat postu: |
|
|
Bł. Paweł VI patronem trudnych ciąż? Kanonizacja papieża coraz bliżej
Katolicka Agencja Informacyjna | Sier 07, 2017
Wikipedia
Komentuj
Udostępnij
Komentuj
Od ponad roku badany jest przypadek cudu za wstawiennictwem bł. Pawła VI. Chodzi o niewytłumaczalne i nagłe uzdrowienie dziewczynki z przedwczesnego porodu. Matka dziecka modliła się o ocalenie córki, prosząc o wstawiennictwo bł. Pawła VI, wiedziała bowiem, że cud uznany do jego beatyfikacji miał również związek z trudną ciążą.
C
oraz bliższa jest kanonizacja Pawła VI, papieża w latach 1963-1978, beatyfikowanego przez Franciszka we wrześniu 2014 r. Informuje o tym portal Il Sismografo.
„Papież Franciszek podczas swej niedawnej wizyty w Bozzolo [20 czerwca br. – KAI] potwierdził swą wolę ogłoszenia Pawła VI świętym” – ujawnił ks. Adriano Bianchi, dyrektor diecezjalnego dziennika „La Voce del Popolo” z Brescii. To z tej diecezji pochodził Giovanni Battista Montini, przyszły papież Paweł VI.
Czytaj także: Prorocza encyklika Pawła VI sprzed 50 lat
Od ponad roku badany jest przypadek cudu za wstawiennictwem bł. Pawła VI. Chodzi o niewytłumaczalne i nagłe uzdrowienie dziewczynki, urodzonej 25 grudnia 2015 r., a więc trzy miesiące po beatyfikacji papieża.
Był to bardzo wczesny poród, a ponadto doszło do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego, przez co zagrożone było życie dziecka. Jego matka Vanna Pironato modliła się o ocalenie córki, prosząc o wstawiennictwo bł. Pawła VI, wiedziała bowiem, że cud uznany do jego beatyfikacji miał również związek z trudną ciążą.
Przypomnijmy, że postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Antonio Marrazzo wybrał przypadek nienarodzonego jeszcze wówczas dziecka z początku lat dziewięćdziesiątych XX w. w Kalifornii. U młodej ciężarnej kobiety lekarze stwierdzili poważne problemy z płodem i ze względu na skutki dla mózgu, jakie w takich wypadkach występują, zaproponowali jej jako jedyne możliwe rozwiązanie usunięcie ciąży.
Przyszła matka sprzeciwiła się jednak i postanowiła donosić poczęte dziecko do jego narodzin, ufając przy tym – jak sama przyznała – wstawiennictwu Pawła VI, który m.in. w 1968 r. ogłosił encyklikę „Humanae vitae”.
Czytaj także: Hanna Chrzanowska będzie błogosławioną. Opisujemy cud dokonany za jej wstawiennictwem
Dziecko urodziło się bez problemów i zdrowe, ale z ujawnieniem całej sprawy czekano kilkanaście lat, aż podrośnie, aby stwierdzić ostatecznie brak jakichkolwiek następstw problemów z okresu ciąży i tym samym móc potwierdzić cudowne wyzdrowienie.
Chodzi o „wydarzenie naprawdę niezwykłe i nadprzyrodzone, do którego doszło dzięki wstawiennictwu Pawła VI” – powiedział w 2012 r. w Radiu Watykańskim ks. Marrazzo. Zwrócił uwagę, że uzdrowienie to wpisuje się w „linię nauczania” papieża, który dał światu wspomnianą encyklikę, a cud ten łączy się z „obroną życia, wyrażoną w tym dokumencie, a także z obroną rodziny, gdyż encyklika mówi o miłości małżeńskiej, a nie tylko o poczętym życiu”.
Papież Franciszek darzy wielkim szacunkiem bł. Pawła VI i wielokrotnie cytował go w swoich wystąpieniach. W homilii w czasie mszy beatyfikacyjnej podkreślił, że jego poprzednik „potrafił kierować z dalekowzroczną mądrością – a czasem w samotności – sterem łodzi Piotrowej, nigdy nie tracąc radości i ufności w Panu”.
„W odniesieniu do tego wielkiego Papieża, odważnego chrześcijanina, niestrudzonego apostoła, przed Bogiem możemy dziś tylko wypowiedzieć słowo tak proste, a jednocześnie szczere i ważne: dziękuję! Dziękujemy nasz drogi i umiłowany papieżu Pawle VI! Dziękujemy za Twoje pokorne i prorocze świadectwo miłości do Chrystusa i Jego Kościoła!” – mówił wówczas Franciszek.
6 sierpnia 2017 papież modlił się przy grobie swego poprzednika – w dniu 39. rocznicy jego śmierci.
Czytaj także: Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulą. Jan Paweł II, Watykan i Maryja
KAI/ks
...
Czekamy!
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136623
Przeczytał: 63 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 9:15, 22 Gru 2017 Temat postu: |
|
|
RMF 24
Fakty
Świat
Papież Paweł VI wkrótce zostanie ogłoszony świętym
Papież Paweł VI wkrótce zostanie ogłoszony świętym
Wczoraj, 21 grudnia (17:0
Papież Paweł VI zostanie wkrótce ogłoszony świętym - wynika z informacji podanych przez diecezję w Brescii. Oczekuje się, że kanonizacja papieża, który stał na czele Kościoła w latach 1963-1978, odbędzie się w październiku 2018 r.
Papież Paweł VI
/ANSA /PAP/EPA
Jak ogłosiła diecezja w rodzinnych stronach papieża Montiniego na północy Włoch, wybrano cud uzdrowienia potrzebny do kanonizacji. Ujawniono, że dotyczy on przypadku dziewczynki urodzonej w 2014 roku, kilka miesięcy po pęknięciu łożyska. Matka dziecka modliła się w sanktuarium w Brescii, związanym z postacią Pawła VI - wyjaśniła diecezja.
Dokumentację tego przypadku medycznego, przypisywanego wstawiennictwu beatyfikowanego w 2014 roku papieża, wysłano do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Po zakończeniu postępowania w komisjach lekarzy, teologów i kardynałów zostanie ona przedłożona papieżowi Franciszkowi do aprobaty. Następnie wyznaczona zostanie data kanonizacji.
Będzie to kolejny papież ostatnich dziesięcioleci ogłoszony świętym, po Janie XXIII i Janie Pawle II.
...
Dobra wiadomosc.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136623
Przeczytał: 63 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 19:36, 14 Paź 2018 Temat postu: |
|
|
Św. Paweł VI i jego serdeczne związki z Polską
Krzysztof Stępkowski | 14/10/2018
Krzysztof Stępkowski
Tablica na ścianie plebanii parafii św. Aleksandra przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie
Udostępnij 9
14 października 2018 r. papież Paweł VI został świętym Kościoła powszechnego. Jednak mało osób wie, jak wiele my, Polacy, mu zawdzięczamy. Warto uzmysłowić sobie choćby fakt, że bez Pawła VI mogłoby nie być papieża Jana Pawła II. Oto garść faktów.
Montini: sekretarz nuncjatury apostolskiej w Polsce
Pierwsze związki z Polską ks. Giovanniego Battisty Montiniego możemy datować na maj 1923 r., kiedy to jako sekretarz nuncjatury apostolskiej w Polsce zaczyna pracę w watykańskiej dyplomacji. Trafia od razu w wir działań związanych z wypracowaniem konkordatu między Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską. Miał to być nie tylko akt prawno-kościelny, ale również sposób na ugruntowanie pozycji odrodzonego dopiero co państwa na arenie międzynarodowej.
Dwudziestosześcioletni absolwent rzymskiej Kościelnej Akademii Szlacheckiej został włączony do tych prac. Wytrwale uczył się trudnego dla obcokrajowców języka, który w pamięci został mu aż do późnej starości, o czym świadczy to, że już jako papież w swoje przemówienia do Polaków wplatał frazy w naszym języku.
Ksiądz Montini zamieszkał przy ul. Książęcej w neogotyckiej kamienicy – dziś plebanii parafii św. Aleksandra przy pl. Trzech Krzyży. To tam miała w latach 1919–1924 siedzibę nuncjatura apostolska.
Krzysztof Stępkowski
Plebania parafii św. Aleksandra przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie
Dziś o tym fakcie przypominają dwie tablice. Jedna upamiętnia Piusa XI, który jako abp Achilles Ratti pełnił posługę nuncjusza, a druga poświęcona jest właśnie Pawłowi VI.
Krzysztof Stępkowski
W czasie swego półrocznego pobytu w Polsce ks. Montini odwiedził m.in. Jasną Górę, Kraków i Lublin. Niestety, surowy klimat nadwyrężył zdrowie przyszłego papieża, co spowodowało jego rychły powrót do Włoch.
Poza ciepłymi wspomnieniami i umiejętnością prostego posługiwania się językiem polskim ks. Montini zabrał ze sobą… kupiony w Warszawie budzik, który służył mu przez całe życie. Jak wspominają świadkowie ostatnich chwil papieża, zegar ten nieoczekiwanie zadzwonił w chwili śmierci Pawła VI, 6 sierpnia 1978 r.
Paweł VI – sojusznik Polski
Kiedy 21 czerwca 1963 r. na konklawe po śmierci Jana XXIII kard. Giovanni Battista Montini został wybrany papieżem, Kościół w Polsce i jego duchowy przewodnik kard. Stefan Wyszyński zyskali silnego sojusznika, który znał nasz kraj i dotykające go problemy.
Papież od początku deklarował chęć odwiedzenia Polski w ramach obchodów milenijnych w 1966 r. W watykańskimi skarbcu została zdeponowana złota róża, którą Paweł VI zamierzał złożyć przed Cudownym Obrazem Matko Bożej. Niestety, wroga postawa władz, wynikająca z obawy przed wzmocnieniem roli Kościoła, uniemożliwiła ten przyjazd.
3 maja 1966 r., w apogeum obchodów milenijnych, kilkaset tysięcy wiernych przybyłych na Jasną Górę patrzyło na przygotowany papieski tron, na którym leżała wiązanka róż. Dopiero 40 lat później, w maju 2006 r., różę Pawła VI przywiózł dla Królowej Polski papież Benedykt XVI.
Paweł VI nie ustawał w próbach przybycia do Polski i wsparcia swoją obecnością wiernych. Z jego inicjatywy Stolica Apostolska zakomunikowała władzom PRL, że papież w Wigilię Bożego Narodzenia pragnie przybyć na Jasną Górę i odprawić tam pasterkę. Jednak i tym razem władze ostro sprzeciwiły się przyjazdowi papieża.
Paweł VI: porządki w polskich diecezjach
Paweł VI rozwiązał także niezwykle istotny problem zorganizowania struktur administracyjnych polskiego Kościoła. Watykan ściśle przestrzegał zasady, że nie może swymi decyzjami wyprzedzać postanowień o charakterze prawno-międzynarodowym. Z uwagi na nieuregulowany status prawny ziem zachodnich i północnych problem ustanowienia nowych diecezji pozostawał nierozwiązany.
Dzięki zawartemu w 1972 r. układowi o normalizacji stosunków między rzędem PRL i RFN oraz uznaniu powojennych granic zachodnich Polski, papież bullą Episcoporum Poloniae coetus (28 VI 1972 r.) uregulował pod względem kanonicznym stosunki kościelne na tym terenie. Ustanowił cztery nowe diecezje: opolską, gorzowską, szczecińsko-kamieńską, koszalińsko-kołobrzeską. Ustabilizował też sytuację kościelną w diecezjach już istniejących: Wrocławiu, Gdańsku, na Warmii.
Paweł VI – promotor Wojtyły
Warto też pamiętać, że to Paweł VI kreował trzech polskich kardynałów w 1967 r. – Karola Wojtyłę, metropolitę krakowskiego, w 1973 r. – Bolesława Kominka, metropolitę wrocławskiego i w 1976 r. – Bolesława Filipiaka, dziekana Roty Rzymskiej.
Kto wie, jak by się potoczyły losy świata, gdyby papież nie dostrzegł talentów kard. Karola Wojtyły i nie zaprosił go do wygłoszenia watykańskich wielkopostnych rekolekcji w marcu 1976 r. Ujawniły one po raz kolejny wielką intelektualną i duchową siłę metropolity krakowskiego.
Swoją rękę papież Pius VI przyłożył także do wyniesienia do chwały ołtarzy o. Maksymiliana Marii Kolbego i s. Marii Teresy Ledóchowskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera. Podczas przygotowań do beatyfikacji o. Kolbego po raz kolejny odżył projekt przybycia papieża do Polski, który miał podczas swej pielgrzymki odwiedzić Oświęcim. Jednak i tym razem władze sprzeciwiły się tej wizycie.
Jak widać, kanonizacja Pawła VI jest więc świętem nie tylko dla Włochów, ale także dla nas, którzy powinniśmy zachować w życzliwej pamięci tego niezwykłego papieża.
Korzystałem z artykułu Krzysztof Burka „Polskie wątki życia i posługi bł. Ojca Świętego Pawła VI”, „Nasza Służba”, nr 18/2014
...
Piekna postac od dzis oficjalnie swiety!
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Możesz pisać nowe tematy Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group cbx v1.2 //
Theme created by Sopel &
Programy
|
|