Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Filipiny:3,5 tys. uczestników Azjatyckie Spotkaniu Młodych!
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:15, 08 Sty 2014    Temat postu:

Papież przekazał Brazylijczykom pięć milionów dolarów na spłacenie długu po ŚDM

Ojciec Święty postanowił wesprzeć finansowo archidiecezję Rio de Janeiro, aby po części pomóc jej w spłaceniu ogromnego długu, który zaciągnięto, by dobrze zorganizować Światowy Dzień Młodzieży.

Pierwotnie wynosił on ponad 38 mln dolarów. Archidiecezji Rio de Janeiro udało się go zredukować do 18 mln. W prowadzonej od października kampanii udało się pozyskać ponad 300 tys. dolarów. Teraz zadłużonego organizatora ŚDM postanowił wesprzeć sam Papież.

- Jeszcze kiedy Ojciec Święty był tutaj z nami w Rio de Janeiro, zadeklarował, że wesprze nas finansowo – powiedział Radiu Watykańskiemu arcybiskup Orani João Tempesta, metropolita Rio de Janeiro. – Teraz sekretariat stanu poinformował nas, że Papież zechciał przekazać nam pięć milionów dolarów, aby pokryć koszta Światowego Dnia Młodzieży. Jesteśmy mu za to bardzo wdzięczni i prosimy Boga, by błogosławił wszystkim, którzy z otwartym sercem wspierali Światowy Dzień Młodzieży w lipcu ubiegłego roku - dodał.

...

A reszta katolikow co ? Siedzi i czeka az samo sie splaci ? .To jest okazja dla was na zasluge u Boga .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:56, 06 Lut 2014    Temat postu:

Papież: kanonizacja Jana Pawła II napełnia nasze serca radością

Papież Franciszek z radością czeka na kanonizację Jana Pawła II

Franciszek z radością czeka na kanonizację Jana Pawła II 27 kwietnia. Papież napisał o tym w ogłoszonym dzisiaj orędziu na XXIX Światowy Dzień Młodzieży, który w tym roku, w Niedzielę Palmową 13 kwietnia będzie obchodzony na szczeblu diecezjalnym.

W orędziu, którego hasłem są słowa z Ewangelii świętego Mateusza: - Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie - Franciszek podkreślił, że ludzie potrzebują nawrócenia. Trzeba sprawić, dodał - aby nad logiką posiadania więcej przeważała logika bycia bardziej!.

- Święci to ci, którzy mogą nam najbardziej pomóc zrozumieć głęboki sens błogosławieństw. Dlatego kanonizacja Jana Pawła II, w drugą Niedzielę Wielkanocną jest wydarzeniem, które napełnia nasze serca radością. Będzie On wielkim patronem Światowego Dnia Młodzieży, którego był inicjatorem i promotorem. A we wspólnocie świętych nadal będzie on dla was wszystkich ojcem i przyjacielem - wskazał papież.

Nawiązał też do przypadającej w kwietniu trzydziestej rocznicy przekazania młodzieży Krzyża Jubileuszu Odkupienia. Właśnie od tego symbolicznego aktu Jana Pawła II, zauważył, rozpoczęła się "wielka pielgrzymka młodzieżowa" po pięciu kontynentach.

Następny etap międzykontynentalnej pielgrzymki młodzieży będzie w Krakowie w roku 2016 - przypomniał Franciszek.

Zwrócił uwagę na takie zjawiska na świecie jak ubóstwo, ucisk, upokorzenia, walka o sprawiedliwość, trudy codziennego nawrócenia, prześladowania. Wskazał następnie, że pokój i radość przyniosą otwarcie drzwi Jezusowi.

- Błogosławieństwa Jezusa niosą rewolucyjną nowość, wzór szczęścia będącego przeciwieństwem tego, co jest zwykle przekazywane przez media, przez dominującą myśl - napisał papież. Odnotował - dla mentalności światowej zgorszeniem jest to, że Bóg przyszedł, aby być jednym z nas, że umarł na krzyżu!.

- W logice tego świata, ci, których Jezus nazywa błogosławionymi są uważani za przegranych, za słabych. Gloryfikuje się natomiast sukces za wszelką cenę, dobrobyt, arogancję władzy, autoafirmację kosztem innych - podkreślił.

Franciszek przestrzegł młodzież przed licznymi pozorami szczęścia i zadowalaniem się "byle czym", przed "mało ambitną ideą życia" oraz "tanimi ofertami". Trzeba, wskazał, dążyć do tego, co wielkie i mieć odwagę iść pod prąd.

- Kiedy poszukujemy sukcesu, przyjemności, egoistycznego posiadania i czynimy z tego bożki, to możemy wprawdzie doświadczać chwil upojenia, fałszywego poczucia zaspokojenia, ale w końcu stajemy się niewolnikami, nigdy nie jesteśmy zadowoleni, jesteśmy pobudzani, by szukać coraz bardziej - ostrzegł.

Papież wyznał, że smutkiem napawa go widok młodzieży "sytej", ale "słabej".

Wezwał młodych katolików, by sprzeciwiali się temu, co tymczasowe i powierzchowne oraz kulturze odrzucenia, konsumpcji. Radził - Przede wszystkim starajcie się być wolni wobec rzeczy.

Zdaniem Franciszka, aby przezwyciężyć kryzys gospodarczy, trzeba być gotowym do zmiany stylu życia, unikania marnotrawstwa. Konieczna jest, argumentuje, "odwaga umiarkowania", a także troska o najbiedniejszych.

- Musimy nauczyć się przebywania z ubogimi. Nie wypełniajmy naszych ust ładnymi słowami o ubogich! - wezwał papież.

...

Tak zaspokajanie przyjemnosci rodzi tylko przesyt . Materilizm jest nedzny .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:40, 02 Mar 2014    Temat postu:

Światowe Dni Młodzieży - przygotowania już trwają

Zastanawiają się jak przyjąć i ugościć 2 miliony osób z całego świata. Młodzież i księża dyskutują w podtarnowskiej Zabawie o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 roku odbędą się w Krakowie.

To główny temat 11. Forum Duszpasterstwa Młodzieży, na które do Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie przyjechało około 200 przedstawicieli wszystkich polskich diecezji. Wspierają ich goście z Włoch i Brazylii. Przed nami ogrom pracy - przyznaje dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży ks. Grzegorz Suchodolski. Podkreśla, że Dni trwają aż 12 dni, a program przez lata znacznie się rozwinął.

Ksiądz Grzegorz Suchodolski podkreśla, że pomysły wypracowane podczas kończącego się dzisiaj trzydniowego Forum Młodzieży w Zabawie będą omawiane podczas najbliższego posiedzenia Konferencji Episkopatu Polski.

Szacuje się, że na tzw. Tydzień Misyjny, poprzedzający Światowe Dni Młodzieży, do Polski przyjedzie około 300 tysięcy osób. Na tydzień główny (od 25 lipca do 1 sierpnia 2016) do Krakowa około 700 tysięcy młodych - a na sobotę i niedzielę kończącą Światowe Dni Młodzieży w Krakowie z udziałem papieża - nawet 2 miliony osób.

...

Piekno i dobro Surprised)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 18:07, 07 Mar 2014    Temat postu:

Piotr Ogórek | Onet
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie od 26 do 31 lipca 2016

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie potrwają od 26 do 31 lipca 2016 roku. Papież Franciszek zaakceptował ten termin. Wciąż niepotwierdzone jest miejsce, gdzie będą odbywać się uroczystości z udziałem papieża. Prawie pewne jest jednak, że będą to Błonia. Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz chciałby także, aby na czas uroczystości udostępnić dwa miejskie stadiony.

Kardynał Dziwisz w siedzibie krakowskiej kurii potwierdził, że Stolica Apostolska oficjalnie zaakceptowała termin ŚDM w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2016 roku.

Wciąż niepotwierdzone są miejsca, gdzie dokładnie w Krakowie będą się odbywać uroczystości z udziałem papieża. Najprawdopodobniej będą to Błonia, ale ostateczną decyzję musi potwierdzić Papieska Rada ds. Świeckich.

- Chcielibyśmy do tego "rozszerzyć" Błonia o Park Jordana i przylegające ulice. Chcielibyśmy także skorzystać z dwóch miejskich stadionów piłkarskich (Wisły i Cracovii) – powiedział kardynał Dziwisz.

- Wraz z potwierdzeniem oficjalnej daty ŚDM w Krakowie, możemy już także mówić o rozpoczęciu kilku ważnych wydarzeń. Pierwszą z nich jest peregrynacja symboli związanych z Dniami, czyli krzyża i ikony MB Salus Populi Romani. 13 kwietnia w Rzymie młodzież brazylijska przekaże je na ręce młodzieży polskiej, reprezentującej wszystkie diecezje – powiedział bp Damian Muskus, przewodniczący komitetu organizacyjnego ŚDM 2016.

Od tego dnia symbole będą "w drodze". Odwiedzą wiele polskich miast, a także kraje Europy Środkowo-Wschodniej – Białoruś, Litwę, Łotwę, Rosję, Ukrainę, Mołdawię, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy. Na koniec symbole trafią do Krakowa.

13 kwietnia rozpocznie się także duchowe przygotowanie do ŚDM. Będzie ono przebiegało pod hasłem "Być, więcej niż mieć". Ruszają też szkolenia wolontariuszy na to wydarzenie. - Zachęcamy całą młodzież, aby już teraz zaczęła angażować się w stronę wolontariatu poprzez podnoszenie swoich kompetencji, uczenie się języków, itp. Będziemy również organizować szkolenia z tego zakresu – powiedział ks. Rafał Buzała odpowiedzialny za kwestie związane z wolontariatem.

Na razie nie podano, jaka liczba wolontariuszy będzie zaangażowana w ŚDM, ale wiadomo, że będzie ją trzeba liczyć w tysiącach. Wstępne szacunki mamy poznać w kwietniu.

Kardynał Dziwisz dodał, że wszystkie polskie diecezje są zainteresowane przyjęciem i szkoleniem młodzieży z całego świata. Będzie to możliwe w dniach poprzedzających ŚDM, od 20 do 25 lipca. Do Polski już zgłaszają się zorganizowane grupy pielgrzymów, które będą chciały pojawić się na ŚDM.

- Pytają się o możliwości pobytu m.in. w Wadowicach, Wieliczce czy Zakopanem. Najaktywniejsi są Amerykanie. Już 150 grup z USA zagwarantowało sobie pobyt w Krakowie. Bardzo zainteresowani są też pielgrzymi z Ameryki Łacińskiej, zwłaszcza z Brazylii – mówił kardynał Dziwisz.

Trudno na razie oszacować, jakie będą koszty związane z organizacją ŚDM w Krakowie. Kardynał Stanisław Dziwisz podkreślał, że w Krakowie nie trzeba niczego tworzyć od zera, co na pewno obniży koszty. - Mamy doświadczenie poprzednich pielgrzymek papieskich, wiemy jak to zorganizować. Najważniejsze, żeby nas to jak najmniej kosztowało – dodał.

W lipcu 2013 roku pod­czas Światowych Dni Młodzieży odbywających się Rio de Janeiro papież Franciszek ogłosił, że kolejnym gospodarzem ŚDM będzie właśnie Kraków.

Starania o to trwały od ponad dwóch lat. Kard. Stanisław Dziwisz zabiegał o to od spotkania papieża Benedykta XVI z młodymi w Madrycie w 2011 roku.

Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Polsce tylko raz - w 1991 r. w Częstochowie. W spotkaniu tym wzięło udział wówczas 1,5 mln osób. Ideę ŚDM zaszczepił wśród młodych Jan Paweł II, który w 1984 r. w Rzymie wręczył młodym krzyż, symbol Dni.

>>>

Ten czas nadchodzi :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:34, 01 Kwi 2014    Temat postu:

150 prac wpłynęło na konkurs na logo Światowych Dni Młodzieży 2016

150 prac wpły­nę­ło na kon­kurs na logo Świa­to­wych Dni Mło­dzie­ży, które od­bę­dą się w Kra­ko­wie w 2016 r. Ka­pi­tu­le kon­kur­su prze­wod­ni­czy prof. Wła­dy­sław Pluta z kra­kow­skiej ASP.

Prace można było skła­dać do końca marca, część z nich może jesz­cze na­dejść pocz­tą, bo zgod­nie z re­gu­la­mi­nem kon­kur­su de­cy­du­ją­ca jest data stem­pla pocz­to­we­go.

Naj­wię­cej pytań za­da­wa­li or­ga­ni­za­to­rom mło­dzi lu­dzie, nie­zaj­mu­ją­cy się pro­fe­sjo­nal­nie gra­fi­ką i de­kla­ro­wa­li prze­sła­nie swo­ich prac. Za­in­te­re­so­wa­ne były także osoby z za­gra­ni­cy, ale nie mogły one wziąć udzia­łu w kon­kur­sie, który miał cha­rak­ter ogól­no­pol­ski.

- Na kon­kurs wpły­nę­ło ok. 150 pro­jek­tów, ale de­cy­du­je data stem­pla pocz­to­we­go, więc mo­że­my spo­dzie­wać się, że bę­dzie ich wię­cej – po­wie­dzia­ła Agata Szuta z Biura Za­rzą­du Ko­mi­te­tu Or­ga­ni­za­cyj­ne­go ŚDM Kra­ków 2016. Spo­śród tych prac zo­sta­nie wy­ło­nio­nych kilka naj­lep­szych, które zo­sta­ną przed­sta­wio­ne Pa­pie­skiej Ra­dzie ds. Świec­kich.

Kon­kurs ma zo­stać roz­strzy­gnię­ty do końca maja.

Ka­pi­tu­le kon­kur­so­wej prze­wod­ni­czy prof. Wła­dy­sław Pluta z kra­kow­skiej ASP, a za­sia­da­ją w niej: prof. Jan Nuc­kow­ski, dr Mo­ni­ka Woj­ta­szek-Dzia­dusz oraz dr Anna Mysz­kow­ska-Szczer­ska (wszy­scy z Ka­te­dry Ko­mu­ni­ka­cji Wi­zu­al­nej ASP w Kra­ko­wie), stu­dent ASP Bar­tosz Lorek oraz re­pre­zen­tu­ją­cy or­ga­ni­za­to­rów kon­kur­su ks. Łu­kasz Piór­kow­ski.

Jury bę­dzie oce­niać: po­mysł, wy­ra­zi­stość i czy­tel­ność logo oraz pro­fe­sjo­na­lizm pracy i jej wa­lo­ry użyt­ko­we. Logo musi na­wią­zy­wać do hasła ŚDM "Bło­go­sła­wie­ni Mi­ło­sier­ni".

Pro­jekt wy­ło­nio­ny w kon­kur­sie bę­dzie wy­ko­rzy­sty­wa­ny w ma­te­ria­łach pro­mo­cyj­nych, re­kla­mo­wych, po­li­gra­ficz­nych, w pre­zen­ta­cjach elek­tro­nicz­nych, ale także np. na ko­szul­kach.

Jak za­zna­czo­no w wa­run­kach kon­kur­su, logo "po­win­no być zna­kiem od­da­ją­cym rangę i ideę Świa­to­wych Dni Mło­dzie­ży", ma ak­cen­to­wać re­li­gij­ny wy­miar wy­da­rze­nia i w pierw­szej ko­lej­no­ści sym­bo­li­kę zwią­za­ną z mia­stem Kra­ków oraz z jego dzie­dzic­twem kul­tu­ro­wym i du­cho­wym.

Or­ga­ni­za­to­rem kon­kur­su jest Ar­chi­die­ce­zja Kra­kow­ska. W po­ło­wie stycz­nia ogło­szo­no także kon­kurs na hymn ŚDM 2016, ter­min skła­da­nia prac to 31 maja, roz­strzy­gnię­cie ma na­stą­pić do 30 czerw­ca.

Świa­to­we Dni Mło­dzie­ży z udzia­łem pa­pie­ża Fran­cisz­ka od­bę­dą się w Kra­ko­wie w dniach 26-31 lipca 2016 r.

>>>

Grunt zeby nie bylo dziwactw .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:53, 07 Kwi 2014    Temat postu:

W Niedzielę Palmową młodzież polska otrzyma w Rzymie Krzyż ŚDM

W Nie­dzie­lę Pal­mo­wą na pl. Św. Pio­tra w Rzy­mie de­le­ga­cja mło­dzie­ży bra­zy­lij­skiej prze­ka­że mło­dzie­ży pol­skiej Krzyż Świa­to­wych Dni Mło­dzie­ży wraz z to­wa­rzy­szą­cą mu ikoną - po­in­for­mo­wał dzi­siaj de­le­gat KEP ds. ŚDM bp Hen­ryk To­ma­sik.

Krzyż zo­sta­nie prze­ka­za­ny pod­czas mszy św., któ­rej bę­dzie prze­wod­ni­czyć pa­pież Fran­ci­szek.

Jak po­in­for­mo­wał dy­rek­tor Kra­jo­we­go Biura Or­ga­ni­za­cyj­ne­go ŚDM ks. Grze­gorz Su­cho­dol­ski, już w naj­bliż­szą środę do Rzymu udaje się ponad stu­oso­bo­wa de­le­ga­cja mło­dzie­ży z Pol­ski - po dwie osoby z każ­dej die­ce­zji - oraz 108-oso­bo­wa de­le­ga­cja z Ar­chi­die­ce­zji Po­znań­skiej.

Sym­bo­le ŚDM będą od­wie­dzać ko­lej­ne die­ce­zje; jako pierw­sza przej­mie go Ar­chi­die­ce­zja Po­znań­ska, a na­stęp­nie: ka­li­ska, wło­cław­ska, le­gnic­ka, war­szaw­sko-pra­ska i sie­dlec­ka; po czym przez pół roku sym­bo­le ŚDM od­wie­dzą kraje Eu­ro­py Środ­ko­wej i Wschod­niej, m.​in.: Bia­ło­ruś, Litwę, Łotwę, Rosję, Ukra­inę, Moł­da­wię, Ru­mu­nię, Węgry, Sło­wa­cję i Cze­chy. Po po­wro­cie do Pol­ski, w grud­niu 2014 roku krzyż i ikona od­wie­dzą po­zo­sta­łe die­ce­zje, aby w końcu w 2016 roku do­trzeć do Kra­ko­wa na ŚDM.

- W marcu 1983 r. pod­czas in­au­gu­ra­cji Nad­zwy­czaj­ne­go Ju­bi­le­uszu Od­ku­pie­nia Jan Paweł II otwo­rzył Drzwi Świę­te, roz­po­czy­na­jąc pro­ce­sję, a tuż za nim we­szła de­le­ga­cja mło­dzie­ży, nio­sąc pro­sty, drew­nia­ny krzyż. Krzyż usta­wio­no przy kon­fe­sji św. Pio­tra, gdzie stał przez 394 dni. Po za­koń­cze­niu Ju­bi­le­uszu w kwiet­niu 1984 r. pa­pież prze­ka­zał krzyż mło­dym, za­chę­ca­jąc ich: «Po­nie­ście go na cały świat, jako znak mi­ło­ści, którą Pan Jezus umi­ło­wał ludz­kość i gło­ście wszyst­kim, że tylko w Chry­stu­sie umar­łym i zmar­twych­wsta­łym jest ra­tu­nek i od­ku­pie­nie»"- tak Bp To­ma­sik przy­bli­żył dzi­siaj hi­sto­rię krzy­ża.

Odtąd Krzyż ŚDM piel­grzy­mu­je po całym świe­cie. Był obec­ny pod­czas wszyst­kich mię­dzy­na­ro­do­wych ŚDM, ostat­nio w Bra­zy­lii. W 1994 r. po­wsta­ła nowa tra­dy­cja: krzyż po­dró­żu­je przez cały rok po die­ce­zjach kraju or­ga­ni­zu­ją­ce­go ko­lej­ne ŚDM.

- Piel­grzym­ka ta sta­no­wi formę du­cho­we­go przy­go­to­wa­nia do przy­ję­cia pa­pie­ża i mło­dzie­ży z ca­łe­go świa­ta - pod­kre­ślił bp To­ma­sik.

Dodał, że Krzyż ŚDM jest znany pod wie­lo­ma na­zwa­mi: Krzyż Roku Świę­te­go, Krzyż Roku Ju­bi­le­uszo­we­go, Krzyż Piel­grzy­mu­ją­cy. Na­zy­wa­my go także Krzy­żem Mło­dych.

Jak po­in­for­mo­wał ko­or­dy­na­tor ge­ne­ral­ny Ko­mi­te­tu Or­ga­ni­za­cyj­ne­go ŚDM 2016 w Kra­ko­wie bp Da­mian Mu­skus, Ko­mi­tet przy­go­to­wał już pro­jekt "Być to wię­cej niż mieć", któ­re­go celem jest du­cho­we przy­go­to­wa­nie do ŚDM w 2016 w Kra­ko­wie. Au­to­rzy pro­jek­tu zwra­ca­ją uwagę na orę­dzie pa­pie­ża Fran­cisz­ka do mło­dych na XXIX ŚDM, w któ­rym pa­pież na­pi­sał m.​in.: "Przede wszyst­kim sta­raj­cie się być wolni wobec rze­czy. Pan nas wzywa do życia ewan­ge­licz­ne­go, na­zna­czo­ne­go umiar­ko­wa­niem, nie ule­ga­niem kon­sump­cji".

Do­ro­ta Ab­del­mo­ula z Kra­jo­we­go Biura Or­ga­ni­za­cyj­ne­go ŚDM przed­sta­wi­ła w po­nie­dzia­łek ko­lej­ny pro­jekt: "Bilet dla Brata". Jak wy­ja­śni­ła, pro­jekt ma wy­miar ma­te­rial­ny, po­le­ga­ją­cy na ze­bra­niu fun­du­szy na do­fi­nan­so­wa­nie udzia­łu w ŚDM w Pol­sce mło­dzie­ży z 13 kra­jów Eu­ro­py Wschod­niej i Za­kau­ka­zia oraz wy­miar du­cho­wy po­przez włą­cze­nie mło­dzie­ży ze Wscho­du w pro­gram przy­go­to­wań dusz­pa­ster­skich.

>>>

To czekamy !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:53, 07 Kwi 2014    Temat postu:

Za tydzień w Poznaniu powitanie krzyża Światowych Dni Młodzieży

W po­nie­dzia­łek 14 kwiet­nia w po­znań­skiej ka­te­drze po­wi­ta­ny zo­sta­nie krzyż Świa­to­wych Dni Mło­dzie­ży (ŚDM), prze­ka­za­ny mło­dym w Nie­dzie­lę Pal­mo­wą w Rzy­mie przez pa­pie­ża Fran­cisz­ka. Przez na­stęp­ne dwa lata od­wie­dzi on pol­skie die­ce­zje i są­sied­nie kraje.

Jak po­wie­dział dusz­pa­sterz mło­dzie­ży ar­chi­die­ce­zji po­znań­skiej ks. Ar­ka­diusz Szady, przy­wie­zie­nie do Pol­ski krzy­ża ŚDM i ikony Salus Po­pu­li Ro­ma­ni roz­pocz­nie du­cho­we przy­go­to­wa­nia do Świa­to­wych Dni Mło­dzie­ży w 2016 roku w Kra­ko­wie.

Znaki ŚDM roz­pocz­ną piel­grzy­mo­wa­nie po kraju od ar­chi­die­ce­zji po­znań­skiej, czyli pierw­sze­go hi­sto­rycz­ne­go bi­skup­stwa na zie­miach pol­skich. Pe­re­gry­na­cja krzy­ża i ikony Matki Bożej po ar­chi­die­ce­zji po­trwa do 3 maja. W tym cza­sie znaki ŚDM od­wie­dzą ko­ścio­ły, szpi­ta­le i wię­zie­nia.

Krzyż od mło­dych ludzi z Bra­zy­lii – miej­sca ostat­nich ŚDM od­bio­rą w Nie­dzie­lę Pal­mo­wą przed­sta­wi­cie­le mło­dzie­ży z całej Pol­ski.

Jak po­da­no na kon­fe­ren­cji, mło­dzi po­zna­nia­cy za­wio­zą do Rzymu list do pa­pie­ża Fran­cisz­ka, w któ­rym za­pro­szą go do od­wie­dze­nia sto­li­cy Wiel­ko­pol­ski w trak­cie jego wi­zy­ty w Pol­sce.

Uro­czy­ste po­wi­ta­nie krzy­ża i ikony na pol­skiej ziemi na­stą­pi pod­czas mszy św. w ka­te­drze po­znań­skiej w rocz­ni­cę chrztu Pol­ski. Mszy prze­wod­ni­czył bę­dzie abp Sta­ni­sław Gą­dec­ki. Tego sa­me­go dnia w ka­te­drze zo­sta­nie wy­ko­na­na "Pasja we­dług św. Jana" Jana Se­ba­stia­na Bacha. Kon­cert przy­go­to­wa­ny przez Aka­de­mię Mu­zycz­ną w Po­zna­niu po­pro­wa­dzi prof. Mar­cin Som­po­liń­ski.

Krzyż i ikona Matki Bożej na­wie­dzą kil­ka­dzie­siąt pa­ra­fii, m.​in. w Po­zna­niu, Lesz­nie, Śre­mie, Sza­mo­tu­łach i Gro­dzi­sku. Dotrą m.​in. do ho­spi­cjum, Wiel­ko­pol­skie­go Cen­trum On­ko­lo­gii, Aresz­tu Śled­cze­go w Po­zna­niu, wię­zień w Ra­wi­czu i we Wron­kach, od­wie­dzą klasz­to­ry i se­mi­na­ria du­chow­ne.

- W na­szej ar­chi­die­ce­zji krzyż i ikona od­wie­dzą ok. 120 miejsc. Trasę pe­re­gry­na­cji usta­li­li­śmy w ten spo­sób, by znaki te do­tar­ły do każ­de­go z więk­szych wiel­ko­pol­skich miast, do wszyst­kich po­trze­bu­ją­cych – po­wie­dzia­ła przed­sta­wi­ciel­ka mło­dzie­ży Ame­lia Sztu­ro.

Póź­niej krzyż od­wie­dzać bę­dzie ko­lej­ne pol­skie die­ce­zje, oraz 10 kra­jów m.​in. Bia­ło­ruś, Litwę, Łotwę, Rosję, Ukra­inę, Sło­wa­cję i Cze­chy.

Krzyż Świa­to­wych Dni Mło­dzie­ży zo­stał po­da­ro­wa­ny mło­dym przez Jana Pawła II w 1984 roku. Od tego czasu piel­grzy­mu­je po całym świe­cie. W 2003 r. Jan Paweł II po­da­ro­wał mło­dzie­ży drugi sym­bol wiary: ikonę Salus Po­pu­li Ro­ma­ni. Jest to kopia świę­te­go ob­ra­zu znaj­du­ją­ce­go się w rzym­skiej ba­zy­li­ce Matki Bożej Więk­szej.

>>>>

Juz niedlugo ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:35, 15 Kwi 2014    Temat postu:

W Poznaniu powitano krzyż Światowych Dni Młodzieży

Do Poznania dotarł krzyż Światowych Dni Młodzieży (ŚDM). W niedzielę w Rzymie przekazał go młodym Polakom papież Franciszek. Pielgrzymka krzyża po kraju to element przygodowań do ŚDM w 2016 roku w Krakowie.

Mszy świętej z okazji rozpoczęcia wędrówki krzyża po kraju przewodniczył w poniedziałek w poznańskiej katedrze metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

- Krzyż ten wędrował po Europie, dotarł do obu Ameryk, Azji, Afryki, Australii. Był obecny podczas wszystkich międzynarodowych obchodów Światowych Dni Młodzieży. Od 1994 roku podróżuje przez cały rok po wszystkich diecezjach tego kraju, który organizuje kolejne ŚDM. A pielgrzymka ta stanowi formę duchowego przygotowania danego kraju do przyjęcia Ojca Świętego i młodzieży całego świata. Teraz przyszedł czas na Polaków – powiedział podczas homilii abp Gądecki.

Jak podkreślił, powitanie krzyża w Poznaniu i rozpoczęcie jego pielgrzymowania po kraju następuje 14 kwietnia, w rocznicę chrztu Polski w 966 roku. - Rozpoczyna to pielgrzymowanie, począwszy od najstarszej polskiej diecezji, powstałej w 968 roku, zaledwie dwa lata po chrzcie Polski. Słusznie więc najliczniejszą częścią tej rzymskiej delegacji stanowiła młodzież naszej archidiecezji – powiedział.

Do Polski trafił też drugi znak ŚDM - ikona Salus Populi Romani.

Peregrynacja krzyża i ikony Matki Bożej po archidiecezji potrwa do 3 maja. W tym czasie znaki ŚDM odwiedzą parafie, kościoły, seminaria, klasztory, ale także szkoły, szpitale i więzienia. We wtorek w Poznaniu krzyż będzie towarzyszył drodze krzyżowej z fary na plac Adama Mickiewicza.

- Pomoże wszystkim dotknąć tajemnicy Jezusa i otworzyć nasze serca, abyśmy stawali się odważnymi głosicielami Ewangelii – powiedział abp Gądecki.

Młodym Polakom, przybyłym z metropolitą krakowskim kardynałem Stanisławem Dziwiszem, krzyż i ikonę przekazała na Placu Świętego Piotra delegacja z Brazylii. Poprzednie ŚWM odbyły się w zeszłym roku w Rio de Janeiro. Wśród młodych, przewożących krzyż do Polski był Aleksander Konieczny. - To było radosne i wzruszające wydarzenie. Brazylijczycy bardzo się cieszyli, mogąc przekazać krzyż i ikonę Polakom. Bardzo budującym przeżyciem było dla nas spotkanie z papieżem. Część z nas mogła podać mu rękę, zamienić kilka słów – powiedział.

Młodzi zawieźli do Rzymu adresowany do papieża list, zapraszający go do Poznania. Jak powiedział PAP Konieczny, poznaniacy otrzymali zapewnienie, że list trafi do Franciszka.

Od maja krzyż odwiedzać będzie kolejne polskie diecezje, oraz 10 krajów m.in. Białoruś, Litwę, Łotwę, Rosję, Ukrainę, Słowację i Czechy.

Podczas poniedziałkowego nabożeństwa w Poznaniu władzom województwa wielkopolskiego, powiatu oraz Poznania przekazana została Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia. To płomień z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, symbol modlitewnego czuwania przed kanonizacją Jana Pawła II.

Krzyż Światowych Dni Młodzieży został podarowany młodym przez Jana Pawła II w 1984 roku. Od tego czasu pielgrzymuje po całym świecie. W 2003 r. Jan Paweł II dał młodzieży drugi symbol wiary: ikonę Salus Populi Romani. Jest to kopia świętego obrazu znajdującego się w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej.

..

Tak czynmy dobro mimo wszystko .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:27, 08 Maj 2014    Temat postu:

Papież o Światowym Dniu Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

Papież Franciszek podczas audiencji generalnej powiedział, że jego niedawna wizyta w polskim kościele w Rzymie, gdzie odprawił mszę dziękczynną za kanonizację Jana Pawła II, to początek drogi na Światowy Dzień Młodzieży w 2016 roku w Krakowie.

Zwracając się do polskich pielgrzymów, obecnych na placu Świętego Piotra Franciszek mówił po włosku: - Ubiegłej niedzieli odwiedzając polską wspólnotę przy kościele świętego Stanisława w Rzymie powiedziałem, że wyruszyliśmy w drogę na spotkanie w Polsce z okazji Światowego Dnia Młodzieży, który - jak Bóg da - odbędzie się w 2016 roku.

- Idźmy razem, zjednoczeni w miłości i w modlitwie, podejmując zaproszenie św. Jana Pawła II, byśmy byli zawsze młodzi w Duchu Świętym - dodał papież.

>>>

Tak to bedzie :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:18, 29 Maj 2014    Temat postu:

| Radio PiK

Krzyż Światowych Dni Młodzieży we Włocławku .

Krzyż Światowych Dni Młodzieży zago­ści we Włocławku. 30 lat temu został przekazany młodzieży świa­ta przez św. Jana Pawła II. Od tej pory krzyż pielgrzymuje po świecie.

Z okazji przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 roku odbędą się w Krakowie, od połowy kwietnia pielgrzy­muje on po Polsce. Teraz nawiedza Diecezję Włocławską, jako trzecią z polskich diecezji.

Powitanie Krzyża ŚDM odbędzie się jutro o godz. 19.00 w koście­le św. Stanisława we Włocławku. Krzyż będzie m.​in. o godz. 14.30 w Zakładzie Karnym w Mielęcinie, o godz. 16.30 stanie na włocławskiej tamie w miejscu śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a następnie przewieziony zostanie do katedry (Msza św. o godz. 18.30).

W piątek diecezjalne pożegnanie Krzyża Światowych Dni Mło­dzieży nastąpi w katedrze włocławskiej podczas Mszy o godz. 18.30.

...

Bardzo piekne !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 17:20, 07 Cze 2014    Temat postu:

Wybrano logo Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Żaden ze zgłoszonych do konkursu projektów logotypu Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 nie zyskał akceptacji Papieskiej Rady ds. Świeckich. Logotyp jednak został wybrany - wykonali go graficy, którzy w konkursie nie startowali.

- W konkursie na logo ŚDM Kraków 2016 wzięły udział 224 projekty. Komisja konkursowa, której przewodniczył prof. Władysław Pluta, spośród nadesłanych prac wybrała pięć, rekomendując je do przedstawienia Papieskiej Radzie ds. Świeckich. Żadna z zaprezentowanych pięciu propozycji nie uzyskała akceptacji – powiedziała Magdalena Dobrzyniak z Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

W związku z tym, że konkurs na logo ŚDM Kraków 2016 nie został rozstrzygnięty, Komitet Organizacyjny ŚDM zdecydował, że przygotowaniem logotypu zajmą się graficy, którzy nie brali w nim udziału. Z zaproponowanych projektów Papieska Rada ds. Świeckich wybrała zwycięską pracę.

- Termin i miejsce publicznej prezentacji logotypu ŚDM Kraków 2016 podamy w osobnym komunikacie – poinformowała Dobrzyniak.

Logotyp będzie wykorzystywany w materiałach promocyjnych, reklamowych, poligraficznych, w prezentacjach elektronicznych, ale także np. na koszulkach.

W połowie stycznia Archidiecezja Krakowska ogłosiła ogólnopolski konkurs na jego zaprojektowanie. W jego warunkach zaznaczono, że logo ŚDM musi uzyskać akceptację Papieskiej Rady do spraw Świeckich.

Napisano też, że logo ma nawiązywać do hasła ŚDM "Błogosławieni Miłosierni" i "powinno być znakiem oddającym rangę i ideę Światowych Dni Młodzieży", akcentować religijny wymiar wydarzenia i w pierwszej kolejności symbolikę związaną z miastem Kraków oraz z jego dziedzictwem kulturowym i duchowym.

Drugi z ogłoszonych konkursów - na hymn ŚDM - powinien być rozstrzygnięty do końca czerwca. Wpłynęło na niego blisko 100 propozycji.

Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2016 r.

...

Kolejny etap za nami SmileSmileSmile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:26, 21 Cze 2014    Temat postu:

"Rzeczpospolita": Światowe Dni Młodzieży dzięki Janowi Pawłowi II

Kiedy Jan Paweł II zaproponował organizację Światowych Dni Młodzieży, nikt w Watykanie ich nie chciał. Ale papież był nie­ugięty - mówi "Rzeczpospolitej" Marcello Bedeschi, szef Fundacji JPII przy Papieskiej Radzie ds. Świeckich.

Współorganizator pierwszych ŚDM wspomina, że ta przygoda za­częła się z inicjatywy papieża Polaka, który od początku pontyfi­katu b. dużą uwagę poświęcał młodzieży i trudnościom, jakie na­potyka ona w swoim życiu, także religijnym.

Pomysłu nie przyjęto z entuzjazmem ani w Watykanie, ani na ze­wnątrz, wytykano mu powrót do Kościoła triumfalistycznego, do przeszłości – relacjonuje Bedeschi.

- Papież jednak był nieugięty. Postawił na swoim i chciał, by spo­tkanie z młodymi miało charakter katechezy i dzielenie się do­świadczeniem – mówi.

Zwieńczeniem pierwszych ŚDM było spotkanie Jana Pawła II z młodzieżą w Niedzielę Palmową 1984 r. - Odnieśliśmy niewytłu­maczalny i nieoczekiwany sukces, nikt nie spodziewał się, że przyjedzie aż tylu młodych ludzi. Celebracja mszy była wyjątko­wa, a papież zadowolony. Bardzo nas zaskoczył, kiedy powie­dział, że trzeba to powtórzyć – wspomina Bedeschi.

Za dwa lata ŚDM odbędą się w Krakowie.

...

Tak wielki papiez !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:13, 03 Lip 2014    Temat postu:

Zaprezentowano logotyp Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Ofi­cjal­ne logo Świa­to­wych Dni Mło­dzie­ży Kra­ków 2016 to czer­wo­ny kon­tur Pol­ski, w cen­trum któ­re­go znaj­du­je się sym­bo­li­zu­ją­cy Chry­stu­sa żółty krzyż oraz żółte koło bę­dą­ce ozna­cze­niem po­ło­że­nia Kra­ko­wa, a za­ra­zem sym­bo­lem mło­dzie­ży, która spo­tka się z pa­pie­żem.

W logo są jesz­cze spły­wa­ją­ce z krzy­ża czer­wo­na i błę­kit­na wstę­ga - znak mi­ło­sier­dzia Bo­że­go i na­wią­za­nie do zna­ne­go wier­nym wi­ze­run­ku Je­zu­sa Mi­ło­sier­ne­go, z serca któ­re­go wy­pły­wa­ją dwa pro­mie­nie. Ko­lo­ry logo: nie­bie­ski, czer­wo­ny i żółty to od­po­wied­ni­ki ofi­cjal­nych barw Kra­ko­wa i jego herbu.

Po­my­sło­daw­czy­nią i au­tor­ką logo jest po­cho­dzą­ca z Ostrze­szo­wa 28-let­nia gra­ficz­ka i mon­ta­żyst­ka, ab­sol­went­ka Wy­dzia­łu Dzien­ni­kar­stwa i Nauk Po­li­tycz­nych Uni­wer­sy­te­tu War­szaw­skie­go Mo­ni­ka Ryb­czyń­ska, a współ­au­tor­ką - po­cho­dzą­ca z Gar­wo­li­na 26-let­nia ab­sol­went­ka Aka­de­mii Sztuk Pięk­nych w War­sza­wie, spe­cja­li­zu­ją­ca się w pro­jek­to­wa­niu ksią­żek i gra­fi­ce wy­daw­ni­czej Emi­lia Pyza.

- Sym­bo­li­ka lo­go­ty­pu łączy w sobie trzy ele­men­ty: miej­sce, głów­nych bo­ha­te­rów oraz temat prze­wod­ni spo­tka­nia, któ­rym są słowa "Bło­go­sła­wie­ni mi­ło­sier­ni, al­bo­wiem oni mi­ło­sier­dzia do­stą­pią" – mó­wi­ła pod­czas czwart­ko­wej pre­zen­ta­cji tego znaku w kra­kow­skiej kurii Ryb­czyń­ska. - Logo stwo­rzy­łam w Wa­ty­ka­nie, bez­po­śred­nio po ka­no­ni­za­cji Jana Pawła II i Jana XXIII. Zo­sta­łam tam dwa dni dłu­żej. Mo­dli­łam się przed gro­bem Jana Pawła II pro­sząc o in­spi­ra­cję. Kilka go­dzin póź­niej wy­sła­łam do War­sza­wy swój po­mysł - do­da­ła.

W do­pra­co­wa­niu gra­ficz­nej formy logo po­mo­gła Emi­lia Pyza. - Mam na­dzie­ję, że po do­szli­fo­wa­niu zna­la­zły­śmy się w do­brym punk­cie – mó­wi­ła Pyza.

Me­tro­po­li­ta kra­kow­ski kard. Sta­ni­sław Dzi­wisz pod­kre­ślił, że logo ma wy­ra­żać prze­sła­nie Świa­to­wych Dni Mło­dzie­ży, a wy­mo­wa znaku zo­sta­nie wzmoc­nio­na przez mu­zy­kę czyli hymn Dni oraz przez mo­dli­twę. - Wy­ra­żam wdzięcz­ność au­to­rom słów i mu­zy­ki do hymnu oraz ar­tyst­kom - twór­com lo­go­ty­pu. Mam na­dzie­ję, że te dwa znaki: gra­ficz­ny i mu­zycz­ny będą łatwo roz­po­zna­wal­nym sym­bo­lem wy­da­rze­nia na całym świe­cie i staną się za­chę­tą do za­in­te­re­so­wa­nia i udzia­łu w Świa­to­wych Dniach Mło­dzie­ży – mówił kard. Dzi­wisz.

Lo­go­typ stwo­rzy­ły młode gra­ficz­ki, po­nie­waż pro­jek­ty wy­ło­nio­ne w roz­pi­sa­nym wcze­śniej przez Ar­chi­die­ce­zję Kra­kow­ską kon­kur­sie nie uzy­ska­ły ak­cep­ta­cji Pa­pie­skiej Rady ds. Świec­kich. Praw­do­po­dob­nie w lipcu Pa­pie­ska Rada wy­bie­rze hymn ŚDM 2016. Na kon­kurs na­de­sła­no pro­po­zy­cje 95 utwo­rów, do dru­gie­go etapu ko­mi­sja wy­bra­ła 12 z nich, a trzy za­kwa­li­fi­ko­wa­ne do fi­na­łu mają być przed­sta­wio­ne Pa­pie­skiej Ra­dzie.

Pod­czas kon­fe­ren­cji za­pre­zen­to­wa­no ofi­cjal­ną mo­dli­twę Świa­to­wych Dni Mło­dzie­ży Kra­ków 2016. Jest ona umiesz­czo­na na stro­nie in­ter­ne­to­wej Dni, a jej tłu­ma­cze­nie na czte­ry ję­zy­ki zo­sta­ło prze­ka­za­ne Epi­sko­pa­tom in­nych kra­jów, by była do­stęp­na dla mło­dzie­ży, która za­mie­rza od­wie­dzić Pol­skę.

Jak po­in­for­mo­wał kard. Dzi­wisz jest zgoda bi­sku­pów na or­ga­ni­za­cję zbiór­ki pie­nię­dzy w tym i w przy­szłym roku w pa­ra­fiach na fun­dusz Świa­to­wych Dni Mło­dzie­ży, ale jak za­zna­czył or­ga­ni­za­to­rzy tego wy­da­rze­nia chcą prze­strze­gać za­sa­dy "Ko­ścio­ła ubo­gie­go". Na razie nie wia­do­mo, jak duża suma bę­dzie po­trzeb­na. Ko­or­dy­na­tor ge­ne­ral­ny ŚDM bp Da­mian Mu­skus mówił, że po­win­no być to wy­da­rze­nie sa­mo­fi­nan­su­ją­ce się, gdyż mło­dzi lu­dzie za­pła­cą za noc­le­gi, wy­ży­wie­nie i trans­port. Uboga mło­dzież bę­dzie mogła sko­rzy­stać m.​in. z pie­nię­dzy ze­bra­nych w ra­mach akcji "Bilet dla brata". Kuria liczy na wpły­wy m.​in. ze skła­dek wier­nych, po­zwo­leń na uży­cie lo­go­ty­pu oraz wspar­cie dar­czyń­ców, także firm z za­gra­ni­cy.

Bi­skup dodał, że od­by­ły się już spo­tka­nia z wła­dza­mi Kra­ko­wa i Ma­ło­pol­ski, a je­sie­nią pla­no­wa­ne są roz­mo­wy z pre­zy­den­tem RP i pre­mie­rem.

W Ko­mi­te­cie Or­ga­ni­za­cyj­nym za­szły zmia­ny po­le­ga­ją­ce na zmniej­sze­niu licz­by sek­cji me­ry­to­rycz­nych (m.​in. zaj­mu­ją­cych się wo­lon­ta­ria­tem, lo­gi­sty­ką, ko­mu­ni­ka­cją) z 15 z do dzie­wię­ciu. Po­wo­ła­no też spół­kę "SDM 2016" - organ po­moc­ni­czy ko­mi­te­tu, który ma się zaj­mo­wać za­rzą­dza­niem fi­nan­sa­mi, ne­go­cjo­wa­niem i pod­pi­sy­wa­nie umów np. z ho­te­la­mi ofe­ru­ją­cy­mi miej­sca dla gości.

XXXI Świa­to­we Dni Mło­dzie­ży od­bę­dą się w Kra­ko­wie w dniach 26-31 lipca 2016 r. Na razie nie ma jesz­cze osta­tecz­nej de­cy­zji, co do miejsc ce­le­bra­cji. Wia­do­mo, że w czwar­tek 28 lipca od­bę­dzie się ofi­cjal­ne po­wi­ta­nie pa­pie­ża, w pią­tek Droga Krzy­żo­wa z jego udzia­łem, w so­bo­tę czu­wa­nie mo­dli­tew­ne, a w nie­dzie­lę msza św. – naj­praw­do­po­dob­niej na Bło­niach. ŚDM po­prze­dzą dni w die­ce­zjach, za­pla­no­wa­ne na te­re­nie całej Pol­ski.

>>>>

Przygotowania trwaja :O)))



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:14, 20 Sie 2014    Temat postu:

Papież o przygotowaniach do Dnia Młodzieży w Krakowie

Pa­pież Fran­ci­szek pod­czas dzi­siej­szej au­dien­cji ge­ne­ral­nej w Wa­ty­ka­nie wy­ra­ził na­dzie­ję, że przy­go­to­wa­nia do za­po­wie­dzia­ne­go na 2016 rok Świa­to­we­go Dnia Mło­dzie­ży w Kra­ko­wie będą oka­zją do po­głę­bie­nia wiary, na­dziei i mi­ło­ści.

W cza­sie spo­tka­nia z wier­ny­mi pa­pież mówił o ża­ło­bie w swo­jej ro­dzi­nie po śmier­ci troj­ga krew­nych w wy­pad­ku sa­mo­cho­do­wym w Ar­gen­ty­nie i dzię­ko­wał za skła­da­ne mu kon­do­len­cje.

Zwra­ca­jąc się w Auli Pawła VI do piel­grzy­mów z Pol­ski, Fran­ci­szek po­wie­dział pod­czas au­dien­cji, po­świę­co­nej nie­daw­nej po­dró­ży do Korei Po­łu­dnio­wej: - Dzię­ku­jąc Panu za dar spo­tka­nia z na­ro­dem ko­re­ań­skim i z mło­dy­mi Azji, wy­bie­gam myślą ku spo­tka­niu z mło­dzie­żą świa­ta, które – jak Bóg po­zwo­li – od­bę­dzie się w Kra­ko­wie.

- Modlę się, by przy­go­to­wa­nia do przy­szłe­go Dnia Mło­dzie­ży były dla wszyst­kich oka­zją do po­głę­bie­nia wiary, na­dziei i mi­ło­ści. Mło­dym, któ­rzy w okre­sie wa­ka­cji w róż­nych wspól­no­tach prze­ży­wa­ją re­ko­lek­cje i piel­grzym­ki, dzię­ku­ję za ży­cze­nia, wy­ra­zy du­cho­wej bli­sko­ści i mo­dli­twy w mojej in­ten­cji - dodał.

W ka­te­che­zie pa­pież pod­kre­ślił, że w cza­sie za­koń­czo­nej w nie­dzie­lę piel­grzym­ki do Korei Po­łu­dnio­wej zo­ba­czył „młody i dy­na­micz­ny Ko­ściół”. - Zna­cze­nie tej wi­zy­ty można wy­ra­zić w trzech sło­wach: pa­mięć, na­dzie­ja i świa­dec­two - stwier­dził Fran­ci­szek.

Przy­po­mniał, że w cza­sie piel­grzym­ki mo­dlił się wraz z wier­ny­mi o to, by „wszy­scy sy­no­wie i córki ko­re­ań­skiej ziemi, któ­rzy po­no­szą kon­se­kwen­cje wojen i po­dzia­łów, mogli wejść na drogę ku peł­ne­mu po­jed­na­niu”.

Na­stęp­nie Fran­ci­szek we­zwał obec­nych w Wa­ty­ka­nie piel­grzy­mów do mo­dli­twy za chrze­ści­jan prze­śla­do­wa­nych na świe­ce, zwłasz­cza - jak dodał - w Iraku, a także za inne mniej­szo­ści re­li­gij­ne w tym kraju, które rów­nież cier­pią z tego po­wo­du.

Fran­ci­szek po­dzię­ko­wał wszyst­kim za zło­żo­ne mu w trak­cie au­dien­cji w kilku ję­zy­kach, także po pol­sku, kon­do­len­cje w związ­ku ze śmier­cią żony jego bra­tan­ka wraz z dwoj­giem dzie­ci w wy­pad­ku sa­mo­cho­do­wym w Ar­gen­ty­nie. - Także pa­pież ma ro­dzi­nę, pię­cio­ro ro­dzeń­stwa, szes­na­ścio­ro bra­tan­ków - mówił. Dodał, że jego bra­ta­nek jest w sta­nie kry­tycz­nym. - Dzię­ku­ję wam bar­dzo za kon­do­len­cje i za mo­dli­twę - po­wie­dział.

Ser­decz­ny kli­mat miało spo­tka­nie pa­pie­ża z pił­ka­rza­mi klubu San Lo­ren­zo z Bu­enos Aires, przy­by­ły­mi ze zdo­by­tym wła­śnie Copa Li­ber­ta­do­res, naj­waż­niej­szym klu­bo­wym tro­feum Ame­ry­ki Po­łu­dnio­wej. Fran­ci­szek, który przez lata był ki­bi­cem tej dru­ży­ny i za­cho­wał spe­cjal­ną le­gi­ty­ma­cję, wy­znał: „je­ste­ście czę­ścią mojej toż­sa­mo­ści kul­tu­ro­wej”.

Wśród ty­się­cy wier­nych obec­nych w Auli Pawła VI pa­pież oso­bi­ście po­zdro­wił w prze­mó­wie­niu ro­dzi­nę z Fran­cji, która przy­szła do Wa­ty­ka­nu z sze­ścior­giem dzie­ci i dwoma osioł­ka­mi. Za­uwa­żył, że zwie­rzę­ta nie zo­sta­ły wpusz­czo­ne.

>>>

Oj bedzie sie dzialo :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:07, 15 Wrz 2014    Temat postu:

Pierwsze zgłoszenia na spotkanie z papieżem

Do Polski już zgłaszają się młodzi, którzy chcą wziąć udział w spo­tkaniu papieżem w 2016 roku. Pytają o możliwość odwiedzenia Jasnej Góry, Krakowa i spływ kajakami szlakiem Jana Pawła II.

Główny punkt wizyty to oczywiście zaplanowane na koniec lipca Światowe Dni Młodzieży z Franciszkiem. Młodzi przyjadą jednak wcześniej i mają własne pomysły, co chcieliby w Polsce zobaczyć i co robić - mówi ksiądz Grzegorz Suchodolski z biura koordynu­jącego przygotowania do ŚDM.

W tej chwili te rzeczy są doprecyzowane z różnymi kościołami lo­kalnymi. Grupa ok.​tysiąca osób , chce pojechać na polską wieś, aby tam przeżyć rekolekcje. 150 młodych z Francji chce popłynąć kajakami szlakiem papieża Polaka- dodaje ksiądz Suchodolski. Biuro z diecezji ełckiej już im to organizuje. Australijczycy posta­nowili zaangażować się w jakieś przedsięwzięcie charytatywne. Prawie wszyscy chcą jechać na Jasną Górę.

Światowe Dni Młodzieży z Franciszkiem odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2016 r. Poprzedzą je spotkania w diecezjach na terenie całej Polski. Także tam trwa ustalanie szczegółowego programu dla Polaków i gości z zagranicy.

...

Tak piękne wydarzenie ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:17, 12 Paź 2014    Temat postu:

Radio PiK

Bydgoskie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży

Głównym wydarzeniem Światowych Dni Młodzieży, będzie spotkanie z papieżem Franciszkiem - PAP

Bydgoszcz rozpoczyna przygotowania do Światowych Dni Mło­dzieży, które w 2016 r. odbędą się w Krakowie. I choć główne wy­darzenie, jakim jest spotkanie z papieżem Franciszkiem, odbę­dzie się w stolicy Małopolski, to także inne diecezje muszą być go­towe na przyjęcie młodych ludzi z całego świata.

- Przed nami dużo pracy - mówi ks. Dariusz Białkowski, koordy­nator przygotowań do Światowych Dni Młodzieży na diecezję bydgoską.

Przy Zespole Szkół Katolickich - Pomniku Jana Pawła II w Byd­goszczy działa już Diecezjalne Centrum Światowych Dni Młodzie­ży.

W niedzielę w związku z obchodami Dnia Papieskiego do Byd­goszczy przyjedzie młodzież ze wszystkich parafii diecezji bydgo­skiej. O godz.13:00 młodzi ludzie uczestniczyć będą w nabożeń­stwie w kościele św. Jadwigi Królowej, któremu przewodniczyć będzie biskup bydgoski Jan Tyrawa.

Podczas mszy swoją działalność zainicjuje 19. Dekanalnych Cen­trów Światowych Dni Młodzieży. Ich zadaniem będzie m.​in. przy­gotowanie programu pobytu młodych w poszczególnych para­fiach oraz zorganizowanie dla gości noclegów. Liderzy grup para­fialnych przejdą szkolenia. Podobnie wolontariusze. Ci ostatni wciąż mogą się zgłaszać do swoich parafii.

To, co dzieje się w diecezji bydgoskiej w związku z przygotowa­niami do Światowych Dni Młodzieży można śledzić na stronie in­ternetowej: [link widoczny dla zalogowanych]

...

Pieknie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:31, 05 Lis 2014    Temat postu:

"Dziennik Polski": spotkanie z papieżem najpewniej na Błoniach

Spotkanie z papieżem Franciszek odbędzie się najprawdopodobniej na Błoniach -

Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 coraz bliżej. Papieska Rada ds. Świeckich, wbrew pojawiającym się informacjom, nie domaga się, by organizatorzy poszukali innego miejsca niż Błonia Krakowskie na organizację mszy świętej, którą odprawi papież Franciszek – informuje "Dziennik Polski".

Papieska Rada w ubiegłym tygodniu przebywała z roboczą wizytą w Krakowie. Jednym z tematów poruszanych podczas rozmów z organizatorami ŚDM była kwestia miejsca, w którym młodzież spotka się z papieżem Franciszkiem.

- Na dzień dzisiejszy oficjalnym miejscem organizacji głównych wydarzeń Światowych Dni Młodzieży pozostają krakowskie Błonia. Papieska Rada ds. Świeckich w żaden sposób tego nie kwestionuje – podkreśla ks. Tomasz Kijowski, rzecznik prasowy Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

Ks. Kijowski przypomina jednak, że komitet mimo wszystko szuka miejsca zastępczego na wypadek, gdyby do Krakowa przyjechało więcej osób niż mogłyby pomieścić Błonia. Wśród rozważanych dotychczas miejsc pojawiał się m.in. teren lotniska w Pobiedniku Wielkim albo tzw. Białe Morza, leżące w pobliżu sanktuarium w Łagiewnikach.

...

Czekamy Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:08, 10 Gru 2014    Temat postu:

Opole: diecezja gotowa przyjąć 6 tys. pielgrzymów podczas ŚDM

Opolska diecezja zadeklarowała, że gotowa jest przyjąć 6 tys. młodych pielgrzymów podczas Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) w 2016 roku – zapowiedziała kuria. W ramach imprez poprzedzających ŚDM w grudniu w Opolu odbędzie się m.in. Opolskie Spotkanie Młodych.

O stanie przygotowań w opolskiej diecezji do Światowych Dni Młodzieży, które mają się odbyć w 2016 roku, oraz np. zaplanowanym na 15-16 grudnia Opolskim Spotkaniu Młodych czy sylwestrowym spotkaniu Plus Prolog ŚDM mówili na wtorkowej konferencji prasowej przedstawiciele opolskiej kurii - bp pomocniczy diecezji ks. Rudolf Pierskała - moderator Centrum ŚDM w diecezji opolskiej oraz koordynatorzy Światowych Dni Młodzieży w diecezji ks. Łukasz Knieć i ks. Jarosław Staniszewski.

Przedstawiciele opolskiej kurii zapowiedzieli, że w 2016 roku – zanim zaczną się ŚDM w Krakowie, od 20 do 25 lipca w Polsce odbywać się będą tzw. dni w diecezjach, na które zjedzie młodzież z całego świata. "Wtedy każda z diecezji jest odpowiedzialna za to, by tych młodych ludzi ugościć w parafiach. Parafie natomiast będą odpowiedzialne za to, by znaleźć dla nich zakwaterowanie" – tłumaczył ks. Knieć. Zapowiedział, że diecezja opolska zadeklarowała przyjęcie 6 tys. młodych i dodał, że chęć przyjęcia gości zgłosiło już 75 z 400 opolskich parafii. "Jeżeli gości zjedzie do nas więcej, to postaramy się przyjąć ich więcej" – zapewnił bp Pierskała.

Duchowni mówili, że parafie będą też miały za zadanie np. pokazać kulturę Opolszczyzny. "Wspólnym dniem dla całej diecezji będzie wtedy sobota (25 lipca). Wtedy chcemy się spotkać do południa na Górze Świętej Anny, a potem w Opolu, gdzie odbędzie się msza święta i koncert" – dodał ks. Knieć i zaznaczył, że wtedy do Opola może zjechać nawet 10 tys. osób.

Zanim dojdzie do ŚDM w diecezji opolskiej zaplanowano szereg wydarzeń promujących i przygotowujących do wydarzenia. Najbliższe to np. planowane na 15 i 16 grudnia Opolskie Spotkanie Młodych; sylwester dla młodzieży Plus Prolog ŚDM, który odbywać się będzie od 30 grudnia do 1 stycznia oraz trzytygodniowa pielgrzymka (peregrynacja) znaków ŚDM - Krzyża oraz Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani.

Ks. Staniszewski zapowiedział, że peregrynacja znaków rozpocznie się w diecezji opolskiej 14 grudnia na Kopie Biskupiej, gdzie zostaną one przekazane przez Czechów. Znaki pozostaną na terenie diecezji opolskiej do 3 stycznia. Prezentowane będą nie tylko w kościołach czy klasztorach, ale też np. w opolskim więzieniu, Domu Pomocy Społecznej w Zawadzkiem, Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu czy jednym z domów dziecka na Opolszczyźnie. "Zależało nam na tym, by pojawiły się one nie tylko w miejscach, gdzie modlimy się zazwyczaj. Aby to nie były tylko parafie, ale też miejsca publiczne" – tłumaczył ks. Staniszewski.

Opolskie Spotkanie Młodych 15 i 16 grudnia odbędzie się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Ks. Knieć tłumaczył, że zaproszono na nie 7,5 tys. uczniów wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w Opolu. W trakcie tego wydarzenia – prócz okazania znaków ŚDM odbędzie się m.in. koncert zespołu Maleo Reggae Rockers. "Prawdopodobnie nie wszyscy na to zaproszenie odpowiedzą, ale spodziewamy się wielu uczestników" – zaznaczył ks. Knieć.

Sylwestrowe spotkanie odbędzie się z kolei w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu. Jego celem jest m.in. przygotowanie młodzieży do roli wolontariuszy podczas ŚDM.

Zdaniem bp Pierskały Światowe Dni Młodzieży to szansa na rozwój duszpasterstwa młodzieży w diecezji i duchowe zaktywizowanie młodych - studentów, uczniów szkół średnich, a nawet gimnazjalistów. Bp Pierskała apelował przy tym do młodzieży, by intensywnie uczyła się języka angielskiego, bo ten ułatwi kontakt z młodymi, którzy zjadą z całego świata, a także do rodziców i parafii, by wspierały zaangażowanie młodych w przygotowania do ŚDM.

Światowe Dni Młodzieży mają się odbyć w Krakowie od 26 do 31 lipca 2016 r. pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Ci młodzi ludzie, którzy będą chcieli przyjechać do Polski wcześniej, będą mogli spędzić sześć dni (20 - 25 lipca) w polskich diecezjach, goszcząc u rodzin.

>>>

Bardzo pieknie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:31, 17 Gru 2014    Temat postu:

Kraków: 6 stycznia premiera hymnu Światowych Dni Młodzieży 2016

6 stycznia, podczas Orszaku Trzech Króli w Krakowie, odbędzie się premiera hymnu Światowych Dni Młodzieży "Błogosławieni miłosierni" autorstwa Jakuba Blycharza – poinformował dyrektor biura prasowego ŚDM ks. Tomasz Kijowski.

Pieśń zostanie zaprezentowana na Rynku Głównym. Wykona ją zespół muzyczny, chór i orkiestra. - Z wielu możliwości zaprezentowania hymnu światu za najlepszą okazję uznaliśmy święto Objawienia Pańskiego – mówił na konferencji prasowej w Krakowie ks. Kijowski. - Chcemy, aby mieszkańcy Krakowa poczuli się gospodarzami Światowych Dni Młodzieży i już przygotowywali w swoich domach miejsca dla młodych ludzi, których będą gościć - dodał.

Ks. Kijowski poinformował, że na początku grudnia Papieska Rada ds. Świeckich autoryzowała tekst pieśni. - Poprawki dotyczyły tekstu zwrotek hymnu. Nadal utrzymane jest pierwotne założenie autora, że będą tam nie jego własne słowa, ale słowa zaczerpnięte z Pisma św. – podkreślił.

Hymn zostanie wykonany w języku polskim, być może refren zabrzmi także w językach obcych. Na pełne wersje obcojęzyczne utworu i ich dostosowanie do warstwy muzycznej, jak mówił ks. Kijowski, poszczególne kraje będą potrzebowały więcej czasu.

Autor hymnu Jakub Blycharz jest z wykształcenia prawnikiem, a z zamiłowania muzykiem i autorem wielu utworów liturgicznych. Wraz z żoną i córką jest zaangażowany w życie krakowskiej wspólnoty modlitewnej "Głos na pustyni". Skomponowany przez niego utwór został wybrany w konkursie, spośród 94 propozycji nadesłanych do Komitetu Światowych Dni Młodzieży.

Hymn będzie wykorzystywany podczas Światowych Dni Młodzieży (26-31 lipca 2016 r.) m.in. w trakcie liturgii, a także prezentowany i przetwarzany w mediach.

Podczas tegorocznego Orszaku Trzech Króli w Krakowie wolontariusze Dzieła Pomocy św. Ojca Pio oraz wolontariusze Dzieła Nowego Tysiąclecia zbierać będą datki na utrzymanie tzw. mieszkań wspieranych dla rodzin i osób bezdomnych. Podopieczni Dzieła Pomocy o. Pio przebywają w nich do czasu usamodzielnienia się. Obecnie są dwa takie mieszkania i dom poza Krakowem, w styczniu ma być otwarte kolejne mieszkanie. Od 2012 r. z tej formy pomocy skorzystało 34 osoby, z czego 15 rozpoczęło samodzielne życie.

- Każdego Roku Orszak Trzech króli się powiększa, dlatego postanowiliśmy przenieść lokalizację głównej sceny, na której zainscenizowany zostanie pokłon Trzech Króli przed Jezusem. Znajdzie się ona pod Wieżą Ratuszową. Mamy nadzieję, że w tej części Rynku pomieści się więcej osób i żadne przeszkody nie będą zasłaniać tego, co się dzieje na scenie – mówił prezes organizującej orszak Fundacji Kacpra Melchiora i Baltazara Robert Kowalski.

Orszak zielony symbolizujący kontynent azjatycki wyruszy z nowego miejsca – z pl. Sikorskiego, orszak niebieski z placu Matejki, orszak czerwony – europejski, jak w poprzednich latach, ze Wzgórza Wawelskiego, a będzie go prowadził metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Wszystkie trzy orszaki spotkają się w Rynku Głównym.

Przed rokiem, jak podali organizatorzy, powołując się na szacunki policji, w Orszaku Trzech Króli w Krakowie uczestniczyło 25 tys. osób.

>>>

Tylko zeby byl ladny ! :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 17:22, 22 Gru 2014    Temat postu:

Papieska msza podczas Światowych Dni Młodzieży jednak nie na Błoniach?

Prawdopodobnie hierarchowie z Watykanu wybrali wielickie Brzegi na miejsce spotkania z papieżem Franciszkiem

Było niemal pewne, iż spotkanie młodych chrześcijan z całego świata z papieżem Franciszkiem w 2016 r. odbędzie się na krakowskich Błoniach. Tymczasem wiele wskazuje na to, że odprawi on mszę św. nie na Błoniach, lecz w Brzegach – informuje “Dziennik Polski”.

Według nieoficjalnych informacji gazety, hierarchowie Stolicy Apostolskiej z kilku proponowanych im miejsc wybrali właśnie tę niewielką wieś w gminie Wieliczka. Przedstawiciele komitetu organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 – a może niebawem Kraków-Wieliczka 2016 – nie chcą potwierdzić tej informacji. Dają do zrozumienia, że jeszcze przez pewien czas są zobowiązani do zachowania tajemnicy.

Krakowskie Błonia, o powierzchni 48 ha, wydają się za małe, ze względu na możliwość przybycia około 2 mln pielgrzymów z całego świata. Na tę uroczystość potrzebny jest teren co najmniej trzykrotnie większy. Dlatego z inicjatywy władz Wieliczki powstał plan B. Jak powiedział gazecie burmistrz tego miasta Artur Kozioł, Wieliczka już od dłuższego czasu przygotowuje się do przyjęcia papieża Franciszka i młodzieży. Miałoby to nastąpić na należącym do gminy terenie rekreacyjnym we wsi Brzegi. To część tzw. Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej, która ma 240 hektarów. W Brzegach znajdują się dwa akweny wodne, staw z wysepką i sporo terenów zielonych.

Burmistrz Wieliczki obliczył, że odległość z centrum Krakowa do Brzegów to dokładnie 19 km.

...

Trwaja przygotowania ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:48, 06 Sty 2015    Temat postu:

Światowa prapremiera hymnu ŚDM w Krakowie

Prapremiera hymnu XXXI Światowych Dni Młodzieży "Błogosławieni miłosierni" odbyła się dzisiaj w Krakowie na zakończenie Orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta.

Hymn został wykonany w języku polskim przez zespół muzyczny, chór i orkiestrę; jego pełne wersje obcojęzyczne powstaną później. Utwór będzie wykorzystywany podczas XXXI Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w dniach 26-31 lipca 2016 r. w Krakowie. Autorem hymnu jest Jakub Blycharz - prawnik, autor utworów liturgicznych i działacz krakowskiej wspólnoty modlitewnej. Skomponowany przez niego utwór został wybrany w konkursie spośród 94 propozycji nadesłanych do Komitetu Światowych Dni Młodzieży.

- Zaraz wam powiem, uprzedzę spikera, co przyniósł Kraków Jezusowi do żłóbka - Hymn Światowych Dni Młodzieży – powiedział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w finale orszaku na krakowskim Rynku. - Razem ze wszystkimi zebranymi pragniemy ten hymn ofiarować młodzieży całego świata. Cieszymy się, że w tym dniu możemy to spełnić. W ten sposób Kraków rozpoczyna już świętowanie młodzieży, która przybędzie w przyszłym roku do Krakowa, do Polski – mówił kardynał.

Kardynał zaznaczył, że "nie było łatwo przygotować ten hymn, ale już został osądzony pozytywnie przez Papieską Radę ds. Świeckich". - Będziemy się go uczyć przez cały ten rok, aby później wspólnie z młodzieżą całego świata zaśpiewać go tu w Krakowie razem z Ojcem Świętym Franciszkiem - dodał.

- Myślę, że przesłanie hymnu wyraża się refrenem »Błogosławieni miłosierni miłosierdzia dostąpią«. Jezus powiedział jedno zdanie i myślę, że nie jest to pierwsza piosenka do tych słów, którą śpiewamy i rozważamy od 2 tysięcy lat. To jest przesłanie dla każdego, każdy musi odkryć, co ono dla niego znaczy – powiedział dziennikarzom po prezentacji hymnu jego autor Jakub Blycharz.

Autor wyraził radość z premiery na krakowskim Rynku. - To bardzo dobrze świadczy o naszym Bogu. Miało być w małej salce dla wybranych, a okazuje się, że gramy premierę na krakowskim Rynku dla tak licznych rzesz – podkreślił. Wyraził także zadowolenie z ostatecznej wersji tekstu, którą stworzył, choć – jak przyznał – początkowo nie było mu łatwo przyjąć krytyki. Przyznał także, że "pragnienie stworzenia sacro-hitu leżało u podstawy jego marzenia".

Wcześniej ulicami Krakowa po raz piąty przeszedł Orszak Trzech Króli. Jego uczestnicy wyruszyli z trzech miejsc. Orszak czerwony – europejski, jak w poprzednich latach, wyruszył ze Wzgórza Wawelskiego po mszy św. w katedrze na Wawelu, której przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

- Jezus nikomu nie zagraża. Jezus nikomu nic nie zabiera. On nam wszystko daje, bo za nas wszystkich umarł i zmartwychwstał, abyśmy życie mieli i mieli je w obfitości – mówił w homilii kard. Dziwisz. - Podążajmy więc wszyscy – jak Mędrcy ze Wschodu – do Jezusa. Szukajmy Go we wszystkich sytuacjach naszego życia, także w drugim człowieku, zwłaszcza czekającym na naszą pomoc i solidarność – mówił metropolita.

Po mszy kard. Dziwisz powitał monarchę reprezentującego Europę i poprowadził go z orszakiem za gwiazdą do stajenki. W śpiewaniu pomagał Zespół Pieśni i Tańca "Krakowiacy".

Orszak zielony, symbolizujący kontynent azjatycki, wyruszył z nowego miejsca - z pl. Sikorskiego. Towarzyszył mu dźwięk gongów, a wśród pielgrzymów harcował Lajkonik. Orszak niebieski – afrykański, przy wtórze bębnów wyruszył z placu Matejki. Wszystkie trzy orszaki spotkały się w Rynku Głównym. Monarchowie szli w asyście swoich dworów – kilkuset małych rycerzy i dwórek, w których role wcielili się uczniowie krakowskich szkół. Straż orszaku stanowili ojcowie w przebraniach pasterzy.

Ze względu na rosnącą liczbę uczestników, w tym roku scena główna usytuowana była pod Wieżą Ratuszową, tak aby pokłon Trzech Króli mogli zobaczyć wszyscy uczestnicy orszaku. Przed sceną na dwóch podwyższeniach przedstawiano scenki jasełkowe. Po dwukrotnej prezentacji hymnu ŚDM i pokłonie monarchów Dziecięciu odbyło się wspólne kolędowanie.

W trakcie orszaku odbyła się kwesta na rzecz pomocy dla bezdomnych, organizowanej przez fundację Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Prowadzili ją m.in. stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Datki były zbierane na utrzymanie tzw. mieszkań wspieranych dla rodzin i osób bezdomnych, w których podopieczni Dzieła Pomocy św. o. Pio przebywają do czasu usamodzielnienia się. Od 2012 r. z tej formy pomocy skorzystało 34 osoby, z czego 15 rozpoczęło samodzielne życie.

Organizatorem orszaku w Krakowie była Fundacja Kacpra, Melchiora i Baltazara. Według szacunków policji w tegorocznym orszaku uczestniczyło ok. 10 tys. osób.

...

Bardzo pieknie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:30, 10 Lut 2015    Temat postu:

Arcydzieła z Muzeów Watykańskich podczas Światowych Dni Młodzieży

Arcydzieła ze zbiorów Muzeów Watykańskich i innych włoskich kolekcji sztuki w 2016 r. zostaną pokazane w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wystawa pod roboczym tytułem "Maria Mater Divinae Misericordiae" będzie ekspozycją oficjalnie towarzyszącą Światowym Dniom Młodzieży.

- Propozycję organizacji tej wystawy złożył nam kard. Stanisław Ryłko, kiedy jako przedstawiciel papieża Franciszka, uczestniczył w obchodach 650-lecia konsekracji Katedry na Wawelu. Bardzo się z tego cieszymy, bo ekspozycje urządzane podczas dotychczasowych Światowych Dni Młodzieży były prezentacjami najlepszych dzieł sztuki - powiedziała dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew.

Dodała, że list intencyjny dotyczący wystawy ma być podpisany w marcu.

W 2016 r. do Krakowa mają przyjechać dzieła wypożyczone z Muzeów Watykańskich oraz innych włoskich i europejskich kolekcji sztuki. Na wystawie prezentowane będą także dzieła pochodzące z polskich zbiorów. - Temat wystawy jest nieprzypadkowy. Kult maryjny jest w Polsce bardzo silny - mówiła Gołubiew. To także nawiązanie do tematu przewodniego spotkania młodych, którym jest miłosierdzie Boże.

Wystawa zostanie otwarta w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w lipcu przyszłego roku i potrwa około trzech-czterech miesięcy.

Światowe Dni Młodzieży mają się odbyć w Krakowie od 26 do 31 lipca 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Ci młodzi ludzie, którzy będą chcieli przyjechać do Polski wcześniej, będą mogli spędzić sześć dni (20 - 25 lipca) w polskich diecezjach, goszcząc u rodzin.

...

O to atrakcja !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:19, 21 Lut 2015    Temat postu:

Gdzie odbędzie się główna msza Światowych Dni Młodzieży?
Piotr Ogórek

Główne wydarzenia towarzyszące ŚDM mają się odbywać na Błoniach

Wbrew temu co zapowiedziały niektóre media, wciąż nie jest postanowione gdzie odbędzie się główna msza z udziałem papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży. - Kraków jest głównym miastem organizatorem. Decyzja, gdzie odbędzie się msza zależy od tego, ile milionów ludzi przybędzie do naszego kraju – mówi Onetowi ksiądz Adam Parszywka z komitetu organizacyjnego ŚDM.

Decyzja o organizacji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku (26-31 lipca) ogłosił papież Franciszek pod koniec poprzednich ŚDM w Rio de Janeiro w kwietniu 2014 roku. Od tego czasu wciąż nie wiadomo, gdzie odbędzie się główna msza z papieże kończąca całe wydarzenie.

Od początku naturalnym miejscem wydawały się krakowskie Błonia, na których zawsze odbywały się msze święte Jana Pawła II podczas pielgrzymek do Polski. Ostatnio w krakowskich mediach zaczęły się pojawiać informacje, że główna msza odbędzie się w podkrakowskich Brzegach, leżących już na terenie gminy Wieliczka.

Komitet organizacyjny ŚDM jednak tego nie potwierdza. Ksiądz Adam Parszywka, odpowiedzialny m.in. za komunikacje z mediami, mówi Onetowi, że Brzegi to na razie wariant awaryjny, a główne wydarzenia towarzyszące ŚDM odbywać się będą w Krakowie, głównie na Błoniach.

Co więcej, w przyszłym tygodniu zostanie podpisane porozumienie trójstronne pomiędzy Archidiecezją Krakowską, Krakowem i Urzędem Marszałkowskim jako gospodarzami tego wydarzenia. Wieliczka nie jest w nim uwzględniona.

- Nie możemy powiedzieć, że w sprawie organizacji głównej mszy w Brzegach klamka zapadła. Miastem pełniącym rolę gospodarza jest Kraków. Brzegi to konieczność wypływająca z roztropności podobnie jak w przypadku wielu innych i to o wiele większych miast które wcześniej pełniły rolę gospodarza ŚDM – mówi Onetowi ks. Parszywka.

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, ile pielgrzymów przybędzie do Krakowa. Komitet organizacyjny szacuje, że będzie to ok. 2,5 miliona ludzi. W takim wypadku główna msza odbędzie się prawdopodobnie w Brzegach. Jeśli będzie to mniejsza liczba, to wtedy wszystko będzie się działo na Błoniach.

Tak czy inaczej, wszystkie wydarzenia podczas ŚDM – od wtorku do soboty, będą się toczyły głównie w Krakowie i na Błoniach. Ludzi będzie cały czas przybywać, dlatego ważne jest, żeby ze względów bezpieczeństwa na niedzielę, na główną mszę, przygotowany był wariant z Brzegami.

- Dla nas o wiele prostsze byłoby, gdyby wszystko odbyło się w jednym miejscu. Dokładna lokalizacja miejsca, gdzie odbędzie się główna msza papieża zostanie wskazana najpóźniej na początku przyszłego roku. O tym ostatecznie zdecyduje Komitet Organizacyjny i Papieska Rada ds. Świeckich kierując się odpowiednimi wytycznymi i posiadając więcej danych – wyjaśnia ks. Parszywka.

- Pamiętajmy o inności tego wydarzenia. Najtrudniejsza jest w tym świadomość. Najczęściej ŚDM porównywane są do pielgrzymek papieża, ale to poważny błąd. Pielgrzymka skupiała głównie ludność lokalną i sprowadzała się do jednego spotkania w danym regionie. Tutaj wszystko skumuluje się w jednym obszarze – Kraków i Małopolska, goszcząc młodzież z całego świata w ciągu co najmniej tygodnia – mówi duchowny.

Więcej szczegółów ksiądz Adam Parszywka przedstawia w rozmowie z Onetem.

Piotr Ogórek: Gdzie odbędą się Światowe Dni Młodzieży, w Krakowie czy Wieliczce?

Ks. Adam Parszywka: To jedno z najczęściej zadawanych pytań. Nie można odpowiedzieć na nie bez podstawowego zrozumienia czym są ŚDM, ich dynamiki i całościowego programu. Przede wszystkim ŚDM najpierw towarzyszą wydarzenia przez kilka dni w obszarze poza głównym miastem. To tydzień kiedy młodzież znajdować się będzie w miastach na terenie całej Polski. Również ostatnie z centralnych wydarzeń jak do tej pory najczęściej odbywały się poza obszarem miasta organizującego to wydarzenie. Nigdy, oprócz Rio de Janeiro, Paryża i Częstochowy, ŚDM nie odbywały się tak blisko centrum miasta. I tak podczas ŚDM w Madrycie było to 10 km za miastem. W Rzymie samo wydarzenie centralne ŚDM odbywało się na Tor Vergata, około 20 km od centrum Rzymu.

Można więc to porównać do starań Krakowa o igrzyska olimpijskie, gdzie miasto miało być gospodarzem, ale sporo konkurencji miałoby się odbywać pod Tatrami.

Dokładnie. Poza tym nie możemy tylko polegać na Błoniach. Nieroztropnością byłoby nieuwzględnienie planu B. Konia z rzędem temu, kto powie z dokładnością do 200 tys. Ile ludzi tu przyjedzie. To największe zgromadzenie młodych na świecie. Byłoby wielkim rozgoryczeniem i antypromocją Krakowa gdybyśmy nie brali tego wszystkiego pod uwagę.

Spodziewamy się ok. 2,5 mln ludzi. W Rio było ponad 3,7 mln pielgrzymów. Jednak Ameryka Łacińska jest teraz najbardziej katolickim kontynentem na świecie. Trudno zakładać, że więcej osób przybędzie do Krakowa.

Dlatego wstępnie szacujemy 2,5 mln przyjezdnych. To będzie miejsce złączone poprzez osoby dwóch papieży – Franciszka i św. Jana Pawła II. Nie zapomnę jak na zakończenie ŚDM w Rio wybuchła euforia po ogłoszeniu Krakowa miejscem kolejnych ŚDM. Lokalna telewizja zrobiła potem przepiękny reportaż o Krakowie z świetnym human story o JP2. Ale na zakończenie postawiono pytanie: jak tak stosunkowo małe miasto może zorganizować tak wielkie wydarzenie jakim są ŚDM. Pomyślałem, że to dla nas wyzwanie. Mało tego, jak dotąd ani przez moment nie zwątpiłem że zrobimy to bardzo dobrze.

Nawet jeśli główna msza odbędzie się na Brzegach, to Kraków trzeba nazywać miastem gospodarzem.

Tak, tu odbędzie się większość z wydarzeń centralnych. Poza tym cała młodzież, która będzie tutaj przez tydzień w większości będzie nocować w Krakowie.

Jaki jest punkt graniczny, na ile przed startem ŚDM będzie trzeba wskazać miejsce, gdzie odbędzie się główna msza – na Błoniach czy w Brzegach?

Analizy dotyczące zarówno Błoni jak i Brzegów zostały już wykonane. Trzeba tutaj dodać że pola w Wieliczce mają również swoje słabe punkty. Jeśli z nimi się uporamy wtedy zapadnie decyzja o organizacji ostatniego z centralnych wydarzeń właśnie tam. Ostatecznie jednak będzie to wiadome na kilka miesięcy przed startem ŚDM. Rejestracja uczestników zaczniemy już w lipcu 2015 roku, dlatego nasze szacunki będą coraz precyzyjniejsze. Nie możemy jednak czekać do zakończenia rejestracji w 2016 roku, ale musimy mieć gotowy wariant B, gdy Błonia okażą się za małe. Przy nadzwyczajnej ostrożności moglibyśmy przygotować wariant C.

Czyli jeśli przybędzie mniej ludzi niż zakładacie, to główna msza odbędzie się na Błoniach.

Jeśli będzie mniej, 1-1,5 mln, to wtedy mogą to być Błonia. Niemniej jednak szacunki na podstawie dotychczasowego zainteresowania i wstępnych deklaracji znacznie podwyższają tę liczbę do wspominanych 2,5 mln pielgrzymów.

Kiedy będą podpisane jakieś umowy z władzami samorządowymi w sprawie organizacji ŚDM?

25 lutego będzie podpisane porozumienie trójstronne o współpracy pomiędzy Archidiecezją Krakowską, Prezydentem Krakowa i Urzędem Marszałkowskim jako gospodarzami tego wydarzenia.

Czyli nie ma tam uwzględnionej Wieliczki jako gospodarza.

Miastem pełniącym rolę gospodarza jest Kraków. Brzegi to konieczność wypływająca z roztropności podobnie jak w przypadku wielu innych i to o wiele większych miast które wcześniej pełniły tę zaszczytną rolę. To porozumienie nie ujmuje niczego Wieliczce, tak samo jak Brzegi nie ujmują niczego Krakowowi. Wszystko jest tu na właściwym sobie miejscu i każdy ma rolę do spełnienia.

Czyli nie możemy powiedzieć, że klamka zapadła i główna msza ŚDM będzie na Brzegach.

Nie, nie możemy tak powiedzieć ostatecznie. Szykujemy się na różne warianty, wszystko zależy od realizacji przyjętych szacunków. ŚDM to duchowe powstanie. To pewny ruch, który powinien zrzeszać na tej płaszczyźnie różne podmioty do współpracy, zarówno kościelne, jaki i samorządowe. Zdajemy sobie sprawę, że sam Kościół nie jest w stanie tego przygotować. Nie jest to też tylko w jego interesie. Nasza dotychczasowa współpraca zarówno z Urzędem Marszałkowskim jak i Krakowem układa się bardzo dobrze. Nie ma żadnych nieporozumień. Chodzi o to, żebyśmy wszyscy skorzystali na tym jako gospodarze i wydaje się że mamy tego pełną świadomość.

Czy Kościół będzie partycypował w kosztach organizacji ŚDM?

Wszystkie kwestie związane z religijnością, wszystkie aspekty duchowe bierzemy na siebie. Nie ma oczekiwań z naszej strony nadmiernego zaangażowania strony samorządowej. Kwestie związane z pieniędzmi są zresztą dosyć proste. Każdy uczestnik ŚDM będzie przecież musiał gdzieś spać, jeść, pić, kupować pamiątki itp. Te pieniądze będą wydawane w ogromnej mierze w Krakowie. Bezpośrednio i pośrednio zasilą więc kasę miejską i podobnie jak te miejsca które przyjmą pielgrzymów.

Koszty logistyczne i związane z bezpieczeństwem leżą po stronie samorządów i samego rządu. Podobnie, jak przy każdym większym wydarzeniu, czy wizycie premiera lub prezydenta innego kraju. Poza tym angażowanie w młodych jest zawsze najlepszą inwestycją. Tu hojność zawsze popłaca.

...

Tak to bedzie wielkie wydarzenie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:16, 22 Lut 2015    Temat postu:

Przygotowania wolontariuszy do Światowych Dni Młodzieży

W Lublinie rozpoczęły się przygotowania wolontariuszy, którzy będą pomagać przy organizacji Światowych Dni Młodzieży 2016.

Szykujemy naszą diecezję na przyjazd wielu pielgrzymów - mówi Maciej Kozak z komitetu organizacyjnego. Do archidiecezji ma przyjechać około 6 tysięcy gości, którzy zamieszkają na terenie około 60 parafii.

Maciej Kozak podkreśla, że jest to bardzo duże wyzwanie dla organizatorów, by dobrze przygotować pobyt gości z zagranicy.

Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku odbędą się w Krakowie.

...

Wielkie dobro bez dyskusji . Aby tylko nie przeoczyc i nie przespac ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 11:00, 27 Lut 2015    Temat postu:

Światowe Dni Młodzieży w Małopolsce. Wszystkie ręce na pokład!

Miasto Kraków, Archidiecezja Krakowska i Marszałek Województwa Małopolskiego wspólnie zorganizują Światowe Dni Młodzieży. List intencyjny został podpisany przez wszystkie strony 25 lipca. Jednak w sprawach organizacyjnych wciąż istnieje wiele niewiadomych.

"Światowe Dni Młodzieży, które zainicjował św. Jan Paweł II, a które decyzją Papieża Franciszka ogłoszoną 28 lipca 2013 r. w Rio de Janeiro zostaną zorganizowane w Krakowie, od 26 do 31 lipca 2016 r., to wielkie wyzwanie duszpasterskie i organizacyjne całego Kościoła Krakowskiego, Miasta Krakowa oraz Województwa Małopolskiego" - możemy przeczytać w preambule listu podpisanego przez wszystkie strony.

- Wydarzenia Światowych Dni Młodzieży będą odbywały się przede wszystkim w Krakowie - to do naszego miasta przyjadą miliony pielgrzymów. Przygotowujemy się do tego wspólnie od wielu miesięcy, podpisany dziś dokument tylko to potwierdza i formalizuje - powiedział Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Jednak mimo deklaracji współpracy ze wszystkich stron, nadal nie wiadomo, gdzie odbędzie główna msza oraz jak będą wyglądały kwestie organizacyjne - promocyjne, finansowe i logistyczne.

- To, że będziemy mogli gościć tak wielu młodych ludzi z całego świata jest dla nas wielkim wyróżnieniem. To będzie wydarzenie duchowe, ale także ogromne wyzwanie organizacyjne - powiedział na konferencji Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa. - Na pewno będziemy chcieli pokazać Kraków i Małopolskę jako nowoczesny, dynamiczny i rozwijający się region. Chcemy dobrze wykorzystać ten czas, żeby ci młodzi ludzie później do nas wracali - dodał.

Na razie pewne jest, że podmiotem, który będzie wykonywał zadania promocyjne oraz gospodarcze związane z organizacją Światowych Dni Młodzieży w Krakowie jest powołana przez Archidiecezję Krakowską firma ŚDM 2016 spółka z o.o. z siedzibą w Krakowie.

Robert Kulig, Wirtualna Polska

...

Coraz blizej ,


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:14, 08 Mar 2015    Temat postu:

Diecezja radomska przyjmie 5 tys. gości Światowych Dni Młodzieży

5 tys. młodych ludzi z całego świata zamierza gościć diecezja radomska przy okazji Światowych Dni Młodzieży, które w lipcu 2016 r. odbędą się w Krakowie. Biskup radomski Henryk Tomasik zaapelował do wiernych, by przyjęli do swych domów zagranicznych gości.

- Zapraszam do współpracy rodziny, które zechcą przyjąć do swoich domów uczestników Światowych Dni Młodzieży. Najlepiej, gdyby w tych rodzinach były młode osoby, które zaopiekują się swoimi rówieśnikami z zagranicy – podkreślił ordynariusz diecezji radomskiej. Zaznaczył, że diecezja szuka także wolontariuszy znających języki obce, którzy będą towarzyszyć gościom podczas ich pobytu w Polsce.

Diecezja radomska zgłosiła gotowość przyjęcia 5 tys. młodych katolików, którzy będą przebywać na jej terenie w dniach 20-25 lipca. Wiadomo już, że do Radomia przyjadą m.in. Brazylijczycy, Węgrzy, Chorwaci, Włosi. Radomski magistrat przygotowuje już program na czas ich wizyty, który przewiduje m.in. imprezy kulturalne przygotowane z myślą o gościach z różnych stron świata.

Zdaniem bpa Tomasika Światowe Dni Młodzieży są nie tylko ważnym wydarzeniem religijnym, ale okazją do promocji całego kraju oraz poszczególnych regionów, w tym także Mazowsza. - Jest to okazja to promocji polskiej gościnności oraz życzliwości i pobożności Polaków – mówi biskup Tomasik. Tego samego zdania są także władze samorządowe. Wicemarszałek województwa mazowieckiego Leszek Ruszczyk zapowiedział, że samorząd woj. mazowieckiego wyda specjalne informatory w kilku językach o największych atrakcjach Mazowsza. Prezydent Radomia Radosław Witkowski podkreślił, że Radom starannie przygotuje się do przyjęcia zagranicznej młodzieży. - Mam nadzieję, że wywiozą od nas dobre wspomnienia, będą do nas wracać w przyszłości ze swoimi rodzinami i znajomymi – powiedział Witkowski.

Światowe Dni Młodzieży to odbywający się co dwa-trzy lata cykl spotkań młodzieży z całego świata, zapoczątkowany przez papieża Jana Pawła II w 1985 r. W ostatnich Światowych Dniach Młodzieży, które odbyły się w 2013 r. w Rio de Janeiro, uczestniczyło około 3,5 mln osób.

Światowe Dni Młodzieży mają się odbyć w Krakowie od 26 do 31 lipca 2016 r. pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Ci młodzi ludzie, którzy będą chcieli przyjechać do Polski wcześniej, będą mogli spędzić sześć dni (20 - 25 lipca) w polskich diecezjach, goszcząc u rodzin.

...

Brawo !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 18:49, 29 Mar 2015    Temat postu:

Kraków i Brzegi - miejscami spotkań młodzieży z papieżem w 2016 r.

Msza św. kończąca Światowe Dni Młodzieży 2016 zostanie odprawiona w Brzegach k. Wieliczki, pozostałe uroczystości z udziałem papieża Franciszka odbędą się w Krakowie – poinformował metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca 2016 r. Jak przypomniał metropolita krakowski podczas mszy Niedzieli Palmowej w sanktuarium św. Jana Pawła II, już "za rok i kilka miesięcy będziemy gościć papieża Franciszka w Polsce i rzesze uczniów Jezusa Chrystusa z całego świata".

- Współczesny świat, również Polska, potrzebuje takiego potężnego świadectwa wiary i jedności. Chcemy tu, w Polsce, w Krakowie dać to zbiorowe świadectwo, chcemy podzielić się naszym entuzjazmem i wiarą - podkreślił Dziwisz. Trzeba obudzić całą młodzież w Polsce, aby zrozumiała, że są wartości, za które warto się poświęcić, za które warto żyć - dodał.

Młodzi powitają papieża Franciszka w czwartek, 28 lipca, na krakowskich Błoniach. W tym samym miejscu dzień później papież będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej.

- Krakowskie Błonia są uświęcone już spotkaniami z Janem Pawłem II i Benedyktem XVI. Cieszymy się, że tradycja spotkań z papieżem i papieżami na krakowskich Błoniach jest kontynuowana - mówił kard. Dziwisz.

Przypomniał, że miejsce to jest za małe, by pomieścić kilka milionów młodych ludzi, dlatego finałowe spotkania papieża Franciszka z młodzieżą - sobotnie czuwanie modlitewne i niedzielna msza św. - odbędą się na granicy Krakowa i Wieliczki, w Brzegach.

- Szukaliśmy nazwy tego miejsca i znaleźliśmy - pomógł nam Ojciec Święty Franciszek - będzie to Campus Misericordia. Stamtąd roześle Ojciec Święty młodzież na cały świat, aby głosili Boże Miłosierdzie - zapowiedział metropolita krakowski.

W sumie wydarzenia Światowych Dni Młodzieży będą się odbywać w pięciu lokalizacjach.

Poprzednie Światowe Dni Młodzieży odbyły się w 2013 r. w Rio de Janeiro w Brazylii.

...

Tak coraz bliżej ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 23:40, 29 Mar 2015    Temat postu:

Papież pozdrowił młodzież przygotowującą się do spotkania w Krakowie

Papież Franciszek przypomniał podczas mszy w Watykanie w Niedzielę Palmową, która jest też Dniem Młodzieży, że jego ogólnoświatowe obchody w 2016 r. odbędą się w Krakowie. Papież modlił się za ofiary katastrofy samolotu w Alpach, w której zginęło 150 osób.

Zwracając się do wiernych na zakończenie mszy na placu Świętego Piotra, przed modlitwą Anioł Pański Franciszek pozdrowił młodzież, przygotowującą się w swoich diecezjach do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży.

- Drodzy młodzi, zachęcam was do kontynuowania waszej drogi, zarówno w diecezjach, jak i w pielgrzymce poprzez kontynenty, która zaprowadzi was w przyszłym roku do Krakowa, ojczyzny świętego Jana Pawła II, inicjatora Światowych Dni Młodzieży - powiedział papież. W tym roku Dzień Młodzieży na szczeblu diecezjalnym obchodzony jest po raz 30.

Franciszek przypomniał hasło zlotu w Polsce z Ewangelii świętego Mateusza: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Hasło to - mówił - "dobrze współgra z Rokiem Świętym Miłosierdzia". Rozpocznie się on z inicjatywy papieża 8 grudnia.

Franciszek wezwał młodzież: "Pozwólcie się napełnić czułością Ojca, by ją szerzyć wokół was".

Następnie modlił się za ofiary wtorkowej katastrofy we francuskich Alpach, w której zginęło 150 osób. Przypomniał, że była wśród nich grupa niemieckich uczniów.

Uroczystą mszę na udekorowanym placu Świętego Piotra, w której uczestniczyło 70 tysięcy ludzi, poprzedziła procesja.

W homilii Franciszek przywołał słowa o uniżeniu i pokorze Jezusa z Listu do Filipian: "uniżył samego siebie". "To słowo - podkreślił - objawia nam styl Boga i chrześcijanina: pokorę".

Papież przyznał: "Ten styl nigdy nie przestanie nas zaskakiwać i rodzić problemy: nigdy nie możemy przywyknąć do Boga pokornego".

Położył nacisk na to, że w Wielkim Tygodniu wierzący pójdą drogą upokorzenia Jezusa; w ten sposób nawiązał do czytanych w tych dniach fragmentów Ewangelii o męce Jezusa.

Przypomniał: "Usłyszymy o pogardzie przywódców Jego ludu i ich oszustwach, mających spowodować Jego upadek. Będziemy świadkami zdrady Judasza, jednego z dwunastu, który sprzeda Go za trzydzieści srebrników. Zobaczymy Pana pojmanego i prowadzonego jak złoczyńcę; opuszczonego przez uczniów; ciągniętego przed Sanhedryn, skazanego na śmierć, pobitego i znieważonego".

Franciszek wskazał: to jest droga Boga, droga pokory. "Nie ma pokory bez upokorzenia" - mówił papież.

Następnie oświadczył, że drogą sprzeczną z drogą Jezusa jest światowość, czyli próżność, pycha, sukces. "Zły duch zaproponował ją także Jezusowi podczas czterdziestu dni na pustyni. Ale Jezus ją bez wahania odrzucił" - powiedział Franciszek. Mówił wiernym, że wszyscy mogą pokonać tę pokusę, nie tylko przy specjalnych okazjach, ale w zwykłych okolicznościach życia.

Zdaniem papieża pomoże to tym, którzy "na co dzień wyrzekają się samych siebie", aby w ciszy służyć innym: choremu krewnemu, samotnej osobie starszej, czy niepełnosprawnemu.

Zaapelował: "Pomyślmy także o upokorzeniu tych, którzy ze względu na swoją postawę wierności Ewangelii są dyskryminowani i osobiście za to płacą. Pomyślmy też o naszych braciach i siostrach, którzy cierpią prześladowanie z tego powodu, że są chrześcijanami". Franciszek nazwał ich "współczesnymi męczennikami" i podkreślił: "nie zapierają się Jezusa i godnie znoszą obelgi i zniewagi".

Podczas mszy włosko-argentyński artysta Odino Faccia wykonał piosenkę napisaną do słów Franciszka "Para Que Todos Sean Uno" (Aby wszyscy byli jedno).

"To papież poprosił o skomponowanie piosenki o pokoju"- powiedział syn włoskich imigrantów z Argentyny, który podczas kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II wykonał piosenkę do słów polskiego papieża.

...

Tak dziś też dzień młodzieży .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 18:20, 05 Kwi 2015    Temat postu:

Kard. Nycz: podczas Dni Młodzieży chcemy pokazać światu Kościół w Polsce

Podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku chcemy pokazać światu Kościół ludzi młodych w Polsce, polską kulturę oraz przeżyć w czasie ich trwania z młodzieżą świata wspólnotę Kościoła - podkreślił w rozmowie z PAP kard. Kazimierz Nycz.

Mówiąc o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku oraz do wizyty w naszym kraju papieża Franciszka z okazji przypadającej 1050. rocznicy Chrztu Polski, metropolita warszawski kard. Nycz powiedział, że na razie wiemy, że papież będzie na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

- Sądzę, że Kraków staje przed ogromnym wyzwaniem, a my wszyscy, zarówno po stronie rządu, samorządów i po stronie wszystkich diecezji w Polsce, jesteśmy powołani i zobowiązani do tego, żeby wesprzeć wysiłki Krakowa. Bo to jest potężne przedsięwzięcie, by przyjąć na kilka dni dwa miliony młodych ludzi z całego świata - podkreślił kard. Nycz.

Jak dodał, w tych przygotowania chodzi głównie o to, by pokazać światu Kościół ludzi młodych. - A do tego trzeba przygotowania dalekiego, przez powstawanie grup, wspólnot organizacyjnych, które chciałyby się spotykać i nawiązywać kontakty z młodzieżą całego świata. Nie mówię już o wielkiej sprawie przygotowania logistycznego, czy miejsca spotkania młodzieży - zaznaczył hierarcha.

Metropolita warszawski zapowiedział, że do Warszawy przyjedzie 30 tys. młodych z zagranicy na tydzień misyjny poprzedzający spotkanie w Krakowie. - Chcemy pokazać im Kościół ludzi młodych w Polsce, przeżyć z nimi wspólnotę Kościoła, razem z nimi się modlić, a po tygodniu pojechać razem do Krakowa, by spotkać się z papieżem - powiedział hierarcha.

Dodał, że jest to też duże przedsięwzięcie. - Staramy się być przygotowani dużo wcześniej i chcemy, żeby to co robimy w parafiach, w diecezji pozostało jako trwały owoc Światowych Dni Młodzieży. By powstały grupy parafialne dla młodzieży, studentów, dla pracujących i dla rodzin. To jest cel tych kilkunastu miesięcy, które są przed nami - podkreślił kard. Nycz.

Hierarcha przypomniał, że program przygotowań papież oparł o Kazanie na Górze. W ubiegłym roku rozważane było pierwsze błogosławieństwo: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Rok Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, papież ogłosił bowiem Rokiem Miłosierdzia.

Jak informuje Komitet Organizacyjny ŚDM, msza otwarcia, powitanie papieża i Droga Krzyżowa w czasie Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 odbędą na Błoniach 28 lipca, a sobotnie czuwanie z Franciszkiem i niedzielna Msza Posłania – w Brzegach na granicy Krakowa i Wieliczki. Brzegi określone zostały jako "Campus Misericordiae" – Pole Miłosierdzia.

...

Bardzo szybko czas leci juz swieta ! A za chwile to wydarzenie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:04, 16 Kwi 2015    Temat postu:

| MM Silesia

Papież Franciszek odwiedzi Częstochowę w 2016 roku - AFP

Chociaż Światowe Dni odbędą się w Krakowie, to trzeba spodziewać się tłumów w naszym województwie nie tylko w związku z pewną wizytą papieża Franciszka w Częstochowie. Każda diecezja ma swój program związany z przygotowaniem się do Światowych Dni Młodzieży.

Przewiduje się, że od 26 do 31 lipca 2016 r. w granicach województwa śląskiego będzie przebywać co najmniej 60 tys. pielgrzymów z całego świata; sam Kraków natomiast przygotowuje się na przyjęcie 2,5 mln pielgrzymów!

Ostateczna data pobytu papieża Franciszka na Jasnej Górze, zostanie wkrótce potwierdzona przez Stolicę Apostolską.

- Na razie nie mówimy nic o kosztach, bo nie wiemy, z jakim rozmachem będą planowane uroczystości. Z pewnością wszelkie sumy przeznaczone przez samorząd województwa znajdą się w przyszłorocznej uchwale budżetowej - wyjaśnia Witold Trólka z biura prasowego Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Na razie padły deklaracje związane ze stworzeniem specjalnej Karty Pielgrzyma, która będzie uprawniała do przejazdów.

- Chcemy włączyć do tej inicjatywy Koleje Śląskie - dodaje Trólka.

Powstaną także punkty informacyjne. Do lipcowych wydarzeń szczególnie musi przygotować się Częstochowa. W diecezji pracuje już kilkuset wolontariuszy, a duchowni szukają... 5 tysięcy rodzin, które zechciałyby przyjąć młodych pielgrzymów. Władze miasta liczą przy okazji na promocję.

W ramach akcji "Bilet dla brata", związanej ze Światowymi Dniami Młodzieży, duchowni zachęcają także do finansowego wspierania pobytu w Polsce młodych katolików z Europy Wschodniej i Zakaukazia. Beneficjentami projektu są grupy duszpasterskie z Europy (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Litwa, Mołdawia, Rosja, Tadżykistan, Turkmenistan, Ukraina i Uzbekistan). W parafiach księża zachęcają do zorganizowania pobytu w swoich domach młodym pielgrzymom.

...

Czyli czekamy aktywnie:-)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 3 z 9

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy