Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 15:13, 29 Maj 2015 Temat postu: |
|
|
Kard. Dziwisz: Światowe Dni Młodzieży będą wyjątkowym spotkaniem
Papież Franciszek - ALBERTO PIZZOLI / AFP
- Światowe Dni Młodzieży będą wyjątkowym spotkaniem, pomysł ich zorganizowania w Polsce zrodził się kilka miesięcy po uroczystej beatyfikacji Jana Pawła II, inicjatora tych spotkań - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas konferencji dotyczącej organizacji ŚDM.
Przypomniał, że inicjatywa zorganizowania spotkania młodzieży w Polsce zrodziła się już podczas ŚDM w Madrycie, w sierpniu 2011 r. - To było kilka miesięcy po uroczystej beatyfikacji Jana Pawła II. Wszyscy żyliśmy tym wydarzeniami. Wtedy to młodzi wysunęli propozycję, aby po spotkaniu w Rio de Janeiro w 2013 r., następne ŚDM miały miejsce w mieście i ojczyźnie błogosławionego papieża - powiedział kard. Dziwisz, który jest przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.
REKLAMA
Przypomniał, że to właśnie Jan Paweł II był inicjatorem tych spotkań. - Okazały się one jedną z najlepszych inicjatyw duszpasterskich jego pontyfikatu, kontynuowaną przez jego następców. Pomimo lat, jakie mijają od śmierci Jana Pawła II, jest on nadal obecny w życiu i świadomości współczesnego Kościoła. Pozostał także duchownym przewodnikiem młodych ludzi, na ich drogach wiary, nadziei, miłości - mówił Dziwisz.
Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca 2016 r. Będzie w nich uczestniczył papież Franciszek. Uroczystości z jego udziałem odbędą się w Krakowie, a msza św. na zakończenie - w Brzegach k. Wieliczki. Młodzi powitają papieża Franciszka 28 lipca, na krakowskich Błoniach. W tym samym miejscu dzień później papież będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej. Na Błoniach odbędzie się też msza na otwarcie ŚDM, której przewodniczyć będzie kard. Dziwisz.
Redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski powiedział, że wizyta papieża będzie miała charakter kościelno-państwowy. - Przybywa do nas nie tylko zwierzchnik Kościoła, ale także głowa państwa. Będzie to prawdopodobnie największe wydarzenie religijne w historii Polski - powiedział Przeciszewski.
Podkreślił, że przygotowania do wizyty są bardzo zaawansowane zarówno ze strony kościoła, jak i państwa.
Według szacunków organizatorów w czwartkowym powitaniu papieża może uczestniczyć 500–600 tys. wiernych, a w piątkowej Drodze Krzyżowej – około 1 mln. Komitet Organizacyjny ŚDM spodziewa się, że w kulminacyjnej mszy św. weźmie udział około 2 mln osób.
Poprzednie Światowe Dni Młodzieży odbyły się w 2013 r. w Rio de Janeiro w Brazylii. Polska była gospodarzem tego wydarzenia w 1991 r. - w Częstochowie. W spotkaniu tym wzięło wówczas udział 1,5 mln osób.
Cichocki: główne zadanie państwa na ŚDM – zapewnienie bezpieczeństwa
- Główne zadania organów państwowych w związku z wizytą papieża oraz Światowymi Dniami Młodzieży to zapewnienie bezpieczeństwa i logistyka - mówił minister Jacek Cichocki, który jest przewodniczącym zespołu odpowiedzialnego za przygotowania do wizyty papieskiej i ŚDM2016.
Dziś w siedzibie Episkopatu zorganizowano konferencję prasową na temat przygotowań do przyszłorocznej wizyty Franciszka i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Cichocki zwrócił uwagę, że drugą istotną kwestią będą sprawy logistyczne dotyczące przemieszczania się pielgrzymów. Wskazał, że wiele inwestycji dotyczących m.in. transportu poczyniono w związku z piłkarskimi mistrzostwami Europy w 2012 r. Wyzwaniem inwestycyjnym - jak mówił - są obecnie działania na szczeblu lokalnym, m.in. przygotowanie dróg dojazdowych przez samorządy.
Cichocki informował, że zespół, którym kieruje, ma skoordynować działania różnych resortów i organów podległych poszczególnym ministerstwom. Przypomniał, że podobne zespoły były powoływane w przeszłości przy okazji papieskich wizyt w Polsce. „Zawsze te wizyty mają bowiem charakter państwowo-kościelny” – dodał.
Jak zaznaczył, wciąż jeszcze szczegółowy plan wizyty papieża nie jest do końca rozstrzygnięty.
Cichocki wskazywał, że lipiec 2016 r. będzie wymagał zaangażowania wielu osób. Na początku miesiąca planowany jest bowiem wstępnie szczyt NATO w Warszawie, a w drugiej połowie – wizyta Papieża i ŚDM.
Minister podkreślił, że wydarzenia te mają zupełnie inny charakter, ale zaangażowanie sił i środków państwowych będzie duże.
Organizatorzy ŚDM: mamy kontakt z przedstawicielami ok. 40 krajów
Z Komitetem Organizacyjnym Światowych Dni Młodzieży planowanych na lato 2016 r. skontaktowali się dotychczas przedstawiciele ok. 40 krajów – wynika z danych zaprezentowanych w piątek na konferencji prasowej.
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji Episkopatu Polski ds. Wizyty Ojca Świętego w Polsce w 2016 r. bp Artur Miziński poinformował, że przygotowania do ŚDM oraz przyjazdu papieża trwają od ponad roku i są już "w zaawansowanej formie".
- Wizyta obejmie nie tylko wydarzenie, jakim są Światowe Dni Młodzieży. To także spotkanie z wiernymi w Polsce. Ojciec święty jako głowa państwa będzie zaproszony także przez pana prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - powiedział bp Miziński.
Wśród grup, które już skontaktowały się z organizatorami ŚDM, są zarówno państwa szykujące duże grupy pielgrzymów z Europy (m.in. z Włoch, Francji Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemiec, Belgii, Czech, Słowacji i Węgier) jak i spoza Europy (m.in. z USA, Kanady i Australii).
Według organizatorów, duże zainteresowanie przejawiają kraje, w których odbywały się poprzednie edycje ŚDM (m.in. Brazylia, Hiszpania, Filipiny) oraz kraje, które organizowały ostatnio inne duże spotkania z papieżem (Korea Południowa, Bośnia i Hercegowina). Zainteresowane są też, jak podano, kraje latynoamerykańskie, dla których w ocenie organizatorów szczególna motywacją jest postać papieża Franciszka: Argentyna (przygotowali już oficjalną hiszpańskojęzyczną wersję hymnu ŚDM), Boliwia, Kolumbia i Chile.
Główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży odbędą się pod koniec lipca 2016 r. w Krakowie i Wieliczce. W ich transmitowaniu na cały świat wezmą udział m.in. Polska Agencja Prasowa, Katolicka Agencja Informacyjna, Telewizja Polska i Polskie Radio.
>>>
Tak to wazne wydarzenie.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 15:15, 29 Maj 2015 Temat postu: |
|
|
Znamy termin pielgrzymki Franciszka do Polski
Papież Franciszek - ALBERTO PIZZOLI / AFP
Papież Franciszek odwiedzi Polskę w dniach 28-31 lipca 2016 roku - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. Taką informację przekazał metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz, powołując się na źródła w Watykanie.
Oznacza to, że papież przede wszystkim odwiedzi Kraków, gdzie odbędą się Światowe Dni Młodzieży. - Papież Franciszek podczas przyszłorocznej wizyty w Polsce najprawdopodobniej odwiedzi oprócz Krakowa także Częstochowę, Warszawę, Wadowice i Oświęcim - poinformował kard. Stanisław Dziwisz. Zaznaczył jednak, że ostateczny plan wizyty papieża nie został jeszcze zatwierdzony.
REKLAMA
Podczas konferencji prasowej kard. Dziwisz podkreślił, że wizyta Franciszka w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau będzie miała charakter prywatny; w pozostałych miejscach spotkania mają mieć charakter otwarty dla wiernych.
Papież w Poznaniu i Gnieźnie?
Pytany, czy papież odwiedzi Poznań i Gniezno w związku z przypadającą w 2016 r. 1050. rocznicą Chrztu Polski, hierarcha odpowiedział, że Episkopat czeka na decyzję Ojca Świętego w tej kwestii. Dopytywany, czy jego zdaniem papież zgodzi się na odwiedzenie tych miejscowości, kard. Dziwisz odpowiedział, "że w Krakowie również można uczcić tę rocznicę".
Uroczystości z udziałem Franciszka odbędą się w Krakowie, a msza św. na zakończenie - w Brzegach k. Wieliczki. Młodzi powitają papieża Franciszka 28 lipca, na krakowskich Błoniach. W tym samym miejscu dzień później papież będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej. Na Błoniach odbędzie się też msza na otwarcie ŚDM, której przewodniczyć będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Według szacunków organizatorów w powitaniu papieża może uczestniczyć 500–600 tys. wiernych, a w piątkowej Drodze Krzyżowej – około 1 mln. Komitet Organizacyjny ŚDM spodziewa się, że w kulminacyjnej mszy św. weźmie udział około 2 mln osób.
Przyszłoroczna wizyta papieża Franciszka związana jest z organizowanymi w Polsce Światowymi Dniami Młodzieży. Potrwają one od 26 do 31 lipca 2016 r.
Papież: Kościół nie może być miejscem robienia interesów
Papież Franciszek powiedział dziś w Watykanie, że Kościół nie może być miejscem robienia interesów. W kazaniu podczas mszy w Domu świętej Marty mówił też o pułapkach "egoistycznej religijności" i "duchowej jałowości".
Franciszek skrytykował postawę ludzi, którzy chcą żyć w spokoju, są egoistami i unikają problemów. Jak dodał, symbolem takiego podejścia i jałowego, bezowocnego życia, które nie przynosi żadnego dobra jest drzewo figowe. - Taka osoba nie robi nic, by pomagać, bo żyje dla siebie po to, by niczego jej nie brakowało - zauważył papież.
Postawę tę opisał następująco: "Ja żyję dla siebie, mnie niczego nie brakuje, a inni niech sobie radzą". Podkreślił, że żyjąc właśnie w ten sposób "w końcu stajemy się wszyscy neurotykami. A Jezus potępia duchową jałowość, duchowy egoizm".
Franciszek skrytykował też tych, których nazwał "wyzyskiwaczami" i "aferzystami", "przekupniami w świątyni". Przywołując fragment z Ewangelii powiedział: ludzie ci "wykorzystują także święte miejsce do robienia interesów". - Mają nawet swego rodzaju związek zawodowy, by się bronić - mówił. - To ci, którzy z religii uczynili interes" za przyzwoleniem kapłanów - oświadczył Franciszek, cytowany przez Radio Watykańskie.
Papież przypomniał także słowa Jezusa skierowane do takich ludzi: "Mój dom ma być domem modlitwy, lecz wy uczyniliście z niego jaskinię zbójców". - To była jaskinia złodziei, którzy mówili: "płaćcie, to wejdziecie". Sprawowali puste obrzędy, bez pobożności. Nie wiem, ale może warto zastanowić się, czy i w naszych czasach nie dzieje się gdzieś coś takiego, czy nie wykorzystuje się rzeczy Bożych dla własnego zysku - powiedział papież. Takim postawom Franciszek przeciwstawił życie wiarą po to, by pomagać innym.
Na zakończenie kazania papież zachęcił do modlitwy o to, by ludzie Kościoła nigdy nie ulegli stylowi życia spod znaku jałowości i robienia interesów.
>>>
Znakomita wiadomosc.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 16:32, 09 Cze 2015 Temat postu: |
|
|
Diecezja płocka rozpoczęła przygotowania do ŚDM w 2016 r.
Ok. 1200 pielgrzymów z Armenii, Brazylii, Francji, Gruzji, Irlandii, Wenezueli i Włoch zgłosiło się już jako goście diecezji płockiej na obchody Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) Kraków 2016. W sumie diecezja ta spodziewa się ok. 5 tys. zagranicznych pielgrzymów.
Młodzież z zagranicy będzie przebywała na terenie diecezji płockiej od 20 do 25 lipca 2016 r. Na ich przylot port lotniczy Warszawa-Modlin przygotuje specjalne punkty przyjęć i stanowiska informacyjne.
REKLAMA
Jak poinformował w poniedziałek ks. Rafał Grzelczyk, duszpasterz młodzieży i koordynator ŚDM w diecezji płockiej, młodzi pielgrzymi z różnych krajów świata, zamieszkają tam u rodzin z poszczególnych parafii, podzielonych na 9 rejonów zakwaterowania. - Młodzież zamieszka w największych ośrodkach diecezji płockiej, czyli północnego Mazowsza oraz południowej części Kujawsko-pomorskiego. Będą to Płock oraz Ciechanów, Mława, Pułtusk, Nasielsk, Nowy Dwór Mazowiecki z Modlinem, a także Rypin i Golub-Dobrzyń – wyjaśnił ks. Grzelczyk.
Dodał, iż opiekę nad pielgrzymami będzie sprawować tam w sumie ok. 1 tys. wolontariuszy. W lipcu tego roku 220 młodych osób z diecezji płockiej wyjedzie do Rzymu, gdzie na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim przejdzie specjalne szkolenie - będą to późniejsi liderzy wolontariuszy, którzy zostaną podzieleni na grupy.
W ramach przygotowań do przyszłorocznych ŚDM 5 lipca tego roku na terenie diecezji płockiej ruszą dwie specjalne akcje: "Napełnij dzban", czyli zbiórki funduszy dla młodych Ormian, pielgrzymów z Armenii i Gruzji oraz "Dwa metry kwadratowe gościnności", czyli zbieranie zgłoszeń chętnych by przyjąć za rok w swych domach gości z zagranicy.
- Podstawową grupą docelową, dla której zbierane będą fundusze to grupa 500 młodych Ormian, którzy zadeklarowali chęć przyjazdu do naszej diecezji. Z kolei akcja związana z zakwaterowaniem to zaproszenie dla rodzin z diecezji, które zechcą przyjąć minimum dwóch młodych pielgrzymów do swych domów lub mieszkań – dodał ks. Grzelczyk. Zaznaczył, że po pilotażowej inauguracji w Płocku obie akcje będą kontynuowane w całej diecezji płockiej.
- Spodziewamy się na terenie diecezji w sumie ok. 5 tys. młodych gości z zagranicy. Są już pierwsze zgłoszenia rodzin, które poprzez swoje parafie deklarują chęć ich przyjęcia. Wiemy już, że Maków Mazowiecki gotowy byłby przyjąć ok. 300 osób, a jedna z parafii w Ciechanowie ok. 150 osób. Największą grupę młodzieży chcemy przyjąć w Płocku. Myślę, że w kolejnych miesiącach uda się zapewnić zakwaterowanie u rodzin dla wszystkich pielgrzymów – ocenił ks. Grzelczyk.
Zapewnił, że w ramach przygotowań do ŚDM dla gości z zagranicy opracowywany jest specjalny program pobytu, w tym pielgrzymki do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, gdzie w 1931 r. św. Faustyna Kowalska (1905-1938) doznała pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego polecającego namalowanie obrazu z podpisem: "Jezu, ufam Tobie" oraz do sanktuarium w Rostkowie, miejsca urodzenia św. Stanisława Kostki (1550-1568), patrona młodzieży.
- Pobyt młodzieży podzielony jest tematycznie, każdy dzień ma swoją nazwę. W największych ośrodkach diecezji, punktach zakwaterowania, odbędę się ceremonie otwarcia ŚDM, powitanie i przekazanie kluczy do miast. Będzie czas na zwiedzanie, a także na spotkania i integrację. Planowany jest dzień aktów miłosierdzia, czyli wizyt w szpitalach czy hospicjach. Będą również koncerty. Chodzi o to by stworzyć regionalne święto nie tylko dla gości, ale też dla mieszkańców. Centralnym wydarzeniem diecezjalnym będzie msza święta w Płocku 23 lipca i spotkanie z biskupem Piotrem Liberą – dodał ks. Grzelczyk.
W 2011 r. bp Libera przyjął w swym herbie biskupim wizerunek Jezusa Miłosiernego i zawołanie: "Jesu, in Te confido - Deus Caritas est" - "Jezu, ufam Tobie - Bóg jest Miłością".
Jak podkreślił ks. Grzelczyk, w związku z przylotem pielgrzymów, znajdujące się na terenie diecezji płockiej lotnisko w Modlinie przygotuje stanowiska informacyjne oraz namioty, w których młodzież będzie oczekiwała na transport do miejsc docelowych. Po pobycie w diecezji zagraniczni pielgrzymi wraz z polskimi rówieśnikami, w tym wolontariuszami, wyruszą do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Będą tam przebywać od 26 do 31 lipca 2016 r.
...
Zblizaja sie,
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 17:29, 10 Cze 2015 Temat postu: |
|
|
Abp Stanisław Gądecki: jesienią ostateczna decyzja ws. miejsc, które odwiedzi papież
Abp Stanisław Gądecki - PAP
Dopiero we wrześniu br. dowiemy się, które miejsca odpowiedzi podczas przyszłorocznej wizyty w Polsce papież Franciszek - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Jak dodał, na razie jest pewne, że papież będzie w Krakowie.
Franciszek odwiedzi Polskę w przyszłym roku w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży planowanymi w Krakowie oraz 1050. rocznicą chrztu Polski.
REKLAMA
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w drugim dniu zebrania plenarnego Episkopatu abp Gądecki poinformował, że we wrześniu br. do Polski przybędzie delegacja watykańska, która odwiedzi miejsca, zaproponowane przez KEP jako cele papieskiej pielgrzymki.
Jak dodał, na razie pewne jest tylko, że papież będzie w Krakowie; prawdopodobnie odwiedzi również Częstochowę, a jeśli chodzi o inne miejsca - trzeba poczekać do przyjazdu delegacji z Watykanu.
Gądecki przypomniał, że wśród miejsc, które Franciszek mógłby odwiedzić, wymieniany jest również Oświęcim, gdzie - w ramach prywatnej wizyty - papież miałby zwiedzić muzeum Auschwitz-Birkenau, ale nie jest to jeszcze pewne. - Dowiemy się tego prawdopodobnie we wrześniu podczas pobytu delegacji w Polsce - zaznaczył abp Gądecki. Wcześniej wśród miejsc, które miałby odwiedzić papież, wymieniane były: Kraków, Częstochowa, Warszawa, Wadowice i Oświęcim.
Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca 2016 r. Uroczystości z udziałem Franciszka odbędą się w Krakowie, a msza św. na zakończenie - w Brzegach k. Wieliczki. Młodzi powitają papieża Franciszka 28 lipca na krakowskich Błoniach. W tym samym miejscu dzień później papież będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej. Na Błoniach odbędzie się też msza na otwarcie ŚDM, której przewodniczyć będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
...
Czekamy.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 18:54, 17 Cze 2015 Temat postu: |
|
|
Zaczyna brakować miejsc noclegowych na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie
17 czerwca 2015, 12:32
Najtrudniej o wolny pokój w hostelu czy pensjonacie. Jak ustaliło Radio Kraków, większość z nich między 25.07.16 a 1.08.16 ma już spore obłożenie. Pozostają większe hotele i droższe apartamenty. Chyba że nie przeszkadza nam spanie w namiocie. Pola kempingowe w międzyczasie znalazły się już nawet w ofertach agentów nieruchomości.
Duża część hosteli i pensjonatów skorzystała z możliwości współpracy z Centrum Jana Pawła II. Zgłaszając tam wolne pokoje można było liczyć na 50 proc. dopłaty do ceny za nocleg i niemalże natychmiastowe pełne obłożenie.
- W dużych obiektach można jeszcze coś znaleźć, ale trzeba się prędko decydować. Wolne miejsca znikają m.in. za sprawą biur podróży, które szukają pokoi, by móc je umieścić w ofercie. Dodatkowo zgłaszają się już osoby indywidualne. Jeśli chcemy więc znaleźć wolne miejsce, to musimy się spieszyć - mówi Grażyna Brodecka, współwłaściciel pensjonatu na Woli Justowskiej i członek Małopolskiej Izby Hotelarskiej "Gremium". Jak dodaje, w jej obiekcie wolnych miejsc już brak.
Na niedobór miejsc noclegowych zareagowali właściciele większych terenów zielonych, które mogą posłużyć jako pola namiotowe. Miejsca na nich udostępniają m.in. za pośrednictwem agencji nieruchomości.
"Bezpieczne, położone blisko centrum miasta pole namiotowe, wyposażone w pełen węzeł sanitarny - prysznice oraz toalety. Zapewniamy całodobową ochronę, zaplecze medyczne, a także miejsce na depozyt" - czytamy w jednym z ogłoszeń. Podane są też pakiety cenowe. 7 noclegów dla jednej osoby kosztuje 72 euro, wypożyczenie namiotu - 17 euro, depozyt - 10 euro. - To pierwsze pole, które oferujemy, drugie będzie w Wolicy koło Brzegów - informuje w rozmowie z Radiem Kraków opiekun oferty, Jadwiga Malara. Jej zdaniem miejsc noclegowych zaczyna brakować nie tylko w Krakowie. - Nawet w Myślenicach np. Włosi, którzy teraz przyjeżdżają, już rezerwują miejsca na Światowe Dni Młodzieży - mówi.
Czy Dni Młodzieży będą więc impulsem dla małopolskiej gospodarki? - Na pewno jest to impuls do rozwoju. Patrząc na Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w 2011 roku Madrycie, mówimy o nakładach rzędu kilkudziesięciu milionów euro, które ponieśli prywatni inwestorzy i sami uczestnicy. Szacuje się, że przychód z tego tytułu do ok. 160 mln euro - mówi Michał Kudłacz, ekonomista z krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego. Jego zdaniem jednak to zarobek dla bardzo określonej grup osób. - Chodzi przede wszystkim o branżę hotelarską i gastronomiczną, ale też o drobnych sprzedawców czy osoby oferujące usługi transportowe - mówi.
Na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie przyjechać ma od 1,5 mln do 2 mln osób. Biorąc pod uwagę, że lada moment hotele będą już całkowicie zarezerwowane, liczyć będzie się każde wolne miejsce. Dlatego organizatorzy ŚDM nieustannie apelują, by mieszkańcy przyjęli do swoich domów tylu pielgrzymów, ile tylko mogą. Gości na Światowe Dni Młodzieży zaprosić można TUTAJ.
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
...
Tak duzo chetnych?
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 21:50, 22 Cze 2015 Temat postu: |
|
|
Prymas Polak o Światowych Dniach Młodzieży: oczekujemy, że wzbudzą entuzjazm wiary
akt. 22 czerwca 2015, 11:23
Kościół oczekuje, że Światowe Dni Młodzieży wzbudzą entuzjazm wiary, który nie wypali się z chwilą ich zakończenia - mówi prymas Polski abp Wojciech Polak. Prymas krytykuje rządowy projekt ws. in vitro, który Sejm może uchwalić jeszcze w tym tygodniu.
PAP: W tym tygodniu Sejm może przyjąć ustawę o in vitro. Jak Episkopat ocenia ten projekt?
Prymas: Ocena moralna in vitro się nie zmienia. I to nie jest ocena Episkopatu, ale jest to nauczanie Kościoła, również nauczanie papieża Franciszka. Natomiast polscy biskupi podkreślali, że brak prawnego uregulowania w Polsce procedur, które są z tym związane, jest na pewno rzeczą niedobrą. Należy wprowadzić jakieś uporządkowanie, także ustawowe. Trzeba jednak powiedzieć, że nie może być to tak liberalny projekt, tak daleko idący, jak ten zaproponowany obecnie przez rząd, który występuje przeciwko fundamentalnej zasadzie, jaką jest ochrona życia ludzkiego od poczęcia, ochrona godności płodu ludzkiego, a także godności embrionu ludzkiego.
Podczas zabrania plenarnego Episkopatu Polski, które odbyło się w czerwcu, zaprezentowane zostały wytyczne w kwestii pedofilii. Jak zostały one przyjęte w diecezjach?
Sądzę, że należałoby zacząć najpierw od samych biskupów, którzy te wytyczne znają już od dłuższego czasu i zgodnie nimi postępują. W wielu diecezjach są już prowadzone szkolenia dla księży, katechetów, a także innych współpracowników. Na nich są przedstawiane wytyczne. W tej chwili trudno mi powiedzieć, w ilu diecezjach takie kursy są prowadzone, ale np. w diecezji przemyskiej abp Józef Michalik już te szkolenia ma na ukończeniu. I wiele grup księży z tymi wytycznymi zostało zapoznanych. Wytyczne te muszą być przyjęte przez nas wszystkich jako stanowisko Ojca Świętego i Kościoła.
Jak ksiądz prymas ocenia podpisanie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego konwencji antyprzemocowej?
Moje zdanie jest podobne do tego, które było wiele razy wyrażane w oświadczeniach KEP. Kościół jest przeciwny wszelkim formom przemocy. I nie możemy nigdy mówić, że będąc przeciwko konwencji, jesteśmy przeciwni temu, żeby zwalczać przemoc. KEP w swoich oświadczeniach jasno jednak wyjaśniała, dlaczego będąc przeciwko wszelkiej przemocy, jesteśmy przeciwko konwencji, która pod płaszczykiem walki z przemocą wprowadza niedopuszczalne rozwiązania. Płaszczyzna interpretacyjna tych rozwiązań jest tak szeroka i tak dowolna, że może bardzo mocno naruszać to, co jest także istotą zapisanej chociażby w konstytucji zasady naszego życia społecznego.
Jakby ksiądz prymas odniósłby się do zarzutów zaangażowania Kościoła w kampanię wyborów prezydenckich?
Sądzę, że tym razem zarzuty o angażowanie się w kampanię wyborczą nie były tak mocno i tak często podnoszone. Są też opinie z drugiej strony, że Kościół miał odpowiedni dystans do tych wyborów. Natomiast mogę śmiało powiedzieć, że Kościół rzeczywiście zaangażował się, aby przypominać ludziom i zachęcać ich do pójścia na wybory. Sądzę, że jeżeli coś się zmieniło i trochę więcej ludzi zjawiło się przy urnach wyborczych, to jest to również rezultat zaangażowania Kościoła, które trzeba docenić. Osobiście wielokrotnie mówiłem, że udział w wyborach jest naszym prawem i obowiązkiem, który trzeba spełnić.
Przyszły rok będzie szczególny dla Kościoła w Polsce - w Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka, obchodzona będzie 1050. rocznica chrztu Polski. Główne uroczystości z tej okazji odbędą się w Gnieźnie. Jak przebiegają przygotowania do tego wielkiego wydarzenia w archidiecezji gnieźnieńskiej?
Rozpoczęły się one 6 czerwca, w rocznicę mojego ingresu, uroczystą mszą św. w katedrze gnieźnieńskiej, w której uczestniczyli przedstawiciele wszystkich parafii. W ten symboliczny sposób rozpoczęliśmy nowennę przed 1050. rocznicą chrztu Polski, podobną do tej nowenny, jaka miała miejsce przed millenium. Nie będzie ona trwała dziewięć lat, ale dziewięć miesięcy. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca będziemy podejmować jeden z tematów, trochę podobnych do tych, jakie podejmował Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński przed millenium. Dotyczyć one będą ochrony życia, rodziny, a także problemów dotyczących promocji życia społecznego, wspólnotowego, itp. I to jest to, co w archidiecezji gnieźnieńskiej już rozpoczęliśmy.
W pierwszą niedzielę adwentu rozpocznie się tzw. jubileuszowa droga chrzcielna przygotowująca wszystkie diecezje i parafie w Polsce do tych uroczystości rocznicowych. Właśnie w pierwszą niedzielę adwentu odbędzie się wręczenie świecy jubileuszowej w katedrach biskupich i potem również w parafiach.
Archidiecezja gnieźnieńska rozpoczęła nieco wcześniej swoją nowennę, bo konieczne jest, żeby właśnie ta diecezja, w której miał miejsce chrzest Polski, pierwsza się do tych jubileuszowych obchodów przygotowała.
Czy jest szansa, by w tym wydarzeniu wziął udział papież Franciszek?
Ojca Świętego zapraszaliśmy i taką nadzieję w sercu ciągle żywimy. Wiemy jednak, że w zwyczaju Ojca Świętego, co widzieliśmy również w Brazylii, jest to, że papież ogranicza swoją podróż apostolską tylko do miejsca Światowych Dni Młodzieży. Przyjmiemy więc każdą decyzję Ojca Świętego. Jeżeli zadecyduje, że jednak tym razem nie przyjedzie do Gniezna, to będziemy oczekiwać na następną okazję.
A jak przebiegają przygotowania do ŚDM w archidiecezji gnieźnieńskiej?
Archidiecezja gnieźnieńska, podobnie jak i inne diecezje w Polsce, powołała już w ubiegłym roku komitet organizacyjny ŚDM. Na terenie archidiecezji zamierzamy przyjąć grupę ok. 7 tys. młodych ludzi z całego świata. Sądzę, że jesteśmy w dobrym punkcie przygotowań. Mamy już pewną grupę wolontariuszy, ok. 200 osób, która odbywa pierwsze szkolenia. Podobnie jak w innych diecezjach spotkałem się ze wszystkimi księżmi proboszczami, omawiając sprawy związane ze ŚDM w diecezji. Spotkałem się także ze wszystkimi prezydentami miast, starostami i burmistrzami. Było to bardzo owocne spotkanie. Moi rozmówcy byli bardzo zainteresowani tymi przygotowaniami i liczymy na dobrą współpracę z władzami lokalnych samorządów w przyjęciu młodzieży zagranicznej.
Została też uruchomiona bardzo dobra strona internetowa, powołany został rzecznik ŚDM w archidiecezji gnieźnieńskiej.
Jest też oddźwięk wśród samych młodych. Bardzo mocno to akcentuję i proszę, żeby oni byli ambasadorami ŚDM. Żeby szli od parafii do parafii, nawet tych najmniejszych, tłumacząc, czym są ŚDM, żeby spotykali się z ludźmi i w ten sposób ukazywali ideę ŚDM, nawet w tych najdalszych zakątkach diecezji.
Promujemy też akcję "Bilet dla Brata", która daje możliwość przyjazdu na ŚDM młodym ludziom ze Wschodu. Jest to bardzo ciekawa akcja, nie chodzi w niej o to, żeby tym młodym sponsorować wakacje, ale żeby umożliwić im spotkanie z papieżem Franciszkiem. Dlatego też bardzo zachęcam do przyłączenia się do niej. To jest piękna idea, i to w skali całej Polski, która domaga się wyraźnego wsparcia.
Czego należy się spodziewać po zakończeniu ŚDM?
Jest to bardzo trafne pytanie, a nawet poniekąd fundamentalne. Od samego początku, kiedy papież Franciszek ogłosił w Rio di Janerio, że następne spotkanie odbędzie się w Krakowie, biskupi polscy stawiali dokładnie to samo pytanie. Nie tyle nawet o organizację ŚDM, nie tyle o przygotowania młodych do ŚDM, ale co będzie dalej, jakie będą ich owoce. Powiedzieliśmy wówczas, że jest to być może ostatni moment, kiedy ludzie młodzi będą mogli rzeczywiście spotkać Kościół, pogłębić swój związek z Chrystusem i Kościołem czy też do niego wrócić i w tym Kościele pozostać.
Oczekujemy, że ŚDM wzbudzą entuzjazm wiary i że ten entuzjazm nie wypali się z chwilą ich zakończenia, ale że będzie nadal trwał. Że młodzi ludzie, także wolontariusze, wrócą do wspólnot parafialnych i tam będą animatorami życia parafialnego, życia wiary i przekazywania wiary innym młodym ludziom. Na to liczymy. I dlatego musimy robić wszystko, żeby takie były owoce ŚDM.
W jaki sposób Kościół w Polsce chce pokazać młodzieży z całego świata polską religijność?
Bardzo się staramy, by młodzież, która przyjedzie z całego świata, miała możliwość spotkania z polskimi rodzinami, zobaczenia, jak one żyją, jak wierzą w Pana Boga i jakie prezentują wartości. Patrząc na grunt naszej archidiecezji, świadomie bardzo mocno ograniczamy wydarzenia, które by skupiały całą młodzież w jednym miejscu. Owszem, będzie jeden dzień na to poświęcony, ale inne dni są tak ułożone, żeby młodzież miała okazję spotkać się z wiernymi w parafii, modlić się razem z nimi, zobaczyć, w jaki sposób funkcjonuje dzisiaj parafia, jak się ludzie modlą.
Chcemy nauczyć młodzież m.in. odmawiania koronki do Miłosierdzia Bożego. Wydaje się to oczywiste dla nas, Polaków, że my znamy koronkę do Miłosierdzia Bożego i wiemy, kim była siostra Faustyna, wiemy, że Ojciec Święty przyjeżdża na ŚDM do Krakowa pod hasłem: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Ale chcemy tej formy modlitwy nauczyć młodzież z całego świata. ŚDM będą okazją pokazania, czym żyje i jak wierzy Kościół w Polsce.
Jakiś czas temu KAI podała, że patriarcha Cyryl zrezygnował z przyjazdu do Polski na ŚDM. Proszę powiedzieć, na czyje zaproszenie miałby on przyjechać i czy wiadomo Księdzu Prymasowi coś na ten temat?
Na temat odmowy przyjazdu nic mi nie wiadomo. Natomiast mogę powiedzieć, jak sytuacja wyglądała jeszcze przed wydarzeniami na Ukrainie. Po naszych spotkaniach w Polsce z patriarchą Cyrylem (2012 r.) metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz zaprosił go do Krakowa. W listopadzie 2013 r., kiedy odbyło się sympozjum na UKSW w Warszawie, metropolita Hilarion pojechał do Krakowa, żeby zobaczyć to miejsce. I już wówczas mówił, że raczej obecność patriarchy nie będzie możliwa. Wyraził jednak nadzieję, że być może przedstawiciel patriarchy z jakąś grupą młodzieży Kościoła prawosławnego na to spotkanie przyjedzie. Czy w obecnej sytuacji jest to nadal możliwe, trudno powiedzieć. Wiem, że takie zaproszenie było wystosowane jeszcze w 2012 r., a w 2013 r. jeszcze bardziej doprecyzowane. Dziś muszę powiedzieć ze smutkiem, że nasze kontakty z Kościołem prawosławnym w Rosji są po prostu zawieszone.
...
Coraz bliżej.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 9:37, 24 Cze 2015 Temat postu: |
|
|
Radio PiK
Światowe Dni Młodzieży: Ok. 6 tysięcy pielgrzymów przyjedzie na Lubelszczyznę
Około 6 tysięcy pielgrzymów spędzi na Lubelszczyźnie tydzień poprzedzający Światowe Dni Młodzieży w przyszłym roku w Krakowie.
Młodych ludzi przyjmą parafie w ośmiu miastach - zapowiada koordynator przygotowań do Dni Młodzieży w archidiecezji lubelskiej ks. Adam Bab.
REKLAMA
Tradycja tygodniowej pielgrzymki przed uroczystościami narodziła się kilka lat temu. To czas nie tylko na przygotowania duchowe, ale także na poznanie kraju - organizatora ŚDM.
Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży i przyjęcia pielgrzymów trwają. Dziś abp. Stanisław Budzik spotkał się z przedstawicielami ośmiu samorządów, które przyjmą łącznie około 6 tysięcy młodych ludzi. Pielgrzymi przyjadą do Chełma, Lublina, Lubartowa, Łęcznej, Krasnegostawu, Kraśnika, Puław i Świdnika.
31. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 26 lipca – 31 lipca 2016 w Krakowie.
...
W całym kraju trzeba ich pomieścić.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 15:55, 11 Lip 2015 Temat postu: |
|
|
Podczas ŚDM 2016 organizatorzy spodziewają się ok. 15 tys. niepełnosprawnych
Około 15 tys. niepełnosprawnych może wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży Kraków 2016 - szacują organizatorzy wydarzenia. Z myślą o nich przygotowane zostaną noclegi, transport, a także zapewnieni zostaną tłumacze języka migowego.
- Spodziewamy się, że do Krakowa przyjedzie ok. 14-15 tys. niepełnosprawnych, z czego od 3,5 do 4 tys. osób na wózkach inwalidzkich, w tym kilkaset osób ze znacznym stopniem upośledzenia – mówił podczas spotkania z radnymi na Komisji Promocji i Turystyki przewodniczący Sekcji Logistycznej Komitetu Organizacyjnego ŚDM Andrzej Bac.
REKLAMA
Wyjaśnił, że szacunki te są oparte o doświadczenia miast, w których odbyły się poprzednie spotkania młodych z papieżem. Punktem odniesienia dla organizatorów są Światowe Dni Młodzieży w Madrycie, na których zarejestrowało się ponad 5 tys. niepełnosprawnych.
Andrzej Bac dodał, że niepełnosprawni to grupa, która najszybciej zgłasza swój udział w ŚDM - system rejestracyjny ma ruszyć 26 lipca.
- Rejestracja nie jest obowiązkowa, ale chcielibyśmy, aby zgłosiło się jak najwięcej niepełnosprawnych, bo to ułatwi przygotowania do ich przyjęcia w Krakowie – powiedział ks. Jarosław Chlebda z zespołu ds. udziału osób niepełnosprawnych w ŚDM 2016. - Większość osób niepełnosprawnych przyjedzie w zorganizowanych grupach z własnymi opiekunami, ale my także zapewnimy wolontariuszy, którzy będą im pomagać – dodał.
Komitet Organizacyjny ŚDM już teraz współpracuje z Caritas Polska oraz z ośrodkami i fundacjami w Krakowie i pod Krakowem, które mogą zapewnić niepełnosprawnym właściwe warunki zakwaterowania. Część z tych osób będzie nocować także w szkołach i u rodzin, które zadeklarowały, że chętnie ich przyjmą.
- Ośrodki Caritasu z całej Polski, częściowo udostępnią nam własny transport do przewozu osób - powiedział Bac. Dodał, że podjęto próbę sprowadzenia z Niemiec 20-30 specjalistycznych autokarów, w których mieści się 25 wózków inwalidzkich. - Zależy nam na tym, by nie przewozić tych osób wieloma małymi samochodami - wyjaśnił Bac.
Organizatorzy współpracują z Polskim Związkiem Głuchych, Polskim Związkiem Niewidomych, Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół "Klika", Fundacją Anny Dymnej, Fundacją L’Arche i Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego. Chodzi o przygotowanie się na przyjęcie osób z różnym typami niepełnosprawności: ruchową, intelektualną, wzrokową, słuchową.
Do potrzeb niepełnosprawnych mają być dostosowane aplikacje na urządzenia mobilne przygotowywane na ŚDM, a część filmów zapowiadających to wydarzenie zostanie opatrzona tłumaczeniem na język migowy. Podejmowane są starania, aby osoby "migające" mają były także w punktach informacyjnych, które będą działały w trakcie spotkania.
Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka odbędą się od 26 do 31 lipca 2016. W szczytowym momencie ŚDM spodziewanych jest prawie 2,5 mln pielgrzymów, ale już w pierwszych dniach może ich być w Krakowie ok. 500-700 tys. Poza młodymi ludźmi z Polski, spodziewane jest 120 tys. pielgrzymów z Włoch, 60 tys. z Francji, 40 tys. z Hiszpanii i Portugalii, 35 tys. z Ameryki Północnej, 25 tys. z Niemiec.
...
Tak każde cierpienie ma sens.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 12:09, 19 Lip 2015 Temat postu: |
|
|
Promocja Światowych Dni Młodzieży – na rowerach z Zakopanego na Hel
Promocja Światowych Dni Młodzieży – na rowerach z Zakopanego na Hel - Shutterstock
Kilkunastoosobowa grupa młodych ludzi z diecezji radomskiej udaje się w przyszłym tygodniu na wyprawę rowerową z Zakopanego na Hel. Ideą rajdu jest promocja Światowych Dni Młodzieży, które w przyszłym roku odbędą się w Krakowie.
Uczestnicy rowerowego rajdu wyruszają w środę z Zakopanego. W ciągu ośmiu dni chcą dotrzeć na Hel. Mają do pokonania około 900 km. Dziennie zamierzają przejechać ponad 100 km. Trasa prowadzi m.in. przez Kalwarię Zebrzydowską, Częstochowę, Tomaszów Mazowiecki, Płock, Tczew, Gdynię.
REKLAMA
Jak podkreśla pomysłodawca rowerowej wyprawy ks. Marek Pruszkowski z Radomia, główną ideą rajdu jest promocja Światowych Dni Młodzieży. - Chcemy propagować to wydarzenie wśród mieszkańców miejscowości, które odwiedzimy w czasie rajdu – mówi.
- Będziemy rozmawiać o Światowych Dniach Młodzieży, rozdawać ulotki, książki promujące to ważne dla nas wydarzenie – dodaje Agnieszka Puszka, jedna z uczestniczek rajdu. Rowerzyści będą mieli też stroje i rowery identyfikujące ich ze Światowymi Dniami Młodzieży.
Ks.Pruszkowski podkreśla, że wyprawa ma nie tylko wymiar sportowy, ale także duchowy. - Nie będzie to zwykła przejażdżka rowerowa, ale także okazja do wspólnej modlitwy, uczestnictwa we mszy świętej, rozmów roli młodych w życiu Kościoła – dodał.
Na koniec rajdu uczestnicy chcą kilka dni spędzić nad morzem, by ideę Światowych Dni Młodzieży szerzyć także wśród odpoczywających tam turystów.
Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka odbędą się od 26 do 31 lipca 2016 r. W szczytowym momencie ŚDM spodziewanych jest prawie 2,5 mln pielgrzymów, ale już w pierwszych dniach może ich być w Krakowie ok. 500-700 tys. Poza młodymi ludźmi z Polski, spodziewane jest 120 tys. pielgrzymów z Włoch, 60 tys. z Francji, 40 tys. z Hiszpanii i Portugalii, 35 tys. z Ameryki Północnej,25 tys. z Niemiec.
...
Równo za rok prawie.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 14:30, 26 Lip 2015 Temat postu: |
|
|
Zegar w Krakowie odmierza czas do Światowych Dni Młodzieży
Zegar umieszczony nad wejściem do Bazyliki Mariackiej w Krakowie odmierza czas do Światowych Dni Młodzieży, które rozpoczną się dokładnie za rok. W niedzielę uruchomiony został elektroniczny system rejestracji dla zainteresowanych udziałem w tym wydarzeniu – pierwszy skorzystał z niego papież Franciszek.
Młodzi ludzie z Archidiecezji Krakowskiej, chcąc zachęcić do przyjazdu na spotkanie z papieżem młodzież z całego świata, zatańczyli na Rynku Głównym poloneza. Wśród tańczących były m.in. siostry zakonne i krakowanie, którzy dołączyli spontanicznie.
REKLAMA
Wcześniej uruchomiony został elektroniczny zegar, który rozpoczął odmierzanie 366 dni oraz godziny i minuty do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Jak podkreślił metropolita krakowski kard. Dziwisz, zegar to nie tylko zabawa, ale wezwanie, "abyśmy dobrze samych siebie przygotowali do ŚDM" i przygotowali się na przyjęcie w Krakowie młodzieży z całego świata.
Podczas mszy św. odprawionej w Bazylice Mariackiej kardynał przypomniał, że pomysł organizowania Światowych Dni Młodzieży wyszedł od Jana Pawła II, który nazywał młodych ludzi "nadzieją Kościoła" i "stróżami poranka, czuwającymi o świcie trzeciego tysiąclecia". Podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży będą "wielkim świętem wiary dla młodych z całego świata, ale tym świętem będzie żył cały Kościół i nie tylko młodzi chrześcijanie". - Potrzeba nam takiego świeżego spojrzenia na Kościół, który jest darem zmartwychwstałego Pana dla świata, dla wszystkich pokoleń. Potrzeba nam entuzjazmu wiary, bo nieraz ten entuzjazm przygasa pod popiołami codziennych trudności, słabości także ludzi Kościoła – mówił kard. Dziwisz.
Światowe Dni Młodzieży 2016 odbędą się pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Metropolita krakowski wyraził nadzieję, że dzięki obecności młodych z całego świata "to ewangeliczne błogosławieństwo z jeszcze większą mocą zabrzmi w naszym niespokojnym, często nieludzkim i niemiłosiernym świecie".
- Drodzy przyjaciele! Liczymy na waszą obecność w Polsce i Krakowie za rok. Liczymy na wasz zapał i entuzjazm. Liczymy na wasze pragnienie poznania kraju i miasta świętego papieża Jana Pawła II, inicjatora Światowych Dni Młodzieży, duchowego przewodnika milionów chrześcijan, który nie przestał pełnić swojej misji z chwilą odejścia do domu Ojca dziesięć lat temu – mówił kard Dziwisz. Dodał, że za rok będzie w Krakowie papież Franciszek, który "pragnie, aby było w nas więcej radości z życia Ewangelią" i "aby pośród nas było więcej solidarności i miłosierdzia, aby Kościół był Kościołem ubogich i dla ubogich".
Kard. Dziwisz przypomniał, że Polska w swej ponadtysiącletniej historii przeżywała trudne chwile. - W ubiegłym wieku naziści – nieprzyjaciele Boga i człowieka – wznieśli straszliwy obóz zagłady w Auschwitz, bezczeszcząc Boga, depcząc godność człowieka, bezczeszcząc naszą ziemię. (...) Przeszliśmy przez Morze Czerwone komunizmu – totalitarnego, zakłamanego i bezbożnego systemu, który obiecywał zbudować raj na ziemi, a pozostawił po sobie duchowe i materialne ruiny. Dziś żyjemy w wolnej Polsce i cierpliwie uczymy się, jak odpowiedzialnie korzystać z wolności – powiedział kardynał.
- Mamy wielką nadzieję, że Światowy Dzień Młodzieży 2016 jeszcze bardziej otworzy nas na Kościół powszechny i na świat. Jako chrześcijanie jesteśmy przecież odpowiedzialni za losy świata, by było w nim więcej braterstwa, solidarności i pokoju - dodał.
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie potrwają od 26 do 31 lipca 2016 r. Wstęp na wszystkie wydarzenia ŚDM jest otwarty.
Rejestracja zainteresowanych udziałem w tym wydarzeniu odbywa się on-line, poprzez wypełnienie formularza dostępnego w pięciu językach na stronie [link widoczny dla zalogowanych] Pakiety pielgrzyma: A, B i C są przeznaczone dla osób, zainteresowanych transportem, wyżywieniem i zakwaterowaniem w Krakowie. Najdroższy z nich ma wartość 690 zł, najtańszy – 150 zł. Młodzież polska, która zdecyduje się na udział w pełnym tygodniu wydarzeń, będzie mieć 10 proc. rabatu.
Grupy parafialne, duszpasterstwa, wspólnoty, a także osoby indywidualne, które chcą przyjechać na ŚDM2016 powinni zgłosić się do Diecezjalnych Centrów ŚDM. To one będą rejestrować tzw. makrogrupy liczące do 5 tys. osób, które później zostaną podzielone na podgrupy po maksymalnie 150 osób każda.
Pielgrzymi z zagranicy będą się organizować przy Konferencjach Episkopatów danego kraju, a wspólnoty międzynarodowe mogą być rejestrowane przez swoje centrale.
...
Tak to bedzie przezycie.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 20:35, 26 Lip 2015 Temat postu: |
|
|
Papież Franciszek na Światowe Dni Młodzieży zarejestrował się jako pielgrzym
Papież Franciszek - AFP
Podczas spotkania z wiernymi papież Franciszek zarejestrował swój udział w Światowych Dniach Młodzieży w przyszłym roku w Krakowie. Zapisał się jako pielgrzym.
W południe w trakcie spotkania na modlitwie Anioł Pański w Watykanie papież, odpowiadając na prośbę polskich organizatorów, poinformował, że w niedzielę rozpoczęto rejestrację uczestników XXXI Światowych Dni Młodzieży, rozpoczynających się dokładnie za rok.
REKLAMA
W dokonaniu elektronicznej rejestracji na tablecie Franciszkowi pomogło dwoje młodych ludzi, którzy na jego zaproszenie stanęli z nim w oknie Pałacu Apostolskiego.
Po krótkiej chwili papież ogłosił, że dzięki "elektronicznemu urządzeniu" już zapisał się na krakowski zlot i przypomniał, że odbędzie on w Roku Świętym dedykowanym miłosierdziu. Zachęcił także młodych ludzi do przyjazdu do Krakowa.
...
Mily gest
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 21:28, 27 Lip 2015 Temat postu: |
|
|
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie już za rok. Ruszyło wielkie odliczanie
Robert Kulig
27 lipca 2015, 10:16
Został dokładnie rok do Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 roku odbędą się w Polsce. Właśnie ruszyło wielkie odliczanie, a wraz z nim system rejestracji uczestników. Pierwszy już się zarejestrował - to Ojciec Święty.
Na rok przed ŚDM został uruchomiony zegar na frontonie Bazyliki Mariackiej w Krakowie, który odmierza czas do największej uroczystości religijnej, jaka odbędzie się w przyszłym roku w Polsce.
- Ten zegar będzie nam przypominał nie tyle o tym, ile jeszcze przed nami pracy, co przede wszystkim o tym, jak szybko zbliża się czas radosnego spotkania z papieżem Franciszkiem - mówi bp Damian Muskus, koordynator generalny przygotowań do ŚDM 2016.
Na rok przed ŚDM Kraków 2016 uruchomiono również System Rejestracji Pielgrzymów i kandydatów na wolontariuszy. Każdy, kto chciałby zgłosić swoje uczestnictwo, powinien skontaktować się z Diecezjalnym Centrum przygotowań do ŚDM (http://kdm.org.pl/kdm) lub Episkopatem swojego kraju.
(fot. ŚDM 2016)
Co ważne, pierwszy pielgrzym już potwierdził swoją obecność. Ojciec Święty Franciszek po modlitwie „Anioł Pański” na Placu Świętego Piotra w Watykanie, jako pierwszy zarejestrował się na Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. Na rok do ŚDM Papież zachęcił młodzież całego świata do pielgrzymowania do Krakowa.
Organizatorzy podkreślają, że rejestracja umożliwi pielgrzymom dostęp do usług takich jak: zakwaterowanie, wyżywienie, transport czy ubezpieczenie na czas ŚDM w Krakowie.
...
Znakomicie
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 14:56, 29 Lip 2015 Temat postu: |
|
|
Bp Muskus apeluje do księży, by każdy ufundował pakiet pielgrzyma na ŚDM
Bp Damian Muskus - Michał Łepecki / Agencja Gazeta
O solidarność z ubogą młodzieżą i o to, by każdy z księży ufundował choćby jednej osobie pakiet pielgrzyma na Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016, zaapelował do duchownych koordynator przygotowań do tego wydarzenia bp Damian Muskus.
W niedzielę ruszył system rejestracji na ŚDM 2016. Pielgrzymi i wolontariusze będą uczestniczyć w kosztach organizacji Dni, wybierając odpowiedni dla siebie rodzaj pakietu pielgrzyma. Zostały one zróżnicowane ze względu na długość pobytu; najdroższy wariant ma wartość 690 zł, najtańszy 150 zł.
REKLAMA
Wstęp na wydarzenia ŚDM 2016 będzie otwarty. Podczas wtorkowej mszy św. w Myślenicach z udziałem wolontariuszy i lokalnego Parafialnego Komitetu Organizacyjnego biskup Muskus przekonywał, dlaczego warto zadeklarować udział i wydać pieniądze na pakiet. W środę jego apel rozpowszechnili przedstawiciele komitetu organizacyjnego Dni. Biskup podkreśla, że zaproponowane pakiety pielgrzyma są "efektem kompromisu między świadomością, jakie są możliwości młodych ludzi a potrzebami organizacyjnymi i wydatkami, które trzeba ponieść".
- Zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele w Polsce jest biedy, bezrobocia, zaniedbania. Tym bardziej potrzeba nam wszystkim wrażliwości i solidarności z uboższą młodzieżą, by nie doświadczyła ona wykluczenia z dzieła Światowych Dni Młodzieży – mówił bp Muskus. Dodał, że ci, którzy wybiorą udział w całym tygodniu ŚDM, mogą liczyć na 10 proc. rabatu.
Do kapłanów w całej Polsce biskup zaapelował o wsparcie najuboższych. - Drodzy duszpasterze! W waszych wspólnotach parafialnych są młodzi ludzie, którzy pragną przyjechać do Krakowa, ale nie pozwala im na to trudna sytuacja materialna. Okażcie im serce i – w geście miłosierdzia – ofiarujcie konkretnemu młodemu człowiekowi pakiet pielgrzyma – wzywał biskup.
- Jeśli każdy z was, drodzy księża, zapewni udział w ŚDM choćby jednej osobie, stworzymy wspólnotę tysięcy młodych, którym damy szansę na udział w spotkaniu mogącym odmienić ich życie – dodał.
Biskup mówił młodym ludziom, że warto by skorzystali z systemu rejestracyjnego, bo dzięki temu mogą być współtwórcami wielkiej i niepowtarzalnej wspólnoty oraz nie muszą martwić się o dojazd, nocleg czy posiłki. Przekonywał, że to wyraz odpowiedzialności gospodarza za to wydarzenie.
- Jeśli więc oczekujemy, że nasi goście wcześniej złożą swoją deklarację uczestnictwa w spotkaniu, które organizujemy, to tym bardziej powinniśmy uczynić to my, potwierdzając tym samym naszą gotowość spotkania z nimi – dodał.
Wyjaśnił, że dzięki tym, którzy wykupią pakiety pielgrzyma, młodzi z uboższych krajów otrzymają wsparcie z tzw. funduszu solidarnościowego i będą mogli przyjechać do Krakowa. Na fundusz ten wpłynie 10 euro z każdego pakietu.
Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka potrwają od 26 do 31 lipca 2016 r. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania – poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.
...
To jest tez ofiara.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 19:42, 25 Sie 2015 Temat postu: |
|
|
Kard. Dziwisz: ogromne zainteresowanie udziałem w Światowych Dniach Młodzieży
Kard. Dziwisz: ogromne zainteresowanie udziałem w Światowych Dniach Młodzieży - PAP
Przyszłorocznym Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie towarzyszy ogromne zainteresowanie, w pierwszym miesiącu rejestracji chęć udziału w tym wydarzeniu zadeklarowało już 220 tys. osób – poinformował metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.
Wyraził nadzieję, że papież Franciszek, który weźmie udział w spotkaniu z młodzieżą, znajdzie czas, by odwiedzić nie tylko Kraków, ale też inne miejsca w Polsce.
REKLAMA
Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży były jednym z tematów wtorkowego spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze. O przygotowaniach mówił – najpierw biskupom, a potem dziennikarzom - kard. Dziwisz.
- Mówi się "Kraków 2016", a ja mówię - "Polska", ponieważ cała Polska w tym będzie uczestniczyła - podkreślił hierarcha podczas konferencji prasowej. Jak dodał, zaprasza zarówno do udziału wydarzeniu, jak i do przyjmowania młodzieży, która przyjedzie na to spotkanie.
Metropolita poinformował, że obecnie - zaledwie w miesiąc po uruchomieniu rejestracji uczestników - jest już 220 tys. zgłoszeń z całego świata. - Dla porównania, w Madrycie dopiero w styczniu mieli 200 tys. - wskazał (ŚDM w Madrycie odbyły się 16-21 sierpnia 2011 r.) -To mówi o wielkim zainteresowaniu młodzieży i nie tylko młodzieży na całym świecie - dodał.
Hierarcha przypomniał, że przygotowania do spotkania trwają już o trzech lat, teraz zostało już niewiele ponad 300 dni. - Logistycznie wszystkie sprawy musimy rozwiązać w tym roku, w przyszłym roku - tylko poprawki. Oczywiście sprawy duszpasterskie, przygotowanie duchowe, musi trwać do ostatniego dnia - zaznaczył.
Kard. Dziwisz mówił, że w Krakowie dla młodzieży zostaną przygotowane trzy główne miejsca – Błonia, Centrum Jana Pawła II i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Na obrzeżach miasta zostanie przygotowany olbrzymi, 240-hektarowy kampus.
- Możemy więc całą młodzież, i nie tylko młodzież, zaprosić. Jan Paweł II powiedział kiedyś: "Kto kocha, nie starzeje się", więc możemy przyjść wszyscy – kto kocha (…) Myślę, że dla każdego miejsce się znajdzie i otwarte drzwi u ludzi w całej diecezji krakowskiej i sąsiednich diecezjach - podkreślił.
Kardynał nie chciał przewidywać, ilu gości przyjedzie do Krakowa – według niektórych szacunków, nawet powyżej dwóch milionów. - Jak powiem, że 2,5 mln, a będzie 2,4 mln? I będzie, że się nie udało - żartował.
Kardynał ocenił, że charakter Światowych Dni Młodzieży zmienił się po spotkaniu w Częstochowie w 1991 r. z udziałem papieża Jana Pawła II. Stały się odtąd – jak mówił - "bardziej międzynarodowe, bardziej religijne, a mniej rozrywkowe".
Hierarcha wyraził nadzieję, że papież Franciszek podczas wizyty w Polsce poza Krakowem odwiedzi także inne miejsca. Wspomniał o Częstochowie, b. obozie Auschwitz, Poznaniu, Gnieźnie i Warszawie. Zaznaczył, że są to jedynie „pragnienia” i wszystko będzie zależało od możliwości i czasu Ojca Świętego.
Innym tematem poruszanym podczas spotkania biskupów diecezjalnych były przygotowania do przyszłorocznych obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki poinformował, że w związku z jubileuszem przewidziano kilkanaście przedsięwzięć.
Wprowadzeniem do uroczystości będzie list KEP, który zostanie wydany w listopadzie br. Trwa już przygotowywanie tego pisma. - Będzie to list o charakterze tłumaczącym duchowość tego wydarzenia; podejmuje także kwestie historyczne - powiedział abp Gądecki.
Centralne uroczystości rocznicy chrztu Polski odbędą się od 14 do 16 kwietnia 2016. W Gnieźnie i Poznaniu odbędą się plenarne obrady KEP. Biskupi chcą, by 15 kwietnia w Poznaniu odbyło się Zgromadzenie Narodowe. Na 16 kwietnia zaplanowano spotkanie ewangelizacyjne na stadionie Lecha Poznań.
Na maj biskupi zapowiadają akt zawierzenia Najświętszej Maryi Panny, poruszający kwestie pokoju, a także ekologii, o których pisał papież Franciszek w encyklice "Laudato si". Kolejnym punktem obchodów będzie Akt oddania Chrystusowi Królowi Polski i całego świata.
Biskupi zapowiadają także inne wydarzenia o charakterze edukacyjnym, kulturalnym i katechetycznym. Hierarcha ocenił, że dla „dzisiejszej mentalności” chrzest Polski jest trudny do uchwycenia. - Przeszłość jest niemile widziana, właściwie z trudem jest przeżywana teraźniejszość, a najwięcej mówi się o przyszłości, nie znając jej dokładnie i projektując swoje teraźniejsze myśli na przyszłość - powiedział.
Biskupi diecezjalni zostaną na Jasnej Górze do środy, by wziąć udział w uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Środowej mszy św. będzie przewodniczył prymas polski abp Wojciech Polak, który także wygłosi homilię.
Rada Biskupów Diecezjalnych została ustanowiona w statucie Konferencji Episkopatu Polski, zatwierdzonym w październiku 2009 r. Do jej kompetencji należy "ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących zarządu diecezji, ogólnych kierunków zadań pasterskich oraz w kwestiach administracyjno-finansowych".
W skład Rady wchodzą wszyscy urzędujący biskupi diecezjalni w liczbie czterdziestu czterech. Zgodnie ze statutem zwołuje ją przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz do roku oraz "kiedy wymagają tego szczególne okoliczności".
...
Znakomicie.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 15:19, 07 Wrz 2015 Temat postu: |
|
|
300 tys. osób zarejestrowało się już na Światowe Dni Młodzieży
Papież Franciszek - TIZIANA FABI / AFP
Liczba osób, które zapisały się na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, przekroczyła w pierwszym tygodniu września 300 tys. - poinformowało biuro prasowe ŚDM 2016. System uruchomiony 26 lipca pozwala grupom zdeklarować swoje uczestnictwo w wydarzeniu.
Rejestrować mogą się także kandydaci na wolontariuszy, których rekrutację rozpoczęto we wrześniu.
REKLAMA
Światowe Dni Młodzieży, w których udział ma wziąć papież Franciszek, odbywać się będą od 26 do 31 lipca 2016 r. w Krakowie, pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Według szacunków organizatorów w tym czasie do Krakowa przybędzie ok 2 mln 600 tys. osób.
"Mamy już 300 tys. osób w poszczególnych grupach. Oczywiście cały czas jest to liczba zadeklarowana, ona może jeszcze ulec zmianie przy rejestracji podgrup w II etapie. Mamy nadzieję, że te liczby będą z dnia na dzień wzrastały, bo to przecież dopiero początek" - powiedział cytowany w komunikacie ks. Andrzej Wołpiuk, koordynator sekcji rejestracji Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.
Pierwsza faza rejestracji uwzględnia zadeklarowanie grupy, która w dalszych etapach, po weryfikacji zgłoszenia, będzie uzupełniana o podział na podgrupy. Każda z nich będzie musiała wybrać, z jakiego pakietu pielgrzyma będzie korzystać (jest to opłata za pobyt na ŚDM poszeregowana według kategorii, w zależności od rodzaju pakietu pielgrzym ma zagwarantowane np. ubezpieczenie, wyżywienie czy nocleg). Opiekun podgrup będzie podawał liczbę osób niepełnoletnich, przekraczających 30 rok życia, osób duchownych oraz osób z niepełnosprawnością. Nie będą podawane dane wszystkich uczestników grup.
Jak dodał ks. Wołpiuk, są już "zgłoszenia egzotyczne", od grup z Vanuatu (państwo w Oceanii), Zielonego Przylądka, Hondurasu czy Wyspy Cooka. W systemie zarejestrowały się też grupy z Antyli Holenderskich, Hong Kongu, Brazylii i Kolumbii czy Białorusi i Ukrainy.
Łącznie grup jest 1,3 tys. - od kilkuosobowych do pięciotysięcznych, ok. połowa z nich to pielgrzymi z Polski. Polskie diecezje proszone są o stworzenie makrogrup przy Centrach Diecezjalnych. To do nich mogą się zgłaszać grupy z parafii, duszpasterstw czy pojedyncze osoby, które chcą wybrać się na ŚDM.
We wrześniu zaczęła się rejestracja wolontariuszy, którzy będą w Krakowie przez 2 tygodnie (tydzień szkoleń oraz czas wydarzeń centralnych). W zgłoszeniach kandydaci przedstawiają swoje życiorysy i proponują obszar, w którym mogą pomóc zgodnie ze swoimi umiejętnościami. Zgłoszenie musi zawierać także list polecający.
- Dziś w systemie mamy prawie 3 tys. zgłoszeń. Spośród nich od września wybieramy konkretne osoby, które będą działać podczas wydarzeń w Krakowie. Część z nich już dostała od nas wiadomości z potwierdzeniem ich wybrania – poinformowała Katarzyna Kucik z sekcji wolontariatu KO ŚDM. Dodała, że rekrutacja potrwa do wiosny 2016 r. W sumie organizatorzy przewidują, że podczas wydarzeń w Krakowie pracować będzie ok. 25 tys. wolontariuszy.
Rejestracja zainteresowanych udziałem w przyszłorocznych ŚDM odbywa się on-line, poprzez wypełnienie formularza dostępnego w pięciu językach na stronie
Od 26 lipca pracuje zespół konsultantów, którzy przy rejestracji pomagają telefonicznie i za pośrednictwem poczty elektronicznej. Tak jak system, działają oni w 5 językach: polskim, angielskim, włoskim, hiszpańskim i francuskim.
Światowe Dni Młodzieży to odbywający się co 2-3 lata cykl spotkań młodzieży z całego świata, zapoczątkowany przez Jana Pawła II w 1985 r. W ostatnich ŚDM, które odbyły się w 2013 r. w Rio de Janeiro, uczestniczyło około 3,5 mln osób. Polska będzie gospodarzem wydarzenia po raz drugi; poprzednio gościła młodych w 1991 r. w Częstochowie.
Nie wiadomo jeszcze, czy podczas swojej wizyty w Polsce papież odwiedzi tylko Kraków, czy również inne miasta. Pod koniec sierpnia metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz wyraził nadzieję, że tak się stanie, wspomniał o Częstochowie, b. obozie Auschwitz, Poznaniu, Gnieźnie i Warszawie. Zaznaczył jednak, że są to jedynie "pragnienia" i wszystko będzie zależało od możliwości i czasu Ojca Świętego.
W transmitowaniu głównych wydarzeń Światowych Dni Młodzieży wezmą udział m.in. Polska Agencja Prasowa, Katolicka Agencja Informacyjna, Telewizja Polska i Polskie Radio.
...
Znakomicie.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 15:50, 09 Wrz 2015 Temat postu: |
|
|
Radio Opole
Opolszczyzna przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży
Niecały rok pozostał do Światowych Dni Młodzieży - Gabriel Bouys / AFP
Niecały rok pozostał do Światowych Dni Młodzieży. Od 20 sierpnia przyszłego roku ponad 6 tysięcy młodych ludzi będzie goszczonych przez diecezję opolską - informuje Radio Opole.
Przede wszystkim na Opolszczyznę przybędą obywatele Włoch, Niemiec, Austrii, Brazylii, Panamy, Australii, Rosji, USA, a także Czech.
REKLAMA
Zorganizowane zostaną wydarzenia religijne i kulturalne, a zaangażowane w to będą parafie oraz lokalne samorządy. - Pierwszego dnia młodzież będzie się poznawała w swoich parafiach. Zorganizujemy również dni kultury, jedna z większych imprez będzie odbywała się w Opolu. Chcemy zaprezentować naszą tożsamość – powiedział Radiu Opole Łukasz Knieć, koordynator ŚDM w diecezji opolskiej.
....
Pieknie.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 14:21, 19 Wrz 2015 Temat postu: |
|
|
Powstaje film "Bóg w Krakowie". Premiera przed ŚDM
Powstaje film "Bóg w Krakowie". Premiera przed ŚDM - Thinkstock
Pod Wawelem powstają zdjęcia do filmu "Bóg w Krakowie" w reż. Dariusza Reguckiego. Realizatorzy zaplanowali polską premierę na maj przyszłego roku, przed Światowymi Dniami Młodzieży.
Czynią też starania, aby od maja, po premierze w Krakowie, tytuł był dostępny dla widzów za granicą, m.in. we Włoszech, Francji, Hiszpanii. - Chcielibyśmy, aby uczestnicy ŚDM zobaczyli ten film jeszcze zanim przyjadą do Krakowa. Nasze miasto nie będzie wtedy dla nich anonimowe, poznają jego ducha, cudowne miejsca. Chcemy, by po tym, co obejrzą w kinie, zatęsknili za Krakowem jeszcze zanim do niego przyjadą, żeby podróż do "Rzymu północy" była przeżyciem, pielgrzymką, duchową przygodą – powiedziała Liliana Surma z Domu Wydawniczego Rafael, który jest producentem filmu.
REKLAMA
Akcja "Boga w Krakowie" rozgrywa się współcześnie. W historiach bohaterów ważną rolę odgrywa Bóg i święci. - Choć wszystkie filmowe historie bohaterów dotykają tematu wiary, to mają też wymiar uniwersalny. Widzowie z każdego zakątka świata będą mogli się w nich odnaleźć – powiedział Regucki, autor m.in. "Karoliny" (2014).
Jednym z ważniejszych tematów poruszonych w filmie jest małżeństwo. Henryk (Jerzy Trela) i jego żona (Jadwiga Lesiak) obchodzą 50. rocznicę ślubu i przygotowują się do uroczystości odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Tymczasem ich wnuczka Ola (Karolina Chapko), młoda prawniczka, specjalizuje się w sprawach rozwodowych. Zderzenie historii szczęśliwego małżeństwa dziadków z historiami klientów, którzy chcą się rozwieść, będzie miało duży wpływ na bohaterów filmu.
W obrazie Reguckiego widzowie zobaczą m.in. Dorotę Pomykałę, Radosława Pazurę, Piotra Cyrwusa, Edwarda Linde-Lubaszenko, Macieja Słotę, Kamillę Baar.
Mistyka miasta jest tłem historii poszczególnych bohaterów. Na przykład młody polityk, który dostaje korupcyjną propozycję i waha się czy ją przyjąć, trafia przez przypadek przed czarny krzyż, tzw. krzyż królowej Jadwigi, w katedrze wawelskiej. - Być może już niewielu wie, że św. Jadwiga to patronka polityków, a pod czarny krzyż od wieków przybywali pielgrzymi, gdy musieli podjąć trudną decyzję – zauważyła przedstawicielka producenta Liliana Surma.
Inne kluczowe sceny w filmie rozegrają się m.in. przed cudowną figurą Dzieciątka Koletańskiego w kościele bernardynek; przed obrazem Matki Bożej od Wykupu Niewolników w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty; na Kazimierzu w kościele św. Katarzyny, w którym raz w miesiącu odbywa się nabożeństwo ku czci św. Rity; w Łagiewnikach - światowym centrum kultu Bożego Miłosierdzia.
Przedstawicielka producenta zwróciła uwagę, że dawniej Kraków nazywany bywał Rzymem północy. - To miasto świętych, sakralnych miejsc z cudownymi artefaktami, niezwykłych kościołów, cudownych figur i obrazów. W ostatnich dziesięcioleciach stało się miastem papieskim – zaznaczyła Surma.
Dom Wydawniczy Rafael od dawna planował zrealizować filmowy projekt, który na nowo odkryje i pokaże światu sakralne bogactwo Krakowa. - Nasze marzenie, by stworzyć taki obraz, dojrzało gdy okazało się, że w Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Powiedzieliśmy: teraz, albo nie wiadomo kiedy – przyznała przedstawicielka producenta.
Patronat honorowy nad filmem objął kard. Stanisław Dziwisz.
...
Powodzenia!
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 20:44, 28 Wrz 2015 Temat postu: |
|
|
Franciszek w orędziu na ŚDM2016: Kraków czeka z otwartym sercem
Papież Franciszek - TONY GENTILE / AFP
Kraków, miasto św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej, czeka na nas z otwartymi ramionami i otwartym sercem - napisał papież Franciszek w orędziu na XXXI Światowe Dni Młodzieży. Przypomniał, że wpisują się one w Rok Miłosierdzia w Kościele.
W Warszawie, w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski, zaprezentowano orędzie papieża na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w przyszłym roku w Krakowie. Jego równoległa prezentacja odbyła się w Watykanie.
REKLAMA
Papież zwrócił w nim uwagę, że w Roku Świętym Odkupienia (1983/1984) św. Jan Paweł II po raz pierwszy zaprosił młodych z całego świata na Niedzielę Palmową. Później, w czasie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 ponad 2 mln młodych z około 165 krajów zebrało się w Rzymie na XV Światowym Dniu Młodzieży. "Jestem pewien, że podobnie, jak w tych dwóch przypadkach, tak i teraz Jubileusz Młodych w Krakowie będzie jednym z ważnych wydarzeń tego Roku Świętego!" - napisał papież.
Przypomniał hasła z Kazania na Górze, na każdy rok poprzedzający ŚDM w Krakowie. W 2014 r. było to pierwsze błogosławieństwo: "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie" Temat wybrany na 2015 r. brzmiał: "Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. W 2016 roku młodzi mają się inspirować się słowami: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".
Hasłem Roku Miłosierdzia są słowa "Miłosierni, jak Ojciec", które zapowiadają też temat najbliższego Światowego Dnia Młodzieży. W orędziu Franciszek wyjaśnia, jak je rozumieć. "Miłosierdzie Boga jest bardzo konkretne i wszyscy jesteśmy powołani, aby osobiście go doświadczyć" - napisał Franciszek.
Zaprosił młodych do ponownego odkrycia uczynków miłosierdzia, bo - jak podkreślił - miłosierdzie nie jest "postawą na pokaz" i nie jest też zwykłym sentymentalizmem. "Jest sprawdzianem autentyczności naszej postawy jako uczniów Jezusa, naszej wiarygodności jako chrześcijan we współczesnym świecie" - wyjaśnił.
Franciszek zaproponował młodym, by przez pierwszych siedem miesięcy 2016 r., wybierali co miesiąc jeden uczynek miłosierny względem ciała i jeden względem duszy, i realizowali je. Dodał, że trzeba też prosić o łaskę wybaczenia tym, którzy wyrządzili nam zło. "jedyną drogą do przezwyciężenia zła jest miłosierdzie. Sprawiedliwość jest konieczna, oczywiście, ale sama nie wystarczy. Sprawiedliwość i miłosierdzie muszą podążać razem" - podkreślił papież w orędziu.
Fragmenty orędzia Franciszka odczytali także w poniedziałek w Krakowie przedstawiciele komitetu organizacyjnego ŚDM.
Koordynator przygotowań do ŚDM bp Damian Muskus zwrócił uwagę, że w orędziu papież podaje definicję miłosierdzia, która jest "darmową", bezinteresowną miłością. Ojciec Święty – mówił biskup – dzieli się osobistym wyznaniem i wspomina, jak jako nastolatek wyspowiadał się i jaką wielką radość poczuł po spowiedzi. - To świadectwo będzie niezwykle ujmujące i pozytywnie przyjęte przez ludzi młodych, zwłaszcza tych, którzy lękają się sakramentalnej spowiedzi – mówił biskup.
W Pałacu Biskupim koordynator przygotowań do ŚDM przekazał też uroczyście tekst orędzia papieża przedstawicielom poszczególnych organizatorów ŚDM, w tym przedstawicielom komitetów parafialnych, wspólnotom młodzieżowym oraz wolontariuszom. - Tym symbolicznym gestem chcieliśmy przekazać to orędzie, by poszło w Polskę, świat, do parafii, poszło do mediów, by zostało życzliwie przyjęte i pozytywnie skomentowane - powiedział bp Muskus.
Na poniedziałkowej konferencji w Warszawie poinformowano, że na ŚDM zarejestrowało się już prawie 359 tys. osób, głównie z Polski, Włoch i Francji. Rejestracja zainteresowanych udziałem w ŚDM odbywa się on-line, poprzez wypełnienie formularza dostępnego w pięciu językach na stronie [link widoczny dla zalogowanych]
Przed wydarzeniami w Krakowie młodzi z całego świata spotkają się na Diecezjalnych Dniach Młodzieży w 44 diecezjach, w tym w dwóch grekokatolickich oraz diecezja wojskowa. Na konferencji poinformowano, że diecezje zadeklarowały 287 tys. miejsc dla gości; ponad 100 tys. zostało już zarezerwowanych.
- W tej chwili możemy mówić o tym, że Światowe Dni Młodzieży są nie tylko szansą na odnowę duchową młodzieży, ale całego polskiego społeczeństwa. W bardzo wielu diecezjach podejmowanych jest już wiele inicjatyw promujących ŚDM - podkreśliła Dorota Abdelmoula z krakowskiego biura ŚDM.
Dyrektor krajowego biura ŚDM ks. Grzegorz Suchodolski powiedział, że diecezje biorą sobie za punkt honoru, by nie organizować noclegów w szkołach, ale u polskich rodzin. Pewne trudności – jak ocenił - mogą być z noclegami Krakowie, gdzie na razie deklaracje rodzin stanowią 30 proc. potrzebnej bazy. Planowane są kampanie zachęcające do organizowania noclegów w domach oraz zbieranie deklaracji podczas kolędy. Ks. Suchodolski podkreślił, że nie ma zagrożenia, że ktoś zostanie bez noclegu, bo liczba szkół, remiz i innych placówek jest wystarczająca, by zaspokoić potrzeby w tym zakresie.
Ks. Suchodolski pytany o budżet ŚDM, powiedział że zaczęła się rejestracja grup na wydarzenie, ale nie ruszył proces płatności. Przypomniał że dopiero w październiku rozpocznie się przyjmowanie składek partycypacyjnych. Dodał, że do tej pory komitet organizacyjny finansowany jest z dwóch tac i środków Archidiecezji Małopolskiej. Duchowny ocenił, że jeżeli chodzi o budżet, punktem odniesienia mogą być ŚDM w Madrycie, gdzie koszty kościelne wyniosły ok. 50 mln euro.
Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski. Biskup Artur Miziński pytany przez PAP o program wizyty papieża, powiedział że na chwilę obecną pewnym punktem jest Kraków. Dodał, że oficjalnego programu jeszcze nie ma, będzie znany w listopadzie. Jak zaznaczył, wszelkie informacje o innych miastach niż Kraków to obecnie spekulacje. - Nie rozbudzajmy zbytnio nadziei, ale bądźmy przygotowani – dodał.
Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca 2016. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.
...
Tak to bedzie kumulacja. Przeciez to 1050 lat Chrztu.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 18:21, 08 Paź 2015 Temat postu: |
|
|
Premiera spotu promującego ŚDM 2016 w Krakowie w "Wiadomościach"
W sobotę premiera spotu promującego ŚDM 2016 w Krakowie
W sobotę premiera spotu promującego ŚDM 2016 w Krakowie - Thinkstock
10 października w głównym wydaniu "Wiadomości" TVP1 odbędzie się premiera spotu promującego Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 - poinformowało biuro prasowe ŚDM Kraków 2016.
Realizatorami klipu pt. "Miłosierdzie bez granic" są Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016, Narodowe Centrum Kultury, miasto Kraków i woj. małopolskie. Spot ma zachęcać młodych ludzi do przyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w lipcu 2016 roku, do odwiedzenia Krakowa i Małopolski.
20-osobowa ekipa, która realizowała reklamówkę przejechała ponad 7 tysięcy kilometrów; sceny kręcono m.in w Paryżu, Barcelonie, Rzymie, Watykanie, Paliano, Val di Funes oraz na Rynku Głównym w Krakowie. Na planie zagrali wolontariusze działający już teraz przy przygotowaniach do wydarzeń w Krakowie oraz m.in. autentyczni żandarmi watykańscy.
Scenariusz autorstwa Przemysława Hausera, Arturo Mariego i Przemysława Reichela opiera się na pomyśle podróży papieskim samochodem z Watykanu aż do Krakowa. Samochód jest kopią Renault 4, jakim kardynał Bergoglio jeździł w Buenos Aires. To jeden z pojazdów sprezentowanych papieżowi przez włoskiego ks. Zocca.
- Realizacja spotu obfitowała w wiele niespodziewanych sytuacji. Podczas zdjęć w Watykanie nasz samochód wielokrotnie przejeżdżał obok Hotelu Św. Marty, gdzie mieszka papież Franciszek. Gwardia Szwajcarska nie wiedziała, że Renault 4 z rejestracją SCV1 jest kopią papieskiego pojazdu. Gwardziści wszczęli alarm przez krótkofalówki z informacją, że Papież wymknął się niepostrzeżenie z domu i gdzieś wyjeżdża. Sytuację dopiero uspokoiła interwencja Żandarmerii Watykańskiej, wtajemniczonej w całą sprawę - mówi cytowana Joanna Zając z Sektora Promocji KO ŚDM Kraków 2016.
Spot ma trzy wersje – 30, 60 i 90-sekundową. Będzie emitowany na antenach oraz zostanie przekazany do wszystkich episkopatów na całym świecie z prawem do bezpłatnej eksploatacji telewizyjnej i internetowej w danych krajach. Otrzymają go również wszystkie polskie placówki dyplomatyczne. Będzie zamieszczany w mediach społecznościowych związanych z ŚDM i przekazany katolickim stacjom tv. Spot prezentowany będzie na telebimach podczas wydarzeń ŚDM w Krakowie.
Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka potrwają od 26 do 31 lipca 2016. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.
>>>
Coraz bizej :O)))
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 21:18, 09 Paź 2015 Temat postu: |
|
|
Prawie 400 tys. osób ze 130 krajów zarejestrowało się na ŚDM w Krakowie
9 października 2015, 12:15
392 tys. osób ze 130 krajów świata zgłosiło chęć udziału w Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) w Krakowie w lipcu 2016 r. 100 tys. z nich ostatecznie potwierdziło już swoje uczestnictwo. Do pomocy przy obsłudze wydarzenia zgłosiło się ponad 4 tys. wolontariuszy.
Takie dane przekazało w piątek w komunikacie Ministerstwo Skarbu Państwa, gdzie zebrała się grupa robocza ds. obsługi medialnej, promocji i ułatwień wizowych na ŚDM. Jej szefem jest wiceminister SP Cezary Gabryjączyk.
Podczas spotkania sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński potwierdził, że prace organizacyjne postępują zgodnie z harmonogramem.
- Na dzień dzisiejszy chęć udziału w Światowych Dniach Młodzieży 2016 zgłosiło 392 tys. osób ze 130 krajów świata, a z tej grupy 100 tys. pielgrzymów ostatecznie już potwierdziło swoje uczestnictwo - powiedział, cytowany w komunikacie, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Grzegorz Suchodolski.
Organizatorzy szacują, że na ŚDM w Krakowie mogą przybyć pielgrzymi z 200 krajów świata. W szczytowym momencie spodziewają się nawet do 2,5 mln gości.
Rejestracja zainteresowanych udziałem w przyszłorocznych ŚDM odbywa się on-line, poprzez wypełnienie formularza dostępnego w pięciu językach na stronie [link widoczny dla zalogowanych]
Od 26 lipca pracuje zespół konsultantów, którzy przy rejestracji pomagają telefonicznie i za pośrednictwem poczty elektronicznej. Tak jak system, działają oni w 5 językach: polskim, angielskim, włoskim, hiszpańskim i francuskim.
Światowe Dni Młodzieży to odbywający się co 2-3 lata cykl spotkań młodzieży z całego świata, zapoczątkowany przez Jana Pawła II w 1985 r. W ostatnich ŚDM, które odbyły się w 2013 r. w Rio de Janeiro, uczestniczyło około 3,5 mln osób. Polska będzie gospodarzem wydarzenia po raz drugi; poprzednio gościła młodych w 1991 r. w Częstochowie.
....
Wielkie wydarzenie!
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 12:11, 11 Paź 2015 Temat postu: |
|
|
Zaprezentowano oficjalny film promujący Światowe Dni Młodzieży w Krakowie
Papież Franciszek zapozna się z filmem w najbliższych dniach - AFP
Ujęcia z kilku europejskich krajów, kilkuset aktorów i statystów oraz papież Franciszek - tak wygląda nowy spot promujący Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Premiera krótkiego filmu odbyła się w sobotę wieczorem.
W krótkim filmie wystąpili między innymi żandarmi watykańscy. Ujęcia kręcono w Paryżu, Rzymie, Barcelonie i Watykanie. W spocie pokazani są młodzi ludzie, którzy w drodze do Krakowa jadą od miasta do miasta. A jadą nie byle czym, bo samochodem Renault, modelem z przełomu lat 80. i 90. Takie, nadgryzione zębem czasu, auto papież Franciszek otrzymał w 2013 roku od pewnego włoskiego księdza. Wcześniej, jako kard. Bergolio, takim samochodem jeździł po Buenos Aires. W spocie samochód ma oczywiście watykańską rejestrację SCV1. W scenie finałowej, wolontariusze, tym samochodem prowadzonym przez samego papieża, docierają do celu - na Rynek Główny w Krakowie.
...
Dobro nie musi szokowac aby dzialac.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 18:18, 22 Paź 2015 Temat postu: |
|
|
Powstanie nowy kanał telewizyjny na Światowe Dni Młodzieży
Powstanie nowy kanał telewizyjny na Światowe Dni Młodzieży
Powstanie nowy kanał telewizyjny na Światowe Dni Młodzieży - Thinkstock
Nowy kanał telewizyjny poświęcony Światowym Dniom Młodzieży ruszy w ostatnim tygodniu lipca 2016 r. Kanał będzie dostępny przez internet, a jego twórcami będą ośrodek TVP Kraków i studenci dziennikarstwa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
List intencyjny w tej sprawie podpisali koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie ks. bp Damian Muskus, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak i dyrektor TVP Kraków Leszek Dziura.
REKLAMA
Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku.
Jak napisano w liście intencyjnym, "celem współpracy jest medialna promocja ŚDM Kraków 2016 łącząca potencjał informacji, doświadczenia, kompetencji i infrastruktury medialnej wszystkich instytucji w tworzeniu i udostępnianiu materiałów medialnych informujących o ŚDM 2016", a także promujących je i sprzyjających głębszemu przeżywaniu.
Powołując się na ważność i jakość wydarzenia, jakim są ŚDM Kraków 2016, a także publiczną misję, którą mają do spełnienia uczestniczące w porozumieniu instytucje, sygnatariusze listu zadeklarowali "wolę współpracy w zakresie tworzenia nowego kanału poświęconego ŚDM, którego antenowa emisja jest przewidziana na ostatni tydzień lipca 2016 r.".
Jak jednocześnie stwierdzono, przed powstaniem kanału dedykowanego ŚDM na antenie TVP Kraków będą także regularnie ukazywać się materiały tworzone przez studentów – redaktorów uczelnianej telewizji JP2TV, informujące o inicjatywach i przygotowaniach do ŚDM.
Szczegóły współpracy, takie jak wzajemna wymiana reporterska, czy zdjęciowa, zostaną ustalone w terminie późniejszym.
Sygnatariusze listu wyrazili także przekonanie, że "połączenie dynamiki i kreatywności Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016, młodości i potencjału studentów i profesjonalizmu kadry UPJPII z doświadczeniem i dbałością o jakość przekazu TVP w Krakowie pozwoli stworzyć wyjątkową formułę medialnego przekazu tego najważniejszego w 2016 roku wydarzenia w Krakowie i pokazać go Polsce i całemu światu w jego najpiękniejszych duchowych wymiarach".
Jak podkreślił koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM ks. bp Damian Muskus, podpisanie listu intencyjnego nie inicjuje współpracy, ale pieczętuje już istniejącą.
- Podpisanie listu ma też znaczenie symboliczne, jest bowiem wyrazem naszej troski o młode pokolenie, o rozwój zawodowych pasji młodych i o osadzenie ich na trzech mocnych fundamentach: na wartościach humanistycznych, na wierze i na służbie prawdzie, która jest nieodłącznym elementem misji mediów – powiedział biskup. - Przygotowania do ŚDM wyzwalają w młodych talenty, wyzwalają chęć pracy, angażowania się dla dobra innych, a zdobyte oświadczenia będą owocowały w ich przyszłym życiu – dodał.
Zadowolenie z porozumienia, pieczętującego trwającą już współpracę, wyraził także dyrektor TVP Kraków Leszek Dziura. - Jest to świetny moment do tego, żeby do telewizji dotarły wreszcie nowe pomysły, które młodzi reporterzy będą mieć. Mam nadzieję, że te kontakty pozwolą również tej młodzieży związać się z TVP. My zawsze potrzebujemy młodości, zawsze potrzebujemy nowych kadr i zawsze potrzebujemy nowych pomysłów – zadeklarował, zapowiadając szkolenia i ćwiczenia dla studentów.
Rektor UPJPII ks. prof. Wojciech Zyzak poinformował, że dziennikarstwo jest najbardziej prężnie rozwijającym się kierunkiem na uczelni i posiada największą liczbę studentów.
- Współpracujemy ze wspaniałą młodzieżą, która może u nas wykorzystywać dobrze przygotowane studia telewizyjne, radiowe, współpracować z bardzo dobrą kadrą, pracować na dobrym sprzęcie. Jeśli do tego dojdzie możliwość realizowania się w tak wielkim wydarzeniu, jakim są ŚDM, i współpraca z taką doświadczoną instytucją jak TVP, to dla mnie jako rektora jest to wyłącznie powód do dumy – powiedział ks. prof. Zyzak.
Światowe Dni Młodzieży to odbywający się co 2-3 lata cykl spotkań młodzieży z całego świata, zapoczątkowany przez Jana Pawła II w 1985 r. W ostatnich ŚDM, które odbyły się w 2013 r. w Rio de Janeiro, uczestniczyło około 3,5 mln osób. Polska będzie gospodarzem wydarzenia po raz drugi; poprzednio gościła młodych w 1991 r. w Częstochowie.
>>>
Technika daje mozliwosci.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 20:56, 26 Paź 2015 Temat postu: |
|
|
Światowe Dni Młodzieży: zarejestrowanych prawie 437 tys. osób
Prawie 437 tys. osób zarejestrowanych na ŚDM w Krakowie - PAP
2000 grup, czyli prawie 437 tys. osób ze 138 krajów zadeklarowało do tej pory chęć uczestniczenia w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Grupy mogą zgłaszać się na to wydarzenie od 26 lipca, kiedy to został uruchomiony system rejestracji.
Z informacji przesłanej przez biuro prasowe ŚDM Kraków 2016 wynika, że część grup przeszła już do kolejnej fazy rejestracji, gdzie wybierają typ preferowanego pakietu pielgrzyma, czyli usług, z jakich chcieliby skorzystać podczas pobytu w Krakowie. Grupy zgłaszane są m.in.: przez Episkopaty krajów, zakony i zgromadzenia, wspólnoty czy Diecezjalne Centra Przygotowań.
REKLAMA
Swoje kandydatury na wolontariat krótkoterminowy zgłosiło ponad 4 tysiące młodych ludzi, głównie z Polski, ale też są zgłoszenia z Litwy, Malezji, Nigerii czy Chin. Ponad sto osób już zrekrutowano.
Trwa przyjmowanie zgłoszeń - indywidualnych oraz od organizacji - na wolontariat medyczny. Zgodnie z zamysłem organizatorów, zabezpieczenie medyczne odbywać się będzie trzypoziomowo - pierwszy poziom stanowi system ratownictwa medycznego województwa i państwa (bazujące na sieci szpitali Krakowa i regionu), drugi - sieć organizacji paramedycznych; trzeci - wolontariusze.
Przy Komitecie Organizacyjnym działa 20 wolontariuszy długoterminowych, którzy spędzą w Krakowie rok. Osoby z Brazylii, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Włoch, Kanady, Francji i Niemiec pomagają przy tłumaczeniach, rejestracji, przy obsłudze strony internetowej oraz mediów społecznościowych. Rozpoczęła się też rekrutacja zagranicznych wolontariuszy na pół roku do ŚDM, którzy przyjadą do Krakowa na początku 2016 r.
W komunikacie poinformowano, że od 25 do 29 listopada odbędzie się w Krakowie, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowicach Międzynarodowe Spotkanie Przygotowawcze do ŚDM Kraków 2016. Uczestniczyć w nim będą przedstawiciele ok. 100 krajów, którzy w konferencjach episkopatów i międzynarodowych wspólnotach odpowiadają za przygotowania młodzieży do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Polsce.
Komitet Organizacyjny ŚDM tworzy bazę miejsc zakwaterowania pielgrzymów. Zgodnie z ideą spotkań młodzieży głównym miejscem noclegowym mają być domy mieszkańców Krakowa i inne obiekty. Jak poinformowano, podpisane zostały umowy z krakowskimi szkołami, które są skłonne udostępnić swoje pomieszczenia na nocleg dla pielgrzymów. Umowy dotyczą także dekoracji miast, stref zakwaterowania, transportu na terenie gmin oraz ewentualnych scen Festiwalu Młodych.
Rozpoczął się też drugi etap szkoleń Parafialnych Komitetów Organizacyjnych. Osoby zaangażowane w przygotowania na poziomie parafii dowiadują się, jakiego typu zadania stoją przed nimi w kontekście przyjęcia i zakwaterowania pielgrzymów oraz współorganizacji katechez. W Komitecie Organizacyjnym został powołany specjalny zespół, którego zadaniem będzie przekazywanie proboszczom bieżących informacji o przygotowaniach do ŚDM, odpowiadanie na pytania dotyczące przygotowań i pośredniczenie w wymianie informacji.
Po październikowej premierze spotu reklamującego Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, na premierę czeka teledysk do polskiej wersji Hymnu ŚDM Kraków 2016 „Błogosławieni miłosierni”. Ma to nastąpić w listopadzie; wtedy zostaną także zaprezentowani ambasadorzy ŚDM ze świata kultury, mediów i sportu. 31 października będzie gotowa aplikacja mobilna przygotowywana dla pielgrzymów w wersji beta na Android i rozpoczną się testy jej funkcjonalności wśród wolontariuszy.
Powstał też multimedialny projekt „Minuta z ŚDM” - wolontariusze międzynarodowi realizują krótkie filmy z informacjami o działalności Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016; potem są one emitowane w mediach społecznościowych ŚDM.
Światowe Dni Młodzieży to odbywający się co 2-3 lata cykl spotkań młodzieży z całego świata, zapoczątkowany przez Jana Pawła II w 1985 r. W ostatnich ŚDM, które odbyły się w 2013 r. w Rio de Janeiro, uczestniczyło około 3,5 mln osób. Polska będzie gospodarzem wydarzenia po raz drugi; poprzednio gościła młodych w 1991 r. w Częstochowie.
Nie wiadomo jeszcze, czy podczas swojej wizyty w Polsce papież odwiedzi tylko Kraków, czy również inne miasta. Pod koniec sierpnia metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz wyraził nadzieję, że tak się stanie, wspomniał o Częstochowie, b. obozie Auschwitz, Poznaniu, Gnieźnie i Warszawie. Zaznaczył jednak, że są to jedynie „pragnienia” i wszystko będzie zależało od możliwości i czasu Ojca Świętego.
...
Nowa Polska.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 15:58, 03 Lis 2015 Temat postu: |
|
|
Tysiąc uczestników ŚDM zgłosiło chęć przyjazdu do Archidiecezji Warmińskiej
Tysiąc uczestników ŚDM zgłosiło chęć przyjazdu do Archidiecezji Warmińskiej - Shutterstock
Tysiąc uczestników z zagranicy, w większości z Niemiec, zadeklarowało do tej pory chęć przyjazdu do Archidiecezji Warmińskiej podczas przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży (ŚDM). Uczestnicy oprócz spotkań modlitewnych zwiedzą m.in. Olsztyn, Gietrzwałd i Frombork.
Odpowiedzialny za organizację ŚDM na Warmii ks. Jarosław Dobrzeniecki powiedział, że Archidiecezja Warmińska może przyjąć w sumie 3-4 tys. uczestników.
- Najliczniejszą grupą, jaka chce przyjechać na Warmię podczas Światowych Dni Młodzieży są uczestnicy z Niemiec. To 600 osób, pochodzą z niemieckich miast partnerskich i zaprzyjaźnionych z Olsztynem. Wśród gości zagranicznych są także Francuzi, Łotysze i Węgrzy - wymienił koordynator ŚDM Warmia ks. Dobrzeniecki.
20 olsztyńskich parafii już zbiera zgłoszenia od rodzin, które chciałyby przyjąć uczestników ŚDM. - Na razie nie mam zbiorczych danych, ale np. w mojej parafii zgłosiło się 80 rodzin, które ugoszczą młodych ludzi. Rodziny zapewnią im wyżywienie i nocleg - dodał.
Znany jest wstępny program pobytu uczestników ŚDM na Warmii. Uczestnicy zwiedzą olsztyński zamek - siedzibę kapituły warmińskiej. Administratorem dóbr kapituły warmińskiej, który mieszkał i pracował w olsztyńskim zamku był kanonik warmiński, astronom Mikołaj Kopernik.
Przewidziana jest całodniowa pielgrzymka do oddalonego od Olsztyna o 18 kilometrów, warmińskiego Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie. To jedyne miejsce objawień maryjnych w Polsce, uznane przez kościół katolicki. Uczestnicy mają także pojechać do katedry we Fromborku, gdzie znajduje się grób ze szczątkami Mikołaja Kopernika, zwiedzą też sanktuarium w Świętej Lipce.
Jak dodał ks. Dobrzeniecki Archidiecezja Warmińska od środy 4 listopada gościć będzie symbole Światowych Dni Młodzieży - krzyż i ikonę Matki Bożej. Krzyż został podarowany młodym przez papieża Jana Pawła II na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia w 1984 roku. Na Krzyżu znajdują się słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II: - Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie.
Natomiast w 2003 roku Jan Paweł II podarował młodzieży ikonę Matki Bożej - współczesnej kopii obrazu znajdującego się bazylice poświęconej Maryi Matce Bożej – Bazylice Matki Bożej Większej (Śnieżnej).
Symbole ŚDM pielgrzymować będą po Warmii do 14 listopada. Krzyż i ikona obrazu Matki Bożej będą w parafiach rzymsko-katolickich w Olsztynie, Ostródzie, Szczytnie, Mrągowie, Reszlu, Kętrzynie, Bartoszycach, Braniewie, Lidzbarku Warmińskim i Dobrym Mieście oraz w parafiach grecko-katolickich w Olsztynie i Kętrzynie. Wierni będą mogli zobaczyć je także w szkołach, np. Ukraińskim Zespole Szkół w Bartoszycach oraz szpitalu dziecięcym w Olsztynie, a także w olsztyńskim areszcie śledczym.
...
Coraz blizej.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 17:12, 10 Lis 2015 Temat postu: |
|
|
ŚDM 2016: papież Franciszek pojawi się także w Częstochowie i Oświęcimiu
10 listopada 2015, 15:16
Podczas przyszłorocznej pielgrzymki do Polski, papież Franciszek może odwiedzić także inne miasta. W lipcu w Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Jak powiedział prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Ojcem Świętym, papież chciałby odwiedzić także Częstochowę i były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.
- Papież powiedział, że chciałby odwiedzić Częstochowę i pomodlić się w byłym koncentracyjnym obozie Auschwitz. Natomiast w tej sprawie zostanie wydany komunikat Stolicy Apostolskiej - informuje prezydent Andrzej Duda.
Prezydent poinformował również, że jednym z tematów rozmowy z papieżem była sytuacja powyborcza w Polsce. Andrzej Duda zapewnił, że zmiana rządu w żaden sposób nie wpłynie na przygotowania do Światowych Dni Młodzieży.
[link widoczny dla zalogowanych]
...
Bardzo dobrze.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 16:11, 11 Lis 2015 Temat postu: |
|
|
Już 437 tys. pielgrzymów zarejestrowało się na ŚDM
Piotr Ogórek
Dziennikarz Onetu
Finałem ŚDM będzie nocne czuwanie i msza z udziałem papieża Franciszka - PAP
Rośnie liczba pielgrzymów, którzy rejestrują się na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w ostatni tydzień lipca 2016 roku. Do końca października zarejestrowało się blisko 437 tys. osób. Ponad 4 tys. młodych ludzi zgłosiło chęć bycia wolontariuszami, z czego wybrano już ponad sto osób, głównie z Polski.
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie odbędą się w terminie 26-31 lipca 2016 roku, a ich finałem będzie nocne czuwanie z soboty na niedzielę i msza z udziałem papieża Franciszka w podkrakowskich Brzegach w gminie Wieliczka. Według szacunków do Krakowa przyjedzie ok. 15 tys. autokarów, ok. 100 pociągów specjalnych i 25 tys. samochodów, a także przyleci ok. 100 samolotów czarterowych. Do miasta może przybyć grubo ponad 2 mln pielgrzymów. Szacuje się, że będzie ich ok. 2,5 mln.
REKLAMA
Według ostatniego raportu o stanie przygotowań do ŚDM wynika, że zarejestrowały się dwa tysiące grup, czyli blisko 437 tys. pielgrzymów ze 138 krajów. Zgłaszają się także chętni do wolontariatu – swoje kandydatury zgłosiło już ponad 4 tys. osób, z czego zrekrutowano na razie ponad sto, głównie z Polski. Oprócz tego chętni zgłaszali się z takich krajów jak Litwa, Malezja, Nigeria czy Chiny.
To wolontariat krótkoterminowy, a oprócz niego funkcjonuje też długoterminowy, w ramach którego wybrane osoby spędzą w Krakowie rok czasu. Obecnie przy Komitecie Organizacyjnym ŚDM działa 20 takich wolontariuszy. To osoby z Brazylii, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Włoch, Kanady, Francji i Niemiec, które pomagają przy tłumaczeniach, rejestracji, przy obsłudze strony internetowej oraz mediów społecznościowych.
Przypomnijmy, że osoby chcące zostać wolontariuszami przy ŚDM muszą za to częściowo zapłacić. - Jest praktyką ŚDM, że przekazują składkę partycypacyjną. Nie szukamy taniej siły roboczej. Szukamy młodych, wiernych chrześcijan, katolików, którzy chcą wziąć pełny udział w ŚDM i przy okazji świadczyć przez kilka godzin dziennie swoją pracę. To uczestnicy i wolontariusze zarazem, z odpowiednio mniejszą składką – mówił we wrześniu ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny KO ŚDM. Pakiety wolontariusza kosztują od 50 do 300 zł i mogą obejmować zakwaterowanie, wyżywienie, transport i ubezpieczenie.
W ramach przygotowań do ŚDM pod koniec listopada (25-29) odbędą się Międzynarodowe Spotkania Przygotowawcze w Krakowie, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowicach. Uczestniczyć będą w nim przedstawiciele ok. 100 krajów, którzy w konferencjach episkopatów i międzynarodowych wspólnotach odpowiadają za przygotowania młodzieży do udziału w ŚDM.
Wciąż natomiast niewiele wiadomo na temat logistycznych przygotowań do ŚDM. Wspomniany raport mówi na razie o takich rzeczach jak dekoracja miasta i jej rozmieszczenie. Co do bazy noclegowej, to z raportu można się dowiedzieć, że ta jest "w dalszym ciągu zbierana", a głównym miejscem noclegowym mają być domy krakowian i szkoły z terenu miasta oraz innych gmin. Raport mówi także, że w kwestii wyżywienia do organizatorów zgłaszają się restauracje, punkty gastronomiczne oraz firmy cateringowe.
Dokument wspomina także, że trwa przyjmowanie zgłoszeń - indywidualnych oraz od organizacji - dotyczących opieki medycznej na zasadzie wolontariatu podczas ŚDM. Zabezpieczenie medyczne ma działać na trzech poziomach - zabezpieczenie główne profesjonalne, oparte na systemie ratownictwa medycznego województwa i państwa (bazujące na sieci szpitali Krakowa i regionu), zabezpieczenie poprzez sieć organizacji paramedycznych oraz poprzez wolontariuszy.
Wciąż nie wiadomo, jak będzie zorganizowany transport na czas ŚDM. Raport lakonicznie wspomina tylko, że wraz z policją i ZIKiT-em opracowywana jest "sieć miejsc parkingowych oparta na istniejących na terenie miasta parkingach oraz wyłączonych z ruchu pasach drogowych".
Jak będzie wyglądał transport, czy zarejestrowani pielgrzymi będą korzystać za darmo z komunikacji miejskiej i jak dostaną się do Brzegów, gdzie będzie odprawiona główna msza ŚDM będzie dopiero wiadomo w styczniu. Wtedy ma być przygotowane studium obsługi transportowej miasta na ŚDM (jego koszt to ok. 0,6 mln zł). O ile to się nie opóźni. - Na razie nie wybraliśmy jeszcze wykonawcy studium, ale styczniowy termin będzie dotrzymany – przekonuje Michał Pyclik z ZIKiT-u.
Wciąż nie wiadomo, ile będzie kosztować organizacja ŚDM. Szacuje się, że wydatki ze strony miasta mają wynieść 202 mln zł, ale brakuje na to 171,5 mln zł. Urzędnicy podkreślają, że na bezpośrednią obsługę ŚDM potrzeba 80 mln zł. Wiadomo od samego początku, że w kosztach organizacji ŚDM ma partycypować Kościół, sponsorzy, samorządy (głównie Kraków) i państwo.
..
Coraz blizej.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 19:22, 13 Lis 2015 Temat postu: |
|
|
Młodzież Archidiecezji Katowickiej przed ŚDM uczy się języków obcych
Kilkadziesiąt osób bierze udział w bezpłatnych kursach m.in. języka czeskiego, włoskiego i rosyjskiego, organizowanych przez Archidiecezję Katowicką. To kolejna inicjatywa przygotowująca młodzież do przyszłorocznych obchodów Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) w Krakowie.
- Te kursy są naszą odpowiedzią na apel abp. Wiktora Skworca, by młodzi, szczególni ci, którzy chcą się zaangażować w ŚDM, uczyli się języków obcych - powiedział koordynator ŚDM w Archidiecezji Katowickiej ks. Marcin Wierzbicki.
REKLAMA
Pierwsze kursy m.in. języka włoskiego, hiszpańskiego i angielskiego ruszyły już pod koniec ub. r. Na przełomie października i listopada br. rozpoczęły się kolejne m.in. języka włoskiego, czeskiego i rosyjskiego - zarówno na poziomie podstawowym, jak i średniozaawansowanym w ramach kontynuacji wcześniejszych kursów. Ks. Wierzbicki podkreślił, że prowadzone przez lektorów cotygodniowe zajęcia odbywają się na zasadzie wolontariatu.
Propozycje kursów dostosowane są m.in. do tego, z jakich krajów przybędą pielgrzymi. - Oczywiście wybór ten uzależniony był również od dyspozycji prowadzących – wskazał ks. Wierzbicki. Dodał, że zainteresowanie kursami wśród młodzieży jest duże; w zajęciach bierze udział kilkadziesiąt osób.
Podczas przyszłorocznych ŚDM Archidiecezja Katowicka przyjmie 20 tys. pielgrzymów. - Najwięcej przyjedzie do nas Włochów; liczni będą też Niemcy, Francuzi, Chorwaci i młodzi z Meksyku – powiedział ks. Wierzbicki. Archidiecezja przyjmie również pielgrzymów m.in. z Czech, Węgier, a także Nikaragui, Tajlandii, Australii, Kolumbii, Zimbabwe, Malezji, Argentyny i Kuala Lumpur.
- W przyszłym tygodniu (20 listopada w Rybniku i 21 listopada w Katowicach – red.) organizujemy spotkanie Parafialnych Centrów ŚDM naszej archidiecezji. Chcemy podsumować dotychczasowe działania i zmobilizować się do kolejnych. Przed nami m.in. rozdział grup pielgrzymów na poszczególne regiony i parafie, aby mogli się już kontaktować z osobami w konkretnych parafiach – powiedział ks. Wierzbicki.
Światowe Dni Młodzieży, w których udział ma wziąć papież Franciszek, odbywać się będą od 26 do 31 lipca 2016 r. w Krakowie pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".
Wcześniej, od 20 do 25 lipca – w ramach tzw. dni w diecezji – pielgrzymi m.in. spędzą czas z opiekującymi się nimi rodzinami oraz zwiedzą poszczególne miasta i diecezjalne miejsca kultu.
Według szacunków organizatorów na ŚDM do Krakowa przybędzie ok. 2 mln 600 tys. osób. Pod koniec października biuro prasowe ŚDM 2016 podało, że dotychczas chęć udziału w spotkaniach zgłosiło ponad 400 tys. młodych z ponad 130 krajów.
...
Brawo.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 20:35, 14 Lis 2015 Temat postu: |
|
|
W ramach ŚDM na Pomorze chcą przyjechać głównie Francuzi i Włosi
W ramach ŚDM na Pomorze chcą przyjechać głównie Francuzi i Włosi - Artens / Shutterstock
Z Francji i Włoch pochodzi najwięcej uczestników Światowych Dni Młodzieży (ŚDM), którzy chcą zatrzymać się w pomorskich diecezjach. W sumie chęć przyjazdu na Pomorze w lipcu 2016 r. zadeklarowało dotąd ponad cztery tysiące młodych katolików z zagranicy.
Opiekę nad pielgrzymami roztoczą w regionie dwie działające na terenie województwa diecezje - Archidiecezja Gdańska (obejmuje ona Trójmiasto i jego najbliższe okolice), która docelowo ma przyjąć około 10 tysięcy młodych ludzi oraz Diecezja Pelplińska (obejmuje m.in. pozostałą część woj. pomorskiego), do której – według dotychczasowych ustaleń, ma trafić maksymalnie sześć tysięcy osób.
REKLAMA
Podobnie, jak inne diecezje na terenie kraju, także te pomorskie, mają zadbać o swoich gości między 20 do 25 lipca przyszłego roku, a na sobotę 23 lipca zaplanować wspólne diecezjalne święto z udziałem m.in. zwierzchników diecezji oraz pielgrzymów z zagranicy i miejscowej młodzieży.
Koordynator ŚDM w Archidiecezji Gdańskiej ks. Krzysztof Nowak powiedział, że – jak dotąd, chęć zamieszkania na terenie tej archidiecezji zadeklarowało około czterech tysięcy osób. - Połowa z nich zarejestrowała się w tzw. systemie krakowskim, a druga połowa - zgłosiła się do członków Neokatechumeny oraz Sióstr Misjonarek Miłosierdzia – powiedział ks. Nowak.
Wyjaśnił, że największe grupy chętnych stanowią Francuzi i Włosi. - Choć wszyscy mówią, że ostatecznie Włochów będzie więcej, bo oni mają skłonność zgłaszania się na ostatnią chwilę – powiedział ks. Nowak. Jak dodał, chęć zatrzymania się w okolicach Trójmiasta wyraziły też mniejsze grupy z Niemiec, Kanady, USA, Hiszpanii, Portugalii, Brazylii i Argentyny. - Kościół greckokatolicki zadeklarował, że zaprosi do nas około 500 osób z Ukrainy – zaznaczył ks. Nowak.
Francuzi przeważają także wśród pielgrzymów, którzy jak dotąd zaoferowali chęć zatrzymania się w ramach ŚDM na terenie diecezji pelplińskiej. - Nasza diecezja jest stosunkowo mało znana w Polsce, a co dopiero mówić o świecie: dotąd oficjalnie zarejestrowaliśmy 165 osób, są też grupy zgłaszające się np. do konkretnych księży - powiedział ks. Grzegorz Kudelski koordynator przygotowań do ŚDM w Diecezji Pelplińskiej.
Zarówno Archidiecezja Gdańska, jak i Diecezja Pelplińska, chcą uniknąć zakwaterowywania pielgrzymów w szkołach i innych tego typu obiektach: wolą powierzyć ich rodzinom. - Z dotychczasowych deklaracji wiernych wynika, że na razie mamy zapewnione miejsca dla tych pielgrzymów, którzy dotąd się zgłosili, ale z całą pewnością wiele rodzin zgłosi chęć przyjęcia pielgrzymów tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży – powiedział ks. Nowak.
Na sobotę 23 lipca w Gdańsku pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców zaplanowano spotkanie pod hasłem "Litania narodów", którego uczestnicy przejdą później do Bazyliki Mariackiej na mszę św., w której – oprócz lokalnych zwierzchników Kościoła - udział wziąć mają także biskupi przyjeżdżający z grupami pielgrzymów. Po nabożeństwie jego uczestnicy udadzą się na Plac Zebrań Ludowych, gdzie zaplanowano koncert o charakterze ewangelizacyjnym, na który złożą się utwory wykonywane w różnych językach.
Na 23 lipca w Pelplinie zaplanowano mszę św., którą odprawi tutejszy biskup, a po południu pielgrzymi będą mogli wziąć udział w Festiwalu Młodych "Przystań", w ramach którego zaprezentuje się m.in. liczący około 90 osób zespół śpiewaków i orkiestra symfoniczna z toruńskiej szkoły muzycznej. Całość ma poprowadzić Hubert Kowalski – współtwórca opracowania hymnu ŚDM. - Przewidujemy dwa spotkania warsztatowe dla zespołu, pierwsze odbędzie się między 20 a 22 listopada – powiedział ks. Kudelski.
W obu diecezjach w przygotowania do ŚDM włączają się samorządy. - Mamy systematyczne spotkania z samorządowcami, ale też nasze oczekiwania i prośby mocno stąpają po ziemi – powiedział ks. Nowak dodając, że poza bieżącą pomocą organizacyjną na czas pobytu pielgrzymów, miasta deklarują też chęć przygotowania różnego rodzaju atrakcji – jak choćby występów teatrów ulicznych czy innych imprez plenerowych adresowanych nie tylko do pielgrzymów, ale też do mieszkańców.
...
Inne narody tez beda.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 13:42, 15 Lis 2015 Temat postu: |
|
|
Kościół organizuje ogólnopolską zbiórkę na organizację Światowych Dni Młodzieży
Papież Franciszek - Vincenzo Pinto / AFP
Dziś we wszystkich parafiach w Polsce trwa zbiórka na organizację Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. W lipcu 2016 roku do Polski przyjedzie papież Franciszek. W Krakowie i w jego okolicach spotka się z młodymi z całego świata. Organizatorzy szacują, że w tym wydarzeniu może wziąć udział nawet dwa i pół miliona ludzi.
To ogromne przedsięwzięcie, przy którym pracuje wielu młodych wolontariuszy. Potrzebne są jednak pieniądze na odpowiednie przeprowadzenie tej inicjatywy- mówi ksiądz Andrzej Wołopiuk z komitetu organizacyjnego krakowskich Światowych Dni Młodzieży. Oprócz modlitwy trzeba zadbać o miejsce spotkania i system rejestracji uczestników - mówi. A na to potrzebne są pieniądze.
REKLAMA
Niedawno o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w Polsce papież Franciszek rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą. Prezydent poinformował po tym spotkaniu, że papież podczas pielgrzymki do naszej ojczyzny pragnie pomodlić się także na Jasnej Górze i na terenie obozu w Oświęcimiu. Wizyta papieża będzie miała charakter oficjalny, dlatego w przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży Kościół jest wspierany przez rząd i władze lokalne.
Inicjatorem Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II. Spotkanie w Krakowie będzie trzydziestym pierwszym z tego cyklu i drugim w Polsce. Po raz pierwszy w naszej ojczyźnie młodzi zebrali się w 1991 roku w Częstochowie.
...
To tez ofiara.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 19:08, 18 Lis 2015 Temat postu: |
|
|
Międzynarodowe spotkanie przygotowawcze do ŚDM 2016
Niemal 300 osób z całego świata przyjedzie w przyszłym tygodniu do Małopolski, by omówić przygotowania do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Będą dyskutować m.in. o wymiarze duchowym tego wydarzenia, jego programie, logistyce i obsłudze medialnej.
Międzynarodowe Spotkanie Przygotowawcze do ŚDM potrwa od 25 do 29 listopada. Jego uczestnikami będą przedstawiciele ponad stu konferencji episkopatów i blisko pięćdziesięciu międzynarodowych wspólnot i ruchów, którzy przygotowują młodych ludzi do przyszłorocznego spotkania z papieżem.
REKLAMA
Swoją obecność zapowiedziało 13 biskupów, w tym biskup Korei – Peter Chung Soon-taek czy Mozambiku – Inacio Saure.
- Spotkanie z przedstawicielami episkopatów i wspólnot z całego świata dla Komitetu Organizacyjnego będzie możliwością konfrontacji z konkretnymi pytaniami i problemami, przed jakimi stają osoby przygotowujące wyjazd na ŚDM grup młodzieży z różnych zakątków świata. Spodziewamy się więc ogromnej rozpiętości zagadnień, o które będą nas pytać: od kwestii wizowych począwszy, na szczegółach pobytu młodych w naszym kraju kończąc - mówiła Magdalena Dobrzyniak z Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.
Uczestnicy spotkania będą mieli okazję do spotkania z członkami Papieskiej Rady ds. Świeckich z jej szefem kard. Stanisławem Ryłko na czele, z metropolitą krakowskim kard. Stanisławem Dziwiszem oraz przedstawicielami Diecezjalnych Centrów ŚDM z całej Polski.
Odwiedzą Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice i Wieliczkę. Poznają miejsca, w których zgromadzą się pielgrzymi przybywający na ŚDM: m.in. Sanktuaria Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II, krakowskie Błonia oraz Campus Misericordiae.
- Na zakończenie kilkudniowego spotkania przyjęliśmy zaproszenie od władz Wieliczki, dzięki którym goście z całego świata będą mogli posmakować polskiej kultury podczas specjalnego koncertu. W sobotnim wieczorze polskim wezmą udział również przedstawiciele diecezji z całej Polski, którzy będą zapraszali młodzież z zagranicy do odwiedzenia ich w czasie Dni w Diecezjach – tydzień przed wydarzeniami w Krakowie – mówiła Dobrzyniak.
Światowe Dni Młodzieży mają się odbyć w Polsce między 26 a 31 lipca 2016 r. Na osiem miesięcy przed wydarzeniem udział w nim zadeklarowało ponad 480 tys. osób ze 140 krajów. Ponad 5 tys. osób chce być wolontariuszami.
...
Pieknie.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
-> Wiara Ojców Naszych |
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa) Idź do strony Poprzedni 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 Następny
|
Strona 4 z 9 |
|
Możesz pisać nowe tematy Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group cbx v1.2 //
Theme created by Sopel &
Programy
|
|