Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Drukarstwo

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 9:30, 23 Kwi 2017    Temat postu: Drukarstwo

RMF 24
Akcje RMF FM
Twoje niesamowite miejsce
Twoje Niesamowite Miejsce: Odwiedzamy "ostatniego drukarza RP"
Twoje Niesamowite Miejsce: Odwiedzamy "ostatniego drukarza RP"

26 minut temu

Mówi o sobie „Ostatni drukarz RP”. O swoim fachu wie wszystko. Dziś wciąż pracuje jako drukarz w niewielkiej pracowni w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Pan Józef Rakoczy to krakowianin, który postanowił oddać hołd drukarzom i do tej pory wykonuje swój zawód, korzystając z dawnych technik i starych maszyn, które zgromadził w swojej pracowni. Właśnie to miejsce odwiedziliśmy w cyklu Twoje Niesamowite Miejsce w Faktach RMF FM. "Tak się złożyło, ze jestem ostatnim najmłodszym drukarzem z czasów, gdzie stosowano technikę typograficzną. Lata osiemdziesiąte to był koniec tej techniki" – podkreśla pan Józef.
pracownia
/Jacek Skóra /RMF FM



Wystawa dot. drukowania w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie (37 zdjęć)





+ 33


Do pracowni ostatniego drukarza wchodzi się przez wystawę w Muzeum Inżynierii Miejskiej. To niewielkie pomieszczenie oddzielone od wystawy dwiema ścianami i oknami. Wewnątrz kilka maszyn, m.in. stara gilotyna, która tnie dowolną ilość kartek, mechanizm do wytłaczania określonych kształtów w papierze czy automat do nieco większych formatów stosowany jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Na czym polega typografia? To technika druku wypukłego, przy której stosowano tzw. farby maziste. Farbę nanosi się na wypukłą formę, która trafia później na papier.

Pracownia "ostatniego drukarza RP" (33 zdjęcia)





+ 29

Na jednej z maszyn jest tzw. klisza drukarska, na której znajdują się punkty drukujące. Przygotowywano formę w postaci lustrzanego odbicia tego, co chcieliśmy wydrukować. Farba trafiała na formę, a forma odbijała pożądany kształt na papierze.
Wizyta w drukarni Józefa Rakoczego
/Jacek Skóra, RMF FM

W pracowni Pana Józefa znajdziemy też coś, co dało początek myśleniu o druku 3D. To maszyna, która dokonywała przestrzennych wyżłobień w papierze; rodzaju swoistej płaskorzeźby.

Do tego służy ta stara maszyna z napędem ręcznym. W górną część wkładano tzw. duszę czyli kawałek rozgrzanego żelaza, który podgrzewał formę. Pod spód wkładało się papier bądź inny materiał i dociskało się za pomocą specjalnej wajchy po prawej stronie - instruuje Józef Rakoczy, a za chwilę prowadzi nas do ogromnej ręcznej gilotyny, która potrafi ciąć kilkadziesiąt arkuszy na raz. Drukarze często tracili na niej palce - ostrzega ostatni drukarz RP.

Jedną z ostatnich maszyn jest ta, której pan Józef używał podczas regularnego wykonywania zawodu. Popularna była w latach pięćdziesiątych w ubiegłego wieku i drukowała w formacie B2.
Jak działają maszyny w drukarni Józefa Rakoczego?
/Jacek Skóra, RMF FM
Paweł Pawłowski

...

O tak! Drukarstwo! Cala dziedzina sztuki. Przeciez czcionka nie tylko ma byc czytelna. Ma byc tez piekna zwlaszcza tytulowa!

A tutaj kapitula rzymska wzorzec dla naszych czcionek bo przeciez piszemy alfabetem łacińskim a zatem i wzorcow liter tam tez szukamy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:39, 29 Maj 2018    Temat postu:

NIEPODLEGŁA „BRYGADĄ” PISANA
Drukuj ten artykuł DATA PUBLIKACJI 29 maja 2018
Kiedy w 2016 roku odnaleziono matryce drukarskie podpisane „Brygada”, nikt nie spodziewał się aż takiego odkrycia. Okazało się, że bezpiecznie zapakowane czcionki zostały stworzone na 10-lecie istnienia wolnej II Rzeczpospolitej, w 1928 roku. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, font zyskał drugie życie. Dziś, po procesie digitalizacji i cyfrowej rekonstrukcji zostaje udostępniony jako dar dla wszystkich użytkowników komputerów.

banner z napisem "Brygada 1918. Projekt rewitalizowanego kroju pisma"

KRÓTKA HISTORIA „BRYGADY”

Dwa lata temu, gdy w Muzeum Książki Artystycznej porządkowano zbiory matryc z Odlewni Czcionek w Warszawie, Janusz Tryzno natrafił na duży, starannie zapakowany zespół podpisany „Brygada”. Zbiór był drukarsko kompletny, zawierał trzy podstawowe odmiany, czyli antykwę, półgrubą i kursywę w dziewięciu stopniach: 6, 8, 10, 12, 16, 20, 24, 28, 36 punktów Didota. Okazało się jednak, że ta czcionka nie była dotąd znana fachowcom.

rozsypane znaki z alfabetu jak ę, @, itp.
Różne znaki diakrytyczne, w foncie „Brygada”


Biuro Programu „Niepodległa” jesienią 2017 roku zainicjowało wykonanie ekspertyz. Matryce zostały oznakowane, przeprowadzono analizy porównawcze z innymi krojami pisma, poddano analizie dokumenty archiwalne. Ustalono, że „Brygada” pochodzi z okresu II Rzeczypospolitej. Powstała najprawdopodobniej około 1928 roku, na 10-lecie Niepodległości Polski, w Odlewni Idźkowski i S-ka. Jej stworzenie miało wymiar patriotyczny, bowiem po scaleniu ziem polskich z trzech zaborów, gdzie posługiwano się dotąd cyrylicą, gotykiem i innymi pismami, potrzebne były polskie czcionki z znakami diakrytycznymi.

CZCIONKA CYFROWA „BRYGADA”

Pierwszy etap pracy nad cyfrowym krojem pisma Brygada polegał na stworzeniu wersji zerowej. Poszczególne metalowe formy zostały pojedynczo sfotografowane z pomocą specjalnego mikroskopu i aparatu fotograficznego. Następnie do pracy przystąpili graficy. Znając historię drukarstwa i technik sprzed wieku analizowali i odwzorowywali wyjściowy rysunek liter. Trzeba było wziąć pod uwagę np. że rysunek litery na matrycy jest cieńszy ponieważ musi uwzględniać tak zwane zalewki farby, które powstają podczas przeniesienia farby na papier. Dalsze porównania znaków w formie cyfrowej umożliwiły wprowadzenie detali, jak lekkie zagięcie górnych szeryfów, definiujących końcowy charakter kroju.

prezentacja wszystkich liter i odmian czcionki, wszystkie znaki w każdej odmianie
Prezentacja czcionki „Brygada”


Każda z fizycznych odmian fontu posiadała około 120 matryc. Oprócz podstawowych znaków zawierały one znaki polskie, podstawowe europejskie znaki diakrytyczne, znaki interpunkcyjne i zestaw cyfr. W wersji cyfrowej zestaw ten poszerzono. Krój przygotowany został w 6 odmianach – regular, semibold i bold – a do każdej dopracowano kursywę. Poszerzono zestaw znaków diakrytycznych, dodane zostały kapitaliki, znaki w indeksie dolnym i górnym, cyfry nautyczne i tabelaryczne, ułamki, zestaw znaków matematycznych, muzycznych oraz ornamenty. Obecnie każda z sześciu odmian posiada ponad 600 glifów, co pozwala na uniwersalne zastosowanie jej przy składzie różnego rodzaju tekstów.

„BRYGADA” W ROKU OBCHODÓW

Digitalizacji kroju pisma Brygada stanowi wyjątkowy element obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Warto podkreślić, że matryce powstały już na 10-lecie wydarzeń z 1918 roku. Pierwotny projekt z dwudziestolecia międzywojennego dziś nabrał nowego, cyfrowego życia i każdy użytkownik komputera może się nim cieszyć. „Brygada” będzie stosowana do składu druków okolicznościowych w ramach tegorocznych obchodów.

Font dostępny jest do pobrania na zasadach otwartej licencji. BRYGADA_1918
[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

Wzialem! Przyda sie do Herosow bo to tez na rzymskiej kapitule oparte! Bardzo podobna.



Tu prawdziwi herosi tam fantazyjni ale swietna fantazja.
Juz zreszta Fontforge opanowalem i mozna prosto malowac czcionki Gimpem a potem kopiuj wklej w Fontforge idzie blyskawicznie. Moge teraz narobic czcionek multum! Swietna dziedzina. A w grach fantastycznych bardzo wazna. Czcionka buduje klimat.
Bardzo dobry sposob uczczenia Niepodległości.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 19:58, 07 Paź 2018    Temat postu:

Stworzono font dla osób ze słabą pamięcią - oto Sans Forgetica
07.10.2018 10:10, dodał: Ocena:

Naukowcy z RMIT University opracowali font dla osób mających problem z zapisywaniem słowa czytanego. Zobaczcie jak wygląda Sans Forgetica i dlaczego warto z niej korzystać.


Nikłe zainteresowanie czytelnictwem w dzisiejszych czasach prowadzi do stopniowego "ogłupiania się" społeczeństwa. Treści pisane konsumuje się szybko, nieuważnie i niewiele się z nich zapamiętuje. To właśnie dlatego stworzono nowy font o nazwie Sans Forgetica.

Sans Forgetica to font na miarę dzisiejszych czasów, w których informacje publikowane w sieci atakują czytelnika z każdej strony. Ze względu na natłok informacji tekst czytamy zazwyczaj pobieżnie i wiele informacji po prostu unika uwadze. Sans Forgetica stworzona przez naukowców z RMIT University ma zwiększyć ilość zapamiętywanych informacji poprzez zmuszenie mózgu do dokładniejszej analizy słowa pisanego. Litery zapisywane za pomocą nowego fontu cechują się niewielkimi przerwami w swojej konstrukcji.Sans ForgeticaNaukowcy stworzyli kilka różnych fontów i spośród nich wybrali, po serii testów, właśnie Sans Forgeticę. Font został udostępniony za darmo na oficjalnej stronie projektu, więc każdy z Was może go sobie pobrać i zacząć z niego korzystać. Być może warto zacząć robić notatki na studiach za pomocą tego właśnie fontu?

...

Aha. Czyli niewyrazny to trzeba sie wysilic! Chitry plan! :O)))



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy