Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Generał Sta­ni­sław Ma­czek .

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Powstanie to ofiarny stos ...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:07, 30 Mar 2012    Temat postu: Generał Sta­ni­sław Ma­czek .

20. rocznica urodzin gen. Stanisława Maczka

31 marca 1892 r. w Szczer­cu pod Lwo­wem uro­dził się Sta­ni­sław Ma­czek – ge­ne­rał WP, do­wód­ca 1. Dy­wi­zji Pan­cer­nej, wsła­wio­nej m.​in. wal­ka­mi pod Fa­la­ise w 1944 r. Jak ma­wiał: - Żoł­nierz pol­ski bić się może o wol­ność wszyst­kich na­ro­dów – umie­ra tylko dla Pol­ski.

"Był żoł­nie­rzem i do­wód­cą, o któ­rym ma­wia­ło się, że nie prze­grał żad­nej bitwy (...). Uosa­biał naj­lep­sze cechy ofi­ce­ra i zna­ko­mi­te­go do­wód­cy no­wo­cze­snych wojsk. Był za­rów­no teo­re­ty­kiem, jak i zna­ko­mi­tym or­ga­ni­za­to­rem i prak­ty­kiem broni pan­cer­nej" - pisał o gen. Macz­ku Piotr Po­tom­ski ("Ge­ne­rał broni Sta­ni­sław Wła­dy­sław Ma­czek"). Sta­ni­sław Ma­czek uro­dził się 31 marca 1892 r. w Szczer­cu pod Lwo­wem.

W la­tach 1910-14 stu­dio­wał fi­lo­zo­fię i fi­lo­lo­gię pol­ską na Uni­wer­sy­te­cie Lwow­skim. W tym cza­sie odbył szko­le­nie w Związ­ku Strze­lec­kim. Służ­bę w Le­gio­nach Pol­skich unie­moż­li­wi­ło mu po­wo­ła­nie do armii au­striac­kiej.

Pod­czas I wojny świa­to­wej wal­czył na fron­cie ro­syj­skim w Kar­pa­tach i fron­cie wło­skim w Al­pach. "Za­zna­ja­mia się z prozą walki, bę­dą­cą nie­raz szo­kiem dla mło­de­go in­te­lek­tu­ali­sty (...) ze śmier­cią pod­wład­nych mu żoł­nie­rzy i z po­świę­ce­niem ko­le­gów dla ra­to­wa­nia in­nych. Te lata wojny ukształ­to­wa­ły go i za­har­to­wa­ły jako peł­no­krwi­ste­go żoł­nie­rza" – pisał o wpły­wie do­świad­czeń I wojny świa­to­wej na póź­niej­sze losy gen. Macz­ka Ta­de­usz A. Wy­soc­ki ("Ge­ne­rał Sta­ni­sław Ma­czek").

Po ka­pi­tu­la­cji państw cen­tral­nych 11 li­sto­pa­da 1918 r. Ma­czek prze­do­stał się do Kro­sna, gdzie wstą­pił do Woj­ska Pol­skie­go.

Po­cząt­ko­wo do­wo­dził ba­ta­lio­nem kro­śnień­skim prze­zna­czo­nym do od­sie­czy ob­lę­żo­ne­go Lwowa. W kwiet­niu 1919 r. otrzy­mał przy­dział na do­wód­cę tzw. lot­nej kom­pa­nii w 4. Dy­wi­zji Pie­cho­ty, która za­słu­ży­ła się w wal­kach m.​in. o Dro­ho­bycz i Sta­ni­sła­wów. Po usta­niu walk pol­sko-ukra­iń­skich Ma­czek, w stop­niu ma­jo­ra, zo­stał prze­nie­sio­ny do zadań szta­bo­wych.

Po wy­bu­chu wojny pol­sko-bol­sze­wic­kiej od­two­rzył swój ba­ta­lion sztur­mo­wy i wal­czył z nim pod­czas obro­ny Lwowa.

Po woj­nie Ma­czek po­zo­stał w woj­sku. W 1923 r. uzy­skał awans na pod­puł­kow­ni­ka. Ukoń­czył stu­dia uzu­peł­nia­ją­ce w Wyż­szej Szko­le Wo­jen­nej, a na­stęp­nie był sze­fem eks­po­zy­tu­ry wy­wia­du woj­sko­we­go we Lwo­wie. Peł­nił funk­cję za­stęp­cy do­wód­cy 76. Pułku Pie­cho­ty oraz do­wo­dził 81. Puł­kiem Strzel­ców Gro­dzień­skich.

W 1938 r. otrzy­mał do­wódz­two 10. Bry­ga­dy Ka­wa­le­rii, pierw­szej pol­skiej jed­nost­ki zmo­to­ry­zo­wa­nej sta­no­wią­cej za­lą­żek sił pan­cer­nych.

Pod­czas kam­pa­nii 1939 r. do­wo­dzo­na przez Macz­ka jed­nost­ka za­da­ła cięż­kie stra­ty nie­miec­kie­mu XXIII Kor­pu­so­wi Pan­cer­ne­mu. 10 BK uczest­ni­czy­ła w wal­kach od­wro­to­wych ma­ją­cych na celu opóź­nie­nie mar­szów prze­ciw­ni­ka. "Spo­sób pro­wa­dze­nia przez niego (Macz­ka – red.) walki zo­stał uzna­ny za tak­tycz­ne osią­gnię­cie wojsk pol­skich w kam­pa­nii 1939 r." – zwró­cił uwagę Po­tom­ski.

Wal­czył także pod­czas obro­ny Lwowa, jed­nak po wkro­cze­niu Armii Czer­wo­nej zo­stał zmu­szo­ny wraz z jed­nost­ką do prze­kro­cze­nia gra­ni­cy Wę­gier, gdzie zo­stał in­ter­no­wa­ny.

Przez Węgry Ma­czek prze­do­stał się do Fran­cji, gdzie, po awan­sie na ge­ne­ra­ła bry­ga­dy, czę­ścio­wo od­two­rzył swój pan­cer­no-mo­to­ro­wy od­dział – 10. Bry­ga­dę Ka­wa­le­rii Pan­cer­nej, z którą u boku wojsk fran­cu­skich wal­czył póź­niej w Szam­pa­nii. Za udział w wal­kach we Fran­cji otrzy­mał Krzyż Vir­tu­ti Mi­li­ta­ri IV klasy.

Gen. Ma­czek był zwo­len­ni­kiem pro­wa­dze­nia wojny w spo­sób no­wo­cze­sny, za po­mo­cą ce­chu­ją­cych się dużą ma­new­ro­wo­ścią i szyb­ko­ścią sa­mo­dziel­nych pan­cer­nych związ­ków tak­tycz­nych, które za­pew­ni­ły m.​in. Niem­com zwy­cię­stwo w kam­pa­nii 1939 r. Jego zda­niem, rola pie­cho­ta na po­lach bitew wy­raź­nie zma­la­ła od cza­sów I wojny świa­to­wej; jej efek­tyw­ność za­le­ża­ła od wspar­cia m.​in. lot­nic­twa i broni pan­cer­nej.

Po ka­pi­tu­la­cji Fran­cji gen. Ma­czek ukry­wał się w Mar­sy­lii, a na­stęp­nie prze­do­stał się do Wiel­kiej Bry­ta­nii, gdzie do­łą­czył do or­ga­ni­zo­wa­nych tam PSZ. Po­wie­rzo­no mu do­wódz­two nad 1. Dy­wi­zją Pan­cer­ną.

"Armia przy­szło­ści – to armia pan­cer­na (...). Stwa­rza­jąc dy­wi­zję pan­cer­ną, po­mna­ża­my wkład w ogól­ny wy­si­łek wo­jen­ny, sta­je­my się sil­niej­si dzie­się­cio­krot­nie, mo­że­my na polu walki ode­grać rolę de­cy­du­ją­cą, na kon­fe­ren­cji po­ko­jo­wej, razem z czy­na­mi ma­ry­nar­ki i lot­nic­twa bę­dzie­my mogli rzu­cić de­cy­du­ją­ce czyny na­szej dy­wi­zji pan­cer­nej" – tłu­ma­czył w 1941 r. gen. Ma­czek. (J. L. En­glert, K. Bar­bar­ski, "Ge­ne­rał Ma­czek").

1. Dy­wi­zja Pan­cer­na prze­szła szlak bo­jo­wy przez Fran­cję, Bel­gię, Ho­lan­dię i Niem­cy. W 1944 r. brała udział w in­wa­zji sił alianc­kich w Nor­man­dii. Ode­gra­ła zna­czą­cą rolę w bi­twie pod Fa­la­ise, za­my­ka­jąc okrą­że­nie wokół nie­miec­kich 7 Armii i 5 Armii Pan­cer­nej w tzw. „kotle”. Uczest­ni­czy­ła także w wy­zwa­la­niu Bredy oraz w zdo­by­ciu nie­miec­kie­go Wil­helm­sha­ven. „Bij­cie się twar­do, ale po ry­cer­sku” – mówił do swych żoł­nie­rzy gen. Ma­czek po wkro­cze­niu do Nie­miec wio­sną 1945 r.

W 1945 r. gen. Ma­czek zo­stał od­zna­czo­ny Ko­man­do­rią Krzy­ża Legii Ho­no­ro­wej, a póź­niej awan­so­wa­ny do stop­nia ge­ne­ra­ła dy­wi­zji; do de­mo­bi­li­za­cji do­wo­dził pol­ski­mi od­dzia­ła­mi w Wiel­kiej Bry­ta­nii.

Po woj­nie osiadł na stałe w Szko­cji, a po­nie­waż nie przy­słu­gi­wa­ła mu eme­ry­tu­ra, pra­co­wał m.​in. jako bar­man. W 1946 r. po­zba­wio­ny zo­stał oby­wa­tel­stwa pol­skie­go, które zo­sta­ło mu przy­wró­co­ne w 1971 r.

W 1990 r. otrzy­mał awans do stop­nia ge­ne­ra­ła broni, a w 1992 r. zo­stał ka­wa­le­rem or­de­ru Orła Bia­łe­go. Na wnio­sek miesz­kań­ców Bredy nada­no mu ho­no­ro­we oby­wa­tel­stwo Ho­lan­dii. Sta­ni­sław Ma­czek zmarł 11 grud­nia 1994 r. w Edyn­bur­gu. Zo­stał po­cho­wa­ny na cmen­ta­rzu żoł­nie­rzy pol­skich w Bre­dzie.

>>>

Tak jest ! Zaczynal na koniu kończył w czołgu ! Czlowiek na pograniczu epok ! Wspaniala historia walki o Polskę ! :O)))



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 23:23, 25 Paź 2017    Temat postu:

Nie żyje płk Zbigniew Makowiecki, weteran II wojny światowej

1 godz. 52 minuty temu

​W wieku 100 lat zmarł w Londynie płk Zbigniew Makowiecki, ostatni kawalerzysta kampanii wrześniowej i żołnierz 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. Makowiecki zmarł w poniedziałek w Londynie. O jego śmierci poinformowała ambasada RP w Wielkiej Brytanii.
Zbigniew Makowiecki w swoim londyńskim mieszkaniu, zdjęcie z 18 czerwca 2016 roku
/Grzegorz Michałowski /PAP

To jest przykra wiadomość. Odszedł niebywały patriota i wielki człowiek, który do końca był aktywny i tak wiele zrobił dla Polski - powiedział prezydencki minister ds. polonijnych Adam Kwiatkowski, który w marcu odwiedził Makowieckiego w Londynie, a później napisał do niego osobisty list z okazji 100. urodzin.

Cieszę się, że miałem tę możliwość i zaszczyt, żeby być u niego w domu. To, co zapamiętałem, to to, że był to stulatek, który cały czas interesował się Polską i dbał o to, aby nie zapominać o tych najlepszych tradycjach polskiej kawalerii, z którą przeszedł szlak bojowy - podkreślił.

Przyjąłem tę wiadomość z głębokim żalem. To był ostatni kawalerzysta żyjący w Wielkiej Brytanii, uczestnik ostatniej bitwy w wojnie polsko-niemieckiej 1939 roku i niezwykła postać, która niezwykle angażowała się w działalność polonijną i promocję wiedzy o Polsce także po drugiej wojnie światowej - powiedział ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

Obecność takiej osoby zawsze bardzo działa na wyobraźnię, ale ma też inspirujące znaczenie dla młodszych pokoleń, w tym dla mnie - dodał.
Makowiecki był aktywnym działaczem polonijnym

Oprócz karty zapisanej podczas drugiej wojny światowej, Makowiecki był również bardzo aktywnym działaczem polonijnym w Wielkiej Brytanii, gdzie wspierał wysiłki na rzecz utrzymania polskości wśród polskiej społeczności, m.in. w ramach Polskiej Macierzy Szkolnej (PMS).

Pułkownik Makowiecki był zaangażowany w działalność PMS od bardzo wielu lat i już w latach 70. był osobą koordynującą kolonie dzieci polskich mieszkających w Wielkiej Brytanii i w Belgii. Był także aktywny w pracach zarządu PMS aż do ostatnich lat, kiedy był już słabszy fizycznie, (...) ale za każdym razem chciał uczestniczyć w naszych wydarzeniach i dzwonił do nas, by porozmawiać o tym, co robimy - powiedziała Marta Niedzielska z PMS.

Jak zaznaczyła, Makowiecki regularnie wspierał organizację datkami finansowymi i był laureatem Złotej Odznaki PMS. Będzie nam bardzo brakować jego telefonów i przemiłych rozmów - dodała.

W kwietniu weteran skończył 100 lat, co uczczono uroczystością w ambasadzie.

Pogrzeb pułkownika Makowieckiego odbędzie się w Londynie. Termin nie jest jeszcze ustalony.

...

Spokojnie. Niedlugo paruzja. Ci co przetrwaja beda rozmawiac z ludzmi z tamtego swiata jak teraz ze znajomymi! Swieci beda widzialni normalnie!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Powstanie to ofiarny stos ... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy