Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Włodzimierz Wysocki

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:53, 29 Maj 2014    Temat postu: Włodzimierz Wysocki

Włodzimierz Wysocki ma swój instytut w Koszalinie

Instytut im. Włodzimierza Wysockiego zaczął działać w czwartek przy funkcjonującym od 20 lat w Koszalinie (woj. zachodniopo­morskie), jedynym w Polsce muzeum artysty. Po zgromadzeniu ponad 19,5 tys. eksponatów nadszedł czas na działalność nauko­wą - powiedziała założycielka obu placówek dr Marlena Zimna.

Do powołania Instytutu, jak wyjaśniła, przyczynił się fakt, że mu­zeum dysponujące ogromną kolekcją rzeczy osobistych Wysockie­go, rękopisów, listów, poświęconych mu wydawnictw i unikal­nych często nagrań jego koncertów jest od lat miejscem odwiedza­nym przez badaczy jego twórczości, którzy tu pracują.

Instytut ma już na swoim koncie pierwszą publikację. Na stronie internetowej zamieszczona została praca Marleny Zimnej i ame­rykańskiego badacza Marka Tsibulky'ego "Włodzimierz Wysocki w tyflowydawnictwach", czyli pierwszy na świecie opis i katalog książek w alfabecie Braille'a oraz audiobooków Wysockiego i o Wysockim.

Wydawnictwa takie ukazały się w 17 krajach. Wszystkie wymie­nione w monografii prace znajdują się w zbiorach Muzeum Wło­dzimierza Wysockiego w Koszalinie.

Kolejnym projektem, nad którym pracował Instytut jest „Wysocki w językach świata - nowe przekłady. Międzynarodowy projekt po­etycki".

Jak wyjaśniła Zimna, chodziło o „zaistnienie poezji Wysockiego w językach, na które nie była ona wcześniej tłumaczona". Jak do­dała, nie było to łatwe zadanie, bo barda przełożono dotychczas na 66 języków, ale dzięki projektowi udało się liczbę tę niemal po­dwoić.

Poezję Wysockiego będzie można czytać w 102 językach, m.​in. malezyjskim, indonezyjskim, kabylskim, albańskim, maltań­skim, meankielskim (dialekt Finów mieszkających w Szwecji) i ka­szubskim.

Muzeum Włodzimierza Wysockiego zainaugurowało działalność 29 maja 1994 r. w rocznicę ostatniego występu barda w Polsce. 19 maja 1980 r. Teatr na Tagance, w którym grał, zakończył swoje to­urne spektaklem na II Warszawskich Międzynarodowych Spotka­niach Teatralnych.

Założona przez filologa, tłumaczkę i autorkę kilku książek o Wy­sockim dr Marlenę Zimną placówka miała wówczas 300 ekspona­tów i mieściła się przy ul. Drzymały w Koszalinie. Po roku prze­niosła się do obecnej siedziby na ul. Andersa.

Muzeum mieści się w prywatnym mieszkaniu o powierzchni 72 m kw. Wysocki zajmuje większość tej przestrzeni. Dr Zimna mówi, że mieszka kątem u poety.

Koszalińska placówka pod względem zbiorów uchodzi za drugie, po moskiewskim muzeum Wysockiego na świecie. Do najcenniej­szych pamiątek po artyście należy siedmiostrunowa gitara, na której zgrał w 1976 r. koncert w Casablance z napisanym na pudle jego ręką czterowierszem.

Muzeum odwiedza rocznie kilka tysięcy gości. Placówka od kilku­nastu lat organizuje w Koszalinie Międzynarodowy Festiwal Fil­mów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim "Pasje według świętego Włodzimierza".

Włodzimierz Siemionowicz Wysocki (1938-1980) - rosyjski pie­śniarz, aktor i poeta. Miał zostać inżynierem, ale rzucił studia techniczne dla teatru. Karierę zaczynał na początku lat 60. w Te­atrze Puszkina w Moskwie, później przez wiele lat był związany z Teatrem na Tagance. Zagrał też w kilku filmach. Swoje pieśni początkowo tworzył pod wpływem Bułata Okudżawy, później znalazł własny styl opierający się na zachrypniętym głosie, któ­rym śpiewał od basbarytonu do barytonu. Mimo popularności władze Związku Radzieckiego nigdy nie uznały go za wielkiego artystę, sławą cieszył się we Francji, Stanach Zjednoczonych i Ka­nadzie. Trzykrotnie żonaty - ostatnią żoną była francuska aktor­ka Marina Vlady.

Wysocki zmarł 25 lipca 1980 r. na zawał serca w wyniku przedawkowania środków pobudzających. Pochowano go na cmentarzu Wagankowskim w Moskwie, na pogrzebie były tłumy, jego grób do dziś tonie w kwiatach.

...

Wybitny wieszcz i bard . A trudnym kraju przyszlo mu zyc na dodatek w fazie komuny . Zyl krotko jak poeci romantyzmu .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy