Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136453
Przeczytał: 59 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 16:41, 15 Lut 2016 Temat postu: Filharmonie. |
|
|
Cykl koncertów zakończy obchody stulecia Filharmonii Łódzkiej
Cykl koncertów w Filharmonii Łódzkiej - Shutterstock
Cykl koncertów - symfonicznych, a także oratoryjny i muzyki dawnej - zakończy obchody stulecia Filharmonii Łódzkiej. Jubileuszowy rok wypełniony był wydarzeniami artystycznymi podkreślającymi rangę instytucji, działającej od 17 lutego 1915 roku.
- Jubileusz uczciliśmy m.in. cyklem koncertów: pięć z nich odbyło się w lutym 2015 roku, kolejne czekają nas w najbliższym czasie. Ich program jest bardzo różnorodny, odzwierciedla bogactwo historii Filharmonii i jej dzisiejsze oblicze, szacunek dla tradycji i zarazem otwartość naszej instytucji na nową muzykę – powiedział dyrektor FŁ Tomasz Bęben.
Jak dodał, ostatni aspekt podkreślają dwie prapremiery: w roku 2015, na rozpoczęcie obchodów stulecia, wykonana została zamówiona z tej okazji przez FŁ u Krzysztofa Meyera "Musica festiva" na dwoje organów i orkiestrę; natomiast w czasie koncertów zamykających jubileusz - 16 i 17 lutego - publiczność usłyszy "Fanfarę na orkiestrę", którą specjalnie dla FŁ skomponował Mikołaj Górecki.
We wtorek rano odbędzie się próba otwarta z udziałem koreańskiego pianisty Seong-Jin Cho, zdobywcy I nagrody na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Artysta wystąpi w FŁ tego samego wieczoru oraz następnego dnia. W programie obu koncertów znalazło się m.in. prapremierowe wykonanie Fanfary na orkiestrę Mikołaja Góreckiego. Orkiestrę Symfoniczną FŁ poprowadzi José Maria Florencio.
W piątek publiczność wysłucha IV Symfonii Witolda Lutosławskiego i Mszy C-dur op. 86 Ludwiga van Beethovena; soliści to: Wioletta Chodowicz, Małgorzata Pańko, Tomasz Zagórski, Wojciech Gierlach. Pod batutą Kaia Bumanna wystąpią Orkiestra Symfoniczna FŁ i Chóry: Filharmonii Łódzkiej i Filharmonii Częstochowskiej.
Ostatnim wydarzeniem jubileuszowym będzie niedzielny koncert muzyki dawnej. Zbigniew Pilch zagra na skrzypcach barokowych jednocześnie prowadząc zespół The Violin Consort. Na trąbce barokowej zagra Jaroslav Roucek, na organach Krzysztof Urbaniak; wystąpi także Anna Mikołajczyk-Niewiedział – sopran.
We wnętrzach FŁ do kwietnia oglądać można prace studentów łódzkiej ASP z cyklu "Nowa przestrzeń", a w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego do 11 marca eksponowana będzie wystawa "Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina – stuletnie dzieje. 1915-2015".
- Początek obchodów zbiegł się z ukończeniem niezwykłego projektu, dofinansowanego z funduszy UE – budowy w sali koncertowej FŁ unikatowego w Europie i na świecie zestawu organów: dwóch instrumentów, barokowego i romantycznego. Cykl koncertów jubileuszowych w 2015 r. zwieńczyły recitale organowe w wykonaniu Krzysztofa Urbaniaka - zaznaczyła Joanna Więckowska z działu rozwoju FŁ.
Filharmonia otrzymała nową identyfikację wizualną, powstała też jej monografia o charakterze albumowym. Z okazji jubileuszu minister kultury odznaczył Orkiestrę Symfoniczną FŁ Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis – za wybitne zasługi na polu twórczości artystycznej.
17 lutego 1915 roku Łódzka Orkiestra Symfoniczna, której tradycje kontynuuje FŁ, dała swój pierwszy koncert w nieistniejącym od dawna Grosses Theater przy ul. Konstantynowskiej (dzisiejsza Legionów). W jej historycznym składzie znaleźli się m.in. Paweł Klecki - wtedy świetnie zapowiadający się skrzypek, później sławny dyrygent - oraz Aleksander Tansman, późniejszy światowej sławy kompozytor.
Przez wiele lat historia orkiestry związana była z Domem Koncertowym Ignacego Vogla przy ul. Narutowicza. Po wojnie gmach ten stał się siedzibą Państwowej Filharmonii w Łodzi. Obecnie w tym miejscu stoi jej nowa siedziba wzniesiona w 2004 r. za niemal 70 mln zł.
Od 1984 r. patronem FŁ jest Artur Rubinstein, jeden z najsłynniejszych pianistów wszechczasów. W łódzkiej Filharmonii dyrygowali m.in. Henryk Czyż, Zdzisław Szostak, Andrzej Markowski, Jan Krenz, a jako soliści występowali m.in. Dawid i Igor Ojstrachowie, Światosław Richter, Mścisław Rostropowicz, Krystian Zimerman, Konstanty Andrzej Kulka czy Lang Lang.
...
100 letnia rocznica to starozytnosc jak na tak mloda metropolie miejska.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group cbx v1.2 //
Theme created by Sopel &
Programy
|