Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Leczenie sztuką ...
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:05, 15 Paź 2011    Temat postu: Leczenie sztuką ...

Choć nie widzą, mogą podziwiać malarstwo.

105 osób niewidomych i niedowidzących zwiedziło w ciągu ostatniego roku dwie galerie malarstwa polskiego Muzeum Śląskiego w Katowicach, korzystając ze specjalnej ścieżki zwiedzania, przeznaczonej dla osób z poważnymi wadami wzroku.

Dziś mija rok od otwarcia zmodyfikowanej na potrzeby osób niewidomych trasy zwiedzania. Daje ona możliwość zbliżenia się do świata sztuki osobom z dysfunkcjami wzroku, które na ogół nie mają szans na pełne poznanie dzieł prezentowanych w galeriach i muzeach.

Udostępnienie kolekcji malarstwa zwiedzającym z dysfunkcją wzroku to pierwsza taka inicjatywa w polskich muzeach. Ścieżka powstała dzięki projektowi "Czym jest obraz?", którego celem było umożliwienie dorosłym zwiedzającym poznania sztuk wizualnych, szczególnie malarstwa, a także samej instytucji muzeum.

Wybrane obrazy zostały zreprodukowane w postaci wolnostojących reliefów z tworzywa sztucznego. Zwiedzający katowicką ekspozycję mogą zobaczyć i dotknąć reliefowych reprodukcji m.in. "Błękitnego chłopca" Piotra Michałowskiego, "Księdza pijącego wino" autorstwa Aleksandra Gierymskiego czy obrazu Tadeusza Kantora "Kompozycja abstrakcyjna".

Specjalnie przygotowane przewodniki przybliżają treść wybranych dzieł najwybitniejszych polskich malarzy XIX i XX wieku za pomocą opisów w alfabecie Braille'a i wypukłodrukowych reprodukcji. Każdy zwiedzający ma także możliwość skorzystania z audioprzewodnika i zestawu słuchawkowego.

W ciągu roku od otwarcia specjalnej ścieżki obie Galerie Malarstwa Polskiego odwiedziło w sumie 105 osób niewidomych i niedowidzących, w tym 65 w grupach zorganizowanych.

>>>>>

Leczenie sztuka ... Rzecz jasna tutaj akurat nie chodzi o to ze odzyskaja pelna sprawnosc doslownie ... Ale zawsze pomaga gdy czlowiek pokonuje bariere dotychczas niedostepna ! A po smierci rzecz jasna kalectwo sie kobczy ! Wtedy jest wzrok i to nie tylko ten ziemski ale WZRPK DUSZY ! To jest dopiero widzenie ... Przeczuwal to Mickiewicz mowiac o ,,oczach duszy'' zreszta jako wieszcz mial widzenia tym wzrokiem co wiemy poznajac jego tworczosc prorocka ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:44, 06 Sty 2012    Temat postu:

Niezwykły społeczny projekt w Płocku

W Płocku w 2012 r. powstanie pierwsza w Polsce utworzona na zasadach franczyzy społecznej kawiarnio-księgarnia i galeria art brut pod nazwą Spółdzielnia Kulturalny Mleczak. Ośrodek ma promować innowacyjne działania w rozwiązywaniu problemów społecznych.

Projekt realizować będą wspólnie agenda ONZ ds. rozwoju - UNDP, płocki Urząd Miasta i tamtejsze Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oto Ja”, popularyzujące wiedzę na temat sztuki określanej jako art brut i art outsiders. Według najczęściej stosowanych definicji art brut to różne formy twórczości nieprofesjonalnej i spontanicznej, najczęściej uprawianej przez osoby dotknięte upośledzeniem lub chorobami psychicznymi.

Jak poinformowali uczestnicy przedsięwzięcia, Spółdzielnia Kulturalny Mleczak na swoją działalność wyremontuje nieczynny od kilku lat bar mleczny – stąd nazwa placówki. Na rozpoczęcie działalności UNDP przeznaczyło 25 tys. zł, a 20 tys. zł - płocki Urząd Miasta. Stowarzyszenie „Oto Ja” zabiega o dofinansowanie projektu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dyrektor biura UNDP w Polsce Kamil Wyszkowski powiedział, że kawiarnio-księgarnia i galeria ma być z założenia miejscem spotkań, warsztatów i debat poruszających trudne tematy, nie tylko związane ze sztuką art brut i jej twórcami, ludźmi często cierpiącymi na choroby psychiczne, ale także z szeroką rozumianą innowacyjnością w rozwiązywaniu problemów społecznych.

- Bardzo ważne w tym projekcie z punktu widzenia funkcji społecznej jest uwrażliwianie ludzi na problemy innych – podkreślił Wyszkowski. Zaznaczył przy tym, że działalność kawiarnio-księgarni i galerii przyniesie również efekt finansowy. - Jestem przekonany, że powstanie podmiot, który będzie sam na siebie zarabiał - dodał.

Kulturalny Mleczak, jako podmiot ekonomii społecznej, korzystać będzie z modelu działalności wypracowanego przez eksperymentalną kawiarnio-księgarnię Spółdzielnia w Lublinie, którą w 2011 r. otworzyło UNDP. Pracują tam obecnie mieszkańcy jednego z najbiedniejszych osiedli socjalnych w mieście, realizując m.in. cele społeczne i edukacyjne. Doświadczenia lubelskiej placówki zostały opisane w księdze franczyzowej i zostaną po raz pierwszy zastosowane właśnie w Płocku.

Franczyza to system prowadzenia działalności gospodarczej, oparty na współpracy kilku podmiotów, z których jeden jako twórca pomysłu na biznes, przekazuje kooperantom know how, czyli kompleksową wiedzę i wsparcie w prowadzeniu działalności przez kooperantów. W podobny sposób działa franczyza społeczna, ale w jej przypadku priorytetem nie jest wypracowanie jak największego zysku, lecz osiągnięcie określonych celów społecznych. Zysk we franczyzie społecznej służyć ma stopniowemu rozszerzeniu celów i zakresu prowadzonej działalności, np. edukacyjnej, integracyjnej.

- Mam nadzieję, że Kulturalny Mleczak będzie ośrodkiem, w którym rozwijać się będzie art brut i w którym ludzie, tworzący ten rodzaj sztuki, często do tej pory marginalizowani, znajdą swoje miejsce – powiedziała Beata Jaszczak, prezes stowarzyszenia „Oto Ja”, które działa od 18 lat. Od pięciu lat stowarzyszenie, w tymczasowej siedzibie, prowadzi niekomercyjna galerię, prezentującą twórczość art brut.

Twórcy projektu chcą, by Kulturalny Mleczak stał się m.in. ośrodkiem dokumentacji i archiwizacji prac art brut i badań nad tym zjawiskiem, a także miejscem edukacji, aktywizującej lokalną społeczność, w tym młodzież. - Poprzez udział w tym projekcie chcemy promować działania na rzecz integracji społecznej. Wierzę, że kawiarnio-księgarnia i galeria będzie ważnym dla miasta miejscem interesujących spotkań i wydarzeń – oświadczył prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

>>>>

Kolejna ciekawa inicjatywa laczaca ze sztuka niepelnosprawnych !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:10, 11 Mar 2012    Temat postu:

W poniedziałek finał festiwalu "Albertina 2012"

12. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2012” odbędzie się w poniedziałek w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Podczas spotkania wręczone zostaną Medale Świętego Brata Alberta.

W eliminacjach regionalnych do „Albertiany” wzięły w tym roku udział 62 zespoły teatralne i 26 solistów z 72 ośrodków w całej Polsce. Na Dużej Scenie Teatru im. Słowackiego – jak co roku – zaprezentują się zdobywcy pierwszych miejsc: pięć zwycięskich zespołów teatralnych oraz pięciu najlepszych solistów. Na widowni zasiądą również laureaci drugich i trzecich miejsc. W czasie festiwalu odbędzie się premiera najnowszego spektaklu Teatru Radwanek, w którym występują podopieczni Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Zaprezentują oni przedstawienie pt. „Piekarenka Brata Alberta”.

Opowieść o Adamie Chmielowskim, artyście malarzu, który porzucił malarstwo, aby pomagać osobom bezdomnym i biednym, wyreżyserowała Anna Dymna. Autorką scenariusza jest Marta Guśniowska. Jak co roku, swoich głosów bohaterom przedstawienia użyczyli aktorzy Starego Teatru w Krakowie: Anna Dymna, Aldona Grochal, Ewa Kaim, Beata Paluch-Zarycka, Anna Radwan, Roman Gancarczyk, Krzysztof Globisz, Adam Nawojczyk i Zbigniew Ruciński.

W czasie finału „Albertiany” laureaci otrzymają Medale Świętego Brata Alberta. Wyróżnienie to jest przyznawane osobom szczególnie zasłużonym w niesieniu pomocy ludziom niepełnosprawnym.

W tym roku kapituła przyznała medale: aktorowi Emilianowi Kamińskiemu, ks. Wiesławowi Balewskiemu, psychologowi Joannie Krupskiej i inżynierowi-konstruktorowi Lechowi Jackowi Golczyńskiemu. Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych "Albertiana" jest organizowany przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Fundację im. Brata Alberta.

>>>>

Kolejna tego typu ciekawa inicjatywa w ktorej chodzi tez o pomoc . Musimy pamietac ze wszyscy ludzie sa niepelnosprawni z powodu grzechu pierworodnego . A niepelnosprawnoscia nzywamy prymitywnie tylko braki na ciele . Gdy dusza jest ponad cialem a tutaj dopiero sa braki . Coz z tegoz ze ktoss chodzi tanczy i spiewa nawet skoro w srodku zlo ... Miejmy to na uawadze i nie myslmy ze my to juz jestesmy ,,sprawni''...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:46, 09 Kwi 2012    Temat postu:

"Eksperyment serca" - projekt dla niesłyszących

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku rozpoczął projekt teatralno-taneczny, w którym biorą udział osoby niesłyszące i niedosłyszące. "Eksperyment serca" ma być dla nich sposobem na przełamanie barier w kontaktach ze światem osób słyszących.

W projekcie bierze udział dwadzieścia osób niesłyszących i niedosłyszących z Białegostoku. To zarówno młodzież - najmłodsza uczestniczka jest uczennicą gimnazjum, jak i dorosłe - najstarsza ma ponad 50 lat. Jak powiedziała koordynatorka projektu Monika Bania z Teatru Dramatycznego w Białymstoku, w projekcie pod nazwą "Eksperyment serca" chodzi o likwidowanie barier między słyszącymi i niesłyszącymi. To także wyzwanie dla osób niesłyszących, które muszą pokonać swoje obawy.

Projekt podzielony jest na kilka etapów. Obecnie jego uczestnicy biorą udział w zajęciach tanecznych. Spotykają się w teatrze dwa razy w tygodniu, każdy trening trwa blisko dwie godziny.

Ćwiczą w ciszy. Prowadzący zajęcia tancerz, Wojciech Blaszko "Blacha" ze studia Fair Play Crew powiedział PAP, że muzyka jest w tym wypadku niepotrzebna, bo nie chodzi o taniec do konkretnych dźwięków, ale "poznanie" rytmu w sobie.

Blaszko po raz pierwszy prowadzi zajęcia dla osób niesłyszących. Powiedział, że najtrudniej było wytłumaczyć im, czym jest rytm. -nPodszedłem do rytmu, jak do czasu. Osoby niesłyszące muszą się nauczyć, jak ten czas płynie. Nie patrząc na zegarek, muszą panować nad nim, odliczać sekundy bez stopera. Odliczanie ułatwiają im ruchy, kolejne elementy w tańcu, które wypełniają ten czas - wyjaśnił.

Według niego, wydawać by się mogło, że osoby niesłyszące i taniec to zupełnie dwie różne sprawy. Ale - jak dodał - osoby te "słyszą muzykę" poprzez ciało, poprzez drgania podłogi, wiele z nich ma też poczucie rytmu. Blaszko uważa, że miganie, czyli używanie języka migowego, jest też rodzajem tańca, a poszczególne znaki składają się na "swego rodzaju choreografię".

Podczas zajęć Blaszko pokazuje rytm ruchem podniesionej w górę ręki. Uczestnicy powtarzają kroki, starają się to robić rytmicznie. Jedni opanowują je szybciej, inni mają z tym problem. Wtedy pomagają sobie nawzajem, pokazują i tłumaczą na migi, jak wykonać poszczególne ruchy.

Monika Bania zauważyła, że na pierwszym treningu każdy z uczestników starał się robić wszystko sam, rozpraszał się, gdy mu nie wychodziło. Teraz widać, że chcą współpracować, uczą się skupienia a także współdziałania w grupie.

W zajęciach uczestniczy m.in. 28-letnia Edyta Michalska, która jest osobą niedosłyszącą. Powiedziała, że od dzieciństwa marzyła, żeby tańczyć. - Byłam zszokowana, że tak szybko zapamiętuję kroki. Tańczenie nie jest łatwe, ale bardzo się staram, chciałabym przychodzić tutaj częściej - dodała.

Również niedosłyszący, 16-letni Szymon Mróz, powiedział, że jego przygoda z tańcem zaczęła się w podstawówce, ale na tych warsztatach uczy się nowych rzeczy. Najtrudniejsze, według niego, są tzw. izolacje, czyli niezależne poruszanie częściami ciała. Np. mając unieruchomioną klatkę piersiową, trzeba poruszać tylko głową.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warsztaty taneczne mają potrwać do września, a cały projekt - do końca tego roku. Blaszko uważa, że trudne będzie też stworzenie scenariusza do finałowego spektaklu, który zakończy projekt. - Te osoby muszą się otworzyć, muszą opowiedzieć o sobie, o swoich historiach, bo to ma być spektakl o nich - dodał.

>>>>

No i prosze ! Tutaj zapewne glowna role bedzie odgrywac mimika ... Bardzo dobry projekt :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 13:37, 18 Kwi 2012    Temat postu:

Przegląd teatrów osób niepełnosprawnych w Lublinie

150 osób o różnej niepełnosprawności - artystów z Polski, Ukrainy i Białorusi - weźmie udział w rozpoczynającym się w piątek w Lublinie 22. Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Osób Niepełnosprawnych - Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku.

- Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku to pełne radości święto tych wszystkich, którym iść przez życie jest dużo ciężej, a którzy pomimo tych trudności ofiarowują innym piękno i radość swojej twórczości i zaangażowania - powiedział jeden z organizatorów Spotkań i koordynator cyklu różnych imprez pod wspólną nazwą Nieprzetarty Szlak, Michał Stanowski. Na przeglądzie, który potrwa do niedzieli, swoje spektakle przedstawi 13 zespołów teatralnych. Ich prezentacjom towarzyszyć będą m.in. konkurs fotograficzny „Teatr w obiektywie”, wystawa prac plastycznych wykonanych przez osoby niepełnosprawne. W programie Spotkań jest również bal oraz parada aktorów uczestniczących w przeglądzie ulicami Lublina.

Przegląd zespołów teatralnych będzie finałowym wydarzeniem cyklu pod nazwą Nieprzetarty Szlak, obejmującego szereg imprez artystycznych i integracyjnych organizowanych przez cały rok dla osób niepełnosprawnych i we współpracy z nimi. Są to m.in. warsztaty teatralne, plastyczne, muzyczne, szkolenia dla instruktorów, spotkania z poezją i piosenką. Każdego roku towarzyszy im inne hasło, które jest motywem przewodnim i inspiracją dla wszystkich działań i warsztatów. Tegoroczne hasło to "Świat kolorów".

Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku organizowane są w Lublinie od 1991 r. Początkowo – jak wspomina Stanowski - uczestniczyło w nich kilka małych teatrzyków dziecięcych, które przedstawiały naprędce przygotowane spektakle. Z czasem powstał pomysł, aby organizować zespoły teatralne osób niepełnosprawnych, które działać będą systematycznie, a nie okazjonalnie.

„Postanowiliśmy stworzyć lubelskie środowisko teatralne osób niepełnosprawnych i ich instruktorów, podnieść poziom artystyczny tych teatrów i spowodować, aby zarówno instruktorzy jak i ich wychowankowie byli dumni ze swojej pracy i mieli poczucie, że uczestniczą w tworzeniu teatru i kultury” - powiedział Stanowski.

Obecnie na terenie Lubelszczyzny działa około 40 grup teatralnych, które skupiają osoby w rożnym wieku - od przedszkolaków do seniorów - z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Grupy te spotykają się na rożnego rodzaju warsztatach i spotkaniach w cyklu Nieprzetartego Szlaku, na których prezentują swoje umiejętności i uczą się nowych rzeczy. Jak tłumaczy Stanowski, podstawową zasadą jest, aby angażować osoby niepełnosprawne we wszystkie możliwe działania np. przygotowanie scenografii, tworzenie gazetki, nagranie piosenek, przygotowanie śpiewnika.

Działania w ramach Nieprzetartego Szlaku, zdaniem Stanowskiego, przynoszą przede wszystkim efekty terapeutyczne, ale też społeczne. - Pokazują, że osoby niepełnosprawne potrafią tworzyć rzeczy piękne, na wysokim poziomie i jest to niezbywalna część naszej kultury. Chodzi tu jednocześnie o aktywizowanie niepełnosprawnych zawodowo i społecznie - zaznaczył.

Idea Nieprzetartego Szlaku okazała się też atrakcyjna dla środowisk zajmujących się pomocą osobom niepełnosprawnym na Ukrainie i Białorusi. Od 2001 r. cykl imprez pod taką samą nazwą (ukr. Neprotoptana Steżyna) jest organizowany w regionie Lwowa na Ukrainie, a od 2004 r. w Brześciu na Białorusi odbywa się festiwal teatralny osób niepełnosprawnych pod nazwą "Neprataptany Slach". Organizatorami Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku w Lublinie są Rekreacyjny Klub Nieprzetartego Szlaku, Centrum ARTEterapii oraz Środowiskowy Dom Samopomocy "Akademia Artystyczna". Prezentacje teatralne odbywać się będą w Domu Kultury Kolejarza.

>>>>

Kolejny tego typu piekny projekt .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:36, 14 Maj 2012    Temat postu:

Przegląd zespołów z domów pomocy społecznej

Niepełnosprawni z kraju i z zagranicy prezentują swoje umiejętności wokalne, teatralne i taneczne podczas 19. Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Artystycznych Domów Pomocy Społecznej, który w poniedziałek rozpoczął się w Białymstoku.

Impreza potrwa do wtorku. Bierze w niej udział 41 zespołów z Polski, Białorusi i Litwy. Uczestnicy to wychowankowie domów pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej, szkół specjalnych oraz innych placówek zajmujących się terapią i edukacją osób niepełnosprawnych. Pokazy odbywają się w Białostockim Teatrze Lalek.

Jak powiedziała PAP dyrektorka Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku Ewa Bonarska, zespoły przygotowują się do występu przez cały rok, a udział w przeglądzie jest dla nich swego rodzaju nagrodą. "Niepełnosprawni chcą pokazać jak dużymi krokami idą do przodu, że coraz więcej umieją i potrafią to zaprezentować na scenie" - podkreśliła.

Przegląd nie ma charakteru festiwalu, dlatego nie wyłania się najlepszych.

Anna Jakoniuk, która w DPS w Białowieży (Podlaskie) prowadzi grupę teatralną "Rokitnica", wraz ze swoimi podopiecznymi bierze udział w przeglądzie od kilku lat. Do teatru należy osiem osób, jednak w Białymstoku zaprezentują się tylko trzy dorosłe osoby. Grupa przygotowała montaż słowno-muzyczny "Każdy coś z Odysa ma".

- To taki przegląd naszego życia od początku do końca. Tak jak Odys odpływał, przypływał i szukał swojej ścieżki i drogi, tak i my spróbujemy za pomocą wierszy i piosenek zaprezentować drogę życiową Odysa - mówi Anna Jakoniuk.

Na przegląd przyjechała też grupa wychowanków z Domu Pomocy Społecznej "Fiszor" w miejscowości Gaj niedaleko Wyszkowa (Mazowieckie). Jak powiedział PAP opiekun grupy Jacek Gajewski, na scenie wystąpi osiem osób w wieku od 12 do 35 lat. Występ będzie w stylu country. Uczestnicy mają m.in. przygotowane kowbojskie stroje.

Gajewski powiedział, że zajęcia muzyczne dają niepełnosprawnym bardzo dużo radości. - Oni żyją tymi występami; muzyka i ruch jest dla nich czymś naturalnym, dlatego jest to dobra forma terapii - uważa.

W ramach przeglądu w poniedziałek wieczorem odbędzie się też impreza integracyjna, w której weźmie udział ok. 300 uczestników i ich opiekunów.

Przegląd odbywa się w Białymstoku od 1994 roku. Głównym organizatorem jest Dom Pomocy Społecznej w Białymstoku, a współorganizatorem Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie "Otwierajmy serca" powstałe przy białostockim Domu Pomocy Społecznej.

>>>>

No prosze . Znow podnoszaca na duchu impreza .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:16, 01 Cze 2012    Temat postu:

Przegląd sztuki więziennej

25 maja w Sztu­mie roz­da­no na­gro­dy i wy­róż­nie­nia. W kon­kur­sach udział wzię­ło 545 uczest­ni­ków w tym 107 zza gra­ni­cy. Fot. sw.​gov.​pl

Znakomite dzielo ! Szok !


To naprawde nie jest byle co ! Prawdziwa sztuka :


Nic z tych rzeczy ze niby przymykamy oko jak na wiezniow to dpbrze ze maluja cos tam . To faktycznie sztuka !



I to ogolny wysoki poziom a nie tylko najlepsze :


I nie tylko malarstwo :


Takze jakies przedstawienia . Ogolnie nie nalezy sobie wyobrazac ze jak sztuka w wiezieniach to juz byle co byle im czas zajac .
Po prostu sztuka .



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:54, 21 Lip 2012    Temat postu:

Warsztaty malarskie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

Spółdzielnia Socjalna „Republika Marzeń” Fundacji Anny Dymnej zorganizuje we wrześniu warsztaty malarskie i grę miejską „Kraków moich marzeń” dla osób z niepełnosprawnością intelektualną z Krakowa.

- Osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają inną wrażliwość, niż osoby w pełni zdrowe. Chcielibyśmy się dowiedzieć, w jaki sposób postrzegają Kraków. Jakimi barwami by go opisały. Czy jest w nim więcej zieleni, czerwieni, błękitu, brązu… Co – ich zdaniem – jest najciekawsze w otaczającej nas rzeczywistości - mówiła Paulina Łysiak, wiceprezes Republiki Marzeń „Mimo Wszystko”.

Organizatorzy chcieliby, aby prace, które powstaną w czasie warsztatów, zostały pokazane krakowianom. - Może dzięki tym obrazom niektórzy z nas odkryją coś, czego dotąd wokół siebie nie dostrzegali - dodała Łysiak.

Udział w warsztatach mogą wziąć osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które: mają orzeczenie o niepełnosprawności, ukończyły 18 lat, są zameldowane w Krakowie, do 7 września prześlą zgłoszenie, wraz z wykonanym przez siebie rysunkiem, albo obrazkiem o dowolnej tematyce.

Autorzy 10 najciekawszych prac otrzymają zaproszenie na całodniowe warsztaty malarskie, które odbędą się 14 września w Krakowie. Uczestnicy warsztatów wezmą również udział w grze miejskiej, w czasie której będą poszukiwać malarskich pereł Krakowa. Udział w warsztatach i grze jest bezpłatny.

>>>>

Kolejny raz brawo . Nie bycie samym dla siebie gwiazda a dawanie innym daje najwieksze szczescie . Pomagamy sobie niby pomagjac ,,pokrzywdzonym przez los'' ... TAK !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:38, 05 Paź 2012    Temat postu:

VII Aukcja charytatywna dzieł sztuki i przedmiotów kolekcjonerskich "ziarno Sztuki - ogród Nadziei"

[link widoczny dla zalogowanych]
Fundacja Psychoonkologii i Promocji Zdrowia "Ogród Nadziei" serdecznie zaprasza wszystkich chętnych wspomóc osoby zmagające się z chorobą nowotworową na VII Aukcję Charytatywną "ziarno Sztuki - ogród Nadziei".

Tegoroczna aukcja odbędzie się 17 października o godz.18.00 w holu głównym Muzeum Narodowego. Licytację poprzedzi 5-dniowa wystawa na parterze Centrum Giełdowego.

Podczas VII Aukcji będziemy licytowali 115 dzieł w czasie licytacji na sali oraz za pomocą aukcji online i kolejne 96 prac poprzez aukcję internetową. Tradycyjnie licytację poprowadzi dyrektor Domu Aukcyjnego Rempex, pan Piotr Lengiewicz.

Wśród artystów, którzy ofiarowali nam swoje dzieła znaleźli się między innymi: Andrzej Pągowski, Agnieszka Sandomierz, Beata Murawska, Tomasz Karabowicz, Tomasz Kołodziejczyk, Artur Przebindowski, Krystyna Kofta, Kamil Sipowicz, Edward Lutczyn, Andrzej Żurek, Eugeniusz Tukan Wolski.

Katalog wraz z możliwością składania zleceń kupna: [link widoczny dla zalogowanych]

Fundacja Psychoonkologii i Promocji Zdrowia "Ogród Nadziei" to miejsce, gdzie osoby chore na raka oraz ich rodziny znajdują pomoc psychologiczną i wsparcie. Walka z nowotworem to nie tylko szpital i chemioterapia, dla naszych pacjentów opracowaliśmy Integralny Program Zdrowienia, który obejmuje wielostronne działania wspomagające proces leczenia onkologicznego w sferze ciała, umysłu i psychiki, a także uwzględniające rolę wsparcia społecznego.

Dotychczas z naszej pomocy skorzystało ponad 1400 osób, w tym 214 osób w 2011 roku. Dążymy do tego, aby jak największa część pomocy, którą świadczymy, była bezpłatna dla pacjentów.

W tym celu już od 7 lat organizujemy Aukcję Charytatywną "ziarno Sztuki - ogród Nadziei". Naszymi głównymi partnerami są w tym roku: Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

>>>>

To tez w sumie leczenie sztuka !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:30, 15 Wrz 2013    Temat postu:

W Płocku III Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych

III Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych rozpoczął się w sobotę w Płocku. Podczas imprezy, która potrwa tydzień, odbędą się pokazy filmów fabularnych, spektakle teatralne i konferencję o włączaniu osób niewidomych do uczestnictwa w kulturze.

Jak poinformowała Renata Nych z płockiego Stowarzyszenie De Facto, które jest głównym organizatorem festiwalu, jego uczestnicy, w tym 90 osób niewidomych z całego kraju, będą wymieniać doświadczenia i dyskutować m.in. na temat audiodeskrypcji. Zamierzają też przyjąć specjalną rezolucję, dotyczącą stosowania audiodeskrypcji.

Audiodeskrypcja to czytanie symultaniczne - np. wraz z projekcją filmu - opisu, który przedstawia osobom niewidomym szczegóły przebiegu akcji, język ciała i wyraz twarzy postaci, a także scenerię czy kostiumy aktorów.

W zaplanowanej na niedzielę, 15 września, konferencji "Włączanie wykluczonych", która poświęcona będzie włączaniu osób niewidomych do uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych przy zastosowaniu różnego rodzaju audiodeskrypcji, wezmą udział m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Filmowców Polskich, KRRiT, Fundacji na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji "Katarynka" oraz Muzeum Narodowego w Poznaniu i teatrów z Bielska-Białej i Płocka.

- Będzie to spotkanie obywatelskie w ramach projektu "Świadomi Niewidomi", którego celem jest budowa społeczeństwa obywatelskiego, postrzegającego konieczność usuwania barier i wrażliwego na potrzeby osób niewidomych" - powiedziała PAP Nych. Dodała, że uczestnicy konferencji planują przyjęcie specjalnej rezolucji, dotyczącej stosowania audiodeskrypcji, której adresatem będą Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, KRRiT oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

- Obecność audiodeskrypcji w telewizji nie jest obecnie przestrzegana. Takich programów powinno być 10 proc., a jest tylko 3 proc. W rezolucji będziemy więc żądać przestrzegania prawa. Będziemy też wnioskować o to, żeby w ramach produkcji filmów ze środków publicznych istniał obowiązek tworzenia audiodeskrypcji, jednocześnie z realizacją danego filmu - podkreśliła Nych.

Według Zbigniewa Niesiołowskiego, który jest autorem przygotowanego na konferencję stanowiska osób niewidomych, szacuje się, że w Polsce jest obecnie ok. 200-300 tys. osób, którym poważna dysfunkcja wzroku utrudnia pełne uczestnictwo w kulturze i sztuce. - Dotyczy to szczególnie takich dziedzin jak film, teatr, muzealnictwo, wystawiennictwo, architektura i media audiowizualne. Wśród tych osób około 15 tys. to niewidomi od urodzenia i ociemniali. Poza tym istnieje wiele defektów wzroku, które upośledzają widzenie na różne sposoby. Wynika z tego, że należałoby przygotowywać kilka różnorakich opisów audiodeskrypcyjnych dostosowanych do potrzeb i możliwości określonej grupy - zaznaczył Niesiołowski w przygotowanym na konferencje referacie.

W ramach III Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych do 21 września odbywać się będą codzienne projekcje polskich i zagranicznych filmów z audiodeskrypcją, w tym m.in.: "W imię" (reż. Małgorzata Szumowska), "Dziewczyna z szafy" (reż. Bodo Kox), "Jesteś Bogiem" (reż. Leszek Dawid) oraz "Skóra w której żyję" (reż. Pedro Almodovar) i "Spadkobiercy" (reż. Aleksander Payne). Zaplanowano też spotkania z aktorami: Andrzejem Sewerynem i Krystyną Sienkiewicz.

Na zakończenie festiwalu odbędzie się - z udziałem osób niewidomych - rejestracja słuchowiska radiowego według scenariusza i w reżyserii Mariusza Pogonowskiego, aktora płockiego Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego. - Będzie to historia o chłopcu dotkniętym niepełnosprawnością. Chcemy, by to słuchowisko było opowieścią łączącą emocje i temperaturę przeżyć - wyjaśnił Pogonowski.

Stowarzyszenie De Facto, którego celem działania jest usuwanie wszelkich barier dla osób niepełnosprawnych, w tym zwłaszcza niewidomych, istnieje od 2006 r. Prowadzi m.in. internetowy serwis edukacyjny dla uczniów niewidomych, a także kiosk z audioprasą.

....

Piekne inicjatywy .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:08, 18 Wrz 2013    Temat postu:

Otwarto galerię dla twórczości osób niepełnosprawnych

Galerię „Art Brut”, w której prezentowane będą prace osób niepełnosprawnych, otwarto dziś w Centrum Kultury w Lublinie. W nowej galerii pokazywana będzie twórczość amatorska osób chorych czy upośledzonych, a także przedstawicieli prymitywizmu w sztuce.

- Cieszę się, że taka galeria będzie miała na stałe swoje miejsce w Lublinie. To bardzo ważny obszar działalności Centrum Kultury. Jeśli traktujemy je jako serce naszego miasta, to trudno, żeby w tym sercu nie było miejsca dla osób tak ważnych - osób niepełnosprawnych - powiedział podczas uroczystości otwarcia Galerii „Art Brut” prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Określenie Art brut (z franc. - sztuka surowa, nieokrzesana) wprowadził francuski artysta Jean Dubuffet na oznaczenie rysunków i obrazów tworzonych przez dzieci, ludzi chorych psychicznie, osób bez wykształcenia artystycznego, które tworzą niezależnie od artystycznych konwencji, szablonów czy mód i dzięki temu przekazują swoje autentyczne emocje.

Lubelska Galeria „Art Burt” ma pokazywać wszelkie formy sztuki tworzonej nieprofesjonalnie i spontanicznie przez osoby upośledzone umysłowo, dotknięte chorobą psychiczną, autystyczne, osoby z zespołem Aspergera, ale także szeroko rozumianą sztukę prymitywistów, twórców bez wykształcenia artystycznego.

Jako pierwsza zaprezentowana została retrospektywna wystawa rysunków i obrazów 31-letniej kobiety autystycznej - Dominiki Mendel z Lublina. Od wczesnego dzieciństwa komunikowała się ona i kontaktowała ze światem i otoczeniem za pomocą precyzyjnych i pełnych wyobraźni miniaturowych rysunków, a potem także malowanych obrazów.

- Twórczość Dominiki to dla niej znakomita forma przekazu swoich myśli i odczuć. To przekaz stanu psychicznego. Rysunek jest pasją jej życia. Poprzez rysunek przełamuje bariery i obawy, łączy się z otaczającą rzeczywistością - mówi, cytowana w specjalnie wydanym folderze, matka artystki Anna Bracha.

To właśnie twórczość Dominiki Mendel była inspiracja dla utworzenia galerii sztuki osób niepełnosprawnych. Z taką inicjatywą wyszła szefowa Fundacji Teatroterapia Lubelska Maria Pietrusza-Budzyńska, która od wielu lat prowadzi teatroterapię dla osób niepełnosprawnych, a Dominika Mendel jest uczestniczką tych zajęć.

- To, że dzisiaj jesteśmy tutaj, że Dominiki prace wiszą jako pierwsze, to jest dowód na to, że osoba niepełnosprawna może wziąć za rękę człowieka pełnosprawnego i zaprowadzić go do galerii sztuki, do teatru, w inne interesujące miejsca. Ja poznałam Dominikę i moja przestrzeń rozbudowała się o jej twórczość - powiedziała Pietrusza-Budzyńska.

W nowej Galerii „Art Brut” prezentowane mają być prace głównie artystów z Lublina i okolic. Galeria ma stwarzać możliwość pokazywania amatorskiej twórczości z kręgu malarstwa czy rzeźby i odkrywania nowych oryginalnych artystów, którzy choć tworzą poza głównymi i uznanymi kierunkami sztuki, to reprezentują wysoki poziom artystyczny w swoich dziełach.

Galeria „Art Brut” mieści się w Centrum Kultury usytuowanym w centrum Lublina. Placówka ta ma swoją siedzibę w zabytkowym kompleksie poklasztornym, który w ostatnim czasie odrestaurowano. Uroczyste otwarcie odnowionego Centrum Kultury - w którym będą funkcjonowały m.in. biblioteka, sala widowiskowa, sala kinowa - odbędzie się w piątek.

>>>

Bardzo pieknie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:32, 10 Kwi 2014    Temat postu:

Terapeuci: warsztaty artystyczne sposobem integracji niepełnosprawnych

Warsztaty artystyczne to dobry sposób integracji niepełnosprawnych ze społeczeństwem

Wykonane przez niepełnosprawnych wielkanocne ozdoby i koszyczki, biżuterię oraz naczynia można było kupić na czwartkowym kiermaszu w Katowicach. Zdaniem terapeutów warsztaty artystyczne to dobry sposób integracji niepełnosprawnych ze społeczeństwem.

- Są bardzo pozytywne efekty uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej, jeśli chodzi o funkcjonowanie naszych podopiecznych wśród ludzi i codzienne czynności - powiedziała instruktor Agnieszka Szymborska–Krężel z warsztatów terapii zajęciowej w Chorzowie. Jak podkreśliła, uczestnicy zajęć zyskują też większe poczucie własnej wartości.

- Problemem jest natomiast dla nich to, że nie mogą iść do pracy, bo nikt ich nie chce przyjąć, a wiele osób naprawdę mogłyby pracować, są w normie intelektualnej - dodała.

Podczas kiermaszu zaprezentowano wyroby ok. 200 osób z niepełnosprawnością – podopiecznych 25 placówek: warsztatów terapii zajęciowej, zakładów aktywności zawodowej, domów pomocy społecznej oraz stowarzyszeń i fundacji. Poziom artystyczny większości prac był wysoki; szybko znajdowały nabywców.

- Proszę kupić poduszkę w kształcie psa – ma uszy, ogon, nos – zachęcał chłopak z zespołem Downa. Bez trudu znalazł kupca. Na kiermaszu oferowano baranki wypalane z gliny i wypiekane z masy solnej, biżuterię i zajączki z filcu, haftowane serwetki i obrusy, drewniane ozdoby, naczynia, koszyczki, witraże, kartki okolicznościowe i wykonane różnymi technikami pisanki.

- To czasami są wspólne dzieła dwóch, trzech osób, bo jeden wyciął i zmontował, drugi pomalował itp. Trzeba znaleźć odpowiednie zajęcie dla odpowiedniej osoby – wyjaśniał terapeuta Grzegorz Pietrowski z Ośrodka św. Faustyna w Tychach.

Choć terapeuci pomagają niepełnosprawnym przy najtrudniejszych czynnościach, to prezentowane na stoisku tyskiego ośrodka przedmioty w 90 proc. wykonali jego podopieczni.

- Państwo tu widzą piękne, kolorowe przedmioty, ja widzę człowieka, który dzięki tej pracy obsługuje wiertarkę czy wyrzynarkę. Uczymy codziennych czynności – zaznaczył Pietrowski.

Terapeuta opowiedział o Agnieszce z zespołem Downa. - Kiedy dostała u nas do ręki miotłę, nie wiedziała, co ma zrobić, bo mama wszystko robi za nią. Czasem rodzice za bardzo wyręczają, czasem po prostu łatwiej i szybciej ubrać dziecko niż czekać, aż zrobi to samo - mówił.

Jego zdaniem aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych w Polsce pozostawia wiele do życzenia. - Znam osoby od kilkunastu lat uczestniczące w warsztatach. Można powiedzieć, że tam ugrzęzły, choć mogłyby pracować, ale nikt im takiej możliwości nie oferuje. To absurd – zaznaczył.

Kiermasz zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Całkowity dochód ze sprzedaży rękodzieła zostanie przeznaczony na rehabilitację osób niepełnosprawnych.

...

Pieknie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 23:19, 25 Cze 2014    Temat postu:

Festiwal Poezji Miganej: święto Głuchych

Już w tę sobotę (28 czerwca) w krakowskim Klubie Rotunda odbę­dzie się wyjątkowe na skalę kraju spotkanie z Kulturą Głuchych!

Festiwal Poezji Miganej organizowany przez Fundację Między Uszami to nie tylko prezentacja twórczości artystów i artystek w Polskim Języku Migowym. Podczas wydarzenia będzie można spotkać się z informacjami, które mają na celu zmianę sposobu patrzenia na osoby niesłyszące.

To nie jest niepełnosprawność, to kultura. Wykłady, warsztaty, konkurs z nagrodami oraz występy artystyczne – wszystkie wyda­rzenia będą miały zapewnioną obsługę tłumaczy i tłumaczek Pol­skiego Języka Migowego.

Trwają zapisy na warsztaty dla osób, które chcą poznać podstawy Polskiego Języka Migowego oraz dla osób zafascynowanych po­ezją w języku migowym. Zajęcia będą prowadzone przez profesjo­nalistów: aktora i poetę Arkadiusza Bazaka z Wrocławia oraz lek­torkę z krakowskiego Gallaudet Club, Beatę Ziarkowską-Kubiak. Do zajęć można dołączyć wysyłając maila na adres: festiwalpm@​gmail.​com.

Program Festiwalu Poezji Miganej:

10:00 – Oficjalne rozpoczęcie,

10:15-13:00 – Spotkanie z teorią,

10:15 – "Głusi i ich kultura" Beata Ziarkowska-Kubiak, Gallaudet Club,

10:45 – "Poezja PJM" Joanna Łacheta i Beata Supeł, Fundacja KOKON,

11:15 – "Napisy dialogowe a napisy dla niesłyszących" Anna Sacha, portal Napisyplus.​pl,

11:45 – "Głusi i ruchome obrazy. Wpływ kina i wideo na kulturę i twórczość Głuchych" dr Magdalena Zdrodowska, Instytut Sztuk Audiowizualnych UJ,

12:15 – "Znaki i symbole. O analizie twórczości plastycznej osób niesłyszących" dr Elżbieta Wiącek, Instytut Studiów Międzykultu­rowych UJ,

D Y S K U S J A

13:00-16:00 – Warsztaty. Spotkanie z praktyką,

13:00-14:00 – "Wstęp do Polskiego Języka Migowego" // Poznaj podstawy Polskiego Języka Migowego // Beata Ziarkowska-Ku­biak, Gallaudet Club (1 grupa max. 20 osób),

14:00 –16:00 – "Gest Słowo Ruch" // Praca na słowie w Polskim Ję­zyku Migowym. Jak powstaje poezja w PJM? // Arkadiusz Bazak (2 grupy, każda max. 10 osób),

17:00-18:30 – Przegląd. Konkurs Poezji Miganej,

18:30 – Kabaret BO-BEKA,

18:50 – Improwizacje. Ryszard Szarzyński,

19:10 – MMM – Młodzi Migają Muzykę,

19:40 – Wyniki Konkursu Poezji Miganej – wręczanie nagród,

20:00 – Zakończenie

....

Ale pomysl ! SmileSmileSmile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 20:44, 07 Wrz 2014    Temat postu:

Artyści niepełnosprawni malują obrazy z zabytkami UNESCO

Małopolskie zabytki, wpisane w 2013 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, są tematem tegorocznego, 16. Ogólnopol­skiego Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych. Zda­niem organizatorów, prace uczestników pleneru pozwalają w nowym świetle spojrzeć na zabytki.

Tegoroczny plener zorganizowano pod hasłem "Wieliczka, Po­wroźnik, Brunary Wyżne, Kwiatoń - zabytki na Liście UNESCO". "Zarówno Zamek Żupny w Wieliczce, jak i cerkwie z wymienio­nych miejscowości łączy najkrótszy staż na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszystkie te obiekty zostały na nią wpisa­ne w 2013 r." - powiedziała PAP Małgorzata Bogucka z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, które jest współorganizatorem kon­kursu.

W plenerze bierze udział blisko czterdziestu artystów z całego kraju, m.​in. z Katowic, Krakowa, Krosna, Lublina, Łodzi, Słupska, Sosnowca, Starachowic i Wałbrzycha.

Plener tradycyjnie rozpoczął się w piątek w Wieliczce, gdzie inspi­racją dla uczestników była dawna siedziba administracji kopalni soli - Zamek Żupny - oraz podziemna ekspozycja muzeum na III poziomie kopalni soli. W tym samym dniu uczestnicy malowali cerkiew łemkowską św. Jakuba Młodszego w Powroźniku (k. Kry­nicy Zdroju).

W programie na sobotę znalazły się Brunary Wyżne i cerkiew św. Michała Archanioła oraz cerkiew św. Paraskewy w Kwiato­niu.

Powstałe podczas pleneru prace zostaną zaprezentowane na wy­stawie w podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich Wie­liczka na początku listopada.

Zdaniem organizatorów, prace niepełnosprawnych artystów po­zwalają w nowym - bardziej emocjonalnym i kolorowym świetle - spojrzeć na zabytki.

"Pierwszy plener odbył się w roku 1999 r., kiedy zaprosiliśmy nie­pełnosprawnych artystów do naszej podziemnej ekspozycji w ko­palni soli. Obawialiśmy się, czy to miejsce, z natury ciemne, bę­dzie dla nich inspiracją, ale okazało się, że był to strzał w dziesiąt­kę. Oni zobaczyli tę kopalnię zupełnie inaczej, i - co ciekawe - tak bardzo kolorowo i radośnie. To zainspirowało nas do tego, by or­ganizować kolejne plenery" - powiedziała Małgorzata Bogucka.

Podczas poprzednich plenerów oprócz podziemnej ekspozycji i Zamku Żupnego artystom prezentowane była także kopalnia soli w Bochni, zamki w Niepołomicach i Nowym Wiśniczu, a także za­bytki związane z Janem Pawłem II. W 16. edycji są to zabytki wpisane ostatnio na listę UNESCO.

Jak poinformowała Małgorzata Bogucka, plenery cieszą się dużym zainteresowaniem, w niektórych uczestniczyło nawet 120 uczestników, ale obecnie liczba uczestników zależy od sponsorów i uzyskanych od nich pieniędzy.

"Uczestnicy plenerów tworzą bardzo ciekawą, subiektywną i pełną ciepła dokumentację tych wspaniałych miejsc. Dzięki tym pracom nauczyliśmy się zupełnie inaczej patrzeć na nasze zbio­ry, zobaczyliśmy je zupełnie inaczej. Zawsze po każdym plenerze dostajemy kilka obrazów do naszej kolekcji" - powiedziała Małgo­rzata Bogucka.

Jak dodała, plenery są też formą terapii i wymiany doświadczeń dla samych artystów.

Organizatorem pleneru jest Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka przy współpracy Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie.

W czerwcu ub.r. Zamek Żupny w Wieliczce razem z kopalnią soli w Bochni został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNE­SCO. W ten sposób razem z kopalnią soli w Wieliczce (wpisanej w 1978 r.) na liście UNESCO znalazły się wszystkie trzy obiekty związane z historycznym wydobyciem soli w Małopolsce. W tym samym czasie na listę trafiły też cerkwie drewniane w polskim i ukraińskim regionie Karpat.

...

Tak to jest czynienie dobra .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 18:04, 19 Gru 2014    Temat postu:

Częstochowa: premiera widowiska w wykonaniu niepełnosprawnych

Premiera widowiska pt. "Bajki - samograjki – prawdziwe historie", przygotowanego podczas zajęć Teatru Oczami Brata odbędzie się dzisiaj o godzinie 17.00 w Hali Sportowej Częstochowa. Wystąpi 35 artystów-amatorów - osoby z niepełnosprawnościami oraz wolontariusze.

- Przedstawienie ma cel edukacyjno-integracyjny. Łączy ludzi w różnych grupach wiekowych. Oprócz dzieci wystąpią również osoby dorosłe z niepełnosprawnościami, którym służy taka metoda aktywizacji. Niektórzy zrobili naprawdę duże postępy podczas prób – powiedział reżyser spektaklu i prezes Fundacji Oczami Brata Paweł Bilski.

Prace nad przedstawieniem rozpoczęto pod koniec września. Toczyły się na trzech artystycznych płaszczyznach – teatralnej, muzycznej i plastycznej. Scenariusz widowiska z przymrużeniem oka łączy różne, znane powszechnie bajki – Czerwony Kapturek spotyka np. w lesie Jasia i Małgosię, a Kot w Butach – Dziewczynkę z zapałkami. Wszyscy bawią się razem podczas dyskoteki.

- Widzowie mogą się spodziewać naprawdę czegoś niezwykłego. Będą akcenty humorystyczne, wiele osób na scenie, trochę zaskoczeń – podkreślił Bilski.

Wstęp na spektakl jest wolny. Po premierze prawdopodobnie będzie wystawiony jeszcze kilka razy. - Mamy już kilka propozycji – wyznał reżyser.

...

Pieknie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:33, 04 Lut 2015    Temat postu:

Film i muzyka dla leczonych na nowotwory

Film prezentujący przebieg radioterapii i stanowiska do chemioterapii, gdzie można słuchać muzyki relaksacyjnej mają wspierać w leczeniu chorych na nowotwory w Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach.

Jak podkreślają specjaliści z tej placówki, oba rozwiązania mają obniżyć u pacjentów poziom lęku. - Jeśli pacjent się mniej boi, stres jest mniejszy, jego układ odpornościowy pracuje lepiej – powiedziała onkolog kliniczny dr Agnieszka Boratyn-Nowicka podczas konferencji prasowej w przypadającym w środę Światowym Dniu Walki z Rakiem.

10-minutowy film przedstawia historię pacjenta - od momentu wejścia do poradni radioterapii do momentu leczenia. Prezentuje personel, pomieszczenia, sprzęt. Są w nim informacje o tym, jak należy się przygotować do radioterapii, jak pielęgnować skórę w jej trakcie, jakich działań niepożądanych można się spodziewać.

- Lęk jest mniejszy, kiedy pacjent ma wyobrażenie na temat tego, co się będzie działo. Lepiej też współpracuje, kiedy wie, co go czeka – na jakim stole będzie musiał się ułożyć, jak wygląda maska, czy inne unieruchomienie – mówiła specjalistka radioterapii onkologicznej dr Magdalena Jarosz.

- Pacjenci zazwyczaj zupełnie nic nie wiedzą o radioterapii, bardzo się tego boją, dlatego przygotowanie filmu wydało nam się dobrym pomysłem. Niektórzy mylą radioterapię z chemioterapią, zwłaszcza ich działania niepożądane, które są zupełnie inne – dodała.

Zdaniem jednego z pacjentów - Roberta, film jest przydatny. - Każdy, kto sobie nie zdaje sprawy, ma lęki; jak to zobaczy przekona się, że to wcale nie takie straszne – powiedział dziennikarzom.

Obniżeniu poziomu lęku służy też inne rozwiązanie w katowickim szpitalu – wszystkie stanowiska do chemioterapii są wyposażone w słuchawki, dzięki którym pacjenci, którzy sobie tego życzą, mogą słuchać dobranej do ich upodobań muzyki relaksacyjnej. Ci, którzy spróbowali, z reguły przy kolejnej chemioterapii też korzystają z tej możliwości.

- Chociaż mamy komfortową salę, to sama chemioterapia wiąże się ze stresem. (...) Muzyka pozwala się od tego odizolować, sprawia, że trauma jest łatwiejsza do zniesienia – tłumaczyła dr Boratyn-Nowicka.

- Na pewno muzyka uspokaja, rozluźnia. Ja bardzo lubię muzykę, pracując w kuchni zawsze słucham radia. Najbardziej lubię lata 70. – Abbę, Czerwone Gitary – mówiła pacjentka Elżbieta. Wśród propozycji dominują spokojne brzmienia, są też nagrania odgłosów przyrody.

- To naprawdę sprawa bardzo indywidualna, są pacjenci, którzy wymyślają sobie muzykę, o której ja bym nie pomyślała – jest dziewczyna, która najbardziej lubi irlandzki folk i staram się to dla niej sprowadzić – powiedziała psycholog kliniczny Jadwiga Tyrpa.

W Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach w 2014 r. leczono 2,5 tys. chorych z chorobą nowotworową.

...

Pieknie Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 22:08, 14 Kwi 2015    Temat postu:

Niezwykły spektakl na poznańskim Rynku. Celem niepełnosprawnych aktorów jest występ na scenie
Zenon Kubiak
14 kwietnia 2015, 13:54
Na poznańskim Starym Rynku odbyła się próba spektaklu pt. "Dom wariatów", w którym występują wyłącznie osoby niepełnosprawne intelektualnie - podopieczni Stowarzyszenia Na Tak.

Aktorzy, którzy zaprezentowali się przed publicznością złożoną z przechodniów spacerujących przez Stary Rynek, to grupa "Nowi w Nowym". Tworzą ją podopieczni Stowarzyszenia Na Tak.

- Spektakle wystawiamy już od kilku lat. Zaczynaliśmy od mimiki, pantomimy, ruchu na scenie, ale cały czas się rozwijamy – opowiada w rozmowie z Wirtualną Polską Hanna Rynowiecka, opiekunka grupy teatralnej „Nowi w Nowym” im. Wojciecha Deneki przy Warsztacie Terapii Zajęciowej „Przylesie”. – W pewnym momencie zaproponowałam, aby to sami aktorzy zdecydowali, jakie postacie chcieliby zagrać i o czym miałby być spektakl. Na ich podstawie zaczęliśmy tworzyć pierwszy scenariusz. W podobny sposób powstał nasz najnowszy spektakl pt. „Dom wariatów”, którego próbę odbyliśmy na rynku – dodaje.

„Dom wariatów” to historia przeciętnej rodziny i jej codziennych problemów – są momenty zabawne, ale i smutne. Jak podkreśla Rynowiecka, najważniejsze na scenie jest pokazanie emocji przez aktorów. Na scenie pojawiają się wyłącznie osoby niepełnosprawne – w sumie to 10 aktorów.

- Ich udział w spektaklu niesie ze sobą wiele aspektów terapeutycznych i społecznych, uczy ich pracy i odpowiedzialności – mówi opiekunka grupa.

Dla niepełnosprawnych aktorów to jednak przede wszystkim wspaniała przygoda i zabawa.
- Grałem już kiedyś w spektaklu westernowym, w którym byłem muzykiem grającym na pianinie. Teraz gram syna marnotrawnego, który brał narkotyki – opowiada Jarek, jeden z aktorów.

...

Serce rośnie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:55, 22 Sie 2015    Temat postu:

Terapia z elementami sztuki dla młodych chorych na raka


Nauka podstaw projektowania małych ogrodów i tworzenie swoich własnych - to propozycja terapii z elementami sztuki dla młodych osób cierpiących na choroby nowotworowe. We wrześniu w woj. śląskim rozpocznie się projekt "Mój kawałek ogrodu".

Według Michała Kuballi z Fundacji Giesche wykonywanie artystycznych prac manualnych z roślinnością pozwoli chorym wyciszyć się i zrelaksować, poprawi też ich samopoczucie.
REKLAMA


Organizowane przez katowicką Fundację Giesche i Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach przedsięwzięcie skierowane jest do osób poniżej 25. roku życia, które chorowały lub chorują na raka oraz do ich opiekunów.

Program przedsięwzięcia składa się m.in. z zajęć projektowania małych ogrodów i tworzenia własnych. - Chcemy, by uczestnicy mogli wyrazić siebie m.in. dzięki symbolice i różnorodności roślin. Do budowy własnego małego ogródka w donicy czy kartonie będzie można wybrać na przykład rośliny pachnące, przyjemne w dotyku, w różnej kolorystyce. Młodzież nauczy się też, jak odpowiednio łączyć i dobierać gatunki roślin – wyjaśnił Kuballa.

Zauważył, że pomoc i wsparcie psychologiczne dla osób cierpiących na chorobę nowotworową jest "ważne i potrzebne". - Dlatego chcemy młodym pacjentom śląskich oddziałów onkologicznych choć na chwilę poprawić nastrój, samopoczucie, i przekonać, że z powodu choroby nie muszą czuć się wykluczeni – powiedział.

Druga część projektu to zajęcia grupowe, podczas których uczestnicy, pod okiem botaników i artystów z katowickiej ASP, stworzą instalacje hydroponiczne, czyli tzw. ogrody bezglebowe.

Spotkania odbędą się m.in. w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie oraz w katowickiej ASP. Podczas zajęć uczestnicy będą też mogli skorzystać z porad psychologa.

Rekrutacja do projektu "Mój kawałek ogrodu" potrwa do końca sierpnia; pierwsze spotkania zaplanowane są na początku września.

...

Bardzo ciekawe.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 15:10, 28 Sie 2015    Temat postu:

Kraków: koncerty w więzieniach, szpitalach, domach dziecka

filharmonia - Shutterstock

W krakowskich więzieniach, szpitalach, domach dziecka i domach opieki społecznej trwają koncerty utworów Mozarta i Beethovena. Kompozycje wykonuje ceniony izraelski altowiolista Avri Levitan oraz młodzi polscy muzycy.

Koncert finałowy odbędzie się w Filharmonii Krakowskiej w sobotę.
REKLAMA


Koncerty w krakowskich placówkach są elementem międzynarodowego projektu Musethica, w ramach którego Avri Levitan, wraz z uzdolnionymi młodymi muzykami z poszczególnych krajów, daje koncerty dla podopiecznych centrów socjalnych.

W Krakowie z Izraelczykiem utwory Mozarta i Beethovena wykonują Martyna Dziechciarz (altówka), Katarzyna Denkiewicz (skrzypce) i Zuzanna Szambelan (wiolonczela) oraz Izraelczyk Tal First (skrzypce).

- Musethica daje muzykę osobom, które nie mogą przyjść do sali koncertowej. Szczególną cechą jest też to, że młodzi muzycy muszą mieć specjalne zdolności muzyczne, muszą być oddani muzyce. Każdy koncert ma być niezwykły i wykonany na najwyższym poziomie. Koncerty w ośrodkach dla niepełnosprawnych, dla bezdomnych, w hospicjach muszą być wykonane na takim samym poziomie jak te w prawdziwych salach koncertowych, jak w filharmonii w Krakowie czy Musikverein w Wiedniu – tłumaczy Levitan w komunikacie prasowym przesłanym dziennikarzom.

Studenci z różnych krajów, zwykle zwycięzcy międzynarodowych konkursów, którzy uczestniczą w projekcie, prowadzeni są przez Levitana, ale i przez innych uznanych muzyków - są wśród nich soliści Filharmonii Berlińskiej, profesorowie Centralnego Konserwatorium Muzyki w Pekinie, Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Londynie, Akademii Muzyki i Tańca w Jerozolimie, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, znane kwartety smyczkowe.

Projekt Musethica, zainicjowany przez Levitana, rozpoczął się w 2012 r. w Saragossie. Ma na celu wspieranie kształcenia utalentowanych młodych muzyków oraz koncerty dla zróżnicowanych grup odbiorców, a zwłaszcza dla tych, którym grozi wykluczenie społeczne. Koncerty odbywają się głównie w Izraelu, Niemczech, Szwecji i Chinach.

...

Ciekawa inicjatywa.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 15:17, 02 Wrz 2015    Temat postu:

Białystok: przedstawienie o wywózkach na Sybir z udziałem osób niesłyszących

Białystok: przedstawienie o wywózkach na Sybir z udziałem osób niesłyszących - Thinkstock

Osoby niedosłyszące i niesłyszące przygotowały spektakl o zsyłkach na Sybir; dzisiaj wieczorem zostanie on zaprezentowany na deskach Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Przedstawienie ma być dla niesłyszących zachętą do poznawania historii.

Przedstawienie "Więzienie świata" to projekt białostockiego Stowarzyszenia Pomocy Niesłyszącym MIG-iem.
REKLAMA


To pierwszy projekt w regionie, w którym osoby niesłyszące i niedosłyszące mają okazję zetknąć się z historią - powiedziała Joanna Zembrowska-Wojno ze Stowarzyszenia MIG-iem. - Historia jest dla nich bardzo ważna, ale przez brak dostępu do materiałów dostosowanych do ich potrzeb, jest mało znana - powiedziała. A - jak dodała - projekt pokazał, że można interesować się historią, pokazał też sposoby by ją poznawać. Mówiła, że okazało się też, iż historia zsyłek na Sybir jest dla wielu z nich bliskim tematem, bo mają w rodzinie osoby, które były deportowane na Wschód.

Spektakl "Więzienie świata" to efekt kilkumiesięcznych warsztatów teatralnych. Oparty jest o wspomnienia zebrane przez uczestników, ale też o materiały, które udostępniło powstające w mieście Muzeum Pamięci Sybiru. To historia dziewczynki w niebieskiej sukience, która została deportowana na Sybir, tam dorastała i spędziła całe swoje życie. - Zależało nam, aby pokazać atmosferę tamtych czasów, uczucia i lęki, jakie towarzyszyły ludziom. Chcieliśmy też pokazać życie na zsyłce, co tych ludzi tam czekało i jak sobie radzili - powiedziała opiekunka grupy i jedna z twórczyń przedstawienia Izabela Wilczewska.

W projekcie wzięło udział 26 osób w wieku od 6 do 80 lat, to zarówno osoby niesłyszące, niedosłyszące jak i słyszące, które w rodzinie mają osoby z dysfunkcją słuchu. Zembrowska-Wojno powiedziała, że projekt po raz pierwszy przyciągnął niesłyszących i niedosłyszących w starszym wieku właśnie ze względu na historię.

Seniorki, Jadwiga Cis i Barbara Maciorowska, które grają w przedstawieniu dorosłą już dziewczynkę w niebieskiej sukience mówiły, że same zgłosiły się do projektu, bo zainteresował je temat Sybiru. Pani Jadwiga powiedziała, że na początku było trudno i miała obawy, czy da sobie radę. - Ale tu nie, że ja mam 80 lat i nie dam rady, nie mam dość i chcę dalej występować - dodała.

Zembrowska-Wojno powiedziała, że wiele osób niesłyszących rezygnuje z aktywności, bo ma obawy czy "się w dane miejsce nadają". - Zachęcenie ich do udziału w projekcie ma też znaczenie dla innych niesłyszących, którzy dzięki temu mogą przyjść do teatru, zobaczyć, że i teatr i historia są też dla nich. Może być to zachęta do poznawania historii własnej rodziny - dodała.

Projekt został zrealizowany ze środków prezydenta Białegostoku, województwa podlaskiego oraz Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra".

...

Ilez dobra. Historia sztuka i pomoc niepelnosprawnym. Łączenie wielu dobrych spraw.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:30, 19 Wrz 2015    Temat postu:

Radio Olsztyn

Olsztyn: festiwal twórczości osób głuchoniewidomych

Olsztyn: festiwal twórczości osób głuchoniewidomych

Odkryj w sobie artystę – to hasło Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Wszelakiej Osób Głuchoniewidomych. Uczestnicy, odbywającego się w olsztyńskim Kortowie, festiwalu biorą udział w licznych warsztatach plastycznych, literackich, tanecznych i teatralnych.

W niedzielę głuchoniewidomi zaprezentują efekty prac warsztatowych w Bibliotece Uniwersyteckiej. Tam też, dodatkową atrakcją będzie wystawa fotografii pt.
REKLAMA


"Otwórz oczy, usłysz nas – naprawdę jesteśmy" oraz wystawa zorganizowana z prac plastycznych powstałych podczas warsztatów z poprzednich edycji festiwali.

Organizatorzy chcą w ten sposób pokazać twórczość osób głuchoniewidomych, a przede wszystkim uświadamiać innym, że istnieją osoby z jednoczesnym poważnym uszkodzeniem wzroku i słuchu.

Festiwal Twórczości Wszelakiej Osób Głuchoniewidomych odbywa się po raz siódmy.

...

Brawo!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:03, 07 Lis 2015    Temat postu:

Spektakle dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu


Rzeszowski teatr "Maska" przygotował cztery spektakle z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy. To przedstawienia dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Trzy z nich będzie można zobaczyć w listopadzie jako program pilotażowy.

Jak poinformowała dyrektorka teatru Monika Szela, są to przedstawienia przygotowane głównie z myślą o najmłodszych, ale także i dorośli – jej zdaniem – będą się dobrze bawić.
REKLAMA


Jak dodała, jest także przygotowany spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych - jednoaktówka Sławomira Mrożka "Na pełnym morzu", który był już zaprezentowany i w przyszłym roku teatr wystawi go ponownie. - Po to przygotowujemy specjalnie dla niepełnosprawnych widzów spektakle, żeby je pokazywać. Jeżeli idea się sprawdzi, będzie zainteresowanie, to na pewno zrealizujemy kolejne tytuły – zapewniła dyrektorka.

Już jutro pokazany zostanie "Piotruś Pan". W innych terminach publiczność będzie mogła zobaczyć jeszcze "Historię Śnieżki" i "Najmniejszy samolot na świecie".

Koordynatorka pracy artystycznej w "Masce" Joanna Glazar podkreśliła, że do audiodeskrypcji i tłumaczenia na język migowy wybrano przedstawienia najlepsze, cieszące się dużym powodzeniem wśród widzów i odnoszące sukcesy na festiwalach.

Z myślą o widzach niewidomych i niedowidzących przygotowane zostały specjalne słuchawki, w których na żywo lektor opisuje to, co dzieje się na scenie, ale także opisuje np. scenografię, grę aktorów, kostiumy, barwy i światło, których osoby niewidome nie są w stanie samodzielnie zobaczyć.

- Dzięki temu niewidomi mogą w pełni uczestniczyć w spektaklu, podążając za rozwijającym się wątkiem historii, samodzielnie interpretować treści wizualne oraz zrozumieć co dzieje się na scenie - zaznaczyła Glazar.

Natomiast dla osób niesłyszących i niedosłyszących przygotowano tłumaczenie spektaklu na język migowy; w trakcie przedstawienia obok sceny stoi tłumacz, który na bieżąco "miga" tekst sztuki.

Zdaniem Glazar takie spektakle to dla wielu widzów korzystających z audiodeskrypcji lub tłumaczenia na język migowy jedna z niewielu okazji, podczas której mogą w pełni śledzić zamiary twórców przedstawienia i samodzielnie je interpretować.

Na każdy spektakl w okresie pilotażowym wstęp dla osób niewidomych i niesłyszących oraz ich opiekunów jest bezpłatny. Jednak z uwagi na ograniczoną ilość miejsc konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

Projekt zakładający przystosowanie do odbioru przez osoby z dysfunkcjami wzroku i słuchu czterech spektakli "Maski" został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015.

Glazar poinformowała, że tłumaczenia na język migowy podjęli się tłumacze z Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych, wspierający projekt także podczas warsztatów teatralnych. Natomiast podczas przygotowywania audiodeskrypcji i technicznej strony pokazu teatr skorzystał z pomocy warszawskiej Fundacji Kultury Bez Barier, która od wielu lat prowadzi działania umożliwiające osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu samodzielny odbiór sztuki.

Dodała, że fundacja Kultura Bez Barier jest autorem audiodeskrypcji do prawie 85 spektakli w 24 polskich teatrach, audiodeskrypcji i napisów dla niesłyszących do 56 filmów. Wykonała także adaptację w 7 muzeach (m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski, Muzeum Narodowe w Warszawie, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa).

...

Cenne.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:15, 07 Lis 2015    Temat postu:

Konkurs Umiejętności Osób Niepełnosprawnych w Bydgoszczy

Konkurs Umiejętności Osób Niepełnosprawnych w Bydgoszczy - Shutterstock

Malują, gotują, rzeźbią i śpiewają. Żyją jak każdy z nas, bo niepełnosprawność to nie koniec świata. Uczestnicy warsztatów terapii zajęciowych z całej Bydgoszczy zaprezentowali swoje umiejętności.

W Zespole Szkół Spożywczych odbył się 13. Międzywarsztatowy Konkurs Umiejętności Osób Niepełnosprawnych.
REKLAMA


Niepełnosprawni pokazali swoje prace plastyczne, rękodzielnicze, bukieciarskie, umiejętności kulinarne i artystyczne.

...

I to jest to!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:53, 12 Lis 2015    Temat postu:

Młodzież nakręciła film o tym, jak powinno być

Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Radolinie - Joanna Szymczak / Materiały prasowe

Pod koniec października w czterech szkołach w powiecie konińskim odbyły się niecodzienne lekcje i premiera filmu "Pozytywna postawa to podstawa", w którym udział wzięli młodzi aktorzy z niepełnosprawnością i sprawni. To taki krótki przepis jak normalnie, łatwo i z uśmiechem robić coś razem. Film jest uzupełnieniem lekcji prowadzonych przez niepełnosprawnych koszykarzy z Konińskiego Klubu Sportowego MUSTANG.

- Film jest odpowiedzią na to, co dzieje się w dzisiejszym świecie – każdy pędzi w swoją stronę, a gdy zobaczy kogoś niewidomego lub na wózku, omija go szerokim łukiem… Często wynika to z faktu, że nie wiemy, jak się zachować - podkreśla Joanna Szymczak z Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, która realizuje projekt. Widzimy Wojtka, Weronikę, Olka i Szymona – fajnych, młodych ludzi, którzy mimo wózka chcą żyć normalnie, uczyć się i realizować swoje pasje, a co najważniejsze swoim zachowaniem zachęcają do współdziałania pełnosprawne dzieci i młodzież. Specjalnie do filmu powstała piosenka, którą wykonał autor - DaniellFellipe, wolontariusz Fundacji.
REKLAMA


Podczas spotkań edukacyjnych w szkołach sportowcy opowiadali o przyczynach swojej niepełnosprawności oraz o zmianach w ich życiu, które nastąpiły w momencie, gdy usiedli na wózku. Głównym celem tych spotkań jest zwrócenie uwagi na aspekt niepełnosprawności i aktywności fizycznej. Sportowcy podkreślali, że niepełnosprawność to stan ciała, a nie umysłu. Opowiadali również o tym, że największym szczęściem w życiu jest odnalezienie pasji. W ich przypadku jest to koszykówka. Ogromną niespodzianką dla młodzieży okazała się możliwość zagrania meczu koszykówki z perspektywy wózka.

- Cieszę się, że dostrzegłem w młodzieży przyjazną postawę. Oni najpierw widzą człowieka, a dopiero potem wózek i różnego rodzaju ułomności, które tak naprawdę w niczym nie przeszkadzają. Integracja jest złym słowem, gdyż nigdy nie osiągniemy tego samego poziomu (bo albo wszyscy siądziemy na wózki albo wszyscy będziemy chodzić), ale możemy i powinniśmy szanować swoją odmienność - mówi Krzysztof Zieliński, jeden z zawodników KKS Mustang.
e4d5fd94-811b-45f1-94de-0b28c8120446 Lekcja w Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Kazimierzu Biskupim - Joanna Szymczak / Materiały prasowe
Lekcja w Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Kazimierzu Biskupim

Film i spotkania edukacyjne w szkołach regionu konińskiego realizowane są przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ w ramach projektu "Pozytywna postawa to podstawa" współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

...

Pieknie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:20, 29 Lis 2015    Temat postu:

Kielce: wystawa dla niewidomych w Centrum Geoedukacji


Pierwsza w Polsce wystawa pozwalająca poznawać historię ziemi przez niewidomych i niedowidzących powstała w Centrum Geoedukacji w Kielcach. Zwiedzający poprzez dotyk mogą zapoznać się z fakturą skał i czytać informacje zapisane alfabetem Braille’a.

Na nowatorską ścieżkę edukacyjną składają się specjalnie skomponowane tablice edukacyjne dotyczące różnorodności geologicznej Gór Świętokrzyskich. Zaprezentowano na nich okazy skał z naturalną powierzchnią do badania dotykiem oraz tabliczki z informacją w alfabecie dla niewidomych i niedowidzących.
REKLAMA


Jak powiedziała Martyna Sutowicz z Geoparku Kielce zapotrzebowanie na taką wystawę było zauważalne już od dawna. „Odwiedzały nas często grupy osób niewidomych i niedowidzących. Stąd pomysł, by także tym osobom pokazać geologię regionu w jak najbardziej przystępny sposób” – zaznaczyła.

Jak informują twórcy ekspozycji „w trakcie dobierania właściwych fragmentów skał zbierający je geolog musiał wcielić się w osobę niewidomą i pobrać takie próbki, które były w stanie opowiedzieć mu w trakcie dotykania o swojej historii”. Skompletowanie wszystkich potrzebnych okazów zajęło pół roku pracy.

Otwarcie wystawy zaplanowano na poniedziałek. Ekspozycja powstała w ramach projektu dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

W rozmowie Sutowicz dodała, że Geopark ma już doświadczenie we współpracy z niewidomymi. Realizowany był tam m.in. projekt "Natura bliska niewidomych", w ramach którego organizowano warsztaty. Powstały także spisane w alfabecie Braille’a specjalne przewodniki.

Kielecki "Geopark" jest miejską jednostką budżetową utworzoną w 2003 r. dla lepszego wykorzystania walorów tutejszych rezerwatów skalnych. Kielce posiadają bowiem aż pięć rezerwatów przyrody, z których cztery - Kadzielnia, Ślichowice, Wietrznia i Białogon-Biesag - to rezerwaty geologiczne.

W 2012 r. otwarto działające w ramach "Geoparku" Centrum Geoedukacji - miejsce, które w nowoczesny sposób przybliża wiedzę geologiczną i geograficzną. Placówkę co roku odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób.

Ośrodek - którego budynek wkomponowano w zbocze kamieniołomu Wietrznia - jest jedną z najważniejszych atrakcji na trasie Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego, wiodącego przez najciekawsze geologiczne miejsca regionu świętokrzyskiego.

...

Znakomicie!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:57, 12 Sty 2016    Temat postu:

Akademia Młodzieży;
Terapia poprzez sztukę

Warsztaty stworzyły młodzieży wiele okazji do rozwijania różnorodnych umiejętności związanych z cyrkiem - Materiały prasowe

Akademia Młodzieży – fundacja z Polic k. Szczecina działająca na rzecz młodzieży z mniejszymi szansami edukacyjnymi zakończyła właśnie kolejny projekt artystyczno – wychowawczy. "Magia cyrku" to tyłu międzynarodowych warsztatów artystycznych, w których udział wzięli podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży, Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 6 w Warszawie oraz wolontariusze z Centrum Młodzieżowego w Odessie.

Wspólne tygodniowe warsztaty stworzyły młodzieży wiele okazji do rozwijania różnorodnych umiejętności związanych z cyrkiem. Uczestnicy wymiany nagrali też pamiątkowy film relacjonujący przebieg warsztatów.
REKLAMA



Działające przy MOW w Trzebieży i MOS nr 6 w Warszawie młodzieżowe grupy artystyczne to autorskie pomysły jej liderów na wspieranie rozwoju młodzieży zagrożonej niedostosowaniem społecznym. Ich praca koncentruje się na poszukiwaniu i rozwijani indywidualnych uzdolnień młodzieży oraz upowszechnianiu rezultatów ich twórczości.

Takie działania o charakterze edukacji poza formalnej wspiera Akademia Młodzieży, organizując m.in. międzynarodowe wymiany, warsztaty artystyczne oraz ogólnopolski Przegląd Twórczości Młodzieży "PRZETWORNIK" dla wychowanków ośrodków resocjalizacyjnych i socjoterapeutycznych.
14d89248-b6b3-4a4a-8484-c34a98db4c1f Materiały prasowe


Grupa ArtCrew z MOW Trzebież w ramach projektu Akademii Młodzieży nagrała w zeszłym roku film fabularny FATHER0 opowiadający o trudnych relacjach z ojcami. Muzykę do filmu udostępniła wychowankom MOW grupa LUXTORPEDA.

Obecnie chłopcy z Ośrodka nagrywają swoją pierwszą płytę z autorskimi utworami oraz przygotowują teatralne przedstawienia bajek, których premiera planowana jest na marzec br. Z pewnością przydadzą się w nich umiejętności cyrkowe, zdobyte podczas zakończonych właśnie międzynarodowych warsztatów cyrkowych.

...

Wspaniale.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:42, 03 Lut 2016    Temat postu:

Nie żyje Bohdan Głuszczak - twórca sukcesów Pantomimy Olsztyńskiej

Nie żyje Bohdan Głuszczak - twórca sukcesów Pantomimy Olsztyńskiej - Shutterstock

W wieku 80 lat zmarł w Olsztynie Bohdan Głuszczak - reżyser i aktor, wieloletni dyrektor i twórca najważniejszych spektakli Olsztyńskiej Pantomimy Głuchych. Był uważany za prekursora arteterapii, czyli leczenia przez sztukę.

O śmierci artysty poinformował Tadeusz Prusiński, autor książki "Milczący komedianci. Rzecz o Bohdanie Głuszczaku i Pantomimie Olsztyńskiej". Głuszczak zmarł dziś rano w hospicjum w Olsztynie, po długiej i ciężkiej chorobie.
REKLAMA


Od 1959 r. przez 30 lat kierował Pantomimą Olsztyńską - amatorskim regionalnym teatrem ruchu, skupiającym osoby głuchonieme, wielokrotnie nagradzanym na festiwalach teatralnych. Był twórcą największych osiągnięć tego zespołu. Zrealizował z nim 22 widowiska pantomimiczne, inspirowane mitologią i Biblią oraz muzyką, malarstwem i rzeźbą. W spektaklach wykorzystywał utwory Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Ludomira Różyckiego, Karola Szymanowskiego i Czesława Niemena.

Zdaniem Prusińskiego, można wręcz mówić o "pantomimie Głuszczaka", jako o odrębnym zjawisku scenicznym. - Jej znakiem rozpoznawczym była forma i "razowość", czyli pewna surowość, szorstkość, kanciastość ruchu pantomimicznego. Ruchu odmiennego od ułożonego gestu pantomimicznego mistrza nad mistrzami Marcela Marceau czy Pantomimy Wrocławskiej Henryka Tomaszewskiego, w której zresztą Głuszczak odbywał kilkakrotnie artystyczne staże - ocenił.

Głuszczak jest uważany za prekursora arteterapii. Umożliwiał niepełnosprawnym słuchowo realizację ich artystycznych pasji, pomagał im integrować się przez sztukę z resztą społeczeństwa. Przez 30 lat w zespole Pantomimy Olsztyńskiej pracowało w sumie blisko 250 młodych aktorów-amatorów.

- Dla środowiska osób głuchych Głuszczak był wyrocznią, duchowym i intelektualnym przewodnikiem. Traktowali go jak ojca, szli do niego nawet z najintymniejszymi sprawami - wspomina Prusiński.

Głuszczak - jako reżyser lub choreograf - był autorem blisko 100 realizacji scenicznych w 22 teatrach zawodowych w całym kraju. Współpracował z wieloma reżyserami i aktorami, m.in. Jerzym Grzegorzewskim, Augustynem Blochem, Markiem Okopińskim, Jerzym Jarockim, Adamem Hanuszkiewiczem, Stanisławem Hebanowskim, Agnieszką Holland, Gustawem Holoubkiem i Markiem Walczewskim.

Bohdan Głuszczak urodził się 1 stycznia 1936 r. w Hajnówce. Drogę artystyczną zaczynał na początku lat 50. ub. wieku w amatorskich zespołach teatralnych. Ukończył najpierw Wydział Reżyserski Teatru Niezawodowego, a w 1964 r. Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Łodzi i trzy lata później Wydział Reżyserii PWST w Warszawie.

W 1999 r. uzyskał tytuł profesora sztuk teatralnych. Przez wiele lat był "uwielbianym przez studentów" wykładowcą m.in. Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od 2012 r. był Honorowym Obywatelem Olsztyna.

...

Nadzwyczaj wybitna sztuka!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 13:48, 19 Lut 2016    Temat postu:

PAP

Olsztyn: teatroterapia dla pacjentów onkologicznych
Olsztyn: teatroterapia dla pacjentów onkologicznych - Shutterstock

Pacjenci oddziałów onkologicznych olsztyńskiej Polikliniki mogą od dzisiaj oglądać spektakle przygotowane przez Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Są to wybrane przedstawienia, które zostały zarejestrowane w formie filmowej i obecnie będą prezentowane chorym.

Dzisiaj podczas inauguracji "Teatralnego Kina Jaracza - Zdrowa Dawka Cooltury" pacjenci z oddziałów radio i chemioterapii obejrzeli przedstawienie "Klaun" Pavla Kohouta w reżyserii Giovanniego Castellanosa.
REKLAMA


- Chcemy się angażować w różne akcje społeczne. Oczywiście oprócz tego, że chcemy docierać do jak największej grupy odbiorców, zależy nam na tym, by teatr i nasze propozycje docierały do tych osób, które chciałyby uczestniczyć w olsztyńskim życiu artystycznym, ale z jakichś powodów nie mogą. Cieszymy się, że możemy być obecni w Poliklinice i pokazywać nasze archiwalne spektakle pacjentom szpitala - podkreślił wicedyrektor Teatru im. Jaracza w Olsztynie Piotr Filipowicz.

Jak dodał pomysł pokazywania spektakli w formie nagrań filmowych to kontynuacja letniego kina teatralnego. Latem ubiegłego roku festiwal teatralny z przeglądem przedstawień odbył się na plaży miejskiej nad jeziorem Ukiel w Olsztynie.

- Teatr latem ma przerwę urlopową, aktorzy odpoczywają po całorocznej pracy, ale nie chcieliśmy znikać z horyzontu kulturalnych propozycji i postanowiliśmy pokazywać archiwalne spektakle. Nie oznacza to, że spektakle są dawne, sprzed kilku lat, pochodzą sprzed roku, 2 lat, są po prostu archiwizowane przez Teatr Jaracza. Latem były pokazywane na ekranie na jednym z tarasów widokowych i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Na widowni na plaży zawsze był nadkomplet, postanowiliśmy ten projekt dalej rozwijać - wyjaśnił wicedyrektor Filipowicz.

W kolejnych miesiącach pacjenci Polikliniki zobaczą w wersji filmowej: "Nie dorosłem czyli piosenki Taty Kazika", "Rewizora", "Ich czworo" oraz "Dwadzieścia minut z aniołem".

Dyrektor Polikliniki Marian Stempniak podkreślił, że spotkanie z teatrem w szpitalu to z pewnością forma terapii. - Dzięki temu pacjenci mogą zamaskować myśli o chorobie, myśli o tym, że na sąsiednim łóżku też leży pacjent. Teatroterapia to jest też pomoc w zwalczeniu choroby. Nastawienie psychiczne i optymizm, że »wrócimy niebawem do domu«, że »będziemy mieć kontakt z rodziną dziećmi, wnukami« plus przekazana tutaj dawka kultury ma absolutny zdrowotny wpływ - ocenił dyrektor Stempniak.

Dodał, że każdego dnia na oddziałach onkologicznych olsztyńskiej Polikliniki przebywa około 85 pacjentów.

...

Wszystko dobre Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 11:54, 26 Lut 2016    Temat postu:

Fundacja Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki
Wrocławska fundacja w finale "Albertiany"
Zwycięska sztuka pt. "Burza" zostanie przedstawiona podczas wielkiego finału w Krakowie - Fundacja Przyjazny Dom

Grupa teatralna Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki z Wrocławia okazała się najlepsza podczas regionalnego przeglądu Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana" 2016. Zwycięska sztuka pt. "Burza" zostanie przedstawiona podczas wielkiego finału, który odbędzie się 14 marca w Krakowie.

Scenariusz spektaklu Przyjaznego Domu powstał na motywach zaczerpniętych z dramatu "Burza" Williama Shakespeare'a. W przedstawieniu świat szekspirowskich duchów został wykreowany przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną, natomiast postaci ludzkie zostały przedstawione za pomocą lalek. Poprzez utożsamienie się osób niepełnosprawnych z tajemniczym, a zarazem posiadającym niezwykłą siłę oddziaływania na ludzkie losy światem duchów, reżyserka chciała podkreślić wyjątkowość tych osób.
REKLAMA


– Przewodnim tematem spektaklu jest wolność. Osoby niepełnosprawne intelektualnie wołają ze sceny o to, by respektować ich prawo do wolności. Robią to jednak nie za pomocą bezpośrednich komunikatów i potocznego słownictwa, lecz za pomocą scenicznych metafor i szekspirowskich rymów. Spektakl stanowi ich osobistą wypowiedź, przygotowaną w procesie trwających przez okres ośmiu miesięcy prób oraz szczerych rozmów na temat ich własnej potrzeby wolności i miłości – tłumaczy Magdalena Celniaszek, odpowiedzialna za przygotowanie scenariusza i grupy.

W eliminacjach regionalnych XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno–Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana" 2016 wzięło udział dwanaście grup. Reprezentowały one placówki z woj. dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Sztuki zostały wystawione 22 lutego na deskach Wrocławskiego Teatru Lalek. Aktorzy z grupy teatralnej "Teatr pod Jabłonką", istniejącej przy Środowiskowym Domu Samopomocy wrocławskiej Fundacji Przyjazny Dom, którzy zajęli I miejsce, zaprezentują swoją sztukę podczas finału, który odbędzie się już 14 marca w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Czy wrocławscy widzowie będą jeszcze mieli szansę zobaczyć sztukę "Burza" w wykonaniu podopiecznych Fundacji? Autorzy nie zaprzeczają, ale szczegółów na razie nie zdradzają.

Pracę grupy teatralnej Fundacji Przyjazny Dom koordynuje Magdalena Celniaszek, stroje do spektaklu uszyły Agnieszka Piotrowska i Anna Knychała, muzykę napisał Wojtek Senus, a nad ustawieniem świateł czuwała Mariola Makowska.
bf27bde0-6c14-4e15-b3a1-749f6997f0d3 Fundacja Przyjazny Dom


Organizatorami Festiwalu są: Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Fundacja im. Brata Alberta.

Fundacja Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki z siedzibą przy ul. Okulickiego 2 we Wrocławiu to wielofunkcyjny Ośrodek Rehabilitacyjno-Opiekuńczy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. W Ośrodku prowadzone są: Środowiskowy Dom Samopomocy, Dom Pomocy Społecznej i Mieszkanie Chronione.

...

Bardzo cenne.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:42, 04 Kwi 2016    Temat postu:

PAP

Wrocław: grafiki pacjentów hospicjum w Muzeum Narodowym

Wystawę prezentującą 30 prac graficznych autorstwa pacjentów Bonifraterskiego Centrum Opieki Hospicyjnej można zobaczyć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. To przykład tego jak aktywność artystyczna wpływa na poprawę kondycji osób chorych – podkreślają organizatorzy.

Prace prezentowane na otwartej w poniedziałek wystawie powstawały przez rok. W ich tworzenie zaangażowanych było kilkunastu pacjentów Bonifraterskiego Centrum Opieki Hospicyjnej.
REKLAMA


Pomysłodawcą projektu jest Michał Krasnosielski, z wykształcenia historyk sztuki, który jest opiekunem medycznym i szefem wolontariatu we wrocławskim Hospicjum Bonifratrów.

- Zainspirował go dr Jan Siestrzyński, który pod koniec XIX w. w warszawskim Instytucie dla Głuchoniemych zorganizował pracownię litograficzną, a w jej działanie zaangażował swoich podopiecznych. Okazało się, że to doskonały pomysł na aktywizowanie osób chorych i ukierunkowanie ich uwagi na celowe działanie, co przyczynia się do poprawy ich ogólnej kondycji - poinformowała rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów.

Pacjenci przy pomocy pracowników hospicjum, wolontariuszy oraz artystów z wrocławskiej ASP wykonali grafiki techniką akwaforty. Prace zostały wykonane na papierze czerpanym, który dostarczyło Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

Najczęstszym tematem grafik wykonanych przez podopiecznych Bonifraterskiego Centrum Opieki Hospicyjnej jest martwa i żywa natura. - Pierwsze szkice powstawały zwykle na papierze, tworząc szablon do odwzorowania. Przenosząc wybrane ilustracje na płytki, pacjenci zwykle pracowali samodzielnie, czasami tylko z nieznaczną pomocą koordynatorki zajęć - dodała Kowalów.

Ekspozycję "Sztuka pomagania. Grafika autorska Pacjentów Bonifraterskiego Centrum Opieki Hospicyjnej we Wrocławiu" można zwiedzać do 23 kwietnia. Następnie prace trafią na aukcję, z której dochód zostanie przeznaczony dla podopiecznych Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

...

Piekne...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy