Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 13:22, 29 Lis 2015 Temat postu: |
|
|
Poświęcono obelisk z symbolami Światowych Dni Młodzieży
Kardynał Stanisław Dziwisz, podczas uroczystości odsłonięcia i poświęcenia obelisku z symbolami Światowych Dni Młodzieży, na terenie Campusu Misericordiae w Brzegach koło Wieliczki, gdzie podczas ŚDM 2016 odbędzie się nocne czuwanie i Msza Posłania z papieżem Franciszkiem. - PAP
Obelisk z symbolami Światowych Dni Młodzieży został uroczyście poświęcony wczoraj na terenie Campusu Misericordiae w Brzegach koło Wieliczki, gdzie podczas ŚDM 2016 odbędzie się nocne czuwanie i Msza Posłania z papieżem Franciszkiem.
Poświęcenia dokonali metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko w obecności ponad 300 młodych osób z całego świata - koordynatorów krajowych ŚDM 2016. Przebywają oni w Polsce, aby poznać miejsca przyszłorocznych spotkań z Ojcem Świętym.
REKLAMA
Wcześniej odsłonięcia pomnika dokonała szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa razem z koordynatorem generalnym Komitetu Organizacyjnego ŚDM bp. Damianem Muskusem. W fundamenty pomnika wmurowano akt erekcyjny.
Gości witali mieszkańcy Brzegów i Wieliczki oraz strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych z pochodniami. Z powodu zimnej aury wokół pomnika ustawiono koksowniki.
- Bardzo się cieszymy razem z Krakowem, Wieliczką i Brzegami, bo mamy się już czym pochwalić. Cieszymy się z tego miejsca już, szczególnie dziękuję burmistrzowi i jego współpracownikom, bo to przecież oni dołożyli się do tego – powiedział kard. Dziwisz. Jak dodał, "z Krakowa trochę dalej, z centrum, ale tutaj właśnie bliżej".
Kardynał podziękował "tym, którzy dali teren, przyczynili się do przygotowania tego terenu i trochę finansowo pomogli". - Niech to już na zawsze zostanie nazwane "Pola Miłosierdzia", zwłaszcza że przewidziany tu jest dom Caritasu dla biednych, chorych - żeby coś zostało z miłosierdzia – dodał kard. Dziwisz.
- Myślę, że to była wielka odwaga ks. kard. Dziwisza, ks. kard. Ryłki, gdy chodzili po naszych łąkach, widzieli tę wyrośniętą trawę, kukurydzę i komary, i podjęli decyzję, abyśmy się spotkali tutaj w Brzegach dzisiaj i za rok z tymi milionami młodych ludzi, którzy przyjadą – powiedział burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.
Pomnik powstał na Rondzie ŚDM na terenie Campusu Misericordiae (Pola Miłosierdzia). Jego zadaniem jest upamiętnienie tego wydarzenia. Obelisk ma formę krzyża osadzonego w kamieniu, z którego wystają kryształy soli, nawiązujące do kopalni soli w Wieliczce, jak i słów Jezusa: "Wy jesteście solą tej ziemi, Wy jesteście światłem świata". Widnieje tam też logo ŚDM 2016 r.
Od strony Traktu Ojca Św. Franciszka widoczny jest herb papieża Franciszka, oficjalne godło stolicy Apostolskiej w czasie jego pontyfikatu (od 2013 roku) i data 2016 r. Od strony Traktu Ojca Św. Jana Pawła II umieszczono herb papieża Jana Pawła II, oficjalne godło stolicy Apostolskiej w okresie jego pontyfikatu (1978-2005) i datę 1985 – rok, w którym po raz pierwszy odbyły się ŚDM.
Z czwartej strony znajdują się dwa herby: u góry kard. Stanisława Dziwisza, a u dołu kard. Stanisława Ryłko. Autorem pomnika jest Stanisław Anioł – artysta rzeźbiarz z Wieliczki.
Campus Misericordiae będzie zajmował ok. 250 hektarów, ale powierzchnia użytkowa dla pielgrzymów będzie wynosiła ok. 200 hektarów. Na tym terenie, według szacunków, pomieści się ok. 2,5 mln osób. Przygotowane też zostaną sektory zapasowe.
Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia ŚDM jest otwarty.
...
Tuz tuz...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 19:39, 30 Lis 2015 Temat postu: |
|
|
Pół miliona osób zainteresowanych udziałem w ŚDM Kraków 2016
Pół miliona osób zainteresowanych udziałem w ŚDM Kraków 2016 - Shutterstock
Już pół miliona osób wyraziło zainteresowanie udziałem w przyszłorocznych Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie - poinformował koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego bp Damian Muskus.
Największą zarejestrowaną grupą są Polacy (165 tys.), Włosi (79 tys.), Francuzi (33,5 tys.) i Hiszpanie (20 tys.).
REKLAMA
Jak mówił bp Muskus, podczas zjazdu przygotowawczego do ŚDM delegaci ze 110 krajów i międzynarodowych wspólnot, którzy gościli w Polsce, dobrze ocenili stan przygotowań do ŚDM.
- Spotkanie pokazało, że nasza dotychczasowa praca jest właściwie ukierunkowana, a jego uczestnicy dobrze oceniają stan przygotowań. Nie ma wielkich opóźnień ani problemów, które musielibyśmy rozwiązać natychmiast – mówił bp Damian Muskus.
Dodał, że dla Komitetu Organizacyjnego pilną sprawą jest powstanie nowego zespołu rządowo-kościelnego, który zajmuje się przygotowaniami do ŚDM Kraków 2016. - Niemal wszystkie osoby pracujące dotychczas w tym zespole zostały zdymisjonowane, to naturalna kolej rzeczy przy zmianie rządu. Ale powrót do systematycznych spotkań roboczych w zespole rządowo-kościelnym jest sprawą priorytetową, bo już dzisiaj trzeba podejmować kluczowe decyzje na szczeblu państwowym, dotyczące bezpieczeństwa czy zabezpieczenia medycznego. Komitet Organizacyjny nie ma takich kompetencji i nie poradzi sobie bez tych decyzji. Ruch jest po stronie rządu – mówił bp Muskus. Dodał, że ma nadzieję, iż do ukonstytuowania się tego zespołu i spotkania dojdzie jeszcze w grudniu.
Biskup podkreślił, że jest ogromna wola współpracy ze strony MSZ w przygotowaniu ułatwień wizowych dla pielgrzymów. - To bardzo dobry sygnał i jesteśmy za to wdzięczni – podkreślił.
Podczas spotkania w Wadowicach z Komitetem Organizacyjnym i przedstawicielami Papieskiej Rady ds. Świeckich delegaci z całego świata dyskutowali o przygotowaniach do przyszłorocznego spotkania młodych z papieżem. Goście mieli też okazję zobaczyć miejsca, w których zaplanowano najważniejsze wydarzenia ŚDM: krakowskie Błonia, sanktuaria Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II oraz Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką.
Jak mówił bp Muskus uczestnikom spotkania podobała się Polska i miejsca, które odwiedzili, nieco mniej przypadł im do gustu klimat, przynajmniej tym z cieplejszych regionów świata.
Pytany o sprawę bezpieczeństwa, która interesowała także uczestników spotkania, bp Muskus mówił, że w tej kwestii Komitet polega na działaniach kompetentnych służb. - Jak mówił ksiądz kardynał tak naprawdę Polska nie może polegać tylko i wyłącznie na własnych siłach, ale otworzyć się na współpracę z różnymi służbami w Europie i świecie i mam nadzieję, że ta współpraca zapewni poczucie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom – podkreślił.
Udziałem w ŚDM Kraków 2016 jest zainteresowanych już 500 tys. osób, które do tej pory dokonały rejestracji, ale są to wciąż dane szacunkowe. - To pokazuje skalę zainteresowania ŚDM, uczestników może być o wiele więcej niż w poprzednich edycjach. Realne liczby możemy mieć po zakończeniu II fazy rejestracji z końcem czerwca 2016 – mówił bp Muskus. Chęć przyjęcia pielgrzymów wyraziło do tej pory ok. 500 parafii. - Nie mamy jeszcze pełnej bazy zakwaterowania. Liczymy, że najbliższa wizyta duszpasterska w rodzinach, czyli kolęda, ostatnia przed ŚDM, da nam odpowiedź, jak wiele rodzin będzie mogło przyjąć gości - mówił koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016.
Odnosząc się do działań aktywistów z inicjatywy "Nie Płacę za Światowe Dni Młodzieży", którzy domagają się upublicznienia "pełnego zestawienia szacunkowych kosztów organizacyjnych i infrastrukturalnych Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016" bp Muskus podkreślił, że ze środków publicznych sfinansowane będzie przyjęcie głowy państwa watykańskiego oraz zapewnienie bezpieczeństwa osobom, które chcą się spotkać z papieżem, a pozostałe koszty ponosi strona kościelna.
...
To cieszy
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 20:13, 01 Gru 2015 Temat postu: |
|
|
Achidiecezja Warmińska przyjmuje zgłoszenia od wolontariuszy na ŚDM
Archidiecezja Warmińska przyjmuje zgłoszenia od wolontariuszy, którzy będą pomagać zagranicznym uczestnikom przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) przybyłym na Warmię. Do tej pory chęć przyjazdu zadeklarowało 1 tys uczestników z zagranicy głównie z Niemiec.
Jak poinformował dziś ksiądz Jarosław Dobrzeniecki odpowiedzialny za organizację ŚDM na Warmii, do tej pory zgłosiło się do pomocy 120 wolontariuszy.
- Wciąż czekamy na kolejnych chętnych. Rejestrować można się poprzez stronę internetową Światowych Dni Młodzieży na Warmii - podał ks. Dobrzeniecki.
Wolontariusze mają zadeklarować znajomość języków obcych, ale ich nieznajomość nie wyklucza chętnych do pomocy. - Do pomocy i pracy każdy się przyda. Początkowo warunkiem przyjęcia do wolontariatu było ukończenie 18. roku życia, ale obecnie przyjmujemy zgłoszenia od osób, które mają 16 lat pod warunkiem uzyskania zgody rodziców - podkreślił.
Wolontariusze nie tylko z Olsztyna, ale z całej Archidiecezji Warmińskiej spotkają się już podczas ferii zimowych na początku 2016 r. w Nowym Kawkowie w gminie Jonkowo pod Olsztynem, by rozpocząć tam szkolenie i odbyć rekolekcje.
Jednak zgłoszenia przyjmowane są do maja 2016 roku. 19 lipca 2016 r. chętni do pracy wolontaryjnej spotkają się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Olsztynie. Tam będą wykonywać przydzielone im zadania - przyprowadzać zagranicznych uczestników pod wskazane miejsca, doprowadzać do rodzin, u których zamieszkają uczestnicy ŚDM czy wydawać żywność.
Do tej pory tysiąc uczestników z zagranicy, w większości z Niemiec, zadeklarowało chęć przyjazdu do Archidiecezji Warmińskiej podczas przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży (ŚDM). Ks. Dobrzeniecki powiedział PAP, że Archidiecezja Warmińska może przyjąć w sumie 3-4 tys. uczestników.
Najliczniejszą grupą, jaka chce przyjechać na Warmię są uczestnicy z Niemiec. To 600 osób, pochodzą z niemieckich miast partnerskich i zaprzyjaźnionych z Olsztynem. Wśród gości zagranicznych są także Francuzi, Łotysze i Węgrzy.
Ale, jak zaznaczył koordynator, nie wykluczone, że liczba zagranicznych gości będzie większa. Pod koniec listopada w Wieliczce odbył się Międzynarodowy Zjazd Delegatów ŚDM. Polskie Diecezje promowały swoje regiony i zachęcały delegatów do przyjazdu Młodych z ich krajów na Dni w Diecezji.
- Archidiecezja Warmińska również miała swoje stoisko i myślę, że po tej promocji liczba chętnych by przyjechać na Warmię wzrośnie - uważa ks. Dobrzeniecki.
Znany jest wstępny program pobytu uczestników ŚDM na Warmii. Uczestnicy zwiedzą olsztyński zamek - siedzibę kapituły warmińskiej. Administratorem dóbr kapituły warmińskiej, który mieszkał i pracował w olsztyńskim zamku był kanonik warmiński, astronom Mikołaj Kopernik.
Przewidziana jest całodniowa pielgrzymka do oddalonego od Olsztyna o 18 kilometrów, warmińskiego Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie. To jedyne miejsce objawień maryjnych w Polsce, uznane przez kościół katolicki. Uczestnicy mają także pojechać do katedry we Fromborku, gdzie znajduje się grób ze szczątkami Mikołaja Kopernika, zwiedzą też sanktuarium w Świętej Lipce.
