Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Filipiny:3,5 tys. uczestników Azjatyckie Spotkaniu Młodych!
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:49, 08 Maj 2016    Temat postu:

Instytucje kultury przygotowują się do ŚDM

led / br, Kraków, 2016-05-06
Tweetnij


Fot. pixabay.com

Krakowskie instytucje kultury przygotowują się do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się pod koniec lipca. Swoje podwoje otworzą dla zwiedzających muzea, ośrodki kultury oraz kościoły, które na czas trwania tego wydarzenia szykują specjalną ofertę dla pielgrzymów, turystów i mieszkańców Krakowa.

Podczas Światowych Dni Młodzieży odbędzie się m. in. tegoroczna edycja Nocy Cracovia Sacra, w ramach której prezentowane są skarby krakowskich klasztorów i kościołów. Zwykle wydarzenie odbywało się w sierpniu. Termin zmieniono ze względu na przypadające pod koniec lipca spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą.

Zdaniem władz Urzędu Miasta Krakowa, dzięki temu pielgrzymi z całego świata oraz turyści i krakowianie będą mogli zobaczyć najpiękniejsze krakowskie świątynie oraz poznać fenomen życia duchowego miasta. W ramach wydarzenia zwiedzający będą mogli zobaczyć zabytki, które na co dzień nie są prezentowane. W tym roku Noc Cracovia Sacra odbędzie się po raz dziewiąty i będzie miała rozszerzony program. Wydarzenie potrwa od niedzieli 24 lipca do środy 27 lipca.

Każdej nocy odbywać się będą specjalne wystawy, koncerty, spektakle oraz oprowadzanie po najpiękniejszych świątyniach Krakowa. Będzie można zobaczyć wyjątkowe zabytki i dzieła sztuki. Pielgrzymi oraz krakowianie będą mieli okazję obejrzeć m. in. rzadkie dokumenty oraz najcenniejsze eksponaty, a także poznać historię krakowskich zakonów.

Inauguracja wydarzenia odbędzie się w katedrze na Wawelu. W ramach Cracovia Sacra dla zwiedzających udostępnionych zostanie kilkanaście miejsc. W bazylice oo. dominikanów będzie można m.in. zobaczyć wystawę „Jubileusz 800–lecia Ordo Praedicatorum”, na której prezentowane będą m. in. najcenniejsze eksponaty tradycji kaznodziejskiej. Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć również opactwo mniszek benedyktynek w Staniątkach, które świętuje 800-lecie. Z kolei w Bazylice Bożego Ciała odbędzie się koncert z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Natomiast w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Collegium Maius, przypomniane zostaną sylwetki świętych, związanych z uczelnią.

Wstęp do wszystkich miejsc będzie bezpłatny. Do niektórych z nich będą obowiązywały bezpłatne wejściówki lub konieczna będzie wcześniejsza rezerwacja. Wydarzenie co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, uczestniczy w nim kilkadziesiąt tysięcy osób.

W ramach Światowych Dni Młodzieży i w związku z Rokiem Miłosierdzia obchodzonym w tym czasie w Kościele katolickim, zaplanowano również wystawę, która odbędzie się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Zwiedzający będą mogli obejrzeć blisko 100 dzieł, głównie ze zbiorów włoskich, których tematem jest Maria Matka Miłosierdzia. Pokazane będą dzieła wybitnych artystów włoskich, francuskich, niderlandzkich i niemieckich tworzących od XIV do XVIII w., takich jak Donatello, Mantegna, Vasari czy El Greco.

W katalogu wystawy znajdą się m. in. eseje wybitnych biblistów, teologów i historyków sztuki prezentujące kształtowanie idei Matki Boskiej Miłosiernej w teologii, praktykach kulturowych Kościoła, muzyce sakralnej i ikonografii. Dzięki temu powstanie obszerne kompendium, pozwalające zapoznać się dogłębnie z ikonografią Matris Misericordiae. Podstawowe ustalenia ikonograficzne z katalogu zostaną także zaprezentowane w przewodniku dla zwiedzających wystawę, a także – w bardzo skróconej formie – w napisach towarzyszących tej ekspozycji.

Wystawa potrwa od 23 czerwca do 9 października. Organizuje ją Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Watykańską Fundacją Jana Pawła II dla Młodzieży. Krakowska wystawa będzie kontynuacją prezentacji sztuki sakralnej organizowanych przy okazji Światowych Dni Młodzieży w prestiżowych muzeach miast, które są gospodarzami tych spotkań (Colorado History Museum w Denver, Metropolitan Museum w Manili, Royal Ontario Museum w Toronto czy Museo del Prado w Madrycie).

Propozycje dla pielgrzymów przygotują również inne krakowskie muzea. Część z nich w czasie od 24 lipca do 4 sierpnia nieodpłatnie udostępni swoje ekspozycje dla uczestników Światowych Dni Młodzieży. Zwiedzać będzie można m. in. Starą Synagogę, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Do Światowych Dni Młodzieży przygotowują się także miejskie ośrodki kultury. Planowane wydarzenia to nieodpłatne koncerty, wystawy i warsztaty twórcze, które odbywać się będą m. in. w Śródmiejskim Ośrodku Kultury, Klubie Muzyki Współczesnej „Malwa”, Nowohuckim Centrum Kultury, Domu Kultury „Podgórze”, Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY oraz w Ośrodku Kultury C.K. Norwida.

Podczas ŚDM odbędą się także pokazy filmowe, zajęcia sportowe i artystyczne. Wydarzenia zorganizowane zostaną w najbardziej charakterystycznych punktach na terenie miasta, m. in. na placu Szczepańskim i w Parku Jordana.

...

To oczywiste adresy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 14:16, 12 Maj 2016    Temat postu:

Portugalskie media: polska gościnność synonimem najbliższej edycji Światowych Dni Młodzieży
po/
2016-05-12, 13:41



Skomentuj
0
Portugalskie media szeroko informują o przygotowaniach do lipcowych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. "Diario de Noticias", jeden z najbardziej opiniotwórczych dzienników Portugalii, odnotowuje, że na terenie całej Polski trwają intensywne przygotowania do ŚDM. Gazeta przypomina, że 31 lipca odbędzie się ostatnia Msza św. tej imprezy, która powinna zgromadzić od 2 do 3 mln wiernych.
Facebook.com/ŚDM 2016 Archidiecezja Warszawska

Kraj
Częstochowa poza specustawą dot. ŚDM. Sejm...

Dziennik zaznacza, że aby przyjąć tak dużą liczbę osób w wielu polskich parafiach trwają poszukiwania miejsc noclegowych. Wskazuje, że tylko rodzina Wolskich z podkrakowskich Bolechowic zamierza ugościć na swojej posesji 300 pielgrzymów.



- Podczas spotkania z dziennikarzami ojciec tej rodziny wyjaśnił skąd bierze się odwaga, aby przyjąć u siebie tyle osób. Z kolei miejscowy ksiądz dodał, że w tym dwupiętrowym domu znajdzie się miejsce jedynie dla niektórych osób, zaś większość pielgrzymów zamieszka na działce za domem.



Na półhektarowym terenie rozbitych zostanie 30 dużych wojskowych namiotów. W każdym z nich będzie nocować po 10 osób - relacjonuje wysłannik lizbońskiego dziennika.



Kiedyś potrzebował pomocy, teraz sam pomaga innym



Gazeta opowiada historię życia "odważnego polskiego gospodarza", Roberta Wolskiego, który zdecydował się otworzyć swój dom dla licznych uczestników ŚDM. Przypomina, że przez kilka lat walczył on z problemem alkoholowym, pokonując go ostatecznie w 2005 r., w dniach, kiedy umierał Jan Paweł II. - Postanowienia zerwania z nałogiem nie złamał do dzisiaj - dodaje portugalska gazeta.



Do Polski na Światowe Dni Młodzieży przybędzie około 5000 młodych Portugalczyków. Około 1200 z nich pochodzi z aglomeracji lizbońskiej.



KAI

...

Czas sie zbliza Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 15:52, 13 Maj 2016    Temat postu:

Papież na Błonia pojedzie tramwajem
prz/
2016-05-13, 08:16

Skomentuj
0
Podczas Światowych Dni Młodzieży papież Franciszek być może pojedzie na krakowskie Błonia tramwajem. - Rzeczywiście jest tak plan - powiedział dziennikarzom dyrektor biura prasowego ŚDM ks. Adam Parszywka. Ojcu Świętemu mają w tej podróży towarzyszyć dzieci.
PAP/EPA/Giorgio Onorati

Świat
Papież powoła komisję ds. przywrócenia...

Świat
Papież do Polaków: wypraszajmy pokój dla...

Ks. Adam Parszywka mówił, że pomysł, by papież skorzystał w Krakowie z tramwaju, pojawił się w trakcie jednego z pierwszych rekonesansów przedstawicieli Watykanu, którzy sprawdzali m.in. trasy przejazdów Ojca Świętego.


- Przygotowywany jest taki schemat, aby papież spod krakowskiej kurii podjechał tramwajem na Błonia, na spotkanie z młodzieżą, a więc skorzystał z publicznych i ekologicznych środków transportu - mówił ks. Parszywka. Przejazd miałby się odbyć w czwartek 28 lipca, kiedy planowane jest powitanie Franciszka przez młodzież z całego świata.


Papieżowi mają towarzyszyć w tramwaju dzieci z opiekunami. - Chcemy, by Światowe Dni Młodzieży jednoczyły i dały możliwość zaangażowania różnych środowisk społecznych. Zależy nam na tym, żeby te różne środowiska mogły włączyć się w przygotowania, uczestnictwo i spotkania z Ojcem Świętym - mówił ks. Parszywka. - Nie wiemy, kto ostatecznie znajdzie się w tym tramwaju. Na pewno lista chętnych jest bardzo długa. Sam chciałbym tam być - dodał.


Ostateczny program papieskiej wizyty w Krakowie ma być znany w czerwcu. - Tramwaj należy do bezpiecznych środków lokomocji, ale musimy pamiętać, że może to zostać zmienione, bo ostateczny głos należy do służb, które zapewniają Ojcu Świętemu bezpieczeństwo - dodał dyrektor biura prasowego ŚDM.


Nie wiadomo jeszcze, jakim tramwajem pojedzie papież Franciszek - być może będzie to jeden z zakupionych w zeszłym roku przez krakowskie MPK składów, najdłuższy w Polsce, nowoczesny "Krakowiak".



PAP

...

Ciekawy pomysl Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 11:37, 20 Maj 2016    Temat postu:

Symbole Światowych Dni Młodzieży już w Archidiecezji Krakowskiej
po/
2016-05-20, 06:17
Skomentuj
0
Krzyż oraz ikona Matki Bożej od piątku aż do lipcowego spotkania papieża z młodymi będą w Archidiecezji Krakowskiej. Odwiedzą parafie, szkoły, więzienia, domy pomocy społecznej. Zostaną też zaniesione wysoko w Tatry - do Morskiego Oka.
PAP/Jacek Bednarczyk

Kraj
"Biało-Czerwone Iskry" nad krakowskimi...

Świat
Premier Szydło: zrobimy wszystko, by dni...

- Symbole będą u nas najdłużej spośród wszystkich polskich diecezji, aż do 25 lipca, kiedy zostaną przeniesione do namiotu adoracji w Parku Jordana. Stamtąd będą przewożone na miejsce wydarzeń centralnych - mówił ks. Paweł Mielecki z departamentu pastoralnego KO ŚDM.



W Archidiecezji Krakowskiej symbole ŚDM odwiedzą 220 kościołów i 50 szkół. Będą mogły się przed nimi modlić również osoby, które z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w ŚDM. - Krzyż i ikona zawitają do zakładów karnych w Ruszczy i w Wadowicach, do domów poprawczych dla młodzieży, szpitali, domów opieki społecznej - mówił ks. Paweł Mielecki.



Modlitwa o "dobre owoce ŚDM"



Symbole ŚDM będą niesione przez młodzież podczas procesji Bożego Ciała w Krakowie. Później trafią na Podhale. 29 maja z udziałem młodzieży i w asyście góralskiej banderii zostaną zaniesione do Morskiego Oka. Mają stanąć w tym miejscu, z którego w 1997 r. Jan Paweł II podziwiał panoramę Tatr.



Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz apeluje, by peregrynacja symboli ŚDM po archidiecezji "stała się okazją do modlitwy wokół krzyża i ikony o dobre owoce tego wielkiego wydarzenia".



Historia krzyża i ikony



Polska młodzież otrzymała symbole ŚDM w Niedzielę Palmową 2014 r. Odwiedziły one do tej pory niemal wszystkie diecezje, pokonując w Polsce trasę ponad 12 tys. 300 km. W ramach przygotowań do ŚDM krzyż i ikona były także w dziesięciu krajach Europy: na Białorusi, Litwie, Łotwie, Rosji, Ukrainie, Mołdawii, Rumunii, Węgrzech, Słowacji i w Czechach.



Historia krzyża, który obecnie towarzyszy młodym podczas ŚDM sięga roku 1983. Podczas inauguracji Jubileuszu Odkupienia młodzież przyniosła krzyż do bazyliki św. Piotra, gdzie pozostał przez rok. Później papież Jan Paweł II zwrócił go młodym z zachętą, by nieśli go "na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości". Krzyż został zwieziony najpierw na Dni Katolików do Niemiec (1984), a potem do kolejnych krajów europejskich.



Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani (Wybawicielki Ludu Rzymskiego) należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we Włoszech. Słynący łaskami obraz znajduje się w bazylice Santa Maria Maggiore. Jego kopia po raz pierwszy pojawiła się podczas ŚDM w Rzymie w roku 2000, kiedy umieszczono ją przy papieskim ołtarzu na Tor Vergata.



PAP

...

Czekamy:-)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 23:35, 22 Maj 2016    Temat postu:

Obowiązkowa lektura przed ŚDM - "Zróbmy raban!..."
po/
2016-05-22, 20:57



Skomentuj
0
O tym, na czym polega fenomen Światowych Dni Młodzieży, że przyjeżdża na nie więcej młodych ludzi, niż na koncerty Justina Biebera i The Rolling Stones razem wziętych dowiedzieć się można z najnowszej książki Karoliny Sarniewicz i Anny Salawy "Zróbmy raban! Niezbędnik na Światowe Dni Młodzieży". Prezentacja książki w środę, 25 maja, w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.
Facebook.com/Ania Salawa

Rozrywka
"Wegetarianka" najlepszą książką...

Jak powiedział papież Franciszek podczas ŚDM w Rio de Janeiro "człowiek młody, który się nie uśmiecha, który nie robi choć trochę rabanu, za wcześnie się zestarzał". Na przeciw "przedwczesnemu starzeniu się" młodych ludzi wychodzą autorki: Karolina Sarniewicz i Anna Salawa.



Ich najnowsza książka pozwoli odpowiedzieć na wszystkie pytania związane ze Światowymi Dniami Młodzieży, jakie przychodzą do głowy, a także praktycznie i duchowo przygotować się do przeżycia tego wyjątkowego międzynarodowego święta Kościoła.



"Pozwól Bogu zrobić raban w Twoim życiu"



"Poznaj historie ludzi, którzy trochę tego Bożego zamieszania zrobili, a dzięki temu ich życie zupełnie się zmieniło. Niektórzy spotkali na ŚDM swoją drugą połówkę, inni odnaleźli tam Boga, lub poznali swojego Anioła Stróża. Wszyscy wrócili szczęśliwi! Wiesz na czym polega

fenomen Światowych Dni Młodzieży? Dlaczego przyjeżdża na nie więcej młodych ludzi, niż na koncerty Justina Biebera i The Rolling Stones razem wziętych? (...) Pozwól Bogu zrobić raban w Twoim życiu!" - piszą autorki we wstępie do książki.



- To naprawdę ciekawa książka. Charakteryzuje ją prostota, autentyzm oraz entuzjazm, a mimo wszystko głęboki przekaz ukazujący niezwykłe wydarzenie naszych czasów, jakimi są Światowe Dni Młodzieży.



"Żywa ikona pielgrzymującego Kościoła"



Taki był "plan" św. Jana Pawła II, który zachęcał młodzież do entuzjastycznego podążania za Chrystusem. Młodzieńczy dynamizm dostrzegamy zarówno u prezentowanych "bohaterów", jak i u autorek, odpowiedzialnych za stworzenie tej wciągającej narracji. Dzięki temu widzimy Światowe Dni Młodzieży jako ciekawe doświadczenie wiary młodych ludzi we wspólnocie Kościoła.



Światowe Dni Młodzieży rzeczywiście stały się "żywą ikoną pielgrzymującego Kościoła" - mówi o publikacji bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.


KAI

....

To w ramach zachety.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 22:46, 27 Maj 2016    Temat postu:

Pierwszy most na Światowe Dni Młodzieży już gotowy
grz/luq/
2016-05-27, 14:51



Skomentuj
0
Wojsko zakończyło montaż jednego z czterech mostów z konstrukcji DMS-65, budowanych w ramach wsparcia organizacji Światowych Dni Młodzieży. - Wsparcie inżynieryjne ŚDM jest zadaniem priorytetowym dla pułku - wyjaśnił płk Marek Wawrzyniak, dowódca 2 Pułku Inżynieryjnego, którego żołnierze wybudowali przeprawę.
plut. Patryk Cieliński
więcej »


Kraj
W Brzegach powstają tymczasowe mosty na...

Trzyjezdniowy obiekt powstał na rzece Serafa w Kokotowie (pod Krakowem), ma 18 metrów długości i niemal 17 metrów szerokości.


Ze względu na brak miejsca na realizację budowy instrukcyjnym sposobem, przez nasuwanie konstrukcji z placu montażowego, zastosowano innowacyjną technologię montażu, opracowaną specjalnie na potrzebę ŚDM-2016, przez dowódcę batalionu drogowo-mostowego ppłk Piotra Pytla oraz starszego inżyniera Sekcji Wykonawstwa i Nadzoru Robót kpt. Justynę Murawską. Montaż mostu rozpoczął się 17 maja przy użyciu urządzeń dźwigowych z dwóch przeciwległych brzegów przeszkody, bezpośrednio na wcześniej przygotowanych przyczółkach.



Wojsko buduje także inne obiekty na ŚDM


Wszystkie budowane przez pułk obiekty są niezwykle istotne ze względu na możliwość bezpiecznej ewakuacji pielgrzymów w trakcie trwania uroczystości w rejonie Campus Misericordiae.


Dzięki żołnierzom pod Krakowem powstanie także pole namiotowe, w którym podczas Światowych Dni Młodzieży będzie mogło przenocować około 50 tys. pielgrzymów.


ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.


polsatnews.pl

...

Brawo!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 23:23, 29 Maj 2016    Temat postu:

Jest oficjalny spot wolontariatu ŚDM, a w nim wielu znanych i lubianych
po/
2016-05-29, 20:16



Skomentuj
0
W niedzielę odbyła się premiera spotu promującego wolontariat w czasie Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Zapisy na wolontariat krótkoterminowy w czasie ŚDM trwają do końca maja. W wideo pojawili się m.in. Łukasz Golec, Dariusz "Maleo" Malejonek, Janek Mela, Brygida Grysiak oraz Dominika Figurska i Michał Chorosiński.
YouTube.com/Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016

Kraj
Pierwszy most na Światowe Dni Młodzieży już...

- Zależy nam na tym, aby upowszechnić samą ideę, istotę służby wolontariackiej: wolontariat to nie tylko wyciągnięcie pomocnej dłoni do drugiego człowieka, ale również doświadczenie formatywne dla samego wolontariusza. Chcesz wreszcie zrobić naprawdę coś dla siebie? To zostań wolontariuszem - wyjaśniła Joanna Zając z sektora promocji ŚDM.



Jak przekonują twórcy, spot, oprócz zaproszenia do wolontariatu ŚDM, ma przede wszystkim przypominać o tym, że działalność wolontaryjna młodzieży nie kończy się wraz z zakończeniem wydarzeń na ŚDM, lecz wręcz przeciwnie - jest dopiero początkiem. Zdobyte tam doświadczenie powinno znaleźć swoją kontynuację w dalszej działalności młodzieży w swoich środowiskach, także w diecezjach, dekanatach czy parafiach.



Ujęcia kręcono w Krakowie



- Fabuła spotu przedstawia, jak bycie wolontariuszem wyrywa ludzi z codziennego wyścigu i rywalizacji na rożnych polach. Wolontariat jest okazją do radosnej współpracy, która rozpowszechnia dobro na cały świat - opisują twórcy spotu.



Zapisy na wolontariat krótkoterminowy w czasie ŚDM trwają do końca maja. Zdjęcia do spotu kręcone były w Krakowie na Rynku Głównym przy Bramie Floriańskiej, na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego oraz w Wioskach Świata Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego. Wraz z wolontariuszami wystąpili również Ambasadorzy ŚDM: Łukasz Golec, Dariusz "Maleo" Malejonek, Janek Mela, Brygida Grysiak oraz Dominika Figurska i Michał Chorosiński.







"Podczas kręcenia spotu czuć było energię"



- Myślę, że spot to dobra forma, aby pokazać, że jesteśmy razem, że się cieszymy, czekamy na ŚDM i że warto być razem! Chyba każdy czuł jaka energia wyzwala się podczas kręcenia takiego spotu, więc co dopiero będzie się działo w lipcu! Warto pokazać ludziom, że to jest dla nas wielka wspólna radość - mówiła po zakończonych zdjęciach Brygida Grysiak.


- Każda promocja jest cenna a jej owoce poznamy dopiero za jakiś czas. Do jednego dotrze taki spot, do innego wywiad, piosenka, spotkanie czy rozmowa. Każdy sposób jest dobry - dodaje Łukasz Golec. Producentem spotu jest Narodowe Centrum Kultury a producentem wykonawczym Salezjański Wolontariat Misyjny - "Młodzi światu".

KAI

...

Trzeba uzywac jezyka danego czasu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:30, 30 Maj 2016    Temat postu:

Podczas ŚDM dodatkowa przepustowość sieci łączności
po/
2016-05-30, 16:00
Skomentuj
0
- Podczas Światowych Dni Młodzieży zostanie zapewniona m.in. dodatkowa przepustowość sieci łączności, zarówno ogólnodostępnych telekomunikacyjnych, jak i niezależna łączność służb - zapewnili przedstawiciele rządowo-kościelnego zespołu ds. przygotowania tego wydarzenia. Poinformowali również, że podpisane zostały już umowy z teleoperatorami.
Flickr.com/Garry Knight

Kraj
Jest oficjalny spot wolontariatu ŚDM, a w nim...

Kraj
Kempa: ryzyka związane z ŚDM - wyeliminowane

Podczas poniedziałkowego posiedzenia zespołu w Krakowie wiceminister cyfryzacji Witold Kołodziejski wskazał m.in., że dotychczasowe problemy polegały na trudnych inwestycjach operatorów telekomunikacyjnych - ze względu na obawy lokalnych społeczności o wzrost promieniowania elektromagnetycznego. Problem udało się jednak zażegnać.



Dodatkowe stacje bazowe w Brzegach i na Błoniach



- Doprowadziliśmy do podpisania porozumienia między organizatorami ŚDM a teleoperatorami. Już możemy powiedzieć, że prace ruszyły - są zainstalowane dodatkowe stacje bazowe w Brzegach (10 - red.) i na Błoniach (dwie - red.), są podciągnięte światłowody, jest zwiększona przepustowość i pojemność sieci w Krakowie i w okolicach.



Dzięki tym działaniom będzie zagwarantowana dostępność do usług teleinformatycznych i do internetu podczas ŚDM - zaznaczył Kołodziejski.



"Po pielgrzymce w 2006 r. zbieraliśmy się przez parę godzin"



Ekspert Urzędu Komunikacji Elektronicznej Piotr Durbajło podkreślił, że skala problemu z zapewnieniem właściwej łączności jest "potężna".



- Gmina Wieliczka to 51 tys. osób, normalnie w ciągu roku przez tę gminę przechodzi 1,5 mln turystów. Tu mówimy - przez tę gminę minimum 1,5 mln osób przemieści się w ciągu dnia - podkreślił Durbajło. Przypomniał też sytuację z 2006 r., gdy podczas papieskiej wizyty na Błoniach padła propozycja, aby młodzież wysłała sms z pozdrowieniami od papieża. - Zbieraliśmy się przez parę godzin po tym fakcie - zaznaczył ekspert.



Durbajło zaznaczył m.in., że dodatkowe stacje bazowe w Brzegach i na Błoniach mają nie tylko zapewnić dostępność do usług, ale przede wszystkim zapewnić dostęp do numerów alarmowych. Operatorzy zwiększyli też liczbę łączy dochodzących do krakowskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, a same centra zwiększyły obsadę stanowisk obsługi.



"Parasol" cyberbezpieczeństwa nad pielgrzymami



Kołodziejski wskazał też, że resort cyfryzacji koordynuje działania związane z cyberbezpieczeństwem - zidentyfikowano infrastrukturę krytyczną, skoordynowano kanały wymiany informacji o zagrożeniach, a specjalny zespół będzie przez 24 godziny na dobę "tworzył parasol cyberbezpieczeństwa nad pielgrzymami".



Durbajło przekazał ponadto, że już działają zespoły monitorowania radiowego UKE, których zadaniem jest monitorowanie widma radiowego w Krakowie, a w czasie ŚDM będą pomocne w sytuacji ew. zakłócania pracy służb, organizatora czy np. mediów - przy wykrywaniu źródeł zakłóceń.



PAP

...

Trzeba dokladac staran...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 12:15, 01 Cze 2016    Temat postu:

Nieoficjalnie: następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie
prz/
2016-05-31, 19:59



Skomentuj
0
Następne po Krakowie Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie w 2019 r. - podała agencja Ansa, powołując się na nieoficjalne informacje. Formalnie miejsce następnego zlotu zostanie ogłoszone przez papieża Franciszka w lipcu na zakończenie ŚDM w Polsce.
PAP/EPA/Gregorio Borgia

Kraj
Delegacja z Watykanu po raz trzeci w Krakowie

Ansa przypomina, że w ostatnim czasie pojawiły się nawet spekulacje na temat możliwości zawieszenia organizacji następnych edycji Światowych Dni Młodzieży w związku z poważnym zadłużeniem, z jakim pozostały goszczące je diecezje, między innymi Rio de Janeiro w Brazylii. Zlot odbył się tam w lipcu 2013 roku, na początku pontyfikatu Franciszka.


Z nieoficjalnych na razie informacji wynika, że taki scenariusz został wykluczony i że następne ŚDM odbędą się w Ameryce Środkowej. Z taką propozycją miał wystąpić kardynał Oscar Rodriguez Maradiaga z Hondurasu, bliski współpracownik i doradca Franciszka.

Zauważa się, że nigdy wcześniej w historii Światowych Dni Młodzieży, organizowanych od 30 lat z inicjatywy Jana Pawła II, z takim wyprzedzeniem nie wyciekła informacja o lokalizacji następnego spotkania.

ŚDM w Krakowie odbędą się w dniach od 26 do 31 lipca. Papież rozpocznie wizytę w Polsce 27 lipca.

PAP

...

Ciekawa wiadomosc.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:45, 07 Cze 2016    Temat postu:

Ma ponad 100 m długości. Jest projekt ołtarza dla Franciszka
wyślij
drukuj
ab, kaien | publikacja: 07.06.2016 | aktualizacja: 15:50 wyślij
drukuj
Budowa ma ruszyć za kilka dni i potrwa półtora miesiąca (fot. mat.pras./arch.PAP/Leszek Szymański)
Ponad 100 metrów długości i 12 metrów wysokości będzie miał ołtarz polowy, który stanie w Brzegach specjalnie na Światowe Dni Młodzieży. Właśnie przy nim papież Franciszek odprawi mszę świętą podczas głównego spotkania z młodzieżą.

TVP nada relacje ze Światowych Dni Młodzieży. „To jest dla nas wielka chwila”
Właśnie przy tym ołtarzu papież Franciszek ma spotkać się z młodymi z całego świata w ostatnią noc Światowych Dni Młodzieży. Praca nad projektem trwała prawie rok, koncepcji było kilka. Zwycięski pomysł to 100-metrowej długości i 12-metrowej wysokości budowla.

W jej centralnym miejscu znajdzie się obraz Jezusa Miłosiernego znany z łagiewnickiego sanktuarium („Jezu, ufam Tobie”). Autor projektu Stanisław Niemczyk zdradza, że będzie tam też miejsce na Ogień Miłosierdzia czyli pochodnię, która ma ożywić to miejsce i symbolicznie dotrzeć we wszytki zakątki świata. Ołtarz ma łączyć w sobie wszystkie symbole Światowych Dni Młodzieży.

Ks. Bogdan Kordula, dyrektor krakowskiej Caritas, odpowiedzialny za przygotowania miejsca centralnej liturgii ŚDM, wyjaśnia, że ogromny krzyż będzie nawiązywał do krzyży, które wytyczały drogę na każdej pielgrzymce. – Także Apostołowie Miłosierdzia, czyli św. Jan Paweł II, oraz św. Faustyna. To splecenie wszystkich idei wokół Światowych Dni Młodzieży – wyjaśnił.

Ołtarz polowy, który stanie na Campus Misericordiae ma nawiązywać do hasła spotkania: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

Budowa ma ruszyć za kilka dni i potrwać półtora miesiąca

Projekt ołtarza polowego na Światowe Dni Młodzieży

Previous
Next

Brzegi: wojsko buduje mosty dla pielgrzymów
Ołtarz ma stanąć obok liczącej ponad 13 tys. metrów kwadratowych hali, która na czas Światowych Dni Młodzieży będzie pełniła funkcję gigantycznej zakrystii. Samych biskupów, kardynałów i dygnitarzy państwowych ma być około tysiąca. Czuwanie odbędzie się z 30 na 31 lipca.
TVP Info

...

Prosze Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:04, 09 Cze 2016    Temat postu:

Znamy program wizyty papieża. Jest kilka nowych punktów
am/
2016-06-09, 12:06



Skomentuj
0
Papież będzie w Polsce od 27 do 31 lipca; w Krakowie, na Jasnej Górze i w Oświęcimiu - poinformował w czwartek koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży bp Damian Muskus. Nowym punktem jest m.in. spotkanie z dziećmi w szpitalu w Prokocimiu.


Papież przyjeżdża do Polski w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży.



Oficjalny program papieskiej wizyty zaprezentowano na równoczesnych konferencjach w Krakowie i Warszawie.



Spotkanie z dziećmi i przejazd tramwajem



W stosunku do wstępnego, ogłoszonego w marcu programu jest kilka nowości. Franciszek spotka się z chorymi dziećmi i ich rodzinami w szpitalu w Krakowie-Prokocimiu, przejedzie tramwajem z niepełnosprawną młodzieżą, odwiedzi siostry prezentki oraz pobłogosławi dwa budynki, w których udzielana jest pomoc potrzebującym.



Samolot z Franciszkiem wyląduje na lotnisku w Balicach w środę 27 lipca, ok. godz. 16. Tego dnia papież spotka się na Wawelu z prezydentem Andrzejem Dudą, a później z polskimi biskupami. Wieczorem stanie w tzw. oknie papieskim - ten punkt wizyty będzie się powtarzał w inne dni.



Otrzyma klucze do miasta



W czwartek 28 lipca rano Franciszek pojedzie do klasztoru na Jasnej Górze. Tu odbędzie się ogólnonarodowa msza św. z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Mszę św. koncelebrować będą biskupi i księża, w obecności prezydenta i najwyższych władz.



Wieczorem papież wróci do Krakowa, otrzyma symboliczne klucze do miasta i przejedzie tramwajem na Błonia. Będzie mu towarzyszyła niepełnosprawna młodzież. Wspólnie dojadą na ceremonię rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży na Błoniach.





Wyspowiada młodzież



W piątek 29 lipca głównym punktem będzie wizyta Franciszka w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Po południu tego dnia papież uda się do szpitala dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu i spotka z chorymi dziećmi i ich rodzicami.



Sobota 30 lipca to dzień wizyty w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Tego dnia będzie też spowiadał młodzież, odprawi mszę św. w Sanktuarium Jana Pawła II wraz z polskim duchowieństwem. Wieczorem przejedzie na Campus Misericordiae w Brzegach, gdzie odbędzie się czuwanie modlitewne w ramach ŚDM. Ostatniego dnia pobytu w Polsce najważniejszym punktem dnia jest msza św. tzw. posłania, skierowana do uczestników ŚDM. A po południu, jeszcze przed wylotem do Włoch, spotkanie w wolontariuszami ŚDM.

PAP

...

Znakomicie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:43, 09 Cze 2016    Temat postu:

Będzie aplikacja informacyjna dla pielgrzymów
wyślij
drukuj
pch, k | publikacja: 09.06.2016 | aktualizacja: 13:52 wyślij
drukuj
Aplikacja na telefon komórkowy pomoże młodym uczestnikom Światowych Dni Młodzieży dotrzeć na miejsce spotkań (fot. Pixabay.com)
Aplikacja na telefon komórkowy pomoże młodym uczestnikom Światowych Dni Młodzieży dotrzeć na miejsce spotkań, odnaleźć punkty medyczne i informacyjne lub wezwać pomoc.

Światowe Dni Młodzieży będą bezpieczne? Specjalny zespół zbiera się pod Wawelem
O przygotowywanym ułatwieniu dla pielgrzymów, którzy zarejestrują się na Światowe Dni Młodzieży, poinformował wojewoda małopolski Józef Pilch, odpowiedzialny za organizację wydarzenia. Jak wyjaśnił, każdy pielgrzym będzie mógł po zarejestrowaniu się otrzymywać i informacje o najbliższych miejscach udzielania pomocy medycznej, o programie koncertów i spotkań i o tym, jak dojechać w odległe miejsca.

Jak podkreślał wojewoda małopolski, organizatorzy zadbali o to, aby łączność komórkowa była dostępna cały czas, bez przeszkód i zakłóceń. W tym celu na Błoniach Miłosierdzia w Brzegach będzie ustawionych dziesięć dodatkowych masztów telekomunikacyjnych, a na krakowskich Błoniach dwa takie urządzenia. Będą one zdemontowane po spotkaniach ŚDM.

Pielgrzymi przybywający na Pola Miłosierdzia w Brzegach i na Krakowskie Błonia muszą się przygotować na długi marsz, ponieważ parkingi dla aut i autokarów przygotowano w sporej odległości od miejsca spotkań religijnych. W niektórych przypadkach parkingi są oddalone nawet kilkanaście kilometrów.
IAR

...

Pieknie Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:35, 16 Cze 2016    Temat postu:

Nauka języków przed ŚDM – wolontariusze w gotowości
wyślij
drukuj
zpk, kaien | publikacja: 16.06.2016 | aktualizacja: 10:58 wyślij
drukuj
Logo Światowych Dni Młodzieży (fot. wikipedia.org)
Pokonanie bariery językowej to priorytetowy cel projektu Młodzi Poligloci, w ramach którego wolontariusze Światowych Dni Młodzieży bezpłatnie udzielają osobom zainteresowanym lekcji języków obcych. Szkolenia prowadzą w Krakowie, Wieliczce, a także w trybie online.

Światowe Dni Młodzieży będą bezpieczne? Specjalny zespół zbiera się pod Wawelem
– Chcemy zapobiec sytuacji, gdy barierą w kontakcie między ludźmi stanie się brak znajomości języka. Chcemy, by pielgrzymi czy wolontariusze, którzy przyjadą do Polski, poczuli się miło, gdy ktoś użyje kilku zwrotów w ich języku lub gdy np. wytłumaczy im drogę – powiedziała Marta Jungewicz, liderka projektu Młodzi Poligloci.

Na początku kursy te skierowane były do osób, które w czasie mających się odbyć w lipcu Światowych Dni Młodzieży przyjmą w swych domach pielgrzymów oraz dla wolontariuszy, którzy będą im przy tym pomagać.
#wieszwiecej | Polub nas
Ostatecznie jednak organizatorzy zdecydowali, że mogą w nich wziąć udział wszyscy chętni.

Lekcje prowadzą międzynarodowi wolontariusze ŚDM. Wśród lektorów są także nauczyciele języków obcych, studenci filologii, a nawet pracownicy firm, w których na co mówi się nie tylko po polsku.

Pięć dni papieża Franciszka w Polsce. Zobacz program pielgrzymki
8 języków obcych

Prowadzą oni lekcje z angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, portugalskiego, rosyjskiego, ukraińskiego, francuskiego, włoskiego, a nawet polskiego po angielsku. Ta ostatnia propozycja skierowana jest do zagranicznych wolontariuszy, którzy nie posługują się językiem polskim.

Twórcy wskazują, że z założenia miały być to kursy na poziomie podstawowym. Jednak okazało się, że wiele osób jest zainteresowanych kursami zaawansowanymi, dlatego takie grupy także powstały (m.in. z języka hiszpańskiego).

Lekcje prowadzone są w Krakowie i Wieliczce. Spotkania odbywają się w większości w salkach parafialnych, a także w salach AGH i Akademii Ignatianum. Chętni spoza okolic Krakowa i Wieliczki mogą wziąć udział w kursie online z języka angielskiego.

– Dobór metody uczenia zależy od lektora i uczestników. Jedni stawiają na konwersacje, inni na gramatykę i słownictwo. Są to spotkania grupowe liczące od kilku do kilkunastu osób – stwierdza koordynator grupy „Młodzi Poligloci ŚDM” Wioletta Wójcicka.

Więcej szczegółów na stronach poliglocisdm.wordpress.com i [link widoczny dla zalogowanych]
PAP, tvp.info

...

Tak. Tyle ludow i narodow!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:55, 29 Cze 2016    Temat postu:

„Tę wystawę należy obejrzeć”. Maria Mater Misericordiae w Krakowie
wyślij
drukuj
acis, kaien | publikacja: 29.06.2016 | aktualizacja: 08:38 wyślij
drukuj
Wystawa jest nawiązaniem do tradycji prezentacji sztuki sakralnej przy okazji ŚDM (fot. PAP/Staszek Rozpędzik)
Arcydzieła sztuki europejskiej tworzone od roku 1100 po wiek XVIII przez takich mistrzów jak: Giotto di Bondone, Paolo Veneziano, Donatello, Hans Memling, Albrecht Dürer, Francisco Zurbarán czy Peter Paul Rubens znalazły się na ekspozycji „Maria Mater Misericordiae” zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ta jedyna oficjalna wystawa towarzysząca Światowym Dniom Młodzieży potrwa do 9 października.

Pięć dni papieża Franciszka w Polsce. Zobacz program pielgrzymki
Przez ponad trzy miesiące trwania wystawy będzie można zobaczyć ponad 90 dzieł (obrazów, rzeźb i grafik), w tym niektóre po raz pierwszy prezentowane szerokiej publiczności. – Co ważne, niektóre z tych dzieł po raz pierwszy opuściły miejsce, gdzie są eksponowane i w ogóle po raz pierwszy pokazywane są szerokiej publiczności – przyznał dyrektor MNK Andrzej Betlej.

Jak dodał, są to dzieła pochodzące z aż 62 różnych instytucji wypożyczających, zarówno muzeów, jak i kościołów i kolekcji prywatnych. Przyjechały one do Krakowa m.in. z Muzeów i Biblioteki Watykańskiej, Pinakoteki Kapitolińskiej, florenckiej Galerii Uffizi, Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii czy Muzeum Historycznego w Rawennie.
Kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że wystawa będzie okazją do obcowania z „dziełami należącymi do ludzkości” (fot. PAP/Staszek Rozpędzik)

Włoscy mistrzowie zawitali do Polski. Dzieła Rafaela i Tycjana w Narodowym
Liczne przedstawienia Matki Boskiej

Włoski kurator wystawy prof. Giovanni Morello zaznaczył, że wystawa podzielona jest na pięć sekcji odwołujących się do wstawiennictwa Matki Bożej. Zwiedzający mogą więc zobaczyć liczne przedstawienia Matki Boskiej: w płaszczu opiekuńczym, Bogurodzicy karmiącej Dzieciątko, Matki Boskiej Czułej (Eleusy), Piety, czyli Marii Współodkupicielki opłakującej Jezusa zdjętego z krzyża i Marii Orantki, modlącej się w intencji wszystkich ludzi. Nie zabraknie też ryciny Durera z cyklu „Życie Marii”, a także wizerunku Matki Bożej Miłosierdzia namalowany przez Vasariego na sztandarze dla bractwa laickiego z Arezzo i gobelinu Rubensa „Wniebowzięcie Marii” o rozmiarach niemal 5 na 3,5 m.

Obok prac bardzo znanych artystów pojawią się także dzieła wybitne, ale anonimowe. Dopełnieniem ekspozycji jest sześć obiektów z polskich kolekcji m.in. Madonna z Klonówki, rzeźba szafkowa z końca XIV wieku oraz obraz Francisco de Zurbarana „Matka Boska Różańcowa adorowana przez kartuzów”.
„Matka Boska karmiąca Dzieciątko” Hansa Memlinga (fot. mat. pras.)

Olga Boznańska jakiej nie znamy. „Jej obrazy były wielką sztuką”
Wystawa wykracza poza mury muzeum

Dyrektor Betlej zwraca uwagę, że „nie jest to zwykła wystawa, którą można określić mianem prostej monografii”. – Jest to wystawa problemowa, którą można podziwiać i tworzyć swoją własną narrację, kierując się wskazówkami scenariusza. Można ją kontemplować na wiele różnych sposobów - zauważa, podkreślając jej wymiar duchowy ze względu na fakt, że towarzyszy Światowym Dniom Młodzieży.

Co ważne nie zamyka się ona tylko w murach muzeum, ale wykracza poza nie. – Opracowaliśmy mapę, która zawiera informacje o najważniejszych miejscach w Krakowie, gdzie znajdują się dzieła ukazujące Maryję Matkę Miłosierdzia - zwrócił uwagę prof. Piotr Krasny, polski kurator wystawy. Dyrektor MNK podsumowuje, że zgromadzone dzieła najwyższej klasy stanowią wielkie wyzwanie dla widza, ale i zachętę. – Tę wystawę nie tylko warto, ale należy obejrzeć – mówił Andrzej Betlej.
Gobelin „Wniebowzięcie Marii” na podstawie obrazu Petera Paula Rubensa (fot. mat. pras.)
Dzieło Francisco de Zurbarán y Salazara, „Matka Boska Różańcowa adorowana przez kartuzów” (fot. mat. pras.)
Obraz Andrei Mantegny, „Matka Boska z Dzieciątkiem na tle ruin antycznych” (fot. mat. pras.)
Obraz Paolo Veneziano, „Matka Boska z Dzieciątkiem” z połowy XIV w. (fot. mat. pras.)
(fot. Mirosław Żak/MNK)
(fot. PAP/Staszek Rozpędzik)
(fot. PAP/Staszek Rozpędzik)
(fot. PAP/Staszek Rozpędzik)
(fot. PAP/Staszek Rozpędzik)
(fot. PAP/Staszek Rozpędzik)
Prezydent Andrzej Duda nie krył zachwytu wystawą w Muzeum Narodowym w Krakowie (fot. Bartosz Cygan)
Previous
Next
„Maria Mater Misericordiae” w Krakowie

Previous
Next

„Uleczą” każdy obraz. Konserwacja dzieł sztuki bez tajemnic
Nawiązanie do miast-gospodarzy ŚDM

Muzeum Narodowe w Krakowie wystawę zorganizowało we współpracy z watykańską Fundacją Jana Pawła II dla Młodzieży. Nawiązuje ona do tradycji prezentacji sztuki sakralnej organizowanych przy okazji Światowych Dni Młodzieży w prestiżowych muzeach miast, które są gospodarzami tych spotkań (Colorado History Museum w Denver, Metropolitan Museum w Manili, Royal Ontario Museum w Toronto czy Museo del Prado w Madrycie). Honorowy patronat objął prezydent Andrzej Duda.

Dla publiczności wystawa „Maria Mater Misericordiae” dostępna będzie do 9 października w Sali Wystaw Zmiennych w głównym gmachu MNK. W czasie ŚDM (26-31 lipca) będzie można ją oglądać w godz. 10.00-20.00.
tvp.info, KAI

...

Znakomite...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 10:00, 07 Lip 2016    Temat postu:

Gigantyczny ołtarz na Światowe Dni Młodzieży na ukończeniu
grz/
2016-07-06, 17:28
Konstrukcja ma 93 metry szerokości oraz 50 m głębokości. Cała zabudowa wraz z bocznymi scenami tworzy obszar o wymiarach 175 m na 57 m. Ołtarz dzieli się na cztery poziomy; wysokość, na której znajduje się ołtarz to 8,5 m od poziomu gruntu, góra baldachimu to około 21 m, a sam krzyż ma 28 m. Prace nad ukończeniem będą odbywały się 24 godziny na dobę.
Wizualizacja

Kraj
Błaszczykowski twarzą Światowych Dni...

Kraj
ŚDM: dodatkowych 700 pociągów i drogi...

Na terenie Campus Misericordiae powstają 103 sektory dla pielgrzymów. Każdy z nich będzie przypominał małe miasteczko, w którym znajdą się namioty medyczne, punkty informacyjne, miejsca dystrybucji wody, zaplecze sanitarne oraz telebimy i nagłośnienie.



- Teren jest już wyposażony w drogi. Mamy cztery mosty wojskowe. Są także robione przepusty do ewentualnej ewakuacji - wylicza odpowiedzialny za przygotowanie terenu ks. Bogdan Kordula.


Campus Misericordiae przyjmie 2 mln osób


Tuż obok papieskiego ołtarza znajdą się sektory przeznaczone dla VIP-ów, koncelebrujących Eucharystię księży i osób niepełnosprawnych. Będzie także specjalny sektor dla wolontariuszy. Sektory będą oznaczone kolorami, żeby każdy pielgrzym mógł łatwo dotrzeć na wyznaczone dla niego miejsce. Campus Misericordiae jest przygotowany na przyjęcie ok. 2 mln osób.


Na Campus Misericordiae odbędą się dwa ostatnie wydarzenia centralne z udziałem papieża Franciszka: wieczorne czuwanie modlitewne w sobotę 30 lipca i - dzień później - Msza na zakończenie ŚDM. W sobotę papież Franciszek, w towarzystwie reprezentantów wszystkich
kontynentów, przejdzie przez bramę miłosierdzia.



20 tysięcy ornatów dla księży i 1200 dla biskupów



Trwają też prace nad projektowaniem i uszyciem szat liturgicznych. Podczas głównych uroczystości potrzebnych będzie około 20 tysięcy ornatów dla księży i 1200 ornatów dla biskupów.



W mszach św. podczas ŚDM ma bowiem uczestniczyć ok. 1 tys. biskupów z całego świata i kilkanaście tysięcy kapłanów.







Prace przy budowie ołtarza, fot. PAP/Stanisław Rozpędzik


Po czuwaniu koncert uwielbieniowy


Spotkanie z młodymi będzie składało się z trzech części: inscenizacji inspirowanej oficjalną modlitwą ŚDM Kraków 2016, dialogu papieża z młodzieżą oraz adoracji Najświętszego Sakramentu, do której będzie wykorzystany ołtarz zaprojektowany przez Mariusza Drapikowskiego, który następnie trafi do Kibeho (Rwanda), jako element projektu "12 Gwiazd w koronie Maryi Królowej Pokoju".



Po zakończeniu czuwania, na Campus Misericordiae odbędzie się ekumeniczny koncert uwielbieniowy pt. "Credo in Misericordiam Dei", podczas którego wystąpią m.in. s. Cristina Scuccia, Kasia Wilk, Kuba Badach i Krzysztof Iwaneczko.



ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek.


KAI, polsatnews.pl

...

Przygotowania....


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:15, 10 Lip 2016    Temat postu:

Prymas Polski o zagrożeniu terrorystycznym na ŚDM: nie bójmy się, bądźmy tam razem
jak/
2016-07-10, 10:03
Metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak zachęca młodzież do przyjazdu do Krakowa na spotkanie z papieżem. "W górę serca! Nie bójmy się. Bądźmy tam razem" - mówi przyznając, że na pewno ten ogólnoświatowy klimat lęku przed zagrożeniem terrorystycznym może dosięgać serca młodych.
YouTube/ŚDM

Kraj
Nie będzie ataku husarii na ŚDM

Kraj
Gigantyczny ołtarz na Światowe Dni Młodzieży...

- Na pewno ten ogólnoświatowy klimat lęku przed zagrożeniem terrorystycznym może dosięgać serca młodych. Oby tak nie było. Nigdy Światowe Dni Młodzieży nie były takim miejscem. Mamy na to szczególne potwierdzenie, żeby się nie lękać, żeby się nie bać: widzimy, że zabezpieczenia, które są w czasie EURO we Francji i sądzę, że w czasie szczytu NATO w Warszawie, dają gwarancję, że potrafimy także od strony bezpieczeństwa dobrze do tego wydarzenia się przygotować. Stąd też jeszcze raz zapraszamy młodzież, żeby otworzyła swoje serca i przyjechała na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Naprawdę warto - powiedział abp Polak.



Przyznał, że nie obawia się o frekwencję w czasie Światowych Dni Młodzieży, bo jego zdaniem "powtórzy się scenariusz koloński, madrycki czy ten z Rio de Janerio" i "im bliżej spotkania z ojcem świętym, tym więcej może być chętnych". - Tam mniej ludzi młodych się zarejestrowało, a więcej przyjechało - dodał prymas Polski.



- Sądzę, że rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że większym zagrożeniem jest cotygodniowe spotkanie na dyskotece, na którą młodzież chętnie puszczają, niż spotkanie w Krakowie z ojcem świętym. Dlatego mówimy: W górę serca! Nie bójmy się, bądźmy tam razem - apelował.


PAP

...

Szatan straszy. Czy trzeba dlugich wyjasnien? Trzeba ufac Bogu. Po prostu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 16:16, 10 Lip 2016    Temat postu:

Tańczące zakonnice hitem sieci. Faustynki „łapią wiatr w żagle” przed ŚDM
wyślij
drukuj
łz | publikacja: 10.07.2016 | aktualizacja: 13:15 wyślij
drukuj
Faustynki podbiły serca internautów (fot. FB)
Siostry faustynki z Myśliborza nie mogą się doczekać Światowych Dni Młodzieży. Żeby umilić sobie oczekiwanie nagrały teledysk, w którym razem z dziećmi tańczą wokół obrazu Jezusa.

Zakonnice z Watykanu pomogły odkryć 400 tys. gwiazd
Film rozpoczyna jedna z zakonnic, która ustawia na plaży nad jeziorem Myśliborskim obraz Jezusa. Po chwili zbierają się inne i zaczynają tańczyć, prezentując ciekawy układ choreograficzny. Następnie dołączają do nich dzieci. Na koniec siostry prezentują płachtę z napisem: „Jeśli ktoś jest spragniony, a wierzy we mnie, niech przyjdzie do mnie i pije”.

Zakonnice tłumaczyły, że dzięki filmowi „łapią wiatr w żagle” przed ŚDM, które w dniach 27-31 lipca odbędą się w Krakowie. Teledysk z miejsca stał się hitem Facebooka. W ciągu ledwie kilkunastu godzin teledysk odtworzono 29 tys. razy.

Występu siostrom pogratulowała także premier Beata Szydło. „To jest moc. Brawo dla Sióstr za pomysł i wykonanie!” – napisała Na Facebooku.

Faustynki z Myśliborza zdobyły niedawno popularność dzięki postowi ze zdjęciem, na którym roześmiane z flagami wspierają reprezentację Polski podczas Euro 2016.
#wieszwiecej | Polub nas
Radio Szczecin

...

Pieknie Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 11:01, 11 Lip 2016    Temat postu:

ŚDM: ze zdjęć wiernych powstaje ogromny obraz Jezusa
ml/
2016-07-11, 09:20
Specjalnie na Światowe Dni Młodzieży powstaje obraz Jezusa Miłosiernego. Zostanie on wydrukowany na olbrzymim płótnie. - Tworzymy tę mozaikę, by połączyć ludzi z całego świata - mówi współorganizatorka akcji. Swoje fotografie przysyłają młodzi i starzy. Są to pojedyncze obrazki, jak i zdjęcia całych rodzin. Do projektu przyłączyła się para prezydencka.
image2016.pl

Kraj
Gigantyczny ołtarz na Światowe Dni Młodzieży...

Kraj
Pierogi i kiełbasa, ale także kebab i pizza -...

Akcja "Wymaluj obraz" trwa w internecie. Aby wziąć w niej udział należy wejść na stronę image2016.pl, kliknąć "dołącz" i wysłać swoje zdjęcie. Wśród nadesłanych w ten sposób zdjęć jest wspólna fotografia prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy. Obraz Jezusa Miłosiernego ze zdjęć selfie tworzy młodzież ze wspólnoty Chrystus w Starym Mieście oraz siostry z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.



- Wiele osób chciałoby przyjechać do Krakowa, by wziąć udział w ŚDM, ale nie mają takiej możliwości. I właśnie przysyłając swój obraz mogą być częścią tego wielkiego wydarzenia w Krakowie - mówi współorganizatorka akcji Katarzyna Walkowska.



Pomysłodawca projektu Konrad Ciempka przekonuje, że warto dołączyć do akcji i opowiada o własnej motywacji załączenia zdjęcia do "malowidła". "Chcę być na tym według mnie najpiękniejszym obrazie jaki może być, na obrazie Jezusa Miłosiernego. Chciałbym siebie odnaleźć na tym obrazie, ale również chciałbym w codziennym życiu być, jak Jezus Miłosierny" - zachęca, nawiązując do miłosierdzia, hasła przewodniego ŚDM.



Ponad połowa zdjęć z zagranicy



W akcji "Wymaluj obraz" biorą udział osoby z całego świata. - Zdjęcia przysyłają młodsi, starsi. Są to pojedyncze obrazki - robione telefonem selfie, ale także zdjęcia ślubne, komunijne, zdjęcia całych rodzin. Ponad 50 proc. fotografii napływa z zagranicy, m.in. z Hong Kongu, ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Argentyny - mówi Walkowska.



Do akcji włączyła się para prezydencka, ale i artyści, np. Muniek Staszczyk, Golec uOrkiestra. Nadsyłane fotografie można zobaczyć na facebookowym profilu akcji. Tam też są filmiki wideo, w których znane osoby zachęcają do udziału w projekcie.



Kilkadziesiąt tysięcy zdjęć



„Im więcej zdjęć otrzymamy, tym większy będzie obraz Jezu, ufam Tobie - tłumaczy Walkowska i dodaje, że jak dotąd organizatorzy otrzymali kilkadziesiąt tysięcy zdjęć.



Akcja zakończy się tydzień przed rozpoczęciem ŚDM. Stworzony za pomocą programu komputerowego obraz "Jezu, ufam Tobie" zostanie wydrukowany na płótnie liczącym kilkadziesiąt metrów kw i stanie na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. - Papież Franciszek będzie tu, więc zobaczy obraz. Mamy nadzieję, że zwróci na niego uwagę, pobłogosławi go. Póki co zastanawiamy się, co stanie się z obrazem po ŚDM - mówi współorganizatorka "Wymaluj obraz".



Uczestnik akcji będzie mógł odnaleźć się na obrazie za pomocą strony internetowej projektu, wpisując w odpowiednim miejscu swój adres mailowy. Wyszukiwarka wskaże internaucie miejsce, w którym jest jego zdjęcie. - Dzięki temu będzie można "wycelować się" na wydrukowanej grafice - największe szanse na odnalezienie się mają osoby, których zdjęcia znajdą się w dolnej części płótna" - mówi współorganizatorka akcji.



PAP

...

Prosze.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:06, 12 Lip 2016    Temat postu:

Już 360 tys. osób zarejestrowało się na ŚDM. Najwięcej z Włoch, Francji, Hiszpanii i Polski.
wyślij
drukuj
adom, k | publikacja: 11.07.2016 | aktualizacja: 19:40 wyślij
drukuj
ŚDM rozpoczną się 26 lipca (fot. David Ramos/Getty Images)
– 360 tys. osób ze 187 krajów zarejestrowało swój udział w Światowych Dniach Młodzieży - poinformował w poniedziałek koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego biskup Damian Muskus. Zamiar przyjazdu na ŚDM deklarowało wcześniej ponad pół miliona osób.

Tańczące zakonnice hitem sieci. Faustynki „łapią wiatr w żagle” przed ŚDM
Największe zarejestrowane grupy to młode osoby z Polski (ok. 80 tys.), Włoch (63 tys.) oraz Francji i Hiszpanii (po ok. 30 tys.).

Ok. 170 tys. osób wybrało pakiety z pełnym zakwaterowaniem i wyżywieniem. Zapłaciło do tej pory blisko 320 tys. tych, którzy się zgłosili.

Zamiar przyjazdu na ŚDM deklarowało ok. 560 tys. osób, ale do 10 lipca zdecydowało się na to i dokończyło procedurę rejestracji 360 tys. pielgrzymów, którzy wybrali konkretne pakiety usług obejmujące transport, zakwaterowanie i wyżywienie.

– Nigdy nie ukrywaliśmy, że spotkanie młodych z papieżem jest wydarzeniem otwartym. Każdy, kto będzie miał takie pragnienie, będzie mógł przybyć na krakowskie Błonia i Campus Misericordiae w Brzegach – mówił bp Muskus. Dodał, że polskie diecezje i episkopaty krajów ościennych wiedzą o możliwości zgłaszania chęci przyjazdu do Krakowa; dla osób niezarejestrowanych, które będą chciały spotkać się z papieżem Franciszkiem, zostaną przygotowane wejściówki, które od przyszłego tygodnia będą dystrybuowane do diecezji.
„ Nigdy nie ukrywaliśmy, że spotkanie młodych z papieżem jest wydarzeniem otwartym. Każdy, kto będzie miał takie pragnienie, będzie mógł przybyć na krakowskie Błonia i Campus Misericordiae w Brzegach ”

Światowe Dni Młodzieży będą bezpieczne? Specjalny zespół zbiera się pod Wawelem
Będzie 1 mln pielgrzymów?

Biskup zwrócił uwagę, że - jak pokazują poprzednie edycje ŚDM - czym innym jest rejestracja, a czym innym ostateczna liczba uczestników wydarzeń. Jak podał, w trakcie ŚDM w Madrycie zarejestrowanych było ok. 400 tys. osób, a pojawiło się 1,5 mln. Podobna liczba pielgrzymów spodziewana jest także podczas finałowych wydarzeń ŚDM w Polsce.

Jak mówił szef biura prasowego KO ŚDM ks. Adam Parszywka, wpływ na ostateczną frekwencję na ŚDM będą mieć m.in. udany, bezpieczny przebieg szczytu NATO w Warszawie oraz EURO 2016 we Francji, a także pogoda, dobry stan przygotowań oraz przebieg pierwszych wydarzeń, czyli ceremonii otwarcia. – To moment, w którym młodzież z Polski decyduje: jedziemy – mówił ks. Parszywka.

Wciąż możliwa jest uproszczona procedura rejestracji tzw. last minute, która potrwa do 22 lipca i z której - według Komitetu Organizacyjnego – może skorzystać jeszcze kilkanaście tysięcy osób. Osoby zarejestrowane będą mogły korzystać z katechez, wyżywienia, będą mieć miejsca w sektorach bliżej ołtarzy.

– Liczba osób w pierwszej fazie (niecałe 563 tys. - PAP) to była lista pobożnych życzeń organizatorów z poszczególnych diecezji czy krajów. Zakładali, że zorganizują np. grupę 5-tysięczną i taką zarejestrowali, a potem szukali tych osób. Jeżeli im się nie udało, w fazie drugiej zarejestrowali liczbę realną. Te dane z pierwszej fazy były liczbami na wyrost – mówił bp Muskus.

„Szczyt NATO z Warszawą spłoną w Świętym Ogniu!”. Strona ŚDM zhakowana
Wikt i opierunek na ŚDM

Dodał, że wciąż poszukiwane są miejsca noclegowe dla pielgrzymów z myślą o tych, którzy przyjadą w ostatniej chwili, niezarejestrowani i będą szukać schronienia na własną rękę. – Jeśli chodzi o noclegi dla osób zarejestrowanych, mamy je zabezpieczone w stu procentach – powiedział. Dodał, że wciąż podpisywane są umowy z restauratorami oferującymi pielgrzymom wyżywienie.

W ocenie bp. Muskusa prace zaplanowane na krakowskich Błoniach zostały wykonane w 90 proc., a w Brzegach pod Wieliczką, gdzie zadań jest więcej i gdzie budowa ołtarza ruszyła później, są zaawansowane w 75 proc. – Jestem przekonany, że ołtarz i całe pole wraz z sektorami na Campus Misericordiae zostaną oddane na czas – mówił bp Muskus.

Problemy z aplikacją mobilną

Przyznał, że tym, co Komitetowi „spędza sen z powiek”, jest aplikacja mobilna dla pielgrzymów, która nie jest jeszcze gotowa, bo wciąż są uaktualniane dane. – Na pewno musi być ona uruchomiona na tydzień przed wydarzeniami, żeby uczestnicy mogli ją ściągnąć jeszcze zanim przyjadą do Polski, a pozostali będą ją pobierać, goszcząc w diecezjach albo już w Krakowie – powiedział koordynator generalny KO ŚDM.

System rejestracyjny ŚDM został uruchomiony rok przed wydarzeniem - 26 lipca 2015 r., a pierwszą osobą, która potwierdziła swoją obecność w Krakowie był papież Franciszek.

Światowe Dni Młodzieży pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” odbędą się w Krakowie i w Brzegach pod Wieliczką od 26 do 31 lipca; od 27 lipca będzie w nich uczestniczył Franciszek.
PAP

..

Na pewno bedzie wspaniale.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:49, 13 Lip 2016    Temat postu:

„Z Krakowa wyjdzie iskra do wszystkich krajów na świecie”
wyślij
drukuj
ab, dmilo | publikacja: 13.07.2016 | aktualizacja: 20:20 wyślij
drukuj
Kardynał Stanisław Dziwisz o Światowych Dniach Młodzieży (fot. TVP Info)
– Myślę, że papież Franciszek zachęci nas do wytrwałości, jedności i żebyśmy w społeczeństwa Europy wkładali to, co jest najważniejsze – wartości, które w Polsce przechowujemy. Wartości moralne. Zwłaszcza Europie to jest bardzo potrzebne – powiedział kardynał Stanisław Dziwisz, nawiązując w „Dziś wieczorem” do przesłania Światowych Dni Młodzieży.

Już 360 tys. osób zarejestrowało się na ŚDM. Najwięcej z Włoch, Francji, Hiszpanii i Polski.
Kard. Stanisław Dziwisz w „Dziś wieczorem” zapewnił, że wszystko jest już dobrze przygotowane na Światowe Dni Młodzieży.

Przyznał, że wiążę duże nadzieje z pielgrzymką młodzieży z całego świata do Krakowa. – Tu jest stolica Bożego Miłosierdzia. Tu Chrystus się objawił. I powiedział ważne słowa, które zostały zapisane w dzienniczku przez siostrę Faustynę. Jeśli świat nie zwróci się do Bożego Miłosierdzia, nie zazna pokoju. A dziś pokój jest nam potrzebny w Europie i na świecie. Bo jest zagrożony – przekonywał.

Przypomniał, że niedawno wydawało się, że pokój jest już bezpieczny. – Okazało się, że nie. I dlatego może Opatrzność sprawiła, że właśnie w Krakowie są te Światowe Dni Młodzieży. W Roku Miłosierdzia przyjeżdża tu papież. Może Opatrzność chce nam pokazać tę drogę. Poprzez miłosierdzie do pokoju, solidarności, wzajemnej życzliwości i pomagania sobie – powiedział.
#wieszwiecej | Polub nas
Jego zdaniem papież Franciszek zachęci nas do wytrwałości, jedności i tego, byśmy społeczeństwom Europy dali to, co jest najważniejsze. – Wartości, które w Polsce przechowujemy. Wartości moralne. Zwłaszcza Europie to jest bardzo potrzebne – mówił.
„Kto może, niech przybędzie”

Przekonywał, że z Krakowa wyjdzie iskra, o której mówił do św. Faustyny Jezus. – Iskra, która przygotuje świat. Może dlatego przychodzą do Krakowa, żeby zabrać tę iskrę o Bożym Miłosierdziu i zanieść ją do wszystkich krajów na świecie. Aby nastał pokój. Młodzież będzie budować lepszą przyszłość – powiedział kardynał.

Apelował by rodzice nie lękali się o swoje dzieci, bo „Janowi Pawłowi II powierzamy te dni i ufamy, że nic się nie stanie”. Dodał, że nad wszystkim czuwają służby. – Boję się, że aż za dużo się troszczą – dodał.

Podkreślił, że ŚDM to wielka promocji Polski na świecie, a Polacy mogą dać światu swoją wiarę. Zaprosił do Krakowa nie tylko młodzież, ale całą Polskę. – Kto może, niech przybędzie na spotkanie z głową Kościoła. Niech przybędą, aby się modlić wspólnie z papieżem. I niech zaczerpną od młodych ludzi młodości i entuzjazmu. A tego w Polsce nam też potrzeba. Aby się obudzili. Przeżyli młodość; młodość Kościoła, a także młodość naszej ojczyzny – przekonywał kard. Dziwisz.
Obejrzyj cały program „Dziś wieczorem”
TVP Info

...

Zdecydowanie Polska jest wzorem...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:55, 14 Lip 2016    Temat postu:

„Na przyjazd papieża wszystko będzie gotowe”. Ostatnie dni przed ŚDM
wyślij
drukuj
zpk, kaien | publikacja: 14.07.2016 | aktualizacja: 13:37 wyślij
drukuj
Logo Światowych Dni Młodzieży (fot. wikipedia.org)
Organizatorzy mają domknięte już ponad 90 proc. przygotowań do ŚDM. Co pozostało do zrobienia na 12 dni przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży? Sprawdź w materiale TVP Info!

„Z Krakowa wyjdzie iskra do wszystkich krajów na świecie”
– Do samego końca, do przejęcia tej całej strefy przez Biuro Ochrony Rządu, damy radę wszystko dopiąć organizacyjnie – zapewnił na antenie TVP Info ksiądz Bogdan Kordula, dyrektor krakowskiego oddziału Caritas.

Jak dodał, ŚDM to potężne, logistyczne przedsięwzięcie. – Należy zadbać o nagłośnienie, wolontariuszy i telebimy. Pracujemy ze specjalistami, aby bezpieczeństwo i łączność było zsynchronizowane. Na przyjazd papieża wszystko będzie gotowe – mówił z entuzjazmem.
#wieszwiecej | Polub nas

ŚDM w TVP: kamery w każdym miejscu, które odwiedzi papież
Rejestracja last minute

Większość pielgrzymów – co potwierdzają doświadczenia z poprzednich edycji ŚDM – nie rejestruje swojego udziału w wydarzeniu. Wielu decyduje się na przyjazd w ostatniej chwili. Z myślą o nich uruchomiona została uproszczona wersja dotychczasowej procedury rejestracji – tzw. last minute, która będzie otwarta do 22 lipca (krakow2016.com/lastminute).

Umożliwia ona rejestrację dla grup do 150 osób i dla pojedynczych pielgrzymów. Ci, którzy wybiorą ten sposób zgłoszenia będą mogli zapłacić za wybrane świadczenia (wyżywienie, transport, noclegi) jedynie kartą płatniczą i tylko w walucie euro.

System rejestracyjny ŚDM został uruchomiony rok przed wydarzeniem – 26 lipca 2015 r., a pierwszą osobą, która potwierdziła swoją obecność w Krakowie był papież Franciszek. W dokonaniu elektronicznej rejestracji na tablecie pomogło mu dwoje młodych ludzi. Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca.
tvp.info

...

Pieknie Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 18:50, 15 Lip 2016    Temat postu:

Kolej gotowa do obsługi ŚDM. W trasie dodatkowych 74 pociągów
wyślij
drukuj
az, kaien | publikacja: 15.07.2016 | aktualizacja: 11:31 wyślij
drukuj
Więcej pociągów przed ŚDM (fot. tvp.info/Piotr Król)
Przewozy Regionalne zapewniają, że przed Światowymi Dniami Młodzieży na zamówienie diecezji wyruszą dodatkowo 74 pociągi. Umożliwi to pielgrzymom z wielu regionów kraju dojazd do Krakowa i wygodny powrót. Spółka przygotowała także specjalną ofertę biletową na ŚDM.

ŚDM w TVP: kamery w każdym miejscu, które odwiedzi papież
Podczas Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) w aglomeracji krakowskiej oraz na trasach do sąsiednich regionów Przewozy Regionalne łącznie uruchomią 1939 pociągów regionalnych. Znacznie więcej niż zazwyczaj pociągów będzie kursowało m.in. do: Trzebini, Oświęcimia, Katowic, Rybnika, Nowego Sącza, Krynicy-Zdroju, Tarnowa, Rzeszowa, Wadowic, Bielska-Białej i Zakopanego.

Spółka przygotowała także specjalną ofertę biletów jedno-, trzy- i siedmiodniowych dla pielgrzymów podróżujących po aglomeracji krakowskiej i Małopolsce w czasie trwania ŚDM. Obszar, na którym obowiązywać będą bilety, został podzielony na cztery strefy taryfowe.
#wieszwiecej | Polub nas

„Z Krakowa wyjdzie iskra do wszystkich krajów na świecie”
Więcej pociągów na ŚDM

W obsługę ŚDM w Krakowie włączy się także PKP Cargo. Największy w Polsce przewoźnik towarowy udostępni na okres ŚDM 7 swoich lokomotyw spółce PKP Intercity, a 2 lokomotywy PKP Cargo będą obsługiwać ruch pasażerski Przewozów Regionalnych. Oprócz tego spółka będzie osłaniać trasy kolejowe ŚDM na wypadek awarii. Sieć kolejowa będzie chroniona (na wypadek awarii) przez 20 dodatkowych lokomotyw spalinowych, jak również 7 elektrycznych.

W czasie trwania ŚDM wprowadzone będą także zmiany w kursowaniu pociągów na terenie aglomeracji krakowskiej. Pod koniec lipca część pociągów nie będzie zatrzymywać się na dotychczasowych stacjach, a organizacja ruchu na dworcu Kraków Główny zostanie zmieniona.

Kolejarze przygotowali specjalną stronę internetową z informacjami dotyczącymi przewozów kolejowych w czasie ŚDM - [link widoczny dla zalogowanych]

Tańczące zakonnice hitem sieci. Faustynki „łapią wiatr w żagle” przed ŚDM
Światowe Dni Młodzieży

W dniach 26–31 lipca 2016 w Krakowie odbędą się 31. Światowe Dni Młodzieży, czyli spotkanie młodych katolików z całego świata. Będzie w nich uczestniczył papież Franciszek. Tematem tegorocznych ŚDM jest jedno z ośmiu błogosławieństw: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" (Mt 5,7).

Temat ten został wybrany przez Ojca Świętego. Kościoły Krakowa i okolic, place, parki, skwery, ogrody, boiska, hale, stadiony sportowe i instytucje kulturalne staną się miejscem spotkań modlitewnych oraz ewangelizacyjnych grup z Polski i z całego świata. Na program Światowych Dni Młodzieży składają się spotkania młodzieży z Ojcem Świętym oraz towarzyszące im wydarzenia o charakterze duchowym i kulturalnym – liturgie, katechezy, koncerty i przedstawienia.
PAP

...

To pięknie Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 7:58, 18 Lip 2016    Temat postu:

Zostań reżyserem. Dołącz do ekipy realizującej film dokumentalny ze Światowych Dni Młodzieży
jak/hlk/
2016-07-17, 17:38
Każdy, kto wybiera się na Światowe Dni Młodzieży i lubi uwieczniać najważniejsze chwile na nagraniach wideo, może stać się współtwórcą pierwszego interaktywnego filmu dokumentalnego, który zostanie stworzony przez pielgrzymów z całego świata.
PAP/Jacek Bednarczyk

Kraj
ŚDM: ze zdjęć wiernych powstaje ogromny obraz...

- Najbardziej nam zależy, aby ludzie filmowali skąd pochodzą, gdzie startują, pokazywali swoje otoczenie - powiedział polsatnews.pl Jacek Talczewski, reżyser i scenarzysta, pomysłodawca projektu "The Trip to Cracow".



Pielgrzym, który ma zamiar uwieczniać wydarzenia z 26-31 lipca, może zarejestrować się na stronie internetowej i za jej pośrednictwem przesyłać swoje nagrania.



Wszystkie filmiki ze Światowych Dni Młodzieży autorstwa danego pielgrzyma, stworzą jego autorską linię filmu. Ale będą też grupowane tematycznie. Internauci je oglądający będą mogli dowolnie żonglować filmikami. - Można będzie je oglądać linearnie, ale umożliwiliśmy także przeskakiwanie, przechodzenie z profilu jednej osoby, na profil kogoś innego - wyjaśnił Talczewski.



Gdy plików będzie wystarczająco dużo, aby mogły stworzyć oś pełnowymiarowego filmu dokumentalnego, najprawdopodobniej dokument taki powstanie.



- Ale o sukcesie akcji i planach na przyszłość będziemy mogli mówić 1 sierpnia, już po Światowych Dniach Młodzieży - dodał Talczewski.



Jak zaznaczył, byłoby dobrze, gdyby wieść o projekcie poszła w świat i zechcieli się do niego włączyć obcokrajowcy.



Organizatorzy ŚDM spodziewają się, że papieża Franciszka na Błoniach powita około 700 tys. osób, ale nawet dwa razy tyle pielgrzymów może wziąć udział w mszy świętej na zakończenie spotkania młodych z całego świata.



polsatnews.pl

...

Ciekawe!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 10:20, 18 Lip 2016    Temat postu:

Częstochowa niemal gotowa na Światowe Dni Młodzieży
ml/
2016-07-18, 07:01
Na Jasnej Górze trwają ostatnie przygotowania do wizyty papieża Franciszka. Doposażane są zbudowane na błoniach podesty i ołtarz. Z kolei bezpośrednim duchowym przygotowaniem do tego wydarzenia będzie rozpoczynająca się tam w poniedziałek nowenna.
krakow.2016.com

Rozrywka
Zostań reżyserem. Dołącz do ekipy...

Kraj
ŚDM: ze zdjęć wiernych powstaje ogromny obraz...

Poniedziałek to też dzień rozpoczęcia zwiedzania jasnogórskiego sanktuarium przez młodzież z całego świata, która odwiedzi Polskę w związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży (ŚDM) w Krakowie, w których udział weźmie papież Franciszek. 28 lipca uda się on z pielgrzymką na Jasną Górę, gdzie odprawi mszę św. z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.



Rzecznik Jasnej Góry o. Sebastian Matecki podkreślił, że oprócz przygotowań całej organizacji uroczystości z papieżem, dla jasnogórskich paulinów bardzo ważną kwestią jest też wewnętrzne przygotowanie się na tę okazję.



Wieczorna modlitwa



- Chcemy tę wizytę Ojca Świętego przeżyć w duchu wiary, jako odwiedziny nie tylko jakieś wielkiej osobistości, głowy państwa, ale przede wszystkim namiestnika Chrystusa, następcy św. Piotra, dlatego podejmujemy modlitwę - powiedział.



I choć modlitwa w intencji papieża prowadzona jest tam nieustannie od kilkudziesięciu lat, to bezpośrednim przygotowaniem duchowym na zbliżające się wydarzenia będzie rozpoczynająca się w poniedziałek i trwająca dziewięć dni nowenna.



- Chcemy tą modlitwą czuwań nocnych objąć wszystkie intencje papieża - to, co będzie miało miejsce w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i to, co będzie się działo na Jasnej Górze i we wszystkich innych miejscach, które papież nawiedzi (…). Mamy nadzieję, że Ojciec Święty zechce ten dar przyjąć i będzie on owocny nie tylko dla papieża, ale także dla nas - zaznaczył przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.



Trony papieskie proste i wygodne



Na kilka dni przed wizytą Franciszka, jasnogórskich paulinów czekają również ostatnie przygotowania organizacyjne. Chodzi głównie o dalsze prace wokół ołtarza na szczycie, na jasnogórskich błoniach, skąd papież przewodniczyć będzie uroczystości.



Te prace to m.in. wyposażenie w krzesła zbudowanych na tę okazję podestów, doposażenie samego ołtarza w meble, kwestie dekoracji ołtarza, a także dalsze próby jasnogórskich zespołów i ostateczne ustalenia, co do przebiegu samej liturgii.



Niebawem mają też być gotowe nowe dwa trony papieskie. Pierwszy z nich znajdzie się w kaplicy, a drugi na ołtarzu na jasnogórskim szczycie. Jak zaznaczył o. Matecki, trony "zarówno artystycznie, jak i gabarytowo" dostosowane są do osoby papieża. Będą bowiem proste, funkcjonalne i wygodne - dodał.



Niedawno zakończyły się także prace związane z nowym nagłośnieniem całych błoni.



Przyjazd zapowiedziało ponad 250 tys. osób



Poniedziałek to także dzień, w którym zwiedzanie sanktuarium rozpocznie młodzież z całego świata. Jak powiedział o. Matecki, chęć zwiedzenia Jasnej Góry od 18 lipca do 4 sierpnia zgłosiło ponad 250 tys. osób z ponad 1,5 tys. grup, z ponad 30 krajów.



W tym czasie do tego jednego z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego na świecie i zarazem największego centrum pielgrzymkowego w Polsce, najwięcej młodych przyjedzie z Francji, Hiszpanii, Włoch i USA. Zapewne kroki wszystkich pielgrzymów skierują się przed Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, by przynajmniej na chwilę pomodlić się przed jej wizerunkiem.



Ponadto grupy będą uczestniczyć we mszach św. m.in. w kaplicy, bazylice czy na szczycie. Będę to nabożeństwa w poszczególnych językach lub wielojęzyczne. Ze względu na to duże czasowe oblężenie sanktuarium, w tych dniach zmieni się obowiązujący w ciągu roku plan mszy i nabożeństw. Większość godzin zarezerwowana będzie dla młodzieży.



ŚDM odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie i okolicy. Kilka dni wcześniej młodzież z całego świata spędzi w poszczególnych diecezjach na terenie całego kraju.



PAP

..

Kolejne wydarzenie tego pamietnego roku...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:32, 18 Lip 2016    Temat postu:

Straż Graniczna przygotowała aplikację dla uczestników ŚDM
wyślij
drukuj
pl, dmilo | publikacja: 18.07.2016 | aktualizacja: 17:09 wyślij
drukuj
Aplikacja pomoże uczestnikom ŚDM (fot. PAP/Darek Delmanowicz/granica.gov.pl)
Każdy uczestnik Światowych Dni Młodzieży będzie mógł skorzystać z „Asystenta Granicy” – wirtualnego przewodnika po drogowych, lotniczych, kolejowych, morskich i pieszych przejściach granicznych. Znajdzie tu wszelkie informacje dotyczące odprawy oraz dokumentów niezbędnych do przekroczenia granicy.

ŚDM w TVP: kamery w każdym miejscu, które odwiedzi papież
Przygotowana przez Służbę Celną i Straż Graniczną aplikacja na urządzenia mobilne dostępna jest w siedmiu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej, niemieckiej, rosyjskiej i włoskiej.

– Aplikacja zawiera szereg informacji niezwykle ważnych z punktu widzenia pielgrzymów, którzy planują przyjazd do Polski na Światowe Dni Młodzieży – powiedziała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej ppor. Agnieszka Golias.

„Asystent Granica” jest wirtualnym przewodnikiem po drogowych, lotniczych, kolejowych, morskich i pieszych przejściach granicznych. Podróżny dowie się, jak będzie wyglądała odprawa celna i graniczna oraz jakie dokumenty są mu potrzebne do przekroczenia granicy.
#wieszwiecej | Polub nas
– Każdy przekraczający granicę będzie mógł zapoznać się z limitami przewozowymi towarów oraz sposobem postępowania w przypadku przewozu towarów, co do których wprowadzono przepisami prawa odpowiednie wymagania lub ograniczenia – powiedziała Golias. Każdy podróżny będzie mógł skorzystać również ze zaktualizowanego serwisu [link widoczny dla zalogowanych] i aplikacji „Mobilna Granica”.

„Z Krakowa wyjdzie iskra do wszystkich krajów na świecie”
Niezbędne informacje

Serwis zawiera m.in. opis procedur przekraczania granicy, który został rozbudowany o informacje o lotniczych, kolejowych i morskich przejściach granicznych. Prezentuje również aktualne informacje niezbędne dla podróżnego, w tym dane teleadresowe, przepisy dotyczące przekraczania granicy oraz przywozu i wywozu towarów.

Aplikacja „Mobilna Granica” obok aktualnych danych o czasach oczekiwania na przekroczenie wschodniej granicy Polski, prezentuje również szacunkowe prognozy czasu oczekiwania na przyszłe dni. Zawiera informację o aktualnych warunkach pogodowych na przejściu oraz umożliwia wygenerowanie obrazu z kamer na poszczególnych przejściach granicznych.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach od 26 do 31 lipca w Krakowie. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek, który odwiedzi także Częstochowę i Oświęcim. ŚDM poprzedzą organizowane w całym kraju tzw. dni w diecezjach, które potrwają od 20 do 25 lipca.
PAP

...

Wszystko potrzebne.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:19, 27 Lip 2016    Temat postu:

Historia ŚDM w pigułce. Trzy pontyfikaty – miliony młodych
az, k publikacja: 27.07.2016 aktualizacja: 13:52 wyślijdrukuj

ŚDM. Trzy pontyfikaty- miliony młodych (fot. Pool/Lisa Maree Williams/mat. pras.)
Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i papieżem gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. Jako datę ustanowienia Światowych Dni Młodzieży przyjmuje się dzień 20 grudnia 1985 roku, kiedy to Jan Paweł II zaproponował by Światowe Dni Młodzieży odbywały się co roku w Niedzielę Palmową jako spotkanie diecezjalne, a co dwa lub trzy lata w wyznaczonym przez niego miejscu jako spotkanie międzynarodowe.

Światowe Dni Młodzieży 2016
Po śmierci Jana Pawła II kontynuatorem dialogu Kościoła z młodymi i wielkim orędownikiem Światowych Dni Młodzieży stał się papież Benedykt XVI, który przewodniczył kolejno spotkaniom w Kolonii (2005), Sydney (2008) i Madrycie (2011). W lipcu 2013 roku (Rio de Janeiro) z młodzieżą spotkał się papież Franciszek. On także ogłosił, że następne spotkanie młodych odbędzie się w 2016 roku w Krakowie.

Warto przypomnieć, że głównym celem organizowanych Dni jest przeżycie wielkiej wspólnoty Kościoła Powszechnego, słuchanie Słowa Bożego, sprawowanie sakramentów Pokuty i Eucharystii oraz radosne głoszenie Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela. ŚDM towarzyszą dwa szczególne znaki podarowane przez Jana Pawła II, którymi są Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.

ŚDM to spotkania bardzo liczne. Średnio, przez cały tydzień, bierze w nich udział kilkaset tysięcy młodzieży. Największe dotychczasowe spotkania odbyły się w Manili na Filipinach (1995), gdzie wzięło udział ponad 4 miliony młodych oraz w Rio de Janeiro w Brazylii (2013), gdzie na Copacabanie zgromadziły się ponad 3 miliony osób. Ze spotkań odbywających się w Europie najliczniejszym było to w Rzymie, w roku 2000, kiedy na Tor Vergata razem z Janem Pawłem II modliło się 2 miliony 180 tysięcy młodych.
#wieszwiecej | Polub nas


Loga ŚDM Buenos Aires(fot. mat. pras.)

16 lat ze Światowymi Dniami Młodzieży. „Każdy dzień był wyjątkowy”
1986 r. - Rzym, Włochy

Hasło: Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was(1P 3,15, życzenia Ojca Świętego Jana Pawła II do młodych na Międzynarodowy Rok Młodzieży)

Choć pierwsze spotkanie miało wymiar diecezjalny, to właśnie ono było pierwszym „numerowanym” Światowym Dniem Młodzieży. W homilii Jan Paweł II wyjaśnił młodym, czym – według jego zamysłu – mają być dni młodzieży, zarówno w wymiarze diecezjalnym, jak i międzynarodowym: „Dziś jesteście zgromadzeni tutaj znowu, drodzy przyjaciele, aby w Rzymie, na placu św. Piotra, zapoczątkować tradycję Dnia Młodzieży, do którego został wezwany cały Kościół (…) dzień Młodzieży oznacza wyjście na spotkanie Boga, który wszedł w dzieje człowieka poprzez Tajemnicę Paschalną Jezusa Chrystusa. Wszedł nieodwracalnie. I chce spotkać naprzód was, młodych”.

1987 r. Buenos Aires, Argentyna

Hasło: Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam (1J 4,16)

Drugie Światowe Dni Młodzieży były zarazem pierwszymi, które odbyły się poza Włochami i poza Europą. Jan Paweł II wybrał Argentynę – zmagającą się z konsekwencjami krwawych rządów junty wojskowej i teologią wyzwolenia, a wiele elementów tego spotkania było symbolicznym wyjaśnieniem istoty Światowych Dni Młodzieży. Po pierwsze, czas: choć spotkanie w Buenos Aires było ostatnim zorganizowanym w Niedzielę Palmową, przypominało, że papieskim zamysłem jest zaproszenie młodych do odkrywania Tajemnicy Odkupienia. Po drugie, definicja młodości: tłumacząc hasło spotkania, papież mówił: „w tych słowach rozbrzmiewa wzruszające świadectwo tego, co określamy chrześcijańską młodością ducha, która polega na stałym zachowaniu wierności wobec miłości Boga. Zjednoczenie z Bogiem pozwala nam codziennie w tej młodości wzrastać”. Po trzecie, forma: spotkanie w Buenos w całości oparte było na dialogu papieża i młodych.

Hymn: Naszą drogą miłość jest (Un nuevo sol)

Loga ŚDM Santiago De Compostela - Częstochowa (fot. mat. pras.)

Mercedesy, ciężarówki i auta na prąd. Wszystkie pojazdy papieża
1989 r. Santiago De Compostela, Hiszpania

Hasło: Jam jest Drogą i Prawdą, i Życiem (J 14,6)

Kiedy Europa przeżywała czas przemian politycznych, a jej mieszkańcy stawiali pytania o swoją przyszłość i tożsamość, Jan Paweł II zabrał młodych z całego świata na najstarszy europejski szlak pielgrzymkowy. Papież, wyposażony w pielgrzymią laskę i pelerynę, przebył pieszo ostatni fragment Drogi św. Jakuba, wraz z grupą 700 młodych pielgrzymów. Mówił pielgrzymom, że to właśnie „przy grobie św. Jakuba pragniemy się uczyć, że nasza wiara opiera się na podstawach historycznych, nie jest więc zjawiskiem bliżej nieokreślonym i efemerycznym”. Jednym z symbolicznych wydarzeń, była też spontaniczna decyzja młodzieży, by podczas niedzielnej mszy św. zebrać ofiarę na pomoc mieszkańcom Boliwii, Indii i Tanzanii.
Hymn:Somos los jóvenes del 2000 (Jesteśmy młodymi roku 2000)
1991 r. Częstochowa, Polska

Hasło: Otrzymaliście Ducha przybrania za synów (Rz 8,15)

To były pierwsze dni młodzieży w Europie wolnej od komunizmu. Dla ojca świętego spotkanie z młodymi stanowiło część jego IV pielgrzymki do Ojczyzny. Dla wielu młodych pielgrzymów – zwieńczenie pieszej pielgrzymki na Jasną Górę – polskiej tradycji, sięgającej XVII wieku. Znakiem politycznych przemian była, licząca ok. 100 tys. osób, grupa młodych z Europy Wschodniej, którzy po raz pierwszy mogli wyjechać „na Zachód” i wziąć udział w ŚDM. Dlatego, patrząc na pielgrzymów, zebranych u stóp sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, Jan Paweł II powiedział: „Kościół w Europie może w końcu swobodnie oddychać obydwoma płucami”. W orędziu na to spotkanie, papież tłumaczył, że wybrał Jasną Górę, by u stóp Matki Jezusa młodzi mogli doświadczyć, czym jest „przybranie za synów”, zaś na zakończenie ŚDM w ich obecności odmówił akt zawierzenia młodzieży świata Matce Bożej.
Hymn: Abba Ojcze

Loga ŚDM Denver - Manila (fot. mat. pras.)

ŚDM tuż tuż. „Kraków jest w tej chwili centrum świata”
1993 r. Denver, USA

Hasło: Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości (J 10,10)

Gdy wielu młodych na całym świecie snuło „Sen o Ameryce” i dostatnim życiu, papież zaprosił ich do miasta położonego w centrum Stanów Zjednoczonych – które młodym ludziom z niestabilnej politycznie Europy wydawały się „państwem idealnym”. Tam Jan Paweł II przypomniał pielgrzymom, że źródłem szczęśliwego życia jest wierność Jezusowi, a nie dobra materialne. Wskazywał też na aktualne problemy świata, który w poprzednich latach doświadczył głębokich przemian politycznych i społecznych. Owocem tego spotkania było m.in. powstanie Ruchu Czystych Serc, głoszącego, że „Prawdziwa Miłość Czeka”, a także wpisanie w struktury Światowych Dni Młodzieży nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Pielgrzymi wrócili do swoich krajów zainspirowani słowami papieża: „Nie bójcie się iść na ulice i do miejsc, gdzie gromadzą się ludzie, aby jak apostołowie głosić Chrystusa i Dobrą Nowinę zbawienia na placach miast, osiedli i wsi. Nie czas teraz wstydzić się Ewangelii, ale czas głosić ją na dachach”.
Hymn: Jesteśmy jednym ciałem (One Body)

1995 r. Manila, Filipiny

Hasło: Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam” (J,20, 21)
br> Tym razem ŚDM stanowiły część papieskiej wizyty na największym i najmniej zewangelizowanym kontynencie. Na miejsce spotkania z młodymi papież wybrał Filipiny – jedynym katolicki kraj w Azji, który na co dzień walczy z ogromnym ubóstwem i wieloma problemami społecznymi. W pamięci uczestników zapisała się m.in. uroczystość powitania papieża, kiedy młodzi zadali mu cztery pytania: „Czego oczekiwałeś od nas, zwołując ŚDM? Dlaczego każesz nam przemierzać cały świat? Czy spełniliśmy twoje oczekiwania? Co jeszcze powinniśmy uczynić?” Jan Paweł II nie tylko na nie odpowiedział, ale wszedł z młodymi w spontaniczny dialog, przeplatany śpiewem, który kontynuował podczas kolejnych wieczorów. A podczas mszy św. posłania zapewnił ich: „Co Jezus daje wam na drogę? (…) Daje wam tylko łaskę i prawdę. Posyła was z pełnym mocy orędziem swojej tajemnicy paschalnej, z prawdą swojego krzyża i zmartwychwstania. To wszystko, co wam daje – i to wystarczy”.
Hymn: Głośmy miłość na cały świat (Tell the Word of His love)


Loga ŚDM Paryż-Rzym (fot. mat. pras.)

Papież na krakowskie Błonia pojedzie tramwajem
1997 r. Paryż, Francja

Hasło: Nauczycielu, gdzie mieszkasz? Chodźcie, a zobaczycie (J1, 38-39)

Choć zaledwie przed rokiem Francja obchodziła jubileusz 1500-lecia chrztu, w Europie była symbolem kryzysu wiary. Przygotowaniom do spotkania młodych towarzyszyło echo dramatycznego pytania, które papież zadał w Paryżu w 1985 roku: „Francjo, najstarsza córo Kościoła, co zrobiłaś ze swoim chrztem?”. Organizatorzy obawiali się, że niewielu młodych odpowie na zaproszenie papieża, tymczasem na centralne uroczystości przybyło prawie trzykrotnie więcej pielgrzymów, niż się spodziewano. Widok młodych ludzi, nie mieszczących się na hipodromie Longschamp i 36-cio kilkometrowy „łańcuch młodych”, którym pielgrzymi otoczyli cały Paryż – to świadectwa wiary, które zapisały się w historii. Spotkanie w Paryżu przyniosło także kilka nowości, które dziś są ważnym elementem ŚDM: Dni w Diecezjach – zainicjowane w trosce o to, by pielgrzymi dzielili się swoją wiarą z mieszkańcami całego kraju, wolontariat młodych – by nie ulec pokusie zbytniego „sprofesjonalizowania” spotkania i program duszpastersko-kulturalny, nazywany dziś Festiwalem Młodych – który służył ukazaniu wielu talentów, duchowych i artystycznych, młodzieży świata.
Hymn: Panie i Mistrzu (Maître et Seigneur, venu chez nous)
2000 r. Rzym.Włochy

Hasło: A słowo stało się Ciałem i zamieszkało wśród nas (J 1,14)

Gdy Kościół przeżywał Wielki Jubileusz Roku 2000, papież zaprosił młodych do Rzymu, a jako temat spotkania wybrał – jak tłumaczył: „lapidarne zdanie, w którym apostoł Jan wyraził wzniosłą tajemnicę wcielonego Boga”. Mówił do zebranych: „Drodzy przyjaciele! Widzę w was «stróżów poranka» czuwających o świcie trzeciego tysiąclecia” i przypominał, że nie można być świadkiem wiary w oderwaniu od korzeni swojej wiary. Dlatego na progu Nowego Tysiąclecia, uczestnicy ŚDM przemierzali Rzym śladami pierwszych chrześcijan: pielgrzymowali do grobu św. Piotra, spowiadali się w „największym konfesjonale świata” na Circo Massimo, gdzie chrześcijanie pierwszych wieków ginęli za wiarę, a zebrani przed bazyliką na Lateranie – pierwszą świątynią chrześcijańską – wsłuchiwali się w świadectwo osobistej wiary, jakie złożył przed nimi sam papież.
Hymn: Emmanuel

Loga ŚDM Toronto-Kolonia (fot. mat. pras.)

Papież Franciszek dostanie rower od Czesława Langa
2002 r. Toronto, Kanada

Hasło: Wy jesteście solą dla ziemi…Wy jesteście światłem dla świata (Mt 5,13-14)

Spotkanie w Kanadzie odbyło się w cieniu zamachów na World Trade Center w oddalonym zaledwie o 550 km Nowym Jorku. Pół roku po tym wydarzeniu, młodzież przywiozła na miejsce tragedii krzyż Światowych Dni Młodzieży, który w tym czasie po raz pierwszy przemierzał wszystkie kanadyjskie diecezje, przygotowując kraj na ŚDM. Także podczas samych Dni Młodzieży nie brakowało nowości: po raz pierwszy użyto wówczas nazwy „Festiwal Młodych”. Niezapomnianym przeżyciem dla pielgrzymów i mieszkańców Toronto było też misterium Drogi Krzyżowej, zorganizowane na ulicach jednej z biznesowych dzielnic. Ojciec Święty nie tylko wyjaśniał pielgrzymom głębię ewangelicznych błogosławieństw, ale też, na zakończenie spotkania, przekazał zadanie: „Wy jesteście naszą nadzieją, młodzi są naszą nadzieją. Nie pozwólcie umrzeć tej nadziei! Oprzyjcie na niej swoje życie! Nie jesteśmy sumą naszych słabości i błędów; jesteśmy sumą miłości Ojca do nas i naszej realnej zdolności stania się obrazem Jego Syna”.
Hymn: Światłość świata (Light of the World)
2005 r. Kolonia, Niemcy

Hasło: Przybyliśmy oddać Mu pokłon (Mt 2,2 )

Zwołał je Jan Paweł II, przewodniczył im Benedykt XVI, a kard. Joachim Meisner nazwał „pierwszymi dniami młodzieży z dwoma papieżami”. Po śmierci Jana Pawła II, wielu zastanawiało się, czy młodzi będą równie uważnie słuchać kolejnego następcy św. Piotra i w jaki sposób papież Benedykt podejmie z nimi dialog. Tymczasem do Kolonii licznie przybyli młodzi aż ze 197 krajów świata. Tam, oprócz udziału w „tradycyjnych” spotkaniach, odbyli też pielgrzymkę do katedry, w której przechowywane są relikwie trzech mędrców. To właśnie w Kolonii papież Benedykt, zainspirowany tematem spotkania, podarował pielgrzymom dar, który odtąd jest stale obecny podczas ŚDM: czas adoracji Najświętszego Sakramentu podczas sobotniego czuwania.
Hymn: Venimus adorare eum


Loga ŚDM Sydneny-Madryt (fot. mat. pras.)

„Graffiti pociąg” na Światowe Dni Młodzieży
2009 r. Sydney, Australia

Hasło: Duch Święty zstąpi na Was, a otrzymacie moc i będziecie moimi świadkami (Dz, 1,Cool

„Światowe Dni Młodzieży na Antypodach” – były dla organizatorów podwójnym wyzwaniem. Nie tylko ze względu na dużą odległość, jaką musieli pokonać pielgrzymi, ale też dlatego, że odbywały się w kraju, którego zaledwie 26% mieszkańców deklarowało się, jako katolicy. Prawie jedna czwarta z nich, to Aborygeni – rdzenni mieszkańcy Australii, żyjący na marginesie australijskiego społeczeństwa. Podczas obchodów ŚDM ich obecność była wielokrotnie podkreślana. To właśnie oni witali w tradycyjnych procesjach na wodzie zarówno pielgrzymów, jak też Ojca Świętego. Także papież wspominał o nich w swoich przemówieniach. Choć ŚDM w Sydney okazały się jednym z najmniejszych spotkań w historii Dni Młodzieży, przyniosły wielkie ożywienie lokalnego Kościoła. Spełniło się zaproszenie Benedykta XVI do młodych, by stawali się „prorokami nowej epoki” i dążyli do świętości: „Oby dzięki działaniu Ducha Świętego młodzi ludzie zgromadzeni na ŚDM mieli odwagę stania się świętymi! Tego właśnie świat potrzebuje bardziej niż czegokolwiek”.
Hymn: Przyjmijcie moc (Receive the Power)

2011r. Madryt, Hiszpania

Hasło: Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze (por. Kol 2,7)

W czasie Światowych Dni Młodzieży przez stolicę Hiszpanii przetaczała się fala protestów, obrazujących nie tylko trudności społeczne i ekonomiczne, ale też postępujący kryzys wiary na Starym Kontynencie. Dlatego już podczas Mszy Św. otwarcia kard. Stanisław Ryłko podkreślał, że młodzi pielgrzymi są zaproszeni do tego, by zagubionej Europie dać świadectwo „wiary, która jest możliwa”. Także papież Benedykt zachęcał młodych do tego, by wiarą walczyli z zagrożeniami współczesnego świata. „Nie zatrzymujcie więc Chrystusa dla siebie! Przekazujcie innym radość waszej wiary!” – mówił podczas mszy św. na lotnisku Cuatro Vientos. Tym samym, nad którym podczas sobotniego czuwania trwała gwałtowna burza, która nie zdołała jednak ochłodzić entuzjazmu pielgrzymów, którzy modlili się i wiwatowali, aż… deszcz i wiatr ustały, tuż przed rozpoczęciem adoracji Najświętszego Sakramentu.
Hymn: Mocni w wierze (Firmes en la Fe)


Logo ŚDM Rio (fot. mat. pras.)

Słynny podróżnik razem z góralami powita papieża na Giewoncie
2013r. Brazylia, Rio de Janerio

Hasło: Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody (Mt 28,19)

Ojciec Święty Franciszek zabrał młodych na „swój” kontynent. Do kraju pełnego kontrastów, w którym huczny karnawał odbywa się w sąsiedztwie dzielnic nędzy, a obywatele, tworzący najliczniejszy katolicki naród na świecie, na co dzień walczą z prawem sprzecznym z ochroną życia. Realizując misyjną tematykę spotkania, Dni w Diecezjach nazwano tym razem Tygodniem Misyjnym. W swoim nauczaniu papież przypominał młodym, że nie mogą stać się misjonarzami, nie będąc wcześniej uczniami Chrystusa. Do historii tego spotkania przeszły świadectwa wzruszającego przyjęcia pielgrzymów przez ubogich mieszkańców faweli i widok plaży Copacabana, wypełnionej młodzieżą aż po brzeg oceanu. To właśnie na tej plaży Franciszek zachęcał młodych: „Idźcie, bez obawy, aby służyć” i zaprosił na kolejne spotkanie w Krakowie.
Hymn: Nadzieja Poranka (Esperança do Amanhecer)

TVP Info

Genialny pomysl...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:06, 22 Lis 2016    Temat postu:

gosc.pl » Wiadomości » Hasło ŚDM w Panamie już znane!
Hasło ŚDM w Panamie już znane!

wt /vvenire.it
dodane 22.11.2016 11:30

Młodzi z Panamy w czasie ŚDM w Krakowie
Jakub Szymczuk /Foto Gość


To słowa z Ewangelii wg św. Łukasza.

Słowami przewodnimi spotkania młodych z papieżem będą: "Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego".

ŚDM w Panamie odbędą się w 2019 r.

Ogłoszono też tematy najbliższych dwóch ŚDM przeżywanych w diecezjach w 2017 i 2018 r. Mają następujące brzmienie:

XXXII ŚDM 2017: „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1,49).

XXXIII ŚDM 2018: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1,30).

Watykan podkreśla, że zaproponowane tematy są kontynuacją wcześniejszych rozważań na temat błogosławieństw. Już w czasie spotkania z wolontariuszami w Krakowie papież Franciszek wskazał Maryję jako wzór do naśladowania. Ona też jest nazywana przez Kościół błogosławioną.

...

Znakomicie!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:44, 22 Lut 2017    Temat postu:

gosc.pl → Wiadomości → Dziś pierwszy ogólnopolski dzień modlitwy w intencji ŚDM Panama 2019
Dziś pierwszy ogólnopolski dzień modlitwy w intencji ŚDM Panama 2019
KAI
dodane 22.02.2017 15:07 Zachowaj na później

Przypada dziś pierwszy ogólnopolski dzień modlitwy w intencji Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Comiesięczne modlitwy trwać będą aż do rozpoczęcia wydarzenia, czyli do 22 stycznia 2019 r.

Jak zapowiada ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, na każdy miesiąc zostanie zaproponowana szczegółowa intencja, która zjednoczy wszystkich, modlących się w intencji spotkania młodych z papieżem. Dzisiaj należy odmówić hymn „Magnificat” w intencji członków komitetu organizacyjnego w Panamie.

Spotkanie młodych świata z papieżem Franciszkiem w Panamie odbędzie się od 22 do 27 stycznia 2019 roku. Tematem wydarzenia będą słowa: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”.

...

Znakomicie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:24, 23 Lut 2017    Temat postu:

gosc.pl → Wiadomości → ŚDM: Napisz list do młodych Panamczyków!
ŚDM: Napisz list do młodych Panamczyków!
KAI
dodane 23.02.2017 12:35 Zachowaj na później

Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży w Warszawie zachęca, by pisać listy do młodych Panamczyków. To właśnie Panama będzie gospodarzem kolejnych Światowych Dni Młodzieży w 2019 roku.

Jak mówi ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura ŚDM w listach młodzi powinni opisać co wydarzyło się w ich sercach w czasie spotkania z papieżem w Krakowie.

Ks. Parafiniuk zapewnia, że każdy może napisać taki list.

Listy do młodych Panamczyków należy wysyłać na adres Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, które mieści się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

..

Ciekawa forma nawiazania łączności.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:04, 06 Kwi 2017    Temat postu:

gosc.pl → Wiadomości → Papież spotka się z koordynatorami ŚDM z całego świata
Papież spotka się z koordynatorami ŚDM z całego świata
KAI
dodane 06.04.2017 16:14

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość


W sobotę 8 kwietnia wieczorem uczestnicy trwającego obecnie w Rzymie światowego spotkania koordynatorów Światowych Dni Młodzieży wezmą udział w czuwaniu modlitewnym w bazylice Santa Maria Maggiore. Przybędzie na nie także papież Franciszek.

Spotkanie sobotnie zakończy czterodniowe obrady, w których uczestniczą krajowi koordynatorzy ŚDM z całego świata i przedstawiciele międzynarodowych ruchów i wspólnot. Odbędzie się ono w wigilię 32. Światowego Dnia Młodzieży, obchodzonego w diecezjach i parafiach na całym świecie pod hasłem “Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1,49). Miejscem modlitwy będzie bazylika, w której znajduje się oryginalny wizerunek Matki Bożej Ocalenia Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani), który od 2003 r. na osobistą prośbę Jana Pawła II towarzyszy młodzieży jako jeden z dwóch symboli ŚDM.

Archiprezbiterem bazyliki Matki Bożej Większej jest kard. Stanisław Ryłko, wieloletni przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, której rolę przejęła utworzona w ubiegłym roku Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

W międzynarodowym spotkaniu, odbywającym się pod hasłem “Z Krakowa do Panamy. W drodze na Synod wspólnie z Młodymi” bierze udział 270 delegatów reprezentujących 103 kraje oraz ponad 40 międzynarodowych ruchów i wspólnot, a także przedstawiciele komitetów przygotowujących ŚDM Kraków 2016 i ŚDM Panama 2019 oraz członkowie Biura ds. Młodzieży wspomnianej Dykasterii i Sekretariatu Synodu Biskupów. Obradom przewodniczy dyrektor Biura ks. Joao Chagas, a uczestnikom towarzyszy także przewodniczący Dykasterii kard. Kevin Farrell.

Polskę reprezentowała delegacja Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków z jego zwierzchnikami: kard. Stanisławem Dziwiszem i bp. Damianem Muskusem na czele. W debacie brali też udział odpowiedzialni za przygotowania do ŚDM z ramienia Konferencji Episkopatu Polski: twórca i wieloletni dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Grzegorz Suchodolski i jego obecny szef ks. Emil Parafiniuk.

Międzynarodowy zjazd delegatów ŚDM potrwa w Rzymie do 9 bm. Jego zwieńczeniem będzie udział w uroczystościach Niedzieli Palmowej na Placu Świętego Piotra. Na zakończenie niedzielnej liturgii, w której będzie też uczestniczyć młodzież z Polski, pielgrzymująca do Rzymu w ramach dziękczynienia za ubiegłoroczne spotkanie w Krakowie, młodzi Polacy przekażą rówieśnikom z Panamy symbole spotkania młodych: krzyż i ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani.

...

Pieknie Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 8 z 9

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy