Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Kultura saska .

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136681
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:37, 15 Sty 2012    Temat postu: Kultura saska .

Wystawa porcelany z Miśni w Muzeum Narodowym

Wyroby pochodzące z najważniejszych okresów działalności Królewskiej Manufaktury Porcelany w Miśni będzie można obejrzeć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Ozdobą ekspozycji są naczynia z serwisu "łabędziego" - jednej z najsłynniejszych zastaw europejskich.

Jak poinformowała rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów, najstarsze eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z pierwszej dekady XVIII w. "To czarki i dzbanek oraz figurka przedstawiająca Augusta II Mocnego, dokumentujące pionierski okres funkcjonowania miśnieńskiej manufaktury - tzw. okres boetterowski" - wyjaśniła rzeczniczka. Pierwszy okres funkcjonowania manufaktury swoją nazwę zawdzięcza młodemu alchemikowi Johannowi Friedrichowi Boettgerowi, który był zatrudniony na dworze Augusta II Mocnego. Alchemik wraz z fizykiem Ehrenfriedem Waltherem von Tschirnhausem w 1707 r. wyprodukowali rodzaj kamionki o czerwonym kolorze. Dwa lata późnej zastąpili czerwony kolor białym kaolinem.

Produkcja porcelany na zamku w Miśni ruszyła w 1710 r. Skład masy i proces wytwarzania porcelany przez długi czas były ścisłą tajemnicą, której powiernikiem był Boettger.

Najcenniejszymi eksponatami pokazywanymi na wrocławskiej są dwa naczynia z serwisu "łabędziego" - jednej z najsłynniejszych zastaw europejskich. Reprezentują one kolejny etap działalności manufaktury, związany z wybitnymi projektantami i twórcami Gregoriusem Hoeroldtem i Johannem Joachimem Kaendlerem.

"Hoeroldt inspirował się wzorami chińskimi, Kaendler potraktował porcelanę jak tworzywo rzeźbiarskie, wykonał między innymi wielkie figury ptaków i zwierząt do wyposażenia Pałacu Japońskiego" - wyjaśniła Kowalów.

Twórcą serwisu "łabędziego" jest Kaendler, który wykonał go na zamówienie dostojnika dworu Henricha von Bruehla w latach 1737-1741. Zastawa składała się z 2200 elementów i była przeznaczona dla 100 osób. Wrocławskie Muzeum Narodowe w 1971 i 1981 r. kupiło półmisek i talerz z tego serwisu.

Na wystawie będzie można również zobaczyć eksponaty z kolejnych etapów działalności manufaktury. To m.in. porcelana pochodząca z lat 70. XVIII w., na której widoczne są wzory inspirowane neoklasycznymi naczyniami francuskimi z wytwórni w Sevres, czy eksponaty z przełomu XIX i XX w., na których pojawiły się elementy secesji inspirowane modną wówczas porcelaną kopenhaską. Wystawę będzie można oglądać od 18 stycznia do 30 kwietnia.

>>>>>

Malo kto w Polsce wie ze wyniku zwiazkow z Rzeczapospolita Sakosonia przezyla niebywaly rozkwit i to KULTURALNY !!! Co jest ewnementem na tle Niemiec nie majacych wielu talentow artystycznych .
To co dla Polaski bylo szczytem upadku dla nich bylo szczytem rozkwitu ! Taki paradoks . Ale pamietajmy ze Rzeczpospolita bedac najbardziej cywilizowanym krajem swiata polaczyla sie z germanskimi dzikusami .
Poziom Augusta mocnego byl taki ze własnoręcznie łamał podkowy i płodził nieślubne dzieci ( 5 tysiecy czy cos ) . Taki byl jego poziom zainteresowan . Totez dla nas taki ,,tytan'' byl katstrofa i kraj upadl . Ale dla dzikusow bylo to wielkie podniesienie ! Totez doszli do niebywalego rozkwitu !
Widzimy tutaj ze w wyniku polaczenia nastepuje swoiste wyrownanie poziomow . Niestety ci wyzej zjezdzaja w dol a ci nizej jada w gore .
Dal nas byla to jednak katastrofa bo Polska i tak juz ciagnela caly wschod stojacy nizej w gore a tu jeszcze Saksonie . Nie dala rady bo pamietajmy ze nie bylo Slasak ani Pomorza . Polska to byly trzy dzielnice . Wielko - Malo - Polska Mazowsze z Podlasiem (tez zacofane) .
Wiec nie dalo rady . Widzimy ze przy tego typu zwizkach trzeba naprawde wszystko dobrze przemyslec i zorganizowac bo moze byc wiecej strat niz korzysci ! I nie mozna laczyc PRZECIWNYCH CYWILIZACJI ! Polaczenie Polski o cywilizacji łacińskiej z bizantyjska Saksonia skonczylo sie katastrofa . Choc Saksonia zupelnie sie zmienila ! Przeszla praktycznie na nasza cywilizacje ale jakim kosztem ! Kosztem upadku Rzeczypospolitej a pozniej Prusy pożarły i Saksonię .
Tak wiec Unia nie zawsze i nie z wszystkimi ma sens !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy