Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Sztuka naiwna .

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135933
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:20, 14 Sty 2012    Temat postu: Sztuka naiwna .

Album "Górniczy Śląsk w sztuce naiwnej"

Album jest antologią twórczości artystów nieprofesjonalnych, utrwalajacych obraz dawnego górniczego Śląska. Publikacja ukazała się nakładem m.in. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Ponad 230-stronicowe wydawnictwo zawiera obrazy autorstwa 38. - w większości już nieżyjących, wybitnych artystów nurtu nieprofesjonalnego - powstałe od 1953 r. do ostatnich lat. Jak zaakcentowała autorka opracowania albumu, znawczyni sztuki nieprofesjonalnej Jadwiga Pawlas-Kos, świat z obrazów śląskich malarzy naiwnych oglądany jest obecnie z perspektywy przełomowego dla regionu momentu. „Na naszych oczach odchodzi dawny ikoniczny Śląsk, kojarzony przede wszystkim z węglem, z górnictwem, a wyłania się jakieś nowe, nieznane jeszcze, jego oblicze. Postrzeganiu tej rzeczywistości między epokami (starego i nowego Śląska) towarzyszą z jednej strony skłonność do mityzacji regionalnego dziedzictwa kulturowego, z drugiej niepokoje związane z niejasną wizją przyszłości regionu”.

- W malarstwie śląskich naiwistów znajdujemy właśnie tę rzeczywistość, którą uważa się za ikonę dawnego Śląska, z tradycyjnym etosem górniczym – dodała Pawlas-Kos.

Według niej, chodzi o rzeczywistość oswojoną i uporządkowaną, w której sposobem uczestniczenia w życiu jest stabilność i przewidywalność, gdzie przekonanie o własnej wartości czerpie się z dobrze wykonywanej pracy, a poczucie bezpieczeństwa dają wspólnoty rodzinne i sąsiedzkie.

Wartości te znajdują odzwierciedlenie w tematach obrazów. "Istotę malarstwa artystów tworzących pędzlem mitologię swojej ziemi określić można dwoma słowami: wierność miejscu".

Dla wielu autorów to świat utracony, traktowany z nostalgią, idealizowany przez osobistą perspektywę. W jej centrum jest dom – z kuchnią, gdzie koncentrowało się życie górnośląskiej rodziny – podwórze i osiedle. Ich mieszkańcy tworzyli silnie związane ze sobą grupy, z rytmem życia wyznaczanym przez pracę w kopalni.

Częsty w śląskim malarstwie jest motyw pracy. Autorka przywołuje tu (cytując etnologa Mariana G. Gerlicha) ukształtowany w środowiskach górniczych etos pracy, wynikający z pojmowania jej jako swoistego zadania, ale i daru uzyskanego od Boga.

W górniczym etosie szczególną przestrzenią była kopalnia, traktowana często jako miejsce wręcz uświęcone pracą i jej specyfiką. Pobożność górników wynika bowiem nie tylko z lęku przed niebezpieczeństwem, ale też z przekonania, że bez modlitwy ich wysiłek jest tylko ryzykowną grą z żywiołami.

Mimo laicyzacji poprzedniej epoki twórcy znajdowali sposoby odzwierciedlania religijności Ślązaków. Jednym z kluczowych motywów jest postać patronki górników, św. Barbary; często obrazowane jest też przypadające 4 grudnia górnicze święto, czyli Barbórka. Tematami były też grupy pielgrzymkowe czy religijne ceremoniały.

Śląskiej tradycji pracy towarzyszy często świadomość ekologicznej katastrofy: zatrutego powietrza, uciekającej wody, zapadających się gruntów. Prymitywiści widzą czasem człowieka przygniecionego własnym dziełem – przez świat techniki i przemysłu. Tym bardziej w swojej twórczości doceniają naturę. - W ubogich realiach zdewastowanych obszarów, ze skąpą zielenią w cieniu kopalnianych szybów, potrafią ci twórcy jednak odszukać enklawy przyrodniczego piękna – podkreśliła Pawlas-Kos.

Śląscy prymitywiści znani są też z mistyki, wizjonerstwa, duchowości. Obrazy Teofila Ociepki (zafascynowanego okultyzmem i teozofią) czy Erwina Sówki (czerpiącego na swój sposób z kultur starożytnego Wschodu) dają "magiczne" oblicze śląskiej sztuki nieprofesjonalnej. Wydawcami albumu są Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, a także Muzeum Miejskie w Zabrzu i Stowarzyszenie na Rzecz Restauracji i Propagowania Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Publikację dofinansowały resort kultury i samorząd woj. śląskiego.

>>>>>

Sztuka naiwna to ciekawy rodzaj sztuki . Cechuje sie albo naiwnoscia wykonania czyli slabym opanowaniem kunsztu artystycznego albo moze byc perfekcyjna w wykonaniu ale naiwna tresciowo . Typu tematyka dziecko bawi się lalka itp . Najlepiej wychodza oczywiscie dzieci . Ale szczytem misrzostwa jest tu sztuka religijna . Nie ma lepszych przedstawien Naszej Matki czy Jezusa niz naiwne . Aby oddac ich NIESKALANOŚĆ czyli brak jakichckolwiek wad oraz ich miłość najlepiej sie to siaga przez ,,naiwnosc'' . Pasterze u żłóbka . Lub aniołki adorujące małego Jezusa . Jest w takich przedstawieniach bardzo wiele prawdy . Zreszta sam Jezus dawal za przyklad dzieci . Ich niewinność i prawdomówność .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy