Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Bazylika w Rychwałdzie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136564
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 9:22, 25 Kwi 2017    Temat postu: Bazylika w Rychwałdzie

Rychwałd: jest bazylika!

ks. Jacek M. Pędziwiatr
dodane 24.04.2017 18:26

Ojcowie franciszkanie cieszą się papieską decyzją.
Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość
zobacz galerię

Diecezja dostała prezent na 25. urodziny. Starania o tytuł trwały dwa lata.

Na 25 marca datowany jest dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w imieniu papieża Franciszka nadający kościołowi parafialnemu św. Mikołaja w Rychwałdzie na Żywiecczyźnie tytuł bazyliki mniejszej. Dokument ukazał się dokładnie w tym dniu, w którym ćwierć wieku wcześniej papież Jan Paweł II powołał do istnienia diecezję bielsko-żywiecką.

Świątynia w Rychwałdzie jest drugą w diecezji bielsko-żywieckiej, która cieszyć się będzie tytułem bazyliki. Rok temu godność tę otrzymał kościół nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej-Hałcnowie. Wiadomo już, że oficjalne ogłoszenie dekretu watykańskiej kongregacji nastąpi w niedzielę 23 lipca podczas Mszy św. o 11.00. Głównym celebransem będzie kardynał Robert Sarah. Ten gwinejski biskup od 2014 r. kieruje Kongregacją ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów i to on podpisał dekret ustanawiający bazylikę w Rychwałdzie.


Opis sanktuarium zamieszczono w specjalnej księdze.
Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość
− Starania o tytuł bazyliki dla naszego kościoła rozpoczęliśmy w 2015 r., zaraz po zakończeniu obchodów 50. rocznicy koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Boskiej Rychwałdzkiej − wyjaśnia proboszcz rychwałdzki o. Bogusław Kocańda. Po zgromadzeniu odpowiedniej dokumentacji inicjatywa została zaakceptowana na forum Konferencji Episkopatu Polski. 6 czerwca ubiegłego roku bp Roman Pindel złożył wniosek w tej sprawie w watykańskiej kongregacji.

Tytuł bazyliki Ojciec Święty przyznaje świątyniom wyjątkowym ze względu na znaczenie duszpasterskie lub walory historyczne i architektoniczne. Istnieje siedem bazylik większych: św. Jana, św. Piotra, św. Pawła, Matki Bożej Większej oraz św. Wawrzyńca w Rzymie oraz św. Franciszka i Matki Bożej Anielskiej w Asyżu. Liczba bazylik mniejszych na całym świecie sięga dwóch tysięcy. W Polsce to miano nosiło dotąd 140 świątyń. Kościół w Rychwałdzie jest 141. bazyliką w kraju. Poprzednio tytuł ten uzyskał kościół św. Józefa w Poznaniu (w listopadzie ubiegłego roku). Jako pierwszy na ziemiach polskich tytuł bazyliki otrzymał w 1901 r. kościół Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Papież Jan Paweł II ustanowił 57 bazylik w Polsce, Benedykt XVI - 28, papież Franciszek - 12. Najwięcej kościołów z tytułem bazyliki ma archidiecezja krakowska - 14. Po 8 bazylik mają diecezje tarnowska i warmińska, po 6 - katowicka, przemyska i poznańska.

Rychwałd to miejscowość położona sześć kilometrów na północny-wschód od Żywca. Jej historia sięga XIII wieku. W XVI w. wzniesiono tutaj pierwszy, drewniany kościół. Kilkadziesiąt lat później trafił doń obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który wkrótce cieszył się tak wielkim zainteresowaniem, że świątynia nie była w stanie pomieścić pielgrzymów. W XVIII w. zbudowano nowy, murowany kościół. Dotychczasową, drewnianą świątynię przeniesiono do pobliskich Gilowic, gdzie służy wiernym do dziś. Przez wieki sanktuarium opiekowali się księża diecezjalni. W 1946 r. pracę w sanktuarium podjęli franciszkanie konwentualni. 18 lipca 1965 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński wraz z abp. Karolem Wojtyłą ozdobił wizerunek Matki Bożej papieskimi koronami.


Do sanktuarium spieszą pielgrzymi z całej Żywiecczyzny.
Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość
Obraz rychwałdzki, namalowany w XV w. w manierze bizantyjskiej, ukazuje Maryję wskazującą na Jezusa, którego trzyma na lewym ręku. Dzieciątko lewą rękę wspiera na księdze, zaś prawą unosi w geście błogosławieństwa. Do rychwałdzkiego, drewnianego wówczas, kościoła obraz podarowała w 1644 r. właścicielka dóbr ślemieńskich Katarzyna Komorowska. Kult obrazu rozwijał się tak dynamicznie, że wkrótce drewniany kościółek przeniesiono do sąsiednich Gilowic, zastępując go większą, murowaną, istniejącą do dziś świątynią.

Sanktuarium tętni życiem. Pielgrzymują tutaj członkowie ruchów i wspólnot religijnych, parafie, samorządowcy, żołnierze, kierowcy, motocykliści oraz przedstawiciele różnych grup społecznych i zawodów. Szczególną popularnością cieszą się odprawiane od maja do października 13. dnia każdego miesiąca czuwania fatimskie. U boku sanktuarium działa franciszkański dom formacji i edukacji.

O staraniach w sprawie tytułu bazyliki dla kościoła w Rychwałdzie pisaliśmy
[link widoczny dla zalogowanych]

...

Znakomicie. Sanktuaria w Polsce! NA KAZDYM KROKU! Smile Patron MIKOŁAJ!!!
Chyba juz nikt nie wie ze to patron ROSJI!!! TAK!!! Dlatego szatan wcisnal im kult dziada (Mroza) bo wciska dziadostwo zawsze. Swiety musi wrocic! I wroci!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136564
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:15, 04 Sie 2017    Temat postu:

Największy ceglany kościół świata… jest w Polsce
Eryk Łażewski | Sier 04, 2017
REPORTER
Komentuj


Udostępnij
Komentuj


Może pomieścić 25 tys. wiernych!


A
dokładniej w Gdańsku. A jeszcze dokładniej, w tej jego części, która nazywa się „Główne Miasto”. Gdańszczanie już na pewno wiedzą o jaką świątynię chodzi. A wszystkim innym powiedzmy, że o Katedrę Wniebowzięcia NMP, czyli o tzw. „Bazylikę Mariacką w Gdańsku”.

Bazylika ta jest naprawdę gigantyczna. Świadczy o tym choćby fakt, że może pomieścić 25 tys. wiernych, czyli ludność kilku małych polskich miast lub jednego większego np. Kluczborka czy Mrągowa. Umożliwiają to jej rozmiary: 105,5 m. długości, 66 m. Szerokości oraz kubatura, czyli objętość, o wymiarach 155 tys. metrów sześciennych. Sklepienie, czyli sufit, wspiera się na 27 filarach, a sięga do 30 m. wysokości. Wnętrze zaś, oświetlane jest przez 37 olbrzymich, ostrołukowych okien, z których największe zajmuje przestrzeń 127 metrów kwadratowych.
Czytaj także: Wszyscy myślą, że ta świątynia jest gdzieś daleko w Azji. A stoi w… Karkonoszach

Jej tworzenie trwało 159 lat (od 1343 r. do 1502 r.) i było czteroetapowe: wymurowanie pierwszego kościoła z wieżą, dobudowanie obecnych prezbiterium i transeptu, podwyższenie wieży, utworzenie ogromnej przestrzeni halowej i nakrycie ją odpowiednim sklepieniem. W efekcie powstała reprezentacyjna gotycka fara miejska. Zaznaczmy tu, że nazwa „fara”, wywodzi się od niemieckich słów pfarre, pfarrei i pfarkirche, oznaczających probostwo czy parafię. Takie pochodzenie wyrazu „fara” informuje o dwóch rzeczach.

Po pierwsze, o fakcie, że chodzi o kościół parafialny. I rzeczywiście, gdańska fara, zanim stała się w XX w. bazyliką i katedrą, była przez długi czas tylko głównym kościołem parafii miejskiej. Po drugie zaś, widać tu związek z kulturą niemiecką. Polega on na tym, że farami nazywano w dawnej Polsce kościoły, projektowane pod wpływem średniowiecznego budownictwa północnoniemieckiego i krzyżackiego. Kościoły tego typu spotkać można zwłaszcza w północnej Polski. Należy do nich również fara gdańska, która od innych far różni się jednak wielkością swojego budynku i wystrojem wnętrza.
Czytaj także: Był uzależniony od opium, nie przyjmował sakramentów. A i tak został świętym

Co do wystroju wnętrz naszej katedry, warto zaś tylko zaznaczyć, iż przedmioty w niej umieszczane, musiały być również bardzo duże. Inaczej przecież, nie widziano by ich dobrze w olbrzymich przestrzeniach świątyni. Przykładem, ogromne drewniane rzeźby przedstawiające scenę Ukrzyżowania, umieszczone na tzw. „belce tęczowej”.

Kończąc, przypomnijmy, że dzięki wysiłkowi mieszkańców Gdańska, największy ceglany kościół świata jest właśnie w Polsce. Jest to zresztą w ogóle jeden z największych kościołów na Ziemi.

...

A tu starsza bazylika...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy