Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135933
Przeczytał: 61 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 17:50, 19 Cze 2013 Temat postu: Hipster . Czy pokolenie ??? |
|
|
Podatek za bycie hipsterem
Czy spodnie rurki, dziwna fryzura, okulary z grubymi oprawkami mogą drażnić? Okazuje się, że wczorajszy wygląd i życie trochę na zasadach "włóczykija" może denerwować i denerwuje Amerykanów, tak przynajmniej wynika z sondażu. Amerykanie chętnie nałożyliby podatek na hipsterów.
Kim są hipsterzy, co robią i gdzie ich można spotkać? Złośliwi mylą ich z bezdomnymi. Często spotkać ich można w kawiarniach, zarośnięci, dziwnie ubrani zawsze ze swoim "makiem" albo na "oldskulowych" rowerkach. Podobno bardziej niż o wygląd chodzi w tym wszystkim o sposób bycia. Ale jedno i drugie widocznie nie wszystkim przypadło do gustu, przynajmniej w Ameryce. W Polsce wszystkie trendy przychodzą z opóźnieniem, choć i u nas hipsterów nie brakuje.
Generalizując, podchodząc do opisu bardziej teoretycznie, hipsterzy są zwykle między 16. a 30. rokiem życia. Utożsamiani są z subkulturą "indie". Termin "hipster" pojawił się już w 1940 roku i pierwotnie opisywał kogoś, kto miał wiedzę na temat muzyki oraz kultury jazzowej. Dzisiejszego hipstera, ze względu na szeroki wachlarz zainteresowań i postaw życiowych, ciężko zdefiniować. Mówi się, że interesują się sztuką i kulturą, słuchają innej niż wszyscy muzyki, są apatyczni i ironiczni. Złośliwi twierdzą, że współczesny hipster, to osoba, której największym problemem jest to, gdzie znaleźć grubo oprawione okulary. W Polsce największe skupisko hipsterów jest Warszawie. Spotkasz ich w modnych klubach i kawiarniach.
Sondaż przeprowadzony W USA przez Public Policy Pooling, na temat subkultur, okazał się dla hipsterów bezlitosny. Ponad 42 proc. obywateli Stanów Zjednoczonych ma o nich negatywną opinię, a co czwarty sugerował płacenie przez nich specjalnego podatku za tak "irytujący wygląd" i drażniący sposób bycia. Hipsterzy najbardziej drażnią Republikanów - 48 proc. i obywateli, którzy nie łapią się wiekowo na bycie hipsterem, czyli po 30. roku życia i jest ich około 37 proc. Oczywiście szanse na wprowadzenie takiego podatku są nikłe, ale już sam fakt chęci obłożenia nim jakiejś subkultury zasługuje na uwagę.
Czy dla hipsterów może być to powód do zmartwień, pewnie nie. Nawet gdyby zdecydowana większość wyborców była przychylna idei opodatkowania, to i tak zawsze ta większość pozostanie znienawidzonym "mainstreamem", a dla hipstera bycie w opozycji to dopiero coś.
Ilona Dudek
>>>>
Kolejna pokoleniowa fala . To chyba jakas mutacja hipsow ? hippis = hippster ? Nawet slowo podobne . Oczywiscie nie nalezy prymitywizowac pokolenia do ubrania . To tak jakby powiedzec ze pokolenie miedzywojenne wyroznialo sie tym ze kobiety wygladaly jak chlopcy . Tymczasem to byl szczegol . Rownolegle dzialo sie mnostwo rzeczy . Rozpoznajemy po wygladzie bo jestesmy prymitywni . Zawsze jednak liczy sie duch ! Duchowsc decyduje .
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135933
Przeczytał: 61 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 12:12, 28 Cze 2015 Temat postu: |
|
|
Powstał film o pielgrzymowaniu hipisów i ich duszpasterzu
Powstał film dokumentalny o pielgrzymowaniu polskich hipisów do sanktuarium na Jasnej Górze oraz duszpasterzu tego środowiska, salezjaninie z Oświęcimia ks. Andrzeju Szpaku – poinformowała realizatorka i scenarzystka filmu Gabriela Mruszczak.
- Film »W poszukiwaniu zbłąkanych owiec« jest opowieścią o wyjątkowych pątnikach, którzy od ponad trzydziestu lat wraz ze swym przewodnikiem ks. Szpakiem co roku podążają do sanktuarium na Jasnej Górze. Sama pielgrzymka dzieci-kwiatów jest ewenementem na skalę światową. Nigdzie poza Polską ten element ruchu hipisowskiego nie zaistniał – podkreśliła Mruszczak.
REKLAMA
Głównym bohaterem półgodzinnej opowieści jest ks. Andrzej Szpak z parafii Miłosierdzia Bożego sąsiadującej z byłym niemieckim obozem Auschwitz. - Przeniknięte kontemplacją życie w cieniu kolczastych drutów diametralnie zmieniło się, kiedy ksiądz przyjął na siebie rolę przewodnika wiodącego kontestującą młodzież przed oblicze Czarnej Madonny – podkreśla Mruszczak.
Salezjanin prowadzi hipisów do Częstochowy od 1979 r. Wówczas szli z pielgrzymką warszawską. Szybko zostali wyproszeni ze względu na demoralizację jakiej się dopuszczali. - Pewien reżyser filmowy, który rejestrował kiedyś pielgrzymkę, zapytał się: Szpaku, co to jest? Tam sobie ktoś przyćpał, tu z dziewczyną się kocha, palą papierosy, no i jak ty na to reagujesz? A ja mu powiedziałem: jestem tu po to, żeby ich rozgrzeszać – wspomina w filmie ks. Szpak.
Mimo chrześcijańskiego charakteru pielgrzymki uczestniczą w niej wyznawcy różnych religii oraz niewierzący. - Jej odmienny charakter tkwi nie tylko w zewnętrznym wyglądzie uczestników. Przejawia się w zachowaniu, w braku surowej dyscypliny. Międzynarodowe Pielgrzymki Młodzieży Różnych Dróg i Kultur przyciągają starszych i młodszych nie tylko z Polski, ale i z Niemiec, Ukrainy, Czech czy Stanów Zjednoczonych – dodała Mruszczak.
70-letni kapłan wśród kilku pokoleń "kolorowej" młodzieży cieszy się prawdziwym uznaniem. Mruszczak podkreśliła, że jeszcze w PRL - jako jeden z nielicznych duchownych – pomagał z poświęceniem tym, którzy popadli w narkotyczne nałogi. Czasem narażał się na niezrozumienie we własnym środowisku. „Jego postać urosła do rangi symbolu. To dzięki jego działalności problem narkomanii w polskim środowisku hipisów zaczął stopniowo ulegać marginalizacji” – powiedziała realizatorka.
Zdjęcia do filmu były kręcone w Oświęcimiu i w Czechach, gdzie wiodła trasa ubiegłorocznej pielgrzymki. - Społeczność katolicka jest tam nieliczna, ale bardzo aktywna. W organizację międzynarodowej pielgrzymki zaangażowali się dawni czescy hipisi, którzy w poprzedniej epoce przedzierali się przez zieloną granicę, by dołączyć do tego wędrującego misterium – powiedział producent filmu Bogusław Sobczak.
Integralną część filmu są archiwalia nie tylko fotograficzne, ale także tekstowe. Są to listy pisane przez zatroskanych rodziców próbujących odwieść dzieci od zaangażowania się w ruch hipisowski, a także przez samych uczestników kontrkultury, którzy dzielą się z duchownym przeżyciami religijnymi.
W wakacje film zamierza wyemitować publiczna telewizja w kanale regionalnym. Został on udostępniony też w internecie na stronie pielgrzymkahipisow.blogspot.com.
Temat pielgrzymek hipisów Mruszczak poruszyła już po raz drugi. Trzy lata temu odbyła się premiera dokumentu "Niebo jest tutaj, właśnie teraz", który otrzymał nagrodę publiczności na Festiwalu Filmów Dobrze Zakręconych w Lublinie.
Hipisi jako masowy ruch społeczno-kulturowy ukształtował się w połowie lat 60. w Stanach Zjednoczonych. Odrzucali konsumpcyjny model życia i kwestionowali tradycyjne instytucje społeczne, jak rodzina, szkoła, czy Kościół. Podważali legitymizm władzy politycznej. Byli pacyfistami. Najwyższą wartością była dla nich wolność.
...
Dawne style... Tak nic nowego na świecie. Różne pokolenia różny styl.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group cbx v1.2 //
Theme created by Sopel &
Programy
|
|