Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136628
Przeczytał: 63 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 10:06, 14 Lip 2011 Temat postu: Operacja Ostra Brama - Wyzwolenie Wilna przez AK ! |
|
|
Uroczyste obchody rocznicy wyzwolenie Wilna !
W 67. rocznicę wyzwolenia Wilna spod niemieckiej okupacji przez AK w podwileńskiej miejscowości Krawczuny odbył się apel pamięci i odprawiono mszę w intencji walczących o Ziemię Wileńską żołnierzy Armii Krajowej
13 lipca 1944 roku w Krawczunach została stoczona krwawa bitwa z oddziałami Wehrmachtu, w której poległo 79 partyzantów AK, około 100 zostało rannych.
Uroczystości upamiętniające wyzwolenie Wilna przedstawiciele polskiej społeczności organizują corocznie, ale w tym roku po raz pierwszy zostały one krytycznie ocenione przez przedstawiciela współrządzących na Litwie konserwatystów, przewodniczącego związku Sajudis, Rytasa Kupczinskasa.
!!!!! Bandyci !
Kupczinskas jest przekonany, że organizowanie takich obchodów obraża pamięć tych, którzy ucierpieli z powodu działań AK. "Sądzę, że nie należy organizować takich obchodów i popularyzować tej zbrojnej jednostki, która dokonywała zbrodni na mieszkańcach naszej ziemi. Nie popieram tego. Jest to obraza pamięci ofiar" - cytuje Kupczinskasa portal internetowy Delfi.
!!!!! Widzicie jacy zwyrodnialcy ! A moze przypomnijmy co szaulisi robili w Ponarach ? Przypomne ze dostawali wrecz szału w mordowaniu ludzi głównie żydów ! Zapomina sie czesto o tych potwornych zbrodniach - szczegolnie w Polsce jest jakies romantyczne pojecie Litwy z Mickiewicza . LIETUWINI NIE MAJA NIC WSPOLNEGO ZE SŁYNNYM WIELKIM KSIĘSTWEM LITEWSKIM ! LIETUWA PROGRAMOWO ZERWAŁA Z TYM WIELKIM DZIEDZICTWEM I ZBUDOWANO KOSZMARNE SZOWINISTYCZNE PAŃSTEWKO Z KTÓRYM DZIŚ MAMY DO CZYNIENIA !!!
Obchody w Krawczunach 13 lipca organizuje od 20 lat oddział Związku Polaków na Litwie (ZPL) rejonu wileńskiego. - Naszym obowiązkiem jest zachować pamięć o tych, którzy walczyli o naszą wolność i oddali za nią życie - powiedział PAP przewodniczący oddziału ZPL rejonu wileńskiego, europoseł Waldemar Tomaszewski.
- Jest to historyczne wydarzenie. Można je interpretować, ale nie można o nim zapominać - uważa sekretarz Związku Polaków na Litwie Edward Trusewicz.
Jego zdaniem "zamiast grzebać w faktach historycznych Polacy i Litwini powinni bez zbędnych emocji budować wspólną przyszłość".
W ocenie historyka Uniwersytetu Wileńskiego Algisa Povilasa Kasperavicziusa obchody nie są antypaństwowe. - Działania Armii Krajowej względem litewskiej ludności są oceniane różnie. Były przypadki, gdy z rąk AK ucierpieli Litwini, ale nie ma podstaw, by określać to mianem ludobójstwa - ocenia historyk.
!!!! Az jestem zdziwiony ze jakas bardziej obiektywna ocena !
W uroczystościach przy pomniku upamiętniającym miejsce walk w Krawczunach wzięli udział kombatanci, przedstawiciele Związku Polaków na Litwie, polscy dyplomaci, mieszkańcy okolicznych wsi.
Operacja "Ostra Brama" stanowiła część akcji "Burza", zakładającej samodzielne wyzwalanie przez Armię Krajową okupowanych ziem polskich przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Rozpoczęła się w nocy z 6 na 7 lipca 1944 roku. Oprócz piechoty i artylerii w sile około 17 tys. żołnierzy Niemcy wyprowadzili tam do walki broń pancerną i siły lotnicze. Okręgi Wileński i Nowogródzki AK przeciwstawiły im około 10 tys. żołnierzy, wyłącznie piechoty i kawalerii.
Nie zważając na dużą przewagę wroga, Polakom udało się wyzwolić znaczną część Wilna. Do 13 lipca, całe miasto zostało oczyszczone z Niemców. Na Górze Zamkowej żołnierze AK wywiesili biało-czerwoną flagę, i wtedy ...
WESZŁO SOWIECKIE BYDŁO !!!
Po kilku godzinach została ona zerwana przez żołnierzy radzieckich, którzy wywiesili czerwony sztandar.
Później dowództwo i żołnierze AK zostali otoczeni i rozbrojeni; większość z nich trafiła do więzień lub została zesłana na Syberię.
Dla Wilna zaczął się okres nowej potwornej sowieckiej niewoli !
!!!!!!
Koszmarne i upiorne ! A jednak i chwalebne ! Jest w tym męczęństwo ! Widzicie co by było gdyby AK wygrało Powstanie Warszawskie ! TO SAMO !!! Nikt nie zdaje sobie sprawy w jak tragiczne sytuacji wtedy była Polska ! To było samo dno historii ! Dno ciemnej studni ! Dlatego oceny tamtych ludzi dokonywane pozniej w zaciszu gabinetow czy innych bezpiecznych miejsc przez oznych ,,publicystow'' sa czyms niestosownym ... Np. naczelny wódz gen . Sosnkowski twierdzil ze nie moze on rozkazywac bedac w Londynie gen. Roweckiemu w kraju w tak starsznej sytuacji a tylko proponowac ! Sosnkowski mial niezwykle wyczucie jak malo kto !
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136628
Przeczytał: 63 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 19:14, 06 Lip 2014 Temat postu: |
|
|
Litwa: uroczystości w 70. rocznicę Operacji "Ostra Brama"
Modlitwa w Kaplicy Ostrobramskiej zainaugurowała w Wilnie obchody 70. rocznicy Operacji "Ostra Brama" - próby wyzwolenia Wilna przez Armię Krajową spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem wojsk radzieckich.
- Pamięć o legendarnych działaniach Armii Krajowej na Wileńszczyźnie jest żywa i potwierdzeniem tego są coroczne obchody na początku lipca wyzwolenia Wilna - powiedział prezes Związku Polaków na Litwie, poseł Michał Mackiewicz.
Uczestnicy tegorocznych obchodów - kombatanci, harcerze, społeczność polska na Litwie pod kierownictwem Związku Polaków na Litwie, a także goście z Polski: delegacje Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - złożyli kwiaty na cmentarzu na Rossie przy mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego.
W poniedziałek zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze przy pomniku w Boguszach, gdzie 17 lipca 1944 roku oficerowie AK podstępnie zostali rozbrojeni i aresztowani przez wojska radzieckie oraz przy pomniku w Krawczunach, gdzie 13 lipca 1944 roku została stoczona krwawa bitwa z oddziałami Wehrmachtu. W bitwie tej poległo 79 partyzantów AK, około 100 zostało rannych.
Również w poniedziałek zostaną uczczone miejsca spoczynku żołnierzy AK rozsiane po Wileńszczyźnie, m.in. w Kalwarii Wileńskiej i Kolonii Wileńskiej. Po południu uczestnicy obchodów wezmą udział w wieczornicy w Zułowie, miejscu narodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, w powstającej tam Alei Pamięci Narodowej
Na Wileńszczyźnie jest ponad 50 miejsc upamiętniających legendarną obecność Armii Krajowej – są to groby partyzantów polskich, miejsca walk. Jednym z zadań Związku Polaków na Litwie (ZPL) jest opieka nad miejscami pamięci narodowej. Przed tegorocznymi obchodami rocznicy Operacji "Ostra Brama" wszystkie miejsca pamięci zostały uporządkowane, zasadzono półtora tysiąca pelargonii w kolorach białym i czerwonym.
Operacja "Ostra Brama" stanowiła część akcji "Burza", zakładającej samodzielne wyzwalanie przez Armię Krajową okupowanych ziem polskich przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Rozpoczęła się w nocy z 6 na 7 lipca 1944 roku. Oprócz piechoty i artylerii w sile około 17 tys. żołnierzy Niemcy wyprowadzili tam do walki broń pancerną i siły lotnicze. Okręgi Wileński i Nowogródzki AK przeciwstawiły im około 10 tys. żołnierzy, wyłącznie piechoty i kawalerii.
Nie zważając na dużą przewagę wroga, Polakom udało się wyzwolić znaczną część Wilna. Do 13 lipca, już we współdziałaniu z wojskami radzieckimi, całe miasto zostało oczyszczone z Niemców. Na Górze Zamkowej żołnierze AK wywiesili biało-czerwoną flagę, jednak już po kilku godzinach została ona zerwana przez żołnierzy radzieckich, którzy wywiesili czerwony sztandar. Później dowództwo i żołnierze AK zostali rozbrojeni; większość z nich trafiła do więzień lub została zesłana na Syberię.
...
Tak . Bohaterowie i meczennicy . Jedyne co szkoda to że wspoldzialali z sowieckim byłem . Trzeba było wyzwolić i zniknąć w lasach . Niestety Polacy nie byli w stanie pojąć ogromu zbydlecenia sowietów . To był niby sojusznik . A trzeba było traktować jak wroga bo to był wróg .
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136628
Przeczytał: 63 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 20:50, 20 Cze 2018 Temat postu: |
|
|
75 lat temu AK zdobyła Iwieniec. O powstaniu iwienieckim przypomnieli Polacy z Białorusi
2018.06.20
09:25
Kawaleria Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego AK po przemarszu do Kampinosu. Wrzesień 1944 roku.
W Iwieńcu w obwodzie mińskim odbyły się we wtorek uroczystości z okazji 75. rocznicy akcji bojowej Armii Krajowej, której żołnierzom udało się na krótko opanować miasto i rozgromić niemiecki garnizon. Obchody zorganizował Związek Polaków na Białorusi.
– Ta pamięć jest potrzebna nie tym, którzy zginęli, ale nam, byśmy mogli być narodem – mówiła prezes nieuznawanego przez Mińsk ZPB Andżelika Borys, składając kwiaty na grobach żołnierzy AK.
Uroczystości w Iwieńcu rozpoczęły się od mszy św. w kościele św. Aleksego. Następnie ich uczestnicy złożyli wieńce przy Krzyżu Straży Mogił Polskich upamiętniającym poległych żołnierzy Stołpecko-Nalibockiego Zgrupowania AK i na grobach żołnierzy AK na cmentarzu parafialnym.
W obchodach w Iwieńcu wzięli udział miejscowi Polacy, a także rodacy z Mińska, dyplomaci z ambasady RP w Mińsku i Konsulatu Generalnego RP w Grodnie oraz szefowa Stowarzyszenia Żołnierzy AK przy ZPB, płk Weronika Sebastianowicz.
– W tym szczególnym dniu chcemy się pokłonić wszystkim tym, którzy walczyli o wolność naszej ziemi, wolność ukochanej Polski. Wielu z nich oddało życie, inni zdrowie, siły – mówiła PAP Teresa Sobol, szefowa iwienieckiego oddziału ZPB.
Iwieniec znajduje się w dzisiejszym rejonie wołożyńskim obwodu mińskiego, leży ok. 80 km od białoruskiej stolicy. W 1939 r. tereny te, wówczas należące do II RP, zostały zajęte przez Sowietów. Po rozpoczęciu wojny niemiecko-sowieckiej znalazły się pod okupacją niemiecką.
– 19 czerwca 1943 r. oddziały Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego AK pod dowództwem Kacpra Miłaszewskiego, pseudonim Lewald, opanowały miasto Iwieniec – powiedział PAP Andrzej Poczobut, przedstawiciel władz ZPB.
Dodał, że była to jedna z najbardziej spektakularnych operacji zbrojnych polskiego podziemia. „Na kilkanaście godzin miasto zostało opanowane przez Polaków, wywieszono biało-czerwone flagi” – wskazał.
AK zdecydowała się na działania zbrojne przeciwko niemieckiemu okupantowi m.in. po to, by uwolnić z więzień członków AK i zapobiec wywózkom mieszkańców Iwieńca do pracy przymusowej do Niemiec. Akcja miała także działać „ku pokrzepieniu serc”, zademonstrować obecność polskiej siły zbrojnej, służyła zdobyciu zapasów amunicji. Niemcy odpowiedzieli na nią represjami wobec ludności cywilnej.
...
Wspaniala akcja. Tym bardziej ze tam gdzie i sowieci byli grozni.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136628
Przeczytał: 63 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 20:14, 08 Lip 2018 Temat postu: |
|
|
zapamiętali wileńscy akowcy?
ARTYKUŁ | 07.07.2018 | Autor: Anna Herbich
Wilno zostało wyzwolone wspólnymi siłami AK i Armii Czerwonej. Ale tuż po zdobyciu miasta sojusz został zerwany...
fot.domena publiczna Wilno zostało wyzwolone wspólnymi siłami AK i Armii Czerwonej. Ale tuż po zdobyciu miasta sojusz został zerwany…
Dla Stefanii, łączniczki i sanitariuszki AK, wkroczenie Armii Czerwonej do Wilna wcale nie oznaczało końca wojny. Niedługo po „wyzwoleniu” miasta została aresztowana przez nowych gospodarzy. Jej los podzieliły tysiące akowców. Co się z nimi stało?
[O swoich doświadczeniach z końca wojny opowiada łączniczka z Armii Krajowej, Stefania Szantyr-Powolna:]
W lipcu 1944 roku, gdy pod Wilno zaczęła podchodzić Armia Czerwona (po raz trzeci w ciągu pięciu lat!), dowództwo polskiego podziemia postanowiło podjąć próbę samodzielnego odbicia miasta z rąk osłabionych Niemców. I pokazać w ten sposób, że Wilno należy się Polsce, że Polacy są tu prawowitymi gospodarzami.
Okupacja zamiast wyzwolenia
Walki rozpoczęły się 7 lipca, niestety miasta zdobyć się nie udało. Oddziały Armii Krajowej zajęły Wilno dopiero 13 lipca, ale wspólnie z Sowietami. W czasie bitwy służyłam jako sanitariuszka w szpitalu polowym w pobliskiej szkole podstawowej. Jak tylko Wilno zostało odbite z rąk Niemców, Sowieci zaprosili naszych oficerów na naradę i wszystkich podstępnie aresztowali.
Również żołnierze zostali okrążeni i rozbrojeni. Część wsadzono do obozów, część deportowano na Sybir, część zamordowano. Był to szok. Spodziewaliśmy się wyzwolenia, a rozpoczęła się kolejna okupacja. Dla Wilna nastał mroczny okres. Konspiracja była rozbita, znowu szalał czerwony terror.
...
To byl koszmar.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group cbx v1.2 //
Theme created by Sopel &
Programy
|
|