Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
PostWysłany: Czw 18:25, 07 Gru 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Nauka
Naukowcy zbadali szczątki św. Mikołaja
Naukowcy zbadali szczątki św. Mikołaja

Wczoraj, 6 grudnia (23:42)

Uczeni z uniwersytetu w Oxfordzie przeprowadzili badanie szczątków św. Mikołaja, Od XI wieku jego relikwie znajdują się w kościołach.

Używając metody węglowej, uczeni doszli do wniosku, że fragment kości, który obecnie jest własnością księdza ze Stanów Zjednoczonych, pochodzi z IV wieku . Nie wiadomo, czy należał do św. Mikołaja, ale wynik badań zgadza się z okresem, w którym żył.

Według zapisów historycznych, Mikołaj zmarł na terenie obecnej Turcji w 343 roku naszej ery.

Relikwie świętego znajdują się w kilku miejscach na świecie, m.in. w kościołach we Włoszech i Francji. Po ustaleniu wieku jednej z nich, uczeni planują przeprowadzanie dodatkowych badań DNA na wszystkich, by przekonać się, czy pochodzą one od jednego człowieka.

...

Zawsze do czegos doszli.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pią 11:56, 06 Paź 2017    Temat postu:

Informacja nie dla dzieci: Turcy przekonani, że odnaleźli grób św. Mikołaja
Aleksandra Gałka | Paźdź 05, 2017

Alexander Van Loon | CC BY-SA 2.0
Udostępnij
Komentuj
Drukuj
Ta informacja jest przeznaczona tylko dla dorosłych! Tureccy archeolodzy przekonują, że odkryli grób należący do św. Mikołaja. Taka wiadomość to istna rewolucja, ponieważ dotychczas wierzono, że jego szczątki znajdują się w Bari, we Włoszech.

Nienaruszony grobowiec został znaleziony w podziemiach kościoła św. Mikołaja w miasteczku Demre w południowo-zachodniej Turcji. Demre to miasto zbudowane na ruinach Myry, którą św. Mikołaj miał zamieszkiwać w IV wieku.


We Włoszech są szczątki innego księdza

Odkrycie to rewolucjonizuje dotychczasowe przekonania, ponieważ do tej pory wierzono, że szczątki św. Mikołaja znajdują się we włoskim mieście Bari.

Miały zostać przejęte i przewiezione tam przez włoskich kupców w 1087 roku. Wówczas Myrę, będącą w tamtym okresie greckim miastem, najechali Turkowie Seldżuccy.

Tymczasem, podczas studiowania starych dokumentów, badacze znaleźli notatki, z których wynika, że kości zabrane do Bari należały do innego księdza, a ciało św. Mikołaja od wieków leży w podziemiach tureckiego kościoła.

Św. Mikołaj wśród chrześcijan był już bardzo znany ze swojej hojności – zwłaszcza wobec dzieci. Zwracano także uwagę na jego pokorę, z jaką wręczał prezenty oraz realizował przysługi. Nie chwalił się tymi gestami, ani też nie zależało mu na wdzięczności.

Szczodrość św. Mikołaja w ciągu wieków stała się legendarna. W końcu postać ta została spopularyzowana, a Mikołaj zaczął być przedstawiany jako świąteczny dziadziuś z siwą brodą, który ofiaruje prezenty grzecznym dzieciom.
Czytaj także: Jak naprawdę wyglądał św. Mikołaj? Naukowcy zrekonstruowali jego twarz


Nieuszkodzony grób św. Mikołaja

Jak przypomina BBC, kościół św. Mikołaja w Demre jest popularnym kierunkiem wśród pielgrzymów jako miejsce ostatniego spoczynku Mikołaja. Archeolodzy prowadzą badania w tym miejscu już od 20 lat.

Cemil Karabayram, dyrektor zajmujący się pracami konserwatorsko-archeologicznymi w Antalyi, stwierdził, że ostatnie naukowe i technologiczne badania ujawniły, że pod kościołem znajduje się nietknięty grób.

W rozmowie z tureckim pismem „Turkey’s Hurriyet” powiedział, że kaplica na powierzchni kościoła jest w dobrej kondycji:



Sądzimy, że do tej pory grób nie został w żaden sposób uszkodzony, ale trudno jest wejść do środka, ponieważ na podłożu znajdują się kamienie z ornamentami, które należy wyjmować jeden po drugim.
Prezent dla tureckiej turystyki

W ostatnich etapach wykopalisk bierze udział ośmiu badaczy akademickich oraz ekipa z georadarem. Wykonano również badanie tomografem komputerowym. Cemil Karabayram nie kryje radości z sukcesu swojego zespołu:

Oczy świata będą zwrócone na to miejsce. Twierdzimy, że św. Mikołaj przebywa tu wciąż w tej kaplicy bez żadnego uszkodzenia. Znajdujemy się na ostatnim etapie. Jeśli uzyskamy wyniki, turystyka Antalyi nabierze rozpędu.

Rzeczywiście turecka branża turystyczna w ostatnim czasie przeżywa trudne chwile. Podróżujący rzadziej decydują się na to, by ją zwiedzić ze względu na niestabilną sytuację polityczną oraz incydenty terrorystyczne.
Czytaj także: Oto św. Mikołaj. Ten prawdziwy: biskup dobroczyńca i cudotwórca


Źródło: BBC

...

Zobaczymy.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Czw 0:06, 05 Paź 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Archeolodzy wierzą, że znaleźli grób świętego Mikołaja w Turcji
Archeolodzy wierzą, że znaleźli grób świętego Mikołaja w Turcji

Wczoraj, 4 października (19:45)

​Czy Mikołajki są zrujnowane? Archeolodzy w Turcji poinformowali, że odkryli szczątki, które mogą należeć do świętego Mikołaja z Miry, będącego pierwowzorem popularnego w kulturze masowej dobrodusznego Świętego Mikołaja.

Archeolodzy dzięki najnowszej technologii byli w stanie zlokalizować, że pod kościołem św. Mikołaja w tureckim mieście Demre znajdują się grobowce. Demre to dawna Mira, więc bardzo możliwe, że właśnie tam leży beatyfikowany biskup.

Problemem będzie jednak bezpośrednie zbadanie grobowca, gdyż żeby do niego dotrzeć, należałoby się przedrzeć przez kościelną podłogę, na której znajdują się zabytkowe mozaiki. Prawdziwa praca dopiero się zaczyna - mówią archeolodzy.

Święty Mikołaj z Miry żył w IV wieku naszej ery. Był jedynym dzieckiem bogatych rodziców. Po ich śmierci rozdał cały odziedziczony majątek biednym. Stawał także wielokrotnie w obronie poszkodowanych. Według legend miał także zostawiać "sekretne prezenty" wiernym, np. wrzucając im monety do butów.

...

Oby!
BRMTvonUngern
PostWysłany: Sob 1:30, 31 Gru 2016    Temat postu:

Rzym: po słowach o Świętym Mikołaju zwolniono dyrygenta
oprac.Radosław Rosiejka
30 grudnia 2016, 15:15
Zwolniono dyrygenta orkiestry w Rzymie. Na zakończenie przedstawienia dla dzieci powiedział, że Święty Mikołaj nie istnieje. Organizatorzy spektaklu wydali oświadczenie, że jest to prywatna opinia dyrygenta.



Włoskie media rozpisują się o skandalu jaki miał miejsce w czwartek w Rzymie. W audytorium Parco della Musica odbyła się premiera przedstawienia dla dzieci na motywach filmu Disneya. Gdy spektakl się skończył, dyrygent, Giacomo Loprieno żegnając się z widownią, wziął mikrofon do ręki i powiedział: „Święty Mikołaj nie istnieje”. Po czym zszedł ze sceny.



Po jego wyznaniu, mali widzowie zareagowali płaczem, gwizdami i okrzykami niezadowolenia. Oburzeni rodzice złożyli wiele skarg i opisywali całą sytuację na Facebooku. Organizatorzy spektaklu wydali oświadczenie, w którym zapewnili, że "odcinają się" od zachowania artysty i poinformowali o podjęciu kroków dyscyplinarnych po słowach dyrygenta o Świętym Mikołaju.


- Podobnie jak wszyscy obecni na spektaklu, także i my byliśmy oburzeni całkowicie prywatną deklaracją dyrygenta – napisali organizatorzy spektaklu w Rzymie. I dodali, że ich celem jest budzenie pozytywnych emocji i marzeń u dzieci, a zachowanie Giacomo Loprieno było „nie na miejscu”.

Fala krytyki i protestów, jakie skierowano pod adresem organizatorów spektaklu w Rzymie oraz nieprzychylnych komentarzy na portalach społecznościowych skłoniła ich do zwolnienia dyrygenta. Jego następca poprowadzi orkiestrę podczas kolejnych spektakli zaczynając od piątku.

PAP

...

Oczywiscie ze istnieje. TO SWIETY W NIEBIE! Jednak dyrygentowi moglo chodzic o tego gnoma ze sklapow ulic i innych osrodkow komercji. Ten nie istnieje. Ale swieci nie umieraja nigdy. Mikolaj zatem istnieje.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Wto 3:24, 06 Gru 2016    Temat postu:

Uroczystości w największym polskim sanktuarium św. Mikołaja

|
KAI |
dodane 05.12.2016 16:11

Figura św. Mikołaja z sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość


Do największego polskiego sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu na Śląsku Cieszyńskim przybywają kolejne grupy pielgrzymkowe, pragnące modlić się za wstawiennictwem patrona chorych i ubogich. Główne uroczystości odpustowe w Pierśćcu odbędą się w niedzielę 11 grudnia.

Sanktuarium odwiedzają liczne grupy pielgrzymkowe – przede wszystkim z najbliższego dekanatu skoczowskiego, ale i z innych zakątków diecezji bielsko-żywieckiej oraz archidiecezji katowickiej. Tradycyjnie 6 grudnia przed cudowną figurą św. Mikołaja, przy której wierni od lat wypraszają łaski zdrowia dla siebie i swoich bliskich, modlić się będą wierni z pobliskiego Chybia. Pielgrzymi ci licznie odwiedzają sanktuarium od ponad półwiecza.

Kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Paprocki poinformował, że w tym roku z okazji święta patrona dzieci i ubogich Pierściec odwiedzą pielgrzymi z 33 parafii. Kazania odpustowe 11 grudnia głosić będzie ks. dr Przemysław Sawa, ewangelizator ze Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody, misjonarz miłosierdzia.

Historia Pierśćca związała się z kultem figury św. Mikołaja. Pierwsza kaplica poświęcona św. Mikołajowi powstała prawdopodobnie w XIV wieku. W 1616 r. pożar strawił całą wieś. Z żywiołu uratowano jedynie figurę św. Mikołaja, co uznano za cudowny znak. W 1618 r. protestanci wybudowali nowy kościółek pw. św. Mikołaja, co jest ewenementem w historii reformacji na Śląsku Cieszyńskim, gdyż luteranie nie dedykują swych świątyń świętym.

W 1718 r. kościółek przeszedł z powrotem w ręce katolików. Wkrótce postanowiono wybudować nowy, większy kościół. Świątynia powstała w ciągu jednego roku. Poświęcona została w 1888 roku, a konsekrowana w 1889 r. przez biskupa cieszyńskiego Franciszka Śniegonia.

Relikwie świętego z Bari przywiózł do Pierśćca w 1964 r. bp Bolesław Kominek, wracający z obrad II Soboru Watykańskiego.

Pielgrzymi odwiedzający sanktuarium przywożą często ze sobą chusteczki i bieliznę osób chorych, którymi dotykają figury św. Mikołaja. W ten sposób proszą o wstawiennictwo świętego i modlą się o uzdrowienie bliskich.

...

To nie postac z bajki.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Nie 13:39, 04 Gru 2016    Temat postu: Święty Mikołaj.

Nowa miejska tradycja

Justyna Jarosińska
dodane 03.12.2016 16:06 Zachowaj na później

Orszak pobłogosławił abp Stanisław Budzik, zachęcając wszystkich do dobroczynności
Justyna Jarosińska /Foto Gość
zobacz galerię

Już po raz trzeci ulicami Lublina przeszedł Orszak św. Mikołaja. Historię świętego i jego rolę w życiu Kościoła postanowiła przybliżyć lubelska parafia na Czwartku nosząca wezwanie św. Mikołaja.

Na placu archikatedralnym tuż po godz.12 zebrał się tłum ludzi, zarówno tych zupełnie małych jak i całkiem dorosłych. Wszyscy chcieli uczestniczyć nie tylko w orszaku, ale także w zabawach zaproponowanych z okazji imienin świętego. Animacje poprowadził Projekt Wodzirej.

- Naszym celem jest przybliżenie osoby biskupa św. Mikołaja, który w dzisiejszych czasach jest przedstawiany w krzywym zwierciadle - podkreśla proboszcz parafii na Czwartku ks. Piotr Kawałko. - Dlatego chcemy ukazać prawdziwe oblicze świętego i jednocześnie pokazać, że był to konkretny człowiek, żyjący w konkretnych czasach, który odznaczał się niezwykłą wrażliwością wobec ludzi potrzebujących.

O 13.15 orszak na czele z orkiestrą dętą wyruszył ulicami Lublina do kościoła na Czwartku. Tuż przed tym abp Stanisław Budzik pobłogosławił wszystkich zgromadzonych, życząc by tak jak św. Mikołaj potrafili się dzielić z innymi zarówno dobrami materialnymi jak i duchowymi.

Święty Mikołaj do kościoła na Czwartku jechał dorożką a za nim szli zarówno ci, którym udało się samodzielnie zrobić mitry jak i wszyscy, którzy w piękny sobotni dzień chcieli wspólnie świętować. - Jesteśmy tu dla naszych dzieci i bardzo się cieszymy, że są ludzie, którym chce się organizować tego typu przedsięwzięcia - mówią Barbara i Roman Kot, którzy by wziąć udział w orszaku przyjechali pod archikatedrę z drugiego końca miasta.

Na wszystkich, którzy wraz ze św. Mikołajem dotarli do kościoła na Czwartkowym Wzgórzu czekała gorąca grochówka przygotowana przez kuchnię św. Brata Alberta, herbata i kiełbasa z grilla. Tuż przy kościele stanęła scena, z której do zabawy zachęcali wodzireje wraz z dziecięcym zespołem muzycznym.

Nie zabrakło tradycyjnego ważenia św. Mikołaja, którego waga jak się okazało równa jest 113 kg jednogroszowych monet. - Te pieniądze zostaną przekazane na cele charytatywne - podkreśla współorganizator orszaku Wacław Czakon prezes Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.

Najmłodsi uczestnicy orszaku z wielkim napięciem wyczekiwali najważniejszego momentu wydarzenia czyli prezentów. Św. Mikołaj rozdał ponad tysiąc paczek. A na zakończenie imprezy o godz. 15 wszyscy uczestnicy wzięli udział w modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia, po której zostali pobłogosławieni relikwiami św. Mikołaja.

Już jutro dalszy ciąg świętowania. O godz. 12.30 przed lubelską publicznością w kościele św. Mikołaja zaprezentuje się Chór Filharmonii Lubelskiej w programie „Lutnia Lubelska
- Papież Słowianin Zwiastun Nadziei”, natomiast 5 grudnia w sali Filharmonii Lubelskiej z okazji uroczystości ku czci św. Mikołaja i jako dziękczynienie za Rok Miłosierdzia Bożego usłyszymy Koncert Symfoniczny „Tango Argentyńskie” w wykonaniu muzyków Filharmonii Lubelskiej i Chóru Akademickiego UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej. Przed koncertem zaplanowano uroczyste ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego i Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży.

Odpust zakończy się 6 grudnia uroczystą Mszą św. o 18.00, której przewodniczył będzie bp Artur Miziński. - Na uroczystości zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta, ale też całego regionu - mówi ks. Piotr Kawałko.

...

Przywracajmy tego swietego. Czerwony obecnie komercyjny gnom naprawde nie jest super fajny.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group