Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 22:18, 27 Sty 2016 Temat postu: |
|
|
W ramach przygotowań do ŚDM wolontariusze rozdawali herbatę
Młodzi wolontariusze z Radomia, w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, zamierzają spełniać dobre uczynki. Na dworcu kolejowym rozdawali gorącą herbatę. Zamierzają też dotrzeć do miejsc, w których przebywają bezdomni i potrzebujący, by "głodnych nakarmić".
Podkreślali, że akcją "Mam serce i nie zawaham się go użyć" odpowiadają na apel papieża Franciszka, który namawiał, by w trwającym obecnie w kościele katolickim Roku Miłosierdzia spełniać dobre uczynki.
W zorganizowanej w środę akcji brało udział kilkudziesięciu wolontariuszy. Jak mówili, rozdając na dworcu gorącą herbatę pragnęli spełnić jeden z uczynków miłosierdzia - "spragnionych napoić". Częstowani herbatą przechodnie, początkowo zaskoczeni, gdy poznawali cel akcji, chwalili młodych za pomysł.
Wolontariusze podkreślali, że zgodnie z apelem papieża Franciszka chcą wpisać się swoimi postawami w Rok Miłosierdzia. - W ramach przygotowania do Światowych Dni Młodzieży chcemy do lipca wypełnić siedem uczynków miłosierdzia co do ciała – wyjaśniał jeden z wolontariuszy Bartosz Sałaj.
Jak mówił, kolejną akcją wypełnią uczynek "głodnych nakarmić", w tym celu zamierzają dotrzeć do miejsc, w których przebywają bezdomni i potrzebujący. Chcą także odwiedzić areszt, by "więźniów pocieszać".
Zdaniem koordynatora ŚDM w diecezji radomskiej ks. Mariusza Wilka, młodzi ludzie doskonale rozumieją, że dobrym nie wolno być tylko na pokaz. - To, do czego nas zachęca papież Franciszek chcemy przekuć w czyn, rozpoczynając akcję "Mam serce i nie zawaham się go użyć". Chcemy "używać serca", chcemy tym dobrym sercem się dzielić z innymi – podkreślił kapłan. Dodał, że wolontariusze w ten sposób chcą także promować Światowe Dni Młodzieży.
....
Coraz lepiej
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 19:42, 28 Sty 2016 Temat postu: |
|
|
Radio Kraków
Radio Kraków
Wielkie sprzątanie Krakowa przed Światowymi Dniami Młodzieży
20
Wielkie sprzątanie Krakowa przed Światowymi Dniami Młodzieży
Wielkie sprzątanie Krakowa przed Światowymi Dniami Młodzieży - Shutterstock
Nowe drogi, parki, chodniki i kładki – władze Krakowa chcą "upiększyć" miejsca, w których pojawią się pielgrzymi w ramach Światowych Dni Młodzieży. Magistrat podkreśla jednak: to nie tylko dla pielgrzymów, ale głównie dla mieszkańców. O sprawie informuje Radio Kraków.
Najważniejsze zadanie to wyremontowanie dróg, którymi będą poruszali się Papież i pielgrzymi. ZIKiT planuje nakładkowo wymienić nawierzchnię na 27 ulicach, głównie w okolicy sanktuarium w Łagiewnikach (Skotnicka, Zakopiańska, Nowosądecka i Brożka) i krakowskich Błoń (Focha, Armii Krajowej, Nawojki, Kijowska, Reymonta).
Nie tylko kierowcy skorzystają: planowana jest spora inwestycja kolejowa (budowa przystanku kolejowego i kładki dla pieszych w okolicach łagiewnickiego sanktuarium) i tramwajowa (remont torowiska i nawierzchni wokół plant na odcinku od ul. Długiej do Dworca Głównego).
Odświeżona zostanie też miejska zieleń: gruntowny remont czeka park Krakowski (nowe alejki, ławki, schody), drobne naprawy zostaną przeprowadzone w parku Jordana i na alejkach wokół Błoń.
Nie tylko Kraków „sprząta” przed Światowymi Dniami Młodzieży – w Brzegach już ruszyła budowa nowej drogi prowadzącej do miejsca, w którym papież Franciszek spotka się z wiernymi.
Jan Machowski, z krakowskiego Urzędu Miasta nie kryje, że wszystkie te inwestycje zostały przyspieszone, by były gotowe przed Światowymi Dniami Młodzieży. Dodaje jednak: po ŚDM kładki nie zdemontujemy, a dróg nie "odłatamy". Z nowych inwestycji skorzystają pielgrzymi, ale później będą służyły mieszkańcom.
Kraków na przygotowania do Światowych Dni Młodzieży (nie tylko remonty, ale też m.in. przygotowania logistyczne i promocyjne) wyda ok. 50 mln złotych.
>>>
Najwazniejsze sprzatanie moralne.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 19:48, 29 Sty 2016 Temat postu: |
|
|
Lubelskie: 6 tys. gości z zagranicy spodziewanych na ŚDM
Lubelskie: 6 tys. gości z zagranicy spodziewanych na ŚDM - Materiały prasowe
Około sześciu tysięcy gości z całego świata, którzy przyjadą w lipcu do Polski na Światowe Dni Młodzieży, spodziewanych jest w archidiecezji lubelskiej. Najwięcej - ponad tysiąc osób - z Francji.
Pielgrzymi spędzą w poszczególnych diecezjach kraju pięć dni (20-25 lipca), poprzedzających centralne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży, które z udziałem papieża Franciszka odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie.
W archidiecezji lubelskiej spodziewanych jest około sześciu tysięcy gości, m.in. z Belgii, Francji, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy, USA, Brazylii, Filipin, Korei, Kuby, Słowenii, Papui-Nowej Gwinei. Największa grupa przyjedzie z Francji, ponad tysiąc osób - poinformował w czwartek na konferencji prasowej koordynator ŚDM w archidiecezji lubelskiej ks. Adam Bab.
- Czekamy na naszych gości z niecierpliwością. Trzy tysiące z nich już nawiązało z nami kontakt. Na ich przyjęcie przygotowuje się 80 parafii w Lublinie i innych miejscowościach – powiedział ks. Bab.
Goście będą zakwaterowani w polskich rodzinach. Wyjątkiem jest 700-osobowa grupa z Belgii, która przyjedzie trzy dni wcześniej niż inni i zamieszka w kampusie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
- Wiemy od organizatorów, że przyjadą z młodzieżą, która niekoniecznie jest w wielkim stopniu zaawansowana w wierze, życiu religijnym. Oni nie są ludźmi wrogimi Kościołowi, tylko mają nikłą, albo zerową, wiedzę na ten temat. Przyjeżdżają na Światowe Dni Młodzieży, aby uzyskać pewne doświadczenia w tym zakresie – zaznaczył ks. Bab.
- Generalnie przez gości z zagranicy jesteśmy postrzegani jako kraj, który ma ogromny potencjał do przekazania w doświadczeniu wiary, doświadczeniu religijnym. Oni bardzo liczą na to, że spotkawszy młodych Polaków, zapragną wierzyć, że to będzie takie doświadczenie dla nich, które odsłoni wartość wary w życiu człowieka. To duża odpowiedzialność – podkreślił ks. Bab.
Głównym punktem programu pobytu zagranicznych gości będzie kilkugodzinne spotkanie, w sobotę 23 lipca, na stadionie Arena Lublin. Ma wziąć w nim udział także młodzież z regionu, łącznie około 20 tys. osób. Wszyscy przyjdą na stadion z czterech stron, pochodam przez miasto. Tam zobaczą widowisko nawiązujące do historii Lublina, odprawione będzie msza św., potem będą indywidualne spotkania i kolejne widowisko z elementami nabożeństwa, scenami teatralnymi i modlitwami.
Na kilku scenach wystąpi 300 aktorów-wolontariuszy oraz 800-osobowy chór. Wolontariusze zostaną wcześniej przygotowani na warsztatach szczudlarskich, żonglerskich, bębniarskich i tanecznych.
Podczas pobytu na Lubelszczyźnie zaplanowano dla gości spotkania na KUL, które będą miały za zadanie przybliżyć im nauczanie Jana Pawła II, niegdyś profesora tej uczelni. Zobaczą muzeum na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, miejscu męczeńskiej śmierci blisko 80 tys. osób. W parafiach będą poznawali region, jego historię i kulturę, obyczajowość Polaków.
Niektóre grupy wezmą udział w spotkaniach z wolontariuszami, w miejscach gdzie pomagają oni osobom potrzebującym, w domach opieki społecznej, osiedlowych klubach seniora, będą mogli zapoznać się z pracą z więźniami.
Koszty przyjęcia gości szacowane są na kilkaset tysięcy złotych. Będą pokryte z pieniędzy uzyskanych z datków na tacę w kościołach oraz darowizn od sponsorów – podał ks. Bab.
...
W calym kraju.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 16:37, 01 Lut 2016 Temat postu: |
|
|
Daj dach nad głową pielgrzymowi. Przed ŚDM – noclegi pilnie poszukiwane
Magdalena Gałczyńska
Dziennikarz Onetu
Łódź szuka miejsc dla pielgrzymów - Maciej Stankiewicz / Onet
Łódzcy organizatorzy Światowych Dni Młodzieży, czyli diecezjalne centrum, szuka rodzin, które w lipcu zechciałyby przyjąć pod swój dach pielgrzymów z zagranicy. Potrzeba dwóch tysięcy miejsc
Chodzi głównie o lokale w samej Łodzi. Miejsca noclegowe są szczególnie potrzebne w okresie od 19 do 25 lipca. Właśnie w tych dniach wspólnota Chemin Neuf organizuje w Łodzi festiwal Paradise in the City. Jak przekonują działacze wspólnoty, warto otworzyć swój dom dla pielgrzyma, który chciałby poznać, czym jest prawdziwa polska gościnność. Do tego, spotkanie z chrześcijaninem z innego kraju może być dla nas, Polaków, wyjątkowo ciekawym doświadczeniem. Jak dotąd, udało się znaleźć dwa tysiące miejsc, potrzebne jest drugie tyle.
- Muszę się jeszcze chwilę zastanowić i porozmawiać z mężem, ale sądzę, że chętnie będę przez te kilka dni gościć młodego człowieka z innego kraju – mówi pani Zofia. – W naszej parafii, przy kościele Matki Bożej Jasnogórskiej wyjątkowo dużo i ciekawie mówi się o tych Dniach Młodzieży. To dobrze, że katolicy z całego świata spotkają się właśnie w Polsce i że Łódź też będzie miała w tym swój udział – dodaje.
Są jednak tacy, którzy do propozycji i próśb ze strony księży i organizatorów festiwalu Paradise in the City odnoszą się z mniejszym zrozumieniem.
- Ja bym nawet takiego pielgrzyma wziął ale to chyba będzie solidne obciążenie. Bo to trzeba i ugościć, i nakarmić, i porozmawiać. A ja z obcych języków raczej słaby jestem. Tak, że sam nie wiem, chyba się jednak nie zdecyduję choć na pewno byłby to dobry uczynek – tłumaczy pan Marian, emeryt z Retkini.
Organizatorzy łódzkiej odsłony ŚDM zapewniają, że pielgrzymi, których łodzianie zdecydują się przyjąć pod swój dach nie będą kłopotliwymi gośćmi – wręcz przeciwnie. A wszyscy ci, którzy zdecydują się taką młodą osobę do siebie przyjąć, mogą tę gotowość zgłaszać albo w swojej parafii, albo w siedzibie wspólnoty Chemin Neuf, przy ulicy Jaracza 11.
...
Oni nie beda przesiadywac w domu Chodzi o nocleg.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 13:27, 07 Lut 2016 Temat postu: |
|
|
IAR
Kto wybiera się na Światowe Dni Młodzieży 2016 do Krakowa?
Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie - Materiały prasowe
Organizatorzy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie spodziewają się, że na lipcowe spotkanie z papieżem przyjadą reprezentanci dwustu krajów świata. W sumie można spodziewać się nawet dwóch i pół miliona uczestników.
- W tej grupie będzie tysiąc pięciuset młodych uczestników z Korei Południowej - mówi biskup Peter Chung Soon-taek (czyt.piter czon sun tak) z Seulu. Duchowny, który w tamtejszym Episkopacie odpowiada za duszpasterstwo młodzieży liczy, że Koreańczycy wiele skorzystają na odwiedzinach w Polsce.
REKLAMA
- To będzie przede wszystkim wydarzenie religijne, dlatego chcemy doświadczyć tutaj Bożego Miłosierdzia - dodaje. Jego zdaniem Światowe Dni Młodzieży to także dobra okazja, aby młodzi poznali wiele różnych kultur, w tym kulturę polską. To bardzo ważne, bo macie bogatą tradycję katolicką - tłumaczy.
Młodzi Koreańczycy intensywnie się przygotowują na spotkanie z papieżem w Krakowie. W Korei Południowej organizowane są regularnie zebrania i modlitwy.
Z myślą o młodych Koreańczykach ich rówieśnicy z Polski nagrali koreańską wersję hymnu krakowskich Światowych Dni Młodzieży "Błogosławieni Miłosierni". Jest ona dostępna na stronie internetowej [link widoczny dla zalogowanych]
Seul rywalizował z Krakowem o organizację Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Koreańczycy mają nadzieję, że za trzy lata to oni będą gospodarzami tego spotkania. Gdy w sierpniu 2014 roku do Korei Południowej pielgrzymował papież Franciszek, odbył się tam szósty Dzień Młodzieży Azjatyckiej. W Korei Południowej na pięćdziesiąt milionów mieszkańców pięć i pół miliona to katolicy.
...
Pieknie
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 17:24, 20 Lut 2016 Temat postu: |
|
|
Warszawa: koncerty, wycieczki i oferta kulturalna dla uczestników ŚDM
Warszawa: koncerty, wycieczki i oferta kulturalna dla uczestników ŚDM - Materiały prasowe
Trzyczęściowy koncert na pl. Piłsudskiego, specjalna strefa na Krakowskim Przedmieściu, wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II - to niektóre atrakcje, jakie Warszawa przygotowuje dla uczestników Światowych Dni Młodzieży, którzy najpierw odwiedzą stolicę.
- Chcemy, żeby Warszawa i Polska podczas ŚDM były zapamiętane przez młodych gości jako miejsca pełne życzliwości i uśmiechu, które później będą polecać rodzinie i znajomym - powiedziała na konferencji prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
REKLAMA
Jak mówiła, między 20 i 25 lipca, Warszawa będzie gościć kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi z całego świata podczas tzw. Dni w Diecezjach. Poprzedzają one główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie (26-31 lipca).
Prezydent stolicy dodała, że Dni w Diecezjach będą okazją do poznania polskiej kultury, tradycji i przysłowiowej gościnności. Zapowiedziała, że goście będą mogli bezpłatnie poruszać się komunikacją miejską, a także odwiedzać stołeczne muzea. Będą mieli także okazję zobaczyć multimedialny pokaz fontann na Podzamczu czy panoramę Warszawy z 30. piętra Pałacu Kultury i Nauki.
Dla gości, którzy przyjadą do stolicy, zostanie przygotowana strefa Światowych Dni Młodzieży na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu, będzie ona współtworzona przez instytucje miejskie i organizacje pozarządowe.
- Strefa będzie podzielona na kilka obszarów, będzie tam można obejrzeć filmy, wypocząć, wziąć udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, dyskusjach, nawet zajęciach sportowych - powiedziała prezydent stolicy.
Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, które jest współorganizatorem ŚDM w Archidiecezji Warszawskiej, poinformował, że przy Krakowskim Przedmieściu będą: strefa kultury, strefa wydarzeń lokalnych i strefa aktywności, m.in. wspieranie dzieł charytatywnych. Informacji w strefie ŚDM będzie udzielało ok. 200 wolontariuszy.
Miasto przygotuje również duży trzyczęściowy koncert na pl. Piłsudskiego pt. "Nadzieja i Miłość", który zaplanowany jest na 21 lipca. Jak powiedział dyrektor Stołecznej Estrady Andrzej Matusiak, według szacunków w koncercie może wziął udział 50-70 tys. osób (łącznie goście z zagranicy i mieszkańcy Warszawy).
Koncert będzie składał się z trzech części. W pierwszej zagra brazylijski zespół "Wspólnota Shalom" z udziałem muzyków z innych krajów oraz warszawski zespół "Wiarygodni". Artyści przygotują blok pieśni chwalebnych w lekkiej formie. Później na scenie pojawi się orkiestra symfoniczna, chóry i młodzi soliści warszawscy. Repertuar przygotuje Piotr Rubik, będą to zarówno stare, jak i zupełnie nowe utwory. W trzeciej części koncertu uczestnicy wysłuchają najbardziej znanych utworów o stolicy, np. "Sen o Warszawie" czy "Warszawo ma".
W trakcie koncertu na ekranach multimedialnych będą przedstawiane historia i współczesność Warszawy.
Centrum Myśli Jana Pawła II przygotuje we współpracy z Muzeum Historii Polski wystawę "Jan Paweł II - fundamenty". Ponadto w Warszawie pojawią się dwujęzyczne plansze, w miejscach, które podczas swoich pielgrzymek odwiedził Jan Paweł II.
Miasto rozpoczyna także rekrutację wolontariuszy, którzy mają pomagać gościom, m.in. w poruszaniu się po stolicy. - Wolontariusze będą na lotnisku, na dworcach, w okolicach ważniejszych węzłów komunikacyjnych i szlaków turystycznych stolicy - zapewniła Gronkiewicz-Waltz.
Wolontariat miejski to wspólne przedsięwzięcie miasta, Centrum Myśli Jana Pawła II, Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej. Każda z instytucji rekrutuje wolontariuszy do wsparcia organizacji wydarzeń, za które odpowiada w trakcie Dni w Diecezjach.
Szczegółowe informacje nt. wolontariatu i formularz rekrutacyjny znajdują się na stronie
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Warszawskiej ks. Marek Przybylski podkreślił, że wolontariat diecezjalny będzie głównie skupiał się przy instytucjach kościelnych oraz wszystkich spotkaniach młodzieżowych, mających charakter duchowy.
Jak podał, w archidiecezji warszawskiej do tej pory zgłosiło się już 11 tys. młodych ludzi z całego świata, a 7 tys. zostało już zarejestrowanych.
W diecezji warszawsko-praskiej - jak poinformował dyrektor Diecezjalnego Centrum ŚDM ks. Emil Parafiniuk - do tej pory zarejestrowanych zostało 5 tys. młodych ludzi, głównie, z Indii, Indonezji, Korei Południowej oraz z Patriarchatu Jerozolimy.
Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że w budżecie miasta zostało zabezpieczone ponad 6 mln zł na wydarzenia związane ze ŚDM.
Światowe Dni Młodzieży obędą się w Krakowie i w jego okolicach; weźmie w nich udział papież Franciszek. Organizatorzy spodziewają się ok. 2,5 mln młodych ludzi z całego świata.
...
Pieknie.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 20:28, 21 Lut 2016 Temat postu: |
|
|
ŚDM: poszukiwani wolontariusze mówiący w mniej znanych językach
Światowe Dni Młodzieży - Materiały prasowe
Diecezjalne centra organizacyjne Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) z woj. śląskiego poszukują wolontariuszy mówiących w mniej popularnych językach obcych. Chodzi m.in. o osoby posługujące się językiem węgierskim, czeskim, słowackim, włoskim czy hiszpańskim.
Centralne uroczystości ŚDM z udziałem papieża Franciszka odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie. Kilka wcześniejszych dni - od 20 do 25 lipca - pielgrzymi z całego świata spędzą w poszczególnych diecezjach.
REKLAMA
- Choć większość pielgrzymów zna język angielski, naszym gościom np. z Włoch, Węgier, Czech czy Słowacji z pewnością będzie łatwiej, jeśli będą mogli kontaktować się z tłumaczem mówiącym w ich języku - powiedział koordynator ŚDM w diecezji gliwickiej ks. Artur Pytel. Chodzi m.in. o pomoc w tłumaczeniu podczas wycieczek.
W związku z tym wydział katechetyczny gliwickiej kurii zwrócił się z prośbą do katechetów, nauczycieli i wychowawców o pomoc w znalezieniu wolontariuszy mówiących w mniej znanych językach obcych.
"Poszukujemy chętnych tłumaczy, którzy w ramach wolontariatu zechcieliby na ogólnych zebraniach parafialnych i diecezjalnych pełnić funkcję tłumaczy. Na dzień dzisiejszy zapraszamy do współpracy tłumaczy ze znajomością języków: włoskiego, hiszpańskiego, francuskiego, czeskiego, słowackiego oraz węgierskiego" – napisano w apelu.
To nie jedyna tego typu inicjatywa w woj. śląskim. Niedawno młodzież z Archidiecezji Katowickiej zachęcała uczniów tamtejszych szkół ponadgimnazjalnych do zaangażowania się w wolontariat jako tłumacze. - Zgłosiło się już ok. 50 chętnych mówiących po włosku, francusku, hiszpańsku i niemiecku – powiedział PAP tamtejszy diecezjalny koordynator ŚDM ks. Marcin Wierzbicki.
Do znajdujących się na terenie woj. śląskiego w całości lub części archidiecezji: katowickiej i częstochowskiej oraz diecezji: gliwickiej, sosnowieckiej i bielsko-żywieckiej w ramach ŚDM przyjedzie ok. 40 tys. zagranicznych pielgrzymów. Region ten mają odwiedzić młodzi m.in. z Włoch, Francji, Niemiec, Węgier, Czech, Chorwacji, a także z Meksyku, Nikaragui, Tajlandii czy Australii.
W organizację tzw. dni w diecezji – oprócz władz kościelnych – włączają się także samorządy. Przykładowo w Rybniku zaplanowano m.in. plenerowe koncerty muzyczne w centrum miasta. Dla przebywających w Rybniku pielgrzymów przygotowany zostanie również przewodnik z informacjami na temat miasta, jego atrakcji oraz rabatów m.in. na usługi gastronomiczne czy kulturalne.
Według informacji Komitetu Organizacyjnego ŚDM pod koniec stycznia zarejestrowało się już 564 tys. osób ze 157 krajów. Podczas głównych obchodów w lipcu przyszłego roku organizatorzy spodziewają się nawet 2,5 mln młodych z całego świata.
...
Niestety z przyczyn praktycznych to bedzie angielski. Pielgrzymi innych jezykow niech sie zaopatrza w slownik ich jezyka na angielski. To chyba bedzie najprosciej.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 17:09, 22 Lut 2016 Temat postu: |
|
|
Symbole Światowych Dni Młodzieży w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej
Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa - to tu odbędą się Światowe Dni Młodzieży - Łukasz Krajewski / Agencja Gazeta
W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej rozpoczęła się peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży - Krzyża ofiarowanego przez św. Jana Pawła II i Ikony Matki Bożej. Znaki odwiedzą 28 miast – poinformowała Aleksandra Kowalewska z Diecezjalnego Centrum ŚDM.
Jak wyjaśniała, peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży ma dwa cele. - Po pierwsze, jest to uroczyste przewożenie tych znaków przez teren diecezji, któremu towarzyszą różne nabożeństwa i inne wydarzenia religijne. Drugim celem jest zgromadzenie przy tych znakach ludzi i zachęcenie ich do włączenia się w przygotowanie, jak i osobisty udział w Światowych Dniach Młodych w Krakowie - powiedziała Kowalewska.
REKLAMA
Plan peregrynacji zawiera różne inicjatywy, które przygotowały lokalne grupy wolontariuszy wraz ze swoimi duszpasterzami. Są to między innymi: czuwania, drogi krzyżowe, spotkania z uczniami szkół, studentami, pracownikami straży pożarnej, chorymi i niepełnosprawnymi, msze św., apele.
Ponadto są przewidziane spotkania z osobami osadzonymi w zakładzie poprawczym czy w areszcie śledczym. W czasie peregrynacji wypadnie też wspomnienie Żołnierzy Wyklętych, którym zostanie poświęcony ceremoniał wojskowy.
Peregrynacja symboli ŚDM na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej potrwa dwa tygodnie. W niedzielę zainaugurowała ją w Gorzowie Wlkp. droga krzyżowa i msza święta pod przewodnictwem bpa Tadeusza Lityńskiego.
W kolejnych dniach uroczystości odbędą się m.in. w Świebodzinie, Krośnie Odrzańskim, Zielonej Górze, Żaganiu i Głogowie. Peregrynacji towarzyszy hasło "Dotknij Miłosierdzia".
- Ten dwutygodniowy czas jest bardzo intensywny i szczelnie wypełniony. Wszystko ma jednak zmierzać do wzbudzenia w młodych ludziach poczucia, że spotkanie w Krakowie jest adresowane właśnie do nich. Wiadomym jest, że jest to tylko zapowiedź wydarzeń, które czekają nas w lipcu w naszej diecezji, jak i w samym Krakowie - podkreśliła Kowalewska.
Światowym Dniom Młodzieży towarzyszą dwa Symbole – Krzyż Roku Świętego i ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego. W czasie obchodów Światowych Dni Młodzieży są one obecne w miejscu wydarzeń centralnych. Natomiast w okresie przygotowań pielgrzymują po kraju, który organizuje spotkanie młodych.
W Polsce symbole są od 2014 r. Na początku trafiły do archidiecezji poznańskiej. Odwiedziły już m.in. diecezje kaliską, wrocławską, warszawsko-praską oraz siedlecką. Następnie na kilka miesięcy pojechały za granicę (były m.in. w Rumunii, Czechach czy Słowacji). Do diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zostały przekazane z diecezji szczecińsko–kamieńskiej. Potem trafią to Legnicy.
...
Cenne.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 11:36, 23 Lut 2016 Temat postu: |
|
|
ŚDM: do Giżycka przyjadą pielgrzymi z wyspy Guam
Przyjazd na Mazury deklaruje obecnie ok. 300 Guamczyków - Shutterstock
W ramach Światowych Dni Młodzieży do Giżycka (woj. warmińsko-mazurskie) przyjedzie kilkusetosobowa grupa pielgrzymów z leżącej między Hawajami a Filipinami wyspy Guam. Władze miasta już pracują nad zorganizowaniem Guamczykom pobytu na Mazurach.
Burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz poinformował, że Guamczycy potwierdzili już swoją obecność w tym mieście. Przyjazd na Mazury deklaruje obecnie ok. 300 Guamczyków, ale - jak zastrzegł Iwaszkiewicz - dokłada ich liczba będzie znana bliżej terminu ich przyjazdu.
REKLAMA
- My jesteśmy gotowi przyjąć kilkaset osób, już pracujemy nad programem pobytu młodzieży z Guam u nas, na Mazurach - zapewnił Iwaszkiewicz.
Guamczycy chcą dolecieć do Berlina, a z Niemiec autokarami przyjechać do Giżycka (na miejscu mają być 25 lipca). - Mają być u nas ok. 5 dni, w tym czasie m.in. odwiedzą Świętą Lipkę, chcą też popracować społecznie na rzecz lokalnej społeczności, dlatego już szykujemy im tego rodzaju zajęcia - powiedział Iwaszkiewicz i dodał, że Guamczycy będą pracować w domu pomocy społecznej, w szpitalu oraz przy pielęgnacji terenów zielonych. Poza tym będą uczestniczyli w spotkaniu ewangelizacyjnym na Wzgórzu św. Brunona (miasto już odnowiło to miejsce, m.in. zbudowano wiaty wypoczynkowe), będą się bawić na koncercie, planowane są też atrakcje na miejskiej plaży nad Niegocinem i nocne zwiedzanie Twierdzy Boyen.
Pobyt młodych Guamczyków w Giżycku nie będzie się wiązał z większymi kosztami dla miasta. Burmistrz przyznał, że część z nich będzie mieszkała u miejscowych rodzin, pozostali będą nocować w salach sportowych giżyckich szkół. Z Giżycka Guamczycy pojadą do Krakowa.
Guamczycy dowiedzieli się o istnieniu Giżycka i zdecydowali na przyjazd tu, ponieważ na tej wyspie od lat pracuje pochodzący z Mazur misjonarz.
Wyspa Guam leży w południowej części archipelagu Marianów, między Hawajami a Filipinami. Politycznie Guam jest terytorium zależnym od USA, a jego mieszkańcy są obywatelami USA - nie mają jednak prawa głosowania w wyborach prezydenckich tego kraju. Wyspą Guam rządzi wybierany w wyborach gubernator.
Burmistrz Giżycka przyznał, że w ramach Światowych Dni Młodzieży na Mazury mogą też przyjechać pielgrzymi z krajów nadbałtyckich i Niemiec.
...
Pieknie.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 15:59, 24 Lut 2016 Temat postu: |
|
|
Archidiecezja poznańska gotowa na przyjęcie 10 tys. pielgrzymów na ŚDM
Nawet 10 tys. osób może przyjechać do archidiecezji poznańskiej przy okazji tegorocznych Światowych Dni Młodzieży. Organizatorzy są gotowi na ugoszczenie takiej grupy, na razie zgłosiło się ok. 3 tys. pielgrzymów.
Centralne uroczystości ŚDM z udziałem papieża Franciszka odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie. Czas od 20 do 25 lipca pielgrzymi z całego świata spędzą w poszczególnych diecezjach. Duszpasterz młodzieży archidiecezji poznańskiej ks. Arkadiusz Szady poinformował na konferencji prasowej, że do archidiecezji poznańskiej przyjadą m.in. pielgrzymi z Portugalii, Hiszpanii, Wysp Zielonego Przylądka, Australii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Kanady, USA, Boliwii i Peru.
REKLAMA
- Osoby, które przyjadą do nas między 20 a 25 lipca pierwsze trzy dni spędzą w dekanatach poza Poznaniem. Tam będą zakwaterowani u rodzin, tym wszystkim zajmują się poszczególne parafie. Na weekend przyjadą do parafii poznańskich i w okolicach Poznania, czyli w trakcie pobytu w Polsce będą goszczeni w dwóch rodzinach - powiedział wolontariusz Hubert Dyśko.
Jak dodał, trwają starania, by jak najwięcej osób zechciało przyjechać w lipcu do archidiecezji poznańskiej. - Na wszelkie możliwe sposoby promujemy naszą diecezję i nasz region. Zachęcamy też cały czas, by poznaniacy i Wielkopolanie zechcieli przyjąć pielgrzymów do swoich domów - powiedział.
Wolontariusze starają się również zachęcić jak najwięcej młodych osób z archidiecezji, by zechciały się wybrać do Krakowa.
- Zachęcamy młodzież, która nigdy wcześniej nie miała okazji, by pojechać na ŚDM do Rio, Madrytu czy na wcześniejsze spotkania, do udania się do Krakowa. Pracujemy nad tym od dwóch lat, odwiedzamy parafie, opowiadamy o ŚDM. Chodzi o to, by, ludzie wiedzieli, na co się piszą; że to nie tylko wyjazd po to, by pomachać papieżowi. To wielkie, niezapomniane święto radości - powiedział wolontariusz Aleksander Konieczny.
Jak poinformowano na konferencji, Koleje Wielkopolskie zaoferowały organizatorom wydarzenia nieodpłatne udostępnienie pociągu do Krakowa. - W ten sposób możemy minimalizować koszty dla uczestników. Dla niektórych chętnych kwestie finansowe mogą być problemem - podkreślił Konieczny.
Ks. Szady poinformował, że z archidiecezji wyjedzie m.in. grupa składająca się z osób niepełnosprawnych. - To dla nas ogromne wyzwanie, ale chcemy to podjąć, by wszyscy niepełnosprawni z naszej diecezji, którzy chcieliby udać się na ŚDM, mieli zapewniony przejazd, zakwaterowanie i odpowiednią opiekę. Do tej pory zgłosiło się ok. 50 osób - powiedział. Cały czas trwa poszukiwanie wolontariuszy chętnych do pomocy przy organizacji wydarzenia w archidiecezji. Do tej pory przygotowanych zostało ok. 80 osób - potrzeba ok. 300.
..
Prosze bardzo.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 20:16, 27 Lut 2016 Temat postu: |
|
|
Wielkopolskie: Gniezno chce przyjąć nawet 8 tys. pielgrzymów przed ŚDM
Gniezno przyjmie pielgrzymów - Jakub Kaczmarczyk / PAP
Nawet 8 tys. pielgrzymów z całego świata chce przyjąć archidiecezja gnieźnieńska przed ŚDM. W programie Dni w Diecezji, przygotowywanym wspólnie z władzami miasta, znajdą się m.in. plenerowe widowiska, gra miejska i "Bal Świętych".
Dni w Diecezjach przed Światowymi Dniami Młodzieży rozpoczną się 20 lipca. W tym czasie do pierwszej stolicy Polski przyjadą pielgrzymi m.in. z Libanu, Kazachstanu, Hiszpanii, Czech, Francji, Niemiec, Anglii i Słowenii.
REKLAMA
Dotychczas chęć odwiedzenia archidiecezji gnieźnieńskiej, przed głównymi uroczystościami w Krakowie, zadeklarowało ponad 2,5 tys. pielgrzymów. Jak podkreślił diecezjalny koordynator Światowych Dni Młodzieży ks. Wojciech Orzechowski, Gniezno jest gotowe przyjąć nawet 8 tys. pielgrzymów.
- Obecnie jesteśmy na najbardziej gorącym etapie poszukiwania miejsc noclegowych dla pielgrzymów. Diecezja została podzielona na cztery regiony: gnieźnieński, wągrowiecki, wrzesiński i inowrocławski i wszędzie tam działają też koordynatorzy regionalni. Organizowane są także niedziele ŚDM w parafiach, podczas których rozmawia się z wiernymi i przybliża tematykę związaną ze ŚDM - powiedział.
Ks. Orzechowski zaznaczył, że zaangażowanie w organizację Dni w Diecezji widać także po stronie samych mieszkańców. - Próbujemy docierać też do młodych z diecezji i pokazywać im, że poza tym wymiarem duchowym, może to być dla nich też ogromna szansa nawiązania międzynarodowych przyjaźni, relacji z ludźmi z całego świata i przeżycia wielkiej przygody. ŚDM to oczywiście przede wszystkim strona duchowa, ale też wszystko to, co jej towarzyszy - nie tylko modlitwa w murach świątyni, ale także spotkania i koncerty - mówił. Dodał, że zainteresowanie ŚDM pokazuje też liczba wolontariuszy, których obecnie jest już ok. 500.
Piotr Wiśniewski z Urzędu Miasta w Gnieźnie zapowiedział, że na odwiedzających pierwszą stolicę Polski czekać będzie bardzo bogaty program. Pierwsi pielgrzymi przyjadą do Gniezna 20 lipca. Dzień później, na gnieźnieńskim rynku odbędzie się uroczyste powitanie gości z zagranicy przez prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, prezydenta Gniezna Tomasza Budasza oraz starostę Beatę Tarczyńską.
- Wtedy też odbędzie się symboliczne przekazanie kluczy do miasta i prezentacja Gniezna tłumaczona na język angielski. Pielgrzymi będą także zwiedzać miasto z przewodnikami, a wieczorem na rynku zorganizowane zostanie kino letnie i pokaz filmu nawiązujący tematyką do ŚDM - powiedział Wiśniewski.
Jedną z zapowiadanych atrakcji dla pielgrzymów będzie także m.in. widowisko plenerowe w Murowanej Goślinie opowiadające o początkach państwa polskiego.
- Centralnym dniem będzie sobota, 23 lipca i msza św. na placu św. Wojciecha koncelebrowana przez ks. prymasa. Po niej pielgrzymi wyruszą "drogą sakramentów". Będzie to gra miejska, w takcie której młodzi odwiedzać będą m.in. domy kultury, biblioteki i w każdym miejscu będzie na nich czekało zadanie do wykonania lub inne atrakcje - mówił Wiśniewski. Tego samego dnia, na stadionie żużlowym odbędzie się widowisko teatralne poświęcone postaci patrona Polski - św. Wojciecha.
W niedzielę, na zakończenie Dni w Diecezji odbędzie się natomiast "Bal Świętych", którego szczegółów organizatorzy na razie nie zdradzają.
- Chcemy, żeby pielgrzymi zakochali się w Gnieźnie i żeby chcieli tu wracać, dlatego dbamy też o cały program imprez towarzyszących, kulturalnych. Chcemy otoczyć ich też kompleksową opieką, dostarczyć wszelkie niezbędne informacje. Planujemy też uruchomienie w lipcu punktu informacyjnego dla pielgrzymów, który będzie czynny całą dobę - zaznaczył Wiśniewski.
Zarówno władze miasta, jak i strona kościelna zwracają uwagę, że bardzo ważną kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa pielgrzymom.
W połowie lutego odbyło się w Gnieźnie spotkanie organizatorów z pogotowiem ratunkowym, policją, strażą miejską i strażą pożarną. - Wszyscy mamy ogromną świadomość tego, jak ważne jest to wydarzenie. Spotkanie przebiegło bardzo pozytywnie; wszyscy wykazywali szczególną troskę o kwestie bezpieczeństwa i deklarowano chęć współpracy na wszystkich szczeblach. Na początku marca planujemy także specjalne szkolenia dla wolontariuszy, aby także wsparcie i pomoc dla pielgrzymów z ich strony były jak najbardziej profesjonalne - powiedział ks. Orzechowski.
W najbliższym czasie Rada Miasta ma podjąć także decyzję o darmowej komunikacji miejskiej w mieście podczas Dni w Diecezji.
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie potrwają od 26 do 31 lipca 2016 r. Według informacji Komitetu Organizacyjnego ŚDM pod koniec stycznia zarejestrowało się już 564 tys. osób ze 157 krajów. Podczas głównych obchodów organizatorzy spodziewają się nawet 2,5 mln młodych z całego świata.
...
Brawo!
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 13:30, 28 Lut 2016 Temat postu: |
|
|
IAR
Kilka tysięcy Kanadyjczyków wybiera się na ŚDM do Krakowa
Szacuje się, że w ŚDM w Krakowie weźmie w nich udział dwa miliony uczestników - Materiały prasowe
Kilka tysięcy Kanadyjczyków chce przyjechać na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. - Jedna z naszych diecezji zamierza wysłać do Polski nawet dwa tysiące młodych - mówi IAR Diana Nega.
Diana Nega przyjedzie w 150-osobowej grupie z diecezji Hamilton. Podkreśla , że w Toronto i w Mississaudze, które obejmuje jej diecezja, mieszka wielu Polaków. Dlatego to będzie taka specyficzna polsko-kanadyjska grupa.
REKLAMA
Na razie Kanadyjczycy intensywnie przygotowują się do przyjazdu na ŚDM. Organizowane są specjalne zjazdy i rekolekcje.
Całe spotkanie młodzieży będzie miało dwie części. Zanim młodzi z diecezji Hamilton dotrą do Krakowa, od 20 do 25 lipca będą gościć na tak zwanych Dniach w Diecezji we Wrocławiu. Diana Nega urodziła się w Kanadzie, ale jej rodzina pochodzi z Wrocławia. Przyznaje, że bardzo by chciała, aby organizatorzy ŚDM przygotowali na przykład jakąś wycieczkę do innego miasta w Polsce. - Jeśli by się udało, pragnę zobaczyć coś więcej niż tylko Kraków i Wrocław- dodaje.
Czas spędzany w diecezjach służy zwykle poznaniu lokalnej kultury i Kościoła. Młodzi spotykają się ze swoimi rówieśnikami z danego kraju, organizowane są też koncerty. W Polsce goście mają w większości mieszkać u rodzin.
Ambasada Kanady zapowiada, że w związku z dużym zainteresowaniem Światowymi Dniami Młodzieży, oddeleguje do Krakowa swoich pracowników. Mają oni służyć Kanadyjczykom pomocą konsularną. Polska i Kanada były już organizatorami ŚDM. Polska w 1991 roku, Kanada w 2002. Tym razem te w Krakowie odbędą się od 26 do 31lipca. Szacuje się, że weźmie w nich udział dwa miliony uczestników.
...
Pieknie.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 16:21, 28 Lut 2016 Temat postu: |
|
|
W czasie ŚDM w Krakowie dodatkowe oznakowanie
Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie, weźmie w ich udział papież Franciszek - AFP
Wizerunki św. Jana Pawła II, Mikołaja Kopernika, Wita Stwosza, Bony Sforzy zostaną wykorzystane w kampanii promocyjnej Krakowa podczas Światowych Dni Młodzieży. Odrębnymi elementami będą dekoracja miasta oraz dodatkowe oznakowanie pomocne dla pielgrzymów poruszających się pieszo.
W kampanii promocyjnej pojawią się wizerunki osób rozpoznawalnych na całym świecie, które pochodzą z Krakowa lub są z nim związane. - Chcemy pokazać wielki potencjał Krakowa, stąd w kampanii będą obecne nie tylko postaci świętych: Jana Pawła II i siostry Faustyny, ale także ludzi ze świata kultury, nauki i sportu - powiedział dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Rafał Perłowski.
REKLAMA
Ponieważ do Krakowa przyjadą tysiące młodych ludzi, którzy korzystają z nowoczesnych technologii, modyfikowana jest aplikacja mobilna prezentująca Kraków (kraków.pl).
Na czas ŚDM w mieście stanie dodatkowe oznakowanie, także dla pieszych. Ułatwieniem ma być wydzielenie widocznymi już z daleka kolorami różnych stref: dróg dojścia do miejsc uroczystości, punktów informacyjnych oraz gastronomicznych, obiektów sakralnych, miejsc celebry. - Kierunki będą znakowane kolorami np. niebieskim, żółtym, czerwonym. Inny będzie kierował ludzi na Błonia, inny do Sanktuariów Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II w Łagiewnikach, jeszcze inne do Campusu Misericordiae w Brzegach – mówił Perłowski.
W porozumieniu z Komitetem Organizacyjnym ŚDM2016 Krakowskie Biuro Festiwalowe w czterech miejscach, gdzie będzie najwięcej pielgrzymów, dodatkowo ustawi specjalne namioty, w których będzie zorganizowana informacja turystyczna.
Najważniejsze krakowskie zabytki mają być opisane w kilku językach. - Liczymy, że osoby, które przyjadą na ŚDM, nawet jeśli nie będą miały zbyt wiele czasu na zwiedzanie, przekonają się, że jest to tak fantastyczne miasto, że zechcą tu wrócić – mówił Perłowski.
Wjeżdżających do miasta witać będą podświetlane billboardy z hasłem: "Are you ready?", co jest nawiązaniem do oficjalnego teledysku promującego ŚDM.
Dekoracja, która jednocześnie pełni rolę oznakowania i promocji wizerunkowej, składać się będzie z ok. 6 tys. różnych tablic informacyjnych, ponad 100 drogowskazów, 2 tys. oznaczeń ważnych punktów i 2,7 tys. flag.
Miasto chce, by specjaliści z Uniwersytetu Ekonomicznego, AWF i Małopolskiej Organizacji Turystycznej, przeprowadzili badania ruchu turystycznego, ze szczególnym uwzględnieniem ŚDM i wpływu tego wydarzenia na gospodarkę miasta. Badania będą się odbywać w trakcie ŚDM i będą kontynuowane w kolejnych latach, by przekonać się, jaki efekt przyniosła organizacja tak dużego wydarzenia.
Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca; weźmie w ich udział papież Franciszek. Chęć przyjazdu na ŚDM zadeklarowało już ponad 560 tys. osób, które dokonały rejestracji. Organizatorzy spodziewają się, że może być ich nawet 2,5 mln.
...
Kwestie organizacyjne tez wazne.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 18:07, 02 Mar 2016 Temat postu: |
|
|
Opole: omawiano kwestie bezpieczeństwa i organizacji na czas ŚDM
Opole: mawiano kwestie bezpieczeństwa i organizacji na czas ŚDM - Materiały prasowe
Kwestie bezpieczeństwa, wsparcia medycznego, sanitarnego czy transportu uczestników Światowych Dni Młodzieży w woj. opolskim omawiano na spotkaniu u wojewody opolskiego. Stan przygotowań do zabezpieczenia ŚDM w regionie wojewoda ocenił jako bardzo dobry.
W spotkaniu brali udział m.in. przedstawiciele policji, straży pożarnej, ratownictwa medycznego, zarządzania kryzysowego czy samorządów, na terenie których będą się odbywały większe spotkania czy wydarzenia organizowane dla uczestników ŚDM.
REKLAMA
Wojewoda opolski Adrian Czubak zaproponował powołanie zespołu ds. koordynacji i wsparcia ŚDM w regionie. Będą w nim działać cztery grupy robocze: ds. kierowania i koordynacji działań; zapewnienie bezpieczeństwa publicznego; ds. wsparcia i zabezpieczenia transportowego i logistycznego oraz zabezpieczenia medycznego i sanitarnego. W skład każdej z grup ma wejść po kilku-kilkunastu przedstawicieli różnych służb.
Czubak pytany, jak ocenia stan przygotowań do zabezpieczenia pobytu pielgrzymów i wydarzeń związanych z ŚDM na Opolszczyźnie uznał, że "bardzo dobrze”. „Jesteśmy właściwie na takim etapie, że zostało nam dopracowanie pewnych szczegółów” – podkreślił.
Zaznaczył, że ostatecznie wszystkie szczegóły zostaną dograne, gdy znana będzie liczba uczestników wydarzeń na Opolszczyźnie związanych z ŚDM. - Od tego zależy ile będzie punktów medycznych, sanitarnych, gdzie i jak duże będą parkingi, jak liczne będą służby zabezpieczające konkretne wydarzenia – wyjaśnił Czubak.
Jeden z koordynatorów ŚDM w diecezji opolskiej ks. Łukasz Knieć podał, że do woj. opolskiego przyjedzie 35 grup pielgrzymów z 21 państw takich jak np. Niemcy, Francja, Włochy, Czechy, Brazylia, Argentyna, Meksyk, Panama, Hiszpania, Liban czy Indie. W sumie chęć przyjazdu na Opolszczyznę w dniach 20-25 lipca zadeklarowało od 5,5 do 6,1 tys. pielgrzymów z innych krajów. Chęć przyjęcia uczestników ŚDM zadeklarowało dotąd 140 z blisko czterystu parafii w Diecezji Opolskiej.
Największym wyzwaniem dla organizatorów wydarzeń w woj. opolskim będzie 23 lipca, gdy ok. 10 tys. pielgrzymów (6 tys. z zagranicy i ok. 4 tys. z regionu) najpierw spotka się na uroczystej eucharystii na Górze Świętej Anny, a potem na modlitewnym czuwaniu w Opolu na os. Armii Krajowej. Mniejsze wydarzenia odbędą się też w inne dni np. w Nysie, Kędzierzynie-Koźlu czy Strzelcach Opolskich.
Dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego (OCRM) Ireneusz Sołek powiedział na spotkaniu we wtorek, że OCRM wyśle w czasie ŚDM trzy karetki z Opola do Krakowa, by wesprzeć tamtejsze służby. Zapewnił jednak, że nie będzie problemów z odpowiednim zabezpieczeniem medycznym wydarzeń na Opolszczyźnie, a całość zostanie ustalona, gdy będą znane szczegóły dot. np. dróg dojazdowych czy ewakuacyjnych podczas poszczególnych wydarzeń.
P.o. zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu inspektor Dariusz Szelwicki także zapewnił, że nie przewiduje problemów z zabezpieczeniem wydarzeń organizowanych podczas pobytu uczestników ŚDM na Opolszczyźnie. Pytany przez PAP ilu funkcjonariuszy może przy tym pracować wyjaśnił, że zależne jest to od ostatecznej liczby pielgrzymów. - Jako formacja jesteśmy przygotowani do każdej liczby – zapewnił i dodał, że przewidywane 6-10 tys. osób to liczba wcale nie tak duża. - Jeśli będziemy potrzebowali wsparcia, to na pewno otrzymamy je z innych garnizonów – dodał.
Światowe Dni Młodzieży to zapoczątkowane przez papieża Jana Pawła II spotkanie młodych katolików z całego świata. W dniach 26-31 lipca br. odbędą się w Krakowie pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Organizatorzy spodziewają się, że w wydarzeniach centralnych weźmie udział 2,5-3 mln osób. Gościem honorowym będzie papież Franciszek. To największe tego typu wydarzenie w Polsce od lat.
Uczestnicy ŚDM, którzy będą chcieli przyjechać do Polski wcześniej, będą mogli spędzić sześć dni (20 - 25 lipca) w polskich diecezjach, goszcząc u rodzin.
..
Tez trzeba zorganizowac.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 20:31, 05 Mar 2016 Temat postu: |
|
|
PAP
ŚDM: Kraków na pięć miesięcy przed spotkaniem papieża z młodymi
Koszulki z logo ŚDM - Daniel Koral / Onet
Na pięć miesięcy przed Światowymi Dniami Młodzieży zabezpieczonych jest ok. 60 proc. miejsc noclegowych dla pielgrzymów, którzy przyjadą w lipcu do Krakowa. Strona kościelna szacuje, że z zakwaterowania oferowanego przez organizatora będzie chciało skorzystać ok. 400 tys. osób. - Wszystkie prace postępują w swoim czasie i nie mamy większych opóźnień - mówił biskup Muskus.
W związku z przygotowaniami miasta do ŚDM Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu rozstrzygnął pierwszy przetarg - na dostawę i serwisowanie 2 tys. przenośnych toalet. Wciąż nie udało się rozstrzygnąć przetargu na opracowanie i wdrożenie tymczasowej organizacji ruchu w Krakowie podczas ŚDM.
REKLAMA
Koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, bp Damian Muskus poinformował, że parafie dysponują deklaracjami 235 tys. osób, które chcą przyjąć w swych domach pielgrzymów. Kolejne 103 tys. noclegów będzie zapewnione m.in. w szkołach i domach kultury. W sumie daje to noclegi dla 338 tys. osób.
Ok. 120 tys. zainteresowanych znalazło zakwaterowanie na własną rękę, nie zwracając się do organizatora.
Do tej pory zarejestrowało się niemal 590 tys. osób zainteresowanych przyjazdem na ŚDM, z czego 78 tys. (ok. 15 proc.) przeszło już do drugiej fazy, czyli wyboru pakietu usług. 77 tys. 350 osób wybrało pakiet z tygodniowym zakwaterowaniem.
Jak poinformował bp Muskus gotowe są scenariusze wydarzeń centralnych, Papieska Rada ds. Świeckich zaakceptowała już projekty ołtarzy, a produkcja szat liturgicznych trwa. Ołtarze będą miały bardzo prostą formę. Ważnym elementem wystroju będzie postać Jezusa Miłosiernego, ponieważ takie jest hasło spotkania.
- Te pięć miesięcy do ŚDM nie napawa nas niepokojem, bo wszystkie prace postępują w swoim czasie i nie mamy większych opóźnień – mówił bp Muskus. Także metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz powiedział dziennikarzom, że przygotowania do tego wydarzenia idą dobrze.
Na funkcjonowanie miasta w czasie Światowych Dni Młodzieży 2016 i na konieczne przed tym wydarzeniem inwestycje Kraków wyda ponad 51 mln zł. Prezydent miasta Jacek Majchrowski zapewnił, że Kraków nie finansuje w związku z ŚDM niczego ponad to, do czego jest zobligowany ustawami, a zadaniem samorządu jest zapewnienie normalnego funkcjonowania miasta, m.in. organizacji ruchu czy komunikacji miejskiej.
Wśród zadań bieżących najważniejsze będzie wzmocnienie komunikacji miejskiej (3,5 mln zł), wynajęcie i obsługa toalet (3 mln zł), przygotowanie tymczasowej organizacji ruchu (1,5 mln zł), organizacja parkingów na terenach miejskich (1 mln zł), opracowanie studium polityki transportowej (600 tys. zł).
Na remonty ulic w rejonach, gdzie będą odbywać się wydarzenia związane z ŚDM, zarezerwowano w budżecie 5,9 mln zł, a na modernizację szkół, w których nocować będą pielgrzymi 6,5 mln zł. Jak zaznaczył prezydent, to inwestycje, z których będą korzystać mieszkańcy także po ŚDM.
Ponad 4,1 mln zł ma być przeznaczone na działania promocyjne i dekorację miasta, a 1 mln 470 tys. zł na wydarzenia kulturalne i nieodpłatne udostępnienie w tym czasie Muzeum Historycznego. 300 tys. zł według władz miasta jest potrzebne na zorganizowanie pierwszej pomocy przedmedycznej, a 100 tys. zł na poszerzenie funkcji całodobowego telefonu informacji medycznej.
Wydatki mają dotyczyć m.in. rozbudowy monitoringu miejskiego (2,5 mln zł), budowy bezprzewodowej cyfrowej łączności TETRA (350 tys. zł), zakupu pojemników na odpady (2 mln zł), budowy przystanku kolejowego Kraków-Sanktuarium (wkład miasta 4,2 mln zł), kładki pieszo-rowerowej łączącej Sanktuarium w Łagiewnikach z Centrum Jana Pawła II (wkład miasta 1 mln 869 tys. zł), budowy połączenia węzła "Rybitwy" ze strefami "Wieliczka-Niepołomice" (7 mln 330 tys. zł), rozbudowy ul. Wrobela (5 mln 375 tys. zł).
W związku z przygotowaniami miasta do ŚDM Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu rozstrzygnął pierwszy przetarg - na dostawę i serwisowanie 2 tys. przenośnych toalet. Kosztować będzie to ok. 3 mln zł. Toalety staną na parkingach i wzdłuż dróg dojścia pielgrzymów do miejsc uroczystości.
Wciąż nie udało się rozstrzygnąć przetargu na opracowanie i wdrożenie tymczasowej organizacji ruchu w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży. Złożono w nim tylko jedną ofertę a zaproponowana cena jest dużo wyższa niż przewidywało miasto. Na projekt i oznakowanie tymczasowej organizacji ruchu zarezerwowano 1,9 mln zł, cena wymieniona w złożonej ofercie była ponad dwa razy wyższa.
Zgodnie z wymogami przetargu zwycięska firma miała postawić w Krakowie co najmniej 2 tys. znaków drogowych, 4,5 tys. zapór i tablice wyznaczające objazdy, o łącznej powierzchni przynajmniej 900 m kw. Miała też odpowiadać za utrzymanie oznakowania w trakcie ŚDM. Miasto oczekiwało, że zwycięzca przetargu zapewni dwadzieścia brygad, pracujących 24 godziny na dobę, które będą w stanie szybko reagować na wszystkie wydarzenia i na bieżąco wprowadzać konieczne zmiany.
Zgodnie z projektem specustawy regulującej kwestie organizacji Światowych Dni Młodzieży wojewoda małopolski będzie odpowiedzialny za zabezpieczenie medyczne tego wydarzenia. Oparte ono będzie na funkcjonującym systemie opieki medycznej i państwowego ratownictwa medycznego, który zostanie wzmocniony. Jak zastrzegł wojewoda Jerzy Pilch, szczegółowe plany będą gotowe do 15 marca.
Jednostką odpowiadającą za organizację zabezpieczenia jest Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. Małgorzata Popławska, dyrektor KPR poinformowała, że założenia do planu przewidują zabezpieczenie medyczne dedykowane poszczególnym uroczystościom oraz podniesienie gotowości wszystkich podmiotów medycznych we wszystkich segmentach, m.in. specjalistyki, podstawowej opieki zdrowotnej, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. - Tu mamy wstępną analizę na podstawie szacunków pobytów pielgrzymów w woj. małopolskim. Na postawie tej wstępnej analizy będziemy proponować podmiotom działającym na danym terenie podpisanie umów, których stroną będzie wojewoda małopolski - zapowiedziała Popławska.
Według niej na razie nie można podać szczegółowych danych, ale największe uroczystości będzie zabezpieczać nawet kilkadziesiąt karetek. Zaplanowano utworzenie pięciu dodatkowych stanowisk dyspozytorów, około 90 zespołów wyjazdowych, tysiąc patroli pieszych, 17 namiotów szpitalnych.
Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.
...
Coraz blizej.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 22:26, 10 Mar 2016 Temat postu: |
|
|
Przemyśl: z okazji ŚDM zostanie odlany Dzwon Miłosierdzia
Przemyśl: z okazji ŚDM zostanie odlany Dzwon Miłosierdzia - Shutterstock
Ważący pół tony Dzwon Miłosierdzia jutro zostanie odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Jego odsłonięcie zaplanowano 3 kwietnia w Campus Misericordiae. Ma m.in. powitać papieża Franciszka gdy przybędzie w lipcu na teren kampusu.
- Dzwon będzie ważył 500 kg, jego średnica wyniesie 93 cm, a zabrzmi w tonacji a1. Ozdobiony zostanie symbolem Światowych Dni Młodzieży oraz herbami papieża Franciszka, kardynała Stanisława Dziwisza, a także herbem papieża Jana Pawła II – powiedział właściciel pracowni ludwisarskiej Piotr Olszewski.
REKLAMA
Jutro między godz. ósmą a dziewiątą rano zostanie odlany w obecności m.in. przedstawicieli Kurii Archidiecezjalnej w Krakowie. - Samo odlewanie potrwa dosłownie chwilę. Natomiast przygotowania do niego trwały blisko dwa miesiące – zaznaczył Olszewski.
Do odlewu będzie wykorzystany wysokiej jakości stop miedzi i cyny w proporcjach 78:22. Natomiast kute serce dzwonu zostanie wykonane z miękkiej stali.
3 kwietnia, w niedzielę Miłosierdzia Bożego, dzwon zawiśnie w Campus Misericordiae w Brzegach koło Wieliczki; miejscu, gdzie w lipcu br. odbywać się będą Światowe Dni Młodzieży.
Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego rocznie wykonuje ok. 100 dzwonów; niektóre ważą nawet 10 ton. W 2014 roku wykonała dzwon Jan Paweł II, który został zawieszony w Wieży Srebrnych Dzwonów Katedry na Wawelu.
Z kolei w ubiegłym roku w Przemyślu odlano dzwon Mieszko i Dobrawa. W kwietniu zostanie on ustawiony w dębowej dzwonnicy przy reliktach kaplicy baptyzmalnej i palatium Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego na Ostrowie Lednickim; ma upamiętnić 1050. rocznicę chrztu Polski.
Przemyska pracownia jest kontynuatorką firmy założonej w 1808 r. przez Jana Felczyńskiego.
...
Ciekawe.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 21:06, 11 Mar 2016 Temat postu: |
|
|
ŚDM: msza dla 60 tys. ludzi na lotnisku w Katowicach
Paweł Pawlik
Dziennikarz Onetu
Światowe Dni Młodzieży 2016 odbędą się w Krakowie w dniach od 26 do 31 lipca - istock
Światowe Dni Młodzieży 2016 odbędą się w Krakowie w dniach od 26 do 31 lipca. Przed tym wydarzeniem we wszystkich polskich diecezjach - za wyjątkiem Archidiecezji Krakowskiej - planowane są Dni w Diecezjach, uroczystości również dla pielgrzymów, organizowane w największych polskich miastach między 20 a 25 lipca. W archidiecezji katowickiej w trakcie Dni w Diecezji planowana jest między innymi msza na lotnisku Muchowiec w Katowicach, w której według szacunków organizatorów weźmie udział około 60 tys. ludzi.
Dni w Diecezji, organizowane przez Archidiecezję Katowicką, odbędą się między 20 a 25 lipca. W ich trakcie planowane jest zwiedzanie diecezji oraz spotkania parafialne. Największe z planowanych wydarzeń odbędzie się 23 lipca. Tego dnia pielgrzymi będą wędrowali szlakiem Jana Pawła II na Śląsku, odwiedzą katedrę Chrystusa Króla w Katowicach, Sanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śląskich oraz lotnisko Muchowiec w Katowicach. To właśnie na lotnisku planowane są koncerty, przedstawienia oraz msza święta, w której według szacunków organizatorów może wziąć udział nawet 60 tysięcy osób.
REKLAMA
REKLAMA
Wśród zebranych będą mieszkańcy regionu, ale wydarzenie dedykowane jest przede wszystkim pielgrzymom, którzy do Polski przyjadą na Światowe Dni Młodzieży, a będą goszczeni przez archidiecezję katowicką.
Organizację Dni w Diecezji wesprze Urząd Miasta w Katowicach, który za zgodą radnych, przekaże na wydarzenie 1,6 miliona złotych. Z tej kwoty ponad 500 tys. zł zostanie wydane na gadżety, pamiątki i materiały promocyjne Katowic, które będą rozdawane pielgrzymom. Z kolei 556 tys. zł zostanie przeznaczone na sceny plenerowe, które staną w trakcie Dni w mieście oraz występy artystów. 155 tys. zł to kwota potrzebna na obsługę sanitarną i komunalną, zaś 376 tys. zł na wyżywienie i zakup wody mineralnej dla pielgrzymów w trakcie wydarzenia na Muchowcu.
Jak wyjaśniał podczas sesji Rady Miasta Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic pieniądze mają zostać wydane przede wszystkim na zakup materiałów promocyjnych, które otrzymają pielgrzymi w Katowicach. – Pocztówki, mapki, koszulki z logo Katowic, czy pianki z logo miasta i torby ekologiczne – wymieniał.
W Katowicach w trakcie Dni w Diecezji będzie mieszkało około 2,5 tysiąca pielgrzymów, zaś w innych miastach archidiecezji – nawet około 20 tysięcy.
...
Pieknie...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 20:15, 12 Mar 2016 Temat postu: |
|
|
ŚDM: papież odwiedzi Częstochowę i Oświęcim
Dawid Serafin
Dziennikarz Onetu
Papież odwiedzi Polskę - AFP
Kraków, Częstochowa, muzeum Auschwitz w Oświęcimiu. Te miejsca podczas Światowych Dni Młodzieży odwiedzi w lipcu papież Franciszek. Do Polski przyleci on 27 lipca i spędzi tutaj pięć dni.
Ojciec Święty przybędzie do Krakowa 27 lipca w godzinach popołudniowych. Wyląduje na lotnisku w Balicach, skąd uda się na Wawel. Tam dojdzie do spotkania z prezydentem Andrzeje Dudą, przedstawicielami rządu oraz episkopatem.
REKLAMA
REKLAMA
- Drugiego dnia pobytu papież uda się z wizytą na Jasną Górę – mówi biskup Damian Muskus. Papież Franciszek ma tam odprawić mszę świętą z okazji 1050–lecia Chrztu Polski.
W piątek, 29 lipca, papież odwiedzi teren byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W ten dzień odprawi on też drogę krzyżową. W sobotę, 30 lipiec, Franciszek odwiedzi sanktuariom. Tam papież ma wyspowiadać pięć osób w języku hiszpańskim, francuskim, włoskim. Wieczorem o 19.30 rozpocznie się czuwanie młodych z papieżem w Brzegach. Momentem kulminacyjnym tego spotkania ma być adoracja oraz koncert uwielbienia przygotowany przez Adama Sztabę.
W niedzielę, 31 lipca, papież Franciszek odprawi mszę i zakończy wizytę w Polsce. Przed odlotem w Kraków Arenie, papież ma spotkać się także z wolontariuszami i podziękować im za pomoc przy organizacji Światowych Dni Młodzieży.
- Prosimy, zwłaszcza mieszkańców Krakowa i okolic na otwarcie waszych mieszkań i domów! Nie lękajcie się przyjąć młodzieży – mówi kardynał Dziwisz.
Msza jednak w Brzegach
Główne uroczystości, adoracja i msza z papieżem, mają odbyć się w Brzegach. Tak przekonuje strona kościelna. Tymczasem jeszcze kilka dni temu, mówiło się, że lokalizacja ma zostać zmieniona. Jednym z powodów jest deszcz. Obecnie podczas intensywnych opadów, teren w Brzegach robi się podmokły, powstaje błoto, w którym łatwo ugrzęznąć.
- Jesteśmy roztropni, dlatego mamy opcję rezerwową – uspokaja kardynał Dziwisz. – Ta opcja, to krakowskie Błonia. Myślimy też nad lotniskiem w Pobiedniku – wyjaśnia biskup Muskus.
Koszty ŚDM
Tymczasem według szacunków i urzędowych wyliczeń, przygotowanie Światowych Dni Młodzieży może kosztować 202 miliony złotych, a licząc tak jak urzędnicy, z inwestycjami, które już trwają, nawet 600 mln zł.
Część z tych pieniędzy zostanie wydana na inwestycję, które po zakończeniu uroczystości będą służyć mieszkańcom. Jednak obsługę dni młodzieży Kraków wyda 41 mln zł, m.in. na przenośne toalety, wynajęcie 150 autokarów czy wywóz ton. Blisko 30 mln zł ma być wydane na zadania określone jako "inne". Chodzi m.in. o zarezerwowanie Kraków Areny.
...
Plany...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 20:24, 12 Mar 2016 Temat postu: |
|
|
PAP
ŚDM: w Świętokrzyskiem trwają intensywne przygotowania do przyjęcia pielgrzymów
Światowe Dni Młodzieży - Jakub Kaczmarczyk / PAP
W diecezjach kieleckiej i sandomierskiej trwają intensywne przygotowania do przyjęcia pielgrzymów w czasie ŚDM. Szczególnym miejscem w regionie będzie Kazimierza Wielka. Miasto stanie się bazą noclegową dla Krakowa, w związku z czym zaplanowano w nim wiele wydarzeń religijnych i kulturalnych.
W regionie odbyły się już pierwsze szkolenia dla wolontariuszy, m.in. z psychologii, a na wiosnę zaplanowano kolejne - poświęcone bezpieczeństwu. Finalizowane są prace nad przewodnikiem.
REKLAMA
REKLAMA
Jak powiedziała pełnomocniczka wojewody świętokrzyskiego ds. Światowych Dni Młodzieży Katarzyna Bernat, szczególnym miejscem w regionie będzie Kazimierza Wielka. Na czas ŚDM, czyli między 25 a 31 lipca, położone na południu diecezji kieleckiej miasto oraz pobliskie dekanaty staną się bazą noclegową dla Krakowa. "W związku z tym planowane są wydarzenia o charakterze religijnym oraz kulturalnym" – mówiła.
W Kazimierzy zaplanowano m.in. dwie katechezy. - Jedna z nich "Katecheza w drodze" będzie organizowana m.in. na barce nad zalewem w Kazimierzy Wielkiej. Druga katecheza będzie połączona z transmisją telebimową na rynku w Kazimierzy. O ile pierwsze wydarzenie będzie adresowane dla pielgrzymów, o tyle drugie - dla mieszkańców miasta i okolic – powiedziała Bernat.
Wiadomo już, że noclegi dla pielgrzymów, którzy przyjadą do Kazimierzy, organizowane będą nie tylko u rodzin, ale także w kilku szkołach.
Wcześniej w ramach diecezjalnej części ŚDM poprzedzających główne wydarzenia, diecezje planują wydarzenia dla pielgrzymów, którzy przyjadą właśnie do ich parafii. W diecezji kieleckiej główne uroczystości planowane są w Wiślicy - symbolicznym miejscu dla historii chrześcijaństwa na ziemiach polskich.
- Planujemy przejście pielgrzymkowe do Wiślicy. Zarówno polska młodzież, jak i goście rozlokowani w parafiach w odległości 5-10 km od miejscowości przejdą pieszo na główne uroczystości. Będzie to przypominało nasze pielgrzymki na Jasną Górę – wyjaśniła Bernat. Jak zaznaczyła, będzie to okazja dla pokazania polskiej przyrody, jak i charakteru naszej religijności.
Ok. 900 pielgrzymów zarejestrowało się do przyjazdu do diecezji sandomierskiej, na czas poprzedzający Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. To grupy z Kanady, Wybrzeża Kości Słoniowej i Francji. Według szacunków diecezja może przyjąć ok. 5 tys. osób. - Mamy wolne miejsca, a rodziny i parafie są przygotowane na przyjęcie pielgrzymów. Oczekują ich z otwartymi sercami - podkreślił koordynator ŚDM w diecezji sandomierskiej, ks. Marek Kumór.
W regionie odbyły się już pierwsze szkolenia wolontariuszy, którzy będą wspierali gości podczas ich pobytu w diecezji. Młodzi ludzie - ok. 800 osób - uczestniczyli m.in. w warsztatach z psychologii, prowadzonych przez przedstawicieli głównego komitetu organizacyjnego ŚDM z Krakowa.
Wiosną planowane są kolejne szkolenia wolontariuszy, poświęcone bezpieczeństwu – wezmą w nich udział m.in. przedstawiciele policji, straży pożarnej i służb sanitarnych. - Wolontariusze będą dla pielgrzymów filarami i będą musieli właściwie reagować na każdą sytuację, z jaką zwrócą się do nich uczestnicy ŚDM - mówił ks. Kumór.
Finalizowane są prace nad wydaniem dwujęzycznego - po angielsku i francusku - przewodnika turystycznego po diecezji sandomierskiej. Publikacja będzie zawierała informacje o najważniejszych zabytkach na tym terenie.
....
Coraz blizej...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 13:33, 13 Mar 2016 Temat postu: |
|
|
PAP
ŚDM: powstała mobilna aplikacja dla pielgrzymów w diecezji kieleckiej
Specjalna aplikacja na ŚDM - Thinkstock
Mapy, modlitwy i program wydarzeń dla uczestników lipcowych Światowych Dni Młodzieży, którzy będą przebywali w diecezji kieleckiej, znajdą się w aplikacji na urządzenia mobilne, stworzonej przez studenta informatyki Politechniki Świętokrzyskiej.
Autorem aplikacji jest Piotr Ludwinek. Student został wolontariuszem w Diecezjalnym Centrum Światowych Dni Młodzieży w Kielcach, gdzie działa w grupie "Młodzi w sieci". W 2011 r. uczestniczył w ŚDM w Madrycie. Jak przyznał, to z doświadczeń tamtego wydarzenia, zrodził się pomysł opracowania aplikacji na potrzeby tzw. dni w diecezjach, poprzedzających spotkanie młodych w Krakowie.
REKLAMA
REKLAMA
- Przypomniałem sobie pobyt w Madrycie i znaczną liczbę drukowanych materiałów, które dostawaliśmy tam jako pielgrzymi. Wiele z nich było w języku hiszpańskim, niektóre w angielskim, a o polskim można było zapomnieć. Pomyślałem, że można zebrać te informacje w kilku językach i stworzyć mobilną aplikację - opowiadał Ludwinek.
Powstało rozwiązanie na smartfony i tablety, które będzie gromadziło niezbędne dla pielgrzymów informacje. Aplikacja będzie zawierała m.in.: mapy, modlitwy i na bieżąco aktualizowany program wydarzeń.
- W aplikacji będą zamieszczone również telefony do służb ratunkowych i do wolontariuszy językowych, co jest istotne dla gości spoza naszego kraju - podkreślił Ludwinek.
Mobilne rozwiązanie będzie funkcjonowało w ośmiu językach: angielskim, polskim, hiszpańskim, francuskim, włoskim, portugalskim, rosyjskim i niemieckim. Aplikacja będzie się automatycznie dostosowywała do języka telefonu użytkownika.
Aplikację stworzoną na system Android będzie można za darmo pobrać przez Google Play.
Pomysł stał się tematem pracy inżynierskiej Ludwinka, którą opracował pod kierunkiem dr Mariusza Bedli z Katedry Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.
Według szacunków, w związku z ŚDM w Krakowie w diecezji kieleckiej będzie mogło przebywać ok. 5 tys. pielgrzymów. Największa grupa przyjedzie z krajów europejskich – Włoch, Francji oraz Hiszpanii. Diecezja otrzymała także zgłoszenia z Japonii, Cypru, Kanady, Brazylii, Argentyny, czy Gwatemali.
Uczestnicy ŚDM będą mieszkać u rodzin w Kielcach oraz w miejscowościach położonych w promieniu 50 km od Kielc. Także w czasie trwania głównych uroczystości ŚDM w Krakowie, grupa pielgrzymów będzie mieszkała w położonym blisko granicy z Małopolską powiecie kazimierskim, na południu woj. świętokrzyskiego.
Przed centralnymi uroczystościami ŚDM, które odbędą się od 26 do 31 lipca 2016 r. w Krakowie, pomiędzy 19-25 lipca pielgrzymi spędzą pięć dni w poszczególnych diecezjach.
...
Przyda sie...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 16:50, 13 Mar 2016 Temat postu: |
|
|
PAP
ŚDM: bazylika katedralna w Łowiczu – "Wawel Mazowsza"
Bazylika katedralna - kreatorex, Alamy Stock Photo / PAP
Bazylika katedralna w Łowiczu pełni ważną rolę w historii Kościoła w Polsce. Od XV wieku jest miejscem spoczynku prymasów i arcybiskupów gnieźnieńskich, dlatego bywa nazywana "Wawelem Mazowsza".
Chociaż odległość Łowicza od Krakowa, gdzie w lipcu odbędą się Światowe Dni Młodzieży, to ok. 400 km, warto poświęcić dodatkowy dzień, by odwiedzić miasto, którego dzieje sięgają średniowiecza, a zabytki ściśle związane są z tradycją chrześcijańską.
REKLAMA
REKLAMA
Jak wyjaśnia przewodniczka z łowickiego Muzeum Diecezjalnego Agnieszka Walczak, pierwsza świątynia p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - w miejscu dzisiejszej bazyliki katedralnej - stanęła tu już ok. roku 1100.
W późniejszych wiekach kościół rozbudowano, a w 1433 r. podniesiono do rangi kolegiaty, przy której powstała kapituła. W połowie XVII wieku, dzięki przebudowie z fundacji arcybiskupa Macieja Łubieńskiego wykonanej przez Andrzeja i Tomasza Poncino, bazylika katedralna w Łowiczu uzyskała obecny barokowy wygląd.
- Od XV wieku w kościele pochowano 12 arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski, dlatego bazylika określana jest niekiedy mianem "Wawelu Mazowsza". Począwszy od 1572 roku – w okresach bezkrólewia – gdy arcybiskupi sprawowali urząd "interrexa", łowicka bazylika pełniła funkcję najważniejszej świątyni Rzeczpospolitej - podkreśliła Walczak.
W czerwcu 1999 r. - podczas pielgrzymki do Polski - Jan Paweł II nadał świątyni tytuł bazyliki mniejszej. Obiekt został też wpisany na listę Pomników Historii.
W łowickiej bazylice - od 1625 r. - znajdują się relikwie św. Wiktorii. Szczególnym kultem otaczany jest obraz Matki Bożej Łowickiej, w 2002 r. ukoronowany przez abp. Józefa Kowalczyka.
W wieży południowej bazyliki działa Muzeum Diecezjalne, w którym można obejrzeć zasoby skarbca katedralnego. W świątyni prowadzone są obecnie prace remontowo-konserwatorskie, które w przyszłości pozwolą na udostępnienie zwiedzającym podziemnych krypt.
Z kilkusetletnią funkcją Łowicza jako siedziby biskupiej związane są także inne zabytki tego miasta. Jest wśród nich dawna dziekania - ufundowana w 1687 r. - obecnie rezydencja biskupa łowickiego, a także budynki mieszczące niegdyś: kurię wikariuszy (wzniesioną ok. 1730 r. na planie podkowy), kanonie (domy mieszkalne księży kanoników) z XVI i XVII w., czy dawne seminarium duchowne "Gmach XX. Misjonarzy", gdzie obecnie mieści się Muzeum w Łowiczu.
W dzień Bożego Ciała z bazyliki na zabytkowy rynek wyrusza wielotysięczna, bajecznie kolorowa procesja wiernych ubranych w stroje regionalne. Charakterystyczne pasiaste ubiory księżackie co roku zakłada minimum sto osób. Tradycja procesji zmierzającej do czterech ołtarzy ustawionych na Starym Rynku kultywowana jest tu od co najmniej stu lat. Obyczaj ten wpisano na listę ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
W ramach Dni w Diecezjach, poprzedzających Światowe Dni Młodzieży, diecezję łowicką może odwiedzić nawet 2,5 tys. młodych pielgrzymów z różnych rejonów świata, w tym ok. 1,2 tys. z włoskiego regionu Umbria.
....
Polska to kraj dawnego juz chrzescijanstwa...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 15:45, 15 Mar 2016 Temat postu: |
|
|
Częstochowa: papież Franciszek odprawi mszę z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski
Paweł Pawlik
Dziennikarz Onetu
Częstochowa: papież Franciszek odprawi mszę z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski - AFP
28 lipca papież Franciszek odwiedzi duchową stolicę Polski, czyli sanktuarium na Jasnej Górze. Papież będzie przewodniczył uroczystej mszy w podziękowaniu za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce.
Lipcowa wizyta papieża Franciszka na Jasnej Górze będzie częścią pielgrzymki głowy Kościoła do Polski w ramach obchodów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Papież Franciszek będzie przebywać w Polsce od 27 do 31 lipca. Poza Krakowem odwiedzi Częstochowę i niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auchwitz-Birkenau. W Auschwitz Franciszek będzie się modlić przy tzw. Ścianie Śmierci (Blok 11) oraz w celi św. Maksymiliana Marii Kolbego. Następnie uda się pod pomnik ofiar obozu w Birkenau. Papież nawiedzi także Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Najpierw będzie się modlić w Kaplica św. Siostry Faustyny, gdzie złożone są relikwie świętej. Następnie w łagiewnickiej bazylice odprawi mszę na którą zaproszeni są kapłani, osoby konsekrowane i klerycy z całej Polski.
REKLAMA
REKLAMA
Wizyta w Częstochowie odbędzie się drugiego dnia pobytu papieża w Polsce - 28 lipca. W czwartkowe przedpołudnie Franciszek odwiedzi duchową stolicę Polski, czyli sanktuarium na Jasnej Górze. Ojciec Święty uda się tam z Krakowa helikopterem. Jego przybycie do jasnogórskiego klasztoru zaplanowano na godz. 9.45.
Pierwsza część wizyty upłynie na osobistej modlitwie papieża przed wizerunkiem Czarnej Madonny. O godzinie 10.30 rozpocznie się natomiast msza święta na Wałach Jasnogórskich z udziałem wiernych z całej Polski. Intencją uroczystej Eucharystii będzie uczczenie 1050. rocznicy chrztu Polski. Po zakończeniu tych uroczystości papież Franciszek powróci do Krakowa, by jeszcze tego samego dnia spotkać się na Błoniach z młodzieżą z całego świata zgromadzoną w Krakowie na Światowych Dniach Młodzieży.
...
To cieszy
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 23:38, 15 Mar 2016 Temat postu: |
|
|
PAP
Rycerze Kolumba włączyli się w przygotowania i organizację ŚDM
Rycerze Kolumba włączyli się w przygotowania i organizację ŚDM - Materiały prasowe
Rycerze Kolumba - członkowie świeckiego zakonu katolickiego - włączyli się w organizację Światowych Dni Młodzieży. Zbierają pieniądze na sfinansowanie pobytu w Polsce młodzieży ze Wschodu, a podczas ŚDM będą prowadzić anglojęzyczne centrum ewangelizacyjne.
Centrum zorganizowane zostanie w krakowskiej Arenie. - Obsługa hali, na której w Eucharystii czy w katechezach może jednocześnie uczestniczyć kilkanaście tysięcy młodych ludzi - to dla naszego zakonu duże wyzwanie - powiedział dzisiaj na konferencji prasowej w Radomiu delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Andrzej Anasiak. Dlatego w przedsięwzięcie włączą się członkowie zakonu z USA, Kanady, Meksyku oraz Polski. W sumie organizacja skupia ponad 1,7 mln członków.
REKLAMA
REKLAMA
Anasiak zaznaczył, że Rycerze Kolumba mają już doświadczenie w realizacji tego rodzaju projektów. Podobne centra organizowali podczas Światowych Dni Młodzieży m.in. w Madrycie i Toronto.
Rycerze Kolumba wraz z wolontariuszami będą także uczestniczyć w innych imprezach w ramach ŚDM w Krakowie, m.in. Festiwalu Młodych i innych wydarzeniach organizowanych przez Centrum Powołaniowe na stadionie Cracovii. Członkowie zakonu mają również wspierać siostry zakonne w utrzymaniu porządku i bezpieczeństwa na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Kapelan ds. programowych i rozwoju nowych rad Wiesław Lenartowicz podkreślił, że Rycerze Kolumba od pierwszej edycji ŚDM włączali się w pomoc organizacyjną i finansową. - 25 lat temu, kiedy Światowe Dni Młodzieży odbywały się w Częstochowie, to właśnie w głównej mierze amerykańscy Rycerze Kolumba wzięli na siebie ciężar wsparcia finansowego przyjazdu młodzieży ze Wschodu - zaznaczył ks. Lenartowicz.
Teraz - jak podkreślił kapelan - także polscy Rycerze Kolumba zbierają pieniądze na zorganizowanie pobytu w Polsce młodzieży ze Wschodu. Zakon zaangażował się w akcję "Bilet dla brata", która ma na celu dofinansowanie uczestnictwa w ŚDM pielgrzymów z 13 krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia. Ks. Lenartowicz podał przykład Rycerzy Kolumba z Radomia, którzy w kwietniu organizują koncert zespołu "Raz Dwa Trzy". Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na pobyt w Polsce 50 młodych ludzi z Zaporoża na Ukrainie.
Rycerze Kolumba to świecka organizacja o charakterze charytatywnym, skupiająca ponad 1,7 mln członków m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku i Portoryko, na Filipinach i w Polsce. Początki jej działalności sięgają końca XIX w. Nazwa organizacji upamiętnia postać Krzysztofa Kolumba, odkrywcy, który przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata. Jej członkami mogą zostać jedynie dorośli mężczyźni będący praktykującymi katolikami. Naczelnymi zasadami zakonu są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm.
Od 10 lat Rycerze Kolumba działają także w Polsce. Rycerze Kolumba mają swoje rady w 88 parafiach w całym kraju; skupiają ponad 4,2 tys. mężczyzn oraz ich rodziny.
Rycerze Kolumba mówią o sobie, że są organizacją, która "łączy tych, którzy chcą pomagać innymi z tymi, którzy tej pomocy potrzebują". Członkowie organizacji chętnie działają na rzecz lokalnych środowisk. Organizują charytatywne bale i koncerty. Dofinansowują letni wypoczynek dla dzieci z niezamożnych rodzin. Z ich inicjatywy, w ramach akcji "Łuczniki dla Afryki", zebrano kilkaset maszyn do szycia, które trafiły do afrykańskich kobiet.
...
Cenne.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 16:59, 19 Mar 2016 Temat postu: |
|
|
PAP
Młodzież plecie 20 tys. różańców na ŚDM
Młodzież plecie 20 tys. różańców na ŚDM - Shutterstock
Młodzież z Archidiecezji Katowickiej chce przygotować ok. 20 tys. ręcznie plecionych różańców. Otrzymają je w lipcu zagraniczni pielgrzymi, którzy odwiedzą region przed Światowymi Dniami Młodzieży w ramach tzw. dni w diecezji.
- Pomysł spodobał się młodzieży. W akcję zaangażowały się przede wszystkim grupy z parafii, różnych wspólnot formacyjnych oraz ze szkół – powiedział PAP koordynator diecezjalny ŚDM ks. Marcin Wierzbicki.
REKLAMA
Chętnym rozdano sznurki w kolorach ŚDM, czyli żółtym, czerwonym i niebieskim. To właśnie z nich powstają różańce. - Rozdaliśmy już prawie 25 tys. sznurków. Zrobione różańce chcemy zebrać w Niedzielę Palmową podczas diecezjalnych obchodów święta młodzieży. Akcja jeszcze trwa i trudno powiedzieć, ile sztuk jest gotowych, ale myślę, że będziemy mieli nadmiar – mówił ks. Wierzbicki.
Różańce otrzymają zagraniczni pielgrzymi podczas tzw. dni w diecezji, organizowanych tydzień przed ŚDM, czyli od 20 do 25 lipca. - W Archidiecezji Katowickiej spodziewamy się ok. 20. tys. osób. Każda z nich na początku pobytu otrzyma pakiet, w którym znajdą się także te różańce – wyjaśnił.
Większość pielgrzymów zostanie na ten czas zakwaterowana u rodzin, które zgłosiły taką chęć. W Archidiecezji Katowickiej przygotowano dla nich wiele atrakcji; pielgrzymi będą m.in. mogli zwiedzić pobliskie miejsca będące atrakcją turystyczną i religijną, czy wziąć udział w spotkaniach ewangelizacyjnych. Centralnym punktem wydarzeń będzie koncert na katowickim lotnisku Muchowiec; według szacunków ma w nim wziąć udział nawet 60 tys. osób – pielgrzymów, wolontariuszy, rodzin podejmujących gości, biskupów, księży.
W organizację tych wydarzeń zaangażowało się także miasto Katowice, które przeznaczyło na inicjatywy związane z ŚDM 1,6 mln zł.
Centralne obchody ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek.
...
Pieknie,
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 13:10, 20 Mar 2016 Temat postu: |
|
|
IAR
Radom: Niedziela Palmowa elementem przygotowania do ŚDM
Radom: Niedziela Palmowa elementem przygotowania do ŚDM - Shutterstock
W Radomiu Niedziela Palmowa jest elementem przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. 30 lat temu ustanowił je Ojciec Święty Jan Paweł II.
W każdej diecezji uroczystości Niedzieli Palmowej mają inny przebieg, który w dużej mierze zależy od zaangażowania młodych ludzi. To oni decydowali, w jaki sposób wykorzystają czas oczekiwania na spotkanie z papieżem Franciszkiem.
REKLAMA
Jak zapewnia biskup Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży, nie inaczej jest w Diecezji Radomskiej. Przez cały czas - w ramach przygotowań - trwają spotkania różnych grup, a punktem kulminacyjnym będzie Droga Krzyżowa, podczas której - jak mówi duszpasterz - przyjęto różne ciekawe formy. Młodzi otrzymują tekst orędzia Ojca Świętego na Światowe Dni Młodzieży. Na zakończenie wszyscy spotkają się radomskiej katedrze na wspólnej modlitwie. Zaplanowano tez Apel Młodych.
W Diecezji Radomskiej powołano 16 centrów Światowych Dni Młodzieży, w których działa około tysiąca wolontariuszy.
...
Cenne.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 16:17, 20 Mar 2016 Temat postu: |
|
|
Kard. Nycz: Niedziela Palmowa przygotowuje nas do ŚDM
Palmy podczas Niedzieli Palmowej - PAP
- Tegoroczna Niedziela Palmowa jest szczególna, ponieważ przygotowuje nas do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu w Polsce z udziałem papieża Franciszka - powiedział dziś metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
- Modlimy się więc w intencji tych wszystkich, którzy zaangażują się w spotkanie krakowskie młodego Kościoła, które będzie miało hasło: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" - mówił hierarcha podczas mszy świętej w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie.
REKLAMA
REKLAMA
Zwrócił uwagę, że miłosierdzie Boga, ale też ludzi względem siebie, jest bardzo bliskie papieżowi Franciszkowi, który ten rok ogłosił Świętym Rokiem Miłosierdzia.
Także Światowe Dni Młodzieży, jak podkreślił kard. Nycz, papież pragnie wpisać w ten kontekst, "abyśmy tu i teraz w Kościele i świecie, w rodzinach i w naszym życiu, potrafili otwierać się na miłosierdzie Boga, ale równocześnie abyśmy potrafili być miłosierni".
Hierarcha podkreślał, że świat i współczesny człowiek potrzebują bożego miłosierdzia. - Dzięki miłosierdziu bożemu żyjemy i dzięki miłosierdziu Boga mamy nadzieję, że zostaniemy zbawieni - mówił metropolita warszawski.
Przed mszą świętą kard. Nycz poświęcił kolorowe palmy przyniesione przez dzieci i młodzież.
...
Oraz przygotowaniem do jubileuszu...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 16:18, 20 Mar 2016 Temat postu: |
|
|
IAR
Kard. Dziwisz: Niedziela Palmowa świętem młodych wiernych
Metropolita krakowski Stanisław Dziwisz mówił, że Niedziela Palmowa jest świętem wiary całego Kościoła, ale w sposób szczególny - ludzi młodych. Kardynał przed wejściem do Katedry Wawelskiej poświęcił palmy przyniesione przez wiernych.
W czasie kazania przypominał, że dziś Kościół skupia się na młodych wiernych. Zwrócił uwagę, że taki sposób przeżywania dzisiejszej niedzieli pozostawił nam święty Jan Paweł II, który w Niedzielę Palmową 1984 roku obchodził z młodymi ich Jubileusz Roku Świętego. Rok później, również na Niedzielę Palmową, zaprosił do Rzymu młodych z całego świata na ich pierwsze Spotkanie, od którego zaczęła się tradycja Światowych Dni Młodzieży.
REKLAMA
REKLAMA
Metropolita krakowski podkreślał, że najbliższe spotkanie młodych z papieżem odbędzie się również w Krakowie i apelował o wsparcie organizacji tego przedsięwzięcia. Ponowił apel do wszystkich parafii o przygotowanie miejsc na przyjęcie młodych gości z całego świata.
Światowe Dni Młodzieży odbędą się w ostatnim tygodniu lipca - dokładnie za 128 dni. Według szacunków do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem może przyjechać ponad 2 miliony pielgrzymów.
...
Tak trzeba to udzwignac.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 23:02, 20 Mar 2016 Temat postu: |
|
|
IAR
Szczecin przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży
Szczecin przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży - Shutterstock
Archidiecezja szczecińsko-kamieńska przygotowuje się na przyjęcie 6 tysięcy wolontariuszy, którzy w lipcu przyjadą do Polski na Światowe Dni Młodzieży. Swoją gotowość potwierdziło dziewięć miast, w tym Szczecin, Stargard i Świnoujście.
Do tej pory przyjazd zadeklarowało około 3 tysięcy młodych pielgrzymów, zgłoszenia wciąż napływają - powiedział arcybiskup Andrzej Dzięga. Jak powiedział, spodziewa się grup z obu Ameryk, Australii oraz Azji. Dodał również, że w ramach Dni Młodzieży archidiecezja współpracuje z kościołem na wschodzie.
REKLAMA
REKLAMA
Dzisiaj, w Niedzielę Palmową, wolontariusze z zachodniopomorskich sztabów Światowych Dni Młodzieży będą widoczni podczas nabożeństw - zaznacza arcybiskup: - W każdej parafii na jednej z liturgii młodzież będzie jej gospodarzem w duchu jedności z młodymi ludźmi z całego świata i z osobą Ojca Świętego - mówi arcybiskup Andrzej Dzięga.
Światowe Dni Młodzież rozpoczną się 26 lipca i potrwają pięć dni. W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej między 20 a 24 lipca młodzi pielgrzymi z całego świata będą mieli okazję poznać region, odwiedzić najważniejsze sanktuaria, a także wspólnie brać udział w modlitwie. Gościem honorowym Światowych Dni Młodzieży jest papież Franciszek. Na jego spotkaniu w Krakowie spodziewanych jest nawet 2,5 miliona pielgrzymów.
...
Pieknie
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 19:55, 21 Mar 2016 Temat postu: |
|
|
PAP
ŚDM: Wolontariusze ułożyli "żywe logo" na terenie Campusu Misericordiae w Brzegach
ŚDM: Wolontariusze ułożyli "żywe logo" na terenie Campusu Misericordiae w Brzegach - Materiały prasowe
"Żywe logo" Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 ułożyli dzisiaj w Brzegach pod Wieliczką wolontariusze ŚDM. Okazją do spotkania, wymiany doświadczeń i integracji był pierwszy dzień wiosny. Celem spotkania była popularyzacja wolontariatu.
Wolontariusze spotkali się na terenie Campusu Misericordiae, gdzie w sobotę 30 lipca odbędzie się czuwanie młodych z papieżem Franciszkiem, a w niedzielę 31 lipca na zakończenie ŚDM papież odprawi Mszę Świętą Posłania.
REKLAMA
REKLAMA
Zadaniem wolontariuszy będzie m.in.: posługa przy wydarzeniach centralnych na krakowskich Błoniach i Campus Misericordiae, służba porządkowa i informacyjna. Do pomocy poszukiwani są także wolontariusze parafialni, służący we wszystkich parafiach stref zakwaterowania.
- Zgłoszonych wolontariuszy, czyli takich, którzy aplikują w systemie rejestracyjnym, jest już ponad 12 tys. Ponad 3 tys. wolontariuszy już zakończyło proces rejestracji, ta liczba bardzo szybko się powiększa. Przez ostatni weekend przybyło 450 wolontariuszy. Spodziewamy się teraz, że będzie przybywało nawet po 500 osób dziennie – powiedział obecny w Brzegach szef Departamentu Wolontariatu Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 ks. Rafał Buzała.
Jak poinformował, potrzeby organizatorów są znacznie większe. - Podawana przez nas wcześniej liczba 25 tys. wolontariuszy jest optymalna, ale myślę, że przy 18 tys. moglibyśmy być spokojni. I myślę, że poniżej tej liczby nie zejdziemy. Ciągle czekamy na zgłoszenia wolontariuszy krajowych, czekamy też na zgłoszenia całych grup wolontariuszy, które zostały uzgodnione, ale jeszcze nie rozpoczęły procesu rejestracyjnego. Myślę, że do końca marca zakończymy rekrutację wolontariuszy międzynarodowych i skupimy się na rekrutacji krajowej – powiedział ks. Buzała.
Organizatorom obecnie najbardziej zależy na wolontariuszach, którzy mieszkają lub mają zakwaterowanie w Krakowie i okolicach.
Każdy wolontariusz uczestniczący w SDM Kraków 2016 powinien wykupić pakiet odpowiednio za 50, 100 lub 300 zł. - Każdy wolontariusz jest też pielgrzymem, dlatego uczestniczy w składce partycypacyjnej - to jest symboliczny wkład serca wolontariusza w to wydarzenie, aby to mogło się odbyć w odpowiednich warunkach; bardziej jako symbol niż jako opłata – wyjaśnił ks. Buzała.
Campus Misericordiae będzie zajmował ok. 250 hektarów, ale powierzchnia użytkowa dla pielgrzymów będzie wynosiła ok. 200 hektarów. Na tym terenie, według szacunków, pomieści się ok. 2,5 mln osób. Przygotowane też zostaną sektory zapasowe.
Kampus powstaje na terenach przyszłej Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej na granicy Krakowa i Wieliczki, w odległości ok. 12 km od Rynku Głównego w Krakowie.
Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia ŚDM jest otwarty.
...
Brawo!
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 16:04, 22 Mar 2016 Temat postu: |
|
|
Światowe Dni Młodzieży: Udostępnili ziemię na spotkanie z papieżem. Teraz zapłacą
Dawid Serafin
Dziennikarz Onetu
ŚDM: Udostępnili ziemię na spotkanie z papieżem. Teraz zapłacą - Jacek Bednarczyk / PAP
Mieszkańcy Brzegów, którzy użyczyli swojej ziemi na spotkanie z papieżem Franciszkiem, teraz będą musieli za to zapłacić. Tak zdecydowali posłowie. W zależności od wielkości ziemi może to być koszt nawet kilku tysięcy złotych. Opozycja i część posłów PiS chciała wykreślić niefortunny zapis ze specustawy dotyczącej Światowych Dni Młodzieży. Tak się jednak nie stało. Tymczasem rząd zapewnia, że mieszkańcy, którzy przekazali swoje tereny nie poniosą żadnych kosztów.
Chodzi o artykuł 36. specustawy. Dotyczy on melioracji gruntów, na których odbędzie się spotkanie z papieżem. Teren w Brzegach jest podmokły. W przypadku sporych opadów pielgrzymi mogliby ugrzęznąć w błocie. Urzędnicy nie chcą dopuścić do takiej sytuacji. Stąd specjalny zapis o odwodnieniu terenów. Problem jednak w tym, że za prace mają zapłacić… właściciele ziemi. W tym przypadku koszty może ponieść część mieszkańców Brzegów.
REKLAMA
- Ten zapis jest krzywdzący dla mieszkańców – uważa Marek Sowa, poseł Platformy Obywatelskiej z Małopolski. – Wielu właścicieli przekazało teren z dobrej woli. Teraz okazuje się, że część z nich będzie musiała z tego tytułu ponieść spore koszta. Kompletnie nie rozumiem tego zapisu. Przecież w perspektywie budżetu państwa to są praktycznie zerowe zyski, a z punktu widzenia rolnika to ogromne pieniądze – dodaje Sowa.
O to, by usunąć zapis, ze specustawy starała się także część posłów Prawa i Sprawiedliwości z Małopolski. – Osoby, które udostępniły swoje grunta nie prosiły o to, by prowadzić na nich tego rodzaju prace. Dzięki melioracji owszem wartość gruntów wzrośnie. Nie może być jednak tak, że osoby udostępniły swój teren na Światowe Dni Młodzieży, będą musiały teraz w związku z tym ponosić koszty – mówi Edward Siarka, wiceprzewodniczący sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych.
Ostatecznie niefortunnego zapisu nie udało się wykreślić, a sejm dokument przyjął.
Tymczasem zapisu broni strona rządowa. – Mieszkańcy nie poniosą żadnych kosztów – przekonuje Paweł Majewski, pełnomocnik rządu ds. Światowych Dni Młodzieży. – Na ten moment melioracja obejmuje inwestycje trwałe na gruntach gminy oraz Skarbu Państwa. Aktualne prace na terenach prywatnych dotycząc inwestycji niestałych, które znikną po dniach młodzieży. To z kolei nie będzie generować żadnych kosztów – mówi Majewski.
...
Super...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
-> Wiara Ojców Naszych |
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa) Idź do strony Poprzedni 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 Następny
|
Strona 6 z 9 |
|
Możesz pisać nowe tematy Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group cbx v1.2 //
Theme created by Sopel &
Programy
|
|