Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Fantastyka końca PRL i początków III RP

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135950
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:24, 02 Lut 2013    Temat postu: Fantastyka końca PRL i początków III RP

Jan Bodakowski

Fantastyka końca PRL i początków III RP – Ziemkiewicz

Nakładem Fabryki Słów ukazał się tom opowiadań Rafała Ziemkiewicza „Władca Szczurów”. Kolejny dowód na to że polska fantastyka artystycznie i intelektualnie stała i stoi na o wiele wyższym poziomie niż promowana przez mainstream lewicowa grafomania. W tomie „Władca Szczurów” zamieszczono opowiadania Ziemkiewicza z ostatniej dekady PRL i początku III RP.

Dobijający pięćdziesiątki Rafał Ziemkiewicz jest jednym z najpopularniejszych polskich publicystów politycznych. Jak sam deklarował nie jest to jego własny wybór, ale konsekwencja decyzji czytelników. Sam chciałby być pisarzem a nie publicystą. Z tym pragnieniem zgadzało się wielu polskich czytelników fantastyki. Dla nich Ziemkiewicz był przede wszystkim autorem poruszających opowiadań zakorzenionych w fantastyce. Swoją sławę wśród czytelników Ziemkiewicz rozpoczął debiutem literackim, w wieku lat osiemnastu, w 1982 roku. Publicystą politycznym został dopiero dziewięć lat później. Publicystyka i aktywność polityczna w UPR, do której ostatecznie zniechęcił go Korwin Mike, nie przeszkadzała mu dalej tworzyć opowiadań i być wydawcą jednego z najważniejszych pism literatury fantastycznej w Polsce.

Tom „Władca Szczurów” otwiera opowiadanie „Pilot”, typowa dla Ziemkiewicza przygodówka z przesłaniem egzystencjalnym. Uroczo anachroniczne w wykorzystanych przez autora rekwizytach, i jak zwykle u Ziemkiewicza aktualne w poruszonej tematyce. Wizja przyszłości stworzona w 1981 roku doskonale ukazuje jak nieprzewidywalnym było upowszechnienie komputerów i stworzenie internetu. Pomimo cyborgizacji kalek, lotów kosmicznych, wideofonów, biurokracja opiera się dalej na papierowych dokumentach, ludzie sobie ślą papierowe listy, informacje można znaleźć w książkach i gazetach przesyłanych z bibliotek pocztą pneumatyczną. Atrybutami nowoczesności jest plastik imitujący drewno, plastikowe książki same przekładają strony, oświetlenie w postaci świetlówek, pasta do mysia szyb, roboty sprzątające. Aktualność tematyki przejawia się w poruszeniu tematów: tajemnic z przeszłości ukrywanych przez władze, despotyzmu władzy.

Kolejne opowiadania pozbawione są już takich anachronizmów. W „Prezydencie”, z 1982 roku , w dekoracjach wojny domowej na obcej planecie, Ziemkiewicz ukazuje niezwykle aktualny problem walki z tyranią, eksploatacji kolonialnej, pogardy tyranów dla poddanych, wspierania przez imperia tyranów w celach korzyści finansowych, matrioszek. Opowiadanie „Łąka” porusza temat śmiertelnej choroby dziecka. W tytułowym „Łowcy Szczurów”, który został nie dopuszczony do publikacji przez cenzurę, w dekoracjach koloni na obcej planecie, czytelnicy poznają problem utrzymywania przez tyranów sztucznej biedy i zapaści cywilizacyjnej. Opowiadanie „Hallas II”, z 1983 roku, Ziemkiewicz przybliża tematykę tyranii, infiltracji opozycji i społeczeństwa, prowokacji bezpieki, transformacji władzy, fikcji medialnej. W „Ciśnieniu” poruszony jest temat ogłupiania tubylców przez okupantów, w „Historii” temat intryg służb i wielowiekowych spisków, „Człowiek w pociągu” sił systemu degenerującego ludzi, w „Zero złudzeń” kłamstw medialnych władzy, „Strach” wrabiania ludzi.

Jednym z ostatnich opowiadań w tomie „Władca Szczurów” jest jedno z najważniejszych polskich opowiadań „Szosa na Zaleszczyki” z 1990 roku. Kolejny przykład na to że fantastyka odpowiada na pytania które zostaną zadane dopiero w przyszłości. Akcja opowiadania ma miejsce w nieodległej przyszłości w Polsce. Narratorem jest specjalista od marketingu politycznego pracujący dla feministycznej palikociarni. Jego pomysłami były procesy wytaczane przez feministki kobietom nie chcącym zabić swoich nienarodzonych dzieci oskarżanych o ciężkie choroby, czy obnażające się w celach politycznych feministki. O ile Ziemkiewicz przez publikacja nie zmienił treści opowiadania to szokującym wyrazem jego zdolności kasandrycznych jest sformułowanie o postępowych idiotkach „z Biłgoraja, Włoch i Niemiec”. Owa lewicowa feministyczna palikociarnia jest kierowana przez Radę Europejską, status tego ciała nie jest do końca wyjaśniony przez autora. Rada Europejska inwestuje w palikociarnie by w Polsce stworzyć model neo bolszewickiej rewolucji który zostanie zastosowany w Europie zachodniej. Planom lewicy sprzyja to że po komunizmie Polacy są wykorzenieni i podatni na indoktrynacje. W samym obozie lewicy trwa spór co do rewolucyjnej taktyki. Feministki chcą natychmiastowej permanentnej rewolucji, podczas gdy marketing polityczny optuje za taktyką powolnych zmian by nie narodził się konserwatywny opór. Dla lewicy orężem walki staje się pop kultura. Lewicowej ekstremie w dojściu do władzy pomagają stłumione przez feministki ekscesy roszczeniowych prymitywów, dziś nachalnie kojarzących się z patologiami oferty politycznej PIS. Po dojściu do władzy feministki wprowadzają przymusową kontrolę prokreacji i przymusową aborcje. Okazuje się że feministki mają ten sam cel co Herod ponad 2000 lat wcześniej. Coraz bliższe jest ponowne nadejście Mesjasza i ostateczna klęska sił zła do których należą feministki.

Tom „Władca Szczurów” kończy opowiadanie „Źródło bez wody” z 1991 roku. W klasycznej formule cyber punk przedstawiona jest wizja zachodniej Europy, w której święci trumfy dyktatura politycznej poprawności, gejów, islamistów, a katolicy są prześladowany. Nadzieją jest tradycjonalistyczny ruch oporu.

Jan Bodakowski

....

Od razu zaznaczam ze temat nie dotyczy tego co Ziemkiewicz po 89 robil w polityce . Jest to jeden wielki horror i koszmar . To ze ostrzegal przed UE a ostatnuo popieral Lizbone jest miara upodlenia .
Tutaj jednak mowimy o pisarstwie i to gdy byl mlody i jeszcze nie tak skazony tym syfem Warszawki .

Mocne . Tak to byl inny czlowiek wtedy niz dzis . Widzimy dar proroctwa . Dar ktory utracil bo sie umoczyl w syf . Widzimy jak upadek moralny zabija talent . W istocie tworczosc to dzielo duszy a duzo mniej reszty czlowieka . Polecam .

Co do zjawiska fantastyki tego okresu w Polsce to oczywiscie byla ona wyrazem przelomu jaki nastapil . Ziemkiewicz nie jest akurat sztandarem czy wyjatkiem . Miesci sie w nurcie . Ale jak widzicie jego mlodziencze teksty byly dosc wybitne . Mial ok 20 lat !!! To sa najlepsze jego utwory . Stad polecam .



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy