Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Tadeusz Kościuszko.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Powstanie to ofiarny stos ...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135914
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 16:35, 17 Sty 2016    Temat postu: Tadeusz Kościuszko.

Białoruś: inicjatywa na rzecz pomników Tadeusza Kościuszki


Niezależne Towarzystwo Języka Białoruskiego zwróciło się do ministra kultury Barysa Swiatłowa z wnioskiem o rozpisanie konkursu na pomniki Tadeusza Kościuszki w Mińsku oraz Kosowie, w pobliżu, którego się urodził. W tym roku przypada 270. rocznica jego urodzin.

Szef Towarzystwa Aleh Trusau powiedział Radiu Swaboda, że proponuje ono postawienie pomnika Kościuszki na koniu. Ideę te podchwycili działacze opozycyjnej Białoruskiej Partii Socjaldemokratycznej (Hramada). Szef partii w obwodzie brzeskim, gdzie leży Kosowo, Ihar Masłouski zwrócił się z odpowiednim wnioskiem do miejscowych władz.
REKLAMA


Kościuszko urodził się na Mereczowszczyźnie pod Kosowem. Na kościele św. Trójcy w Kosowie, gdzie został ochrzczony, umieszczona jest upamiętniająca go tablica. Nazwisko Kościuszki nosi też jedna z ulic Kosowa.

W samej Mereczowszczyźnie działa od 2004 r. muzeum w odtworzonym na podstawie fotografii dawnym majątku Kościuszków. Co roku 4 lutego, czyli w dzień narodzin Kościuszki, w muzeum odbywają się z tej okazji uroczystości.

Tadeusz Kościuszko zaczął opracowywać koncepcję powstania narodowego w 1793 r. w Dreźnie, po ogłoszeniu drugiego rozbioru Polski. Po przystąpieniu Stanisława Augusta do Targowicy, 24 marca 1794 r. w Krakowie pod dowództwem Kościuszki wybuchło powstanie, a on sam objął władzę jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej. Powstanie kościuszkowskie trwało do 16 listopada 1794 r. i objęło swym zasięgiem prawie wszystkie dzielnice ówczesnego państwa polskiego.

Kościuszko przyjechał do Ameryki w 1776 roku, w miesiąc po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości, która zapoczątkowała wojnę o wyzwolenie kolonii amerykańskich spod panowania brytyjskiego. Zaprojektował forty w West Point, późniejszą Akademię Wojskową, a także odegrał kluczową rolę w bitwie pod Saratogą - jednej z przełomowych bitew w wojnie. Uznawano go za najbardziej utalentowanego inżyniera w armii rewolucyjnej. W 1783 roku uchwałą Kongresu został awansowany na stopień generała brygady. Otrzymał także obywatelstwo amerykańskie. Zmarł w 1817 r. Szwajcarii, gdzie spędził ostatnie lata swego życia. Został pochowany na Wawelu.

...

Kolejny z Wielkiego Księstwa Litewskiego. Widzimy tu owoce Chrztu Litwy. Dzialn swietej Jadwigi i Jagiełły ktory przeciez co oczywista tez jest w niebie Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135914
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 16:05, 31 Sty 2016    Temat postu:

Wystawa w 270-lecie urodzin Tadeusza Kościuszki - "człowieka renesansu"


Kadry odbudowanego drewnianego dworku na Polesiu, gdzie urodził się Tadeusz Kościuszko znalazły się na wystawie w Muzeum X Pawilonu. - Kościuszko to prawdziwy człowiek renesansu - wojskowy i inżynier, komponował, a nawet hodował zioła - mówi autor ekspozycji.

Na wystawie "Tadeusz Kościuszko: Mereczowszczyzna – Solura" w Galerii Brama Bielańska w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej można zobaczyć ponad 100 związanych z Kościuszką prac.


- Są to fotogramy, czyli fotografie tak przetworzone, by przypominały obrazy. Pochodzę z Maciejowic, miejsca wielkiej, choć przegranej bitwy insurekcji, więc od dawna zajmuję się tradycją kościuszkowską w szerokim wymiarze - opowiadał autor wystawy Leszek Marek Krześniak, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej.

Jak zaznaczył, ekspozycja to taki "pejzaż nostalgiczny". - Możemy zobaczyć na niej dworek Kościuszki w Mereczowszczyźnie na Białorusi, który został odrestaurowany i tamtejszy pejzaż na szczęście mało zmieniony przez cywilizację, czyli zbliżony do takiego, jaki mógł oglądać za życia Kościuszko. Na kadrach uwieczniono też np. sprzęty z kościoła, w którym był chrzczony - relacjonował Krześniak.

- W odbudowanym dworku znajduje się muzeum poświęcone Kościuszce, jedna z najpopularniejszych placówek na Białorusi. Na kadrach możemy także zobaczyć uroczystości organizowane tam od 20 lat z okazji urodzin Kościuszki, na które przyjeżdżają goście z całego świata, także dyplomaci m.in. z Polski, USA, Szwajcarii czy Francji. Delegacje z reguły przywożą też podarunki, które wzbogacają ekspozycję - dodał autor wystawy.

Druga część ekspozycji dotyczy szwajcarskiej Solury, gdzie Kościuszko spędził ostatnie lata życia i zmarł. - Znajduje się tam także poświęcone mu muzeum ze zgromadzonymi pamiątkami oraz nieco kontrowersyjny pomnik przedstawiający nagiego młodzieńca podpisany "Tadeusz Kościuszko" - powiedział Krześniak.

Jego zdaniem - mimo że minęło już 270 lat od urodzin Kościuszki - ideały, które były dla niego ważne, czyli wolność i godność człowieka, są nadal aktualne. - Dzisiaj możemy mówić o Kościuszce jako o bohaterze zjednoczonej Europy, bo podzielał takie koncepcje. Podczas pobytu w Ameryce odznaczał się też poglądami abolicjonistycznymi. Za otrzymane wynagrodzenie polecił wykupić niewolników, z którymi razem uczestniczył w działaniach wojennych, przekazać im ziemię i nauczyć rzemiosła. Niestety nie zostało to zrealizowane - mówił autor wystawy.

Podkreślił, że dla Kościuszki sprawa wolności była na pierwszym planie zarówno w USA, jak i na ziemiach polskich, gdzie podczas insurekcji Uniwersałem Połanieckim ograniczał poddaństwo chłopów. - Jego demokratyczne przekonania do dzisiaj są aktualne - zaznaczył.

- Kościuszko był inżynierem, na owe czasy człowiekiem bardzo wykształconym. Pozostawił po sobie pisma filozoficzne, komponował i malował. Uchodził też za człowieka szlachetnego i nieprzekupnego, co nie było wówczas takie częste. Był znany jako amator wina, co było rzadkie na naszych terenach, uprawiał zioła, w Ameryce nauczył się też pić kawę. Był znany jako świetny tancerz, cieszył się także powodzeniem wśród kobiet - dodał Krześniak.

Tadeusz Kościuszko urodził się 4 lutego 1746 r. w Mereczowszczyźnie na Polesiu. W wieku 9 lat rozpoczął edukację w Kolegium Pijarów w Lubieszowie, którą po pięciu latach musiał przerwać w związku z problemami finansowymi rodziny. Ponieważ rodowe dobra miał odziedziczyć jego brat Józef, Tadeusz postanowił związać przyszłość z wojskiem. Kształcił się w Korpusie Kadetów Szkoły Rycerskiej, gdzie uczęszczał m.in. na kurs inżynierski dla wyróżniających się słuchaczy. Edukację zakończył w stopniu kapitana.

W 1769 r. Kościuszko udał się do Paryża, gdzie studiował na Akademii Malarstwa i Rzeźby oraz dokształcał w dziedzinie inżynierii. Możliwość obserwowania sytuacji w przedrewolucyjnej Francji wpłynęła także na kształtowanie się jego poglądów politycznych. Powrócił na krótko do kraju w 1774 r., jednak wobec braku perspektyw zatrudnienia wyjechał do Drezna. Nie znajdując i tam zajęcia, ruszył do Paryża. Tam dowiedział się o wojnie w Ameryce. Na amerykańskiej ziemi znalazł się w 1776 r., miesiąc po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości.

Udało mu się uzyskać posadę inżyniera armii amerykańskiej. Brał udział w budowaniu umocnień w wielu obozach wojskowych oraz m.in. fortu West Point nad rzeką Hudson. W uznaniu zasług został w 1783 r. awansowany na generała brygady. Przyznano mu także wynagrodzenie pieniężne, nadanie gruntu i specjalne podziękowanie.

W 1784 r. Kościuszko powrócił do kraju, gdzie zaangażował się w działalność polityczną. Dzięki postanowieniom Sejmu Wielkiego zwiększającym liczebność armii do 100 tys. otrzymał nominację na generała majora wojsk koronnych. Odznaczył się w walce z oddziałami rosyjskimi, które wkroczyły na ziemie polskie w 1792 r., za co otrzymał order Virtuti Militari.

Po przyłączeniu się króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej Kościuszko, podobnie jak wielu działaczy politycznych, wyjechał z kraju. Najpierw do Lipska, później do Paryża. Kiedy w 1793 r. ogłoszono drugi rozbiór Polski, przyjechał do Drezna, gdzie zaczął opracowywać koncepcję powstania narodowego.

Insurekcja, nazwana jego nazwiskiem rozpoczęła się w 1794 r., a Kościuszko objął funkcję jej naczelnika. Mimo bohaterskich walk m.in. pod Racławicami zryw zakończył się klęską i III rozbiorem, po którym Polska ostatecznie zniknęła z mapy.

Kościuszko, który podczas walk dostał się do rosyjskiej niewoli, po odzyskaniu wolności wyjechał na krótko do Stanów Zjednoczonych, potem powrócił do Europy. W latach 1798-1815 mieszkał pod Paryżem, gdzie brał m.in. udział w tworzeniu Legionów Polskich oraz Towarzystwa Republikanów Polskich.

Zmarł 15 października 1817 r. w Solurze w Szwajcarii. Został pochowany w tamtejszym kościele pojezuickim; rok później jego szczątki zostały przewiezione do Krakowa i spoczęły w kryptach królewskich w katedrze na Wawelu. Urna z sercem Kościuszki trafiła do Polski dopiero w 1927 r. Umieszczono ją w dawnej kaplicy królewskiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

...

Warto robic takie wystawy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135914
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:43, 04 Lut 2016    Temat postu:

Białoruś: zespół punkowy nagrał piosenkę o Kościuszce

Tadeusz Kościuszko bohaterem punkowców z Białorusi - Onet

Zespół folkowo-punkowy Dzieciuki z Grodna specjalnie z okazji 270. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki, która przypada w czwartek, zamieścił w internecie swoją nową piosenkę poświęconą jego postaci.

- Tadeusz Kościuszko jest dla nas uosobieniem honoru i godności narodu, który mieszka na ziemi, która dała mu życie. Ten bojownik-romantyk żyje w każdym z nas – tych, którzy poszukujemy czegoś lepszego i sprawiedliwego - podkreślił zespół.

Premiera nowego albumu Dzieciuków "Recha", na której znajdzie się piosenka "Tadeusz Kościuszko" z refrenem "Za wolność naszą i waszą", jest zaplanowana na koniec lutego. 12 marca utworów z płyty będzie można posłuchać na koncercie w Białymstoku.

Zespół Dzieciuki powstał w 2012 r. i śpiewa wyłącznie w języku białoruskim. W swoich utworach muzycy opowiadają o historii Białorusi. W początkowym okresie istnienia władze uniemożliwiały zespołowi dawanie koncertów na Białorusi, w związku z czym występowali oni m.in. w Polsce, Niemczech czy Czechach. W 2014 r. niezależny białoruski portal muzyczny tuzin.fm przyznał zespołowi tytuł Bohaterów Roku, a w 2015 r. odbył się duży koncert solowy Dzieciuków w Mińsku.

Tadeusz Kościuszko urodził się w 1746 r. w wiosce Mereczowszczyzna w obwodzie brzeskim Białorusi. W 1793 r., po ogłoszeniu drugiego rozbioru Polski, zaczął opracowywać koncepcję powstania narodowego. Po przystąpieniu Stanisława Augusta do Targowicy, 24 marca 1794 r. w Krakowie pod dowództwem Kościuszki wybuchło powstanie, a on sam objął władzę jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej. Powstanie kościuszkowskie trwało do 16 listopada 1794 r. i objęło swym zasięgiem prawie wszystkie dzielnice ówczesnego państwa polskiego.

Kościuszko przyjechał do Ameryki w 1776 roku, miesiąc po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości, która zapoczątkowała wojnę o wyzwolenie kolonii amerykańskich spod panowania brytyjskiego. Zaprojektował forty w West Point, późniejszą Akademię Wojskową, a także odegrał kluczową rolę w bitwie pod Saratogą - jednej z przełomowych bitew w wojnie. Uznawano go za najbardziej utalentowanego inżyniera w armii rewolucyjnej. W 1783 roku uchwałą Kongresu został awansowany na stopień generała brygady. Otrzymał także obywatelstwo amerykańskie.

Zmarł w 1817 r. Szwajcarii, gdzie spędził ostatnie lata życia. Został pochowany na Wawelu.

...

Znakomicie! Jest sie na kim wzorowac na tych ziemiach...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135914
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 21:09, 14 Paź 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Polska
Dziś finał Roku Kościuszki. W Krakowie powstało niezwykłe zdjęcie
Dziś finał Roku Kościuszki. W Krakowie powstało niezwykłe zdjęcie

Dzisiaj, 14 października (12:50)
Aktualizacja: Dzisiaj, 14 października (15:59)

Na Rynku Głównym w Krakowie odbył się dzisiaj finał uroczystości Roku Kościuszki. Punktualnie o godz. 15 mieszkańcy miasta ustawili się do pamiątkowego zdjęcia. Nie zabrakło oczywiście samego Kościuszki - w tej roli wystąpił znany krakowski aktor Tomasz Schimscheiner.

Dla chętnych, którzy ustawią się do zbiorowego zdjęcia, przygotowano 10 tys. kartonowych czapek krakusek. Pamiątkowe zdjęcie zostanie wykonane z drabiny wozu strażackiego. Chętni będą potem mogli pobrać zdjęcie ze strony internetowej miasta.
Rozpoczęły się obchody Roku Tadeusza Kościuszki (26 zdjęć)





+ 22

Tuż po wykonaniu zdjęcia rozpoczęła się lekcja śpiewania pieśni i piosenek kościuszkowskich "Wszyscy jesteśmy Kościuszkami". Kancelaria prezydenta Krakowa przygotowała 4 tys. bezpłatnych śpiewników. Koncert poprowadzi twórca Biblioteki Polskiej Piosenki i inicjator Lekcji Śpiewania Waldemar Domański.

Z okazji tej lekcji Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała specjalne wydawnictwo płytowe z piosenkami i pieśniami poświęconymi Tadeuszowi Kościuszce, jak również tymi, których autorstwo przypisuje się samemu Naczelnikowi. Zebrany materiał został wydany w bogato ilustrowanym wydawnictwie, wzbogaconym o film fabularny z 1938 roku pt. "Kościuszko pod Racławicami" Dwa tys. egzemplarzy zostanie rozdanych wśród uczestników lekcji.
Łukasz Rojewski, hodowca róży imieniem Kościuszki: To bardzo wytrzymały kwiat
/RMF FM

Obchody Roku Tadeusza Kościuszki rozpoczęły się w czwartek. Na Kopcu Kościuszki w Krakowie pojawili się uczniowie szkół kościuszkowskich, którzy zjechali z całej Polski. Uczniowie oświetlili Kopiec, przechodząc dookoła niego z pochodniami.

Na Kopcu Kościuszki odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszych klas, pokazano również różę, specjalnie wyhodowaną na tę okazję. Kwiat ochrzciła najstarsza potomkini Tadeusza Kościuszki Anna Arczyńska.

Kwiat został wyhodowany przez prezesa Polskiego Towarzystwa Różanego - Łukasza Rojewskiego, w jego plantacji w Konstantynowie Łódzkim.

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci.

...

Ta postac na szczescie nje wymaga tlumaczenia kim byl.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135914
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 19:26, 11 Lis 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Polska
Niezwykłe muzeum. Losy Tadeusza Kościuszki można śledzić wirtualnie
Niezwykłe muzeum. Losy Tadeusza Kościuszki można śledzić wirtualnie

Dzisiaj, 11 listopada (11:39)

Od dziś w internecie działa niezwykłe muzeum poświęcone Tadeuszowi Kościuszce. Można w nim obejrzeć około 100 eksponatów m.in. z Polski, Białorusi, gdzie urodził się Kościuszko i Szwajcarii, gdzie zmarł.
Strona główna muzeum
/Zrzut ekranu


Wchodząc na stronę kosciuszko.wielkiehistorie.pl, mamy możliwość przenieść się w świat sprzed ponad dwóch stuleci. Możemy poruszać się po mapach Polski z drugiej połowy XVIII w., Ameryki Północnej z okresu amerykańskiej wojny o niepodległość oraz świata z początku XIX w.

W wirtualnym muzeum znalazły się listy i rozkazy Kościuszki. Są także przedmioty osobiste, takie np. jak ryngraf z czasów, gdy uczył się w Szkole Rycerskiej czy cyrkiel z okresu, gdy tworzył fortyfikacje West Point, obecnie prestiżowej uczelni armii amerykańskiej.

...

Pierwszy Naczelnik.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135914
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 10:03, 20 Maj 2018    Temat postu:

WYDARZENIABiałoruś: W rodzinnej wsi Tadeusza Kościuszki odsłonięto pomnik bohatera Rzeczpospolitej Obojga Narodów [WIDEO]Maj 19, 2018, 18:121220
W Mereczowszczyznie − wyludnionej wsi na Białorusi, w obwodzie brzeskim, w rejonie iwacewickim odsłonięto pomnik ku czci urodzonego tu w 1746 roku Tadeusza Kościuszki.
Monument ufundowany został ze środków zebranych w wyniku zbiórki publicznej. Na tablicy cokołu pomnika widnieje białoruska inskrypcja: „Tadeusz Kościuszko. 1746-1817. Wybitnemu synowi Białorusi od wdzięcznych rodaków”.

Tadeusz Andrzej Bonawentura Kościuszko jest tu uznawany podobnie jak w Polsce za bohatera narodowego. Po udziale w rewolucji amerykańskiej generał powrócił na Białoruś (a właściwie na Litwę, jak nazywano wtedy te ziemie) i osiadł w Siechnowiczach – rodowym majątku rodziny Kościuszków (Kostiuszków-Siechnowickich), znajdującym się w rejonie żabinkowskim obwodu brzeskiego. Majątek Kościuszków obejmował też sąsiednie przysiółki.

...

Wielkie Ksiestwo dalo wielkich ludzi bo i Mickiewicz i Pilsudski i wielu innych! Po Konstytucji 3 Maja nastapil rozkwit moralny tych ziem. Zabory uszlachetnily je meczenstwem. Slynni unici przede wszystkim.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Powstanie to ofiarny stos ... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy