Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Pomóc Polakom ...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Powstanie to ofiarny stos ...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136620
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:16, 24 Wrz 2014    Temat postu: Pomóc Polakom ...

Senat uczcił Polaka i Węgra - bohaterów II wojny światowej

Senat jednogłośnie przyjął w środę uchwałę upamiętniającą 70. rocznicę śmierci Henryka Sławika oraz 40. rocznicę śmierci Józse­fa Antalla seniora - bohaterów II wojny światowej, skazanych przez władze komunistyczne na zapomnienie. Tej samej treści uchwałę ma też przyjąć Zgromadzenie Narodowe Węgier.

Parlamentarzyści obu państw oddają hołd dwóm bohaterom z okazji obchodzonych w tym roku rocznic ich śmierci, a także w związku z przypadającym w tym roku 75-leciem otwarcia, po 17 września 1939 r., węgierskiej granicy przed ponad 120 tysiącami polskich uchodźców wojennych. Henryk Sławik oraz József An­tall działając wspólnie ocalili życie ponad pięciu tysiącom Żydów.

Przed przyjęciem uchwały marszałek Senatu Bogdan Borusewicz podkreślał, że przykład Sławika i Antalla pokazuje, iż Polacy i Węgrzy mogą współpracować nawet w trudnej sytuacji politycz­nej, takiej jak podczas II wojny Światowej.

"Ten przykład jest nam potrzebny w tej chwili, gdy istnieje ko­nieczność wspólnych działań" - mówił Borusewicz, dodając, że ma na myśli sytuację w Europie, związaną z kryzysem na Ukra­inie.

"Musimy pamiętać, co nas spotkało po 1945 roku" - mówił Boruse­wicz. "Dominację mocarstwa, które pozbawiło nas możliwości de­cydowania o swoich losach" - dodał. Wyraził też nadzieję, że "hi­storia będzie służyła naszej przyszłości".

Świadkiem przyjęcia uchwały był wiceprzewodniczący Zgroma­dzenia Narodowego Węgier János Latorcai, który również zabrał w Senacie głos. "Obowiązkiem nas wszystkich jest wydobycie z mroku zapomnienia i niewiedzy przesłania naszych bohaterów" - powiedział.

„Henryk Sławik i József Antall są symbolem bezinteresownej i otwartej na inne narody przyjaźni. Senat Rzeczypospolitej Pol­skiej pragnie, by to pełne poświęcenia braterstwo czasu wojny stało się wzorem dla Polski i Węgier także w czasach pokoju” – głosi uchwała.

Przypomina też, że w latach 1939-1944 József Antall senior i Hen­ryk Sławik poświęcili się w sposób heroiczny sprawie uchodźców z Polski napadniętej przez nazistowskie Niemcy i Związek So­wiecki. "Ich heroizm stał się symbolem polsko-węgierskiego bra­terstwa na rzecz ludzi dotkniętych przez wojnę" – napisano w uzasadnieniu.

Tej samej treści uchwałę ma przyjąć Zgromadzenie Narodowe Węgier. Podczas prac nad uchwałą w parlamencie węgierskim obecna będzie wicemarszałek Senatu Maria Pańczyk-Pozdziej, która również zabierze głos.

József Antall senior był politykiem, wysokiej rangi urzędnikiem państwowym i społecznikiem, doktorem praw, dyrektorem De­partamentu ds. Socjalnych i Opieki nad Ubogimi w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Królestwa Węgier, współtwórcą nowocze­snej węgierskiej polityki socjalnej, tak zwanej Normy Egerskiej, współzałożycielem i działaczem agrarnej, antykomunistycznej i antynazistowskiej Niezależnej Partii Drobnych Rolników. W paź­dzierniku 1939 r. został pełnomocnikiem rządu Królestwa Wę­gier do spraw uchodźców wojennych.

Henryk Sławik, Ślązak, był politykiem, społecznikiem i dziennika­rzem, uczestnikiem trzech powstań, w których walczył o polskość Śląska, członkiem władz niepodległościowej Polskiej Partii Socjali­stycznej, posłem do Sejmu Śląskiego, redaktorem naczelnym miej­scowej „Gazety Robotniczej” oraz działaczem związkowym. Po wybuchu wojny, w drugiej połowie września 1939 r., przekroczył granicę polsko-węgierską z zamiarem przedostania się do two­rzących się we Francji Polskich Sił Zbrojnych.

W październiku 1939 r. los zetknął Henryka Sławika z Józsefem Antallem. Współpraca Józsefa Antalla seniora i Henryka Sławika zaowocowała stworzeniem systemu opieki socjalno-bytowej i kul­turalno-oświatowej nad dziesiątkami tysięcy uchodźców pol­skich. Wspólnie wystawiali fałszywe dokumenty uciekinierom z Polski, organizowali przerzucanie ich na Zachód. Szacuje się, że uratowali życie ponad 5 tysiącom polskich Żydów, w tym wszyst­kim mieszkańcom sierocińca dla dzieci żydowskich w Vácu.

W marcu 1944 r. József Antall i Henryk Sławik zostali aresztowa­ni przez gestapo. Henryk Sławik został zamordowany 23 sierpnia 1944 r. w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen. Jak mówił w środę sprawozdawca projektu uchwały, senator Andrzej Misiołek (PO), Słabik śmiercią zapłacił za to, że całą odpowie­dzialność za działalność z Antallem wziął na siebie.

József Antall senior – nazywany przez polskich uchodźców „Oj­czulkiem Polaków” – umarł w zapomnieniu 24 lipca 1974 r. w Bu­dapeszcie. Jego syn, József Antall, był pierwszym premierem de­mokratycznych Węgier.

Sławik i Antall senior pośmiertnie zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przez izraelski instytut Yad Vashem (1990 r.). W 2010 r. zostali pośmiertnie odznaczeni przez prezydenta RP (Sławik Orderem Orła Białego).

...

Piękna historia SmileSmileSmile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Powstanie to ofiarny stos ... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy