Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Fantastyka ...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 11:49, 25 Mar 2012    Temat postu: Fantastyka ...

Poznań gości miłośników fantastyki

Do niedzieli potrwa w Poznaniu Ogólnopolski Festiwal Miłośników Fantastyki Pyrkon. Organizatorzy przygotowali bogaty program prelekcji, dyskusji, turniejów, gier i spotkań.

- Dzięki filmom i literaturze, fantastyka trafia do coraz większej grupy osób. Sięgają one po kolejne tytuły, zaczynają się wdrażać w fantastykę i zostają w niej. Duży wpływ na zainteresowanie tym gatunkiem, mają gry komputerowe a także hollywoodzkie produkcje, chociażby seria "Zmierzch", czy filmy z bohaterami komiksów Marvela - powiedział w sobotę współorganizator konwentu Jakub Orłowski. Jak wyjaśnił, głównym celem imprezy jest propagowanie fantastyki literackiej, komiksowej, filmowej oraz gier: komputerowych, planszowych i karcianych. Założeniem konwentu jest też integracja fanów i twórców.

Na Pyrkon zaproszono kilkudziesięciu gości specjalnych: autorów fantastyki z Polski i zagranicy. Wśród nich jest m.in. Grzegorz Rosiński, twórca ilustracji do komiksów komiksowych: Kapitan Żbik, Pilot Śmigłowca czy Thorgal. Podczas konwentu zorganizowana została wystawa jego prac plastycznych.

W halach MTP, w których odbywają się konwentowe wydarzenia trwają też turnieje gier, pokazy modeli statków kosmicznych a także giełda akcesoriów, literatury, gier planszowych i karcianych, oraz maskotek i zabawek kojarzących się ze światem fantastyki.

Wielu uczestników Pyrkonu przebranych jest za postacie znane z książek, filmów i gier komputerowych.

- Są Lordowie Vaderowie, Wiedźmini, bohaterowie gry "Assassin's Creed" i postacie z mangi czy anime. Bywają też osoby przebrane za nieistniejące postacie w popkulturze, a tylko stylizowane na dany okres: wikingowie, żołnierze, czy osoby w strojach rodem z postapokaliptycznego świata pokazanego w serii "Mad Max” - powiedział Jakub Orłowski.

W Poznaniu pojawili się też m.in. członkowie Polish Garrison w strojach rodem z „Gwiezdnych Wojen”. To oni byli najczęściej proszeni o pozowanie do zdjęć.

- Jesteśmy polskim oddziałem organizacji międzynarodowej "Legion 501", zrzeszającej fanów "Gwiezdnych Wojen" w strojach ciemnej strony Mocy. Naszą pasję przekładamy na tworzenie strojów i chodzenie w nich na takich imprezach, jak ta poznańska - powiedział „Yularen” z Warszawy w stroju oficera Imperium.

- W Polish Garrison są ludzie od uczniów liceum do dyrektorów. Stroje, jakimi dysponujemy, nierzadko powstają miesiącami, często sprowadzane są z USA. Oczywiście nie każdy z nas chce, lub może być Lordem Vaderem – trudno sobie wyobrazić, by Vader miał 160 cm wzrostu, a i tacy są wśród nas - dodał.

Jak zaznaczył, uczestnictwo w organizacji to nie tylko spotkania na konwentach miłośników fantastyki. Członkowie Polish Garrison prowadzą aktywną działalność charytatywną, odwiedzając domy dziecka i dziecięce oddziały w szpitalach. Z każdym rokiem konwent odwiedza coraz większa grupa miłośników fantastyki. Podczas zeszłorocznej 11. edycji Pyrkon gościł ponad 3,7 tys. uczestników. PAP jest patronem medialnym imprezy, a głównym organizatorem, Stowarzyszenie Klub Fantastyki "Druga Era".

>>>>

Tak fantastyka . To bardzo ciekawe zjawisko .
Tutaj mamy rozne zjawiska od Filmu jak Gwizdne Wojny - to klasyka i to wybitna tego gatunku w kinie . Jak i komiks czyli slynny Thorgal . Barbarzynca podobny do Conana jednakze tylko podobny bo nie jest to kopia . To niezalezna postac ...
I oczywiscie literatura ...
Fantastyka jest bardzo wazna . Co szokujace jak sam stwierdzilem gdyby nie fantastyka to ja nie bylbym w stanie zrozumiec Biblii ! Bo tam trzeba wykroczyc PONAD TO CO NATURALNE ! A jak sie jest przyziemnym bez wybrazni to nie ma szans . Fanatstyka otwiera czlowieka na niemozliwe na nieskonczonsc czyli na Boga ! Widzicie jak trzeba byc ostroznym w ocenie roznych zjawisk ktorych nie do konca rozumiecie . Wszystko jest od Boga takze fantazja . A jako takie jest bardzo potrzebne .
A oczywiscie np. Gwiezdne Wojny ? O czym sa ? Powstanczy walcza z imperium ! Wszak to jaest przekaz moralny ! Pozytywny . W USA to fantazja ale w Polsce to historia ! Tak bylo . Poza tym jest ,,moc'' ktora kusi kazdego indywidualnie ... I mozna przejsc na ,,ciemna strone''... I znow wybor moralny . Ba ! Glowny zly Vader NAWRACA SIE PRZED SMIERCIA !!! To dopiero jest przekaz moralny ...
Widzmy ze w takiej formie a mamy najwazniejsze zagadnienia ludzkosci zla grzechu nawrocenia ZBAWIENIA ! No bo to jest cecha dobrej sztuki :O)))



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 18:27, 22 Mar 2013    Temat postu:

Rusza największy w Polsce festiwal fantastyki


Dziś w Poznaniu rozpoczyna się Pyrkon2013. To największe w Polsce spotkanie miłośników fantastyki. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji. Będą gry, koncerty, filmy i maskarada.

Pyrkon 2013 potrwa do niedzieli, 24 marca. To już trzynasta edycja tego festiwalu. Z roku na rok przyciąga on coraz więcej gości. Od dwóch lat organizowany jest na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

- To największa tego typu impreza w Polsce i jedna z większych w Europie. W ubiegłym roku odwiedziło nas ponad 6,5 tys. osób. W tym roku spodziewamy się nawet 10 tys. fanów - mówi Onetowi Jakub Orłowski, rzecznik festiwalu.

Organizatorzy zapewniają ponad 800 godzin programu, fantastyczne LARP-y, sesje RPG, wiele ciekawych stoisk, wystawy, pokazy i koncerty. Ciekawostki znajdą dla siebie zarówno początkujący, jak i zaawansowani miłośnicy fantastyki.

Na imprezę zaproszono też zagranicznych prelegentów. Gościem specjalnym jest John Wick, autor takich gier jak "Legenda pięciu kręgów", czy "7th Sea". Oprócz tego na fanów gier fabularnych czekają prelekcja Wojtka Rzadka o Pucharze Mistrza Mistrzów i warsztaty wzbudzania autentycznych emocji na sesji.

Wśród innych atrakcji zaplanowano m.in. kącik walk wielkich robotów BattleTech i kosmicznych walk Full Thrust, prezentację i warsztaty japońskiego mahjonga, czy gry ekologiczne Stowarzyszenia Centrum Promocji Ekorozwoju.

Nie zabraknie też miejsca na warsztaty z szycia i tworzenia ubiorów, a także konkurs strojów. Maskarada przejedzie przez miasto specjalnym tramwajem.

W ramach festiwalu odbędą się również koncerty. Zagra m.in. Percival Schuttenbach, Południca, Power of Trinity czy harfiarka Basia Karlik.

...

Tak jest . Fantastyka rozwija sie . To cieszy . Dzis poniewaz Polska poddala sie zachodowi jest to glownie konsumpcja i rozrywka gdy dawniej zadawano fantastyka pytania o sens zycia . Ale od prostej konsumpcji mozna wyjsc ku bardzej ambitnym formom .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 18:01, 28 Cze 2013    Temat postu:

Do Nidzicy przyjechali miłośnicy science fiction

W sali ry­cer­skiej pre­zen­to­wa­ne są filmy o róż­nej te­ma­ty­ce. W pro­gra­mie są też re­fe­ra­ty, m.​in. o fan­ta­sty­ce jako zja­wi­sku ni­szo­wym czy o po­sta­ci fil­mo­wej In­dia­nie Jo­ne­sie.

Na zamku trwa 20. Mię­dzy­na­ro­do­wy Fe­sti­wal Fan­ta­sty­ki.

Pierw­szy Fe­sti­wal Fan­ta­sty­ki w Ni­dzi­cy odbył się w 1993 roku. Po­my­sło­daw­cą był Woj­ciech Se­deń­ko, który do tej pory ak­tyw­nie uczest­ni­czy w jego przy­go­to­wa­niu.

Oprócz spo­tkań z au­to­ra­mi, pre­lek­cja­mi i spo­tka­nia­mi pa­ne­lo­wy­mi, na Fe­sti­wa­lu od­by­wa­ją się wy­stę­py ar­ty­stycz­ne, bie­sia­dy, po­ka­zy bractw hi­sto­rycz­nych, wy­sta­wy ma­lar­stwa i gra­fi­ki. Co roku wrę­cza­na jest też na­gro­da Sfink­sa. Fe­sti­wal w Ni­dzi­cy po­trwa do so­bo­ty.

>>>>

Bardzo ciekawa impreza !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:36, 27 Cze 2014    Temat postu:

"Gra o tron" jednym z tematów przewodnich 10. Dni Fantastyki

Popularny na całym świecie serial "Gra o tron" jest jednym z motywów przewodnich tegorocznych Dni Fantastyki, które w piątek rozpoczynają się w Centrum Kultury Zamek w podwrocławskiej Leśnicy. To jedna z największych w kraju imprez gromadząca miłośników fantastyki.

W podwrocławskiej Leśnicy Dni Fantastyki odbywają się po raz dziesiąty. Co roku impreza gromadzi około 2 tys. fanów gatunku, którzy przyjeżdżają z całego kraju.

Jak powiedział PAP Robert Włodarek, rzecznik Dni Fantastyki, w tym roku jednym z głównych tematów imprezy będzie popularny serial fantasy "Gra o tron". "Odbędzie się zlot fanów tego serialu oraz sagi + Pieśń lodu i ognia+ G. R. R. Martina, w oparciu o którą powstała ta produkcja" - mówił Włodarek. Zaplanowano również prelekcje i konkursy związane z fabułą serialu.

Drugim motywem przewodnim tegorocznej edycji Dni Fantastyki będzie estetyka steampunk. To nurt fantastyki odwołujący się do korzeni gatunku, czyli XIX-wiecznej powieści naukowej i XVIII-wiecznego gotyckiego horroru. "Przyjadą do nas goście przebrani w ubiory nawiązujące do estetyki steampunk. To estetyka, w której pojawiają się napędzane parą cyborgi, koła zębate, przekładnie i sterowce" - mówił. Temu nurtowi fantastki poświecą również będą dyskusje i wykłady.

Dużo miejsca w tym roku zostanie poświęcone również komiksowi. Zostaną zaprezentowane plansze komiksowe najwybitniejszych zagranicznych autorów, który tworzą w estetyce steampunku i cyberpunku. Zaplanowano również warsztaty plastyczne i teatralne.

Festiwal zakończy się w niedzielę.

...

Pieknie . Tak fantastyka juz sie zmienila . Podzial na fantasy i SF juz jest bez sensu . SF jako popularyzacja nauki z nieco wymyslona przyszloscia znikla . Fantasy to juz nie wiadomo co miala by oznaczac .
Mamy mnostwo gatunkow .
Herosi magia i miecz .
Wiek pary tak mozna nazwac kontynuacje dziel Juliusza Verne znakomitego fantasty . Ten styl malo znany poza kregiem fantastyki tworzy tak jak moglby to robic Verne ale jeszcze dalej ida . Wzoruja sie na epoce pary czyli od wynalezienia maszyny parowej do 1918 .
Art Deco zupelnie nieznany chodzi to o czasy 1918-45 . Czyli wzorce Art Deco .
Ale to nie koniec .
Juz jest styl kolejny . Lata 1945 - 1960 . Np gra Fallout . Czyli pol zimnej wojny . Chodzi to o swiat taki gdyby nastapila wojna atomowa .
Kolejny styl to cyber czyli internet . Zycie w swiatach wirtualnych .
Mamy fantastyke socjologiczna .
Wreszcie tzw. kosmiczna . Glownie polega na lataniu statkami . Cos jak powiesc zeglarska .
Postapokalipsa czyli Mad Max .
I sporo innych . Podzial na SF i fantasy nie ma sensu . Bo np. Wiek Pary to co to jest ? Ani magii ani przyszlosci SmileSmileSmile Albo cyberswiat np. magow to co to niby ? Wirtualnie graja rycerzy magow itp . w przyszlosci ? Ani to fantasy ani SF .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:21, 25 Mar 2015    Temat postu:

Jubileuszowa edycja Pyrkonu - największego festiwalu fantastyki

Zeszłoroczny Pyrkon - Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta

Wystawa smoków, wioska fanów Star Wars i spotkanie z pisarzem Dmitrym Glukhovskym, autorem popularnego cyklu Metro 2033 - to część atrakcji 15. jubileuszowej edycji Pyrkonu. Ten największy w Polsce festiwal fantastyki odbędzie się w kwietniu w Poznaniu.

We wtorek organizatorzy wydarzenia przedstawili główne punkty programu.
REKLAMA


- Pyrkon to ponad tysiąc atrakcji. Zaplanowaliśmy konkursy, prelekcje, turnieje, wystawy, spotkania z pisarzami. Do tego gry planszowe, karciane, komputerowe - wymienił główny koordynator festiwalu Michał Karzyński.

Jubileuszowy 15. Pyrkon odbędzie się w dniach 24-26 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Co roku festiwal ściąga rzeszę fanów fantastyki. Organizatorzy mają nadzieję, że znowu pobiją rekord frekwencji – w 2014 r. w Pyrkonie wzięło udział ok. 25 tys. osób.

Jak powiedział prezes Klubu Fantastyki Druga Era, który zapoczątkował Pyrkon, Piotr Derkacz, taka liczba uczestników sprawia, że Pyrkon jest największą imprezą tego typu w Polsce i jedną z największych w Europie. Konwent jest podzielony na prawie 20 bloków tematycznych i odbywa się w ośmiu halach targowych, a powierzchnia wystawiennicza imprez to ponad 6 tys. m kw.

Do najbardziej widowiskowych części festiwalu należy konkurs strojów "Maskarada". Tysiące fanów przebierze się w wymyślne stroje rodem z literatury, gier i filmów związanych z fantastyką. Na Pyrkonie będzie też działała wielka wypożyczalnia gier planszowych dostępna w otwartym 24 godziny na dobę tzw. Games Roomie.

Jedną z hal wypełnią założone przez fanów specjalne wioski, które przeniosą uczestników konwentu do innych światów. Pojawią się figury z uniwersum Gwiezdnych Wojen, rekonstrukcje postapokaliptycznych realiów gier z serii Fallout i książek Metro 2033; czy wioska japońska, w której będzie można napić się herbaty z tego kraju.

Na liście tegorocznych gości konwentu jest Dmitry Glukhovsky, autor popularnych książek i twórca uniwersum Metro 2033. Pisarz stworzył wizję świata, w której ludzie po katastrofie nuklearnej żyją w podziemnych tunelach i stacjach moskiewskiego metra.

Przygotowano również blok dziecięcy objęty patronatem stacji Cartoon Network. Dzieci poznają np. świat fantastyki ucząc się jak zostać rycerzem Jedi z uniwersum Star Wars.

Karzyński dodał, że częścią festiwalu będzie wystawa smoków, a dwa ogromne okazy przyjadą do Poznania z Łodzi. - Czeka nas wszystko, co może przyjść do głowy fanowi fantastyki. Niezależnie od tego, jakim filmem, książką, grą się ktoś interesuje - mówił.

Jego zdaniem każdy jest fanem fantastyki, bo przewija się ona w filmach, książkach oraz lekturach szkolnych. - Jest wszędzie, tylko trzeba zwrócić na nią uwagę - powiedział.

Niektóre wydarzenia Pyrkonu będą trwały do późnych godzin nocnych, a nawet całą dobę. Uczestnicy konwentu w jednej z hal będą mogli spać. Organizatorzy liczą, że część gości wejdzie na teren imprezy w piątek i opuści świat fantastyki dopiero w niedzielę.

Pyrkon organizowany jest od 1999 r. Gromadzi miłośników szeroko pojętej fantastyki, pisarzy polskich oraz zagranicznych, twórców komiksów i gier. Nazwa festiwalu pochodzi od słowa "pyra", które w gwarze wielkopolskiej oznacza ziemniaka. Konwent w ubiegłym roku odwiedzili goście z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech, a także Izraela, Japonii i USA.

...

O bedzie Glukowski. To warto sie zainteresowac . NIE GLUKOHOVSKY BARANY ! Moze zaczniecie pisac Dostoevsky i Pushkin ? To ze on na swiat anglosaski wystepuje w ich transkrypcji nie znaczy ze w Polsce to samo tyczy innych jezykow !
Tak fantastyka to wspanialy swiat ktory bardzo sie rozwinal . Za czym nie nadazaja niezorientowani . Podzial na SF i fantasy to obecnie nonsens pojecia sprzed kilkudziesieciu lat . Nieadekwatne . Jest tyle galezi dlugo by wyliczac . Postapokalipsa . Para czyli w stylu Juliusza Vernea . Disel czyli realia miedzywojennej techniki . Ba nawet Zimnowojenna ! Taki Fallout to stylistyka lat 50 tych . Iwiele innych . Bogactwo wyobrazni .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:21, 25 Mar 2015    Temat postu:

Jubileuszowa edycja Pyrkonu - największego festiwalu fantastyki

Zeszłoroczny Pyrkon - Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta

Wystawa smoków, wioska fanów Star Wars i spotkanie z pisarzem Dmitrym Glukhovskym, autorem popularnego cyklu Metro 2033 - to część atrakcji 15. jubileuszowej edycji Pyrkonu. Ten największy w Polsce festiwal fantastyki odbędzie się w kwietniu w Poznaniu.

We wtorek organizatorzy wydarzenia przedstawili główne punkty programu.
REKLAMA


- Pyrkon to ponad tysiąc atrakcji. Zaplanowaliśmy konkursy, prelekcje, turnieje, wystawy, spotkania z pisarzami. Do tego gry planszowe, karciane, komputerowe - wymienił główny koordynator festiwalu Michał Karzyński.

Jubileuszowy 15. Pyrkon odbędzie się w dniach 24-26 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Co roku festiwal ściąga rzeszę fanów fantastyki. Organizatorzy mają nadzieję, że znowu pobiją rekord frekwencji – w 2014 r. w Pyrkonie wzięło udział ok. 25 tys. osób.

Jak powiedział prezes Klubu Fantastyki Druga Era, który zapoczątkował Pyrkon, Piotr Derkacz, taka liczba uczestników sprawia, że Pyrkon jest największą imprezą tego typu w Polsce i jedną z największych w Europie. Konwent jest podzielony na prawie 20 bloków tematycznych i odbywa się w ośmiu halach targowych, a powierzchnia wystawiennicza imprez to ponad 6 tys. m kw.

Do najbardziej widowiskowych części festiwalu należy konkurs strojów "Maskarada". Tysiące fanów przebierze się w wymyślne stroje rodem z literatury, gier i filmów związanych z fantastyką. Na Pyrkonie będzie też działała wielka wypożyczalnia gier planszowych dostępna w otwartym 24 godziny na dobę tzw. Games Roomie.

Jedną z hal wypełnią założone przez fanów specjalne wioski, które przeniosą uczestników konwentu do innych światów. Pojawią się figury z uniwersum Gwiezdnych Wojen, rekonstrukcje postapokaliptycznych realiów gier z serii Fallout i książek Metro 2033; czy wioska japońska, w której będzie można napić się herbaty z tego kraju.

Na liście tegorocznych gości konwentu jest Dmitry Glukhovsky, autor popularnych książek i twórca uniwersum Metro 2033. Pisarz stworzył wizję świata, w której ludzie po katastrofie nuklearnej żyją w podziemnych tunelach i stacjach moskiewskiego metra.

Przygotowano również blok dziecięcy objęty patronatem stacji Cartoon Network. Dzieci poznają np. świat fantastyki ucząc się jak zostać rycerzem Jedi z uniwersum Star Wars.

Karzyński dodał, że częścią festiwalu będzie wystawa smoków, a dwa ogromne okazy przyjadą do Poznania z Łodzi. - Czeka nas wszystko, co może przyjść do głowy fanowi fantastyki. Niezależnie od tego, jakim filmem, książką, grą się ktoś interesuje - mówił.

Jego zdaniem każdy jest fanem fantastyki, bo przewija się ona w filmach, książkach oraz lekturach szkolnych. - Jest wszędzie, tylko trzeba zwrócić na nią uwagę - powiedział.

Niektóre wydarzenia Pyrkonu będą trwały do późnych godzin nocnych, a nawet całą dobę. Uczestnicy konwentu w jednej z hal będą mogli spać. Organizatorzy liczą, że część gości wejdzie na teren imprezy w piątek i opuści świat fantastyki dopiero w niedzielę.

Pyrkon organizowany jest od 1999 r. Gromadzi miłośników szeroko pojętej fantastyki, pisarzy polskich oraz zagranicznych, twórców komiksów i gier. Nazwa festiwalu pochodzi od słowa "pyra", które w gwarze wielkopolskiej oznacza ziemniaka. Konwent w ubiegłym roku odwiedzili goście z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech, a także Izraela, Japonii i USA.

...

O bedzie Glukowski. To warto sie zainteresowac . NIE GLUKOHOVSKY BARANY ! Moze zaczniecie pisac Dostoevsky i Pushkin ? To ze on na swiat anglosaski wystepuje w ich transkrypcji nie znaczy ze w Polsce to samo tyczy innych jezykow !
Tak fantastyka to wspanialy swiat ktory bardzo sie rozwinal . Za czym nie nadazaja niezorientowani . Podzial na SF i fantasy to obecnie nonsens pojecia sprzed kilkudziesieciu lat . Nieadekwatne . Jest tyle galezi dlugo by wyliczac . Postapokalipsa . Para czyli w stylu Juliusza Vernea . Disel czyli realia miedzywojennej techniki . Ba nawet Zimnowojenna ! Taki Fallout to stylistyka lat 50 tych . Iwiele innych . Bogactwo wyobrazni .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:22, 25 Mar 2015    Temat postu:

Jubileuszowa edycja Pyrkonu - największego festiwalu fantastyki

Zeszłoroczny Pyrkon - Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta

Wystawa smoków, wioska fanów Star Wars i spotkanie z pisarzem Dmitrym Glukhovskym, autorem popularnego cyklu Metro 2033 - to część atrakcji 15. jubileuszowej edycji Pyrkonu. Ten największy w Polsce festiwal fantastyki odbędzie się w kwietniu w Poznaniu.

We wtorek organizatorzy wydarzenia przedstawili główne punkty programu.
REKLAMA


- Pyrkon to ponad tysiąc atrakcji. Zaplanowaliśmy konkursy, prelekcje, turnieje, wystawy, spotkania z pisarzami. Do tego gry planszowe, karciane, komputerowe - wymienił główny koordynator festiwalu Michał Karzyński.

Jubileuszowy 15. Pyrkon odbędzie się w dniach 24-26 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Co roku festiwal ściąga rzeszę fanów fantastyki. Organizatorzy mają nadzieję, że znowu pobiją rekord frekwencji – w 2014 r. w Pyrkonie wzięło udział ok. 25 tys. osób.

Jak powiedział prezes Klubu Fantastyki Druga Era, który zapoczątkował Pyrkon, Piotr Derkacz, taka liczba uczestników sprawia, że Pyrkon jest największą imprezą tego typu w Polsce i jedną z największych w Europie. Konwent jest podzielony na prawie 20 bloków tematycznych i odbywa się w ośmiu halach targowych, a powierzchnia wystawiennicza imprez to ponad 6 tys. m kw.

Do najbardziej widowiskowych części festiwalu należy konkurs strojów "Maskarada". Tysiące fanów przebierze się w wymyślne stroje rodem z literatury, gier i filmów związanych z fantastyką. Na Pyrkonie będzie też działała wielka wypożyczalnia gier planszowych dostępna w otwartym 24 godziny na dobę tzw. Games Roomie.

Jedną z hal wypełnią założone przez fanów specjalne wioski, które przeniosą uczestników konwentu do innych światów. Pojawią się figury z uniwersum Gwiezdnych Wojen, rekonstrukcje postapokaliptycznych realiów gier z serii Fallout i książek Metro 2033; czy wioska japońska, w której będzie można napić się herbaty z tego kraju.

Na liście tegorocznych gości konwentu jest Dmitry Glukhovsky, autor popularnych książek i twórca uniwersum Metro 2033. Pisarz stworzył wizję świata, w której ludzie po katastrofie nuklearnej żyją w podziemnych tunelach i stacjach moskiewskiego metra.

Przygotowano również blok dziecięcy objęty patronatem stacji Cartoon Network. Dzieci poznają np. świat fantastyki ucząc się jak zostać rycerzem Jedi z uniwersum Star Wars.

Karzyński dodał, że częścią festiwalu będzie wystawa smoków, a dwa ogromne okazy przyjadą do Poznania z Łodzi. - Czeka nas wszystko, co może przyjść do głowy fanowi fantastyki. Niezależnie od tego, jakim filmem, książką, grą się ktoś interesuje - mówił.

Jego zdaniem każdy jest fanem fantastyki, bo przewija się ona w filmach, książkach oraz lekturach szkolnych. - Jest wszędzie, tylko trzeba zwrócić na nią uwagę - powiedział.

Niektóre wydarzenia Pyrkonu będą trwały do późnych godzin nocnych, a nawet całą dobę. Uczestnicy konwentu w jednej z hal będą mogli spać. Organizatorzy liczą, że część gości wejdzie na teren imprezy w piątek i opuści świat fantastyki dopiero w niedzielę.

Pyrkon organizowany jest od 1999 r. Gromadzi miłośników szeroko pojętej fantastyki, pisarzy polskich oraz zagranicznych, twórców komiksów i gier. Nazwa festiwalu pochodzi od słowa "pyra", które w gwarze wielkopolskiej oznacza ziemniaka. Konwent w ubiegłym roku odwiedzili goście z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech, a także Izraela, Japonii i USA.

...

O bedzie Glukowski. To warto sie zainteresowac . NIE GLUKOHOVSKY BARANY ! Moze zaczniecie pisac Dostoevsky i Pushkin ? To ze on na swiat anglosaski wystepuje w ich transkrypcji nie znaczy ze w Polsce to samo tyczy innych jezykow !
Tak fantastyka to wspanialy swiat ktory bardzo sie rozwinal . Za czym nie nadazaja niezorientowani . Podzial na SF i fantasy to obecnie nonsens pojecia sprzed kilkudziesieciu lat . Nieadekwatne . Jest tyle galezi dlugo by wyliczac . Postapokalipsa . Para czyli w stylu Juliusza Vernea . Disel czyli realia miedzywojennej techniki . Ba nawet Zimnowojenna ! Taki Fallout to stylistyka lat 50 tych . Iwiele innych . Bogactwo wyobrazni .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:57, 25 Kwi 2015    Temat postu:

Pyrkon największym festiwalem fantastyki w Europie

W Poznaniu rozpoczął się XV Festiwal Fantastyki Pyrkon. Poza zjazdem fanów m.in. fantastyki i gier, jest okazją do zaprezentowania się przez firmy z branży rozrywkowej – twierdzą goście i wystawcy. Organizatorzy spodziewają się nawet 30 tys. uczestników.

Polska impreza jest największym tego typu wydarzeniem w Europie. Od 2011 roku odbywa się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, a zeszłoroczna edycja zgromadziła ponad 24 tys. uczestników – o blisko 10 tys. więcej niż drugi co do wielkości europejski zlot miłośników fantastyki, skandynawski Knutepunkt.

Poznańska impreza wciąż jest kilkukrotnie mniejsza od najsłynniejszego konwentu na świecie – San Diego Comic-Con International, który dorocznie odwiedza ok. 130 tys. osób. Komentatorzy zwracają jednak uwagę na ciągły wzrost i postępującą profesjonalizację polskiego festiwalu oraz na znaczne zmiany w formule wprowadzane w kolejnych latach.

- Pyrkon zajmuje w tym roku 10 hal targowych – mówi Marta Ciesielska, organizator festiwalu ds. promocji. - Jest to zdecydowana większość Targów i wszystkie możliwe hale, w których są jakiekolwiek sale nadające się do prelekcji – zdradza.

Organizatorzy spodziewają się, że w tym roku liczba uczestników przekroczy 25 tys. osób i może sięgnąć nawet 30 tys. Ze względu na rosnące potrzeby Pyrkonu, w tym roku jego data musiała zostać wyznaczona na kwiecień zamiast jak dotychczas – na marzec, gdyż w innych terminach MTP nie mogły zapewnić festiwalowi wystarczającej przestrzeni.

Znaczenie MTP jako miejsca, w którym odbywa się festiwal, podkreślają również komentatorzy. - Z roku na rok (Pyrkon to impreza) dominująca – mówi Michał Cetnarowski, redaktor działu polskiego branżowego miesięcznika "Nowa Fantastyka". - Takiego rozmachu, jaki dają Targi, czyli miejsce, w którym to się dzieje, nie ma nikt – bo (nikt inny) nie ma takiej infrastruktury – uważa Cetnarowski.

Podobne opinie wyrażają również goście zagraniczni, m.in. współtwórcy głośnego polsko-skandynawskiego larpu "College of Wizardry", Duńczycy Charles Bo Nielsen i Claus Raasted. - W Polsce byliśmy już kilkukrotnie w związku z organizacją larpów, ale na Pyrkonie jesteśmy po raz pierwszy. To naprawdę ogromna impreza, prawdopodobnie największa, na jakiej kiedykolwiek byliśmy – opowiadają.

Od kilku lat Pyrkony nie są już jedynie imprezami fanowskimi, choć wciąż organizowane są głównie w oparciu o działalność wolontariuszy. Dla firm działających w sektorze rozrywkowym, m.in. polskich wydawców książek, komiksów i gier planszowych oraz producentów gier wideo, festiwal stanowi okazję do dotarcia do klientów.

- Bardzo wiele firm chce tu być, bardzo wiele firm wkłada bardzo dużo wysiłku, żeby jakoś zaistnieć w świadomości fantastów i to chyba mówi najwięcej – wskazuje redaktor prozy zagranicznej miesięcznika "Nowa Fantastyka" Marcin Zwierchowski, nominowany w tym roku do nagrody Identyfikator Pyrkonu w kategorii Promotor Fantastyki. - Jeżeli są firmy zewnętrzne, firmy pozafantastyczne, które bardzo zabiegają o to, żeby być na konwencie, to najlepiej świadczy o jego renomie nawet poza środowiskiem – twierdzi Zwierzchowski, podkreślając zwłaszcza zaangażowanie stacji telewizyjnych w imprezę, m.in. SciFi Universal, Cartoon Network i HBO Polska. - Tu są fani, tu są ci, którzy kupują najwięcej, tu są ci, którzy śledzą nowinki kulturalne – nie ma lepszej grupy sprzedażowej dla firm – zapewnia.

W tym roku na Pyrkonie odbędzie się 19 premier książkowych (w tym trzy komiksowe) i cztery premiery gier – spolszczeń oraz nowych tytułów. Oprócz tego organizowane są liczne pokazy, wystawy i konkursy. Część wydawców decyduje się również na udostępnienie prototypowych wersji przygotowywanych przez siebie gier. Ma to pozwolić na zebranie dodatkowych uwag i wprowadzenie poprawek, a także poszerzenie grona odbiorców tytułu.

...

Tak jest! Polska potęgą fantastyki! Żuławski Lem Zajdel. Te nazwiska mówią za siebie a to są tytani tego gatunku na skalę globalną. Za nimi mnóstwo wybitnych często szerzej nieznanych. Nie przypadkiem u nas Herosi są najpopularniejszą grą z wszystkich krajów Świata. A wersji kompletnej Heroes III nie było Smile I już nie będzie bo gra ma wartość rynkową bliską zera i nikt nie zainwestuje w wydanie bo by stracił. Grą darmowa. A M&M VI w ogóle nie miała polskiego wydania... A to przeciez szczytowe osiągnięcia w grach tego typu. Takie paradoksy. Ale miłośnicy już prawie dorobili wszystko Smile
Zresztą robimy swoje gry i dobrze:-)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:28, 22 Lis 2015    Temat postu:

Rycerze, księżniczki i elfy w mieście, czyli wystartował OPOLCON

Bajkowe postaci zawitały do Opola - Shutterstock

Postaci anime, rycerze, księżniczki czy elfy zawitały do Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu w ramach konwentu fantastyki OPOLOCN. Święto miłośników świata fantasy trwa przez cały weekend i jest bezpłatne.

Uczestnicy mogą tu poznać nowe gry planszowe i karciane czy uczestniczyć w pokazach filmowych oraz w panelach dyskusyjnych, które prowadzą m.in. autorzy książek o tej tematyce. Podczas otwartych wykładów można dowiedzieć się m.in. o szczegółach tworzenia gier, technologiach komputerowych czy świecie wampirów. Jak przekonują organizatorzy, najważniejsza jest wspólna zabawa i dzielenie się pasją.
REKLAMA


To trzecia edycja opolskiego konwentu, organizowanego przez Opolski Klub Fantastyki Fenix, Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki oraz Zespół Szkół Ekonomicznych.

...

Jedna z ciekawych imprez.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 8:34, 27 Wrz 2016    Temat postu:

Miłośnicy gier i fantastyki spotkali się w Kielcach. "Pozwala przebić szarą rzeczywistość"

Sobota, 24 września (15:16)

W Kielcach trwa Sabat Fiction Fest. To jedna z największych na południu Polski imprez dla miłośników fantastyki i gier. W programie trzydniowej imprezy znalazły się spotkania z pisarzami, turnieje gier bitewnych oraz rozgrywki w strefie e-sportu, czy pokazy szermierki klasycznej. Największą popularnością cieszy się konkurs cosplay, którego uczestnicy prezentują się w przebraniach postaci z filmów, komiksów, mangi i anime.
Święto fantastyki w Kielcach (16 zdjęć)




+ 13

Na tegoroczną, trzecią już edycją festiwalu przygotowaliśmy aż 600 godzin programu, który rozłożyliśmy na trzy dni. Zauważyliśmy, że fantastyka wraca do łask, podobnie jak gry planszowe, które również podczas naszej imprezy cieszą się sporym zainteresowaniem. Widzimy, że młodzież dziś chce wracać do tego, co kiedyś cieszyło się dużą popularnością. Fantastyka pozwala ludziom przebić szarą, nudną rzeczywistość. Pozwala zagłębić się w świat inny, ciekawszy - mówili Jakub Zemła i Jakub Janaszek, organizatorzy festiwalu w rozmowie z reporterem RMF MAXXX.

Tradycją Sabat Fiction Fest jest organizacja konkursu na najwierniejsze odwzorowanie ulubionego bohatera fantasy. Organizatorzy wyjaśniają, że konkurs ten znajduje swoje korzenie w japońskiej kulturze i polega na jak najdokładniejszym odwzorowaniu danej postaci, często nie tylko w stroju, ale także w sposobie poruszania się czy tonie głosu.

Za postać z anime Tokyo Ghoul przebrał się Patryk, jeden z uczestników konkursu. Dziś jestem tu jako Kaneki. Przygotowałem specjalną maskę, która ma zakryć moją prawdziwą tożsamość. Tokyo Ghoul to moje ulubione anime i dlatego, gdy zdecydowałem się zaprezentować na Sabat Fiction Fest, wybór od razu padł na głównego bohatera tego tytułu - opowiadał reporterowi RMF MAXXX.

W Targach Kielce, gdzie odbywa się festiwal, pojawiło się w tym roku dziewięciu gości specjalnych. Wśród nich Artur Szyndler. To jeden z twórców kultowej gry RPG "Kryształy Czasu", autor zaplanowanego na 13 tomów cyklu powieściowego "Kryształy Czasu: Saga o Katanie".

Sabat Fiction Fest rozpoczął się w piątek i potrwa do niedzielnego popołudnia.

Michał Michta

...

To jest tworzenie. Bynajmniej nie rodzaj ,,odpoczynku i rozrywki" a styl zycia. Jak przygotowuje sobie MMIX to jest ciezka praca a nie odpoczynek:-) To styl zycia.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 22:08, 07 Sie 2018    Temat postu:

Już 25 sierpnia 2018 (sobota) w Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odbędzie się konwent fantastyki i gier planszowych #KrosCon. Jest to projekt nad którym pracowało wiele osób i organizacji, a także finał bardzo długich przygotowań, spotkań, warsztatów oraz games roomów.

KrosCon - konwent gier planszowych i fantastyki

...

Brawo! Fajne logo. Kojarzy sie z Arcanum of steamworks. Zabieram sie do gry bo udalo mi sie spolszczyc ostatni patch robiony przez graczy... Szkoda bylo bez niego a i tak znalezienie spolszczenie cudownie wrecz sie udalo.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 9:29, 04 Cze 2019    Temat postu:

Cedrik
20 godz. temu dodał
Dziś w nocy odszedł Maciej Parowski.

Trudno wyobrazić sobie inną osobę tak bardzo zasłużoną dla polskiej fantastyki. Trudno też nie pamiętać jego pełnej optymizmu, ciepłej osobowości, która na konwentach i spotkaniach roztaczała poczucie bezpieczeństwa. Całe pokolenia fantastów, czytaczy - także horroru - zawdzięczają swój obecny kształt temu człowiekowi. Całe pokolenia pisarzy, których odkrył i "wychował" sprawiły, że słusznie należało Mu się miano ojca polskiej fantastyki.

Dziś staliśmy się sierotami, ale Jego praca i pasja nie pójdą na marne, bo to my przecież jesteśmy częścią Jego spuścizny. Żegnaj, Maćku. Mam nadzieję, że do zobaczenia.Zostawiam również notkę o Nim:

[link widoczny dla zalogowanych]

Wazna postac dla fantastyki. Mial duzy wplyw na to co publikowano w Fantastyce czyli jedynym takim pismie w komunie swiatowej. To bylo wszystko w Polsce:
Lepiej ... niz zeby mlodzi rzucali w milicje kamieniami! Lepiej niech czytaja fantastyczne bzdury... itd. Komuna uzywala fantastyke tylko w jednym celu. Ukazanie przyszlego idealnego komunizmu. Rzecz jasna Fantastyka publikowala normalna fantastyke! I to byla rewelacja! Raczej chodzilo o te zachodnia bo nasza jeszcze byla drukowana. Nasi tworcy czesto tylko taki mieli kontakt z Zachodem ze czytali Fantastyke! Ksiazki owszem tylko ze byly drukowane z duzym opoznieniem. Jesli w latach 80 tych docierala zachodnia fantastyka z lat 60tych to juz bylo pozno! Fantastyka mogla to robic szybciej!

W polowie lat 90 tych oczywiscie rola pisma znacznie spadla bo juz byla wolnosc wydawnicza. Z tym ze nie oznacza to ze bylo lepiej! Bylo gorzej bo nie cenzura byla problemem a kasa! Padlo wszystko w tym i kultura. Koszmarne lata. Debile rzadzili.

Co do roli Parowskiego to nie wiem nie bylo mnie na tych kolegiach redakcyjnych. Trzeba spytac ludzi. Zbadac. Jakie byly tresci Fantastyki na tle trendow swiata. O ile mi wiadomo poziom byl niebywale wysrubowany. Nie bylo komercyjnego chlamu. Tych calych ,sag w 100 tomach' robionych tylko dla kasy. I bardzo dobrze. Sam zauwazylem ze biore do reki ksiazke z USA czytam ze 20 stron i koncze. Po co oni to tlumaczyli? Chlam mozna sobie darowac.

Ciekaw bylbym opinii jakiegos autorytetu np. Lech Jęczmyk jest dobrym chyba rozmowca w tej dziedzinie bo pamieta duzo wiecej i dluzej.

Czyli teraz zostala modlitwa za dusze +++ Nie zapomnijmy!



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Wto 9:30, 04 Cze 2019, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135916
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:52, 04 Cze 2019    Temat postu:

Merkuriusz 17 godz. temu +10
Krótkie podsumowanie dla tych, którzy nie wiedzą, kim był Parowski. To tak pokrótce. Gość odpowiedzialny był za scenariusz do jednego z najważniejszych komiksów epoki PRL, Funky Kovala - który nie stracił na jakości, który nie ustępował zachodnim produkcjom. To przemyślane, mądre i dobrze napisane sci-fi pierwotnie publikowane w periodykach tamtej ery zajmującej się fantastyką, a potem elegancko wydane. W międzyczasie wydał kilka książek, które znają oddani fani fantastyki w Polsce.

Od tamtej pory dobry duszek świata fantastyki. Serio, gość był miły, można było do niego podejść i mu coś dać, na przykład swoje opowiadanie, co zresztą zrobiłem i strasznie je skrytykował. Słusznie, bo jak teraz czytam, to zrobiłbym tak samo. Choć byłem mocnym randomem, chodziłem na jego prelekcje i nawet zostawał, żeby ze mną pogadać, bo dla mnie to był gość, nie byle kto. Więc super z jego strony.

Wywodził się ze starszego pokolenia fanów fantastyki, jednak większość osób, które go znały, albo poumierały, albo przestały przyjeżdżać, dlatego zawsze cenił sobie jakieś towarzystwo.

Zawsze mówił niewyraźnie. Miał charyzmę mądrego wujka, z którym napijesz się piwa i pogadasz na każdy temat. Raz, w jakiejś małej pipidówie, gdy czekał na swojego ziomeczka, otworzył się przede mną trochę bardziej niż powinien przed młodym randomem, co było bardzo przyjemne. Zaczęliśmy gadać o komiksach, a skończyliśmy na tematach z jego młodości. Bardzo zresztą ciekawej - świecie nieułożonym, dynamicznym, tajemniczym, a przez to bardziej podatnym na jego twórczość. W tamtym okresie bowiem mało kto interesował Parowski i słychać było, że mógł więcej i lepiej, ale się nie udało.

Fajny gość. Jak się do niego uśmiechnąć, to potrafił wiele załatwić, pomóc, pogadać. Traktowałem go jak swojego wujka, takiego z Ameryki, z którym się widzę rzadko. Szkoda go, zrobił wiele dla polskiej fantastyki.
udostępnij

Cedrik 16 godz. temu +2
@Merkuriusz: Jak ja Ci zazdroszczę. Ja nigdy przez te wszystkie lata do niego nie podszedłem, bo się czułem takim nikim, że nie chciałem mu zawracać głowy... nawet, kiedy już wydawałem i kiedy byłem w NF jako autor.
udostępnij

jast 15 godz. temu 0
@Cedrik: Ja kiedyś pogadałem z nim chwilę na konwencie w Bydgoszczy, miałem pomysł na konkurs literacki ale zero konkretów nie miałem ani rozpisanego planu ani nic. Z dzisiejszej perspektywy to ja bym siebie samego z tamtych lat na drzewo z takim pieprzeniem kotka wysłał. A Maciej nie dość, że spokojnie wysłuchał, ale zaczął dyskutować a na odchodne obiecał patronat medialny NF.

...

Czyli taki powinien byc ten co decyduje o publikacji. Łagodny zeby nie urazic ale mowiacy prawde.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy