Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 21:27, 19 Sie 2012 Temat postu: Kalwaria Zebrzydowska - Polska Jerozolima ! |
|
|
Odpust Wniebowzięcia Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Suma pontyfikalna odprawiona w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej była kulminacją trwających od tygodnia uroczystości odpustu Wniebowzięcia Matki Bożej. Uczestniczyły w niej dziesiątki tysięcy wiernych.
Mszy świętej przewodniczył metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Koncelebrowali ją kardynał Stanisław Nagy oraz biskup Damian Muskus, który był niegdyś kustoszem kalwaryjskiego sanktuarium.
Przed sumą dróżkami kalwaryjskimi przeszła procesja Matki Bożej Wniebowziętej. Pątnicy przenieśli w niej figurę Marii z kościoła Grobu Matki Bożej przed bazylikę.
Procesji kolorytu dodały orkiestry dęte i asysty wiernych w strojach ludowych. Najdłuższą tradycję ma asysta z Cieszyna, która w uroczystościach Wniebowzięcia uczestniczy od 1740 roku. Cieszyniacy, dzięki tak długiej historii peregrynacji, cieszą się specjalnymi względami, między innymi mogą nieść trumnę z figurą Matki Bożej.
Wieczorem w sanktuarium oprawione zostaną nieszpory, a po placu Rajskim przed bazyliką przejdzie procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej.
Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny trwały od ubiegłej niedzieli. Zasadniczą część zainaugurowała w piątek procesja Zaśnięcia Matki Bożej. Sobota była dniem młodzieży.
Uroczystości odpustowe w Kalwarii Zebrzydowskiej organizowane są od początku istnienia klasztoru.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Ufundowała go z początkiem XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztoru bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej przypominającej kompozycją miejsca święte w Jerozolimie.
>>>>
Kolejne wspaniale duchowe serce Polski ! Tak ! Polska to kraj o wielu sercach ! Bo to kraj Maryi :O)))
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 22:14, 24 Mar 2013 Temat postu: |
|
|
"Zimowa" Niedziela Palmowa w Kalwarii Zebrzydowskiej
W zimowej aurze tysiące wiernych uczestniczyło w Niedzielę Palmową w inauguracji odpustu Wielkiego Tygodnia w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na ich oczach rozegrały się sceny triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy.
W historyczne postacie sprzed dwóch tysięcy lat wcielili się klerycy z kalwaryjskiego Wyższego Seminarium Duchownego oraz świeccy. Chrystusa zagrał brat Terencjan. Popołudniu nieopodal kaplicy świętego Rafała na kalwaryjskich dróżkach - przy kilkustopniowym mrozie - wsiadł na osiołka, wypożyczonego z krakowskiego zoo, i wraz z apostołami wyruszył na szczyt wzniesienia, na którym położony jest klasztor.
Jezus wjechał na specjalnie ustawioną scenę, nieopodal kalwaryjskiej bazyliki, która symbolizuje jerozolimską świątynię. Na niej odegrano scenę wypędzenia z niej kupców.
Niedzielne misterium poprzedziło poświęcenie palm wielkanocnych i uroczysta msza święta.
Przedstawienie scen wjazdu Chrystusa do Jerozolimy jest prologiem misterium Męki Pańskiej, które rozpocznie się w Wielką Środę. Co roku w uroczystościach uczestniczą dziesiątki tysięcy wiernych. Tradycja inscenizowania wydarzeń pasyjnych w Kalwarii Zebrzydowskiej sięga początków istnienia tutejszego klasztoru Bernardynów w XVII wieku.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie. W 1979 i 2002 roku pielgrzymował tu papież Jan Paweł II, a w 2006 Benedykt XVI.
....
Zimno to tez pokuta .
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 12:15, 09 Sie 2015 Temat postu: |
|
|
Rozpoczyna się kalwaryjski odpust Wniebowzięcia NMP
Odpust Wniebowzięcia Matki Bożej rozpocznie się dzisiaj w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej (Małopolskie). Barwne uroczystości, które każdego roku gromadzą setki tysięcy wiernych, potrwają tydzień.
Kustosz sanktuarium, bernardyn ojciec Azariasz Hess powiedział, że uroczystości odpustowe to "malowniczo opowiedziane na dróżkach kalwaryjskich tajemnice związane z życiem Jezusa i jego Matki". - To nabożeństwa, które przemawiają do każdego – ocenił. Odpust jest jedną z najstarszych kalwaryjskich tradycji. Sięga początków XVII w. - To uroczystości, które – podobnie jak misterium Męki Pańskiej oraz pielgrzymka rodzin archidiecezji krakowskiej - gromadzą ogromną ilość wiernych. Trwają tydzień – dodał kustosz.
REKLAMA
Uroczystości zainauguruje w niedzielę msza święta, po której wierni przejdą w procesji z miejscowej bazyliki do kaplicy Domu Matki Bożej. W poniedziałek będą się modlili w intencji chorych, dzień później – rodzin, a w środę za ojczyznę. W czwartek przypada uroczystość Matki Bożej Kalwaryjskiej. Wierni pomodlą się w intencji Kościoła i powołań.
W przyszły piątek dróżkami kalwaryjskimi wokół sanktuarium przejdzie procesja Pogrzebu Matki Bożej. Mszy św. przy kościele Grobu Matki Bożej przewodniczył będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Sobota będzie dniem młodzieży. W przyszłą niedzielę kulminacyjnym momentem będzie procesja Wniebowzięcia oraz uroczysta suma, którą odprawi prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Mueller. Wieczorem wokół placu przed kalwaryjską bazyliką wierni przejdą z figurą Matki Bożej Wniebowziętej.
Początki odpustu sięgają XVII w., gdy powstał kalwaryjski klasztor bernardynów. Skromna początkowo procesja Pogrzebu i Chwały Matki Bożej w święto Wniebowzięcia szybko się rozrosła. W latach trzydziestych tego stulecia pojawiła się kapela oraz wojsko, a nieco później salwy armatnie. W połowie XVII w. bernardyni urządzali już dwie procesje: 13 sierpnia w dniu pogrzebu Matki Bożej oraz 15 sierpnia.
Po pierwszym rozbiorze Polski z dróżek kalwaryjskich zniknęły elementy militarne. Zaczęły natomiast występować asysty dziewcząt z różnych miejscowości. Szczególnym znaczeniem cieszy się Asysta Cieszyńska, która uczestniczy w uroczystościach od 1740 r. Pątnicy znad Olzy cieszą się specjalnymi przywilejami. Mogą m.in. nieść trumnę z figurą Matki Bożej.
- Asysty w strojach ludowych prezentują (...) bogactwo kultury ludowej, wśród której wyrośli. To bardzo piękne wydarzenie i tradycja, która przechodzi z pokolenia na pokolenie. Na czele każdej z asyst stoją król i królowa – powiedział ojciec Azariasz. Jak dodał, w tym roku zgłoszonych jest ponad 110 asyst i orkiestr.
Rozkwit obrzędów związanych z Wniebowzięciem przypada na wiek XX. Po II wojnie został zmodyfikowany program uroczystości. Aby uwzględnić bardziej duchowe potrzeby wiernych, wprowadzono polskie nieszpory zamiast nabożeństw łacińskich. Od tego czasu procesję Wniebowzięcia kończy uroczysta suma pontyfikalna.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zostało ufundowane na początku XVII w. przez rodzinę Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano dróżki przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie.
...
Jedna ze stolic duchowych Polski.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 11:03, 05 Wrz 2017 Temat postu: |
|
|
Kalwaria Zebrzydowska i duchowy testament Jana Pawła II
Anna Gębalska-Berekets | Wrz 05, 2017
EAST NEWS
Komentuj
Udostępnij
Komentuj
Podczas wizyty w Kalwarii Zebrzydowskiej w 2002 roku Jan Paweł II wypowiedział wzruszające słowa, które można traktować jako jego duchowy testament związany ściśle z „Polską Jerozolimą”.
K
alwaria Zebrzydowska to szczególne miejsce w życiu Karola Wojtyły, a potem także i papieża Jana Pawła II. Od najmłodszych lat lubił tam przyjeżdżać. Po śmierci swojej mamy gorliwie się tam modlił. Nie inaczej było, gdy został wybrany na Stolicę Piotrową. Umiłował to miejsce i gdy tylko była okazja – powracał, by w ciszy powierzyć się opiece Pani Kalwaryjskiej.
Kalwaria Zebrzydowska: Polska Jerozolima
Miejsce to zostało ufundowane w 1602 roku przez Michała Zebrzydowskiego. Kalwaria Zebrzydowska jest najstarszą kalwarią w Polsce. Wystawiane są tam misteria Męki Pańskiej. Znajduje się tam również wzniesiona przez Jana Bernardoniego bazylika Matki Bożej Anielskiej. Kalwaria Zebrzydowska nazywana jest też „polską Jerozolimą”
Umiłowane miejsce
Jan Paweł II Maryję obrał za swoją matkę. Totus Tuus Maryja – cały Twój Maryjo. Podczas uroczystych wizyt w Kalwarii Zebrzydowskiej w 1979 roku, a następnie w 2002 roku podkreślał jakie szczególne miejsce zajmuje Maryja w jego życiu. Wielokrotnie widziano go klęczącego, pogrążonego w modlitwie.
Czytaj także: Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulą. Jan Paweł II, Watykan i Maryja
Papież nie omijał tego miejsca i nawet gdy był ponaglany przez ceremoniarzy, by respektować program wizyty, zawsze znajdował czas na modlitwę i zawierzenie siebie i Kościoła opiece Pani Kalwaryjskiej. To Ona, jak powiedział: „wychowywała jego serce już od najmłodszych lat”. Znane jest zrobione tu zdjęcie Karola Wojtyły z ojcem z 1930 roku.
Miejsce dojrzewania przyszłego papieża
Szukał tu natchnienia i jak potwierdzał wiele razy: otrzymywał je, a sprawy wydawałoby się niemożliwe, zostały w cudowny sposób rozwiązane: „Kiedy w domu były jakieś uroczystości lub kłopoty, wtedy szliśmy do Kalwarii i tak to już mi zostało” – wspominał.
W tym miejscu Jan Paweł II duchowo dojrzewał, krocząc drogami Zbawiciela i Jego Matki. Jego związki z tym miejscem były na tyle silne i głębokie, że wspomnienie tego miejsca znajduje się w passusach jego książek, np. w „Przekroczyć próg nadziei”.
W 1987 roku przywieziono na krakowskie Błonia wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej, u której stóp papież złożył złotą różę. Podobnie w 1999 roku wizerunek Pani Kalwaryjskiej został wyróżniony.
Tu uczyłem się wiary
7 czerwca 1979 roku, będąc w Kalwarii Zebrzydowskiej, papież wołał między innymi o jedność społeczną i jedność ducha. Prosił o modlitwę za niego, by zdołał spełnić misję powierzoną mu przez Boga. Powiedział wtedy m.in.: „Kalwaria ma w sobie coś takiego, że człowieka wciąga” oraz „Tu szukałem światła, szukałem natchnień w służbie Kościołowi (…) uczyłem się wiary”.
Druga wizyta papieska w Kalwarii Zebrzydowskiej
Podczas ostatniej wizyty w tym miejscu 19 sierpnia 2002 roku Jan Paweł II złożył w sanktuarium złoty krzyż papieski. Wspominał wówczas samotne spacery dróżkami pasyjnymi i maryjnymi: „rozpamiętywałem ich najświętsze tajemnice”.
Odprawiał wtedy nabożeństwa „dróżkowe” – jako kapłan, ale również jako metropolita krakowski.
Czytaj także: Pobudka o piątej i zawsze zimny prysznic. Jak wyglądał dzień św. Jana Pawła II?
W 2002 roku nadał sanktuarium miano bazyliki mniejszej. Stale zachęcał do odwiedzenia tego miejsca. Także gdy będąc w Polsce, nie mógł ze względów organizacyjnych przybyć do Kalwarii Zebrzydowskiej, wskazywał na wyjątkowość tego miejsca.
Testament duchowy Jana Pawła II
Podczas wizyty w Kalwarii Zebrzydowskiej w 2002 roku Jan Paweł II wypowiedział wzruszające słowa: „Proszę, abyście się tu za mnie modlili, za życia mojego i po śmierci”.
W sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zachowała się „tradycja” sprawowania mszy świętej w intencji papieża. Oczywiście te intencje na przestrzeni lat ulegały zmianie, szczególnie po jego beatyfikacji i kanonizacji. W ten sposób realizowany był i jest „duchowy testament” Jana Pawła II. Ta modlitwa jest tu stale obecna.
Benedykt XVI przypomniał o duchowym testamencie
„Testament”, w którym papież prosił o modlitwę za niego, za jego życia i po śmierci przypomniał także Benedykt XVI podczas swojej wizyty w Kalwarii Zebrzydowskiej 27 maja 2006 roku.
Krocząc kalwaryjskimi ścieżkami, papież Jan Paweł II przeżywał drogę podobną do tej, po której kroczył Jezus i do tego zachęcał słowem oraz przykładem. Bowiem „Kto idzie za mną nie będzie chodził w ciemnościach, lecz będzie miał światło życia (J 8,12).
...
Warto przypomniec.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 18:46, 11 Kwi 2019 Temat postu: |
|
|
Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej
Napisał Anna Piątkowska-Borek
fot. Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej
fot. Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej
Ojcowie Bernardyni z Kalwarii Zebrzydowskiej zapraszają do udziału w uroczystościach Wielkiego Tygodnia. W Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii odbędzie się odpust, któremu będize towarzyszyć Misterium Męki Pańskiej.
Co roku na Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej pojawia się około 150 tys. wiernych, którzy chcą dołączyć do wspólnej modlitwy.
– Zapraszamy wszystkich do przeżycia tych dni w Polskiej Jerozolimie – zachęcają oo. Bernardyni.
Już w Niedzielę Palmową 14 kwietnia będzie można przeżywać Misterium Męki Pańskiej „Wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy” i „Wypędzenie przekupniów” (godz. 15:00). W środę 17 kwietnia zobaczymy sceny „Uczta u Szymona” i „Zdrada Judasza” (godz. 20:00), w Wielki Czwartek – „Umycie nóg Apostołom” i „Wieczorny Sąd u Kajfasza” (godz. 13:00). Wielki Piątek: „Poranny Sąd i Kajfasza” (godz. 6:00) i „Dekret u Piłata” (8:00).
– Idziemy drogami Wielkiego Postu, aby w Wielki Piątek stanąć przy Krzyżu Pana Jezusa na Kalwarii, a w Poranek Wielkanocny przy pustym Grobie – mówi o. Konrad Cholewa OFM, Kustosz Sanktuarium, zapraszając na niezwykły czas Misteriów Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Szczegółowy program odpustu dostępny jest na stronie internetowej Sanktuarium (LINK)
Spowiedź w Wielkim Tygodniu – Kalwaria Zebrzydowska
Spowiedź będzie odbywać się w następujących godzinach:
Od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Środy – godz. 6:00 – 20:00
Wielki Czwartek – godz. 6:00 – 19:00;
Wielki Piątek – godz. 6:00 – 16:00
Wielka Sobota – godz. 6.00 – 16:00
...
Jak co roku. To jest Polska.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Możesz pisać nowe tematy Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group cbx v1.2 //
Theme created by Sopel &
Programy
|
|