...
Pieknie.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 20:35, 03 Gru 2015 Temat postu: |
|
|
Harcerze z OPR ćwiczą w Bieszczadach przed Światowymi Dniami Młodzieży
Około 150 harcerek i harcerzy z Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (HOPR) będzie od jutra ćwiczyć w Bieszczadach zabezpieczenie medyczne i porządkowe Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Będą m.in. ratować ofiary z uprowadzonego autokaru, który miał wypadek.
Jak powiedziała rzeczniczka Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej (ZHR) Anna Malinowska, młodzi ratownicy z HOPR nie zostaną poinformowani, że biorą udział w pozorowanej akcji.
Porwany autokar, w którym będzie około 50 pasażerów, uciekając staranuje samochód osobowy, a ten z kolei uderzy w grupę pieszych. W odbiciu zakładników weźmie udział policja, Straż Graniczna, a w ratowaniu rannych - Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarna, zespoły Ratownictwa Medycznego wraz z Polskim Czerwonym Krzyżem, a także harcerze i harcerki z HOPR, którzy zostaną poproszeni przez inne służby ratownicze o pomoc w akcji.
- Krwi będzie bardzo dużo, ale na szczęście nie będzie prawdziwa. Jednak emocji nie zabraknie, bo ratownicy HOPR sprawdzą swoje umiejętności nie mając pojęcia, że cała akcja jest pozorowana i jest tylko ćwiczeniem – mówiła Malinowska.
W czasie akcji młodzi ratownicy, którzy przyjadą na ćwiczenia z całego kraju, będą udzielać nie tylko pomocy medycznej ofiarom wypadku, ale też np. zabezpieczać teren zdarzenia, czy opiekować się dziećmi, które uczestniczyły w wypadku i są w szoku.
„Sprawdzą swoją kondycję, przygotowanie do służby porządkowej oraz zweryfikują zdobytą już wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa medycznego” – zauważyła rzeczniczka.
Akcja ratowania ofiar uprowadzonego autokaru odbędzie się w niedzielę w Ustrzykach Dolnych. Będzie to najbardziej widowiskowy i prawdopodobnie najtrudniejszy element trzydniowych manewrów HOPR, które odbywać się będą od piątku do niedzieli w Bieszczadach.
Malinowska dodała, że w czasie trzydniowych ćwiczeń młodzi ratownicy m.in. zapoznają się z najnowszym sprzętem ratowników górskich, w tym np. ze skuterami śnieżnymi, czy najnowocześniejszymi fantomami medycznymi; wezmą też udział w zajęciach z psami wyszkolonymi do szukania narkotyków, a także w akcji poszukiwawczej wraz z funkcjonariuszami Straży Granicznej.
Szkolenia teoretyczne i praktyczne poprowadzą specjaliści, którzy zawodowo zajmują się ratowaniem ludzkiego życia, czyli np. ratownicy medyczni, strażacy, GOPR-owcy.
Komendant HOPR Adam Niemkiewicz zachęcając młodych ratowników do udziału w manewrach, pisał w specjalnej preambule, że "pomimo że Bieszczady wielu kojarzą się z dzikim, lecz przyjaznym miejscem do wypoczynku zapewniam, że podczas manewrów wycisną z was ostatnią krople potu, aby w trakcie realnego działania zaoszczędzić przelewania krwi".
Patronat nad manewrami objęli komendanci główni Straży Pożarnej, policji i Straży Granicznej oraz przewodnicząca Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Rzeczniczka przypomniała, że HOPR jest jednostką Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, w ramach której harcerki i harcerze ZHR przygotowują się do ratownictwa, służby medycznej i porządkowej.
Ratownicy z HOPR biorą udział w szkoleniach i manewrach w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej. Pomagają też np. przy zabezpieczaniu porządku podczas imprez masowych, prowadzą zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy w szkołach i świetlicach. Podczas akcji letniej ratownicy kwalifikowanej pierwszej pomocy i ratownicy wodni pełnią służbę na koloniach zuchowych, obozach harcerskich i wędrownych.
W HOPR działa ponad 600 harcerek i harcerzy.
>>>
Pieknie.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 17:32, 08 Gru 2015 Temat postu: |
|
|
"Oratorium Kalwaryjskie" zabrzmi w Krakowie
8 grudnia 2015, 10:51
W Centrum Kongresowym ICE Kraków zabrzmi we wtorek wieczorem "Oratorium Kalwaryjskie". Koncert zorganizowany w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 będzie jednocześnie uczczeniem Roku Miłosierdzia i 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Data koncertu nie jest przypadkowa, ponieważ we wtorek w Watykanie pod przewodnictwem papieża Franciszka nastąpi inauguracja Roku Świętego dedykowanego miłosierdziu.
- Będziemy łączyć się duchowo z papieżem, który ogłosi całemu światu, iż Rok Miłosierdzia jest otwarty. Pragniemy również, aby ten utwór był pewnym etapem na drodze przygotowań do Światowych Dni Młodzieży - mówił dziennikarzom koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 bp Damian Muskus.
Autorami "Oratorium Kalwaryjskiego" są poeta Zbigniew Książek i kompozytor Bartłomiej Gliniak. Utwór jest opowieścią o trzech postaciach, które przyczyniły się do duchowej przemiany świata: Jezusie z Nazaretu, św. Franciszku z Asyżu i św. Janie Pawle II.
Oratorium zostało wykonane po raz pierwszy w 2009 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej dla uczczenia m.in. 30. rocznicy pielgrzymki do sanktuarium Jana Pawła II, 800-lecia zakonu franciszkańskiego, 400-lecia konsekracji kościoła. We wtorek zabrzmi w tej samej wersji. - Ten utwór się nie starzeje, jest ciągle aktualny i ważny - podkreślił bp Muskus.
Zbigniew Książek mówił, że w oratorium mowa o potrzebie znalezienia sensu życia i o tym, jak ważne w świecie jest dobro i miłosierdzie. - Trzech wielkich duchowych i intelektualnych przywódców: Chrystus, po około tysiącu lat św. Franciszek z Asyżu, a po kolejnym tysiącu lat Jan Paweł II, głosiło coś rewolucyjnego: "spróbujcie być dobrzy" - powiedział autor tekstu. - W czasach, które nastały - przerażających, atakujących grup islamistów i pękającego w sobie Kościoła pojawił się kolejny Franciszek, który wskazuje trudną drogę dla ludzi, którzy przez setki lat wypracowali pewien model, a on mówi: "trzeba inaczej". Szalenie ważne jest dobro i miłosierdzie - dodał.
- Kompozycja jest niewiarygodnie piękna - mówił Książek i zdradził, że Bartłomiej Gliniak przyjechał na koncert do Krakowa specjalnie z Hollywood, gdzie od około roku pracuje. - Zrobiłem to z wielką radością, bez chwili zastanowienia - powiedział kompozytor, który ma się pojawić na scenie, wykonując solówkę na gitarze.
W ICE Kraków wystąpią: muzycy Krakowskiej Młodej Filharmonii, Chór Camerata Iagiellonica, Chór Gregoriański Seminarium Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej i soliści: Aleksandra Bieńkowska, Przemysław Branny, Janusz Kruciński, Joanna Słowińska. Wśród wykonawców będą też: Krzysztof Ścierański, Jacek Królik i Robert Luty. Narratorem będzie Zbigniew Książek, dyrygentem Piotr Komorowski, a kierownictwo muzyczne obejmie Bartłomiej Gliniak.
Koncert odbywa się pod patronatem honorowym metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza i metropolity poznańskiego abp Stanisława Gądeckiego.
Bezpłatne wejściówki będą jeszcze do odebrania przed koncertem. Sprzedawane będą płyty z "Oratorium kalwaryjskim", a część uzyskanych wpływów zostanie przekazana na pakiety pielgrzyma ŚDM dla ubogiej młodzieży z Polski.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej to jeden z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Ze względu na unikatowy charakter zostało ono w 1999 r. wpisane wraz z dróżkami dla pielgrzymów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kalwaryjskie dróżki i słynny obraz Matki Bożej przyciągają co roku ponad półtora miliona pielgrzymów. Kalwarię odwiedzał jako ksiądz i biskup Karol Wojtyła, który pielgrzymował tam także dwukrotnie jako papież.
Organizatorami koncertu są: Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 oraz Narodowe Centrum Kultury.
...
Pieknie.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 20:41, 08 Gru 2015 Temat postu: |
|
|
Rusza projekt "Młodzi Misjonarze Miłosierdzia"
W ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 rusza projekt "Młodzi Misjonarze Miłosierdzia". Młodzież z całej Polski może dokumentować uczynki miłosierdzia. Zebrane świadectwa złożą się na "Księgę Czynów Miłosierdzia", którą podczas ŚDM otrzyma papież Franciszek.
Świadectwa mogą mieć różną formę: relacji pisemnych, filmów, prac plastycznych, fotoreportaży i reportaży audio. Będą zbierane od wtorku do końca czerwca 2016 r. poprzez formularz dostępny na stronie internetowej mmm.krakow2016.com.
REKLAMA
W projekcie mogą uczestniczyć wszyscy, którym bliska jest idea miłosierdzia, także grupy przyjaciół, grupy szkolne, duszpasterstwa i wspólnoty religijne.
- W młodych ludziach tkwi ogromny potencjał dobra, o czym przekonujemy się widząc, w jaki sposób przygotowują się do ŚDM. Chcemy ten potencjał wyzwolić i pokazać światu, przekonując jednocześnie, że miłosierdzie jest dla każdego, że to nie jest kwestia heroicznych czynów, ale zwykłych gestów dobra – powiedział koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM bp Damian Muskus.
- Rok Miłosierdzia to dobry czas, by nauczyć się, jak nim żyć w konkrecie zwyczajnego dnia, wśród ludzi, z którymi dzielimy naszą pracę, przyjaźnie, związki rodzinne czy sąsiedzkie, tak jak zachęca do tego papież Franciszek w Orędziu do młodych na ŚDM Kraków 2016 - dodał.
Projekt "Młodzi Misjonarze Miłosierdzia" jest realizowany przez grupę krakowskich wolontariuszy ŚDM. W promocję tego projektu w mediach społecznościowych oraz propagowanie idei Młodych Misjonarzy Miłosierdzia w swoich diecezjach, parafiach i duszpasterstwach zaangażowali się także wolontariusze z innych regionów kraju oraz stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
...
Znakomicie.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 17:06, 09 Gru 2015 Temat postu: |
|
|
Ogromne zainteresowanie odwiedzeniem Jasnej Góry podczas ŚDM
Ogromne zainteresowanie odwiedzeniem Jasnej Góry podczas ŚDM - istock
Ponad 100 tys. zagranicznych pielgrzymów zgłosiło chęć przyjazdu do Częstochowy na przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży (ŚDM). Jasnogórscy zakonnicy spodziewają się dużo większej liczby wiernych i podkreślają, że są gotowi przyjmować gości przez całą dobę.
Odpowiedzialny za przygotowania jasnogórskiego sanktuarium do ŚDM o. Mariusz Tabulski wyjaśnił PAP, że zagraniczni pielgrzymi chcą przyjechać do sanktuarium w czasie tzw. dni w diecezji (20-25 lipca) lub bezpośrednio po centralnych obchodach w Krakowie z udziałem papieża Franciszka, które zakończą się 31 lipca.
REKLAMA
- To duże zainteresowanie nawiedzeniem Jasnej Góry niewątpliwie związane jest z miłością św. Jana Pawła II do Matki Boskiej Częstochowskiej oraz obchodami 25-lecia organizacji ŚDM w Częstochowie w 1991 r. – podkreślił o. Tabulski.
Dotychczas chęć modlitwy w kaplicy Matki Bożej lub uczestnictwa w mszy świętej na terenie sanktuarium zgłosiło ponad 100 tys. osób. Jasnogórscy zakonnicy spodziewają się jednak dużo większej liczby wiernych, ale dodają, że obecnie trudno oszacować jak wielu pielgrzymów przybędzie.
Dla uporządkowania odwiedzeń sanktuarium podczas ŚDM została uruchomiona rejestracja. Zainteresowane grupy na stronie [link widoczny dla zalogowanych] mogą m.in. dowiedzieć się podstawowych informacji o zwiedzaniu klasztoru i kaplicy Matki Bożej oraz zarejestrować się na msze św. dla poszczególnych grup lub na te zbiorowe, wielojęzyczne.
