Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136596
Przeczytał: 57 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 21:38, 28 Kwi 2013 Temat postu: Joseph Conrad Korzeniowski . |
|
|
Rosja: w Wołogdzie odsłonięto pomnik upamiętniający Josepha Conrada
Pomnik upamiętniający pisarza Josepha Conrada (1857-1924) odsłonięto w niedzielę w Wołogdzie, 600 km na północny zachód od Moskwy. Pisarz jako dziecko przebywał w tym mieście w latach 1862-1863.
Mały Józef Konrad Korzeniowski znalazł się w Wołogdzie, ponieważ właśnie tam, za działalność przeciwko caratowi, został zesłany jego ojciec Apollo Korzeniowski, pisarz, dramaturg i tłumacz.
Z inicjatywą upamiętnienia w Wołogdzie Josepha Conrada wystąpił Instytut Polski w Petersburgu. Poparły ją władze miejskie i obwodowe. Większość środków na pomnik przekazało polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pomnik, którego autorem jest petersburski rzeźbiarz i architekt, profesor Wiaczesław Buchajew, to ponad dwumetrowa stela z czarnego marmuru z dekoracyjnymi elementami marynistycznymi. Został on ustawiony w miejscu, gdzie - według informacji archiwalnych - znajdował się dom, w którym mieszkała rodzina Korzeniowskich.
Buchajew wyznał, że przed rozpoczęciem prac nad pomnikiem nie wiedział, że Conrad był z pochodzenia Polakiem.
Uroczystości odsłonięcia pomnika była głównym akcentem trzydniowego programu "Polska wiosna kulturalna" w Wołogdzie. Wśród wydarzeń tego projektu znalazły się spotkania z Januszem L. Wiśniewskim, najpopularniejszym obecnie polskim pisarzem w Rosji, otwarcie stałej ekspozycji w miejscowej bibliotece "Joseph Conrad. Między lądem i morzem", koncerty poznańskiego zespołu wokalnego Affabre, wystawa planszowa poświęcona prawosławnym freskom w gotyckiej kaplicy św. Trójcy w Lublinie oraz przygotowane przez petersburskich artystów wystawy kolaży fotograficznych "Muzyka Krakowa" i grafiki portretów wybitnych postaci polskiej historii.
...
Tak ! Jeden z najwiekszych pisarzy angielskich i to morskich na dodatek . I to Polak ! Ewnement ! Polacy lud lądowy i najlepsi na morzu !
Styl pisania oczywiscie romantyczny . Wyraznie widoczny . Niemal poezja ! Poezja proza .
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136596
Przeczytał: 57 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 18:27, 28 Wrz 2016 Temat postu: |
|
|
Festiwal Conrada coraz bliżej. To będzie intensywny tydzień z literaturą!
Dzisiaj, 28 września (16:05)
Intensywność to postawa wobec świata. Dotyczy wielu dziedzin, w tym literatury, polityki i religii. Ma wymiar indywidualny i wspólnotowy, można ją rozumieć jako prywatne doświadczenie i jeden z aspektów procesu twórczego. Intensywny może być również sam odbiór sztuki, nasze uczestnictwo w rozmowie na temat literatury. Wszystkie te znaczenia znajdują swój wyraz w ogłoszonym dzisiaj programie Festiwalu Conrada, który odbędzie się w Krakowie w dniach 24–30 października.
Plakat Festiwalu Conrada
/Materiały prasowe
Centrum tegorocznej edycji Festiwalu Conrada będzie mieściło się w zupełnie nowym miejscu - w Pałacu Czeczotki (róg ulic Wiślnej i Św. Anny).
Kolejnym dniom Festiwalu będą towarzyszyły szczegółowe jeszcze tematy: języki, wiary-niewiary, emocje, krajobrazy, napięcia, zmysły i mapy. Każdy z nich pokazuje, jak rozmaicie może być rozumiana idea intensywności.
"Języki" - hasło pierwszego dnia kieruje uwagę w stronę możliwości wyrażania siebie i świata. To brak pewności co do ostateczności własnego języka i towarzyszącego mu obrazu świata skłania do wsłuchiwania się w to, co mówią inni i do konfrontowania z nimi własnych wyobrażeń. Pierwszego dnia o swoim stosunku do języka będą opowiadać m.in. członkowie legendarnej grupy literackiej OuLiPo: Marcel Bénabeu, Frédéric Forte i Ian Monk. Festiwalowy poniedziałek zakończy koncert z udziałem Andrzeja Stasiuka i Mikołaja Trzaski.
Tematem drugiego dnia będą "Wiary-niewiary", rozpatrywane przede wszystkim w kontekście społecznym. Wiara jako coś, co tworzy wspólnotę wyobrażoną może mieć duży wpływ na jednostkę i na całe społeczeństwa. Gośćmi drugiego dnia Festiwalu będą Michel Faber pisarz holendersko-australijsko-szkocki, autor Dziwnych nowych rzeczy, Ida Linde autorka książek "Poleciały w kosmos" i "Jeśli o tobie zapomnę, stanę się kimś innym", a także wybitni polscy badacze kultury Andrzej Leder i Grzegorz Niziołek.
Trzeci dzień poświęcony będzie "Emocjom". O tym, w jaki sposób z nich czerpać i tworzyć sztukę, opowie rodzina Peszków: Jan, Maria i Błażej. Gościem trzeciego dnia będzie również Colm Tóibín, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy irlandzkich, wymieniony na liście 300 najważniejszych brytyjskich intelektualistów opublikowanej w 2011 przez tygodnik "The Observer". Autor opowie publiczności o trudnych emocjach, które przenikają do jego literatury i ją kształtują.
Krajobraz to nie tylko konkretne miejsce, lecz także wyobrażenie o nim, również polityczne czy ideologiczne, zapis w pamięci i towarzyszące mu uczucia. Czwarty dzień Festiwalu zostanie poświęcony "Krajobrazom". Gość specjalny, Géza Röhrig, odtwórca głównej roli w filmie Syn Szawła nagrodzonym Oscarem w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny", opowie o miejscu, które ukształtowało jego tożsamość.
Intensywność bez "Napięć" jest niemożliwa, dlatego to one staną się tematem kolejnego dnia Festiwalu. Każda żywa dyskusja zakłada, że prędzej czy później się one pojawią. Ten dzień poświęcony zostanie na przyjrzenie się liniom sporów, granicom, palącym punktom współczesności. Jednym z najważniejszych gości tego dnia będzie Samar Yazbek, syryjska pisarka i dziennikarka, autorka wstrząsającego dokumentu o wojnie w Syrii "Przeprawa. Moja podróż do pękniętego serca Syrii".
Sobota na Conradzie zapowiada się wyjątkowo ekscytująco! Eleanor Catton, Michael Cunningham i Richard Flanagan będą gośćmi sobotnich wydarzeń festiwalowych odbywających się pod hasłem "Zmysły". Flanagan, który w 2014 roku otrzymał Nagrodę Bookera za powieść "Ścieżki północy", Catton, laureatka Nagrody Bookera w 2013 roku za powieść "Wszystko co lśni", i Michael Cunningham, bestsellerowy pisarz amerykański, autor nagrodzonych Pulitzerem "Godzin", opowiedzą o doświadczeniu zmysłowości i tym, co przenika z niego do prozy. Natomiast wieczorem w Kinie pod Baranami w ramach pasma filmowego zobaczyć będzie można obraz "Syn Szawła" w reżyserii László Nemesa.
Hasło przewodnie niedzieli to "Mapy". Będzie to przede wszystkim dzień nagród. Odbędzie się polska odsłona najsłynniejszej francuskiej nagrody literackiej "Lista Goncourtów: polski wybór" pod honorowym patronatem Akademii Goncourtów. Jury nagrody składa się ze studentów romanistyki reprezentujących dziesięć polskich uniwersytetów. Laureatem zeszłorocznej edycji został Alain Mabanckou, który będzie gościem niedzielnego spotkania. Dzień zakończą emocje związane z ogłaszaniem laureata Nagrody Conrada, pierwszej w Polsce nagrody za debiut. Na książki debiutantów już teraz mogą głosować internauci. W ceremonii ogłoszenia wyników weźmie udział Geza Röhrig.
Program tegorocznego Festiwalu proponuje spojrzenie na intensywność z wielu różnych perspektyw, przez pryzmat nie tylko literatury, ale również filmu, muzyki, sztuki i filozofii. Jednak przede wszystkim jest okazją do osobistych poszukiwań intensywności.
Pełen harmonogram Festiwalu można znaleźć tutaj.
[link widoczny dla zalogowanych]
(mn)
materiały prasowe
...
Wielki pisarz dwu narodow choc jezyka angielskiego to oczywiscie z ducha Polak. Brak u niego angielskiego charakteru. Nie moga tam zatem pojac. My natomiast pojmujemy doskanale. Artystyczny ewenement.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136596
Przeczytał: 57 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 19:34, 24 Paź 2016 Temat postu: |
|
|
Ponad stu gości, około 80 wydarzeń. Rozpoczęło się święto literatury światowej - Festiwal Conrada
Dzisiaj, 24 października (16:04)
Festiwal Conrada, nazywany świętem literatury światowej, rozpoczął się dziś w Krakowie. Do stolicy Małopolski w sumie przyjedzie niemal stu gości i to nie tylko z Polski, ale i zza granicy. W programie wydarzenia około osiemdziesięciu spotkań, dyskusji, pasm filmowych i warsztatów. Kraków na tydzień stanie się europejską stolicą literatury.
Plakat tegorocznej edycji festiwalu
/ /
Hasłem przewodnim 8. edycji Festiwalu Conrada jest intensywność: i w pasji do literatury i w zaangażowaniu w kulturę. Ta edycja Festiwalu Conrada różni się od poprzednich tym, że rezygnujemy z głównego tematu, w zamian zaś kładziemy nacisk na postawę - tłumaczy Michał Paweł Markowski - dyrektor artystyczny Festiwalu.
Na spotkaniach autorskich pozmawiać będzie można m.in. z Michaelem Cunninghamem, autorem słynnych "Godzin". Przyjadą też: Australijczyk Richard Flanagan, twórca "Księgi ryb Williama Goulda" oraz najmłodsza laureatka nagrody Bookera, pisarka Eleanor Catton.
Pałac Czeczotki jest nowym centrum tegorocznej edycji festiwalu. Kraków odwiedzi w tym roku, na przykład, Samar Yazbek, pisarka, która w "Przeprawie. Moja podróż do pękniętego serca Syrii" wróciła do ojczyzny, by opisać kraj pochłonięty konfliktem. Ze zbiorem opowiadań "Oskubana papuga Rebego" zawita do Krakowa również Géza Röhrig, odtwórca głównej roli w filmie "Syn Szawła", węgierski chasyd i undergroundowy rockman. Polskę reprezentować będą m.in Paweł Reszka, Szczepan Twardoch czy Andrzej Leder.
W czasie festiwalu po raz drugi zostanie wręczona Nagroda Conrada - pomyślana jako wsparcie dla młodych twórców. Nominowanych wyłania kapituła konkursowa, lecz o wyniku zadecydują czytelnicy, oddając głos na stronie internetowej.
Festiwalowi Conrada, jak co roku, towarzyszyć będą Międzynarodowe Targi Książki. Rozpoczną się w czwartek - 27 października.
Festiwal potrwa do niedzieli.
APA
Katarzyna Sobiechowska-Szucht
.,.
Piekne.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group cbx v1.2 //
Theme created by Sopel &
Programy
|
|