Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 13:32, 01 Lip 2012 Temat postu: Komiks. |
|
|
Znamy zwycięzców konkursu na krótki komiks
W Stalowej Woli (Podkarpackie) zakończyła się czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu na krótki komiks. Jego laureaci wezmą udział w profesjonalnych warsztatach m.in. z Marzeną Sową i Sylvainem Savoią - autorami popularnej w Europie serii komiksów "Marzi".
Jury w składzie: Marzena Sowa, Sylvain Savoia i Jakub Woynarowski pierwsze miejsce przyznało Annie Wójcik z Krakowa za pracę „Fabryka”, drugą - Agnieszce Czarneckiej z Warszawy za pracę „Kocia robota”. Trzecie miejsce zajęła Ewa Dybek z Radomyśla nad Sanem za pracę „Znaki”. Artystki otrzymały też nagrody finansowe - od 1 do 3 tys. zł.
Nazwiska laureatów ogłoszono w sobotę podczas "Sztukobrania z mistrzem komiksu – Grzegorzem Rosińskim”. "Sztukobranie” to cykliczne imprezy Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, nawiązujące tematyką do aktualnych wystaw w muzeum. Odbywają się wówczas prezentacje filmowe, wykłady, wystawy, warsztaty plastyczne, koncerty.
Jury wyróżniło jeszcze 12 innych osób. One też wezmą udział w warsztatach komiksowych, które poprowadzą uznani twórcy komiksu: Marzena Sowa i Sylvain Savoia oraz Przemysław Truściński i Jakub Woynarowski.
Jak poinformowała Katarzyna Ambroziewicz z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, który zorganizował konkurs, prace były oceniane całościowo, zarówno pod względem scenariusza, jak i grafiki.
Ogólnopolski konkurs na krótki komiks został ogłoszony w kwietniu. W tym roku praca konkursowa miała mieć formę wywiadu z mieszkańcem rodzinnego miasta autora, a opowieść dotyczyć miała konkretnego miejsca w tym mieście. W konkursie mogli brać udział rysownicy-amatorzy w wieku od 17 do 26 lat, którzy dotychczas nigdzie nie publikowali swoich prac. Na tegoroczny konkurs nadesłano 41 prac z całej Polski.
Konkurs organizowany jest w ramach projektu "Stalowa Wola - Miasto Komiksów". Oprócz konkursu na komiks organizowane są m.in. warsztaty z udziałem prowadzących z Polski i zagranicy.
Według organizatorów główne cele projektu to "zaczarowanie rzeczywistości za pomocą komiksu oraz kreacja niezwykłych historii", inspirowanych istniejącymi realnie miejscami rodzinnego miasta. Ponadto projekt miał umożliwić młodym ludziom twórcze i kreatywne spędzanie wolnego czasu, a także wpłynąć na zmianę postrzegania komiksu jako jedynie rozrywkowej formy poprzez wskazanie jego walorów edukacyjnych i wychowawczych.
Po zakończeniu projektu, na początku sierpnia, tradycyjnie zostanie otwarta na ulicach miasta wystawa najlepszych prac uczestników konkursu. Dodatkowo wybrane prace znajdą się w albumie-przewodniku po Stalowej Woli.
Marzena Sowa i Sylvain Savoir są twórcami popularnej w wielu krajach serii komiksów "Marzi", czyli historii dziewczynki ze Stalowej Woli, która oczami dziecka, a później nastolatki i studentki, obserwuje polską rzeczywistość czasów PRL-u. Oprócz wydarzeń znaczących dla narodu polskiego, w komiksie ukazane jest też codzienne życie, z zabawnymi, wzruszającymi i absurdalnymi sytuacjami, które mogły się wydarzyć tylko w czasach komunizmu.
Marzena Sowa urodziła się w 1979 r. w Stalowej Woli. Studiowała filologię romańską na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Bordeaux. Mieszka we Francji i w Belgii. Jest autorką autobiograficznego komiksu "Marzi". Rysunki do tego komiksu tworzy jej życiowy partner Sylvain Savoia, autor licznych komiksów policyjnych i science fiction. Wspólnie wydali już trzy tomy serii "Marzi".
Jakub Woynarowski także urodził się w Stalowej Woli, ale mieszka i pracuje w Krakowie. Rysownik, designer, muzyk, niezależny kurator, twórca animacji. Jest też autorem eksperymentalnych komiksów "Hikikomori", "Historia ogrodów". Laureat nagród na festiwalach i konkursach, m.in. Grand Prix 18. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi w 2007 r.
Przemysław Truściński urodził się w Siedlcach. Jest autorem licznych komiksów, publikowanych w magazynach komiksowych i czasopismach w kraju i za granicą. Jego komiksy i ilustracje zamieszczają też pisma wysokonakładowe, m.in. "Gazeta Wyborcza", "Machina", "Newsweek", a także magazyny poświęcone fantastyce. W 2003 r. ukazał się wybór jego komiksów pt. "Trust - historia choroby". Artysta jest laureatem Grand Prix i wielu innych nagród w konkursach na krótką formę komiksową Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi.
>>>>>
Komiksu tlumaczyc nie trzeba . Prostota jego polega na tym ze podpisujemy to co ma obraz przedstawiac . Zatem jest krotszy niz ksiazka ale dluzszy niz obraz .
Panuje dziwne przekonanie ze jest to sztuka ,,postacka'' ? ,,Dla dzieci'' ? Itp. Na tej zasadzie ze mialby on byc dla polanalfabetow ktorzy nie potrafia czytac ksiazek i musza miec obrazek . Ale to na tej podstawie obrazy sa dla jeszcze wiekszych prymitywow bu tu juz nawet nie trzeba czytac ktorkich tekstow ale nic w ogole ....
Dziwne sa przekonania wynikajace arogancji ... Komiks jak wszystko moze byc prymitywny a moze byc byc wybitny . Nie ma zadnych wskazan jakoby mial byc z zasady dla kogos skierowany .
Doswiadczenie uczy ze osoby nie wyksztalcone kulturalnie nie maja zadnej ochoty stykac sie z komiksem podobnie jak z zadna forma sztuki .
Czyli po prostu komiks jest jak cala sztuka . Polaczenie obrazu z napisem nie czyni zadnej specyfiki bo przeciez i obrazy maja tytuly i tematy a nawet autorzy wyjasniaja o co im chodzilo . Faktycznie zatem Trudno tu mowic o jakiejs ,specyfice''...
Niewatpliwie jest to czesto dzielo ZBIOROWE bo kto inny maluje kto inny pisze scenariusz . Jedno z drugim wcale w parze nie chodzi . Ale i obrazy maluje czasem kilka osob a i ksiazki pisze autor z pomoca znajomych . Zatem i to nie wyroznia specjalnie sztuki .
Na ogol z wyjatkiem Japonczykow i ludi wschodu nie wykonuje sie komiksu tak starannie jak obrazu bo jego koszty wzroslyby do niewyobrazalnych rozmiarow gdyby autor kazde okienko malowal jako obraz . Zatem jest to sztuka prostych form podyktowana sila faktow . Zatem raczej mozna znalezc tu genialna prostpte niz wyrafinowana sztuke . Ale prostota tez wymaga talentu .
Zatem zachecam tych ktorzy rzecz jasna maja do tego zamilowanie . Nie ma sensu na sile propagowac czegos co komus nie lezy ...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 14:20, 07 Paź 2012 Temat postu: |
|
|
Nagrody 23. Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
Paweł Piechnik za komiks "Link" otrzymał Grand Prix międzynarodowego konkursu na krótką formę komiksową podczas 23. Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Podczas festiwalowej gali uczczono także jubileusz 30-lecia magazynu "Fantastyka".
Na tegoroczny konkurs na krótką formę komiksową artyści z Polski a także z Węgier, Niemiec i Wielkiej Brytanii nadesłali 144 prace.
Pierwszą nagrodę otrzymali: Dennis Wojda i Sebastian Skrobola za pracę "Ghost Kids: The Ribbon", drugą jury przyznało Robertowi Popieleckiemu i Marcinowi Podolcowi za pracę "Pretekst" a trzecią zdobyli Mateusz Wiśniewski i Krystian Garstkowiak za "Borders of Reality". Przyznano także trzy wyróżnienia. Zdaniem jury na tegoroczny konkurs nadesłano wiele prac na wysokim poziomie.
Podczas gali świętowano 30. rocznicę powstania miesięcznika "Fantastyka" - od 1990 roku ukazującego się pod nazwą "Nowa Fantastyka". Magazyn otrzymał "Doktorat Humoris Causa", czyli nagrodę im. Papcia Chmiela za zasługi dla polskiego komiksu. Dyrektor festiwalu Adam Radoń podkreślił, że magazyn był bardzo ważny dla istnienia i rozwoju komiksu w Polsce.
- Od samego początku magazyn "Fantastyka"promował i pokazywał komiks w Polsce i wielu twórców zaczęło w nim swoją pracę i karierę - mówił Radoń.
Z okazji jubileuszu miesięcznika Narodowe Centrum Kultury i festiwal wyróżniły okolicznościowymi medalami 20 osób związanych z "Fantastyką". Otrzymali je m.in. Jacek Dukaj, Maciej Parowski, Bogusław Polch i pośmiertnie Janusz A. Zajdel. Wręczono także nagrody ministra kultury - Honorowe Odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Otrzymali je Jacek Gdaniec, Wojciech Łowicki oraz Bogdan Ruksztełło-Kowalewski.
Za najlepszy album komiksowy ostatniego roku festiwalowa publiczność uznała "Czasem", którego autorami są Grzegorz Janusz i Marcin Podolec a wydawcą wyróżnionym "za odwagę w podejmowaniu wydawniczych decyzji oraz dbałość o najwyższą jakość edytorską" zostało wydawnictwo Centrala z Poznania.
Łódzki festiwal uważany jest za największą imprezę komiksową w tej części Europy. Na tegoroczny przyjechało ponad 20 zagranicznych gości, m.in. rysownik Simon Bisley, scenarzysta Brian Azzarello oraz angielski ilustrator Dave McKean. Festiwalowa publiczność ma też okazję spotkać się z artystami z Włoch, Francji, Hiszpanii, Ukrainy oraz kilkudziesięcioma polskimi autorami.
Fani mogą także kupić najnowsze wydawnictwa oraz wziąć udział w warsztatach. Festiwalowi, który zakończy się w niedzielę, towarzyszy ponad 20 wystaw. Program imprezy uzupełnia strefa dziecięca i Manga Corner dla miłośników komiksu japońskiego. Nie zabrakło również specjalnej strefy gier - komputerowych, planszowych i strategicznych.
Centrum festiwalowym tradycyjnie jest Łódzki Dom Kultury, ale imprezy odbywają się także w kilku innych miejscach.
Organizatorami Festiwalu są: Stowarzyszenie Twórców "Contur" i Łódzki Dom Kultury, a współorganizatorem Urząd Miasta Łodzi. Polska Agencja Prasowa jest jednym z patronów medialnych.
>>>>
Bardzo madrze dolozyli gry . Choc specjalnie nie wiaza sie z komiksem . Bardziej nalezy polaczyc komiks z ANIMACJA ! Czyli festiwal komiksu animacji i gier ... Oczywiscie wyswietlanie dlugicz filmow animowanych przekroczylo by ramy festiwalu . Podobnie jak nie czyta sie calych komiksow . O tym sie mowi ale oglada juz w domu ...
Dolaczenie gier jest po to aby mlodych przyciagnac ... Obecnie ruchome obrazki typu gry ktorymi sie steruje wypieraja nieruchome typu komiks ktorymi sie sterowac nie da . I trzeba mlodziez przyciagac ku dobru ...
Co do miesiecznika fantastyka to faktycznie byl przelomem ... Powstal wylacznie ... ,,dzieki'' stanowi wojennemu ... Jaruzel mial wieksze klopoty niz nasycanie ,,socjalistyczna trescia literatury'' ... Stad gdy komuna zajeta byla gnebieniem opozycji na innych odcinkach nastapilo oswobodzenie i stad pojawil sie Jarocin czy Fantastyka a PRL i tak byl najlagodniejszym obozem w obozie ... Fantastyka zaznajamiala nas z najwybitniejszymi dzielami swiatowej fantastyki ... Pamietajmy ze np. teraz may zalew dziadostwa bo wciskaja nam wszystko z zachodu . W PRL z uwagi za to ze komuna nalozyla ograniczenia nie mozna bylo drukowac masowo . Stad drukowano NAJLEPSZE rzeczy TYLKO ! Powstawal wyidealizowany obraz zachodu ktory trwa do dzis . Ale pozytywem bylo to ze nasi debiutanci wzorowali sie na najlepszych rzeczach i osiagali wysoki poziom ... Gdyby czytali jak leci - cale dziadostwo - a pamietajmy ze dziadostwo dominuje na zachodzie tylko sie go nie przedrukowuje to poziom tworczosci nie bylby tak wysoki ...
Co do Lodzi to magazyn ilustrowany Eksspres drukowal mikroskopijne komiksy a takze mial rownie mikroskopijny dzial fantastyka . Byl w Lodzi nawet Klub Milosnikow Fantastyki . Jak widzimy pismo to pobudzilo duzy odzew w kraju . Paradoks ale na PRL te dziedziny raczej zyskaly niz stracily . Oczywiscie duchowo ale cyz duch nie jest najwazniejszy ?
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 18:39, 03 Kwi 2013 Temat postu: |
|
|
Ewelina Potocka | Onet
Gdańsk cały w komiksach - zapisz się na warsztaty i upiększaj miasto
Trwa rekrutacja do multimedialnego projektu zatytułowanego "Komiks w Mieście - Miasto w Komiksie: obrazkowy przewodnik po Dolnym Mieście". Młodzi ludzie najpierw będą zdobywać teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat komiksów, a następnie zaprezentują swoje prace w przestrzeni publicznej.
- Zapraszamy wszystkich, którzy lubią rysować, bądź interesują się tym jak powstają profesjonalne komiksy. Będzie to wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć kulisy warsztatu komiksiarza i samemu stworzyć komiks. Będzie to możliwe dzięki udziałowi w projekcie młodych i uznanych twórców w tej dziedzinie - mówi Marek Kraska, jeden z organizatorów wydarzenia.
Młodzież, bo przede wszystkim dla niej przeznaczony jest projekt "Komiks w Mieście - Miasto w Komiksie: obrazkowy przewodnik po Dolnym Mieście", pracować będzie z takimi twórcami jak Piotr Szulc, Jakub Babczyński, Tomek Grządziela, Bartek Stefanowicz, Igor Wolski. Pierwsza część wydarzenia, czyli warsztaty, odbywać się będą w dwa weekendy kwietnia (6.04-7.04 oraz 13.04-14.04). Wszyscy zainteresowani powinni zarejestrować się wypełniając formularz na stronie [link widoczny dla zalogowanych]
Ale to nie koniec.
- Wszytko to połączone będzie z poznawaniem historii niezwykle malowniczego Dolnego Miasta. Co bardzo ważne prace uczestników będą później pokazywane publicznie w przestrzeni miejskiej w formie street-artowej na terenie dzielnicy. Wszystkie razem będą tworzyć opowieść od tym zakątku Gdańska. To okazja, żeby nie tylko stworzyć coś samemu, ale od razu pokazać to innym. A samo oglądanie wystawy to świetny pretekst do spaceru i odkrycia tajemnic okolicy ulicy Łąkowej - dodaje Marek Kraska.
Więcej informacji na stronie [link widoczny dla zalogowanych]
>>>>
O no prosze ! Fajny pomysl !
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 14:29, 03 Paź 2014 Temat postu: |
|
|
Rusza jubileuszowy 25. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier
Uznani autorzy światowego komiksu i ilustracji m.in. Jean Van Hamme oraz niemal 100 polskich twórców pojawią się na rozpoczynającym się w piątek w Łodzi jubileuszowym 25. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier.
Ta największa polska impreza dla miłośników komiksu i gier po raz drugi gościć będzie w Atlas Arenie. W programie trzydniowego wydarzenia są spotkania z twórcami komiksów, ilustracji i gier, warsztaty oraz wystawy.
Gwiazdami tegorocznego MFKiG będą rysownik "Thorgala" i wielu innych komiksowych serii Grzegorz Rosiński, Andreas Martens - rysownik i twórca komiksów "Rork" i "Koziorożec" oraz Jean Van Hamme - belgijski scenarzysta komiksowy i filmowy, autor takich serii jak "Thorgal" i "Largo Winch". O przyjazd Van Hamme staraliśmy się wiele lat - powiedziała w piątek PAP Katarzyna Tośta z biura festiwalu.
Swoją obecność zapowiedzieli także Regis Loisel - rysownik serii "W poszukiwaniu Ptaka Czasu", szkocki scenarzysta Alan Grant, autor superbohaterskich serii "Sędzia Dredd" i "Batman" oraz Arie Kaplan - amerykański pisarz, scenarzysta, rysownik i twórca gier komputerowych.
Podczas imprezy będzie można spotkać również niemal 100 polskich autorów komiksowych m.in. Tadeusza Baranowskiego, Bogusława Polcha, Michała Śledzińskiego, Przemysława Truścińskiego. Z Belgii przyjechać ma Zbigniew "Kas" Kasprzak, rysownik m.in. komiksów "Yans".
Wśród kilkunastu wystaw znalazła się m.in. ekspozycja poświęcona postaci Lucky Luke'a, wystawa dedykowana Rafałowi Skarżyckiemu oraz prezentacja ilustracji Przemysława Truścińskiego. Zaplanowano też obchody 15-lecia Klubu Świata Komiksów.
Na 25. edycji pojawi się też duży blok poświęcony science fiction. Złożą się na niego warsztaty literackie i scenariuszowe, panele dyskusyjne prowadzone przez pisarzy, redaktorów i scenarzystów związanych z "Czasem Fantastyki". Zaplanowano również spotkanie z Tomaszem Kołodziejczakiem, autorem cyklu książkowego "Ostatnia Rzeczpospolita" i Przemysławem Truścińskim, twórcą okładek i ilustracji.
"Pisarz i grafik opowiedzą o nowej powieści z cyklu +Biała Reduta+, a także o tym czym różni się twórczość grafika przy rysowaniu komiksów i ilustrowaniu prozy. Efekty ich wspólnej pracy dokumentuje wystawa w Poleskim Ośrodku Sztuki" - dodała Tośta.
Blokowi SF będzie towarzyszyła też premiera antologii fantastycznych opowiadań klasyków literatury "Bezprawna fantastyka" pod redakcją Konrada Zielińskiego. W antologii znajdą się nowele m.in. Sienkiewicza, Prusa, Mickiewicza, Londona, Tołstoja, Wilde’a, Kiplinga czy Twaina.
Na festiwalu odbędzie się premiera 10. albumu z serii "City Stories", na który złożą się najciekawsze komiksy opublikowane we wcześniejszych edycjach projektu. Nie zabraknie też stałych punktów imprezy, będą więc strefy: Manga Corner, Star Wars, dziecięca i targowa oraz warsztaty dla twórców i amatorów.
Powiększy się w tym roku strefa gier komputerowych, konsolowych i planszowych, z blokiem teoretycznym wypełnionym spotkaniami z badaczami i twórcami gier.
Festiwalowe ekspozycje będą prezentowane m.in. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, Łódzkim Domu Kultury, Domu Literatury w Łodzi i Poleskim Ośrodku Sztuki, a trzy wystawy komiksowe także w regionie: w Łowiczu, Piotrkowie Trybunalskim i Opocznie.
Z okazji jubileuszu festiwalu 100 osób m.in. twórcy czy organizatorzy komiksowych imprez otrzymają okolicznościowy medal - dodała Tośta.
Organizatorami Festiwalu są: Stowarzyszenie Twórców "Contur", Dom Literatury i Grupa SC2, a partnerami: miasto Łódź, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury i Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Festiwal dofinansowano ze środków ministerstwa kultury i województwa łódzkiego.
....
Trafne polaczenie komiksu i gier .
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group cbx v1.2 //
Theme created by Sopel &
Programy
|
|