Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 60 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 22:58, 13 Mar 2014 Temat postu: Konferencja Episkopatu Polski. |
|
|
Stanisława Gądeckiego, wybrano w środę na przewodniczącego KEP
Abp Marek Jędraszewski wiceprzewodniczącym KEP
Stanisława Gądeckiego, wybrano w środę na przewodniczącego KEP
Metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski został zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski - poinformował dzisiaj rzecznik prasowy KEP ks. Józef Kloch.
....
Nastapila powazna zmiana . Oczywiscie dla nas najwazniejsze ze z Łodzi .
Abp Jędraszewski został wybrany na pięć lat przez większość biskupów. Będzie zastępcą abp. Stanisława Gądeckiego, wybranego w środę na przewodniczącego KEP. Biskupi wybrali go w trzeciej, ostatniej turze głosowania. Wcześniej był przez media wymieniany jako jeden z ewentualnych kandydatów na przewodniczącego KEP.
Abp Jędraszewski był biskupem pomocniczym w Poznaniu; od 2012 r. jest metropolitą łódzkim. Zaraz po jego nominacji na metropolitę łódzkiego biskup pomocniczy tej archidiecezji Adam Lepa określił go jako "człowieka dialogu", który łatwo nawiązuje kontakty z ludźmi, jest życzliwy wobec świata i jego problemów.
Nowy wiceprzewodniczący KEP jest doktorem filozofii; należy do Rady Stałej KEP, jest m.in. członkiem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży i Rady ds. Obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w 2016 r. Wypełnia też obowiązki delegata KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego oraz jest członkiem Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Urodził się 24 lipca 1949 r., studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. 24 maja 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie, potem był wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Odolanowie k. Ostrowa Wlkp. W roku 1975 wyjechał na studia do Rzymu, gdzie obronił pracę doktorską.
Po powrocie do Polski w latach 1980-1996 był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Jednocześnie, w latach 1980-1987, był prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. W latach 1987-1996 pracował w "Przewodniku Katolickim", w którym od 1990 r. był redaktorem naczelnym.
W roku 1991 habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W roku 1996 otrzymał nominację arcybiskupa Juliusza Paetza na wikariusza biskupiego ds. nauki i kultury w Archidiecezji Poznańskiej oraz na przewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Akademickiego w Kurii Arcybiskupiej w Poznaniu.
Biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej mianował go w 1997 r. Jan Paweł II; święcenia biskupie otrzymał z rąk arcybiskupa Juliusza Paetza. W 2012 r. decyzją Benedykta XVI został metropolitą łódzkim.
Od 2013 r. abp Jędraszewski prowadzi "Dialogi w katedrze" - cykl spotkań w Łodzi, podczas których odpowiada na pytania dotyczące wiary nadsyłane przez internautów i zgłaszane przez wiernych w łódzkiej katedrze. Mówił o wierze, godności człowieka, wychowaniu, ojcostwie.
W Łodzi głośno było o jego decyzji kończącej Ekumeniczną Drogę Krzyżową, która od 2000 r. przechodziła ulicami miasta w Wielki Piątek i w której uczestniczyli wierni i duchowni różnych Kościołów chrześcijańskich. Abp Jędraszewski uznał, że należy przywrócić jej katolicki charakter.
Abp Jędraszewski jest przeciwnikiem gender. Publicznie mówił, że według niego jest to ideologia skierowana przeciw rodzinie, dzieciom, w której człowiek kwestionuje swoją naturę. W sprawie gender napisała do abp. pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. - To właściwie pouczanie ucznia i stwierdzanie, że właściwie nie wiemy, co mówimy, wyrażając daleko idące zaniepokojenie tym wszystkim, co się dzieje, gdy chodzi o przedstawianie prawdy o człowieku - skomentował to arcybiskup.
....
Oczywiscie Episkopat sie nie zmienil ale zmiana osob pokazuje zmiane kierunku . Bedzie wiecej mowienia o zasadach jakie katolicy powinni stosowac a nie o osobach . I slusznie . Taka jest rola ksiezy . Jest to odpowiedz na smutne doswiadczenia lat ostatnich zarowno w Kościele jak i poza nim .
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 60 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 17:49, 05 Sie 2014 Temat postu: |
|
|
O. Marian Waligóra został nowym przeorem Jasnej Góry
O. Marian Waligóra został nowym przeorem Jasnej Góry - poinformowało biuro prasowe sanktuarium. Zastąpił na tym stanowisku o. Łukasza Buzuna, który został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej.
Decyzję o wyborze nowego przeora podjął generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski wraz z zarządem generalnym zakonu. Przekazanie urzędu nastąpiło w poniedziałek.
O. Marian Waligóra ma 48 lat. Przez ostatnie trzy miesiące (od 17 kwietnia) pełnił funkcję podprzeora Jasnej Góry.
Urodził się 2 października 1966 r. w Jędrzejowie na terenie diecezji kieleckiej. Po ukończeniu Technikum Leśnego w Zagnańsku, w 1987 r. wstąpił do zakonu paulinów. 18 czerwca 1994 r. po ukończeniu studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie na Skałce otrzymał święcenia kapłańskie i rozpoczął posługę. Przez rok przebywał na Węgrzech, następnie aż do chwili obecnej - na Jasnej Górze.
W tym roku obchodzi 20. rocznicę święceń kapłańskich.
Zmiana na stanowisku przeora Jasnej Góry była związana z decyzją papieża Franciszka, który dotychczasowego przeora o. Łukasza Buzuna mianował w lipcu biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej. Stało się to w niespełna trzy miesiące po wyborze o. Buzuna na stanowisko przeora klasztoru jasnogórskiego.
Paulini są obecni w 17 krajach; poza Polską również m.in. w Hiszpanii, Słowacji, Włoszech, Chorwacji i Australii. Zakon powstał w XIII w. na Węgrzech. Do Polski paulini przybyli w 1382 r., zakładając pierwszy swój klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie.
>>>
Wartos to przypomniec w sytuacji gdzie media klamia ohydnie jakoby Kościół byl ,,skostnialy" ... Akurat zaszla wielka zmiana w polskim Kościele niemal epokowa .
Pokazuje to ze media zupelnie sa oderwane od rzeczywisci co gorsza pouczaja Kosciol KOMPLETNIE NIE ZNAJAC SYTUACJI ! Podobnie moglyby pouczac Papuę jak ma radzic sobie z problemami ...
To typowe dla tyranow . Stalin tez zajmowal sie wszystkim . Kultura sztuka jezykoznawstwem genetyka . A przypomne ze nie mial nawet skonczonej szkoly co ciekawe bylo to ... seminarium duchowne z tym ze wiemy jak wyglad to w Rosji ... W kazdym razie TYRANIA OGLUPIA w ten sposob ze tyran oglasza sie wszechwiedzacym .
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 60 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 15:27, 22 Wrz 2015 Temat postu: |
|
|
Nowe logo Konferencji Episkopatu Polski. "Cztery symboliczne elementy"
akt. 21 września 2015, 18:31
Na konferencji prasowej zaprezentowano nowe logo Konferencji Episkopatu Polski.
- Nowe logo jednoczy w sobie cztery elementy: krzyż, znak Jezusa Chrystusa, pastorał, symbol posługi biskupiej. Pastorał jest w kształcie litery P, ponieważ to Konferencja Episkopatu Polski - P jak Polska. S sam kolor, przypomina kolor biskupi - wyjaśnia symbolikę nowego logo rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
To nie koniec zmian. W przygotowaniu jest nowa odsłona strony internetowej Konferencji Episkopatu Polski, która ma być gotowa przed październikowym Synodem Biskupów. Wzorem Stolicy Apostolskiej będzie więcej obrazu, zdjęć, filmów. Łatwiej ją będzie również przeglądać na smartfonach i tabletach.
..
Slusznie. Symbole byly od dawna. Dzis herb to logo. Chodzi o to samo.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 60 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 12:24, 27 Mar 2016 Temat postu: |
|
|
PAP
Abp Gądecki w telewizyjnym orędziu zaapelował o narodowe pojednanie
Abp Stanisław Gądecki - Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
O pojednanie narodowe zaapelował dzisiaj w telewizyjnym orędziu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Jak podkreślił, "rozwiązanie kryzysu zależy tylko od Polaków, ale od Polaków którzy, służą prawdzie".
Hierarcha dodał, że "kto jest z Chrystusa, ten zdąża do pojednania". - Tegoroczna Wielkanoc jest również okazją do apelu o pojednanie narodowe. Przecież zmartwychwstały Chrystus jest – jak uczy św. Paweł: naszym pokojem. On, który obie części ludzkości uczynił jednością, bo zburzył rozdzielający je mur, czyli wrogość – powiedział abp Gądecki.
REKLAMA
REKLAMA
Jak dodał, patrząc z perspektywy religijnej na to, co się dzisiaj dzieje w Polsce, warto przypomnieć słowa Jana Pawła II: "Pojednanie staje się konieczne, gdyż przez grzech nastąpił rozłam, z którego wywodzą się wszystkie inne formy rozłamu wewnątrz człowieka i wokół niego".
Abp Gądecki zauważył, że Wielkanoc jest czasem odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych i dziękczynienia za dar wiary. - Jubileusz 1050-lecia chrztu Polski przypomina nam ten moment, gdy Ewangelia dotarła do naszego narodu u samych początków jego historii, kiedy pierwsi Polacy otrzymali chrzest, ten fundament całego życia chrześcijańskiego. Przez chrzest zostaliśmy uwolnieni od życia w grzechu i odrodzeni do nowego życia i wszczepieni w Kościół - powiedział.
- Niech wspomnienie tego przełomowego wydarzenia rozświetli ciemne regiony naszej ojczyzny. Myślę tutaj szczególnie o tej nieszczęsnej wizji świata, która nie jest w stanie wykroczyć poza to, co widzialne i doświadczalne i niepocieszona kieruje się ku nicości, która miałaby być ostateczną naszą przystanią, przystanią ludzkiego istnienia. Tymczasem - jeśli wyeliminujemy wiarę w Chrystusa i jego zmartwychwstanie - nie ma wyjścia dla człowieka, a każda jego nadzieja stanie się tylko iluzją – dodał.
Abp Gądecki życzył, by tegoroczne święta Wielkanocne stały się właściwym przygotowaniem duchowym na Światowe Dni Młodzieży. - Chcemy być przygotowani – podczas Tygodnia Misyjnego - na przyjęcie młodych przybywających z zagranicy w każdej polskiej diecezji a następnie w Krakowie. Przybycie na Światowe Dni Młodzieży to nic innego jak krok w kierunku zbliżenia się do zmartwychwstałego Pana, który jest całkowitym spełnieniem marzeń o dobru i szczęściu dla każdego człowieka - powiedział.
Hierarcha podkreślił, że zmartwychwstanie Jezusa jest najważniejszą prawdą chrześcijańskiej wiary. Jak dodał, bez wiary w zmartwychwstanie Chrystusa nie ma ani chrześcijanina ani chrześcijaństwa. Tylko ten jest chrześcijaninem, kto wierzy w zmartwychwstanie Chrystusa - mówił.
...
Mysle ze to jest kolejny przelom w historii Polski. Na lepsze.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 60 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 18:50, 17 Kwi 2016 Temat postu: |
|
|
372. Zebranie Plenarne Episkopatu
tk, lk, mip / br, Poznań, 2016-04-17
Tweetnij
Fot. Flickr.com / KEP
Chrześcijańska tożsamość Polski, Światowe Dni Młodzieży i problem uchodźców – były głównymi tematami zakończonego w sobotę 372. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Specjalne, trzydniowe spotkanie zorganizowane z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski miało miejsce w Gnieźnie i w Poznaniu - miastach będących kolebką polskiej państwowości.
W spotkaniu biskupów uczestniczył kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, który był legatem papieskim na uroczystości jubileuszowe. Obecni byli też przedstawiciele innych episkopatów europejskich.
Wśród gości obrad byli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore; prymas Węgier kard. Péter Erdő; kard. Seán Brady, prymas Irlandii, abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego; abp Gintaras Grušas, przewodniczący Episkopatu Litwy i abp Tadeusz Kondrusiewicz, przewodniczący Konferencji Biskupów Białorusi.
Powrót do korzeni
Obrady rozpoczęły się w Gnieźnie, gdzie zorganizowano część historyczną Zebrania, która miała służyć przyjrzeniu się dziedzictwu chrześcijaństwa w Polsce i spojrzeniu na obecne wyzwania. "Światło Ewangelii jest nie do ugaszenia" - powiedział KAI przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski tuż przed rozpoczęciem zebrania. Dodał, że pomimo oddziaływania nurtów sekularyzacyjnych, z optymizmem patrzy na przyszłość chrześcijaństwa w naszym kraju.
Z kolei abp Polak zaznaczył przed obradami: "Wracamy tu do korzeni, do źródeł i to jest nasza radość i wdzięczność. Dzisiejszy dzień jest podziękowaniem za łaskę chrztu świętego. To jest najważniejsze, co chcemy dzisiaj przeżyć" - powiedział KAI prymas Polski.
Wykład pt. "Dziejowe konsekwencje Chrztu Polski" wygłosił w Gnieźnie prof. Krzysztof Ożóg, kierownik Zakładu Historii Polski Średniowiecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Wraz z chrztem Mieszka cały dorobek kultury śródziemnomorskiej, stał się udziałem Polan – ocenił historyk. Wskazał zasługi Chrztu Polski w rozwoju nauki, czego wyrazem są pierwsze uniwersytety i kolegia prowadzone przez Kościół.
Dzięki odważnej decyzji Mieszka w 966 roku wiara w Chrystusa stała się fundamentem rodzącej się Polski. Tak wyrosła chrześcijańska wspólnota narodowa Polaków, karmiąca się żywą wiarą od dziesięciu i pół wieków – powiedział prof. Ożóg. Zdaniem historyka bez fundamentu, jakim był chrzest nie byłoby Polski i jej wielkiego dziedzictwa.
- Mieszko usłyszał słowo Ewangelii i wypełniał je, budując swoje państwo na fundamencie Chrystusa i jego Ewangelii – podsumował mediewista podczas wykładu dla biskupów.
Wieczorem biskupi uczestniczyli w premierowym pokazie filmu "Mesco Dux Baptizatur" w reż. Macieja Pawlickiego. Jest to historia chrztu Mieszka widziana z perspektywy Amerykanina - historyka Philipa Steela z Idaho, zafascynowanego historią Polski. Steel uważa, że Polacy błędnie wierzą, że jedyną motywacją władców była zimna kalkulacja polityczna i cywilizacyjna. Historyk chce udowodnić tezę, że Mieszko przyjął chrzest, ponieważ uwierzył w Chrystusa.
"To piękny film, który pokazuje, że powinniśmy patrzeć głębiej, iść w stronę ducha i nie zatrzymywać się na wymiarze ekonomicznym czy politycznym" - powiedział KAI po pokazie abp Wojciech Polak.
Kościół wyjścia - przesłanie legata papieskiego
Następnego dnia biskupi obradowali już w Poznaniu. Przemawiając do polskiego Episkopatu kard. Pietro Parolin przypomniał, że Kościół w Polsce był światłem w ciemnościach, które niejednokrotnie ogarniały Europę. Zachęcił biskupów, by byli wierni postawie dialogu i spotkania "z każdym, bez żadnych wyjątków", oraz by głosili Ewangelię wszystkim - bez niechęci i bez obaw.
Watykański sekretarz stanu cytował słowa z papieskiej adhortacji apostolskiej "Evangelii gaudium" mówiące o "Kościele wyjścia”, przywołując m.in. następujące stwierdzenie Franciszka: "Jest sprawą żywotną, aby Kościół, przyjmując wiernie wzór Mistrza, wychodził dzisiaj głosić Ewangelię wszystkim ludziom, w każdym miejscu, przy każdej okazji, nie zwlekając, bez niechęci i bez obaw. Radość Ewangelii jest dla całego ludu, nie może z udziału w niej wykluczać nikogo".
Legat papieski zwrócił uwagę, że "miłość i służba Ojczyźnie budują się i przejawiają nie w relacji do elementów zewnętrznych lub politycznych", ale znajdują swoje źródło w zakorzenieniu w Chrystusie, co dokonało się przez chrzest Polski. "Wasze zwycięstwo nie jest doczesne, ziemskie, ale jest zwycięstwem Zmartwychwstania" - podkreślił kard. Parolin.
Zachęcił następnie polskich biskupów, by byli wierni postawie dialogu i spotkania "z każdym, bez żadnych wyjątków, aby znajdować Boga, gdziekolwiek się objawi, nie tylko w naszych kręgach". Życzył też biskupom aby szli "z pokorą i radością nie tylko przed swoim ludem, ale również wchodząc między lud i idąc za nim, aby pokazać serdeczność Boga, zwłaszcza względem tych, którzy z różnych powodów zostają z tyłu lub się oddalają".
Rodzina - duszpasterski priorytet
Dostosowanie posynodalnej adhortacji "Amoris laetitia" do polskich realiów jest priorytetem duszpasterstwa rodzin - podkreślił ks. dr Przemysław Drąg. Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin (KODR) podkreślał centralną rolę parafii w duszpasterstwie rodzin. W tym celu KODR zamierza odpowiednio przygotować liderów rodzin i księży, którzy będą zainteresowani prowadzeniem "żywego duszpasterstwa parafialnego".
Już w połowie maja odbędzie się ogólnopolskie spotkanie duszpasterzy rodzin, a pod koniec przyszłego miesiąca - duszpasterzy związków niesakramentalnych. Uczestnicy obydwu spotkań będą się zastanawiać nad wprowadzeniem konkretnych sugestii Franciszka do polskiej codzienności.
Ks. Drąg zwracał uwagę, że Kościół w Polsce wchodzi w fazę realizacji posynodalnej adhortacji "Amoris laetitia" do tutejszych realiów. W rozmowie z KAI ocenił, że najnowsza dokument stanowi potężny zastrzyk energii dla wszystkich duszpasterzy. Ale też wielkie wyzwanie dla duszpasterzy, bo - jak przyznał - "jeszcze wielu z nas nie zmieniło mentalności z tłumu na małą wspólnotę i rodziny, które są w potrzebie".
Inną trudną sprawą jest zmierzenie się z mentalnością owego starszego brata z przypowieści o synu marnotrawnym - wskazał duszpasterz. Jego zdaniem przed całym Kościołem staje dziś pytanie o to "jak przestać oceniać, krytykować a wyjść do każdej rodziny, zwłaszcza do tych w sytuacjach trudnych czy wyjątkowych - z miłością, bez poczucia wyższości".
Kolejną ważną rzeczą jest duszpasterskie towarzyszenie, zwłaszcza młodym małżeństwom, o czym mówi adhortacja a co KODR od lat stara się realizować. - wskazał ks. Drąg. Wyzwaniem dla duszpasterstwa rodzin jest doprowadzenie do tego, by rodzina stała się podmiotem, który ewangelizuje i innym mówi o miłości.
"Problem polega na tym, że wiele rodzin żyjących zgodnie z zasadami wiary nie chce zaangażować się w dawanie świadectwa o swoim związku, mówiąc np.: jeszcze nie jesteśmy gotowi" - zauważył ks. Drąg.
Wobec migracji - Ewangelia najważniejsza
W sprawie migrantów Kościół musi działać apolitycznie, a w zgodności z Ewangelią - mówił bp Krzysztof Zadarko. W swoim wystąpieniu delegat KEP ds. Imigrantów podsumował dotychczasowe wysiłki Kościoła na rzecz migrantów i uchodźców, szczególnie działalność Caritas, Kościoła w Potrzebie i innych organizacji. Wspierają one tych ludzi duchowo i, przede wszystkim, materialnie, tam na miejscu - w Iraku, Syrii oraz w obozach dla uchodźców w sąsiednich krajach.
Cała sprawa polega na szczegółowym przyjrzeniu się temu wyzwaniu i "mierzeniu siły na zamiary" - wskazał bp Zadarko, bowiem Polska nie ma ani porównywalnego np. z Włochami zaplecza, ani takiej liczby ludzi i organizacji wyspecjalizowanych w pomocy uchodźcom. "Niemniej, ten model na pewno godny jest dostrzeżenia i adaptacji w warunkach polskich" - zaznaczył biskup. Dodał, że jego przesłanie zostało dobrze przyjęte i wyraził nadzieję, że podczas kolejnych spotkań biskupów zostaną wypracowane konkretne rozwiązania.
W swoich działaniach - także tych na rzecz uchodźców - Kościół musi być wolny od jakichkolwiek "kontekstów" politycznych czy sondażowych. "Niezależnie od nastrojów społecznych i koncepcji politycznych różnych partii, głos Kościoła musi być wierny przede wszystkim Ewangelii - powiedział KAI bp Krzysztof Zadarko dodając, że wszyscy biskupi taki punk widzenia zaakceptowali.
Delegat KEP wyraził przy tym ubolewanie z powodu wyników sondaży opinii społecznych nt. uchodźców. W jego ocenie badania te dowodzą, że nastroje społeczne są tu "źle ustawione" to znaczy są zbyt zachowawcze.
Biskupi na ŚDM
O udziale biskupów w wydarzeniach centralnych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, w tym ich wsparciu w głoszeniu katechez dla młodych pielgrzymów mówił ks. Grzegorz Suchodolski. Sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM zapoznał biskupów z przygotowaniami delegacji episkopatów z całego światu do przyjazdu w lipcu do Krakowa.
Do Krakowa na centralne wydarzenia ŚDM przybędzie ponad tysiąc biskupów z całego świata. Obecnie zarejestrowanych jest już 754, w tym 84 z Polski. Ks. Suchodolski ponowił zaproszenie, aby jeszcze więcej polskich biskupów towarzyszyło młodzieży w czasie lipcowego spotkania.
Do głoszenia katechez potrzebnych będzie bardzo wielu biskupów. Przewiduje się, że będą 63 miejsca głoszenia katechez w języku polskim przez trzy dni.
Spotkania katechetyczne w grupach językowych stanowią obok wydarzeń centralnych główną oś ŚDM. Komitet Organizacyjny ŚDM planuje 284 miejsca w 35 językach. W większości są to świątynie, ale także aule uniwersyteckie, kina, obiekty sportowe (hale, boiska, stadiony) oraz kilka placów otwartych.
Tematy katechez to: "To jest czas miłosierdzia!" (środa 27 lipca), "Pozwolić się dotknąć miłosierdziu Chrystusa" (czwartek 28 lipca) i "Panie, uczyń ze mnie narzędzie Twego miłosierdzia!" (piątek 29 lipca).
Duszpasterze Lednicy
Ojcowie Maciej Soszyński i Wojciech Prus zaprosili biskupów do udziału w tegorocznych Spotkaniach Młodych Lednica 2000 i zaprezentowali program wydarzenia, które już 4 czerwca odbędzie się na Polach Lednickich.
- 1050-lecie Chrztu Polski będzie bardziej indywidualnym podziękowaniem Bogu przez każdego z uczestników. Będzie to też dziękczynienie za 800-lecie istnienia Zakonu Dominikanów i 20-lecie Spotkań Młodych, w ramach którego wspomnimy też dzieło o. Jana Góry – podkreślił o. Wojciech Prus w rozmowie z KAI.
Zakonnicy opowiedzieli też o codzienności funkcjonowania ośrodka duszpasterskiego na Polach Lednickich. – To miejsce, które czerpie z całego bogactwa chrztu, gdzie co roku przyjeżdża tysiące młodych ludzi po to, by odnawiać się w sakramentach chrztu i bierzmowania – podkreślił o. Maciej Soszyński.
Podziękowali też polskim biskupom za dotychczasowe wsparcie organizacji Spotkań Młodych i zapewnili, że chcą kontynuować wyjątkowe dzieło ewangelizacyjne zapoczątkowane przez ojca Górę.
- Przyjechaliśmy tu, aby zaprosić biskupów na tegoroczną Lednicę. W tym roku spotkania młodych konkurują czasowo z kanonizacją o. Stanisława Papczyńskiego, więc wiemy już, że niektórzy nad Lednicę nie przyjadą. Dlatego jeszcze bardziej zależy nam na biskupim błogosławieństwie – powiedział w rozmowie z KAI o. Soszyński.
Śluby kościelne tylko w kościołach
O tym, że śluby kościelne powinny odbywać się tylko w kościołach – przypomniał podczas zebrania bp Adam Bałabuch. Przewodniczący Komisji ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów wskazał w rozmowie z KAI, że dużo zamieszania i wątpliwości powoduje zmiana prawa cywilnego, zgodnie z którą ceremonie zawarcia związku małżeńskiego mogą odbywać się poza urzędem. Coraz częściej w plenerze narzeczeni chcą organizować też śluby kościelne.
- Komisja jest zdania, że należy trzymać się miejsca świętego, jakim są kościoły. To właściwe miejsce do organizowania ceremonii, a przede wszystkim do udzielania sakramentów – powiedział bp Bałabuch.
Obradujący w Poznaniu biskupi dyskutowali też nad publikacją 41. wydania śpiewnika kościelnego autorstwa ks. Jana Siedleckiego. Zgodnie z propozycją komisji liturgicznej Episkopatu ma to być wydanie ogólnopolskie, zatwierdzone przez władze kościelne.
Przewodniczący Komisji KEP ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów przedstawił biskupom wskazania dotyczące kultu Najświętszej Maryi Panny. – Chcemy ujednolicić pewne praktyki związane z kultem Maryi, jakie pojawiają się w liturgii – powiedział KAI bp Bałabuch.
***
372. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski było częścią oficjalnych obchodów Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Biskupi obradowali w dniach 14-16 kwietnia. Pierwszego dnia - w Gnieźnie, zaś w piątek i w sobotę - w Poznaniu.
Biskupi spotkali się w ramach jubileuszowych obchodów, na które złożyło się m.in. specjalne posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, sobotnia Msza św. na Stadionie INEA a także szereg wydarzeń o charakterze religijnym, ewangelizacyjnym i kulturalnym.
...
Wielkie dni Polski. Polska bedzie rosnac...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 60 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 23:17, 01 Lis 2016 Temat postu: |
|
|
gosc.pl » Wiadomości » Abp Gądecki: Święci apelem Boga do świata
Abp Gądecki: Święci apelem Boga do świata
|
KAI |
dodane 31.10.2016 20:18 Zachowaj na później
Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Agnieszka Gieroba /Foto Gość
- Święci są apelem, wezwaniem Boga skierowanym do świata, aby się nawrócił i wierzył - powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP w telewizyjnym orędziu przed uroczystością Wszystkich Świętych.
Hierarcha zauważył, że w nawiedzaniu cmentarzy nie chodzi tylko o chwilę refleksji, ale przede wszystkim o naszą modlitwę. „Zmarli nie tyle potrzebują naszych kwiatów, wiązanek czy zniczy, ile raczej szczerej, płynącej z serca modlitwy” - podkreślił przewodniczący Episkopatu.
Orędzie abp. Stanisława Gądeckiego, w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych, wyemitowała Telewizja Polska. Nagranie, zrealizowane w archikatedrze w Poznaniu, zostało przygotowane przez Redakcję Programów Katolickich TVP.
...
Sa wzorem bliskim nam. Ludzie jak my.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 60 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 19:22, 15 Mar 2017 Temat postu: |
|
|
gosc.pl → Wiadomości → Episkopat powołał Komisję Maryjną
Episkopat powołał Komisję Maryjną
PAP /Episkopat Polski
dodane 15.03.2017 08:06 Zachowaj na później
Maryja na jednym z nagrobków cmentarza w Grodnie, 19.06.2011 - Grodno / Białoruś
Roman Koszowski /Foto Gość
Komisję Maryjną Konferencji Episkopatu Polski powołali polscy biskupi podczas dwudniowego zebrania plenarnego w Warszawie. Zebranie wybrało też nowe składy innych komisji KEP – poinformował PAP rzecznik KEP ks. Paweł Rytel Andrianik.
Nowa komisja KEP ma się zajmować szeroko pojętym kultem maryjnym w Polsce i koordynować działalność mariologiczną różnych środowisk teologicznych. Powołano ją w roku trzechsetlecia koronacji jasnogórskiego obrazu Czarnej Madonny, stulecia objawień fatimskich i 140. rocznicy objawień w Gietrzwałdzie – wyjaśnił PAP jeden z konsultorów komisji paulin o. Mariusz Tabulski.
Przypomniał, że podobna komisja - powołana przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego - działała w latach 1956-1996. Zlikwidowana po zmianach organizacyjnych w KEP, została zastąpiona przez Polskie Towarzystwo Mariologiczne. "Uczelnie prowadziły swoje badania, oprócz tego naukowcy, którzy badali ten obszar wiary gromadzili się w Towarzystwie" - tłumaczył paulin.
"Z ich inicjatywy, przy wsparciu Towarzystwa, przy takich rocznicach, które przypadają w tym roku, wystąpiliśmy o odtworzenie komisji przy Episkopacie" - podkreślił.
Przewodniczącym nowej komisji został metropolita częstochowski abp. Wacława Depo, w jej skład weszli biskupi Łukasz Buzun, Henryk Ciereszko, Andrzej Jeż, i Jan Wątroba. Ojciec Tabulski jest jednym z 11 konsultorów tej komisji.
Rzecznik KEP poinformował, że nowy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski został przewodniczącym Rady Naukowej KEP, na której czele przez dwie kadencje stał bp Andrzej Dziuba.
Przewodniczącym komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego na pięcioletnią kadencję został bp Jacek Kiciński.
Biskupi wybrali też konsultorów kilku komisji i rad, m.in. konsultorem Rady Naukowej został ks. dr hab. Sławomir Nowosad, a członkami zespołu ds. sanktuariów biskupi Edward Białogłowski, Stanisław Salaterski i Marek Szkudło.
Zebranie plenarne wybrało też środowiskowych duszpasterzy. Krajowym duszpasterzem Wspólnoty Trudnych Małżeństw SYCHAR został ponownie ks. Paweł Dubowik z diecezji opolskiej, a Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata "Maitri" ks. dr Andrzej Panasiuk z archidiecezji gnieźnieńskiej.
Delegatem KEP ds. Ruchu "Wiara i Światło" oraz Fundacji "L'Arche" został bp Henryk Ciereszko, delegatem ds. duszpasterstwa akademickiego bp Marek Marczak, a bp Tadeusz Pikus asystentem kościelnym Krajowej Rady Katolików Świeckich. Bp Damian Muskus zajmie się pracą jako delegat KEP dla wspólnot intronizacji Serca Jezusowego – podał rzecznik Episkopatu.
Publikujemy decyzje biskupów dotyczące wyborów do gremiów Episkopatu.
Wybory 375. Zebrania Plenarnego KEP
Komisja Maryjna KEP
Przewodniczący:
Abp Wacław DEPO
Członkowie:
Bp Łukasz BUZUN
Bp Henryk CIERESZKO
Bp Andrzej JEŻ
Bp Jan WĄTROBA
Konsultorzy:
O. prof. dr hab. Grzegorz BARTOSIK OFMConv – Niepokalanów
Ks. mgr Marcin CHODOROWSKI CRL – Gietrzwałd
O. lic. Azariasz HESS OFM – Kalwaria Zebrzydowska
Ks. prof. dr hab. Zdzisław JANIEC – Sandomierz
Ks. dr Jerzy KARBOWNIK – Skarżysko-Kamienna
Ks. prof. dr hab. Janusz KRÓLIKOWSKI – Tarnów
Ks. dr Janusz KUMALA MIC – Licheń
Ks. prof. dr hab. Janusz LEKAN – Lublin KUL
Ks. dr Józef MUCHA SAC – Zakopane
Ks. dr Teofil SIUDY – Częstochowa
O. dr Mariusz TABULSKI OSPPE – Częstochowa
Przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego
Bp Jacek KICIŃSKI – wybór na 1. pięcioletnią kadencję
Przewodniczący Rady Naukowej
Abp Marek JĘDRASZEWSKI – wybór na 1. pięcioletnią kadencję
Konsultor Rady Naukowej
Ks. dr hab. Sławomir NOWOSAD
Konsultorzy Rady ds. Środków Społecznego Przekazu
Ks. Paweł GRONOWSKI (Archidiecezja Gnieźnieńska)
Ks. Tomasz OLSZEWSKI (Diecezja Łomżyńska)
Konsultor Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego
Ks. dr Jerzy WITCZAK
Konsultorzy Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek
Ks. dr hab. Prof. UKSW Wojciech NECEL TChr
O. Mariusz TABULSKI OSPPE
Dr Tomasz SIENIOW
Członkowie Zespołu Programowego ds. Telewizyjnych Transmisji Mszy Świętej
Ks. Piotr STUDNICKI (Archidiecezja Krakowska)
Ks. Maciej MAKUŁA SDB
Członkowie Zespołu ds. Sanktuariów
Bp Edward BIAŁOGŁOWSKI
Bp Stanisław SALATERSKI
Bp Marek SZKUDŁO
Członkowie Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi
Ks. mgr lic. Marek DANIELEWSKI (sekretarz komitetu)
Ks. dr hab. Leonard FIC
Ks. dr hab. Krystian KAŁUŻA
O. dr hab. Wojciech KLUJ OMI
O. dr hab. Zbigniew KUBACKI SJ
O. dr hab. Ireneusz S. LEDWOŃ OFM
O. dr hab. Jacek PAWLIK SVD
O. Prof. dr hab. Jarosław RÓŻAŃSKI OMI
O. Prof. dr hab. Eugeniusz SAKOWICZ
Dr hab. Agata SKOWRON-NALBORCZYK
Dr Paweł SZUPPE
Duszpasterz Krajowy Wspólnoty Trudnych Małżeństw SYCHAR
Ks. Paweł DUBOWIK (Diecezja Opolska) – powołanie na 2. pięcioletnią kadencję
Duszpasterz Krajowy Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „Maitri”
Ks. dr Andrzej PANASIUK (Archidiecezja Gnieźnieńska) – powołanie na 1. pięcioletnią kadencję
Duszpasterz Krajowy Lekarzy i Personelu Weterynarii
O. Jerzy BRUSIŁO OFMConv – powołanie na 4. pięcioletnią kadencję
Delegat KEP ds. Ruchu „Wiara i Światło” oraz Fundacji „L’Arche”
Bp Henryk CIERESZKO – powołanie 1. pięcioletnią kadencję
Asystent Kościelny Krajowej Rady Katolików Świeckich
Bp Tadeusz PIKUS – powołanie na 1. pięcioletnią kadencję
Zatwierdzenie Prezesa Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych
Ks. dr hab. Robert Romuald KUFEL
Członek Zarządu Fundacji „Opoka”
Ks. dr hab. Waldemar CISŁO (dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie – Sekcji Polskiej) – powołanie na 1. pięcioletnią kadencję
Kandydat na Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie
O. Jerzy Jacek TWARÓG OFM – powołanie na kolejną kadencję
Kandydat na Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech
Ks. Stanisław BUDYN – powołanie na kolejną kadencję
Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego
Bp Marek MARCZAK – powołanie na 1. pięcioletnią kadencję
Ponadto bp Stanisław Jamrozek został wybrany delegatem KEP wyznaczonym dla ruchów, wspólnot i grup intronizacyjnych, a bp Damian Muskus – dla wspólnot intronizacji Serca Jezusowego. Zamknięto też prace Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w 2016 r.
...
Warto zanotowac.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 60 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 19:18, 27 Gru 2018 Temat postu: |
|
|
Zmarł biskup Tadeusz Pieronek - informuje Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Miał 84 lata.
Tadeusz Pieronek /Beata Zawrzel /Reporter
Tadeusz Pieronek /Beata Zawrzel /Reporter
Tadeusz Pieronek był biskupem pomocniczym sosnowieckim (1992-1998), sekretarzem Generalnym Konferencji Episkopatu Polski w latach 1993-1998, rektorem PAT w Krakowie w latach 1998-2004 - przypomina biuro prasowe KEP na Twitterze.
W 2011 r. został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Dziś wieczorem w Krakowie zmarł bp Tadeusz Pieronek, był biskupem pomocniczym sosnowieckim (1992-1998), sekretarzem Generalnym KEP w latach 1993-1998, rektorem PAT w Krakowie w latach 1998-2004. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie... pic.twitter.com/xRFHx9ZDfz — EpiskopatNews (@EpiskopatNews) 27 grudnia.
...
Bóg go oceni. Ja nie jestem kompetentny. Wieczny odpoczynek racz mu dac Panie.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 60 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 16:29, 06 Cze 2019 Temat postu: |
|
|
Nie żyje abp senior Bolesław Pylak. Miał 97 lat, był najstarszym biskupem w Polsce [AUDIO]
6 czerwca w południe zmarł abp senior Bolesław Pylak. To emerytowany arcybiskup archidiecezji lubelskiej. Miał 97 lat.
W latach 1975-1997 był biskupem lubelskim. W roku 1996 skończył 75 lat, a rok później przeszedł na emeryturę. Kuria Metropolitalna w Lublinie podała, że informacje o pogrzebie abpa Pylaka zostaną podane wkrótce, po ich ustaleniu.
Bolesław Pylak urodził się 20 sierpnia 1921 roku w Łopienniku Górnym koło Krasnegostawu. 29 czerwca 1948 r. w Lublinie został wyświęcony na kapłana. Od 1966 roku był biskupem pomocniczym lubelskim, a od 1975 roku biskupem, a później arcybiskupem lubelskim.
Dał się zapamiętać jako pasterz, do którego zawsze można było przyjść po pomoc i wsparcie – wspomina ks. Krzysztof Podstawka, który w czasach seminaryjnych był diakonem śp. arcybiskupa seniora.
...
To do przemyslenia dla biskupow bo niedlugo beda rozliczeni. To nie jest zaszczyt ani kariera byc hierarcha ale jeszcze wiekszy obowiazek poslugi. I co mamy teraz?!
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 60 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 14:48, 11 Lut 2021 Temat postu: |
|
|
Przewodniczący Episkopatu apeluje o pogłębienie życia duchowego w Wielkim Poście
11 lutego, 2021 admin 0 Comments Apel, Arcybiskup Stanisław Gądecki, Przewodniczący Episkopatu, Wielki Post
0
SHARES
Share
Tweet
Zwracam się do wszystkich wiernych oraz ich duszpasterzy z apelem o szczególne pogłębienie życia duchowego w nadchodzącym czasie – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu na Wielki Post 2021.
Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że pomimo trudnej sytuacji pandemicznej i obowiązujących rygorów sanitarnych, nikt nie może zostać pozbawiony dostępu do Eucharystii i innych sakramentów.
Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że dla nikogo nie powinno zabraknąć odpowiedniej opieki duchowej. „Zachęcam duszpasterzy do gorliwej posługi w konfesjonale; do dostosowania rytmu spowiedzi do aktualnych możliwości i potrzeb wiernych oraz przepisów sanitarnych; do tworzenia wiernym możliwości uczestniczenia w rekolekcjach parafialnych i wspólnotowych, czy to w formie zdalnej, czy stacjonarnej” – napisał.
„Wszystkich wiernych proszę o jak najobfitsze czerpanie z wielkopostnych praktyk tj. postu, modlitwy i jałmużny oraz innych form pobożności, w tym nabożeństw Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali i innych” – zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
BP KEP
Publikujemy pełny tekst Apelu:
APEL
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
NA WIELKI POST ROKU 2021
W najbliższą środę rozpoczniemy Wielki Post. Po raz kolejny będziemy przeżywać ten czas w nadzwyczajnej sytuacji pandemii oraz ograniczeń sanitarnych, które – choć trudne – są wyrazem odpowiedzialnej troski o zdrowie i życie nas wszystkich.
Wielki Post to czas nawrócenia i przygotowania na obchody Świąt Wielkiej Nocy – Świąt zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią. Nadzieja płynąca z wiary w zmartwychwstanie pomaga nam przetrwać najsmutniejsze dni i największe tragedie, czas lęku i beznadziei, a jednocześnie zachęca nas do poszukiwania i realizacji woli Bożej w naszym życiu.
To, jak głęboko przeżyjemy nadchodzące Święta Wielkanocne, zależy m.in. od dyspozycji naszego serca i właściwego przygotowania się na nie w czasie Wielkiego Postu. Zwracam się zatem do wszystkich wiernych oraz ich duszpasterzy z apelem o szczególne pogłębienie życia duchowego w nadchodzącym czasie.
Pomimo trudnej sytuacji pandemicznej i obowiązujących rygorów sanitarnych, nikt nie może zostać pozbawiony dostępu do Eucharystii i innych sakramentów, czyli największego skarbu Kościoła, przez które Chrystus daje samego siebie wspólnocie wierzących i zapewnia nam udział w owocach swojej zbawczej męki.
Dla nikogo nie powinno zabraknąć odpowiedniej opieki duchowej. Zachęcam duszpasterzy do gorliwej posługi w konfesjonale; do dostosowania rytmu spowiedzi do aktualnych możliwości i potrzeb wiernych oraz przepisów sanitarnych; do tworzenia wiernym możliwości uczestniczenia w rekolekcjach parafialnych i wspólnotowych, czy to w formie zdalnej, czy stacjonarnej.
Wszystkich wiernych proszę o jak najobfitsze czerpanie z wielkopostnych praktyk tj. postu, modlitwy i jałmużny oraz innych form pobożności, w tym nabożeństw Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali i innych.
Niech trudny czas – jaki przeżywamy już od ponad roku – nie osłabi naszej gorliwości, ale stanie się impulsem do rozwoju naszej ufności i wiary w Zmartwychwstałego Pana.
+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)
Warszawa, dnia 10 lutego 2021
...
Zdecydowanie poglebiajcie więź z Bogiem! To wasza wiez! Inni nie maja nic do niej! Nie interesuje was gdy np. odchodza od Kościoła! To zadnen przyklad dla was.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Możesz pisać nowe tematy Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group cbx v1.2 //
Theme created by Sopel &
Programy
|
|