Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Maurycy Gottlieb .

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135933
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:37, 23 Wrz 2014    Temat postu: Maurycy Gottlieb .

Ponad 30 dzieł Maurycego Gottlieba na wystawie w Łodzi

Ponad 30 dzieł Maurycego Gottlieba, uznawanego za jednego z najwybitniejszych polskich malarzy pochodzenia żydowskiego, oglądać będzie można od 3 października na wystawie w Mu­zeum Pałac Herbsta w Łodzi. To pierwsza od niemal 25 lat mono­graficzna wystawa tego artysty w Polsce.

Na wystawie "Maurycy Gottlieb. W poszukiwaniu tożsamości" po­kazane zostaną dzieła malarza pochodzące z polskich i zagra­nicznych kolekcji muzealnych, m.​in. z Musée d'art et d'histoire du Judaisme w Paryżu czy The Israel Museum i Tel Aviv Museum of Art. Część z nich nie była dotąd prezentowana na wystawie w Polsce.

- To pierwsza wystawa monograficzna Maurycego Gottlieba od blisko ćwierćwiecza. Okazja zobaczenia jego prac zestawionych razem jest niepowtarzalna - powiedziała kurator wystawy Maria Milanowska.

Dla Maurycego Gottlieba malarstwo stanowiło narzędzie do na­wiązania dialogu pomiędzy Polakami i Żydami. Wystawa pre­zentowana w Pałacu Herbsta ma przybliżać dążenia artysty do pojednania i zasymilowania obu narodów.

- Gottlieb wywodził się ze środowiska żydowskiego, ale należał do grupy Żydów postępowych, nurtu haskali, czyli żydowskiego oświecenia. Uczynił malarstwo językiem uniwersalnym, umożli­wiającym porozumienie pomiędzy przedstawicielami różnych wyznań i narodowości - dodała.

Maurycy Gottlieb zmarł w wieku zaledwie 23 lat. Mimo to uważa­ny jest za najwybitniejszego malarza żydowskiego XIX wieku. Ar­tysta pozostawił bogaty dorobek, w niezwykły sposób łączący w sobie młodzieńczą emocjonalność z dojrzałością, a ekspresję z biegłością warsztatową. W swym malarstwie sięgał zarówno do tematów inspirowanych rodzimą tradycją, polską kulturą, poezją i wydarzeniami historycznymi. Był uczniem Jana Matejki, co też go wyróżnia wśród artystów żydowskich.

- Jego wielkim marzeniem było malowanie tematów historycz­nych, w których przedstawiałby losy narodu polskiego jaki i Żydów, wspólne momenty w dziejach historii dla obu narodów, wskazujące na to, że możliwa jest asymilacja i pojednanie - doda­ła kuratorka wystawy.

Dużą część łódzkiej ekspozycji będą stanowiły portrety, nie za­braknie też autoportretów przedwcześnie zmarłego artysty. - W dziedzinie portretu był artystą wyjątkowym. Stawiał na oddanie aspektu emocjonalnego portretowanej postaci i to było też bar­dzo zauważalne w kilku zachowanych jego autoportretach - pod­kreśliła Milanowska.

Na wystawie znajdzie się m.​in. jeden z jego najsłynniejszych auto­portretów "Ahaswer" z 1876 r., gdzie artysta przedstawił siebie zarówno pod postacią króla perskiego Ahaswerusa, który ofiaro­wał Żydom wolność, ale także mitycznego Żyda Wiecznego Tuła­cza. Na ekspozycji pojawią się też dzieła dotyczące tematyki reli­gijnej i żydowskiej.

Wystawie towarzyszyć będzie publikacja naukowa zawierająca eseje poświęcone twórczości Maurycego Gottlieba, jego wpływu na rozwój sztuki i kultury żydowskiej. Na początku grudnia pla­nowana jest również konferencja naukowa poświęcona artyście. Muzeum planuje też wydarzenia edukacyjne m.​in.: warsztaty ro­dzinne, dla osób z dysfunkcją wzroku, a także koncert muzyki kle­zmerskiej. Dział edukacji przygotował audiodeskrypcję do kilku wybranych prac prezentowanych na wystawie.

Ekspozycję w łódzkim muzeum będzie można oglądać do 1 lute­go 2015 roku.

Maurycy Gottlieb (1856-1879) jest jednym z najwybitniejszych polskich malarzy pochodzenia żydowskiego. Studiował malar­stwo w akademiach sztuk pięknych, m.​in. w Wiedniu, Krakowie i Monachium.

