Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 137406
Przeczytał: 58 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 17:16, 26 Lut 2025 Temat postu: Ta gra jest cudowna! Kompletnie beznadziejna! |
|
|
Ocena gier to temat bardzo ciekawy i oczywiście bardzo ważny choćby dlatego że nie ma szans samemu zagrać w 1% premier a nie warto bo nie ma nawet potrzeby. Siła rzeczy recenzenci zaoszczędzają miliony godzin graczom którzy musieli by bez nich najpierw szukać metoda prób i błędów a potem godzinami ogrywać produkty z których 90% by odrzucili a więc zmarnowali czas na coś co ich odrzuca.
Ale jak wiemy ,renomowane portale growe' stały się obecnie memami. Tam świetna gra ma 9/10 i kompletny bubel też 9/10 więc właściwie ich ,recenzje' nic obecnie nie znaczą. Chyba żeby się pośmiać. To oczywiście nie znaczy że nie da się ocenić! Nie oznacza to też że ,wszystko jest kwestią gustu'. A gustach się nie dyskutuje. Czyli możemy się rozejść.
Skoro jednak da się ocenic to jakie są kryteria? Tu by można pisać tomy czego robić nie ma sensu. Podstawę kryterium to uczciwość jednak to za mało. Bo uczciwość praktycznie oznacza wewnętrzna uczciwość w swoim rozumieniu a tu mogą być już kompletnie subiektywne poczucia uczciwości. Czyli ktoś ,czuje się uczciwy'. To nie jest równoznaczne ze jego recenzja oddała prawde o produkcie. Bo można nawet opisać wady delikatnie i nie narzucając się a wyolbrzymiać zalety i powiedzieć. Przecież wszystko co trzeba jest! Tylko że produkt jest kompletnie wadliwy a opis wad 10% opis zalet 90. Czytelnik odniósł wrażenie że ,świetna gra'. I został oszukany przez osobnika który ,czuje się uczciwy'.
Oczywiście gdyby tylko taki był problem z ,renomowanymi serwisami' to by nie było problemu. Bo tam pomijają wady a wręcz kuriozum jest gdy wady są zaletami. Gdy mamy opcje atak/odskok a czytamy ,bogaty i zróżnicowany system walki'. Tak. Jednak szczytem o którym słyszałem były kobiety. Jakas ,recenzentka' zachwycona swoim dzieckiem palela ,mój 5 letni syn gra lepiej ode mnie' )))) To niech on pisze recenzje! Co ty robisz w ,dziennikarstwie'. Niestety te 50% ,kobiet' w grach tak się kończy... Powinna się cieszyć dzieckiem bo to lubi. Co ma zresztą lubić bardziej? Gry? Niż dziecko? To by było jakieś zaburzenie. To jest dobre. Złe to jest że trafiła do recenzowania. Jak widać jest gorzej niż tylko subiektywizm bo mamy ewidentne fałszowanie rzeczywistości. Jak łatwo zgadnąć w celu zarobienia kasy.
Obok serwisów są oczywiście gracze którzy potrafią powiedzieć więcej niż tylko ,gra mi się podoba' i nie mają oni interesu w branży. Ale często mają interes w poparciu ze strony graczy. A więc mamy dwie strony. Duże studia i duże portale kontra zwykli gracze i niezależni recenzenci. Indie są nie tylko gry ale tez indie recenzenci. I to jest wyraźny podział. Pierwsi chcą jak najwięcej sprzedać a drudzy jak najmniej wydać a najwięcej się nagrać. Jest to w dużej mierze sprzeczne jak zwykle na rynku. Zgodnie jednak z tegoż ekonomii gracze mają miażdżąca przewagę. Panuje w grach niemal absolutnie rynek konsumenta i kto się nie dostosuje ginie. Produkcji jest taki ogrom że brakuje im graczy a w tej sytuacji gracz rządzi.
Wracając do oceny zazwyczaj zaczyna się od kryteriów. Jednak skoro do oceny książki trudno o kryteria to w grach trudność odlatuje w kosmos. No bo co to jest grywalność? Zróbcie schemat który wyjaśni? No oczywiście nie da się. Niemal każda gra ma swoje kryteria bo przecież jest odrębnym światem! Żądania typu:
Tempo jest powolne i to znakomicie pasuje do ... podkreśla ... buduje ...
Tempo jest powolne i gra szybko się nudzi.
To samo może być wada i zaletą. Jednak można powiedzieć że w 80% to wada 15% obojętne 5% to zaleta.Na ogół więc można uznać że powolność gry jest wadą i każdy kto ma pojęcie o grach wie jak rzadko się narzeka że ,tempo zbyt szybkie'. A jak często jest nudno.
Dochodzą też preferencje. Osoby flegmatyczne lubią powolne gry a narwani jak ja muszą mieć szybko. Zatem i tu jest problem oceny. Dlatego setki razy mówię o suwakach które powinny regulować takie sprawy pod osobowość gracza. Generalnie znowu często są mody ,przyspieszania animacji' a nie słyszałem o spowalnianiu. Czyli weterani gier chcą szybko bo mają mało czasu i żółwie zasuwające z prędkością rakiety nie psują im immersji tylko cieszą że więcej gry zrobią w tym samym czasie.
Zatem ,kwestia gustu' też istnieje i jest realna ale nie decydującą. Głównie dotyczy zresztą gatunków. Czyli entuzjasta komputerowej piłki nożnej może nie mieć nic wspólnego z miłośnikiem elfów i jednorożców a obaj mogą nie mieć nic wspólnego z graczami chcącymi ,poczuć klimat' II wojny światowej... Tu jednak problemu nie ma bo co oczywiste gry ocenia znawca gatunku bo inaczej nawet nie ma sensu. Mamy już wąska specjalizację podchodzącą nawet pod serie! Nie wystarczy dużo grać w gry ze smokami trzeba dużo grać w ta konkretną grę ze smokami ktoś ma już z 10 różnych odsłon plus dodatki. A ilość gier ciągle rośnie...
Zatem mamy kryteria pod gatunek! Symulatory samochodów będą miały obowiązkowo kryterium realistycznej grafiki i oddania motoryki ruchu pojazdów. Bo jeśli to szwankuje to właściwie z góry gra? ptidukg jest do odinstalowania? Z drugiej strony jakieś strategie RPG czyli Hero... w ogóle nie dbają o bzdury typu wyraz twarzy idealne ruchy jednostek itd. tylko 90% sukcesu to system gry balans rozwiązania taktyki strategii. Do tego stopnia że jeśli będą miały tylko super grafikę 3d z animacjami twarzy i wszelkimi akceleratorami a system będzie kiepski będą porzucone! Z drugiej strony jeśli byłby on znakomity to nawet grafika 1985 roku wystarczy. Wielokrotnie sprawdzano Kings Bounty z 1990 roku która mimo bardzo starej grafiki ma olbrzymia grywalność. Stąd specyfika strategii że są długowieczne jak Enty mijają stulecia a Heroes III nadal rządzi. Na razie idziemy do 3 dziesięciolecia.
Specyfika gier nie dziwi. A wręcz musi być! Po to są komputery że można zaprogramować wszystko! Czy grę w golfa na łączce czy zderzenie flot kosmicznych w pobliżu Andromedy. Polska wygrywa! I z zasady nie może być innych kryteriów njz bardzo ogólne i filozoficzne jak rzetelność uczciwość brak wspólnego interesu z producentem kompetencja znajomość specyfiki itd. Po czym idą niemal techniczne kryteria danego gatunku.
Dziś jak wiemy leży głównie etyka bo jeśli gra 9/10 według ,fachowych recenzentów' ma sprzedaż 1 na 100? Liczyli na 20 milionów sprzedazy sprzedali 200 tys. i producent ,restrukturyzuje zatrudnienie' to o czym możemy mówić? To nie różnica .85 do .90 tylko 01 do 90. Tam bardzo nie można się pomylić i wszyscy to wiedzą...
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Śro 17:22, 26 Lut 2025, w całości zmieniany 1 raz |
|
Powrót do góry |
|
 |
|
 |
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 137406
Przeczytał: 58 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 18:26, 28 Lut 2025 Temat postu: |
|
|
BAFTA: Głosowanie na najbardziej wpływową grę w historii
Można zagłosować w temacie jak wyżej. Ja zagłosowałem na HOMMIII, bo mam godnośc. Nie wiem jak wpłynęła na gry, ale wiem jak na graczy. Pozwalam też zagłosować na Wiedźmina III.
Doom, Quake, CS, Mario, Pac Man... a nie jakieś Heroes, czy Wiesiek. Zapytaj w stanach, Kanadzie, czy Brazylii co to w ogóle jest, to Heroes, to nikt nie będzie miał pojęcia. To jak z Gothic, lokalny fenomen, ale globalnie bez znaczenia. Ze strategii prędzej rozpoznawalny jest aoe, casualowe pomieszanie RPG z akcją to prędzej Zelde wskażą ludzie.
1 godz. i 4 min temu via Wykop 0 qciek
...
Rozumiem ironię... To jak tak to ja mam najlepsze!
Pokemon! 480 mln sprzedaży serii! Super hit! Na pewno tluczecie to co dzień! Pokemon Red pokemon blue pokemon green! Super klasyka! Albo FIFA! FIFA 2003 na pewno siedzicie po nocach nad tym hitem?! I nie żartuje! Sprawdzalem top hitów 1999 czyli roku legendarnych Herosów! Oczywiście nie ma ich tam! A co mamy?
Pokémon:
Red /
Green /
Blue /
Yellow
Pocket Monsters:
Gold /
Silver
Pokémon Pinball
Pokémon Snap
Inne hity:
Dance Dance Revolution /
2ndReMix
Nie mówcie że to nie epokowa ,gra'!
Czy ...
Driver (video game)
Nawias po to żeby napisać co to bo nie wiadomo!
Takie to hity ,królowaly' w sprzedaży oczywiście na konsole. Słuch o nich zaginął. Co z tego że na topie? To mam klepać bo na topie?
...
Widac absurd rankingów. Masowo kupują randomsi i inni casuale i nabijają statystyki. Co gorsza pod pojęcie gry pakują każdy rozrywkowy produkt interaktywny bo kto im zabroni? To że coś tam klikasz to nie jest jeszcze gra.
Powinno być odróżnione czy ma być najlepsza gra czy produkt interaktywny roku... Bo to mieszanie jest nieznośne.
Jednak z tego samego wynika też że i Wiedźmin odpada bo to też nie gra tylko filmik do obejrzenia a drugi raz to oglądają ci co im się super podobał i chcą jeszcze raz to samo. Gdzie tu gra? I nie jest to żadna ,polska' czy ,słowiańska' gra co już tłumaczyłem. Takie kryterium jest bez sensu. Ma być obiektywnie a nie ,naszo'.
I zgoda co do Gothica to była dobra gra w czasach gdy było malutko dużych światów RPG widzianych z oczu bo może 2 gry na rok. Tu zrobiła ,robotę' fenomenalna lokalizacja plus głód na rynku. Nie jest to jednak jakaś super niesamowita przełomowa gra. Dobra gra w swoim czasie po prostu. Dziś już nie budzi takiego zachwytu bo mieliśmy dużo tego typu produkcji i po prostu widzimy że mieści się w grupie dobrze zrobionych gier. Ale bez przesady.
A jak było w 1999 wedlug głosowań Polsce?
7. Age of Empires II: The Age of Kings 8,43/10 głosy 9 582
6. Baldur's Gate: Opowieści z Wybrzeża Mieczy
Baldur's Gate: Tales of the Sword Coast 8,44/10 3 751 głosy
Tutaj znowu lokalizacja robi swoje - jednak ciężko uznać BG za jakiś szczyt to znowu RPG light...
5. The Longest Journey: Najdłuższa podróż The Longest Journey 8,53/10 4 055 głosy
4. Silent Hill 8,62/10 5 371 głosów
3. Planescape: Torment 8,88/10 6 009 głosów
Widać wyraźnie że po latach co innego się pamięta niż to co najlepiej się sprzedało. Mamy produkty jednorazowe aby zarobić. Przeżuć i wywalić do kosza. FIFA 2003 FIFA 2004 FIFA 2005 oprócz sentymentalnych dziadków dla których była to ,1 gra na komputer' w życiu i wracajo z łezką w oku nikt tego nie tknie. Ale zarobiło to miliardy. Mamy tu ,produkt jednorazowy' jak widzicie ewidentnie. A my mówimy o czymś co naprawdę oddzialalo na świat kulturowo a nie tylko na konta bankowe leśnych dziadów z FIFY. O kulturze grania. Dlatego to co przetrwało nie było na ogół nawet w pierwszej dziesiątce sprzedaży. Bo masy konsumpcyjne a gracze to inne grupy.
A zatem co u nas królowało w 1999? No oczywiście!
2. Heroes of Might and Magic III: Ostrze Armagedonu Armageddon's Blade 9,12/10 18 610 głosów!
Ciekawe że pierwszy dodatek a nie drugi! Drugiego nie ma w pierwszej setce! Tak to nie sentyment bo by był. Naprawdę ten był tak dobry a tamten tak słaby! Ci co głosują wiedzą co robią to nie do Sejmu!
Naprawdę ten dodatek był drugim wydarzeniem roku. I na tronie...
1. Heroes of Might and Magic III: Odrodzenie Erathii : The Restoration of Erathia 9,18/10 38 725 głosów!
Tak jest! Król jest tylko jeden! A raczej królowa Erathii. Nie mogło być inaczej. Pierwsza gra w Polsce i słusznie. To nie sentyment. To naprawdę gra gier. Tam macie wszystkie zasady sztuki gier przynajmniej w zalążku. Szczególnie uderza konstrukcja otwartego świata bez typowych wad. Poprzez mnogość stworów i motywów uczy nie tylko jak tworzyć gry ale i jak pisać książki fantastyczne. Jakby ktoś nic nie wiedział o co chodzi z elfami gryfami krasnoludami to bym powiedział... Pograj w Heroes III to najlepsza nauka czym jest fantastyka. Oczywiście nie każdego to porwie. Ale ja nie zmuszam aby lubić tylko opisuje fakty.
Jak widać gust w Polsce to my mamy. I dobrze. Wzięliśmy z gier co najlepsze i nie tylko prymitywnie konsumpcyjnie fun, frajda, przyjemność, dopamina ale też intelekt piękno bo ta gra jest piękna ale nie dziecinna! To też sztuka. Nie wolno mylić bujnych kolorów z bajkami dla dzieci! Widać różnicę np. z mobilkami. Tu pełni kolorów i tu a to co innego.
Zatem oczywiście ja bym głosował na Heroes III bo według mojej wiedzy to jest numer jeden jak do tej pory. Z zastrzeżeniem że gatunki nie są porównywalne i strategia nie zastąpi doświadczeń z RPGa drużynowego z widokiem z oczu. Jednak czymś porównywalnym byłby tylko Daggerfall gdyby był doszlifowany. Tymczasem tak jak był wydany to 75/100 gdy Heroes III 92/100 czyli różnica bardzo duża. Oczywiście są jeszcze kwestie tematyczne np. postapo. Ale przecież dla oceny gry nie ma znaczenia jakiego tematu dotyczy! Natomiast jest to ważne dla grającego co lubi.
Oczywiście takie rankingi jak zawsze są umowne i nie decydują przecież w co chcesz grać ale mogą nagle pokazać że w coś nie grałeś a ma miejsce 7 a twoja ulubiona gra 14 czyli może być lepsze a ty o tym nie słyszałeś. Więc warto je robić.
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Pią 21:24, 14 Mar 2025, w całości zmieniany 1 raz |
|
Powrót do góry |
|
 |
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group cbx v1.2 //
Theme created by Sopel &
Programy
|
|