BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 20:07, 09 Gru 2018 Temat postu: Jan Chrzciciel de la Salle |
|
|
Nadzwyczajny odpust św. Jana Chrzciciela de La Salle. W Polsce też można uzyskać
Obraz Eryk Łażewski | 07/12/2018
Udostępnij
Nie wszyscy wiedzą, że 17 listopada 2018 r w Kościele zaczęły się obchody lasaliańskiego Roku Jubileuszowego. Obchody te trwać będą aż do końca przyszłego roku. Papież Franciszek udzielił na tę okazję specjalnego odpustu.
Jubileusz lasaliański
Od razu wyjaśnijmy, że wspomniany Rok nazwano „lasaliańskim”, gdyż ogłoszono go dla uczczenia 300-lecia śmierci św. Jana Chrzciciela de La Salle – twórcy Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich (Braci Szkolnych, lasalian), wybitnego pedagoga i organizatora oświaty katolickiej.
Czytaj także: Tajemnica odpustów. Jak uniknąć kary za grzechy?
Dlaczego jednak Jubileusz ów zaczął się 17 listopada 2018 r., a nie np. 7 kwietnia 2019 r., czyli w dniu, w którym to 300-lecie przypada?
Odpowiadając na powyższe pytanie zaznaczmy, że 17 listopada ma miejsce liturgiczne wspomnienie poświęcenia kościoła pod wezwaniem św. Jana de La Salle (dokonanego zresztą w trakcie obchodów 300-lecia jego urodzin). I właśnie w tej rzymskiej świątyni, podobnie jak w innych miejscach związanych z założycielem Braci Szkolnych, możemy uzyskać jubileuszowy odpust zupełny.
Udzielił go sam papież Franciszek wszystkim, którzy albo pojadą tam, gdzie przebywał św. Jan Chrzciciel, albo po prostu nawiedzą kościoły i kaplice, gdzie sprawowany jest kult przed jego relikwiami, ołtarzem czy chociaż obrazem lub figurą.
Odpust jubileuszowy w świecie
A ponieważ nasz święty był Francuzem i właściwie całe życie spędził w swej ojczyźnie, to gdybyśmy chcieli znaleźć się w miejscach, w których bywał, musielibyśmy pojechać do Francji. Przede wszystkim do Reims – rodzinnego miasta Jana de La Salle . W nim ów święty urodził się, studiował, był proboszczem i założył swoją pierwszą szkołę.
Oczywiście, jego ślady znajdziemy również w Paryżu, gdzie uczył się w Seminarium św. Sulpicjusza oraz na Sorbonie.
Jeżeli chodzi o relikwie świętego , to najwięcej znajdziemy ich jednak nie we Francji, lecz we Włoszech, a dokładniej w Rzymie. Tam bowiem, wewnątrz wspomnianego wyżej kościoła stojącego przy Domu Generalnym Braci Szkolnych, leżą zwłoki ich założyciela. Pielgrzymując do jego rzymskiego sanktuarium, możemy więc także zdobyć odpust jubileuszowy.
Czytaj także: Polski Nazaret. W Nadzwyczajnym Roku św. Józefa Kaliskiego odwiedziłem jego sanktuarium [zdjęcia]
Odpust w Polsce
Zresztą Bracia Szkół Chrześcijańskich są w 82 krajach świata (według Wikipedii), co oznacza, że ich mieszkańcy i turyści mają stosunkowo łatwy dostęp do owego odpustu. Każda przecież z placówek lasalian ma przynajmniej kaplicę z obrazem lub rzeźbą ich założyciela.
Tak jest i w Polsce, która może się cieszyć aż 11 wspólnotami Braci Szkolnych. Ich kaplice (szkolne, domowe, przyzakładowe) pozwolą zdobyć nam odpust jubileuszowy. Gdzie jednak szukać tychże kaplic? Oto lista 9 miejscowości, w których na pewno je znajdziemy:
Gdańsk,
Przytocko koło Koszalina,
Laski,
Piotrków Trybunalski,
Lublin,
Częstochowa,
Kopiec koło Częstochowy,
Uszyce,
Zawadzkie.
Advertising
Jeżeli więc przypadkiem lub „z premedytacją” znajdziemy się w którymś z podanych miejsc, poszukajmy kaplicy Braci Szkół Chrześcijańskich i odwiedźmy ją.
Warunki odpustu
Jest to warunek konieczny zdobycia odpustu zupełnego, ale nie jedyny. Pozostałe to:
brak przywiązania do jakiegoś typu grzechu (nie tylko nie wykonywanie go, lecz też wewnętrzne nieakceptowanie),
wyspowiadanie się,
przyjęcie Komunii świętej,
modlitwa w intencji, w której w danym miesiącu modli się papież.
Dwa ostatnie warunki postarajmy się wypełnić w dniu przyjścia do jednej z wymienionych kaplic. Dzięki temu nie będziemy mieć wątpliwości co do ważności nabytego odpustu zupełnego. I pamiętajmy, że możemy otrzymać go tylko raz na dobę. Gdybyśmy więc tego samego dnia pojawili się w dwóch kaplicach lasalian, wtedy, tylko dzięki wizycie w jednej z nich (wybranej) zrealizowalibyśmy warunek konieczny odpustu jubileuszowego.
Warto jeszcze przypomnieć, że odpust ów, to odpust zupełny, czyli darowanie wszystkich doczesnych (tymczasowych) kar za grzechy .
...
Dobra propozycja i warto przypomniec tego swietego.
Post został pochwalony 0 razy |
|