Wśród dzieł Gottlieba przeważają obrazy o tematyce żydowskiej ("Żydzi modlący się" z 1878 r. lub "Shylock Jessyka" z 1876 r.), bi­blijnej ("Chrystus w świątyni" z 1879 r.) oraz historycznej ("Zyg­munt August i Barbara" z 1874 r.). Artysta był też autorem portre­tów i studiów portretowych. Wszystkie jego obrazy, utrzymane w gamie soczystych barw, cechuje nastrojowość, ekspresja i egzoty­ka. Był obdarzony wyjątkowym wyczuciem harmonii, koloru i wrażliwością na światło.

Muzeum Pałac Herbsta jest oddziałem Muzeum Sztuki w Łodzi i mieści się w dawnej rezydencji Herbstów, rodziny łódzkich fabry­kantów. W odrestaurowanej dawnej pałacowej powozowni znaj­duje się Galeria Sztuki Dawnej, w której prezentowane są arcy­dzieła polskiego malarstwa, w tym prace Jana Matejki, Aleksan­dra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskie­go czy Stanisława Wyspiańskiego. W Muzeum działa jedyny w Polsce innowacyjny system "Podszepty", który osobom z dysfunk­cją wzroku umożliwia samodzielne i bezpiecznie zwiedzanie mu­zealnych przestrzeni.

...

Znakomity malarz który niestety nie osiągnął pełni twórczego rozkwitu tu na ziemi bo zmarł bardzo młodo . Jednak ten początek już pokazał wielkie możliwości . A oczywiście rozwinął się u Boga po śmierci ziemskiej z Jezusem którego malował SmileSmileSmileSmile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135933
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:44, 03 Paź 2014    Temat postu:

Pierwsza od lat monograficzna wystawa dzieł Maurycego Gottlieba

Nieprezentowane od wielu lat na wystawach w Polsce dzieła Maurycego Gottlieba, uznawanego za jednego z najwybitniej­szych polskich malarzy XIX w. pochodzenia żydowskiego, można oglądać od piątku na wystawie w Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi.

Autorom wystawy "Maurycy Gottlieb. W poszukiwaniu tożsamo­ści" udało się zgromadzić ponad 30 dzieł malarza pochodzących z polskich i zagranicznych kolekcji, m.​in. z Musée d'art et d'histo­ire du Judaisme w Paryżu, The Israel Museum i Tel Aviv Museum of Art. Kilka dzieł nie było dotąd w ogóle prezentowanych w Pol­sce.

Maurycy Gottlieb zmarł w wieku zaledwie 23 lat. Mimo to uważa­ny jest za najwybitniejszego malarza żydowskiego XIX wieku. Ar­tysta pozostawił dorobek, który w niezwykły sposób łączy w sobie młodzieńczą emocjonalność z dojrzałością, a ekspresję z biegłością warsztatową. W swym malarstwie sięgał zarówno do tematów inspirowanych rodzimą tradycją, polską kulturą, poezją i wydarzeniami historycznymi.

Ostatnia monograficzna wystawa artysty odbyła się w Polsce w 1991 roku. - Wiele dzieł Gottlieba zostało zniszczonych lub zagra­bionych podczas II wojny światowej, a inne są rozproszone po prywatnych i muzealnych kolekcjach na całym świecie. Zgroma­dzenie ich w jednym miejscu nie jest łatwe - powiedziała kurator wystawy Maria Milanowska.

Podkreśliła, że dla Gottlieba malarstwo stanowiło narzędzie do nawiązania dialogu pomiędzy Polakami i Żydami. Wystawa pre­zentowana w Pałacu Herbsta ma przybliżać dążenia artysty do pojednania i zasymilowania obu narodów.

- Gottlieb wywodził się ze środowiska żydowskiego, ale należał do grupy Żydów postępowych, nurtu haskali, czyli żydowskiego oświecenia. Uczynił malarstwo językiem uniwersalnym, umożli­wiającym porozumienie pomiędzy przedstawicielami różnych wyznań i narodowości - dodała.

Łódzka ekspozycja podzielona została na trzy części. W pierw­szej można zobaczyć dzieła o tematyce żydowskiej, a jej "perłą" - jak przyznaje Milanowska - jest wielkoformatowy obraz "Żydzi modlący się w trakcie święta Jom Kipur", wykonany na niespełna rok przed śmiercią artysty, a pochodzący z Muzeum Sztuki w Tel Avivie. Jom Kipur to Święto Pojednania, a dzieło nawiązuje do idei Gottlieba, który dążył do pojednania poprzez sztukę ponad nacjami.

- To dzieło o silnej wymowie, co podkreśla również fakt, że sam artysta umieścił w nim swoje autoportrety - przedstawił się jako mały chłopiec, nastolatek i młody mężczyzna, który w centralnej części kompozycji stoi podparty i pogrążony w myślach. Zastana­wia się nad swoim losem, ale myślę też, że nad ideą swojej sztuki - dodała kurator wystawy.

Na wystawie zgromadzono także kilka autoportretów artysty. Zo­baczyć można m.​in. jeden z jego najsłynniejszych autoportretów "Ahaswer" z 1876 r., pochodzący z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Artysta przedstawił na nim siebie zarówno pod po­stacią króla perskiego Ahaswerusa, który ofiarował Żydom wol­ność, ale także mitycznego Żyda Wiecznego Tułacza. - Dzieło to spina praktycznie całą ideę malarstwa Gottlieba. Z jednej strony pragnie pojednania i porozumienia, a z drugiej strony miał on świadomość tego, że skazuje się na wieczną tułaczkę - dodała ku­ratorka.

Innym niezwykle cennym dziełem na wystawie jest pochodzący z paryskiego Muséed'art et d'histoire du Judaisme autoportret na­malowany w 1879 r., czyli w roku śmierci artysty, najprawdopo­dobniej ostatni, nad którym pracował. "Dzieło niezwykle nowo­czesne w sposobie malowania, można powiedzieć wręcz awan­gardowe. Pokazuje Gottlieba jako twórcę otwartego też na inne nurty i zjawiska w sztuce, a jednocześnie ukazujące jego emocjo­nalność i wrażliwość" - oceniła Milanowska.

W trzeciej części ekspozycji zobaczyć można dzieła prezentujące różnorodność malarstwa Gottlieba - kompozycje nawiązujące do motywów biblijnych, odwołujące się do tematyki orientalnej, hi­storycznej oraz portrety. W tej ostatniej dziedzinie - jak przyzna­je kuratorka wystawy - był on artystą wyjątkowym.

- Był fenomenalnym portrecistą i w tej dziedzinie wykonywał dzieła naprawdę mistrzowskie. Widzimy już w pełni ukształtowa­nego artystycznie człowieka, który malując portrety skupia się nie tylko na podobieństwie fizycznym, ale na oddaniu stanu emo­cjonalnego i charakteru portretowanych osób - dodała.

Przyznała, że rozmowy z polskimi i zagranicznymi instytucjami na temat wypożyczenia prac Gottlieba na wystawę nie były łatwe i trwały długo. - Pertraktacje zwykle nie są proste, ale jestem szczęśliwa z efektu finalnego i że dzieła, które nie były w Polsce prezentowane przez lata, możemy przedstawić w Łodzi - podkre­śliła Milanowska.

Ekspozycję w łódzkim muzeum będzie można oglądać do 1 lute­go 2015 roku.

Wystawie towarzyszyć będzie publikacja naukowa zawierająca eseje poświęcone twórczości Gottlieba, jego wpływu na rozwój sztuki i kultury żydowskiej. Na początku grudnia planowana jest również konferencja naukowa poświęcona artyście. Muzeum pla­nuje też wydarzenia edukacyjne m.​in.: warsztaty rodzinne, dla osób z dysfunkcją wzroku, a także koncert muzyki klezmerskiej. Dział edukacji przygotował audiodeskrypcję do kilku wybranych prac prezentowanych na wystawie.

Maurycy Gottlieb (1856-1879) jest jednym z najwybitniejszych polskich malarzy pochodzenia żydowskiego. Studiował malar­stwo w akademiach sztuk pięknych, m.​in. w Wiedniu, Krakowie i Monachium. Był uczniem Jana Matejki.

Wśród dzieł Gottlieba przeważają obrazy o tematyce żydowskiej ("Żydzi modlący się" z 1878 r. lub "Shylock Jessyka" z 1876 r.), bi­blijnej ("Chrystus w świątyni" z 1879 r.) oraz historycznej ("Zyg­munt August i Barbara" z 1874 r.). Artysta był też autorem portre­tów i studiów portretowych. Wszystkie jego obrazy, utrzymane w gamie soczystych barw, cechuje nastrojowość, ekspresja i egzoty­ka. Był obdarzony wyjątkowym wyczuciem harmonii, koloru i wrażliwością na światło. Zmarł na skutek powikłań po zapaleniu gardła.

...

Tak pamietajmy o sztuce polskiej . XIX wiek byl nie tylko rozkwitem poezji w Polsce ale i malarstwa a o tym juz nie ucza w szkolach bo nie ma plastyki . Mozna by troche na jezyku polskim poswiecic czasu chocby reprodukujac obrazy w podrecznikach ... Cos dzieci powinny wiedziec mimo ze malarzami nie beda na ogol ale poetami tez ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135933
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 10:09, 13 Lut 2015    Temat postu:

"W poszukiwaniu tożsamości" - wystawa dzieł Maurycego Gottlieba

Poszukiwanie tożsamości to główny wątek wystawy dzieł Maurycego Gottlieba - żydowskiego malarza tworzącego w polskim środowisku artystycznym, którą od czwartku można oglądać w Krakowie.

W Kamienicy Szołayskich - oddziale Muzeum Narodowego - prezentowanych jest 46 obrazów i rysunków Gottlieba wypożyczonych z kilkunastu polskich i zagranicznych instytucji, m.in. z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu w Paryżu, Muzeum Sztuki w Tel Awiwie.

Maurycy Gottlieb jest uważany za pierwszego artystę żydowskiego, który w swojej twórczości tak mocno odnosił się do relacji polsko-żydowskich i często sięgał po tematy historyczne, odwołując się do wydarzeń wspólnych dla obu narodów.

- Gottlieb uważał, że uniwersalny język sztuki to doskonałe medium, żeby jasno zamanifestować swoją postawę. Czuł się Żydem, ale i Polakiem. Mówił, że losy obu narodów są pełne cierpienia i to jest spoiwo, które stanowi pomost pomiędzy kulturą polską i żydowską - mówiła kurator wystawy Maria Milanowska.

Zwiedzający zobaczą m.in. obraz "Żydzi modlący się w synagodze podczas Jom Kippur". Artysta na tym płótnie sportretował się trzykrotnie: jako dziecko, nastolatek i młody mężczyzna. Uwiecznił też swoją narzeczona Laurę Rosenfeld, jej matkę oraz zmarłych członków swojej rodziny. - Święto Jom Kippur jest dniem pojednania, ma wymiar duchowy, ale i uniwersalny. Gottlieb chce propagować swoją kulturę i tradycję, od której nigdy się nie odcina, ale chce się też pojednać ze wszystkimi odbiorcami swojej sztuki. Ten problem poszukiwania samego siebie, odpowiadania na pytanie: "kim jestem" powiela wielokrotnie - dodała Milanowska.

Przykładem stawiania pytania o tożsamość jest słynny autoportret malarza "Ahaswer", na którym przedstawił siebie jako króla perskiego, ale także mitycznego Żyda Wiecznego Tułacza.

Na wystawie po raz pierwszy w Polsce pokazywane są obrazy wypożyczone z Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu w Paryżu: autoportret wykonany w roku śmierci artysty oraz obraz "Król Kazimierz Wielki i jego żydowska metresa" - przywołujący wspólne momenty w historii Żydów i Polaków.

Maurycy Gottlieb umarł w wieku zaledwie 23 lat, ale jak podkreślają historycy sztuki był wyjątkowo dojrzały, także artystycznie. Choć nie był tak znanym malarzem, jak jego młodszy brat Leopold, był znakomitym portrecistą. - Maurycy Gottlieb chciał tworzyć kompozycje historyczne, wielkoformatowe, a to, co zachwyca w jego dorobku to portrety i autoportrety. Stawiał nie tyle na oddanie podobieństwa portretowanych osób, ale zwracał uwagę na aspekt emocjonalny. Każdą osobę starał się poznać i zrozumieć. Widać to choćby w portrecie Ignacego Kurandy - prezesa Gminy Żydowskiej w Wiedniu, mecenasa Gottlieba - podkreśliła kuratorka wystawy.

Artysta kształcił się w Wiedniu i Monachium oraz w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Był jednym z ulubionych uczniów Jana Matejki. Pod jego wpływem malował dzieła odnoszące się do polskiej literatury i historii m.in. "Autoportret w stroju polskiego szlachcica". Podczas pobytu w Monachium zafascynowało go malarstwo Rembrandta.

Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie potrwa do 2 maja.

To kontynuacja ekspozycji, którą do 1 lutego można było oglądać w Pałacu Herbsta, oddziale Muzeum Sztuki w Łodzi. Krakowska wystawa została wzbogacona o rysunki wypożyczone z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki.

Maurycy Gottlieb (1856-1879) pochodził z zamożnej rodziny żydowskiej z Drohobycza. Czworo z dwanaściorga rodzeństwa było malarzami. Najbardziej znany - Leopold - urodził się w tym roku, w którym na skutek powikłań po zapaleniu gardła zmarł Maurycy. Malarz jest pochowany na cmentarzu żydowskim przy ul. Miodowej w Krakowie.

....

Tak wrazliwy i delikatny co widac po dzielach . Oczywiscie na ogol wiekszosc takich osob wsrod artystow ale niektorzy bardziej ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy