Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Filipiny:3,5 tys. uczestników Azjatyckie Spotkaniu Młodych!
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:30, 23 Mar 2016    Temat postu:

Warszawa szuka wolontariuszy na Światowe Dni Młodzieży 2016
Warszawa szuka wolontariuszy na Światowe Dni Młodzieży - Shutterstock

Poszukiwani są wolontariusze, którzy będą pracować podczas tygodnia diecezjalnego Światowych Dni Młodzieży. Potrzebnych jest około 1000 osób. Kandydaci muszą mieć ukończone 18 lat, chętni mogą zgłaszać się do 17 kwietnia.

Zgłoszenia można składać poprzez stronę [link widoczny dla zalogowanych] - Na początku wybieramy, czy chcemy być wolontariuszem organizacji miejskiej czy którejś z diecezji. Potem wybieramy stanowiska, możemy ich wybrać kilka - czy chcemy np. pracować przy kościele i opowiadać o jego historii, czy przekazywać informacje komunikacyjne, pomagać na dworcu. Możemy się też zapisać do służby medycznej, porządkowej, do sekcji tłumaczy. W formularzu to zaznaczamy. Wypełniamy wszystkie potrzebne dane i czekamy na rozmowę rekrutacyjną - wyjaśnia Karolina Błażejczyk z Centrum ŚDM Diecezji Warszawsko-Praskiej.
REKLAMA
REKLAMA


Światowe Dni Młodzieży 2016

Każdy wolontariusz uczestniczący w SDM Kraków 2016 powinien wykupić pakiet odpowiednio za 50, 100 lub 300 zł. - Każdy wolontariusz jest też pielgrzymem, dlatego uczestniczy w składce partycypacyjnej - to jest symboliczny wkład serca wolontariusza w to wydarzenie, aby to mogło się odbyć w odpowiednich warunkach; bardziej jako symbol niż jako opłata – wyjaśnia ks. Buzała, szef Departamentu Wolontariatu Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

Campus Misericordiae będzie zajmował ok. 250 hektarów, ale powierzchnia użytkowa dla pielgrzymów będzie wynosiła ok. 200 hektarów. Na tym terenie, według szacunków, pomieści się ok. 2,5 mln osób. Przygotowane też zostaną sektory zapasowe.

Kampus powstaje na terenach przyszłej Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej na granicy Krakowa i Wieliczki, w odległości ok. 12 km od Rynku Głównego w Krakowie.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia ŚDM jest otwarty.

...

Przygotowania...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:09, 27 Mar 2016    Temat postu:

PAP

Śląsk przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży
Śląsk przygotowuje się na przyjęcie wiernych z kilku kontynentów - Materiały prasowe

Powstaje plan zabezpieczenia, także medycznego, imprez związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży oraz organizacją transportu publicznego. Trwają prace nad stroną internetową, na której pielgrzymi znajdą najważniejsze informacje o regionie - tak woj. śląskie przygotowuje się do ŚDM.

Tydzień przed ŚDM, czyli w czasie tzw. tygodnia w diecezjach, do woj. śląskiego przyjedzie ok. 40 tys. zagranicznych pielgrzymów. Trzykrotnie więcej zgłosiło chęć zwiedzenia Jasnej Góry, a w czasie mszy, którą odprawi tam Franciszek, spodziewane jest nawet pół miliona wiernych.
REKLAMA
REKLAMA


Do woj. śląskiego przyjechać mają młodzi m.in. z Włoch, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Czech, Węgier, a także z Indii, USA, Argentyny, Botswany, Puerto Rico, Botswany i Tajwanu. Najwięcej, bo ok. 20 tys. z nich, przyjedzie do archidiecezji katowickiej, ok. 10 tys. - do archidiecezji częstochowskiej, po 5 tys. młodych przyjmą diecezje gliwicka i sosnowiecka, a leżąca na granicy woj. śląskiego i małopolskiego diecezja bielsko-żywiecka - 10 tys. osób.

Jak poinformowało biuro prasowe wojewody śląskiego, obecnie trwają prace m.in. nad opracowaniem planu bezpieczeństwa, organizacją transportu publicznego oraz zabezpieczeniem medycznym czy finansowym imprez związanych z ŚDM. Pracują nad tym m.in. przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy oraz przedstawiciele Kościoła. Szczegółowego planu wydatków jeszcze nie ma.

Z kolei Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego ma m.in. uruchomić specjalną stronę internetową dla pielgrzymów, zawierającą podstawowe informacje o województwie. - Również nasza samorządowa spółka Koleje Śląskie przygotowuje dodatkową ofertę przewozową dla pielgrzymów, którzy planują podróże do Krakowa i Częstochowy - powiedział marszałek Wojciech Saługa. M.in. na te cele Urząd Marszałkowski wstępnie zarezerwował ok. 700 tys. zł.

Oprócz przygotowań na szczeblu wojewódzkim, prace prowadzone są również w diecezjalnych centrach ŚDM. To one odpowiadają m.in. za weryfikację zgłoszeń, przydzielenie pielgrzymów do poszczególnych parafii i rodzin, u których pielgrzymi będą nocować, oraz dopracowanie planu dni w diecezji.

Jedno z największych w regionie wydarzeń – współfinansowane z budżetu Katowic – odbędzie się 23 lipca na lotnisku Muchowiec, gdzie zaplanowano prezentację wspólnot międzynarodowych, mszę oraz koncerty m.in. popularnego chrześcijańskiego zespołu Trzecia Godzina Dnia. W wydarzeniu tym może wziąć udział nawet 60 tys. osób – zagranicznych pielgrzymów, wolontariuszy, rodzin podejmujących gości, biskupów, księży.

Tego samego dnia na Jasnej Górze zaplanowano wieczór jedności, czyli spotkanie dla kilku tys. młodych. Angelika Sitek z Archidiecezji Częstochowskiej wyjaśniła, że wydarzenie to ma nawiązywać do ŚDM sprzed 25 lat, które odbyły się właśnie w Częstochowie. - Chcemy pokazać, że ŚDM to nie jednorazowa akcja, ale cykliczne wydarzenie, które jest już organizowane od lat i będzie kontynuowane – powiedziała.

Podczas pobytu w diecezjach na terenie woj. śląskiego pielgrzymi zwiedzą m.in. Zabytkową Kopalnię Guido w Zabrzu oraz Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

Ponadto młodzi z diecezji sosnowieckiej chcą pokazać pielgrzymom zza granicy fenomen pieszego pielgrzymowania w Polsce - jako jedną z atrakcji zaplanowali 15-kilometrową pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę.

Z kolei wszyscy, którzy odwiedzą Beskidy, będą mogli nie tylko poznać góry, ale też wziąć udział w tzw. dniu zaangażowania społecznego, w czasie którego będzie można popracować jako wolontariusz m.in. w szpitalach, domach dziecka, ośrodkach opiekuńczych i hospicjach.

...

Brawo!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:16, 27 Mar 2016    Temat postu:

PAP

ŚDM: trwają ostatnie testy aplikacji mobilnej "Pielgrzym"
ŚDM: trwają ostatnie testy aplikacji mobilnej "Pielgrzym" - Materiały prasowe

Trwają ostatnie testy aplikacji mobilnej "Pielgrzym", która w czasie ŚDM przyda się nie tylko tym, którzy przyjadą do Krakowa na spotkanie z Franciszkiem, ale też mieszkańcom. Znajduje się w niej m.in. mapa i przewodnik po mieście, szczegółowy program ŚDM, rozmówki w dziewięciu językach.

"Pielgrzym" jest tworzony przez Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 i firmę Comarch, która jest odpowiedzialna za stronę techniczną. Aplikacja będzie dostępna w dziewięciu językach, a jej premiera jest planowana na początek maja. W tej chwili jej funkcjonalność sprawdzają ludzie z różnych krajów świata.
REKLAMA
REKLAMA


W aplikacji znajdują się podstawowe informacje dla obcokrajowców: jak poradzić sobie w Krakowie, opis zabytków i atrakcji turystycznych oraz treści religijne, w tym program ŚDM.

- Ważnym elementem jest harmonogram wydarzeń. Założyliśmy, że wydarzenia centralne będą interesować wszystkich, a spośród pozostałych każdy może wybrać interesujące go i spersonalizować aplikację, tworząc indywidualny program pobytu – mówił Ireneusz Bigaj z Comarchu. - Jednym z rozwiązań, które zaproponowaliśmy jest zaznaczenie miejsca noclegu tak, by nawet jeśli ktoś się zgubi, aplikacja bezpiecznie doprowadziła go do miejsca zakwaterowania – dodał.

Większość funkcji aplikacji będzie dostępna offline, czyli nawet w sytuacji, kiedy nie będzie łączności komórkowej ani internetowej. - Założyliśmy, że aplikacja i tak będzie użyteczna i będzie wspierać pielgrzymów, a zawarte w niej treści będą dla nich pomocne – podkreśliła Barbara Waszkiewicz.

W aplikacji znajdą się numery kontaktowe do służb bezpieczeństwa oraz konsulatów i ambasad. Pielgrzymi będą mogli korzystać m.in. z mapy, na której zaznaczone będą miejscami najważniejszych wydarzeń ŚDM, punkty gastronomiczne, medyczne, miejsca parkingowe i strefy, z których wyrusza transport.

Ponadto aplikacja będzie zawierała rozmówki w dziewięciu językach, modlitewnik, śpiewnik, teksty liturgiczne oraz mały przewodnik po Krakowie i Małopolsce. Korzystając z rozmówek będzie można usłyszeć wymowę danego słowa. Częścią aplikacji będzie "rozrywka", czyli gra o ŚDM oraz quizy.

- Zakładamy, że osoby wybierające się do Krakowa pobiorą aplikację jeszcze zanim wyjadą z domu. Do tego zachęcać ich będzie Komitet Organizacyjny ŚDM, gdyż w Krakowie mogą być problemy z dostępem do internetu, dlatego w trakcie ŚDM nie będzie już aktualizacji aplikacji, tylko ewentualne rozszerzenia informacji o dodatkowe, nowe treści – podkreśliła Waszkiewicz.

Część funkcji będzie aktualizowana online, m.in. prognozy pogody, powiadomienia o utrudnieniach w transporcie, czy o tym, jakie wydarzenie wkrótce się rozpocznie. Aplikacja zakłada możliwość połączenia z mediami społecznościowymi. Korzystając z niej będzie można wysłać pocztówkę z ŚDM do znajomych lub opublikować ją w mediach społecznościowych.

Praca nad "Pielgrzymem" trwa od kilku miesięcy. Jak podkreślają jej twórcy atutem tej aplikacji jest liczba języków. Dostępna będzie na smartfony z systemami: Android, iOS, Windows.

To oficjalna aplikacja ŚDM, ale nie jedyna, jaka w związku z tym wydarzeniem jest przygotowywana. Miłosierdziu Bożemu i Łagiewnikom poświęcona będzie aplikacja Faustyna.pl. Miasto Kraków także modyfikuje swoją aplikację tak, by była jak najbardziej przydatna dla młodych ludzi z całego świata.

...

Wszystkie wazne rzeczy umieszczone w jednym miejscu...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:01, 29 Mar 2016    Temat postu:

PAP

Podczas procesji na Skałkę zabrzmi część muzyki przygotowanej na ŚDM
Podczas procesji na Skałkę zabrzmi część muzyki przygotowanej na ŚDM - Józef Słowik / Onet

Podczas procesji ku czci św. Stanisława 8 maja w Krakowie zabrzmi część repertuaru muzycznego przygotowanego na ŚDM. Wierni usłyszą "Mszę Jana Pawła II" skomponowaną przez Henryka Jana Botora – podał dzisiaj w raporcie Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016.

W czasie głównych wydarzeń Światowych Dni Młodzieży pieśni chóru podczas nabożeństw będą wykonywane w wielu językach.
REKLAMA
REKLAMA


Za program muzyczny ceremonii otwarcia ŚDM oraz mszy św. na Campusie Misericordiae odpowiedzialny jest ks. Robert Tyrała. - Światowe Dni Młodzieży to święto młodych, dlatego w każdym z wydarzeń centralnych nieustannie będą przewijać się radosne motywy – podkreślił Komitet. Stąd we wtorek 26 lipca i w niedzielę 31 lipca nie zabraknie znanych z poprzednich edycji ŚDM utworów: "Jesus Christ your are my life" i "Emmanuel".

Program muzyczny czwartku - dnia, w którym na krakowskich Błoniach oficjalnie powitany zostanie papież Franciszek oraz sobotniego wieczornego czuwania młodzieży z Ojcem Świętym - przygotowuje kompozytor i aranżer muzyczny Adam Sztaba. Z kolei za muzykę podczas piątkowej Drogi Krzyżowej na Błoniach odpowiedzialny jest dyrygent prof. Wiesław Delimat. Jak zapowiedziano, będzie mieć ona oryginalną oprawę.

Chórzyści mają już za sobą pierwszą próbę, orkiestra rozpocznie je w maju.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie od 26 do 31 lipca. Do tej pory zarejestrowało się ponad 583 tys. osób zainteresowanych przyjazdem na to wydarzenie, z czego blisko 135 tys. przeszło już drugą fazę rejestracji, czyli wybrało konkretny pakiet usług obejmujących zakwaterowanie i wyżywienie.

...

Znakomicie!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:05, 29 Mar 2016    Temat postu:

ŚDM: rekrutacja wolontariuszy z Polski przedłużona do końca kwietnia
Rekrutacja wolontariuszy z Polski przedłużona do końca kwietnia - Materiały prasowe

Do końca kwietnia przedłużona została rekrutacja wolontariuszy z Polski, którzy podczas ŚDM będą pomagać pielgrzymom. Obcokrajowcy muszą zgłosić się do czwartku.

- Do tej pory zgłosiło się już 15 tys. kandydatów, z czego 8 tys. to Polacy. Wciąż potrzebujemy jeszcze kilka tysięcy osób. Liczymy szczególnie na zaangażowanie młodych z archidiecezji krakowskiej - powiedziała dzisiaj rzeczniczka prasowa ŚDM Dorota Abdelmoula.
REKLAMA
REKLAMA


Optymalna liczba wolontariuszy to według Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 do 25 tys. osób.

Pierwotnie rekrutacja wszystkich wolontariuszy miała się zakończyć już w najbliższy czwartek. Jednak jak poinformował dzisiaj Komitet Organizacyjny, w związku ze wzmożonym zainteresowaniem Polaków, rejestracja dla nich zostanie przedłużona do końca kwietnia.

Wszyscy zrekrutowani wolontariusze zostaną sprawdzeni przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo ŚDM.

Wolontariusze krótkoterminowi z Polski i zagranicy przyjadą do Krakowa tydzień wcześniej niż pielgrzymi, tak, by 18 lipca rozpocząć dwuetapowe szkolenie. W pierwszych dniach zdobędą oni wiedzę o programie ŚDM Kraków 2016, o komunikacji i transporcie w trakcie wydarzenia, przejdą też szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego oraz z elementów pierwszej pomocy. Druga część szkolenia będzie obejmowała informacje dotyczące konkretnej strefy, w której pomagać będą wolontariusze.

Przy Komitecie Organizacyjnym działa już kilkudziesięciu wolontariuszy długoterminowych z Polski i innych krajów, m.in. z Kanady, Nowej Zelandii, Brazylii, Ukrainy, Rosji, USA, Wietnamu. Wspierają dział tłumaczeń, system rejestracyjny, zajmują się mediami społecznościowymi i redakcją strony internetowej. Angażują się także w przygotowanie katechez, wydarzeń centralnych i Festiwalu Młodych.

W ostatnim dniu ŚDM - 31 lipca - w Tauron Arenie Kraków zaplanowano spotkanie wolontariuszy z papieżem Franciszkiem.

...

Bardzo dobrze!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:05, 31 Mar 2016    Temat postu:

PAP

Logo ŚDM w podziemnym jeziorze w kopalni soli Wieliczka
Logo ŚDM w podziemnym jeziorze w kopalni soli Wieliczka - Materiały prasowe

Logotyp Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, które w lipcu odbędą się w Krakowie i podwielickich Błoniach, zamontowany zostanie w słonym jeziorze w komorze Erazma Barącza w kopalni soli w Wieliczce. Dzisiaj odbyły się próby montażu logotypu przy pomocy płetwonurków.

Nowa atrakcja turystyczna zaprezentowana zostanie w połowie kwietnia podczas inauguracji nowego sezonu turystycznego.
REKLAMA
REKLAMA


Słone jezioro w komorze Barącza ma ok. 9 m głębokości. Próbny montaż logotypu ŚDM przeprowadzili fachowcy – członkowie Grupy Specjalnej Płetwonurków RP.

Wcześniej nurkowie oczyścili jeziorko. Wydobyli z niego m.in. elementy górniczego wyposażenia, kawałki kotew, fragmenty aparatów fotograficznych i kamer.

Przed laty jezioro posłużyło płetwonurkom z Grupy Specjalnej jako miejsce treningów przed zbadaniem niedostępnego dziś IX poziomu kopalni.

Nurkowanie w komorze Barącza nie jest łatwe, ponieważ solanka ma specyficzne właściwości. Nasycony roztwór wodny soli charakteryzuje się dużą gęstością (większa aż o 1/3 od gęstości wody słodkiej). Znaczna wyporność solanki powoduje, że do zanurzenia w niej potrzeba 3-4 razy więcej obciążenia (nawet 40 kg). Gęsta słona woda dodatkowo spowolnia ruchy.

Podczas nurkowania w solance należy uważać, by woda nie dostała się do oczu. Sól nie najlepiej działa na sprzęt płetwonurków, dlatego też musi być on potem dokładnie umyty. Opłukania wymagają również kombinezony. Zejście na dno słonego jeziora to także doskonały trening dla psychiki nurków. Odbywa się pod okiem specjalistów, z odpowiednim zabezpieczeniem i asekuracją.

Komora Barącza znajduje się na Trasie Turystycznej. Wydrążono ją w XIX w., a w roku 1905 włączono do szlaku zwiedzania. Jeziorko powstało jako atrakcja dla turystów. Komorze patronuje Erazm Barącz, dyrektor wielickiej kopalni na początku XX w. i kolekcjoner dzieł sztuki.

Z okazji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 Kopalnia Soli "Wieliczka" z myślą o pielgrzymach w dniach od 18 lipca do 7 sierpnia wydłuża godziny otwarcia. W przypadku wzmożonego zainteresowania pielgrzymów kopalnia będzie otwarta przez całą dobę. Pielgrzymi zamawiają bilety za pośrednictwem serwisu on-line na stronie wielickiej kopalni (www.kopalnia.pl).

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy. Zorganizowany ruch turystyczny odbywa się od końca XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W 2015 roku kopalnię odwiedziła rekordowa liczba turystów - 1 mln 390 tys. osób.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Brzegach pod Wieliczką w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

...

Blisko juz...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:09, 31 Mar 2016    Temat postu:

PAP

ŚDM: "Iskra Miłosierdzia" - w czerwcu pielgrzymka motocyklowa do Rzymu
ŚDM: "Iskra Miłosierdzia" - w czerwcu pielgrzymka motocyklowa do Rzymu - Materiały prasowe

18 czerwca motocykliści z całej Polski wyruszą z Krakowa na pielgrzymkę do Watykanu. Cztery dni później na placu św. Piotra spotkają się z papieżem Franciszkiem, któremu podarują niezwykły prezent: białą kurtkę z logo Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 oraz kask.

W wyprawie uczestniczyć będzie 300 motocyklistów i ich pasażerowie. Wyjazd poprzedzi msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, skąd uczestnicy pielgrzymki zabiorą ze sobą "iskrę miłosierdzia".
REKLAMA
REKLAMA


Z Krakowa motocykliści wyruszą kolumną, później ze względów bezpieczeństwa będą jechać w dziesięcioosobowych grupach. Do pokonania mają ok. 1600 km. Trasa wiedzie przez Słowację, Austrię i Niemcy. Na noclegi motocykliści zatrzymywać się będą w parafiach i klasztorach.

- Rajd odbywa się pod hasłem "Iskra miłosierdzia", bo z Krakowa ta iskra wyszła w świat. Poprzez pielgrzymkę motocyklistów ma ona symbolicznie dotrzeć do Watykanu – mówiła dzisiaj na spotkaniu z dziennikarzami koordynator projektu Joanna Stożek. Dodała, że w drodze prowadzone będą rekolekcje dla motocyklistów.

Jak podkreśla pomysłodawca pielgrzymki, a jednocześnie dyrektor Departamentu Komunikacji ŚDM. ks. Adam Parszywka przygotowania duchowe są ważne, "bo nie chodzi tylko o to żeby zrobić raban, ale trzeba też przygotować serce".

Rejestracja chętnych do udziału w pielgrzymce ruszyła w środę na stronie (rajd.krakow2016.com). Mogą jej dokonać grupy minimum dziesięcioosobowe z wyznaczonym liderem. Uczestnicy będą mieć zapewniony nocleg, wyżywienie oraz opiekę medyczną i pomoc techniczną w razie awarii motocykli, dlatego każdy zainteresowany uczestnictwem w wyjeździe będzie musiał wpłacić składkę, z której zostanie pokryta część kosztów.

Organizatorami pielgrzymki motocyklowej są: Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016, Salezjański Wolontariat Misyjny – Młodzi Światu oraz województwo małopolskie.

...

Kolejny etap.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:14, 31 Mar 2016    Temat postu:

Światowe Dni Młodzieży – pielgrzymi pojawią się także w województwie lubuskim
Kamila Galewska
Dziennikarka Onetu
Światowe Dni Młodzieży – pielgrzymi pojawią się także w województwie lubuskim - Materiały prasowe

Prawie 3 tysiące młodych ludzi może pojawić się na terenie województwa lubuskiego, w związku z organizowanymi na terenie Polski Światowymi Dniami Młodzieży. W dniach 20-24 lipca pielgrzymi będą poznawali historię oraz kulturę regionu. Z kolei 25 lipca zostaną przewiezieni na wydarzenie centralne, do Krakowa.

Światowe Dni Młodzieży zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy z nich to tzw. Dni w Diecezjach. Podczas ich trwania pielgrzymi ŚDM przybywają do wszystkich diecezji kraju-gospodarza, by tam poznawać historię, kulturę, a także życie wspólnoty lokalnego kościoła. W związku z tym, w dniach 20-24 lipca do województwa lubuskiego ma przyjechać blisko 3 tys. młodych ludzi. Trzeba jednak zaznaczyć, że lista gości nie została jeszcze ostatecznie zamknięta i pielgrzymów może pojawić się znacznie więcej.
REKLAMA
REKLAMA


- Plan pobytu młodzieży przewiduje zwiedzanie atrakcyjnych turystycznie miejsc i obiektów w regionie, w tym oczywiście również miejsc związanych z dziedzictwem religijnym, wydarzenia o charakterze rekreacyjnym i sportowym, spotkania i modlitwy w parafiach goszczących – wyjaśnia Rzecznik Prasowy Kurii Zielonogórsko-Gorzowskiej ks. Andrzej Sapieha.

Organizatorzy mają nadzieję, że wszystkich chętnych uda się przyjąć w domach diecezjan. Za przygotowanie miejsc noclegowych odpowiadają proboszczowie.

25 lipca, po mszy świętej, młodzież znajdująca się w poszczególnych diecezjach zostanie odwieziona do Krakowa, gdzie będzie mogła uczestniczyć we właściwym etapie uroczystości.

...

W calym kraju!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 15:52, 01 Kwi 2016    Temat postu:

PAP

W niedzielę rozpocznie się peregrynacja symboli ŚDM w archidiecezji wrocławskiej
W niedzielę rozpocznie się peregrynacja symboli ŚDM w archidiecezji wrocławskiej - Shutterstock

Krzyż Światowych Dni Młodzieży wraz z ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani od niedzieli będą pielgrzymować po archidiecezji wrocławskiej. Peregrynacja potrwa do 16 kwietnia. W wielu miejscach zaplanowano modlitewne czuwania i procesje – podały władze kurii.

Jak poinformował rzecznik archidiecezji wrocławskiej ks. Rafał Kowalski, uroczyste przekazanie symboli ŚDM odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę na przełęczy Tąpadła pod górą Ślężą.
REKLAMA
REKLAMA


Jak podano, w niedzielę zagoszczą one m.in. w parafii grekokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego oraz w kościele garnizonowym św. Elżbiety, gdzie zostaną uroczyście wniesione przez studentów Wyższej Szkoły Oficerskiej.

- Następnie w procesji zostaną przeniesione do wrocławskiej katedry. Tutaj modlić się przy nich będzie wraz z młodzieżą abp Józef Kupny. Po mszy świętej rozpocznie się czuwanie modlitewne, które potrwa do północy - dodał rzecznik.

Poinformował, że w kolejnych dniach krzyż i ikona odwiedzą następujące miasta: Oławę, Brzeg, Oleśnicę, Milicz i Trzebnicę.

- Będą gościć w tamtejszych szkołach i parafiach. W wielu miejscach zaplanowano procesje, modlitewne czuwania oraz spotkania młodzieży - podkreślił ks. Kowalski.

Do Wrocławia symbole ŚDM powrócą 9 kwietnia i zostaną we wrocławskich parafiach do 16 kwietnia. Następnie zostaną przekazane do diecezji gnieźnieńskiej, aby zakończyć swoją pielgrzymkę po Polsce pod koniec lipca w Krakowie.

Symbole Światowych Dni Młodzieży, zostały przekazane polskiej delegacji przez Brazylijczyków na placu św. Piotra w Rzymie i od 14 kwietnia 2014 r. pielgrzymują po polskich diecezjach, przygotowując Polskę do spotkania młodych z całego świata w Krakowie.

...

To cieszy Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:30, 01 Kwi 2016    Temat postu:

PAP

W niedzielę poświęcenie Dzwonu Miłosierdzia
W niedzielę poświęcenie Dzwonu Miłosierdzia - Thinkstock

Podczas Niedzieli Miłosierdzia Bożego w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach poświęcony zostanie Dzwon Miłosierdzia. Jego bicie ma powitać w lipcu papieża Franciszka w Campusie Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką.

Ważący pół tony dzwon został odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Jest ozdobiony symbolem Światowych Dni Młodzieży oraz herbami papieża Franciszka, kardynała Stanisława Dziwisza i Jana Pawła II.
REKLAMA


Podczas Święta Miłosierdzia Bożego dzwon ma poświęcić metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Późnym popołudniem dzwon zostanie zawieszony w Campusie Misericordiae.

W sanktuarium w Łagiewnikach będą w niedzielę także wolontariusze Światowych Dni Młodzieży, którzy w Niedzielę Palmową byli w Watykanie. - Wyjeżdżaliśmy jako przedstawiciele różnych wolontariatów, a wróciliśmy jako wspólnota, zgrany zespół, który będzie ze sobą współpracować w przyszłości, być może przy nowych projektach – mówił wolontariusz długoterminowy Komitetu Organizacyjnego ŚDM Mateusz Mleczko.

Młodzi wręczą obecnym na uroczystości przedstawicielom władz państwowych i kościelnych gałązki oliwne poświęcone przez papieża Franciszka. Gałązki otrzymają także wierni.

Tematem przewodnim lipcowych Światowych Dni Młodzieży są zaczerpnięte z Ewangelii słowa: "Błogosławieni Miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". - Temat ŚDM jest w jakiś sposób diagnozą współczesności i zaproszeniem młodych ludzi, by używając konkretnego klucza spojrzeli na swoje życie i wyzwania, jakie stawia przed nimi świat, ale także do zastanowienia się, co chce im powiedzieć miejsce, do którego przyjeżdżają - mówiła rzeczniczka prasowa Komitetu Organizacyjnego ŚDM Dorota Abdelmoula.

Dodała, że Kraków jest nie tylko światową stolicą kultu Miłosierdzia Bożego, ale także miastem jego orędowników – św. Faustyny i św. Jana Paweł, zaś Światowe Dni Młodzieży zbiegają się z jubileuszowym Rokiem Miłosierdzia.

W lipcu uczestnicy ŚDM będą w zorganizowanych grupach pielgrzymować z Sanktuarium św. Jana Pawła II do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Szacuje się, że miejsca te odwiedzi między 26 a 29 lipca ok. 300 tys. młodych ludzi. "W trakcie pielgrzymki przewidziane jest oddanie czci relikwiom św. Jana Pawła II oraz relikwiom św. siostry Faustyny" - mówił koordynator ds. ŚDM na terenie obu sanktuariów ks. Aleksander Wójtowicz. W sanktuarium Bożego Miłosierdzia młodzi przejdą przez usytuowaną tam Bramę Miłosierdzia, będą też w kilku językach odmawiać Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Zgodnie z programem wizyty papieża Franciszka 30 lipca Ojciec Św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II wyspowiada pięć młodych osób: w języku włoskim, hiszpańskim i francuskim.

...

Dobro...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 16:12, 03 Kwi 2016    Temat postu:

Dziennik Wschodni

Lublin szykuje się do wizyty pielgrzymów, którzy przyjadą przed spotkaniem z papieżem
Papież Franciszek - Reuters

Miasto przygotowuje się na lubelski "wstęp" do Światowych Dni Młodzieży. Prezydent spodziewa się 15 tys. uczestników, w tym 4 tys. z zagranicy - informuje "Dziennik Wschodni".

Od miliona do trzech milionów ludzi może zjechać na spotkanie z papieżem Franciszkiem w trakcie Światowych Dni Młodzieży, zaplanowanych w Krakowie od 27 do 31 lipca. Kilka dni wcześniej, pod hasłem "Kraków zaczyna się w Lublinie" atrakcje dla młodych przygotowuje Archidiecezja Lubelska. Kulminacją ma być spotkanie 23 lipca na stadionie Arena Lublin.
REKLAMA
REKLAMA


Archidiecezja niedawno szacowała, że gości z zagranicy będzie 6 tys., teraz mówi tylko o 4 tys., ale i tak liczy na pełny stadion. – Spodziewamy się ok. 15 tys. ludzi – mówi ks. Mirosław Ładniak, koordynator wydarzenia. – Goście będą rozlokowani w ponad 70 parafiach na terenie Archidiecezji Lubelskiej, będą spać u rodzin.

Pierwszy duży zjazd zaplanowany jest na 22 lipca, gdy na pl. Zamkowym wystąpi Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze" oraz lubelscy Kaniorowcy. Następnego dnia wszyscy zgromadzą się na Arenie Lublin.

– Miasto stanie na wysokości zadania, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa i wsparcie organizacyjne – zapewnia Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. W ciągu dwóch tygodni ustalone mają być zasady ochrony imprezy, w tym sprawdzania zawartości plecaków. Właśnie względami bezpieczeństwa i kontrolą nad osobami wchodzącymi organizatorzy tłumaczą wprowadzenie obowiązkowych, choć darmowych wejściówek dostępnych m.in. w parafiach.

Jednocześnie miasto chce, by jak najwięcej gości korzystało z transportu zbiorowego. – Po to, by Lublin był drożny komunikacyjnie – wyjaśnia Żuk. Stąd decyzja o darmowych przejazdach dla przyjezdnych uczestników wydarzenia. – Goście dostaną identyfikatory, na ich podstawie będzie można poruszać się pojazdami komunikacji miejskiej – mówi ks. Ładniak. A dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego mówi też o zwiększeniu częstotliwości kursów, zwłaszcza na liniach kursujących do dworców.

...

Pieknie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 23:18, 03 Kwi 2016    Temat postu:

ŚDM: W Campusie Misericordiae odsłonięto Dzwon Miłosierdzia
Bicie dzwonu przywita papieża Franciszka. - PAP

Na terenie Campusu Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką, gdzie w lipcu z papieżem Franciszkiem spotkają się uczestnicy Światowych Dni Młodzieży, odsłonięto w niedzielę Dzwon Miłosierdzia. Bicie dzwonu przywita papieża Franciszka.

W niedzielę przed południem dzwon został poświęcony przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza podczas obchodów święta Bożego Miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach. Wtedy zabrzmiał po raz pierwszy.
REKLAMA
REKLAMA


W niedzielę po południu dzwon zabrzmiał po raz drugi. Na prośbę burmistrza Wieliczki Artura Kozioła dzwon odsłonili mieszkańcy Brzegów, a rozkołysali strażacy.

Dzwon został odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Jest ozdobiony symbolem Światowych Dni Młodzieży oraz herbami papieża Franciszka, kardynała Stanisława Dziwisza i Jana Pawła II.

Dzwon Miłosierdzia waży 500 kg, jego średnica wynosi 93 cm, a dźwięk brzmi w tonacji a1 - o częstotliwości przyjaznej dla ucha ludzkiego. Do odlewu wykorzystano wysokiej jakości stop miedzi i cyny w proporcjach 78:22. Natomiast kute serce dzwonu zostało wykonane z miękkiej stali.

Dzwon zostanie zawieszony na dzwonnicy budowanej obok Domu wsparcia dla osób starszych i niepełnosprawnych "Misericordiae". Gospodarze liczą, że nowo wybudowany budynek poświęci w lipcu papież Franciszek. Obok powstanie jeszcze drugi budynek - tzw. "Chleb Miłosierdzia" – który będzie centrum logistycznym Caritas Archidiecezji Krakowskiej do przechowywania żywności.

Na terenie budowanego Campusu Misericordiae w sobotę 30 lipca odbędzie się czuwanie młodych z papieżem Franciszkiem, a w niedzielę 31 lipca na zakończenie ŚDM papież odprawi Mszę Świętą Posłania.

Campus Misericordiae będzie zajmował ok. 250 hektarów, ale powierzchnia użytkowa dla pielgrzymów będzie wynosiła ok. 200 hektarów. Na tym terenie, według szacunków, pomieści się ok. 2,5 mln osób. Przygotowane też zostaną sektory zapasowe.

Kampus powstaje na terenach przyszłej Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej na granicy Krakowa i Wieliczki, w odległości ok. 12 km od Rynku Głównego w Krakowie.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia ŚDM jest otwarty.

...

Kazda forma dobra jest dobra!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 15:33, 06 Kwi 2016    Temat postu:

PAP

ŚDM: ok. 360 tys. pielgrzymów chce zwiedzić Muzeum Auschwitz
ŚDM: ok. 360 tys. pielgrzymów chce zwiedzić Muzeum Auschwitz - istock

Ok. 360 tys. uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie zadeklarowało już chęć zwiedzenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz - wynika z danych duszpasterstwa młodzieży diecezji bielsko-żywieckiej, które prowadzi zapisy.

Dla uczestników ŚDM, które odbędą się w Krakowie od 26 do 31 lipca, wyznaczono specjalne terminy zwiedzania Muzeum Auschwitz: od 20 do 28 lipca oraz od 1 do 3 sierpnia. Co godzinę będzie mogło wejść trzy tysiące osób. Oznacza to, że były obóz zobaczy w tych dniach ok. 396 tys. pielgrzymów.
REKLAMA
REKLAMA


Aby zwiedzić Muzeum pielgrzymi muszą zarezerwować termin w internecie: mlodzi.duszpasterstwa.bielsko.pl/auschwitz/. Większość, zwłaszcza w czasie trwania ŚDM, a także bezpośrednio przed nimi, jak i tuż po, jest już zajęte. Pozostało niespełna 36 tys. wolnych miejsc między 20 i 23 lipca oraz 2 i 3 sierpnia.

Ogromna liczba odwiedzających wyklucza wejście do wnętrz historycznych budynków w byłych Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Historię obozu przybliżą im wystawy plenerowe. Wicedyrektor Muzeum Andrzej Kacorzyk powiedział, że ich scenariusze są już gotowe. Pozostało wykonanie plansz i ustawienie, tak by 20 lipca pielgrzymi mogli je obejrzeć. Zwiedzający otrzymają także broszury.

Z danych organizatorów wynika, że codziennie Muzeum odwiedzi ok. 33 tys. pielgrzymów, którzy przyjadą autokarami. Będzie to ogromne wyzwanie logistyczne. Wicedyrektor placówki zapewnił jednak, że Muzeum ma możliwości przyjęcia autokarów w pobliżu byłego obozu Auschwitz I. - Mniej miejsc parkingowych jest w pobliżu byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, ale policja posiada doświadczenie w tej dziedzinie. Podczas Marszu Żywych w jednym momencie znajduje się tam 10 do 15 tys. ludzi i wszyscy są później odwożeni autobusami. Mamy doświadczenie, jeśli chodzi o odpowiednie ustawianie tam autokarów – zapewnił.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie, położonym kilkadziesiąt kilometrów od byłego obozu. Na spotkanie z pielgrzymami przyjedzie papież Franciszek, który odwiedzi także były niemiecki obóz. Stanie się to 29 lipca.

Prace nad programem wizyty Ojca Świętego w byłym obozie trwają i nie jest on w tej chwili znany. Jednym z jego punktów może być jednak spotkanie z byłymi więźniami. - Nie wyobrażam sobie, by tego dnia nie było byłych więźniów. Ich obecność jest oczywista. Przypuszczam, że papież będzie się chciał z nimi spotkać, choćby na krótko – powiedział Andrzej Kacorzyk.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ub.r. były niemiecki obóz Auschwitz odwiedziła rekordowa liczba ponad 1,72 mln osób. Miejsce Pamięci Auschwitz odwiedziło już dwóch papieży - Jan Paweł II w 1979 r. oraz Benedykt XVI w 2006 r.

...

To Droga Krzyzowa...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 15:34, 06 Kwi 2016    Temat postu:

Uczestnicy ŚDM odnowią w Poznaniu przyrzeczenia chrzcielne

Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży, przebywający w lipcu w Archidiecezji Poznańskiej, 24 lipca odnowią przyrzeczenia chrzcielne pod poznańską katedrą na Ostrowie Tumskim. Jest możliwe, że 1050 lat temu właśnie na Ostrowie Tumskim odbył się chrzest Mieszka I.

Do tej pory przyjazd do Archidiecezji Poznańskiej z okazji tegorocznych Światowych Dni Młodzieży zadeklarowało 30 grup z całego świata, ok. 3,5 tys. pielgrzymów. Najwięcej gości spodziewanych jest z Hiszpanii. Poszukiwani są wolontariusze ze znajomością tego języka, a także osoby do pomocy przy organizacji wydarzenia.
REKLAMA


Centralne uroczystości ŚDM z udziałem papieża Franciszka odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie. Czas od 20 do 25 lipca pielgrzymi spędzą w poszczególnych diecezjach, w tym także w Archidiecezji Poznańskiej. Pierwsze trzy dni przebywać będą w dekanatach poza Poznaniem, na weekend przyjadą do parafii poznańskich i w okolicach Poznania na "Dni w diecezji".

Duszpasterz młodzieży Archidiecezji Poznańskiej ks. Arkadiusz Szady powiedział, że w ciągu tych dwóch dni młodzież z wielu krajów będzie miała szansę poznać stolicę Wielkopolski, uczestniczyć we wspólnych modlitwach, zajęciach i zabawach. W niedzielne południe młodzi pielgrzymi spotkają się pod poznańską katedrą, by w roku jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski odnowić przyrzeczenia chrzcielne. W obrzędzie uczestniczyć będzie metropolita poznański abp Stanisław Gądecki oraz biskupi m.in. z Hiszpanii, Boliwii i USA.

- To odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych pod przewodnictwem abp. Gądeckiego będzie w języku Kościoła, czyli po łacinie. Zanim dojdzie do tego obrzędu, pielgrzymi usłyszą w krótkim wprowadzeniu, dlaczego odbywa się on w tym miejscu, co zdarzyło się 1050 lat temu – powiedział ks. Szady.

Po spotkaniu na Ostrowie Tumskim pielgrzymi przejdą na Cytadelę na modlitwy, koncerty, mszę i przedstawienie teatralne. Na sobotę organizatorzy zaplanowali dla grup pielgrzymów spacery po Poznaniu. Zagraniczni goście zobaczą najważniejsze zabytki, odwiedzą poznańskie kościoły i najciekawsze miejsca w mieście.

Do archidiecezji poznańskiej w lipcu przyjadą m.in. pielgrzymi z Portugalii, Hiszpanii, Wysp Zielonego Przylądka, Australii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Kanady, USA, Boliwii i Peru. Grupa z Hiszpanii ma liczyć ok. 1,2 tys. osób, stąd potrzebni są tłumacze języka hiszpańskiego.

Wciąż poszukiwani są też wolontariusze do pomocy przy organizacji diecezjalnej części ŚDM. Według organizatorów, potrzeba nawet ok. 350 osób. Pod koniec kwietnia w poszczególnych parafiach w Poznaniu ogłaszany będzie nabór dla osób zainteresowanych pomocą. Organizatorzy zachęcają też wszystkich do zgłaszania się do swoich parafii i deklarowania pomocy przy obsłudze pielgrzymów.

Na terenie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu w 1999 r. odnaleziono relikty palatium Mieszka I. W następnych latach archeolodzy odkryli też fundamenty pałacowej kaplicy. Według badaczy, obiekty te należą do najwcześniejszych murowanych budowli świeckich i sakralnych w państwie pierwszych Piastów, odpowiadających metrykalnie czasom Mieszka I. Zakłada się też, że Ostrów Tumski mógł być miejscem, w którym w 966 roku doszło do chrztu Mieszka I.

....

Jest okazja.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:08, 06 Kwi 2016    Temat postu:

Trwają przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w regionie
Jarosław Rybus
Dziennikarz Onetu
Trwają przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w regionie - Jakub Kaczmarczyk / PAP

Parada wielu narodowości ulicami miasta, pielgrzymki, uroczyste koncerty i festyny - to część wydarzeń wpisanych w zbliżające się Światowe Dni Młodzieży na terenie Kielc, które odbędą się pod koniec lipca. Ale już teraz trwają intensywne przygotowania i przyjmowane są zgłoszenia od kielczan, którzy mogą przyjąć przyjezdnych.

Spodziewanych jest do 5 tysięcy pielgrzymów z całego świata. I to tylko w diecezji kieleckiej. Rodziny zainteresowane przyjęciem podróżnych mogą zgłaszać się do końca czerwca do swoich parafii.
REKLAMA
REKLAMA


W ramach diecezji kieleckiej przyjmowani są pielgrzymi w samym mieście Kielce i w promieniu 50 km. Jak powiedział Onetowi ks. Sławomir Sarek, spodziewani są przyjezdni z takich krajów, jak między innymi: Włochy, Francja, Ukraina i Hiszpania. Kielczanie będą też mogli spotkać Japończyków, Brazylijczyków i Kanadyjczyków.

Przygotowania trwają zgodnie z planem i bez większych zakłóceń. Dobrze przebiega współpraca z lokalnymi władzami - mówi Onetowi s. Sławomir Sarek. - Jesteśmy już przygotowani na potwierdzone 3 tysiące pielgrzymów. Nadal jednak zgłaszają się kolejni.

W opinii nie tylko księdza ŚDM to doskonała okazja do promocji regionu.

Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się w diecezji kieleckiej 19 lipca.

Spotkania będą się odbywać w parafiach w Kielcach, Wiślicy, Miechowie. Do tych dwóch ostatnich zorganizowane zostaną pielgrzymki.

Kielczanie będą mogli spotkać pielgrzymów z wielu krajów między innymi podczas specjalnej parady grup narodowościowych, która 23 lipca przejdzie z Bazyliki Katedralnej na stadion Kolporter Arena. Na terenie obiektu sportowego odbędą się uroczystości religijne.

W przedostatni dzień pobytu goście wezmą udział w wieczornych festynach organizowanych w powiatach buskim, jędrzejowskim, pińczowskim i włoszczowskim. W Kielcach festyn pod nazwą "Gospodarze gościom" odbędzie się 24 lipca w Amfiteatrze na Kadzielni.

25 lipca pielgrzymi opuszczą Kielce i dołączą do uroczystości w Krakowie.

...

Pieknie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:33, 07 Kwi 2016    Temat postu:

PAP
PAP
ŚDM: brakuje 50 tysięcy miejsc noclegowych
Kampus Miłosierdzia w Brzegach - to tutaj spotkają się młodzi na ŚDM w Krakowie
Kampus Miłosierdzia w Brzegach - to tutaj spotkają się młodzi na ŚDM w Krakowie - Leszek Szymański / PAP

Dla młodych ludzi, którzy latem przyjadą na Światowe Dni Młodzieży potrzeba według szacunków Komitetu Organizacyjnego ŚDM ok. 350 tys. miejsc noclegowych. Wciąż poszukiwanych jest ponad 50 tys. noclegów.

- Mamy nadzieję, że znajdziemy je u rodzin, bo właśnie w rodzinach pielgrzymi mogą w pełni przeżyć ŚDM pod względem kulturowym i duchowym - mówił dziennikarzom Krystian Ciempka z Departamentu Logistyki Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

Każdy może przyjąć pielgrzymów

Osoby, które chcą przyjąć pielgrzymów w swoich domach, mogą pobrać stosowną deklarację ze strony [link widoczny dla zalogowanych] albo w parafii i po wypełnieniu powinny ją przekazać komitetowi przy kościele parafialnym.

Oczekiwania wobec gospodarzy nie są wielkie. Pielgrzymi potrzebują ok. 3 m kw., na których mogliby rozłożyć karimatę i śpiwór oraz dostępu do łazienki. Rodziny nie mają obowiązku przygotowywania posiłków, choć mile widziane będą śniadania.

Komitet Organizacyjny ma obecnie deklaracje dotyczące 298 tys. noclegów. Ponad 100 tys. z nich zostanie przygotowana w szkołach, domach kultury i remizach, reszta u rodzin.

Jak poinformował Ciempka, trwa negocjowanie i podpisywanie umów ze 106 samorządami, które mają u siebie gościć pielgrzymów. Jeśli nie uda się znaleźć brakujących 50 tys. miejsc u rodzin, Komitet Organizacyjny będzie prosił samorządy o udostępnienie większej liczby noclegów.

Pomogą również harcerze

We współpracy m.in. z organizacjami harcerskimi przygotowywanych zostanie kilka miasteczek namiotowych np. na terenie gminy Michałowice i przy ul. Fortecznej w Krakowie z pomocą ZHP utworzonych zostanie ok. 8-10 tysięcy miejsc, przy ul. Łojasiewicza ZHR przygotuje noclegi dla ok. dwóch tysięcy osób, a Skauci Europy dla ok. 2 – 2,5 tysiąca miejsc na stadionie "Korony" i przy kościele św. Benedykta. Planowane jest uruchomienie kolejnego miasteczka przy współpracy z Opus Dei dla trzech tysięcy pielgrzymów na ulicy Kolnej w Krakowie, a organizacja Strzelec będzie gościła w Woli Więcławskiej młodzież polonijną (ok. pięć tysięcy miejsc).

Oprócz tych pól namiotowych będą także miasteczka komercyjne tworzone nie przez Komitet, lecz przez podmioty prywatne.

Rzeczniczka Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, Dorota Abdelmoula mówiła podczas czwartkowej konferencji prasowej, że największym wyzwaniem będą ci, którzy przyjadą bez rejestracji. Wiele z tych osób samodzielnie rezerwowało sobie noclegi w hotelach i hostelach, ale większość dotrze do Krakowa na dwa-trzy finalne dni ŚDM. Z myślą o nich przy niektórych parafiach ustawione zostaną użyczone przez wojsko namioty, a od piątku 29 lipca całą dobę otwarte będą krakowskie kościoły, w których w razie złej pogody będzie można się schronić.

Ewelina Młynarczyk z Wadowic zamierza podczas ŚDM przyjąć u siebie ośmioro pielgrzymów. Również sama dwukrotnie korzystała z gościnności innych: w 1997 r. w Paryżu i w 2000 r. w Rzymie. - Atmosfera ŚDM powoduje, że człowiek cieszy się ze spotkania z ludźmi z innych kultur. Nawet jeśli nie zna się języka albo nie jest się głęboko wierzącym warto zaprosić do siebie pielgrzymów, bo można się zarazić tą wiarą od nich. A jeśli ci, którzy przyjadą nie będą głębokiej wiary, mogą tą wiarę zaczerpnąć od nas, Polaków - mówiła Młynarczyk.

Do tej pory zarejestrowało się niemal 585 tys. osób zainteresowanych przyjazdem na ŚDM, z czego ok. 135 tys. jest w drugiej fazie rejestracji, w której wybiera się pakiety pielgrzyma (wyżywienie, zakwaterowanie). ŚDM Kraków 2016 potrwają od 26 do 31 lipca.

>>>

Polacy sie zrobili zachodnio-liberlni. Nie sa juz goscinni...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:05, 08 Kwi 2016    Temat postu:

Węgry: już ponad 3500 osób zarejestrowało się na Światowe Dni Młodzieży
Światowe dni młodzieży 2016 - Jakub Kaczmarczyk / PAP

- Już ponad 3500 młodych Węgrów zarejestrowało się do udziału w krakowskich Światowych Dniach Młodzieży – poinformował agencję MTI sekretarz stanu w Ministerstwie ds. Zasobów Ludzkich odpowiedzialny za kontakty z Kościołami Miklos Soltesz.

Soltesz powiedział, też, że - w ciągu dwóch tygodni już ponad 3500 osób zarejestrowało się za pośrednictwem systemu uruchomionego przez Węgierską Konferencję Biskupów Katolickich, ale oczekiwany jest udział znacznie większej liczby uczestników z Węgier.
REKLAMA
REKLAMA


Jak poinformował, - spotkał się w Krakowie z kardynałem Stanisławem Dziwiszem oraz osobami odpowiedzialnymi za przyjęcie gości z Węgier, a także odwiedził miejsca, w których będą oni mieszkać podczas Światowych Dni Młodzieży - dodał Soltesz.

Część młodych Węgrów zamieszka na plebanii parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej, a część w miasteczku Brzesko, oddalonym od centrum Krakowa o 25 minut jazdy pociągiem. Dojazd ten jest wliczony w opłatę rejestracyjną.

- Węgierski wsparł wyjazd młodzieży na Światowe Dni Młodzieży sumą 50 mln forintów (690 tys. zł) za pośrednictwem Konferencji Biskupów. Zachęcono też wszystkich młodych Węgrów do zgłaszania się na wyjazd, który wzbogaci ich przeżyciem duchowym na całe życie - podkreślił Soltesz. Można to zrobić do 15 czerwca za pośrednictwem strony [link widoczny dla zalogowanych]

...

Pieknie Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:39, 09 Kwi 2016    Temat postu:

PAP

Grekokatolicy z Ukrainy i grupa koptów z Egiptu przyjedzie na Podkarpacie
Grekokatolicy z Ukrainy i grupa koptów z Egiptu przyjedzie na Podkarpacie - Materiały prasowe

Ponad 4,5 tysiąca pielgrzymów przyjedzie na Podkarpacie na czas tzw. dni w diecezjach, poprzedzających Światowe Dni Młodzieży. Będą wśród nich grekokatolicy z Ukrainy oraz grupa koptów z Egiptu.

Uczestnicy ŚDM będą mogli m.in. zwiedzić podkarpackie sanktuaria, a także Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Muzeum Zamku w Łańcucie czy Karpacką Troję. Zaplanowano dla nich koncerty lokalnych zespołów, warsztaty z Młodzieżową Diakonią Muzyczną i wycieczkę w Bieszczady. Pielgrzymi będą się też uczyć pisania ikon. M.in. w Rzeszowie i Przemyślu zaplanowano wielotysięczne nabożeństwa z ich udziałem.
REKLAMA
REKLAMA


Od 20 do 25 lipca do archidiecezji przemyskiej przyjedzie blisko 2 tys. pielgrzymów, a do diecezji rzeszowskiej - ponad 2,6 tys. - Liderzy grup, które przyjadą, prosili nas, żeby te dni przeżyć wśród Polaków. Mamy nadzieję, że wyszliśmy im naprzeciw – powiedział koordynator ŚDM w archidiecezji przemyskiej ks. Tadeusz Biały.

W archidiecezji przemyskiej pielgrzymi m.in. z Australii, Malezji, Francji, Kanady, Gabonu, Gwatemali, Rosji, Włoch rozlokowani zostaną u rodzin w ośmiu miastach: Przemyślu, Krośnie, Sanoku, Jarosławiu, Przeworsku, Leżajsku, Łańcucie i Brzozowie; od 500-400 do kilkudziesięciu osób w każdym.

Na czas spotkań młodych z papieżem archidiecezja ta przyjmie nazwę biblijnego Ein Karim, w którym urodził się św. Jan Chrzciciel. - Młodym pielgrzymom proponujemy, aby te dni przeżywali w blasku Tajemnic Światła, czyli części drugiej różańca świętego – mówił koordynator.

W związku z ŚDM na lipiec przeniesiono odbywające się od przeszło 20 lat w tej archidiecezji w Niedzielę Palmową Spotkania Młodych. W tym roku "odbędą się z udziałem pielgrzymów z całego świata. W spotkaniach zazwyczaj bierze udział blisko pięć tys. osób. Co roku odbywają się w różnych miastach" – mówił ks. Biały.

- Planowane są m.in. koncerty lokalnych zespołów, ewangelizacja uliczna, Droga Światła, warsztaty muzyczne z Młodzieżową Diakonią Muzyczną, wspólna Eucharystia w Rynku, wyjazd uczestników do sanktuariów i w Bieszczady, i oczywiście zwiedzanie samego miasta z przewodnikami PTTK – powiedział rzecznik przemyskiego magistratu Witold Wołczyk.

W programie znalazły się również trzydniowe warsztaty z pisania ikon, a na zakończenie dni w diecezjach, 25 lipca, zaplanowano uroczystą mszę na rynku w Przemyślu; wezmą w niej udział pielgrzymi ze wszystkich ośrodków oraz miejscowa młodzież.

Wołczyk podkreślił, że miasto jest przygotowane na przyjęcie gości; przypomniał, że w Przemyślu spotkania organizatorów i służb trwają cyklicznie od ubiegłego roku.

Druga z podkarpackich diecezji - diecezja rzeszowska na czas ŚDM przyjmie biblijną nazwę Tabor; na górze tej w obecności apostołów Piotra, Jana i Jakuba nastąpiło Przemienienie Pańskie.

Przyjazd do diecezji rzeszowskiej zapowiedziało już przeszło 2,6 tys. osób. Będą to pielgrzymi z Ukrainy, Francji, Włoch, Niemiec, Hondurasu, Argentyny, Peru, Brazylii, Ekwadoru, Nikaragui, Kanady, Anglii, Irlandii, USA, Chin, Kazachstanu, Egiptu, Filipin, Hiszpanii. "Wśród nich jest zróżnicowanie obrzędowe. Mamy grekokatolików z Ukrainy oraz 65 osób z Egiptu, z Kościoła obrządku koptyjskiego" – powiedział PAP koordynator ŚDM diecezji rzeszowskiej ks. Daniel Drozd.

Pielgrzymi ci zamieszkają u rodzin, zdecydowana większość w Rzeszowie. - Mamy 2670 rodzin, które zdeklarowały, że przyjmą pielgrzymów; to ok. siedem tys. miejsc noclegowych – mówił ks. Drozd.

Jak poinformował rzecznik marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko, samorząd województwa przygotował ofertę turystyczną. - Głównym jej elementem jest propozycja objazdów po regionie połączona ze zwiedzaniem najciekawszych miejsc oraz atrakcji Podkarpacia, w tym m.in. Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Muzeum Zamku w Łańcucie czy Karpackiej Troi – powiedział Leyko.

Pielgrzymi będą mogli pojechać na wycieczkę w góry, zwiedzić lokalne muzea i ciekawe miejsca Podkarpacia. Zaplanowano też spotkania rekolekcyjne w wybranych kościołach Rzeszowa i diecezji, np. wieczorne nabożeństwo w rzeszowskiej Hali Podpromie.

Jeden z dni pielgrzymom zorganizują goszczące ich rodziny; dzień ten upłynie pod hasłem "Piknik z Rodziną".

Dni w diecezjach zakończy msza na błoniach papieskich w Rzeszowie, po której młodzi wyjadą do Krakowa.

..

Pieknie!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 16:12, 10 Kwi 2016    Temat postu:

700 osób z Ziemi Świętej i Cypru na ŚDM

RV / mz, Jerozolima, 2016-04-10

Około 100 Jordańczyków, 200 Palestyńczyków a także blisko 400 maronitów, grekokatolików oraz hebrajskojęzycznych katolików weźmie udział w tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży.

Łaciński Patriarchat Jerozolimy poinformował, że pod koniec lipca do Krakowa przyjedzie łącznie ponad 700 młodych ludzi z Izraela, Palestyny Jordanii i Cypru, a także, wyjątkowo, 5 osób ze Strefy Gazy.

W porównaniu z poprzednimi spotkaniami oznacza to znaczący wzrost liczby uczestników z tej części globu. Jeszcze trzy lata temu, na Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro przyjechała stamtąd zaledwie 30-osobowa grupa.

Tydzień przed przyjazdem Papieża do Polski delegacja z Ziemi Świętej i Cypru zatrzyma się w Warszawie, a dokładniej w Betlejem. Taką bowiem nazwę na czas Światowych Dni Młodzieży otrzymała diecezja warszawsko-praska. Będą oni uczestniczyć tam w „Dniach w diecezjach”. W komunikacie patriarchatu wyrażono nadzieję, że tydzień ten będzie okazją do „odkrycia polskiej kultury i spotkania z chrześcijańskimi rodzinami”.
KAI
...

Cenne.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:37, 13 Kwi 2016    Temat postu:

Warszawa poszukuje 1000 wolontariuszy na ŚDM

[link widoczny dla zalogowanych] / br, Warszawa, 2016-04-13
Tweetnij


Fot. sdm2016.warszawa.pl

Warszawa poszukuje 1000 osób, które zaangażują się w wolontariat podczas tygodnia diecezjalnego w lipcu przed Światowymi Dniami Młodzieży.

W Warszawie w projekcie weźmie udział łącznie około 1000 wolontariuszy. Ich głównym celem będzie zapewnienie sprawnej i profesjonalnej obsługi uczestników, gości i turystów. Wolontariusze będą obecni na lotnisku, dworcach i na ulicach miast. Będą aktywnie wspierać organizację wydarzeń kulturalnych, projektów, centrów wolontariatu oraz zwiedzania warszawskich kościołów i sanktuariów.

Aby zostać wolontariuszem ŚDM – Warszawskie Dni w Diecezjach trzeba wypełnić formularz rekrutacyjny na stronie [link widoczny dla zalogowanych]

Po wypełnieniu wszystkich wymaganych danych, trzeba poczekać na rozmowę rekrutacyjną, która trwa ok. 15 minut.

Zgłaszając się do działania w przestrzeni społeczno-kulturalnej wolontariusz może pomóc przy przygotowaniu i organizacji licznych wystaw, zaopiekować się gośćmi strefy chilloutu, w której można będzie wypić kawę i poczytać książkę. Jeśli lubi natomiast pracować z najmłodszymi, będzie mógł pomóc w strefie dla dzieci, a swoją wiedzę o Warszawie wykorzystać pracując jako przewodnik turystyczny. Ci, którzy mają w sobie żyłkę reporterską lub pasję do fotografii i nowych technologii, są zaproszeni do współpracy jako wolontariusze-reporterzy.

"Jako wolontariusz w obszarze miejskim pomożesz przybyłym gościom poczuć się jak w domu. Przywitasz ich na lotnisku i pokierujesz w odpowiednim kierunku pomagając w środkach komunikacji miejskiej oraz na warszawskich ulicach i placach. Będziesz także ich informatorem w kwestii atrakcji i zabytków w naszym mieście. Możesz również pomóc osobom niepełnosprawnym, by jak najpełniej mogli skorzystać z dni w diecezjach" - zachęcają instytucje zaangażowanie w utworzenie wolontariatu.

Wolontariusze w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej będą mogli przybliżyć pielgrzymom historię i architekturę najważniejszych sanktuariów i kościołów po obu stronach Wisły. Można m.in. pomóc w organizacji ruchu, wesprzeć zaplecze techniczne, pomóc w organizacji wydarzeń kulturalnych i religijnych, wesprzeć służbę informacyjno-porządkową.

Po zakwalifikowaniu wolontariusze przejdą obowiązkowy cykl szkoleń m.in. z pierwszej pomocy, komunikacji interpersonalnej i międzykulturowej, wiedzy na temat funkcjonowania miasta podczas Dni w Diecezjach, zasad wolontariatu i bezpieczeństwa. Dodatkowo wolontariusze przejdą także szkolenia z wiedzy potrzebnej na stanowisku, które będą zajmować.

Organizatorami wolontariatu w Warszawie podczas Dni w Diecezjach organizowanych w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży są Urząd m.st. Warszawy, Centrum Myśli Jana Pawła II, Archidiecezja Warszawska i Diecezja Warszawsko-Praska. Każda z instytucji w ramach wspólnego projektu rekrutuje wolontariuszy do wsparcia organizacji miejsc/projektów/podobszarów, za które odpowiada bezpośrednio w trakcie organizacji Dni w Diecezjach.

Więcej informacji: [link widoczny dla zalogowanych]

KAI

...

Ze stolyco zawsze problemy...


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Śro 20:39, 13 Kwi 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:27, 15 Kwi 2016    Temat postu:

40 tys. pielgrzymów chce zobaczyć kopalnię soli w Wieliczce
mr/
2016-04-15, 09:46



Skomentuj
0
Ponad 40 tys. pielgrzymów z kilkudziesięciu krajów zarezerwowało już bilety do kopalni soli w Wieliczce w czasie Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. W dniach 23 lipca - 3 sierpnia kopalnia wydłuża dla nich godziny zwiedzania - poinformowało biuro prasowe kopalni.
Pixabay/JacekAbramowicz

Kraj
Wieliczka: całodobowa kopalnia soli - dla...

Rozrywka
Polska jednym z najlepszych celów podróży w...

Wśród dokonujących rezerwacji dominują pielgrzymi z krajów europejskich, ale są też zgłoszone grupy z Brazylii, Chile, Argentyny, Ekwadoru, USA, Kanady, Singapuru, Tajwanu, a nawet Czadu i Gabonu.



Pielgrzymi zamawiają bilety za pośrednictwem serwisu on-line na stronie wielickiej kopalni. Pod ziemią będą mogli zwiedzać Trasę Turystyczną lub podziemny Szlak Pielgrzymkowy. Tury organizowane będą w języku polskim oraz sześciu językach obcych, czyli angielskim, włoskim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim oraz niemieckim.



Uruchomione zostały także specjalne numery telefonów, pod którymi pielgrzymi mogą uzyskać wszystkie informacje niezbędne do zaplanowania i zorganizowania podziemnej wycieczki. Z myślą o pielgrzymach z okazji inauguracji nowego sezonu turystycznego 14 kwietnia w solankowym jeziorze w komorze Erazma Barącza umieszczono podświetlone logo Światowych Dni Młodzieży.



Wieliczka popularna wśród turystów



Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy. Zorganizowany ruch turystyczny odbywa się od końca XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na I ListęŚwiatowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.



W 2015 roku kopalnię odwiedziła rekordowa liczba turystów - 1 mln 390 tys. osób. W pierwszym kwartale 2016 r. do kopalni przyjechało o 25 proc. turystów więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.



Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Brzegach pod Wieliczką w dniach od 26 do 31 lipca. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

PAP

...

Milo jednak to nie turystyka jest celem Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:21, 15 Kwi 2016    Temat postu:

"Przyjmujemy wierzących i niewierzących". Ostatnia szansa by zostać wolontariuszem na ŚDM
az/
2016-04-15, 14:35
Skomentuj
0
Do 17 maja została przedłużona w stolicy rekrutacja wolontariuszy na diecezjalny tydzień Światowych Dni Młodzieży. Szukamy wolontariuszy miejskich, którzy chcieliby się zaangażować w projekty związane z Warszawą - powiedziała Marta Kukowska z Centrum Myśli Jana Pawła II.
krakow2016.com

Kraj
Strażacy szykują się na Światowe Dni...

Kraj
Warszawa poszukuje wolontariuszy na czas...

Do tej pory zgłosiło się 755 osób chętnych, by działać w wolontariacie ŚDM. Potrzeba jeszcze ok. 300 osób. Żeby być wolontariuszem trzeba mieć 18 lat. Udział w wolontariacie podczas dni w diecezjach jest bezpłatny.



Przedłużona rekrutacja



- Z jednej strony chcemy poinformować, że przedłużamy czas rejestracji i możliwości włączenia się w wolontariat, a z drugiej strony mówimy, że jest to ostatnia szansa, by być wolontariuszem w Warszawie podczas ŚDM - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Norbert Szczepański. Wyjaśnił, że dynamika zgłoszeń jest coraz większa, miejsca zaangażowania znikają z godziny na godzinę.



Projekt wolontariatu realizowany jest wspólnie przez czterech partnerów: po stronie kościelnej są to archidiecezja warszawska oraz diecezja warszawsko-praska; po stronie samorządowej - Centrum Myśli Jana Pawła II i Centrum Komunikacji Społecznej stołecznego ratusza. Warszawa szuka więc wolontariuszy, którzy chcą się zaangażować w projekty kościelne, jak i w miejskie, by pracować w strefach kulturalnych czy przy akcjach społecznych.



"Odczuwamy już zmęczenie"



Jak powiedziała Kukowska, przez ostatni miesiąc udało się zebrać ponad 500 wolontariuszy; liderem jest archidiecezja warszawska, do której zgłasza się najwięcej osób.



- Pracujemy od tygodni, więc odczuwamy już zmęczenie, ale po każdej rozmowie rekrutacyjnej dostajemy skrzydeł. Przychodzą do nas osoby niesamowite, nie tylko młode; osoby z dużym doświadczeniem, znające języki obce, wykształcone i takie, których na pierwszy rzut oka w ogóle nie posądziłabym, że chciałyby zostać wolontariuszem - mówiła.



Dodała, że dwa tygodnie temu zgłosiła się pani, która jako wolontariusz pracowała wiele miesięcy w Wietnamie.



Kwestia religii nie jest tematem rozmowy



Większość ochotników ma motywacje religijne, deklarują się jako osoby wierzące i praktykujące. Podkreśliła jednak, że kwestia religii nie jest tematem rozmowy rekrutacyjnej i koordynatorzy czekają także na wolontariuszy innych wyznań czy niewierzące - dla nich ciekawą propozycją może być zaangażowanie w wolontariat miejski.



Kukowska zachęca, by angażować się w projekty kulturalne miasta. - Epicentrum tych działań będzie na Krakowskim Przedmieściu. Chcemy pokazać nasz kraj, nasze miasto dziesiątkom tysięcy przyjeżdżających do Polski, więc jeżeli ktoś lubi takie środowisko międzykulturowe, to zapraszamy. Jeżeli ktoś ma w sobie żyłkę informatora, lubi działać w dynamicznych miejscach jak dworzec czy lotnisko i ma chęć pomocy innej osobie, to czeka na niego Centrum Komunikacji Społecznej - zachęcała.



Jak zostać wolontariuszem?



Żeby zostać wolontariuszem należy wejść na stronę [link widoczny dla zalogowanych] i wypełnić formularz rekrutacyjny. Podaje się w nim obszar wolontariatu, którym jest się zainteresowanym, dane osobowe i poziom znajomości języków obcych. Potem czeka się na rozmowę rekrutacyjną. Po zakwalifikowaniu, kandydat rozpoczyna szkolenia - obowiązkowe z pierwszej pomocy i komunikacji międzykulturowej oraz szkolenia z wiedzy potrzebnej na stanowisku, które będzie zajmował.

Wolontariusz powinien zadeklarować zaangażowanie na minimum trzy dni.



ŚDM w diecezjach będą trwały od 20 do 25 lipca; dzień później - 26 lipca - zaczynają się ŚDM w Krakowie.



PAP

...

Same wielkie wydarzenia!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:57, 18 Kwi 2016    Temat postu:

Komitet Organizacyjny ŚDM: Brzegi to jedyne miejsce, które pomieści 1,8 mln pielgrzymów
az/
2016-04-18, 18:37



Skomentuj
0
Campus Misericordiae w Brzegach to jedyne miejsce, które zapewni otwarty charakter wydarzenia - podkreśla w opublikowanej w poniedziałek informacji Komitet Organizacyjny ŚDM. W Brzegach pod Wieliczką zaplanowano mszę kończącą Światowe Dni Młodzieży, w której ma wziąć udział Franciszek. Zastrzeżenia do tego terenu w połowie marca zgłosiło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Polsat News

Kraj
Sejm uchwalił specustawę na Światowe Dni...

Według strony kościelnej Brzegi to najlepsza lokalizacja; organizatorzy ŚDM podkreślali wówczas, że cały czas trwają prace i przynajmniej część uwag RCB jest już nieaktualna.



Podczas mszy kończącej ŚDM spodziewanych jest 1,5-1,8 mln pielgrzymów. W opublikowanej w poniedziałek informacji Komitetu Organizacyjnego ŚDM po raz kolejny zaznaczono, że Błonia nie są w stanie pomieścić tylu ludzi.



W dokumencie podkreślono, że mający 300 ha teren w Brzegach jest sześć razy większy od Błoń, jest on dobrze skomunikowany z drogą S7 i autostradą A4, nie koliduje z żądną aktualnie prowadzoną działalnością gospodarczą, co ułatwia przygotowania infrastruktury. Ponadto teren ten jest płaski, co zapewnia doskonałą widoczność głównego miejsca celebracji, a jego przystawanie do uroczystości nie jest jednorazowym wydatkiem, bo Brzegi znajdują się w Wielickiej Strefie Aktywności Gospodarczej - podano.



- Brzegi zapewniają otwartą formułę tego wydarzenia, która jest istotą ŚDM: mogą w nim wziąć udział wszyscy, również ci niezarejestrowani - podkreśla będący częścią KO ŚDM zespół odpowiedzialny za przygotowanie miejsc Wydarzeń Centralnych.



Z informacji wynika, że do tej pory na terenie Campusu Misericordiae m.in.: wybudowano 6,5 km dróg asfaltowych wraz z melioracją, kanalizacją, oświetleniem, ścieżkami pieszymi i rowerowymi, a przed uroczystością planowane jest położenie ok. 15 km dróg tymczasowych w celu obsługi medycznej, sanitarnej i bezpieczeństwa.



Siedem nowych mostów



W dokumencie podano także, że Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie przeprowadził konserwacje wałów na rzekach, poprawiono także stan rowów przy ciekach wodnych. Wkrótce rozpocznie się budowa trzech nowych mostów na rzece Serafa i potoku Zabawka, a cztery kolejne - tymczasowe zostaną postawione przez wojsko. "Siedem nowych mostów oraz pięć obecnie istniejących i wyremontowanych stanowią, zdaniem organizatora, optymalne rozwiązanie" - napisano.



Zespół odpowiedzialny za przygotowanie miejsc wydarzeń centralnych podkreśla, że już w połowie października zaprojektowany był "Plan funkcjonalny Campus Misericordiae" zawierający m.in. rozmieszczenie sektorów dla pielgrzymów oraz systemu dróg dla pojazdów zabezpieczających wydarzenie.



Jak napisano, specjaliści z AGH, przygotowując symulację opróżniania sektorów, uwzględnili zalecenia strażaków, aby pielgrzymi mogli wydostać się z każdego sektora na drogi ewakuacyjne w ciągu 8 minut. Na Campus prowadzić będzie 11 wejść. Teren będzie dodatkowo oświetlony i odgromiony.



10 moblinych wież operatorów komórkowych



Aby zapewnić swobodne rozmowy telefoniczne i przesłanie danych przez 2 mln pielgrzymów zaplanowano ustawienie 10 mobilnych wież, czterech operatorów sieci telefonii komórkowej. Z kolei rozprowadzenie linii światłowodowej, dostępnej w każdym sektorze, ma sprawić, że kłopotów z łącznością nie będą miały służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo wydarzenia.



Organizatorzy ŚDM przypominają, że finałowe spotkania młodych z papieżem zazwyczaj odbywały się w oddaleniu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu kilometrów od miasta i ma to także wymiar duchowy, bo uczestnicy ŚDM podejmują pielgrzymkę.



Błonia nie potrzebują dodatkowych inwestycji



W części poświęconej krakowskim Błoniom KO ŚDM przypomina, że wielokrotnie organizowano tam papieskie msze z udziałem setek tysięcy wiernych i teren ten nie wymaga dodatkowych inwestycji poza budową ołtarza, sektorów, ustawieniem telebimów i nagłośnienia oraz uzbrojeniem w światłowód i niezbędną infrastrukturę elektroenergetyczną. Gotowe są już: projekt zagospodarowania terenu wraz z pozwoleniem konserwatorskim oraz projekt ołtarza głównego. Wyłoniono także wykonawców nagłośnienia, oświetlenia, telebimów, światłowodów.



Na Błoniach zorganizowane zostaną trzy pierwsze wydarzenia centralne Światowych Dni Młodzieży: ceremonia otwarcia (z udziałem ok. 500 tys. pielgrzymów), powitanie papieża Franciszka (ok. 800 tys. osób) oraz Droga Krzyżowa, w której może uczestniczyć nawet 1 mln osób. Finałowe wydarzenia - czuwanie i niedzielna msza planowane w Brzegach - mogą zgromadzić 1,5-1,8 mln.



W połowie maja wojewoda małopolski ma przedstawić plan zabezpieczenia ŚDM. Stolica Apostolska w czerwcu wyda komunikat, podając ostateczny plan wizyty papieża Franciszka w Polsce.



Źródło wysokiego ryzyka



RCB przedstawiło kancelarii premiera raport nt. planu zabezpieczenia ŚDM, w którym skrytykowano lokalizację mszy kończącej spotkania młodych z papieżem w Brzegach k. Wieliczki. "Przy wydarzeniu o takiej skali i charakterze, miejscowość Brzegi nie powinna być brana pod uwagę, jako jedna z głównych lokalizacji uroczystości. Miejsce to jest źródłem wysokiego ryzyka dla życia i zdrowia ludzi" - podkreślono w raporcie z 18 marca, do którego dotarły media.



RCB wskazywało w nim, że plan imprezy nie zapewnia odpowiedniego zabezpieczenia medycznego, zabrakło planu ewakuacji. Zwraca także uwagę, że niedaleko znajduje się linia wysokiego napięcia, drogi dojazdowe nie są odpowiednie, nie uwzględniono zagrożenia spowodowanego zniszczeniem lub uszkodzeniem wału przeciwpowodziowego. Zdaniem autorów raportu mosty na znajdujących się niedaleko rzekach nie nadają się do wykorzystania przez duże grupy ludzi.



PAP

...

Kwestie praktyczne tez sa wazne.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 14:50, 23 Kwi 2016    Temat postu:

Powstał teledysk dla niesłyszących na Światowe Dni Młodzieży
po/grz/
2016-04-22, 18:00
Skomentuj
0
W projekcie uczestniczyło łącznie ponad 40 osób - słyszących, słabosłyszących i niesłyszących. Hymn ŚDM w Krakowie w języku migowym przygotowała Fundacja FONIS z Wrocławia. - Język migowy w poszczególnych krajach różni się od siebie, ale część znaków jest uniwersalna, więc wielu pielgrzymów z innych państw będzie w stanie go zrozumieć - zapewniała polsatnews.pl prezes fundacji Renata Maciejewska.
PAP/Jacek Bednarczyk

Kraj
"Przyjmujemy wierzących i niewierzących"....

Maciejewska przyznała, że sam pomysł przygotowania takiego teledysku wyszedł od podopiecznych fundacji, gdyż wielu z nich osobiście wybiera się na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa.



- W naszym gronie mamy jednego niesłyszącego aktora i to on nadzorował prace. Najpierw prowadziliśmy warsztaty z tłumaczeniem tekstu na język migowy, potem wybraliśmy osoby do migania zwrotek i nagraliśmy je, a na koniec dograliśmy refren - wyjaśniła Renata Maciejewska.



- Projekt tego typu to rzeczywiście nowość, tym bardziej dla nas. Fundacja FONIS ma dopiero rok i była to nasza pierwsza tak duża inicjatywa. Osoba, która montowała teledysk również jest niesłysząca, ale pomagali jej nasi wolontariusze, więc końcowy efekt jest dla nas bardzo zadowalający - podsumowała.

polsatnews.pl
...

Cenne.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:22, 23 Kwi 2016    Temat postu:

Papież znów zaskakuje: spowiadał młodzież na placu Świętego Piotra
az/
2016-04-23, 14:43
Skomentuj
0
Papież Franciszek przyszedł nieoczekiwanie w sobotę w południe na plac Świętego Piotra, by wyspowiadać grupę nastolatków, uczestniczących w dwudniowym Jubileuszu Młodzieży. Do Rzymu przybyło około 60 tysięcy osób.
PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO

Świat
Miliony wiernych pielgrzymowało do Rzymu w...

Świat
Franciszek przestrzegł przed pokusą...

Ku zaskoczeniu tysięcy osób obecnych na placu przed bazyliką watykańską Franciszek usiadł na prostym krześle w pobliżu kolumnady, gdzie zaczął spowiadać młodzież. Przez ponad godzinę wyspowiadał 16 chłopców i dziewcząt.



Na całym placu od rana jest około 150 spowiedników, do których ustawiają się długie kolejki młodych ludzi.



Wieczorem na Stadionie Olimpijskim odbędzie się specjalny koncert dla uczestników Jubileuszu Młodzieży, których Franciszek pozdrowi z Watykanu w orędziu wideo.



W niedzielę rano papież odprawi dla nich mszę na placu Świętego Piotra.



Jubileusz Młodzieży jest najbardziej masową uroczystością w Rzymie i Watykanie zorganizowaną w ramach Roku Miłosierdzia.



PAP

...

Monotonia jest w piekle. Bóg jej nie znosi. Stad zycie was zaskakuje a papiez jako uczen Chrystusa tez Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:23, 01 Maj 2016    Temat postu:

Majówki na Campus Misericordiae

luk / br, Kraków, 2016-05-01

KAI

W każdą niedzielę maja na Campus Misericordiae będą odbywać się nabożeństwa majowe z udziałem wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży.

Pierwsze z nich już 1 maja o godz. 20.00 przy Krzyżu ŚDM w Brzegach.

"Światowe Dni Młodzieży zbliżają się wielkimi krokami. Pragniemy, by stały się wspaniałym duchowym przeżyciem, które zmieni nas na lepsze i na długo pozostanie w pamięci" - powiedziała KAI Justyna Kozioł z Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka. Aby już teraz dobrze przygotować się do tego wyjątkowego spotkania z papieżem Franciszkiem, wieliccy wolontariusze ŚDM zapraszają na niedzielne nabożeństwa majowe na Campus Misericordiae w Brzegach.

Zgodnie z zapowiedzią w każdą niedzielę maja, przy Krzyżu z symbolami ŚDM, odprawiane będą nabożeństwa majowe. Pierwsze modlitewne spotkanie odbędzie się 1 maja o godz. 20.00.

Rozważania poprowadzą duchowni wielickich parafii ks. Piotr Burtan z parafii św. Klemensa oraz o. Mariusz Tabor z parafii św. Franciszka z Asyżu. Oprawę muzyczną zapewni schola z parafii w Strumianach oraz grupa muzyczna o. Tabora.

Kolejne majówki na Campus Misericordiae odbędą się w dniu 8, 15, 22 i 29 maja, także o godz. 20.00. Nabożeństwa majowe rozpoczną cykl modlitewnych spotkań, które potrwają do sobotniego czuwania z Ojcem Świętym oraz Mszy Posłania, czyli wydarzeń, które odbędą się już podczas ŚDM 2016, właśnie na Campus Misericordiae.

...

Miesiac Maryi...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:29, 03 Maj 2016    Temat postu:

Symbole ŚDM w diecezji tarnowskiej

eb / mz, Limanowa, 2016-05-02
Tweetnij


Fot. Wikipedia

Krzyż ŚDM oraz Ikonę Salus Populi Romani uroczyście powitano w niedzielę w Limanowej. Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży potrwa w diecezji tarnowskiej do 13 maja. Krzyż i ikona odwiedzą kościoły, ale także więzienia, DPS, szkoły i szpitale. Symbole ŚDM będą nawet płynąć z flisakami tratwą po Dunajcu.

Symbole przywiozła delegacja diecezji z Gniezna. Uroczyście powitano je na rynku. Później rozpoczęła się Msza św. w limanowskiej bazylice pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

- To był wzruszający widok, kiedy widzieliśmy jak wierni archidiecezji gnieźnieńskiej żegnali symbole. Teraz my możemy się przy nich modlić i zawierzyć Bogu. Poczujcie to - mówi Angelika Biernat, która była w delegacji diecezji tarnowskiej, która przywiozła symbole ŚDM do Limanowej.

W powitaniu symboli uczestniczyli młodzi, mieszkańcy Limanowej, kapłani, samorządowcy i motocykliści, którzy towarzyszyli podczas uroczystego przejazdu symboli.

Znaki ŚDM przybyły do diecezji tarnowskiej w drodze do Krakowa - mówił kustosz sanktuarium ks. Wiesław Piotrowski. Jak podkreślił, dla miasta i parafii to szczególne wyróżnienie, że peregrynacja rozpoczyna się w limanowskim sanktuarium przed cudowną figurą Matki Bożej Bolesnej, którą 50 lat temu koronował metropolita krakowski abp Karol Wojtyła.

W homilii bp Andrzej Jeż prosił młodych, by przyjęli krzyż z miłością. - Ten krzyż zostaje wam dziś przekazany, abyście nieśli go innym ludziom, zwłaszcza swoim rówieśnikom, którzy żyją z dala od Chrystusa - abyście im głosili, że warto żyć dla miłości, tej wielkiej i pięknej miłości, której uczy Chrystus - podkreślił.

Bp Jeż prosił, by młodzi przyjęli też Maryję jako przewodniczkę swojego życia. - Ponieście Jej matczyną miłość przez drugi znak Światowych Dni Młodzieży – Ikonę mówiącą o łasce ocalenia, którą Bóg tyle już razy w dziejach zsyłał przez swoją Matkę. Wszyscy zostaliśmy pod Krzyżem oddani pod opiekę Maryi. W Krzyżu i Ikonie dostrzegamy obraz Kościoła pielgrzymującego przez ziemię ku zbawieniu - mówił ordynariusz diecezji tarnowskiej.

W poniedziałek, 2 maja o godz. 9.00 odbędzie się w Limanowej Droga Światła, a o godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza św. dla chorych, niepełnosprawnych oraz młodzieży. O godz. 15.00 rozpocznie się Godzina Miłosierdzia i Koronka do Bożego Miłosierdzia, po czym nastąpi pożegnanie symboli ŚDM w limanowskiej bazylice. Symbole ŚDM zagoszczą również o godz. 13.00 w Domu Pomocy Społecznej w Szczyrzycu, oraz w Szpitalu w Limanowej o godz. 14.00.

2 i 3 maja symbole odwiedzą m.in. więzienie Nowym Wiśniczu, szpital w Brzesku, wspólnotę Cenacolo w Porębie Radlnej, Dom dla Bezdomnych Mężczyzn w Tarnowie, Duszpasterstwo Akademickie Tratwa oraz siostry karmelitanki w Tarnowie. Będą też w mieleckiej jadłodajni i na terenie niemieckiego obozu pracy w Pustkowie - Osiedlu.

Symbole ŚDM będą peregrynować po diecezji tarnowskiej do 13 maja. Spotkania modlitewne odbędą się w jedenastu okręgach duszpasterstwa młodzieży. Zakończenie peregrynacji zaplanowano w Tarnowie. Po diecezji tarnowskiej symbole podejmie wspólnota greckokatolicka.

KAI

Kolejne wydarzenie mobilizujace...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:53, 03 Maj 2016    Temat postu:

Biskupi zapraszają na ŚDM

BP KEP / br, Częstochowa, 2016-05-03
Tweetnij


Fot. Piotr Tumidajski - fotoKAI

Zaproszenie do wszystkich młodych Polaków, by przybyli na krakowskie Błonia i Pole Miłosierdzia z okazji Światowych Dni Młodzieży kierują biskupi diecezjalni w komunikacie po obradach na Jasnej Górze. Biskupi zapraszają również tych, którzy z różnych powodów nie zarejestrowali się na Światowe Dni Młodzieży.

"Drodzy Młodzi, to wy jesteście gospodarzami i uczestnikami tego wydarzenia. Bez was dobre przygotowanie Światowych Dni Młodzieży nie jest możliwe" - czytamy w komunikacie po obradach biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze. Wyrażają oni wdzięczność Ojcu Świętemu, że nawiedzi Jasną Górę oraz niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau.

2 maja biskupi podpisali „Akt Zawierzenia Matce Bożej z Okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski”, który będzie odczytany podczas jasnogórskich uroczystości NMP Królowej Polski. Wspominając o tym w komunikacie, pasterze Kościoła w Polsce przypominają wartość patriotyzmu i wyjaśniają, że różni się on od kosmopolityzmu, który lekceważy wartość ojczyzny, jak i od nacjonalizmu, który „uznaje tylko dobro własnego narodu, (…) nie licząc się z prawami innych”.

Zebranie Rady Biskupów Diecezjalnych odbyło się na Jasnej Górze 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. 3 maja biskupi będą koncelebrować Sumę odpustową o godz. 11.00. Podczas Eucharystii, wraz ze zgromadzonymi wiernymi, dokonają „Aktu Zawierzenia Matce Bożej z Okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski”. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Komunikat z Sesji Rady Biskupów Diecezjalnych

Zebranie Rady Biskupów Diecezjalnych odbyło się na Jasnej Górze w przeddzień Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Obradami kierował abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W zebraniu wziął udział abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

1. Za niecałe trzy miesiące w Krakowie, a wcześniej we wszystkich diecezjach polskich, rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży. Na to wielkie święto wiary Kościoła młodych zapraszamy wszystkich młodych Polaków. Już dziś dziękujemy polskiej młodzieży za niezwykłe oddanie i zapał w przygotowaniach do ŚDM, za to, że z entuzjazmem podejmuje odpowiedzialność za to dzieło. Dziękujemy tym młodym, którzy współtworzą to dzieło poprzez modlitwę, formację serca, zaangażowanie w parafiach, ale także poprzez rejestrację swojego udziału w spotkaniu. Drodzy Młodzi, to wy jesteście gospodarzami i uczestnikami tego wydarzenia. Bez was dobre przygotowanie Światowych Dni Młodzieży nie jest możliwe.

Dziś zwracamy się także do tych młodych ludzi, którzy z różnych powodów nie zarejestrowali się na Światowe Dni Młodzieży. Was również nie może zabraknąć! Bądźcie obecni na Campus Misericordiae, podczas spotkania z Jezusem Miłosiernym we wspólnocie młodych, której przewodnikiem będzie papież Franciszek. Podzielcie się z waszymi rówieśnikami z całego świata świadectwem żywej wiary, radości i miłosierdzia, przyjaźni i pokoju. Krakowskie Błonia i Pole Miłosierdzia są otwarte dla wszystkich, również dla tych, którzy nie dopełnią rejestracji. Drodzy rodzice, duszpasterze, wspólnoty parafialne: pomóżcie swojej młodzieży dotrzeć do Krakowa! Niech ostatnie miesiące przygotowań do Światowych Dni Młodzieży staną się dla nas wszystkich czasem ogromnej mobilizacji, intensywnej modlitwy i radości oczekiwania na nowy powiew Ducha w polskim Kościele.

2. Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu, że w ramach Światowych Dni Młodzieży nawiedzi Jasną Górę w dn. 28 lipca br., aby na Eucharystii dziękować za 1050-lecie dziedzictwa chrztu naszego Narodu. Papież Franciszek – za przykładem św. Jana Pawła II – potwierdzi tym samym maryjną drogę zawierzenia Bogu. Zapraszamy wspólnoty rodzinne i kościelne, aby wraz z Papieżem przez wstawiennictwo Maryi zaufać Bogu bogatemu w miłosierdzie na kolejne tysiąclecie.

3. Papież Franciszek w dn. 29 lipca br. będzie w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Ojciec Święty wraz z zaproszonymi osobami odda hołd ofiarom z narodu żydowskiego, polskiego, rosyjskiego, Sinti i Romów oraz ze wszystkich innych narodów. Papież także będzie modlił się w celi śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Ta wizyta papieska niech będzie okazją do modlitwy i pamięci o tych, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

4. W bibliotece jasnogórskiej podpisaliśmy „Akt Zawierzenia Matce Bożej z Okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski”. Akt ten, proklamowany 3 maja br., jest kontynuacją „Aktu Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matki Kościoła, za Wolność Kościoła Chrystusowego” z 3 maja 1966 r., który był jednym z najważniejszych momentów podczas obchodów Milenium Chrztu Polski, a obecnie jest ponownym zawierzeniem Maryi na przyszłość.

5. „Akt zawierzenia Matce Bożej” ogłoszony w samą uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski jest zarazem naszym dziękczynieniem za minione 1050 lat jej żywej i przedziwnej obecności w dziejach naszego narodu. Dzięki Kościołowi, którego Ona jest Matką, uczyliśmy się patriotyzmu oznaczającego – jak nam przekazał św. Jan Paweł II – „umiłowania tego, co ojczyste: umiłowania historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu” (Pamięć i tożsamość, Kraków 2005, s. 71-71). W sposób oczywisty patriotyzm różni się więc zasadniczo od kosmopolityzmu, który lekceważy wartość ojczyzny, jak i od nacjonalizmu, który „uznaje tylko dobro własnego narodu, (…) nie licząc się z prawami innych” (tamże, s. 73).

Z Jasnej Góry, od Matki Bożej, Królowej Polski udzielamy umiłowanej Ojczyźnie i naszym rodakom pasterskiego błogosławieństwa. Ogarniamy nim Polaków w kraju i za granicą życząc odkrywania daru i wyzwania jakim jest Chrzest Święty.

Biskupi diecezjalni zgromadzeni na Jasnej Górze

Wigilia Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 2 maja 2016 r.

...

3 maja...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 21:07, 03 Maj 2016    Temat postu:

Rejestracja wolontariuszy ŚDM z Polski przedłużona do 31 maja

Biuro Prasowe ŚDM / lk, Kraków, 2016-05-03
Tweetnij


Fot. flickrc / ŚDM

Rejestracja wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży z Polski została ponownie przedłużona. Departament Wolontariatu Komitetu Organizacyjnego ŚDM czeka na zgłoszenia do 31 maja.

Rejestracja wolontariuszy z Polski pierwotnie miała się zakończyć w marcu, ale została przedłużona do końca kwietnia, a teraz jeszcze o kolejny miesiąc.

Wolontariusz ŚDM będzie wszędzie tam, gdzie pielgrzym: na dworcach i lotniskach, w punktach informacyjnych i medycznych, w Centrum Medialnym, w miejscach katechez, Festiwalu Młodych oraz w trakcie wydarzeń centralnych.

– Cieszymy się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży. W tym momencie mamy ponad 20 tys. zgłoszeń. Świadomi tego, że młodzi rejestrują się na ostatnią chwilę, przedłużamy rejestrację do końca maja – poinformowała Katarzyna Kucik, koordynator Departamentu Wolontariatu Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

Do pomocy pielgrzymom w czasie ŚDM potrzeba ok. 20 tys. wolontariuszy.

Aby dokonać rejestracji jako wolontariusza, należy wejść na stronę na [link widoczny dla zalogowanych] Następnie trzeba wybrać zakładkę DOŁĄCZ – Zostań wolontariuszem i wypełnić formularz. Wolontariusze muszą mieć ukończone 18 lat.

...

Po święcenie...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136813
Przeczytał: 64 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:16, 08 Maj 2016    Temat postu:

Jak będzie wyglądać liturgia podczas ŚDM?

Przemysław Radzyński / mz, Kraków, 2016-05-04



Fot. Dawid Grześkowiak OP

Osoba i dzieło św. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny, ogień miłosierdzia, symbole ŚDM, Brama Miłosierdzia i biała szata – to elementy eksponowane w czasie liturgii podczas ŚDM w Krakowie - zapowiada w rozmowie z KAI ks. Stanisław Mieszczak SCJ. Kapłan, który odpowiada za przygotowanie celebr w czasie lipcowego wydarzenia zapowiada, że Franciszek będzie sprawował liturgię w języku łacińskim, natomiast przemówienia będą prawdopodobnie w języku włoskim.

Przemysław Radzyński (KAI): W kontekście ŚDM wiele uwagi skupia się na sprawach logistycznych i kwestiach bezpieczeństwa, a to przecież wydarzenie przede wszystkim duchowe, w którego centrum jest liturgia.

Ks. Stanisław Mieszczak SCJ: Nie ma wątpliwości, że ŚDM to spotkanie młodego człowieka z Chrystusem, ale – co nie mniej ważne – we wspólnocie Kościoła. Mocno to podkreślał od samego początku Jan Paweł II. Z jednej strony to właśnie w Kościele Chrystus jest dzisiaj dla nas obecny w sposób realny – nie tylko w sakramentach, ale i we wspólnocie Kościoła i w działalności jaką podejmuje. Z drugiej strony te spotkania mają na celu przeniesienie entuzjazmu młodego człowieka, który spotyka Chrystusa, w życie całego Kościoła. Trzeci wymiar, który podkreślał papież Jan Paweł II, zaraz po pierwszych doświadczeniach ŚDM, to fakt, że Kościół nie tylko ma coś do powiedzenia młodym, ale również młodzi mają coś do powiedzenia Kościołowi. Stąd to wydarzenie musi mieć wymiar kościelny – Kościół zapewnia obecność Chrystusa i pomaga młodemu człowiekowi spotkać się z Chrystusem, ale i Kościół z tego entuzjazmu człowieka młodego chce i powinien korzystać.

KAI: W czasie ŚDM przewidzianych jest kilka celebracji liturgicznych. Co będzie ideą, która je połączy?

- Jest kilka takich znaków. Od samego początku pojawia się postać Jana Pawła II. Historia ŚDM właśnie zatacza koło, bo początki tej idei możemy widzieć w duszpasterstwie Karola Wojtyły w Krakowie. Zatem postać Jana Pawła II i jego nauczanie o miłosierdziu, które przywołuje od razu obecność św. Siostry Faustyny.

Trzeci znak, który jest z tym związany, to ogień miłosierdzia, zapalony przez Ojca Świętego Jana Pawła II, który nieustannie z troską pielęgnowany jest w krakowskich Łagiewnikach. Zostanie przyniesiony w dniu otwarcia ŚDM, we wtorek, na Błonia i będzie towarzyszył aż do ostatniego momentu, kiedy to papież przekaże ten ogień przedstawicielom różnych kontynentów. Chodzi o symboliczne zabranie tej idei, tego ognia i zaniesienie go do swoich środowisk.

Kolejny, może najważniejszy z tych znaków, to symbole Światowych Dni Młodzieży – krzyż i ikona Matki Bożej. Maryja, jako Matka Miłosierdzia towarzyszy Jezusowi na krzyżu – to jest ten najważniejszy znak, który łączy wszystkie te wydarzenia i w szczególny sposób podkreśla wymiar Roku Miłosierdzia i główny temat ŚDM.

KAI: Jak te znaki będą eksponowane w czasie ŚDM?

- W czasie głównych celebracji symbole będą na głównym podium blisko ołtarza. Przed i po liturgii młodzież będzie mogła je uczcić – podejść, pocałować, przytulić się – tak jak to młodzież ma w swoim zwyczaju. Krzyż będzie niesiony także w czasie piątkowej Drogi Krzyżowej.

Znaki zostaną wniesione we wtorek w czasie oficjalnego otwarcia ŚDM – to nie będzie proste wniesienie, ale przez odpowiednie przejście pomiędzy tłumem zgromadzonym na Błoniach zostanie przedstawiona cała historia ŚDM i zostaną przypomniane kolejne spotkania poprzez odegranie i odśpiewanie hymnów poprzednich ŚDM.

KAI: Zaczął Ksiądz opisywać ceremonię otwarcia ŚDM. Jednym z jej elementów jest wprowadzenie symboli, zapłonie ogień...

- To będzie kolejny etap przy rozpoczęciu Mszy św. Ale wszystko zacznie się od osoby Jana Pawła II, którego chcemy uobecnić, chcemy, żeby był dla nas żywą, bliską osobą. Dlatego w ramach przygotowania do celebracji, które zawsze będzie trwało dwie-trzy godziny, będzie prezentacja dzieła Jana Pawła II i przybliżenie jego postaci. Oprócz dużego obrazu przy ołtarzu będą też relikwie św. Jana Pawła II.

Głównym wydarzeniem jest oczywiście celebracja Eucharystii, której będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz – głowa Kościoła krakowskiego, który przygotowuje ŚDM. Będzie to Msza św. wotywna o św. Janie Pawle II, żeby to On, jako przewodnik zgromadził nas przy Chrystusie. Będziemy się starać, żeby nie było przemówień i wielkich powitań, bo to nie jest otwarcie olimpiady czy jakiegoś spektaklu – to jest droga do spotkania Zbawiciela.

KAI: A co z ogniem?

- Zostanie w sposób bardzo prosty wniesiony na podest w lampce, którą przyniesiemy z Łagiewnik – to dla nas jest ważne, bo ten ogień zapalił Jan Paweł II.

KAI: Ceremonia powitania papieża Franciszka ma być połączona z nabożeństwem słuchania Słowa.

- W centrum będzie nabożeństwo Słowa Bożego, ale oczywiście musi być entuzjazm, bo przyjeżdża papież. Zaplanowano prezentację Krakowa i poszczególnych kontynentów. Radość ze spotkania z papieżem powoli przerodzi się w coś ogromnie ważnego. Przyjeżdża do nas głowa Kościoła – biskup Rzymu. Wejście biskupa objawia w pełni znak Kościoła i doprowadzi do tego, co dla Kościoła jest ważne – do Ewangelii. Zarówno w czwartek, jak i potem w niedzielę Ewangelia będzie proklamowana w obrządku rzymskim i bizantyjsko-słowiańskim.

Chcemy też wprowadzić ciekawy znak, że księgę Ewangelii będą przekazywać osoby przedstawiające świętych z różnych epok, którzy byli związani z dziełami miłosierdzia. Gdy księga dotrze do diakonów, zaniosą ją na ambonę.

W czwartek liturgia będzie krótka. Na pewno więcej czasu będzie poświęcone na element radości. Nie można jej zdusić, przeciwnie – trzeba ją jeszcze odpowiednio rozpalić, żebyśmy wiedzieli, że to spotkanie młodych z Chrystusem.

KAI: W piątek centralną celebracją będzie Droga Krzyżowa.

- Nie chcemy się ograniczyć tylko do medytacji męki i cierpienia Chrystusa. Chcemy przede wszystkim pójść z Chrystusem po to, żeby od Niego zaczerpnąć mocy, by widzieć, że właśnie przez dobrowolne poświęcenie się, jak On to zrobił, realizujemy drogę miłosierdzia, czyli zmieniamy świat na lepsze. Dlatego medytacji męki Chrystusa będzie towarzyszyła próba pokazania, w jaki sposób Kościół to nieustannie aktualizuje. Zostaną zaprezentowane pewne dzieła prowadzone przez Kościół. Chodzi o to, żebyśmy wyszli z tej Drogi Krzyżowej z pewnymi postanowieniami.

Nabożeństwo zakończy się krótkim przemówieniem Ojca Świętego i błogosławieństwem.

KAI: Zbliżamy się do finału. W sobotę wydarzenia centralne przenoszą się na Campus Misericordiae, gdzie wieczorem rozpocznie się czuwanie.

- To będzie medytacja – rozważanie Słowa Bożego i śpiew psalmów i hymnów – tak jak to zawsze było w chrześcijaństwie. Postawimy pytanie, jak zaczerpnąć moc od Chrystusa, żeby być miłosiernym. Żeby znaleźć odpowiedź na to pytanie potrzebujemy przewodników. Najwięcej o miłosierdziu mówią nam św. Jan Paweł II i św. Siostra Faustyna. To oni pokażą pewien sposób, jak człowiekowi dzisiaj pomagać, w jaki sposób ukazywać Boże miłosierdzie. Zostanie to zademonstrowane w formie – można powiedzieć – spektaklu.

Ale oczywiście najbardziej autentyczne potem będzie to, co powie papież jako widzialna głowa Kościoła. Ojciec Święty z kolei poprowadzi nas do adoracji Najświętszego Sakramentu, która będzie punktem kulminacyjnym tego czuwania. Najprawdopodobniej zostanie odmówiona także Koronka do Bożego Miłosierdzia.
Nabożeństwo zakończy błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Później będzie trwała modlitwa uwielbienia, która przerodzi się po prostu w ciszę. Trzeba przetrwać do rana.

KAI: ŚDM zakończy niedzielna Msza św. Posłania.

- Zakończenie ŚDM to posłanie. To kontynuacja zamysłu Jana Pawła II, który posyłał młodzież, żeby niosła to doświadczenie nabyte w ciągu całego spotkania. To posłanie będzie miało kilka elementów. Ponieważ mamy Rok Miłosierdzia, na Campus Misericordiae będzie ustawiona duża Brama Miłosierdzia, którą w sobotę przejdzie Ojciec Święty a po nim będzie to mogła zrobić młodzież. Poza tym wymownym znakiem, formularz niedzielnej Mszy św. będzie o Kościele jako darze miłosierdzia, a Ewangelia o Zacheuszu, który pod wpływem spotkania z Jezusem postanawia zadośćuczynić za krzywdy, które wyrządził i świadczy o miłosierdziu Boga.

Wyznanie wiary będzie związane z założeniem białej szaty. Nawiązuje to nieco do 1050. rocznicy chrztu Polski, ale dla nas będzie miało to też znaczenie także z innego powodu – młodzi na ŚDM przyjeżdżają z różnych krajów, z różnych kultur, ale jak założą ten biały szal, to wszyscy będą podobni do siebie. Będzie to widoczny znak jak łaska Chrystusa jednoczy nas w niesieniu Ewangelii.

Na końcu Ojciec Święty przekaże światło przedstawicielom młodych, aby jako Kościół, zjednoczony przy Chrystusie, ponieśli orędzie miłosierdzia całemu światu. Papież ogłosi wtedy miejsce kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

KAI: Poza wydarzeniami centralnymi na Błoniach i w Brzegach papież pojawi się w miejscu kluczowym dla ŚDM przeżywanych w Roku Miłosierdzia, czyli w krakowskich Łagiewnikach.

- Papież do Łagiewnik przyjedzie jako pielgrzym. Pomodli się przed relikwiami św. Siostry Faustyny i obrazem „Jezu ufam Tobie”. W Bazylice Bożego Miłosierdzia będzie spowiadał. Potem przejedzie do sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie będzie przewodniczył Mszy świętej dla przedstawicieli duchowieństwa, kleryków i osób życia konsekrowanego.

KAI: W jakich językach będą sprawowane papieskie celebracje?

- Papież będzie sprawował liturgię w języku łacińskim, natomiast przemówienia będą prawdopodobnie w języku włoskim. Papież podkreśla, że jest biskupem Rzymu i to wyraża się także w używaniu języka włoskiego.

...

Kilka informacji.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 7 z 9

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy