Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 16:39, 17 Gru 2013 Temat postu: Męczennicy II wojny światowej . |
|
|
Upamiętniono bł. ks. Józefa Pawłowskiego - ofiarę Dachau
Wczoraj wieczorem na kieleckim Wzgórzu Zamkowym odsłonięto instalację upamiętniającą bł. ks. Józefa Pawłowskiego – zamordowanego w Dachau rektora kieleckiego seminarium.
Składająca się m.in. ze szkła i stali podświetlana instalacja jest ostatnim elementem składającym się na odrestaurowany kompleks budynków byłego więzienia kieleckiego. Autorem projektu rewitalizacji budynków był architekt Mirosław Nizio - twórca m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego.
Jak powiedział dyrektor Wzgórza Zamkowego, w którego skład wchodzi m.in. Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, obelisk jest "symbolicznym przypomnieniem wyjątkowej dla historii miasta postaci". Składa się z trzech uzupełniających się elementów.
Pierwszy to przeszklony prostopadłościan w którym umieszczono wyryty w żeliwie testament kapłana. Drugi to płyty z najważniejszymi datami w życiu błogosławionego. Trzeci element, dominujący nad całością, to szklany, podświetlony obelisk z cytatami ks. Pawłowskiego uzupełniony monitorem na którym wyświetlają się fragmenty Pisma Świętego. Będą się zmieniały co tydzień.
- Cieszę się, że w taki symboliczny sposób w tym szczególnym miejscu, gdzie rozpoczęła się ostatnia, męczeńska droga ks. Pawłowskiego, upamiętniono jego postać – wyjątkowego duchownego i patrioty – powiedział historyk dr Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.
Ks. Józef Pawłowski urodził się w 1890 r. w Proszowicach (Małopolskie). W latach 1918-1936 był wicerektorem, a przez kolejne trzy lata rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Od 1939 roku był proboszczem parafii katedralnej w tym mieście.
Od początku II wojny światowej angażował się w pomoc jeńcom więzionym przez Niemców na kieleckim Wzgórzu Zamkowym. Jesienią 1939 roku było tam ok. 5 tys. osadzonych. Aby mieć wstęp do obozów jenieckich, w tym także do więzienia w Kielcach, postarał się o nominację na kapelana Polskiego Czerwonego Krzyża. Pełniąc tę funkcję zajmował się różnego rodzaju pomocą - przekazywał grypsy, leki, ułatwiał ucieczkę oraz odprawiał nabożeństwa. Działalność kontynuował także później, gdy w więzieniu osadzano cywilów.
W swoich homiliach budził wśród kielczan ducha nadziei i patriotyzmu. W lutym 1941 roku został aresztowany przez Niemców. Kolejne dwa miesiące spędził w więzieniu na Wzgórzu Zamkowym. Później trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, skąd w maju przewieziono go do Dachau w Bawarii. Tam 9 stycznia 1942 roku został zamordowany.
Decyzją papieża Jana Pawła II znalazł się w gronie 108 błogosławionych Kościoła Katolickiego – męczenników II wojny światowej, beatyfikowanych w czasie papieskiej Mszy Św. w Warszawie 13 czerwca 1999 roku.
....
Tak II ws to okres meczenstwa . Polska zyskala miliony swietych jak zaden inny kraj ! Stad jest wzorem dla swiata !
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 20:45, 29 Kwi 2015 Temat postu: |
|
|
Biskupi z Polski i Niemiec upamiętnili zamordowanych w KL Dachau
Biskupi z Niemiec i Polski upamiętnili ofiary zamordowane w czasie wojny przez nazistów w niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau. Uroczystość odbyła się w 70. rocznicę wyzwolenia znajdującego się pod Monachium obozu przez żołnierzy USA.
"Był to triumf nad złem, które przez dwanaście lat na tym miejscu siało spustoszenie" - powiedział, nawiązując w kazaniu do wyzwolenia obozu przez Amerykanów, kardynał Reinhard Marx, arcybiskup Monachium i Fryzyngi.
We mszy św. w Kaplicy Śmiertelnego Lęku Chrystusa uczestniczyli polscy biskupi i księża biorący udział w pielgrzymce polskiego duchowieństwa do Dachau w Bawarii pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
Niemiecki hierarcha nazwał obóz "esencją" nazistowskiego reżimu "pogardzającego ludźmi, znęcającego się nad nimi i mordującego ludzi". Wspominając ofiary przypomniał, że w obozie hitlerowcy więzili 200 tys. osób, z których ponad 40 tys. zginęło.
Kard. Marx podkreślił, że Dachau jest szczególnym miejscem dla Kościoła w Polsce. Polacy stanowili najliczniejszą grupę narodową wśród więźniów. Było ich 41 tys., w tym 1780 księży, z których co najmniej 868 poniosło śmierć. Represje wobec należącego do elity narodu duchowieństwa były - jak powiedział niemiecki kardynał - częścią prowadzonej przez nazistowskie Niemcy "polityki wyniszczenia i czynienia niewolnikami" ludów słowiańskich.
Arcybiskup powiedział, że dziękuje Bogu za "dar pojednania, który nasze narody w ostatnich dekadach otrzymały". - Właśnie my, jako polscy i niemieccy katoliccy chrześcijanie, jesteśmy w szczególny sposób powołani, mamy misję, aby wnieść doświadczenie cierpienia, terroru i pojednania do współczesnej historii Europy - zaznaczył niemiecki duchowy.
Po południu Reinhard Marx i Stanisław Gądecki będą się modlić w katedrze we Fryzyndze.
Główne uroczystości wyzwolenia KL Dachau w udziałem kanclerz Angeli Merkel odbędą się w najbliższą niedzielę.
Niemiecki episkopat podkreślił w komunikacie, że uroczystości w Dachau są częścią intensywnej współpracy polskich i niemieckich duchownych. 31 sierpnia 2014 roku przedstawiciele obu episkopatów obchodzili wspólnie w Gliwicach 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. 22 listopada w Częstochowie planowane są obchody 50. rocznicy wydania listu polskich biskupów do episkopatu Niemiec, zawierającego słynny fragment «Przebaczamy i prosimy o przebaczenie».
...
Tak w ostatniej chwili...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 13:10, 08 Lip 2018 Temat postu: |
|
|
Polski salezjanin aresztowany za odmowę podeptania różańca i zamordowany w Auschwitz
Katolicka Agencja Informacyjna | 04/07/2018
MĘCZENNIK JÓZEF KOWALSKI
Schutzstaffeln - Salesiani family archives/Wikipedia | CC BY-SA 3.0
Udostępnij 349
Bł. ks. Józef Kowalski SDB został zamordowany w straszliwy sposób dokładnie 76 lat temu.
4 lipca mija 76. rocznica śmierci w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz bł. ks. Józefa Kowalskiego SDB – charyzmatycznego salezjanina, który trafił do obozowej kompanii karnej za odmowę podeptania różańca. Duchownego, wychowanka salezjańskiej szkoły w Oświęcimiu, utopiono w beczce z fekaliami.
Czytaj także:
Matka ucałowała dłonie mordercy córki. „Uśmiechnięta siostra” umierała z imieniem Jezusa na ustach
Męczeństwo polskiego księdza
Wśród licznych wstrząsających relacji, które oddają gehennę duchownych w niemieckim obozie Auschwitz, jedna dotyczy śmierci salezjanina, ks. Józefa Kowalskiego, który w 1941 r. odprawił potajemnie kilka mszy świętych w obozowych blokach.
Podczas przeszukania przed transportem grupy duchownych do obozu w Dachau znaleziono u niego różaniec. Mimo polecenia, kapłan nie podeptał różańca, za co trafił ponownie do karnej kompanii pracującej w Birkenau.
„Kopali tam rów odwadniający zwany Königsgraben (rów królewski). 10 czerwca 1942 r. część z nich podjęła ucieczkę z miejsca pracy. W odwecie kilkudziesięciu pozostałych zostało zastrzelonych, a ponad 300 skierowano do komory gazowej. Jednak z nieznanych powodów kilku więźniów z tej grupy wycofano, wśród nich ks. Kowalskiego.
Zaczął się dla nich okres straszliwych tortur: zrzucanie z nasypu, topienie w gnojówce, kopanie w błocie. Któregoś dnia kapo wezwali ks. Kowalskiego, kazali mu wejść i wygłosić kazanie. Ksiądz odmówił modlitwy Pod Twoją obronę, Ojcze nasz, Zdrowaś Mario. Po zakończeniu kapo Karol Langenhagen zepchnął go z beczki i zaczął kopać.
Kilka dni później, w nocy z 3 na 4 lipca, ks. Kowalski ponownie został wezwany, tym razem przez kapo Józefa Mitasa. Następnego dnia ten sam kapo pokazał jednemu z więźniów ciało księdza zabrudzone fekaliami. Najprawdopodobniej został on utopiony w beczce z nieczystościami” – relacjonuje Wontor-Cichy, pracownik Centrum Naukowego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w pracy poświęconej salezjanom więzionym w Auschwitz.
Czytaj także:
Bohaterowie w sutannach. Z jakiej gliny ulepieni są nasi księża?
Beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II
Józef Kowalski SDB urodził się 13 marca 1911 w Siedliskach. W 1922 rozpoczął naukę w Zakładzie Salezjańskim im. św. Jana Bosko w Oświęcimiu. Wstąpił do nowicjatu salezjanów i po jego ukończeniu 24 lipca 1928, w Czerwińsku złożył śluby zakonne na ręce ks. Augusta Hlonda.
Studiował filozofię i teologię w Krakowie. Śluby wieczyste złożył 29 czerwca 1934, a 29 maja 1938 przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. biskupa Stanisława Rosponda i podjął pracę jako sekretarz inspektorialny ks. inspektora Adama Cieślara. Prowadził działalność katechizacyjną wśród dzieci i młodzieży przebywających w pogotowiu opiekuńczym.
23 maja 1941 został aresztowany przez gestapo i przewieziony do więzienia na ul. Montelupich, a następnie 26 czerwca 1941 do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz i zarejestrowany jako numer 17350.
Został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 r. w grupie 108 polskich męczenników.
...
Czasy najwiekszego meczenstwa.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Możesz pisać nowe tematy Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group cbx v1.2 //
Theme created by Sopel &
Programy
|
|