O. Tabulski zachęcając do rejestracji, zaznaczył, że internetowy system zapisów ma jedynie uporządkować odwiedziny sanktuarium oraz ułatwić organizatorom jego zabezpieczenie. - Nie chcemy w żaden sposób ograniczyć liczby pielgrzymów, choć nie możemy zagwarantować, że wszyscy zwiedzą sam kompleks sanktuaryjno-klasztorny. Nikomu nie odmówimy jednak modlitwy i jeśli będzie taka potrzeba Jasna Góra będzie otwarta całą dobę – dodał zakonnik.
Paulin wyraził także przekonanie o gotowości jasnogórskiego sanktuarium do podjęcia tak dużej liczby pielgrzymów. - W zapewnieniu pielgrzymom bezpieczeństwa mamy już wieloletnie doświadczenie. W szczycie pielgrzymkowym, który przypada w okolicy 15 i 26 sierpnia, co roku na Jasną Górę przybywa nawet do kilkuset tys. osób – powiedział o. Tabulski.
Zakonnik dodał, że liczba zainteresowanych nawiedzeniem obrazu Matki Bożej bardzo ojców paulinów cieszy. - To pokazuje, że młodzi wciąż chcą przychodzić do Matki Bożej, tak ważnej w życiu św. Jana Pawła II - twierdzi zakonnik.
Choć dotąd Stolica Apostolska oficjalnie nie podała, czy papież Franciszek oprócz Krakowa odwiedzi również inne miejsca w Polsce, ojcowie paulini mają taką nadzieję. - W takiej sytuacji, gdy na Jasną Górę przyjechałby Ojciec Święty, ze względów bezpieczeństwa sanktuarium i klasztor zostaną zamknięte, a ewentualne spotkanie, modlitwa i msza św. odbędą się na błoniach jasnogórskich, które mogą pomieścić się ponad 200 tys. osób – wyjaśnił o. Tabulski.
Według informacji Komitetu Organizacyjnego ŚDM pod koniec listopada zainteresowanych udziałem w ŚDM w Krakowie było już pół miliona osób. Podczas głównych obchodów w lipcu przyszłego roku organizatorzy spodziewają się nawet 2,5 mln młodych z całego świata.
...
To cieszy.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 17:20, 09 Gru 2015 Temat postu: |
|
|
ŚDM: rzesze młodych pielgrzymów chcą zwiedzić Muzeum Auschwitz
Nazistowski obóz koncentracyjny KL Auschwitz - istock
Zainteresowanie uczestników Światowych Dni Młodzieży zwiedzeniem Muzeum Auschwitz przeszło najśmielsze oczekiwania. Pierwotnie organizatorzy byli przygotowani na przyjazd ok. 133 tys. osób, jednak ich zdaniem liczba ta może znacząco wzrosnąć.
- Spodziewaliśmy się dużego zainteresowania, ale to nas zaskoczyło. (…) Zależy nam, aby jak najwięcej osób, które przyjadą na ŚDM 2016, mogło zobaczyć były niemiecki obóz Auschwitz–Birkenau – powiedział koordynator ŚDM w diecezji bielsko-żywieckiej ks. Piotr Hoffmann.
...
Miejsce meczenstwa.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 17:59, 12 Gru 2015 Temat postu: |
|
|
Pierwsze spotkanie w ramach rekolekcji przed ŚDM 2016
Rynek w Krakowie - Thinkstock
W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach dziś po południu odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach rekolekcji przed Światowymi Dni Młodzieży Kraków 2016.
Co miesiąc do czerwca przyszłego roku rekolekcjoniści z Polski i świata będą spotykać się z młodymi ludźmi, nauczać o miłosierdziu i wspólnie się modlić.
REKLAMA
Rekolekcje są odpowiedzią na ogłoszony przez papieża Franciszka Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Będą transmitowane w internecie i tłumaczone na języki obce.
Koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 bp Damian Muskus podkreślił, że organizatorom zależy, by rekolekcje były głoszone z sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach, które jest Światowym Centrum Miłosierdzia Bożego.
- Mamy nadzieję, że młodzi ludzie utworzą podczas tych rekolekcji wspólnotę przekraczającą granice państw, gromadzącą nas wokół miejsca, do którego już realnie będziemy pielgrzymować w 2016 r. – mówił bp Muskus.
Podczas Światowych Dni Młodzieży młodzi mają uczestniczyć w "Pielgrzymce miłosierdzia" z Sanktuarium św. Jana Pawła II do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Nazwa rekolekcji "Dla nas i całego świata" odnosi się bezpośrednio do tekstu "Koronki do Bożego Miłosierdzia". - W czasie rekolekcji będziemy rozważać różne treści dotyczące uczynków miłosierdzia co do ciała i co do duszy, ale mam nadzieję, ze dzięki nim młodzi ludzie nauczą się także modlić "Koronką do Bożego Miłosierdzia" - podkreślił koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016.
Podczas pierwszej odsłony rekolekcji w Krakowie gościć będą misjonarze ze wspólnoty Przymierze Miłosierdzia z Brazylii - ojcowie Antonello Cadeddu i Enrique Porcu. Dyskusję o uczynkach miłosierdzia poprowadzą blogerzy: Tomek Adamski i Mateusz Ochman. Zgromadzeni w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia obejrzą też film o 12 krakowskich świętych, którzy spełniali uczynki miłosierdzia.
Rekolekcje "Dla nas i całego świata" mają być częścią duchowego przygotowania do ŚDM Kraków 2016.
...
Duch najwazniejszy.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 23:48, 12 Gru 2015 Temat postu: |
|
|
Symbole ŚDM będą nawiedzać parafie Diecezji Pelplińskiej
Symbole ŚDM będą nawiedzać parafie Diecezji Pelplińskiej - Jakub Kaczmarczyk / PAP
Przez najbliższe dwa tygodnie parafie Diecezji Pelplińskiej nawiedzać będą znaki Światowych Dni Młodzieży - krzyż podarowany młodzieży przez Jana Pawła II i ikona maryjna Salus Populi Romani. Symbole zawędrują też m.in. do aresztów śledczych i galerii handlowej.
Pielgrzymka znaków ŚDM po terenie Diecezji Pelplińskiej rozpoczęła się dziś wieczorem, kiedy to symbole dotarły do katedry w Pelplinie. Uroczystość przyjęcia znaków połączona była z rozpoczęciem Roku Miłosierdzia ogłoszonego przez papieża Franciszka.
REKLAMA
W Pelplinie symbole ŚDM pozostaną do niedzieli, kiedy to zaplanowano ich przejazd do Skarszew, skąd po trzech godzinach, pojadą do Starogardu Gdańskiego, a kolejnego dnia do Tczewa. Na wtorek z kolei zaplanowano pielgrzymkę znaków do Kartuz i Kościerzyny. Do 26 grudnia każdego dnia znaki gościć będą w przynajmniej dwóch, a najczęściej trzech miejscowościach leżących na terenie diecezji.
- Chcemy w ten sposób zrealizować prośbę papieża Franciszka, który położył wielki nacisk na to, by to nie ludzie przychodzili do krzyża, ale krzyż zawędrował do ludzi. Na terenie naszej diecezji znajduje się bardzo dużo niewielkich miejscowości, a wiernym z ich terenu trudno jest się przemieszczać, więc postanowiliśmy, że symbole ŚDM zawędrują, choć na chwilę do każdego z 30 dekanatów – powiedział PAP ks. Grzegorz Kudelski, diecezjalny koordynator ŚDM.
Jak zaznaczył ks. Kudelski, symbole odwiedzą nie tylko kościoły, ale też szkoły, szpitale, hospicjum, areszty śledcze oraz zakłady karne. - Będą one także w miejscach publicznych, w tym w galerii handlowej w Starogardzie Gdańskim, której gospodarze zgodzili się przyjąć znaki. Symbole pojawią się też na placu przy dworcu w Tczewie, gdzie odbędzie się coś na kształt Rabanu Bożego – powiedział ks. Kudelski.
Koordynator wyjaśnił, że pielgrzymka znaków ŚDM ma służyć propagowaniu idei tego spotkania. - To pierwszy cel, jaki stawiam sobie, jako koordynator: by poprzez krzyż i ikonę, jak najwięcej ludzi dowiedziało się, że – oprócz Roku Miłosierdzia i rocznicy chrztu Polski - w 2016 roku czekają nas Światowe Dni Młodzieży i spotkanie z ojcem świętym – powiedział ks. Kudelski.
Do Diecezji Pelplińskiej symbole ŚDM przyjechały z Wejherowa, gdzie zakończyła się trwająca od 29 listopada pielgrzymka znaków po terenie Archidiecezji Gdańskiej. W trakcie wędrówki po obszarze Archidiecezji Gdańskiej znaki odwiedziły liczne parafie (w tym greckokatolicką) na terenie Trójmiasta, Rumi, Redy, Bolszewa, Chwaszczyna i Wejherowa oraz szkoły, a także Hospicjum Ks. Dutkiewicza w Gdańsku i miejscowy areszt śledczy. Z Pelplina 26 grudnia znaki przekazane zostaną Diecezji Toruńskiej, po czym będą kontynuowały podróż po kraju.
Symbole ŚDM wędrują po Polsce (ale też sąsiednich krajach) od Niedzieli Palmowej 2014 r., kiedy to na Placu Św. Piotra w Rzymie młodzież z Brazylii przekazała je młodym Polakom. W pierwszym etapie symbole odwiedziły archidiecezję poznańską oraz diecezje: kaliską, włocławską, warszawsko-praską i siedlecką, po czym pod koniec czerwca 2014 wyjechały na Białoruś, Litwę, Łotwę, Rosję, Ukrainę, Mołdawię, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy. Do Polski wróciły ponownie 14 grudnia 2014 r. i zostaną u nas do czasu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, do lipca 2016 r., odwiedzając kolejne polskie diecezje.
Jak informują przedstawiciele Kościoła, "peregrynacja symboli ŚDM jest jednym z najważniejszych elementów przygotowania kraju - gospodarza do Światowych Dni Młodzieży".
Znaki już wcześniej były w Polsce - w 2010 r., z okazji 25-lecia ŚDM: w ciągu dwóch miesięcy odwiedziły wówczas 39 diecezji.
...
To jest wszystko budzenie ducha.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 18:08, 16 Gru 2015 Temat postu: |
|
|
Woj. śląskie gotowe przyjąć ponad 40 tys. osób podczas ŚDM
Śląsk przyjmie 40 tys. uczestników ŚDM - Jakub Kaczmarczyk / PAP
Woj. śląskie gotowe jest przyjąć ponad 40 tys. zagranicznych pielgrzymów podczas tzw. dni w diecezji poprzedzających przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży (ŚDM). W diecezjalnych i parafialnych centrach ŚDM angażuje się już kilka tys. wolontariuszy.
Zagraniczni pielgrzymi przyjadą do Polski w lipcu 2016 r. Kilka dni – od 20 do 25 lipca spędzą w poszczególnych diecezjach. Centralne uroczystości ŚDM z udziałem papieża Franciszka odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie.
REKLAMA
Obecnie trwa internetowa rejestracja pielgrzymów. Po prowadzonej przez diecezjalne centra weryfikacji zgłoszeń, poszczególne grupy zostaną przydzielone do konkretnych parafii, w których młodzi będą nocowali.
Na terenie woj. śląskiego, gotowego przyjąć ponad 40 tys. pielgrzymów, znajdują się archidiecezje: katowicka i częstochowska oraz diecezje: gliwicka, sosnowiecka i część bielsko-żywieckiej (część leży na terenie woj. małopolskiego).
Diecezjalni koordynatorzy ŚDM z woj. śląskiego powiedzieli, że ich diecezje są już w większości gotowe na przyjęcie deklarowanej wcześniej liczby zagranicznych pielgrzymów. Region ten mają odwiedzić młodzi m.in. z Włoch, Francji, Niemiec, Węgier, Czech, Chorwacji, a także z Meksyku, Nikaragui, Tajlandii, Australii, Kolumbii, Zimbabwe, Malezji, Argentyny.
Najwięcej, ok. 20 tys. osób przyjedzie do archidiecezji katowickiej; 10 tys. pielgrzymów odwiedzi archidiecezję częstochowską. Po 5 tys. młodych przyjmą diecezje gliwicka i sosnowiecka. Leżąca na granicy woj. śląskiego i małopolskiego diecezja bielsko-żywiecka zadeklarowała przyjęcie 10 tys. osób.
Duchowni z diecezji leżących na terenie woj. śląskiego podali również, że łącznie w dotychczasowe przygotowania zaangażowało się już kilka tys. wolontariuszy.
Koordynator ŚDM w diecezji gliwickiej ks. Artur Pytel przypomniał, że w czasie tych kilku dni spędzonych w parafiach zagraniczni pielgrzymi m.in. zobaczą regionalne miejsca kultu, zwiedzą pobliskie atrakcje turystyczne, wezmą ponadto udział w proponowanych przedsięwzięciach integracyjnych oraz religijnych.
"Goście mają jednak przeżyć ten czas przede wszystkim w parafiach, wśród gospodarzy. Oczywiście młodzi zwiedzą ważne dla nas miejsca, ale program turystyczny nie może przeważyć. Istotą dni w diecezji jest integracja i budowanie więzi. Idealnie byłoby, gdyby gospodarze oraz goście spędzali ze sobą jak najwięcej czasu – razem się modlili, jedli, pracowali, uczyli czy bawili. To jest sens dni w diecezji" – powiedział ks. Pytel.
W jego ocenie spotkanie się z młodymi zza granicy i przyjęcie ich pod swój dach pozwoli polskim rodzinom poszerzyć swoje horyzonty i wiedzę o innych krajach. - Zarówno my, gospodarze, jak i goście myślimy często stereotypowo o sobie nawzajem. ŚDM bardzo otwiera i poszerza horyzonty wyobrażeniowe - ocenił ks. Pytel.
- ŚDM to też sprawdzian otwartości polskiego społeczeństwa na innych. Spotkanie z zagranicznymi gośćmi faktycznie uczy pozytywnej w tego słowa znaczeniu tolerancji. Jest to także wyjątkowa okazja, aby zrealizować jeden z uczynków miłosierdzia "podróżnych w dom przyjąć" - dodał ks. Pytel.
Diecezjalny koordynator dodał, że w budowaniu relacji z przyjezdnymi pomoże wspólny religijny fundament. - Nagle się okazuje, że choć mamy inną kulturę, język, inny kolor skóry to myślimy i modlimy się tak samo, mamy te same problemy; także światopogląd mamy ten sam. Niezależnie od różnych czynników mamy kogoś, kto nas łączy, czyli Chrystusa - powiedział ks. Pytel.
Według informacji Komitetu Organizacyjnego ŚDM pod koniec listopada zainteresowanych udziałem w ŚDM w Krakowie było ponad pół miliona osób. Podczas głównych obchodów w lipcu przyszłego roku organizatorzy spodziewają się nawet 2,5 mln młodych z całego świata.
...
Brawo!
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 13:28, 27 Gru 2015 Temat postu: |
|
|
ŚDM: ponad 4 tys. pielgrzymów chcą przyjąć rodziny z diecezji radomskiej
Centrum Radomia - Shutterstock
Cztery tysiące pielgrzymów chcą przyjąć pod swój dach w przededniu Światowych Dni Młodzieży rodziny z diecezji radomskiej. Liczba ta nie jest ostateczna, bo zgłoszenia - z obu stron - wciąż napływają.
Zagraniczni pielgrzymi przyjadą do Polski w lipcu 2016 r. Kilka dni - od 20 do 25 lipca - spędzą w poszczególnych diecezjach. Centralne uroczystości ŚDM, z udziałem papieża Franciszka, odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie.
REKLAMA
Do diecezji radomskiej przybędą młodzi ludzie z różnych zakątków świata. Na razie zgłosiło się 3,5 tys. osób, ale – jak zakłada radomska kuria biskupia – liczba ta może wzrosnąć do około 4 tys.
Obecnie najliczniejszą grupę stanowią Włosi, jednak – jak zaznacza koordynator diecezjalny Światowych Dni Młodzieży ks. Sławomir Adamczyk – zgłoszenia wciąż napływają. Swój pobyt w diecezji zapowiedziała także młodzież m.in. ze Słowacji, Węgier, Korei, Grecji, Francji, RPA, Białorusi, Brazylii, Konga, USA, Szwajcarii.
Z danych spływających z parafii wynika, że parafianie zadeklarowali, że przyjmą do swoich domów przeszło 4 tys. młodych katolików zza granicy. - Mieszkańcy naszej diecezji z dużą otwartością odpowiedzieli na nasz apel o przyjmowanie pielgrzymów. Liczymy na to, że po wizytach duszpasterskich, po rozmowach księży z parafianami, ta liczba jeszcze wzrośnie - podkreśla ks. Adamczyk. Najwięcej młodych ludzi - przeszło 2 tys. - zatrzyma się u rodzin z Radomia.
Zdaniem koordynatora diecezjalnego ŚDM, rodziny przyjmujące do swoich domów cudzoziemców nie powinny obawiać się, że będą mieć trudności z porozumiewaniem się z pielgrzymami; będą im bowiem towarzyszyć wolontariusze mówiący w obcych językach. - Wiele grup przyjeżdża z tłumaczami, np. 150-osobowej grupie z Węgier towarzyszyć będzie siostra zakonna - Polka mówiąca także po węgiersku. Grupa z Brazylii przyjedzie w towarzystwie polskiego misjonarza - dodał ks. Adamczyk.
W ciągu kilku dni pobytu młodzieży w Polsce większość imprez będzie odbywała się w centrach diecezjalnych zorganizowanych w większych miastach, m.in. w Radomiu, Starachowicach, Opocznie, Końskich. W planach są m.in. imprezy kulturalne, sportowe, pielgrzymki do sanktuariów.
...
To jest milosc.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 16:20, 27 Gru 2015 Temat postu: |
|
|
IAR
Stary Sącz przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży
Stary Sącz będzie jednym z przystanków młodych ludzi podczas wizyty papieża Franciszka w Polsce - Shutterstock
Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. świętego Jana Pawła II w Starym Sączu intensywnie przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Stary Sącz będzie jednym z przystanków młodych ludzi podczas wizyty papieża Franciszka w Polsce.
- Ołtarz Papieski przechodzi generalny remont, chcemy też przygotować specjalne Centrum Informacji koordynujące przyjazd i pobyt młodych na starosądeckich błoniach - mówi dyrektor Diecezjalnego Centrum ksiądz Marcin Kokoszka. Uroczystość liturgiczna i czuwanie młodych zaplanowano w mieście św. Kingi na 23 lipca. Spotkanie przy Ołtarzu Papieskim będzie miało charakter symboliczny. To jedyny taki obiekt w kraju, który nie został rozebrany po pielgrzymce Jana Pawła II.
REKLAMA
Papież Polak odwiedził Stary Sącz 16 czerwca 1999 roku. Na starosądeckich Błoniach odprawił mszę kanonizacyjną błogosławionej Kingi, założycielki starosądeckiego Klasztoru Klarysek.
...
W calym kraju przygotowania.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 20:39, 27 Gru 2015 Temat postu: |
|
|
Łódzkie: pielgrzymi na ŚDM zbudują "Łódź Piotrową"
Pielgrzymi odwiedzą Łódź - Maciej Stankiewicz / Onet
Osiem tysięcy pielgrzymów z różnych zakątków świata odwiedzi region łódzki w okresie poprzedzającym Światowe Dni Młodzieży. W czasie Dni w Diecezjach młodzież będzie poznawać wielokulturową historię Łodzi i wspólnie zbuduje symboliczną "Łodź Piotrową".
Przed centralnymi uroczystościami Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się od 26 do 31 lipca 2016 r. w Krakowie, pielgrzymi spędzą pięć dni w poszczególnych diecezjach.
REKLAMA
- Mamy obecnie osiem tysięcy zgłoszeń z wielu krajów. Największe grupy pielgrzymów przyjadą do nas z Francji i Hiszpanii. Oprócz młodzieży z krajów europejskich - Czech, Irlandii, Łotwy, Litwy, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii - będziemy też gościć mieszkańców Stanów Zjednoczonych, Kanady, Angoli i Burundi - poinformował PAP dyrektor organizacyjny ŚDM w Archidiecezji Łódzkiej ksiądz Marcin Jarzenkowski.
Organizatorzy łódzkich Dni w Diecezjach jeszcze przed świętami rozpoczęli akcję "Bilet dla Brata". Młodzi wolontariusze sprzedają pamiątkowe koszulki, gadżety ŚDM, książki; uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczą na wsparcie dla grupy pielgrzymów z Ukrainy.
Przebywający w regionie łódzkim pielgrzymi wspólnie zbudują "Łódź Piotrową". "Nie wiemy jeszcze dokładnie, jak ona będzie wyglądać, ale na pewno powstanie jako symbol naszej wspólnoty. Każdy z 12 regionów będzie miał za zadanie zbudować jeden z elementów prawdziwej łodzi i zaznaczyć na niej obecność wszystkich uczestników poprzez odciśnięcie na nim swoich dłoni, wspólne zaplatanie sieci itp. - wyjaśnił ks. Jarzenkowski.
Na każdy dzień pobytu - oprócz uczestnictwa w Eucharystii - zaplanowano zajęcia muzyczne, sportowe i rekreacyjne, które pozwolą pielgrzymom na poznanie wielokulturowej historii Łodzi. Jedną z patronek ŚDM jest święta Faustyna, która właśnie w Łodzi - jeszcze jako Helena Kowalska, służąca w domach zamożniejszych ludzi - doznała pierwszego objawienia, które skierowało ją na drogę zakonną. Młodzież będzie mogła odbyć Drogę Krzyżową łódzkim szlakiem św. Faustyny.
Uczestnicy poznają także takie postaci związane z regionem jak św. Urszula Ledóchowska, św. Maksymilian Kolbe, bl. o. Rafał Chyliński, Jan Karski czy Stanisław Sojczyński "Warszyc". Na szlaku Łodzi przemysłowej będą mogli zwiedzić m.in. Białą Fabrykę, Księży Młyn, Beczki Grohmana, Fabrykę Poznańskiego, obejrzą pofabrykanckie wille i pałace oraz zabytkowe kamienice na Piotrkowskiej.
Organizatorzy chcą pokazać gościom także dawną Łódź wielokulturową - w tym siedzibę gminy żydowskiej, największy w kraju cmentarz tego wyznania, Mauzoleum Stacja Radegast oraz Centrum Dialogu. Przewidziano zwiedzanie zabytkowych cerkwi św. Aleksandra Newskiego, św. Aleksego i św. Olgi, warsztaty z pisania ikon, a także wizytę w ewangelickim kościele św. Mateusza i wędrówkę śladami dawnych niemieckich potentatów przemysłowych.
Obecnie trwa nabór chętnych do przenocowania pielgrzymów oraz wolontariuszy, którzy będą im asystować. Jak zaznaczył ks. Jarzenkowski, do pomocy potrzeba będzie ok. 1,5 tys. osób.
Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodzieży z całego świata, których celem jest przeżycie wspólnoty Kościoła Powszechnego. Ich pomysłodawcą był papież Jan Paweł II. Do tej pory odbyło się 13 ŚDM - ostatnie w 2013 r. w Rio de Janeiro. Komitet Organizacyjny ŚDM w Krakowie spodziewa się, że w głównych obchodach w lipcu przyszłego roku weźmie udział nawet 2,5 mln młodych z całego świata.
...
U nas tez
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 19:02, 29 Gru 2015 Temat postu: |
|
|
W Światowych Dniach Młodzieży może wziąć udział nawet 2,5-3 mln osób
W Światowych Dniach Młodzieży może wziąć udział nawet 2,5-3 mln osób - AFP
Umocnienie wiary młodych ludzi to główny cel Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu przyszłego roku w Krakowie. Organizatorzy spodziewają się 2,5-3 mln osób; gościem honorowym będzie papież Franciszek. To największe tego typu wydarzenie w Polsce od lat.
Światowe Dni Młodzieży to zapoczątkowane przez papieża Jana Pawła II spotkanie młodych katolików z całego świata. Za siedem miesięcy odbędą się w Krakowie i Wieliczce - potrwają od 26 do 31 lipca. Wcześniej, od 20 do 25 lipca zaplanowano dla pielgrzymów przyjeżdżających na ŚDM Dni w Diecezjach, które odbędą się na terenie wszystkich polskich diecezji (oprócz Archidiecezji Krakowskiej). Każda diecezja przygotowuje na ten czas specjalne wydarzenia.
REKLAMA
Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.
Hasłem ŚDM 2016 jest jedno z ewangelicznych błogosławieństw: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" - nawiązuje zarówno do rozpoczętego niedawno w Kościele katolickim Roku Miłosierdzia, jak i do kultu Miłosierdzia Bożego zapoczątkowanego przez polską świętą - siostrę Faustynę Kowalską.
Jak wyjaśniał dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Grzegorz Suchodolski, głównym celem ŚDM jest stworzenie dla młodych ludzi przestrzeni dialogu i umocnienie ich wiary.
- Szczególnie jest to ważne dla tych młodych, którzy przybywają z krajów, gdzie chrześcijaństwo jest mniejszością i jest prześladowane. Wiemy, że dzisiaj takich krajów nie brakuje. I ta właśnie przestrzeń umocnienia wiary, świadectwa jest cały czas głównym celem ŚDM, które we wspólnocie wzajemnej prowadzą do wyboru Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela - powiedział.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko mówił, że podstawowym wyzwaniem dla Kościoła w Polsce - i nie tylko w Polsce - jest to, by odnalazł się w nowej funkcji: Kościoła otwartego, który idzie na poszukiwanie młodych.
- Kościół, który wychodzi z własnego podwórka, nieraz ciasnego, wychodzi z zakrystii, odzyskuje odwagę misyjną. Kościół, który ma odwagę wychodzić naprzeciwko młodych, nie tylko tych, których już mamy w parafiach, ale także tych - jak mówi Ojciec Święty - z peryferii, którzy są jeszcze daleko od Chrystusa, ale szukają go i stawiają sobie ważne pytania – mówił w listopadzie na międzynarodowym spotkaniu przygotowawczym do ŚDM w Wadowicach.
Do tak ważnego i dużego wydarzenia przygotowuje się również rząd. Niedawno powołano pełnomocnika ds. organizacji ŚDM, został nim były dziennikarz "Rzeczpospolitej" Paweł Majewski.
Jak mówił, czasu pozostało niewiele, a premier Beata Szydło chciałaby, by ŚDM były imprezą na najwyższym poziomie organizacyjnym, godnie prezentującym Polskę, by promowały nasz kraj za granicą. - Dlatego te wszystkie zaległości, również finansowe, będziemy nadrabiać - powiedział. Zaznaczył, że priorytetowym zadaniem rządu jest przygotowanie specustawy, która ułatwiałaby procedury związane z organizacją ŚDM.
Za największe wyzwania Majewski uznał m.in. zapewnienie opieki medycznej dla pielgrzymów i ustalenie zasad współpracy między resortami zdrowia, obrony i MSWiA, które mają swoje lecznice, podjęcie działań na rzecz zwiększenia składów pociągów, które będą jednym z głównych środków transportu na ŚDM.
Światowe Dni Młodzieży wymyślił Jan Paweł II, mówił o tym podczas spotkania opłatkowego z kardynałami i pracownikami Kurii Rzymskiej 20 grudnia 1985 r. Papież chciał, by spotkania te odbywały się co roku w diecezjach, a co 2-3 lata w wyznaczonym przez niego miejscu jako spotkanie międzynarodowe.
Na początku Jan Paweł II spotykał się z młodymi w Rzymie - w 1984 r. i 1985 r. Później, od 1987 r. - w równych innych miastach, m.in. Buenos Aires, Santiago de Compostela, Denver, Paryżu. Ostatnie ŚDM z Janem Pawłem II odbyły się w 2002 r. w Toronto.
Jego następca papież Benedykt XVI z młodymi spotkał się trzykrotnie. W 2005 r. w Kolonii, w 2008 r. w Sydney i w 2011 r. w Madrycie. Ostatnie ŚDM miały miejsce w 2013 r. w Rio de Janeiro, już z papieżem Franciszkiem, gdzie ogłoszono, że gospodarzem kolejnego spotkania z młodymi w 2016 r. będzie Kraków.
...
Na pewno duzo ludzi
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 18:17, 04 Sty 2016 Temat postu: |
|
|
Siedem miesięcy przed Światowymi Dniami Młodzieży zarejestrowano już zgłoszenia ponad 540 tys. uczestników ze 151 krajów – poinformował dziś dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Grzegorz Suchodolski.
Duchowny uczestniczył w uroczystości przekazania flagi państwowej wolontariuszom z Komitetu Organizacyjnego ŚDM przez podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciecha Kolarskiego. Uroczystość zorganizowano Pałacu Prezydenckim. Flaga ta, jak mówił ks. Suchodolski, będzie symbolem obecności Polaków w komitecie organizacyjnym ŚDM.
REKLAMA
Jak ocenił, młodzieży nie będzie brakować ani na krakowskich Błoniach, ani później pod Wieliczką. - Na chwilę obecną mamy zgłoszenia ze 151 krajów, przekroczono 540 tys. zarejestrowanych uczestników – podał ks. Suchodolski. Dodał, że taka liczba na siedem miesięcy przed wydarzeniem z jednej strony napełnia radością i nadzieją, że ŚDM w Polsce będą jednymi z najliczniejszych spotkań, a z drugiej strony - trochę także lękiem, czy uda się wszystko w pełni profesjonalnie zrealizować i wszystkich godnie przyjąć. - Taką mamy nadzieję – podkreślił duchowny.
Kolarski mówił, że flaga państwowa jest symbolem wspólnoty Polaków, których łączą język, kultura i wspólna historia. - Niech ta flaga przekazana w imieniu prezydenta będzie znakiem wspólnoty, którą będą tworzyć wolontariusze i wszyscy ci, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży – dodał.
Kolarski życzył, by wyjątkowe wydarzenie, jakim będą ŚDM, były przykładem sprawności organizacyjnej, profesjonalizmu i polskiej gościnności, by okazały się wielkim sukcesem. Jak wskazywał, wielu uczestników będzie miało okazję gościć w Polsce po raz pierwszy.
Przypomniał, że w 2016 r. przypada 1050. rocznica chrztu Polski. - Dla wielu Polaków te dni będą miały charakter swoistych rekolekcji – dodał.
Światowe Dni Młodzieży to zapoczątkowane przez papieża Jana Pawła II spotkanie młodych katolików z całego świata. W tym roku odbędą się w Polsce - w Krakowie i Wieliczce, między 26 a 31 lipca. Wcześniej, od 20 do 25 lipca, zaplanowano dla pielgrzymów przyjeżdżających na ŚDM Dni w Diecezjach, które odbędą się na terenie prawie wszystkich polskich diecezji (oprócz Archidiecezji Krakowskiej).
Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. Hasłem ŚDM 2016 jest jedno z ewangelicznych błogosławieństw: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" - nawiązuje zarówno do rozpoczętego niedawno w Kościele katolickim Roku Miłosierdzia, jak i do kultu Miłosierdzia Bożego zapoczątkowanego przez polską świętą - siostrę Faustynę Kowalską.
...
Znakomicie
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 17:12, 06 Sty 2016 Temat postu: |
|
|
Orszak Trzech Króli promował ŚDM 2016
Orszak Trzech Króli promował ŚDM 2016 - istock
Tłumy krakowian wzięły udział w Orszaku Trzech Króli, który przeszedł dziś ulicami miasta i promował Światowe Dni Młodzieży 2016. Dzisiejszy radosny Orszak Trzech Króli stanowi preludium do tego, co nas czeka w lipcu – powiedział kard. Stanisław Dziwisz.
W homilii wygłoszonej w katedrze na Wawelu przed rozpoczęciem pochodu podczas Święta Trzech Króli metropolita krakowski zaznaczył, że Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się za pół roku, będą "swoistym orszakiem wiary".
REKLAMA
- Razem z Ojcem Świętym Franciszkiem i młodymi z całego świata będziemy się cieszyć i dziękować Bogu za dar ewangelii, za dar wiary i przynależności do Kościoła. Świat potrzebuje takiego świadectwa i my wszyscy potrzebujemy takiego świadectwa, aby dostrzec młode oblicze Kościoła posłanego do wszystkich narodów i kultur, Kościoła przemawiającego we wszystkich językach i jednocześnie uczącego wszystkich jednego języka – języka miłosiernej miłości – mówił Dziwisz i dodał, że Kraków – duchowa stolica Polski i miasto św. Faustyny i św. Jana Pawła II – jest szczególnie predysponowany do przeżycia takiego wydarzenia.
- Chcemy dać wyraziste świadectwo, że warto szukać Chrystusa, warto podążać do niego, warto postawić go w centrum naszego życia osobistego, rodzinnego i społecznego. Chrystus jest dla wszystkich. On nikogo nie wyklucza – powiedział metropolita.
Jak mówił podczas dzisiejszego Święta Trzech Króli, ewangelia dotarła na ziemie polskie 1050 lat temu, dzieje wiary i Kościoła splatają się z dziejami polskiej państwowości, a Kościół w Polsce chce towarzyszyć ludziom w poznawaniu ewangelii i Boga. - Nie mamy innych ambicji. Nie mamy politycznych ambicji, bo mamy większe ambicje. Pragniemy już tu na ziemi, w naszych sercach, w naszych rodzinach, w naszych wspólnotach i środowiskach budować Boże królestwo miłości i solidarności, przebaczenia, pojednania i pokoju – podkreślił Dziwisz.
W tegorocznym Orszaku Trzech Króli, oprócz wiernych, szli wolontariusze - także z zagranicy - przygotowujący ŚDM. Nieśli oni flagi lipcowego wydarzenia, zachęcali do wolontariatu i do spotkania z papieżem za pół roku.
- Jest wiele owoców Światowych Dni Młodzieży, które otrzymują osoby biorące udział w tym pięknym doświadczeniu, które odbywa się w różnych miejscach świata, w tym roku w Krakowie. Widziałem wiele dziewczyn i chłopaków, którzy odkryli piękno i radość wiary, ponieważ doświadczyli czegoś nowego i nieoczekiwanego, jakby powiedział nasz papież Franciszek: prezentu od Boga” – mówił wolontariusz Jose Pasternak z Sao Paulo.
Krakowski Orszak podzielony był na trzy części: "orszak czerwony" - europejski - wraz z kard. Stanisławem Dziwiszem wyruszył ze Wzgórza Wawelskiego i przeszedł Drogą Królewską, "orszak zielony", symbolizujący kontynent azjatycki, ruszył z pl. Sikorskiego, a "orszak niebieski - afrykański - z pl. Matejki.
Radosne pochody, podczas których śpiewano kolędy, zakończyły się na Rynku Głównym. Tu, na scenie przed ratuszem, odbyły się jasełka - monarchowie złożyli pokłon nowonarodzonemu Dzieciątku, a kard. Dziwisz poprowadził modlitwę Anioł Pański i wygłosił przemówienie – podkreślił w nim, że ŚDM odbędą się za 202 dni. - Niech radość oczekiwania na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem i z rzeszą młodych całego świata pomoże nam przygotować się dobrze do tego święta wiary, święta młodego pokolenia – powiedział.
Na scenie na Rynku Głównym zabrzmiał też hymn ŚDM 2016, który miał swoją prapremierę podczas poprzedniego Orszaku. Na zakończenie zgromadzeni wspólnie kolędowali.
W czasie krakowskiego Orszaku odbyły się także składki publiczne na organizację ŚDM. Kwestowali również wolontariusze z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio i stypendyści z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, którzy zbierali fundusze na mieszkania dla bezdomnych.
W tym roku Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami 420 miejscowości i miast w Polsce oraz w kilkudziesięciu miejscach na świecie, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w USA, na Ukrainie, w Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze.
Hasło ósmej edycji Orszaku brzmiało: "Nade wszystko miłosierdzie - Miłość Pokój, Przebaczenie" i nawiązywało do Roku Świętego Miłosierdzia oraz do XXXI Światowych Dni Młodzieży.
W ubiegłym roku Orszaki Trzech Króli odbyły się w 330 miejscowościach, wzięło w nich udział łącznie ponad 1 mln osób.
...
Dobra okazja.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 19:58, 06 Sty 2016 Temat postu: |
|
|
Hymn ŚDM 2016 został już przetłumaczony na 15 języków
Gospodarzem ŚDM w 2016 r. jest Kraków - Łukasz Krajewski / Agencja Gazeta
Oficjalny hymn Światowych Dni Młodzieży "Błogosławieni miłosierni", który przed rokiem miał swoją premierę, został już przetłumaczony na 15 języków obcych. W Rosji jego nagranie miało charakter ekumeniczny – odbyło się z udziałem młodych katolików, protestantów i prawosławnych.
Autorem hymnu ŚDM Kraków 2016 jest Jakub Blycharz. Skomponowany przez niego utwór "Błogosławieni miłosierni" nawiązuje do hasła, pod jakim w lipcu odbędzie się w Krakowie spotkanie młodych z papieżem Franciszkiem.
REKLAMA
Hymn został wybrany w konkursie, spośród 94 nadesłanych propozycji. Jego premiera odbyła się rok temu podczas Orszaku Trzech Króli w Krakowie, a 15 grudnia zaprezentowano oficjalny teledysk.
Jak poinformowała Magdalena Dobrzyniak z Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 pieśń "Błogosławieni miłosierni" została przetłumaczona do tej pory na 15 języków: angielski, włoski, francuski, hiszpański, niemiecki, portugalski, rosyjski, ukraiński, ale także na arabski, słowacki, łotewski, koreański, chorwacki, bułgarski i białoruski.
Różne wersje w języku arabskim przygotowały chóry z Jordanii i Libanu.
Autorką rosyjskiego tłumaczenia tekstu hymnu ŚDM jest studiująca w Polsce Elena Timokhina z Surgutu na Syberii. Utwór nagrał zespół z Krasnojarska złożony z młodych katolików, protestantów i prawosławnych.
Ukraińską wersję utworu przygotowali Oleksij Kapłunski i Chrystyna Pidlisecka wraz z chrześcijańską grupą muzyczną "Kana". W nagraniu uczestniczyli także: Miss Ukrainy 2013 Ania Zaiaczkiwska, duchowny greckokatolicki Oleksij Saranczuk, nazywany na Ukrainie "księdzem z gitarą" oraz chór "Osanna" z Iwano-Frankiwska. Wersja ukraińska ma oryginalne brzmienie, bo wykonawcy sięgnęli po tradycyjne ukraińskie instrumenty m.in. liry, trombity, bandury, okaryny, drymby.
Własne hymny tworzą także niektóre diecezje, gdzie tydzień przed wydarzeniami centralnymi ŚDM w Krakowie odbędą się Dni w Diecezjach. Utwory takie przygotowano już w diecezjach: zamojsko-lubaczowskiej - "Miłosierni", warszawsko-praskiej -"Iskra miłosierdzia", warszawskiej – "Wiarę w sercu miej", płockiej "Tryskające zdroje w Studni" i kieleckiej - "Emmanuel".
...
Znakomicie
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 21:10, 08 Sty 2016 Temat postu: |
|
|
ŚDM: diecezja kielecka gotowa na przyjęcie 5 tys. pielgrzymów
ŚDM: diecezja kielecka gotowa na przyjęcie 5 tys. pielgrzymów - Materiały prasowe
Przyjęcie około 5 tys. pielgrzymów przybywających do Polski na Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) deklaruje diecezja kielecka. Młodzież będzie mieszkała u rodzin z Kielc oraz okolicznych parafii.
Przed centralnymi uroczystościami Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się od 26 do 31 lipca 2016 r. w Krakowie, pielgrzymi spędzą pięć dni w poszczególnych diecezjach (19-25 lipca).
REKLAMA
- Diecezja kielecka zadeklarowała, że jest w stanie przyjąć 5 tys. pielgrzymów, którzy zgłoszą się na ten czas diecezjalny Światowych Dni Młodzieży – powiedział koordynator ds. ŚDM w diecezji kieleckiej ks. Sławomir Sarek.
Jego zdaniem największa grupa pielgrzymów przyjedzie z europejskich krajów – Włoch, Francji oraz Hiszpanii. Diecezja otrzymała także zgłoszenia z takich krajów jak Japonia, Cypr, Kanada, Brazylia, Argentyna oraz Gwatemala. - Nie ma się czemu dziwić, bo przecież w Światowych Dniach Młodzieży biorą udział młodzi ze 150 krajów świata – podkreślił ks. Sarek.
Uczestnicy ŚDM będą mieszkać u rodzin w Kielcach oraz w miejscowościach położonych w promieniu 50 km od Kielc. Wiadomo już, że w trakcie diecezjalnej części ŚDM, pielgrzymi odwiedzą m.in. Wiślicę, gdzie Chrześcijaństwo dotarło prawdopodobnie jeszcze przed 966 rokiem. Według niektórych, to właśnie tam mógł być ochrzczony książę Wiślan. - Będziemy chcieli tam odnowić przyrzeczenia chrzcielne w roku Jubileuszu Chrztu Polski – zapowiedział ks. Sarek.
Drugie spotkanie, planowane w Kielcach, będzie związane m.in. z 25 rocznicą pobytu św. Jana Pawła II w diecezji kieleckiej.
Jak podkreślił ks. Sarek, oprócz wymiaru religijnego wizyty pielgrzymów, międzynarodowe spotkanie będzie miało także charakter zapoznania z kulturą, tradycją oraz historią Kielecczyzny.
Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodzieży z całego świata, których celem jest przeżycie wspólnoty Kościoła Powszechnego. Ich pomysłodawcą był papież Jan Paweł II. Do tej pory odbyło się 13 ŚDM - ostatnie w 2013 r. w Rio de Janeiro. Komitet Organizacyjny ŚDM w Krakowie spodziewa się, że w głównych obchodach w lipcu przyszłego roku weźmie udział nawet 2,5 mln młodych z całego świata.
...
Brawo.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 17:09, 09 Sty 2016 Temat postu: |
|
|
Radio PiK
Symbole ŚDM trafią do Bydgoszczy
Symbole ŚDM trafią do Bydgoszczy - Shutterstock
Diecezja Bydgoska przejmie 10 stycznia symbole Światowych Dni Młodzieży. Wcześniej peregrynacja Ikony i Krzyża odbywała się w Diecezji Toruńskiej.
Do 22 stycznia symbole Światowych Dni Młodzieży pojawią się we wszystkich dekanatach Diecezji Bydgoskiej, nie tylko w kościołach. Spotkania modlitewne i czuwania organizowane są w szkołach, szpitalach, hospicjach i w potulickim więzieniu.
REKLAMA
- Krzyż, w 1984 r. przekazał młodym św. Jan Paweł II. Towarzyszy Światowym Dniom Młodzieży od początku - mówi ks.Dariusz Białkowski koordynator Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Bydgoskiej.
Peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Bydgoskiej rozpocznie się w niedzielę - 10 stycznia, o godz. 15.45 w Fordonie, w kościele św. Mikołaja. Krzyż i Ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani, Diecezja Bydgoska przekaże 23 stycznia Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.
W lipcu br. Symbole Światowych Dni Młodzieży dotrą do Krakowa.
...
Znakomicie
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 17:13, 09 Sty 2016 Temat postu: |
|
|
Radio Kraków
Kraków na 200 dni przed Światowymi Dniami Młodzieży. Czego jeszcze brakuje?
Kraków na 200 dni przed Światowymi Dniami Młodzieży. Czego jeszcze brakuje? - Thinkstock
Do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie pozostało dokładnie 200 dni. Trwają intensywne przygotowania do tego wielkiego wydarzenia. Co jest już gotowe, a nad czym jeszcze trzeba popracować i czy ze wszystkim uda się zdążyć na czas?
Stan przygotowań można na bieżąco śledzić na oficjalnej stronie ŚDM. Z przygotowaniem poszczególnych punktów programu, a więc nabożeństw, katechez dla pielgrzymów, spowiedzi i wydarzeń z udziałem papieża Franciszka nie powinno być problemów. Strona kościelna jest w tych sprawach na tyle doświadczona, że na pewno odpowiednio je zaplanuje.
REKLAMA
Gorzej może być z przygotowaniem miasta na wizytę papieża, kościelnych dostojników i... samych pielgrzymów, którzy mogą przyjechać do Krakowa w liczbie nawet 2,5 miliona.
Wciąż za mało miejsc noclegowych
Komitet organizacyjny pracuje między innymi nad zapewnieniem bazy noclegowej dla pielgrzymów. Uczestnicy ŚDM będą nocowali w szkołach i innych placówkach publicznych, a także... w mieszkaniach wiernych, którzy zdecydują się na ich przyjęcie.
- W tej chwili przyjęcie pielgrzymów zadeklarowało około 100 tysięcy rodzin z całej Małopolski - informuje w rozmowie z Radiem Kraków Andrzej Bac z sekcji do spraw logistyki - Ale potrzeby są o wiele większe. Zakładamy, że w samych domach potrzebnych będzie około 380 tysięcy miejsc.
Obecny stan - jak widać - zdecydowanie nie wystarcza. Dlatego księża podczas wizyt duszpasterskich namawiają wiernych o przyjęcie pielgrzymów i rozdają specjalne deklaracje.
Oprócz tego pielgrzymi maja nocować w szkołach. "Właśnie jesteśmy w trakcie rozmów z małopolskimi gminami i podpisujemy z nimi umowy na udostępnienie szkół. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, ile tych miejsc będzie, bo każda gmina deklaruje, liczbę placówek, które jest w stanie udostępnić - mówi Ewa Korbut z komitetu organizacyjnego. Porozumienie z Archidiecezją już dawno podpisała gmina Kraków. "Udostępniamy 182 placówki. Powinno się tam zmieścić około 60 tysięcy pielgrzymów - mówi Beata Tracka-Samborska z wydziału edukacji.
Innym przykładem są podkrakowskie Myślenice, które udostępnią halę widowiskowo-sportową i cztery szkoły, w sumie dla 1500 osób. Komitet zapewnił też miejsca w hotelach i zakonach, ale z nich skorzystają głównie przedstawiciele strony kościelnej i zaproszeni goście.
- Do końca maja chcemy mieć dograne wszystkie szczegóły dotyczące bazy noclegowej - dodaje Ewa Korbut - Wtedy też zakończy się rejestracja pielgrzymów i będziemy wiedzieli, ile osób będzie potrzebowało zakwaterowania.
Komitet liczy, że miejsc będzie więcej, niż chętnych. Ale może się też okazać, że część pielgrzymów zgłosi potrzebę zakwaterowania w ostatniej chwili, już po przyjeździe na ŚDM. Jeśli noclegów będzie za mało, trzeba będzie je organizować w trybie pilnym.
Jaka organizacja ruchu w mieście?
Wciąż nie wiadomo też, jaka będzie organizacja ruchu na krakowskich ulicach w czasie ŚDM. ZIKiT jakiś czas temu rozpisał przetarg na opracowanie koncepcji, ale został unieważniony. Pojawiły się wątpliwości co do uczciwości w przeprowadzeniu procedury. "Powołaliśmy własny zespół złożony z naszych pracowników i ekspertów z Politechniki" - mówi Michał Pyclik, rzecznik jednostki.
Właśnie trwają prace nad opracowaniem koncepcji organizacji ruchu, która będzie obowiązywała w czasie ŚDM. "Chodzi o to, aby zastanowić się, którymi ulicami będą przechodzili pielgrzymi, które z nich należy na czas wydarzenia zamknąć, a na których zwykły ruch ograniczyć" - tłumaczy Pyclik i dodaje, że koncepcja ma być gotowa do końca stycznia. Potem ruszą prace nad opracowaniem konkretnych projektów organizacji ruchu, które w lipcu będą obowiązywać. "Na pewno ze wszystkim zdążymy na czas" - zapewnia przedstawiciel ZIKiT-u.
Konkrety nie są jednak znane. Nie wiadomo też, jak będzie wyglądał transport pielgrzymów na poszczególne wydarzenia związane z ŚDM i ile potrzebnych będzie dodatkowych autobusów. Konieczne będzie przewożenie uczestników na przykład między Błoniami a Łagiewnikami, choć niewykluczone, że w oba miejsca ludzie będą docierali pieszo. Na pewno jednak trzeba ich będzie dowieźć do podkrakowskich Brzegów na nocne czuwanie z papieżem. "Nad organizacją transportu również pracujemy. Wykorzystamy stojące w zajezdni tramwaje 105N, które niedawno zostały zastąpione "Krakowiakami". A jeśli zabraknie nam autobusów, to zamierzamy je wypożyczyć od innych przewoźników - zapewnia Pyclik.
Co z opieką medyczną?
Kolejnym problemem, który nie dotyczy bezpośrednio wydarzeń z udziałem papieża i pielgrzymów, a który jest szalenie ważny (równie ważny jak bezpieczeństwo) to zapewnienie opieki medycznej. Tej doraźnej i tej na wypadek... nieprzewidzianych zdarzeń. Tuż przed świętami lekarze na łamach Gazety Wyborczej alarmowali, że wciąż nie znają szczegółów dotyczących organizacji pracy w szpitalach, na pogotowiu i w miejscach wydarzeń związanych z ŚDM.
Wiadomo na razie tyle, że zabezpieczenie medyczne ma być zapewnione na trzech poziomach. Pierwszy to wolontariusze, ratownicy i lekarze dyżurujący w miejscach, gdzie będą się odbywały nabożeństwa i pozostałe wydarzenia. Drugi - pogotowie ratunkowe, które będzie wysyłało karetki tam, gdzie będzie to konieczne. Trzeci to szpitale, które przyjmą chorych.
Medycy nie wiedzą jednak, ilu lekarzy i ratowników będzie potrzebnych, ile miejsc w szpitalach, a także... czy Kraków wspomogą inne miasta i inne województwa. O tym wszystkim będą dyskutowali przedstawiciele wszystkich służb podczas spotkania, które wojewoda małopolski zamierza zwołać na początku przyszłego tygodnia. To najwyższy czas, aby zabrać się za planowanie tej części organizacji ŚDM.
Policja myśli od dawna
- Podczas Światowych Dni Młodzieży będzie bezpiecznie. Jesteśmy służbą, która jako pierwsza rozpoczęła przygotowania. Zaraz po tym jak papież Franciszek ogłosił, że ŚDM odbędą się w Krakowie, zabraliśmy się do pracy. Komendant wojewódzki powołał specjalny zespół złożony z przedstawicieli wszystkich wydziałów. Regularnie się spotykamy i opracowujemy plan działania na absolutnie każdą okoliczność, łącznie z atakiem terrorystycznym - zapewnia Mariusz Ciarka z komendy wojewódzkiej.
Ciarka dodaje, że ŚDM będzie zabezpieczało co najmniej 10 tysięcy policjantów z całej Polski. "Wszystko zaplanujemy tak jak trzeba. Mamy doświadczenie, bo Kraków jest drugim po Warszawie miastem, w którym jest najwięcej imprez masowych. Zabezpieczaliśmy też kilka pielgrzymek papieskich".
Według zapewnień, wiele dzieje się też na wyższych szczeblach, które mają za zadanie zapobiegać najbardziej poważnym zagrożeniom. O szczegółach nikt oczywiście oficjalnie nie mówi. Pozostaje wierzyć na słowo. "Zapewniam jednak, że brany jest pod uwagę absolutnie każdy wariant" - zapewnia rzecznik komendanta.
Wszyscy liczą, że Światowe Dni Młodzieży będą dobrze przygotowane. Pielgrzymom niewiele potrzeba do szczęścia. Będą pamiętali głównie przeżycia religijne i duchowe, ale... warto pokazać wszystkim na świecie, że Kraków to nie tylko piękne, ale i dobrze zorganizowane miasto.
...
Nie od razu Krakow zbudowano!
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 0:35, 13 Sty 2016 Temat postu: |
|
|
Świętokrzyskie: 5 tys. pielgrzymów może przyjechać na ŚDM do diecezji sandomierskiej
Światowe Dni Młodzieży - Materiały prasowe
Około pięciu tysięcy pielgrzymów, którzy przyjadą w lipcu do Polski na Światowe Dni Młodzieży (ŚDM), będzie mogła przyjąć diecezja sandomierska. Miejsca dla gości przygotowuje 86 parafii.
Pielgrzymi spędzą w poszczególnych diecezjach kraju pięć dni (20-25 lipca), poprzedzających centralne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie.
REKLAMA
Jak powiedział dziś diecezjalny koordynator ŚDM, ks. Marek Kumór, do tej pory zgłoszenia przyjazdu do diecezji sandomierskiej zadeklarowali pielgrzymi z Francji, Włoch i Kanady. Pielgrzymów przyjmą rodziny ze wszystkich parafii największych miast diecezji – Ostrowca Świętokrzyskiego, Stalowej Woli i Tarnobrzega (woj. podkarpackie), ale także parafie w małych miejscowościach.
Uczestnicy ŚDM będą się uczestniczyć m.in. w spotkaniach modlitewnych. - Będziemy proponowali, by wszystkie grupy odwiedziły znajdujące się na terenie naszej diecezji najstarsze polskie sanktuarium na Świętym Krzyżu. Myślę, że w Roku Miłosierdzia Bożego, relikwie Świętego Krzyża będą miejscem nie tylko kultu, ale i pielgrzymki - powiedział ks. Kumór.
Młodzi ludzie będą także zwiedzali zabytki i ciekawe turystycznie miejsca w okolicy swego zakwaterowania - jak tłumaczył duchowny, chodzi o wypromowanie miast i diecezji. Będą też spędzali czas na wspólnej zabawie.
Zaplanowano także dzień, w którym uczestnicy ŚDM będą zaangażowani w pracę na rzecz lokalnej społeczności – przykładowo w hospicjach, domach dziecka czy w ramach pomocy w drobnych remontach. - Było zapotrzebowanie ze strony gości, na możliwość zaangażowania się w prace społeczne. Zobaczymy, na ile da się to zrealizować - mówił ks. Kumór.
Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodzieży z całego świata, których celem jest przeżycie wspólnoty Kościoła Powszechnego. Ich pomysłodawcą był papież Jan Paweł II. Do tej pory odbyło się 13 ŚDM - ostatnie w 2013 r. w Rio de Janeiro.
Komitet Organizacyjny ŚDM w Krakowie spodziewa się, że w głównych obchodach w lipcu weźmie udział nawet 2,5 mln młodych z całego świata.
...
Pieknie.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 15:24, 15 Sty 2016 Temat postu: |
|
|
Wojewoda świętokrzyski o ŚDM: spodziewamy się kilkunastu tys. pielgrzymów
Wojewoda świętokrzyski o ŚDM: spodziewamy się kilkunastu tys. pielgrzymów - Shutterstock
Kilkanaście tysięcy pielgrzymów może przyjechać do województwa świętokrzyskiego w związku z odbywającymi się w tym roku w Krakowie Światowymi Dniami Młodzieży – powiedziała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.
Przed centralnymi uroczystościami Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się od 26 do 31 lipca 2016 r. w Krakowie, pielgrzymi spędzą pięć dni w poszczególnych diecezjach (19-25 lipca).
REKLAMA
W granicach województwa świętokrzyskiego znajdują się części trzech diecezji: kieleckiej, sandomierskiej oraz radomskiej. W regionie największe wydarzenia tzw. diecezjalnej części ŚDM zaplanowano w Kielcach, Sandomierzu, Wiślicy oraz w sanktuarium na Świętym Krzyżu (pow. kielecki). To właśnie tam spodziewana jest największa liczba pielgrzymów.
- Przygotowujemy się na przyjęcie młodzieży z zagranicy. Chcemy zrobić to tak, aby, wspólnie z Kościołem przygotować bezpieczny pobyt tej młodzieży – powiedziała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.
Jak zaznaczyła, "organizatorem ŚDM jest Kościół Katolicki, jednak ze względu na rangę wydarzenia niezbędna jest także nasza pomoc". - Chcemy to monitorować. Za nami są już pierwsze spotkania z biskupami, w najbliższym czasie planujemy spotkać się także z misjonarzami oblatami ze Świętego Krzyża, ze względu na duże zainteresowanie tym miejscem wśród pielgrzymów – powiedziała.
Zaznaczyła, że ważne jest omówienie całej logistyki wydarzenia. Służby wojewody planują m.in. spotkanie z policją, strażą pożarną oraz pogotowiem. - Ważnym elementem będą także przejazdy młodzieży z terenu naszego województwa do Krakowa, chcemy to dobrze zaplanować – podkreśliła.
W sprawie ŚDM wojewoda świętokrzyski spotka się także ze swym małopolskim odpowiednikiem "wszystko po to, by skoordynować nasze działania" – dodała.
Wojewoda zwróciła uwagę, że wizyta młodzieży z całego świata jest też okazją dla zaprezentowania ciekawych miejsc Ziemi Świętokrzyskiej. Młodzież zwiedzi m.in. miejscowe muzea. Jest grupa, która chce odwiedzić m.in. Muzeum Wsi Kieleckiej.
Wojewoda powołała swojego pełnomocnika ds. organizacji ŚDM, którym została dziennikarka kieleckiego, diecezjalnego radia "eM" Katarzyna Bernat.
Wiadomo już, że w czasie trwania głównych uroczystości ŚDM w Krakowie, grupa pielgrzymów będzie mieszkała w położonym blisko granicy z Małopolską powiecie kazimierskim (Świętokrzyskie)
Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodzieży z całego świata, których celem jest przeżycie wspólnoty Kościoła Powszechnego. Ich pomysłodawcą był papież Jan Paweł II. Do tej pory odbyło się 13 ŚDM - ostatnie w 2013 r. w Rio de Janeiro. Komitet Organizacyjny ŚDM w Krakowie spodziewa się, że w głównych obchodach w lipcu przyszłego roku weźmie udział nawet 2,5 mln młodych z całego świata.
...
Pieknie.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 15:55, 16 Sty 2016 Temat postu: |
|
|
IAR
Młodzi Polacy przygotowali rekolekcje dla świata przed ŚDM
Przykładowy sektor pielgrzyma w Brzegach, gdzie w lipcu odbywać będą się Światowe Dni Młodzieży - PAP
Wieczorem w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach rusza kolejne spotkanie w ramach międzynarodowych rekolekcji przygotowujących do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Całe przedsięwzięcie nosi tytuł "Dla nas i całego świata".
To inicjatywa młodych z Krajowego Biura ŚDM, którzy tak chcą włączyć się w Rok Miłosierdzia ogłoszony przez papieża Franciszka i zaprosić do tego swoich rówieśników z całego świata.
REKLAMA
Rozważania rekolekcyjne są prowadzone raz w miesiącu, a ich tematyka dotyczy Bożego Miłosierdzia. W spotkaniach modlitewnym można wziąć udział nie wychodząc z domu. Są one transmitowane na stronie internetowej [link widoczny dla zalogowanych] i tłumaczone na kilka języków obcych.
- Młodzi wprost zaskakują nas swoimi inicjatywami - mówi biskup Damian Muskus koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM. Hierarcha dodaje, że młodzież cały czas proponuje jakieś nowe pomysły, które później realizuje.
O godzinie 18.00 odprawiona zostanie msza w czasie, której ksiądz Michał Olszewski ze zgromadzenia księży sercanów poprowadzi rozważania. Kaplan zwraca uwagę, że oprócz przygotowań logistycznych i materialnych do ŚDM-u trzeba się przygotować duchowo. Rekolekcjonista jest przekonany, że tylko dzięki modlitwie uda się przezwyciężyć normalne przy tak ogromnych przedsięwzięciach jak ŚDM trudności i podziały wśród organizatorów.
Szacuje się, że w zaplanowanych na lipiec Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie weźmie udział dwa i pół miliona młodych z całego świata. Będzie im przewodniczył papież. Franciszek ogłosił, że krakowskie spotkanie jest jednym z głównych wydarzeń Roku Miłosierdzia w całym Kościele.
Światowe Dni Młodzieży zainicjował w 1985 roku papież Jan Paweł II. Jego dzieło kontynuował Benedykt XVI, a teraz robi to Franciszek.
To już drugie takie spotkanie w Polsce. Poprzednie odbyło się w 1991 roku w Częstochowie. Przyjechała wtedy na nie ogromna rzesza młodzieży zza naszej wschodniej granicy.
...
Coraz blizej!
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 16:22, 17 Sty 2016 Temat postu: |
|
|
IAR
Diecezje szukają domów na ŚDM
Swoją obecność podczas tegorocznych ŚDM potwierdził też papież Franciszek - Reuters
Diecezje szukają rodzin, które zechcą przyjąć pielgrzymów w czasie Światowych Dni Młodzieży. Goście spędzą u rodzin 4- 5 dni. Wystarczy pokój i podłoga, bo pielgrzymi będą mieli ze sobą śpiwory i karimaty.
Organizatorzy oczekują, że rodziny przygotują również dla młodych śniadania i kolacje, a także zapewnią transport do punktów spotkań w diecezjach. Choć pielgrzymi będą mówili niemal wszystkimi językami świata, porozumienie nie powinno być barierą. - Najważniejszy jest język serca i ciepłe przyjęcie gości - mówi Olga Ciechańska, rzeczniczka łowickiego biura ŚDM. Radzi też skorzystać z aplikacji translatora, który można łatwo ściągnąć na komórkę.
REKLAMA
Na lipcowe Światowe Dni Młodzieży może przyjechać do Polski nawet 2,5 mln pielgrzymów. Ma w nich uczestniczyć papież Franciszek.
...
Generalnie to tylko na noc.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 17:36, 21 Sty 2016 Temat postu: |
|
|
ŚDM: Kopalnia Soli "Wieliczka" dla pielgrzymów otwarta także w nocy
ŚDM: Kopalnia Soli "Wieliczka" dla pielgrzymów otwarta także w nocy - JaroPienza / Shutterstock
Z okazji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 Kopalnia Soli "Wieliczka" z myślą o pielgrzymach w dniach od 18 lipca do 7 sierpnia wydłuża godziny otwarcia. W przypadku wzmożonego zainteresowania pielgrzymów kopalnia będzie otwarta przez całą dobę.
Pielgrzymi zamawiają bilety za pośrednictwem serwisu on-line na stronie wielickiej kopalni (www.kopalnia.pl).
REKLAMA
Zgłoszeń przybywa, z aktualnych danych wynika, że ostatni pielgrzymi w wyznaczonych dniach mogą zjechać do kopalni po godz. 21, a wyjadą tuż przed północą. W miarę napływu dalszych zgłoszeń terminy zwiedzania będą wydłużane.
Tury organizowane będą w języku polskim oraz sześciu językach obcych, czyli angielskim, włoskim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim oraz niemieckim.
Uruchomione zostały także specjalne numery telefonów, pod którymi pielgrzymi mogą uzyskać wszystkie informacje niezbędne do zaplanowania i zorganizowania podziemnej wycieczki.
Kopalnia Soli "Wieliczka" udostępniona jest do zwiedzania w sezonie letnim w godz. od 7.30 do 19.30 i od godz. od 8.00 do 17.00 w sezonie zimowym. Zwiedzanie kopalni odbywa się pod opieką ponad 400 przewodników, oprowadzających turystów w kilkunastu językach obcych.
Istnieje także możliwość rezerwacji przewodnika w języku japońskim, szwedzkim, greckim, tureckim, litewskim, albańskim oraz niderlandzkim.
Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.
Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy.
Zorganizowany ruch turystyczny odbywa się od końca XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
W 2015 roku kopalnię odwiedziła rekordowa liczba turystów - 1 mln 390 tys. osób.
...
Sensownie,
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 16:11, 24 Sty 2016 Temat postu: |
|
|
Podlaskie: wciąż poszukiwane rodziny chętne przyjąć uczestników ŚDM
Białystok szykuje się do ŚDM - Shutterstock
W Archidiecezji Białostockiej wciąż mogą zgłaszać się rodziny chętne przyjąć do swoich domów uczestników Światowych Dni Młodzieży. Zgłaszać także mogą się wolontariusze, bo również ich brakuje.
- Zgłosiło się kilkaset rodzin, chętnych przyjąć 800 pielgrzymów. Jedni przyjmują gości pojedynczo, inni dwie osoby. Sugerujemy przyjmowanie gości parami ze względu na komfort osób obcojęzycznych, ale nie ma przymusu. Zdecydowanie szukamy rodzin. Jeszcze 600 osób nie ma miejsc, a na pewno będą zgłaszali się kolejni pielgrzymi - poinformowała Ola Toczydłowska z sekcji medialnej Betanii 2016.
Archidiecezja Białostocka ma przyjąć ok. 1,4 tys. młodych pielgrzymów. Cały czas, kolejne rodziny chętne przyjąć pielgrzymów mogą się zapisywać w biurze Światowych Dni Młodzieży w Białymstoku lub w parafiach. Rodziny, które już się zgłosiły miały okazję wziąć udział w szkoleniach językowych, by móc lepiej porozumieć się z pielgrzymami.
- Przyjezdnych - pielgrzymów - mamy na ten moment 1,4 tys. To między innymi mieszkańcy Włoch, Gabonu, Francji, Szwajcarii, Argentyny, Wietnamu. Archidiecezja Białostocka gotowa jest na przyjęcie nawet 5 tys. osób, więc czekamy na kolejne zgłoszenia - poinformowała Toczydłowska. Betania nagrała spot promocyjny, w którym zachęca pielgrzymów do odwiedzenia regionu. Niektóre parafie szukają również wolontariuszy o czym informują w swoich ogłoszeniach.
Pielgrzymi, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży do Polski, w dniach 20-25 lipca będą przebywać w różnych diecezjach w kraju, potem pojadą do Krakowa na główne wydarzenia ŚDM.
Podczas dni w diecezjach będą poznawać region, przebywać u rodzin, by poznać lokalny kościół. W Białymstoku 20 lipca uczestnicy ŚDM będą powitani na stadionie miejskim. W programie mają również m.in. wizyty w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku, miejscu Cudu Eucharystycznego w Sokółce oraz sanktuarium w Świętej Wodzie k. Wasilkowa.
Wszystkie szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej: [link widoczny dla zalogowanych]
Do przyjęcia pielgrzymów przygotowują się też Suwałki (Podlaskie), które należą do diecezji ełckiej. Jak powiedział moderator ŚDM miasta Suwałki, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w tym mieście, ks. Jarema Sykulski, do miasta ma przyjechać ok. tysiąca pielgrzymów. Obecnie trwają poszukiwania rodzin, które mogą pod swój dach przyjęć młodych ludzi. Mówił, że suwalczanie powoli się zgłaszają, aktywnie działają wolontariusze, a akcja informacyjna prowadzona jest też podczas kolędy, kiedy księża odwiedzają parafian w domach.
Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie w dniach od 26 do 31 lipca. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.
...
Trwaja przygotowania.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 0:43, 26 Sty 2016 Temat postu: |
|
|
Pół roku przed ŚDM ponad 560 tys. osób deklaruje przyjazd do Krakowa
Pół roku przed Światowymi Dniami Młodzież chęć przyjazdu do Krakowa zadeklarowało 564 tys. osób ze 157 krajów – podał dziś w raporcie o stanie przygotowań Komitet Organizacyjny tego wydarzenia. Wciąż potrzebne są miejsca noclegowe dla pielgrzymów oraz wolontariusze.
Najwięcej osób, które do tej pory zarejestrowały swój udział w ŚDM pochodzi z: Włoch (83 tys.) Francji (39,5 tys.) i Hiszpanii (ponad 32 tys.). Ponad 58 tys. zainteresowanych przyjazdem zgłosiło się w grupach międzynarodowych. Część grup przeszła już do kolejnej fazy rejestracji, podczas której wybierają pakiet pielgrzyma i konkretne świadczenia, z jakich chcą skorzystać podczas pobytu w Krakowie.
REKLAMA
- Na pół roku przed Światowymi Dniami Młodzieży prace przygotowawcze idą wielotorowo. Dziś do najważniejszych kwestii należy rekrutacja wolontariuszy. Podczas wydarzeń w lipcu potrzebujemy pomocy około 25 tys. młodych, którzy poza uczestnictwem włączą się w ŚDM przez konkretne zadania i posługi. Poszukujemy ludzi z kraju i zagranicy, ale zwłaszcza z Archidiecezji Krakowskiej - powiedziała Ewa Korbut z Biura Prasowego ŚDM Kraków 2016.
Dotychczas chęć zaangażowania w wolontariat krótkoterminowy podczas ŚDM zgłosiło ok. 8 tys. osób. Zrekrutowano blisko 1,5 tys. młodych z Polski i zagranicy oraz 3 tys. osób, działających w Parafialnych Komitetach Organizacyjnych na terenie Archidiecezji Krakowskiej. Ambasadorem Wolontariuszy ŚDM został Muniek Staszczyk.
Przy Komitecie Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016 działają także wolontariusze długoterminowi z Polski, Kanady, Nowej Zelandii, Brazylii, Kolumbii, Argentyny, Ukrainy, Rosji i Włoch. Wspierają oni dział tłumaczeń, ale także system rejestracyjny, kontakty zagraniczne, media społecznościowe i redakcję strony internetowej, która działa w dziewięciu językach i jest przystosowana dla osób niedowidzących.
Pielgrzymi przyjeżdżający na ŚDM zakwaterowani będą w parafiach na terenie województwa małopolskiego oraz w gminach i dekanatach leżących w bliskim sąsiedztwie Małopolski na terenie województw śląskiego i świętokrzyskiego. Pielgrzymi będą kwaterowani także w miejscach udostępnianych przez miasto – w szkołach, domach kultury i innych placówkach, których jest ok. 200.
- Wciąż potrzeba kolejnych miejsc noclegowych dla pielgrzymów. Apelujemy do wszystkich rodzin z miejsc objętych strefami zakwaterowania o otwarcie drzwi swoich domów i przyjęcie młodych z całego świata. Dla nich będzie to ważne doświadczenie polskiej gościnności i kultury - mówiła Korbut.
Na przyjęcie pielgrzymów tuż przed wydarzeniami centralnymi ŚDM w Krakowie przygotowuje się 40 polskich diecezji oraz diecezja ordynariatu polowego. W sumie gospodarze "Dni w Diecezjach", które odbędą się od. 20 –25 lipca, zadeklarowali gotowość goszczenia u siebie ponad 270 tys. pielgrzymów. Blisko 160 tys. miejsc zostało już zarezerwowanych.
W opublikowanym dziś raporcie szczegółowo opisany został przebieg tzw. wydarzeń centralnych w Krakowie. Każde z nich będzie mieć swój oddzielny temat, motto i odpowiednią oprawę. Przed każdą z ceremonii odbywać się będą trzygodzinne wydarzenie poprzedzające: modlitwy, śpiew, tańce. Codziennie odmawiana będzie Koronka do Bożego Miłosierdzia.
Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.
...
Sprawa sie posuwa.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 18:53, 26 Sty 2016 Temat postu: |
|
|
Radom: na zaproszenie starosty na ŚDM przyjedzie grupa Polaków z Litwy
Grupa polskiej młodzieży z Rejonu Solecznickiego na Litwie przyjedzie latem do Polski na zaproszenie Starostwa Powiatowego w Radomiu. Młodzi ludzie wezmą udział w Światowych Dniach Młodzieży, które w lipcu odbędą się w Krakowie.
Starostwo Powiatowe w Radomiu od ponad 10 lat współpracuje z władzami Rejonu Solecznickiego, znajdującego się w południowo-wschodniej Litwie, w okręgu wileńskim. Polacy stanowią 80 proc. wszystkich mieszkańców rejonu.
REKLAMA
- Co roku dla dzieci i młodzieży z Rejonu Solecznickiego organizujemy letni wypoczynek w Radomiu. W tym roku postanowiliśmy połączyć go z obchodami Światowych Dni Młodzieży – powiedział rzecznik Starostwa Powiatowego w Radomiu Marek Oleszczuk.
Około dwudziestoosobowa grupa młodych Polaków z Litwy przyjedzie do Radomia w lipcu. Będzie uczestniczyć w licznych imprezach zorganizowanych w Radomiu i innych miejscowościach diecezji radomskiej z okazji ŚDM. Weźmie też udział w spotkaniu młodzieży z Ojcem Świętym w Krakowie.
Goście z Litwy będą mieszkać, albo tak jak w poprzednich latach w szkolnych bursach, albo u rodzin z Radomia. Z okazji ŚDM do diecezji radomskiej przybędą młodzi ludzie z różnych zakątków świata. Spodziewanych jest około 4 tys. pielgrzymów.
Oficjalna współpraca Starostwa Powiatowego w Radomia z władzami Rejonu Solecznickiego rozpoczęła się w 2006 r., kiedy podpisano porozumienie o współpracy gospodarczej, kulturalnej i turystycznej. W kolejnych latach powiat radomski wielokrotnie organizował letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży z Rejonu Solecznickiego. Na wycieczki do Polski przyjeżdżali także tamtejsi emeryci i renciści. Z kolei dzieci z powiatu radomskiego jeździły na spotkania z rodakami na Litwę. Z inicjatywy starostwa kilkakrotnie przeprowadzano również zbiórki darów dla Polaków mieszkających na Litwie.
Rejon Solecznicki znajduje się w południowo-wschodniej Litwie, w okręgu wileńskim. Zamieszkuje go ponad 31 tys. Polaków, co stanowi 80 proc. jego ludności. Główny ośrodek administracyjny w tym rejonie to Soleczniki, miasto położone 45 km na południe od Wilna.
...
Wlasnie pamietajmy o Polakach.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 19:01, 26 Sty 2016 Temat postu: |
|
|
Kraków: Msza święta na pół roku przed ŚDM. "Za młodych ludzi z całego świata"
Kraków: Msza święta na pół roku przed ŚDM. "Za młodych ludzi z całego świata" - Shutterstock
Dziś dokładnie pół roku przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie Komitet Organizacyjny ŚDM będzie modlił się za młodych z całego świata oraz łaski na ostatnie miesiące przygotowań.
"Będziemy także dziękować za dotychczasowe owoce przygotowań do tego wydarzenia i wszystkich, którzy wspierają to dzieło. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa" - podało biuro prasowe Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.
REKLAMA
Eucharystii będzie przewodniczył Koordynator Generalny ŚDM bp Damian Muskus OFM. Msza św. rozpocznie się o godz. 8:15 w kościele ss. klarysek pw. św. Andrzeja w Krakowie.
Od ponad roku w Krakowie działa Szpital Domowy, czyli codzienne spotkania modlitewne w intencji moralnej odnowy miasta i dobrego przygotowania do ŚDM. W kościele św. Wojciecha na Rynku Głównym od 20.00 do 22.00 można wziąć udział w Adoracji Najświętszego Sakramentu oraz skorzystać z Sakramentu Pojednania.
...
Oczywiscie zawsze zaczynamy z Bogiem.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
-> Wiara Ojców Naszych |
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa) Idź do strony Poprzedni 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 Następny
|
Strona 5 z 9 |
|
Możesz pisać nowe tematy Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group cbx v1.2 //
Theme created by Sopel &
Programy
|
|